Voornaamste Nieuws ISTA." b£i J'SSTS Dinsdag 3 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16541 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad it Ppü vnHrcnpvaar f Iangcr hoe meer lc zien> getuigen wets- GGJ1 vuihoyuiaai. on[werpen in Duitsch|and en Engeland, een STADSNIEUWS. Agenda 4 Mei DE NACHTVORSTEN. SCHADE IN DE AARDBEIEN- VELDEN. DEKEN J. H. W. BORSBOOM. HET BLOEMENCORSO TE ZAND VOORT GAAT NïET DOOR. De Weleer w. heer Kapelaan J. Th. Jacobs, 50 Jaar Organist. Jubileum hoofdagent van politie Louisse. N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich. Oscar Smit's Bank. „Eigen Hulp." J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Haarlem en de K. R. O. De vereeniging van Pette en Zijpe. De weleerw. heer kap. Witkamp en de heer v. Emmerik, leider, met de leerlingen van den houtsnij-cursus te Heemstede. De fraaie werkstukken, waarvan er eenige op de foto voorkomen, zullen ten bate.van liet Heem- steedsche patronaat verloot worden. Tooneeluitvoering „Amicitia." Madama Pawlowa-tulp". Oe abonnementsprijs bedraagt voa, Haarlem en Agentschappen: Per week J 0>25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel rraag- en aanbod-advertentién 1-4 egels 60 ct. per plaatsing: elke :egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben deD tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bil contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0(109 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f OCO bij verlies van een hand, IOC bij verhes van een f C(1 bij 'n breuk van f Af) kgcii ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vUiy doodelij ken afloop «ÜU." een voet of een oog; duim of wijsvinger vU beer of arm; bij verlies v. een andere vinger. Er is sinds eenigen tijd een polemiek gaande tusschen dr. H. E. Greve, directeur van de Openbare Leeszaal in den Haag en de redactie van het Nieuwsblad voor den Boekhandel. Dr. Greve heelt tn.de tachtig leesbiblio theken, welke de residentie telt dat zijn dus de boekwinkels met uitleenbibliotheek een onderzoek ingesteld naar de aldaar aan wezige lectuu' onder vermoeden, dat, wat deze bibliotheken onder het lezend publiek brengen voor een groot deel van zulk een immoreel gehalte is, dat een actie daartegen ter wille der goede volkszeden niet kan uitblijven. Dr. Greve ging hierbij uit van de gedachte: er zijn in alle plaatsen van be- teekenis openbare leesbibliotheken, welke met groote offers uit de openbare kassen, subsidies van Rijk, Provincie en Gemeente in stand worden gehouden en die er ten minste naar streven om uit hun romanlec tuur de pornografie te weren. Kan het dan maar straffeloos worden toegestaan, dat daarnaast nog zooveel andere leesbibliothe ken bestaan, die uit zuiver winstbejag groen en rijp aan de leeslustigen voorzetten? Nu kan men natuurlijk vragen: heeft de Openbare Leeszaal hier wel als zedemees- ter op te treden? Is tegen deze instellingen ook al niet vaak gewaarschuwd? Natuurlijk hebben wij, Katholieken, om trent de inrichting van leesbibliotheken strengere eischen, dan aan een zoogenaamd neutrale instelling kunnen worden gesteld; vandaar al sinds jaren ons ijveren vóór ei gen katholieke, openbare leeszalen en bi bliotheken. Dit neemt niet weg, dat, hoewel de persoonlijke inzichten der verschillende besturen aan iedere Openbare Leeszaal een eigen karakter ge/en, bij de eene dus een ruimere opvatting zal gehuldigd worden dan bij de andere, toch wel in het algemeen kan gezegd worden, dat een ernstig streven voor zit om volksontwikkeling te brengen gespeend aan verdorvenheid; dat dus ten minste die boeken zuilen worden geweerd, waarvan vast staat, dat zij louter berekend zijn op prikkeling de: lagere hartstochten. Of, om met dr. Greve te spreken: den steun der subsidies „ontvangen de openbare lees zalen van de Overheid om haar (n.I. de O. L.) in staat te stellen, geheel onafhankelijk van de commCrcieele rendabiliteit, een fik- sche censuur toe te passen, op de aangebo den romanlectuur ia het bijzonder. Dat is ónze „opvoedende" taak". Bij de particuliere leesbibliotheken daarentegen zit de factor winit-maken vóór, welke leidt tot concur rentie en tot het voldoen van alle aanvra gen van de clientèle, uit vrees, dat men an ders naar anderen gaat. Dat het noodig is op het gevaar dier par ticuliere leesbibliotheken te wijzen, blijkt uit mededeelingen, welke dr. Greve nu in het jongste nummer van het Nieuwsblad vpor den Boekhandel doet. Aan de 80 catalogi van Haagsche leesbibliotheken heeft de schrijver de volgende titels ontleend, welke, naar zijn zeggen, in geen enkele Openbare Leeszaal voorkomen. Ziehier de fraaie verzameling: Maria Monk, de zwarte non. (5 ma'al). De dame met de drie corsetten (3 maal). 'n Dametje van Montmartre; Parijsche Ze denroman (5 maal). De maitresse van Papa (4 maal). Het verleidelijke model van den kunst schilder. De wulpsche Sybaris (6 maal). De mooie Francoïse onder hypnotischen invloed van een Apache (3 maal). Een interessante weduwe (3 maal). De verborgenheden der galante wereld. Gestilde passie. Hoe men maitresse wordt. Het nachtboek van een kinderjuffrouw. De mislukte bruidsnacht. De naaktlooper. Misdadigers en prostituées; hoe zij leven cn werken. De meisjesjager, of de man met 40 vrou wen; 6 deelen. Ondieren van menschen. (Schandalen en zedeloosheden). Vrouwelijke Don Juan. De schijnheilige wellusteling. Het verdachte huis. De vrouwelijke vampie» Een der titels heelt de'redactie van het Nieuwsblad met aangeduid met de verklarende voetnoot: „door de censuur g-schrapt." Alleen de titel was dus al zóó schunnig, dat hij niet vermeld kon worden! Volgens dr. Greve is dit slechts een „wil lekeurige bloemlezing uit de meest door- ziebtige titels. Is een titel voor den lezer minder „sprekend" er „duidelijk dan zet menige leesbibliotheek-katalogus er aanbe velingen bij als „Realistisch!" „Sensa tioneel!' enz. Nu voeren dr. Greve en bet Nieuwsblad momenteel polemiek over de vraag: hoe moet de censuur o'">r deze particuliere bi bliotheken worden uitgeoefend? Dr. de Greve had in zijn eerste beloog er van ge sproken, dat die particuliere inrichtingen „verdelgd" moesten worden en het Nieuws blad had eruit begrepen, dat met die verdel- ginstaak de Openbare Leeszalen zouden moeten worden belast. Dr. Greve zegt nu, dat. dit zijn bedoeling niet is. De vraag blijft nu: hoe dan? Wellicht komt daarop in een volgend nummer antwoord. Wij voor ons zouden willen zeggen: er ligt hier een taak voor de overheid. Wij hebber een vleeschkeuringswet, een warenwet er. allerlei Rijks- en gemeentelijke verordenin gen om het publiek fegen het eten en drin ken van voor de gezondheid schadelijke of minder gewenschte artikelen te beschermen. Dat er ook iets tegen moreele vergiftiging optreden der overheid tegen de openbare onzedelijkheid en uitstallingen in Hongarije, Italië enz. Aan de hand van de zedelijkheidswetten kan ook hier te lande al veel worden ge daan. Maar 't blijft gewoonlijk bij het in be slag nemen, een enkele m?al, van een geil- lustreerde oplage van al te schreeuwende schunnigheid. Meer gebeurt er niet. We heb ben nu zelfs al lang een bioscoopwet, die niet uitgevoerd wordt. Daarom vooral Is de enquête van Dr Gre ve zoo prijzenswaardig, omdat zij weer eens de aandacht vestigt op een dier groote geva ren der bandelooze verspreiding van zede- looze lectuur in onze dagen. Voor ouders en opvoeders ligt daarin alvast een helaas lang niet overbodige waarschuwing, om toch toe te zien op het halen van boeken uit parti culiere uitleenbibliotheken en voor de over heid een aansporing om maatregelen te be ramen, hoe ons volk tegen de al maar voort gaande geestelijke vergiftiging kan worden beschermd. Sociëteit „St. Bavo". Maarlemsche In koop Combinatie, half 9 uur. Bond van R.K. Jongens Patronaten, 8 uur. Bestuur R.K. Volksbond, half 9 uur. R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Wit- Gele Kruis, 2 uur. R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. St. Josephgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci 8 uur. R. K. V. „Zwaluwen-Elftal commissie, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Mij. tot bevorde ring der Toonkunst, „La Damnation de Faust", 8 uur. Schouwburg Jaüsweg. Haarl. Jeugdbiös- coop, halt 3 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hurom 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36. t> K. Arbeidsbeurs voor mannen en |on- gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half ID12 ütlr, R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraal 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8-9 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau yan het Smt- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'' Smedestraat 23. Van 8--10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van dé Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reilzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracnt). Uitslu tend Teief 14141 Naar wij vernemen, hebben de nacht vorsten van Vrijdag- en Zaterdagnacht, groo'e schade aangericht in 'de' aardbeien velden in Kennemerland Speciaal de vroege aardbeien hebben op verschil lende plaatsen veel geleden. Verschillende tuinders kwamen, bij een inspectie van hun planten, tot de ontdek king, dat de meeste bloesems reeds in den knop bevroren waren. Het is te hopen, riat wc dit jaar geen herhaling krijgen van het gebeurde in Mei van het vorige jaar, toen koude en droogte de oogst deden misluk ken. Dc tijden voor de Kennemerlandschc tuinders zijn reeds moeilijk genoeg. Op verschillende plaatsen moeten ook de aardappelen van dc vorst, geleden hebben en als bijzonderheid deelde men ons r.og mede, dat op een land in den Wijkermeer- polder de spienazie afgevroren was. Iets, dat zelden of nooit voorkomt. Het Bloemen-Corso te Zandvoort gaat iet door. Eenige bloembollenhandelaren adden aanvankelijk welwillend tulpen gratis beschikbaar gesteld, he'geen hun .laderhand verboden werd door de commis sie tot wering van den verkoop van losse bloemen. Men offreerde weliswaar de tul pen tegen een finanticele vergoeding, doch deze was van dien aard, dat een rede- Onze oud-stadgenoot, de ZeerEerw. Heer J H. W. Borsboom, vroeger rector van hét gesticht der „witte zusters" aan het Spaarne, is door Z. D. H. den Bisschop be noemd tot Deken van Noordwijk. De vele talrijke vrienden van den „rector zullen deze benoeming met genoegen vernemen, omdat zij bewijst, dat de nieuwe deken bij dc hoog kerkelijke autoriteiten in groot aanzien staat. En vele vrienden heeff deken Borsboom zich door zijn welwillendheid en vriendelijkheid zeker verworven, niet het minst in Haarlem, waar hij vooral ook door zijn adviseurschap van zoovele bonden en vcreenigingen, waar hij zoo goed leiding wist te geven, zich zeer gezien wist te maken. Moge het mooie dekenaat Noordwijk, dat een groot deel der schoone duinstreek om vat, lang kunnen profiteeren van de ener gieke leiding en den grooten werklust var, deken Borsboom, Kapelaan der Kathedrale Kerk, is benoemd tot pastoor te 't Kalf (Zaandam) Onver wacht komt de tijding, dat deWelEerw. heer Jacobs Haarlem gaat verlaten, niet, want reed? vele maanden werd een pastoorsbenoe ming voor hem verwacht. dient te worden gedaan, .begint men ook hoelijke organisatie geen sprake meer kon zijn. Toch zal men hem, vooral in het patronaat aan de Leidsche Vaart, noode missen. „Een degelijk priester", zoo was het oordeel der parochie over den nu scheidenden kapelaan. Terecht. Die degelijkheid toonde kapelaan Jacobs dan ook in zijn optreden als kape- la an,in zijn werk als directeur van het pa tronaat en in de eervolle opdrachten, dit hem zoo nu en dan -werden verstrekt. Wij herinneren, wat dit laatste betreft, aan zijn leiding bij de eenige jaren geleden te Haar lem gehouden en goed geslagade missie-ten toonstelling en aan de voortvarende wijze, waarop hij de feesten dirigeerde ter gelegen heid van het zilveren priesterfeest van den HoogEerw. heer Plebaan L. A. A, M. Wes- terwoudt. Die degelijkheid maakte ook, dat velen zich tot hem aangetrokken gevoelden, zoodat hij in Haarlem vele vrienden telt. De parochie, die hem als. zielzorger krijgt, mag dan ook wel worden gelukgewenscht. Hij be zit niet alleen de kracht en de liefde om Jink te arbeiden, maar hij is ook bezield met het heilige vuur om het te doen. Pastoor Jacobs is een zeer gerespecteerd priester, wiens pastoorsbenoeming als een eervolle door velen met genoegen verno men is. Onder groote belangstelling herdacht de heer A. v. d. Horst gisteren den dag, dat hij voor 50 jaar werd benoemd als organist der parochie, van den H Bavo te fieem- ste. In die jaren heeft de heer v. d. Horsl bijzonder veel gedaan voor de kerkmuziek en kerkzang. Dit zit den jubilaris nu een maal in het bloed. 50 jaar geleden nam hij deze functie over van zijn oom, den heer J. G. v. d. Horst. Zijn vader was jaren lang directelr van het zangkoor, en velen zul len zich nog herinneren den verdienste lijken heer Ant. v, d. Horst,, zijn broeder die niet alleen ja-en lang de leiding van het thans bestaande koor. maar ook veel voor het koor componeerde, wiens stre ven het steeds was een goed knapenkoor te stichten en dit koor met medewerking van Kapelaan Speet tot groote hoogte op voerde. Helaas te vroeg ontsliep die ijve- raar voor kerkmuziek, en met hem stierf vrijwel uit het knapenkoor, tot nu een 8 tal jaren geleden den tegenwoordige or ganist het reorganiseerde, en cr een uit stekend knapenkoor van maakte, dat, thans naast zijn onvermoeiden ijver van het orgel spel, een stuk van zijn leven is. Als vanzclfspreeknd werd dc feestdag kerkelijk ingezet en moest de jubilaris- met zijn familie voor dezen dag toehoorder zijn, want dc plaats achter het orgel was inge nomen door dén heer Jac. dc Jong uit Haarlem. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door zijn zoon, den WelEerw. Heer A. J. M. v. d. Horst geassisteerd door de beide WelEerw. Heeren kapelaans Witkamp er Hesks, terwijl zijn Heerbroer, den Zeer Eerw. Heer Pastoor v. d. Horst van Loo-s- duinen in het priesterkoor had plaats ge nomen. Voor de H. Mis werd eene 4-stemmig „Veni Creator" van G. Ferbers uitgevoerd, waar na de Missa Sollemnis XII" van overste Ravanello, voor die gelegenheid speciaal ingestudeerd buiten medeweten van den jubilaris zeer onverdienstelijk werd gezon gen, terwijl aaö het einde der H. Mis de feestcantate „Jubilate Deo" van Simon Kroon werd uiigevoerd. Onder de H. Mis hield de ZeerEerw. Heer H. A. V. IJzermans, Pastoor der paro chiekerk, eene korte feestrede. Het is vandaag 50 jaar geleden, aldus Z. Eerw., dat u, jubilaris, werd aangesteld als organist van het zangkoor ,,St. Cecilia", en het is mij eene behoefte desi harte, u van deze H, plaats een woord van gclukwen- schen aan te bieden. 50 Jaren lang hebt gij op voortreffelijke wijze deze functie bekleed, eerst in het kerkje aan de overzij, en nu hier in deze kerk. U hebt door uw orgelspel en met uw verdienstelijk knapenkoor veel bijgedragen tot stichting der gejoovigen, ter eere Gods en van zijn eeredienst. Gij hebt de traditie uwer voorvaderen gevolgd, van uw oom als organist en uw vader en broeder als direc teurs. Maar gij zijt de „Primus inter Pares". Gij slaat aan de spits. Steeds hebt gij met de priesters in het koor bijgedragen aan de kerkelijke plechtigheden, niets was u te veel, steeds waart gij gereed. Als pas toor, die meer dan twee vijfden van dien tijd getuige is geweest van uw zegenrijk werk, zeg ik u ook namens de parochianen dank. Uw ijver, uw godsdienstzin en vroomheid staan bij God opgeleekend, en Hij zal u daarvoor zegenen. Wij bidden, dat u een maal een schoone plaats daarvoor in den Hemel moge verwerven, eene eereplaats u deel mege zijn bij Hem en de Koningin des Hemels. Na de H. Mis had in de pastorie eene receptie plaats van allen, die in eenig ver band staan met het werk van den jubilaris. In de wa-atlda stond opgesteld het kna penkoor, dat onder leiding van broeder Willebrord een 4-stemmig feestlied ten ge- hoorebracht. Pastoor IJzermans sprak namens het kerk bestuur en zeide dat het hem een groot voorrecht was-, namens dat bestuur in dezen meer intiemen kring een dankwoord te mogen richten tot den jubilaris. Z.Eerw. bracht in herinnering de onuitputtelijke be reidwilligheid van den jubilaris, niet alleen op het zangkoor, maar overal en altijd, waar hulp noodig is. Daarvoor is het kerkbestuur zeer erken telijk, en wil dit uiten, niet enkel door een woord van dankbaarheid, maar ook door een blijvend aandenken, waarbij spr. de jubilaris aanbood een Madonna-buste, op onyc, van zwaar marmer met koper afge werkt. Behalve dit, komt Z.Eerw. mededeelen dat het Z. H. den Paus heeft behaagd den jubilaris het gouden Eerskruis „Pro Ecclesia et Pontificie" te schenken. Een langdurig applaus volgde hierop. De jubilaris was zichtbaar bewogen, als zijn zoon, kapelaan v. d. Horst, hem het eere- téeken op de borst spelde. Nog feliciteerde de pastoor de familie, er den wensch aan toevoegend, dat allen er nog lang getuigen van mogen zijn, dat dit eereteeken den borst van den jubilaris zal sieren. De heer J. .Vooges sprak namens het zangkoor woorden van gelukwenschen, en bood den jubilaris een boekenkast aan, het vertrouwen uitsprekend, dat dit een nog nauweren band zal scheppen tusschen hém en het koor. Namens de afdeelingen der H. Familie sprak kapelaan Witkamp, hierbij een gou den horloge overhandigend. De jongheer v. d. Voort, een der leden van het knapenkoor, zeide een eigenge maakt gedicht op, terwijl de jongeheer G. Willems-e een foto in vergulden lijst aan bood van de jongens. Nadat ververschingen waren aangeboden en de eerewijn was rondgediend, dankte de jubilaris zichtbaar bewogen voor de groote hulde, hem heden bewezen. Hij uitte den wensch, dat hij nog vele jaren in de beste samenwerking met het koor mag arbeiden tot stichting der geloovigen en ter eere Gods, Des middags was er in de St. Bavostich- ting van 34 uur receptie, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Hier vooral bestonden de geschenken uit bloemstukken, zoodat de kamer meer ge leek op een bloemenmagazijn. Van de inwoners der St. Bavostichting ontving hij een prachtige fruitmand. Des middags om 4 uur gaf de Harmonie „St. Michaël" een concert in den tuin der stichting, wat niet alleen door den jubila ris en zijn familie, maar ook door de in woners van het huis op hoogen prijs werd gesteld, en waardoor de feesteliike stem ming aanmerkelijk wérd verhoogd. Eerst om half 6 kon het feest in den familiekring worden voortgezet. Het was voor den jubilaris en diens fami lie een onvergetelijken dag. Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage. Gisteren herdacht de heer J. Louise, hoofd agent van politie te Bloemendaal, den dag, dat hij vóór 25 jaren in politiedienst trad. Hoewel 1 Mei eigenlijk de juiste datum was, had de officieele huldiging heden plaats aangezien de Zondag zich minder goed daarvoor leende, Van verschillende zijden ontving hij echter reeds Zondag blijken van belangstelling. Gisterenmorgen te 10 uur werd de jubilaris met zijn echtgenoote en beide zoons per auto van zijn woning af gehaald en naar het bureau gereden. Hier werd hij binnengeleid in zijn keurig met groen en bloemen versierde werkkamer. Het geheele personeel was aanwezig in de nieuwe uniform. De commissaris van poli tie, de heer A. Hiemstra, npm het woord en sprak ongeveer als volgt: We kennen uw bescheidenheid en we weten dat een grootsche huldiging allerminst in uw geest zou zijn. Niettemin hebben wij er prijs op gesteld u heden eenige oogenblikken in ons midden te hebben om u van onze ge voelens te doen blijken. Uitvoerig schetste spreker verder de verdiensten, ijver en toewijding van den jubilaris en bood hem een fauteuil aan. De heer Hiemstra overhandigde als per soonlijk geschenk den jubilaris voorts een vulpenhouder. Hierna nam de agent van politie le kl R. Stoffer het woord. Hij sprak ongeveer als volgt: Het personeel heeft u nog iets te zeg gen. U ziet hier bijeen het geheele politie personeel van Bloemendaal, dat moet en zal voor u het bewijs zijn, dat het perso neel u waardeert en hoogacht, dat dc ver houding tusschen u en het personeel is, zcoals deze moet zijn en dat wij een eer lijk en oprecht superieur weten te waar- deeren. We meenden, dat uw vrouw ook moet deelen in deze spontane hulde en daarom bood spr. haar namens het perso neel rezen met linten in de Bloeraendaal- sche kleuren aan. De jubilaris dankte met een enkel woord voor deze eenvoudige, maar spontane hul de, Hierna werd hij door den burgemeester ontvangen, die hem in zeer waardeerendc bewoordingen toesprak en hem een enve loppe met inhoud overhandigde. Ten slotte werden allen gefotografeerd. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Tech nische Maatschappij Heringha Wuthrich te Haarlem, werden de balans - en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het verliessaldo ad f 24237.11 werd geheel ingehaald. Als Commissaris werd herkozen Notaris N. J. Hoeflake te Haarlem. In de op 2 Mei 1927 gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en verlies- en winstrekening goed gekeurd over 1926. Een dividend werd vast gesteld ad. 6 op de Preferente aandeelen (slotdividend 3 3 op de Gewone aandeelen. De bruto-winst bedroeg f 81516.76. De aftredende Commissaris de heer Mr. W. N. J. M. Smit werd herkozen. Zaterdag 1.1. vergaderde b.g.n. vereeniging onder voorzitterschap van den heer Ch. W. van Daalen in gebouw Brink nann. Uit ket jaarverslag over 1926 bleek, dat de vereeniging in zeer bloeienden toesxand verkeert. Het ledental blijft, ondanks de concurren tie stationair. De jaaromzet heeft niet minder dan f 358050.72 bedragen terwijl een winst is gemaakt van f 19937.96, waarvan o. m. onder het personeel f 1721.en onder de leden f 12460.wordt verdeeld. Het uit te keeren dividend bedraagt der halve 4 De aftredende bestuursleden, de heeren Ten Broeke, Onderwater en Rut gers werden met op één na algemeene stem men herkozen! Tot leden der controle commissie voor de rekening 1927 werden benoemd de heeren Luyten en Bitter. Z. K. H. Prinses Juliana is gistermiddag plechtig als lid van den Raad van State ge ïnstalleerd. Ter gelegenheid van haar 18en verjaardag heeft de Prinses nog vele geschenken ontvangen. Ingediend is een wetsonlwerp houdende bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlander: Het briefport voor het binnenland, zal waarschijnlijk met ingang met 1 Juli a.s. verlaagd worden tot 7 !4 cent. Nabij Lutterade is een afschuwelijke aicord gepleegd; een zestienjarig meisje is geworgd. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Naar verluidt, zou de Driemogendheden- conierentie te Den Haag gehouden worden. De Belgische propaganda in Zuid-Lim burg; een interpellatie in de Belgische Kamer. Wanneer zal het plan-Groot-Amsterdam worden vastgesteld? Een hevige boschbrand heeit nabij Venlo duizenden dennen ver woes;. In de Rijkscommissie voor werkverrm- ming zijn o.m. besprekingen gevoerd over dc Maastrichtsche industrieën en over het geven van opdrachten aan het buitenland. Belangrijke invoervergunningen voor Nederland. Te Zandvoort is hedennacht plotseling overleden de ZeerEerw. Heer pastoor M. C. M. Bohl. De Paaschweek in het Vaticaan, plechtig heden en audiënties. De omvang van de ramp in het Missippi* gebied. Het ontwerp Vakvereenigingswet in het Engelsche Lagerhuis. Rumoerige debatten. Een rede van Poincaré; begrootings- evenwicht en communisme. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 x Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7 59. Verwachting van den morgen van 3 Mei tot den avond van 4 Mei: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, meest lichbewolkt, droog weer, overdag warmer. Men schrijft ons Twijfelt u aan het nut van een Katholieke.- Radio Omroep Acht u een neutrale vol doende? Ziet dan naar de andersdenkenden. De Prostestanten en Socialisten hebben zich 1 moeite gegeven om een stevig gefundeerden omroep te stichten voor de verspreiding hunner ideeën. Zou het dan geen schuldige kortzichtig heid zijn onzen plicht te verzaken en ons met een neutrale uitzending tevreden te stellen Onze omroep moet eveneens, vooral met het oog op de toekomst, wanneer de eigen zender gaat werken, stevig gefundeerd zijn. Steunt dus den K. R. O. De gemeenteraad van Petten heeft behang deld het ontwerp van wet tot vereenigin- der gemeente Petten en Zijpe. Uitgebreide discussies werden gevoerd over art. 2, be palende dat alle bezittingen, lasten, rechten I gemeente Petten rusten. Besloten werd zich Zondagavond had in gebouw „St. Bavo" wederom een uitvoering plaats van de be kende Gx-af. Tooneelvereeniging „Arqicitia". Voor een (amelijk bezette zaal werd op- 'evoerd: „De beroemde Pillen", blijspel in twee bedrijven en „De Aanhouder wint", blijspel in én bedrijf Er is nog eens har telijk gelachen en het luide applaus wat den spelers telkens ten deel viel, bewees wel, dat het publiek zich kostelijk amuseerde. Vooral in „de beroemde Pillen" bewees „de Wilt" en „Jan Bol" z'n knecht, door hun grappig samenspel de lachers aan hun kant 'e houden. Om verder over de spelers uil te weiden, is overbodig. Zij hebben allen verdienstelijk gewerkt. Verder werd de avond aangevuld door meewerking van het Jazz-band The Majestic", «arnaja de verpHchtmgen overgaa~n op de vereen.gde sukjes nog een gezellig dansie werd ge- Hnrh He vernWrhrincen maakt en ieder keerden. ■gemeenteI 3ot autoriteiten te wenden ten einde te wijzen op deze zware verplichting, opdat bij de eindbeslissing daarmee rekening wordt ge houden. Voorts werd besloten te verzoeten een stembureau te Petten te verkrijgen, alsmede een hulpsecretarie. Nog zal er op worden aangedrongen, dat bij te heffen hoo- gere belasting, die elk jaar opnieuw moet worden vastgesteld, deze nooit de tegenwoor dige heffing mag overschrijden. De candi- daatstelling voor de commissie uit de inge zetenen is op 18 Mei a.s. bepaald. Op de matinee in den Haarlemschen Stadsschouwburg, Zondagmiddag, kwam aan het slot van een groote ovatie aan de danseres Anna Pawlowa na de creatie van de „Ster vende zwaan" door den stampvollen schouw burg gebracht, de heer Hoog, secretaris van de Stadsschouwburg-commissie en lid van de firma C. G. van Tubergen Jr., de be kende bollenfirma, een groote ruiker prach tige en abnormaal groote witte tulpen aan bieden in een toespraak (in 't Engelsch) het voornemen der firma Van Tubergen te ken nen geven, de allernieuwste tulp een zeldzaam mooie en groote witte tufp van een exorbitant waardevollen bol te doopen „Madame Pawlowa-tulp". Dc groote danseres, die zeer veel van bloe men houdt en wier lievelingsbloem juist de „tulp" is, was door deze hulde zeer ge- troffen en heeft onder stormachtige ovaties het vereerend aauJou geaccepteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1