ÜTfÊlH Radio-Omroep. Wat zal hij er mee doen? Be Paaschweek in het Vaticaan; plechtigheden en audiënties. De toestand van MacDonald, die in Amerika ziek ligt, is vooruitgaande. De omvang van de Missisippi-ramp. Onder de Radio-berichten: Het ontwerp Vakvereenïgingswet in het Engelsche Lagerhuis. Rumoerige debatten. Een rede van Poincaré; begrootingsevenwicht en communisme. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN FEESTDAG DER KATHOLIEKE STUDENTEN IN SPANJE. FEUILLETON. 11 BINNENLANDSCH NIEUWS. De belasting van buiten het rijk wonende Nederlanders. Hoe staat 't met de Zuiderzee werken? De Belgische propaganda in 2uid-Limburg. Een historische raadszitting. Het zilveren jubileum De Driemogendheden conferentie in Den Haag) Verlaging van briefport Uit het Vaticaan. De groote kerkelijke plechtigheden v*n Paasch-Zondag werden in de St. Pieters kerk en Lateranen, zoomede in S. Maria Maggiore door Kardinaal Merry del Val, Kardinaal Pompilij en den deken kardinaal Vanutelli voltrokken de Heilige Vader zelf las de Mis in een kapel van het Vaticaan, die door ongeveer' 200 personen werd bij gewoond, waaronder zich familieleden van den Paus bevonden uit de Familie Ratti, zoomede leden van het diplomatieke corps, geaccrediteerd bij den H. Stoel en promi nente persoonlijkheden van Italië en het buitenland. Paus Pius XI deelde persoonlijk de Heilige Communie uit en begaf zich tegen 9 uur voormiddags in zijne appartementen. Audiënties bij Zijne Hei ligheid. Van de talrijke audiënties, die in de Paasch week in het Vaticaan hebben plaats gevon den, noemen wij Dinsdag na Paschen ver scheen in pauselijke audiëntie de Spaansche Minister van Handel Eduard Aunos, aan wien de Heilige Vader eene gouden herin neringsmedaille overreikte de Minister bezocht eveneens den Kardinaal-Staats secretaris Mgr. Gasparri. De Spaansche Gezant bij den H. Stoel., Marsheze de Mag- naz gaf een feestelijken avond ter eere van Kardinaal Gasparri, welke avond eveneens werd bijgewoond door hooge dignitarissen als Excellentie Borgoncini-Duca en Pizardo, zoomede de ambassadeur van Duitschland en van Brazilië en de Hongaarsche Minister bij den Heiligen Stoel. Eveneens werd de Engelsche afgevaardigde Herbert, een der vooraanstaande strijders der beweging tot het afschaffen van een anti-katholieke wetge ving in Engeland, ontvangen, tegelijk met zijne echtgenoote en den secretaris van het Engelsche Gezantschap bij den Heiligen Stoel. Als vertegenwoordigers der wetenschap verschenen de Corömendatoren Rossi en Borili, de eigenaars van het wereldbekende geographische instituut de Agostini met professor Visintin en Cav. Deronzier voor Zijne Heiligheid, om hem een exemplaar der derde uitgave van hunnen geographi- schen atlas en het eerste deel der publica tie „Visione Italiche", Venetië voorstellend, te overhandigen. Paus Pius XI nam dit ge nadig in ontvangst en gaf zijne hooge te vredenheid daarover te kennen, dat de car tografie van Italië op een dergelijk hoog peil stond. Nadat de audiëntie beëindigd was, gaf de Heilige Vader de aanwezigen zijnen Apostplischen zegen en zegende ook hunne families en het instituut de Agostini. Van heel bijzondere beteekenis was de ontvangst, die Paus Pius XI aan den Mexi- caanschen Bisschop Pasquale Diaz van de S. J. toestond. Mgr.. Diaz, die tevens secre taris is van het Mexicaansche episcopaat is een geboren Indiaan van het zuiverste bloed, hij is 51 jaar oud en was reeds pries ter, toen hij Jesuït werd. Zooals men be richt, liet Zijne Heiligheid zich van den uit Mexico verdreven onversaagden kampioen voor de Kerk, het Episcopaat en de geloo- vigen, een uitvoerig en nauwkeurig verslag geven hoe de zaak der Kerk in Mexico er voor staat, daar Mgr. Diaz alles zelf had mede gemaakt en over alles een persoonlijk oor deel kon vellen. Paus Pius XI hoorde aan dachtig het verslag van den Bisschop, over verdrijving en den toestand, waarin de Mexi caansche vluchtelingen in de Vereenigde Staten thans verkeeren, aan en beloofde nog eens de uit Mexico verdreven vluchte lingen zoo veel mogelijk te helpen de Paus heeft voor deze vluchtelingen reeds veel gedaan en zijn van het begin af aan het on derwerp van z 'ne bijzondere zorg geweest Mgr. Diaz zai zich maar heel kort in Rome ophouden en is van plan zich naar Spanje te begeven. In de week na Paschen verschenen voor Zijne Heiligheid tal van Nederlanders, Duit- schers en Franschen, die in grooten getale naar Rome eene pelgrimstocht hadden on dernomen. De Nederlanders kwamen onder leiding van R. de Soffes over Assisi naar Rome en werden den Heiligen Vader door Mgr. Bernhard Eras, den vertegenwoordiger van Nederland in de Opera della Propaga- zione della Fede, voorgesteld. Na de audiën tie namen zij deel aan de pauselijke Mis in de Sixtijnsche kapel. De Duitsche bedevaartgangers onder lei ding van Capucijner Paters gingen via Rome naar Assisi. De rector van het Duitsche Cam- po Santé Mgr. Dr. David en Commenatore i Klebanowski hebben de Duitschers ter audiëntie gevoerd; na den handkus heeft de Heilige Vader eene aanspraak gehouden; eene kleine groep van Engelschen had zich hierbij _aangesloten. De Franschen waren met circa 2000 zie len het sterkst vertegenwoordigd. Bij de ont vangst was de Paus vergezeld van den Nun tius in Parijs, Mgr. Naglione, die voor heel korten tijd in Rome aanwezig was. Onder de deelnemers van de pelgrimstocht bevon den zich 1000 leden van den academischen „broederbond", onder leiding van Abbé Gumchard der katholieke Universiteit van Angers. Verder waren er nog delegaties uit Mexico, Tsjecho-Slowakije, uit Portugal en uit Canada. De pelgrims hebben den Heili- H. Vader een gouden kelk waarop gebeurte nissen en persoonlijkheden, de Kerk in Frankrijk in de vorige eeuw betreffende, waren aangebracht, zoomede een album met tal van handteekeningen leden van den Aloysiusbond. In zijne toespraak herinnerde de Paus meermalen aan den H. Aloysisus. Hij sprak zijn dank uit voor de kelk en be loofde deze den volgenden dag bij het lezen der H. Mis te gebruiken. De toestand van MacDonald. Uit Philadelphia wordt geseind Ramsay MacDonald is weer beter, doch blijft toch nog in het ziekenhuis tot zijn algeheele herstel. De a.s. Vlootconferentie. De correspondent van de „Times" te Washington meldt, dat aan het Amerikaan- sche departement van buitenlandsche zaken ter oore is gekomen, dat de Britsche regeering de voorkeur zou geven aan een vergader plaats dichter bij Londen voor de drie- mogendheden-conferentie over. de beper king der vloot. Er schijnen volgens den „Times"-man geen onoverkomelijke bezwaren tegen te bestaan. Echter zal een formeel voorstel dienaangaande bezwaarlijk van de V. S. kunnen uitgaan. De regeering van Coolidge wenscht geen herleving te bevorderen van de beschuldiging, dat het denkbeeld van be sprekingen door de drie betrokken zeemo gendheden in een geest van vijandelijkheid tegenover den Volkenbond werd opgevat en vreest dat dit zou gebeuren als men op aan stichting der V. S. Genève prijs gaf. Den correspondent werd verzekerd, dat als Groot- Brittannië en Japan, beiden leden van den V.B., het eens kunnen worden over een andere vergaderplaats, er van de zijde van Amerika geen verzet tegen zal zijn. De Colorado weer vlot. Uit New York wordt bemeld, dat het oorlogsschip „Colorado" gisteravond weer vlot is gemaakt. Het zal naar de marinemerf van Brookway worden gezonden om de schade aan de pantsering vast te stellen. Er moesten 3000 tonnen olie, munitie en le vensmiddelen worden opgeofferd om het reusachtige schip weer vlot te krijgen. In het Missisippi-gebied. De stad Vicksburg wordt door het water bedreigd. De dijk van den Arkansas is bezweken zoodat er een gat van ruim 1,5 K.M. breed is ontstaan en vijf graafschappen in het Z.O. van den staat overtsroomd zijn. Verscheidene kleine steden worden bedreigd. Nieuwe doorbraken. Op vier punten in Lousiana tegenover Natchez in Mississippi is de Mississippi-dijk doorgebroken, waardoor het leven van hon derden, die niet om de waarschuwingen ge geven hadden, in gevaar werd gebracht De /omvang van de ramp. Hoover heeft, voor de radio sprekend, de overstrooming de ergste genoemd in ge schiedenis des lands 200.000 menschen zijn er door tot den ondergang gebracht en er zijn 2,4 millioen H.A. land overstroomd, waardoor een schade van een half millard gulden is aangericht. Duizenden menschen wachten er nog op gered te worden uit tijde lijke schuilplaatsen. De troebelen in China. De Japanners hebben het geheele dal van den Jangtse ten W. van Hankau geëvacueerd. Een Britsche kanonneerboot en een hulp schip zijn door het fort van Tsjinkiang ge bombardeerd. Het hulpschip werd door drie granaten getroffen. Niemand werd geraakt, Het beantwoordde het vuur, raakte het fort en bracht het kanon tot zwijgen. DE„NEUTRALE" SCHOOL IN BELGIE. Het blijkt thans dat de z.g. neutrale scholen'die op het aandringen van de liberale partij destijds werden opgericht, een groot fiasco zijn geworden. Tallooze stemmen zijn reeds opgegaan, deze „kweekplaatsen van het socialisme" weer te verwijderen. Zoo schrijft b.v. Mr. Kreglinger, Professor aan de Universiteit in Brussel, dat het eene groote vergissing is geweest, aan de mogelijkheid van eene neutrale school geloof te hechten. Hij werpt de vraag op, of er eene neutrale moraal bestaat. De moralisten hadden deze vraag ontkennend beantwoord de opvoed kundigen echter gelooven, dat voor alle menschen slechts eene moraal geldig is, en de leeren, of van geloovige of van niet geloo- vige zijde, altijd de zelfden moesten zijn. Thans is gebleken, dat mèn een kind, met zijn eeuwig vragen naar den oorsprong en de reden van alle dingen, niet met „neutrale" antwoorden kan komen, aangezien katho lieken en vrijdenkers, liberalen en socialis ten over familieplichten en plichten op sociaal gebied geheel verschillende opvat tingen hebbep. Deze mededeelingen zijn teekenend voor den huidigen toestand, aan gezien Mr. Greglinger nu juist de man niet rs, die de kerk goed is gezind. DE IERSCHE KATHOLIEKEN EN HET CATHOLICISME IN HET BRITSCHE RIJK. Naar aanleiding van het feest van den Heiligen Patrick, den grooten nationalen feestdag in Ierland, geeft de „Catholic Ti mes" eene bespreking over de rol, die de Ieren in het voorwaartsdringen van het katholieke Geloof in Engeland en zijne Dominions spelen. Uit Ierland kwamen in vroegere tijden de zendelingen, die aan de Schotten en Agelsaksers het Geloof heb ben gebrachtde bekeering der oude Ger manen ging even eens van Ierland uit. Ook thans komen uit Ierland tal van Missiona rissen en in elk groot missiegenootschap bevinden zich talrijke Ieren. In de Engelsche Dominions, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Australië zijn de meeste missionarissen van Ierschen oorsprong. Het groote Eucharistische congres te Chicago hezft bewezen, welke groot beteekenis de Ieren voor het Catholicisme hebben in de Vereenigde Staten. Het is bekend, dat de katholieke bevolking in de Engelsche Domi nions voor het grootste gedeelte van katho lieke afstamming is, doch ook in Engeland, Wales en Schotland hebben zij zich groote verdiensten voor de Katholieke zaak ver worven. EEN HERINNERING AAN MAX LINDER. Een verkooping met een droevigen achter grond is het Vrijdag geweest in het veiling lokaal van Neuilly. De schilderijen, bibelots en het meubilair van het echtpaar Lenvielle, beter bekend met den naam van Max Lin- der, waaronder de eens beroemde filmacteur optrad, werd in het openbaar verkocht. Men herinnert zich dat Max Linder zich ongeveer een jaar geleden in een bui van ontmoedi ging, met zijn jonge echtgenoote van het leven beroofde. Een jeugdig kind is de eenige erfgename. Onder de vele meubelen Zwierven por tretten o.a. een van Charlie Chaplin, met het opschrift: „To my dear friend Max Linder" en van Mary Pickford. De schilderijen brachten nog vrij veel op, een te;kening van Lautrec (Yvette Guilbert voorstellend) zelfs 20.000 francs. Onder de koopers bevonden zich zoowel de moeder van Max Linder als die van het jonge vrouwtje, dat mede den dood inging. Zij kochten beiden snikkend veel dierbare dingen op. EEN BOER GELYNCHT. Eenige clagen geleden brak er in het ge huchtje Vigneaux, in de Boven-Alpen, brand uit, waarbij negen huizen werden verwoest. De bevolking beschuldigde een 60-jarige boer den brand te hebben aangestoken, ten einde de verzekering terug te krijgen. Zij vielen hem met spaden en schoppen aan en doodden hem temidden van de puinhoopeh zijner woning. EEN DEPORTATIEOORD. Een Italiaansch gedeporteerde, die op het eilandje Ustica gevangen zit, heeft een brief aan een vriend geschreven, welke een indruk geeft van het schrikkelijk leven, dat de ge vangenen in dit verbanningsoord in de Mid- dellandsche Zee leiden. Hij schrijft o.a.: Met mij tezamen houden hier het vroegere Kamerlid Conca uit Verona zijn collega Romita uit Turijn, Fiorio uit Milaan en verscheidene communisten, an archisten en republikeinen verblijf. Wij zijn hier met duizend menschen: zeshonderd wegens gewone misdrijven gedeporteerden, Zestig fascistische militie-soldaten, veertig carabinieri, dertig opzichters en veertig Ara bieren, eveneens politieke bannelingen, die zich tegen de Italiaansche heerschappij in hun vaderland verzetten. Alles ontbreekt ons, vervolgt de schrijver. Electrisch licht, drinkwater, en wanneer de schepen tengevolge der vele stormen niet kunnen binnenloopen, missen wij zelfs het allernoodigste, dat bovendien nog duur moet worden betaald. De regeering geeft ons da gelijks tien lire, welke echter op verre na niet toereikend zijn om ons eten en onze woning te betalen. Nog dragen wij onze eigen kleeren, maar spoedig, als die opgeslo ten zijn, worden we gedwongen gevangenis- kleeren te dragen. WERELDBOND VAN KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN. Sedert drie jaar bestaat eene federatie van Katholieke Universiteiten, die op initiatief van den Rector van de Katholieke Univer siteit e Nijmegen, Mgr. Schrijnen en \ai den Rector van de Universiteit te Milaan, P. Gemelli, in het leven werd geroepen. Deze bond heeft ten doel de kracht?n der verschil lende Universiteiten te concentreeren voor de verdediging van het katholieke Geloof en bij de opvoeding der jeugd krachtdadig mede te werken. Bij gelegenheid van het 500-jarig bestaan der Universiteit in Lille zijn bijna alle vertegenwoordigers van alle Katholieke Universiteiten te samengekomen. Zooals de „Observatore Romano" van den 12en April bericht, werd de rector van de Katho lieke Un versiteit te Lille tot voorzitter en Mgr. Schrijnen en P. Gemelli tot secretaris sen verkozen. Het plan bestaat een jaarboek uit te geven met berichten omtrent alle Universiteiten als een belangrijke vraagbaak voor allen, die zich hiervoor interesseeren de uitgave van een éigen tijdschrift is overwogen, doch dit plan werd voorloopig uitgesteld. Het feest ter herdenking van den Heiligen Thomas van Aquino pleegt men in Spanje „het feest der studenten" te noemen. Dit jaar werd de plechtigheid georganiseerd door het verbond der Katholieke Spaansche Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with St", door IOS. P. H. HAMERS. 52 „En mij geeft ge een som van honderd pond." „Ja, als gij haar wettig aan mij verbinden kunt. Maar mag ik vragen, mijnheer, op welke gezag maakt gij in deze zaak aan spraak?" „Op dit punt kan ik U gemakkelijk vol doen. Op 't oogenblik neem ik uw aanbod jm te gaan ontbijten, aan. Laat ons naar jw huis gaan." „Ik heb eigenlijk geen huis in Londen, naar ik ken een zeer geschikt koffiehuis," „Ook goed; laten wij dan vertrekken." Toen beide heeren den trap afgingen, dond de oude meid aan de voordeur. Rugge Jing eerst het huis uit; de oude hield Losely egen en vroeg: „Vindt ge haar veranderd?" „Wie, juffrouw Crane? Wel, dat doen de aren. Maar gij schijnt mij gekend te heb- >en. Ik herinner mij u niet?" „Herinnert ge u Brigitta Greggs niet?" kis het mogelijk? Ik verliet u als een vrouw van middelbaren leeitijd, met blozen de wangen. Maar ja, ik herken u. Daar hebt ge een shilling; maar kan ik niet missen." Grigitta wees het geld af. „Neen, ik durf niet. Geld aannemen van u, Jasper Losely! De juffrouw zou het mij nooit vergeven." Losely stak het geldstuk lachend weer in zijn zak en trad in de vrije lucht. Toen hij de straat overstak om zich bij Rugge te voegen, die op hem stond te wachten keerde hij zich om naar het huis. Wederom zag hij uit een venster der bovenverdieping die schitterende oogen welke hem boven aan den trap tegengefonkeld hadden. Hij trachtte te glimlachen en wuifde even met de hand. De oogen schenen den glimlach te beantwoorden, en toen hij over de straat liep, arm in arm met den schelmachtigen directeur en langzamerhand zijn luchtigen tred aannam, in al den glans zijner nieuwe kleeren, die zijn fraai gebouwde gestalte zoo goed deden uitkomen, toen volgden hem nog steeds die oogen, zorgvuldig en onafgewend, tot zijn gestalte verdween, en de sombere straat weer in eenzaamheid ge dompeld was Toen verliet Arabella Crane het venster. Zij legde haar hand op haar hart en mom pelde: „Wat klopt het; hetzij van liefde of van verachting, of medelijden, het klopt weer door een menschelijke aandoening. Hij komt terug, hetzij om geld, hetzij om vrouwenraad, wat komt het er op aan; hij zal terug komen. Ik zal hem hier houden, om niet meer van hem te scheiden, in voor en tegenspoed, zooals het eens voor het al taar zou geweest zijn. En het kind!" Hier zweeg zij een oogenblik. „Het kind!" ging zij woest voort. Het kind van die verrade- lijke, hatelijke moeder! Ja, ik zal hem hel pen om haar weer te verkoopen aan het tooneel; ik zal hem helpen in alles wat haar niet verheft tot een staat van waar zij met minachting op mij zou nederzien. Vloek over hem over dat wreede huis." Zij sloot haar brandende oogen, ging zit ten met hangend hoofd en wiegde heen en weer, evenals als iemand die pijn heeft, ZEVENDE HOOFDSTUK. De onderhandelingen tusschen Rugge en Losely eindigden met de afspraak, om tegen den volgenden dag in het dorpje waar deze geschiedenis een aanvang neemt, bij elkaar te komen: Intusschen zou Rugge weer naar zijn „weezen" terug keeren, en stukken in orde maken, waarin zij voor eenige dagen de rol van een vader missen konden. Losely van zijn kant. wijdde den tijd die nog voor de bijeenkomst verloopen moest, aan het raadplegen van rechtsgeleerde, wiens Rugge hem had aanbevolen, als iemand van wien hij dadelijk de wettige volmacht zou ver krijgen om het gezag dat hij zich toekende, te kunnen uitoefenen. Ook wilde hij juf frouw Crane overhalen om hem naar het dorp te vergezellen ten einde bij de ver- eischte navorschingen behulpzaam te zijn. Hij stelde een instinctmatig vertrouwen In haar scherpzinnige sluwheid. „Neem een studenten, hetwelk reeds 20.000 leden telt en wel in het theater Zerzuela te Madrid. Buiten de curatoren en hoogleeraars der Un iversiteit van Madrid en Saragozza woon den ook de koning van Spanje en generaal Primo de Rivera de plechtigheid bij. Vol gens de „Observatore Romano" roemde de vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs de Katholieke studentenorga nisatie als eene prachtige en noodzakelijke inrichting en gaf te kennen, dat deze bond het middel is de afdwalingen der Spaansche Universiteiten niet alleen op het gebied van den godsdienst, doch ook op wetenschappe lijk gebied te verhinderen. De rector der universiteit van Saragozza sprak over het thema Geloof, wetenschap en vrijheid. Het geloof in Christus en de katholieke leer, onder welker bescherming de Katholiek zijne studiën rustig kan voltooien. De we tenschap, na het geloof komend, bevordert onze kennis van de waarheid 'en brengt licht in onze gevoelens en ons denken de vrijheid, in den zin van de leer van den H. Thomas genomen, maakt onzen blik en ons intellect geschikt voor de waarheid en staalt onzen wil tot deugdzaamheid en discipline. De rector van de universiteit te Madrid hield eveneens eene prachtige redevoering, waarin de zinsnede voorkwam „En waart gij zonder geloof geboren, de wetenschap leidt u allen daarheen". EEN ROMANTISCH HUWELIJK. De romantiek is, wat men er ook van moge Zeggen, de wereld nog niet uit. Ongeveer zes weken geleden vond een winkeljuffrouw te San Francisco een biljet van 100 dollar in een bank op den grond liggen. Zij overhandigde het aan den kassier die haar zeide, dat als het binnen drie dagen niet werd opgeëischt, het haar eigendom zou worden. Drie dagen later verscheen zij weer in de bank om te ver nemen, dat het biijet door een rijk makelaar was opgeëischt, aan wien het adres van het meisje was gegeven, Ze nam het nog al filo sofisch op, doch twee dagen daarna kreeg zij een uitnoodiging, die ze aannam, van den makelaar om met hem te dineeren en drie weken later vroeg en kreeg hij haar hand. Het huwelijk is dezer dagen voltrokken. Het was wel honderd dollar waard, zei de bruid. DE GROOTSTE PANTOFFELHELD. De grootste pantoffelheld ter wereld is ontdekt, meldt een bericht uit Hoboken. Zekere William Kreuntje kreeg van zijn vrouw één sigaar van vijf Amerikaansche centen per dag en een pakje kauwgummi per week. Eens trok de pantoffelheld de pantoffel uit en de stoute Schoenen aan en hield vijftig cent achter van zijn loon. Vrouw lief riep de politie er bij maar de rechter wees haar de deur van de zittingszaal. OPGRAVINGEN IN PALESTINA. De „Bibliotheca Sacra" bericht ons over nieuwe hoogst interessante vondsten van Dr. Melvi Grove Kyle, de rector van het theologisch seminatie „Xenia" onder mede werking van de Amerikaansche school voor navorschingen in het Oosten in Jerusalem. De opgravingen geschieden bij Kirjath Sephar, de beroemde „gepantserde" stad, waarvan de Israëlitische boodschappers reeds beweerden, dat hare muren tot in den hemel reikten. Op grond van verschillende vond sten heeft men vastgesteld, dat deze stad omstreeks 2000 jaar v. Christus werd ge bouwd in het jaar 600 v. Christus werd zij door Nebukadnezar verwoest. De stad is op een tamelijk hoogen heuvel aangelegd met bijna loodrechte hellingen rondom de stad was een muur van circa 1015 voet dik. Deze muur is grootendeels behouden gebleven en bestaat uit zware onregelmatige steenende leemten werden met vastge- stampte aarde aangevuldhierover kwam dan een glad plaveisel de muur was met talrijke krommingen en bochten voorzien, om de stad tegen eene overval gemakkelijk te kunnen verdedigen. De ruimte tusschen den muur en de stad zelf is thans geheel gevuld met steen, afval etc., waaruit zuilen uitsteken. Een der laatste ontdekkingen is eene grot met geheime bron, welke grot door tallooze onderaardsche gangen met de stad en de buitenwereld in verbinding staat de bron zelf heeft men nog niet gevonden. De gemaakte ontdekkingen hebben niet alleen wetenschappelijke waarde, doch zijn voor de Bijbelsche geschiedenis van de grootste beteekenis. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is het wetsontwerp,houdende bepalingen betreffende de belastingen van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, De minister wil de regeling uitsluitend toepasselijk verklaren op Nederlanders, die het Rijk metterwoon hebben verlaten. Voor de toepassing ook op Nederlanders, die nimmer hier te lande gewoond hebben, ziet hij geen reden aanwezig. Wat de regeling def aanslagen aangaat, stelt de minister voor de Nederlanders die het Rijk metterwoon verlaten hebben aan te slaan, als wonen zij nog hier te lande, met dien verstande, dat zij van de naar het Nederlandsch tarief verschuldigde belasting in aftrek mogen brengen hetgeen zij in de gelijksoortige belasting van een vreemden staat hebben te betalen. De aftrek betreft niet het bedrag, dat de Nederlander in het vreemde land ook dan zou moeten betalen, indien hij er nief woonde, b.v. wegens on roerend goed, dat hij in dat land bezit. De Nederlander zonder vaste woonplaats zal op die wijze de Nederlandsche belasting ten volle betalen en de overigen betalen het ver schil in belasting bij. Op dezen regei worden drie uitzonderin gen gemaakt. Vooreerst deze, dat er niet onder zullen vallen de Nederlanders, die na het verlaten van het Rijk zich hebben ge vestigd in een der Nederlandsche overzee- sche gewesten; zij, die wegens de uitoefe ning van een bedrijf of beroep genoodzaakt zijn in een vreemd 'and te wonen, en zij die ter zake van 's Lands dienst buiten het Rijk wonen. Een en ander geldt niet slechts voor de Inkomstenbelasting, maar ook voor de Vermogensbelasting, de aan de Inkom stenbelasting en de Vermogensbelasting ver wante Verdedigingsbelasting en de Succes siebelasting en de daarmede verbonden rechten van schenking Opdat de fiscus voor het bepalen van den aanslag een houvast hebbe wordt voorge steld, dat de belastbare som geacht wordt, behoudens tegenbewijs, niet lager te zijn dan de hoogste der belastbare sommn, waar naar de belastingplichtige over het belas tingjaar, waarin hij ht Rijk metterwoon ver laten en over de daaraan voorafgaande twee belastingjaren, aangeslagen is. In artikel 6 van het ontwerp worden eenige dwangmaatregelen vastgesteld, wel- kc naast bedreiging met straf en de be- voegdheid tot verhaal van de belasting op het vermogen, een sanctie moeten vormen voor de naleving van den belastingplicht door de aangeslagenen. De toekomstige Wierlngermeerpolder. Het driemaandelijksche bericht betreffen de de Zuiderzeewerken, deelt o. a het vol- gendé mede: Bij de uitwerking van het plan voor de verkaveling van den in te dijken V/icnnger- mcerpoldcr ia gelet op het verkrijgen van een doelmatig net van bevaarbare water wegen in den polder zelf, als op r.e aan sluiting daarvan aan de in de nabijheid van den polder aanwezige en nog te maken scheepvaartweg1":. Aan dc oostzijde zal de Wieringcrmeer- polder >n de toekomst grenzen aan hei IJsielmeer, dat toegankelijk zal zijn voor 20l)0-tons schepen, welke in de havens van Medemblik en bij Den Oever ligplaats kun nen vir.den Ten Noordwesten van den polder zal het achter den aisiuitdijk door het Amsteidiep te vormen Boezemmeer zijn gelegen, dat door de schutsluis bij De Kool en langs hel Bslgzandkcnaa", toegankelijk zal zijn v0°r van het Noord-Hoitandsch kanaal komende 600-tons scnepen, welke door het langs de kust tot Aarlswoud door te trekken af wateringskanaal tot Kolhorn zullen kunnen doorvaren. Indien de West-Friesche kanaalplannon, welke thans in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeeren, tot ui,voenng komen, zullen bovendien tot stand komen vaarwaters voor 200 a 300-tons zeil- en slvepschepen en voor 80-tons moHrbcoten van Kolhorn naar Or.c-karspel en A'kmaar en van Medemblik n,aiar Hoorn, alsmede een mr.rklvaiirtkanaial vw 100-tons schepen en gh-tens rnotorbooteu "an Kolhorn naar Schagen. In verbard Hermede zijn Mccem- btik. Kolhorn, De Iltokes {aan net Boozem- mccr) en Den Oev:.* te bescnouwen als de punten w. ar het scheepvaartverkeer ir den polder aan dat buiten den polder zal aansluiten. Onder de in den polder ontworpen scheep vaartwegen neemt het op polderpeil ont worpen kanaal van Kolhorn naar Medem blik een bijzondere plaats in, aangezien dit kanaal de scheepvaartgemeenschap zal her stellen tusschen de haven van Kolhom en de Zuiderzee bezuiden de lijn der afsluiting, welke door de indijking van de Wieringer- meer zal worden verbroken. Aan het kanaal KolhornMedemblik zul len in verband met een en anjder de af metingen worden gegeven van de ter weers zijden daarvan ontworpen aansluitende West-Friesche kanalen, tul, een bodem breedte v,an ten minste 12 M. en een diepte van 2.80 M. onder het normale ka- naalpeil. Het kanaal zal worden overbrugd door beweegbare bruggen met een door- vaartwijdte van 7.50 M. terwijl de toegangs- sluizen een wijdte van 7 M., een schutkolk- lengte v,a,n 40 M. en een diepte van 2.50 M. verbinding van dit kanaal met de Zuiderzee (in de toekomst met bet IJsselmeer) zal tc Medemblik worden verkregen door een tusschenpand van omstreeks 800 M. lengte, gemcenliggend met het polderwater van „De Vier Noorderkoggen" (met een peil van 2.25 M. N.A.P.), en aan weerszijden door schutsluizen afgesloten. Een interpellatie in de Belgische Kamer. Volgens de „Demiére Heure" zal de af" gevaardigde Vo» (frontpartij) de regeering interpelleeren over de maatregelen, die zij denkt te nemen tegen de vliegeniers, die on langs boven Limburg vlogen om daar strooibiljetten uit te werpen. Zaterdagavond kwam voor het laatst de raad van ond-Breda bijeen. In de verga derzaal prijkten prachtige bloemstukken, een van openbare werken, een van de hoofden van takken van dienst. Vooraleer met de agenda begonnen werd, deelde de voorzitter mede, dat door hem namens de gemeente het volgende telegram aan Prin ses Juliana verzonden is: De gemeente Breda, door haar liefde voor het Regeeringsgeslacht en haar histo. rie zich nauw verbonden gevoelend aan WOENSDAG 4 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- litieber. 12.352 uur Lunchmuziek, door het Trianon 23 uur Engel sche les voor kinderen 34 uur Knipcursus (laatste) 5.306.15 uur Concert door het H. D. O.-orkest. To Schleyer, soloraluurzangeres 6.15- 6.45 Lezing door den heer E. Rood- huyzen, over: De gordel van smaragd 6.457.45 uur Concert door het H. D. O.-orkest 7.45 uur Politieber. 10.30 uur Persbcr DAVENTRY 1600 M. 10.20 uur Daventry-kwartet en solisten (con'.ra alt-tenor) 11.05 uur Piano- en vioolmuziek 11.30 uur (vervolg) Con cert 12.201.20 uur Orkestconcert 2.15 uur Voorlezing: David Cop- perfield 2.20 uur Lezing: Three plays of Shakespeare 3.05 uur Le zing: Health and common sense 3.20 uur H, Bronkhurst-trio (piano, viool, cello). A. Mlllward, bariton 4.35 uur Kinderuurtje 5.20 uur Orgelbe speling 5.40 uur Tuinpraatje 5.50 uurTijds., weerber., nieuws 6.05 uur Orgelbespeling 6.20 uur Le zing: How to keep fit at fifty 6.35 uur MacDowell's pianomuziek 6.45 uur Lezing: Plant communities 7.05 uur „Midsummer madness", tooneelstuk. Orkest en solisten 8.20 uur Boys, brigade demonstratie. Speeches o.a. van H. R. H, Prince Arthur of Connaught 8.35 uur Weerber., nieuws 8.55 uur Populair orkestprogramma. Gedich" lenvoorlezing 9.30 uur „Our panto mime", voor sopraan, contra alt, tenor en bariton 10.05 uur Orkestconcert 10.2011.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Parijs" 1750 M. 9.50 10,20 uur Concert 11.501.10 uur Orkestconcert 4.054.55 uur Orkestconcert, Piano en vioolsolo's 8.0510 uur Cjoncert. Orkest en so" listen. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.25 uur Solistenconcert (fluit, cello, piano) 4.205.20 uur Orkestconcert 7.509.35 uur Weensche avond, J. Selim, humorist. R. Benatzky, piano. We- rag-orkest en -koor. Schubert, Lanner, Komzak 9.5011.20 uur Dansmu ziek. KONfGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.207.05 uur Lezingen en lessen 7.35 uur „Der C'wissenswurm", boe- rencomedie van Anzengruber 9.35i 11.10 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.25 uur Kamermuziek 3505.15 uur 1 Dansmuziek 5.206.10 uur Lente- muziek. 7.20 uur „Wonn wir al- tern....", dram. gedicht 8.20 uur Koorconcert. Hansen Tebel-koor. Daarna tot 11.10 uur Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 4.20—5.20 uur Kamermuzik. Mile. v. d. Wicle, piano 7.20—9.20 uur „Sapho", fragmenten uit de opera van Massenet, het Huis Oranje Nassau, moge zich veroor loven op dezen gedenkwnardigen dag Uwe Koninklijke Hoogheid onder afsmeeking van den zegen Gods haar eerbiedige wen- schen van geluk aan te bieden. Onder applaus hechtte de raad zijn goed keuring aan den gelukwensch. Na afhandeling der agenda hield de bur gemeester de rede in verband niet de tot stan gekomen annexatie. Z. K. H. Prins Hendrik naar Limburg. Z. K. H, Prins Hendrik is voornemens, zich op 6 Mei a.s. naar Limburg te bege ven in verband met het jubileum der Staatsmijnen. De Engelsche regeering had aan VP< hington voorgesteld de vlootconferenli® der drie mogendheden, de Vereenigde Sta ten, Engeland en Japan, in n stad, dichter bij Londen gelegen dan Genève. te doen houden. Naar de Londensche correspondent van het „Rerl. Tagebl." nu meldt, is met „de stad dichter bij Londen gelegen dan Ge nève" hoogstwaarschijnlijk Den Haag be doeld. Men verwacht, dat de Amerikaansche regeering tegen dit voorstel waarschijnlijk geen gezwaar zal opperen, en zelfs aan Den Haag boven Genève de voorkeur zal geven. Laatstgenoemde plaats was door Washington uitsluitend voorgesteld om. aan vroegere verwijten te ontkomen, dat Amerika met zijn vlootconferentie de ont" wapenings-conferentie van den volkenbond wil dwarsboomen. Waarschijnlijk tegen 1 Juni a.s» De voorbereidende werkzaamheden voor herziening van het briefporttarief zijn thans zoover gevorderd, dat waarschijnlijk reeds tegen 1 Juni a-s- kan worden tegemoet gezien: verlaging van het port der Neder landsche brieven van enkelvoudig gewicht op 7A cent; idem van het onmiddellijk daarmede samenhangende port der brieven naar Ned.-Indië, Suriname en Curasao, alsmede van het port der in het grensver keer naar Duitschland en België verzonden brieven. De mindere ontvangst ten gevolge hier van, wordt geraamd op 4,100.000 per jaar. In verband met den stand van de bedrijfs- rekening der P. T. T, en de eischen van do schatkist, zal voor het loopende jaar, voor zoover thans kan worden voorzien, met de aangegeven tariefsverlagingen moeten wor den volstaan. vrouw om een vrouw te vangen", merkte de waardige heer Rugge aan. Ter bestemder uur en plaats openden de drie jagers hun jacht. Zij gingen uit van den schoenlapperswinkel en kwamen spoe dig op het zeilde spoor, dat door den pro cureursklerk gevolgd was geworden. Zij kwamen bij vrouw Saunders, en daar zou den de beide mannen op het dwaalspoor ge raakt zijn, even als hun voorganger, maar de Trouw was slimmer. Vrouw Saunders was niet bestand tegen de strikvragen van iemand harer eigen sekse. „Die vrouw bedriegt ons; zei juffrouw Crane toen zij het huis verlieten. „Ze zijn niet naar Londen gegaan; wat zouden zij daar uitvoeren? Iedereen kan, met een wei nig talent voor het tooneel, in boerendor pen terecht, maar niet in groote steden. Vrouw Saunders heeft zich laten ontvallen, dat hij een hond gekregen heeft. Misschien zal hij daar gebruik van maken voor een reizend marionetten-theater." „Daar is geen twijfel aan", zoo liet zich de heer Rugge hooren. „In dit geval", hernam juffrouw Crane, „zijn ze waarschijnlijk niet ver van hier." „Laten wij biljetten aanplakken, waarbij we een belooning aanbieden voor het wijzen van hun spoor en den oude zelf lokken door de verzekering dat de navraag ge schiedt om hem iets in zijn voordeel te doen weten. In den loop van denzelfden avond werden de aanplakbiljetten gedrukt. Den volgenden dag werden ze aangeplakt, niet alleen in dat dorp, maar in al de kleine steden en ge huchten eenige mijlen in den omtrek. De bil jetten waren van den volgenden, verleide- lijken inhoud: „Indien William Waife, die op den 20sten dezer X, verliet, zich wil aanmelden in de herberg de Roode Leeuw bij IJ„ zal hij iets zeer in zijn voordcel ver nemen. Een belooning van vijf pond zal ge geven worden aan hen die inlichtingen wil len verschaffen omtrent de verblijfplaats van genoemden William Waife en het kleine meisje, dat hem vergezelt. Genoemde Wil liam Waife is ongeveer zestig jaar, van middelbare lengte, flink gebouwd; hij mist een oog en is kreupel aan één been. Het kleine meisje Sofie geheeten is twaalf jaar maar ziet er jonger uit. Het heeft blauwe oogen en lichtbruin, haar. Zij hadden een Franschen witten poedelhond bij zich. Dit biljet is gedrukt door de betrekkingen der vermiste personen. De volgende dag ging voorbij zonder dat er iemand kwam om inlichtingen te geven. Maar op den dag daarna reed een jong heer van een goed uiterlijk in 't zwart gekleed, de plaats binnen,, hield stil bij de herberg de Roode Leeuw en vroeg naar IJ, De beide mannen waren op onderzoek uit. Juffrouw Crane was in huis gebleven om de berichtgevers te woord te staan. Den heer werd verzocht af te stijgen en binnen te komen, Arabella Crane ontving hem in de spreekkamer van de herberg, die van vliegen wemelde. Zij, stond in t mid den van 't vertrek ^ls een waakzame., nij dige spin, „Ik kom", zei de heer, die vreeselijk stot terde, „ten gevolge van een biljet dat ik gister bij toeval op mijn rijtoertje op een muur heb gezien. Gij zijt naar ik ver moed. „IJ." viel juffrouw Crane hem ongeduldig in de rede; „een der betrekkingen van den heer Waife door wie de aanplakbiljetten verspreid zijn. Het zal inderdaad een groote geruststelling voor ons wezen, als we weten waar ze zich bevinden; vooral het kleine meisje." Juffrouw Crane was fatsoenlijk gekleed; zij droeg een donker grijze japon en had haar krullend haar in dikke stijve krullen opgemaakt, die van onder een zwart flu- weelen lint uitkwamen. De fluweelen band zat zóó strak, als of zij om een stalen hoepel was geplakt. Haar manieren en haar toon van spreken waren die eener welop gevoede vrouw, niet ongewoon om in fat soenlijke kringen te verkeeren. Maar toch week de bezoeker in wien de lezer den visschenden student zal herkend hebben, met wien Waife aan den rand van het stroo- mend beekje dat wijsgeerig gesprek had gevoerd voor haar tong, toen zij nader- trad en begon te spreken. Hij had met de meest menschlievende bedoeling zijn inlich tingen gegeven, maar thans overviel hem een ongerustheid, waarvan hij zich geen rekenschao kon geven. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6