De 18e verjaardag van ïf. K. H. Prinses Juliana. VERKEER EN POSTERIJEN. De Pullman-cars A msterdamParijs. De Postverbinding UIT ONZE OOST. W a-rdoor spoorweg déraille menten kunnen ontstaan. Nog geen reorganisatie van den douanedienst. T ragisch. Chineesche communisten aangehouden. De Tasmanop een rif geloopen. KERK EN SCHOOI^ Benoemingen paters Redemptoristen. Pastoor van Kessel, ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Katholieke Missie in China. Uit de Missie. Mgr. Her mus. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Voor een veilig verkeer op het IJ. Het Amsterdamsch Concert gebouw-orkest op buiten land sch tournee. GEMENGD NIEUWS. Wanneer komt het plan- Groot-Amsterdam aan de orde? Door de hitte-uitstraling van een electrisch kacheltje. Afschuwelke moord nabij Lutterade. De Economische Conferentie. Het a.s. consistorie. De overstroomingen in het Missisippi-gebied. De toestand in China. Het wetsontwerp op de vakvereenigingen. Verscherping van den toestand in China. LondenParijsBerlijn- Moskou door de lucht. De overstrooming van de Missisippi. De bezette gebieden. Het Tanger statuut. De rede van Poincaré. Haar plechtige installatie in den Raad van State. Hog meer geschenken voor de Prinses. Gistermiddag ten 2 ure, had in de groote vergaderzaal van den Raad van State te s-Gravenhage bestemd voor de voltallige vergaderingen van den Raad, de plechtige buitengewone vergadering plaats onder lei ding van de presidente, de koningin, en be legd om prinses Juliana, die volgens de desbetreffende grondwettelijke bepaling thans, nu haar 18de jaar vervuld is, van rechtswege zitting heeft gekregen in den Raad van State, haar plaats in dit hooge Staatscollege te doen innemen. De koningin kwam zelve, vergezeld van den prins, die naar men weet mede zitting heeft, in het college haar dochter in den Raad van State binnenleiden. Op het Binnenhof hadden zich reeds ge- ruimen tijd van tevoren tal van toeschou wers opgesteld, om de aankomst en het vertrek van de Koninklijke Familie gade ie slaan. Loopers waren gelegd voor den ingang van het Binnenhof, waar te kwart voor tweeën de twee oudste leden van den Raad van State, Mr. Harte van Tecklenburg ®n Mr. A. D. W. de Vries, benevens de secretaris van den Raad, Jhr. Mr. Dr. J. D. N. de Beaufort, allen in ambtscostuum, aankwamen. De politie had voor afzetting gezorgd. De commissaris, de heer van 't Sand, ver scheen zelf ter plaatse, om een wakend oog te houden. Bij aankomst per auto aan het gebouw van den Raad van State, waarvan de na tionale driekleur met oranjewimpel wap perde, werden koningin, prins en prinses aan den ingang ontvangen door de twee oudste leden naar anciënniteit van den Raad van State. Aan den ingang van de groote vergader zaal begroette de vice-president, mr. dr. W. F. van Leeuwen, de vorstelijke familie en stelde daarna de verschillende leden van den Raad van State, die naar anciënniteit stonden opgesteld, aan prinses Juliana Voor. Hierna nam de koningin presidente van den Raad, plaats aan het midden van de groote ovale, met stemmig grijs bekleede tafel op den voor haar bestemden zetel, waarop geborduurd is het oude wapen der IVereenigde Republiek met de spreuk »,Concordia res parve crescunt". Naast H. M„ aan hare rechterzijde, zet te zich de prins, naast wien prinses Juli ana haar zetel innam. Aan de linker zijde van de koningin zet te zich de vice-president van den Raad, ïnr. Van Leeuwen. De Staatsraden namen naar anciënniteit de verdere zetels in. Toen allen hadden plaats genomen, open de de koningin deze plechtige buitenge wone vergadering. De koningin nam daarna het woord en heette de prinses welkom in de eerste ver gadering, door haar bijgewoond. Deze toespraak werd door de prinseis beantwoord. Daarna heeft de vice-president, mr. van Leeuwen, de koningin dank gebracht, dat het haar behaagd heeft, H. K. dochter zel ve in deze hooge vergadering in te leiden en beval daarna het college in de hooge belangstelling van de prinses aan. Geschenken voor Prinses Juliana. Gisteren heeft Prinses Juliana een reeks van deputateis ontvangen, welke haar ge schenken kwamen aanbieden. De audiën ties hadden plaats tusschen negen uur en kwart voor twaalf. Zooals wij reeds mede deelden werd het eerst ontvangen een af vaardiging van het Internationale Interme diair Instituut, bestaande uit Mr. Loden, voorzitter van den Raad van bestuur, bur gemeester Mr. Patijn, ais president van den Raad van Bescherming. Mei.- van Manen, lid van den Raad van bestuur en Mr. Tor- ley Duwel, directeur. Aangeboden werden de gezamenlijke publicaties der nu bijna 10 jaar bestaande stichting. Met een korte toespraak overhandigde Mr. Lodes het ge schenk aan de prinses. Daarna werden achtereenvolgens door de Prinses ontvan gen: een deputatie uit het bestuur van den Nat. Vrouwenraad en de afgevaardigden van twintig Scheveningsche vereenigingen, die aanboden een model in zilver van een Scheveningschen boom en een model van de Gedenknaald te Scheveningen. Voorts verschenen Oranje-vereenigingen te Delft on te Rotterdam en gedelegeerden uit de Commissie voor openbare feesten te Gou da, de Oranjevereeniging te Leerdam, de Vereeniging voor Penningkunst, de Geuzen en Geuzinnen groep". „Kerk, Oranje en Vaderland", uit Amsterdam en Arnhem; twee kinderen van de Boddaert-tehuizen te Amsterdam; de meisjesvereeniging op Gereformeerden grondslag in Nederland, een commissie uit ingezetenen van Vrees wijk en ten slotte een vertegenwoordiging van Friesche schoolkinderen alle geschen ken aanbiedend. Des middags om vijf uur heeft Prinses Juliana den heer J. Smit, Hooge-Commis- saris van Z.-Afrika te Londen, die verge zeld was van zijn echtgenoote, in audiëntie ontvangen. Met een kort woord bood de heer Smit H, K. H. een waaier en mantel van Z.-Afrikaansche struisveeren aan namens regeering en volk van Z.-Afrika. De Oostenrijksche bondspresident Hai- nisch zond bij gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana aan Koningin Wll- heimina een telegram van gelukwensch. Het vroegere Holland-comité heeft als blijk van dankbaarheid voor de gastvrijheid, welke 90.000 Oostenrijksche kinderen ge durende den rampzaligen tijd, welke Oos tenrijk heeft doorgemaakt, in Nederland ondervonden, een huldigings-album samen gesteld, dat aan Prinses Juliana zal worden aangeboden. Als 1ste onderteekening draagt 't album de handteekening van Mgr. Seipel, daarna vol gen de handteekeningen van 1500 Ween- sche kinderen. Het bestuur van de vereeniging „Oranje dag", heeft aan Prinses Juliana aangeboden één door de Kon. Aardewerkfabriek „De Porseleyne Fles" alhier vervaardigd ge denkbord. Op dit bord is aan de voorzijde geteekend een afbeelding van de Oude Kerk met een gedeelte van het Oude Delft In den rand komen voor de wapens van Delft, Nederland en Prinses Juliana. Het bord draagt verder de jaartallen 1909 1927. Het kostbare geschenk was vergezeld van een oorkonde vervaardigd door den kunstschilder Karei Hanau. Met ingang van 15 Mei a.s. zal de Pull- mantrein Amsterdam(Parijs gaan rijden. De tarieven zullen iets hooger zijn dan de gewone. Brussel-Amsterdam le klasse zal kosten 190 fr. In plaats van 160 fr 2e kl. 140 fr. in plaats van 120 fr. ParijsAm sterdam le kl. 425 fr. in plaats van 355 fr., 2c kl. 295 fr. in p'aais van 250 fr.; Brussel- Calais le kl. 185 fr, in plaats van 176 fr. Al deze tarieven gelden voor enkele reis en zijn berekend in Belgische francs. Reizigers, die per Pull-tfein van Am sterdam naar Parijs of Brussel vertrekken, betalen voor een biljet le klasse 9/10 cent en voor een tweede klasse-kaartje 6/10 cent boven het D-treintariei, Aangezien de afstand AmsterdamParijs ongeveer 541 K.M. bedraagt, zal voor een reis le klas een bijslag moeten worden betaald van 541 X9/10 cent; yo-or een reis 2e klasse, van. 541X6/10 cent. De bijslag voor een reis AmsterdamBrussel is op gelijke wijze uit te rekenen als men weet, dat de afstand tusschen AmsterdamBussel ongeveer 235 K.M, bedraagt. Voorloopig nog geen sluiting met buiteniandsche mijl. De afdeeling vervoer van het hoofdbu reau der posterijen te Bandoeng heeft op nieuw nagegaan, of de aankomst-data van de booten der Messageries Maritime® te Marseile overeenstemmen met de mailta bel. Bedoelde schepen varen op tijd, even als die van de Mij. „Nederland" en arrivee- ren uit China en Japan om de 14 dagen in de Zuid-Fransche havenstad. Bij het onderzoek, waarbij de Fransohe Postadministratie van dienst was, is nu ge bleken, dat van de 14 keeren, welke ge controleerd werden, slechts 2 maal een schip niet op den aangegeven tijd in Mar" seille aankwam, en wel eens één dag te laat, en de andere maal 1 dag te vroeg. Het sluiten van de M. M. geeft zoo bleek - geen voordeel, al gaat deze mail twee dagen eerder van Singapore, dan miet de Mij. „Nederland" het geval zou zijn. Verder werd in beschouwing genomen, of men, door mail met de P. and O.-booten mee te geven, eventueel winst zou kunnen boeken. De P, and O. vertrekt 4 dagen vroeger (vergeleken met de afreis van Priok)' dan de Nederlandsche booten (van de Mij. ..Nederland" n.l.). Daarbij kwam vast 'te staan, dat men 1 maal 1A dag winst zou hebben gehad, ware met het onderhavige schip gesloten, 2 maal 1 dag, 5 maal was gelijk gearriveerd. 7 keer een halven te laat en één maal VA dag. Het onderzoek besloeg de periode van en met Mei tot en met Novembr van het vori ge jaar. Over dat zelfde tijdvak werd bekeken, of er voordeel is in verzending met de Britsch-Indische mail (B.I.l. Deze vertrekt ook vier dagen vóór de schepen van den Lloyd uit Priok gaan en 1 dag voor de „Nederland" uit 'Singapore. Het resultaat is aldus: 1 maal 1A dag winst, 1 maal 1 dag, 4 maal A dag, 4 maal gelijk, 3 maal VA dag nadeel en 2 maal 1 dag nadeel. In totaal zijin dus 31 vreemde vervoers- gelegenheden, alle Britsch, gecontroleerd, en de slotsom was: 2 maal 1A dag voor deel, 3 maal 1 dag, 4 maal 1A dag; totaal 9 keer voordeel; 9 mails kwamen gelijik aan, 10 een A dag le laat. 2 één dag later en één VA dag te laat, dus 13 keeren nadeel. Voor 1926 zijn de zeilde a'ankomstdagen te Genua en Marseille aangenomen, als voor 1927 volgens de mailtabel worden aangegeven. Men neme nu in aanmerking, dat door de Lloyd Rapide (MarseilleRotterdam), Welke sinds 12 Maart j.l. loopt, de cijfers voor den Lloyd dit aar nog gunstiger wor den. De conclusie is, dat er voorloopig geen aanleiding bestaat, met een buiteniandsche mail te sluiten. De passagiers van den trein, die om elf uur 's morgens uit Antjol vertrok, hebben even voorbij de halte Antjol een voorval beleefd, dat in de herinnering terugbracht het vreeselijk spoorwegongeluk bij Antjol, dat twaalf jaar geleden plaats vond. Eenige karbouwen toch, die zich in de bocht van Antjol op de baan bevonden, weigerden met de meeste hardnekkigheid, ondanks de herhaaldelijk gegeven signalen, de spoorrails voor den achter hen komen den trein vrij te maken, zoodat de machinist zich genoodzaakt zag krachtig te remmen en ongeveer driehonderd meter stapvoets achter de beesten aan te rijden. Gelukkig bleken de beesten nergens in de buurt thuis te hooren, zoodat ze ten slotte, onder het gelach van de passagiers van den trein, die in verband met de lebaran stampvol was, in het moeras ver dwenen. De trein kwam door dit avontuur, dat doet denken aan de lang vervlogen dagen van de eerste spoorlijn in het Wilde Wes ten met zes minuten vertraging te Kema- joran aan, De karbouwen konden op de spoorbaan komen doordat de ijzerdraadversperring hier en daar verbroken is. De reorganisatie van den douanedienst in Ned.-Indië, gaat voorloopig niet door. De desbetreffende voorstellen zullen niet bij de ontwerp-begrooting van 1928 worden behan deld. Op 4 April is bij het embarkement voor het s.s, „Raub" van de Straits Steam ship Cy., zooals reeds met een enkel woord werd gëseind, mevrouw OverbeekBloem van de valreep gevallen en verdronken. Zij werd door den kapitein en officieren van de Koemai der K. P. M. na drie uur dreg gen opgehaald. Dr. Horsüng heeft twee uur lang getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch deze pogingen bleven vruch teloos. Het is treurig dat in de geheele stad geen reddings- of dregmaterialen aanwezig bleken. Het tragische ongeluk gebeurde toen men zich aan boord begaf om daar een feestje bij te wonen. Een actie, hoofdzakelijk tegen de Engelschen. In de Riouw-Archipel is een Chineesche communistische organisatie ontdekt, die den naam draagt van „Communistic Youth." Revolutionndire propaganda wordt gemaakt door woord en geschrift. Een zevental lei ders is reeds aangehouden. Vermoedelijk zijn allen uit Singapore afkomstig. De actie is hoofdzakelijk gericht tegen de i Engelschen, Passagiers en lading in veiligheid. Het stoomschop „Tasman" van de Kon. Paketvaart Maatschappij is Vrijdagavond bij het Claereiland, 130 mijl van het Thursday- eiland verwijderd, op een koraalrif geloopen en beschadigd. De passagiers en lading zijn in veiligheid. Maandagavond vertrok het s.s. „Van der Wijck" uit Batavia er heen, om assistentie te verleenen. Overwogen werd een sleepboot uit Java of uit Sydney te requireeren, daar geen hulpmiddelen in de nabijheid zijn. Getracht zou worden de goederen over te laden om het schip vlot te krijgen. De „Houtman" is in de nabijheid. De Hoogeerwaarde Pater Murray, Gene- raai der Redemptoristen, heeft voor de Nederlandsche Provincie benoemd: tot Pro vinciaal den Hoogeerw. Pater E. Wouters; tot Rector te Wittem Pater J. van de Kar; to Rector e Amserdam, Paer J. van Baarle; tot Rector te Roermond Pater L, Loos; tot Rector te 's-Hertogenbosch Pater Chr, Boo maars; tot Rector te Roosendaal Pater A. Saut; tot Rector te Rotterdam Pater Lubke; tot Rector te Vaals Pater M. Stoks; tot Overste te Zenderen Pater W. Duynstee; tot Prefect der Scholastieken Pater A. Strij- bos; tot Novicenmeester Pater G. Lam- brchts; tot directeur van het Redempto risten-Seminarie te Vaals Pater W. Reiring; tot directeur van het Redemptoristen- Seminarie te Roermond Pater A. v. Moorsel. BENOEMINGEN. Z. D. H, de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat Noordwijk, den Z.E. Heer J. Borsboom, Pastoor te Noord- wijk; Pastoor ta Alkmaar (H, Laurentius), den Z.E. Deken E. Rengs, te Bergen den W.E. Heer D. Zurlohe en te 't Kalf den W.E. Heer J. Jacobs, die kapelaan was te Haar lem (H. Bavo); Kapelaan te Oudewater fr, J. Hulshof O.F.M. en te 's-Hage (H. Ant. v. P.) fr. G. Blom O.F.M. De Zeereerw. Pater H. A. van Kessel O.F.M., pastoor der St. Josephparochie te Delft, heeft Zondag, onder zeer groote belangstelling, zijn 40-jarig priesterfeest ge- vied. Bij die gelegenheid is de jubilaris bij Kon. besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De „Oss, Rom." publiceert een door de paters Jesuieten in de Chineesche missje van Shangsi vervaardigde statistiek over he aantal katholieke missionarissen, die op het oogenblik in China werken. Dat zijn er 1592, en wel 642 Franschen, 266 Italianen, 214 Belgen, 176 Spanjaarden, 134 Hollanders, 75 Amerikanen, 76 Duitschers en 29 Ieren. Daarbij komen dan nog 1183 Chineesche priesters, die met bijzonder groot succes aan de bekeering van hun landgenooten arbeiden In verhouding tot de grootte van het land en de reusachtige bevolking is het aantal missionarissen natuurlijk veel te klein. De protestanten tellen er 6000 zendelingen, van wie intusschen sinds het begin van den burgeroorlog bijna '80 pet. het land weer Verlaten hebben. Van de Doesoens naar de Dijakkers. Father J. Staal uit Haarlem, werkzaam in de missie, schrijft in de Annalen der St. Josephs Congregatie van Mill-Hill het vol gende: Zooals U weet werd ik opgeroepen om plaatsvervanger te spelen voor den Z. E. Fr. Hopfgartner, die na 25 Borneo-jaren op vacantie-naar-Europa ging. De „pa rochie" beslaat maar eventjes 7600 vier kante Engelsche mijlen, met vele staties, hier en daar en overal, en toch nog mei genoeg scholen en kapellen met onderwij zers en catechisten verspreid in dat wijn gaard-hoekje van Noord-Westelijk Borneo, t Was steeds sjouwen en trekken en va ren; al de staties geregeld en onver- wachts-ongeregeld - naloopen, te veel werk voor 'n eenling. Nu de stoere Tyroler weer terug van ziir zijn heimat, en verwachtte ik weder te kee ren naar het Doesoen-land. Mijn Oversten hebben anders geschikt. Een groote moot is uitgesneden en uw dienstwillige opge dragen die te bewerken. Dus blijf ik iD het zonnige Zuiden! De Sadong is de grootste rivier in dit gedeelte en haar heele bedding is de nieu- we Missie, Hoeveel vierkant K.M. groot heb ik nog niet gemeten, maar ik zal er dit laar of later wel eens met mijn duimstok langs gaan. 'n Nieuwe Missie! 'n Paar woordjes, gauw gezegd. Maar wat moeilijkheden te over komen. Dat groote stuk in ruw Borneo met slechts één klein schooltje, het allereerste begin. Verder niets noch op matèrieel gees telijk gebied. En dan die talen! Ja ik zeg het in 't meervoud! Weer 'n nieuwe taai aanleeren en ik heb bijna Abram gezien! Ik begin reeds grijs en kaal te worden, en dan weer beginnen met het Dyaksche A.B.C.! Lieve Sint Juttemis! Niet het Zee- Dyak, wat gebakkelijk is, doch de zëer- oude, zeer moeilijke land-Dyak taal, met zijn dozijn-tallen dialecten! Want de Sadong is ver-op dichtbevolkt met dat soort Adams kinderen. Land-Dyaks. Ik ken ze nog niet, weet weinig van hen al. Land-Dyaks, de stam waar Fr. Westerwoudt z.g, zijn Missie- leven-lang onder gewerkt heeft met bitter weinig succes. Land-Dyaks, een der oudste stammen op Borneo, nog geheel heidensch. Land-Dyaks, die zich ook uitstrekt in Hol- landsch-Borileo, en zoo'n 70,000 zielen telt. Zij met hun andere gewoonten, andere zeden, andere taal, geheel anders dan de mij wei-bekende Doesoens. Een nieuwe Missie! 't Is zeker hard, maar de genade zal het verzachten. Het is op 23 Mei a.s. 25 jaar geleden, dat Mgr. Hernsus zijn verdienstvollen arbeid be gon tot heil van het Doolstemmen-Instituut te St. Michiels-Gestel. Dit feest zat gevierd worden op Donder dag 26 Mei. Op 4 Juni a.s viert Mgr. Hermus zijn 40-jarig priesterjubilé, welk feest gevierd wordt op Zondag 5 Juni, Pinksteren, voor allen binnenshuis. twee motorspften, een motorladder en 3en personenwagen, moest het materieel op eenigen afstand opstellen, omdat het vuur tot het midden van den rijweg uitsloeg. On der leiding vah den adjunct-hoofdbrand- meester G. Lindt en later onder die van den hoofdbrandmeester J. M. Hartdorff, werd de brand, die zeer fel was, met één straal ge- bluscht. De winkelvoorraad verteerde vrij wel geheel. Dat het vuur geen andere ge deelten van het perceel aantastte, vindt ge deeltelijk zijn oorzaak in de moderne con structie van het huis. De winkelier is tegen brandschade ver zekerd. Toen de brandweer met het blusschings- werk begon, kwam plotseling een man, die, naar vermoedt wordt, door drankgebruik in overspannen toestand verkeerde, aanloopen. Hij riep, dat er nog een kat in den winkel was, waarna hij geheel onnoodig een zijven ster van een woonhuis verbrijzelde. De kat was reeds, dank zij het optreden der brand weer, uit haar benarde positie bevrijd. Te gen den persoon is proces-verbaal opge maakt. Wat de oorzaak van het gebeurde betreft, neemt de brandweer aan, dat hitteuitstra- ling van het kacheltje de manufacturen heeft doen vlam vatten. De Nederlandsche Vereeniging van Kapi teins en Stuurlieden bij de Rijn- en Binnen vaart heeft in haar vergadering van 27 April j.l. de mogelijkheid voorzien, dat de groote zeeschepen, die te Amsterdam bij hun aan komst of vertrek, hoewel met eigen schroef werkende, door sleepbooten worden geassi steerd, in geval van mist gevaar opleveren voor de veiligheid van het verkeer, vooral wanneer tegelijk met zulk een zeeschip ons een binnenvaartsleep zou opvaaren. Aangezien de reglementaire bepalingen ten aanzien van het karakter van de assi- steerende vaartuigen verschillende opvat tingen toelaten, zou hij een eventueel proces ingevolge aanvaring de interpretatie van het vigeerende reglement moeilijkheden opleve ren. Op grond hiervan werd het wenschelijk geacht, dat voorzulk een zeeschip met de geleid-vaartuigen samen een afzonderlijk mistsein werde voorgeschreven. Ook de gemeentelijke veerponden zijn door de soms plotseling wisselende boord- lichten en verrassende zwenkingen bij het naderen van steigers of ook door het tal men bij het vertrek van eenw steiger meer malen een verontrustende belemmering voor de juiste nakoming van de voorschriften voor het verkeer. Opgemerkt werd, dat, hoewel te Rotterdam de vaart eveneens zeer druk is, vóór de stad, daar de nog zooveel grootere veerponten beter waren en minded aanstoot geven aan het verkeer. Men meende dit le mogen verklaren uit de omstandigheid, dat de Rotterdam op de veerponden meer gelet wordt op bevaren heid bij het personeel. Het Amstérdamsche Concertgebouw Orl kest is gisterenochtend uit de hoofdstad ver trokken voor zijn reis naar Duitsche en Zwit- sersche steden, waar het onder leiding van den heer Willem Mengelberg zal optreden. Tot half Mei zal het orkest van het Concert gebouw buitenlands vertoeven om bulten onze grenzen van zijn muzikale prestaties blijk te geven, om Nederland's naam op mu ziekgebied te helpen hoog houden. Aan het W. P.-station is de reis begonnen; een extra trein stond er aan het eerste per ron gereed om de orkestleden naar de eer ste stad waar! een uitvoering gegeven za worden, de stad Essen, te vervoeren. Be halve de heer en mevrouw Willem Mengel berg maakten ook dr. R. C. Mengelberg en zijn echtgenoote de réis mede; verder waren er ongeveer 140 personen, orkestleden, waar van enkelen met hun dames. De heer G. H. de Marcz Oyens was namens het Concert gebouw-bestuur aanwezig om de vertrek- kenden uitgeleide te doen. Er waren velen om bij het weggaan van den trein de orkestleden te begroeten en een filmopnemer was er om de zaak op de rolprent vast te leggen. Te 8 u. 28 precies vertrok de extra-trein, half vier zou men in Essen aankomen. Een lid van het orkest, van de verster king miste den trein; hij is om 10.14 zijn col lega's nagereisd. staatsmijn „Maurits" de sectie op het lijk verricht. Natuurlijk stond het eenvoudige boeren huisje den geheelen dag in het middelpunt van de publieke belangstelling. Tragisch was het te zien, hoe de vader en de moeder van den verdachte de onschuld van den ver dachte stonden te bepleiten tegenover den Naar aanleiding van een vraag van de Ge zondheidscommissie aan B, en W. van Am sterdam, hoe het stond met de vaststelling van het plan-Groot-Amsterdam, hebben B. en W. van Amsterdam geantwoord, dat se dert de indiening van het concept-voorstel er verschillende wenschen zijn geuit en be zwaren zijn meegedeeld, welke nadere over weging verdienen. Wanneer tot vaststelling van het plan kan worden overgegaan, staat nog niet vast. Intusschen zal spoed betracht worden. Een manufacturenwinkel uitgebrand. Zaterdag stond nabij de etalage van het manufacturenmagazijn „De Duif" gevestigd op den hoek van de Schipbeekstraat en de Amstelkade te Amsterdam, een electriscn kacheltje te branden. De winkelier, de heer J, B. van Braak, die in het vertrek achter het magazijn vertoefde, bemerkte door een brandlucht, dat er iets gebeurd was. Hij vond juist tijd den winkel te verlaten. Even later was de brandbare voorraad goederen een vuurzee en her duurde niet lang of de ruiten sprongen. De hrandweer. die spoedig voorreed met Een zestienjarig meisje geworgd. - De politie meent den dader op 't spoor te zijn. Reeds deelden wij gisteren in een gedeelte onzqr oplage mede, dat een 16-jarig meisje uit Stein in een boschje op de Kerensheide gelegen tusschen Geleen en Stein ver moord is. Voorbijgangers vonden het meisje bewus te loos, langs den weg liggen. Aan de hals vertoonden zich bloederige plekken, ter wijl haar houding en gescheurde kleeding er op wezen, dat een worsteling had plaats gehad. Onmiddellijk werd de marechaussée uit Beek gewaarschuwd en een dokter ge haald. De geneesheer constateerde, dat het slachtoffer reeds overleden was en vermoe delijk was geworgd. Het meisje was lyoonachtig tc Urmwond (gemeente Bergh), en in Stein in dienstbe trekking. Zij stond als oppassend bekend. De marechaussée heeft een onderzoek in gesteld. Zij meent den vermoedelijken dader op het spoor te zijn. De verslagenheid in de streek is, zooals men begrijpen kan, groot. Nader wordt nog het volgende vernomen: Het vermoorde meisje Willems was in dienstbetrekking bij den dakdekker V., te Stein. Des middags nu is V. met het meisje op bezoek geeest bij familie in Bergh, 's Avonds zijn zij naar Stein teruggekeerd. Het meisje zal vOor op het rijwiel van V,, doch onder weg zeide deze, dat het hem te zwaar was en hij reed daarop alleen verder naar huis. Het meisje zou te voet volgen. Thuis gekomen heeft V. zich verkleed en het vee gevoederd. Later wees hij zijn vrouw er op, dat het meisje zoo lang weg bleef. Hij ging hear zoeken en begaf zich met een buurman naar een boschje langs den weg bij Kerensheide. Daar vonden zij het meisje gewurgd. Daar V. zeer zenuw achtig deed, vond de politie reden om hem in den laten avond aan te houden, wegens verdenking van moord op het meisje. De man bleef echter ontkennen. 's Nachts is het parket uit Maastricht aangekomen om een onderzoek In te stellen en V. een verhoor af te nemen. V. is ongeveer 30 jaar oud en vader van twee kinderen. Verdachte V„ die bij het verhoor een kal. men indruk maakte, is geboeid van het ge. meentehuis, waar hij in verzekerde bewaring tehouden werd, naar zijn woning overge- racht, waar een getuigenverhoor is afge nomen en waarheen ook het lijk van de ver moorde Bertha Willems was overgebracht. Later is in de verbandkaroez van de vader en verdere familie van het vermoorde meisje. In afwachting van de resultaten van het verhoor en het getuigenverhoor die vooi verdachte voorloopig zeer bezwarend zijn is deze in verzekerde bewaring gehouden. Verdachte blijft alle schuld ontkennen. De Amerikaiansche delegatie naar de internationale economische conferentie op 4 Mei te Genève, welke delegatie onder leiding staat van den bankier Henry M. Robinson te Los Angeles, is te Parijs aan gekomen en zou heden naar Genève door reizen. „Wij gaan naar de conferentie otn mee te luisteren", verklaarde de woord voerder der delegatie aan de pers. „We zijn niqi voornemens Amerika,a.nsche denk beelden of plannen te berde te brengen be halve, wanner er bij de algemeens be schouwingen over de door de conferentie te behandelen problemen aanleiding toe is. De Amerikaarsche delegatie telt onge veer 20 leden met inbegrip van de des kundigen. O.a. maakt dr. Julius Klein, di recteur van het bureau voor binnen- en buitenlandschen handel van het departe ment van handel te Washington er deel van uit, In het geheel zenden twee en veertig landen afgevaardigden naar de eco nomische conferentie. De internationale Kamer van Koophandel zal op uitrcodiging van den Volkenbond op iuist dezelfde wijze vertegenwoordigd zijn als deze 42 regee ringen, De delegatie der internationale K. v. K. zal bestaan uit den voorzitter en stichter van dit lichaam, den Franschen oud-minister Clementel, Boyden, voormalig Amierikaansch waarnemer de Commissie van Herstel, dr. Karl Kotzenbcrg, lid van den Duitschen cconomischen rijksraad, Olivetti, secretaris-generaal der fascistische confederatie der Italiaansche industrie en den Britschen oudminister Runciman, be nevens zeven deskundigen. In gewoonliik goed ingelichte kerkelijke kringen verluidt, dat de Paus in het eerst volgend consistorie, dat eind Mei of begin Juni zou worden gehouden slechts twee kardinalen zou benoemen, n.l. mgr. Van Roey, den rrimaat van België en mtfx. Hlond, den Poolschen primaat. Het Airicrikaansche Roode Kruis ontving reeds 5 miilioen dollar voor het verleenen van hulp aan de slachtoffers der overstroo mingen. Hoover heeft een nieuwe oproeping ge publiceerd, waarim hij vraagt om een be drag Van ten minste 10 miilioen dollar. Uit Nantsjang in de provincie Kiangski wordt gemeld dat het gepeupel er de baas is en dat er dientengevolge een schrikbe wind hcerscht. Onlangs werd gemeld, dat de troepen van Tsjang Kal Sjek naar deze stad oprukten om de communistische ele menten te verdrijven. Gemeld Wordt, dat Tsjang ongeveer 7000 man troepen uit Hoenam van het 6e leger van Tsjen Tsjien, die zich in Nanking be vonden, heeft ontwapend. De bladen melden, dat de autoriteiten te H,?nkau mog steeds deerlijk in het nauw zit ten wegens den financieelen nood ter plaat se, als gevolg van de staking van den bui tenlandschen handel. Er is bij de buiten iandsche banken en firma's op aangedron gen om haar zaken te heropenen, maar de zakenmenschen zijn niet geneigd geweest daarin toe tc stemmen, daar zij niet over tuigd zijn, dat de autoriteiten een waarborg kunnen geven voor de handhaving der orde en bescherming, terwijl de buiteniandsche baniken moeten geweigerd hebben te her openen. zoolang niet de vrijheid om zilver te verhandelen gewaarborgd is. De autori teiten hebben onlangs al het Chineesche zilver opgevorderd en niemand schijnt thans geneigd te zijn het bankpapier aam te nemen. Gemeld wordt dat als een verdere poging om de buitenlanders gunstig te stemmen en een hervatting van den handel te bevorde ren, de autoriteiten thans allen, die zich aan betoogingen tegen de vreemdelingen schul dig maken, met zeer strenge straffen heb ben bedreigd. Omtrent de wijziging in de gezindheid ten opzichte van de vreemdelingen te Hankau, meldt de correspondent van de voeren en het publicceren van tegen de vreemdelingen gerichte aanplakbiljetten woeden afgescheurd en vervangen door op schriften als: „Vreemdelingen, hervat den handel" en „de buitenlardsche industrie moet weer beginnen". De Arbeidersbond heeft zelfs „tien geboden" gepubliceerd, waarbij het molcsteeren van vreemdelingen in welken vorm ook (ruzie met hen zoeken, stelen van hun goederen, hen bedreigen, hun huizen binnentreden, krijg tegen hen voer en hot publiceeren van tegen de vrcemdclilngen gerichte aanplakbiljetten) streng worden verboden. LONDEN, 2 Mei. De publieke tribunes waren overvol en de banken der afgevaar digden allen bezet, toen hedenmiddag in het Lagerhuis de tweede lezing van het wetsontwerp op de vakvereenigingen werd aangevangen. Er is drie en een halve dag voor het debat uitgetrokken en de meeste vooraanstaande leden van de liberale en Labour-partij hebben hun naam ingeschre ven op de sprekerslijst teneinde nog aan het woord te komen, alvorens de stemming plaats heeft, welke op Donderdag is be paald. Reeds onmiddellijk bij de opening van liet debat ging de Labourpartij in op positie en talrijk waren de interrupties tij dens de rede van den attorney-general Sir Douglas Hogg, die de tweede lezing van het wetsontwerp inleidde. Hij zeide, dat naar de meening van de regeering de inkleeding van het wetsontwerp juist was; mocht ech ter in den loop van de besprekingen blijken, dat hij desondanks nog dubbelzinnigheden bevatte, dan zou de regeering volgaarne i bereid zijn om deze, aan de hand van de j amendementen, welke erop zijn gericht, dit wetsontwerp van nul en geener waarde te maken, want zii beschouwt dit ontwerp als zijnde geheel billijk en noodzakelijk voor de handhaving van de autoriteit van den staat en ter bescherming van de vrijheden van zijn onderdanen. Spr. erkende, dat in zeke ren zin recht tot staken moet blijven bestaan de regeering heeft er dan ook naar gestreefd dat het recht blijft gehandhaafd een in- dustrieele of sympathiestaking te procla- meeren, indien slechts deze staking is ge richt tegen den werkgever en niet tegen de regeering of tegen de gemeenschap. Indien zou kunnen worden aangetoond, dat dit de juiste weg was, dan, aldus spr. zou de regeering zelfs bereid zijn, om in het wets ontwerp ook op te nemen een bepaling te gen den algemeencn lockout door do werk gevers, indien hierdoor misverstand zou kunnen worden vermeden. De eerste clau sule van het wetsontwerp, aldus spr., is eer een verklaring, dan een amendement op de bestaande wet. Het houdt in dat de algemeene staking onwettig is. Er is wel gezegd, dat de algemeene staking van het vorige jaar een voldoende waarschuwing inhield, en dat zij zich daarom niet zoo ge makkelijk zou herhalen; ook hebben de meer verantwoordelijke leiders de onjuist heid ervan toegegeven. Doch niet alle aan hangers van de Labourpartij hebben deze zienswijze als de hunne aanvaard, en daar om is het de plicht van de regeering, om te doen inzien, dat de algemeene stak'ng een misdaad is tegenover den staat. Een. van de voordeelen van deze clausule is, dat ingeval er een algemeene staking sta king dreigt uit te breken, er vooraf een rechterlijke beslissing kan worden verkre gen, of de onderneming al dan niet wettig is. De tweede clausule was noodzakelijk, daar de mogelijkheid, welke de wet van 1906 biedt, om op vreedzame wijze te over tuigen, in de practijk oniuist wordt geïnter preteerd, en in de staking van het vorige jaar is herhaaldelijk gebleken, dat zij, die van intimidatie werden beschuldigd, te hun ner verontschuldiging aanvoerden, dat zij gee overtreding hadden begaan, im mers zij behoorden tot een stakerspost. Wat betreft de clausule nopens de heffing van geldelijke politieke bijdragen, zeide spr., dat hem klachten hadden bereikt van leden van vakvereenigingen, die verklaard hadden, dat zij onder de huidige omstandigheden ge dwongen waren, tot het geven van deze bij dragen. LONDEN, 2 Mei. In het Lagerhuis werd lieden meegedeeld, dat de schepen op de Jangsé de instructie hebben gekregen dat zij ieder vuur, dat op hem wordt geopend^ moeten beantwoorden. BERLIJN, 2 Mei, (V.D). In den afgeloo- pen nacht werd het nachtelijk luchtverkeer BerlijnDanzigKönigsberg opengesteld, waardoor het transcontinentaal traject Lon den resp. ParijsBerlijnMoskou in 33 uur zal kunnen worden afgelegd, met inbegrip van een oponthoud van 9 "Uur te Berlijn. BERLIJN, 2 Mei. (V.D.) Uit New-York wordt gemeld, dat in Louisana de dijk op nieuw op vijf plaatsen is doorgebroken. Parker, die tijdens de overstroomingen een dicfarorale volmacht is verleend, heeft o.m. de ontruiming van negen steden in Louisana en Arkansas bevolen. BERLIJN, 2 Mei. (V.D.) Sedert eeuige dagen verschijnen in de pers berichten, vol gens welke er binnenkort van Duitsche zijde slappen zullen worden genomen inzake de kwestie van de ontruiming van Rijnland of de vermindering van de sterkte der troe pen in de bezette gebieden. Naar thans uit welingelichte bron wordt vernomen, zijn deze berichten onjuist; voorshands zal de rijksregeering nog niet overgaan tot derge lijke officieele stappen. LONDEN 2 Mei. (V.D.) In watwoord o* een desbetreffende vraag in het Lagerhuis heeft de minister van buiteniandsche zaken meegedeeld, dat als resultaat van de be sprekingen tusschen dc betrokken mogend heden, betreffende de wijziging van het Tangerstatuut, er is verkregen, dat er voor loopig besprekingen plaats hebben tusschen de regeeringen van Frankrijk en Spanje; zoodra er een basis van overeenkomst is verkregen, zullen ook Groot-Britannië en Italië aan deze besprekingen deelnemen. De besprekingen tusschen Frankrijk en Spanje zijn thans nog gaande. Ter gelegenheid van de opening van de zitting van den algemeencn raad van het Maas-departement heeft Poincaré gisteren een rede gehouden. Hij begon met er aan te herinneren, hoe de politiek van nationale eenheid den toestand had hersteld en het vertrouwen teruggebracht, en wees vervol gens op middelen tot en de' verschillende fasen van het herstel van den franc aan. Poincaré verklaarde, dat hij vastbesloten was, zich bij de behandeling van de begroo ting voor 1928 formeel te verzetten tegen elke stemming, die het evenwicht der be grooting, dat met zoo groote moeite was verkregen, in gevaar zou kunnen brengen. Hij verzekerde, dat hij ook thans, evenals in het begin van 1924, bereid was, zijn plicht te doen en daardoor impopulariteit te trot- seeren; hij zou bij de aanstaande begrooting de hand houden aan het evenwicht zonder verhooging van de belasting. De gelden voor alle strikt-noodige uitgaven zouden moeten worden verkregen hetzij door bezuinigingen, hetzij uit werkelijke overschotten. Poincaré wees op de zorgen der regeering voor de ambtenaren en op de hervormingen voor de gepensionneerden en renteniers, die in het bijzonder hadden geleden van de daling van den franc, doch hij achtte het ontoelaatbaar, dat bepaalde beroepsorganisaties plannen koesterden, waarbij zij trachtten bij de re geling van politieke en financieele quaesties zich in de plaats te stellen van de vertegen woordigers der nationale souvereiniteit. De republikeinsche grondwet, de openbare orde en de wil des volks zouden niet meer be staan op den dag,»dat de regeering, voort gekomen uit de souvereiniteit des volks, in kritieke omstandigheden kwam te staan tegenover anonieme regeeringen of beroeps- oligarchieën, die als het geval zich voordoet beschikken over alle vitale organen de< lands. Zeker, ging Poincaré verder, wij zijn zoover nog niet, doch het communisme zou ons het grootste en meest directe gevaai doen loopen, indien het met steun van bui teniandsche organisaties, in Frankrijk zijr sverk van vernieling kon verrichten, waar toe het in de heele w^zald ;tookt, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7