Het Conflict in de Belgische Druknijverheid. io-Gmrosp. FEUILLETON. Vat zal hij er mee doen? Een nieuw Belgisch bankbiljet; 10 Belga's De economische con ferentie gisteren te Genève geopend met een toespraak van den Belgi schen oud-premier Theunis. Nieuw bankschandaal te Weenen. De benoeming der nieuwe kardinalen. Onder de Radjo^berichten: De debatten in het Eflgelsche Lagerhuis over de Vakvereenigingswet. De eerste redevoeringen ter Econo mische Conferentie. GEM. BUITENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS. De verhouding tusschen Nederland en België. De 18e verjaardag van Prinses Juliana. Douane-onderzoek in de treinen. We leven, voorwaar, ten huidigen dage onder een ongunstig gesternte. Bij den reeds zoo nijpenden stoffelijken nood, die langzaam maar zeker de scherpe klauwen zijner tang dichtnijpt, en van heden af reeds dreigend rijst aan de kim van de wel nog verre wintermaanden, komt af en toe de doodende s'.akingskwaal het econo misch leven nog erger ontredderen. De buiten ons bereik, en buiten onze schuld, ons overvallende financieele teisteringen, zijn waarachtig al zwaar en al sloopend ge noeg, dan daW we ons nog de bedenkelijke jrijheid moeten veroorloven uit eigen be weging andere gevaren te doen ontstaan, c'ie tot niet minder dan een ramp voor gansch het volk kunnen voeren. Want een ■werkstaking, hoe gering en beperkt ook soms bij haar uitbreken, grijpt doorgaans ge weldig om zich heen, als een aanstekelijke ziekte, wegens het nauw verband, dat alle geledingen van hef maatschappelijk lichaam doet lijden onder de verlamming van slechts één orgaan. \v ie kap voorzien, immers, wanneer en waar het zpo pas uitgebroken con'iict in de drukkersnijverheid zal eindigen? Zooals hijna altijd, is de oorzark van dit uitbreken weer van zeer twij.clach'ig rechtvaardig- heidsallooi, en levens van zeer betwistbaar belang. Tot neg toe bleef het, gelukkig, he- perkt bij één krentendrukkerij. Doch het feit, dat beide partijen stijf op hun stuk blijven staan en van geen midden weg naar verzoening willen hooren, wettigt van dag tot dag meer de vrees, da! ook anderen, buitenstaanders, er hij zullen betrokken worden, door de onontwijkbare oms'andig- heid van het welhaast stellen en uitvechten der princ'.pes-quaestie. Want het gaat in den grond om principes, niet om loonsverbetering. Hr.t personeel van 't groo'e katholieke Fransche dagblad „Le XXe Siècle", te Brussel, heeft het werk neergelegd, omdat de clicheermatrijzen der dagelijksche beurskwo'ceringen van Brussel werden overgemaakt aan het Antwerpsch liberaal Fransch dagblad „Le Matin". Ondanks de aangegane overeenkomst, hcï.'t de met het vervaardigen van die clicheer matrijzen belas'e clicheur plots geweigerd, dit werk nog tc verrichten, aanvoerende dat zulks door het fypografensyndicaat niet lan ger kon geduld, daar het leidde tot een ver- nrpdering van den handenarbeid, en dus !ot een vermindering van de wcrkmogelijk- heden voor de belanghebbende ambachts lieden. Over bet loon werd niet gekibbeld. En nog al begrijpelijk! Dit extra-werk werd ook extra betaald, zoodat het weekloon der clicheurs van de betrokken krapt schommelde tusschen 350 en 4Q5 fr. per week. Een bedrag, waarvoor duizenden gediplomeerden graag hun heel wat mager der wedde, in de nijverheid of de admini- s'ra'ie zouden geven, en dat daarenboven het door 't typografensyndicaat vastgestelde loon nog' overtreft. Het is dus enkel een strijd om 't grond beginsel, dat er zooveel arbeidskrachten [mogelijk aan 't werk dienen ges'eld, en dat de werkgever het recht niet heeft, middelen [tc zoeken en toe te passen, om de hoeveel- [heid van die arbeidskrachten doelmatig te bekrimpen. Hier bevinden, naar algemeen gevpclsn, de cischers zich op een voor hen zeer glib- berirf terrein. Als krach'igst argument tegen hun vorde- Iriqg geldt nog niet zoozeer, dat hun loon Ithans het tiendubbele bedraagt van het Ivooroorlogsche, terwijl de inkomsten van de jkran', van alle kran'en trouwens, ternau- Iwcrnood vijf of zesmaal verdubbelden. Dit Ikan de-noeds nog goedgepraat deer het Idcen uitschijnen van den minderwaardigen Itoestand, waarin vele ambsch'siicden vóór Iden oorlog verkeerden, en op het redelijke, lop het rechtvaardige dcr verdwijning van liien toestand. Dat de intellectueelen daarbij Ivèr ten acher blijven, dat die nu de paria's lin gekleede jas zijn, is vooral te wijten aan het gemis van da'genc, wat de sterke van |de arbeidersklasse uitmaakt: organisatie. Die organisatie is dan wis en zeker eep I vooruitgang, heeft de voorheen verspreide, hn aan uithui'ing door willekeurige werk- I fevers blootstaande arbeiders, gegroepeerd l ot een macht, die haar voorwaarden, haar hischen stel!, en in staat is om ze ie doen hanvaarden ook al komen er vaak andere pelangen leelijk in 't gedrang. Dat er met het aanwenden van die macht piet roekeloos mag omgesprongen, hoeft [een betoog. In onervaren of dwaze handen, l:ou haar ten goede bedoelde invloed ras oi een verwekker van onheil kunnen ont harden. En naar van vele zijden betoogd Ivordf, is zulks het geval in onderhavig con- liet. Want. zoo beweren de verdedigers van ie betrokken krant, dit voertgeyen van lichecrmajrijzen is eenvoudig een wijze an samenwerking fot beperking der alge meens onkosten, zóó ontzet'end hoog nog, I het voor vele minste, hoeft er schoon schip gemaakt met alle samenwerkende vennootschappen, on der meer met de coöperatieven, die wel de meest algemeen verspreide uiting zijn van den geest der samenwerking, tot bezuiniging ten voordeele van hare leden. Dit, en meer andere dergelijke redenen, worden door de verdedigers van het ge troffen dagblad aangevoerd. Redenen, die niet zoo maar luchtig weg te praten 'zijn. Het arbeidersperspneel van bedoelde krant bleek dan ook niet erg in zijn schik met het bevel tot slaking, door het bestuur van 't mach'ig typografensyndicaat gegeven, maar heeft toch, uit tucht, gehoorzaamd. Waar 't bes'uur, in 'n onderhoud met de afgevaar digden van bet syndicaat, wees op de grove onregelmatigheid van die staking, konden laatst genoemden niet anders dan zulks be kennen; doch ze weigerden niettemin, hun s'arre houding te verminderen. En toen er dan door den dagbladdirecteur verklaard werd, dat er onmogelijk aan 'n ongpgronden eisch, bovendien nog gesteld in onregel matige voorwaarden, gevolg kon gegeven worden, aptwoordde een der syndicalis tische leiders uitdagend: V'/elnu. dan zal de macht beslissen." Er werd en er wordt misschien wel waf uit het oog verloren, dat hel nie* aan de macht behoort, te beslissen, dat de macht daartoe roeping noch bevoegdheid heeft. Alleen het recht mag uitspraak doen. De macht is niet méér dan een onderdanige dinares van het recht. Of zou 't althans mceten zijn. Waar nu het recht op het tweede plan geduwd, en de macht vooraan geplaatst wordt, bestaat er erns'ig gevaar, dat in den aangebonden strijd niet het recht, maar de macht het hooge woord voere en overwinne. Dan is dit een nood lottige zegepraal, zoowel voor de trjomfcer- ders als voor de verslagenen. Natuurlijk vindt de drieste draad van het Typografen verbond warme voorstanders in de socialistische pers, die hier een twee- voudigen vijand den werkgever en den katholiek in het haar kan zitten, en zulks dan ook doet met hare gewone heftigheid en partijdigheid. Vooral het roode hoofd orgaan „Le Peuple" onderscheidt zich daarin. Doch wat eenigszins de mate en de waarde aangeeft van de rechtschapenheid met welke de socialistische kranten het katholieke dagblad bekampen, is het fei', dat de gewraakte gewoonte van voortgeven der clicheer-matrijzen ook bij ettelijke andere bladen in zwang is, dat het ephtcr die bladen niet ten grief wordt aangerekend en.... dat een van die bladen „Le Peuple" heetl Nu mag het doek wel zakken. Bij den aanvang van dit artikel, werd er gerept van de oyereenkomsf, welke de s'akingsepidemic heeft met de aans ekelijke zipkten, wat betreft de snelheid en het ver rassende van hare uitbreiding. Zou het hier louter toeval zijn, dat van daag ook in een ander centrum, namelijk te Brugge, een conflictswolk hangt aan den trans der verstandhouding tusschen patroons en arbeiders van het typogravenvak? lm de (jroote Cathar'ne-órukkerij aldaar, worden sinds eenigen tijd verschil lende ze machipes in werking gesteld, waar van het behandelen veel schranderheid en kennis verg'n. Herhaaldelijk werden ze op volgend toevertrouwd aan vakmannen, aan gesloten bij het Typografenverbond van België. Doch telkens dienden ze wegens onbevoegdheid ontslagen, zoodat ten laatste het bestuur der drukkerij, geen genoegzaam ervaren werklieden kunnende bekomen van het Verbond zich genoodzaakt zag te zoe ken naar andere krach'en, die ze dan ook eindelijk te harer volle bevrediging vond. Maar. Maar die andere krachten waren, voor eerst geen heroepstypografen. En vervol gens, ze waren niet aangesloten bij het Ver bond. Daarenboven, volgens het reglement van 't Verbond, mag een typograaf slech's na 't verrichten van vier jaar kaswerk, als lynotypist optreden- En de aangeworven nieuwe krachicn, intelleptucelen en daar door vlug op de hoogte van het ingewik kelde en delicate werk hadden slechts enkele dagen stage gedaan! Het arbeidersverbond heeft daarop geen he*er antwoord gevonden, dan bet uitroe pen der staking, voor de schuldige druk- kerij. Het kan niet ontkend: Flier staan andere belangen op het spel, hier zijn andere factors in besrokken. Mag men eenerzijds, hrt den werkgever niet kwalijk nemen, dat hij de hem noodige krachten huiten het Ver bond aanwerft, waar het gebleken is. dat het Verbond hem die niet geven kan of wil, anderzijds moet het toegegeven, dat door die handelwijze van den werkgever ook de belangen van de vakmannen, ja heel het 5yndica|is'isch stelsel in -'t gedrang komen. Doch of daar niets op te vinden was, ter vrijwaring van die belangen en van dit stel sel, dan dit <*evaarli'k tweesnijdend wapen; de staking? En of de werkgevers daarvoor buigen zal? En of dit een oplossing brengt van het vraagstuk der bediening van de be doelde machines? De andere B'rugsche pa'rcons voelen zich, door het ve'o dat hun confrater treft, even eens bedreigd, en hebben, na ui'putting van alle middelen tot overeenkoms', zich soli dair met het bestuuf van do S'e. Ca'harins- drukkerij verklaard. Dit stelt een ontslaan van al de gesyndikeerden in 't verschiet dus, het on* branden van den nijdigen strijd over gansch het front. Jammcrliik vooruitzicht, bijzonder wegens de felle crisis welke, ook zonder die bewe ring en ontreddering, de druknijverheid sinds gc-uimen tijd doormaakt. En wat zal er van de arbeiders geworden als de Brug- sche patroons er in slagen bun plan, vrou welijke elementen in de nlaats te stellen uit te voeren? Dan beteekent dit, bij een aangroei van verbittering, ook een aangroêi van werkloosheid en van ellende. Ter droeve illustrecring van dit nare tafe reel kan er nog bijgevoegd, dat de staking geleid wordt door een chei-lynotypist van een Brusselschc krant, die, alhoewel zulks verboden wordt door hef collectief con- tdact, dat hij door anderen kost wat kost, wij doen eerbiedigen, bij het stuk werkt.... De economische confe rentie geopend. De conferentie werd gisterenochtend ge opend in tegenwoordigheid van de vertegen woordigers van 50 staten, waaronder Ameri ka, Rusland en Turkije als niet-bondsleden. De voorzitter, de heer Theunis (de Bel gische oud-premier), vestigde in zijn ope ningsrede de aandacht op het Europeesche karakter der nijpende economische wereld problemen, tr.aar wees op den terugslag van Eurcpa's moeilijkheden op andere wereld- deelen, daarmede vermoedelijk op hét wel varend Amerika doelend. Hij gaf een hel dere uiteenzetting van de ontwikkeling der economische stoornissen sedert den corlog en wees nadrukkelijk op het contrast tusschen den wensch van vele naties om „self suffi cient" te zijn en tevens om afzet te vinden, u'aden s-nds lang een buiten haar grenzen, voor haar producten, voratcleu is op leven en doem. Die samen- Vervolgens waarschuwde hij ernstig tegen verking bes gat op alle gebied en onder overdreven verwachtingen van deze confe- 11e vormen. Heel hot moderne economische rentie. Daarvoor dijn de problemen te inge- 3ven is er van ooortrokken. \/il men aan vvikkeld. Hij hoopte evenwel, dat uit de dis- et bes uur van een blad het recht ontzeg- r.ussies rie r,nHf>r1incr<> afhanlrpliilrVtpirï Hor van len, het reeds voor eigen behoefte gebruikte liatcriccl aan anderen over ie laten, ter lpderlinge vermindering der verplelterende lnkosten, dan moet men logischer wijze [ien regel ook toepassen op al de iprich'in- I en. waarbij d'1 Stelsel invoege is en die laak ui'sluitend daarop steunen. Dan moet let, bij voorbeeld aan landbouwers verho len worden, pik- of dorschmachines te [uren, daar zulks eenerzijds verhindert, da' e machinefahrikant aan ieder hunner zijn hes'ellen verkoopt, en anderzijds tien'allen lmdarbciders het werk ontneem*, dat nu [qor één machine verricht word:. Dan moet [erder, aan handelaars het recht ontzegd orden, gemeenschappelijke aankoopen en lerzendingen te doen, to* bespreking van likoopprijs en kosten. En dan, njet het cussies de onderlinge afhankelijkheid der naties opnieuw zou blijken. Ten slotte uitte hij de hoop, dat de conferentie tusschen 21 en 28 Mei zou kunnen eindigen. De Russische delegatie heeft opdracht het standpunt van Sovjet-Rusland ten aan zien van het probleem der economische wereldcrisis te ontwikkelen, rapport uit te brengen over de resultaten der sociaal-com munistische practijk in het eigen land en voorts het vraagstuk van de principieele mogelijkheid dcr samenwerking van het kapitalistisch en het socialistisch economisch systeem ter sprake te brengen. De delegatie meent speciaal met de Duitsche delegatie nauw te kunnen samenwerken, daar de be langen van beide landen h.i. in vele opzich ten samengaan. De a. s. vlootconferentie. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat naast Bridgeman, den eersten lord der admiraliteit, ook burggraaf Cecil, die Enge land pp de voorbereidende ontwapenings conferentie vertegenwoordigde, deel zal uit maken van de Britsche delegatie ter drie- rnogendheden-conferentie in zake de vloot, half Juni te Genève te houden. De toestand van Mac- donald. De geneesheeren hebben Ramsay Mac- Donald, die zich nog in het ziekenhuis te Philadelphia bevindt, verboden naar Enge land te vertrekken. Hoewel de berichten, dat zijn ziekte ernstig is, tegengesproken worden, blijft de datum van zijn vertrek onzeker. Een nieuw bankschandaal Uit Weenen wordt gemeld, dat een nieuw bankschandaal aldaar groot opzien heeft ge baard. De Graz-Köslacher n.ijntouwmaat- schappij, een sedert 70 jaren bestaande on derneming, is in financieele moeilijkheden geraakt tengevolge van de mislukte specu laties van haar directeur cfr. Wutfe. In de inflatie-jaren had deze den bijnaam van den Qcstenrijkschen Stinnes gekregen. Met twee zwagers heeft hij de maatschappij een schade berokkend, welker hoogte in de verschillende berichten varieert tusschen 70 en 1Q0 millioen schilling. De nieuwe kardinalen. De Italiaansche bladen melden, dat de Paus in het a.s. consistorie ook den Italiaan Nicotra en den Spanjaard Desamper tot kardinalen zou benoemen. Te Mechelen, de standplaats van mgr. Van Roey, verklaart men niets te weten omtrent diens a.s. benoeming tot kardinaal. De Finsche President. President Relander heeft wegens ziekte de leiding der staatszaken overgedragen aan min.-president Tanner. De bezoeken, welke de koningin van Denemarken en Noorwegen dezen zomer aan Finland zouden brengen, zijn uitgesteld. Een grensincident Het blad „Nowosti" te Belgrado meldt, dat er aan de Italiaansche grens bij Rakek een gewapend conflict tusschen de Zuid- Slavische grenswacht en de Italiaansche mi litie heeft plaats gehad. Aan beide zijden moeten vijf docden zijn gevallen. Gisteravond was te bevoegder plaatse te Belgrado omtrent het voorgevallene nog niets bekend. De Koningsquaestie. De „Magyar Orszag" te Boedapest maakt melding van geruchten over den terugkeer van ex-keizerin Zita en haar zoon Otto naar Hongarije, waarmee de reis van haar broeder, prins Sixtus van Parma, naar Boedapest in velband zou staan, die verleden week met de regeering over hun terugkeer zou hebben onderhandeld. De strijd in Marokko. De drie Spaansche colonnes, die gemeen schappelijk in Marokko opereeren, ont moetten slechts zwakken tegenstand. De werspannige douars werden in brand ge stolen. De ontwapening der stammen duurt voort. De vlaggenconferentie. De Vlaggenconferentie, die ip April tot een voorstel is gekomen van een vlag voor de Unie, zal 14 Mei haar besprekingen weer hervatten, ten einde haar werk te voltooien. Zooals men weet, is het entyyerp der con ferentie het Kruis van St. George met een witten rand o'p een groen veld. Uit Indië. Naar aanleiding van het gerucht, dat een Sikh-vrouw zou zijn belecdigd, had er in Lahore een ernstige botsing plaats tusschen Sikhs en Mohammedanen er werden twee Mohammedanen gedood en vier ernstig gewond. De stad is thans rustig, maar er iólijft een geprikkelde toestand heerschen. Een gedsdienstopstootje. Een telegram uit Soerat meldt, dat feesten ter herdenking van het feit, dat Sjiwadzji, de leider der Mahratt^n, driehonderd jaar geleden geboren werd, werden verstoord door Mohammedanen, die Hindoes, toen dezen op straat een processie hielden, met steenen wierpen en aanvielen. De politie werd gedwongen te vuren. Een persoon werd gedood twee werden gewond. De strijd in Nicaragua. Er is een wapenstilstand van 48 uur ge sloten, ten einde generaal Moncaaa, den liberalen militairen leider, in staat te stellen naar Tipitapa te vertrekken, ten einde te ccnfereeren met Stimson, president Ccolid- ge's persoonlijken vertegenwoordiger, die naar Nicaragua is gekomen om te trachten den vrede tusschen conservatieven en libe ralen tot stand te brengen. De Japanschc regeerings- politiek. De gisteren gehouden ministerconferentie is het er formeel over eens geworden de poli tiek der vorige regeering te bevestigen en te aanvaarden en de drie-mogendheden-cqn- ferentie inzake de ontwapening bij te wonen. Uit China. Op den Jangtse. Het schieten met geweren op Britsche oorlogsschepen op den Jangtse duurde gis teren voort. Twee schepen werden geraakt, een bij Nanking en een bij Kiang-yin. Er was één gewonde. De houding van Amerika. Kellogg, de minister van buitenlandsche zakqn der V.S., heeft beslist het ook door ons vermelde bericht uit Tokio tegengespro ken, dat de gezant der V. S. te Peking, Mac- Murray, zijn ontslag zou hebben genomen. Op het Witte Huis werd te verstaan ge geven, dat president Coolidge er, voorzoover Eet de V. S. betrof, geen voordeel in zag een nieuwe nota aan de Kantcnneesche regee ring te zenden. Er werd op gewezen, dat hoewel Amerika bereid is ieder door de an dere mogendheden geopperd denkbeeld no pens verdere briefwisseling met de Chineesche autoriteiten te overwegen, de regeering der V. S. geen bericht had ontvangen dat deze regeeringen een nieuwe nqta wenschten te zenden. Een Sovjetstelsel te Nan king Volgens Chineesche telegrarnmen uit Nan king is daar dezer dagen het sowjetstelsel voor de regeering over de provincie Kiang- soe (waarvan Nanking de hoofdstad is) in gewijd door de benoeming van tien commis sarissen o.w. mejuffrouw Tsjeng Joe Hsien, de eerste vrouwelijke advocaat van China, aan wie onlanrs werd toegestaan voor de rechtbank te Sjhanghai op te treden. EEN NIEUW BELGISCH BANK- f BILLET. Gisteren bracht de Nationale Bank bil jetten van tien BeLa's (50 frs.) in omloop. Zij zijn van hetzelfde type als die van 100 Belga's. In den loop van dit jaar zullen nog bil letten van 20 en 200 Belga's in omloop worden gebracht. QERMAINE BERTON. Geruimen tijd hadden we den naam dezer anarchiste niét meer in de Fransche bladen gelezen. Men herimwt zich het misdadige jonge meirje, dat eenige jaren geleden Léon Daudet wilde vermoorden, doch Marice Plateau, den secretaris der Action Fran?aise, doodschoot. Zij bleek een der militantste figuren uit anarchisten en communisten te zijn, leidde een zedeloos en avontuurlijk bestaan- Naar aanleiding van de 1 Mei-viering vinden v:e haar naam wederom vermeld. De „Oeuire" had verteld dat zij met eenige anarchisten de tribune op de Butte du Cham- peau-Rouge tijdens de meeting had willen bestormen. Haar echtgenoot, de kunst schilder Kharis, deelt het blad echter mede dat Germaine niet alleen sedert eenige dagen ziek is, maar sinds twee jaren met alle poli tieke kringen, anarchistische en andere heeft gebroken, zulks ten gevolge eener volkomen wijziging harer meening. UITLEVERING VAN EEN OPLICH TER. De door Parijs gevraagde uitlevering van den eenige weken geleden te Berlijn gearre steerden juweelensmokkelaar Brickner is toegestaan. Brickner heeft in 1925 te Parijs een Indisc'.en paarlenhandelaar 1300 kost bare paarlen afhandig gemaakt. DE „SUFFREN". In Brest is gLteren in tegenwoordigheid van Leygues, den minister van marine, de „Suffren" te water gelaten, een nieuwe kruiser van 10.000 tonde voornaamste bewapening wordt gevormd door acht 203 mm-Janonnen. De „Suffren" is het derde schip van de drie kruisers, die krachtens het marine-pro gram werden gebouwd. Een aanzienlijk Nederlander, te Brussel gevestigd, schrijit van daar: ,Het verdriet mij te zien en te hooren, hoe hier naar aanleiding van het ve worpen Verdrag op de meest kwaadwillige wijze tegen ons, Nederlanders, gelasterd wordt en ho'e men van zekere zijde het onmoge lijke doet om een oorlogsstemming tegen Nederland te verwekken. Ik betreur het, nog mee-, dat noch vanwege onze regee ring noch van de zijde onzer persagent schappen iets gedaan wordt, om daartegen cp te komen. Als een staaltje der klaarblijkelijk op zettelijke ophitsing met alle ook de meest ongeooiloofce middelen, wijis ik op het af drukken in de kranten alhier van een voorstelling op een briefkaart, die in 1919 we d uitgegeven in Nederland tegen het Belgisch annexionnisme en die nu met het onderschrift, dat het tegen het openhouden dej- Schelde gaat dus met een imriricRnd commentaar wordt gereproduceerd. Trouwens geheel de atmosfeer wordt hoe langer hoe meer vergjftigd. Voor een paar dagen reisde ik nog (pet een PaUr char mante handelsvrienden van ipe, een paar Walen, die met een stalen gezicht volhiel den, dat de Duitschers hij het einde yan den oorlog met ik weet niet hoeveel oor logsbuit door Nederlandsch Limburg wa en teruggetrokken op de beruchte vergade ring, waar door den heer Rctsaert bedoelde valsche voorstelling vertoond is, werd door een ander gesproken van voor 20 millioen franks! terwijl over datzelfde thema de „Indépendance" voor een paar weken fan taseerde, dat Maarschalk Foch al reeds in die dagen verlof gegeyen had, de Duitschers op Nederlandsch grondgebied te vervolgen, ware niet de Amerikaansche generalissimus er tusschen gekomen! En wij in Nederland zwijgen, wij zwijgen en laten de Franschschrijvende bladen maar gif spuwen, waartegen een enkel meer wel willend artikel in de Vlaamsche „Standaard" qf eenig ander Vlaamschschriivend blad niets Uithaalt en zelfs, wanneer het over dreven wordt, zooals in de activistische pers, adres de Schelde eerder kwaad doet dan goed. Het is voor mij als particu lier niet mogelijk de noodige gegevens bij de hand tc hebben om aan die lasteringen een einde te maken, of althans ten spoe digste een behoorlijke tegenspraak in die bladen te doen verschijnen; ik zon het anders zonder eenigen twijfel doen, daar ben ik militant genoeg voor. Mijn vraag is alleen; Acht zich in Nederland geen vaderlander, noch regeering, noch persagentschap, noch cenig invloedrijk man bereid en in staat daar voor te zorgen, of ipeent men dat onnoodig? lp het eerste geval, verschaffe men aan in België wenende, actieve Nederlanders het materiaal, noodig voor de tegenspraak, en zij zullen den weg wel vinden, om den las ter te achterhalen. Want wij kunnen do-en, wat we willen, om de verhouding tusschen Noord en Zuid beter te maken, wanneer en zoolang we niet actief werken en dat vooral doen in en door de Franschschrijvende pers, zoolang zal het toch njet gaan. Als het Vlaamsch wezen reed» voor een deel der Belgen een teekep van minachting is, dan is het duidelijk, dat het Nederlandsch-zijn nog veel erger schijnt. Dat zou niet het geval zijn geworden, wan neer we niet steeds verzuimd -hadden, ook de Franschspreker.de Belgen te bereiken. Nu hebben die nooit iets van Nederland gehoord, tenzij iels ongunstigs. Niemand neemt de verdediging van ons land op zich in de Fransch-schrijvende pers. Wij zijn de kooplieden, die België tijdens dep oorlog hebben uitgebuit en de Duitschers hebben gevoed; wij hebben de Duitschers tweemaal zelfs door Limburg laten trekken; wij hou den de Schelde gesloten; wij steunen den Duitscher nog eiken dag enz. enz. Nooit hoort men aan die zijde, wat Nederland voor België deed; nooit de geschiedenis, de ware dan van de Schelde; npoit iets van het annexianisme hoe kan het anders dan dat de hevolking, welke die pers leest, anti-Nederlandsch is in merg en been! Sommige Nede-landsche bladen trekken anti-Nederlandscbe uitingen als de bewuste protestmeeting hier ep de invasies in en boven Limburg liefst in het belachelijke. Dat is ook een manier van doen. maar m.i. deugt zij niet. Ik ben werkelijk niet bang voor een oorlog met België over de Schelde af over ecnig verlangen van België, om een stukje van ops land te bemachtigen, maar VRIJDAG 6 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 PcK::c- ber. 12.352.C0 Lunchmuziek dcor het Triancn-Trio. 5.006.45 Concert dcor het H. D. O.-kwartet. Mevr. Kanne Blco- ker-zaneeres. 6.457.45 Engelsclle les sen. 7.45"Politieber. 8.10 Les vanwege het Onderwijsfonds vcor de Binnenvaart. Hr. F. J. v. Efferen, over Ligplaats voor onderwijs van de schipperskinderen. 8.35 Concert door het H. D. O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Solisten Mevr. Sophie Haase-Pieneman-sopraan. 10.30 Pers- ber. Eugenia Weilerscn-viool. A. d. vleugel Joh. Röntgen. DAVENTRY 1600 M. 10.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt-bariton piano). 11.50 Orgelconcert. 12.2C I.20 Orkestconcert. 2.15 Voorlezing An Inland voyage. 2.20 Lezing How English laws are made. 2.50 Lezing Let us go round the world. 3.05 Vclks- en dansmuziek. 4.05 Vocaal concert (sopraan). 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Tijds., weerb., nieuws. 6.15 Orkestconcert. 6.20 Lezing Seen on the screen. 6.35 Mac Dowell's pianomuziek. 6.45 Lezing A hundred years of working-class pro gress. 7.05 Variété (UUulele-liedjes a. s. piano-hunorist-banjo en guitaar). 8.05 Speeches a. h. diner van de Royal Society of St. George. 8.50 Weerb., nieuws. 9.10 Variété. Muziek en zang. 9.35 Mu ziek van E. Austin. A. Cranmer-bariton. W. Primrose-viool, A. Gauntiett-cello. R. Walthew-piano, en de componist. 10.20 Dansmuziek. 11.2012.50 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9.50 10.20 Concert. 11.501.10 Orkest- concert. 4.05—4.55 Concert. Declama tie, zang, piano- en vioolmuziek. 7.50 9.30 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.25 Solistenconcert (viool-cello-piano). 4.20 5.20 Kamermuziek. C. v. Conta-sopraan. E. Grape-piano. 7.509.50 Vroolijke avond. Öberschlesisch kwartet 92-tenoren- bas-bariton). 10.0511.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.20—6.40 Lezingen en lessen. -6.50 „Freischutz" opera in 3 acten van Weber. Daarna con cert. Orkest en E. Fredrik-zangeres. II.50 Sluiten. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.05 Ka mermuziek. 3.354.20 Goethe-baila- den. 4.205.15 Dansmuziek. 5.20 6.10 Vraolijk concert. 6.45 „Die tote Stadt", opera in 3 acten. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 4.20—5.20 Dansmu ziek. 7.20 Werken van Beethoven. Drie koren. 7.50 Les. 8.05 Orgelmuziek. 8.3Q Orkestconcert. 8.35 Gramo- fconmuziek. 8.509.20 Vlaamsche lite ratuur. waar ik bang voor ben is, dat we blijven leven naast elkander als slechte buren, die elkaar niet kunnen zetten; dat Nederland- sche burgers hier beschouwd zullen worden in de toekomst, zooals ze dat nu zijn als niet veel beter en misschien nog slech ter dan de beruchte .boches"! Niemand zal willen bevyeren, dat dit een gewenschte toestand is, en daarom moet ande-s dan met een schouderophalen of met het in- het-belachelijke-trekken de anti-Nederland- sche campagne in België worden bestreden! Aanbieding van een gedenkpenning. H. K. H. Prinses Juliana heeft in het paleis aan het Noordeinde in Den Haag een deputatie ontvangen van het bestuur uit de vereeniging voor Penningkunst, bestaande qit de heoren C. G. Vatier Krane, voorzitter en A. G. van Kerkwijk, secretaris, die aan de Prihses de eerste afslagen kwamen aan bieden van een penning, welken de vereeni-, ging heeft doen slaan bij de Koninklijke Begeer naar het model van Toon Dupuis en Jac. J. van Goor. De beide heeren werden ontvangen in tegenwoordigheid van baronesse Bentinck, hofdrnne der Prinses, mr. graaf Lynden van Sandenburg en mr. baron Baud. Bij de annbieding lichtte de heer Vatieé Krane met enkele woorden het geschenk toe. Bij het onderhoud met de heeren Vatier Krane en Van Kerkwijk, dat op de aan bieding volgde, betoonde Prinses Juliana1 ?ich zeer erkentelijk voor den penning en informeerde zij belangstellend naar 't werk •ran de Vereeniging voor Penningkunst Fen verzoek van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel afgewezen, In de gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam deelde de voorzitter mede, dat de Kamer zich tot den minister w.n Financiën heeft gewend, met het verzoek te willen bevorderen, dat gedurende de maanden, waarin een recht- streeksche spoorwegverbinding tusschen ons land en Bazel bestaat, het douane-onderzoek zonder oponthoud aan de grens in den trein zal pkiafs vinden. De Kamer heeft deze stan gedaan naar aanleiding van een actie, welke de K. v. K. te Straatsburg voert tot het sneller maken van deze spoorverbinding. De minister van Financiën heeft thans aan cle Kamer hericht. gezonden, d,a.t de directie van de Nederlandsche Spoorwegen nfkeerig is van het nemen yan. den gevraag- den maatregel, daar de bedoelde treinen dan niet zouden kunnen stoppen te Roo sendaal en te Dordrecht, hetgeen tenge volge zou hebben, dat ten behoeve van reizigers, bestemd voor de richting Zeeland en Rreda en voor Dordrecht afzonderlijke treinen zouden moeten riiden, omdat deze reizigers bij overgang op bestaande treinen ruim anderhalf uur later op hun bestemming zouden aarkrmen. Vrij bewerkt caar BULLWER LYTTON S „What will be do with it", door JOS. P. H. HAJ4ERS. |t Daar vloog eensklaps de deur open en len klerk die hem vyilde aandienen, op zij- |e duwend, stoof de heer Chapman in eigen Jersoon de kamer in. Hij had klaarblijke- Ijk verwacht den burgemeester alleen te linden, want op het gezicht van al die men- Lhen hield hij zich in en'bleef sprakeloos lp den drempel staan. Het publiek in het lantoor van den burgemeester, was gedu imde het eerste oogenbliki #n'et minder ver laasd en niet minder stom, maar herstelde l.ch spoedig. Voor velen was het een ge- loegen, den man te ontmoeten en geluk te 1 enschen, die hen den vorigen avond zoo rngenaam had bezjg gehouden. Een ver- lihiHende gljmlach verhelderde veler ge- I.at en menige hand werd hem vriendschap- lelijk toegestoken. Het regende korte, 1 aar hartelijke complimenten en dringen- s aanzoeken, om zijn voorstellingen voor n grooter publiek te herhalen. De acteur ond daar met den hoed in de h"nd, werk- higelijk met zijn mouw oyer den bol strij kend. Hij wist niet wat te antwoorden. Nu stond de burgemeester op en trad naar vo ren: „Lieve vrienden," zeide hij zacht „de heer Chapman komt hier volgens afspraak. Misschien heeft hij me iets in vertrouwen mede te declen." De bezoekers blazen nu den aftocht. Toen de deur achter den laatsten gesloten was, nam Hartropp den acteur, die afs wezenloos voor hem stond bij de hand en leide hem vriendschappelijk naar zijn eigen armstoel bij de tafel. Waife viel in den stoel neder, nog altijd zonder te spreken. „Wat deert u?" roep de burgemeester". Wat is er gebeurd?" Ze is hard ?iek; niet bpiten gevaar", luid de het antwoord. „Dr. Gill zegt het". „Uwe kleine meid in gevaar! Kom, kom de doctoren overdrijven altijd om meer eer genezing te hebben. Niet dat ik de ver dienste van Dr. Gill wil verkleinen; hij is mijn stadgenoot en een heel knap man. Maar het is toch een gewoonte van ge neesheeren om luchtig te spreken wanneet iemand in gevaarlijken toestand verkeert en zeer ernstig te kijken, wanneer er geen gevaar hestaat.'' „Denkt ge dat?" Vroeg Waife hoopvol; „ge hebt zelf kinderen, mijnheer? Ook van haar leeftijd? Niet waar?" „Ja, en ik heb wel verstand van kinderen, ik geloof nog meer dan mijn vrouw. Wat scheelt uw kleindochtertje?" „De dokter zegt dat het sluipkoortsen zijn". „Veroorzaakt door overspanning, zenu wen misschien?" „Ja, dat zegt hij overspannen zenuwen." ,.i Vlugger kinderen, met een gevoelig gestel die te vroeg aan hevige aandoeningen worden blootgesteld zijn altijd zeer vatbaar voor dergelijke ziekten. Mijn derde doch tertje Marianna, kreeg sluipkoortsen ver oorzaakt door zenuwachtige overspanning bij het mededingen naar een prijs op school." „En is zij, er aan gestorven, mijnheer?" vroeg de acteur in spanning. „Goddank niet. Ik heb haar van school genomen, haar de zorg voor de kippen op gedragen, alle Fransche lessen verboden, haqr Engelsche lichaamsoefeningen laten nemen en haar op een ezel laten rijden. Zij is nu een heel ander kind, met wangen zoo rood als een belle-fleur en zoo stevig als kaatsbal." ,,Ik zal kippen gaan houden", riep Waife, „ik zal een ezel koopen. O mijnheer! gij denkt toch niet dat zij nu reeüs naar den hemel zal gaan en mij hier alleen laten?" „Niet indien gij haar rust en kalmte geeft. Maar geen overspanning, geen tooneelvuor- stellingen." Waife stond op, haalde een hoop geld uit zim zakken, legde het op tafel en vroeg: „Wilt ge zoo vriendelijk zijn, mijnheer, uit geld te tellen, zoudt ge niet denken, dat U*t genoeg is om haar hier in den omtreK een aangenaam verblijf te bezorgen tot ztj we der geheel aangesterkt is? Een verblijf met groene weiden, daar houdt zij zoo veel van, en een boerenhoeve met kippen, ot-schoon wij eenige dagen geleden ons verblijf op hielden bij een gcede vrouw die kippen hield en Sofie niet veel voor kippen scneen te voelen. Een kanarievogel is beter voor de gezelligheid, en..." „Wel wel, en wat zoudt gij gaan doen?' vroeg de burgemeester. „Ik en de hond zouden een poosje in deze streken rondzweryep." ..En ccmedie stielen?" Dat geld, mijnheer, zal niet altjjd duren, cn wat kunnen wij doen ik en de hom:, om meer geld voor haar in te zamelen?" De heer Hartopp drukte den acteur met warmte de hand. Gij zijt een goed mensch. Ik ben er zeker van gij kunt geen dingen ge daan hebben, die gij vreezen zoudt mij te bekennen. Maak mij tot uw vertrouwde, dan kan ik misschien geschikte bezigheid voor u vinden en hehoelt gij niet van uw kleine meid te scheiden." „Van haar scheiden!" riep Waife als in wanhoop; „ik zou haar enkel voor een dag of wat verlaten, totdat zij weer hersteld is. Dit geld zou haar kunnen onderhouden; hoe lang? Twee maanden drie, hoe lang? De dokter zou niet veel rekenen." „Gij wilt mij dus uw vertrouwen niet schenken?" vroeg Hartopp. „Hebt gij geen vrienden, niet één, om een goed woord voor u te spreken?" „Wie spreekt u van mij", mijnheer?" ant woordde Waife, hooghartig; „ik spreek van mijn onschuldig kind. Heeft zij een aanbe veling noodig? De hemel keett die op haar gezicht geschreven." „Hartopp drong niet meer aan, het speet den braven man dat zijn bezoeker zoo hard nekkig vermeed eenig inlichting aangaande zijn persoon en zijn levenswijze te geven; want de burgemeester zou wel werk heb ben kunnen vinden voor zulk een beschaafd man, met zqoveal talenten als waarvan Waife de blijken had gegeven. Maar aan dat werk zouden verantwoordelijkheid en vertrouwen verbonden zijn. Hoe kon hij er een man voor aanbevelen, van wiens leven en omstandigheden men niets te weten kan komen, een man, voor wien niemand in stond. En Waife boezemde hem zooveel belangstelling in. Wij hebben het allen ondervonden, dal er sommige menschen zijn, door wie wij ons tot een onverklaarbare sympathie voelen aangetrokken; het is iets in de manieren van zoo iemand, in zijn gelaatstrekken of in den toon zijner stem. Als er vijftig sollici tanten zijn naar eep betrekking, welke wij te vergeven hebben, wint een van de vijftig onze voorkeur op hqt eerste gezicht. Wij kunnen evenmin zeggen waarom wij van een man houden, als we kunnen verklaren, waarom wij verliefd worden op een vrouw, in wie niemand anders eenige bekoorlijkheid zou ontdekken. Op de haardplaat, in zijn klein bureau, stond burgemeester Hartopp en zag met een soort eerbied, waarvan hij zich zelven geen rekenschap geven kon op den hulpeloozen man voor hem. Eindelijk verbrak hij z'n zwijgen. „Ik kan mi> het recht niet aanmaiiUen om u noj( langer te ondervragen, mijnheer Chap man' zeide hij; „maar ik behoef iemand die zooveel van de wereld weet als gij, niet te zeggen, dat uw zwijgen mij van de macht berooft om U te helpen. Wij zullen daar met meer op terugkomen. Maar stel u gerust om trent uw kleine meid. Alhans voor het tegenwoordige. Ik zal haar naar mijn boer derij hrengen. De vrouw van mijp pachter, een vriendelijk mensch, zal voor haar zor gen terwijl gij afwezig zijt. Dit geld zult gij zelf noodig hebben; uw kleinkind zal u niets kosten. Dat is d«s afgesproken. Laat mij maar eens naar haar komen kijken. Ik ben zelf zoo wat een halve dokter. Ik munt niet door boekengeleerdheid uit mijnheer Chapman, maar wat mijn prac- tische kwalen betreft, zoo zegt mijn vrouw, dat zij de kleinen nog liever aan mij dan aan Dr. Gill toevertrouwt. Ik zal dus naar het kind komen zien. Maar nu ik er over denk, ging Hartopp voort", „als gij toch volstrekt comedie spelen moet, waarom zoudt ge dan niet eenigen tijd in Gatesburg blijven? Gij kunt in deze stad meer vem dienen dan elders. (Wordt vervolgd). I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6