Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. UIT HET AND De Britsche vakvereenigingswet Grooi-Brittannie en Amerika. De Rijksdag heropend. Een nieuw Fransch-Buiisch incident. H otelhouderscongres. De economische Conferentie. Prijsvraag Volkenhondsgehouw Het Zuid-Slavisch-Italiaansche conflict. Ramsay Macdonald. De opening van den Japanschen landdag. Een onderzeesche eruptie Een spoorwegongeluk. Aan den vooravond van den „Stahlhelm"-Zondag. Ernstig verkeersongeval. Het Nederlandsch bezoek aan oemenië. VERKEER EN POSTERIJEN. Het telefoonverkeer met Zwitserland. UIT ONZE OOST. De krijgsverrichtingen in Atjeh. De bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz. Weer een overval in Atjeh. Vermindering van opcenten op de Inkomsten- en Vennoot schapebelasting.. GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voor de K. L. M. Gecommiteerde voor Indische zaken. Honderdjarig bestaan van het kanaal GentTerneuzen. De botsing op den Muider- straatweg. Op vrije voeten en weer gepakt. Het spoorwegongeluk b ij de Vink. Na de trambotsing te Voorschoten. De buit was „nihil". Op den bewaakten overweg Een fluitje ingeslikt. Nu ook de derde gesnapt.' Het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad. RADIONIEUWS. De strijd om de Radio programma's. Bezwaren tegen het rapport der Staatscommissie voor den Nat. Draadloozen Omroep RECHTZAKEN. De overval te Overschie voor het Haagsch Gerechtshof. De botsing tusschen trein en autobus te Rilland Baih. Moordaanslag op zijn eigen vrouw. De Culemborgsche moordzaak» mm v\|i„ De Arbeiderspartij heeft reeds meer dan 200 amendementen op het oniwerp inge diend. Deze bevatten echter geen opbeu rende critik, zocal-s- de amendementen van liberale zijde ingediend. Intusschen zal de campagne in. de kiesdistricten met kracht worden voortgezet. Dé regeering is van meaning, dat ze reeds den steun heeft van de meerderheid der kiezers en dat er, als alles voor de regeering £oe<J gaat, geen algmeene verkiezingen zullen plaats heb" ben vóór 1929. Sir John Simon [liberaal en bekend rechtsgeleerde), die tijdens de algemeene staking het vorig jaar de eerste was, die de algemeene staking onwettig verklaarde, hervatte het debat over het wetsontwerp op de vakvereenigingen. Hij zeide, het te betreuren, dat de Ar beidersoppositie niet bereid was. pogingen te doen tot amendeering van het wets ontwerp en dat de oppositie collectief niet krachtig had gedesavoueerd wat een iaar geleden was gebeurd. Baldwin zeide, dat de eischen (der vak beweging) zicih gedurende de laats'e twin tig jaren duidelijk van Het industrieels naar het politieke terrein hadden bewo gen. Men had de tendenz waargenomen om over te gaan van constitutioneele naar directe actie, terwijl 't individueele posten had plaats gemaakt voor massaal posten. De macht was bezig over te gaan in de handen van wat de „minderheidsbewe- gin-g" werd genoemd. Deze opmerking leidde tot groote ver ontwaardiging bij de oppositie, die de juistheid van de verklaring betwistten, en toen Baldwin, zeide. dat hij niet voorne mens was, de namen te noemien van de vakvereenigingen, wear de minderheid de lakens uitdeelde, werd er geroepen: ,,Daar gaat je eerlijkheidl" en na verder rumoer werd het Arbeiderslid Becket voor den duur van een week geschorst. Baldwin zeide, verder gaand, dat het mandaat der regeering voor het indienen van bet wetsontwerp op de vakvereeni gingen uit de gebeurtenissen van het vorig jaar voor'sproot. Het wetsontwerp was niet reeds vroeger ingediend, opdat het niet een uiterst wraakgierig karakter zou heb ben, Indien de Arbeiderspartij verkoos,, i we'sontwerp tot het voornaamste punt van strijd 'te maken bij de algemeene verkie zingen, zou de regeenng haar met ver trouwen ontmoeten. De tekst is gepubliceerd var de nota, die de Engelsche regeering aan de Vereen-igde Staten beeft gezonden in antwoord op het exposé, dat Mellon, de Ametikaansche minister van Financiën, onlangs gegeven heeft van het schulden-vraa<Vuk en waarin hij beweerde, dat Groot-Bntannié van Duitschland en zijn bondgenooien meer ont ving dan het aan Amerika betaalde. Dc nota verklaart o.a.: „Onder geen om standigheid zal Groot-Britannië uit de schadevergoedingen en de intergeallieerde oorlogsschulden bijetkaar genomen, meer ontvangen dan het aan Amerika be aalt. Zij herinnert er de Amerikanen aan, dat de ge allieerde schulden aan Groot-Bri annië biina het dubbele bedragen van het bedrag der Britsche schulden aan Amerika. De nota eindigt met te zeggen,dat zij niet het lcarak'er heeft van een twist of polc- m:ek, daar de regeering de vriendschappe lijke verhouding met de Vereenigde Staten wenscht te handhaven, en zegt, erop te ver trouwen. dat de regeering den indruk, door de verklaringen van Mellon gewekt, zal wegnemen. De rijksdag komt, naar thans defini'ief vaststaat, voor de eerste maal na het Paasch-reces op Donderdag a.s. weer bijeen. De oproepingen warön ai'maal weèr ge- teekend door den president van den Rijks dag Lobe, wiens eerste ambtsdaad na zijn ernstige ziete dit is. Je Dui'.sche bladen melden, dat de land bouwer Mathes, die verleden jaar te Ger- mersheim door lui'enant Rouzicr werd ge wond, zou zijn aangevallen door drie Fran- sche onderofficieren, die hem hevig op het hoofd zouden hebben geslagen. Mathes, die gedurende het proces-Rcuzier da wijk had genomen naar het niet-bezet'e gebied, stond bekend wegens zijn drankzucht. Op he'. oogenblik, waarop de beweerde overval plaats had, kwam hij uit een café. Er wordt reu onderzoek ingesteld. Gisteren kwamen het bestuur en de raad van toezicht van de Intern. Hotelhouders- vereeniging te Dresden bijeen om in eenige zittingen te beraadslagen over dc punten der agenda voor de waarschijnlijk te Rome te houden algemeene vergadering. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Oostenri.k, Hongarije, Zwitserland, Neder land, Zweden, Denemarken, Italië, Spanje en Noorwegen. I Bij de discussie over den algemeenen economischen toestand bepleitte de eerste spreker, prof. Cassel uit Stockholm, de be vordering van productie en koopkracht. Hij kwam op tegen de neiging tot het instellen van monopolies en tegen het economische protectionisme. De Italiaansche gedelegeerde graaf Bonin Longare wees er op, dat het vredeswerk van den Volksbond tot mislukking gedoemd zou zijn, als het zich niet tevens op econo misch gebied uitstrekte. Spr. wees op de gemeenschappelijkheid der economische be langen. Onderhandelingen leiden slechts dan tot mislukking, wanneer men zich te sterk van den geest der internationale broeder schap verwijdert, welke den grondslag van den Volkenbond vormt. Spr. betoogde, dat de Italiaansche delegatie krachtig wens-chle mede te werken en wees op de noodzake lijkheid, dat meer rekening moest Worden gehouden met volken, wier bevolking sterk toenam, terwijl da aanvoer van grondstof fen onvoldoende was, alsmede van de ver gemakkelijking van den internationalen goederenruil. Uit naam der Intern. Kamer van Koop handel sprak Runciman (Eng.) over het groote belang der kamers van koophandel voor de conferentie. Hij eischte faciliteiten voo" den internationalen handel en de op neming der meestbegunstigingsclausula in handelsverdragen. De Poolsche oud-minister van handel Gliwitsj wees op de noodzakelijkheid om overal de valuta te stabiliseeren en gezonde productietoestanden in het leven te roepen Hij schetste de moeilijkheden der staten, die noch zuivere industrie- noch landbouwlan- den zijn »n eindigde met de verklaring, dat de problemen, waa-voor het geheels econo mische lvven zich geplaatst ziet, zóó bran dend zijn, dat oplossingen op internationa len grondslag noodzakelijk zijn. Uit de Nederlandsche delegatie zijn tot dusver Colijn en Zimmerman als sprekers bij de algemeene beschouwingen ingeschre ven, waarbij de eerste enkele punten uit de handelspolitiek, die hij geschikt acht voor een internationale regeling, zal aangeven, terwijl Zimmerman de economische nadee- len zal aantoonen van de nieuwe gebieds- indeeling van na den oorlog en dit uit zijn Oostenrijksche ervaring zal toelichten. De note gaie van den dag werd door de Russen geleverd, die niet. zooals de mees- tcn verwachtten, aan het station van Ge neve per trein aankwamen, doch hun leegen salonwagen stuurden en zelf den trein bij Noyo verlieten om in auto's onder sterk politiegeleide naar hier te komen, zoodat velen vergeefs aan het station vrachtten. Voorts wijzen de spotters erop, dat dc Russen door in Hotel d'Angleterre" af te stappen, toonen allerminst bevreesd^ te zijn voof hun grooten Britschen politieKen te- genstander. De commissie voor de prijsvraag voor een Volkenbondsgebouw, zal heden in openbare ziiting den uitslag mededeelen. In politieke kringen te Belgrado verluidt, dat nog in den loop dezer weck onderhan delingen tusschen Italië en Zuid-Slavië zul- l'n beginner. Zij zullen worden gevoerd oo de basis van het Engelsche bemiddelings voorstel, volgens hetwelk Zuid-Slavië de conventie van Nettuno ratificeert, Italië daarentegen in een brief aan Zuid-Slaië een bevredigende interpretatie van artikel 2 van het verdrag van Tirana geeft. Naar de New Yorkscbe correspondent van de „Daily News" verneemt lijdt Ramsay MacDonald aan een keelaandoening, ver oorzaakt door een door streptococcen te weeggebrachte infectie. De aandoening zou door MacDonalds zwakken gezondheids toestand niet vrij zijn van gevaar. Gedu rende den tijd dat hij in het hospitaal heeft doorgebracht, heert hij veel te hiden gehad van koorts. Hij zou zich ook erg t feit heb ben aangetrokken, dat hij niet in staat was Amerika te verlaten, terwijl de politieke toestand in Engeland zijn tegenwoordigheid daar vereischte, Ramsay MacDonald i~. vergezeld van zijn dochter Ishbel, die veel aan de legerstede van haar vader vertoeft. De keiaer opende zelf den Landdag. Dit is de eerste liëer sedert tien jaar. Tanaka, de premier, zal een verklaring afleggen omtrent de politiek der regeering. MOSKOU, 5 Mei, In de Kaspische Zee heelt een onderzeesche eruptie^plaats gehad, welke 15 minuten aanhield, bij Kaap Kurinsk. De vlammen sloegen tientallen me ters hoog; er i3 daarbij ook nog een tamelijk groot eiland ontstaan. BERLIJN, 4 Mei (V.D.) Naar uit Madrid wordt gemeldt, is de uit Sevilla komende Andalusië-express nabij Balma del Rio in volle vaart ingereden op een goederentrein. Er werden twee personen gedood en ver scheiden anderen zwaar gewond. Even tevoren was de hottrein, waarin zich de koninklijke famillie, alsmede Primo de Rivera en den minister van Oorlog waren gezeten, de nootlottige plek gepasseerd. BERLIJN, 4 Mei. (V.D.) De Politie- president heeft de door een Communisti- schen „Roten Frontkampferbund" op Zondag vastgestelde demonstraties, gericht tegen de Berlïjpsche „StahlhelnT'-betooging, verboden. De politie heeft krachtig maatregelen ge- troflen, -op dat de Stahlhem-betooging zon der troebelij zal verloopen. De Socialistische Party eischt van haar leden, dat zij zich om botsingen te vermijden verre zullen hou den van de nationalistische demonstraties. De Communisten evenwel bereiden tegen- demonstraties voor. Niettemin rekent de po'itie erop, dat de orde zal kunnen worden gehandhaafd, BERLIJN, 4 Mei, (V.D.) Te Cannstatt nabij Stuttgart is een vrachtauto in botsing geweest met een tramwagen, die omstortte, tengevolge waarvan 12 personen ernstig ge wond werden. BOEKAREST, 4 Mei. (V.D,) De Minister van Onderwijs Petrowitch en zijne echtge- noote hebben gisteravond een diner aan gericht ter eere van het gezelschap Neder landsche intelleclueelen, dat momenteel een bezoek brengt aan Roemenië, staan plannen voor een feestelijke viering v=),n dien dag. Uitbreiding tot alle Nederlandsche kantoren Het Nederlandsch-Ztvitsersche telefoon verkeer, dat tot dusver tot enkele plaatsen beperkt was, zal binnenkort aanzienlijk wor den uitgebreid, Proefgesprekken tusschen Zwitsersche en Nederlandsche kantoren en daarop aangesloten verafwonendé telefoon- abonnés hebben aangetoond, dat de g,esprek ken steeds duidcliik en volledig te ver staan zijn, zoodat besloten is, met ingang van 16 Mei a.s. alle Nederlaódsche kanto ren toe te laten tot het verkeer met alle kantoren in Zwitserland. Onderscheidingen. Ter zake van hunne krijgsverrichingen in Atjeh en Onderhoorigheden gedurende het 2de halfjaar 1926, is bij K. B. begiftigd met de eeresabel, de sedert tot majoor be vorderde kapitein der infanterie H, Behrens, en voorts bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 1ste lui tenant der marechaussee A. J. Haga en de Europeesche sergeant der infanterie M. A. H, de Swart, allen van het leger in Ned.-Indië. Het detachement, dat de plechtige bijzet ting van het stoffelijk overschot van gene raal Van Heutsz te Amsterdam op 9 Juni zal bijwonen, heeft zich ingescheept op het s.s. „J. P. Coen" van de Stoomvaart Mij. "Ne derland", Er was grocte belangstelling bij het vertrek. Het detachement werd ten al- scheid toegesproken door generaal-majoor W. Lasonder, commandant van de le divisie. Acht Inlandsche militairen gewond. Zes kwaadwilligen neergelegd. Het Haagsche Aneta- kantoor meldt, dat volgens hier te lande ingekomen officieels belichten op 3 Mei des voormiddags te halt vier een overval heeft plaats gehad van het wachtbivak in de Mengamat-vallei, land schap Kloet Atjeh. Overvallen werd een brigade-marechaus- ses onder commando van den len luitenant F. Har ting. Licht gewond werden vier In landsche mindere militaire, en zwaar ge wond vier inlandsche militairen. Zes aan vallers werden neergelegd. Er gingen geen wapens verloren. Het „A.I.D. de Preanger Bode" weet te melden, dat op de Indische begrooting voor 1928 de opcenten op de Inkomstenbelasting verminderd zullen worden tot 20 en die op de Vennootschapsbelasting tot 17/4. Meer dan 300.000 particuliere steun bijeen. De K. L. M. heeft thans ver over de 300.003 aan particulieren steun bijeen van de vijl ton, die krachtens de overeenkomst met het Rijk verschaft moet worden, ten einde van de regeeringssubsiaie verzekerd te kunnen zijn. Met nog gedane toezeggin gen staat het thans, naar de „Tel.' ver neemt, zoo goed ais vast, dat Het vereischte half millioen er zal komen, Benoemd is tot gecomitteerde voor Indi sche zaken bij het Departement van Kolo niën de heer Th, van Voo-thuysen, thans administrateur bij genoemd Departement. Bevorderd tot administrateur de referenda ris bij dat Departement de heer G van Gin- kel. Op 17 Nov. van dit jaar zal het juist een eeuw geleden zijn, dat het kanaal van Gent naar Terneuzen werd geopend. Te Gent be- Het slachtoiïer overleden. De heer H. Paulden, die Zondagmiddag bij een botsing tussohen twe motorrijwielen op den Muiderstraatwcg ernstig is gewond, is gisterenmiddag in het Burgerziekenhuis aan de gevolgen overleden. De beide personen, die gearresteerd waren als verdacht van brandstichting aan -het Groenewegje te 's-Gravenhage, zijn door de politie wegens gebrek aan bewijs op Vrije vqeten gesteld. De zedenpolitie vond echter termen de measchen in bewaring te houden als ver dacht van overtreding van het rendez-vous verbod. Tegen hen is te dezer zake proces verbaal opgemaakt. Mevrouw v. Raalte Omme-ing uit Vlaar- dingen die bij het spoorwegongeluk bij de Vink ernstig yverd verwond en nog steeds in het Diaconessenhuis te Leiden wordt verpleegd, heeft dezer dagen opnieuw een operatie aan een harer beenen ondergaan. Haar toestand geeft reden tot tevredenheid. De 62-jarige heer Fortuin uit Schevenin- gen, die bij de trambotsing op Tweeden Paaschdag te Veur ernstig werd verwond, heeft hersteld het Academisch Ziekenhuis te Leiden verlaten. Zijn eclitgenoote, die een ernstige operatie Aan een ha~er oogen heeft ondergaan, maakt het goed. Zij zal echter nog wel eenigen tijd in het zieken huis moeten worden verpleegd. Op 't terrein van de gemeente-slachtplaats te Utrecht is ingebroken. Door het open schuiven van een raam is men het kantoor van de directie binnengekomen. Er is ge tracht een klein model brandkast te for- ceeren, wat evenwel niet gelukte. Daarna heeft men een ijzeren kast, die geplaatst was op het kantoor van het administratie- personeel, naar de achterzijde van het ter rein gesleept en opengebroken. Er was ech- echter geen geld in deze kast; zij bevatte slechts bonnen. De politie stelt een onder zoek in. EEN AUTOBUS DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De vragen versplinterd; geen persoonlijke ongelukken. Op den bewaakten overweg aan de Groe- nestraat te Nijmegen is Dinsdagavond om streeks twaalf uur een autobus van den dienst „Quick", terwijl de al.lnitboomen niet waren neergelaten, door een goederen trein gegrepen en geheel vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De bus kwam van den Wolfkuilschenweg en reed in verband met de slechte bestra ting van den overweg zeer langzaam. Daar de boomen niet gesloten waren werd de chauffeur door den uit de richting Den Bosch komenden goederentrein voikomen vérrast. De bus werd aan den voorkant ge grepen. Doordat het een zware wagen was, sloeg deze niet om, maar hij werd aan den rechtervoo-kant bijna geheel versplinterd. Wonder boven wonder bekwam de chauf feur, die aan den linker kant zat geen let sel. In de bus bevonden zich op het oogen blik van de aanrijding geen passagiers. De machinist remde uit alle macht en bracht den trein spoedig tot stilstand. Tot laat in den nacht heeft men gewerkt om het wrak van de autobus van de spoorlijn weg te sleepen. De locomertief-van den goederentrein werd licht beschadigd. Door het ongeval had de trein 45 minuten vertraging. De overweg wachter L. v. L. uit Wijchen verklaarde geen belsignaal te hebben ontvangen, dat de goederentrein in aantocht was. Aan de juistheid van deze verklaring wordt echter nog getwijfeld. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Te Rotterdam heeft de 5-jarige M.M. uit de Eerste Cornissestraat aldaar in de ouder lijke woning een fluitje ingeslikt. Het voor werp is in den slokdarm blijven steken. De jongen is in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. Gisternacht is door de politie uit Hille- gersberg in gezelschap van een Rotterdam- sche rechercheur van zijn bed gelicht, een zekere J. F. R., de derde medeplichtige aan de inbraak in de woonschuit van den uit voerder de Jong te Hillegersberg. De toestand van den gearresteerden J. S. die door een schot in zijn rug vrij ernstig werd verwond en in „Eudokia" verpleegd wordt, is vooruitgaande. De man zal, indien zijn toestand dit mogelijk maakt naar het Huis van Bewaring worde.n overgebracht. Een voorloopig programma is samengesteld. Het Koninklijke gezin zal dit jaar, gelijk reeds bekend, van 17 tot 23 Mei in de hoofdstad vertoeven. De aankomst is bepaald op Dinsdag 17 Mei te 3 u. 58 aan het Centraal Station. On middellijk na aankomst ten Paleize zal dc Koningin eenige militaire autoriteiten audi ëntie verleenen. Daarna zal zij de leden van Gedeputeerde Staten en van het Gemeente bestuur, die tot een gastmaal ten paleize zijn genpodigd, ontvangen. De ochtenden van Woensdag en Donder dag 18 en 19 Mei zijn bestemd voor audi ënties. In de namiddagen van die dagen, evenals op Vrijdag en Zaterdag, zullen rit ten worden gemaakt, en bezoeken worden afgelegd. Welke instellingen die bezoeken zullen gelden, staat nog niet geheel vast. Waarschijnlijk zullen in aanmerking komen de Kromhout Motorenfabriek, 't bedrijf van de Gebr. Gerzon, de Geref. Ziekenverple ging Ter Haarstraat en de opleidingsschool voor Christelijk Maatschappelijken arbeid in de De Lairessestraat. De ritten zullen zich ook uitstrekken door de nieuwe wijken van de stad in „West", „Zuid" en „Oost" Indische buurt) waar de nieuwe bouw zal worden bezich tigd en voorts zal weder een rit worden ge maakt aan de overzijde van het Y. zoo mo gelijk ook door het landelijke gedeelte. Voor Zondag 21 Mei staat op hot pro gramma; 's morgens kerkdienst (in welke kerk wordt niet vooruit bekend gemaakt) en 's middags een groote rit met een onent- houd in de Hortus Botanicus, waar H.M. thee zal worden aangeboden. Zondags zal met groot gala worden ge reden, in de lioop dat niet, als verleden iaat, het weer al te slecht zal zijn. Bij de ritten op dc werkdagen zal gedeeltelijk van auto's worden gebruik gemaakt, omdat het dan mogelijk is groolere afstanden al te leggen en nogal lange rijtoeren werden voorbereid. Donderdagavond 19 Alei zal de Koningin een avondfeest geven ten Paieizc, Zaterdag avond 21 Mei zal de gala-voorslclling in den Stadsschouwburg worden bezocht. Waar schijnlijk zal „De Blauwe Vogel" van Mae terlinck. worden gegeven. Amsterdamsche zangvercenigingen, berei den*voor een zsnghulde voor, speciaal ter gelegenheid van het eerste bezoek van de prinses, na haar achttienden verjaardag aan de hoofdstad. Plaats en uur van deze hulde staan nog niet vast. Op Maandag 23 Mei te 10 u. 8 v.m. zal het Koninklijk gezin Amsterdam verlaten. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de di recteur van dc Seintocstellenfabriek, dc heer Dubois, die tot dusver het eenige Nederlandsche lid is van dc Internationale Union de Radiofonie, zich gewend tot alle buitenlandsche otnfoepvareenigingen mei een verzoek inzake de programma-ru ling. In zijn telegram deelt hij mee, vernomen te hebben dat de II. D. O. poogt contracten af te sluiten met de buitenlandsche organi saties, teneinde zich van het uitsluitend: recht van publicatie hunner programma's te verzekeren, De heer Dubois verklaart, dat alleen met de Scintoes-tcllenfabriek,, als lid van de Union de gelijke contracten mogen worden afgesloten en waarschuwt tegen de handelwijze van den H. D. O. In een ter bevestiging van zijn telegram gezonden brief stelt de heer Dubois voor, de programma-ruiling op zijn kantoor te centraiiseercn. Hij geeft dan den waarborg, dat alle vereenignigen gelijkelijk zullen worden behandeld. Een adres aan den minister. De Onderuemen9raad voor Nederlandisch- Indië, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereeniging „Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgevers- bonden" hebben zich met een adres tot den minister van Waterstaat gewend, waarin zij de aandacht van den minister vragen voor de volgende opmerkingen met betrekking tot de kwestie der regeling van den draad loozen omroep hier te lande. De inhoud van het rappoit der door den voorganger van den minister ingestelde „Commissie voor den Nationalen Draadloo zen Omröep" heeft bij adressanten en, naar hun bekend is, in breede kringen daar buiten ernstige ongerustheid gewekt ten aanzien van de wijze, waarop deze hoogst belangrijke materie staat te worden behan deld, indien het daarin gegeven advies mocht worden gevolgd. Adressanten vol staan met puntsgewijs in het kort aan te stippen de consequenties, die naar hun mee- ning uit dit systeem voortvloeien. Uit nationaal oogpunt beschouwd, leiden de voorstellen der Regeerings-commissie tot een omroep, waarbij de propaganda voor bepaalde richtingen op geestelijk, politiek en sociaal gebied op den Voorgrond zal treden, hetgeen de behartiging van de cul- tureele intellectueele en artistieke), zoowel als de algemeen maatschappelijke belangen van het geheele Nederlandsche volk nood zakelijkerwijs in het gedrang moet brengen. 2. Uit internationaal oogpunt beschouwd, zal men in het stelsel der Commissie even zeer op ernstige bezwaren stuiten. Dit is ook ongetwijfeld een van de overwegingen geweest, waarom in verreweg de meeste landen van Europa in de concessievoor waarden der instellingen, die den draadloo zen omroep beoefenen, wordt gestipuleerd, dat hare prog-amma's alle onderwerpen van politieken aard strikt moeten vermij den. 3. Uit, wat men zou kunnen noemen, koloniaal oogpunt beschouwd, zijn de con sequenties van hetgeen door de Commissie wordt aanbevolen, zeker niet het minste aan bedenking onderhevig. En dit wel in tweeërlei opzicht. Ten eerste zal ook in Nedcrlandsch- Indië in een niet zeer ver verwijderde toe komst de regeling van den draadloozen om roep ter hand genomen moeten worden, waarbij de kans groot is, dat de Indische Regeering zich daarbij zal baseeren op het geen in het Moederland als juist is aan vaard. Doch zelfs voordat dit zal zijn geschied, levert de regeling volgens het Rapport van de Commissie-Ruys de Berenbrouck groot gevaar op voor het Nederlandsche gezag in Indië. Wanneer redevoeringen over Indië van sterk links staande sociaal-democra tische sprekers aldaar zullen kunnen wor den gehoord zullen deze de revolutionnaire elementen daar sterken in hun propager en een onrust kunnen verwekken, die t de tegenwoordige omstandigheden de mccA bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. De in bovenstaande drie punten ontwik kelde bezwaren richten zich rechtstreeks tegen den grondslag van het uitgebrachte Rapport. Adressanten vinden hierin aanlei ding den minister te verzoeken aan een delegatie uit hunne besturen tc willen ver gunnen een en ander in een auciiêntie nog nader mondeling toe te lichten. 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Gisteren is voor het Haagsche Gerechts hof behandeld de zaak tegen den 19-jarigcn los-wcrkman J*n V., die bij vonnis van de Rotterdamscbe Rechtbank van. 1 Maar! 1. is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, zulks in verband met den ip den nacht van 16 op 17 Mei van het vorige jaar gepleeg- den overval op de boerderij van de gebroe ders Hoogerbrugge tc Overschie. In den bewuster, nacht is in die boerderij ingebto- broken, waarbij revolverschoten werden gelost op de bewoners. Een van de gebroe ders Kocgcrbrugge is aan de gevolgen van de door hem bekomen Verwondingen over leden. Verdachte volhardde bij zijn, in eerste instantie aangenomen houding. Hij gaf toe, in den genoemden nacht op de boerderij te zijn geweest, echter niet alleen, maar met r.og iemand anders. Verdachte ontkende, dat hij geschoten zou hebben. Op verdachte zijn, naar hij erkende, in beslag genomen een met scherp geladen re volver, een bos sleutels, 'n verrekijker, enz, Eenige doktoren legd en verklaringen af omtrent de door hen bij de gebroeders Hoogerbrugge geconstateerde wonden en over de doodsoorzaak van een der broers. Getuige Hoogerbrugge zeide, maar één. persoon op dc boerderij gezien le hebben. Deze heeft in het geheel vier schoten ge lost, Getuige is in de borst getroffen. Zijn broer Jan heeft met den man geworsteld Getuige zag direct, dat men nog maar met een jcngen te doen haid."Da gstalte v»n hem komt vrijwel overeen met die van verdachte. Na het getuigenverhoor werd een vroeger door verdachte afgelegde verklaring voor gelezen, waarbij hij volledig bekend heeft. Dc Advocaat-Generaal mr, Brants meenn de, dat de nieuwe behandeling al heel wei nig nieuw licht cp de zjaftk heelt gewor pen, Spr. achtte de bevrijsconstructie voor de Rechtbank voldoende. De wijze waarop hier is opgetreden, maakt, dat men niet te licht mag denken over dit misdrijf. Spr, betwijfelde of de opgelegde straf wel in overeenstemming is n:et den ernst van het feit. Verdachte, die buitengewoon gevaarlijk is, zal lange jaren uit de maatschappij verwijderd moeten wor den. Misschien kan hij in. dien tijd tot be zinning komen. Eisch: 15 jaar gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. Heida, meende, dat, mede in. verband met de psychiatrische verklaringen over verdachte, ook diens eerste bekentenis niet zonder meer ir,?(£ worden aangenomen? PI. wees o. m. op de mindere toerekenings vatbaarheid van den verdachte en drong ten slotte op clementie aan, mede in verband met de jeugd van verdachte, De uitspraak werd bepaald op 18 Mei, De chauffeur gedagvaard voor dei rechtbank te Middelburg. De chauffeur van Rilland Bath „Pieteil Rijn", is thans gedagvaard om op 13 Mei a.s. terecht te staan voor de rechtbank te Mid delburg, in de eerste plaats in hooger be roep van het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 18 Maart j.l., waarbij deze zich, gelijk men zich rerinnsren zal. onbevoegd verklaarde kennis te nemen van de straf zaak naar aanleiding van de aanrijding op den overweg bij Rilknd Bath. Verdachte zal voorts in eerste instantie moeten terechtstaan ter zake van het mis drijf, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat op 16 Februari 1927 te of nabij Rilland Bath, altl ans in het arrondis sement Middelburg, gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht ea wel een trein over den spoorweg van Roo sendaal naar Vlissingen. In de dagvaarding wordt het gebeurde dart verder uitvoerig omschreven, Mr, M. S. A. Ybes zal ook thans weer, in opdracht van de K. N. A. C„ als verdediger van verdachte optreder Tegen den dr.der werdt zes maanden gevangenisstraf geëischt. T Voor de Rechtbank te Roermond heeft, als verdacht van een aanlsag te hebben gepleegd op zijn vrouw, terecht ge-staan de 25-jarige mijnwerker Ch, J, H. uit Water schei}. Toen vcrdachte's vrouw, nadat zij voor eenigen tijd terug door haar man was mis handeld, naar hare ouders te Venlo was teruggekeerd, heeft verdachte haar go- vo'gd. Hij had zich nabij het huis. waar zijn vrcu-w vertoefde, verdekt opgesteld en loste op een moment, dat hij zijn vrouw in de kamer zag, een schot uit een revolver, dat echter geen doel trof. Verdachte bekende het schot te hebben gelost doch ontkende de bedoeling gehad te hebben zijn vrouw te dooden. Het O, M., waargenomen door mr. dr. P, Rieler eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Mr. A. Michiels van Kessenich pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. 15 Mei vcor de rechtbank te Tiel. De behandeling van de Culemborgschei moordzaak voor de Tielsehe rechtbank is thans vas gesteld op Maandag 15 Mei a.s, Er zijn 33 getuigen gedagvaard. Als beklaagden zullen terechtstaan Jani Vroege en Claas 'Sweerü, wion volgens de dagvaarding in de eerste plaats ten las'e wordt gelegd, dat bij omstreeks 23 Decem ber 1923 te Cu'emborg opzet.elijk met voorbedachten rade Thomas en Gerrigje van Wiggen, na eerst hun woning te zijn binnengedrongen, van het leven hebben be roofd dcor hem met één of meer harde voor werpen verschillende slagen, stoo'.en en sneden op hun hoofden toe te brengen, ten gevolge waarvan de getroffenen de man spoedig, de vrouw wat later zijn over leden. Subsidiair worden beklaagden nog be_ schuldigd van doodslag, gevolgd, vergezeld of ^voorafgegaan van diefstal van gela, dat aan de Van Wiggens toebehoorde, welke zoodanig gepleegd zou zijn met het oog merk om de uitvoering van den diefstal voor te bereiden of zich Lij betrapping op hceierdaad straffeloosheid en het bezit van het ontvreemde te verzekeren. Ten slotte wordt nog gewone diefsal ten laste gelegd. Als raadsman van Vroege zal optreden mr. H. G. W. van Esveld en van Sweeri® mr, J. van Ne-s, beiden advocaat te Tiel Nummer 304. 304. Jacky Wolkenkrabber, de Vliegenier, heeft de brigade al spoedig gevonden. En omdat hij niet voldoende plaats heeft in de kajuit, hangt hij een deel van de kangoeroe's aan leeren rie men uit de raampjes. 305. Zoo bereikt de fiere Kan goeroe-brigade de stad Doolittle. Zelfs het huisraad van baron Fijnvandraad is op het veld van eer gebleven. En president Kokkie laat in zijn boosheid de heele -brigade een week straf- exerceeren. 306. Doch daarmee is de gram schap van den president nog niet gestild. Hij kan niet toela ten, dat er met zijn waardigheid en gezag den spot gedreven wordt. Vol vreeselijke plannen keert hij naar zijn paleis terug. Hummer 30* 307. Zelfs toen Kokkie thuis zijn pantoffels1 had aangetrok ken en zijn lange pijp had opge stoken, was hij onbevredigd. „Schrijf op," zeide hij tot Flip- pie, met een brok in zijn keel en een traan in het oog. „Ik wil aftreden." JWordt vervolgd.) 0////A —Ml/ Nummer 305 ~~T' r— 1 nr Nummer 30Z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7