Een heldenstryd. Voornaamste Nieuws Misselijk gedoe. Stadsnieuws. Vrijdag 6 Mei 1927, 51ste Jaargang No. 16544 Aangliie moei. op slralfe var* verlies var* aSle rechten, geschieden uilerlifk driemaal vier er* twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 14 bladzijden - Eerste Blad Agenda 7 Mei 1 MEI BOLLEND AG! DE GRENSWIJZIGING. Bezuiniging bij de Spoorwegen. VRACHTAUTO IN EEN GEUL. VAN ONZE RECHTBANK. Geslipt. De levering van duinwater. VOOR DEN POLITIERECHTER. Ten toonstelling van werken Kan Boskamp. Personalia. Subsidies Kamer v. Koophandel R. K. Kring. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs ïwd"'»!?? »ce». Haarlem en Agentschappen: Per week ƒ0 2; Per kwartaal3.2c franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.5F Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nc 5970 A^rertenfiêo 35 cents per regel jrraag- en aanbod-advertentién 1-4 .egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct,, bij vocruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeliag 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoor waarden f3000. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 bij een ongeval met f Qpfl ;en: 1 lolt." doodelijken afloopl &UU." bij verlies van een hand, i IOC bij verhes van een f Cf) bij 'n breuk van f All M bij verhes y. eer een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of arm; 1 andere vinget tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende wit keeringen ÜUUU«" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Met groote belangstelling zal een ieder, vien bet behoud des geloofs in Nederland ter harte gaat, den strijd volgen, welke de laatste maanden in het Katholieke Zuiden en met name in Noord-Brabant, tegen het veldwinnend socialisme wordt gevoerd. De geestelijkheid slaat in dien strijd vooraan en de goed gezinde leeken staan naast haar. Een mooie demonstratie van die hoopvolle samenwerking gaf de vergadering, welke de zer dagen te Eindhoven gehouden is en waar het vraagstuk der bestrijding van bet socialism*; in Noord-Brabant behandeld werd voor de jonge R.K. werkgevers. Hoe heeft de voorbereiding en het verloop dier bijeenkomst blijk gegeven, dat men in de oude, Roomsche provincie den omvang en de betcekenis van het te bestrijden kwaad juist inziet en doeltreffende middelen bij dc hand heeft, „Klagen en jammeren geeft niet veel; preeken, dat het anders moet worden, beteekent zoo weinig. Er moet wor den aangephkt!" Aldus een der sprekers op bovenbedoelde vergadering. En men wil den rooden stier nu bit de horens nemen. Een uitmuntende gedachte was het de jonge R.K, werkgevers samen te roepen en hen van hun verantwoordelijkheid tegenover de zielen hunner werklieden te doordringen. Geen be tere kans toch om te slagen dan door vooruit te zien; en de jonge werkgevers van thans zijn het, die over de toekomstige verhouding van patroon tot arbeider zullen beslissen en idie verhouding van werkgever tot werkne mer is doorslaand voor de vraag: zal het so cialisme of de christelijke solidariteit zege vieren? Men vat dus het kwaad bij den wor tel, wanneer men het socialisme tracht te gen te gaan in den dagelijkschen omgang tusschen werkgever en werknemer. Zoo juist zeide prof. Iïezemans dit op de bovenbe doelde vergadering der jonge R.K. werk gevers ,,Gij moet op de eerste plaats het goede voorbeeld geven, het voorbeeld van strikte eerlijkheid en alles-overwinnende naasten liefde. De ongekende vlucht van de moder ne industrie moge al bewerkt hebben, dat de afstand tusschen patroon en werkman vandaag veel te groot is; de persoonlijke sympathie moge als gevolg daarvan totaal zoek zijn; regel is zulks niet. Regel is, dat waardeering en sympathie eenerzijds met ware aanhankelijkheid en achting anderzijds wordt beantwoord. Waar dat niet is, ziet men reeds de indroevige gevolgen van het beginsel van den klassenstrijd. Weest billijk tegenover uw ondergeschikten; weest goed voor uv. volk. En dit wil ik u op het hart drukken: Gij, Roomsche werkgevers van straks, als gij open oogen hebt voor de ge varen, die er dreigen, steunt dan altijd en overal met woord en daad de Roomsche ar beidersbeweging." Ziedaar eeti der voornaamste middelen om het socialisme tegen te gaan: belangstel ling en steun van de patroons voor dc vakbe weging der werklieden. Prof, Hezeman» durfde zelfs beweren, dat de strijd in Bra bant in de naaste toekomst zal gestreden worden op bet terrein der vakbeweging. Tot die conclusie was hij gekomen door de en quête, welke hij het vorig jaar insteide. Hij heeft toen de stemmencijfers op verschillen de plaatsen op socialisten uitgebracht ter vergelijking gelegd naast de cijfers van het plaatselijk R. K. Werkliedenverbond. Daar bij viel het hem op, dat zoo dikwijls het kwijnen van den plaatselijken werkliedenbond gepaard ging met een toenemend aantal so cialistische stemmen; doch ook omgekeerd, dat een bloeiend vereenigingsleven ter plaatse samenging met een gering aantal roodc stemmen. En' na alle nauwkeurige in formaties, welke hij daaromtrent had inge wonnen, durfde hij deze conclusie trekken: een bloeiende arbeidersbeweging zal ge volgd worden door eer vermindering der so cialistische macht; echter ook omgekeerd: als we onze Roomsche arbeidersbeweging neerhalen, ze misschien tot den grond toe afbreken, dan jagen we onze menschen bij honderden, ja bij duizenden, naar het roode kamp. Tn die richting, om dc Roomsche ar beiders naar de moderne vakbeweging te lokken, gaat dan ook de strijdmethode der socialisten. Iets nieuws wordt hiermede niet gezegd. De weg, om door een christelijke vakbewe ging de Katholieke arbeiders voor de geva ren van het socialisme te behoeden, is al door Leo XIII op meesterlijke en vooruit ziende wijze aangegeven. Maar nog altijd hapert er veel in dit opzicht. De werklie denbonden hebben nog altijd niet en zeker niet overal dc hartelijke belangstelling, steun en medewerking, welke zij van Roomsche werkgevers, die aan Pauselijke woorden hechten, verdienen. Maar ook aan den kant onzer werklieden ontbreekt nog het een en ander. Hoevelen blijven niet buiten de voor hen geëigende organisatie; hoevelen zijn slechts in naam lid en staan onverschillig te genover hun vakbond? Bij hoeveel leiders ontbreekt ook het besef, dat de organisatie er is om van de leden betere menschen te maken; om hun niet enkel hun rechten, maar ook hun plichten, godsdienstige en maat schappelijke, in te prenten; te zorgen, door voortdurende vermaningen en nooit rusten de propaganda, dat aan het woord der bis schoppen wordt voldaan en uit de Roomsche gezinnen de zoogenaamde neutrale courant verdwijnt om plaats te maken voor de Ka tholieke pers? In Brabant luidt men nu de alarmklok en terecht! In die oude, Katholieke provincie werden in 1905 nog maar 1363 stemmen op socialisten uitgebracht, in 1922 was dit cijfer tot 4665 geklommen en 3 jaar later, in 1925, was dit getal bij de Kamerverkiezingen tot 21348 opgeloopen, of in drie jaar tijds ver vijfvoudigd Geen wonder, dat men dus alarm slaat. Maar wat voor Brabant geldt, geldt niet minder voor ons Noorden en voor de groote steden zelfs nog in veel hooger mate. Laat daarom ook hier de les van het Zui den ter harte worden genomen. Er zijn vele oorzaken voor het veldwinnend socialisme aan te wijzen; er zijn ook veel middelen ter bestrijding van hef roode gevaar te noemen. Maar bij het vele komt het voornaamste dikwijls in he,t gedrang. Het voornaamste is, zal men zeggen, verdieping van het gods dienstig leven; dan komt de rest vanzelf. Juist, maar met zulk een algemeenen term slaagt men niet in de practiik. Geloofsver- flauwing en afval gaat in onze dagen op groote schaal langs den weg der sociale on tevredenheid. In vroeger dagen moest een heldenstrijd worden gevoerd tegen ketters en latei tegen godloochenaars, die met val- sche leerstellingen het geloof ondermijnden. Thans gaat de strijd tegen het materialisme der sociaal-democratische apostelen. En de wapens voor dien strijd zijn alleen te vinden in de arsenalen, door Leo XIII al reeds tien tallen jaren geleden aangewerxa de Katho lieke organisaties. De Brabantsche stormklok moge m dn om zicht ook hier tot vernieuwenden ijver wekken! Na dagenlang laatdunkend zwijgen over al wat samenhing of maar slechts doelde op de feesten ter gelegenheid van den lSen verjaardag van Prinses Juliana, verwaardigt „Het Volk" zich eenige schampere opmer kingen en misselijke beschouwingen te geven over hetgeen geschied is. Ieder eerlijk mensch, ook de lezer van ,,Het Volk" zelf, zal een afkeer gevoeld heb ben tegen dergelijk minderwaardig geschrijf en wij zouden het niet eens de moeite waard achten, hierop in te gaan, wanneer de schrij ver, die zich onder den letter D. verschuilt, zich niet uitlatingen had veroorloofd, die niet door den beugel kunnen, uitlatingen aan het adres van H. M. de Koningin zelf. Hij bedoelt daarbij op de hartelijke woor den, die de Koningin tijdens het gala-diner tot de Prinses richtte en doet dat in de vol gende termen: ,,Er is meer. De Koningin heeft tegen haar dochter gezegd: „Geliefd kind' Als mijn moeder ooit zoo iets tegen mi) zegt bel ik op staanden voet een betrouwbaar arts op, maar dat komt, omdat wij, ge wone menschen, geen begrip hebben van de geheimzinnige, spookachtige plechtig heid, die bij ds hooge positie behoort." en verder: „Geliefd kind", 't Is plechtig, indruk wekkend, verheven, netjes, waardig en litterair. Maar 't is zoo geheimzinnig zoo spookachtig, zoo „na-ancienniteiterig". Arm kind, achttien jaren en nu reeds.. „Geliefd kind". Afgezien nog van het feit, dat de schrijver blijk geeft niet bijster veel eerbied voor zijn eigen moeder te bezitten, schijnt hem ook het onderscheid in toon en woordenkeus te ontgaan, tusschen de taal, welke een Vor stin bezigt bij 'n oflicieele plechtigheid en die welke een volksmenner op een roode mee ting gebruikt. Of is het soms, dat er uit de hoogst sympathieke rede van de Koningin te veel menschelijk gevoel spreekt en de roode schrijver daarom probeert ze op een dergelijke weerzinwekkende wijze belache lijk te maken? Wanneer „het Volk" zijn lezers over be langrijke gebeurtenissen in ons land niet beter kan inlichten dat op deze wijze, laat het blad dit dan liever achterwege laten. Bovendien begaa de schrijver nog den blun der mee te deelen, dat de Prinses nu „mon dig" is geworden. Wie zoo weinig van de feiten op de hoogte is kan beter zwijgen! Sociëteit „St. Bavo". Gewone zittingen, 7 uur. „Geel-Wit", 5 uur. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 19. Geopend van 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg. Het Moskouer Kunstier Theater, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedeslr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voo» verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 -Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St, Bavo" Srnedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R, K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis' hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vcreeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E, V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverpleging van dc Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, aideeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Grient). Uitsluitend Telel, 14141. Met 1 Mei is het een groote dag voor de bollenkweekers, schrijft „het Kweekers- blad". Dan toch vervallen de termijnen van de leveringen van het vorig jaar. Dan onlvangen .de kweekers hun geld voor de leveranties, voor zoover zij er niet reeds in den loop van het voorjaar tegen eenige korting ever beschikt hebben. De expor teurs worden op zoo'n dag op de weeg schaal geplaa'.st, De aankoop moet dan betaald worden,, onverschillig 'hoeveel of zij nog in het buitenland hebbenuitstaan. Het zijn niet onbelangrijke bedragen, die nog in het buitenland geïncasseerd moe ien worden. Voor handelaren zonder eigen kraam, die dus aangewezen zijn het groot ste gedeelte aan te koopen, is zoo n dag een zeer moeilijke, omdat er dan zoo be langrijk percen age nog achterwege is en zij toch hier, wil hun reputatie niet eenige schade lijden voluit moeten betalen. De moeilijkheid wordt groo er, naar de mate dat de Paschen later valt. want r.a Pascheu begint het geld wat vlotter uit het buitenland los te komen. Dooreengenomen zijn de betalingen van de exporteurs aan de kweekers vlot ver- loopen. Wij vernamen van een vijftal firma s, die niet etalen onden en hun zaken zul len regelen, met de crediteuren. Of deze moeilijkheden hun oorzaak vinden in het tekort aan bedrijfskapitaal in verhouding tot de in het buitenland uitstaande vorde ringen, of dat de oorzaak is gelegen in g'le- den verliezen, zal nader moeten worden af gewacht. De leveranciers, die er bij betrok ken zijn, zulien het natuurlijk hoogst on aangenaam vinden, doch de onderhavige gevallen hebben niet zoo'n groote betee- kenis en met eenig overleg en soepelheid kan alles nog best terecht komen. Dooreengenomen kan de bc-llens'reek tevreden zijn. De betalingen zijn goed ge- loopen en er is weer veel verkocht. Het Bloembollengewas._ Dc gewassen staan er in hel algemeen goed,, voor. In de tulpen kom' nogal veel vuur voor, doch niet overal. Zoo hier en daar ziet men akkers geheel rod ten ge volge van dc verdorde punten. In zulke partijen is vuur snijden nut'eloos. In de goede partijen, waar hier en daar een plek of een knop slaat te vuren, is en blijft niets uitsnijden geraden. Overal zijn nu de ziekzoekers bezig om aaltjsziek te zoeken in de narcissen. Ern stig aangetaste partijen komen weinig meer voor, maar toch is het verrassend, hoe vaak het aaltje weer aangetroffen wordt. Zelfs in behandelde partijen komt sporadisch een enkele zieke plant voor. Het is een. voortdurende strijd om de bel len gezond te houden. Kweekers, die er te gemakkelijk over denken, ondervinden na verloop van een paar jaar de schade van liet niet in het begin stuiten van de ziekte. De controleurs van „De Narcis bewijzen goede diensten door het ziek aan te wijzen in de par ijen van eigenaren, die óf zelf met goed op de hoogte zijn óf die nonchalant zijn. Het is beter de kwaal in het begin te stuiten, dan dat later het verlies onherstelbaar zcu zijn. Over het algemeen is er lang niet zoo veel zwartrand in de bollen als het vorige jaar om dezen tijd, In cle laa'ste dagen van April is er vorst gevallen en tegelijk daarmede deden zich h'er en daar verschijnselen van zwartrand voor. De kweekers besteden de uiterste zorg om het doorloopen te voorkomen. Allerlei middelen worden toegepast: carboljneum, formaline, sublimaat, chloor en koper vitriool. Hoe langer hoe meer begirt men toe te passen een aangetaste plant dood te bran- oen met een scherp preparaat en de om liggende grond eveneens te ontsmet'en, in tegenstelling met de vroeger toegepaste methode om de aangetaste planten af te snijden en daarna te verwijderen. Aan het verwijderen s steeds het gevaaT verbonden van besmetting door en tijdens het vervoer. De ziekzoeker, die de planten aanval en in de cronicr stopt, .komt zoo spoedig in aanraking met gezonde^ plan en. Daarom is er veel voor, dat de ziekzoeker de planten merkt met een stokje, waarna achter hem aan iemand met een fijne gie ter of spuit ontsmet. In sommige kramen is duidelijk waar- neembaai de invloed van warmte, toege past in de schuren. Hooge temperatuur onder gestadigen toevoer van versche hcete lucht, dus met ruime ventilatie, bleek zeer gunstig op den gezondheidstoestand te werken, („Kweekersblad De gemeenteraad van Bloemcndaal hield gistermiddag zijn eerste vergadering na dc aanneming door de Eerste Kamer van het wetsontwerp betreffende de grenswijziging van Haarlem. Verwacht was, dat, evenals in de andere bij dc grenswijziging betrokf ken gemeenten, de voorzit'er naar aanlei ding daarvan eenige woorden zou hebben gesproken, doch dit gebeurde niet. Aan het einde der vergadering sprak wethou der Van Nederhasselt daarover zijn teleur stelling uit en richtte toen. over den raad heen, zelf namens B, en W„ woorden van afscheid te' de voormalige inwoners der gemeente, die door de annexatie overge gaan zijn naar Haarlem. Voor het volledig verslag, ook voor liet afscheid van den heer Van Kessel, zie men het raadsvcrslag. Nog steeds inkrimping van personeel. De bezuinigingsmaatregelen ten opzichte van het administratieve personeel bij dc Nederlandsche Spoorweeen worden steeds verder doorgevoerd. De reorganisatie van tal van onderdeeien der administratie wordt geregeld voortgezet, waardoor nog steeds Gistermiddag, omstreeks half 6, is op den Hoflanderweg, nabij Beverwijk, een zware vrachtauto van den heer E. te Beverwijk, in een geul gereden. Men is daar op het oogenblik bezig met voorbereidende werkzaamheden voor wegverbreeding. Met het oog op de omlegging van kabels en waterleiding, is een diepe geul gegraven. Doordat de vrachtauto te dicht langs den rand reed, zak'e de grond weg en kwam het onhandige vehikel met het voorgedeelte in den kuil terecht. De foto, welke wij hierbij reprodu- ceeren, geeft een beeld van de lastige positie. Het ongeval liep gelukkig zonder per soonlijke ongelukken af. Een arbeider, die in de onmiddellijke nabijheid aan het graven was, wist zich op het laatste oogenblik in veiligheid te stellen en kwam er met een hevigen schrik af. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de L. O.-wet en de Leerplicht, wet. (7e Leerjaar.) De overheid en de groote gezinnen. Het Tweede Kamerlid Deckers stelt andermaal vragen omtrent de uitzending van politie, commissarissen naar Indië. De belasting iactor van Amsterdam Mijf op 0.6 gehandhaafd. De Officier van Justitie bij de Amsterdam- sche rechtbank eischte gisteren 8 jaar gevan genisstraf tegen den reiziger B., verdacht van doodslag op een vrouw aan de Prinseiv gracht te Amsterdam. Gisteren is dc Etoile du Nord, de luxe- Pullmantrein ParijsAmsterdam officieel 'f gebrnik gesteld. Een feestrit. Kwomingtangactie in Indië. Bij een botsing zijn twaalf Cbineezen neergelegd. Velen werden gewond. Het markthalbesluit, een plan van 10 mil- lioen, van den Amsterdamschen raad, is door Gedep. Staten goedgekeurd. Een belangrijke persconierentie met den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië. Te Utrecht heeft het St. Bernulphusgildo zijn jaarvergadering gehouden. Nabij Breda is een autobus door een trein versplinterd. Geen persoonlijke ongelukken. De Russen ontstemd over de uitgebreide politie-maatregelen in verband met hun aan wezigheid. Slechts één lid der delegatie gis teren aanwezig. Redevoeringen o.a. van Zim. mermann en Colijn. De Britsche vakvereenigingswet. De rede. voeringen in bet Lagerhuis. Een Bulgaarsch-Grieksch grensincident* De president van Chili aigetreden. personeel ter beschikking komt. De ophef fing var. eenige secties en districten bij den dienst van Weg en Werken, de opheffing van depóts, enz., spaarde veel administra tief personeel uit. Thans is men bezig cm de administraties van de werkplaatsen le Blerik en te Haar lem onder te brengen bij die van de werk plaats te Amersfoort, Voorts wordt nog een belangrijke maat regel van bezuiniging overwogen, namelijk om bij den Dienst van Tractie het aantal groepen dat thans tien bedraagt te verminderen. De bedoeling is om de groep Zwolle binnenkort op te heffen en de daar toe behoorerde spoorlijnen onder te bren gen in de groepen Amersfoort, Groningen en Nijmegen. Dc mogelijkheid is niet uit gesloten, dat, indien deze samenvoegingen voldoen, er meer zullen volgen. („Tel,") ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van den 5den Mei 1927. H. J. L„ kleermaker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. Overtr. art. 247 Wetb. van Straf recht. Zes weken gevangenisstraf O. V. me! aftrek prev. hecht., welke geheel in minde ring wordt gebracht, met opheffing uit de voorl. hecht. J. M. fabrieksarbeider, wonende te Zaan dam. G. D. v. W. los werkman, wonende te Zaandam. Beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring ie Haarlem, diefstal door twee of meer vereenigde personen. Ieder zes maanden gev. straf O. V. met aftr. prev. hecht. F. E„ werktuigkundige, wonende te Scho ten, verduistering, zes weken gev. straf O.V. N. M, metselaar, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd in het huis van Bewaring te Haarlem, diefstal, vrijgesproken, met op heffing uit de voorloopige hechtenis. In de Groote Houtstraat reed de 58-jarige D, v. D.wonende Scheeperstraat 63 en slipte, waardoor hij viel en zijn linkerbeen brak. Hij werd naar het Gasthuis overgebracht. Naar wij vernemen, bestaat er bij het publiek binnen de door Haarlem gean nexeerde gebieden verschil van gevoelen met betrekking tol de vraag waar men zich dient te vervoegen voor aangelegen heden in zake levering van duinwater. Het is ons gebleken, dat men zich voor aanvragen, opzeggen, lekken, enz. tot nader bericht dient te wenden, wat aangaat voor malig: Schoten, Haar' ummerliede en Spaarn- woude, tot het bureau van de gemeente lijke duinwaterleiding aan het Spaame no. 58, Spaarndam, tot den heer Tiggelman, Westkolk 46; Bloemendaal, tot hel kantoor der water leiding te Bloemendaal; Heemstede, tot hel kantoor der water leiding te Heemstede, Voor de gebieden voormalié Spaarndam, Bloemendaal en Heemstede blijven voor loopig dc verordeningen met betrekking tot de levering van duinwater geldig die aldaar vóór 1 Mei j.l., van kracht waren. Dieistal en teling. Heden moest voor den politierechter ver schijnen Ch. M. te Hillegom, die zich enke le ma!en had schuldig gemaakt aan diefstal van bollen en plantjes ten nadeele van de firma, bij wie hij in dienst was. Er werden sinds geruimen tijd bollen vermist, doch niemand verdacht M., die sinds lang bij dc firma in dienst was en daar een post van vertrouwen bekleedde. Verdachte zeide tot zijn daad te zijn aangezet door A, Z. die het ontvreemde van 'hem kocht. Deze stonid eveneens terecht wegens he" ling. Hij bekende dat hij het eerst met M. er over gesproken had. dat deze bij hem kon komen, als hij bollen of planten te verknopen' had, 's Avonds kwamen zij bij elkaar om het gestolene te overhandigen; de betaling geschiedde later Het geld dat de oneerlijke handel opbracht, werd groo- tewdeels aan sterken drank besteed. De Officier van Justitie zeide, dat hij corspronkli'k de herhaaldelijk gepleegde 'ontvreemding en heling te ernstig vond om een voorwaarlijke veroordceling te vragen. De rctjésseerir.g heeft echter een zeer gun stig rapport uitgebracht en verklaarde zich bereid het toezicht op zich te nemen, M. is reeds zwaar gestraft door het verlies van een goede betrekking. Daar spr. beide verdachten gelijk wil behandelen, wilde hij ook voer beiden e?n voorwaardelijke straf vlagen, hoewel niet van harie. want een dergelijk vonnis kan den indruk wekken als zou in andere gevallen eenzelfde milde behandeling te verwachten zijn. De politierechter veroordeelde M, en Z. daarna tot voorwaard, gevangenisstraf van 3 maenden met een proeftijd van 3 jan en onthouding gedurende dien tijd van sterken drank. In de toonzal van de firma J. A. Boskamp en Zoon wordt gedurende dc maand Mei een tentoonstelling gehouden van schilderijen en teekeningen door Han Boskamp. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeit be noemd tot kerkmester van de parochie van den H. Antonius van Padua, den heer J. Schlaghccke, in plats van den heer 11. Bartels en van de parochie van de H. Liduina den heer C. Goemans, in plaats van den heer P. Bijvoet. Aan den heer G. Hulsebosch is onder dank zegging voor bewezen diensten eervol ontslag verleend als kerkmeester van diyi Allerhei ligsten Rozenkrans, alhier. Heden is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Wis-, en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde, de heer H. Th. M, Leeman, alhier. Het Bureau der Kamer van Koophandel ::teL over 1927 25,subsidie te verlee- nen aan de Ned, Kamer van Koophandel te Parijs cn aan het 3c Nederlandsche Es- peranto-Ccngres geen subsidie te verlee- nen. Onder praesidium van den heer Th. Hooy vergaderde gisteren de R. K. Kring in een buitengewone vergadering. Punt 1 van de agenda behelsde een voorstel van het be stuur tot benoeming van den heer H, N. Smits als eerelid. Bij acclamatie werd dit voorstel aangenomen. Er werd een bestuur benoemd voor de reciteer-afdeeling. Gekozen werden de hee- ren J. v. d. Pigge, Th. v. d. Veer en W. van Willige, Tot regisseur werd aangesteld de heer Henk van Glansbeek. Ook het zang koor vereischte een aanvulling in de be stuursfuncties. Alle benoemingen geschied den bij acclamatie, zoodat aldra punt 6 aan de orde was een voorstel tot aankoop van een nieuw biljart. Verscheidene gelden wa ren voor dit doel disponibel en de ver gadering machtigde het bestuur tot aan koop. Het eerelid Smits trad dan binnen onder daverend applaus. De voorzitter wenschte hem geluk met zijn eervolle benoeming en merkte op, dat slechts aan 3 kringleden het cer.e-lidmaatschap is verleend. In breede, jloemrijke taal dankte dc heer Smits voor le onderscheiding en voor de vriendschap, lie hij onder de kringleden mocht onder vinden. Na. de rondvraag werd eenigen tijd ge zellig bijeen gebleven. Borometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand- Licht op. De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om 8.04. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Mei; Hoogste Barometerstand 771,9 m.M. te Stensele. Laagste Barometerstand 748.7 m.M, le Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matige, N. O. tot 0. wind, licht bewolkt, droog weer, aan vankelijk warmer. CENTRALE OUDERRAAD. Gisterenavond hield de Centrale Ouder raad een vergadering in gebouw „De Nij- raad een vergadering in een adhaesie adres te zenden aan B. en W. op hel Verzoek van één der Oudercommisieleden om de vacan- tei aan de Opleidingsscholen te brengen op 5 weken. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergade ring van den Nederl. Ouderraad werd be noemd de heer H. H. Holthuis en de beer G. v. Waard als plaatsvervanger. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den hoofd-in- genieur-directeur van den Rijkswa' erstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed: het vernieuwen van een gedeelte van het Zanderplankier in de haven van Terschel ling, raming 30.000. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste in schrijver fa. H. Broersma, Harlingen, 27 280. Terug te bekomen bij: H. Lips, Pieter Kiesstraat 52, ilui met schrijfbehoeften; W. Lijnzaat, Reitzstraat 36, halsketting; H. Ber- tholée, ange Heerenstraat 11, glassnijder; F. Moerkerk, Rollandsraat IC, kruik; E. Hessels. Arnulfstraat 38. loten R.K. Jon genspatronaat; G. v. Wijk, Krom 26, num- merbewijs Strik, Tetterodestraat 36, pot lood; Politiebureau Srnedestraat. portemon- naie; J. Martens, Generaal Bothastr. 124, portefeuille ra. i.; J. Jonker. Soutmanslraat 38, Engelsche sleutel en schroevendraaier; I. Weyland, Velserstraat 8, gymnastiek schoen; Politiebureau, Srnedestraat, schort;» G. Schijf, Hier. v, Alphenstr. 36, bal; G. Kruiswijk. Zocherstraat 11, bal; H. Laurens, Tetterodestraat 40, beurs "m. i,; A. Meer- tens, Merkmanstraat 4, vulpen; A. van 't Slot, Spaarne 92, schilderswerkpak; C. Erdtsieck, Weslergracht 35, rozenkrans; M. Woudenberg, Nassaulaan 34B. ring; A. J. v. Zanen, Linschotenstxaat 65, rijwielbel. merk in étui; Politiebureau. Srnedestraat, idem; H. Laurens, Tetterodestraat 40, idem; C. Emmenks, Paul Krugerkade llrd., auto onderdeel; H. v. Kampen, Reitzstraat 26, portemonnaie m. i.; Politiebureau. Generaal Cronjéstraat, mouwschort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1