Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Op de lijn PariisNimes bij Clermont-Ferraud heeft een mislukte treinaanslag plaats gehad. De Sovjet-regeering dreigt met terugroepen der Russische delegatie te Genève, indien de maatregelen tot hare bescherming niet worden gewijzigd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. SOCIAAL LEVEN. UIT ONZE OOST. Inland sc k By geloof. „Herwonnen Levenskracht" Wtr.99 Partem. RADIONIEUWS. Radio voor lichtschepen. De Britsche Vakvereeni- gingswet. /nski'p, de „sollicitor-general", zeide, dat net beginsel, dat met het wetsontwerp ge moeid was, was, dat geen samenleving lang kon blijven voortbestaan, die een sterkere macht gedoogde dan zichzelf. Het wetsont werp had de bedoeling dat arbeiders, wier eenig doel was de arbeidsvoorwaarden in hun eigen industrie te verbeteren, vrij waren te staken, zelfs wanneer daardoor pressie op de regeering en de samenleving mocht worden uitgeoefend. Hij noodigde alle leden uit, mede te werken tot het verbeteren van de dubbelzinnigheden in het wetsontwerp, zoodat het de beginselen vertegenwoordigde, die er in zijn neergelegd. Het Lagerhuis verwierp met 386 tegen 171 stemmen de motie der Arbeiderspartij tot verwerping der vakvereenigingswet. Ver volgens werd besloten tot de behandeling in tweede lezing. De ziekte van MacDonald De geruchten nopens de ziekte van Ram say MacDonald worden door zijn genees heer tegengesproken, die verklaarde, dat de Britsche oud-premier aan geenerlei chro nische ziekte lijdt. De keelontsteking ge paard met bloedbederf vermindert in hevig heid. De ziekte heeft haar gewoon verloop de zieke gaat goed vooruitde noodige rust en kalmte zullen hem weer op krachten doen komen. Misluk'e treinaanslag. Donderdagnacht is op de lijn Parijs Nimes een poging gedaan om den express uit Nimes te laten derailleeren. Op de rails bij Brassac-les-Mines, niet ver van Cler mont-Ferrand, was een groote steen ge plaatst, met een zwaren ijzeren ketting aan de rails bevestigd. De machinist van een goede rentrein, die van de tegenovergestelde rich ting kwam, zag den teen en reed snel naa het eerstvolgend station om e waarschuwen. Dank zij deze waarschuwing kon de ex press, die vol met reizigers was, tijdig tot staan worden gebracht. De conferentie overTan- ger. De Spaansche gezant heeft met Briand een onderhoud gehad over de quaestie van Tanger, hetgeRt nieuwe moeilijkheden voor de Fransche diplomatie schept, daar Spanje protesteert tegen den tragen loop der Fransch- Spaansche conferentie, welke sedert drie maanden te Parijs zetelt, doch slechts drie malen is bijeen gekomen om een volkomen verschil van meening vast te stellen inzake een herziening van het statuut van Tanger. De Spaansche regeering verzoekt de op lossing te bespoedigen. Hier zou men een breuk willen vermijden, daar Madrid dreigt nieuwe speciale overeenkomsten met Enge land en Italië te sluiten, overeenkomsten, welke de gelegenheid zouden openen de opvatting van Mussolini omtrent een Middel- landsch Zee-blok, waarvan Frankrijk bui tengesloten zou zijn, te verwezenlijken. Om echter Spanje thans tevreden te stellen zou men moeten instemmen met een nieuw medewerking van Fransche troepen in de Spaansche zóne van Marokko ten einde de nieuwe onlusten aldaar te bedwingen. En Parijs is van oordeel dat Marokko reeds te veel offers heeft gekost. Arbeidsgeschillen. Het Noorsche Lagting heeft heden het wetsontwerp inzake de gedwongen arbitrage regeling van arbeidsgeschillen in de door het Odelsting goedgekeurde redactie aangenomen Sluiting van kerken. Uit Moskou wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat in de Oekrajine een groot aan tal orthodoxe en katholieke kerken, alsmede ettelijke synagoges, zijn gesloten. De ge bouwen zullen aan andere cultureele doelein den dienstbaar worden gemaakt. De slui ting had plaats op verzoek van verschillende organisaties van arbeiders en boeren, omdat de kerken nagenoeg in het geheel niet door arbeiders werden bezocht. Hill, aan op 'n flinke verlaging der transport- tarieven waardoor aan handel en industrie een nieuwe impuls zou worden gegeven. Van belang'achtre hij het ook, dat de scheep vaart vrije concurrentie behoudtde inter nationale K. v. K. hecht groote waarde aan dit punt. Met gespannen aandacht volgde hierna de conferentie de belangrijke verhandeling van den leider van de Amerikaansche dele gatie Henry M. Robinson, lid van de com missie Dawes. Spr. wenschte eerst den Vol kenbond geluk met de bijeenroep ng van de wereldconferentie en zette toen uiteen, dat de bloei van het Amerikaansche bedrijfsleven in de eerste plaats is toe te schrijven aan de toeneming der productie en rationaliseering van de bedrijfsmethoden. Het Hongaarsch-Italiaansch verdrag. De commissie van buifenl. zaken uit het Hongaarsche hnis van afgevaardigden heeft gisteren het wetsontwerp nopens de ratifi catie van het Hongaarsch-Ital'aansche vriend- schaps- en arbitrageverdrag aangenomen. Alle spreker, onder wie ook graaf Albert Apponyi, verklaarden zich vóór het verdrag. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche ministerraad het verdrag gisteren heeft geratificeerd. Zonderling optreden. Het bekende Duitsche soc.-dem. rijksdag lid dr. Kurt Rosen en de Weensche ad vocaat dr. Oswald Richter, eveneens soc.- dem., zijn eenige dagen geleden naar Sofia vertrokken om daar het proces tegen het centraal comité van de illegale communis tische organisatie bij te wonen. Thans wordt uit Sofia aan de „Vorwarts" gemeld, dat de beide advocaten gisteren, nadat zij het proces twee uur lang hadden gevolgd, in de rechtzaal door de Bulgaarsche politie zijn gearresteerd. Hun bagage werd nauwkeurig onderzocht en zij werden aan een urenlang verhoor onderworpen. Eerst na interventie van het Duitsche gezantschap werden zij vrijgelaten. Evenwel werden zij nog gisteravond over de grens gezet. - Het persidentschap van Chili. Uit Santiago wordt gemeld, dat er een buitengewone zitting van het congres zal worden gehouden ter behandeling van het aftreden van president Figueroa wegens „gezondhe dsredenen". Men gelooft, dat Iba- nez, de prem.er, z.ch candidaat zal stellen. De toestand in Nicaragua. In weerwil van het fe.t, dat hij er niet in geslaagd is op de conferentie te Tipitapa tot een definitieve regeling te komen met Stim- son, den persoonlijken vertegenwoordiger van Coolidge, heeft Moncada, de militaire leider der liberalen, zich bereid verklaard de wapens neer te leggen. „Het schijnt zeker te zijn, dat de V. S. gereed staan tegen ons op te rukken als de strijd voort duurt", zeide Moncada „ik ben bereid mijn troepen te gelasten hun wapens neer te leggen, die aan de troepen der V.S. zullen worden uitgele verd. Daar de voortduur van het president schap van Diaz noodzakelijk is voor het pro gram der V. S., zijn we niet in staat ons daar tegen te verzetten, maar wij teekenen'geener- lei vredesovereenkomst waarin een dergelijke bepaling voorkomt. We worden door een grooter macht gedwongen onzen strijd te staken, maar daar vrede er het resultaat van zal zijn, zullen wij onze krachten 'nspannen om mee te helpen tot het herstel van de ordè, opdat de l'betralen bij de verk'ez.ngen, die onder toezicht van de V. S. zullen staan, hun eerlijk aandeel zullen krijgen." er bij de officieele Inwijding van het nieuwe1 parlementsgebouw te Canberra geen alco holische dranken zullen worden geschonken. Voor het gebied van Canberra zal het huidige drankverbod worden gehandhaafd. In het Missisippi-gebied. De laatste 24 uur heeft het onafgebroken hevig geregend, waardoor de ellende en de nood van de bevolking der overstroomde ge bieden nog is toegenomen. De vluchtelingenkampen zijn voor de ongelukkige boeren en stedelingen hoogst ongerieflijke plaatsen. Zij worden er gehuis vest onder strooken linnen, tusschen de tak ken der boomen gespannen, of opeengepak in tenten, die slechts groot genoeg zijn om de helft van het aantal te huisvesten, dat er in opeengepropt wordt. Omstreeks een half millioen acres rijke katoen- en suikervelden zijn door het water bedekt, dat zelfs stroomt over de hooge punten, welke het nimmer heeft bereikt. In Louisiana alleen is een gebied van drie millioen acres door water bedekt. in de kisten voor honden, die in Rusland onder eiken wagon zijn aangebracht, en reizen zoo door heel Rusland. Op deze wijze reizen tienduizenden dakloozen heen en weer, schrijft het bolsjewistische blad „Goe- dok". Vindt de daklooze de kist reeds be zet, dan kruipt hij op het dak, gaat hij zitten op een buffer enz. Zoo reizen honderden kinderen met eiken trein. Zij reizen met de sneltreinen zoowel als met de posttreinen en goederentreinen/Worden zij van een trein ver dreven, dan wachten zij op een anderen. De spoorbedienden hebben trouwens het nuttelooze van dat verdrijven ingezien en laten hen begaan, Onderweg vallen velen hunner tijdens den slaap naar beneden en worden overreden. Niemand vindt dit nu in Rusland iets bijzonders. En het aantal dergelijke reizigers neemt steeds toe. Hoe groot het aantal daklooze kinderen is, kan men uit het volgende feit zien te Rostow aan den Don passeeren elk seizoen 10.000 zulke dakloozen het station. Uit Genève. De Sowjet-regeering eischt, dat de maat regelen ter bescherming harer delegatie te Genève zullen worden gewijzigd, daar zij haar anders zal moeten terugroepen. Algemeene gen. Uit de lijst der sprekers blijkt, dat heden de Russen Ossinski en Sokolnikof aan het woord komen. Deze gebeurtenis wordt door de conferentie met levendige belangstelling tegemoet gezien Gisterenmorgen drong de president van den Board of Trade in Londen, sir Norman EEN COCAïNEDUIVEL. Verleden zomer wekte de sensationeele dood van de vroegere tooneelspeelster Ma rietta Wolff te Berlijn groot opzien. Tot dus ver was hetgeen toen eigenlijk gebeurd is, in een geheimzinnig waas gehuld. Marietta Wolff, eens door haar élégance schoonheid een bekende verschijning, werd in haar villa te Dahlem dood in de badkamer gevonden; daar de gaskraan openstond en in de woning alles door elkaar lag, dacht men eerst aan zelfmoord en inbraak. Spoedig echter ging het gerucht, dat de ongelukkige onder den invloed van cocaïne, nadat zij toebereidse len had gemaakt voor het qemen van een bad, in elkaar was gezakt. Het was bekend, dat de vroegere actrice verslaafd was aan het ge bruik van dit bedwelmingsmiddel, hetwelk haar geheel geknakt heeft. Het was een open geheim, dat zij het gif kreeg van een apothe ker, Fischer, die het haar gedurende zes jaar in ongelooflijk groote hoeveelheden moet hebben verschaft. Deze Fischer heeft thans voor het Ber- lijnsche „Schöffengerecht" terecht gestaan en in den loop van dit proces zijn nu meer bijzonderheden bekend geworden over het drama van Marietta Wolff. Fischer beweerde o.a., dat hij altijd co caïne had geleverd uitsluitend op recepten van een dokter Bedder. Deze dokter was zelf morphinist; hij heeft eenigen tijd gele den zelfmoord gepleegd. Uit verklaringen van vroeger personeel van de actrice bleek, dat de apotheker haar de cocaïne als het ware moet hebben opgedrongen. Wees zij zijn aanbiedingen af, en hem de deur uit, dan wist hij weer door de achterdeur binnen te komen. Door die getuigenissen werd de in druk gewekt, dat beklaagde met waarlijk duivelachtige energie zijn slachtoffer heeft vervolgd. Uit de verklaringen van de getui gen bleek ook, hoe het gif geleidelijk geest en lichaam van Marietta heeft vernietigd. Vaak sliep zij ten slotte drie of vier dagen achtereen, na groote hoeveelheden cognac te hebben gezwolgen. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat beklaagde min of meer schuldig was aan den dood van Marietta Wolff, die zonder zijn optreden wellicht te redden ware ge weest. Hij eischte vier maanden gevangenis straf, waarmede de rechtbank het eens bleek, die zich overtuigd achtte, dat beklaagde den dood op zijn geweten had van deze vrouw, die hij stelselmatig in haar noodlot heeft gedreven. GEDENKSTEEN BESMEERD. Gisternacht is te Berlijn voor de zesde maal een gedenksteen besmeurd, welke de christelijke gemeente voor haar gesneuvelde medeleden voor de kerk in de Königgrat- zersfrasse heeft aangebracht. Reeds vijf maal werd de eenvoudige steen heimelijk met roode, grijze en zwarte kleuren bestreken, De politie stelde een scherpe bewaking in, maar niettemin bleek de steen gisteren weer bespoten met een zwart vocht. Toen een rechercheur ter plaatse een onderzoek in stelde ontstond er een groote volksoploop, daar men niet wilde gelooven, dat hij tot de politie behoorde en men veeleer in hem een der daders zag Politie en gemeente hebben thans een be looning uitgeloofd van 500 M. voor de ont dekking van de schuldigen. Een verklaring van Tanaka. De Japansche mm ster-president verklaarde SACCO EN VANZETTI. in den landdag, dat de regeering voornemens j Een draadloos bericht meldt, dat de ter is de politiek van non-interventie in China (dood veroordeelde Italiaansche anarchisten voort te zetten. Hij wees op het belang van de ySacco en Vanzetti zich persoonlijk tot den samenwerking mef andere mogendheden en voegde er bij, dat de regeering voornemens was ten opzichte van China de politiek der vorige tegeering voort te zetten. Uit Indie. Ten gevolge van de krachtige ordemaat regelen is te Lahore thans alles weer rustig. Geraamd wordt, dat er 14 personen ge dood en 103 gewond zijn, ongeveer gelijkelijk over Mohammedanen, Hindoes en Sikhs verdeeld, bij de onlusten der laatste dagen. De politie stelt een onderzoek in naar de beschouwin- oorzaak der onlusten. Daar individueele aan- vallen moeilijk zijn te voorkomen, zal er ge durende eenige dagen een uitgebreid pa trouille-stelsel noodig zijn. Er is last gegeven, dat degenen, die buiten de muren der stad wonen, voor 8 uur 's avond3 binnen moeten zijn. Uit Australië. De premier Bruce heeft medegedeeld, dat Gouverneur van Massachusetts, Fuller, heb ben gewend met het verzoek een onderzoek in te stellen. DE TREK DER DAKLOOZEN. Het geweldige leger van daklooze kinde ren, vele millioenen, is een van de moeilijk ste problemen van het hedendaagsche Rus land. Deze armzalige zwervers trekken in het najaar naar het zuiden en in het voorjaar naar het noorden. Voor den oorlog kende men in Rusland de „hazen". Zoo werden menschen genoemd, die geen spoorkaartje namen, maar den conducteur de helft van den prijs betaalden en dus goedkoop reis den. Kwam de controleur, dan kroop zoo'n „haas" onder de bank Het aantal dergelijke hazen was zeer groot. De bolsjewiki hebben door zeer strenge maatregelen dit „hazen- dom" uitgeroeid, maar tegenover de dak loozen staan zij machteloos. De dakloozen INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Boekzaal der geheele wereld No. 9. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Anton van Duinkerken opent het Meinummer. Er zijn er niet velen, die zoo vol menschelijk mededoogen en Zoo dróp-begrijpend zouden kunnen schrijven over een figuur als Fran cois Villon, als hij dit doet in zijn korte schets van dien dichter-roover, naar aanleiding van Francis Carco's boek „Le Roman de Fran cois Villon". Hij is weinig luidruchtig, maar de stille woorden treffen diep en er is een trillend leven in die zinnen. In een geca moufleerd sermoen, dat Knuvelder houdt naar aanleiding van Wouter Lutkie's „Hetzij Koopman of Kunstenaar", voorspelt de recencent eigenlijk meer de ontvangst, die dit boek zal ten deel vallen van „ons fiere, vrije volk", dat „niet opgejaagd is als de vos sen uit hunne holen", dat „er te warmpjes in en bij zit.... indommelt bij Daventry een geurig oud wijntje op tafel en om de Valentia brult", dan dat hij ons zijn kijk op het nieuwe boek geeft. Leo Fens betreurt, dat van Heyermans na „Droom koninkje" en „Vuurvlindertje" nog „Duc- zika" posthuum is verschenen. Het valt zwaar te gelooven, dat deze herdruk een zijner liefste wenschen geweest is. W. v. d. Griendt vertelt in 't kort iets van Gogol en over diens meeest bekenden roman, zijn meesterwerk „Doode Zielen". Everwijn beschouwt de verschijning van „De schalmeiende Dood" van den journalist Theo Bogaerts, als lite raire en cultureele winst. De Russische re dacteur vervolgt zijn interessant artikel over de „Nieuwste verschijnselen in de Sovjet- Literatuur" we krijgen 'n beknopt, pittig overzicht van de meest karakteristieke fi guren. Het is prettig de serieuze kritiek te lezen van Hein Hoeben over een film als „Metropolis", wanneer men bedenkt, hoe de artistieke beteelcenis van de film in cres cendo-lijnen verloopt en wanneer men ziet wat de buitenlandsche regisseurs bereiken met de film. Het tijdschrift is wederom rijk geïllustreerd en biedt veel voor weinig geld. W. S. J. Tijdschrift voor R.K. Ouders en Op voeders No.9. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg, Een tweede practisch artikel over „Onze kinderen op straat" geeft eenige wenken, hoe onze kinderen zich te gedragen hebben op straat, hoe ze moeten zorgen voor hun veiligheid en hoe ze aan de bekoring en ver leiding der straat weerstand moeten bieden. Dat alles moet men den kinderen leeren. Men kan ze immers niet overal en altijd verge zellen; er komt een tijd, dat ze alleen op straat moeten komen. Dat er op straat veel aan onze kinderen optbreekt, toont de schrij ver aan uit eenige rapporten der „Tucht- Unie" 1926. Eenige uitvoerbare voorstellen voor 't verbeteren van 't gedrag onzer kin deren op straat, worden in dit artikel bespro ken. Anny Berkvens-Hulsmans heeft 't over levensdurf, gepasten durf om 't koude harde leven met al z'n kruisjes en vreugden en ge nietingen te leven, durf om al de .uren in plicht en trouw door te brengen. Dat moet den kinderen geleerd worden. In den regel zijn ze veel te bescheiden. We moeten ze aanwakkeren. Vooral niet neerdrukken; den moed er in houden! Dikwijls zal de over moed meer moeten bedwongen worden; aan getoond moet worden, dat men niet dan door arbeid door 't leven komt. Overmoed moet men zien om te zetten in moed. Om levens durf aan te kwee ken, wordt nog een zeer practische raad gegeven. Laat bij de beroeps keuze de meer of mindere capaciteit van 't kind, de meest doorslaande reden zijn. Dr. Deelen behandelt dezen keer de zoo dikwijls voorkomende brandwonden. De gewone be handelingen, die alle boeken aangeven, be schrijft hij eerst. Daarna vraagt hij de aan dacht voor een totaal andere behandeling, van de pas-ontstane brandwonden, die ieder een kan toepassen. Over keuze van speel goed voor kinderen schrijft Sylvain de Rouck oorlogsspeelgoed, misje-spelen, enz. Aan't slot wordt o.a. besproken 't geruchtmakende boek „Vom Leben getötet", v.L. van een lid uit Schiedam; 13 April een lid uit 's-Hertogenbosch; 26 April een kind van een lid uit Sneek. Op 1 April werd de verpleging overge nomen voor een kind van een lid uit Haar lem en uit Gendt. Naar Venlo werden uitgezonden: 5 April een kind van een lid uit Tegelen; 14 April id. uit Maastricht; 19 April id. uit Belfeld. Deze 12 patiënten ontleenden hunne rechten als volgt: 3 aan het lidmaatschap van den R.K. Fabrieksarbeidersbond; 1 id. R.K. Bakkers- bond; 1 id. R. K. Grafischen Bond; 1 id. R.K Naaisters- en Kleermakersbond; 1 id. R.K. Metaalbewerkersbond; 1 id. Steenfa brieksarbeidersbond; 1 id. R.K. Tabaksbe- werkersbond; 1 id. R.K. Transportarbeiders bond; 1 id. Dioc. Bond Roermond. Op 30 April 1927 waren voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" 120 patiën ten in verpleging. In een kooi opgesloten. De politie te Medan kreeg dezer dagen bericht dat er in kampong Dalam een in lander in een kooi gevangen zou worden gehouden, meldt de Sum. Post. Een politie opziener die hierop ter nader onderzoek uittrok, vond in genoemden kampong in 'n huis inderdaad een groote bamboekooi, waarin zich een ménscheliik wzen bevond, De a.h.c.v.p. en een dokter van het Stads j verband begaven zich daarop naar het aan- I gewezen huis en bevonden, dat de in de kooi opgeslotene, een jongmensch van een jaar of 18, aan een acuut geval van geloofs- waanzin lijdende was. Het bleek, dat de opgeslotene de laatste jaren veel gelezen had en zich den laatsten tijd speciaal op he doortwerken van den Koran toegelegd had. Hij sprak daarom her haaldelijk wartaal en gaf meermalen als zijn wensch te kennen naar New-York, San Francisco en Moskou te willen vertrekken. De Vader wien deze gedragingen zeer ver dacht voorkwamen had daarop een doekoen geraadpleegd, die geadviseerd had den zoon in een kooi op te sluiten en hem een be paald soort voedsel toe te dienen. Deze raad werd opgvolgd, met het gevolg, dat de zoon zich nu al 6 dagen in zijn gedwongen gevangenisstraf bevond, en deze denkelijk nog wel eenigen tijd langer geduurd zou hebben, indien de politie hem niet bevrijd had. AI9 een staaltje hoe overtuigd de bewo ners van het huis waren, dat de „kuur" door den doekoen voorgeschreven zou hel pen, kan nog worden meegedeeld dat een der familieleden de politie ver2ocht den lij der nog eenige dagen in de kooi opgeslo ten te houden omdat hij overtuigd was, dat hij deze dan genezen zou verlaten. Er was nu al eenige beterschap te bespetiren. Het voedsel dat den zieke, zeer geheim zinnig werd toegediend, bleek te bestaan uit een 7-tal hardgekookte eieren en niet meer geheel frisch riekende eieren. De zieke is direct naar het Stadsvrband over gebracht en zal vandaar binnenkort naar 't Krankzinnigengesticht te Loeboek Pakam worden overgebracht. Voor rekening van „Herwonnen Levens kracht", werden in de maand April 1927 uitgezonden naar „Berg en Bosch": 5 April een kind van een lid uit Rotter dam; 7 April id. uit Eindhoven; 11 April de vrouw van een lid uit Nijmegen; 12 April betalen niemand iets. Het liefst kruipen zij id. van een lid uit Utrecht en een kind ZONDAG 8 MEI. HILVERSUM, 1050 M, 10 uur R.K. Kerkdienst in de kerk der EE.PP. Car- melieten te Oss, Zangkoor „Cantemus Do mino" o.l. van Jac. Pullus, Frater Philiteus, orgel, Missa Dominicalis, Joh. Wunnubst. Na het Offertorium het „Ave Maria" van J. Pullus door N. v. Ederen, zang. Na af- afloop van den dienst het „Memorare", van Abbé Hecht. Predikatie van Pater Anjelinus Koenders, over „De grondslag van onze Maria-vereering". Voor den aan vang speelt Frater Philoteus „Improvisa tie" van E. Franssen, na afloop „Jour de Fete", van E. Fuch, Gregoriaansche wis selzangen voor het Kyrie: Introitus. Ps. 65:13. Na het „Gloria": Graduale. Ps. 110:9 Luc. 24—26. Na het „Credo" Offer torium. Ps. 145:2. Na het „Agnus Dei" Communio. 1.302.30 Concert door het Cither-kwartet. De fam. Lorang uit Den Haag. 2.30 Namiddag-concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging in Artis te A'dam, dirig. Frans van Die penbeek. 8 uur Persber. en Sportuit slagen. 8.10 „Butterfly, opera in 3 be drijven van Puccini, Algem. voorber. Chris de Vos. Het versterkte H.D.O.- orkest, o.l. van Henri Zeldenrust, Cio- Cio-San, genaamd Butterfly, een Japan sche, Lotte Muskens Sleurs, Susuki, die naresse van Cio-Cio-San, Greta Scheep maker, Benjamin Franklin Pinkerton, lui tenant bij de Marine der Ver. Staten, Louis van Tulder, Sharplees, consul van Noord-Amerika te Nagassaki, Paul Pul, Kate Pinkerton, Wilhelmina v. d. Hoeck, Goro, tolk, Herre de Vos. De groote Ya- madore, J. Jansen, Oom Bonzo, M. v. Reen Yakuside, A. Hendriks. DAVENTRY, 1600 M. 2.50 Licht sym- phonie-concert, Symphonie-orkest en Ak- sarova, sopraan, A. Brain, hoorn. 3.50 Vertellingen uit het Oude Testament. 44.50 Symphonie-concert (vervolg). 7.20 De klokken van St. Martin-in-the Fields. 7.30 Studio-kerkdienst. 8.15 Causerie: The Imperial merchant service Guild Fryatt memorial fund. 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Concert door het Grand Hotel Eastbourne-orkest, K. Falkner, bariton. 10.1010.20 The silent Fellowship. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 11.2012.05 Gewijde muziek en preek» 12.051.10 Orkestconcert. 4.05 4.55 Concert door de Homonyme-Jazz- band. 7.5010 Concert Orkest en so listen. Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 8.20—9.20 Ka thol. morgenwijding, Koorzang. 10.35 11.20 Telefoniepröeven uit een vlieg machine. 12.0512.50 Kamermuziek (piano, sopraan). 12.502.30 Voetbal wedstrijd Kampioen van Duitschland. 4.205.20 Concert Dubbelkwartet „Beet hoven" 7.50 „Das Schwarzwaldmadel" operette van Jessel. Daarna tot 11.20 Tj') «1 c m 11 >7\ o Iz* KONIGSWUSTERHAUSEN. 12.50 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 8.20 Mor genwijding Koorzang. 10.3012.10 Concert Mandoline en luit orkest 3.50 5.20 Orkestconcert. 7.50 Populair orkestconcert. 9.5011.50 Dansmu ziek. HAMBURG 393 M. 8.35—10.15 Mor genconcert. 12.251.10 Orkestcon cert. 1.102.20 Kamermuziek. 3.25 4.50 Vroolijk concert. 4.506.50 Orkestconcert. 7.20 „Von der Meister- singer holdseliger Kunst". Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Dans muziek. 7.209.20 Concert, orkest en Mile Delcampe,zang. Steecis tiet Nieuwste in Radio. Cv l/i.'A'XY/s/f//!/;' -ilit}/,n r/C'-. aurtc/yct MAANDAG 9 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 3.304.30 Vrouwen- uurtje^ door Mevr. Rhemonda. 5.00 6.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk, 6.006.45 Concert door het H.D.Ó.- orkest. 6.457.15 Tuinbouwhalf-uur tje. 7.157.45 Orkestconcert. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Een avond in HAARLEM. Uitgezonden van uit de gem. Concertzaal aldaar. 1. Sympho nie-orkest „Euterpe", Dir. J. A. Heng, 2. Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap", dir. Lieven Duvösel. 3. G. Robert, orgel. 4. Cor IgesZ, sopraan, G. Robert, orgelbegel. 5. Causerie door den heer J. C. Peereboom over Haarlem. 6. Gem, Koor „Polyhymnia", Dir. W. Hespe. 7. Kon. Lieclertafel „Zang en Vriendschap", 8. Jos de Klerk, fluit. Louis Delachause, viool. Felix de Nobel, piano. 9 Gem. Koor „Polyhymnia". 10. Symphonie-orkest „Euterpe". DAVENTRY 1600 M. 10.20 Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, bas, bariton, viool, piano). 12.201.20 Orgel concert 2.15 Voorlezing Rural Rides. 2.20 Lezing The bronze age. 3.05 Dansmuziek. 4.20 Huishoudpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Daventry- kwartet. 5.45 Pasvindersber. 5.50 Tijdsein, werber., nieuws. 6.05 Daven- try-kwartet. 6.3Ó Literaire critiek. 6.35 De sonates van Beethoven. 6.45. Fransche voorlezing. 7.05 Concert Orkest van Liverpool. S. Wearing, piano 8.20 Wcerb., nieuws. 8.40 Lezing Canberra Australia's new Capital. 8.55 10.20 Programma, sarren gesteld door Stacy Aumonier. 10.2011.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—2.10 Or kestconcert. 4.055.00 Concert. De clamaties, piano en vioolmuziek. 8.05— 10.00 Fragmenten u. d. operette „La Ci- gale et la fourmi", van Audran. LANGENBERG 469 M. 12:15—1.25 Concert (viool-cello-piano). 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.509.50 Lichte mu ziek. Werag-orkest en solisten (viool, fluit). 10.0511.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERH AUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7,50 Decla maties door Sonja Bogs en Th. Loosange 9.50 L iederen door Gertrud Binder 8.50 sopraan, met pianobegel. HAMBURG 394 M. 11.50—1.20 Oorkestconcert. 1.252.05 Kamer muziek. 3.354.20 Czardas-kamer- concert. 4.205.15 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert 6.4511.10 „Iphigenie auf Tauris'L opera in 4 acten van Gluck. BRUSSEL 509 M. 4.20 Concert (piano-viool-cello). 7.209.20 Con cert. Orkest en Hr. Rodia, bariton. Om 8.30 onderbroken door een kwartiertje lec tuur. RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem VAKKUNDIG ADRES Het bedrag bijeen. Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. bond nam indertijd het initiatief tot het inzamelen van gelden, en einde de vijf Nederlandsche lichtschepen elk van een volledig radiotoestel te voorzien. Het vond de vereeniging „Nederlandsch Zeewezen" en „Onz Vloot'' bereid aan dit plan me dewerking te verleenen. De oproep aan het Nederlandsche volk in het begin van April in de pers verspreid, vond weerklank en thans reeds is het vereischte bedrag bijeen. Onder de ingekomen bedragen zijn er twee voor een volledig toestel. Maar ook vele kleinere bedragen toonden, hoe sympathiek het plan bij het publiek ia ont vangen. De bemanningen der lichtschepen, de trouwe wach'ers onzer kusten, zullen dezen „dagelijkschen bnad met den vas ten wal" ongetwijfeld ten zeerste waar- deeren. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 56 Waife was zeer getroffen door deze ver trouwelijke vriendelijkheid, maar hij schud de stevig het hoofd en die zelfde ootmoe dige, bijna kruipende nederigheid, welke Lionel en Vance soms zoo onaangenaam getroffen had, viel als een slagschaduw over z'n heele oogen. „Neen mijnheer," zeide hij, „Ik dank U nederig. Neen mijnheer, dat moet niet zijn. Ik moet werken voor mijn dagelijksch brood indien datgene wat een arme landlooper als ik ben doen kan, werken heeten mag. Ik heb het mij zeiven sedert jaren ten regel gesteld, nooit in te dringen in de wo ningen van goedhartige menschen, die, mijn verleden niet kennend, het recht hebben, om achterdocht jegens mij te voelen. Waar ik mij ophoud, betrek ik mijn verblijf, en tracht ik op mijn nederige manier te ver gelden door mij nuttig te maken. Waarlijk mijnheer, hoe zou ik vrijmoedig gebruik maken van een anders dak en tafel, dagen en weken achtereen, als ik niet eens aan Uw tafel wilde plaats nemen om een kop thee te drinken?" De burgemeester herinnerde het zich en' was getroffen. Waife ging haastig voort: „Maar voor mijn arm kind heb ik die bezwaren niet; geen schaamte noch valschen hoogmoed. Wat gij haar aanbiedt, neem in dankbaar aan. O mijnheer, zij is bij mij niet op haar rechte plaats. Ik zal u zeggen wat we doen zullen. Binnen een paar dagen zal ik met haar naar het landhuisje gaan, zoodra zij wèl genoeg is. Ik zal er een dag bij haar blijven, en haar om den tuin leiden, mijn- heerl Ik ben een bedrieger, een comediant, zij zal zich verbeelden dat ik bij haar blijf en des nacht, wanneer zij slaapt, zal ik weg sluipen, ik en de hond. Maar ik zal een brief voor haar achterlaten, die zal haar troosten, en zij zal geduldig mijn terug komst afwachten. Na verloop van een week kom ik terug om haar te bezoeken, en zoo telkens iedere week, tot zij hersteld is. „En wat zult gij doen?" „Ik weet het niet", antwoordde de acteur met een gewongen lach; ik ben geen man die van honger zal omkomen. Wees voor mij maar niet bezorgd, mijnheer" De burgemeester vertrok en liep het veld door naar het buitenhuisje van zijn rent meester, om toebereidselen te maken Voor de ontvangst zijner gasten. „Het is maar goed, dat de arme man een dag of wat heen gaat", sprak hij tot zich zelf. „Eer hij terug komt, zal ik wel een of ander plan klaar hebben, om hem van dienst te wezen; en ik kan, terwijl hij weg is meer van hem hooren door het kind, en zien waarvoor hij geschikt is. Er moet een schoolmeester zijn in het dorp van Marley. De oude Marley heeft mij verzocht hem er een te bezorgen. Het is een goed tracte- ment en een lief huis. Maar het zou ver keerd zijn iemand over jonge kinderen te stellen en aan een achtenswaardlgen land heer en zijn predikant, iemand aan te he velen, van wien ik niets weet. Dat kan ik niet doen! Als er een gemak kelijker postje was, waarbij geen vertrouwen of verantwoordelijkheid te pas kwam; maar zulke posten zijn er in ons land niet. Wan neer ik hem eens een of ander gemakkelijk middel van bestaan kan verschaffen, bijv. een winkel, hoe zou dat gaan? Wat zou Williams zeggen? Als ik me toch eens liet beetnemen? Als de man, die ik zou ver trouwen eens een schelm was!" Hier stond de burgemeester stil en hui verde bij dat denkbeeld; „Ja, dat zou vree- selijk zijn. Mijn vrouw zou mijn geen gul den in mijn zak willen laten en ik zou geen honderd passen kunnen doen, of Williams zou mij op de hielen zitten om mij tegen dieverij en afzetterij te beschermen. Door hem bedrogen worden! Neen( dat kan niet. Maar als het uitkomt zooals ik vermoed, dat ik in strijd met die alledaagsche voorzichtig heid, een wezenlijk groot en goed man uit de verlegenheid red, wat zal ik over hen allen zegevieren! Wat zal Williams mij eerenl" En de goe'e man lachte luid bij die ge dachte en liep roet lichten tred verder. NEGENDE HOOFDSTUK. Den volgenden dag was Sofie beter, den dag daarna was de beterschap nog meer zichtbaar en op den derden dag betaalde Waife z'n rekening en geleidde haar naar de landelijke woning. Zij, die geloof hechtte aan zijn belofte van althans eenigen tijd daar met haar te vertoeven, volgde ge- wilig zijn schreden naar de plaats waarheen ze geleid werd. Het was niet verder dan een kwartier buiten de voorstad, en, ofschoon de wandeling haar vefmoeide, verborg zij die vermoeienis en wilde niet dat Waife haar zou dragen. Het huisje lachte hen nu vroolijk toe. Een spits rieten overhangend dak met uitgesne den latwerk, half Zwitsersch half in oud- Engelsche stijl, al de heggen en schuurtjes er om heen, zoo als rijke kooplieden die landbouwers worden voor hun genoegen, rig en net, alsof het modellen in was waren. Een frissche lucht woei hun tegen van de hooibergen; van de kamperfoelie rondom de waranda, van den adem der luie koeien, die tot aan de knieën in den vijver stonden, welke omzoamd door frisch en breed gebla derde waterlelies, kalm en glinsterend tus schen de vlakke weilanden lag, Onwillekeurig bleven zij staan om naar het vroolijk landschap te zien en de frissche lucht in tc ademen. Daar kwam de burge meester de waranda uitgestapt, met zijn vrouw aan den arm en twee jonge kinderen voor hen uitspringend, die juichend een kapel naliepen, die zij uit de kamperfoelie hadden opgejaagd. Mevrouw Hartopp was Zeer nieuwsgierig om de voorwerpen der welwillende belang- steling van haar man te zien. Zij was er even als allen op uit, om te zorgen dat haar man niet bedrogen werd. Maar altiid wanneer de burgemeester zijn vrouw wil de winnen voor een of ander plan, waarop hij z'n hart gezet had en hij haar wilde overtuigen, dat hij öf niet bedrogen zou worden, öf dat het in deze wereld een zeke re weg is om er boven op te komen, wan neer men zich op een bescheiden manter laat bedriegen, altijd bereikte hij zijn oog merk. Die man was het listigste schepsel ter wereld! Even vol listen en streken om z'n zin te krijgen in menschlievende plannen, als menschen die voor heel knap doorgaan, voor hun zelfzuchtige bedoelingen. Mevr. Hartopp was zeker een goede vrouw, maar zij was tot een goede vrouw gemaakt. Als ze met een ander was getrouv/d geweest, dan zou ze waarschijnlijk een helleveeg ge worden zijn. Maar nu was de arme vrouw, langzaam maar geheel, onderworpen, onder het juk gebracht, ja letterlijk overbluft door het gewichtvan de despotieke zachtmoedigheid van haar echtgenoot, want de heer Hartopp had een zeker overwicht door zijn kalme zachtheid en vriendeliik-goedige overheer- sching, die onweerstaanbaar waren, „Het is echt vriendelijk van u Marie", zeide dit toonbeeld van alle echtgenooten tot zijn wederhelft, „dat gij mede geko men zijt. Ik zou zonder uw goedkeuring geen genoegen van mijn werk hebben. Kijk het kind nu eens goed aan. Zij heeft iels van Marianne en Marianne is uw even beeld!" Waife trad nader met ongedekten hoof de. De beide kinderen, die de kapel uit het oog verloren hadden, waren naar Sofie toegeloopen. Maar haar verlegenheid maak te hen ook verlegen. Zij bleven haar dus op eenigen afstand aankijken. Sir Izaak liep direct naar den burgemeester, snuffel de even en kwispelde met den staart. Mevrouw Hartopp boog zich over Sofie heen. Ze zag dat haar gezichtje buitenge woon lief was, keek daarop haar echtge noot minzaam aan en zeide: „Ik zie de ge lijkenis!" Toen sprak zei tot Sofie: „Ik vrees dat gij vermoeid zijt, lieve; gij moet U niet al te veel vermoeien en ge moet eiken morgen versche melk drinken." Toen kwam de vrouw van den pachter vlug aanloopen, een nette, frissche vrouw met een vriendelijk gelaat, die veel van kinderen hield, te meer daar zij er zelf geen had. Zoo kwamen ze aan de boerderij, Me vrouw Hartopp voerde bijna alleen het woord en terwijl zij Sofie de koeien, de kal koenen, de kippenhokken en de groote Chi- neesche gans aanwees, leidde ze haar hij de eene hand, terwijl Sofie met de andere zich stevig aan die van Waife vasthield. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10