Sport en Wedstrijden óver we zenuwen Dekkleeien, louw ftyrwa/idls imuwklMtm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 7 Mei 1927 R. K. F. Diocesaan-Haarlemsche Voetbalbond. R.K. Voetbalvereeniging „The Yellow Black Boys". R. K. V. V Geel Wit. Feestavonden R.K.V.Z. N. V. B. WilhelminaR. C. H. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht, R.K.A.V. „Holland". HONKBAL. WATERPOLO. Kon. Zeil-, Roei n Motorsport- Vereeniging „De Kaag". OLYMPISCH NIEUWS. Olympische Spelen '1928 Amsterdam. TENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Staatsmijnen in Limburg. Het 25-jarig jubileum der Staatsmijnen. De Vrijwillige Ouderdoms- verzekering. Hoffmann - Spaarne 42-49 Prof. dr. J. W. v. d. Valk. De „Sumatra" verlaat Sjanghai. Julianafeest in Hongarije. De onbewaakte overweg bij Kethel. STOOMVAARTLIJNEN. nederlAndsche schepen. Hengelo- Afd. UI. Promotie 2e klasse, -A.G.O.V.V. De R.K.F. viert leest! Heden en morgen heeft de viering plaats van het tweede lu strum. Reeds eenige weken hebben in diverse bladen vele bijzonderheden omtrent deze lustrumviering vermeld gestaan. Ook in ons blad hebben wij de lezers op de hoogte ge houden van hetgeen 7 en 8 Mei in Utrecht gaat gebeuren. Overal in den lande is de groote trom geroerd en het feestnummer van „De Sport- illustratie" van deze week, heeft het zijne er toe bijgedragen om degenen, die mis schien niet geheel en al bekend waren met de gebeurtenissen op Zondag a.s. te doen sympathiseer en met de viering van het 10- jarig bestaan van onzen Katholieken Voet balbond. Verondersteld mag dus worden, dat iede re R, K. voetballer uit Haarlem en om streken zich van de verschillende bijzonder heden op de hoogte heeft gesteld, zoodat een laatste aansporing van onzen kant feitelijk overbodig is. Wij hebben echter een flauw vermoeden, dat de belangstelling van Haarlemschê zijde zeer gering zal zijn. Uit meerdere plaatsen kwamen berichten binnen, welke meldden dat vele vereenigin- gen 8 Mei naar Utrecht zouden trekken. Speciale treinen, autobussen enz., werden reeds gereserveerd. Uit alle oorden des lands komen vele Roomsche voetballers om ons elftal aan te moedigen in zijn strijd tegen de Duitsche sportbroeders. De belangstelling is dus vrijwel algemeen en daarom is het te betreuren Sat het Dis trict Haarlem weinig of geen propaganda .voor het nationale feest heeft gemaakt. Onze laatste aansporing zou in dit geval de Haarlemsche voetballers gelden. Wij kunnen ons best voorstellen dat Haarlem voor den voetbalwedstrijd niet al te veel animo heeft nu geen enkele speler uit onze omstreken de Oranje-kleuren gaat verdedigen. Maar dit mag geen reden zijn om niet mede te leven met onze beweging en voor degenen, die nog in twijfel staan, wij spra ken dezulken dezer dagen, gaat naar Utrecht, toont uw Katholiciteit en viert feest met onze Federatie! Feestvieren be- teekent propaganda maken. En wil niet elke Roomsche voetballer propaganda maken voor onze goede zaak? Doch niet alleen de voetbalwedstrijd zal u interesseeren. Er zijn nog meerdere din gen welke uw aanwezigheid tot een waar genot zullen maken. Tijdens de groote Feestvergadering zal (en hierin is Haarlem vertegenwoordigd) de Zeereerw. Pater F. L. Ph, Esser O.E.S.-A., de feestrede uitspreken. Moge Pater Esser vele harten winnen voor onze R. K. Sportbeweging! Laten wij dus hopen morgen in Utrecht eenige, liefst vele bekenden te mogen aan treffen. Hieronder volgen nog eenige mededeelin- gen. Allereerst het officieele programma. Zaterdagavond 7 uur: Reünie in de bovenzaal van Hotel Noord Brabant, Vredenburg. Zondag: 10.30 uur Y.m. Gezongen H. Mis in de kapel van de Broeders van St. Joannes de Deo, Mariaplaats. 121 uur: Receptie in Hotel Kasteel van Antwerpen, Oude Gracht. 2 uur mm. Voetbalwedstrijd R. K. Neder landR. K. Duitschland, P. V. C.-terrein c«ij het Merw'edekanaal, eindpunt lijn 4, 200 meter voorbij de Rijksmunt. 4.30 uur, Feestvergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maria plaats. Feestredenaar: de Zeereerw. Pater F. L. Ph, Esser O.E.S.A., leeraar aan het R. K. Lyceum te Overveen, Haarlem. Toespraak door de bondsvoorzitters. 6 uur n-m. Diner bovenzaal Hotel Noord- Brabant, Vredenburg. In het Eere Comité hebben zitting: Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Herogen- bosch;Zijne Excellentie Mr. J. B. Kan, mi nister van Binnenl. Zaken en Landbouw; Zijne Excellentie, Mr. M. A. M. Waszink, minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, oud minister-president, voorzitter van de Twee de Kamer der Staten Generaal; Prof. Mr. P. J. M Aalberse, oud minister van Ar beid, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, hoofdredacteur van Het Cen trum. Prof. Dr. F. Roels, hoogleeraar te Utrecht; Kanunnik L. A. A. M Westerwoudt, de ken en plebaan te Haarlem; Dr. J. P. Fockema Andrea, burgemeester van Utrecht. D. Schuitemaker, commissaris van politie te Utrecht. DE WEDSTRIJD. De internationale voetbalwedstrijd wordt gespeeld op het nieuwe P. V. C.-terrein. Volgens mededeelingen moet dit veld aan alle eischen voldoen en keurig ingericht zijn. Over den wedstrijd zeiven zullen wij zwij gen maar de hoop uitspreken, dat onze jongens het rood-wit-blauw zullen doen ze gevieren. Het R. K. Nederlandsche elftal verschijnt in de volgende opstelling: Van Velzen (E. M. M.) Keek Van Laarhoven (Wilskracht) (MULO) Middeldorp Hermens Habets (V.V.H.) (MULO) (Valkenburg) Renckens v. Noesel v. Eeckeren Tyen (RJC.A.V.) (Volharding) (MULO) (P.V.O.) Pex (V.V.H) Reserves: Coops, (Gennep); Bouwens, (Gr, Willem); Puthaar (Volharding) v. Can (Concordia). HET DUITSCHE ELFTAL. De Duitsche officials en spelers arrivee- ren reeds Zaterdagmiddag te vier uur n.m. te Utrecht. Het elftal wordt vergezeld door een nieuwen voorzitter van Deutsche Jugendkraft, den Z. E. heer Ludwig Wolker, verder door den tweeden voorzitter, den heer Hoffmann, lid van den Duitschen Rijksdag; Verbandsleiter Deu'.sch, Spielwart Bürger. en de kreisleiters van Niederrhein en RheinWeser, Schlesiger en Alle kotte. Het elftal is als volgt samengesteld: Helpenstein (Düsseldorf) Langer Bongard (Hochheide '08) (Alt Godesberg) Heimes Breuer Rosier (Arminia) (Rheinfranken) (Hochheide '08) Beide Bresnik (Hochheide '08) (Hochheide '08) Deimei Müller Nolte (Rheinfr.) (Rheinfr.) (Horst Emscher) Reserves: Bösing (Sterkrade); Wernhoff, (Horst Emsche;r]i Schirns IDüsseldprf], DE COMPETITIE. Over de gespeelde wedstrijden van ZaJ dag j.l. valt weinig te vertellen. Enkele belangrijke gebeurtenissen von den plaats, In den Overgang B nam Wilskracht de leiding door een 5—4 overwinning op Lim- vio. Zaandam moest zich met een gelijk spel tegen E.M.M. tevreden stellen. De Zaansche voorhoede zag geen kans Van Velzen ook maar één keer tè verschal- ken. Dat belooft wat voor morgen, Van Velzen! De Meer sloeg S.D.O met 30 Voor morgen is slechts een wedstrijd vastgesteld. V.V.Z. trekt naar Hoorn om Alw. Forward twee punten af te snoepen. Een overwinning voor V, V. Z. is beslist noodzakelijk in verband met haar kansen, die sinds de vorige week een flinken knauw hebben gekregen Junioren-ProefwedstriïcL D'e proefwedstrijd van het Junioren-elftal tegen H. B. C. III zal te 2 uur aanvangen en gespeeld worden op het Sportpark a.s. Zon dag 8 Mei. De Competitieleider SMIT, Atjehstraat 12, Haarlem. In de le klasse A is V. I. C. thans defini tief kampioen geworden. Zelf won zij van De Meer II met 30 en G. V. O. verloor met 52 van India. Aan de kranige jongens van het Ignatius- college onze gelukwenschen. PROGRAMMA VOOR MORGEN. le klasse A. G. V. O.—R. K. A. V. II. IndiaZwaluwen II (half een). 2e klasse C. Concordia IIO. V. V. 3e klaasse A. G. V. O. IILimmen (half een). BISSCHOPSBEKER-COMPETITIE. Tusscheoronde. BeverwijkD. O. S. S. W. F. C.—Wilskracht. Secret, Spaanschevaartstraat 90. Hedenavond van 78 uur contributie be talen in het gebouw St. Bavo, Smcdestraat. Maandagavond 8 A uur bestuursvergade ring in de R.K. Militairen Vereeniging, Zoe- testraat. Vrijdagavond 8A uur kascommissie-ver- gadering ten huize van den heer P. v. Para dijs, Oranjeboomstraat 172. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering wordt gehouden op Donderdag 19 Mei a.s. des avonds te 8A uur in de R.K. Militairen Vereeniging, Zoetestraat. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Jaarverslag penningmeester; 5. Verslag kascommissie; 6. Bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de leden P. Slenders, P. v. Paradijs, H. Draijer en H. van Honschoten, die zich allen herkiesbaar stellen. 7. Bespreking col lectief abonnement Sport-Illustratie; 8. Rondvraag. De vergadering is alleen toegankelijk voor senior-leden. Voorstellen ter behandeling op de jaarver gadering moeten vóór 16 Mei a.s. ingediend worden bij den secretaris. Degenen die onze vereeniging wenschen te verlaten worden er aan herinnerd, dat zij vóór 15 Mei a.s. bij den secretaris hun lidmaatschap moeten opzegggen. Doen zij dit niet, dan verbinden zij zich reglementair weer voor het geheele komende vereeni- gingsjaar. Voor morgen is er slechts één wedstrijd vastgesteld, n.l R.K.V.Z. 3T.Y.B.B. 4. Voor dezen wedstrijd is door R.K.V.Z. 'n medaille uitgeloofd. Dit is natuurlijk voor v. Zanten c.s. een aansporing om hun uiterste best te doen, en hoewel zij zonder de drie „inter nationaals" spelen, daar dezen voor het dis trictselftal moeten uitkomen, geef ik ze een goede kans op een overwinning. De wedstrijd wordt gespeeld op het Sportpark en vangt aan om één uur. „HENK". Secr.: L. Margarethastraat 1. Programma 8 Mei. Geel-Wit IVictrix I te 12 A uur op het Sportpark Geel-Wit IID. E. M. II te 214 uur op het Sportpark Zaterdagmiddag contributiebetalen van 56 uur in de St. Bavo. Tevens worden dan aan dc leden de toegangsbewijzen uit gereikt voor den feestavond. Nog enkele kaarten zijn te verkrijgen aan onderstaan de adressen Jac. Boot, Gierstraat 56; J. Faase, L. Margarethastraat 1; F. Acrts, 2e Zuid-Pol derstraat 13. De R.K. Voetbal Vereeniging „Zwaluwen" geeft ter gelegenheid van haar 714-jarig bestaan op Zondag 8 Mei en Maandag 9 Mei d.a.v., twee feestavonden in de Sint Josephs-Gezellen Vereeniging, Jansstraat 59. Medewerking wordt verleend door de wel bekende Rederijkerskamer „St, Genesius" die onder Regie van Gebr. Kruijver zullen opvoeren „De Gebroeders Dikmans" een groot succes blijspel in drie bedrijven door Steph van Cuyk. Verder wordt muzikale medewerking ver leend door het modernste op dit gebied „De Zwaluwen Jazzband". Het beloven schitterende avonden te wor den. WEDSTRIJDPROGRAMMA v. ZONDAG, Kampioenschap van Nederland, AjaxN.A.C. FeijenoordHeracles Promotie 3e klasse. SchotenHortus B.F.SKampong Promotie 4e klasse. KinheimE.V.C. Afd. II. Promotie 2e klasse. A.S.C.—A.D.O. Promotie 3e klasse. Coflco r dia—VS. V. Afd. IV. Promotie 2e klasse. BredaniaLonga. V.V.V.Bleijerheide Afd. V. Promotie 2e klasse, Alcides—W.V.V. OM DEN N.V.B. BEKER. V.U.C.Excelsior WilhelminaR.C.H. StormvogelsUnitas VitesseH.B.S. Z.F.C.—N.A.C. Go AheadK.H.C. N.O.A.D.—-V.V.V. Z.A.C.Enschede EENIGE BELANGRIJKE PROMOTIE- EN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN. Behalve een tweetal kampioenswedstrij den, nl. Ajax—N.A.C. en Feyenoord—He racles, staan voor de lagere clubs hier uit den omtrek belangrijke ontmoetingen op het programma. Allereerst de wedstrijd SchotenHortus. De geelzwarte Schotenaren dienen dezen wedstrijd te winnen, willen zij niet vrij zeker degradeeren. We maken ons voor het resultaat van Zondag a.s. niet zoo heel erg bezorgd. Na tuurlijk zal er gewerkt moeten worden, heel hard zelfs, doch indien dat inderdaad het geval is kunnen de Schotenaren de beide puntjes wel hier houden, hetgeen trouwens broodnoodig is. V.S.V. zal het in Delft tegen Concordia zeker niet cadeau krijgen. Wordt deze wedstrijd door de Velseroor- ders gewonnen dan stijgt de kans op het 2de klasseschap met 90 pCt. Maar het oude Concordia zal zeker niet zonder slag of stoot den titelprijs gevtn. Ten slotte speelt Kinheim haar eersten promotiewedsidijd tegen E.V.C, Kinheim heeft een uitstekend seizoen achter den rug en zal geen poging ongedaan laten om het een trede hooger te brengen. Jammer is het dat al deze belangrijke kampen zoo ver in den tijd plaats vinden. Voor den all round sportsman is de aardig heid er al lang af, en we zwijgen dan nog maar over het feit dat spelers zelf bij de sterk verminderde animo, meestal ook hun vorm verliezen. Verschillende weken achtereen is een vodr promotie- of degradatie in aanmerking komend elf'al tegenwoordig tot rusten ge doemd. Wel wordt dan gezocht naar friend ly games, en gelukt dit dan is of de tegen partij veel zwakker of het z.g. sterke elf tal waartegen moet worden gespeeld komt niet zooveel invallers dat van een nuttige oefening eigenlijk geen sprake meer is. Neen het wordt hoog tijd dat men hierin in Den Haag voorziet. Gaat men b.v na dat Schoten eenige maanden geleden reeds haar laatsten competitiewedsrtijd speelde en thans pas den 2en degradatiewedstrijd krijgt dan volgt hier toch wel uit dat de animo bij de geel-zwarte voetballers er niet op vooruitgegaan kan zijn. Voor de vijfde ronde van den N. V. B.- beker moet R. C. H. Zondag naar 's-Herto- genbosch om daar den Zuidelijken eersten klasser Wilhelmina te ontmoeten. Het is niet de eerste maal dat R. C. H. om die reden naar den Bosch gaat. Immers in 1918 het jaar dat R. C. H. den N. V. B.-beker, toenmaals „Holdert"-beker heeft gewonnen, was de eerste wedstrijd eveneens tegen Wil helmina. R. C. H, speelde destijds nog in de tweede klasse en overwon toen de kanaries met groote cijfers 40. Thans zal het zoo'n vaart wellicht niet loopen, hoewel met de mooie kans op een hernieuwd bezit van den beker R. C. H. wel zijn best zal doen. Waar een gelijk spel reeds voldoende zou zijn, verwachten we, dat R. C. H. het wel tot de volgende ronde zal brengen. Het elftal komt uit met: Radsma, Kuyt, Krom. Prevoost, Nieuwenhuis, Nachtegeller, de Geus, v. Dam, Hanze, Ruys. Brugman. Op het R. C. H.-terrein vindt Zondagmid dag de promotie-wedstriid SchotenHortus plaats. In verband met den interlandwedstrijd HollandBelgië stond de comoetilie van den H. V. B. bijna geheel stil. Voor de pro motie naar de eerste klas speelden V. S. V. II en V. O. G. tegen elkaar. V. S. V. II toonde zich veel sterker dan hun tegen stander en wonnen dan ook, met gi-oot ver schil (51). Hierdoor is de promotie naar de eerste klas zoo gqed als zeker. Wie de andere gelukkige zal zijn. is moeilijk te voorspellen. Alle 3 overige candidaten hebben nog een kans, hetgeen de volgende stand duidelijk laat zien: V. S. V. II Kennemers III Ripperda V. O. G. 2 2 0 0 4 8—3 2 10 12 3—3 1 0 0 1 0—1 1 0 0 1 1—5 Morgen ontmoeten elkaar Ripperda en V. O. G. Dit is voor de btrokken elftallen een belangrijke strijd, want wie verliest, kan zijn kansen wel laten rusten tot het volgende jaar. Het zal dus wel spannen op het D.S.K.- terrein. Voor de promotie naar de 2d_e klas spelen Bloemendaal III en Zeemeeuwen II hun laatsten wedstrijd. Indien één van beide elftallen wint, en dat zal wel het geval zijn, dan mag dit met D. W. O. een beslissings- wedsrtijd spelen om een plaatsje in de 2de klas. Onderstaande stand maakt een en ander duidelijk. Spaarnevogels D. W. O. Zeemeeuwen II Bloemendaal III 3 2 1 0 5 9—4 3 1113 10— 8 2 0 111 2—3 2 0 111 4—10 In de andere groep ontmoeten elkaar Bloemendaal IV en Haarlem VIII. Ook in dezen wedstrijd zal de beslissing vallen, wie er promoveert. Zeemeeuwen zal wel niet meer in het veld behoeven. Het zou ook dwaasheid zijn om dit Zandvoortsche elftal tegen Bloemendaal IV en Haarlem VIII te laten spelen. Het voetbalspel is wel wissel vallig en de aflooo van een wedstrijd is meestal niet te voorspellen; maar hier zijn de krachten te verschillend. Het belangrijk ste, dat morgen zal gebeuren is de wedstrijd in den Haag, waar het H.V.B. elftal z'n jaarlijksche ontmoeting heeft met het Haag- sche V. B.-elftal. Verleden jaar kwamen deze Hagenaars aan de Spanjaardslaan met een ste'k elftal. Wij leden toen een sma delijke nederlaag. Met niet minder dan 7-2 werden wij afgemaakt. Nog nooit had de Haag van Haarlem gewonnen. Maar de eer ste keer was meteen raak. Dat onze jon gens er een eer in zullen stellen deze ne derlaag te wreken, spreekt vanzelf. Maar het Haagsche V.B.-elftal is dit jaar ook gog al sterk en zal natuurlijk ook prijs op stellen in den Haag eens van ons te winnen. Evenwel heeft ons elftal danig geoefend, waardoor de ploeg aan hemogeniteit zeker heeft gewonnen. Onze verdediging is heel goed en als het in de voo-hoede wil vlotten, dan maken we een goede kans. Er zal echter van 't begin tot het eind hard, heel hard gewerkt moe ten worden, dan geloof ik. dat we ons dit keer niet bezorgd behoeven te maken over de uitslag. Er wordt gespeeld op het ter rein van A.D.O. Het H.V.B. elftal ziet er als volgt uit. Kruyer (R.C.H.) Van Es (R.C.H.), Beeysing (I.O.O.) De Vries (I.V.O.) Gras (filem) Goedhart (H.lem.) Kammeyer (H'leml Moolenaar (Zeemeeu wen) van Heyst (V.I.O.) van Dalen (H.lem) Trevez (H.lem) Als Gras verhinderd is. zal in ziin plaats Goedhart midhalf spelen en Demmers van V.I.O. de linker-half plaats bezetten. Secr.: Lange Margarethastraat 1. De oefenavonden zijn thans vastgesteld op Dinsdag en Vrijdagavond op het R.-K. Lyceumterrein te Overveen. Aanvang 7 uur. In verband met de komende wedstrij den, verzoeken wij de leden op tijd aanr wezig te zijn, daar er serieus getraind moet worden. Zondag 8 Mei vergadert de T. C. ten huize van den Heer N. de Zwager, Voor uitgangstraat 79 Ter wille van de propaganda voor honk bal in Haarlem heeft de Honkbalclub Haar lem gedaan gekregen, da,t de finale van de Openingswedstrijden in Haarlem gespeedd wordt. Van de tien deelnemende vereen.- gingen zijn nog overgebleven Ajax en A. G. H. C. A G. H. C. heeft verleden jaar na een korto beslissingswedstrijd tegen Concordia het kampioenschap van de eerste klasse be haald. Dit jaar is zij nog niet in de com- petitie-wedstrenden uitgekomen. Ajax is altijd een sterke honkb,alploeg en dit jaar neg sterker dan vroeger, door dat de bekende Concordia-bowler v. d. Heuvel thans vcor Ajax werpt Naar alle waarschijnlijkheid wordt dit de mooiste wedstrijd, die dit seizoen in Haar lem te zien zal zijn. Aan een voorspelling va,n den uitslag wagen wij ons niet De wedstrijd wordt gespeeld op Zondag 8 Mei, 's morgens om 10 uur, op het Ge meentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan. De toegang tot het terrein is vrij. In Hotel „Terminus" le 's-Gravenhage, had gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Kon. Zeil-, Roei en Motorsportvereeniging „De Kaag", Door den voorzitter, den heer Ir. J. C. van Hoolwerff, werd het klein aantal aan" wezigen welkom geheeten en erop gewe zen, dat gedurende het 17-jarig bes'aan van de Vereeniging het aantal leden, thans bedragende 365, wel eens grooter was ge* weest, dat in de laatste jaren het aantal steeds verminderde, wat temeer valt te betreuren, daar de contributie-ontvangsten nauw verbonden zijn met het houden van de Kaag-week, aangezien de uitgaven, aan de wedstrijden verbonden, uit deze ont vangsten bestreden moesten kunnen wor den. Nog honderden profiteeren van de festiviteiten, die de Kaag biedt, terwijl zij niet te bewegen zijn lid van „De Kaag" te worden, een toestand, welke niet kan blijven voortduren, waarom dan ook het bestuur maatregelen wil treffen, welke hieraan een einde maken. De nu volgende notulen worden onder dankzegging aan den secretaris goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat in den loop van het jaar van de ledenlijst werden afgevoerd 40 perso nen, terwijl 34 als lid toetraden, een ach teruitgang dus van 6 personen. Vergele ken met het vorig jaar, nam het aantal ge" meenten, waarin leden gevestigd zijn, toe van 52 tot 56. Daarvan waren de 6 be langrijkste: Den Haag 105, Rotterdam 35, Leiden 50, Amsterdam 29, Warmond 16 en Haarlem 11. Het aantal vast verhuurde lig plaatsen van 72 tot 74. In het voorjaar werden 8 nieuwe schuitenhuizen bijge" bouwd in de nieuwe haven, welke thans ook alle verhuurd zijn. De negende Kaag- week werd gehouden van 2327 Juli, Op den lsten dag werd'en in onderlinge num mers 68 inschrijvingen ontvangen van 12 motorbooten en 31 zeilvaartuigen. Op de 4 volgende dagen werd in de Nationale en Internationale wedstrijden deelgenomen door 114 vaartuigen, verdeeld over 10 klassen, met een totaal starts van 529. Tot de deelnemers behoorden 4 Belgische jachten. Vergeleken met het vorige jaar valt op te merken de vooruitgang van de 6 Meiers (711), Regenboog (1116), Scheldejollen (37) en 16 kwadraat-meter klasse (2—7). De deelneming aan de wed strijden overtrof die van vorige jaren we der aanmerkelijk en de Kaagweek 1926 werd dan ook een succes, zooals nooit te voren. Op 2 en 3 October werden ender" 1.1 nge viledsrifden gehouden, waarvoor werd ingeschreven door 42 vaartuigen met 89 staris. De heeren Van Hoolwerff en De Groot gaven twee cursussen in het win terseizoen 19261927, waaraan werd deel" genomen door 2 meisjes en 10 jongens en door 1 dame en 11 heeren. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de verschillende reke ningen werden afgesloten met een geza menlijk batig saldo van ruim 2300, welk cijfer voor afschrijvingen gereserveerd werd en waardoor de reserve voor afwij kingen op onroerende goederen thans rond 34.000; bedraagt. De Commissie van controle, bestaande uii de heeren G. Akkerman en Prof. Vis ser, deelde bij monde van laatstgenoemde mede, dat zij de boeken en financieele bescheiden had nagezien en accoord be vonden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Ir. L, Doedes en F. van der Eist, werden bij acclamatie herbenoemd. In de commissie van con role werden benoemd de heeren Ir. Ti. Hoekstra en H. M. J. Jansen, beiden te Den Haag en als plaatsvervangende leden de heer j. H. Senff, Oegstgeesl en mej. C. E. de Vlieger, Voorschoten. Het voorstel tot het houden van de Kaagweek van 2226 Juli wordt goedge keurd, terwijl besloten werd alleen de le den vrijen toegang tot de terreinen van de Sociëteit te verleenen, huisgenoolen. gasten en belangstellenden zullen zich te gen betaling van een toegangskaart kunnen voorzien. Hierdoor en door openstelling van de sociëteitsgebouwen des avonds, vertrouwt het bestuur een rustiger en ge zelliger verzamelpunt den zeilers te kun nen aanbieden, terwijl tevens de financieele belangen gebaat zullen worden. Hongaarsch bezoek. Dezer dagen heeft de heer Jules de Musza, lid van het I. O. C. en voorzitter van het Hongaarsch Olympisch Comité, een bezoek gebracht aan Amsterdam, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de voorbereidingen voor de Olympi' sche Spelen. Gedurende zijn verblijf hier ter stede, bezichtigde hij het in aanbouw zijnde sta dion. De heer Musza gaf zijn bewondering le kennen over de wijze, waarop de wie lerbaan in dit s adion gebouwd is, die Pi] eenig ter wereld noemde. Bovendien was hij prettig verrast door het feit, dat men vier weken vooruit was op het tijdschema van den bouw, terwijl het hem opgeval len was, dat men bij de vorige spelen de heer Musza heeft ze ongeveer alle meegemaakt steeds achter was. Wat betreft de huisvesting der Hongaar- sche deelnemers, ten getale van 80 man, kan worden medegedeeld, dat de heer de Musza een voorloopige overeenkomst met het Central Hotel te Baarn heeft getrof fen, welks, omstreken hij bij uitstek ge- echikt achtte voor zijn landgenooten. Programma voor Zondag. Eerste klasse. Anglo Dutch IA—Haarlem IA. D. D. V. IRHaarlem 1B. Tweede klasse. AdosaLeiden 1. T. C. H. 1—T. O. R. 1. Derde klasse. Zaand. L. T. C.—Velserbeek 1. AdvantageL. T. V. Zaandam. K. E. K. 1—T. E. D. 1. Follow Through 1T. C. S. B. Velserbeek 2Follow Through 2. T. E. D. 2—D. O. S. Amsterd. L. T. C. 2T. C. H. 2. OM DEN DAVIS CUP. Einduitslag. DENEMARKEN—NEDERLAND 4—1. Timmer is er tenslotte in geslaagd de eer voor zijn land te redden, doch verder dan dit ééne puntje zijn de Hollanders niet ge komen, daar Bryan op overtuigende wijze werd geslagen door Ulrich. De uitslagen der laatste partijen luiden: TimmerPetersen 63, 64, 46 en 86. BryanUlrich 16, 3—6, 06. Intusschen is deze overweg in verband met de toeneming van het verkeer aldaar nog in observatie. kalmeeren en worden gesterkt door Bu,s,e 75ct Bij Apoih en Drogisten Een winstuitkeering van 3.120.000 aan den Staat. Aan bet jaarverslag van het bedrijf der Staatsmijnen in Limburg over het jaar 1926 is het volgende ontleend: Zooals reeds in het jaarverslag over 1925 werd medegedeeld, liet ht jaar 1926 zich aanvankelijk niet gunstig inzien. Zoowel de steeds dalende prijzen, als het in exploitatie nemen van de mijn Maurits met ingang van 1 Januari 1926, welke mijn i dit jaar nog bij lange na haar volle productie niet bereikte, ahdden een ongunstigen invloed op de be drijfsresultaten. Wel was het daartegenover mogelijk den kostprijs verder omlaag te brengen, maar toch woog alle inspanning gedurende de eerste maanden van 1926 niet op tegen het nadeel der steeds dalende prijzen. De omstandigheden veranderden voor het bedrijf echter aanmerkelijk, toen begin Mei een staking in den Engelsche mijnindustrie uitbrak. Hoewel het Staatsmijnbedrijf een goed deel zijner productie reeds tevoren te gen vaste prijzen verkocht had, werd toch een bevredigende opbrengst verkregen. Het bruto-overschot bedroeg van: alge meen f 595.722 (644.746), Staatsmijn Wil helmina 2.729.373 (478.368). Staatsmijnen Emma en Hendrik, met cokesfabriek en spoorweg 8.4n9.681 (3.117.343), totaal 11.8247s7 (4240457 af: het bruto-tekort van Staatsmijn Maurits 2.008,456 blijft totaal bruto-overschot 9.816.320 (3.740.457) reserve debieuren 457 (1764), reserve ma gazijngoederen 261.890 (79.260), algemeene reserves 1.617.651 (418.974), tezamen 6.696.320 (4240.457), zoodat aan den Staat der Nederlanden een winstuitkeering kan wórden gedaan van 3.120.000 (nihil), zijnde 4 pet. van het, blijkens de balans per 31 December 1926 in de Staatsmijnen gestoken kapitaal ad 78.000.000. De herdenking van het 25-jarig jubileum der Staatsmijnen is gisteravond ingezet met een officieel diner te Heerlen, waaraan o.m. Prins Hendrik en de Ministers v. d, Vegte, Waszink, Slotemaker de Bruine en Lambooy aanzaten. Geen opzettelijk onjuiste voorspiegeling door agenten. In het antwoord van den Minister van Ar- bid, Handel en Nijverheid ten vervolge op de beantwoording van vragen van Duys betref fende door agenten van de vrijwillige ouder- domsverzekering bij het winnen van verze keringen in uitzicht gestelde restibutie der betaalde premiën bij vóór-overlijden en be treffende invoering van restitutie-tarieven, wordt o.a. het volgende gezegd. De verzekeringsraad heeft het onderzoek beëindigd dat in het bijzonder heeft geloopen nopens de grief, dat door de beide in Fries land werkzaam zijnde inspecteurs en door agenten, aan de Raden van Arbeid in ge noemde provincie verbonden, in strijd met de waarheid aan personen, die het sluiten eener vrijwillige ouderdomsvtrzekering werden op gewerkt, zou zijn voorgespiegeld dat bij vóór-overlijden van de verzekerden de be- taalde premiën, op een jaarpremie na, aan de nagelaten betrekkingen zouden worden te rugbetaald. .Het zeer omstandig onderzoek, dat de Verzekeringsraad heeft ingesteld, heeft niet de gegrondheid van de geuite grief kunnen aantoonen. De Verzekeringsraad is op grond van dit onderzoek tot de overtuiging geko men welke overtuiging de minister tot de zijne maakt dat de grief omtrent opzette lijk onjuiste voorspiegeling bij de klagers, wier goede trouw volkomen vaststaat, is ge wekt door een betreurenswaardig misver stand, veroorzaakt door ook weder te goeder trouw door de betrokken inspecteurs en agenten gedane uitlatingen nopens de waar schijnlijkheid van een spoedig te verwachten invoering van restitutie-tarieven. Uit door de betrokken inspecteurs en agenten van bevoegde zijnde ontvangen mededeelingen was dezen bekend geworden dat invoering van zoodanige restitutie-tarie ven werd overwogen. Hierin werd door in specteurs en agenten aanleiding gevonden_ bij het bezoeken van adspirant-verzekerden op de mogelijkheid van de spoedige tot stand koming van deze tarieven te wijzen. Deze mededeelingen, welke allicht niet steeds in zoo duidelijke bewoordingen zijn gedaan, dat de bedoeling daarvan door de betrok ken adspirant-verzekerden, die uiteraard niet allen voldoende bekend waren met de wijze, waarop wijziging in de tarieven tot stand komt, zijn blijkbaar door vele adspi rant-verzekerden in dien zin opgeval dat het restitutie-tarief reeds in werking was Telef. 12127 Bij K. B. is benoemd aan de Rijks Uni versiteit te Groningen in de faculteit der ge neeskunde voor het onderwijs in de huis- en geslachtsziekten tot gewoon hooglecraar dr. J. W. van der Valk, thans buitengewoon hoogleeraar. Aan H. M.'s „Sumatra", thans te Sjanghai, is telegrafisch order gegeven de reis naar Nederlandsch-Indië via Nagasaki voort te zetten. Uit Boedapest wordt aan het Corr. Bur. gemeld, dat daar op 30 April een groot leest is gehouden op de Julianaschool. De klokken van de kerk er naast zonden vijoo- lijke feestklanken uit over de stad, toen de kinderen versierd met oranje-linten en met Hongaarsche en Hollandsche vlaggetjes in de handen binnen kwamen. Ds. Izabó sprak de kinderen toe. Hij sprak over het Huis van Oranie en in t bijzonder over Prinses Juliana. Daarna werden door alle kinderen de twee eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen. Ds. L. Horvath vertelde over Holland, waarbij hij lichtbeelden vertoonde. Toen PHnses Juliana op het doek ver scheen, was aan het „Eljén (Leve) Juliana"- geroep geen einde. 's Middags werd den kinderen een feest maal aangeboden. Aan de Prinses werd het volgende tele gram gezonden: „Aan H. K. H. Prinses Ju liana, Genade zij U. Met verschuldigden eer bied de Julianaschool te Budapest" Nog in observatie. In antwoord op de vragen van het Tweede KameHid den heer Krijger betreffende het herstel van de overwegafsluiting nabij Kethel, deelt de minister van Waterstaat het volgende mede: In het op den overweg bij Kethel^ op 19 April plaats gehad hebbend ongeval, dat geheel te wiiten is geweest aan onoplettendheid van het slachtoffer, dat, doof zijnde, zelfs niet op de waarschuwingen van het publiek acht heeft geslagen, kan geen aanleiding worden gevonden tot het weder instellen van de bewaking over te gaan. ALCOR 5/5 v. Las Palmas, Buen.-Ayres naar Rotterdam. AMSTEL 5/5 v. Stockholm te Sundsvall. BATAVIER IV 5/6 v.m. 9 u. 45 v. Rotter dam te Gravesend. HOFPLEIN 5/5 Scilly gep. Rott. n. Wabana. JOHANNA 5/5 v. Nantes n. Poortershaven. KRALINGEN 5/5 v. Havanna te Boston. MERAUKE (thuisr.) pass. 5/5 Perim. PENDRECHT 6/5 v. Gibraltar, Las Pal mas n. Novorossisk. SCHIE 5/5 v. Korsor n. Raumo. SCOPAS 4/5 v. Bluff te San Pedro. "THE AN A 6/5 Lizard gep. Belfast n. Am sterdam. VLAANDEREN, sleepb. 6/5 v. Rott. te Hamburg met lichter „Fria". WALCHEREN 5/5 's midd. 12 u. 200 mijl Z.W. v. Ouessant, Trocopilla n. Falmouth. ASSENAAR 6/5 v. Burnt-Island te Hei- singfors. STOOMVAARTLIJNEN. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) pass. 5/5 Las Palmas. MONTFERLAND (uitr.) 5/5 te Montevideo KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AMAZONE (thuisr.) 5/5 v. Havre n. A'dam. AMERSFOORT (uitr.) 4/5 te Curasao. AMSTERDAM (thuisr.) 5/5 te Duinkerken: DEUCALION 5/5 v. Bari n. Cephalonia- HEBE 5/5 v. Melilla te Alicante. HERMES 6/5 v. Amst. n. Curasao. ILOS 6/5 v. Amst. te Rott. NEPTUNUS 6/5 v. Amst. te Rotterdam. NEREUS 6/4 v. Hamburg te Amsterdam. PERSEUS 5/5 v. Kopenhagen n. Aarhus STELLA 5/5 v. Smyrna n. Piraeus. TELLUS 5/5 v. Messina n. Palermo. VENUS 4/5 v. Pto. Barrios n. Kingston, STOOMVAART MIJ. NERDELAND. BINTANG (uitr.) pass. 5/5 Gibraltar. GROTIUS (thuisr.) pass. 5/5 Perim. KANGEAN (uitr.) 6/5 te Belawan. ROTTI (uir.) 5/6 te Bremen. SEMBILAN (thuisr.) 6/5 v. Perim. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILDERDIJK (thuisr.) 3/5 v. Port Said. GORONTALO (thuisr.) pass. 6/5 Vlissingen n. Antwerpen. MELISKERK 5/5 v. Delagoabaai n. Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, v. Vancouver n. Rott., 5/5 te Liverpool. MOERDIJK (uitr.) 5/5 te Los Angeles. NOORDAM 5/5 v. New York n. Rott. VEENDAM, Rott. n. New York 5/5 v.. Halifax. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK 5/5 v. Hamburg n. Rott. ABBEKERK (thuisr.) pass. 6/5 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. i BOVENKERK (thuisr.) 5/5 te Madras. HOOGKERK Hamburg n. Antw. pass. 6/5 Vlissingen. KOUDEKERK (uitr.) pass. 5/5 Perim. RIDDERKERK (thuisr.) 6/5 v. Karachi JAVA—NEW YORK LIJN. KARIMATA, New York n. Java, 5/5 v, Suez. MANOERAN, v. Batavia n. New York, 6/5 v. Padang. SOEKABOEMI, Java n. New York, pass. 5/5 Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) 5/5 v. Colombo. TAMBORA (thuisr.) 6/5 v.m. 6 u. te Mar seille. TOB A (uitr.) pass. 6/5 Vlissingen n. Antw. EMZETCO LIJN. J J)NGE ANTHONY 5/5 v. Napels n. Licata. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13