Indrukken uit China. RIANTE HALVE VILLA Gebr. Com» Lr en Hendrik Kwak Hzn. PLMTSEUJ5C K3EUWS. BEVERWIJK. IJMUIDEN-OOST. IJMUIDEN. VELSEN, LIJNDEN. VELSEN. HILLEGOM. ZANDVOORT, LAATSTE NIEUWS. Onweer te Londen. Overstroomingen in Moravië. TE AERDENHOUT, KOOPPRIJS i 11500 SCHITTEREND GELEGEN BIJ BOSCH EN TRAM. Inlichtingen bij HEEMSTEDE'S WONINGBUREAU OOSTERDUINWEG Witte Bioscoop. „De onbekende Sol daat" het hoofdnummer van heden en Zon- d.-g is inderdaad een filmwerk van buiten gewone beteekenis. Het is groot aangrijpend drama van liefde en leed. Een film in 8 acten, waarvan elke meter boeit. Een drama van moedertranen en liefde. Een geschiedenis van oorlog en verderf. De Onbekende Soldaat, het respect van alle naties, de vereering van millioenen moe ders, vrouwen en kinderen. De Onbekende Soldaat.... het is mis schien mijn zoon, mijn man, mijn vader, mijn verloofde! „De Onbekende Soldaat" werd in de groote steden met groot succes opgevoerd en degenen die de film gezien hebben, zul len volmondig verklaren: Het is een reuzen- film. Hieronder nog eenige persbeoordeelingen: Het Vaderland: De Onbekende Soldaat is een aangrijpende, echt menschelijke film, Wij kunnen ons dan ook zeer goed voorstel len dat dit werk 14 dagen op het repertoire bleef van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. Haagsche Courant: Wij zagen gedurende de vertooning van „De Onbekende Soldaat" dat menig toeschouwer een traan wegpinkte. Het was een machtig schouwspel! De Beverwijksche Harmoniekapel naar Duitschland. De leden van de Beverwijksche Harmoniekapel zullen op Zaterdag 21 Mei a.s. hun voorgenomen uit stapje naar Duitschland gaan ondernemen. Alle voorbereidingen zijn getroffen, niet in het minst door het cornïgé in Essen, dat alles in het werk heeft gesteld den Beverwij kers eenige aangename dagen te verzekeren. Het vertrek van Beverwijk zal op Zater dag 21 Mei des voormiddags geschieden. Onmiddellijk na aankomst van den trein te Essen C.S. vertrekken de Hollandsche gasten met gereedstaande electrische trams naar Essen-Frintrop, waar de Beverwijksche musici zullen worden begroet door Rector Peschke van het Lyceum. Met het bekende Duitsche organisatie talent heeft het voortvarende feestcomité ook zorg gedragen voor logies. Het is ver heugend te constateeren hoe de inwoners als om strijd aanboden den bezoekers alle mogelijke gastvrijheid te verleenen, zoodat ook dit belangrijk onderdeel van de toer voor de Harmoniekapel vlot en naar volle tevredenheid werd geregeld. Een mooi staalt je van Duitsche gastvrijheid! De Zondag wordt ingezet met een zg. promenadeconcert op het kerkplein, dat de Harmoniekapel den inwoners aanbiedt. Des avonds vindt het groote feestconcert plaats in de groote zaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw „Union" te Oberhausen. een concertzaal met ongeveer 1400 zitplaat sen. De Beverwijksche Harmoniekapel zal hier een met zorg gekozen programma uit voeren. Medewerking verleent het Dubbel- Mannenkwartet „Schubert", dir. de heer Schurbusch, dat verleden jaar optrad te Be verwijk. Een bijzondere omstandigheid is, dat juist den Zondag te voren een groot concert orgel in „Union" geplaatst, zal zijn in gewijd en ingespeeld. Op den avond van het concert zal dit mooie orgel voor de 2e maal worden bespeeld door den zeer be kenden organist Herman Schommer, van Oberhausen. Dit concert belooft in alle op zichten een groot succes te zullen worden. Maandag en Dinsdag v.m. zijn bestemd voor het maken van uitstapjes in de om geving. Evenwel blijft het programma hier van een verrassing, die het feestcomité zijn gasten wil bereiden. Een en ander waarborgt eenige zeer ge noeglijke dagen. Wij hopen, dat gunstig weder deze eerste buitenlandsche reis van onze Harmonie kapel zal vergezellen, maar vooral, dat zij haar goeden naam in alles daar in den vreemde zal weten hoog te houden. GEZONDHEIDSCOMMISSIE Verschenen is het jaarverslag der Gezond heidscommissie, gezeteld te Beverwijk voor de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Assendelft, Akersloot, Limmen, Uitgeest, Heemskerk, Castricum, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Heilo, Oudorp, Bergen, Koedijk en Schoorl. De rekening en verantwoording sluit met een bedrag van f 3659,85%. De algemeene toestand der volksgezond heid was bevredigend. Met het onbewoonbaar verklaren en ver beteren van woningen werd op dezelfde wijze als in het vorig jaarverslag werd vermeld, voortgegaan. Een blijvende moeilijkheid le\ e t het feitelijk ontruimen der woningen echter op, daar in verschillende gevallen de gemeentebesturen in gebreke blijven daartoe over te gaan. Meermalen kwam in het verslagjaar de toestand ter sprake, waarin de havgn en het zijkanaal, De Pijp, te Beverwijk verkeeren, tengevolge van de loozing van rioolstoffen en fabrieksstoffen en de wijze waarop hierin verbetering ware te brengen. De Commissie heeft dit onderwerp in studie en zal te zijner tijd daarover hare adviezen aan 't Gemeente bestuur doen toekomen. De Commissie heeft het voornemen zich terzake van de hangende rioleeringsvragen en van de hiervoren vermelde vervuiling van openbaar water te Beverwijk van des kundige voorlichting te voorzien en heeft daartoe reeds stappen gedaan. Zij meende zender dat geen voldoende gefundeerde ad viezen te kunnen uitbrengen. Het in het vorig jaarverslag vermelde ver zoek van de afdeeling van het Witte Kruis te Beverwijk om mede te werken tot ver betering van woningtoestanden aldaar gaf mede aanleiding tot verbetering van on- gewenschte woningtoestanden. Uitvoerig behandelt het jaarverslag de uitbreidingskwestie in een gedeelte van den Zuidwijkermeerpolder. Besmettelijke ziekten 1926 Roodvonk 47; waarvan Bergen 8, Beverwijk 7, Egmond-Binnen 1, Heemskerk 3, Heiloo 1, Koedijk 1, Oudorp 4, Uitgeest 2 en Wijk aan Zee en Duin 20 (waarvan 9 in Koloniehuis), Diphtheritis 24, waarvan te Bergen 2, Beverwijk 14, Uitgeest 2 en Wijk aan Zee en Duin 6. Febris typhoidea 4, waarvan te Beverwijk 1 en te Castricum 3. Voor de Wed. van R. Tot dusver wer den voor een schadeloosstelling aan mej. de wed. J. v. R. de volgende bedragen ontvan gen N. M./1.- J. B./1.- ;H. P./2.50 N. N. 1.- C. B. 1.- D. M. G. B. 1.- J. D. ƒ0.50 ;N. N. 0.50. Wie volgen nog Groene veilingen. Voor „Kennemer- land" en de „Vrije Veiling" zijn dit jaar 5 groene veilingen uitgeschreven. Óp de reeds gehouden veilingen was de belangstelling groot. De kooplust was zeer bevredigend voor goede gewassen vroege tulpen en bijgoed. Voor Narcissen en darwintulpen was de ani mo niet zoo groot. Heden werd een groote veiling te Wijk aan Duin gehouden Dinsdag 10 Mei wordt te Santpoort en Driehuis een belangrijke veiling gehouden van extra ge wassen vroege tulpen, Narcissen en Darwin tulpen. Bedevaart naar Heilo. Door boven genoemde vereeniging werd Donderdag avond vergaderd in het Patronaatsgebouw, om te bespreken den pelgrimstocht, welke deze maand weer zal worden ondernomen. Door den secretaris werd geopend met den Christelijken groet en hij heette allen van harte welkom. De notulen werden voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Na een ge houden bespreking werd het volgende beslo ten 22 Mei a. s. zal des morgens te 5 uur een H. Mis opgedragen worden in de kerk te IJmuiden-Oost. Daarna wordt te 6.15 uur de bedevaart ondernomen vanaf het Patronaats gebouw te voet naar Heilo. Tijdens dezen tocht zullen verschillende liederen worden gezongen. Te Heilo zullen de plechtigheden worden gehouden door Pater Alexander. Verzocht zal worden om den terugtocht vanaf Runxputte per spoor te maken. Het is te hopen, dat meer personen den pelgrimstocht zullen medemaken als op Tie vergadering aanwezig waren. Hierna volgde sluiting met gebed. Begin van brand. Gisteren nacht brak een begin van brand uit in het gymnastiek lokaal van school D. Door spoedig ingrijpen wist men erger te voorkomen, alhoewel nog «en gat in den vloer brandde ter grootte van 1 M2. BEVERWIJK. ZONDAG Plechtig feest van St. Joseph schaalcollecte voor „de goede Herder" en voor de Bescherming van meisjes, half 5 patronaat 16 uur Lof met plechtige vernie- wing der Intronisatie. MAANDAG 6 uur meisjes-congregatie 7 uur Lof en Rozenhoedje, daarna Mannen- congregatie, DINSDAG 7 uur Rozenhoedje daarna jongens-congregatie. WOENSDAG 7 uur Rozenhoedje daarna vrouwe n-congregatie. DONDERDAG half 10 H. Mis voor Brui degom en Bruid 7 uur Lof met Rozen hoedje. VRIJDAG 4 uur Biechthooren voor kin deren 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 Biech' hooren 7 uur kort lof met Rozenhoedje. A.s. Zondag schaalcollecte voor de kerk sieraden. BEVERWIJK. ZONDAG. Plechtige viering van het feest van den H. Joseph, Patroon der H. Kerk. De H.H. Missen te 7% uur, 8 uur en 10 uur. Geen Catechismus. Om 3 uur Derde Orde. Om kwart vóór 6 H. Familie. Om 7 ut r Maria-Lof met predikatie. MAANDAG-avónd en volgende avonden om 1 uur Meimaandlof en Rozenhoedje. MAANDAG en DINSDAG te half 12 en 4 uur oefeningen voor de kinderen der Eerste H. Communie. DINSDAG-ochtend om 10 uur Veni Creatrr en plechtige gezongen Huwelijk - mis. Van half 6 tot 7 uur biechthooren voor de ouders der Communiekinderen. Om half 8 Maria-Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG. De H.H. Missen te half 7, half 8 en 9 uur. Om half 8 de H. Mis waar onder de Eerste H. Communie der kleinen. Om 4 uur plechtig Lof van dankbaarheid. Geen Lof te 7 uur. Om half 8 Maria-Con gregatie voor de jongens. DONDERDAG. Orn 10 uur Veni Creator en gezongen Huwelijksmis. VRIJDAG. Om half 12 en 4 uur biecht hooren voor de jongens. ZATERDAG. Óm 8 uur gezamenlijke H. Communie der jongens. Van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Om 7 uur Lof met g.ebeden voor de ingekomen intenties. Dagelijks reeds te half 7 uitreiking der H. Communie. De H.H. Missen te 7 uur, 8 uur en 9 uur, behalve Woensdag. R. K. Volksbond. Vrijdag 13 Mei a.s. des avonds te 8 uur, zal in het Vereepigings- lokaal boven de Zusterschool een zeer be langrijke vergadering worden gehouden van dén R. K. Volksbond, afdeeling IJmuiden, Het bestuur rekent stellig op de belang- telling der leden. Punten van behandeling zijn Aanvulling bestuur. Bespreking onder werp. Werkloozen steun en werkverruiming in ae gemeente Velsen, naar aanleiding van de oprichting aldaar van een Commissie, met de zorgen daarvoor belast. T.B.C.-be- strijding en actie H. L, Deelname Congres te Nijmegen. R. K. Haven- en Transportarbeiders. Gisterenavond vergaderde deze afdeeling in het Verenigingslokaal. Aanwezig waren verschillende leden, de geestelijk adviseur, en de Hoofdbestuurder H.-Jansen, uit Am sterdam. De Voorzitter betreurt de slechte opkomst, en gezien dit feit acht hij het over bodig te rede te laten uitspreken door het Hoofdbestuurslid. Vandaar, dat meer de punten door de leden zelf naar voren ge bracht werden, besproken en behandeld door den heer H. Jansen. Nadat alle leden naar behooreri waren beantwoord, werd besloten om samenwerking te zoeken met het opgerichte Comité tot werkverruiming in de gemepte. Hierna volgde sluiting. Bijzonder vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor de voorschotten op de ge meentelijke bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1926, als volgt te bepalen R. K. Jongensschool Vel sen 800.Christelijke school te Velsen 545.R. K. Jongensschool te IJmuiden 365.R. K. Meisjesschool te IJmuiden 235.Christelijke school aan den Engel- mundusweg 185. De motie Dalmeijer inzake woning bouw. B. en W. deelen den raad mede, dat zij hun standpunt ten opzichte van de woningvoorziening, reeds neergelegd in het afdeelingsverslag, voor de gemeentebegroo- ting, n.ï. dat de verdere voorziening in den woningvoorraad voorloopig aan de particu liere bouwers moet worden overgelater, handhaven. Zij adviseeren derhalve om de motie-Dalmeijer niet aan te nemen, Tevens meent het college, te moeten voor stellen, na 1 Juni a.s. inkomende aanvragen om voorschotten onder verband van tweede hypotheek niet meer in behandeling te ne men. De opgemelde termijn dient naar hun oor deel te worden gesteld, om belanghebbenden alsnog de gelegenheid te geven, reeds bij hen in behandeling zijnde aanvragen in te dienen. Propagandaclub „Opwaarts". De opkomst was schitterend De heer Gouwe leeuw opende met 'n hartelijk welkom. De notulen, gesteld door den heer P, Schrama, werden zonder bemerkingen gearresteerd, 'n Tiental vragen was ingekomen over allerhan de onderwerpen. De heer Post beantwoordde ze zeer ten genoege der stellers. Staande de vergadering werd een gelukwensch gezonden aan den ZeerEerw. Adviseur, die verjaarde. De propaganda voor de a. s, gemeenteraads verkiezing werd gemakkelijk geregeld, want rvo 1 ijver aanvaardden alle propagandisten de hun toegewezen taak. Ook de actie voor Vijf huizen e. o. werd geregeld. De kwitanties der Kiesvereeniging werden uitgereikt en zullen in deze maand den leden worden aangeboden. De volgende bijeenkomst is bepaald op 19 Mei. te 7j3 uur. Ze zal niet geconvoceerd worden. Toch worden alle propagandisten verwacht, om de laatste werk zaamheden voor de verkiezing te regelen. Gezondheidscommissie. Versche nen is het verslag der Gezondheidscommissie voor de gemeente Velsen over het jaar 1926. Wij ontleenen hieraan het volgende Uit de bij het verslag gevoegde statistische gegevens valt ook thans wederom te consta teeren, dat de gezondheidstoestand in deze gemeente over het algemeen gunstig mag worden genoemd. Het sterftecijfer was we derom zeer laag, n.l. 6.63 op 1000 inwoners, tegen 7.43 in 1925. Aan het eind van het verslagjaar kwam ook in de gemeente, evenals elders in het land, een griep-epidemie tot uiting. Enkele sterf gevallen waren hiervan het gevolg. Uit de statistiek, betrekking hebbende op het voorkorren van de in de wet genoemde besmettelijke ziekten, valt tevens te consta teeren, dat het jaar 1926 ongunstig afsteekt bij de voorafgaande jaren. Bijna in geen enkel jaar deden zich zoovele gevallen van besmet telijke ziekten, met name van roodvonk voor als in het verslagjaar. Over het tijdvak van Januari tot en met September vertoonen de cijfers een vrij normaal beeld- In totaal kwamen in die periode 57 gevallen voor In October valt een sterke toeneming te constateeren, welke gedurende het verdere gedeelte van het jaar aanhield. Van 28 Octo ber tot 18 November werden 29 gevallen aangegeven. Over het teheel telde het jaar 1926 meer gevallen van roodvonk dan de jaren 1922 tot en met 1926. tezamen, (n.l. 126). Ten aanzien van de verontreiniging van het Noordzeekanaal is de commissie nog steeds werkzaam. Indien het om technische redenen niet mogelijk mocht blijken, dat het afvalwater in gezuiverden toestand op het kanaal kan worden geloosd, is de commissie van oor deel, dat de oplossing in een andere richting gezocht zal moeten worden, bijv. dpor een rechtstreeks afvoeren van het verontreinigde water naar het buitenwater, door middel van een buisleiding. Wat de volkshuisvesting betreft, kan wor den gezegd, dat 1926 voor de gemeente een goed jaar is geweest. Gedurende het verslagjaar werden 113 bouwvergunningen verleend voor den bouw van 945 woningen. Hierbij zijn inbegrepen de 295 woningen voor rekening der gemeente. Beschikbaar kwamen in den loop van het verslagjaar 649 woningen, waarvan 643 door aanbouw. Door slooping vervielen 22 woningen. Gedurende het verslagjaar werden voor schotten toegekend onder waarborg van twee de hypotheek tot een totaal van 118.200. voor 197 arbeiderswoningen. BEHOUD VAN DEN VIJVER NABIJ DEN ZEEWEG. In de raadsvergadering van 16 November 1926 werd aangehouden een voorstel van B, en W., strekkende tot wijziging van het raadsbesluit, waarbij aan W. van Heijst, te Driehuis, vergunning is verleend tot het aanleggen van wegen te IJmuiden-Oost. Deze aanhouding geschiedde, om het col lege in de gelegenheid te stellen nog nader met W. van Heijst in overleg te treden, om trent het opleggen van een voorwaarde, waar toe in die vergadering mondeling een voor stel werd gedaan en welke zou luiden als volgt „en tevens, binnen den termijn, genoemd onder voorwaarde 1 van het Raadsbesluit van 2 Maart 1926, aan de gemeente, met be stemming voor den openbaren dienst, kos teloos en om niet, in eigendom worden over gedragen, de zuidelijke vijver en een strook grond daaromheen, zulks met de thans op die grondstrook aanwezige boomen en andere beplanting." Bedoeld overleg heeft tot resultaat gehad, dat W. van Heijst, voornoemd, zich bereid heeft verklaard, tot behoud van natuur schoon, aan de gemeente over te dragen den bovenbedoelden vijver met het daarom ge- l:gen talud, benevens een pad, ter breedte van 2 M., ter grootte, met inbegrip van het nader ti noemen wandelpad, van 2000 M2, zulks nadat van zijnentwege het talud van den vijver zal zijn bijgewerkt en het pad daaromheen aangelegd. Deze bereidverklaring geschiedt echter onder voorbehoud, dat het uitbreidingsplan en het meergenoemde raadsbesluit wordt gewijzigd, in dier voege, dat het gedeelte van de Leeuweriklaan, van den Zeeweg af tot de Merellaan, komt te vervallen, aan overdrager zal worden toegestaan van den Zeeweg af, langs zijn eigendomsgrens en die der Nederlandsche spoorwegen, tot de Leeuweriklaan een wandelpad aan te leg gen, ter breedte van 4 M., v.oorzien van rio- leering en behard met klinkers en hem ver gunning zal worden verleend om aan dit wandelpad 2 dubbele woningen te bouwen. B. en W, kunnen zich hiermede vereeni gen en bieden dien overeenkomstig een voorschot aan. Concert. Gisteravond werd in Hotel Sistermans een concert gegeven door Iiille- gom's gemengd Koor, Directeur de heer G. J. Kalt. Belangstellende medewerking werd verleend door mej. Pirn Kok, concertzange res te Den Haag en mej. Rie Slebe, pianis e te Haarlem. Behalve een zevental koornum mers werden liederen voor solozang ten ge- hoore gebracht van Pergolise, Wolf, Schu bert en Cath. van Rennes. Het was een mooie kunstavond. Mej. D. Bendinger. Alhier is op 90- jarigen leeftijd overleden mejuffrouw Door- tje B ;ndinger, bij de oude Hi:l gommers een welbekende persoonlijkheid. De over ledene is nl. de laatste kantoorhoudster geweest, toen Hillegom, nog een hulpkan toor der Posterijen bezat. Als bewijs van den groei der plaats in bevolking en posterijen- dienst verdient het wel vermelding dat in den tijd van mej. Bendinger schier geen postdrukte waarneembaar was, terwijl thans het kantoor bediend wordt door een Direc teur, 9 ambtenaren, 2 kantoorknechts en 13 bestellers. Naar aanleiding van een strooibiljet. Ons werd toegezonden een strooibiljet der S. D. A, P. inzake de a.s. Gemeenteraadsverkie zingen. Natuurlijk is het een goed recht der partij,, te trachten haar gelederen te verster ken. Toch moeten ons een paar opmerkin gen van het hart naar aanleiding van het geen in het biljet met vette hoofdletters ge drukt staat, nl. dat de S. D. A. P. (bedoeld wordt natuurlijk in Hillegom!) steeds voor het algemeen belang opkomt „maar in het bijzonder voor de belangen der arbeiders klasse." Het aangehaalde, vetgedrukte doet ons wijzen op de volgende feiten: Bij de aan vrage der R.K. Geitenfokv. alhier om sub sidie, stemden de beide roode heeren tegen, ondanks het feit. Jat deze subsidie uitslui tend aan de arbeidersgezinnen ten goede komt en ook niet-katholieken lid der ver eeniging kunnen zijn en oo zijn. Bij de sub sidie-aanvrage 25 slechts) voor de Vroed vrouwenschool te Heerlen stemden deze heeren insgelijks tegen, terwijl wjj de over tuiging hebben, dat de daar opgeleide juf frouwen in hoofdzaak haar werkkring vin den in de arbeidersgezinnen. Dit zijn slechts enkele staaltjes. Verder zegt het biljet, dat men op den candidaat der S. D. A. P. zal stemmen, wanneer men wenscht, dat er is een behoorlijke verzorging der werkloozen. Het laatste woord staat weer groot en vet. Ook hiertegen hebben we bedenking. In de werkloozen-commissie zit één S. D. A. P.'er. Diens invloed kan dus niet overwegend zijn, maar het is ons een oprecht getuigenis, dat onze chr. meerderheid in den Raad steeds zich het lot der werkeloozen heeft aange trokken. ook voordat er een S. D. A. P.'er in de commissie zat. Wel willen we vastleg gen, dat indien in de afgeloopen gemeente- raads-periode de meerderheid van den Raad niet geremd had, de belastingen óók voor de arbeiders heel wat hooger zou den geweest zijn dan nu. Wij hebben dan ook het volste vertrouwen in onze Room- sche arbeiders dat zij zich niet zullen laten verschalken door het gefluit van dezen vo gelaar, daar zij hun belangen bij den recht- schen en Roomschen Raad volkomen veilig weten. De vrees der S. D. A, P. is ook in dezen de vader der gedachte nl., dat het niet denkbeeldig is, dat de S. D. A. P. een zetel op 18 Mei verliest. En wanneer ieder zijn best doet en zijn plicht, dan zijn wij van die achteruitgang verzekerd. Waar de S. D. A. P. het in den lande en in den Raad met de waarheid niet te nauw neemt, daar is ook dit strooibiljet verklaarbaar. Het zal echter o.i. iet den minsten invloed hebben onze Goddank hoogst prncipieele Roomsche kiezers en kiezeressen. Propagandavergadering Arbeidersorgani satie. Op deze propagandavergadering welke met een WCord van welkom aan de talrijke aanwezigen, werd geopend door den voorzitter der Bouwvakarbeiders, werd het woord gegeven aan den Keer C. Vfc Ocstveen van „St, Raphael". Spr. besprak in hoofdzaak het gecombi neerd werken van de organisaties. Wan neer ieder voor zich zelf zou werken, was de maatschappij niet te hervormen, daar om moeten wij gezanveaiijik optrekken, cdat wij dan alleen kans hebben van sla gen. Verder ligt de groote kracht in het Katholiek zijn - in woord en daad en zoo doende lid te zijn van een Katholieke or ganisatie. De heer Kuiper sprak als vertegenwoor diger van ,St. Deus Dedit". Niet alleen in huis, kerk en school, maar ook in het openbare leven, in de organi satie moet men Roomsch zijn, hetgeen spr. nader uiteenzette. De heer Vollaerts afgevaardigde van de Bouwvakarbeiders „St, Joseph" zeide, dat het Roomsch zijn tot uiting moet komen op het congres te Nijmegen 17 Juli aa, opdat vriend en vijand kan zien, wat we zijn en doen. Wijders toonde spr. aan wat de vakor ganisatie beteekept en wat zij doet, verder er op wijzende ver .rouwen te stellen in de Jeiders, daar deze toch uit de arbeiders zijn voortgekomen. De Geestelijke Adviseur sprak een dank woord tot allen, die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen. Opgedragen. Aan de firma de Vries en Couzijn aannemers te Hillegom is bij on- derhandsche aanbesteding opgedragen het bouwen van een bloembollenschuur met pakplaats, betonschoeiïng en bijkomende werken aan de schippersloot te Noordwij- kerhout voor rekening van den heer H. v. Leeuwen. Tevens is aan dezelfde firma op gedragen het bouwen van een dubbel woon huis aan de Leidschestraat te Hillegom voor rekening van den heer J. de Nederlanden en het bouwen van een villa aan de Leid schestraat voor rekening van den heer L, Strassen Jr. en tevens is door de zelfde firma als bouwkundige uitbesteed het bou wen van een bloembollenschuur aan den Loosterweg te Voorhout voor rekening van den Heer Jap. Berbee waar voor het laagst werd ingeschreven door H. Bakker aanne mer te Voorhout aan wien het werk is op-, gedragen. Burgerlijke Stand van 29 April 1927 tot en met 5 Mei 1927. Geboren: óreta, d. van M. Zwemmer en A. van der Mey. Jo hanna Frederika, d. van W, Reyer en J. W Blaas. Ondertrouwd: J. Berk namen P. L, Dohé, N. C. ten Broeke en H J Gosen. Getrouwd: A. Schaap en M. C. M. Bosz- hard. C. G Schouten en Klaarti» M-!^- naar. Overleden: M. C. Bohl, 57 jaaiy Zwarte lijst. Er is in deze gemeenta weder eene zwarte lijst opgemaakt, Een elftal personén is daarop geplaatst. Raadslid. De heer W. C. van Saase zijn benoeming tot lid van den raad niet aangenomen. In zijn plaats is nu benoemd (Je heer H. Meijer, Kostverlorenstraat 82- LONDEN, 7 Mei. Gistermiddag Keeft een hevig onweer boven Londen gewoed, De bliksem sloeg in in een huis, nabij London-Bridge. Er werd ernstige schade aangericht. PRAAG, 7 Mei. Ten gevolge van de hevige regens der laatste dagen, zijn de rivieren in Moravië buiten de oevers ge treden. Een tiental dorpen staat onder water. Er zijn verscheidene dooden. De schade is belangrijk. TRAMHALTE AERDENHOUT TELEFOON 26226. REISBESCHRIJVING HOLLAND—CHINA. (Vervolg.) Den 26 Januari komt er leven in de brou werij. Gisterenavond heeft het aan alle kan ten van den horizont geweerlicht. Vannacht werden de sluizen opengezet en het heeft geregend den heelen dag door, niet met druppeltjes, neen, mst tonuenmaten tegelijk kwam het water uit de hemel vallen. Dat socmen ze een tropisch buitje. IV e moesten natuurlijk den heelen dag binnen blijven, Als het avond wordt, en er geen sterren af maantje zichtbaar zijn, en de plasregen het uitzicht totaal belemmert, wordt het gevaarlijker. Het is zeer druk verkeer tus schen Sabang en Colombo. De schepen kun- len elkaar met zulk weer niet zien, daarom wordt de stoomfluit in werking gesteld. We :itten juist aan tafel, als zij voor 't eerst begint te toeteren. Wat geeft dat een vreemd gevoel in je maag. Het dreunt je eeele lichaam door. Dat gaat zoo door den ïeelen avond om de paar minuten. Onze hut s geitgen tegen den schoorsteen, waarlangs le stoomfluit gaat, We schrikken dan ook >m de 5 minuten zoo geweldig, dat we tel- tens van onze plaatsen opvliegen om de mrtijspoorten dicht te doen. die vanwege le warmte weer even dikwijls geopend vorden. Toch went het gauw, want op 't aatst hoorden we niets meer. 's Morgens :chter vernamen we, dat de sirene na 9 uur liet meer geblazen had. Den volgenden morgen staan we op met ins vaderlandslievend hait kloppend van erlangen. We zullen vandaag weer Neder- andsch gebied zien oprijzen aan den kim. )m half 8 komt de Noordpunt van Sumatra n zicht. Om 9 uur passeeren we het Noor- lelijkste gedeelte van onzen Oost, een clein rond eilandje, Poeloe Rond, geheel net bosschen begroeid, daarachter Poela fleh met Sabang en Poeloe Bras. We blij- en te ver van de kust om het land te •erkennen. Slechts zien we hooge bebosch- .anvoert, komtn langszij. Als deze weer het len haven. Na het dier is Sabang weer uit iet oog en we varen recht op Penang aan, mze eerste landingsplaats, waarvan ik u morgen meer hoop te vertellen. Het is 11 uur 's morgens, tls Penang in zicht is. Een lange bergketen, die ineen- loopt met de bergkammen van het vaste land Malakka, Steeds hooger en scherper vertoont zich het eiland, tot we ten slotte boomen eri huisjes kunnen onderscheiden. We varen om den Noordpunt heen en on gemerkt komen we bij den baai. Een klein loodsbeotie stuurt onze boot in veilige ha ven. Het is niet bijzonder druk, doch we treffen weer een paar Hollanders: de Cre- mer en de Moena. Ternauwernood zijn de ankers uitgeworpen of een flinke regenbui drijft ons terug van de railing, 't Duurt gelukkig niet lang. Een rank motorbootje, de „Eve", van ens Hollandsch agentschap en de „Lincoln" die de officieele personen aanvoert komen langszij. Als deze weer het schip verlaten hebben, komt een heele flot tielje van kleine roeibootjes op ons schip aangestuurd. Bijna alle schuitjes zijn beschil derd in de Nederlandsche kleuren, evenals de masten van de vrachtschuiten, die ook rood, wit en blauw geschilderd zijn. Ze brengen de transportarbeiders aan boord, want we houden van opschieten, 't Zijn voor ons vreemde typen. Velen hebben slechts een lendenschort om hun donkerbruin lijf, anderen dragen allerlei kleurige hemden, jas jes of doeken, een fez of tulband op het hoofd. Er komen wel een 60 man aan boord, die door hun opzichters aanstonds aan het wc:k worden gezet. We zijn vol belang stelling en staan dan hier. dan daar te kij- ktn. Er komen dan kooplui met manufactu re, dranken, fruit enz., ook eenige C'ninee- sche vrouwtjes, die de klceren van onze stokers komen verstellen, We hadden ons, die inlanders heel anders voorgesteld, doch ze vallen buitengewoon mee. Ze hebben mooie kappen en de weinige kleedingstuk- ken, die ze dragen, zijn scherp van kleur en met een soort élégance omgeslagen. We bekomen verlof om aan wal te gaan, i H varen met den agent terug met het mooie Hollandsche bootje. Dé Indische matrozen zien er zeer netjes uit, ze dragtn de Hol landsche driekleur op hun blouse. In 5 minuten zijn we aan wal. De scheeps agent zal zorgen, dat we om 7 uur weer terug kunnen met dezelfde gelegenheid, 't Is nu vier uur. We hooren meerdere toren klokken slaan, ook één imitatie Westmin- ter. 't Klinkt heel aardig. We besluiten eerst maar rechtuit te loopen, langs het groote postkantoor. In 't begin zien we flinke Eu- ropeesche gebouwen; Banken en o,a, het gebouw der Nederlandsche Handelsmaat schappij De wegen zijn puik, zooals in alle Engelsche kolonies, geasphaltaerd, Er reed juist een groote pekmachine door de stra ten. De winkels zijn bijna allen open van vo ren. De waren staan tot buiten de huizen uitgestald. Ook hier is de geheele handel in de macht der Chineezen. De reclameborden duiden het aan. en vooral de winkeliers zelf die netjes gekamd en gewasschen, doch zeer schaarsch gekleed in hun zaakje staan, 't Is er druk, ook langs den weg, want 't gaat tegen 't Chjneesch Nieuwjaar, het eenigst, maar dan ook groote feest der Chineezen. 't Wemelt er van auto's in de straten, de eene wagen nog luxer dan de andere. Er rijden veel Europeanen rond, doch vooral rijk geworden Chineezen. Be halve fietsen en ossenkarren zien we nog een eigenaardig voertuig, in onze streken onbekend n.l. een heel licht tweewielig wa gentje, door een Chineesehe koeli voortge trokken. Ze rijden er met honderden rond. Er is bovendien een electrische tram, waar van sommige lijnen wel, andere zonder rails rijden, alleen met bovenleiding. Trottoirs zijn er niet en daarom loopen we, waar we ruimte vinden, doch al gauw worden we door een verkeersagent gewaarschuwd, dat we ljnks moeten houden. Dat zijn mooie kerels, echte Britsch-In- dlërs, met groote baarden, een tulhand op. Ze hebben een mooie kakikleurige uniform met korte broek en bloote knieën. Ze staan op nagenoeg alle kruispunten om het druk ke verkeer te regelen. We wandelen straat in, straït uit. We zien een moskee met mi naretten. en meerdere Chineesehe afgods tempels. Tevergeefs zoeken we naar een Kathol eke Kerk. Na lang zoeken zien we in een mooi park, te midden van fraaie schoolgebouwen een kerkgebouw met het kruis op den toren. We wagen bet binnen te gaan, doch al lijkt alles katholiek, 't al taar, de doopvont, het kruis, we twijfelen. Op alle plaatsen liggen dezelfde kerkboe ken. We slaan er een open; 't is het „Com mon praver hook" der Anglikaansche Kerk. Gauw zijn we weer huiten en zetten onzen zwerftocht voort. We vinden het ontzettend aardig al die vreemde menschen te zien: Indiërs, Chineezen en Maleiers. De huids kleur varieert tusschen geel en donkerbruin bijna zwart. Vele kinderen loopen geheel ongekleed. De mannen dragen veelal lange haren, sómmigen hebben ze op een dot ge rold, zooals bij' ons de „ouderwetsche" da mes. De menschen zien ons wel aan, wat niet te verwonderen is, want we loopen in onze zwarte toog, terwijl alle Europeanen in deze streken witte kleeren dragen. Toch valt niemand ons lastig. Sommige kinderen herkennen in ons missionarissen en groeten eerbiedig, We komen zwartjes tegen met gouden ringen om armen en beenen, meis jes met gouden sterretjes op neus of voor hoofd. Ze zien heel bescheiden voor zich. In 't voorbijgaan ziepwe 'n prachtig Chi- neesch huis, geweldig groot 't Lijkt wel een gouverneurspaleis. Het hekwerk is zeer kunstig gesmeed. Om 6 uur zijn we weer bij den haven, 't Is nog te vroeg. Nu dan maar een andere richting uit. Zoo staan we na een korte wande'ing voor een groot veld, waar sport- feesten worden gehouden door Europeanen. Vele toeschouwers, blanken en inlanders staan in 't rond. Er is ook muziek. Achter ons staat een eerbiedwaardige verschijning, Lange grijze baard, een wijd veelkleurig kleed over de sohouders geslagen. We houden hem voor een heidenschen opper priester Als we terugkeeren, passeeren we een winkel in religieuze artikelen en den ken, niet zonder reden dus, nu in de buurt te zijn van een Roomsche kerk. Doch we zoeken tevergeefs, Langs het groote hoofd politiebureau komen we weer bii de zee, en loopen we een half uur langs de haven te slenteren. Daar staan allerlei krotten en •ïrpkketj bijeen, meestal kraampies met al lerhande dranken en etenswaren, waaraan de bevolking zich te goed doet, Het ziet er binnen zeer fantastisch u\. Het roodachtig licht glimt op de bloote bezweette ruggen van de ijverige verkoopers. Een eigenaardige lucht komt naar buiten, doch niet onaan genaam. Iets verder is de visch en groen- tenroarkt, geheel overdekt en dan volgen vischdrogerijen, waar een echte akelige lucht vandaan waait. Tusschen de keeton en pakhuizen liggen de menschen buiten reeds te slapen, op groote matten, soms heele families bijeen; ie hoort de kleintjes schreien, Europeeschi weningen zagen we weinig, Later hoorden we, dat de Europea nen meestal buitenaf wonen in de mooie boschrijke omgeving van de stad. Om 7 uur varen we weer terug met de „Eve moe van het vele loopen. Het avond maal aan boord smaakt ons uitstekend. Nog lang blijven we kijken naar de bedrijvigheid op 't schip, waar ze den heelen nacht door gaan met het lossen, 't Is een heerlijke koele avond, 'k Maak nog een praatje over Haarlem met een van onze assistent-ma chinisten, mijnheer Van der Veld. evenals ik Haarlemmer, Om 10 uur ging het werkvolk eten. Groote schotels met rijst werden uit gedeeld met een vreemd sausje er over. Voor en na het eten spoelden ze hun mond en waschten hun handen Ze eten met hun vingers met 3 of 4 man uit denzelfden scho tel, 't Is gauw gebeurd en ze gaan direct weer aan hun werk. Den volgenden morgen om 9 uur gaan we opnieuw den wal op, om onze indruk ken van gisteren nog wat te verdiepen. Nu gaan we met een klein roeibootje (Sam- pang). Dan laten we ons met zoo'n 2-wielig wagentje door een koelie naar de Katholie ke kerk brengen. Dat rijdt heerlijk in zoo'n wagentjel 't Gaat steeds op een drafje, en ze schreeuwen voortdurend om door het menschengezwoel heen te komen, We be talen een gulden voor ons tweën, waarmee ze genoegen nemen. Eerst landen we aan bij een groote school, bestuurd door lersche Broeders. De Overste ontving ons en liet ons een gedeelte van de kolossale school zien. Het was juist vacantie vanwege het Chineesehe Nieuwjaar. De vriendelijke Overste lieUons naar de naastbijzijnde kerk brengen. Een Fransche missionaris van de „Missions étrangères" was daar pastoor. Hij ontvangt ons echt hartelijk en presenteert pns aanstonds een heerlijk glas wijn. Hij vertelt, dat er 7000 Katholieken wonen. Er zijn 4 parochiekerken. Bovendien de school waar we juist geweest zijn, waar 1400 jongens onderwijs krijgen. Er is daarbij een groot seminarie met ruim 100 leerlingen uit alle deelen van Azië. Tegenover de kerk is een groote zusterschool, De kerk is heel luchtig gebouwd, maar zeer stem mig van binnen. Ze wordt uitgebreid, en ze zijn druk aan het bouwen aan de 2 nieuwe knusbeuken. De vriendelijke pastoor geelt ons versche hosties mee voor de verdere reis en we nemen hartelijk afscheid van el kaar. 't Is 10 uur, en we hebben nog tijd om de stad nog eens flink te bekijken. Onder weg komt ons een lersche heer achterop en maakt kennis met ons, Hij is lang ia China geweest en blijkt een goed Katho liek te zijn. Hij laat ons nog enkele merk waardigheden zien, en we gaan een ver. frissching nemen in de restauratiezaal van het station, 't Ziet er fijn uit, en 't is er heerlijk koel. Is een volledig stationsge bouw. We zien het bureau van den stati onschef, de loketten voor kaartjesverkoop en vele bagagetorschende reiziger. Doch het mooiste is, er is geen spoorweg, op heel Penang niet. Dat is wel een uni cum vindt U niet. De reizigers gaan echter per boot naar 't vaste land en stappen in de daar gereed staande treinen. t Was in de stad nu al een feestelijke stemming. Op vele plaatsen staken de kin deren vuurwerk af. Voor een Chineesehe Pagode werd wierook gebrand in groote blikken bussen. Welke voorraden wierook stokjes lager, ten verkoop voor den tempel opgesteld. Voor de 2 draken werden knal lende donderbussen afgestoken, 't Is nu zoowal 12 uur geworden en we moeten weer naar ons schip terug. We bedanken onzen voorkomenden geleider en varen weer af met een sampang. 't Lossen :s bijna gedaan. Het volk verlaat langzamerhand het sphip. Na tafel komt nog een Chineesehe barbier, door wien we ons laten knippen. Hij vroeg er een halve dollar voo-, maer deed net dan ook netjes. Zijn gereedschap droeg hij in een kastje, wat meer leek op een vogelkooitje. Tegen half 3 komt de loods wier aan boord, doch 't duurt nog een half uur voor we den haven gaan verlaten. We zien nog meer Hollandsche sohepen en we salueeren met den vlag. Om kwart over 3 zijn we weer buiten. De loods gaat terug en we drijven weer voort op eigen wieken, ten zeerste voldaan over onzen eersten aanlegplaats. We moeten weer om den Noordpunt van het eiland heenvaren, want de doorgang naar het Zuiden is te ondiep. Als hat schip in volle zee is. wordt alles weer op orde gemaakt en alles krijgt een goeie Zaterdagsche beurt. Een volgenden keer hoort u van onze reis door de straat van Malakka en ons wedervaren in Singapore. fr. NICASIUS FLAAT O. F. M, Singapore, 31 Januari 1927,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14