LOTTGERIfIG ©©orsiffen POROL IbahlmannI VOORZORG WEERT ZORG. Levensverzekerng Mij. Stoomsn en Verven Gr. Hentstr. 5a - Tel. 1077J K APITAALSVERZEKER1NG - VOLKSVERZEKERING VERZEKERD KAPITAAL 22 MILLI0EN GULDEN ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD. I Agenda 8 Mei Agenda Sociëteit ,_St. 9 Mei Apotheekdiensten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREEMOfNG ZIJN GEDURENDE ZOMER MAANDEN GEOPEND: DE PLECHTIGE UITVAART EN BEGRAFENIS VAN WIJLEN DEN ZEER ËERW. HEER PASTOOR M. C. M. BOHL. Enorme belangstelling. Vereeniging „Haerlem." MET DE K.L.M. NAAR DE BOLLEN VELDEN. Sluit daarom nog heden een levensverzekering bij de te NIJMEGEN VOETRAL R.K, Sportpark voor Haarlem. R. K. V. „Zwaluwen". R.-K. S. V. „Santpoort" j BONTBEWARiNG I „Mercurins." Ilaarïemsche Toynbee Vereeniging. 60RDWNEN «l TAPIJTEN St. Josephsgezelleiïge'fcetiw Jansstraat 59 Geopend van 12 tct 2 uur, 's Avonds jitvoeriftg van de R. K. V. „Zwaluwen." De gezellen hebgen toegang op vertoon van een kaart. Opgevoerd wordt „De Burge meester van Heideheuvel." Zanivcort Kurhaas Nationaal Zang concours ontvangst op het Raadhuis 12 uur officieele opening 1 uur kinderkoren kwart over 1 uur daarna 4de ardeeling mannenkoren 4de afdee- enling gemengde koren 7 uur. Theater „De Kroon" „Ben Hur" vanaf 2 uur. Den Hout H. 0. V.-Concert in de tent om half 3 uur. Bavo" Electricienspatroons S uur -„Alberdingk Thijm" 8 uur Haarlem s Zanggenot 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. 2de feestavond voor de R, K. V. „Zwalu wen." Leden van de damclub „T. en P." kunnen hun clubavond houden in 't Patro naatsgebouw aan den Zijlsingel, (ingang Brouwerskade). Gem. Concertgebouw Stedenavond H. D. 0. S uur. Gem. Concertgebouw 157ste Alg. Verga dering voor Bloembollencultuur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jans straat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavondTel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 891^ uur. 1. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Maithavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 voort, de heer H. v, AIpKen en de wethou ders C. Siegers en A. Molenaar. De oüd- Burgemeester, de heer Beeckman, de Com missaris van Politie, de heer Lovinck en het raadslid de heer L. L. M. Geers en verder zeer vele vertegenwoordigers van corporaties uit de gemeente. Na het laatste Evangelie beklom de wel- eerw. heer W. M. Bosch, kapelaan te Am sterdam, (H. Willibrordus, buiten de Veste) den kansel tot het uitspeken van de lijkrede. De gewijde redenaar had tot tekst ge kozen: „Mementote praepositorum vestro- rum, qui vobis locuti sunt verbum Dei: quorum inluentes exitum conversatio- nis, imitamini fiden". „Gedenk uwe oversten, die U het woord Gods ver kondigd hebben. Beschouwt hun uit einde en volgt hun geloof na." (Ad Haebr. XIII-7.) Kapelaan Bosch sprak dan als volgt: Hoogeerw. Vicaris Generaal, Hoogcerw. Deken en Z.Z.E.E. Heeren, Treurende familieleden, Verslagen parochianen. Zoo staan wij dan aan de lijkbaar van: Mauritius Cornelis Maria Bohl, in leven Herder van Zandvoort. Wie had het 1.1. Zondag durven denken. toen hij daar op den eersten Zondag van Mei, aan ditzelfde nu in rouw gehulde, toen met Meibloemen versierde altaar zijn „Missa pro populo" de Misse voor zijn Volk nog opdroeg.wie had het durven denken, dat hij in den laten avond van den daarop vol genden dag het tijdelijke met het eeuwige zou verwisselen en de voor Zandvoort ieder jaar wederom opnieuw leven en blijheid aan brengende Meimaand in een rouwmaand zou veranderen. Op een voor familie en vrienden nog meer dan anders pijnlijk aandoende wijze is „de goede horder" (het laatst eevangelie dat hij Zondag nog voorlas) heengegaan! Och!.... dat het zoo plots en op het on verwachts moest geschieden! Doch met den grooten duider Job spreken wij het hier: „Gelijk het den Hear behaagd heeft, zoo is het geschied. De naam des Heeren zij ge zegend!" Mijne geliefden, Vèr meen ik niet van de waarheid af te zijn, wanneer ik hier beweer: de bescheiden heid van dezen pas gestorven priester ver biedt me eigenlijk een rede bij zijn lijkbaar uit te Spreken. Maar van den anderen kant, ach.... ik weet het zeker.... als zijn nu gesloten lippen nog konden sprekeh.... als zijn hart nog kloppen kon van vriendschap voor mij, dien hij in het harte droeg, o de vriendschap zou het winnen van de be scheidenheid en hij zou me volop de gelegen heid schenken om mijn hart hier uit te stor ten. Mag ik u dan ontvouwen gaan, wie pas toor Bohl, die altijd zoo bescheiden en kalm en op den achtergrond leefde, wie pastoor Bohl eigenlijk was. Mauritius Cornelis Maria Bohl, hij werd uur gezellig samenzijn voor Hollandsche geboren te Amsterdam, den 25sten Maart meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. <St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 1—2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franc: scus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Dêrae Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvcrceniging, afdceling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Erandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Ve Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de firma Begemann Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043 Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49, Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Vier achtereenvolgende dagen zijn Zand- voorts parochianen iederen avond in groo ten getale ter kerke gegaan, om daar geza menlijk voor de zielerüst van hun overleden herder te bidden, daarmede een ontroerend bewijs leverend van hun aanhankelijkheid en hoogachting jegens, den persoon van wij len pastoor Bohl. Dat pastoor Bohl in Zandvoort bemind was, bewees ook de deelneming van de zijcle van zeer vele andersdenkenden, waaronder vooraanstaande personen uit de badplaats. Vandaag is het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd en de door zoo talrijk vele parochianen, hoogwaar- digheidsbekleeders en autoriteiten bijge woonde uitvaartplechtigheden, waren 'een laatste eerbiedige groet aan dengene wiens stoffelijk overschot voor 't laatst in hun midden vertoefde. Het kerkgebouw wa s de geheele weak reeds in zwarsn rouw gehuld. Niet alleen het Hoogaltaar, ook de wanden, het preek- gestoelie, de aangrenzende kapel, tot zelfs het kerkportaal waren met rouwfloers be hangen, Vrijdagavond werden te 7 uur de plechtige metten gezonden. Agens was de HoogLerw, Heer Alons, M. P. J. Möllmann, diaken de ZeerEerw. freer Pastoor G. van Niekerk uit Overvcen, sub diaken de WfclEerw. Keer kapelaan W. M. Bosch; cantcres waren de ZeerEerw. Heeren Rector J. P. J. Kok en de WelEërw. heer Kapelaan Brinkman, uit Haarlem. De plechtigheden begonnen hedenmorgen te hal; 10 met de plechtige Lauden. Hierbij was agens de HcogEerw. Heei L. A. A. M. Westerwoudt, deken te Haarlem: diaken de ZeerEerw. Pater Lathouwers, biechtvader van den Overledene; subdiaken dc ZeerEerw. Heer Pastoor Niriius uit Acrdenhout; cantores waren wederom Rector Kok en kapelaan Brinkman. Te ruim^ 10 uur werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den Hoog eerw. deken L. A. A. M. Westerwoudt. met dezelfde assistentie als bij de Lau den. Tot in de uiterste hoeken was het kerk gebouw met parochianen gevuld. Geen plaatsje was meer onbezet. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich: de HcogEerw. Heer Mgr. M. P. J, Möllmann, Z.EcrW, Heeren Pastoors uit den omtrek. Verder de Burgemeester van 7and- van het jaaf 1870 uit brave en godvrcezende ouders. Van zijn naar verstand eü hart rijk begaafden vader, den bekenden Amsterdam- schen advocaat Mr. Joan Bohl erfde hij diefis 1 root geloof. Advocaat Bohl is meermalen door menig Katholiek Amsterdammer, vol eerbied als eeh kind neergeknield gezien, aan den voet van het H. Sacrament, in menig Katholieke kerk van de binnenstad van Am sterdam. Van zijn pieuze moeder, wie hij tot aan Zijn laatste ademtocht een kinderlijke ver eering toedroeg, (altijd stond haar portret vlak voor hem op zijn schrijftafel), had hij 'n bijzonderer teergevoeligheid van harte over genomen, welke zich bovenal uitte in- zijn liefde tot het kind en zijn medelijden met de armen en zieken. Na zijn studiën eerst aan het gymnasium te Amsterdam en daarna op de beide Semi- nariën van ons Bisdom te hebben afgemaaki, werd hij priester gewijd op den 15den Aug. van het jaar 1895. Niet aanstonds werd hem om zijn zwakheid van constitutie, vanwege de kerkelijke overheid ten drukke werkkring in 't volle van het groote stadsleven toege wezen maar op den 25sten Mei van het jaar 1906 zag de hofstad 's-Gravenhage hem toch binnen hare grenzen, alwaar ik „Kape laan" Bohl heb mogen leeren kennen en waardeeren als een man van diepen gods dienstzin, vol belangstelling voor alles wat zwak was en leed. 't Was ook daar, dat de eerste grondslag voor ons beider vriend schap werd gelegd. Op den 3den November van het jaar 1911 vertrouwde Haarlem s Kerkvoogd hem toe den lang niet gemakkelijk te hanteerCn her dersstaf van Zandvoort, Zestien lange jaren heeft hij, (ik weet dat uit vertrouwelijke gesprekken van nabij) met angstwekkende bezorgdheid, vooral in de laatste jaren toen de gemeente zich begon uit te breiden en Zandvoort als kuur- en Ontspanningsoord al meer en meer naam be gon fe krijgen, zijn ambt als herder hier waargenomen en het mag niet tot een onmo gelijkheid worden gereduceerd, wanneer be weerd wordt, dat diezelfde angstwekkende bezorgdheid zijn dood is komen verhaasten. Begrijp mij goed: Ik zeg dat laatste niet om ook maar iets af te dingen op de volgzaam heid van Zandvoort's Katholieken. Want als de herder hier sprak, ach, men mocht dan misschien zijn eigen Zienswijze wél eens naar voren brengen, dan volgden de schapen over het algemeen toch wel! Ik weet het zeker, parochianen van St. Agatha, de gestorven herder, hij droeg U allen in 't harte! „Mementote praepositorum vestrorum". Gedenkt dan, parochianen Van Zandvoort, de zen herder, „qui vobis löculi sunt verbum Dei" die u zoo dikwijls het woord Gods heeft toegesproken, u zoo dikwerf heeft gewezen op de gevaren van deze plaats en ih predi- katie's, en in biechtstoel, en in particuliere gesprekken bij hem aan huis. Mementote! Gedenkt hem in uwe gebeden en brengt dat gene wat hij u zoo dikwerf heeft voorgehou den, ook lange jaren nog na zijn verscheiden, in practijk. Qurum intuentes exitum converSationis." Beschouwt zijn uiteinde! Wat, zoo vraag ik hier, wat hebben we bij 't uiteinde, bij den dood van dezen helaas toch nog te vroeg gestorven priester te be schouwen en te leeren? Och, datgene, wat hij u allicht als het evangelie er aanleiding toe gaf, zoo dikwijls hier vanaf deze zelfde plaats zal hebben toe gesproken: „Vigilate, quia nescitis qua hora Dominus vester venturu3 sit", Waakt gij weet niet op welk uur uw Heer komt". Geliefden is het niet waar? Wordt er ten slotte door ons niet veel te weinig aan den dood gedacht? Zeker, ik weet, 't wel, we kunnen het leven niet altijd blijven beschou wen bij het licht van de doodskaars. Maar toch, maar toch!.... als de gelegenheid er zich toe aanbiedt.... zooals Vandaag, nu we staan bij de lijkbaar van hem, die Zondag 1.1. de dooderdijst dezer parochie nog voorlas, niet vermoedend, dat wij vandaag voor hem zouden bidden, wat lnj aan het eind van de doodenlijSi gekomen, bad: „Heet geef hUft dé eeuwige rust en het eeuwige licht verlichte hen, dat zij rusten in vrede". Zien we vandaag dén dood maar eens goed onder de oogen en laten we ten opzichte van den dood heden toch eens niet zijn als het spelende kind, hetwelk zoo straks langs de lijkwagen van dezen gestorven lierder zal huppelen er niet aan denkend, dat dit zwarie gevaarte ook hem of haar binnen afzienbaren lijd naar dén doodënakker brengen kan. Overwegen wij bij deze doodsbaar voor een oógeabl'k eens ernstig deze drie vragen: waar, wannéér, hoe zal ik sterven?" O, gestorven herder, dikwerf Hebt ge het brood des woords gebroken voor dc menigte, maar in het middernachtelijk uur van Maan dag 1.1. hebt ge wèl uw schoonste, al was het dan ook uw laatste predikatie voor uwe parochianen gehouden! Moge uw dood, mis schien wel door de Voorzienigheid met opzet tot voorbeeld van anderen gesteld, moge uw dood de laatste en schoonste geestelijke vruchten voor uw schapen hebben afgewor pen". „Imitamini fidem". „Volgt zijn geloof na". En nu kom ik weer na een kleine digres sie, maar mijn tekstwoorden gaven er aanlei ding toe, tot de ontvouwing van datgene, wat pastoor Bohl eigenlijk gezegd was n.l. evenals zijn hoogvereerde vader, een man van groot geloof en daarnaast ook een per sona, evenals zijn moeder, van een, uit het geloof voorkomende, teergevoelige liefde voor al wat klein en zwak was. Of blijkt dat alles niet uit datgene, wat Pastoor Bohl hiér, gedurende de laatste jaren van zijn pastoraat vooral, tot stand heeft we ten te brengen, ondanks zijn zwakke gezond heid en ondanks de weinig hier aanwezige financieeie middelen? Ja „defunctus adhuc loquitur". Gestorven, zal hij hier in Zand voort nog lange jaren tot het nageslacht spreken". Hij begreep, dat, wilde hij het geloof in Katholiek Zandvoort bewaren, hij beginnen moest met het kind. „Wie het kind heeft, heeft de toekomst". En de schitterende Kat holieke school, welk hij voor de Katholieke jeugd van Zandvoort heeft laten neerzetten, zal jaren lang nog getuigen van pastoor Bohl's handhaving van 't Katholiek geloof hier in deze streek en van zijn bijzondere voorliefde voor het kind tevens! En het feit, dat hij binnen de grenzen van zijn parochie gebracht heeft de niet höog genoeg te roemen en te prijzen ijverig werkende zusters van Salzkotten, die niet alleen haar zorg beste den aan 't Kath. onderwijs, maar ook aan de Verpleging van het verzwakkende kind, zal tot het verre nageslacht nog spreken van de edele snaren, welke Pastoor Bohl over de priesterziel waren gespannen! Och, hadde hij nu nog zijn plan kunnen verwerkelijken om hier in Zandvoort een Gosdwaardige tempel te bouwen! Hadde hij in de nieuw te bouwen kerk maar eenen Witten Donderdag kunnen meemaken! Die dag, dat was zijn gloriedag! Dien had hij uit gekozen om de onschuldige kleinen voor het eerst tot de blanke Engelendisch te gelei den! Maar het heeft niet zoo mogen zijn. Parochianen, imitamini fidem, volgt het ge loof van uwen pas gestorven herder na, volgt hem na in de uiting van dat katholiek geloo- ven, door een open oog te hebben voor de geestelijke belangen van uwe kinderen hier in Zandvoort. En nu rest me nog een woord te spreken tot u treurende familie van den overledene. Och, wat gij in uw overleden broer en zwa ger verloren hebt, dat weet, ik zou bijna zeg gen, ik alleen. Wat bestond er onder u on derling een innige band, zooals ik nog zelden in een familie heb aangetroffen. Hoe had gij uw overleden broer innig lief, en hoe ver- Serdet gij daarnaast in hem hoog het prie sterschap. Ja, hij was uw kroon. En nu moet gij klagen met den profeet Jeremias: Ceci- dit corona de capite nostro." De kroon is ons van het hoofd gevallen. Doch niet getreurd, „sicut ceteri qui spem non habent". gelijk de overigen, die geen hoop meer hebben. „Hoe enim vobis diemus in verbo Domini", dit toch zeggen wij u met een woord des Heeren, dat hij eenmaal op 't bevel van den Heer en op de stem van den aartsengel en op de bazufn Gods" zal op staan.... en gij tegelijk met htm zult dan worden opgevoerd de welken in. „Itaque consolamini in verbis istis", vertroost elkan der dus met deze woorden, uit de Schrift. maar daarnaast ook met de woorden, welke Uw hoogvereerden vader eens zong: Gewis de dierbre is u vroeg ontvallen Maar om verheerlijkt naar Gods woon tè zweven, Vanwaar het troostwoord u blijft tegen- schaUen: Wij zien elkander weer in 't eeuwig leven. (Bohl: „Canzonen") Zoo zij het! Deze woorden hadden zichtbaar ontroering gewekt. Te twaalf uur had het vertrek van de lijk stoet uit Zandvoort naaf Amsterdam plaats en treffend was de overweldigende belang stelling vah de parochianen, die, hoewel niet allen den droeven stoet naar Amsterdam kunnende vergezellen, hem tot aan den grens der gemeente uitgeleide wilden doen. Het was een lange stoet, want alle R.K. organisaties en Corporaties van Zandvoort hadden de sympathieken wenscli te kennen gegeven, bij de begrafenis op Buitenveldert te Amsterdam tegenwoordig te kunnen zijn. Nadat de lijkkist in den rouwauto was ge plaatst werd het vertrek aanvaard en verliet het stoffelijk overschot van wijlen pastoor Böhl de llëhi zoo geliefde parochie. Vrijdagavond hield deZe oudheid en kunst lievende vereeniging haar zeer geanimeerde jaarvergadering in het vereenigingsgebrouw „de Hoofdwacht." De Voorzitter, de heer V, Loosjes wijdde in zijn openingsrede eenige gevoelige woorden aan wijlen de heeren de Breuk en Gonnet. Hij herdacht verder het 25-jarig bestaan en hoe door het Gedenkboek een 60tal leden werd gewonnen. Hij herinnerde daarbij aan de reizen naar Amsterdam en Leiden, de tochten over ElsWout en Lindenheuvel enz. om len slotte het bestaansrecht nog ééns te bewijzen. Daarop bracht de -e secretaris, de heer Tadema verslag uit, oVer anderhalf jaar. Hij memoreerde de zware slagen aan de vereeni ging toegebracht door het overlijden der heeren de Breuk en Gonnet, zeer bekwame bestuursleden, die zich met toewijding ijvfcr en voortvarendheid aan hun -taak geven en zoo met voorzichtigheid optraden. Hij releveert het uitsterven van zoovele oude Haarlemsche geslachten en zegt, dat we hun voorbeeld moeten volgen niet alleen uit piëteit. Zeer waardevolle geschenken mocht „Haerlem ontvangen, o.a. van wijlen voor zitter de Breuk een ouderwetsche klok van wijlen Gonnet zijn verzameling geschriften, portefeuilles met platen, prenten en Donder dag 16 Dec. werd het 25-jarig bestaan sober en eenvoudig herdacht. Hocvelen het Ge denkschrift wftardeeren, nog velen vergaten het af te halen. 19 Sept. 1920 werd de Histo rische tentoonstelling te Amsterdam, onder leiding van dr. Sterck bezocht., naar de Jan Steen-tentoonstelling onder den heer Grata- ma. gingen een 30-tal leden mee, dan noemt secretaris nog de wandelingen over Elswout (laatste tocht van den heer Gonnet) en Lin denheuvel. Kunst izij ons Doel noodigde de leden tot een lezing door den heer Booraa, over Chi- neesche KUfist in Teyler Stichting, 16 Maart had een prentententoonstelling plaats door middel van den projectielantaarn. Het aan tal glasplaatjes wordt zeer uitgebreid. Ze vinden bij het onderwijs ook groote waar- deéring. Na verzoekschrift gaven Provinciale Staten 4500 voor herstel Gasthuishuisjes aan het Heiligland. Gesubsidieerd werd de restaura tie van den afgewaaiden bovengevel aan de Smedestraat en het zandsteenenpoortje in de Nobelsiraat. Betreurd werd, dat de Kommiezenhuisjes, hoezeer er ook voor gestreden is, toch uit het stadsbeeld zulen verdwijnen. Door Wes- seling heeft men er een plaatje van laten maken. Dan wordt verteld, hoe met steun aan ,de Hollandsche Molen," de Eenhoorn te Schalkwijk, een der nog weinige paltrak- molens.is overgebleven en weldra weer zijn wieken zal do enórnaien. Vorig jaar is hier een tentoonstelling Pirsch, Het lid Jacobson gaf aan het be stuur een heele serie steendrukplaten van de Hoofdwacht. De heeren Broos en Pijnacker Hordijk werden in het bestuur gekozen. De heer Van Tienhoven, die zoo dikwijls voor het landelijk schoon m Haarlem en het stedelijk schoon i n onze stad heeft gestreden, verliet het bestuur door vele uitstedigheid. De tweede verdie ping wacht nog steeds op rstauratie. Daar zou dan een groote vergaderzaal komen over de geheele gevelbreedte en lengte. Het ledental steeg van 387 tot 455, Doel en bestaan van „Haerlen" schijnt aan velen nog onbekend. Nu volgde het financieel verslag van den penningmeester, Dr. Rutgers van der Loeff. De Rekening en Verantwoording sluit met een klein voordeelig saldo. De commissie voor verificatie onderzocht nader alle financieeie papieren. Op voorstel van den heer Hoog werd daarop de penningmeester gedécharcheerd, En bestursvoorstel om het bestuur met twee leden uit te breiden, werd goedge vonden en besloten daartoe uit te noodigen de heeren Kersten en De Jonge van Ellemeel, De rondvraag lokte langdurige besprekin gen uit o.a. over de glasplaatjes, het doel daarvan en ze te gebruiken voor het popu- larisecren der vereeniging. Gepleit werd het bestuur ook te gaan fecruteeren uit niet-geesteiijke en geldelijke aristocratie. „Haerlem" moet tot de gemeente worden gebracht. Moet het vrouwelijk element niet in het bestuur? Verder kwam ter sprake het restaureeren van gebouwen, waaróver dezen winter een lezing zal gegeven worden. De Hofjes, als historische vorm van soviale v-oorzorgen lokten breedvoerige bespreking uit. De idee, de rijpere jeugd tot „Haerlem's" doel te brengen vond groote waardeering Waarschijnlijk komt dit jaar een handschrift gereed over Haarlemsche zilversmidskunst. Een tentoonstelling van reproductie van schilderijen is op de agenda geplaatst, even als een bezoek naar een bulten en een tocht naar Stadhuis en Groote Kerk. Tot leden der k&scomffiissie werden be- r.-cmd de heeren Prof. Dr. van Walsem en Dr. Spoelder. Om half elf werd de zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. Een demonstratie met den Bochtaanwijzer. Het is alleszins verklaarbaar, dat voor al den laatsten tiid meer aandacht is be steed geworden aan de organisatie van kortere passagiersvluchten. Niet alleen is daardoor in niet weinige mate bijgedragen tot de versterking van het algmeen besef, dat aan het vliegverkeer thans geen groo- tere risico is verbonden dan aan onver schillig welk ander verkeer, door de klei nere en billijker passagiersvluchten wordt de populariteit van dit modernste der ver voermiddelen ook aanmerkelijk verhoogd. De prachtige bloei van de bollenvelden was voor de K. L. M. aanleiding vliegtoch ten boven de bloem- en kleurrijke geest gronden tusschen Haarlem en Leiden te or- ganiseeren en, naar men mededeelde, met een stijgend succes. Honderden personen hebben zich in de comfortabele vliegtuigen van de K. L. M. naar de bollenvelden laten brengen en zijn daarbij in dubbelen zin in de wolken geweest. De eperkte bloeitijd is er de oorzaak van, dat thans een tocht „over den beganen grond" naar de eigen aardig schoone bloembollenstreken vooral de laatste jaren nu niet bepaald een onver deeld genot kan worden genoemd. Hoeveel autobezitters zijn er en die verkeeren toch zeker niet in de ongunstigste omstan- dieheid die bij zulk een tocht het aller grootste gedeelte van hun aandacht nood gedwongen moeten besteden aan de reserve band en achterkap van den vóórrijdenden auto. We kunnen verzekeren, dat eenzelfde .ocht per vliegtuig een stooriooze vreugde en van een onvermoeide schoonheid is. De zer dagen maakten wij zulk een toer mede waarbij ons tevens een instrument werd ge demonstreerd, welks gebruik de veiligheid van het vliegverkeer nog beduidend heeft verhoogd, aldus „De Tijd." Zooals men weet, bestond er nog één weersgesteldheid, waarbij het vliegen ge wichtige bezwaren opleverde. Bij mist was het tot dusverre onmogelijk op nauwkeu rige wijze de bewegingen van het vliegtuig te controleeren. 't Spreekt vanzelf dat daardoor, alhoewel de Nederlandsche vlie gers, die door hun groote handighei ver- maarheid verwierven, er slechts in 't uiter ste geval oe overgingen niet te vliegen, toch nog niet alle waarborgen vcor een absoluut betrouwbaren en geregelden diens1 konden worden gegeven. Hierin is thans verbetering gekomen door de invoering van een instrument, dat in de practijk ge bleken is zeer goed te voldden. In, verband hiermede herinneren wij aan den onlangs schitterend geslaagden tocht van Geyssen- dorff onder zeer ongunstige weersomstan digheden, met behulp van dit toestel, dat sinds een half jaar hij de IC. L, M. In gebruik is, en waarmede alle piloten van dezem aatschappij zoolang vliegen, totdat Zij de zoo noodzakelijke innerlijke rust, gegrond op vrtrouwen, hebben ver kregen, om met ekerhe;d op dit intrument te vliegen. Het intrumentje, dat van Fransche vin ding is en in Holland den naattl van böcht- aanwijzer heeft gekregen, bestaat in hoofd zaak uit een snelrcteerenden tol en een naald, die nauwkeurig den stand van dezen draaienden tol, die, zooals men weet, een constant rotatievlak heft, t.o.v. de bewe gingen van het vligtuig aanwijst. Aan den stand van dezen Wijzer herkent dus de be stuurder den feitelijken stand van zijn ma chine en kan hij onmiddellijk aflezen of van een aanvankelijk aangegeven koers wordt afgeweken, ook al belet zware mist een oriëntatie t.o.v. het aardoppervlak. Met dit toestel en de draadlooZe koeïsopgave vanuit de vliegslalions, heeit men zich ons volkomen onafhankelijk gemaakt van de omgeving en is het dus mogelijk geworden, mede met behulp van den hoogtemeter, in dichten nevel of volslagen duisternis zijn tocht door het luchtruim in de juiste rich ting voort te zetten. Een demonstratie met dit toestel heeft ons de groote vóordeelen ervan duidelijk aangetoond. Daartoe plaatsten zich aan de dubbele stuurinrichting van de Fokker, die ons naar de bollenvelden zou voeren, twee bestuurders, waarvan het aan den een door een overkapping van zeildoek geheel onmo gelijk was gemaakt zich anders te oriëntee- ren dan op zijn instrumenten, terwijl de andere vrij uitzicht had om desnoods Zijn collega te kunnen corrigeeren. Nadat wa3 opgestegen, werd een bepaalde koers opge geven en werd uilsluitend op de instrumen ten de tocht voortgezet, Het was, verwon derlijk hoe rustig het toestel lag en met welk een vastheid de gegeven route werd gevolgd, zooals wij ook later op een door een derden piloot geteekende kaart konden waarnemen. Wij hadden de rukken en schommelingen verwacht, die bij onrustig weder een vliegtocht alle aangenaamheid kunnen ontnemen, maar alhoewel er toch nog een stevige bries stond, lag het vlieg tuig volmaakt vast, zoodat het gevoel van veiligheid geen oogenblik ve-dween. Het was ons dan ook zelfs in de gege ven omstandigheden mogelijk ongestoord van het schitterend schouwspel der bol lenvelden, die vanuit de groote hoogte bezien tusschen dc donkere wafrighedcr der bossclfen in. hun regelmatige pastet- tintige vakken en geheel aparte en onge kende schoonheid kregen te genieten. De scherp blinkde zee, de opklim mende dui nen wal, de kleurige blokgroepjes der etc- E.R.K. et?.: vcort en Heemstede en daarboven de prachtige oneindigheid der heldere voor jaarslucht, het was als een blij genot, een schitterende openbaring van Hollands verrukkelijke schoonheid. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat zeer velen per K. L. M. in den tijd, waarin de Darwintulpen bloeien, zich naar de bollenvelden zullen begeven en op deze geheel nieuv/e wijze zullen genieten van Holland's zon- en lente-weelde. De prijs van deze vluchten is zco laag, dat hij niemand behoeft te weer houden. HANDELSHUIS: „HET CENTRUM" Nieüwe Gracht 78, Haarlem BETALING OOK IN OVERLEG Molenweflslaan te Heemstede Secretaris H. J. van Tol Jr. Joh. de Breukstraat 33. Programma voor Zondag 8 Mei: le Terrein: R. K. V. Z. 1Vete-anen, 2 u le Terrein: Gecostumeerde wedstrijd, 3 u. 2e Terrein: R._ IC V. Z. 3—T.Y.B.B.5, 1 u. Junioren-wedstrijd. 2e Terrein: Junioren D.H.V.B. Distr Haar lem tegen H.B.C. 3, 2/4 uur, scheidsr. D. P. Smit. 3e Terrein: Gel Wit 1D.Ë.M. 1, 2lA u. 3e Terrein Geel Wit 2D.E.M. 1, 1 uur Secretaris J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16. Onze feestavonden 't Is in de afgeloopen week niet storm ge- o open om kaarten voor onze feestavonden, en de feestcommissie had hierop wel gerekend. Aan de bekende adressen zijn de kaarten ver krijgbaar en hedenavond aan de Gezellen Vereeniging Jansstraat 59. De toegangsprijs is veertig cent. 't Beloven een paar schitterende avonden te worden. De Rederijkerskam-r „St. Genesius" voert een pracht, drie bedrij vig blijspel op „De Gebroeders Dikmane" door Stephanus van Cuijk, Tevens wordt mes dewerking verleend door „Het Zwaluwen strijkje". Met de nieuwste muziek op dit ge bied. Tevens zijn op de avonden zelf tus schen 7 en 8 uur kaarten aan de zaal der St Jozef Gez. Vereen, verkrijgbaar. Onze feestwedstrijden van morgen te 1 uur R. IC V. Z. IllT. IJ. B. B. comb, te 114 uur R. K. V. Z. I—R. K. V. Z. Ve teranen. te 214 uur Gecostumeerde wedstrijd. Een schitterend programma De junioren spelen een medaillewedstrijd tegen een com binatie van Geel Zwart. We rekenen op een mooien wedstrijd, waarin de zwartjes vooral door taktisch spel een goed resultaat kunnen bereiken. Dus Zwaluwen aangepakt en goed samenges peeld. Vervolgens zal te half twee het eerste elftal den strijd aanbinden tegen een reuze sterk Veteranen elftal. We kunnen de Zwaluwtjes wel zeggen, dat ze 100% beter moeten spelen als Zondag j. 1. anders wordt hen nog een fatsoenlijk lesje door de Veteranen gegeven. We rekenen op een keurigen wedstrijd, die het aanschouwen ten volle waard zal zijn en waar het talrijk verwachte publiek van kan genie ten. Ten slotte de sluiting onzer feestwedstrij den met een gecostumeerden wedstrijd. Een dergelijke vertooning is voortdurend een aangename attractie zoowel voor de toeschou wers als spelers, 't Belooft een enorm succes te worden en hief zal worden vertoond wat nog niet is tentoongesteld. Veel plezier en een succesvolle dag. JOOP. Promotie-wedstrijd, ConcordiaV. S. V. V. S. V. verschijnt in dezen wedstrijd met het volgende team: m v. d. Wint, v. d. Pieterman, v d. Griendt, Böhm, Bruidschaar, Weij, Bakker, Heijerman, Zwanenburg, Horeman, Hillekamp. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid Schrijnen en Smet ten verzacht en geneest men met Doos 30 60 Tube 80 ct. geweest van den Oostenrijkschen schilder den Haarlem en Amsterdam, van Zand- Secr. Th. Hijnen, Zeeweg 318 Velsen Driehuis. Program voor Zondag 8 Mei. Serie-Wedstrijden. Santpoort I Teijlingen I. 2.30 uur. Teijlingen II B.S.M. 1.— uur. D. E. S. I Vitesse II 3.45 uur. Onze Gezellen I Santpoort II 2.30 uur vriendsch. Morgen hebben erjdus weder drie wed strijden plaats, dus een volledig program. Santpoort I krijgt Teijlingen op bezoek, en zal alle krachten moeten inspannen, om zich in de volgende ronde te plaatsen. Neem het vooral niet te licht op. heeren., want dat kan u wel eens nootlottig worden. De overige tv/ee wedstrijden zijn clubs welke elkaar in kracht niet veel verschillen. Teijlingen IIB.S.M. kan een aardige ont moeting worden, eveneens de wedstrijd D.E.S.—Vitesse II. De Santpoort reser ves gaan een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Onze Gezellen I, wat zeker een aardige ontmoeting kan worden, en tevens een goede oefen-wedstrijd voor de nog te spelen ontmoeting voor onze serie-wedstrij den, Willen de leden er aan denken, dat het O. G. terrein gelegen is aan den Middenweg te Schoten tegenover het R.C.H.-terrein Allen veel succes. Er zijn enkele leden die achter zijn met hun contributie, dat gaat zoo niet goed hee ren. Zorg er toch vooral voor,steeds op tijd uw contributie te voldoen. De penningmees ter is de laatste paar weken niet erg te spre ken. U weet zijn adres en gaat u hem dan eens met een bezoek vereeren, u vindt i"m altijd bereid. Anders moeten er andere mzat- regelcntgencemen worden, welke voor u minder aangenaam zouden zijn. Dus afge sproken. DISTRICT H. EN O. VAN DEN R. K. DAMBOND. In de afgeloopen week zijn weer 2 ronde's verspeeld om het pers. kamp. van boven staand district, en eenige partijen voor de groepenwedstrijden De verschillende par tijen* brachten den volgenden uitslag: J. Stevens v/int van H. Rump. Th. Kok wint van J. Veenendaal. A. Masteling verliest van G. Rump. H. Rump wint van G. Kraak. J. Stevens verliest van H. Stevens. A. Schiering A. Masteling. P. Kollenberg J. Veenenijdaal. G. Kraak P. Hollenberg. De met gemerkte partijen zijn afgebro ken, en zullen nader worden uitgespeeld. Voor de groeoenwedstrijd speelde: P. Veen gelijk tegen P. Mul. P. Spanjaard wint van J. Handgraaf. Woensdag 11 Mei zullen de wedstrijden worden voortgezet in het gebouw der Jozef- gzellen aan het Teylerplein. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig TSGEM MOTSCHAOE INCL. VERZEKERING IEGEN DIEFSTAL, 3«AKD- EN WATERSCHADE i „ONS TARüüF !S HET LAAGST" 1 „ONZE GARANTIE VOLKOMEN I Lange Sonfmatrtsl 2.SS verzekerd tot 230.- S Korte Bontmantel .2.00 ISO. Wintermantel 1.2S 100.- I dames- st üeeranpeis 3.SO 200.» Voorheogeieveizakerint; betekenen wij 75 c.p 100.- Zendingen van buiten worden franco ïnge- S E wachi. Öók goederen niet van onze tirma be- s trokken worden in bewaring aangenomen. E MEUWENDIJK AMSTfiRC AM 1111! I111111111111 i 1111 i 111111111111111111 111 i 1111111111111111111111111 i) 111111111 n LUXOR-THEATER. Luxor heeft deze week twee 6-bedrijtvige films tegelijk. Het eerste heet „De Fami lie 2 Hoog" en is een aardige comedie, waarin Virginia Valli en J. Farrell Mac Donald het publiek op aangename wijze bezig houden. Er komen nogal tooneeltjcs in, die de zaal in lachen deden losbars en over de grootdoening-moeder, die, Om haar dochter „aan den man te brengen" meent, niet beter te kunnen doen, dan zich, hoe wel haar man maar tramconducteur is, als een groote datóe voor te doen, wat dreigt juist de tegenovergestelde werking te heb ben als zij verwacht. Gelukkig weet haar man ten slotte het zaakje nog in het reine te brengen. Een beetje griezeliger is het tweede groote verhaal „Een vreeseiijke nacht in Sing-Sing", al krijg je er ook van Sing-Sing maar heel weinig te zien en is deze titel blijkbaar weer alleen maar gekozen voor.... nou laten we maar «eggen voor hét goeie doel. Maar spannend en griezelig is het, wat men op het doek te zi enkrijlgt en Biliie Dore, die er de hoofdrol in vervult, weet er de spanning wel in te houden. Als we den inhoud vertelden, zou voor den be zoeker de charme van de sensatie er af zijn; we doen het dus maar niet.... ieder ga zelf zien. Behalve een korte film buiten pro gramma, die heel aardig was, kregen we nog het Luxor-Nieuws te zien. o-.a. met do voetbalwedstrijd Holland—België, Maandag a,s„ des avonds 8 uur, wordt in de bovenzaal van „de Kroon een alge- meene vergadering gehouden van de afd. Haarlem van den Nat. Bond van Handels^ en Kantoorbedienden „Mercurius". O.m. wordt de beschrijvingsbrief behanu deld van de Bondsvergadering. Gisterenavond werd in de Gemeentelijke concertzaal door de afdeeling Onderwijs voor strijkinstrumenten van bovengenoemde vereeniging een leerlingenuitvoering gege ven. Deze uitvoering werd gegeven bij ge legenheid van het 12/4-jarig bestaan va.n de vereeniging. Er bestond veel blangstel- ling voor dezen avond: de geheele zaal was flink bezet en wij twijfelen er geen oogen blik aan of iedereen heeft werkelijk geno- ten van het goed gevulde programma. Een woord van waardecring en hulde is hier zeker op z'n plaats. Aan den leider der afdeeling, den Weled. heer C. G. Julius Riihl, onder wiens leiding hier zeker iets goeds bereikt is. Hem werd dan ook onder daverend applaus een ware ovatie gebracht en niet minder dan 2 kran sen en 3 bloemstukken aangeboden. Men zal dan ook met groote voldoening op deze zoo goed geslaagde uitvoering terugzien. TENTOONSTELLING „SLOOT EN PLAS". Te Bloemendaal, in het bekende en graag bezochte Pannekoelcenhuisje" is hedenacha tend geopend de tentoonstelling „Sloot eu Plas". Tweemaal 's jaars wordt hier een tentoonstelling gehouden, in het najaar van paddestoelen en mossen, terwijl in 't voor jaar dieren, planten en bloemen van de velden en slooten uit Knemerland worden geëxposeerd. In verschillende flesschen zijn de stekeltjes, torretjes en aaltjes te zien, terwijl alles zeer smaakvol is gearrangeerd. De scholieren van de Bloemendaalsche schol enhebben vrijen toegang, aangezien de gemeente dc helft van de kosten btaalt. Elke school bezoekt één dag de tentoon stelling. Een kleine microscoop is tevens aanwezig, waardoor heel aardig de ontwik- kling der larven is te zien. De tentoonstelling duurt tot en met Zon dag 21 Mei Wij twijfelen er niet aan of velen zullen op hun wandeling in het Bloe men daalsche kwartier evén binnengaan in het Pannekoekenhuisje, waar een zeer in teressante, zij het ook kleine, tentoonstel ling is gearrangeerd van zeker cultureels waarde. voor van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2