Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. M BINNENLANDSCH NIEUWS. 1400 Telegrafische geluk- wenschen voor de Prinses. De Duitsche loudspeaker op de Julianafeesten in Den Haag. UIT ONZE OOST. De gestrande „Tasman". De amokmaker Sunamjo ter dood veroordeeld. Geen burgerwacht meer. De botsing tusschen politie en Chineezen op Borneo. Bedenkelijk. Open voor communistische vergadering. UIT ONZE WEST. De Curagaosche begrooting 1927. "GEMENGD NIEUWS. De moord aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De brandstichting aan het Groenewegje te Den Haag. f 500 uit de kast. Nog steeds op zoek naar den vermisten loodsschoener. Waar is de boekhouder? Een sterke natuur. Met de kleeren tusschen een draaiende as. Lieve visite. Een paard op hol. Brutale berooving. Een voorbeeld, dat aanbeveling verdient. De daad van een krankzinnige. Voorzichtig met cementlijm! Een ontploffing op de staatsmijn Hendrik. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. Het Wit-Gele Kruis en het Bisdom Haarlem. FINANCIËN. Onder de Radjo-berlehten: De voorzorgen voor de Stahlhelmbetoogïn- gen; eene uiinoodiging aan de ministers. Kegeeringsamendement op het Vakvereenigingswetsontwerp; uitsluitingen worden onder dezelfde voor waarden als stakingen onwettig verklaard. De Britsche vakvereenigingswet. De Stahlhelmdag. Valsche muntersbende. De toestand te Tsjinkiang. Mevrouw Borodin c.s. De overstroomingen in het Missisippigebied. Een huis ingestort. {Wordt vervolgd.) Nummer 315» Aïet inbegrip van het reeds vermelde aantal van 761} telegrammen, welke Prinses Juliana op haar 18den verjaardag werden toegezonden, heeft de Prinses te dezer ge legenheid ia het geheel ruim 1400 felicita- ti-telegraaimen ontvangen. Een antwoord van den heer Philips. Naar aanleiding van het antwoord der feestcommissie voor de Julianafeesten op den open protest-brief van den heer Philips inzake het gebruik van" een Duitsche loud speaker bij de feesten in Den Haag, schrijft de heer Philips nog het volgende: „Het Haagsche Comité voor de viering van het feest van H. K. H. Prinses Juliana,, besluit zijn antwoord op mijn open brief met de verklaring, in geen verdere opmer kingen te willen treden, vooral niet wan neer die komen van een zijde, die „niets deed om ons te helpen". Dat door ondergeteekende ongevraagd een ruime bijdrage ter beschikking werd gesteld aan een der heeren, die zich belast hadden met de iinaucicele regeling van het feest, schijnt aan het Comité evenzeer ont gaan te zijn, als de gedachte, omtrent de luidspreker-installatie zich in verbinding te stellen met de Nederlandsche industrie, die zich op raaio-gebied een wereldnaam heeft verworven. Ook ik laat verdere gevolgtrekkingen na deze rectificatie gaarne aan het pu bliek over." De passagiers en de mail van het ge strande s.s. „Tasman" der Paketvaart Mij. gingen gisteren over op de „Aki Maru" om naar Australië vervoerd te worden. De „Stagen is thans in de nabijheid van de „Tasman". De positie van het schip is on veranderd. Hij had vier moorden op zijn geweten. De Krijgsraad te Tjimahi heeft den Mena- doneeschen korporaal-schildwacht van het hospitaal in Weltevreden, Sumampo, die in den nacht van 29 November 1926 om een kwestie den sergeant-wachtcommandant Klay, en korporaal Sunneke doodschoot, vervolgens in de rivier sprong, ontvluchtte en later den gepensionneerdan ambtenaar Leisen eveneens met een schot doodde, ver oordeeld tot den doodstraf met den kogel. Deze amokmaker heeft ook den politie- opziener Dijkstra gedood. De dader werd 30 November j.l. gearresteerd, nadat hij eerst «en ^poging tot zelfmoord had gedaan. Het comité voor de burgerwacht te Ba tavia heeft zijn taak neergelegd, omdat het van den Gouverneur-Generaal noch moreel, noch materieel steun te verwachten had. Een der gewonde politie-agenten is overleden. Men beheerscht thans den toestand. Jn aansluiting op het bericht over de ongeregeldheden met Chineezen te Sanga- bij Samarinda wordt nog nader gemeld, dat de controleur gedurende een uur op kalme wijze, doch ten slotte zonder succes betoogd heeft, dat aan de eischen van de 500 man sterke menigte tot vrijlating van de zoogenaamde onschuldigen onmogelijk voldaan kon worden. Bij voortgezette be sprekingen werd besloten met de vijf voor aanstaande woordvoerders der Chineezen naar Samarinda te gaan, ten einde daar met dén assistent-resident nader overleg te ple gen. Het bestuur ging hiermede accoord. lotseling veranderde echter de houding van de menigte, die zeer vijandig werd en rich tegen het gezag keerde. De politie werd tangevallen, Deze loste 'n waarschuwings- ichot, maar toen de samengeschoolden deeds driester wordend, jouwend en joe- end de politie en de militairen insloten, vas een gevecht onvermijdelijk. Aan beide tijden werd, gelijk al gemeld, van vuurwa- >ens gebruik gemaakt. Twee politie-agenten verden gewond. Een v.a,n hen is inmiddels «verleden. Militaire hulp is naar Sanga- ianga- vertrokken. De toestand wordt thans icheerscht. De in beslag genomen stukken, lie zeer belangrijk zijn, betreffen een ex- •emistische actie. De regeering wees het verzoek af van -e stoomvaart Mijen., die verzocht hadden Sabang niet meer behoeven aan te doen, waardoor tijdsbesparing in het overbrengen an de mail verkregen zou worden. regeering houdt de reederijen dus aan are contractueele verplichtingen. Voor Sa- aang dat de evenknie van Singapore noest worden zou inwilliging van het verzoek zeer onaangenaam zijn geweest. Machmoed, een klerk bij het kantoor oor reiswezen te Batavia die zijn huis be- chikbaar stelde voor het houden van een :ommunistiscl$e vergadering, is gearres- eerd. Het politiewezen. In het verslag over de Curaqaosche bc- grooting voor 1927 deelt de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer nog mede, lat, volgens het door haar met de regeering Jepleegde overleg de regeering het onmo gelijk achtte, dat het reorganisatieplan in .ake het politiewezen als gevolg van het verleg van den gouverneur met den Kolo- ïialen Raad nog wijziging zou kunnen on- 'ergaan, met name, dat, om tegemoet te romen aan het bezwaar van den Raad tegen ren militaire politie, tot invoering van een urgerpolitie van voldoende sterkte en vol- oende geschooldheid zou kunnen worden ealoten. De meerderheid der commissie egde zich daarop neer bij de meening. dat 'e behandeling van de reorganisatie der solitie wegens de urgentie ervan niet be- roort te worden uitgesteld. De minderheid Ier commissie bleef overwegend bezwaar lebben tegen een doorvoering van den oorgestelden maatregel buiten den Kolo- ialen Raad om. aangezien die Raad zich enstemmig tegen het voorstel heeft ver aard. De man, die bekende en het toch niet gedaan had. Een fantast, die te veel Lord Lister's had gelezen. De Haagsche, Rotterdamsche en Zwijn- drechtsche politie hebben de vorige week een drietal drukke dagen gehad, toen ze dachten, den al zoo lang gezochten moor denaar van het Bezuidenhout te pakken te hebben. Dag en nacht is gewerkt, om een aantal merkwaardig kloppende .gege vens door den dader zelf aan> het licht gebracht, te controleeren en te toetsen, het resultaat van alles was echter, dat de arresant, die de schuld op zich had geno men, Vrijdagnacht plotseling in schreien uitbarstend, moest toegeven maar een rol te hebben gespeeld en zoo onschuldig aan den moord te zijn als een pasgeboren kind. Zucht om zich belangwekkend te maken had hem, vcrslinder van detective-verha- len, er toe gebracht, de rol van moorde naar te spelen. Eenigen tijd geleden kwam bij de politie te Rotterdam een brief in, geteekend Louise de P., (de familienaam niet voluit) waarin werd medegedeeld, dat als men den moordenaar van mevrouw Wilk wilde vin den, men maar eens moest zoeken aan een met name genoemden weg onder Zwijn- drecht. Natuurlijk wordt in een zaak als deze geen enkele kleinigheid veronacht zaamd en dus werd de politie te Den Haag met den brief in kennis gesteld en kreeg de politie te Zwijndrecht opdracht een onderzoek in te stellen. Op het aangege ven adres bleek echter een eerzame land bouwer te wonen met zijn vrouw en een dienstbode en knecht, die allen te goeder naam en faam bekend stonden, en op wiens gedrag niets viel aan te merken. De aanwijzing werd dus zonder beteekenis beschouwd. Maar eenigen tijd later werd in Zwijn drecht ingebroken, bij welke inbraak brand was gesticht. Er was in den laatsten tijd herhaaldelijk in het tegenover Dordt ge legen plaatsje ingebroken en de politie toog weer ijverig aan het zoeken. Een dochtertje van de bewoners van het laatste pand, waar de inbraak met brand stichting had plaats gehad, had. den avond te voren den knecht van den landbouwer K., zelf genaamd v. B., in de buurt van haar woning gezien. Zij deelde dit mee aan de politie die v. B. aanhield, vingerafdruk ken nam en tot de conclusie kwam, dal v. B. den brand had gesticht. v. B. bekende de inbraak en deed dat in een fantastisch relaas. Hij had omgang met twee vrouwen te Rotterdam, die 's-nachts per auto uit de Maasstad kwamen, met hem inbraken pleegden en dan 's morgens voor dag en dauw weer naar Rotterdam togen. Naar do namen gevraagd, gaf v. B. op Agatha V. en Louise de P. Die laatste naam riep bij de Zwijr- drechtsche politie de herinnering weer op aan den ingekomen brief betreffende den moord in Den Haag. Den boerenknecht werden de duim schroeven aangelegd enhij bekende er aan debet te zijn. De Haagsche polit.e werd onmiddellijk op de hoogte gebracht, en commissaris Kramer nam persoonlijk het verdere onderzoek ter hand. v. B. ver klaarde per auto naar Den Haag te zijn gegaan met zijn twee vriendinnen, zij wa ren naar binnen gegaan, in de woning van de ongelukkige vrouw, hadden haar gedood en beroofd, terwijl hij zelf op den uitkijk stond en spoorslags was men met den buit van 72 weer naar Rotterdam getrokken. Het kwam er nu cp aan de twee vrouwen te Rotterdam te vinden. Merkwaardig vooral was het, dat op een dag in December of Januari, dat wist boer K. zich niet zoo precies meer te herinneren, v. B. eenmaal des Zaterdags verlof had gevraagd om naar Den Haag te gaan en des Maandagsmiddags was teruggekomen. Men herinnert zich, dat de moord op een Maandagmorgen is ge schied. De Rotterdamsche recherche, die al dade lijk niet veel geloof aan de verhalen van B. sloeg, heeft haar uiterste best gedaan om de twee vrouwen te vinden. De arrestant had een adres op den Schiedamschen dijk opgegeven. Op dat adres bleek echter een kleine drukkerij te zijn gevestigd. En wie men ook vroeg van alle met de bevolking van den Dijk vertrouwde vrouwen, wier naam geleek op de opgegevene, of wier sig nalement klopte met de beschrijving die v. B. gegeven had, bleken onvindbaar. Wel was weer juist een ander gedeelte van 's mans relaas, nl. dat hij een maand lang met een der vrouwen zijn en haar fiets gestald had ergens op den Linker Maas oever. Toen men v. B. het vuur wat nader aan de schenen ging leggen, is hij na een lang durig verhoor door de mand gevallen en deed hij de bekentenis zelf het gruwelijk feit te hebben gepleegd. Wel was een der vrouwen naar Den Haag mee geweest, had zij in haar tasch de bijl meegedragen, waar mede de winkelierster was afgemaakt. Zelf had hij de winkelierster zestien slagen met dat voorwerp op het hoofd gegeven. Men moest in Zwijndrecht maar eens zoeken, daar lagen in zijn koffer een met bloed be vlekte jas en broek en een gabardine pet. Onmiddellijk deed de Zwijndrechtsche po litie huiszoeking en inderdaad kwamen de kleeren, die de sporen er van droegen, dat men gepoogd had ze uit te wasschen. met bloed bevlekt, te voorschijn. Dit was dan toch wel zeer overtuigend. Steeds bleven echter de gezochte vrouwen onvindbaar, het onderzoek werd met kracht voortgezet en toen bleek en daarmee viel het heele verhaal in elkaar dat ver- dachte's reis naar Den Haag in December had plaats gehad en niet in Januari. In tegenwoordigheid van verschillende rechter- li'ke autoriteiten en nadat hem een portret was getoond van een te Rotterdam wonende juffrouw V. wier naam dezelfde was als die verdachte had opgegeven, slechts de voornaam klopte niet! heeft hij, toen, in het nauw gebracht door de aanwijzingen, die tegen zijn bekentenis pleitten, bekend het heele verhaal te heben gelogen. De leugen moet zoo overtuigend aan den dag getreden zijn dat men in Den Haag met het heele geval zich niet verder be moeien wil: de Zwijndrechtsche politie is daarop met haar arrestant weer huiswaarts getogen. Schrijfproeven hadden bovendien uitge maakt, dat verdachte, zij het met een ver draaide hand, zelf de brieven had geschre ven, die de politic op zijn spoor brachten. Het bloed in zijn kleeren moet bij een of andere slacht daarin zijn gekomen. De Zwijndrechtsche politie heeft den vreemden fantast, die bovendien ook nog een berooving in Rotterdam op zijn reke ning had genomen, welke mededeeling ook al weer onjuist is gebleken, en die toch op zijn minst genomen een ernstige psychopaat moet zijn, natuurlijk gehouden in verband met de inbraken en de brandstichting. Dezer dagen'wetd bericht, dat het echt paar, wonende aan het Groenewegje te den Haag, dat aanvankelijk door de politie ver dacht were! van brancfstichtmg *ri fiulï WO- J ning, later is aangehouden als verdacht van overtreding van het rendez-vous-erbod. Thans kan worden medegedeeld, dat de man weer op rije voeten is gesteld, terwijl de vrouw voor den officier van justitie is ge leid en in het hus van bewaring is ingesloten Door openschuiving van een raam hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de wo ning van den heer H. H. te Roelof-Arends veen. De dieven braken een kast open en vonden in een costuum van den heer H. dien portefeuille, waarin zich een bedrag van circa 500 bevond. De inbrekers namen het geld mee De politie stelt een onderzoek in. Een politiehond volgde een spor over eenige hon derden meters tot p een punt, waar de dieven vermoedelijk op de fiets gestapt zijn. Te Terschelling zijn gearriveerd drie Ne derlandsche mijnenleggers om het onderzoek naar ht wrak van den verongelukten Ter- schellinger loodsschoener voort te zetten. Gelijk men zich herinnert moesten de po gingen om het syrak op te sporen verleden herfst wegens het ongunstige weder worden gestaakt. De heer L., boekhouder bij de Oliefabrie- ken der firma Sillevis Rutten Co. Leider dorp, is sinds eenige dagen spoorloos ver dwenen. De heer L, heeft de sleutels van de brandkat, die hij gesloten achtergelaten heeft in zijn bezit. De politie tracht den heer L. op te sporen. Hoewel ernstig gewond wilde de neger niet in 't gasthuis blijven. In de Korte Houtstraat te Rotterdam ont stond ruzie tusschen een neger, A. F. ge naamd en een zekeren L. P., wonende in de Spinozastraat. Op een gegeven oogenblik zou P. een mes getrokken hebben, waarmede hij F. een diepe wonde in den buik toebracht. F. zakte in elkaar en moest naar het ziekenhuis over gebracht worden. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben voelde hij zich weer in staat het ziekenhuis te verlaten. Hoewel de behandelende geneesheer zijn toestemming weigerde, wilde F. niet langer blijven en verliet het ziekenhuis. De politie stelde een onderzoek in en hield drie personen, die verdacht werden bij de vechtpartij betrokken te zijn, aan. Later op den avond zijn twee weer losge laten. P. is echter in bewaring gesteld. De politie heeft ook F. opgespoord, die zich weer op straat begeven had. Daar de man vrij ernstig gewond was. trachtte de politie hem te bewegen naar zijn huis te gaan en zich onder geneeskundige behande ling te stellen. Na veel moeite is haar dit gelukt, P, ontkent, dat hij F, met een mes gesto ken zou hebben; er zijn echter naar de Msb, meldt, verschillende getuigen, die hem als den dader aanwijzen. Te Smilde is de 20-jarige arbeider R, W. werkzaam aan de Coop. Aardappel" meelfabriek „Oranje" aldaar, met zijn kleeren tusschen een draaiende as geraakt. Hij werd eenige keeren rond geslingerd en ernstig verwond opgenomen- W. is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Door den koopman S. C. V.. wonende op den Visschersdijk te Rotterdam is aan gifte gedaan, dat, nadat hij eenige perso nen bij zich ontvangen had uit den bin nenzak van een colbertjas, welke hij aan een kamerdeur had gehangen, een porte feuille, waarin 300 aan bankpapier, is verdwenen. Rug en nek gebroken. Te Delft sloeg het paard van den land bouwer P. Rooder.burg uit Berkel en Ro denrijs, dat men aan den Burgwal aldaar wilde inspannen op hol. Tot groote ontsteltenis van de talrijke voorbijgangers draafde het disr voort, totdat het bij het café-res aurant van den heer Penning tegen een lantaarnpaal hot s'e, welke finaal afbrak en in drie stukken viel. Het paard stortte neer. De veearts Dr. de Ronde, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde dat het dier rug en nek had gebroken. Met behulp van den Techni- schen Dienst der politie werd het paard op een veewagen geladen en naar de Vee keuring vervoerd, waar het later werd af gemaakt. i Maar de beroofde liet 't er niet bij zitten. Dezer dagen stonds 's avonds de 27-jarige T. II., opvarende van het stoomschip „Waal", dat naar zee zou vertrekken, op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam te praten met eenige kennissen. Zijn handkof fertje zette hij op het trottoir. Toen hij zijn praatje beëindigd had, bleek het kof fertje, waarin lijfgoed en een jas zaten, verdwenen. H. liet het er niet bij zitten, maar ging zelf aan het speuren, met het gevolg, dat hij een kwartier later op ,de Leuvehaven twee mannen zag loopsn, van wie een zijn koffer droeg. Hij klampte hierop een schippersknecht .aan en vroeg dezen, hem te willen helpen. Getweeën gingen zij daarop op de beroovers af en pakten hen beet. De mannen, die blijkbaar bang: wa ren voor de stevige knuisten van de zee lui, gingen mee naar het politiebureau in de Groote Paauwensteeg en werden daar in arrest gesteld. Zij bleken zwervende Noorsche stokers te zijn, 27 en 28 jaar oud en H. C. W. en J. T. M. T. gehecten. De beroofde zeeman is met het koffer tje naar zijn schip vertrokken. Niets voor Amserdam? Na de raadsziting van Alkmaar noodigde de burgemeester dier gemeeente met bet oog op het prachtige lenteweer, alle raads leden en persvertegenwoordigers uit tot een autotochtje over Schoorl en Bergen naar Bergen aan Zee, waar hun groote gast- vrijhid werd betoond, waarvoor de nestor van den raad, de heer D. J. Govers, namens alle aanwezigen .een hartelijk woord van dank bracht. Het lijkt ons wel een benijdenswaardig postje, raadslid van Alkmaar te zijn, Een mooi voorbeeld, dat wellicht weer klank zal vinden. Is 't niees voor Amsterdam? In de Steenstraat te Venlo heeft een 26-jarig meisje in een vlaag van krank- zinigheid zichzelf met petroleum begoten en zich daarna in brand gestoken, meldt het „Volk". Huisgenooten vonden het meisje brandende op den vloer liggen, met afzichte lijke wonden overdekt. Aan het hoofd had zïj zeer ernstige brandworden. Men vrees? voor haar leven. Dezer dagen werd mej. E., te Waalwijk, bij het openmaken van een fleschje cement lijm ernstig aan het gelaat getroffen, door dat de inhoud er plotseling uitspoot. Genees kundige hulp was direct noodzakelijk. Haar gelaat was geheel verbrand, doch de oogen zijn wonder boven wonder ge spaard gebleven. Op de Staatsmijn Hendrik te Brunssum heeft gistermiddag een ontploffing plaats gehad in de gascompressorenafdeeling. Dc 23-jarige C. Baar, zoon van een bekend aannemer te Heerlen, die aldaar werkzaam heden verrichtte, werd, naar de „Msb." meldt, doo een weggeslagen stuk hout ge- toffen en was op slag dood. AMSTERDAM, 6 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.605,75, id. blauwen" f 5.10 f 5.60, id. bravo's f 4.505.20, id. roodstar f 4.504.75, id. eigenheimers f 4.304.50, id. blauwe poters f 2.502.75, id. bonte poters f 2.502.75, id. roodstar poters f 2.50 f 2.75, id. bravo poters f 2.502.75 Anna Paulowna zand f 5.506.50, id. id. roodstar f 4.504.75 Hillegommer zandaardappelen f 5.506.50 Flakkeesche Eigenheimers f 4.304.60 Friesche borgers f 44.30 per hl. winter Malta f 1011, zomer Malta f 15.5016 p. 100 kg. AMSTERDAM, 6 Mei. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Aard appelen.Nieuwe f 0.700.85 per mandje, idem f 0.300.43 per kg., postelein f 0.70 f 0.90 per mand, peulen f 0.620.70 per kg. Holl. bloemkool extra f 2430, idem I f 1520, komkommers groep f 1523, geel f 2228, aarbeien f 1.601.80 per half kg, asperges wit f 0.450.60, blauw f 0.350.40 per bosje, spercieboonen f 1.401.50 per kg. sla I f 46.50, idem II f 23 per 100 krop, spinazie f 710, Holl. witlof f 28 30, idem II f 1520 oer 100 kg., peen f 18- 23, rabarber f 1218, raapstelen f 12, selderie f 46, peterselie f 46, kervel f 58, radijs f 34 per bos 100. Bloemen. Hadley f 812, Golden Gphelia f 4.508, Ophelia f 47, Keizerin f 58, Columbia f 47, Sumburst f 35, Cordes f 68, Marcel Royer f 58 per 100 stuks, Seringen Marie Lagrey f 2230, idem II f 1520, Spath f 1518, Sneeuwballen f 811 per tak, Calla's f 1016, Holl. Anemonen f 0.40 f 1.20, rood f 0.500.80, Am. Anjers f 912, Japansche Lelies f 812 per 100 kelk, Lathyrus in diverse kleuren f 0.180.30 p. bos. Planten. Violen f 0.200,35, Pri mula's f 0.25—0.30, Madeliefjes f 0.25—0.35 per bak, Azalea's f 1.303, Hortensia's f 0.80150, Cineraria's f 0.25—0.35, Trades- cantia's f 0.250.30, Spirea's f 0.250.60, Bladbegonia' f 0.500.60, Primula's f 0.25 f 0,30, Coleus f 0.2S0,40, Zonalen Cram- pels f 0,23 0.27 Rubin f 0.220.27, Jean me Clare f 0.220.26, Koningin f 0.23—0.26. LEEUWARDEN, 6 Mei. Vee. Aange voerd 1 7 stieren, f 190480 698 vette koeien f 165360 per kg. f 0.700.92 3084 melk- en kalf koeien f 140430 90 vette kalveren f 40105 596 pinken f 70 170 571 nuchtere kalveren f 512 413 vette schapen f 20—43 380 weideschapen f 1828 2095 lammeren f 814 1179 vette varkerns f 50130, per kg. f 0.52 0,59 80 magere varkens f 2550 668 kleine biggen f 815 14 paarden, 62 bokken. Handel in weidevee, vette koeien en pin ken van de goede soort behoorlijk overigens stug door grooten aanvoer vette kalveren dut" der nuchtere kalveren minder goed van ens behoorlijk, doch met flauwen afloop; schapen minder goedlammeren kalm. Zouters 5659 c. per kg. Eieren. Aanvoer kippen- 56,000 stuks f 4 Yz6i/2. Eenden 5000 stuks f 55%. ASSEN, 6 Mei. Jaarmarkt. Op de heden ghouden jaarmarkt waren aangevoerd: 793 koeien 72 pinken, 5 kalveren, 3Q Fr, scha pen, 24 lammeren, 12 drachtige varken», 6 loopvarkans, 1243 biggen 30 geiten. Vette koeien 170—300, kalikoeien 200350, melkkoeien 180340 guste koeien 150— 250,vaarzen 140260, pinken 100160, kal veren 4090, Fr. schapen 2025, lamme ren 710, drachtige varkens 5575, loop- varkans 1821, biggen 711, geiten 8—15. LEEUWA.RDEN, 6 Mei, Boter. Aanvoer 27/3 en 46/6 v. Mijn hoogste prijs 1.69, midden prijs 1.68, laagste 1.58. Veiling hoogste prijs' 164, laagste 1,57. Notee ring van de commissie 172, commissie (Bond v. Coop. Zuivelf.) 1.74, Kaas, Sleutelkaas 0.100.43; nagelkaas 0.17 0.25, Goudsche 0.25—0.63, Edammer Ö.3Ö0.68. Aanvoer 38.552. ALKMAAR, 8 Mei. Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wegende 170.000 K.G. Fabriekskaas kleine 40, commissie 45, boerenkaas, kleine 38/4, commissie 47 K. Handel vlug. UITHOORN, 5 Mei. Kaasmarkt. Aan voer 31 partijen Goudsche met R. M. 35 38, 2e soort 3134, zonder R. M. 30 35. Handel vlug. UTRECHT, 6 Mek Kaas. Aangevoerd 119 partijen te zamen 36,300 K.G. Prijzen le soort 3437, 2e s. 30—33, rijksmerk 3542. Handel matig. Te Delft vergaderde de R. K. federatie van het Wit Gele Kruis in 't Bisdom Haar lem. Het jaarverslag van den secretaris over 1926 werd vastgesteld. Volgens 't jaarverslag van den secretaris traden in 1926 tot de fedratiê toe de af- deeUngen: Noordwijk, Katwijk aan den Rijn, Poeldiik en Rotterdam, waardoor het aantal afdeelingen is gestegen tot 32, het aantal leden tot 7297. De financiën geven blijk van meerdere activiteit. De boeken en kas van den penningmees ter werden door een daartoe benoemde commissie nagezien en in orde bevonden, zoodat deze functionaris voor ziin beheer werd gedechargeerd. De begrooting voor het l'aar 1927 werd zonder opmerkingen vastgesteld. In drie vacaturen in het bestuur werden gekozen de heeren dr. J, Scheren te Groo tebroek, dr. Vissen te Noordwijk en van Heinigen te Leidsehedam. Hierdoor is het bestuur wederom compleet geworden: het bestaat uit den heer J. C. L. Gribling arts te Delft, voorzitter; den Zeeeerw. heer C. P. v. d. Salm pastoor te Delft, geestelijk ad viseur; den heer P. M. L. J. Lommen, bur gemeester te Castricum, secretaris-penning meester en voorts de drfe bovengen or m3i heeren. Uitvoerig werd besproken de oprichting van een vereeniging voor verzekering tegen ziekenhuisverpleging. Ter afdoening werd deze zaak in handen gesteld van een com missie, bestaande uit de heeren dr. J- Scheeren te Grootebroek, H. J. de Backer uit Noordwijk en P. H. J. L. Lommen uit Castricum. Dé kwestie van de R.K. schoolartsen maakte eveneens een punt van uitvoerige bespreking uit. Het bestuur werd ten slotte opgedragen in deze dilligent te blijven en een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid in districten R.K. schoolartsen aan te stellen Ten slotte werd mededeeling gedaan dat de gewijzigde statuten bisschoppelijk en koninklijk zijn goedgekeurd UITLOTINGEN. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis." Bij de op 2 Mei gehouden trekking zijn uitgeloot de volgende twintig seriën: 3199 937 5157 1391 1128 4101 1930 5964 4340 1804 751 6579 6004 1059 2742 2477 66*1 384 6C96 4815. Bij de opvolgende Premietrekking zijn uit geloot van Serie 4815 No. 28 met f 15.000, serie 5694 No. 17 met f 250, serie 6006 No. 14 met f 1C0. De volgende elk met f 25: Serie 4101 No. 16; 4815 7; 1391 45; 1804 16; 1059 39; 5694 7; 3199 3; 384 17; 2742 20; 4340 5; 5694 3; 4104 44; 1391 50; 4815 38; 937 14; 1804 4; 2477 28; 5157 34; 1804 14; 5694 4; 4815 9; 4340 30; 1059 14; 6096 6; 6096 7; 5694 22; 6579 18; 6C96 35; 4815 8; 1804 5; 2742 38; 1128 18; 6C96 34; 3199 17; 6051 1; 751 18; 5694 6; 6579 41; 6C96 50; 751 7; 3199 29: 6004 45; 937 13; 5694 48; 5694 8; 4815 3; 4104 33. Alle overige aandeelen met f 15. Betaalbaar 31 Maart 1928. De regeeringsamendementen. De regeering heeft amendementen uitge werkt op het wetsontwerp nopens de vak- vereenigingen, waarbij een nieuwe redactie van het eerste artikel .Eén amendement verklaart een staking onwettig, indien haar doel niet uitsluitend bestaat in het voeren van een zuiveren vakstrijd binnen de gren zen van de industrie, waartoe de stakers behooren, en indien deze staking de bedoe ling heeft pressie op de regeering uit te oefenen, hetzij rechtstreeks, hetzij door he berokkenen van schade aan de samen leving. Een amendement verbiedt bovendien het bestemmen van gelden tot het voortzet ten van zulk een staking. Een ander amen. dement verklaart uitsluitingen onder dezelf de voorwaarden onwettig, Artikel 1 verklaarde oorspronkelijk een staking onwettig, wanneer zij de bedoeling had of er op berekend was „de regeering te d\<lngen, of de gemeenschap, of een groot deel der gemeenschap te dwingen." Een draadloostelegram wijst er op dat het gevolg van de amendeering is, dat aan de gemeenschap berokkend ongemak en niet intimidatie, thans de leidende factor is en dat in officieele kringen wordt verklaard, dat de gemeenschap ongemak kon worden berokkend zonder dat zij noodzaklijkerwijs wordt geïntimideerd. Gemeend wordt dat daardoor he artikel verscherpt is. De Duitsche bladen melden, dat de rijks- regeering officieel door het bestuur van de Stahlhelm is uitgenoodigd deel te nemen aan de verschillende demonstraties enz. die de Stahlhelm op 7 en 8 Mei zal houden. Zij zou echter met algemeene stemmen heb ben besloten deze uitnoodiging niet te aan vaarden. Van bevoegde zijde vernemen we, dat deze lezing niet juist is. De rijksministers hehbenr ieder een persoonlijke uitnoodi ging ontvangen. Tot dusver heeft alleen rijkskanselier dr. Marx geweigerd te komen, Men neemt aan, dat de Duitsch-nationale minister* wel bij de Stahlhelmbetoogingen zullen verschijnen. Volgens een bericht uit Maagdenburg aas het „Berl. Tag." zouden twee pantsertreinen elk bestaande uit 30 wagons, naar Berlijn zijn vertrokken, waar zij met het oog op de Stahlhelmdemonstraties ter beschikking van de politie zouden worden gesteld. Dit be' richt wil ons vrij apocrief voorkomena De „Tribuna" verneemt uit Napels, dat de politie daar ter stede in een drukkerij cliché's en materiaal heeft ontdekt voor de vervaardiging van valsche Colombijnsche bankbiljetten en dat reeds voor een y lioen aan biljetten was gedrukt. Een telegram uit Tjinkiang meldt, dat de zuidelijke troepen, die de Britscha concessie en het Britsche consulaat bezet hadJ Woensdagavond vertrokken zijn. Mevrouw Borodin en de drie Russische koeriers en de Russen, die werden gear resteerd bij de huiszoeking in de Sovjetwijk te Peking, zullen zoo spoedig mogelijk voor den geWonen rechter terecht staan. Het Roode Kruis maakt bekend, dat' 233.837 vluchtelingen in de geïnondeerde streken hulp ontvangen. In een conferentie van het Roode Kruis en regeeringsambtenaren, onder wie Hoover, werd een half millioen dollar gereserveerd voor het herstel va nden landbouwe op de geweldige oppervlakte die thans Water staat. Gemeld wordt, dat tengevolge van het in-< storten van een huis van twee verdiepin gen bij East River zes personen werden gedood en meer dan twintig gewond. De instorting werd veroorzaakt door het ont ploffen van een gasreservoi en het sprin gen van een waterleiding onder het gebouw wauiiiüi' iiiilliiiiinikfiiiMiiMiiiii Nummer 312 312. De kamerleden waren allen zeer onder den indruk. Sommigen wanden met allebei hun oogen. Tenslotte werd op voorstel van jonkheer Leo be sloten een commissie naar Kok kie te zenden om te probeeren of er nog wat aan te doen was. 313. Zoo begaven zich Walrus, de minister van Marine, juffrouw Paradijskraan en oom Kees, het oudste Kamerlid, naar Kokkie om hem te bewegen, op zijn ont slag nog terug te komèh. Vol goeden moed ging de commis sie op weg. 314- Maar dat viel leelijk tegen hoor. Kokkie had zich zoo opge wonden, dat hij hoofdpijn de- kregen had. Nu lag hij op bed en hij wilde er niets van hooren om weer president te worden. Dat deed hij nooit meer, nooit.... nooit! Nummer 314. 315. De arme Kokkie zag er vreeselijk vervallen uit. Zijn wangen waren ingevallen, zijn oogen leken tweemaal zoo groot als vroeger en zijn handen wa ren schrikkelijk vermagerd. De commissie ging diep ontroerd heen. Nummer 313.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6