Partijraad en Kamerfractie. Voornaamste Nieuws «j 125.' f50 Stadsnieuws. 1927 Maandag 51ste Jaargang No. 16546 Aanglüle moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiierliflc. driemaal vier en fiwiratig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 10 Mei Een vreemd ploegveld. Of hoe men te Wijk-aan-Duin een weg opbreekt. Gisteren ving te Zandvoort het Groot Nationaal Zangconcours aan. Hier boven een groep deelnemers vóór het Raadhuis te Zandvoort. HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN TE BLOEMENDAAL. In het Sigarenmagazijn van den Heer van Gemert, Kleine Houtstraat, had Zondagmiddag een flinke uitslaande brand plaats. Hierboven een photo yan den totaal uitgebranden winkeL Gemeentezaken. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 Autobusconcessies in Z.-Holland Ruiterfeest. Telegraphïsch Weerbericht Het R.-K. Ned. Elftal dat gisteren te Utrecht het R.-K. Lnuiscne elftal met 41 klopte. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.2= Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentién 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentién tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vèrzekeringsvoorwaarden f Qfïfjlfl Levenslange geheelc ongeschiktheid tot werken door f 7KO bij een ongeval met f OCfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «Wulf." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogën; "U. dóodelij ken afloop AU (J bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij 'n breuk van F R fl been of armf *U.' bij verlies v. andere vingen» Eenige maanden geleden heeft het lid der Tweede Kamer, prof. Veraart, in het dag blad „de Morgen" een reeks artikelengepu bliceerd. onder den titel: „De reorganisatie tot R.-K. Staatspartij". Bij de verschijning dier artikelen werd aangekondigd, dat zij later jn brochurevorm zouden verschijnen Wij namen ons toenmaals voor die brochure af te wachten en beloofden onzen lezers daarna het een en ander over bedoelde pu blicatie te zullen zeggen. Gelijk wij dezer dagen meldden is de bro chure-Veraart thans verschenen, weshalve wij nu onze belofte willen inlossen, te liever, omdat de reorganisatie der R.-K. Staatspartij nog geheel in de frissche belangstelling staal van allen, die met het wel en wee hunnei partij meeleven en feitelijk nog haar beslag moet krijgen met de aanneming van het nieu we kiesreglement, dat thans in concept bij de afdeelingen in behandeling is. Alvorens wij echter tot eenige algerneene opmerkingen over de ideeën van prof. Ver aart overgaan, willen wij de aandacht vragen voor een bepaald gedeelte uit zijn artikelen, dat min of meer los staat van 't geheel, al thans op zich zelf te bekijken is en dat aan leiding geeft tot een o.i. actueele en belang rijke vraag. In de laatste paragraaf van zijn eerste hoófdstük schrijft prof. Veraart behartigens waardige woorden over de verhouding van de R.-K. Kamerfracties tegenover den Partij raad, of, meer concreet over de vraag: welke beteekenis moeten wij hechten aan ons partij program? Welke is de taak van onze Kamerfracties en speciaal van die der Tweede Kamer, vraagt prof. Veraart. En hij antwoordt daar dit op: In samenwerking met of in oppositie tegen het Kabinet voeren de actueele politiek bin nen het raam van het door den Partijraad vastgesteld Program. Dit brengt mee zoowel het zich verzetten tegen de doorvoering van programma's, die tegen het door den Partij raad vastgestelde program indruischen, als het met de grootst mogelijke kracht werken aan de doorvoering van het eigen Program. Sommige uitlatingen uit een niet te ver ver wijderd verleden wijzen er op, dat verschil lende personen, waaronder ook leden dezer (R.-K.) Fracties, zeer weinig hechten aan het Program. M.i, is dit een zeer dwaze toestand. Ik kan mij weinig zaken denken, die een grootere verwijdering tot stand moeten brengen tusschen1 de georganiseerde Partij en de afvaardiging als klaarblijkelijke ver- waarloozing van het Program of onverschil ligheid daarvoor. In tegenstelling met die personen meen ik, dat het Program voortdu rend moet worden geraadpleegd, en als ik iets goeds voor de toekomst op staatkundig gebied bij de Katholieken verwacht, dan is het jujst die nauwlettende zorg om aan den eenen kant het program zoo te maken, dat het redelijk uitvoerbaar is in een regeerings- periode, en aan den anderen kant zich met hart en ziel aan de uitvoering van het rede lijk geachte program te geven. Het moet zóó worden, dat de Fracties bij monde van den Voorzitter van den Partijraad aan het einde dier vierjarige periode uitvoerig in den Partijraad kunnen uiteenzetten, hoe zij, ge geven het Program, hebben gehandeld, waar om zij zóó hebben gehandeld, waarom het resultaat hier groot en daar klein is ge weest. Niets is meer in staat om de Katho lieke kiezers in de historisch verkregen staatkundige eenheid te bevestigen dan het begrip, dat de afvaardiging zich mét hart en ziel aan de zeer bepaald omschreven taak geeft. Staat hiermee dc groote beteekenis van het Program voor het werken van de Frac ties vast en blijkt ook het verband tusschen Fracties en Partijraad vooral door het Pro gram, dat kan toch niet beteekenen een tusschentijds ter verantwoording roepen van de Fracties door den Partijraad. Hiermee zijn wij gekomen aan een van de teerste punten in de nationale politiek: de staatkundige ver- houding „tusschen „afvaardiging en kiezers binnen de periode der afvaardiging. Wij heb ben hier te doen met een zaak van de uiter ste kieschheid. De moeilijkheden kunnen vooral worden overwonnen door een geest van groote welwillendheid aan beide kanten. De Kamerfracties zijn terecht prat op haar zelfstandigheid. Na vier jaar kunnen de ge organiseerde kiezers beslissen. In dien tus schentijd hebben de georganiseerde kiezers niets te zeggen in den zin van: te beslissen. Maar als men dit alles toegeeft, dan hoeft dit toch niet te beletten een nauw contact tus schen Kamerfracties en Partijraad binnen de vierjarige periode. De Fracties en vooral haar leider in de Tweede Kamer, die geluk kigerwijze Voorzitter is van den Partijraad, moeten het georganiseerde kiezersvolk en vooral in zijn hoogste afvaardiging, den Par tijraad, ter dege scholen. Zonder maar alles op tafel te brengen, wat in het staatkundig leven gebeurt, kan aan den Partijraad in zicht worden gegeven in de vele moeilijk heden die het programpunt en de verwezen lijking daarvan scheiden. De moeilijkheden, aan de actueele politiek verbonden, zullen dan in steeds breeder kring worden begre pen. Van den anderen kant zal het georga niseerde kiezersvolk en dus op de eerste plaats de Partijraad alles moeten vermijden, wat lijkt op ter verantwoording roepen Ge rust mag men uiten, wat in de verschillende kringen der kiezers leeft. Vanuit dat georga niseerde kiezersvolk mag men en moet men zelfs stimuleerend werken op de Fracties. Op die wijze kan er inzicht komen in wat het Katholieke kiezersvolk in het Program het meest urgent acht, evenzeer als in de vra gen, die op een bepaald oogenblik niet kunnen worden opgelost. De Fracties moe I ten den Partijraad, de Partijraad moet de Fracties begrijpen. De Partijraad moet niet op de plaats der Fracties gaan zitten. Dc Fracties moeten de kern van het Katholieke kiezersvolk eerbiedigen. Bij dc uitbreiding van het kiesrecht en de pogingen om de kiezers zooveel mogelijk in vloed te geven in het staatsbestuur, is het al sinds lang een actueele vraag: hoe behou den de afgevaardigden der verschillende partijen hun zoo hoog noodige en door de Grondwet geëischte onafhankelijkheid en zelfstandigheid en hoe kan anderszins de georganiseerde partij haar Wenschen en ver langens in de politiek tot verwezenlijking brengen? Prof. Veraart heeft deze delicate zaak heel zuiver gesteld en wij voor ons kun nen zijn opvatting dienaangaande in het alge meen dan ook wel onderschrijven. Maar met deze oplossing zijn we er nog niet. Het is niet voldoende, dat wij een program hebben en dat dit program zoo goed mogelijk wordt nageleefd onder het wakend oog van ons nieuwe instituut den Partijraad In de meest critieke oogenblikken van ons politiek leven speelt dit programma nog een andere rol, waarover te veel gezwegen wordt. Wij bedoelen de beteekenis van het program bij samenwerking met andere par tijen. Er zal steeds onderscheid dienen gemaakt te worden tusschen een Katholiek program, hetwelk de Katholieke Staatspartij urgent acht zonder meer, en tusschen de punten, welke zij als een minimum eisch van actueele politiek voor een bepaalde vierjarige regee- ringsperiode beschouwt, wanneer met andere partijen wordt samengewerkt. Zóó opgevat is de samenstelling van het program niet te scheiden van de vraag: wie heeft over die politieke samenwerking te be slissen? M.a.w. de Partijraad kan 'n program samenstellen; hij kan met belangstelling af wachten wat de Tweede Kamerfractie er mee doet en zelfs na vier jaar die fractie min of meer ter verantwoording roepen.... heel zijn actie krijgt een min of meer theoretische waarde, wanneer de vraag of de R.-K. 2de Kamerfractie met een of meer andere poli tieke partijen een regeeringsbloc zal vormen en zoo ja, op welke basis, geheel buiten den Partijraad omgaat. Wij gevoelen, dat er bezwaren aan ver bonden zijn om zonder meer de stelling op te zetten: de Partijraad behoort vóór de ver kiezingen te beslissen of er en zoo ja met welke partijen er zal worden samengewerkt en op welke basis, wanneer de uitslag der stembus een rechtsche meerderheid of wel een rechtsche minderheid geeft. Maar ander zijds lijkt het ons ook bezwaarlijk na de tot stand gekomen reorganisatie van de R.-K. Staatspartij te zeggen: al deze kwesties val len buiten de competentie van den Partij raad: men late die aan de 2de Kamerfractie over en in eerste instantie aan de raadgevers der Kroon. De zaak lijkt ons van voldoende gewicht om haar onder de publieke aandacht te bren gen. Wellicht kan zij op de eerstvolgende vergadering van den Partijraad een onder werp van beraadslaging uitmaken. Sociëteit „St. Bavo", R.K. Grafische bond, 8 uur. „St. Caccilia", 8 uur. Rechtskundig bureau, half 9 uur. Sla gers, 8 uur. Gecombineerde besturen Landbouw en St. Jozef. 8 uur. St. Jozefgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie vioolclub van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. R.K, Militainrenverceniging, Zoetestraat 14. Reddingsbrigade St. Franciscus, 8 uur. Groote of St. Bavokerk, Orgelconcert van half 8 tot half 9 uur. Gebouw Kamer van Koophandel, Kruisweg 70. Vergadering der Kanjer, half 8 uur- Schouwburg Jansweg, Film-avond over Oostenrijk 8 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. - Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tót 5 uur, Be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za- terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint. Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Ditleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marth avereen tging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging, N. Groenmarkt 22. terwijl Rembrandt als m e n s c h zoo goed als geheel werd verwaarloosd. Met Van Gogh is het juist andersom. Niet de .mensch Van Gogh wordt verwaarloosd voor den kunstenaar, maar de kunstenaar voor den mensch. Spr. behandelt hierna uitvoerig het leven van dezen merkwaardigen .Hollander, die na veel strijd, veel zoeken en veel levensleed eindelijk na zijn verblijf in de Borinage tot het inzicht komt, dat hij de teekenstift moet ter hand nemen, na achtereenvolgens te zijn mislukt in den kunsthandel, den boekhandel, het onderwijsambt, in de theologie en als zendeling. De laatste tien jaar van zijn leven werkt hij als schilder. In 1885 verlaat hij Holland voor goed, om na een kort verblijf in Antwerpen naar Parijs te gaan, waar hij kennis maakt met de Fransche impressionis ten. om vervolgens in de Provence,^in Ar ies, de hoogste ontplooiing van zijn talent te vinden. Een serie pracht-lichtbeelden verduidelijkte de lezing. De dank en hulde, die de voorzitter na de lezing aan den heer de Bv bracht werd door de aanwezigen met overtuiging onder streept. Nog eenigen tijd bleven de leden en hun dames gezellig napraten. .Ze stappen, ze stenen, ze stijven de stringen; en 't ronde gareel het spant om hun spannende lijven. Zoo zong eenmaal de groote Vlaamsche dichter Guido Gezelle over zijn „vrome horsen". En dezelfde dichtregelen schoten ons in de gedachten, toen wij Zaterdag ochtend te Wijk-aan-Duin de werkzaam heden aan het opbreken van den Romer- kerkweg in oogenschouw gingen nemen. Deze grintweg moet nl. verbeterd worden en krijgt een bestrating, Hiervoor is noodig dat het oude wegdek verwijderd wordt, omdat de weg anders te hoog zou komen te liggen. Aanvankelijk was de bedoeling om den weg met het houweel los te werken, doch dit zou een langdurige en een voor de gemeente Wijk-aan-Zee-aan-Duin eenigs- zins kostbare geschiedenis worden. De gemeente, die toch reeds een uitgebreid wegennet heeft te onderhouden, is niet in staat om buitengewone uitgaven te doen. Een ingezetene, de heer P. de Wildt, heeft toen het idee geopperd om den weg met den ploeg „er uit te gooien". In zijn landbouwbedrijf was het wel eens voor gekomen, dat hij het ploegen van een akker een gedeelte landweg er aan gelooven moest en dan gebruikte men steeds den ploeg. Hetzelfde, zoo meende hij, zoo ook op den Het Eucharistisch Triduum voor zieken zal dit jaar in de parochiekerk van dc Al lerheiligste Driëenheid te Bloemendaal eg- houden worden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 21, 22 en 23 Juni a.s. Men verzoekt ons mede te deelen, dat opgaven tot deelname aan dit Triduum kun nen geschieden bij zuster Casander, die zit ting heeft iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag van 3 tot 5 uur, in de Mariasticht- ting. De opgaven kunnen geschieden tot 5 Juni (Pinksteren). Te Bloemendaal zal dit jaar slechts één triduum gehouden worden. Daarom zullen de meest ernstige patiënten, en zij, die niet of slechts weinig gelegenheid hebben de kerk te bezoeken, het eerst in aanmerking komen. De overige patiënten zullen wor den toegelaten voorzoover er plaats is. Mocht de toevloed van patiënten zóó groot zijn, dat ook dit jaar weer 'n tweede Triduum noodig is, dan zullen pogingen wor den aangewend om ook in een andere kerk in Haarlem of naaste omgeving een derge lijk triduum te doen houden. T f IT EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht), Uitsluitend Telef. 14141. HAARLEMSCHE JOURNALISTENKRING. Sinds eenigen tijd belegt de Haarlemsche Journalistenkring, behalve de gewone huis houdelijke vergaderingen, bijeenkomsten met introductie, die vooral de onderlinge kennismaking en betere waardeering van el kaar der Haarlemsche journalisten ten doel hebben. Zaterdagavond werd de laatste van deze in het afgeloopen seizoen gehouden in- troductie-avonder gehouden, maar door ambtsbezigheden waren verschillende leden verhinderd deze bijeeenkomst bij te wonen. In zijn overigens hartelijk openingswoord betuigde dc heer L. M. Weterings daarover zijn leedwezen, maar wees er tevens op dat dit voor een Journalistenvereeniging wel een blijvend euvel zal zijn. Daarna leidde hij als spreker den heer Eug. de By, een Kringlid, in. die, gevolg gevende aan de uit- noodiging van den voorzitter, een causerie hield over den schilder Vincent van Gogh. Met veel aandacht werd de wel doorwrochte lezing over een onderwerp dat door den spreker geheel beheerscht werd. door het gezelschap gevolgd. Spr. behandelt in het eerste deel zijner lezing, hoe Rembrandt als s c h i I d e r drie eeuwen lang de nationale trots is geweest, En het gelukte inderdaad! Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur arriveerde het personeel van den heer De Wildt met 5 stevige paar den een zware 39 Zeeuwsche ploeg. Nadat een klein gedeelte van den weg was los gewerkt, werden in figuurlijken en letter lijken zin de handen aan den ploeg ge slagen. Het ging moeilijker, dan men aanvankelijk gedacht had. Grint en puin, waarover jaren lang het verkeer is gegaan, vormden een harde koek, zoodat het groote moeite kostte om den ploeg in de voren te houden. Maar de vijf paarden toonden wat ze waard waren. Toen ze in den namiddag naar huis gingen om een welverdiende rust te genie ten, was de weg op vier sneden na los gewerkt. Hedenmorgen zou het laatste ge deelte onder handen genomen worden. Daarmede hebben Ze in ruim één dag klaar gespeeld, waarvoor men aanvankelijk drie weken dacht noodig te hebben. De middenstandsraad heeft een advies in gediend inzake het voorontwerp-winkelslui tingswet. In dat advies wordt vastgelegar Geen kortere arbeidstijd voor personeel, dan 10 uren per dag of 55 uren per week. In marine-kringen worden bezwaren ge opperd tegen instelling van een Departement, van Defensie» Met de „Sumatra," die uit Sjanghai vem trokken is, zijn ook de mariniers, die ter be waking gezonden waren, verdwenen. De uitvoering der wegenbelastingwet. Bij ministerieele beschikking worden voor som mige categorieën zgn. 60 dagen kaarten ver strekt. Het zilveren jubileum der Staatsmijnen, Voor het eerst na den oorlog zal in Ne derland het internationaal architectencon- congres worden gehouden. De minister van Arbeid heeft zijn toe stemming gegeven voor den bouw van on geveer 1000 woningen in Amsterdam, tenein de de kelder- en krotbewoners heter te huisvesten. Een ernstige brand te Leende verwoest 14 boerderijen, vier schuren en een klompen makerij en grootendeels ook een leerlooierij- Vijftien gezinnen zijn dakloos. Dc Stahlhelm-dag te Berlijn. De uittocht Het verloop van den Zondag. Ontspanning in liaansch conflict De economische conferentie te Genève. De uitbreiding der Nederlandsche delegatie. De Russen aan het woord. Een rede van S®" rarens. De non-stop vlucht Parijs-New-York. Twee Amerikaansche millionairs ontvoert. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstav1- d w/ w/ Licht op. De lantaarns moeten morgen is. en W, stellen voor de Werfsteeg aan one ren t„ werden opgestoken om 8.08. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben besloten aan G. Koppenol te Nieuwveen, voor zooveel het traject binnen het gebied van de provincie Zuid-Holland ligt, vergunning te verleenen tot het in werking houden v^ln een autobusdienst van Langeraar langs Kerk buurt en Nieuwveen naar Amstedram; van KatenburgNieuwveen naar Amsterdam en omgekeerd. In verband met het te houden Ruiterfeest met historische vercooning in de duinen bij Kraantjelek op 4 Juni a.s. heeft het plaatse lijk comité alhier de deelnemers aan het Carroussel van het concours te Hoofddorp.en anderen, die te paard of te voet willen deel nemen, uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering in hotel De Landbouw" te hoofddorp op Dinsdag 10 Mei a.s., des avonds te 8 uur. Het ruiterfeest wordt georganiseerd door het plaatselijk comité te Haarlem van de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. AANRIJDING. Zaterdagmorgen had er op het Tramplein te Zandvoort een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Het rijwiel werd in elkaar gedrukt. Het ongeval is in hoofdzaak te wijten .aan het feit dat de wielrijder meer zijn aandacht schonk aan een ijswagen, dan aan dc plaais, waar hij reed. den openbaren dienst te onttrekken. B. W. stellen voor tot wederopzeg- gens te benoemen tot tijdelijkprovisor van de Stads-Apctheek den heer D. L. Keur. B. en W. stellen voor den heer R. Visser met ingang van 21 Juni eervol ont slag te verleenen als onderwijzer aan Opleidingsschool No. 21. Medegedeeld door het Kon, Met. IrfJt. te Dc Bilt, Naar waarnemingen in den morgen van! de 9 Mei 1927. Hoogste barometerstand 775 m.M., td Door de Plaatselijke Commissie van Seydefjord. Toezicht op de scholen voor M. O. is, wc- Laagste barometerstand 752.7 m.M., te gens het periodiek aftreden van, den heer Verdö. Dr. E. Ai. S. Sluyterman, de volgende lijst Vrwachting: matige N.O. tot N. wind, van aanbeveling opgemaakt: 1. dc heer S. licht tot half bewolkt, weipig of geen regen, V. Posthumus; 2. de heer J. D. Boes. koeler, vooral in het- Zuiden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1