1 ONZE UITKEERINGEN 1 1 VIJFTIG GULDEN COTTGEHING GR. HOyTSTSL 5a. 'O. HILLEGOM. ÏJMUIDEN. VELSEN. HALFWEG. ZWANENBURG. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Döör onvoorziene omstandig- M@ëi is het nummer van j.i. Saterdag Sater verschenen dan gewoonlijk- ©e agenten en fö©g®rgers heühesi aan de eenigszëns te Sate taorging van ens nummer geen schuld BE ADMINISTRATIE. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. ZANTVOORT. moe VERVEN m STOOM EN TELEFOON 1077* Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 64.70 13.65 SANTPOORT. Het onderwijs in de Middelbaar Technische School. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De 157e Algemeene vergadering. De Algemeene vereeniging voor Bloembol lencultuur hield hedenmorgen in restaurant „de Kroon", Groote Markt, alhier haar 157ste Algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer E, H. Krelage. OP QROND VAN ONZE GRATIS -- ONGELUKKEN-VERZEKERING -- fi|Hedeti werd door ons uitgekeerd aan onzen abonné, den Heery?. i&W. H. DE HOLLANDER te Leimuiden, een bedrag van p' Jfwegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor hij een^j zijner armen heeft gebroken. ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad In Haarlem en Omstreken, met gratis Ongelukken-Verzekering, welke reeds duizenden guldens uitkeerde. Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Programma TOONEEL. Afnemen Examens. Jubileum H. J. van Gelderen. Bufgëflij&e stand. Ondertrouwd C. W. van Oorschot en P. F. van der Aarts E. TH. La Febre en G. H. Weiiers. Getrouwd F. J. Gerritsen en R. M. P. Litjens K. de Wagt en G. Schipper. Geboren z. van P. M. Seijsener-Korte- kaas. Overleden H. M. Roozen, wed. van W. J. Blom, 82 jaar D. M. J. Bendinger, 90 jaar. Eerste steenlegging. Op Donderdag 19 dezer zal de plechtige eerstesteenlegging plaats hebben van het nieuwe Zustershuis der St. Josephparochie. Aanbesteding. Zaterdagmiddag had onder architect H. Kiine, de openbare aan besteding plaats van het betegelen der speel plaats van ds Chr. Burgerschool en verdere in het bestek genoemde werkzaamheden. Ingeleverd 6 biljetten uitslag als volgt E. Schuit f 1370 Fa. Moens, Heilo f 1198 C. J. Janssen f 1188 Joh. Seijsener en Zn. f 1170 C. de Wilde df 1095 Imthorn en Zn. f 1C80. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam vermeld, wonen de inschrijvers te Hillegom. Geen stroom. Wegens revisie-werk zaamheden, waren Hillegom, Lisse en Sas- senheim Zondag van 7 uur voormiddag tot 6 uur namiddag van electrische stroom ver stoken, Voor de Kath. Radio-luisteraars was dit bizonder jammer, omdat zij niet hebben kunnen genieten van de schoone Mis, die per draadlooss werd uitgezonden. De Hille- gomsche Radio-Centrale heeft door middel van batterijen haar aangeslotenen wél Radio genot kunnen verschaffen een practische reclame tevens. Niet fijngevoelig. Bij de a.s. Gemeen teraadsverkiezing heeft de Kerstenpartij een coalitie aangegaan met de Antirevolutionai ren. Aanvankelijk was eerstgenoemde voor nemens, met een eigen lijst uit te komen, die dan ook aan de secretarie werd gehaald, doch niet ingeleverd. Thans wordt per adver tentie aan de leden der partij geadviseerd (en aan anderen), den candidaat der S. G, P, te stemmen. Wij begrijpen den opzet der Kerstenmenschen Zeer goed: deze kunnen hier in den Raad alléén geen zetel bemach tigen en trachten zóó tot hun doel te geraken. Dat doel wordt echter zeker niet "bereikt, daar de A. R. steeds wat hoogst prijzens waardig is hun eigen partijgenooten steu nen en stemmen. Maar de houding dezer laatsten althans van den voorman is ons niet sympathiek. De samenwerking tus- schen de Kath. en de vertegenwoordiger der A. R.-partij is gedurende jaren voorbeeldig geweest Zelfs was de heer Vermeer de eenige, die buiten de R. K. Raadsleden vóór den Kath. Gemeente-secretaris stemde, maar met welk doel deze heterogene bestanddeelen schouder aan schouder ter stembus willen gaan, waarom de A. R. een lijst nemen met de Kerstenmenschen, die anti-papisten zijn in merg en been, we snappen het niet. Wat de wethouderskwestie betreft, op deze zaak hopen we na de verkiezing terug te komen. DE VER .GfDINÓSWEG NAAR HET ZEESTRAND. Doortrekking slechts tot nabij de zieken barak. In de raadsvergadering van 23 Juni 1925 werden ingediena: a een voorstel van de le den, de heeren P. F. C. Roelse, W. F. Vis ser, D. F. G. Schilling, P. Schaar en J. A. Dalmeijer, luidende als volgt: „Ondergeteekenden stellen voor, den weg langs de semaphore, bestraat op 2 M. breed te, door te trekken tot de Zuidpier." h. een voorstel' van de leden, de heeren F. P. Vermeulen, W. C. Wardenaar en J. P. Nijssen, van den volgenden inhoudt „Besluit in beginsel, dat een weg zal wor den gemaakt naar het strand, in de nabijheid der zuiderpier, waarvoor de plannen nader zullen worden ontworpen en onder de oogen gezien." Het eerste voorstel werd in gemelde ver gadering in handen van B. en w. om prae- advies gesteld, terwijl het laatste zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Verder werd, in de vergadering van 27 Juli 1926, nog het volgende voorstel van den heer P. F. C. Roelse aangenomen. „Ondergeteekenden stellen voor, B. en W. uit te noüdigen, onverwijld stappen te doen, onafhankelijk van de bestaande on derhandelingen over andere verbindingswe gen, tot het doortrekken van het verharde pad langs de semaphore tot de zuidpier." B. en W. hebben zich, naar aanleiding van gemelde besluiten, in verbinding gesteld met den Hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het arrondissement „Het Noordzee kanaal", te Amsterdam en met den Minis ter van Waterstaat, teneinde de beschikking over de gronden, noodig voor den aanleg van de bovenbedoelde wegen, te verkrijgen. Nadat herhaalde malen op bespoediging van deze aangelegenheid was aangedrongen mochten B. en W. eindelijk van genoemden Hoofdingenieur vernemen, dat van Rijks wege slechts toestemming kan worden ver leend tot aanleg van een weg van de Haring haven af tot nabij de ziekenbarak. Aan de verzoeken om doortrekking van dezen weg en van dien langs de semaphore naar de -zuidpier, of van eerstbedoelden weg tot op het zeeduin, kan derhalve niet worden voldaan. Hoewel de gevoerde onderhandelingen dus niet het gewenschte resultaat hebben opgeleverd, hebben B. en W. niettemin een plan voor aanleg van den bovenbedoelden weg, ter breedte van 6 M. met een plaatse lijke verbrseding nabij de ziekenbarak teneinde de gelegenheid te geven aldaar auto's te stationneeren - doen opmaken en een verzoek om de noodige vergunning tot den Minister van Waterstaat gericht. De kosten van uitvoering van dit plan, worden, blijkens de mede overgelegde be grooting geraamd op f 27.500. B. en W. stellen thans voor, hen de noo dige machtiging tot aanleg van den weg te- verkenen en het daarvoor benoodigde ere diet van f 27.500.toe te staan. Ongeluk op zee. Donderdag jl. ver trok van. hieruit ter visscherij den stoom trawler „Lobelia" IJM. 136. Men was Vrijdags visschende en de oudste stoker had de wacht toen dezen een ongeluk overkwam doordat zijn rechterhand tus- schen de machine geraakte, zoo dat een vin ger gedeeltelijk werd afgekneld en een an deren vinger gekneusd werd. Men verbond de hand en voor alle zekerheid werd beslo ten J. B. (oudste stoker) zoo spoedig mogelijk onder geneeskundige behandeling te stellen en zich van een anderen stoker te voorzien. Men stoomde daarom naar Delfzijl, en alhoewel men met mist te kampen had arri veerde men hier Zaterdagmorgen. Nadat J. B. door een aldaar wonend geneesheer was behandeld keerde deze naar IJmuiden terug. Met een inmiddels aangenomen stoker uit Delfzijl, ging de „Lobelia" weer ter vis scherij. DE SPOOROVERWEG BIJ BEVERWIJK. %B. en W. deelen den raad mede, dat de directie der Nederlandsche spoorwegen, op verzoek van het gemeentebestuur, zich be reid heeft verklaard, om aan de gemeente Vclsen tot wederopzegging en behoudens rechten van derden,' ceder bepaalde voor waarden vergunning te verleenen tot het Oostwaartsch verplaatsen van een gedeelte afrastering en het in gebruik nemen van een gedeelte spoorwegterrein ten oosten van den overweg in den Rijksstraatwg, ten zui den van het staticnemplacement Beverwijk, Dit beteekent dus dat we hier een mooi verkeersverbetefing krijgen. De toestand die nu is bij deze smallen overweg laat alles te wenschen over. Bouwvergunningen. Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwvergun ningen, verleend: Aan C. de Groot, te Velsen, tot het bou wen van een bollenschuur, nabij „Roos- wijk", aldaar; aan W. H. Otto, te IJmuiden, tot het verbouwen van eengedeelte serre tot berg plaats, aarl de Prins Hendrikstraat no. 1, al daar; aan K. Bakker, te IJmuiden, tot het bou wen van 5 woningen en 1 woon-winkelhus aan of nabij den Zeeweg, aldaar; aan J. Donselaar, te IJmuiden, tot het bouwen van een bierbottelarij, aan den V/ijk aan Zeeërweg, aldaar; aan Th. van Geldorp, te Santpoort, tot het bouwen van een schuur nabij den Biezen- weg, aldaar; aan Jac. van Beelen, te IJmuiden, tot het bouwen van een woonhuis met garage aan de Marconistraat, aldaar; aan J. P. Nijssen, te Santpoort, tot het bouwen van een garage nabij den Kerkweg, aldaar; aan Sanders en Witte, te IJmuiden, tot het veranderen van een winkel aan den Wil- lemsbeêkweg, no. 27, aldaar; aan H. Bakkernes, te IJmuiden, tot het verbouwen van de keuken van het perceel Willem Barendzstraat no. 11, aldaar; aan B. Komen, tot het verbouwen van een woonhuis tot woon-winkelhuis, aan den Hagelingerweg, aldaar; aan M. Zwaan, te Amsterdam, tot het bou wen van twee woningen en een garage aan de Dennenstraat, te IJmuiden. Eierenveiliiig. Bij de gehouden eier- veiling bedroeg de aanvoer 11500 kippen eieren en 5000 eenden-eieren, kippeneieren f515—5.95, eendeneieren f 4.50— YL Handel matig. Het ophalen van vuilnis. Te begin nen van af Dinsdag a.s. zal de vuilnis alhier worden opgehaald inplaats van 's middags des 's morgens tusschen 8 en 10 uur op iede- ren Dinsdag en Vrijdag. Belvédère, De prachtige buitenplaats Belvédère, vroeger bewoond door wijlen Mevr, Bijleveld-van der Vliet, is gekocht door den heer H. Smit van Gelder, thans wonende op Larixheuvel te Bloemendaal. De heer Smit van Gelder zal de plaats zelf gaan be wonen. Floralia wedstrijd. Aangemoedigd door het succes van de vorige jaren, zal de vereeniging voor Jeugdtuinen ook dit jaar weer een wedstrijd houden in 't opkweeken van bloemstekken. Zaterdag 14 Mei a. s. zullen weer stekken worden beschikbaar gesteld bij de heeren Joh. Meij op Wildhoef en F. Clausing op Duinlust. Voor den pot zal 10 ct. in rekening worden gebracht. Afhalen tus schen half 2 ën half 4. Auto tegen een boom. Zaterdagmid dag reed bij de Ned. Herv. Kerk een auto tegen een boom, met dit gevolg, dat zij door firma Beekman moest worden weggesleept. Door een kuil in den weg was de bestuurder het beheer over zijn stuur kwijt geraakt. Geen persoonlijke ongelukken. Een Gouden Jubileum. Zaterdag herdacht de heer A. v. d. Meer, tuinbaas op huize Meer en Berg den dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst kwam bij de familie v. Len- nep. 0e heer v. d. Meer kwam aanvankelijk als tuinknecht, en volgde, nu circa 35 jaar ge leden door diens vertrek den vorigen tuinbaas Jac. Boon op, en heeft sindsdien de leiding over de verzorging van het mooie buiten „Meer en Berg" dat ligt naast het Wandel bosch Groenendaal. 29 jaar hiervan was de jubilaris in dienstbe trekking bij de toenmalige eigenaresse Mevr. de Douair v. Lennep-Dentz v. Assendelft, en toen het groote buitengoed in 1906 overging aan ''en tegenwoordigen eigenaar Jhr. H« J. Deutz v. Lennep, bleef de heer v. d. Meer als tuinbaas fungeeren. De dag van Zaterdag bewees wel, dat de jubilaris veler achting geniet, vooral van de verschillende families van Lennep, die hem r.iet alleen persoonlijk hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, maar hem met bloemen en geschenken overlaadden. Gok van particuliere zijde werd den jubila ris blijken van belangstelling getoond. Het was voor den heer v. d. Meer en diens familieleden een onvergetelijke dag. Badhuis. ïn het Badhuis aan dé Post- laan werden in de week van 2 t./m. 7 Mei genomen 567 douchebaden, en 54 kuipbaden Aan 46 kinderen werd een gratis schöolbad vefstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos 'da den op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 11 volwassenen gebruik ge maakt. Openluchtconcert. Naar wij verne men zal het R. K. Fanfarekorps „Ons Ge noegen" te Hoofddorp op Dinsdagavond a, s. een concert geven op het marktplein aldaar. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het bestuur om dit concert eenige dagen vroe ger te doen plaats hebben in verband met den verjaardag van Prinses Juliana, maar verschil lende omstandigheden maakten dit niet mo gelijk. Het concert zal een aanvang nemen om half acht 's avonds. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd W. Numan en G. Salomons N. de Groot en J, J. Honig H. Welagen en E. v. d. Hulst. Getrouwd G. Bootsma en J. J. v. d. Winden L. J. Wijngaarden en H. Boer J. J Klut en A. de Boer. Geboren A. M. L. CrombeenHeijens, 2 z. A. Kraaijervan Vliet, d.C. M. Doets —Nagel, d. E. CastricumLodewijks, d. C. E. JansenOckers, d.J. P. Schuit van:er Meij, z. L. M. BakkerKoster, 1.1. d. Overleden C. W. Reder, 75 j., wedr. v. H. van de BeltM. R. Wïllemse, 78 j., geh. met J. G. de Swart. Raadslid. De heer H. Meijer heeft zijne benoeming tot lid van den Raad dezer ge meente aangenomen. 9 MEI EERblt KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN g 59.22 PARIJS 9.80 BRUSSEL 34.75 EENEN 35.— LONDEN 12.14 STOCKHOLM 66.85 KOPENHAGEN 66.70 OSLO ik BAZEL i b 48.08 NEW-YORK 2.50 ROME PRAAG b b 7.45 WARSCHAU 28.- HANDELSHUIS: „HET CENTRUM" Nieuwe Gracht 78, Haarlem BETALING OOK IN OVERLEG Bouw landhuis. Het bouwen van een landhuis aan de Camplaan te Heemstede voor rekening van den heer L. Verboom alhier is opgedragen aan W. Pijlman en W. N. Bakker, aannemers in deze gemeente. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar J. Ran-G. Wiering te Hoofddorp hoopt op 17 Mei a. s. den dag te herdenken, waarop 't voor 50 jaar in den echt werd verbonden. De heer Ran, oud 74 jaar, en zijn vrouw, oud 75 I jaar, genieten beiden nog een goede gezond- heid. Het zal dit bekende echtpaar op ge- j noemden datum zeker niet aan belangstel- i ling ontbreken. Concert. Onder leiding van haar direc teur, den heer K. H. Kerkhoff, geeft het rsymphonie-orkest op a.s. Woensdag een concert in „Zomerlust". Medewerking wordt verleend door Mej, Jeanne Basilek (zang) en den heer Willem Knikker, beide als solist. Mevr. Vincent—Noom zorgt voor de begeleiding. Ontploffing. Van de verwarmingsin stallatie der gebr. Nijssen sprong Zaterdag een ketel. Daardoor kwam het vuur in aan raking met een opslagplaats van cokes, waardoor brandgevaar ontstond. Met eigen middelen werd gelukkig brand voorkomen, daar aansluiting van brandslangen op de waterleiding daar niet mogelijk is. Thans zijn in druk verschenen het rapport en de beschouwingen van de Gedelegeerden der gemeente, ingevolge art. 57 der Nijver heids-onderwijswet, in het Bestuur der Ver eeniging voor Nijverheids-onderwijs te Haar lem, naar aanleiding van de gedachtenwis- seling in de vergadering van het Bestuur van genoemde vereeniging over de uitlatingen van den heer J. Gerritsz in de Raadszitiing van 12 Januari 19^7. Bij de meerderheid van de bestuursleden, aldus hej; rapport, kwam bij de besprekingen een gevoel van ontstemming tot uiting over de naar hun meening ongemotiveerd scherpe en afkeurende kritiek door het Raadslid, den heet Gerritsz, op de M.T.S. uitgeoefend. Zij waren van meening, dat dit raadslid zich vari tevoren.beter op de hoogte had kunnen stellen en dat hij zich niét voldoende reken schap heeft gegeven van zijn groote ver antwoordelijkheid ais spreker in den Raad namens een groote fractie. Andere bestuursleden meenden hiertegen over te moeten opmerken, dat de heer Gerritsz bij het maken van zijn opmerkingen onge- tvyijfeld het belang van de school heeft willen dienen. Een enkel lid is yan meening, dat door de opmerkingen van den heer Gerritsz de belangstelling voor de M.T.S. is gewekt en versterkt. Ondergeteekenden zullen zich onthouden van het uitspreken van een oordeel over de wijze, waarop een Raadslid heeft gemeend deze Zaak ter sprake te moéten brengen, maar zij zouden het in hooge mate betreuren, als de in de raadszitting van 12 Januari ge sproken v/oorden naar buiten den indruk zouden hebben gewekt, dat er op deze school iets niet in orde is, dat het er niet goed gaat. Bij hen toch staat het vast, dat de Haarïem- sche Middelbare Technische School door haar zeer bekwamen Directeur uitnemend wordt geleid en dat er door een corps van bekwame leeraren goed onderwijs wordt gegeven. De school staat, wat de resultaten betreft, bij andere dergelijke onderwijs inrichtingen niet achter en de abituriënten zijn gewaardeerde krachten in verschillende bedrijven. De zakelijke besprekingen in de Bestuurs vergadering betroffen in hoofdzaak de drie volgende belangrijke punten Toelating tot de school, verwijdering uit de eerste klasse en overgangen naar de andere klassen. Niet bevordering van de 3de (practische) klasse naar de 4de is nog slechts éénmaal voorgekomen. Het percentage van niet- bevorderden van de 2de naar de 3de en van de 1ste naar de 2de klasse is niet grooter dan op andere inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. In 1925 bijv. waren het er rèsp. 12 van 74 en 15 van de 85. Hierbij moet even wel niet uit het oog verloren worden, dat een betrekkelijk groot aantal leerlingen de school verlaat in den loop van het eerste leerjaar, meestal wegens geringen studie-aanleg. Naar aanleiding van een hierover in de bestuurs vergadering gemaakte opmerking deelde dc Directeur mede, dat dit het gevolg is van de wijze van toelating volgens de bestaande voorschriften en aan de bijzondere eischen, die aan aanstaande technici moeten worden gesteld. Zij, die een bewijs bezitten van over gang naar de derde of een hoogere klasse van de H.B.S. moeten zonder examen wor den toegelaten, evenals zij, die het diploma IvLU.L.Ö. B. bezitten met goede cijfers voor bepaalde vakken. De overigen worden ge ëxamineerd, waarbij evenwel geen gelegen heid is een onderzoek in te stellen naar de mate van geschiktheid voor de studie aan een M.T.S. Het gevolg is, dat de beoordee ling van die geschiktheid moet plaats hebben gedurende het eerste studiejaar, dat daarom wordt beschouwd als een toetsingsjaar. In- tusschen is de Directeur het met ons en enkele bestuursleden eens, dat het wênschelijk zou zijn bij het toelatingsexamen reeds de can- didaten te toetsen op geschiktheid voor een technische opleiding. Hij acht dit evenwel niet mogelijk. II. Eind-examen. Het aantal afgewezenen is in verhouding tot dat aan andersoortige inrichtingen van Middelbaar onderwijs in derdaad niet gering (6.5 tot 19 De Direc teur der school geeft hiérvan de volgende verklaring Op de meeste H.B.S. heeft een scherpe schifting plaats bij den overgang van de 4de naar de 5de klasse. Leerlingen, waar van verwacht wordt, dat zij over een jaar voor het eind-examen niet klaar zullen Zijn, laat men zitten. Op de M.T.S. kan dat niet, omdat de leerlingen het derde (voorlaatste) jaar in de praktijk zijn. Allen gaan naar het 4de jaar over en nemen aan het einde daar van deel aan het eind-examen. Er zijn er onder van wie men weet, dat zij aan de eischen nog niet zullen kunnen voldoen, maar allen moeten aan het examen deelnemen. III. Overlading van het leerplan. Te groot aantal wekelijksche lesuren. Het 1ste studie jaar heeft normaal 41 lestijden, het 2de en 3de 42. Deze lestijden zijn van 50 minuten, en zijn verdeeld over den dag als volgt 8.20 tot 10 10.20 tot 12 1.30" tot 3.10 en 3.30 tot 5.10. Er is dus 's morgens en 's middags een rusttijd van 20 minuten. Soms eindigt voor een bepaalde klasse de schoodlag om 3.30 of 4.20. De Zaterdagmiddag is vrij. De schooltijden zijn niet langer dan op soort gelijke scholen te Dordrecht en Amsterdam. Voor huiswerk geeft het prospectus van de school aan ongeveer 2 uur per schooldag en volgens den Directeur is dat ruim gemeten. Naar de meening van ondergeteekenden is zeer moeilijk na te gaan, hoe lang een leerling voor zijn huiswerk zal noodig hebben. De een vat het ernstiger op dan de andere. Sommigen zijn niet, anderen wèl gauw te vreden. Niet alleen valt het even gemakkelijk om zonder leiding ingespannen bij het werk te blijven en bovendien is de taak voor den een gemakkelijker dan voor den ander. Zoo zullen er wel leerlingen zijn, die langer dan 2 uren thuis werken. Enkele groepen van leerlingen hebben het, ook met het huiswerk, gedurende een deel van den cursus zeer Zwaar. Overigens bestaat voor de overige leer lingen een deel van het huiswerk uit het uit werken en in het net schrijven van labora torium-proeven, e.d. Dit vergt wel tijd, maar niet veel inspanning. Eenstemmig is het Bestuur van meening, dat een arbeid van 9 uur per dag op zich zelf beschouwd voor jongelieden van gemiddeld 19 jaar niet overdadig is, of direct schadelijk voor de gezondheid moet worden geacht. Ondergeteekenden zijn het hiermede eens. Zij meenen, dat het goed is, om jongelieden, die direct voor de praktijk worden opgeleid, een praktijk, waarin zij de handen uit de mouwen zullen moeten steken, reeds op de school gewend en gedwongen worden tot inspannender: arbeid. Van een minder goeden gezondheidstoestand is ons niets gebleken en voor overbelasting van dé leerlingen be hoeft, naar het ons voorkomt, geen vrees te bestaan. De bewering, dat de leerlingen vaak volmaakt afgewerkt zijn tegen den tijd van de vacantie, achten wij in strijd met de wer kelijkheid, al willen wij niet erkennen, dat uitzonderingsgevallen van oververmoeid heid wel kunnen voorkomen. Symptonen van geestelijke vermoeidheid en van verminde ring van het vermogen om nieuwe leerstof op te nemen, worden op alle middelbare scholen tegen de vacanties waargenomen en'zullen ook hier niet ontbreken. De studie periode van September tot de Kerstvacantie is hier evenals op andere middelbare scholen de langste en de zwaarste. Dat op den eersten dag van de laatste Kerstvacantie een vrij willige excursie werd georganiseerd doof het Corps van Leerlingen naar de Fokkers Vlieg- tuigenfabriek te Amsterdam, aan welke excursie tal van leerlingen deelnamen, wijst er niet op, dat de jogelui toen afgewerkt waren. Meer verschil van opvatting kwam aan den dag bij de beantwoording van de vraag, of beperking van het aantal uren niet wensche- lijft is, teneinde voor de leerlingen de ge legenheid te scheppen zich nog meer dan tot nu toe te ontwikkelen ook in een andere richting dan die van het leerplan der school alleen. Ondergeteekenden zijn van meening, dat dè gelegenheid voor de jongelui moet bestaan tot omgang ook buiten de sfeer van de school. Dat die gelegenheid hier niet zou bestaan, ontkennen zij niet den Directeur. Toch zijn zij van meening, dat eenige beperking van het aantal schooluren hierin nog wel eenige verbetering zou kunnen brengen. Op ons verzoek om een categorisch antwoord op de vraag „wordt eenige beperking van het aantal dagelijksche lesuren mogelijk ge acht werd door den Directeur met instem ming van de meerderheid der bestuursleden geantwoord „Indien wij het aantal dage lijksche lesuren verminderden, zou de studie tijd moeten worden verlengd. Met minder uren over den geheelen cursus komen wij er in de drie jaren der theoretische opleiding niet." De verklaring van den man, die de ver antwoordelijkheid draagt voor de opleiding, deed ons afzien van verderen aandrang tot vermindering. De voorzitter brengt bij zijn openings woord in herinnering dat namens de veree niging op 30 April een bloemenhulde aan Prinses Juliana is aangeboden van een keur van nieuwe verscheidenheden tulpen. Spr. meent hier een blijik van den dank en blijd schap der vereeniging te mogen uiten met den staatkundig voor de Prinses zoo be langrijke mijlpaal in haar leven bereikt. (Applaus). Medegedeeld wordt, dat het ledental de 4000 is gepasseerd. Herdacht wordt het overlijden van den heer C, J. L. v. d. Meer, die tweemaal lid van het hoofdbestuur was en van den heer H, v, Bourgondië, die door den Voorzitter groemd werd als een bekwaam vakman. Na aproeping der afdeelnigen, werden de notulen der vorige vergadering goedge keurd. De beursbelasting. Aan de orde waren vervolgens eenige voorstellen van hel Hoofdbestuur in ver band met de finonciering van de bouwplan nen voor het eigen gebouw der vereeniging. Het Hoofdbestuur stelt voor aan art. 51 van het Huishoudelijk reglement toe te voe gen: „Op voorstel van het Hoofdbestuur kan de Alg. vereeniging besluiten, gedurende een in het besluit te bepalen aantal jaren voor hen, met uitzondering van de eerelcdcn een toegangsprijs voor het beursbezoek vast te stellen, welke niet hoogcr mag zijn dan 25 ets. per persoon per beursdag. Het hoofdbestuur stelt voor, op grond van art. 51 van het Huishoudelijk reglement, den toegangsprijs voor het beursbezoek gedurende vijf jaar (1928 tot en met 1932)vast te stellen op 25 cent per persoon per beursdag, met dien verstande, dat doorloopende toegangs kaarten voor de beurs beschikbaar kunnen word engesteld h 10 per persoon, geldig ge durende een geheel jaar. In de vorige vergadering was het voorstel van het hoofdbestuur tot het heffen van een beursentrée aangehouden, omdat sommige afgevaardigden wenschten ingelicht te wor den omtrent de verbetering, die de plannen voor het beurgebouw zouden kunnen onder gaan, indien de opbrengst van het beurs entrée daaraan ten goede zou komen. Inmiddels heeft het Hoofdbestuur thnas uit d ingekomen verbouwingsplannen een keus gedaan en eenparig aan het plan Van den heer A, F. Kraan, rchitect te Oegstgeest de voorkeur toegekend. DH bedfg vereischt een bedrag Van 20,000 boven de gevoteerde som van 100.444 voor vefbouwingskosten. De beursentrée zal naar de naeehing Van het hoofdbestuur uitnemend besteed zijn an- do rl' O O .f ft Vo-tof, T---M dit Ülschoonl de Opbrengst per jaar vfmoe- delijk 6000 zal beüragin. is hét toch ui teraard verstandig volgens het Hoofdbestuur om op een lagere opbrengst bedacht te zijn. Daarom wordt nu voorgesteld om een beur- enfrée van 25 ct. pér beursdag te heffen ge durende vijf jaar. Amendementen zijn ingediend van de af- deeling Heemstede en Hillegoffl, Heemstede wil ingevoegd zien „ten hoog ste vijf jaar". Verder wenscht deze afdee- lin, dat de beursbelasting ophoudt, zoo spoedig de benoodigde 20.000 is bereikt. De afdeeling Hillegom wenscht een hoof- deliiken omslag van 25 pet, op de contri butie. De voorzitter meent, dat dit laatste geen amendement is, maar een geheel ander sys teem van betalen. Daarom kan dit voorstel nu als amende ment niet in stemming komen, De afdeeling Hillegom brengt hulde aan le keus van het hoofdbestuur inzake het ontwerp Kraan. Maar spr. meent dat men als groote vereeniging toch aan den kleinen kant staat, als men beursbelasting gaat hef fen. Bovendien zijn aan die belasting vele moeilijkheden verbonden, welke spr. aan stipt. Wil men die 20.000 bijeen hebben, laat men ze dan onder de 4000 leden ver- deelen, zoodat dus ieder lid 5 betaalt. Dan is men er ineens en ieder lid zal daar- töe bereid zijn. De afdeeling Heemstede verklaart zich in 't algemeen tegen beursbelasting, die vol gens haar remmend zal werken op het beursbezoek. Bovendien vindt de afdeeling den nieuw ontworpen gevel wel aardig, maar niet mooi genoeg voor een lichaam als Bloembollen cultuur. De afdeeling Bennebrek-Vogelenzang vraagt of de verbouw publick zal worden aanbesteed. De afdeeling Haarlem vraagt op de beurs belasting ook zal betaald moeten worden bij de keuring. Verschillende afgevaardigden stellen nog vragen. De afdeeling Voorhout zegt tegen elke beursbelasting te zullen stemmen. De voorzitter herinnert er aan dat de idee der beursbelasting uitgegaan is van de afdeelingen zelf in verband met den wensch om een «nonumentaler gebouw te verkrijgen. In een officieuze bijeenkomst heeit nie mand zich daartegen verklaard. Daarom is het voor het Hoofdbestuur teleurstellend nu te moeten hoeren, dat te gen de beursbelasting in principe bezwaar wordt gemaakt, Spr. ontraadt een omslag van 5. per lid, want er zr'n leden, die nooit op de beur» komen, Zij betalen dus voor iets, waarvan ze niet profiteefen. Het ligt in de bedoeling om de beurs belasting niet langer te heffen dan noodig is, maar het kan natuurlijk altijd mdgelijk zijn dat het bedrag van 20.0CÖ nog eenigszins gewijzigd wordt. Wat de uitvoering der belastingbetaling betreft, het zal practi.sch hierop neerkomen, dat alle bezoekers ook die voor de keuring, belasting beialen. Het hoofdbestuur neemt het amendement Heemstede over, om te lezen in het voor stel: „voor ten hoogste vijf jaar" De afdeeling Hillegom beveelt nogmaals haar amendement aan en verzoekt het Hoofdbestuur het te willen overnemen. De afdeeling Bovenkarepel steunt het voorstel van het Hoofdbestuur. In zijn antwoord zegt de voorzitter o.m, dat het werk der verbouwing zeker niet zoo maar zal worden uitgegeven, Höfe de aanbesteding zal plaats hebben is echter nog niet bepaald. Daarvoor zal het Hoofd bestuur nader beslissen. Spr. verklaart verder, dat het amende ment Hillegom niet door bet hoofdbestuur kan worden overgenomen. Vervolgens wordt gestemd, Het eerste vooritel van het hoofd bestuur wordt aangenomen met 162 tegen '27 sternen, Daarna wordt het tweede voorstel van het hoofdbestuur zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De afdeeling Hillegom stenjde tegen. Na rondvraag sluiting. Hedenmiddag te half twee had in de bios coopzaal de Kroon een voordracht plaats door den heer Rincker uit Den Haag over het stoken met olie, waarna vertooning van de film van het bedrijf der Kon, Maatschap pij tot Exploitatie van Pefroleumbronnen in Ned.-ïndië. EEN GOEDE MAATREGEL. Ter verevrscbing van de wateren, zoowel binnen als buiten de gemeente gelegen, heft gisteren de watermachine te Spaarndam gewerkt. der Orgelbespeling in de Groote of St, Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 10 Mei a.s., des namiddags van 23 uur, dooir den heer Gecrge Robert: 1, Praeludium et Fuga e kl. t„ J, S. Bach. 2. Sarabande et Fughetta, F. Couperin. 3. Prélude, Fugue et Variation, C. Franck. 4. Suite gothiqu'e, Int reduction-Choral, Menuetgothique, Prière, Toccata, L. Boëllmann. 5. Arabesque, L. Vierne. 6. Psalm IVIIl, B. Marcello. N.V. Ver. Rotterdamsch Hof- stad-Tooneel, Directeur Cor v. d. Lugt Mélsert. Donderdag 12 Mei a.s. geeft dit gezelschap hier eene eerste opvoering van „Dover- Calais", het succesblijspel uit het Duitsch van Julius Berstl. Dit stuk is bij de opvoeringen in den Haag en Rotterdam met den meesten bijval ont vangen en kon dan ook sede^j 2 April j.l. reeds 24 malen worden opgevoèrd. De ver tooning hier te Haarlem zal de 25e zijn. Voor „Dover-Calais" zijn twee nieuwe décoratiën vervaardigd, die het promenade dek van een luxe jacht en een salon aan boord van dit schip voorstellen. Met Annie van der Lugt Melsert-van Ees en Cor van der Lugt Melsert, die de hoofd rollen spelen, treden op Anton Roemer, Jan van Ees, Willem Huysmans, Joh. Haus, Edttard Palmers, Piet Bron e.a. Regie Cor v. d. Lugt Melsert. Benoemd zijn tot gecomitteerden, onder wier toezicht eindexamens worden afgeno men aan de openbare gymnasia te Alkmaar (te houden op 8, 9 en 10 Juni), te Haarlem te houden op 11, 13, 14, 15 en 16 Juni), te Rotterdam (te houden op 17, 18, 20, 21 en 22 Juni), van de afdeeling gymnasium van het Kennemer lyceum te Bloemendaal (te houden op 23, 24, en 25 Juni), dr. A. G. Roos, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, dr. H. B. A. Boekwinkel, lector aan de Rijks universiteit te Utrecht, aan wie op 17, 18, 20, 21 en 22 Juni wordt toegevoegd dr. A. M. A. A. Steger, buitengewoon hoogleefaar aan de Technische Hoögeshool te Delft, wonende te 's-Gravenhage, en op 23, 24 en 25 Juni dr. H. T. Nierstraz, hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. Verder is dr. A. F, Holleman, oud-hcog- leeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, wonende te Bloemendaal benoemd tot gecommitteerde bij de eind examens te Assen, Winschoten, Groningen, Leeuwarden, Deventer, Hengelo (O.), En schedé, Kampen en Zwolle. Zaterdag 7 Mei was het 40 jaar geleden, dat de Beëedigde klerk H. J. van Gelderen van het Hypotheekkantoor alhier, z'n loopbana begon in dienst van het Rijk. Hieraan was eenig festiviteit verbonden, hetwelk door den Bewaarder en het personeel van genoemd kantoor was voorbereid. Hiertoe was een gedeelte van het kantoor keurig met groen versierd, hetwelk een fleu- rigen aanblik opleverde en het anders zoo sombere lokaal. Even voor den aanvang der kantoorwerk zaamheden stond het personeel geschaard om den in het groen gezetten zetel van den jubi laris. Als altijd, prompt op tijd, verscheen deze, zichtbaar onder den indruk van hetgeen zich voor hem openbaarde. Den jubilaris werd verzocht z'n Zetel in te nemen, waarna het woord werd gevoerd door den Bewaarder der Hypotheken en Kadaster C. Wiersma, welke in een geestige speech en in korte trekken de karaktereigenschappen en den loopbaan van den heer van Gelderen memoreerde en hem als bewijs van sympathie en waardeering een prachtigen bloemen mand en een pendule aanbood. Namens het personeel werd hem bij monde van den heer Waning een artistieke pot met rozen aangeboden. Hierna was het personeel in de gelegenheid den jubilaris te compli menteeren. Deze laatste had gehoopt, dat deze dag voor hem stilzwijgend was voorbijgegaan, niette min dankte hij allen voor deze spontane hul diging, en hoopte nog vele jaren op een pret tige cn vriendschappelijke samenwerking. Om ongeveer 10 uur verscheen Mevr. en Mej. van Gelderen, welke mede in deze hulde deelden. In den loop van den morgen kwamen ver schillende notarissen, candidaatnotarissen, notarisklerken en het personeel der overige kantoren hunne gelukwenschen aanbieden* Onder dezen bevonden zich de notarissen van Kolk en van Cranenburgh, onderschei denlijk Voorzitter en Secretaris van de Broe derschap van Notarissen in den Ring Haar lem, welke deze Ring als zoodanig vertegen woordigden. De Voorzitter schetste in een aangename rede de verdiensten en den steun, welke zij altijd van den heer van Gelderen mochten ondervinden, en bood hem namens de Broe derschap van Notarissen in den Ring Haarlem en als stoffelijk bewijs van waardeering en steun, een cadeau aan, hetwelk door het kort tijdsbestek, waarin men dit jubileum gewaar werd, niet direct kon worden aangebeden. Onder de talrijke brieven en telegrammen, welke dien morgen waren binnengekomen, bevond zich een zeer waardeerend schrijven van den Directeur der Registratie en Domei nen te Amsterdam. Na dit alles werd de aanwezige familie van Gelderen, tusschen het groen gezeten, op de gevoelige plaat vereeuwigd, en nadat van die familie en het personeel een foto was geno men, behoorde deze prettige morgen weer tot het verleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2