Radio-Omroep. Wat zal hn er mee doen? De ziekte van Ramsay MacDonald. Moet naar een nieuwen partij leider worden uitgezien? De Stahlhelmdag. De intocht der honderd duizenden te Berlijn. De Economische Conferentie. De Russen aan het woord. Een rede van Serrarens. Oudegeest en Colijn tot vice-presidenten gekozen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het nieuwe motor- en rijwiel reglement. Het zilveren jubileum der Staatsmijnen. Een eigen spoorlijn van de Staatsmijnen. Duizend woningen ooor Je huis- vesting van kelder- en krot bewoners. FEUILLETON. Unï2*l Ramsay Mac Donald. In de Britsche Arbeiderspartij is men niet gerust over de berichten betreffende den gezondheidstoestand van Ramsay Mac Do nald. De mogelijkheid wordt onder het oog gezien, dat er een opvolger voor Mac Donald a's leider van de Arbeiderspartij zal moeten worden gevonden. Hij is de laatste jaren reeds sukkelend geweest en het is niet onmoge- l'jk» dat hij na zijn terugkeer als leider zal aftreden. Als men voor het oogenblik de extremisten Maxton en Wheatley buiten beschouwing laat, schijnt het dat de keus tooet vallen tusschen Thomas, Snowden en Henderson. Snowdens uitnemende parle- TOentsrede over het vakvereenigingsontwerp Wordt als een teeken beschouwd, dat hij als ernstig mededinger voor het leiderschap jo aanmerking wenscht te komen. Arthur Henderson is echter bij alle fracties van het parlement populair en hij is reeds lei— der van de partij geweest. Ook de extre mist Maxton is in het Huis een spreker, die zeer populair is en dien men zeer gaar- Oe hoort. Voor het leiderschap zijn echter *>in denkbeelden den gematigden wel wat te wild. De Stahlhelmdag. De tienduizenden leden van de Stahlhelm, fit alle deelen van het rijk in Berlijn samengestroomd, gingen in groote massa op. Overal ziet men de z.g. Uberfallkommandos Vrachtauto's, volgepropt met Schupo, door de straten rijden, overal politiepatrouilles, uitgerust met karabijnen en patroontasschen. Aan de verschillende Berlijnsche stations Xijn Zaterdagavond tweehonderd duizend Stahlhelmmannen aangekomen, uit Oost en West en Zuid en Noord. De hoofdmacht echter wordt pas in den loop van den nacht Verwacht. Het grootste gedeelte van de betoogers is Zaterdagnacht en Zondagmorgen vroeg ge komen en vertrekt onmiddellijk na afloop van de betooging, die Zondagmiddag in den Lust- Earten tegenover het voormalig keizerlijk paleis wordt gehouden, weer uit Berlijn. Zaterdagavond hebben er in het stadion, dat een half uur buiten de stad midden in het bosch gelegen is, een taptoe, en vaandel- defilé, vuurwerk enz. plaats gehad. Het station zelf, dat ongeveer 60.000 per sonen kan bergen, was tot de laatste plaats uitverkocht en tienduizenden verdrongen Xich buiten de groote ovaal, om tenminste de oude militaire marschen nog eens te hoo- r«n spelen en misschien een glimp op te van gen van het vaandel-defilé. Een vliegtuig, dat even vóór het begin Van de taptoe, rijk met zwart-wit-roode vlag gen versierd, boven het station zweefde, Werd door de menschenmenigten geestdrif tig toegejuicht. De Nobelprijs van Stre- semann. Sedert eenige dagen vertoeft de heer Nobel, erfgenaam van den Zweedschen grootindu strieel en pacifist, die de Nobelstichting heeft opgericht, te Berlijn. Hij heeft een bespreking gehad met dr. Stresemann en hem verzocht het tijdstip vast te stellen, waarop hij de in de statuten voorgeschreven lezing zal hou den. Stresemann heeft toegezegd op 23 Juni te Oslo te zullen spreken. De minister zal °ok zijn vacantie in Scandinavië doorbrengen. De Economische con ferentie. De rede van Tsjoean Tsjao. China is een rijk land. Het heeft behoefte aan kapitaal, maar de regeering en de Chi- Ueesche natie zullen stellig aarzelen buiten- landsch kapitaal te gebruiken, uit vrees, dat de nationale vlag der kapitalisten slechts de in het land belegde dollars zal dienen. Spr. verklaart, dat zijn landgenooten een conservatief ras zijn. Weldra zal in China de eenheid zijn hersteld. Wanneer de Chi- Ueesche troepen zullen zijn gedemobiliseerd, kal het probleem der werkloosheid nog moei- hjker worden. De eenige oplossing schijnt Je Zijn de volkomen industrialisatie van het Hnd met medewerking van de vreemde mo gendheden en na opheffing derhuidige économische beperkingen. De rede van den Rus Sokolnikof. De in groote spanning verwachte rede van den Russischen gedelegeerde Sokolnikof, bracht zeer belangwekkende mededeelingen ?ver den stand van het economische leven ln de Unie van Russische Sovjet-Republieken. Spreker betoogde, dat de pessimistische voorspellingen in zake den aanstaanden ondergang van Ruslands volkshuishouding geenszins in vervulling zijn gegaan, maar dat integendeel de productie in den loop der Jongste jaren juist aanmerkelijk toegenomen ïs* De aanvankelijke, geweldige moeilijkhe den, waarop de tegenstanders van Sovjet- Rusland hebben gewezen in verband met de conferenties van Genua en 's-Graven- hage, waren volgens spreker niet toe te schrijven aan de socialistische beginselen, maar aan de groote verwoestingen, welke het gevolg waren van den wereldoorlog en van de interventie der kapitalistische mogend heden in Rusland. De groei der Russische industrie gaat, toe gegeven, in een langzaam tempo, maar vol gens bepaalde, door de regeeringsautoriteiten nauwkeurig aangegeven plannen. Men heeft er, in grooten omvang en met succes, naar gestreefd om de nijverheid naar streng weten schappelijke beginselen te bevorderen, In tal van takken van nijverheid is de productie reeds grooter dan vóór den wereldoorlog, en dit uitsluitend dank zij de eigen inspan ning van het Riussische volk en zijn leiders. Een groot deel van het beschikbare kapitaal is, zoo deelde spr, mede, gebruikt tot ver nieuwing van de technische uitrusting der fabrieken. De actieve deelneming der arbeidersmas sa's aan de productie is verzekerd. Het stoffelijk en geestelijk peil der arbeiders en boeren is verhoogd. De nog bestaande werk loosheid heeft andere oorzaken dan in de landen van West- en Midden-Europa, en is toe te schrijven aan de politiek van wan trouwen der kapitalistische mogendheden en aan Ruslands afsluiting van de rest van de wereld. Het is een feit, dat Rusland's buitenland- sche handel aanmerkelijk geringer is dan vóór den oorlog; hij bedraagt slechts 40% van het voor-oorlogsche totaal. Dit is echter niet toe te schrijven aan het staatsmonopolie van den buitenlandschen handel, maar aan de toeneming van het binnenlandsch ver bruik van landbouw- en nijverheidsproducten. Aan het slot zijn door heel de conferentie met buitengewone belangstelling aangehoord betoog, gaf Sokolnikof uiting aan de hoop, dat de kapitalistische landen nauwere eco nomische betrekkingen met Sovjet-Rusland Zullen aanknoopen, waardoor men een groo ten dienst zou bewijzen zoowel aan de wel vaart van alle landen als aan de beveiliging van den wereldvrede. Een accoord met Sovjet-Rusland zou voor de buitenlandsche industrie een duurzame, stabiele en stevig gegarandeerde markt openen. Sovjet-Rus land biedt het buitenlandsch kapitaal niet slechts de mogelijkheid, handelsbetrekkingen aan te knoopen, maar bovendien concessies met onbeperkte mogelijkheden. Het is vol strekt niet uitgesloten, dat een kapitalistische economie in de meeste landen en een socia listische economie in Ru. land naast elkander bestaan; integendeel, hierdoor kan de groote beteekenis van de socialistische economische methoden voor de economische en cul- tureele ontwikkeling der menschheid scherp in het licht worden gesteld. Een rede van Serrarens. Tegen het einde der algemeene beschou wingen hield de Nederlandsche deskundige Serrarens namens de Internationale van christelijke vakbonden een rede, waarin hij aandrong op stelselmatige internationale eco nomische samenwerking met verwijdering van de handelsbarrières, en desnoods met behoud der industrieele kartels, waarbij den arbeiders in stoffelijken en zedelijken zin behoorlijke bescherming wordt gewaar borgd. Inzake Jouhaux' voorstel tot stichting van een permanent economisch instituut zeide Serrararens, dit te willen aanvaarden, maar hij voegde er voorzichtig bij, dat andere middelen voor permanente samenwerking eveneens konden dienen. Hij en de zijnen staan dus niet onvoorwaardelijk achter de groep-Jouhaux. Ten slotte voorzag spreker de mogelijk heid, dat deze conferentie geen directe resul taten zou opleveren, maar hij hoopte dan toch op bevordering van den geest van samenwerking. Een rede van Loucheur. Loucheur, gaf nog eens een opsomming van de economische moeilijkheden en meen de, dat uit de discussie wel is gebleken, dat men op enkele punten tot overeenstemming kan geraken. Wat den arbeiderswensch naar een permanent intituut betrof, vertolkte Loucheur veler meening door in overweging te geven, zich te beperken tot het uitspreken van wenschen, en de middelen tot verwe zenlijking en toepassing van den raad van den Volkenbond over te laten. 3 Oudegeest en Colijn tot vice-presidcnten gekozen, De algemeene beschouwingen eindigden Zaterdag. Heden begint het werk in de drie commissies voor Handel, Industrie en Land bouw. Behalve Loucheur werden nog elf vice- presidenten der conferentie aangewezen, waaronder ook onze landgenoot Oudegeest tegen wiens candidatuur de fascistische op positie blijkbaar werd overwonnen. Onze tweede landgenoot, Colijn, wiens rede over de noodzakelijkheid van herziening van de tarieven en handelsverdragen veel instem ming gevonden heeft, werd tot voorzitter van de handelscommissie benoemd. Zoodat de Nederlandsche delegatie nu door twee leden in het presidium van de conferentie is vertegenwoordigd, De Industrie-conmmissie werd toevertrouwd aan de leiding van den Tsjeech Hodac, president van de Tsjechische patroonsorganisatie. De Landbouwcommis- sie kreeg den Serviër Frangesch, professor uit Zagreb, tot voorzitter. Een rede van Ossinski. Het tweede Russische betoog van Obolens- ki Ossinski, die tot een der 12 vice-presi denten van de conferentie is benoemd, was scherper van toon dan dat van Sokolnikow. Het trachtte de economische malaise van de wereld toe te schrijven aan tal van eco nomische contrasten tusschen landen en bedrijven en klassen, waarbij hij den nadruk legde op de economische verzwakking van de arbeiders, en meer in het algemeen van de landbouwers in alle landbouwstaten, waartoe ook Rusland behoort. Dit alles was de inleiding om te komen tot een beschrijving van het contrast tus schen het kapitalistische stelsel en de Sow- jet-economie> om dan de communistische methoden te verheerlijken als een patent geneesmiddel. De contrasten in het kapita listische stelsel zelf, die aanleiding geven tot strijd om de grondstoffen, markten en ver keersmiddelen, leiden tot de conclusie, dat het kapitalisme de kiemen van oorlog in zich draagt. De wereldoorlog werd dan ook als een onderdeel van de kapitalistische cn- sisi verklaard. Daartegenover werd het com munisme als vredeseconomie gepresenteerd, hetgeen den spreker de gelegenheid gaf te verzekeren, dat de Sovjet-politiek vredes politiek is. Gelijk Sokolnikow deed, verklaarde Obo- lenski practische samenwerking tusschen het communisme en het kapitalisme echter zeer goed mogelijk. Dit was natuurlijk weer de inleiding tot de bewering, dat meer bui tenlandsch crediet Rusland zal terugbrengen in den wereldhandel ten bate van het alge meen. Wat nu deze conferentie betreft, zoo ge loofde spreker niet in de partieele middelen, door Loucheur en Jouhaux aangeprezen. In zijn kleineering van Loucheurs geloot in lagere tarieven en kartelsamenwerking liet hij de vrees doorschemeren, waarmede naar reeds vroeger bleek de Russen naar Geneve zijn gekomen, namelijk dat hier een kapi talistisch complot heerscht om door indus trieele concentratie den behoeftigen Russi schen landbouwstaat te knevelen. Boven dien kon hij moeilijk tarievenverlaging aan bevelen en dan naderhand, gelijk hij deed voor China en de koloniale landen, het recht opeischen om de tarieven voor eigen ver sterking tegen de kapitalistische mogend heden te verhoogen. De practische eischen, waarmede hij zijn betoog besloot, waarin verscheidene poli tieke factoren voorkwamen, waartegenover deze conferentie incompetent is, kwamen neer op; kwijschelding van alle oorlogs schulden; loonsverhooging voor de indus trieele arbeiders; algemeene toepassing van den 8-urendag; vrijheid van vakorganisatie; hulp voor de werkloozen door zwaardere be lasting van de bezittende klassen en ver mindering van de legers, en, vreemd genoeg uit den mond van een Rus, die in zijn land nog slechts staatsdienaren kent, van de bu reaucratie; volledige ontwapening; en nog enkele andere politieke desiderata, zooals af schaffing van het mandatenstelsel, geen in terventie in China en vooral geen boycot van Rusland. Het Zuidslavisch-Italiaansch conflict. tt De te Belgrado verschijnende „Prawda bevestigt de berichten, dat er in het Ita- liaansch-Zuid-Slavisch conflict ontspanning is ingetreden. De crisis is volgens het blad voorbij. Verschillende symptomen wijzen er on, dat de betrekkingen tusschen Rome en Bel grado spoedig weer normaal zullen zijn. De, verzoening zal worden bekroond door een| bezoek van het Italiaansche koninklijk paar aan Belgrado ter gelegenheid van de kro ning van koning Alexander. Deze zou reeds geruimen tijd geleden hebben plaats g?had, maar is door de binnenlandsche politieke toestanden voortdurend uitgesteld. De Spaansche troonopvolging Het Spaansche gezantschap spreekt for meel het bericht tegen betreffende een be sluit nopens de Spaansche troonopvolging. Volgens dit bericht zou Juan, de derde zoon van koning Alfonso, zijn vader op den troon opvolgen in verband met den slech ten gezondheidstoestand van de twee oudste zoons. De overstroonaingen in het Missisippi-gebicd. Nagenoeg het geheele N.O. van Louisiana staat thans onder water. De troepen verdub belen hun pogingen om aan den vloed paal en perk te stellen. Slagen deze, dan is het erg ste geleden, mislukken zij, dan worden nog eenige duizenden vierkante mijlen landbouw- en industriegebied door overstrocming be dreigd en zal het leger dakloozen met 100.000 worden vergroot. De snelle verwijding der gaten in de dijken boven Vicksburg en tusschen die plaats en 'Natchez heeft de moeilijkheden bij het red dingswerk in het N.O. vergroot. Men maakt Zich bezorgd voor de veiligheid van vele hon derden personen in dat gebied. Lichte aardbevingen, die Zaterdagmorgen om drie uur werden waargenomen, ver grootten den angst van de slachtoffers der overstroomingen. De aardbevingen deden zich voor in een zestal steden in een rayon van honderd mijl. De toestand in Nicaragua. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken meldt, dat er een wapen stilstand is gesloten tusschen de liberalen en de conservatieven in Nicaiagua om generaal Monceda, den militairen leider der liberalen, in staat te stellen zijn troepen te overreden de wapens neer te leggen. Het departement publiceert ten verslag van Stimson, den vertegenwoordiger van Coolidge in Nicaragua. Stimson spreekt het vertrouwen uit, dat de burgeroorlog geëin digd is en dat het den bewoners van Nicara gua mogelijk zal zun den arbeid in den land bouw in Juni te hervatten. Behalve de uit levering der wapens beoogt het ontwerp- accoord een algemeene amnestie en een presidentsverkiezing onder toezicht der V. S.; inmiddels zullen beide partijen in het kabinet van Diaz zijn vertegenwoordigd. De Hertog van York. Een ruit van een der compartimenten van den trein van den hertog van York werd door een projectiel vernield, terwijl het ko ninklijk gezelschap op weg was naar Can berra, de nieuwe hoofdstad van Australië, welke de hertog 9 Mei zal inwijden. Niemand werd gewond. Geloofd wordt, dat het pro jectiel een zware steen was, gegooid dcor een baldadigen jongen. De troebelen in China. Noordelijken en Zuidelijken. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het Noor delijke leger Anking heeft veroverd, ter wijl Tsjang Kai Sjek Jangtsjau heeft bezet. De Zuidelijken hebben thans Tsjoenking geëvacueerd. Op het Gouden Eiland zijn 20.000 Zuidelijken geconcentreerd en verder Oostelijk op een puat tegenover Sjiherwhei bevinden zich eveneens Zuidelijke troepen. Feng Joe Hsiang tot werk loosheid gedoemd. Er hebben te Tsjoematien, in Honan, 125 mijl noordwestelijk van Hankau ernstige gevechten plaats tusschen troepen van Tsjang Tso Lin en van Hankau. Aan beide zijden worden zware verliezen geleden. Het plan der Zuidelijken, dat Feng Joe Hsiang op dit punt zou intervenieeren om de flank van Tsjang Tso Lins leger te bedreigen is mis lukt tengevolge van het feit, dat Tsjangs troepen een reusachtige hoeveelheid munitie heeft onderschept, die op de Haurivier naar Feng Joe Hsiang in het westen van Honan werd getransporteerd. Dit is de reden, waarom Fang geen actie heeft ingezet, DE GERESTAUREERDE KATHE DRAAL VAN REIMS. Woensdag a.s. zal Herriot in zijn hoedanig heid van minister van onderwijs en schoone kunsten de inwijding bijwonen van de ge restaureerde Kathedraal van Reims, die pas thans geheel, na de tijdens de oorlogsjaren aangerichte beschieting, is hersteld. Deze plechtigheid, welk een nationaal karakter zal dragen, is echter aanstonds door de bladen als een feit van politieke be teekenis voorgesteld. De „Echo de Paris" hoorde dat Herriot, die eertijds ruwweg tot de afbreking der diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan besloot; Herriot, die de meest representatieve vertegenwoordiger van de radicale vrijmetselarij is; Herriot, die den religieysen tradities in den Elzas den or- log "verklaarde, die de uitwijzing der. gees telijken voorbereidde; Herriot.... zich Woensdag a.s. met gebogen hoofd zal moe ten buigen voor het purper van den deken der Fransche kardinalen op den drempel Zijner kathedraal. Of Herriot het wil of niet, Zoo schreef het blad, zijn tegenwoordigheid in Reims krijgt een symbolisch karakter als van een boetedoening. Voor de herstelde ruïnes zal hij met smartelijken en ontgoo chelden blik het treffend contrast kunnen waarnemen tusschen zijn eigen ontzaglijk verval el kunnen peinzen over de ineen storting zijner ijdelheid. De „Oeuvre" is hoogst verbolgen over 4age uitlating en zegt, dat Herriot onder deze omstandigheden niet naar Reims moet gaan. De minister meende ongetwijfeld dat het er slechts om ging de restauratie van een meesterwerk van gothische kunst te vie ren. Daar er thans echter een politieke plechtigheid van wordt gemaakt, heeft hij het recht zich door den directeur van het departement van schoone kunsten te laten vertegenwoordigen. SACCO EN VANZETTI. Volgens de „Vorwarts" heeft de president van den Rijksdag Löne zich telegrafisch tot president Coolidge gewend met het verzoek de ter dood veroordeelde Italianen Sacco en Vanzetti niet te recht te doen stellen. EEN AMOKMAKER. Uit Capetown wordt melding gemaakt van een gebeurtenis te Charleston, waar een boer genaamd Swart aan een politie-agent ontsnapte toen deze hem wilde arresteeren. Bij de vervolging schoot Swart op den agent, dien hij verwondde. Hij vluchtte in de Kraal en vuurde op de politie, die hem trachtte te omsingelen. Swart ontsnapte per slot en vluchtte het dorp in, waar hij amok maakte en links en recht schoot. Hij doodde acht personen, o.a. zijn vrouw cn schoondochter en vijf politie-agenten. Swart pleegde daarna zelfmoord. Segen Swart was een bevel tot inhechte nisneming uitgevaardigd wegens onzedelijk gedrag en poging tot moord. Op hem werd een Mausergeweer, drie revolvers en honderd patronen gevonden. De algemeene bepalingen van het afge kondigde nieuwe motor- en rijwielreglement vertoonen aanmerkelijke wijzigingen. Nieuw zijn o. m. de definities van aanhangwagens cn van de verschillende soorten banden; terwijl thans wordt gesproken van wegen (d. z. alle voor het openbaar verkeer open staande rijwegen enz.) en van rijks- en pro vinciale wegen, werd in het oude reglement slechts gesproken van Rijkswegen, Nieuw- zijn dan in het reglement de be palingen betreffende 'geslot en verklaring van wegen. Omtrent de verlichting van een motor rijtuig op meer dan twee wielen, wordt be paald, dat het behalve ten minste twee voorwaarts een helder wit licht uitstralende lantarens, aan de) Jinkerachterzijde moet voorzien zijn van een lantaarn, welke ach terwaarts een rood licht uitstraalt. Motor rijtuigen op twee wielen en rijwielen mogen in plaats van. deze lantaarn een reflector hebben, welke achterwaarts een rood licht uitstraalt, zoodra bii wordt beschenen. Een motorrijtuig, waarmede met een snel heid van meer dan 20 K.M. per uur over een weg buiten de bebouwde kommen van gemeenten wordt gereden, moet voorzien zijn van een verlichtingsinrichting, waardoor de bij het rijden met een snelheid van 20 K.M. per uur tot ten hoogste 40 K.M., ten minste tot op 25 M. en, bij het rijden met een snelheid van meer dan 40 K.M. per uur ten minste tot op 100 M. vóór het motorrijtuig voldoende wordt verlicht. Een motorrijtuig, hetwelk zich op een weg bevindt tusschen een half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zonsopgang, ma,g niet een verblindende verlichting voe ren, voor zoover: a. de weg is gelegen bin nen een bebouwde kom eener gemeente; b. het motorrijtuig stilstaat; c. het motor rijtuig een ander motorrijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trek dier of vee tegenkomt, van het oogenblik af, dat het op 100 M. genaderd is, tot het oogenblik, waarop een ontmoeting heeft plaats gehad. Een motorrij'tuig, óf een ander rij- of vcartuig, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijn. zitplaats het link» achterliggend weggedeelte kan overzien, tenzij de bestuurder een zitplaats inneemt, zóó, dat hij vandaar het verkeer op het bedoelde weggedeelte zonder spie gel gemakkelijk kan waarnemen. Deze be paling is niet van toepassing op stoom- of motorwalsen, op motorrijtuigen, bestemd om op buitenlandsche wegen te worden gebruikt en op rij- en voertuigen, waarbij een spie gel bezwaarlijk kan worden) aangebracht, of bezwaarlijk bevestigd zal kunnen blijven. De bestuurder van een motorrijtuig, waar mede over een weg wordt gereden, is ver plicht binnen de bebouwde kommen van ge meenten met den hoorn en daarbuiten met den hoorn, de sirene, de klaxon of de me chanische fluit een signaal te geven telkens, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert Het is verboden binnen de bebouwde kommen van gemeenten eenig ander geluid signaal dan den hoorn te gebruiken. De Koninklijke onderscheidingen. Zaterdag had de olficieële herdenking van het zilveren jubileum der Staatsmijnen te Heerlen plaats. Om 11 uur was er receptie voor de be ambten der Staatsmijnen. Namens het geheele beambtenpersoneel, bestaande uit 792 personen, bood de heer Reiber het huldeblijk van het personeel aan. Dit bestaat uit een gedenkraam, dat be stemd is voor het trappenhuis van het centraal-bureau te Heerlen en welk venster vervaardigd zal worden door den Limburg- schen kunstenaar Jonas, De heer Frowein dankte namens de directie voor het aangeboden geschenk en hoopten dat de samenwerking tusschen de beambten en de groote medewerking, die de directie tot nu toe van hen mocht ondervin den, zal blijven bestaan tot voorspoed van het bedrijf. Te halt 12 uur arriveerden de Prins der Nederlanden, vergezeld van de Ministers van der Vegte en idotemaker de Bruine. Minister van der Vegle voerde hierop het woord. Het deed spr. een genoegen de receptie te kunnen bijwonen en gelegenheid te hebben zijne waardeering voor het werk der directie te kunnen uitspreken. Van deze waardeering moet echter ook een groot percentage worden gebracht aan de beamb ten en arbeiders, wien hierna de mededee- ling van de volgende onderscheidingen: rot ridder in de orde van den Ned. Leeuw is benoemd prof. van Iterson, directeur; tot oflicier in de orde van Oranje Nassau de heer C. van Goudoever de Jong; eveneens tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer G. Reiber. Verder is nog benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer B. Posma en de tweede secretaris van den Mijnraad, de heer Klokgieter. De heed Kopschieters, tweede secretaris van den Mijnraad werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wat de feestelijkheden zelf betreft ov,eral deden zich de muziekkorpsen en zangirs- koren hooren, vooral op de weiden bij de verschillende DINSDAG, 10 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur PoGtie- ber. 12.352 Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 56.45 Concert door het H.D.O.-orkest. Mej. Jeanne Vogel sang, viool. 6.457.45 Engelsche les voor gevorderden en conversatieles. 7.45 Politiebr. 10.30 Persber. 8.10 R.K. Radioavond, in Eindhoven. 1. Czar das, u. d. opera Der Geist des Woiwoden, Grossmann (Kon. Harmonie Apollo's Lust"). 2. Openingswoord door den Bur gemeester, den heer A. Verdijk. 3a Das ist das Meer, Niccde, b De bruid, den Her tog (Kon. Zangver. „Eindhovens Man nenkoor) 4. Trio no. 4 (viool, cello, piano) Haydn. (Trio „van Liebergen" 5. Lands- knechtstandchen, di Lasso (Eindhoven- sche Solokwartet) 6. Alda, Verdi (Apollo's Lust). 7. Een kort woord over Eindhoven, door den HoogEerw. Zgl. Heer Deken Dr. Jos. Maas. 8a Duet uit de „Elis", Men delssohn, b. Ave Maria, Cherubini, c. Ik houd van m'n Brabant, Hamers d, Aria uit de opera Maskenball, Verdi e, Cruci fix-duet, Fauré. (Mevr. v. Doorn, Kruse, sopraan, A. Hollaers, bariton, Toos Kruse) 9. Larghetto (viool, cello, piano) Mozart zart (Trio „van Liebergen") 10a. Sneeuw klokjes, Zijderlaan, b Nieuw lied van een meisje en den schipper, de Hertog (Gem. zangver. „La, bonne Esperance") 11, Fan tasie sur les contes d'Hoffmann, Offen bach (Woensel's Muziekcorps) 12a, Pro loog van de Paradijsvloek, Laudy, b. Viati cum, Shrreurs (H. v. Kamphoven, decla mator). 13. Invano (viool, cello, piano), Amadef (Trio „van Liebergen") 14. In- disches Wiegenlied, Wesseler (Eindho vens Solokwartet). 15. Les jeux Olym- piques, Popy (Woensels muziekcorps) 16a Pastorale (orgel) b. Slotkoor uit „Die Jah- reszeiten", Haydn, C. v. d. Heuvel, orgel. DAVENTRY, 1600 M. 10.20 Daventry- kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano, komiek) 12.20 1.20 Het Olof- sextet en sopraan. 2.15 Voorlezing Pri de and prejudice, Jane Austen. 3.05 Fransche les. 3.35 Orkestconcert. 4.20 Lezing Cornwall. 4.35 Kinden uurtje 5.20 Dansmuziek. 5.50 Tijds- weerber., nieuws. 6.05 Dansmuziek. 6.20 Causerie Journalistic scoops. 635 Sonates van Beethoven. 6.45 Lezing: The limitation of speed. 7.05 Vioolcon cert A. Brosa, viool, D. Smith, bariton. 7.35 „The Arcadians" muziek comedie ia 3 acten van Moncklon ep Talbot. 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Lezing Music and the ordinary listener. 8 uur „The Arcadians" (vervolg). 9,5511.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—1.10 Or kestconcert. 4.055. Trioconcert (pia no viool cello). 8.0510 Concert Or kest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.25—135 Kamermuziek, Dusseldorfer Strijkkwar tetver. 4.205.20 Vocaal concert A. E. Weber, sopraan. 7.359.35 „Wib- bels Auferstehung", tooneelstuk in 3 ac ten. 9.40 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. ea BERLIJN 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Die Medaille** comedie in 1 acte van L. Thoma, met muzik. illustr. door het orkest. 9.50 Sluiten. HAMBURG, 394 7 M". 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.25—2.05 Kamermuziek 3.354.20 Noorsche volksliederen". 5.206.10 Vroolijk concert. 6.55— 7.15 Arabische muziek. 7.2011.10 „Goethe in der Vertonung seiner Ze it", causerie. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Dans muziek. 5.20 Les. 7.20 Kwartet voor 2 trompetten en 2 trombones. 735 Cau serie. 7.50 Concert. 8,05 Gramo- foonmuziek. 8.309.20 Dansmuziek, gegadigde bouwers is overeenstemming be reikt, zoodat dadelijk met dit werk van be teekenis niet alleen, voor de kelderbewo ners, maar ook voor de werklooze bouw vakarbeiders kan worden aangevangen. De bewuste woningblokken komen in den Buiksloterham, Transvaalbuurt en. Polanen- buurt. De plannen tot uitbreiding van het sta- ilionsemplacement te Lutterade, welke zich reeds in een vergevorderd stadium van voor had men bovendien paardenrennen georga-j bereiding bevonden, zijn naar de „Tel." ver- niseerd. neemt, tijdelijk stopgezet. De oorzaak hier- Een menschenmassa van tienduizenden j van zijn de bestaande plannen van de Staats personen bevond zich des avonds op en om i mijnen tot aanleg van een eigen lijn van de verschillende terreinen, op elk waarvan I Nuth vla de mijn Maurits naar een overlaad- een groot vuurwerk werd afgestoken. Het J haven aan het Julianakanaal, welke haven was een prachtig slot van de feestelijk-in de nabijheid van Born zal zijn gelegen, heden. en vermoedelijk spoedig zal worden aange- I legd. Daardoor zal het uitbreidingsplan van De minister van Arbeid geeft rijn toestemming. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam is bericht ontvangen, dat de minister van Arbeid zijn toestemmming heelt gegeven voor den houw van de 1072 woningen, be stemd voor de huisvesting van de gezinnen, die de gelder- en krotwoningen moeten ver laten, wegens onbewoonbaarverklaring. Hierover was tusschen gemeentebestuur en regeering een uitvoerige correspondentie gevoerd. Reeds is de bouw aanbesteed en met de minder belang voor de Staatsmijnen zijn. Lutterade zal echter töch een nieuw sta tionsgebouw krijgen. Het plan tot aanleg van een tunnel, waarvoor reeds verschillende onteigeningen hebben plaats gehad, zal ech ter niet doorgaan. Dit vrij kostbare plan toch behoefde voornamelijk den steun van de Staatsmijnen, die zich nu daarvan terugge trokken hebben. Tevens is de kwestie van een overlaad- haven aan het Julianakanaal in een geheel ander stadium gekomen. De commissie, welke den minister van advies zou dienen ten aanzien van de plaats van die haven, is met haar rapport nog niet gereedgekomen. Onafhankelijk daarvan echter zullen de Staatsmijnen waarschijnlijk te Bom een eigen overlaadhaven doen bouwen. %lj bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 57 2ij gingen het tuintje met de glazen bij enkorven door naar het huis. Mevrouw riartopp nam Sofie haar toen af en kuste £.aar- „Zij lijkt sprekend op U Marianne." Len der kinderen, aan wie de naam toebe hoorde, kwam naderbij; het was een kind een stomp neusje, zwarte cogen en als pioenen. „Deze kleine meid, phjn Mariane, was even bleek als gij; zij Jeerde te veel, en nu, lieve kind, moet ge Mw best doen om een weinig van haar kleur te stelen. Vindt ge niet dat Marianne Veel op haar vader gelijk, mijnheer Chap- mann?" ..Op mij!" riep de burgemeester en fluts- erde Waife in het oaor: „het evenoeeld Van haar moeder! de zelfde verstandige oogen!" „Inderdaad, mevrouw," antwoordde de ehendige acteur, ,de jonge juffrouw heeft aar vaders mond en wenkbrauwen, maar ,e scherpzinnige, verstandige uitdrukking heeft zij van U, geheel van U. Sir lzaak, voor de jonge dame en ga dan excer- ceeren met het geweer!" De hond, die nu zijn kunsten vertoonde, bracht de kinderen in verrukking en de ar me Waife, ofschoon zijn hart hem zwaar woog als lood, deed zijn bgst om de gast heer- en gastvrouw met vreugde voor hun kinderen te betalen. Eindelijk nam mevrouw Hartopp, zeer voldaan, den arm van haar echtgenoot om heen te gaan. De kinderen bejpnnen te schreien, toen zij van Sir lzaak afscheid moesten nemen. De burgemeester hield zijn vrouw tegen, die, als zij de zaak alleen in orde had moeten brengen, zóó lang zou geknord hebben, tot de kinderen hoe langer hoe harder aan 't schreien wa ren gegaan. Maar hij zeide tot Marianne, dat hij van haar verwachtte, dat zij haar broeder Tom tot rede zou brengen, en ver telde aan Tom, dat het geen man paste om aan z'n zuster, het voorbeeld tot schrei en te geven. Zoo veegde hij in 'n ommezien hun tranen weg en zond hen vooruit om te zien wie het eerst aan 't hek zou zijn. Waife en Sofie waren dan alleen in de zijkamer van het landhuisje, want^ vrouw Gooch, de vrouw van den pachter liep een eind met het paar mede, om den burgemees ter een koe te laten zien, die niet eten wilde. „Laat ons naar den tuin gaan achter het huis, lieveling," zei Waife; „ik zie daar een prieël, waar ik een pijp kan rooken. Ze kwamen aan 't prieël, dat aan het eind van den kleinen moestuin stond, een vroo lijk gezicht bood op weilanden en koren velden, waarachter zich heel in de verte de blauwe strepen van heuvelen vertoon den. Men hoorde van verre dien helderen lach der kinderen van den burgemeester. Waife stak zijn pijp aan en rookte stil voort. Sofie zweeg ook en l'èt haar hoofdje te gen z'n borst rusten. Zij was buitengewoon vatbaar voor natuurschoon; de kalme schoonheid van al wat haar omringde, bracht haar zoo lang verontrusten geest tot bedaren. Eindejjk zeide ze zacht: We zouden hier zoo gelukkig kunnen zijn, grootvader! Maar het kan niet zoo blijven, wel?" „Het dient nergens toe in dit leven, mi)n lieve," antwoordde Waife wijsgeerig, „het dient nergens toe het geluk van het oogen blik'te verstoren door de vraag: kan het zoo blijven? De dag Van heden behoort ons, die van morgen liet meer. Maar zeg me eens oprecht, hebt ge wezenlijk zulk een tegenzin in 't C0®ediespelen? Ik bedoel niet zooals we in de tent van Rugge deden; ik weet dat ge daar een afkeer van hebt. Maar op een fatsoenlijke manier, voor een besloten publiek binnen 's huis, zooals on lang 's avonds. Gij zucht; voor den dag er mee." „Ik houd van alles waar gij van houdt, grootvader." „Dat is met wttar; houd van rooken en gij' niet. Ko». speelt ge niet graag? Waar om niet? Gij doet het zoo bijzonder goed, en in algemeen doet men gaarne wat men goed doet." „Het is niet he' spelen op zich zelf, lieve grootpa, dat paij tegenstaat. Soms wordt ik door mijn rol meegesleept. Dan ben ik mij zelve niet; dan ben ik iemand anders." „En de toejuichingen?" „Daar voel ik niets van. Misschien zou ik ze missen als ze uitbleven. Maar het komt mij nooit voor, alsof ik toegejuicht werd. Indien ik dat gevoelde, zou ik op eens blij ven steken en bang worden. Het is mij alsof iemand anders, in wie ik veranderd was, .vriendschap sloot met het publiek. Ik ge voel alleen voor die iemand, juist, lieve grootpa, als ik, wanneer het voorbij is, en we met ons beiden alleen zijn, alleen voor U gevoel; ten minste hier liet zij het hoofdje hangen Zoo was het vroeger, maar in den laatsten tijd, ik schaam mij als ik bedenk hoe veel meer gevoel ik voor mij zelve dan voor u had. Komt dat omdat ik zelfzuchtig word, zooals de burgemeester zeide? O neen; nu we hier zijn, niet in die drukke steden, niet in de herbergen en op de groote wegen nu, hier, hier, gevoel ik weer voor U, ales voor U." „Ge zijt mijn kleine engel, dat zijt ge," riep Waife. „Zelfzuchtig, gijl een mooie grap! Gij ziet, ik. houd er niet van om veel vertooning te maken, ik bedoel Sofie, dat ik U niet altijd laat merken hoe lief ik D heb. En ook, voegde hij er naiëf bij, „ik weet het soms zelf niet; ik houd van spe len ik houd van die toejuichingen, die lich ten, die opgewondenheid, die begoocheling, dat zinsbedrog van het geheel. Het ontrukt mij aan mijn herinneringen, aan mijn ge dachten, het is een wereld, die verleden, tegenwoordigheid noch toekomst kent, een tusschenspel in den ijd, een ontsnappen uit het wereldruim. Ja, ik houd van dat alles, en wanneer ik er aan denk, vergeet ik U maar al te zeer. De hemel vergeve het mij, ik merkte het niet eens op, dat gij bleek en vervallen waart, eer men er mij opmerk zaam op maakte. Kom, laat ons zamen overleggen. Waarvan zullen wij leven, wat zullen wij doen, wanneer ge geheel hersteld zijt? Gij zijt zoo wijs als een klein vrouwtje en zoo'n zorgvuldige, voorzichtige huishoud ster; ik ben zoo'n zorgelooze oude Icerel, zonder een enkel gezond denkbeeld in mijn hoofd. Wat zullen we doen, als we het too- neel voor goed vaarwel zeggen?" „Het geheel opgeven, wanneer gij er zoo veel van houdt?" antwoordde Sofie; „neen neen, ik zal er ook wel van houden, groot pa, „Maar.... maar...." hier bleef zij ste ken, bevreesd dat er in hetgeen zij zeggen wilde, een berisping lag opgesloten, of dat het hem pijnlijk zou treffen. „Wat, maar? Laat ons openhartig tegen over elkaar zijn, kindlief, en de waarheid spreken!" „De waarheid spreken!" riep Sofie ter wijl ze hare onschuldige oogen tot Waife opsloeg. „Als wij maar waarheid konden spreken buiten het tooneel, zou ik er zulk een tegenzin niet in hebben. O, grootvader, als die vriendelijke heer en zijn vrouw en die vroolijke kinderen naar ons toekomen en met ons spreken, is het U dan niet als of gij in den grond zoudt willen kruipen? Is ons leven waarheid? Den eenen dag de zen en den volgenden dag weer een ande ren naam?6 Ik zou er zoo veel niet tegen hebben, om zoolang het duurt, op het too neel, of in een kamer comedie te spelen, maar altijd comedie spelen, altijd en al tijd te schijnen wat we niet zijn! Grootva der, is dat noodig? Zij doen het zoo niet; met zij meen ik allen die goed zijn en tot wie men met achting opziet, zoo als.... zoo als.... O grootpapa, wat heb ik ge* zegd? Ik heb U bedroefd." Waife had inderdaad groote moeite om zijn aandoening te bedwingen; hij drukte zijn kleurlooze lippen stijf tegen elkander; zijn handen beefden. „Wij moeten ons verbergen; zei hij met zachte stem, „wij moeten valsche namen aannemen, ik, omdatomdatom redenen die ik zelfs U niet vertellen kan; gij, omdat het mij mislukt is, U een vast verblijf te bezorgen, waar gij thuis zoudt zijn, en omdat er iemand is, die u, als hij dit wil en dit kan iederen dag het ge val zijn U van mij weg zou nemen, als hij U ontdekte, en zooen zoo Hier zweeg de acteur plotseling, zag haar in het verschrikte, verouderde en zacht moedige gezichtje, en opstaande, gaf hij zich over aan een van die zeldzame los barstingen van waardigheid welke zijn ge heele voorkomen van zijn persoon zoo ver edel''- S'V (Wordt vervoTgïl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7