ir ;:aas EINNENLANDSCH NIEUWS. De motie-Lührs in den Rotter - damschen raad. Tegen de instelling van een departement van financiën. Propaganda voor de Nederland sche nijverheid. &rSsclï^dSkking hebb2nde - De uitvoering van de wegen belastingwet. De stuwadoorswet. De Sumatrauit Sjanghai. Nederland en de Internationale Economische toestand. De classificatie van het Spoorwegpersoneel. UIT ONZE OOST. Waarom wordt den katholieken missionarissen belet onder de Bataks zich te vestigen? Een politie-schandaal te Medan. KUNST EN KENNIS. Ter bescherming van dialecten. Een internationaal Architecten congres in Nederland. SOCIAAL LEVEN. Voor het overheidspersoneel Het wetsontwerp Winkel sluitingswet. De opleiding Van gevangenis personeel. GEMENGD NIEUWS. VEERTIEN BOERDERIJEN TE LEENDE IN DE ASCH GELEGD. Vijftien gezinnen dakloos. Ook vier schuren, een klompen makerij en een leerlooierij grootendeels verwoest. Groningen tweemaal in het donker. Van een hoogte van 50 Meter omlaag gestort. Onder steenen bedolven. Een bloedende vrouw, een bijl en een inbreker. Alles was gestolen. Een 7-jarige knaap door een vrachtauto doodgereden. UIT HET AND- f. Onder de Radio-berichten: Non-stop vlucht ParijsNew-York. De start. Bij Breslau is een vliegtuig neergestort; een inzittende werd ge dood. De Stahlhelm-betooging in Berlijn. De overstroomingen in het Missisippi-gebièd. Ernstig ongeval met een sporlvliegtuig. Boschbrand bij Spa. Aanslag op een sneltrein verijdeld. Nonstop-vlucht Parijs-New York. De rijksminister van financiën naar Boedapest. De „Stahlhelm"- betooging. In het Missisippigebjed. Millionnairs ontvoerd. Ged. Staten van Zuid-Holland zetten hun standpunt uiteen. Naar aanleiding van de uitvoering dar motie-Lührs, te Rotterdam, betreffende de jsiwedden van j,et Rctterdamsche gemeente- personeel, hebben Ged. Staten van Zuid- Holland aan B. en \V. van Rotterdam het .volgende geschreven: „Bij de vaststelling van het vermenigvul- cigingscijferi dec plaatselijke inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1926/27 is de opbrengst geraamd op een bedrag, dat 1.200.000 lager was dan waarop zij in gevolge de begrooting-1926 had moeten wor den gesteld. Feitelijk bleef dus een bedrag van f 1.200.000 ongedekt. Op de begrooting 1927 is wegens opbrengst der plaatselijke inkcmstenbelosting in wezen slechts j 200.000 minder uitgetrokken dan in 1926. Dit in aanmerking nemende, komt het ons weinig aannemelijk voor, dat de uitkomst van het belastingjaar 1926/27 een verhoo ging van den post „Inkomstenbelasting' met 500000 zou wettigen. Het meerdere bedrag zaf derhalve uit de opbrengst van bet belastingjaar 1927/28 gevonden moeten •worden. Hieromtrent zal echter eerst bij de a.s. vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor het belastinglaar 1927/28 voldoende zekerheid te verkrijgen zijn. Deze omstandigheid noopt ons de afdoening van bet cnderw<*pelijke besluit aan t<> houden in afw,achting van de door den Raad ten aanzien van den genoemden factor te ne men beslissing. Wij verzoeken u, den Raad hiermede in kennis te stellen." Het gemeentebestuur besloot naar aan leiding van dit schrijven de uitbetaling der {verhoogde wedden voorloopig op te schorten Verschillende bezwaren. ,.,'e Heider heeft de Marinevereeniging en Algemeene Vereeniging van Marine-officie- jen alhier, een algemeene vergadering ge houden, welke was uitgeschreven ter be spreking van het ontwerp van het weder ingediende wetsontwerp tot samenvoeging der departementen van Oorlog en Marine Inleider was de gepens. kapt. ter zee, jhr. Man0grs?elUn°g0r Nadering Was ^oote Jhr. Rendorp achtte het thans door de regeenng ingediende wetsontwerp nadeelitf .voor ons land. Hierbij had spr. in geen weLrtP k i °,P het£een wellicht het engere belang der Marine zou kunnen J De marlne heeft alleen recht van be staan in zooverre haar bestaan in 's lands be lang moet w-orden geacht. Zoodra zulks niet meer of niet m alle opzichten het geval is -Z1hJZeldeJ sPr" moeten verdwijnen of gewijzigd worden, zoodanig, dat zij in alle beland lngtericht wo,rdt °p de met 's lands pelang meest overeenkomstige wijze Spr. besprak vervolgens uitvoerig de door minister ten gunste der samenvoeging aangevoerde argumenten M?Hnfl°rt'iSte t2aikjtn h-et departement van <*en di T behart;ëmg van de belan gen der staatsmarme buiten het Rijk in f angeZ1CJn de Uak van een minister an Defensie mede zou omvatten het beheer van het gehee e Nederlandsche leger, is het behoudens uitzonderingsgevallen voor één man onmogelijk, die taak naar belmoren te is da l U-0°ierffliideliik geVol£ daarvan is, dat de Indische maritieme belangen on voldoende verzorgd zouden worden (bezwar^1 aan. Sprekers ^ten zich bij deze Zooals bekend, is een der wijzen, waarop de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" hier te lande tracht de aandacht van onze landgenooten op de Nederlandsche industrie te vestigen het vervaardigen en het vertoo- bh,kt uit het feit, dat herhaaldelijk aanvra gen uit het buitenland bij het bestuur van t vereeniging worden ontvangen, met ver- rn^be k h 'ndustrieel filmmateriaal ter beschikking te stellen voor vertooning Dientengevolge worden thans,' door be middeling van de vereeniging Neder landsch Fabrikaat". Nederlandsch; mdTi- TW-8 M ^S, v'ertoond in: Zuid.Amerika ferwitl elen la" h Oost-Indië en Italië, ,.,ee? aanvrage uit Letland op het oogenblik in behandeling is. K»kdeZe ProPaganda in het buitenland ten behoeve van de Nederlandsche industrie lie?Cfe1t dItSdta,at heeft' blijken uit bet feit, dat de directie van een onzer Ne derlandsche fabrieken, wier film, opgeno men door de Ver „Ned. Fabrikaat" een tijd vertoond 6 in het buitenland vertoond is geworden, mededeelt, dat ten f-oo e .'frvan' een firo°t aantal orders exportlevering is ontvangen. Invoering van 60-dagen kaarten. Een ministerieele beschikking. Op een d. d. 26 April j.l. door den Bond nn Bednjfsautohouders ran den minister ,van rinanciën gezonden adres, is door den munster o m. de volgende beschikking geno men: Aa de hierna, genoemde houders van mo torrijtuigen wordt in de daarbij vermelde bijzondere gevallen vergund, om gedurende hoogstens 60 dagen per jaar, te rekenen van het tijdstip, waarop de belastingkaart wordt afgegeven, met een motorrijtuig op meer dan twee wielen te rijden of te doen rijden top den openbaren weg, tegen betaling van |y» van hetgeen voor dat motorrijtuig over ieen vol jaar verschuldigd zou zijn, vermeer derd met 3 pCt„ te weten: a. aan kermisreiziges voor motorrijtuigen lot vervoer van hun gezin of kermisbenoo- idigdheden; b. aan ondernemers van verhuizingen Voor verhuiswagens; c. aan eigenaars van transportbedrijven Voor wagens, ingericht voor bijzondere niet geregeld voorkomende transporten, zooals wagens voor het vervoer van kabels, wagens met zandstraalinstallaties, bergirigsauto's, kraan- en takelwagens, wagens voor tran sport van materiaal met zeer groote afme ting, enz. d. aan begrafenisondernemingenn voor lijkauto's. e. aan ziekenhuizen, vereenigingen voor ziekenzorg en autoverhuurders enz. voor ziekenauto's. f. aan verzekeringsmaatschappijen, ver eenigingen en vennootschappen voor brand- brandweerauto's. g. aan loonploegers, dorschers. voor trac tors ten dienste van land- en boschbouw- be drijf. b. acn houders van bedrijfsauto's voor reserve motorrijtuigen, mdien dezelfde hou- 'der daarnaast drie ande<-e motorrijtuigen van dezelfde sA"'* voor de volle belasting beeft aangeé«ven- i. aan ondernemers van autobusdiensten, 'die in net bezit zijn van cen vergunning van QfJ. Staten voor hun reserve-autobussen, ten hoogste voor het aantal, dat in de voor waarden der vergunning is voorgeschreven. Vragen van den heer de Visser. Het Tweede Kamerlid de Visser heeft, naar „De Tribune" meldt, den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat het getalm met de behandeling van het ontwerp wijzi ging van de Stuwadoorswet bij alle richtin gen van havenarbeiders groote ontstemming wekt en met verlangen naar bedoelde wijzi ging wordt uitgezien? Kan de minister nu eindelijk mededeelen, wanneer aan de Kamer het ontwerp Wijzi ging van de Stuwadoorswet tot definitieve behandeling zal worden aangeboden? Bestaat bij den minister het plan om de bepalingen van de te wijzigen Stuwadoors wet ook van toepassing te doen zijn op die groepen van havenarbeiders, zooals opzich ters. bazen en onderbazen, expeditie, veem- en Rijnbeurtbootwerkers, controleurs e. a., die thans buiten de Stuwadoorswet vallen? Is het den minister bekend, dat verschil lende kleine werkgevers in het havenbedrijf reeds als regel tien uren per etmaal laten werken en dat grootera werkgevers ernstige pogingen in het werk stellen, om denzelfden arbeidsduur voor hun bedrijf in te voeren, waarbij deze werkgevers zich beroepen op de bepalingen van de Stuwadoorswet? Is de minister niet van oordeel, dat het om redenen voornoemd, dringend gewenscht is, met bekwamen spoed nu eindelijk het ontwerp wijziging Stuwadoorswet te maken? Ook de mariniers vertrekken. Aan Hr. Ms. kruiser „Sumatra" is, zooals gemeld, telegrafisch order gegeven Shanghai te verlaten en de reis naar Ned.-Indië voort te zetten. Deze order houdt dat ook in, dat ook het detachement mariniers, dat te Sjanghai onze landgenooten en de Nederlandsche eigen dommen beschermde, eveneens zal vertrek ken, zoodat de Nederlanders en hun bezit tingen aldaar nu aangewezen zijn op de Mogendheden, die ter plaatse versterkingen hebben. Verschenen is een rapport van den heer H. Rud. du Mosch, voorzitter van het Ne derlandsch nationaal comité uit de Int. Kamer van Koophandel, aan de I. K. v. K., over den algemeenen economischen toe stand, bezien uit Nederlandsch standpunt, een rapport, dat ook is aangeboden aan de Economische Conferentie te Genève. De heer Du Mosch constateerde daarin, na te hebben verklaard dat de Neder landsche zienswijze op den algemeenen toestand uiteraard bepaald wordt door de economische betrekkingen tusschen ons land en het buitenland, dat de Nedérlane- sche handel, die vorige jaren een stijgende lijn vertoonde, het afgeloopen jaar een ho rizontale lijn op de grafische voorstelling vertoont, hetgeen is toe te schrijven aan bepaalde moeilijkheden, vaak zeer ernsti ge, die deze handel sinds eenigen tijd ont moet. Bij het naspeuren der oorzaken van dezen stilstand komt de rapporteur tot een opsomming van de navolgende punten: va- luta-concurrentie, protectiemaatregelen dcor het buitenland jegens Nederlandsche productie toegepast, in verband met het voorgaande punt: dumping-politiek in zekere vreemde landen, plotseling opge komen nieuwe industrieën in het buiten land, tredend op het terrein, waarop Neder land vroeger geheel of ten deele de marlet beheer'scbj'.e, duurte van uit het buiten land te betrekken grondstoffen, schadelijk- ver doorgevoerde sanitaire en technisch douane-inspectie (tegen onze land-, tuin bouw- en veeteelt-productenj, en tenslotte de technische fouten in de toepassing van protectionistische maatregelen door het buitenland. De rapporteur onthoudt zich van het aangeven van den basis, waarop inter nationale entente omtrent een goede han delspolitiek zou kunnen tot sand komen: hij treedt niet cp het gebied der Economische conferentie. Weill verklaart hij zulk een accoord voor dringend noodzakelijk. In antwoord op de vragen van 't Tweede Kamerlid, den heer Oud, betreffende het spoedig aanbrengen van verbeteringen in de klasse-indeeling der standplaatsen voor het spoorwegpersoneel, deelt de minister v.vn Waterstaat o. a. mede, dat bij de goed keuring van het thans geldende Reglement Dienstvoorwaarden voor hej spoorwegper soneel, waarin de klasse-indeeling is vast gelegd, door de regeering het vertrouwen was uitgesproken, dat de directie der Ned. Spoorwegen bereid zou zijn, een mogelijke wijziging van die klasse-indeeling in ver band met de juist te voren tot stand ge komen wijziging in de klasse-indeeling voor het Rijkspersoneel met den Perscneelraad te behandelen. Die behandeling heeft nog niet tot overeenstemming geleid. De mi nister meent te moeten afwachten, of dat overleg tot een oplossing zal leiden. De „Javapost" vraagt, naar aanleiding van de opmerking van den minister van koloniën over de dubbele zending, in de Eerste Kamer bij de behandeling van de Indische begrooting, waarom, indien er geen beletsel is om in een reeds gechristiani- seerde streek dubbele zending toe te laten, dan aan de Katholieke missionarissen belet wordt zich onder de Bataks te vestigen, niettegenstaande een deel hunner ter zake aan den oud-gouverneur-generaal mr. Fock een request zond. Het blad merkt verder op, dat ook de Sangir-Talauteilanden gechristianiseerd zijn en concludeert: „Laat de regeering dan toonen, dat haar mededeeling, dat de dub bele zending niet belet zal worden, geen praatje is, maar dadeen brengen." Twee opzieners zijn gearresteerd. De „Deli Crt." van 11 April meldt het vol gende: Twee politie-opzieners de J, en de B„ zijn gearresteerd wegens het feit, dat zij in ver binding zouden staan met de leiders van Chineescbe speelhuizen, om dezen inlichtin gen te verstrekken over de plannen van de politie, betreffende eventueele invallen. Reeds meermalen zouden zij daarvoor he rdragen in ontvangst hebben genomen. Reeds geruimen tijd werden deze politiemannen verdacht tot men eindelijk voldoende be wijsmateriaal tegen hen schijnt te hebben kunnen verzamelen. Onder het politie-personeel heerscht groote verslagenheid door het gebeurde. Het blad voegt hier nog aan toe, dat deze ontdekking weer in de herinnering brengt, hoe ook een jaar of vier, vijf geleden stel lige verdenking bestond, dat Europeesche politiemannen te Medan in betrekking ston den tot de Chineesche dobbelhuizen aldaar. Volgens de berichten kregen enkele opzie ners en hoofdagenten geregelde uitkeerin- gen van die speelgelegenheden om te voor komen, dat er invallen van de politie plaats hadden. In dien tijd is er zelfs over gedacht, om rechercheurs van Java te laten komen, ten einde licht in deze duistere zaak te versprei den. Zoover is het echter waarom dat weet het blad niet nooit gekomen. De voornaamste verdachte ging kort daarop met verlof, zooals de volksmond be weerde, met 40 mille, overgespaard van der gelijke bijdragen. Sedert heeft men echter geruimen tijd daarvan niets meer gehoord totdat nu dezer dagen bij het mislukken van enkele overvallen weer duidelijk bleek, dat er van politiezijde gewaarschuwd moest zijn. Daarop is blijkbaar een onderzoek gevolgd, dat tot bovenstaand resultaat leidde. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne derlandsch Verbond heeft een commissie in gesteld, die tot taak zal hebben, na te gaan, of er maatregelen te treffen zijn, die het mogelijk maken te voorkomen,, dat de streektalen (dialecten] in het Nederlandsch taalgebied geleidelijk verdwijnen. Deze commissie is aldus samengesteld: P. J. da Kanter, 's-Gravenhage, voorzitter; Dr. E. Blanquast, Meerelbeke; Dr. H. J. S. En depols, Maastricht; Dr. L. Grootaers, Leu ven; Dr G. G. Kloete, Hamburg; Dr. J. B. Schepers, Haarlem; Mare Stijns, Brussel. Voor het eerst na den oorlog zal zooals reeds gemeld dit iaar een internationaal architectencongres in Nederland gehouden worden. Zeer voorname vraagpunten, voor de geheele architectenwereld van bijzonder belang, komen er aan de orde. De organisatie is in handen van de Neder landsche Sectie van het Comité Permanent des Congres Internationaur des Architectes. De Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst (B. N. A.) zal als gastvrouwe optre den. Prins Hendrik heeft het Beschermheer schap aanvaard. De voorzitter van den Mi nisterraad, Jhr. De Geer, en de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van buitenlandsche Zaken, hebben het eerevoorzitterschap op zich genomen, ter wijl er ook een groot eer-comité gevprmd is, waarin o.a. de burgemeesters van Am sterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht zitting hebben. Het congres zal gehouden worden te 's-Gravenhage, waar in de Grafelijke zalen de officieele ontvangst door de Regeering zal plaats hebben. De zittingen zullen ge houden worden, behalve in de residentie, te Amsterdam en Rotterdam. Er worden be zoeken gebracht aan Delft (Technische Hoogeschool)en Hilversum. Verschillende ontvangsten, excursies en feestelijkheden- zijn nog in voorbereiding. Bezwaren tegen aanstelling op arbeids contract. Dezer dagen heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de heeren N v. Hinte, Jos. van Seggelen, W. van der Have en F. S. Noordhoff, resp. vertegenwoordigende den Ned. Bend van Personeel in Overheids dienst, den Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus", den Ned. Christ. Bond van Personeel in Publicken Dienst en den Centralen Ned. Ambtenaarshond, in particuliere audiëntie ontvangen. Bij deze audiëtntie ging de delegatie uit voerig in op opmerkingen, welke de Rijks dienst de,r Werkloosheidsverzekering en "Ar beidsbemiddeling had gemaakt naar aan leiding van verzoeken der organisaties, om, r.u de Regeering en ook andere Overheids- cclleges eenmaal waren overgegaan tot stelling van bepaalde personen op arbeids contract, deze personen te willen behoeden voor algeheele broodeloosheid bij immer dreigend ontslag. In dit verband betreurden de vertegen woordigers der organisaties unaniem, dat den laatsten tijd op zoo ruime schaal tot aanstelling op arbeidscontract wordt over gegaan, terwijl dit naar hun meening slechts bij wijze van uitzondering zou mogen ge schieden bij werken van vooraf vastgestel- den duur. Voorts meende de delegatie, dat wachten op het wetsvoorstel, dat, ter zake door minister Donner is aangekondigd, tegenover belanghebbenden niet te verdedigen zou zijn. Zij#stelden den minister voor, cen studie-commissie te benoemen, die wijl reeds zoo lang over deze zaak is gecorres pondeerd vrij zeker spoedig met een advies gereed zal kunnen komen. Deze com missie zou kunnen worden samengesteld uit vertegenwoordigers der organisaties, terwijl de voorzitter en de secretaris door den mi nister zcuden kunnen worden aangewezen. De minister stelde verschillende vragen aan de delegatie en zegden ten slotte toe, het verzoek der organis.a.tievertegenwoordi- gers zeer ernstig te zullen overwegen. EEN ADVIES VAN DEN MIDDEN- STANDSRAAD. „Geen kortere arbeidstijd voor personeel dan 10 uren per dag cf 55 uren per week". De Middenstandsraad heeft thans aan den minister van Arbeid advies uitge bracht over het aan dien raad toegezon den voorontwerp-Winkelsluitingswet en het voorontwerp-Werktijdenbesluit voor winkels. De Middenstandsraad betreurt liet, dat deze ontwerpen op een voor den midden stand ongunstig tijdstip gekomen zijn. De economische toestand wordt thans van dien aard geacht dat het zeer de vraag is of op dit oogenblik de middenstand ge steld zou zijn op het toi stand komen van een Winkelsluiingswet. De raad erkent evenwel, dat het een daad van sociale rechtvaardigheid is, dat de winkelbedien den niet langer buiten de Arbeidswet wor den gesteld en gaat er alzoc mede accoord, dal een Werktijdenbesluit voor winkels wordt ingevoerd. Van zelf sluit zulks in, dat de raad ook aandringt op het tct stand komen van een wet op de winkelsluiting. Verschillende opmerkingen worden ver volgens door den raad gemaakt. Inzake de regeling der sluiting heeft het zijn instemming, dal de invoering van een wettelijk sluitingsuur samengaat met een regeling voor een wekelijkschen rustdag. Ter zake van de achtuur-sluiting waren enkele leden van meening,, dat de avond sluiting op negen uur gesteld diende te worden, waarmede de groote meerderheid van den raad zich echter niet kon ver eenigen. Gaarne zag echter de raad be paald, dat het bedienen van klanten, die zich bij den aanvang van hel sluitingsuur reeds in den winkel bevinden, mag ge schieden tot uiterlijk een half uur na den aanvang van genoemd uur. Vrijwel een stemmig was de raad van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat Zondagsluiting niet te doen gelden voor 5 Dec. of ten aan zien van bloemenwinkels en banketwinkels voor 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December. Betreffende de regeling voor Israëlitische winkeliers zou de raad iets verder willen gaan, dan de minister. Hij acht het n.l. wensc'helijk, dat winkels, die op Zaterdag sluiten, in de maanden Mei, tot en met September hun winkels in plaats van tot 12 uur tot 2 uur geopend zullen mogen houden. Omtrent het ventverhod op Zondag merkt de raad op, dat hij dit ook gaarne toegepast zag op het venten met bloemen in de onmiddellijke nabijheid van zieken huizen. Wat den verkoop van artikelen ir. café's betreft, acht de raad alle redenen aanwe zig om den verkoop van sigaren en siga retten in café's na het wettelijk sluitings uur voor winkels alsmede op Zondag ge heel te verbieden. Verder wordt 't wen- schelijk geacht, inzake de te geven be voegdheid aan B. en W., om te bepalen, dat voor winkels op tentoonstellingen en fancy fairs de bepalingen dezer wet niet zullen gelden, zoodanige bevoegdheid al leen te verleenen, voor zoover die ver koop liefdadige doeleinden betreft, In verband met eventueele ontduikingen, acht de raad het wenschelijk het begrip winkel uit te breiden en daaronder te verstaan alle open of gesloten ruimten, waar of van waar uit voorwerpen of stof fen aan het publiek in 'het klein plegen verkocht of afgeleverd te worden. Inzake het Werktijdenbesluit meent de raad, dat geen kortere arbeidstijd voor het winkelpersoneel dan ien uur per dag en 55 uur per week moet worden vastgesteld. De raad neemt ten slotte aan, dat voor filiaalhouders en rayonchefs de bepalin gen van het Werktijdenbesluit niet zullen gelden. Dezer dagen kwamen de hoofdbesturen van den algemeenen Nederlandsehen Chris- telijken ambtenaarsbond, den algemeenen Christelijken ambtenaarsbond, den bond van personeel bij de gevangenissen, rijksopvoe dingsgestichten, rijkswerkinrichtingen en tuchtscholen en den centralen Nederland- schen ambtenaarsbond bijeen ter bespreking van de taak, welke het gevangenispersoneel zal krijgen in _,het nieuwe strafstelsel." Besloten werd den voorzitter der Bijzon dere Commissie voor georganiseerd overleg, in zaken, rakende de ambtenaren van het rijkstucht-, opvoedings-, gevangenis- en re- classeeringswezen te verzoeken, een verga dering dezer commissie te willen uitschrij ven teneinde te bespreken of en zoo ja, wat deze commissie ten aanzien van de opleiding van het gevangenispersoneel zou kunnen doen, in het bijzonder wat aangaat de formu leering van eischen, welke in de naaste toe komst aan dit personeel eventueel zullen worden gesteld. Het dorpje Leende aan den provincialen weg EindhovenWeert, is gisteravond door een ernstige ramp geteisterd. Niet minder dan 14 boerderijen en gedeeltelijk een leer looierij werden binnen een uur tijds in asch gelegd. Hierdoor zijn vijftien gezinen dakloos. De brand ontstond in de boerderij annex café van J. Maas. Doordat de meeste boer derijen met stroo zijn gedekt, vatten de daken onmiddellijk vlam, toen een vonken regen op de aangrenzende gebouwen neer kwam. Aan weerskanten van den weg wer den de boerderijen in flambouwen herscha pen om tot den grond toe af te branden. De primitieve brandspuit van het dorp, die onmiddellijk in actie kwam, kon tegen de ontzaglijke vlammenzee nagenoeg niets uitrichten, te meer, omdat het water van grooten afstand moest worden aangevoerd. De burgemeester, de heer Vogels, liet de Eindhovensche brandweer alarmeeren en in allerijl rijkte een motorspuit naar de plaats des onheils op. Toen deze aankwam waren reeds veertien boerderijen grootendeels vernield en woedde de brand in de leer looierij van den heer J. Simkens, De brandweer slaagde er in dit gebouw, althans nog ten deele voor den ondergang te behouden. Ook het belendende woonhuis van den heer Simkens werd behouden. Het krachtig ingrijpen der brandweer voorkwam verdere uitbreiding van de ramp. Onder de vernielde perceelen bevindt zich ook een klompenmakerswerkplaats, be nevens een viertal groote schuren. Merkwaardig is, dat de behuizingen, welke niet met stroo waren gedekt, gespaard zijn gebleven, hoewel zij tusschen de fel bran dende gebouwen stonden. De schade is zeer aanzienlijk en was hedennacht nog niet bij benadering vast te stellen. Alleen de inboedels konden nog voor het meerendeel worden gered. Alles was verzekerd. Omtrent het ontstaan van den brand tast men, naar het „N. v. d. D." meldt, nog in het duister. Over een lengte van circa 800 meter is aan weerszijden van den weg een volslagen ruïne ontstaan, die een trooste- loozen aanblik biedt. Brand in een kabelkelder der Electrische Centrale. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond is te Groningen ten gevolge van een storing in de voedingskabels van hst gelijkstroomnet der Electrische Centrale de stad grooten deels in het donker gezet. Slechts in enkele buitenwijken bleef het licht branden. Daar tevens kortsluiting ontstond in de voedings kabels van hel tramnet, kwam er tevens stagnatie in het tramverkeer. Gelukkig bleef de straatverlichting bijna geheel functioneeren, daar hiervoor de gelijkstroom op het draaistroomnet kon worden overgeschakeld. Na ongeveer een uur was de storing verholpen en kon de noodverliching van kaarsen en lampen, in huizen, winkels eri café's weer verdwijnen. Om halféén werd echter de stad opnieuw in het duister gezet. In een van de beide kabelkelders in de centrale, waar onder meer ook vaten olie worden bewaard, was brand uitgebroken, zoodat de brandweer gealarmeerd werd, die spoedig ter plaatse was. Werden bij de eerste storing de omvor mers automatisch omgeschakeld, nu moest men noodgedwongen er toe overgaan het geheele net stroomloos te maken, mede om te voorkomen, dat het bluschwater mei electrisch geladen deelen in aanraking kwam. Door spoedig ingrijpen wist de brandweer het vuur tot een der kelders te beperken. Voor herstellingen in de Centrale had men, naar gemeld wordt aan het „N. v.d. D." niet alleen de geheele Zaterdagnacht doch ook den Zondag noodig. Drie arbeiders ernstig gewond. Een giek, die bevestigd was aan een circa 50 meter hoogen toren, bestemd voor den aanvoer van beton v.an de in aanbouw zijnde cementfabriek te Maastricht, is door onbekende oorzaak gebroken. Op de giek bevonden zich vijf arbeiders: twee wisten zich nog in veiligheid te stellen, de drie anderen stortten op den grond. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen zijn zij naar het hospitaal overgebracht. Vijf arbeiders gewond. Op de steenfabriek van de firma Herbsin te Harculo in de gemeente Zwollcrkerspel, viel een eenige meters hooge stapel steenen plotseling gedeeltelijk om. Vijf arbeiders uit Hattem werden onder dc steenen bedolven. Terstond werden de slachtoffers, wier toe stand! zich ernstig liet aanzien, bevrijd. Allen zijn naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hun toestand is redelijk. Misschien de gevolgen van een benauwden droom. Een bloedende vrouw, een bijl, een in breker en een diefstal van 1600, dit alles speelde een rol in het verhaal, dat de opper man L. uit de Van Swindenstraat te 's-Gra venhage bij de politie aldaar kwam opdis- schen. Des ochtends te 4 uur was de man wak ker geworden met zware hoofdpijn. Hij wist, zoo vertelde hij, bij die gewaarwording geen ander geneesmiddel dan zijn huis uit te gaan en op de fiets te springen. Na in dezen vroe gen ochtend de stad te hebben rondgeped- deld, kwam hij tegen 6 uur weer thuis, zon der diar echter de rust te vinden, die hij voor zijn gestel zoo noodig had. Nauwelijks had hi) de huisdeur geopend, of boven hoorde hij zijn vrouw kermen. De man snel de naar haar toe en vond haar met bebloed hoofd op de knieen in bed zitten, schreeu wende vin pijn. In de nabijheid van het bed lag een bijl. De linnenkast stond open ;t» daaruit bleek een bedrag van 1600 it- vreemd te zijn. Na zijn vrouw zoo goed n- gelijk geholpen te hebben, was zijn e ere werk naar de politie te loopen. waar hij e bovenvermelde lugubere geschiedenis Af haalde en wel met eer overtuiging, alsohij het geheele geval als een film voor zh had zien afspelen. De geneeskundige dienst werd cdelijk gewaarschuwd. De dokter, die daaip de vrouw onderzocht, constateerde cen wen- dige verbloeding, die waarschijnlijk fe ge volg was van griep, waaraan de vrov de laatste week geleden had. Zij had geuren de de afwezigheid van haar echtgenoofgeen mensch in huis gezien. Van een slag me een bijl kon geen sprake zijn. omdat het licaam zelf geen enkele schram vertoonde. Pttie- mannen stelden in de woning een andeon- derzoek in, doch vonden geen spoor va in braak. Aan het geheele verhaal van L. hcht de politie dan ook niet de minste waade. Indien het voor L. niet op een valsche in- gifte uitloopt, dan blijft er niet veel aners over dan te veronderstellen, dat de aane- jver zeer gefantaseerd heeft, wellicht als e- volg van een benauwden droom. De politie heeft de hand gelegd op cl gevaarlijk indivu, W. B. van Finsterwold. Van een landbettwer, die 100 H. L. aart appelen ter aflevering gereed had staan o 't veld, had hij de zakken na ze te hebbe leeggeschud, gestolen en bovendien doo uitsnijding van een ruit, nog 150 leege zak ken uit de schuur. Des nachts heeft hij z naar Groningen vervoerd, waar de politi ze bij opkoopers in beslag nam. Terwijl z daarmee bezig was, kwam hij aan met ce: nieuwe bezending, bovendien met paarden staarten, afgesneden in de buurt vai Nocrdwijk en een konijn. Ook de fiets, )S zelfs zijn ccstuum bleek gestolen. Te Wilhelminadorp werd de ^-jarige Wil lem Dekkerdoor een vrachtauto van den heer. v. M. uit Goes angereden. De jongen bekwam een schedelbreuk en overleed een half uur nadat het ongeluk had plaats ge had. De auto is in beslag genomen en tegee den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. BRESLAU, 8 Mei Hedenochtend is op het vliegveld van Gandau een sportvliegtuig verongelukt. Op onjeveer 80 Meter hoogte scheen de bestuurder plotseling reden te hebben te landen, hetgeen hij onder een zeer scherpen hoek rachtte te volbrengen, met het gevolg evenwel, dat de machine totaal versplinterd we-d. De bestuurder be kwam zeer ernstige verwondingen; een in.- zittende was op slag dood. BRUSSEL, 8 Mei. de nabijheid van Spa is ongeveer 300 H.A dennebosch door brand verwoest. Een groo1" contingent troe pen werd gerequireerd on uitbreiding van het vuur te voorkomen. Le schade is be langrijk. WARSCHAU, 8 Mei. In den afgjoopen nacht is op den sneltrein Wurschhau een aanslag gepleegd. In de nabijheid van Lublin waren over een afstand van 'A K.M. de rails losgeschroefd, terwijl tevens een steenen dam over de spoorlijn was gelegd. De ma chinist bemerkte gelukkig bijtijds het drei gend gevaar en slaagde erin den trein tot stilstand te brengen. Er schijnt hitr sprake te zijn van een politieken aanslag aange zien zich in den trein een hooggeplaatst Galizische politiebeambte moest bevinden, tot wiens ressort de minderheden-kyesties behoort. PARIJS, 8 Mei. De bekende avialeur Nungesser is hedenochtend te 5.20 van het vliegveld Lebourget vertrokken tot ke.t maken van de aangekondigde non-stsp; vlucht ParijsNew-York. Uit Le Havie wordt gemeld, dat de machine te 6.48 zien in Noordwestelijke richting van de Fransche kust verwijderde. BERLIJN, 8 Mei. De Rijksminister van Financiën Dr. Koehler is per vliegtuig te Boedapest aangekomen, alwaar hij zal deel nemen aan de inwijding van het vaandel der plaatselijke Katholieke studentenveree- niging. BERLIJN, 8 Mei. Het middelpunt der Berlijnsche „Stahlheliri'-betooging was Zaterdagavond het groote taptoe in het Sta dion. Zondagmiddag had in den Lustgarten een massavergadering plaats, waarheen de deelnemers zich, in zes lange colonnes, war- cheerend begaven. In hunne redevoeringen lichtten de sprekers het „Stahlhelm"-pro- gram toe, dat o.m. eischt: herstel van Duitschland's recht op een weermacht, her roeping van de bekentenis inzake de schuld aan den wereldoorlog, hernieuwde erkenning van de zwart-wit-rood kleuren. De spre kers betoogde, dat de Bond deze doeleinden langs vreedzamen weg bereiken wil. Van regeringszijde wrd niet aan de betooging deelgenomen. Gelijk bekend, bevond de Rijkspresident zich in Oldenburg. Hij zond in antwoord op het hem gezonden begroe tingstelegram een korte dankzegging. Ver schillende malen is het tot botsingen met de communisten gekomen, die evenwel ner gens van beteekenis zijn geweest. In Kansas city (Missouri) en Forest city (Arkansas), waar 10.000 vluchtelingen bijeen zijn, hebben overstroomingen plaats gehad door de hevige regens der laatste dagen. Eenige gebouwen te Clayton en in Tunic.s in de Mississippi-streek hebben schade ge leden door hevige windstooten. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. In Louisiana worden de overstroomingen ernstiger, ter wijl de toestand op de verschillende plaat sen aan de Red Rivier en te Donaldville aan den Mississippi eveneens aanleiding blijft geven tot ongerustheid. De rivier blijft overal ten zuiden van Natchez stijgen, uit gezonderd te New Orleans, waar opnieuw een daling van c.a. 3 c.M. in 24 uur heeft plaats gehad. De ingenieurs blii'ven dc bres in den dijk bij Pcydras vergrooten. Deze is thans circa 700 M. breed. Het is gewaagd, voor spellingen te doen, doch een ambtenaar van het officieel weerbureau heeft vertrouwe lijk medegedeeld, dat de kansen voir New Orleans om een dijkbreuk te ontgaan, meer dan gelijk staan. De gouverneur van Loui siana berichtte, dat 10.000 personen directe hulp noodig hebben; 700.000 dollar zijn on middellijk noodig om hen te helpen, bene vens de 220.000 personen, die hun. huizen en boerderijen in de dertien reeds over stroomde gemeenten moesten veriatér J'en voor de inwoners van zeven gemeenftn, worden 12.000 dollar gevraagd ter bestrij ding van de milt-vuur-epidemie onder het vee. Indien er een breuk plaats heeft in de omstreken van Bayou, hetgeen ernstig ge vreesd wordt, zullen waarschijnlijk de plaatsen aan beide zijden van de Mississippi ten Zuiden van Angela (Louisiana) over- stroomen. Dit is een streek met rijke sui kercultures en een bevolking van meer dan 250.000 inwoners. De gouverneur van den staat, Gipsen, heeft een bezok gebracht aan de bedreigde streek. Er zijn plaatsen in dit gebied, die nog nooit van hoog water te lijden hebben gehad en thans overstroomd dreigen te worden. Het is een toestand, waarvoor wij, aldus de gouverneur, nog nooit geplaatst zijn geweest. Alles wat wij kunnen doen is te handelen naar gelang van .omstandigheden, doch wij weten niet van te voren, wat er het volgend oogenblik gebeuren zal. Indien e,r niet meer dan 23 voet water in het gebied van Bayou komt, zullen wij wel stand kunnen houden én het water naar den Mississippi kunnen laten afvloeien, maar als het 45 voet wordt, zal er een dijkbreuk plaats hebben en dan zijn de gevolgen niet te overzien. Het tweede punt, waar gevaar dreigt, is langs den Mississipoi van Angola naar het zuiden. Bij Angola is de rivier nog niet ge zwollen, doch bij Donaldvlle is het water reeds zeer hoog gestegen. Bij Baton Rouge is het water in. de afgeloopen 24 uur 6 cM. gestegen. Het weerbureau te New Orleans zendt waarschuwingen naar deze bedreigde streken, cm geen voorzorgsmaatregelen te la,ten. Eeq Amerikaansch millionnair, die zich huizenspeculant noemt, Abraham Scharlin en zijh vriend James Tayolr, eveneens een vermogend man, hebben een dramatisch avontuur doorgemaakt. Zij werden ieder afzonderlijk door een bende in een auto gelokt, geblindoekt en naar Brooklyn ge- bracht daar half ontkleed aan elkaar ge- boeid en nog steeds geblindoekt naar de bovenverdieping van een huis gebracht waar zij werden opgesloten met het doel hun een losgeld of te persen. Einde der vorige week evenwel kwam de politie de bende op het spoor. Bij een po ging om de bandieten te arresteeren ont stond een gevecht, dat een der bende-leden het leven kostte. Eenige uren, nadat dit gevecht had plaats gehad werden de twee gevangenen door de overige leden der bende in vrijheid gesteld. Hun kleederen werden hun teruggegeven ook hun geld en juweelen. Toen werden zij in een auto naar een kerkhof gebracht, de blinddoeken werden met hechtpleisters aan hun gelaat vastgemaakt en toen werd hun gezegd: „Loop nu maar weg". Scharlin slaagde er in zijn broeder op te bellen, diede politie waarschuwde. De ont voerde mannen vertelden aan de politie, dat zij in staat zouden zijn het huis, waar zij werden opgesloten te herkennen, omdat zij op een tegenvoer gelegen huis bepaalde aanplakbiljetten hadden gezien. Na lang zoeken werd het huis gevonden, doch de bandieten waren verdwenen, met medene ming van bommen en machinegeweren, die opgesteld waren voor het geval van een eyentueele aanval der politie. Vijf cheques voor een bedrag van elk 3000 dollar hadden de bandieten Taylor af perst en werden op den door de politie ge- dooden man gevonden. Taylor en Scharlin, die een week gevangen hebben gezeten, vertelden dat de bandieten hen tamelijk ruw behaindeld hebben, doch dat geen letsel is toegebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8