Maria -Stichting DE BELASTING IN HAARLEM BORRQMEUS DE GREEYE lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek DE SPAARNEBANK Verlaging van de opcenten op de personeele belasting. - Het per centage weder ly2. Opschorting der verlaging van de electrlclteitstarleven R.K. Arbeiders! Verkoopingen. Bekroningen. Nat. Bond van Handels- en Kantoor- bedienden „Mercurius". Het buiten „Spruit cn Bosch". Haarlerasche Sodafabriek. St. Caecilia bekroond. De Geleerde Nazei. BURGERLIJKE STAND. Landvellingen. MUZIEK. Concert R. K. Harmonie St. Caecilia. 997/s 10113 ia I941/a 179 b 95V» 85/s 9 181l/2 250 t/m. Denkt er aan komt Pater spreken. Donderdagavond Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 12.141/a 12.14 2.50 2.497 s 13.57i/2 13.46i/a INGEZONDEN. Wie wil niet helpen BLOEMENDAAL. IJMUIDEN. MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. De vlucht ParijsNew-York. In het Missisippvgebied. De ex-gemeentesecretaris van Hummelo en Keppel. Op zijn vrouw geschoten. De economische conferentie te Genève. Versterking der Duitsche delegatie te Genève. Rijkspresident Hindenburg Prins Karl van Beieren, t De Amerikaansche troepen te Nicaragua. RECHTZAKEN. De berooving was gefingeerd. De uitslag der Upenbare Verkooping te Haarlem in het Algemeen Verkooplakaal aan de Nieuwe Gracht ten overstaan van de Notarissen J. A. Houtzager te Amster dam en J. Wildschut te Haarlem is als volgt: Perceel 1. De Villa „ARENZANOmet garage, te vens chaulieurswoning, sier- en moestuin, aan den Vogelenzangschenweg no. 12 en 14, daarvan het Noordelijk gedeelte, tot een oppervlakte van ongever 1.40.20 H.A. Perceel 2. Een perceel weiland met veestal en eigen toegang ter breedte van 3 M. naar den Vogelenzangschenweg, dat onmiddellijk ten Zuiden van het Vorige perceel is gelegen, groot ongeveer 2 H.A. Perceel 3. Een perceel weiland, met eigen toegang, breed 3 M. naar den Vogelenzangschenweg, het Zuidelijke gedeelte, groot ongeveer 2 H.A Perceelen 1 - 3 74700.niet gegund. Op de te Alkmaar gehouden Bakkerij- tentconstelling behaalde de heer W. J. Bruggeman, alhier, een derden prijs voor de sport- of gelegenheidstaarten en een 9den prijs voor de koekjes en de heer J. van Vessem, alhier, behaalde voor de koekjes een derden prijs. In de gisteren gehouden vergadering van de afd. Haarlem van bovengenoemden Bond werd de beschrijvingsbrief van den Bond be handeld. De Bond bestaat 45 jaar. De afd. Haarlem zal nu een voorstel indienen, om een jubileumfonds te stichter^, om te komen tot stichting van een eigen bcndsgebouw, dat dan gereed zal zijn bij het gouden jubi leum van den bond. Naar wij vernemen, is het buiten „Spruit en Bosch", gelegen aan den Heerenweg, aangekocht door een ingezetene uit Haar lem, die het in^zijn geheel zal gaan bewonen. Het buiten zaf dus niet verkaveld worden. In de gehouden vergadering van aandeel houders der N.V. Haarlemsche Sodafabriek •werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Als commissaris werd herko zen de heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Zooals wij gisteren in ons verslag van het Zandvoortsche concours gemeld hebben, heeft „St. Caecilia". met 307 punten den eersten prijs behaald in de aideeling man nenkoren. Voor deze jonge R. K. vereeniging befeekent dit een succes, dat niet onder schat. mag worden en dat zeker directeur Rooyakkers zal aansporen zijn leden met eere den ingeslagen weg te doen bewan delen. Beschermheer, bestuur en leden van het R. K. Mannenkoor zij nog menig derge lijk succes toegewenscht. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat dit successtuk der jongens van het St. Franciscus Liefdewerk en waarover slechts een roep ging, Donderdagavond a.s. ten tooneele wordt gevoerd door de Tooneel club „Jong Leven" van het St. Francis cus van Sales Patronaat ten bate van dit Jongenspatronaat in het Schoterkwartier, Wie dus een genotvollen avond wil heb ben, want het is een lust ook deze jon gens te zien spelen, ga dus Donderdagavond naar St. Bavo, Smedestraat. Men doet er een goed werk mede en toon', tevens waardeering voor het patro naat. Nog enkele kaarten zijn verkrijgbaar bij de heeren J. Kroon, Cronjéstraat 61; A, J. v. Rek, Eikenstraat 2, J. A. v. Schie, Bo'hastraat 4; Frans de Graaf, Grebber- straat 2; Herm. Twillen'oorg, Frans Hals straat 29. Ondertrouwd: 9 Alei: C. M. L. Hommes en M. H. Alders. Geboren: 8 Mei: A. Kemperde Wit, z. 7 Mei: A. M. E. WestBarends, d. 6 Mei: M. BoumaMink. z. 8 ei: J M. Labber Veen, d. J. H. v. d, Heijden Friedrichs, z. 9 Mei: W. GrootVerste gen, d. 8 Mei: G. C. HazenbergSom broek, z. M. MulderSequenz, d. H. A. Tollenaar—Veth, d. 7 Mei: A. Tim mermanMaaskant, z. P. Plantingav. Looijangoed, z. Overleden: 8 Mei: A. v. Heulen. 82 jaar, Duvenvocrdestraat. K. S effers-de Nieuwe, 93 jaar, Jansstraat. 9 Mei: W. Velthuijs, 78 jaar, Ri-pperdapark. De uitslag der landveilirg in 't Algemeen Verkocplokaal aan de Nieuwe Gracht 74, gehcuden ten overstaan van notaris G. D. Boerlage, te Velsen, is als volgt: A. Onder Amsterdam (voormalig Sloten) in den Groeten IJpolder: No. 1. Een perceel Bouwland aan der. weg om den Hom en den Hornw.eg, 51 A. 20 cA No. 2. Een perceel Bouwland naast het voorgaande, groot 3 H.A., 74 A. Combinatie. Nes. 1 en 2. Samen groot 4 H.A, 25 A., 20 c.A. 18500, Makelaar Jonker, Amsterdam, qq; No. 3. Een perceel Bouwland aan den Middenweg, groot 3 H.A., 73 A. 60 c.A. 17100, Makelaar Jonker, Amsterdam qq. No. 4. Een perceel Wei- of Hooiland in den Soieringhornerbinnenpolder, groot 1 H.A., 93 A.. 30 cA. No. 5. Een perceel Wei- of Hooiland naast het voorgaande, groot 1 HA. 29 A. 50 cA. Ccmblnatie Nes. 4 en 5, samen groot 3 H.A. 22 A. 80 cA. 7700, C. A. Pennirgs. B. Onder Haarlemmerliede en Spaarn- wcude, in den Inlaagnolder. No. 6. E-n perceel Wei- of Hooiland, ge raamd „De Halve Zevenmad van Lis", gr 1 H.A. 92 A. 10 cA. No. 7. Een perceel Wei- of Hooiland, ge naamd „Het Morgen aan den Molenplank en halve Zevenmad", groot 2 H.A. 72 A. 30 cA. Comb :natie nes. 6 en 7, samen groot 4 H.A.- 64 A. 40 cA. 21000, Makelaar Jon ker, Amsterdam q.q. No. 8. Een perceel Wei- of Hooiland, gerramd „Mary Groert zes d'half Mad", gr. 3 H.A. 88 A. 20 cA. 16000, C. Kroon. C. Or,der Velsen, in den polder „De Vel- serbroêk". No. 9. Een perceel Wei- of Hooiland, in de Westbroek genaamd „2!4 Ma'd Langc.- mast", groot 1 H.A. 90 A. 30 cA. 8475, P. F. B'dtcrs. No. 10. Een perceel Wei- of Hooiland, iti de WeSibroek, genaamd „4 Mad Byvoet", groot 2 H.A. 3 A 70 cA7725, K. van Weelderen. No. 11. Een perceel Wei- of Hooiland, in de Westbroek, genaamd „3 Mad Hippe- laar", groot 1 H.A. 33 A. 30 cA„ 4975, K. v. Weelderen. No. 12. W'i- cE Hooiland in de Oost- broek, gerpamd „De Omnibus", groot 2 H.A. 89 A,, 9350, Blankevoort. HAARLEM CONCERTEERT VOOR DEN MICROFOON. De luistervinken, die gisterenavond af stemden op de H.D.O. hebben wel een rijk en zeer gevarieerd muzikaal programma te verwerken gekregen. Niet minder dan drie groote gezelschap pen en een aantal solisten, zoowel vocale als instrumentale, en tot zelfs een spreker, al was het dan gelukkig maar tien minuten, hebben hun best gedaan, om voor den micro foon te bewijzen, dat Haarlem een der meest musicale en op dit gebied een der meest presteerende gemeenten is van ons land. Van een zoo gevarieerden muzikalen schotel kan men natuurlijk slechts een be schouwing geven in groote lijnen. Wanneer wij dan onze indrukken samenvatten, zoo kunnen wij niet anders zeggen, dan dat deze avond ongetwijfeld een uitstekenden indruk naar buiten moet hebben gemaakt. Om te beginnen met het Haarlemsch Symphonie-orkest „Euterpe", dat het pro gramma inluidde met een fantasie naar mo tieven der opera „De Troubadour" van Verdi, en het sloot met het overbekende „Cavalle- ria" van Mascagni. In de Gemeentelijke Concertzaal komt de kleur van dit uitstekend geleid ensemble nog beter en meer voldoening schenkend uit dan in de meer besloten ruimte van den Schouwburg bijv., waarin we het voor 'n paar weken mochten beluisteren. Vooral de beide finales zullen niet nagelaten heb ben een zeer goeden indruk te maken en den roem van dit dilettanten-orkest uit te dragen naar buiten. Den heer Meng alle hulde. Voor het voetlicht trad voorts de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" onder lei ding van Lieven Duvosel. Zijn roem van een der beste koren in den lande getrouw, heeft dit mannenkoor ons laten genieten van een paar fraaie nummers en wel Morgenlied van Philip Loots, een wel zeer ad rem ge kozen nummer, en Les marins de Ker- mor, van Saint Saëns. Hoe weet de directeur zijn mannen aan te vuren en te temperen, daar waar het past en op te voeren tot een volheid van toon bij de forti's en tot een rankheid van klank bij de lichtere gedeelten. Vlekjes waren en dat is jammer de uitspraak van sommige neusklanken, die wel eens, vooral op het einde der woorden, wat „Haarlemsch" aan deden en was er niet een zeker overwicht van de bassen op de veel lichtere tenoren De heer Jensen zong in het laatste nummer heel verdienstelijk, met even een kleine verstrooidheid de tenorsolo. George Robert vergastte het auditorium op de Koraal in a-mol van César Franck zeker niet het meest aansprekende der wer ken van den grooten Belg, doch wel een dat hooge eischen stelt aan de weergave. Dat de heer Robert hierin niet te kort schoot, be vestigt slechts eens te meer zijn naam als grootorganist. Ook als begeleider van mej. Cor Igesz, sopraan, die eenige zeer schoone liederen, met veel gevoel en muzikaal begrip ten gehoore bracht. Het programma ver meldde niet ten onrechte dat deze zangeres beschikt over een groote, gemakkelijk aan sprekende sopraanstem, die het lied onder gaat en de gave bezit om metonweerstaanbare spontaneïteit hare indrukken weer te geven. Nog trad op het gemengd koor Polyhym nia, onder leiding van den heer Willem Hespe. De beide nummers door dit koor gezongen deden ons even vreezen voor een mislukking. De tempi der beide koren, het eerste van Bortnianski, het tweede van Giesen, men kan bijna wel raden welk en wij zullen het daarom maar niet zeggen waren onge- nietelijk, om het nu eens precies te zeggen Gelukkig dat de heer Hespe met de beide laatste nummers „Du Hirte Israels" van Bortnianski en „O gulden Hoofd" van Jac. Be i-et den saaien indruk der twee eerste wz deed vergeten. Het koor zong overigens goed, slechts nu en dan wat hinderlijk onge lijk bij de inzetten (bassen) en bij het uit spreken der medeklinkers. Ten slotte, (de lezer ziet het, en ongetwij feld velen hebben 't gehooid.t het uit gebreide programma werd eers, door het tijdroovende heen-en-weer-trekken der vele medewerkenden, lang na elven beëin digd), traden nog voor 't voetlicht de heeren Jos. de Klerk (fluit) Louis Delachaux (Viool) en Felix de Nobel (piano) met het Trio in G. gr. terts van Bach, waarin behalve dan het pittig gespeelde allegro, niets opviel dan het goede ensemble, zonder diepere weergave van het geschrevene, en ove r het algemeen wat te vlak en egaal van kleur en sterkte om veel indruk te maken. De heer Vogt, secretaris van den Omroep dienst, die den heer Chris de Vos, den „ste dendwinger" van de H.D.O., even voor de Pauze kwam vervangen, leidde, evenals zijn voorganger, de optredenden telkens in bij de luisteraars, zoowel binnen als buiten de zaal en dankte aan het slot de medewerkers aan den welgeslaagden avond zooals gebrui kelijk. T. S. In het Bondsgebouw aan de Werklaan te Scholen gal bovengenoemde Vereen, een concert waarbij als solist medewerkte de Weled. heer Joh. Nelissen, Bariton. Het was goed gezien van het bestuur om dezen zanger eens in hunne kring te doen hoorer. daar ook vooral zang te Schoten-dorp altijd hoogelijk gewaardeerd wordt en dan zoo'n kracht dat is een prestatie voor St. Cae cilia waarvoor de donateurs zeker dankbaar zijn. Deze uitvoering werd geopend door den voorzitter den heer P. Rings, die zijn vreugde uitsprak dat na de langdurige on gesteldheid van den directeur nu toch weer een concert aan de donateurs kon worden aangeboden hij heete van harte welkom den solist van dien avond en dankte dat hij zoo welwillend geweest is om zijn heerlijke zang in ons Bondsgebouw te willen doen hooren, bij voorzaat dank brengend aan allen die meewerkten om dezen avond te doen slagen gaf hij het woord aan den di recteur die met een mooie marsch den avond opende. Het muzikale gedeelte werd vlug afgewerkt een ouverture en een con- certwals werd verdienstelijk ten gehoore gebracht, waarbij Ballet Suite van Peter Wit de hoogste eischen aan de musicus stelden. Hierna werd op sublieme wijze ten gehoore gebracht door de solist Aria uit Figaro van Mozart. De directeur de heer Huijboom bedankte voor al de goed gemeende woorden tot hen, gesproken cn gevoelde zich genoodzaakt bij dc leden in herinering te brengen wat de voormalige pastoor de Zeereerw. heer Pie- terse en de oprichter de Weleerw. heer ka pelaan van Leipsig voor het korps hebben gedaan en de woorden door hen meermalen tot de leden gericht noopte hij dat die zul len blijven voortleven. Ons korps acht het dan een feest wanneer, de priester in hun midden is, daarom verheugde hij zich dat de Weleerw. heer kapelaan Fondaal heden avond door zijn tegenwoordigheid blijk geeft dat de geestelkheid met het korps sympathiseert, spreker ging voor met te zeggen dat wat hij belangloos gedaan heeft alleen was o mde Roomsche band te ver sterken dat was nummer één, en de muziek, hoe lief hij haar ook heeft, nummer twee, met een oproep aan oud-leden om de ge lederen van St. Caecilia te versterken be sloot hij, na nogmaals te hebben bedankt. Even voor de afloop sprak de Weleerw, Heer kapelaan Sondaal ook namens de Zeereerw. Heer Pastoor een kort woord, waarbij hij ook nog dankte de heeren van het bestuur van de St. Joezfgezellen die medegewerkt hebben tot oprichting van dit korps en verzekerde de leden dat de gees telijkheid der parochie zal medewerken om he korps in stand te houden en grooter te maken. Daverend applaus en fanfare's ver tolkte de instemming van de aanwezige. Het verdere gedeelte van het programma bracht ten gehoore de ouverture Hortensia en Marsch Savenie van Andrieu .Ouverture Hortensia stond muzikaal en technisch het hoogst die avond, de nuanceering was te loven. De pistons moeteq worden versterkt. De bassen speelden beschaafd. Met dint korps na aanvulling van eenige instrumenten kan de Directeur met vertrouwen de toe komst tegemoet zien. Daarna werd door den Heer Joh. Ne lissen ook nog gezongen In 't Woud van Ph, Loots en Terugkomst van Joh. Verhulst. Ik kan volstaan met te zeggen dat onder de grootste aandacht de heerlijke zang gevolgd werd en een dankbaar enthousiast applaus zijn deel was. Men applaudiseerde nog eens en nog eens maar een toetje kwam er niet. Ik herhaal het nogmaals dat het was goed gezien van het bestuur de medewerking van zoo'n uitnemend zanger zich te kunnen ver zekeren, want ieder der aanwezige uitte zich dankbaar voor hetgeen de heer Nelis sen te ngehoore heeft gebracht. Hierna overhandigde de voorzitter de echtgenoote van den directeur een fraaie bouquet na mens de leden der Harmonie. Na de pauze har er een kleine plechtigheid plaats. Het aanhechte der de vorige zomer door de Harmonie behaald een eerste en een tweede prijs Nationaal concours te Wassenaar en een eerste prijs marschwedstrijd te Spaarn- dam en een zilveren lauwertak als eerste prijs concertwedstrijd te Spaarndam, met dezen laatsten prijs was de vereeniging ge promoveerd tot de eerste afdeeling met de eerste afdeeling me toepasselijke woorden, door de voorzitter werden dezen prijzen aan het vaandel gehecht en door het korps met fanfare begroet. Zich hierna richtende tot den directeur toonde de voorzitter al hetgeen op wat hij belangloos al zoolang voor de vereeniging heeft gedaan, hij hoopte dat hij dat nog lang zou kunnen doen en de donateurs hem zouden steunen in zijn streve. Vermelden wij nog dat de zaal er keu rig uitzag, er niet werd gerookt en 3 zaal- corpmissarissen alles keurig regelden, dan kan deze uitvoering tot aller tevredenheid stemmen. Te 10.30 uur werd deze uitvoe ring gesloten en toog ieder voldaan huis waarts. 3% Nederland 1919 10 1 -1/2 lOll/a b% Nederland 1923 I019/l6 VA Nederl 1917 99 7 8 VA N. 1. 1926 B. 961/8 961 g 6"f N.-l. 1923 D.. '0113/l6 Holl. Lloyd 52 Oude Vaart 85 85 dito Gem. Eigend 83 83 Mij „Nederland".. 190 1 190 1 Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd 179 b 2393/4 Oude Boot 96 Hol! Stoomboot 68 b 68 b Jurgens gew. 1821/2 Nederl Kunstzijde 353 347l/£-8 Maecubee 13 L 3 4 128 Holl Kunstzijde 1281/2 1261/2-7 Koloniale Bank 258 257 Indische Bank 1747/8 175 Cert. Handel Mij !593/4 1593/4 1601/2 1601 Plioenix 120b Geconsolideerde 2373/4 Kon Olie 3811/4 3771/2-8 U S Steel 170 1691/g Marine comm. Marine pref. 465/lg 465/g H. V A 7671/2 764 Java Cultuur 397 396 Vorstenlanden Actions id. 160-20 Poerwoderjo 1205/8 Oude Deli 474 479i/2 Scnembab 481 483 Deli Batavia 5341/2 537 A'dnm Rubber 3481/2 34614 Serbadjadi 3501/2 347 Silau 177 Allied Sumatra 109 108i/2 268 268 v I. C. O 219 2183 Deli Bat. Rubber 284 283 Dordtsche Petr. 3611/2 Siuthern Rails 125 1 125 1751/4 175 94l/i6 677/8 68 DE 2e H. B. S. AAN HET SANTPOCRTERPLEIN. Langen tijd had 't Santpoorterplein, met de kale vlakten, hier en daar onderbroken door een grazend paard of voetballende Kugd, een tamelijk troosteloos aspect. Stond er een behoorlijk briesje, dan kon men slechts met de grootste moeite van 't eene eind na,ar 't andere komen; viel cr een malsch buitje, dan vormden zich in eeu ommezien ettelijke afzichtelijke modderpoe len en iedere omwonende zal feitelijk hart grondig verlangd hebben naar het oogen- blik, dat daarin eens verandering kwam Dat tijdstip is nu aangebroken, want er komt bebouwing. De 2e H. B. S. zal aan het Santpoorter plein vetrijzen. Menigeen zal zich wellicht verwonderd hebben afgevraagd, waartoe de groote houten schutting, die een belangrijk deel van het bouwterrein omgeeft, dient. Het zijn de voorbereidende werkzaamhe den bcuw van de 2e H. B. S. De heifnachine is gearriveerd en de eerste paal den grond ingedreven. Voordat de laatste paal in den grond is geplant en vooraleer het gebouw gereed zal zijn, zal echter nog wel geruime tijd verloo- pen zijn. B. en W. schrijven aan den raad: Met de vaststelling van het percentage voor de evenredige heffing der Gemeente lijke Inkomstenbelasting was het geraden, dit jaar te wachten totdat dc beslissing ge vallen was omtrent de grenswijziging. Dit was te meer gewenscht. omdat dan tevens onder de oogen gezien kon worden, of wel licht ook in andere hetffingoji wijziging gebracht moest worden. Wij zijn van oor deel, dat zulks het geval is ten aanzien van de gemeentelijke opcenten op de personeele belasting, in de eerste plaats ortidat het aan tal opcenten in Haarlem belangrijk hooger is (50140) dan in de omliggende gemeen ten (Heemstede 0, Bloemendaal 50, Schoten 5080, Haarlemmerliede en Spaarnwoude 50, Spaardam 50100) maar ook omdat de hoofdsom der personeele belasting ingevolge de wijzigingswet van 28 December 1926, met ingang van 1 Januari 1928 belangrijk gewij zigd wordt. Wij zijn van meening, dat een verlaging van deze opcenten tot 50 ge wenscht is. Voor de toelichting hiervan verwijzen wij naar de desbetreffende moti veering van de Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente-Financiën, waar mede wij ons geheel kunnen vereenigen. Zooals Uw College uit het advies van deze Commissie kan lezen, wordt als dekking van het nadeelige verschil in opbrengst door ons voorgesteld, de tariefsverlaging van het het G. E. B„ waartoe 25 November 1926 door u werd besloten, en welke verlaging zou ingaan 1 Juli 1927, op te schorten, Intusschen heeft de Commissie van Bij stand in het beheer der gemeente-lichtfa brieken op voorstel van den Directeur van het G. E. B. ons geadviseerd, de verlaging van het huishoud- en winkeltarief van 6 tot 5 cent, wel te doen ingaan, en daarbij te vens het vaste recht in even groote maan- dclijksche termijnen te doen betalen. Het voorstel van uw medelid, mevrouw van Looy, zal in verband hiermede even eens moeten worden opgeschort; alleen zal net dubbel tarief buiten de spitsuren van 13 tot 12 cent kunnen worden verlaagd. Wat de evenredige heffing der Gemeen telijke Inkomstenbelasting betreft, deze dien1 in de eerste plaats gebaseerd op de ko hieren van de inkomstenbelasting, zooals deze voor het belastingjaar 1927-1928 zullen zijn. De raming van deze kohieren bedraagt 50 a 55 millioen. Volgnummer 184 van de begrooting 1927 vereischt een opbrengst van 3/2 x 460.000. Deze begrooting zal echter met het oog op de grenswijziging een be langrijke wijziging moeten ondergaan. Met het ocg op tal van onzekerheden, die zich daarbij voordoen, komt het ons voorzichtig voor, maar ook voldoende, om het percen tage op VA te handhaven. Eindelijk zouden wij. ter tegemoetkoming aan de nieuwe ingezetenen afkomstig uit Heemstede en Bloemendaal, gaarne de op centen op de Vermogensbelasting van 100 terugbrengen tot 50. Zulks op dit oogenblik te doen, zouden wii echter onvoorzichtig achten, wellicht kan deze vermindering in een volgend belastingjaar tot stand komen. In verband met een en ander zullen ver schillende ontwerp-besluiten ter bekrachti ging aangeboden worden. Deze voorstellen van B. en W. komen in hoofdzaak overeen met wat wii gisteren reeds daaromtrent mededeelden. De Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente-financiën heeft op verzoek van B. en W. beraadslaagd over de vraag in hoeverre er in verband met de grenswijzi ging erandering in de belastingheffing zou kunnen en moeten geschieden .en schrijft nu aan den raad, dat zij zich vcreenigen kan met de navolgende voorstellen van B, en W.: handhaving van de VA pCt. evenredige heffing; verlaging van de opcenten op de hoofd som der personeele belasting tot 50 op centen. Verder schrijft de Commissie: Ad. lum. Een summier overzicht van de financieels positie, zooals die zich in ver band met de grenswijziging zal afteekenen, heeft haar tot de conclusie gebracht, dat in de eerstvolgende jaren de financieele toe stand nagenoeg dezelfde zal zijn als thans het geval is. Het kohier van de gemeentelijke inkom stenbelasting kan op ongeveer 50 55 mil- lien gulden worden geschat. Ad. 2um. Verlaging van de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting komt haar echter geboden voor. a. in het algemeen omdat deze opcenten het zwaarst drukken op gehuwden en spe ciaal op groote gezinnen, terwijl ze geen be lasting naar draagkracht zijn; b. in het bijzonder thans, waar de inge zetenen die uit Bloemendaal naar Haarlem zijn overgegaan slechts 50 opcenten te be talen hadden, die uit Heemstede 0. c. aangezien de wet van 28 December 1926, houdende wijzig'ng van de wet op de Personeele Belasting 1896. in verband met wijziging in de tarieven der hoofdsom, na dere regeling van de opcenten-heffing vor- Het verschil tusschen hetgeen in 1927 en bij verlaging tot 50 opcenten op de nieuwe tarieven van de hoofdsommen, in 1928 zal wrden geheven in de verschillende klassen, is op een staat aangegeven. De opbrengst van de opcenten rerso- neele Belasting is in de begrooting 1927 geraamd op f 460.000. De opbrengst volgens de nieuwe °PCetJ- ten-regel'ng wordt geraamd op 210.000, er is derhalve een nadeelig verschil van f 250.000. Tot' dekking van dit nadeelige verschil geven B, en W. in overweging de tariets- ver^a'^ing van het Gcmeente-Electrici bedrijf, waartoe 25 November 1926 door den Raad werd besloten, en welke verla ging zou ingaan 1 Juli 1927, op te schorten. Deze verlaging geeft het Gemeente- Electriciteitsbedrijf volgens raming yan den Directeur aan mindere inaomsten f 150.000 per iaar, zijnde van 1 Ju'i 194/ tot 31 December 1928 een bedrag van 225.000. Daarna, in te gaan in 1929, kan deze ver laging opnieuw worden overwogen; dan is een der crisisleeningen geheel afgelost, het geen de begrooting met een bedrag van 200.000 ontlast. De Commissie kan zich ook met dezen maatregel, als noodzakelijk gevolg van de ve'laging van de opcenten der personeele belasting, vereenigen. Een lid van de Commissie kan echtef met deze voorstellen van uit een principieel oogpunt beschouwd niet niet instemmen. Hij zou misschien zijn principieels bezwa ren niet den doorslag willen laten geven, indien uit de cijfers zou blijken, dat de ver laging van de opcenten der per3oneele be lasting, zooals voorgesteld, voor de arbei ders en de hiermee gelijk te stellen groe pen voordeeliger zou blijken dan het doen ingaan van de verlaging der electriciteits- tarieven. Eindelijk heeft de Commissie gevolg ge geven aan het verzoek van den Raad, naar aanleiding van het voorstel van zijne leden Joosten, Roodenburg en Van Liemt, om na te gaan of in verband met de kohieren en de heffingspercentages, de geraamde be dragen, wegens opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting en de Belasting naar het Inkomen, over de jaren 1926 en 1927, juist kunnen worden geacht. Uit brieven van den Inspecteur der Di recte Belastingen, houdende afrekening van de kohieren 19241925 en 19251925, als mede op grond van de voorloopige uitkee- ringen van het kohier 19261927 is aan de Commissie gebleken dat de ramingen in de begrootingen 1926 en 1927 gerechtvaardigd zijn. Hieronder laten wij vergelijkend staten volgen betreffende de heffing van de per soneele belas'ing Toestand op heden in de gemeente Haar lem in hoofdsom en opcenten. (Gemeente- opcenten 50140). Geschatte Aanslag belastbare met 4 waarde kinderen meubilair. 300 15.78 400 27,36 500 47.60 600 69.48 75ó 103.97 900 143.23 1050 18484 1200 248.72 1500 282.94 in welks bezit de mer buitenafwon.nden zich al eenigen tijd mogen verheugen. Gis teren is Pub. Werken begonnen met het leggen van den eigenlijken topeca-vloer. 't Publiek, legt groote belangstelling aan den dag voor dit werk. Over een wek zal Bloe mendaal een heel ander aanzien hebben dan thans. Huurwaarde klassen Niet meer dan 250 boven 250 t/m 350 350 t/m 450 450 t/m 550 550 t/m 650 650 t/m 750 750 ƒ850 t/m 850 In 1928 met inachtnming wtswijziging en 50 gemeente-opcenten. Niet meer dan 250 „300 8.38 boven „350 „400 15.66 if 350 450 „500 27.66 M 450 550 „600 43.77 tl 550 650 „750 60.19 11 650 „750 „900 81.13 tl 750 „580 „1050 98.42 tl 850 „1200 125.63 „1500 144.40 Bij wetswijziging en heffing van 50 ge meente-opcenten zijn de bdragen in het laatste staatje ook gelijk voor Haarlem, Hemstede, Blomendaal, Haarlemmerliede c.a. en Schoten, dus voor alle bij dc g-ens- wijziging betrokken gemeenten. In Haarlem betaalt men in dat geval dus niet meer per soneele belasting dan in de andere gemeen ten. 10 MEI EcKSTt KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59*22 59-181/3 PARIJS 9.80 9.787/g BRUSSEL a 34.74 84.711/2 EEN EN 35.20 35.16 LONDEN t STOCKHOLM 66.85 66.821/2 KOPENHAGEN 66.70 66.67l/2 OSLO v 64.65 64.55 BAZEL f 48.08 48.051/a NEW-YORK B ROME a PRAAG a 1 7.45 7.401/2 WARSCHAU 28.— 28.— Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Wanneer hij den nood 't hoogst, de ellende 't hevigst en zichzelf tot steun in staat weet! Zou er wel iemand zoo hard, zoo onmen- schelijk gevonden worden. Neen immers. Welnu het is deze wetenschap, dit heerlijk en stevig vertrouwen in de goedheid en mcnschelijkheid van onze medeburgers, dat ons weder vol hoop doet aankloppen. Met enthousiasme nemen wij den bedelstaf op.... zult gij ons optimisme beschamen.... Neen, immers! Wie uwer kent niet bet lijden, vaarin het arme, goede en eens zoo bloeiende Hongarije ligt gekluisterd. Wie uwer weet niet, dat het arme land wors'el! met wan- hoopsmocd, om het volk op te beuren en te helpen in dezen zwarer. economischen s'rijd, welke het dreigt te vernietigen. Ziet dien worstelkamp Ziet die arme ouders, die in het zweel huns aanschijns ar beiden om hun armen weenenden kinderen honger te besparen! Hoort het gezucht der arme lieve klein tjes, die tot U de armpjes uitstrekken, schreiend van honger, huilend van uitputting. Die arme stumperds! Kunt U dat gedoogen. Kunt Gij, die door Gods zegen uw lieven kinderen alles geven kunt, Uw hart gesloten houden? Neen im mers. Welnu helpt dan nog heden, helpt spoedig. Denkt aan den kleinen Jezus, die door die arme hongerende stumperds de armen smeekend tot U opheft. Neemt zoo'n klein tje bij U, verzorgt het en redt het van drei genden ondergang. Zoudt U den kleinen Jezus iets kunnen weigeren. Maakt nu Uw fier besluit. Neemt een dezer kindertjes tot U. Steunt ons werk. Jezus zal U vergelden. Men gelieve zich te wenden tot het sub comité district, Ch- v. d. Bilt, Haarlem, Verspronckweg 105. Topeca. J Na eenigen tijd al de misère van de voorbereidende werkzaamheden, aan het „topecalariseeren" (nieuwste woord voor het bewerken met topeca) van den weg meegemaakt te hebben, hebben onze dorpsbewoners thans het vooruitzicht spoe dig in 't bz.it te zijn van de prachtwegen, J. Kamp. f Na nog slechts korten tijd de exploitatie van hotel Vreeburg in han den te hebben gehad, is re heer J. Kamp, huurder van genoemd hotel gisteren over leden. Botsing. Gisteravond had op den hoek van de Neptunusstraat en de v. d. Polstraat een aanrijding plaats tusschen een Brock- waybus en een Ford-vrachtauto. Het liep nogal goed af. Beide voertuigen kregen slechts lichte schade. Statuten. „De Staatscourant' 'bevat de statuten van de N. V. „Electrische Timmer fabriek Vooruitgang Stals en Co.", alhier. BEVERWIJK, R. K. Coop. Tuindersver- eeniging „Kennemerland" Prijsnoteering van 9 Mei: Spinazie p. k, 20 - 70; Sla p. k. 2 - 4.00 (50 st.); Komkommers p. st. 14 - 22; Bloemkool p. 100 15 - 22; Wortelen p. bos 20 - 25; Prei p. bos 1-5; Selderie p. bos 4-5; Piete-selie p, bos 3-4; Radijs p. bos 2-3; Rabarber Ie s. p. bos 13 - 16; Rabarber lie s. p. bos 7 - 10; Raapstelen p. bos 2-3 Asperges D. W. p. bos 44 - 54; Asperges D. B, p. bos 28 - 40; Asperges D. W. p. bos 10 - 20. PARIJS, 10 Mei. Tot hedenmorgen een uur was nog geen bericht ontvangen, dat de beide Fransche vliegers Nungesser en Coli te New York war'en aangekomen. De Petit Parissen vreest het ergste en berekent dat de vliegers al meer dan 48 uur onder weg zijn. Het blad zegt, dat de hoop moet worden opgegeven, dat de vliegers in de ha ven van New York dalen. Het blad hoopt, dat de vliegers door een schip dat geen radio aan boord heeft, zijn opgenomen. Uit Boston wordt gemeld, dat negen vliegtuigen waren uitgezonden, om naar de Fransche vliegers te zoeke; onverrichterzake zijn teruggekeerd. De vliegers rapportëerden, dat boven den Oceaan zeer slecht weer heerscht, waardoor vliegen onmogelijk is. NEW ORLEANS, 10 Mei. De wacht aan den dijk van de Mississipi schoot gisteren qdrie maal in de richting van een persoon, die over de dijk klom en die later blek te zijn de minister van oorlog. De minister werd niet geraakt; de schoten vielen op korten afstand van hem neer. De rechtbank alhier heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen 39-jarigen G. M. van der G., gemeente-secretaris te Laag- Keppel, tegen wien de Officier van Justitie 6 maanden gevangenisstraf had geëischt, wegens verduistering va een bedrag van ongeveer 1100., toebehoorende aan den Staat der Nederlanden en aan de gemeenten Hummelo en Keppel. De rechtbank veroordeelde den verdachte conform den eisch tot 6 maanden gevange nisstraf. ARNHEM, 10 Mei. De rechtbank, alhier veroordeelde heden den 22-jarigen arbeider J. van L. die op 12 Februari j.l. nabij den Amsterdamschen weg te Arnhem met een revolver op zijn vrouw had ge schoten, zonder haar evenwel te treffen, tot 6 maanden gevangenisstraf. Naar men weet heeft deze verdachte op Maandag 2 Mei j.l. wederom op zijn vróuw geschoten, waarbij zij door twee kogels in den rug getroffen werd. GENèVE, 10 Mei. Hedenmiddag zijn de commissies voor handel en industrie en landbouw weer bijeen gekomen. GENéVE, 10 Mei, De Duitsche delegatie heeft de regeering te Berlijn verzocht de delegatie met eenige deskundigen uit te breiden. Vijf vertegenwoordigers van het Duitsche economische leven zullen zich nog naar Genève begeven. BERLIJN, 10 Mei. De Rijkspresident Hindenburg keert hedenavond naar BerlijD terug. MÜNCHEN, 10 Mei. Prins Karl Tin Beieren, een broeder van ex-kroonprins Ruprecht van Beieren en tweede zoon van Lodewijk III, is op 53-jarigen leeftijd aan blindedarmontsteking overleden. Een opera tie kon geen genezing meer brengen. WASHINGTON, J0 Mei. Admiraal Latimer de commandant van de Amerikaan sche troepen in Nicaragua heeft verster kingen gevraagd om de nationalisten te dwingen de wapens neer te leggen. De Amerikaansche regeering heeft be. sloten nog 800 man Amerikaansche troepen naar Nicaragua te zenden. Generaal Mancado heeft zich tegen ontwapening van zijn troepen uitgesprogen. Twee jaar gevangenisstraf voor der „beroofde." De Rotterdamsche rechtbang heeft uit spraak gedaan in de zaak van den52-jarigen incasseerder W. J. v V., thans gedetineerd, ter zake van verduistering van 12.000, die hij voor de firma Bicker, Caarten en O'breen te Rotterdam had geïnd. Een twee tal Duilschers zou hem naar den weg ge vraagd en toen van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben om zijn jas open te snijden en de portefeuille met de bankbiljetten er uit te halen. De rechtbank heeft dit verhaal niet aan nemelijk geacht, en verdachte veroordeeld to! twee jaar gevangenisstraf. De eisch was drie jaar. Deze pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2