Radio-Omroep, FEUILLETON. ^at zal hij er mee doen? De Gostenrijksche Agrariërs bepleiten een toi-unie met Duitschland n actie voor dit voorstel te Genève. De St. Jeanne d'Arc feesten in rankrijk. Onder de Radio-berichten: Het standpunt van Engeland inzake ✓hiiui. Een rede van Chamberlain in het Lagerhuis. Een orkaan teistert erscheidene staten van de westelijke V. S. Er zouden een vijftigtal personen zijn gedood. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister Lambooy naar Eindhoven. De Sumatrauit Sjanghai. De Forensenbelasting. UIT ONZE OOST. De Chineezen-relletjes op Borneo. Bommen te Padang ontploft. Vrijwillig „geronseld". SOCIAAL LEVEN. Een federatie voor R. K. Alg. Propagandavereenigingen. Minister Kan naar Groningen. Het oefeningseskader naar Noorwegen. Een gedenkwaardige dag voor de haven van Vlissingen. KERK EN SCHOOL. Moderne Machabëers. RADIO-NIEUWS. Geneeskundig advies per draadlooze. z De St. Jeanne d'Arc-viering, Het iaarlijksche Jeanne d'Arc-feest, dat u een nationaal feest onder de auspiciën cr regeering is geworden, is Zondag over eheel Frankrijk met groote plechtigheid evierd. In vorige jaren was het houden an processies feitelijk verboden, daar men oi sir.gen met de socialisten vreesde, doch an dit verbod werd nooit streng de hand ïhouden. Gisteren echter was er geen en- el verbod en nergens zijn wanordelijkheden Dorgcvallen. Te Parijs vlagden alle regeerir.gsgebou- en. De voornaamste plechtigheid geschied- e voor het ruiterstandbeeld van Jeanne Arc op de Place de Rivoli. Een escadron er Garde Républicaine vormde een eere- acht, in tegenwoordigheid van Painlevé, en minister van oorlog, Sarraut, binnen- ndsche zaken, Lepgues, marine, en tal van atoriteiten. Namens den president der re ubliek werd een krans bii het standbeeld eevgelegd. Na de diensten in de verschillende ker en vormde zich de groote processie, be- aande uit tal van corporaties, begeleid oor muziekkorpsen. Zij trok langs het beeld aarbij honderden bloemstukken werden eergelegd. Koloniale Conferentie. De Britsche minister van koloniën zal een nierentie openen, bijgewoond door -idende ambtenaren uit vierentwintig kolo- iën, protectoraten en mandaatgebieden. De anferent-e is de eerste van dezen aard en et wordt mogelijk geacht, dat ze een rijks- stelling wordt zooals de rijksconferentie. e gebieden, die vertegenwoordigd zijn, heb- en een totaal gebied van ongeveer 3.300.000 erkante mijl en een bevolking van onge- aer 60 millioen zielen, meerendeels niet- uropeesche rassen. Op de agenda staan raagstukken van algemeen bestuur, econo- ie, o.a. handel en verkeer, en technische westies. n De Stahlhelmdag. Ongeveer 10.000 leden van den Stahlhelm jn als beëindiging van de bondsbijeen- emst gisterenmorgen naar Potsdam gemar merd. waar zij door den burgemeester be- oet werden, die een „Hoch!" op het uitsch viHerland uitbracht. Vervolgens erd raar de garnizoenskerk gemarcheerd, aar een krans werd gelegd op het graf »n Frederik den Groote. Economische conferentie. De drie commissies der Economische Con- rentie zijn gisterenochtend haar arbeid be- :nnen. In de eerste commissie deelde de voorzit- r, de heer Colijn. het voornemen mede n den commissie-arbeid tot Zaterdag te jen voortzetten. In de tweede commissie onder leiding in prof. Hodac (TsjechoSlow.) werden in i eerste plaats de'kwestie der industrieele oeilijkheden bij de rationaliseering, de va- takwestie, enz. besproken. Deze vraag- ukken zullen in een speciale sub-commis- e verder besproken worden. In de derde, de landbouw-commissie wees 3 voorzitter, de Zuid-Slavische prof. Fran- :sch, erop dat zonder een bloeiende land- juw een -oplossing der econmische crisis idenkbaar is. In de eerste commissie diende de Fran se gedelegeerde Serruys een grootscheeps jorstel in over den vrijhandel en de doua- riarieven, 't welk als basis eener algemee- bespreking zal diennen. De commissie vórmde drie sub-commissies >or de kwesties van den vrijhandel, de auane-tarieven en de beschermende rech- n. In de tweede commissie wees de presi- ;nt van het Britsche Comité voor handel industrie, Balfour, op de beteekenis der abilisatie voor de bescherming van den isselkoers. De Itaiiaansche industrieel Pirelli en de ransche industrieel de Peverimhoff we'rden t rapporteurs der commissie benoemd. De aansluiting. ffl den, vooralsnog academischen, strijd 'er de aansluiting van Oostenrijk bij uitschland, geldt de bondskanselier Sei- ■1, leider van de Christelijk-Sociale partij, et als een voorstander. Thans heeft plotseling, tot groote ver assing voor alle politieke partijen, naar de 'ecnsche correspondent van de „Voss. Z." eldt, de agrarische vleugel van Seipel's irtij het bestuur overrompeld met een ïverwachte agitatie vóór de aansluiting i bovendien met een eigenmachtige actie Genève. De organisatie van den Neder-Oosten- kschen boerenbond publiceert een ver- aring van de boerenafgevaardigden in der. ationalen Raad. waarin verlangd wordt, it te Genève zal worden aangedrongen op >o al niet reeds een politieke, dan toch een tolunie met Duitschland, daar dat nd Oostenrijksch vee en Oostenrijksch >ut noodig heeft, en Oostenrijk Duitsche achines, kunstmest enz. De. opbloeiende ostenrijksche landbouw behoeft de Duit- he concurrentie niet te vreezen. „Van dc euwe regeering eischen wij, dat zij in dien -est te Genève zal intervenieeren." Te vens is bekend geworden, dat de Rijksboe renbond, die een dergelijk besluit heeft ge nomen en ook een tolunie verlangt, den eisch heeft uitgesproken, dat de Oosten- rijksche gedelegeerde te Genève den wensch van de Oostenrijksche agrariërs tot uiting zullen brengen. De christ.-sociale boeren zijn dus thans in hun afwachtende houding ten opzichte van dr. Seipel's standpunt inzake de aan sluiting veranderd; hun onverwachtsche ac tie wijst er op, dat zij zich van de leiding van de aansluitsbeweging willen meester maken. Het Australische Parlement. Een vliegmachine, die deelnam aan een revue, is in tegenwoordigheid van den her tog van Wales, te pletter gevallen. De be stuurder werd ernstig gewond; hij zal naar men denkt niet in het leven blijven. VERMETELE STATIONSDIEVEN. Uit het station van Catford Bridge is dezer dagen op brutale wijze een kist, in houdend 500 pond aan specie, voor een Londensche Bank bestemd, gestolen. De kist was op een weegtoestel in het stadion geplaatst, toen de aandacht van den dienst- doenden beambte werd afgeleid door een „als heer gekleed persoon", die hem aller lei inlichtingen vroeg over de dienstrege ling. Twee andere eveneens als heer ge- klcede personen namen de kist weg, droe gen haar naar een auto, aan het stuur waar van een derde zat en reden snel weg. De eerste „heer" ging er vervolgens een getuige per tram vandoor. MISHANDELING OF LASTER? Een file van wel tweehonderd vrouwen en meisjes, sommigen met lunchmandjes bij zich, stond dezer dagen voor het gebouw der politie-rechtbank te Southend in af wachting van de voortzetting der zaak te gen een echtpaar, dat beschuldigd werd van mishandeling van zijn dienstbode. Er werd zelfs gevochten om toegang te krijgen; De beide beklaagden werden bij hun verschij ning uitgefloten en uitgejouwd. De politierechtbank verwees de zaak naar den strafrechter en sprak daarbij de hoop uit dat het aanwezige publiek zich Britsch zou betoonen en geen betooging zou houden vóór ook de andere zijde van de zaak vernomen te hebben. De vervolging bleek te zijn ingesteld naar aanleiding van klachten van buren, die „moord" hadden hooren roepen. Het merkwaardige van het geval is, dat het „slachtoffer", een zwak zinnig meisje, niet eens bij het echtpaar weg wilde. TEGEN DE AUTOBANDIETEN. Scotland Yard zal auto's krijgen met een snelheid van 80 Engelsche mijl (128 k.m.) per uur om tegen de autobandieten te kun nen optreden. EEN MELK-DRONKAARD. Een 53-jarige inwoner van Bristol schijnt een manie te hebben voor melk. Herhaalde lijk heeft hij al gevangenisstraf ondergaan wegens het stelen van flesschen melk die in portieken waren neergezet en eenmaal, toen hij tegen borgstelling op vrije voeten was gelaten, was het eerste wat hij deed, weer een flesch melk stelen. Zooveel over last heeft dit heerschap veroorzaakt, dat dc vereeniging van melkhandelaren te Bristol hem een halven liter melk per dag, voor zijn heele verdere leven heeft beloofd als hij de flesschen van de klanten met rust wil laten. Eerst een week was hij uit de gevangenis gekomen, maar dezer dagen werd hij op nieuw betrapt; hij wierp den melkbezorger, die hem betrapte, de flesch naar het hoofd gelukkig zonder hem te raken. Toen hij den laatsten keer de gevangenis verliet stond in overeenstemming met de be lofte der melkhandelaren, een politieagent hem bij de poort op te wachten met een flesch melk. Hij rukte den agent de flesch uit de handen, dronk haar in één teug leeg en wierp de flesch weg. Hij is te Birming ham en te Bristol door deskundigen onder zocht, doch dezen hebben uitgemaakt, dat hij toerekenbaar is. De rechter besloot de melkvoorzientng van Bristol voor een half jaar „veilig te stellen" door hem voor dien tijd naar de gevangenis te zenden. DEFECT AAN EEN LIFT, Vrijdagmorgen vroeg hebben de reizigers aan het station Waterloo van den Londen- schen ondergrondschen spoorweg gedurende acht minuten in angst gezeten mogen we niet zeggen, want ze hebben het erg kalm opgenomen, dat de beide liften, waarmee zij naar den trein gebracht moesten worden, onderweg bleven steken tengevolge van een defect aan de centrale. Gelukkig is in deze mogelijkheid voorzien door een hulpinslal- latie, zoodat er na acht minuten weer be- weging in de liften kwam. De liften worden t meesf er, de hoofdingenieur en de ingenieur aan ret station Waterloo door beambten ge-van de Rijkswaterstaat, de inspecteur van opend en gesloten, maar zij gaan er niet'J- mee op en neer zoodat de gevangen reizigers geen officieel uniform zagen om er bij hen den moed in te houden. EEN OLIE-PROCES. De He correctioneele rechtbank te Parijs heeft een ingewikkelde zaak te berechten. Een zaak, waarin sprake is van petroleum, courtage, millioenen, verduisteringen, van prinsen en van een advocaat! De prinsen zijn de klagers, de advocaat zit op de beklaagdenbank. Prins Michel, Gre- goire en Nicolaas Cantacuzène, afstammelin gen van het vermaarde Roemeensche ge slacht; en mr. Metzianoe, advocaat en oud secretaris van prins Michel. De drie prinselijke broeders hadden des tijds in Roemenië twee maatschappijen op gericht voor de exploitatie van olievelden, de „Draganeasa" en de „Sospiro". Met het zoeken van het noodige kapitaal voor deze ondernemingen hadden zij mr. Metzianoe be last, Deze stelde zich in verbinding met een groep financiers, welke voor een groot be drag inschreef, waarvan hij ten eigen bate 2.330.000 francs zou hebben opgestreken. De beklaagde beweert echter dit bedrag persoonlijk te hebben ontvangen als lid van het syndicaat belast met het verschaffen van kapitaal. Prins Michel wordt bijgestaan door mr. Alexandre Millerand, oud-president der re publiek. ..De debatten zullen eenige dagen duren. EEN DUUR GANSJE. Een doode gans heeft den Weenschen ar chitect Schiehl een proces wegens beleedi- ging op den hals gehaald, dat hem 15 Sch, kostte. Wat was het geval? Met Kerstmis hadden vrienden van hem in het Hongaarsche plaatsje Kaposvar den architect een Kerstgans gezonden. Het beestje schitterde echter niet op de Kerst tafel van den heer Schiehl. maar bleef lig gen in een douaneloods aan de grens. Met het gevolg, dat de architect een woedende brief schreef aan het douanekantoor, waarin hij duchtig opspeelde tegen het „uiterst lof waardige" tolinstituut, dat het goed vindt een pakket met een of ander geheimzinnig doel dagenlang te laten liggen in de „zeer hygiënische loodsen". Hij noemde de be ambten sloddervossen en hii eischte een on derzoek, omdat „men als Oostenrijksch Staatsburger niet alleen op de wereld is om maar belasting te betalen, maar ook voor zijn vele belastingpenningen een behoorlijke bediening mag verlangen." Schiehl werd vervolgd wegens beleediging van een ambtenaar en moest zich dezer da gen verantwoorden. De rechter meende, dat de heer Schiehl wel in zou zien. dat zijn ma nier van schrijven niet >rg in den haak was geweest en veroordeelde hem tot 15 Sch. boete. De bevroren Kerstgans was dus wel duur betaald. Minister Lambooy is voornemens a.s. Zaterdag een bezoek te brengen aan d? Philipsfabrieken te Eindhoven. Langer verblijf niet noodig geacht. De order, door de Nederlandsche regee- ring gegeven tot het vertrek van de „Su matra" uit Sjanghai ter voortzetting van de dienstreis, is gegeven, nadat zoowel met onzen gezant te Peking als den commandant an onzen bodem overleg was gepleegd en deze als hun oordeel hadden te kennen gegeven, dat de algemeene toestand te Sjanhai een langer verblijf van den bodem voor de bijzondere bescherming van onze belangen niet meer noodzakelijk maakte. Een wijziging? Naar het „Hbld." verneemt, zou de re geering voornemens zijn de forensenbclas de belastingen en vertegenwoordigers der S. H. V. daar verschenen. Als symbool van de opening van het bun kerstation heeft de burgemeester de grij pers eenmaal opengetrokken, tijdens welke handeling het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" zich deed hooren. Vervolgens wer den de autoriteiten aan boord van het ge heel gepaVois-seerde Noorsche schip ont vangen. Zoowel de kapitein, de heer John Anne, als zijn eerste officier, de heer Linne- berg, vcklaarden dat zij getroffen zijn door het gemakkelijk binnenvaren in de haven. Bij de uitgesproken toasten, hebben de commandant en de eerste stuurman hun beste wenschen geuit voor den bloei der nieuwe haven. Door het opstellen van een Parate-bunker- machine hoopt men de snelheid van het bunkeren nog te bevorderen. Naar het Soer. Handelsblad uit Balik Papan bericht, heelt de politie aldaar op 1 Mei j.l. een Chineezen-opfocbt ontbonden en den leider, die uit Can'on afkomstig was, gearresteerd De menigte eischte, dat hij losgelaten zou worden, maar ging ten slotte uiteen, zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. Zondagavond zijn te Padang elf bommen gevonden, die op het kantoor van den Djaksa ontploften en plaatselijke schade aanrichtten. Zelfontbranding van de bommen wordt onwaarschijnlijk geacht. Men schrijft aan het „Soer. Hbl." o.m.: Een hoofd-verificateur bij de douane te Tandjong-Priok, wiens echtgenoote op een salaris van 525 's maands bij denzelfden dienst commies ter controle is, werd over geplaatst naar Palembang. Hij had hierin weinig zin, hetgeen begrijpelijk is. Of zijn vrouw zou haar „baantje" moeten opgeven, hetgeen een aanmerkelijk verlies in inkomsten zou beteekenen, óf de ambte naar in quaestie zou voor eenigen tijd ge scheiden van zijn huisgezin moeten leven, wat hij ook niet prettig vond. Goede raad was duur. Het hoofdbureau van den douane-dienst stond niet toe, dat zijn overplaatsing werd ingetrokken. Het belang van den dienst, de geijkte term voor de afwijzing van dergelijke verzoeken, liet dit niet toe. De 'goede raad werd steeds duurder, want het tijdstip van het vertrek naderde met rasse schreden. y De overgeplaatste ambtenaar heeft toen een collega gepolst over de overneming van den niet begeerden post te Palembang. En deze had er wel ooren naar, mits voor wat hoort wat, nietwaar! daaraan een klein financieel voordeeltje kon worden verbonden. Beiden werden het eens over den koop prijs, en de transactie kwam tot stand. Besloten werd voor drieduizend gulden tot de ruiling over te gaan. Opnieuw bereikte het hoofdbureau van de douane het verzoek om intrekking van de overplaatsing van den ambtenaar, dezen keer vergezeld van de mededeeling van den anderen, dat hij genegen was om naar Palembang te vertrekken en hierbij tevens het request indiende, waarbij hij de over plaatsing vroeg. Formeel bestond nu bij de dienstleiding geen bezwaar tegen inwilliging van heide verzoeken. Het belang van den dienst kwam door deze oplossing niet in het gedrang en dus is de andere ambtenaar naar Palembang vertrokken. Te 's-Gravenhage is, naar de Msb. meldt, een vergadering gehouden van R. K. Alg. ting in dier voege te wijzigen, dat In de Propaganda-vereenigingen in Nederland, om werkgemeente 2000 van het inkomen der f-e komen tot oprichting van een landelijke forensen onbelast blijft. „Woon"-forensen federatie. zouden bij verblijf van langer dan 3 maan- z9n openingswoord herinnerde de voor den onbelast blijven in de tijdelijke woon- ?itter aan het congres ter gelegenheid van Ut L X J TJ - L - TZ lL plaa(s. Minister Kan, Zondagavond te Groningen aangekomen, bezocht gisteren per auto de werkverschaffing te Veelcrceen en Jip- singhuizen, alsmede de landaanwinning in den Kerkvocgdij-polder te Vierhuizen, gem- ULrum Gistermorgen te 9 uur is het oefenings eskadron met bestemming naar Noorwegen uit de haven van Nieuwediep vertrokken. Het is Zondag voor de niéuwe buiten haven van Vlissingen een dag geworden van groote beteekenis. De Steenkolen Handels- vereeniging heeft in de vergroot wordende buitenhaven een bunkerstation gevestigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het eerste schip aangekomen om te bunkeren en wel de „Buena Vista" van de Noorsche reederij Fred. Olsen, varende als passagiers- en vrachtschip van Teneriffe op Londen. Men heeft te Vlissingen deze belangrijke gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij laten gaan en tegen half tien des morgens ziin ve-schiller.de autoriteiten, o. w. de burge- het zilveren jubilé van de Haagsche Katho lieke Garde in Mei van het vorig jaar, waarop in beginsel werd besloten tot op richting van een landelijke federatie van R. K. Propagandavereenigingen en een com missie werd benoemd om de statuten voor deze federatie te ontwerpen. Deze statu ten zijn thans gereed en aan de 75 bekende R. K. Propagandaclubs in het land toege zonden, die er geen bemerkingen op hebben gamaakt. Op' verschillende gronden is aan de com missie de wenschelijkheid van een landelijke federatie gebleken. Eén van die bronden is: meer contact en meer samenwerking tot stand te brengen en einde met meer beleid en overleg de propaganda te kunnen voeren. Spr. herinnerde voorts aan hetgeen on langs géschreven is over het tot stand komen van katholieke bevolkingsbureau en het benutten van de gegevens van die bureaux bij huisbezoek. Onderling contact tusschen de propaganda-clubs is daarbij gewenscht ten einde de Katholieken, die van elders komen, te brengen in de Katho lieke vereenigingen van hun nieuwe woon plaats. Verder kan een federatie nuttig zijn voor een gelijktijdige zaalactie in verschillende plaatsen des lands bij belangrijke gebeurte nissen zooals bij een protestactie tegen de kerkvervolging in Mexico, tegen de com munistische terreur in het buitenland, enz. Een gemeenschapelijk orgaan zou in een landelijke federatie tot stand kunnen komen. Ook het gemeenschappelijk laten drukken 'van verkiezingsbrochures en het oprichfen van R, K. Propagandaclubs, in plaatsen waar deze nog niet bestaan, kan door de federatie ter hand worden genomen. Na een inleiding van den voorzitter, werden de concept-statuten behandeld. In den naam werd het woord „landelijk" geschrapt zoodat de n^am der vereeniging aldus luidt: „Federatie van R. K. Alge meene Propaganda-vereenigingen in Neder land." Behoudens eenige redactioneele wijzi gingen, werden de concept-statuten goed gekeurd. Het doel van de federatie is daarin als volgt omschreven: het brengen van meer kracht en eenheid in de propaganda op godsdienstig, sociaal en politiek terrein. De federatie tracht dit doel te bereiken door le het bevorderen van een nauwere samenwerking tusschen R. K. Algemeene Propaganda-vereenigingen in Nederland; 2e het bevorderen van de oprichting van nieu we R. K. Algemeene Propaganda-vereeni gingen; 3e het initiatief nemen tot alge meene propaganda-acties, die niet behooren tot den werkkring van een bepaalde plaatse lijke propaganda-vereeniging; 4e het ini tiatief nemen tot propaganda-acties op plaatsen, waar nog geen propaganda-ver eeniging bestaat; en verder door alle ge oorloofde middelen, die aan het doel be vorderlijk zijn. Besloten werd de Bisschoppelijke en de Koninklijke goedkeuring op deze statuten te vragen. De federatie stelt zich onder bescherming van Christus' Koningschap. Ten slotte werd een voorloopig bestuur gekozen, dat over een jaar in zijn geheel zal optreden. Tot voorzitter werd gekozen mr. D. J. J. v. d. Oever en tot bestuursleden de heeren J. J. Zwetsloot, Baarn; Van Genabeek_ Den Bosch; A. C. A. Deeren- berg, Schoonhoven; mr. Pott, Rotterdam; Bekering, Amsterdam; Van Dijk, Naaldwijk; Bresser, Waddinxveen en v. d. Berg te Delft. Het bestuur werd gemachtigd zich nog twee leden te assumeeren Als secre taris zal optreden de heer H. Rietveld, Pletterijstraat 113, Den Haag. Het rotsvast geloof en de heldhaftige liefde tot de Kerk van onze Roomsci e broeders in Mexico, doet ons terugdenken aan de martelaren der eerste christen eeuwen, ja, wat de folteringen betreft, welke ze voor hun geloof hebben te ver duren, aan, de Machabeërs ten tijde van Antiochus. Onze groote katholieke pers, zoo schrijft de „Vriend der H.H. Harten", heeft reeds menig staaltje aangehaald van verfijnde wreedheid en dierlijken moord lust, welke onder het Calles-regime hoogtij vieren, al doet de neutrale pers er op alle nv>,nieren het zwijgen aan toe, en verklaart Edo Fimmen luchtigjes glimlachend, dat het er ginds bijna een aardsch paradijs is. Een particulier schrijven uit Washington, gepu bliceerd in het katholiek weekblad van Honolulu „The Church Bells",' geeft, naast bevestiging'van wat we reeds hoorden, een schrikkelijk relaas van nieuwe wreedheden op weerlooze jongelui gepleegd, alsook van dezer heldhaftigen geloofsmoed. Wij laten hier het schrijven volgen. Waarde Heer, Het laatste nieuws wat ik heb te zenden is waarlijk droevig en toont met welk een verwoedheid de wreede vervolging van on zen heiligen godsdienst in dit land dagelijks wordt voortgezet. Kort geleden bevonden zich onder ver schillende katholieken, die in de stad Leon, gelegen in den Staat Cu-anajuato, werden doodgeschoten, verschillende jonge mannen, leden van de A. C. J. M. (Katholieke Bond van Jonge Mexicanen); onder hen met name Salvador Vargas, Nicholas Navanro, Eze- quiel Gomez, Jose Rios èn Jose Valencia Gallardo; deze laatste met uiterste wreed heid, omdat hij de anderen uitnoodigde uit te roepen; Leve Christus-Koning! wat zij allen deden. Daarom braken ze hem de tan den en rukten hem de tong uit. Daarover verschenen berichten in de kranten, ondanks de scherpe censuur, zoo- sis u kunt zien uit ingesloten uitknipsel van de „Excelsior". De lichamen werden op de groote marktplaats der stad tentoongesteld om de katholieken te terroriseeren en de ouders der slachtoffers te folteren. Uit particuliere berichtgeving weten wij, dat in de nabij gelegen stad San Angel andere jonge leden van de A. C. J. M. ge folterd werden, vooraleer doodgeschoten te worden; de huid werd hun van hoofd en WOENSDAG 11 MEI. HILVERSUM, 1C50 M. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het Trianon-trio. 2.003.00 Engelsche les voor kinderen. 5.306.15 Concert door het H.D.O.- orkest. Willem Herckenrath, bas bariton. 6.156.45 Lezing door den heer K. Dil- ling over Sociaal-economische en pae- dagogische beteekenis van school- en werktuinen en boomplantdagen. 6.45 7.45 Concert door het H.D.O.-orkest. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. DAVENTRY. 1600 M. 10.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt, tenor, cello, piano). 12.201.20 Orkestconcert. 2.15 Voorlezing Daavid Copperfield, Dic kens. 2.20 Lezing Julius Caesar, Sha- kerspeare. 3.05 Lezing On eating and drinking. 3.20 Zang van schoolkinderen. 3.50 Daventrykwartet en Ph. Wood, so praan. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgelbe speling. 5.40 Tuinbouwpraatje. 5.50 Tijds., weer'o. nieuws. 6.05 Orgelbespeling. 6.20 Lezing The worker and the league. 6.35 De sonates van Beethoven. 6.45 Lezing Plant communities. 7.05 Kamermuziek. In ternational string quartet. (2 violen, voila, cello). 7.30 Mechanische pianomuziek. 8.05 Kamermuziek (vervolg). 8.20 Weerber., nieuws. 8.40 Causerie. 8.5510.20 Pro gramma van „Sea pictures". D. Smith, bariton. Radio-octet 10.2011.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.50—1.10 Or kestconcert. 4.055.00 Orkestconcert. 8.0510.00 Muziekwedstrijd. Afd. Pia no (dames). LANGENBERG, 469 M. 12.25—1.25 Kamermuziek. Solisten (fluit, hobo, kla rinet, hoorn, fagot, piano). 4.205.20 Concert, Lutterkapel. 7.358.20 „Ein Heiratsantrag", schets in 1 acte. 8.20 Lenteconcert. Orkest, sopraan en bari ton). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.20 11.10 Werken van Felix Weingarther door orkest, o. 1. j den componist. Daarna dans- munzk i. h. AJsterpaviljoen. HAMBURG, 394.7 M. 1.25—2.05 Ka mermuziek. 3.353.50 Vioolconcert. 3.50 5.15 Dansmuziek. 5.206.10 Orkest concert. 7.2011.10 Zie Königswuster- hausen. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Orkest concert. 7.209.20 „Thais", opera van Massenet. ren; maar deze lasterlijke aantijging Is ge* logenstraft gewerden, ondanks de scherpe censuur op de bladen, waardoor elk ver weer wordt verhinderd. Ondanks deze logenstraffing gaat de regeering door met haar schrikaanjagingen en vervolgingen van het episcopaat, den clerus en de katholieken. Mgr. Massiraino Ruiz Flores, titelbisschop van Derbe, heeft het noodig geoordeeld zich schuil te houden, omdat men er op loerde hem gevangen te zetten. Mgr. Francisco Oirozco y Jimenez, aartsbisschop van Guadalajara, werd in een regeeringsblad lastelijk beschuldigd dat hij een leider was van gewapende rebellen tegen de regeering. Dat heele praatje is valsch, en louter uitgevonden om de tegen hem gelaste vervolging te rechtvaardigen. Met groote moeite ben ik er in geslaagd een kleine foto machtig te worden van de lijken der vermoorde katholieken te Leon, op den 3en van deze maand. Op die foto kunt u het lichaam zien van Prof. Jose Va lencia Gallardo met zijn bebloede kaak. De oerzaak daarvan ligt in het feit dat men hem de tanden heeft uitgebroken Dezer dagen werd bericht, dat een Bel gisch vaartuig in de Noorsche wateren zou kruisen tot het nemen van proeven voor het verschaffen van geneeskundige hulp door middel van de draadlooze. In verband hiermede is het wel aardig te melden, dat het Nederlandsche stoomschip „Abbekerk" op zijn reis van Australië naar Rotterdam op gelijksoortige wijze belang rijke geneeskundige adviezen gekregen heeft waardoor een menschenleven behou den biecf. Een.'gc dagen na het vertrek van de laat- vingers afgestroopt, maar zij hielden niet op j Australische haven, werd eerst de gezag- den Heiligen Naam van Christus-Koning in I V0®rdfr, ,en lajef det ferst,e off'cier ernsti2 J ongesteld, zoodat het bevel werd overgeno- r« i i a~ Imen door den tweeden officier. De concentratie van pnesters gaat steeds Herhaaldelijk werden andere schepen door en is veel strenger. In den Staat Du- draadloos Opgeroepen 0m te vernemen, of er rango, een der voornaamste der repubhe- esn dok{er agn boQrd was t(Jt men tgn s,ot_ ken, zijn alle priesters naar de hoofdstad zoo gelukkig was, verbinding te krijgen overgebracht, waardoor de talrijke geloovi- met het Duitsche stoomschip „Freiburg", dat gen van het district zonder eenige geeste- A-*..a...._.i:ï j ''ijke hulp achterbleven. Op den lOen van deze maand (Maart) bevinden zich de volgende prelaten in ge vangenschap; de aartsbisschop van Michoa- uan en de bisschoppen van Ssltillo, Agu- pend in verbinding. onderweg van Antwerpen naar Australië was. Terwijl de schepen zoover van elkander verwijderd waren, dat zij elkander niet kon den zien, bleven zij door de radio doorloo- iscalientes, Papantla, San Luis Potosi; ter- 'ivijl de secretaris van het bisschoppelijk oomité, Mgr. Pasqual Diaz, bisschop van Tabasco, naar Guatemala is gedeporteerd geworden, tegen alle recht, en zelfs tegen de Grondwet in, die deportatie verbiedt; op-het oogenblik bevindt Mgr. Diaz zich in Killingschap in de republiek Salvador. (Sinds dit werd gemeld, is bisschop Diaz te New York aangekomen, en vertoeft thans te Rome. Red.) De regeering heeft het Mexicaansche Episcopaat er openlijk van beschuldigd den opstand tegen de regeering aan te wakke- Op een bepaald oogenblik was de toe stand van den eersten officier zoodanig, dat men het ergste vreesde. Uitvoerig werden de verschijnselen van uur tot uur overge seind, waardoor de Duitsche geneesheer in staat was zijn diagnose te stellen. Deze bleek later zeer nauwkeurig te zijn, want door de voorgeschreven middelen kwam een gunsti ge wending in den toestan 1. 1 Beide zieken zijn thans aan de beterende hand, wat voor den Nederlandschen gezag voerder een reden was om niet alleen zijn Duitschen collega, doch ook diens scheeps dokter en marconist hartelijk te danken voor de verleende hulp. rij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. „Wat mij betreft" zeide hij als ik mijn cht op eiken naam verloren heb; als ik, >o lang ik leef, een zwerver cn een ver- ooteling blijven moet, zie dan op naar om- >og„ Sofie; daar zullen alle geheimen op- dost, daar zal in alle harten gelezen wo,- :n, en in hetgeen mij hier mijn geboorte- cht heeft doen verliezen bestaat juist mijn :ste hoop om een plaats te vinden, waar t uwe komst kan afwachten. Ik zeg dit et om mij zelf te verheffen, maar opdat t denkbeeld u moge troosten, mijn lieve- ig, indien gij later looit bedroefd mocht orden door wat de menschen u van mij :ggen." Terwijl hij sprak, daalde de uitdrukking in zijn glaat, die eerst plechtig en verhe- ;n was geweest, weer af tot sombere on- ;rwerping. Toen legde hij zijn arm in den iren, en leunde er op, alsof hij weer die geleefde kreupele was gewenden, die haar vakken steun noodig had; hij leidde haar t het prieel en stapte langzaam en pijnlijk et tuintje door. Eindelijk scheen hij weer tot zich zeiven te komen en sprak op zijn gewonen, vroolijken toon: „Maar om tot het punt in kwestie terug te komen, veron dersteld dat we met het comediespelen en rondzwerven afgedaan hebben, ons bij één nnam houden en ons ergens vestigen als gewone menschen, dan vraag ik u opnieuw; waarvan zullen we leven?" „Daar heb ik over nagedacht", antwoord de Sofie. „Ge herinnert u dat die goede da mes Burton mij allerlei handwerkjes ge leerd hebben, welnu, ik weet dat men daar geld mee verdienen kan. En dan lieve groot pa, wat kunt gij niet doen? Vergeet gij de boeken van vrouw Saunders, die ge inge bonden en de kopjes en schoteljes, die ge weer heel hebt gemaakt? Zoo konden wij beiden werken, en een klein huisje hebben met een tuintje, waar wij voor zorgen kon den, en we zouden er groenten uit kunnen verkoopen. O, ik heb in de laatste veertien dagen wel duizend maal aan dit alles ge dacht, maar ik durfde er niet het eerst over beginnen." Waife luisterde met de grootste oplet tendheid. „Ik kan heele mooie mandjes maken, zeide hij, zich de kin wrijvend, .kostelijke mandjes; als we een lapje biezengrond kon den huren en zooals ge zegt, er zijn allerlei kleinigheden die ik zou kunnen maken, en gij zoudt teekenlappen lampekleedjes, tafel kleedjes, speldekussens, cn al die soort van dingen kunnen maken; en dan een lapje tuingrond en kippen, de burgemeester zegt kippen zijn gezond voor kinderen op mijn woord, als we een veilig plekje konden vin den, en de menschen ons niet langer lastig vielen met hun gebabbel en wij wat geld konden oversparen voor u, wanneer ik. „Honigbijen ook?" viel Sofie, die hoe langer hoe meer belangstelling en opgewektheid begon te toonen, hem in de rede. „Ja, bijen ook, zeker. Zulk een huisje in een dorp zou niet meer dan zeventig gulden huur doen en honderd twintig gulden om alles aan te schaffen, wat wij voor ons werk noodig hebben. Maar o, meubelen, bedden en tafels, dit alles is verschrikkelijk duur." „O neen, we zouden met heel Weinig kun nen beginnen." „Laten wij het geld tellen, dat we nog over hebben", bei Waife terwijl hij zich op een rand van graszoden liet neervallen, die om een lommerrijken moerbeziënboom was aangelegd. De oude man en het kind telden het geld, stuk voor stnk, vroolijk en toch angstig, koutende, elkander in de rede val lend, terwijl ze het eene plan na het andere opwierpen; zij vergaten het verle den en het tegenwoordige, juist zoo als op het tooneel; Zij waren verdiept in de toe komst, die- onschuldige, eenvoudige tot komst, even onschuldig als de toekomst die beraamd wordt door twee kinderen, die'zoo pas in Robinson Cruscë of eenige toover- vertëlling gelezen hebben, „Daar herinner ik me juist een pTekte voor ons." riep Waife plotseling uit. „Het is vele, vele jaren geleden dat ikj daar ver- loefde. ik was toen verloofd met mijn Lize helaas, helaas! Maar nu geen sombere ge dachten! Juist een goed plekje; bij een groote stad, maar in een lief dorp, dat er ge heel van afgescheiden is. Daar heb ik het manden maken geleerd. Ik had mijn been gebroken door een val van het paard en had niets te doen. Ik woonde bij een ouden mandenmaker; hij had een heerlijk bestaan. Er liep een riviertje langs de achterzijde van zijn huis, en er groeiden riet en biezen in overvloed. Ik zie ze nog, zoo als ik ze toen zag, uit mijn kleine venster, toen mijn beqp gezet werd. En Lize schreef mij zulke lieve brieven; al mijn mandjes waren voor haar, We hadden mandjes genoeg om een heel huis met man den te vullen, we hadden uit manden kun nen eten, in manden kunnen zitten, in man- Hen kunnen slapen. In een paar lessen zot- ik spoedig de handgreep van het werk weer beet hebben. Ik zou die plek graag nog eens weerzien. Het zou zijn, alsof ik de hand reikte aan de dagen mijner jeugd. Niemand die mij zou kunnen herkennen, kan meer in leven zijn. Ik zag er niemand dan den heel meester, den mandenmaker en z'n vrouw, en die waren toen al oud. Misschien zet nie mand daar thans den handel in mandei- voort. Ik zou hem kunnen doen herleven en alleen den handel drijven. Misschien zot- ik gemakkelijk het huisje kunnen huren. Zoo babbelde de zwerver voort, altijd ge neigd om hoop te bouwen op de toekomst. Sofie luisterde gretig en zag hem lachend aan, toen haar grootvader vervolgde; „En er is een. mooi, groot r-ark vbk in de na bijheid; de eigenaars, die groote heeren zij verlieten het toenmaals; misschien is het nog onbewoond. Gij zoudt er in kunnen ronddwalen, alsof het uw eigendom was Sofie. En die prachtige boomen, al de lom merrijke, eenzame plekjes en die aardige schuwe hazen, die men in de verte dwars over het veld zag loopen, er waren herten ook! Wij zullen kennis maken met de huisbewaarders en wij zullen het uw park noemen Sofie; en ik zal toovermanden vlechten en gij zult de tooverprinses zijn, verborgen voor ieder boos oog. En ge zult geen ander geluid opvangen uit de wereld dan het ruischen der takken of het gezang der vogels. „Wel lieve tijd, zijt ge daar? We dachten dat ge verdwaald waart", riep de vrouw van den pachter, die haastig kwam toegeloo- pen," de thee is al klaar en daar is mijn man, mijnheer, die van z'n werk komt, het zal hem een eer en genoegen zijn kennis met u tet maken, mijnheer, en ook met u liet kind, want we hebben zelf geen kinderen." Nu is het over elven. Sofie is vast in slaap; zij was uitgeput van vermoeienis in gesluimerd met veel vroolijke gedachten dan ze in langen tijd gekend had. Waife ligt naast haar bed geknield "en kijkt naar haar. Hij raakt heur hand aan, die koel en zacht is. De koorts is geheel geweken. Hij buigt zich over haar voorhoofd heen en laat er een kus en een traan op achter. Daarna sluipt hij weg, den trap af, naar beneden. De pachter staat bij de waranda en houdt Sir Tzaak vast. „We zullen alle mogelijke zorg voor haar dragen", zei de goede man. „Ge zult haar niet meer kennen als ge terug komt." Waife drukte, zonder te spreken, de hand van den gastheer zijner kleindochter. „Zijt ge wel zeker den weg te kunnen vinden? Neen, dat is de verkeerde kant, recht uit naar de stad. Er zit natuurlijk in het „Saracenenhoofd" iemand op u te wach ten, mijnheer? Anders zou ik het u kwalijk nemen, dat gij ons zoo midden in den nacht verlaat. Maar ik denk, dat gij niet gaarn» tranen ziet, mijnheer, daar houden wij man nen niet van, en ik geloof vast, dat uw aller liefste kleine meid snikken zou, als moest haar het hartje breken, als zij het wist. Het is een mooie maneschijn, mijnheer, recht uit. En ik zeg, tob niet over haar, mijn vrouw houdt veel van kinderen en ik ook. Goeden nacht." En Waife liep voort, langzaam en kreu pel de witte huid van Sir Izaak blonk spook achtig in den maneschijn. Voort ging hij, zijn pakje over den schou der, leunend op zijn stok, langs de schaaps kooien en het slapende rundvee. Maar toen hij op den straatweg gekomen was en Ga- tesburg recht voor hem lag, met al haar da ken en torens, toen keerde hij de stad den rug toe, en ging nogmaals den verlaten straatweg langs; al langzamer en langza mer, al gebrekkiger en gebrekkiger, tot hij verscheidene mijlpalen voorbijgegaan was. Toen kroop hij door de opening eener heg naar het beschuttende afdak van een hooi berg en onder dat dek legden hii en sir Izaak zich te ruste,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6