h Gemengd Nieuws Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. hamberlain over China. De Stahlhelmdag De vlucht ParysNew-York. De communisten in Frankrijk. Een Tornado in Kansas. Een orkaan in het Westen. Magazijn ingestort. Noordelijke en Zuidelijken. Een drukinktfabriek benadeeld voor ongeveer 100.000. laffe moord te Lutterade. De ernstige brand te Leende. Van je buren moet je 't maar hebben. Met motor en al in den Rijn. De Haagsche IJs-paleis-plannen. Grens-misère. BINNENLANDSCH NIEUWS. De veiligheid bij de Nederl. Spoorwegen. De verbetering der Rijkswegen. MARKTNIEUWS. FINANCIËN. Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. J/ryp™ 3rr. Mucfay I I /- - Geen nieuwe nota aan Tsjen fn het Lagerhuis heeft Sir Austen Cham berlain gisteren een belangrijke en uitvoe rig® verklaring afgelegd ten opzichte van ^en stand van zaken in China. Over het antwoord v,am den Kantonneeschen minis- ter van, buitenlandsche zaken Tsjen op de nota der mogendheden, zeide bij, dat het onbevredigend was in zijn algemeene strek king zoowel als in zijn onderdeelen. De hoofdzaak namelijk het gebeurde te Nan king, werd er in ontweken en er wordt in gesproken over andere quaesties, die er niets mee te maken hebben, zooals b.v. de gewone nationalistische propaganda. De mogendheden waren juist aan het beraad slagen, wat haar thans te doen stond, toer. gebeurtenissen in de Jangtsestreek den toestand geheel veranderden. Toen het Protest verzonden werd, was geheel China hezuiden den Jangtse vereenigd onder de •rationale regeering te Hankau. Binnen vier dagen na het ontvangen Van ■rsien's antwoord bestond die vereenigde regeering niet meer en viel Tsjen's nota alleen op te vatten als diens persoonlijke opinie. De gebeurtenissen te Nanking ver haastten de komst van de langverwachte Verdeeldheid in den kring der Nationalisten, "et was de climax van een voortdurende Pohtiek van onruststoken, geweldpleging, onderdrukking en moord, die direct of in direct terug te brengen was tot het werk Tan de derde Internationale. In alle deelen van China zijn thans de oommunisten en hun buitenlandsche raad gevers in discrediet Een nieuwe nntionalis- tische regeering scheen te zullen worden gevormd en de mogendheden wenschten die niet dadelijk in moeilijkheden te brengen. Geen twee maanden geleden leek het nog "-'sof de nationalistische legers geheel China van het Zuiden tot het Noorden zouden veroveren, maar dat was nu niet meer zoo. "et belangrijkste echter is dat de ware schuldigen aan de gruwelen te Hc.nkau en Nanking, de communistische agitatoren, door de Chineezen werden bestraft op zulk een gestrenge en afdoende wijze, als geen Vreemde mogendheid dit had kunnen doen. In Shanghai, Kanton en andere steden vierden de extremisten geëxecuteerd. De Britsche regeering zal stellig schadevergoe ding eischen van de Chineesche regeering die de verantwoordelijkheid op zich neemt, Zoodra de burgeroorlog afgeloopen zal zijn. Wat de overeenkomst met Hankau be- heft, deze was door de nationalistische regeering reeds verbroken en Engeland zou volkomen in zijn recht zijn, als het de concessie weer bezette. Er was evenwel besloten dit vooralsnog niet te doen en een politiek te blijven volgen van bereid willigheid om op de gerechtvaardigde eischen der Chin.eezen in te gaan. De Britsche regeering was dus niet ver der voornemens eenige nota aan Tsjen te Zenden. Zij heeft de andere mogendheden van dit standpunt verwittigd en er hij ge voegd, dat zij zich volkomen vrijheid van handelen voorbehoudt voor het gc.val er verdere wandaden tegen de Britsche vlag, Britsche onderdanen of hun bezittingen zouden worden gepleegd. Gemeld wordt nog, dat Chamberlain zeide te gelooven, dat soortgelijke re denen, als door Engeland aangevoerd voor het niet zenden van een nieuwe nota, de andere betrokken regeeringen tot dezelfde slotsom hebben doen komen. De arrestaties. Volgens het politierapport zijn Zondag avond en -nacht nog 467 personen gear resteerd naar aanleiding van ordeversto ringen enz. in verband met den Stahlhelm dag. Ofschoon het toestel van Nungesser of ficieel door het Departement van Marine gerapporteerd was, vliegend langs de kust van Nieuw-Engeland, wordt thans door de Marine te Boston bericht, dat de identiteit van het vliegtuig niet is bevestigd. De ma chine in quaestie kan een kustbewakngstoe- stel zijn, vliegend tusschen Maine en Glou cester (Massachusetts). Het in in de provincie ingestelde onder zoek nopens de communistische bedrijvig heid wordt met kracht voortgezet. Bevestigd wordt, dat er in Frankrijk een inlichtingsdienst bestaat, die voor rekening van de sowjetregeering werkt. Bij den tornado in Kansas werden elf personen gedood en vijftig gewond. De schade is zeer groot. Zware regens en een orkaan hebben in verscheiden staten van het Westen den dood van tal van personen veroorzaakt. Een groot aantal ander enzijn dakloos. Een nader bericht meldt, dat er 55 per sonen gedood zijn! Men vreest dat eenige personen gedood zijn bij het instorten van een groot magazijn van verscheiden verdiepingen te Chicago. De eigenaar had gelukkig een scheur in cien muur opgemerkt en het gebouw reeds bijna geheel doen ontruimen. In de veronderstelling, dat het nationa listisch bewind in het Jangtzedal op het punt staat ineen te storten, hebben volgens bericht uit Shanghai aan de „Times" de Noordelijken toebereidselen getroffen voor een aanval op de posities der Kanlonneezen en zouden zij slechts op de bevelen van Tsjang 1 S'0 Lin wachten om hun operaties te beginnen. Het plan is, dat Soen Tsjoean Fang langs het Groote Kanaal zou opruk ken, den Jangtze oversteken en het district Sjanghai hernemen, dat vroeger onder zijn bewind stond. Tsjaiig Tsjoeng Tsjang, de gouvernei I van Sjantoeng, zou Tsjang Kai Sjek te 1 linking aanvallen, waar een ge makkelijke overwinning wordt verwacht, daar het h'v tonneesche leger daar ter ste de zwak zou üijn en de subalterne officië ren onbetrouwbaar. Tegelijkertijd zou in de provincie Honan Woe Pei Foe tegen Hatt- boerenbevolking, de z.g. „Roode Speren", een organisatie die oorspronkelijk werd ge vormd om de dorpen tegeil de roovers te beschermen. Uit Honan werd reeds melding gemaakt van ernstige gevechten. De boekhouder goochelde met wissels en met faooge bedragen. Controle kwam uiterst sporadisch voor. Het filiaal te Amsterdam vso een groote drukiuktfabriek te Hamburg is voor een zeer belangrijk bedrag benadeeld. Op dit filiaal was een 40-jarig boekhou der werkzaam, die het volste vertrouwen van de directie genoot. Controle, op het geen hij in de boeken schreef, kwam uiterst Sporadisch voor en zoo kon het gebeuren, dq.t de boekhouding een geweldige chaos •verd en dat de fabriek voor een zeer groot' bf drag benadeeld werd. De boekhouder goochelde met wissels en •Ptt hooge bedragen, wetende, dat hij con- •61e niet behoefde te vreezen. Geregeld zond hij de staten met de bedragen der dissels naar Duitschland, doch een trouwe Weerspiegeling van wat het filiaal inde dn "•tgaf, leverden deze niet. Zoo op het eer- s'e gezicht was de staat in orde, doch bij aandachtige beschouwing deugde er al heel Xveinig van. Verschillende wissels, die hij z®lf geïncasseerd had, kwamen er bijvoor beeld niet op voor en ook in. andere op juten verduisterde hij geld, zoo b.v. bij "etalingen aan het kantoor. De contanten gebruikte hij ten eigen bate Want deze boekhouder leidde een dub bel leven en kon zoodoende heel wat geld a£n. Ten slotte begreep de directie in Ham- urg niet, dat er zulke hooge debiteuren in '°Uand waren. Een der firmanten kwam er en bevond, dat de gansche boekhou- j/ing riet klopte. De dader, die begrepen .'ad, dat het misliep, verdween, doch een 'nspedeur van het bureau Warmoesstra .t Zat hem op de hielen. Hij begaf zich in ge- schap van een rechercheur naar een wo- in de Indische buurt en daar wachtten eenige uren. Ten slotte kwam een f,a- "nelid poolshoogte nemen. Deze man werd ®e^°'gd en zoo kwam de politie achter de uhpb.ats van den dader. Een arrestatie °nd plaats en bij fouilleering ontdekte men pas geïnd bedrag van 600 in zijn por- eteuiiie. Ook werd een wissel van ruim d op drukkerij „Vooruitgang", op e Keizersgracht aangetroffen. Het plan as geweest ook deze te innen en vervol- rf naar buitenland te vluchten. De arrestant bekende op z'n minst een ^c-iW.g van 60.C0O gebruikt te hebben; Politie, die de boeken aan een voorloo- '6e beschouwing onderwierp, gelooft even- w,' het bedrag de 100.000 nadert. egens verduistering gepaard met valsch- ln geschrifte is de dader ter beschik- ''il£ van, de justitie gesteld. ds/V aanSehoudene, die verdacht wordt van laffe moord op het 16-jarig dienstmeisje Lutterade blijft nog steeds ontkennen. jnC Justitie gaat nog een tweede spnor na. in -.et ^orP Voerendaal is n.l. een knecht, dienst bij den melkboer L., sinds Zondag jW spoorloos verdwenen. De moord op de "prans-heide we'd eveneens Zond-gavond Pfeegd. Alhoewel dit tijdstip en de ver dwijning van den knecht van L. geheel toe- j v'allig kan zijn, zoekt toch de Justitie de verblijfplaats van C. Eentrooslelooze aanblik. Groote materie ele schade. Gisteren hebben wij reeds melding ge maakt van den ernstigen brand, die Zondag middag te Leende heeft gewoed en waarbij 14 boerderijen in de asch werden gelegd en 15 gezinnen dakloos werden. Het was een droevig schouwspel toen de brand in alle hevigheid woedde. Zenuwach tig liepen de bewoners in en uit de bran dende woningen en trachtten in allerijl nog te redden, wat te redden viel. Velen der getroffenen wisten gelukkig voldoende tegenwoordigheid van geest te behouden in de algemeene verwarring, zoodat het red dingswerk vlot van stapel liep en er geluk kig geen menschenlevens zijn te betreuren, terwijl ook het vee, voor zoover het niet in de weide liep, tijdig genoeg naar veiliger oorden kon worden gebracht. De namen der bewoners, tevens eigenaars der verbrande panden zijn; J. Maats (boer derij en cafc); J. Jacobs, G. van Mijl, J. v, d. Zanden, Th. Pos, Wed. J. Baks, J. de Greef, J. van Dijk, W. Verhappen, J Aarts, W, v. d. Broek, M. Kloskens, A. Noten, G. van Mierlo, A. Vinken (leerlooierij); in de boerderij van J. de Greef was tevens een klompenmakerij gevestigd, terwijl de woning van G. van Mierlo mede werd bewoond door H. Essers. Alle dakloozen zijn voor- loopig bij familieleden of andere dorpsge- nooten ondergebracht. De totale schade is nog niet vastgesteld, doch zal ongeveer één ton bedragen. Ge lukkig zijn de getroffenen over het alge meen betrekkeli'k welgestelde boeren, zoo dat een hulpacfie overbodig is. Het is, of een gedeelte van het dorpje Leende door een bombardement is ge ci- oterd. Die uit Heeze het plaatsje binnen komt, ontwaart links en rechts van den kronkelenden weg fot puin vervallen boe renhofstede en woningen. Hier en daar lig gen de brokstukken nog te rooken en ver spreiden een wa'gelijiken sank van ver brand hout en voedergewassen. Van de 14 hofsteden is dan ook niets anders over gebleven dan eenige restjes geblakerd hou! en puin. De mertschen, die in een paar uur tijds have en goed verle en, hebben bij vrienden, kennissen en familie onderdak gevonden. Velen zijn reeds bezig met be' bouwen van schuren, waar'n zij hun vee kunnen bergen. De burgemeester deelde mede, dat de brand vermoedelijk door onvoorzichtigheid is ontstaan. Men neemt ten minste aan, dat de kinderen van Maas in het achterhuis met lucifers hebben gespeeld. Het is zes uur Maandagmiddag, vertelt nog de „Tel.". De zon werpt gril ige scha duwen op de nog steeds rockende puin- hoopen van het <Joor brand geteisterde Leende. Auto's uit alle oorde rollen af en aan. Het wordt als 't wa-e een pubTckc vermakelijkheid, te kijken naar de verbrok kelde muren, waaraan hier en daar nog heiligenbeeldjes en scro'We-ijt.es hangen: het eenige, dat het vuur onaangetast heeft gelaten. Tevenover de ruïne van Jan Maas' hoeve en café weerklinkt een luid gejam mer. Over ronkende steenklompen en ver koolde spanten gaan wij in de richting van waar het geluld komt. Twee marechaus sees staan bij een vrouw, die de wanhoop nabij is. Wij komen nader en vernemen van een der wachtmeesters, dat vrouw Bax, moeder van twaalf kinderen, alles verloren heeft. Haar nieuwe niet verzekerde land bouwmachines werden in weinige minuten door het vuur in vormlooze massa's ijzer en s aai verwrongen. Een varken, het eenige stuks vee, ligt met gebroken poo- ten, zwaar geschroeid te zieltogen. De kippen der weduwe lijken raven. Hun vleu gels staan zwart verbrand en het mag een wonder heeten, dat al het pluimvee niet een prooi der vlammen is geworden. Lang zaam strompelt de weduwe Bax naar cms toe. Praten kan zij niet: de woorden ver slikken. Om haar heen liggen op een stroomatras, het eenige dat zij uit haar huise gesleept heef', haark inderen. Even als hun moeder vergaan ook de joaigeïis en meisjes van droefheid. Op een brok ta fel, waaraan het vuur gevreten heeft, ligt een bruin brood. „Moet je niet wat eten, moeder," vraagt een der wachtmeesters „Mij dunkt, dat ik genoeg gegeten heb.... eerst mijn man, toen mijn dochter, daarna een ander kind en nu de brand." En snikkend werpt zij zich bij haar kin deren op de stroomatras. Achter haar zijn hulpvaardige lieden bezig van wat plan ken en pannen een huisje in elkaar te timmeren. De eerste dagen heeft zij dan tenminste een dak boven het hoofd. Aan burgemeester Vogels hebben wij nog gevraagd, of hij meende, dat op een of andere wijze hulp moest worden verleend. Hij oordeelde dat niet direct noodig, om dat, zooals gemeld, de slachtoffers niet behooren tot de armsten van het dorp. Bo vendien voelen de inwoners zich zoo aan elkaar verwant, dat zij hülp vfiii anderen als een soort indringerigheid zouden be schouwen. Elkander willen zij zooveel mo gelijk hulp en bijstand verleenen. Door den koopman S. C. V., wonende Visschersdijk te Rotterdam, werd dezer dagen, bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit zijn jas, die hij in zijn kamer had ge hangen, een bedrag van 300 vermiste. Hij vermoedde, dat zijn buurman hier meer van zou weten en daar deze naar Amsterdam was vertrokken, besloot de koopman ook daar heen te gaan. Inderdaad kwam de be nadeelde Zaterdagmorgen den bewusten persoon op het Rcmbrandtplein tegen. Hij waarschuwde een politieagent, die den man arresteerde en overbracht naar het politie bureau Singel. Een bedrag van 120 werd nog in zijif oezit gevonden. De arrestant was eenige uren later op transport gesteld naar Rotterdam. Zondag reeds te-Woerden de motorrijder C. v. D. uit Rotterdam met een groote vaart langs den Ütrechtsche straatweg in de rich ting Utrecht. Bij de Grovenbrug wilde hij uitwijken voor een wagen en reed naast de brug den Rijn in. De duorijder sprong bij tijds van den motor, terwijl v. D. met veel moeite bewusteloos uit het water werd ge haald. Een medicus bracht hem spoedig weei" bij. v. D. kwam er met een kleine ver wonding af. Nadere bijzonderheden. Al eenigen tijd lang hebben te 's-Graven- hage geruchten over een te stichten „ijspa leisDoch menigeen was te dien aanzien sceptisch gestemd. De plannen zijn echter reeds in een zóó ver gevorderd stadium, dat de werkelijk heid, naar men meedeelt, nabij schijnt. Er is in wording een N.V. Het Haagsche Sportpaleis waarvan het hoofddoél is, het ijsvermaak te bevorderen (schaatsenrijden, kunstrijdeh, hockey e.d) Financieel schijnen er geen bezwaren te bestaan, er is gevormd een Raad van Beheer en een Raad van Commissarissen, waarin voornamelijk indu- striëelen zitting hebben. Op den ijsvloer, welke 340 M2 oppervlakte zal krijgen, kun nen 1000 menschen worden toegelaten. Op den ijsvloer kan een parketvloer ge legd worden, en dan is er in één dag tijds gelegenheid om een tooneelzaal in te rich ten, ruimte biedend voor 4500 personen. Om het sportieve gedeelte der onderne ming te kuimen doen siagen, moet ze tevens eenigszins commercieel worden beheerd, en dus zijn in de plannen ondergrondsche koel cellen enz, voor al wat de ijsindustrie be- treit, begrepen. Voorts komen er tennis- en kegelbanen, autoparken en wat diens meer zij. Het schaatsenrijden kan geschieden bij een temperatuur van 60 gr. F.; ter vergelijking van de grootte van den vloer diene dat die van de ijs-„palcizen" te Parijs, Londen, Nice en Leningrad een oppervlakte hebben vaan resp. 860, 1040, 800 en 800 M2. De be doeling is, op de toegangsprijzen voor leden van Haagsche ijsvereenigingen reduciie fe verleenen. De. architectuur van het ruim opgezette gebouw zal worden toevertrouwd aan den heer S. van Bommelen te Amsterdam. Wat het terrein betreft, heef men zijn keuz« laten vallen op een stuk grond van 25.000 M2 tusschen de Sioeplaan en den Wassennaarschen Weg onder Wassenaar. De bedoeling is, de inrichting vóór de „Olympische Spelen" geopend te hebben. Omslachtige formaliteiten; die voor lederen auto 20 minuten vorderen. Aan het Nederlandsche kantoor der di recte belastingen te Beek hebben Zondag de talrijke Duitsche automobilisten, die voor een bezoek aan Nederland de grens wilden passeeren, zeer veel oponthoud gehad, ten gevolge van de omslachtige formaliteiten, verbonden aan de wegenbelasting. Velen van hen zijn, na meer dan een uur wachtens, te ruggekeerd. Sinds 1 Mei moeten buitenlanders, die per auto of motorrijwiel ons land binnenkomen, aan de grens wegenbelasting betalen. De re geling is evénwel van dien aard, dat de auto mobilisten één voor één slechts door den ambtenaar, den ontvanger of diens plaats vervanger, kunnen worden geholpen, terwijl voor het afhelpen van één automobilist, die ook zijn triptiek in orde moet maken, onge veer 20 minutën noodig zijn. Zondagmiddag tusschen drie uur en half 5 stond er een file van auto's voor den slag boom in Beek. De hoofdoorzaak van het onnoodigc oponthoud ligt in 't feit, dat voor iederen buitenlander niet alleen het aan hem uit te reiken wegbelastingboekje moet wor den ingevuld, maar ook het groote aan vraagformulier in duplo, dat de Nederland- sche automobilisten dezer dagen allen vopr zich hebben gehad. Feitelijk zouden de vreemdelingen dit formulier zelf moeten in vullen, maar aangezien jiet in de Ned. taal is gedrukt, kunnen zij het niet lezen en moet de ontvanger het zelf doen. De ontvanger te Beek is den geheelen dag in touw geweest. Deze dag is een voor proeve geweest van de drukte, die den grenskanloren met Pinksteren wacht. Wan neer er geen wijziging komt in de omslach tige v0crsch-if!en. waaraan dn ontvangers thans gebondrn zijn. voorziet de Beeksche functionaris, dat het voor en op de komen de feestdagen snaak zal Iconen. Een narzierlijke bespoediging zou naar het N. v. d. D. me-nt, worden verkregen door de verplichting te laten vervallen van het 1 invullen ffer aanvraagformulieren. Er zou kunnen worden volstaan met het invullen van het wegbelastingboekje, waarmede hoogstens vijf minuten gemoeid zijn. Voor ongerustheid bestaat volgens het Rijks- toezicht geen aanleiding. Geen commissie van onderzoek noodig. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Kamerlid Van Braambeek, betreffende uitvoering geven aan de op 10 December 1926 door de Tweede Kamer aan genomen motie van orde, betreffende het instellen Van een grondig onderzoek door een deskundige commissie naar den alge- meeneti veiligheidstoestand der Nederland- sche Spoorwegen, heeft minister Van der Vegte thans een nader antwoord ingezon- den. De minister merkt daarin op, dat door hem in de vergadering der Tweede Kamer van 16 Decmber jl. slechts is toegezegd, dat hij de bedoelde motie, mocht zij on verhoopt worden aangenomen, niet naast zich zou neerleggen, doch ernstig zou over wegen, nadat hij zou hebben kunnen ken nisnemen van de beide, naar aanleiding van het ongeval bij „De Vink" door hem ge vraagde rapporten van deskundigen. Die rapporten zijn kort daarop uitgebracht. Blij kens het verslag der doof prof. ir. dr. J. Krauss geleide commissie van onderzoek was het gebeurde bij „De Vink" te wijten aan den toestand van de baan. als gevolg van de werkwijze, welke bij de uitvoering van het in de verband met de voorgenomen electrificatie ondernomen ömVaïigrijk verbe- teringswerk van den spoorweg Amsterdam Schiedam, op een gedeelte van dien spoor weg is toegepast, zonder dat daarbij die voorzorgen zijn genomen welke bij^ de be doelde werkwijze en bi; een zoo intensief verkeer ook nog gedurende eenigen tijd na de voltooiing van het werk noodig zijn ge- bleken. De hier aan het licht gekomen fout, welke ook door de spoorwegdirectie wordt erkend en waarvan voor herhaling niet behoeft te worden gevreesd, betreft zegt de minister, een zeer bijzonder werk. De fout staat niet in verband met den onderhoudstoestand van den weg in het algemeen op de Nederland- sche Spoorwegen. Daaromtrent werd aan het Rijkstöezicht na het ongeval bij „De Vink", een onderzoek opgedragen. Het ter zake uitgebrachte uitvoerige rapport, het welk ter griffie ter inzage van de leden der Kamer wordt neergelegd, komt tot de slotsom, dat de toestand van dien weg in alle opzichten bevredigend mag worden ge noemd. Nauwgezette overweging dier beide rap porten en hun herhaalde besprek'ng naar aanleiding daarvan, met het Rijkstöezicht en de Spoorwegdirectie gehouden, hebban den minister bevestigd in de overtuiging, dat vóór ongerustheid over dén algemeenen vei- ligheidstoestand op de Nederlandsche Spoor wegen geen aanleiding bestaat. De Minis- ter meent dan ook, tot het instellen ecner commissie van onderzoek naar den veihg- heidstoestand thans niet te mogen overgaan. Hij zou den tijd daartoe eerst gekomen achten ingeval van ernstigen twijfel aan dien veilighcidstoestand of Van algemeene en gerechtvaardigde ongerustheid daarom trent in den lande. Het P. C. W. vraagt sneller tempo van uitvoering. Het Propaganda-Comité voor Wcgenver- bctering heeft, in verband met de binnen kort te verwachten behandeling der be groeting van hét Wegenfönds, een adres ge richt aan de Tweede Kamer, waarin het dc aandacht vestigt op de volgende punten; Voor een juiste beoordeeling van de aan geboden begrooting van het V/egenfonds is het noodig aldus adressant, het werkplan van den minister van Waterstaat te hen nen, met de uitvoering waarvan deze blij kens de Memorie van Toelichting, ver trouwt, in een tijdsverloop van vijf jaren dc bestaande wegen in ^oodanigen toestand Ic kunnen brengen, dat redelijkerwijze geen klachten daarover meer behoeven te wor den geuit. Op dit vijfjarig werkplan en de urgentie van de daarop voorkomende werken tc kunnen beoordeelen, is eveneens noodig, dat het Rijks'Wegenplan bekend is. Vaststelling van dit wettelijk voorge schreven plan is noodig, om de door den minister in de Memorie van Toelichting bij de begrooting van het Wegenfonds genoem de formeele reden, dat zonder dit plan dc gelden van het Wegenfonds niet kunnen worden aangesproken, maar die vaststel ling (en bekendmaking) is ook noodig, en dat is van meer belang omdat dat plan tot grondslag moet strekken van hei bovenbedoelde vijfjarig werkplan. Anders toch bestaat het gevaar, dat thans groote bedragen worden uitgegeven voor provisoire verbeteringen, die achtera! blijken niet w1 het definitieve Rijkswegenplan te passen Alleen aan de hand van een dergelijk plan kan worden beoordeeld of de voorgestelde uitgaven goed zijn^besteed. Ten aanzien van het vijfjarig werkplan van den minister merkt adressant voorts o^p, dat, hoewel nog niet bekend is wat dit werkplan omvat, niettemin betwijfeld mag worden de juistheid der veronderstelling, als zouden* na vijf jaren geen billijke klach ten meer te uiten zijn. Het comité verzoekt de kamer te bevor deren, dat de organisaties van weggebrui kers in het vervolg zooveel mogelijk wor den geraadpleegd. Het acht voorts een sneller tempo bij de uitvoering van de dringend noodige wegen- verbetering gewenscht en mogelijk. Daartoe is in de eerste plaats noodig d: beschik king over veel grootere sommen, dan thans op "de begrooting zijn aangevraagd, zoodat de hierop uitgetrokken post van voorschot van het Rijk aan het Wegenfonds zeer be langrijk zal moeten worden verhoogd. Bo vendien is hiervoor noodig een belangiijke uitbreiding vin het technische personeel. Op grond van het bovenstaande verzoekt het „P. C. W." de Kamer te willen bevor deren: dat spoedig vastgesteld wo de een volledig uitgewerkt Rijlkswegenplan, over eenkomstig art. 33 van de Wegenbelasting wet; dat bekendheid wordé gegeven aan het vijfjarig werkplan van den minister van Waterstaat; dat in zake wegenverbe'c ing zooveel mogelijk overleg wordt gepleegd met de organisaties van weggebruikers; dat door het opbrengen van een aanzienlijk be drag als voorschot door het Rijk aan het Wegenfonds te verstrekken, en door ver booging van den post uitgetrokken voor uit7 breiding van technisch personeel het tempo, waa'in de wegenverbetering geschiedt, in sterke mate wordt versneld; en dat de bij drage van het Rijk aan het Wegenfonds worde verhoogd met twee millioen gulden. ROTTERDAM, Maandag 9 Mei. Binnen- landsche granen. Tarwe. Ondanks het zeer ruime aanbod, tot verbeterde prijzen ver kocht. De goede tot puke qualiteiten werden verhandeld van f 15.75 tot 16.50, extra puike partijtjes aanvangbeurs, daarboven betaald. Alles ruimde rechter niet geheel op. Gerst chey, f 13.75—14.25. Haver f 11.25—12. Overige artikelen niet noemenswaard ge toond. Buitenlandsche Granen kalm. Rogge Wes tern v/d. Gulf aangek, f 13.80, id. No. II disp. f 13.60 Zuid Russ. disp. naar qual. f 14—13.70. La Plata disp. f 13.80—13.70. Gerst 48 pd. Malting disp. f 2.56, aangek, f 251, stmd. per s.s. „Veendam" f 246, Cana da II disp. f 264, id. No. IV disp. f 260, 66 kg. La Plata disp. f 267, spoedig verw. f 263, 60/61 kg. Donau disp. f 253. Haver. Scbotsche disp. f 12.15, Pommer sche disp. f 12.25—12.50, La Pita disp, f 10.90 47/48 kg. kf La Plata stmd. f 10.40. Mais gele La Plata disp. f 176, aangek, f 174—173, stmd. f 172—169, Donau Galfox disp. f 175, stmd. f 171. Ocst-Afrika. No. II disp. f 190. Aardappelen. Brielsche Eigenheim. f 3.75 4.50, Zeeuwsche idem f 3.803.90, Westl. poters f 2—2.50, blauwe Eigenheimers f Zeeuwsche bonten f 5.255.60, idemblauwe f 5.25—5.60, bravo's f 4.50—5, Redstar f 4.254.75, malta's 911 c., Malta spring 14%—15'/2 c. per kg. Fijne zaden. Blauw Maanzaad f 3740, karwijzaad f 3637, lijnzaad voer f zaai- f kanariezaad f 1213, koolzaad f mosterdzaad geel f 2628, boekweit Man- choer. gezakt en spoorvrij f 13, gestort f 12.75. Vlas. Aangevoerd 8900 kg. Holl. geel f 1—1.25, 65C0 kg. blauw f 1.05—1.30, 15000 kg. Groningsch f 11.15, 1300 kg. wit Zeeuwsch f 0.951, 400 kg. dauwroot f 0.90—0.95. Vee. Ter markt waren aangevóerd 488 vette runderen, 259 vette graskalvcren, 139 schapen of lammeren, 1326 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.00—1.10, 2e qual. f 0.90—0.80, 3e qual. f 0.700.60, ossen le qual. f 0.900.97%, 2e qual. f 0.800.70, 3e qual. f 0.600.5Ö, kalveren le qual. f 1.601.80, 2e qual. f 1.40 1.20, 3e qual. f 1.050.85, schapen le qual. f 0.650.75, 2e qual. f 0.600.50, 3e qual. f 0.40, lammeren f 0.750.85, zuiglmmeren f 1622, varkens le qual. f 0.610.63, 2e qual. f 0.50.56, 3e qual. f 0.540.50, export f 0.57 0.61. Vet vee en vette kalveren met redelijken aanvoer le soorten tamelijk verhandeld, overige soorten zeer matig. Schapen en lam meren bij matigen aanvoer traag verliandeld. Varkens met redelijken handel, prijzen lager dan vorige week. VOLENDAM. 9 Mei. Men besteedde in de afffeloopen week aan den vischafslng voor garnalen 63 per lit; voor li'naal 65—80 it., voor kiul en kwaknal 4565 et., voor schol 1218 ct. per pond. Har.'ng gold slechts crkcle stuivers per tal. De aalvanjfst is zeer bevredigend, MONNIKENDAM, 9 Mei. In de afgeloopen weèk is aan den Gemcentcliiken Vischafslag aangevoerd 2643 tal fuikhar'ng, prijs 351 ct„ ItO tal sleepharing 5418 ct.. 8 talreep haring, 37—47 ct. per tal; 488 pond fuikaal 49—36 ct., 441 pond kubaal 45—34 ct.,180 pond lijnaal 55—46 ct., 250 pond schol, 20— 12 ct. per pond. ALPHEN. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Veiling van 6 Mei 1927. Spi nazie 3-850; Postelein 15-24 per 100 K.G Radijs f 3.30—3.80. Rabarber "O- 16 10 per 100 bos: Kropsla I 5—7.80; idem IIf 2.203.40; Bloemkool I f 2035; Kiem II 'f 10—15 per 100 stuks. Eierenveiling, 5 Mei. Aanvoer 17161st. Kipeieren 4.50-5 70; Eendeieren 4.50 5; Kalkoeneleren f 7 per 100 stuks. AMSTERDAM, 9 Mei. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 400 vette koeien, waarvan de prijzen waren :1e qual. 98—MW ct., 2e qual. 80—96 ct., 3e qual. 7C—80, mindere scort 60—70 cent per kg. slacnt- gewicht140 melk- en kalfkoeien f 310— f 450 per stuk 143 vette kalveren le qual. 80—90 ct., 3e qual. 6C—70 ct. per kg. levend gewicht; 120 nuchtere kalveren f8—13, 85 schapen f 32—38, 132 lammeren f 16—17 720 varkens Hollandsche, Overz. en Gelder- sche le qual. vlecschvarkens "4—75 ct., Holt. 2e qual. 70—73 ct., vette varkens 70—73 ct. per kg. (een enkel varken 1 ct._hooger) slacht- gewicht71 paarden f 20C -^O. AMSTERDAM, 9 Mei. Aardappelen.. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.6C—5.70, id. bjauwen f 5.10— f 5.60, id. bravo's f 4.50-5.20, id. rcodstar f 4 504.75, id. blauwe poters f 2.402.DU, id. bonte poters f 2.40—2.50 Anna Paulcwna zand- f 5.60 &6.50, id. roodstar- f 4.50—4.75 Hillegommer zandaardappelen f 5.5U—6.PU Friesche borgers f 44.30 p. hl. Winter Malta f 11—12, zomer Malta f 16—17 p. 100 kg. AMSTERDAM, 9 Mei. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong en Koene). Aardappelen nieuwe 0.650.70 per mandje, idem 0.30—0.40 per kg., postelein 0.6C— ƒ0.70 per mand, peulen ƒ0.60—0.70 per kilo, Holl. bloemkool f 2228, idem I ƒ14 f 18, komkommers groen 15—23, geel V 22—28 per 100 st., aarbeien 1.70—2 per hlaf kilo, asperges wit 0.45—0.60, blauw 0.35—0.40 per bosje, sprcieboonen 1.41— 1.60 per kilo, sla I 36.50, idem II 1.90 2.804'per 100 krop, spinazie 34, witlof f 28—30, idem II ƒ15—20 per 100 kg., peen 18—22, rqbarber 12—18, raapstelen f 1—2, selderie 4—6, peterselie 4—6, ker- vell 5—8, radijs ƒ3—4 per 100 bes. Bloemen. Hadiey f 810, Golden Ophe lia f 4—8, Ophelia f 4—6, Keizerin f3—6, Columbia f 4—7, Sumhurst f 3—4, Cordes f 6—8, Marcel Royer f 5—8 per 100 stuks. Seringen Marie Lagray f 2027, 11 f 12—17, Spath f 15—18, Sneeuwballen f 8—10 per 100 tak. Calla's f 10—15, Holl. Anemonen f 0.401.20, rood f 0.50 0.80, Am. Anjers f 7— per 100 stuks. Japanscbe Lelies f 8—10 per 100 kelken. Lathyrusin diverse kleuren f 0.160.25 per bosje. Planten. Violen f 0.2C—0.36, Primulas f 0.250.30, Madeliefjes f 0.250.35 per bakje. Azalea's f 1.30—3, Hortensia's f 0.80 —1.50, Cineraria's f 0.25—0.35, Trades- cantia's f 0.25—0.30, Spirea's f 0.25—0.60, bladbegonia's f 0.500.60, Primula s f 0.25 —0.30, Coleus f 0.28—0.40, Zonalen Cram- pels f 0.23—0.28, Rubin f 0.22—0.27, Jean me Clare f 0.22—0.28, Koningin f 0.23— 0.26, Hangers f 0.29—0.31 per stuk. APELDOORN, 9 Mei. Eieren. Aanvoer 15.000 eieren. Prijs f 4.75—6.00, middelprijs f 5.50. Kandel vlug. ALKMAAR, 9 Mei. Varkens. Aangevoerd 644 varkens, vette f 0.580.64, zouters f 0.60—0.62 per kg. AXEL, 7 Mei. Granen. Ter markt werd heden besteed voor tarwe f 14.5015.25 rogge f 11.2512.25, gerst f 11.50 12, haver f 1011, erwten f 1822. AMSTERDAM, 9 Mei. Vrijdagavond j.l. was door de aandeelhouders der Neder landsche spaarverzekering voor Katholie ken in een der zalen van het St. Andreaa- patronaat een vergadering belegd, waar voor zeer veel belangstelling bestond. Na dat besprekingen waren gevoerd omtrent den noodtoestand der Maatschappij en de verantwoordelijkheid van Directie en Com missarissen ten deze, werd een Comité van Actie gevormd, dat ten doel zal hebben in overleg met spaarders en andere belang hebbenden en eventueel in samenwerking met comité's in andere plaatsen van het land een gerechtelijke aanklacht tegen Di rectie en Commissarissen in te dienen. Binnenkort zal een tweetal vergaderingen worden belegd, waar door eenige sprekers de te voeren actie uiteen zal worden ge zet. Deze vergaderingen zullen nader worden angekondigd. Ieder die, adhaesie wenscht te betuigen met de te voeren actie, wordt verzocht hiervan kennis te geven door zijn kaartje, te zenden aan den heer F. L. Ver- braak, Jac. v^n Lennepstraat 33 te Am sterdam. Pnroi bil doorzitten en sinkieopen der Huid. Nummer 316. 315. Toen zij in de Tweede Kamer verslag hadden gegeven van haar mislukte reis en ver teld had in welk een dcernis- waardigen toestand zij den pre sident gevonden had, was er een algemeene diepe verslagen heid onder de leden. 317. Eindelijk vroeg jhr. mr. dr. Minerva, de Uil het woord. Hij achtte de eenige oplossing van de regeeringscrisis, dat men onmiddellijk aan meneer Jona than Doolittle schreef. Die zou wel een middel vinden om alles in 't reine te brengen. [I'lll I'lH ,HVHTiT")1TI iT.•TV'TTj'riT.T»!int ff.'V rnirT'.i i nu ,hi i ii n i r-1111111nii Nummer 317. 313. Dit voorstel werd met al gemeen gejuich ontvangen. Men zou een telegram sturen, dat ging nog vlug ter. Dadelijk zette Joris Koppiekrauw, de staats secretaris zich aan den arbeid óm den tekst van het telegram vast te stellen. Nummer 318. 3i9. Toen dr. Koppiekrauw op gelezen had, wat hij in het tele gram wilde zetten, plaatste de minister van Marine er nog twee keer S. O. S. achter. „Dat was het dringendste sein als er c?n schip zon!'," zei hij. En dus was het hier goed van pas. 'Wordt vervolgd.) C O C(?j/£/lNZCA U f reiraKwwixi/ue/l jo. ■SyjcK d O OS Nummer oiv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9