a St. MlGhaël en de reorganisatie. Voor naams te Nieuws 1750.- Woensdag 11 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16548 AaïiQjiiie moei, op straffe van verlies van <vïle reelilen, cjescSnIesleia rfllierMSBs. driemaal vier en iwlsraiig naren na l^el ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad STADSNIEUWS. Agenda 12 Mei Kinder Oranjebcnd .Prinses Juliana". KAMER VAN KOOPHANDEL. Geen subsidie aan het Esperanto- Congres. Het Huur koopsysteem. Sllll F. K. Mannenkoor „St. Caecilia." Afscheid van den ZeerEerw. lieer Pastoor J. Th. Jacobs van de R. K. Scltoolvereeniging. R. K. Bond. van Handels-, Kanfoor- en Winkelbedienden afd.'Haarlem. J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN ■■taiHHiiÉiHÉÉMiMkiilÉifeÉI Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht „Vechtstroom" De brand op de Te water gelaten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: fer week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13865 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. HEME Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Wie bonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wüwïl. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: bij een ongeval met f250 doodelijken afloop bij verlies van een hand, f f-Tlt bij verlies van een f Efl bij 'n breuk van f Afl een voet of een oog: ICv* duim of wijsvingerbee- of 3rm bij verlies v. eea andere vinger. De constructie, welke prof. Veraart ge kozen heeft om te bewijzen, dat de jongste reorganisatie der R.K. Staatspartij op reke ning van de Sint Michaëlbeweging moet ge schreven worden, is voor den opbouw van zijn betoog wel een zeer dankbare, maar met de historische waarheid strookt zij niet. De schrijver van de hier besproken brochure doet het voorkomen, alsof er vcor de R.K. Staatspartij bij haar crisis in 1924/25 slechts twee mogelijkheden waren: óf wel zich op te lossen in een aantal parüjen" (intellectu- eelen, democraten, conseratieven, boeren, middenstanders, werklieden enz.) óf wel ge hoor te geven aan de legerscharen van R.K. kiezers, welke zich onder St. Michael's vaan hadden bijeen gegroepeerd en eischten: een democratische hervorming der partij. Deze opzet nu is geheel en al buiten ver houding van de werkelijkheid. Het is immers bij verschillende gelegenheden gebleken, dat de St. Michaëlactie hier en daar groepjes van wel rumoerige, maar in getalsterkte weinig beteekenende clubjes vormden. De Sint Michaëlbeweging is door toevallige omstandigheden begunstigd en heeft korten tijd in ons politieke leven een aanzien ge had, welke niet beantwoordde aan haar in nerlijke kracht. Naar onze meen'ng heeft zij ver boven haar politieleen stand geleefd. Oorspronkelijk toch was de opzet van St. Michaël politieke clubs te vormen, welke buiten de kiesvereenigingen om zouden ver gaderen en van deze studiecentra uit zouden trachten de groote partij zóó te beïnvloeden, dat zij graag of niet een meer ..democrati- schen" kant zou uitgaan. Nieuw was deze vinding in het geheel niet. Indertijd heeft in Brabant een soortgelijke beweging den kop opgestoken onder den naam „Ons Politiek Recht", Zij is na weinig jaren uitgestorven. En zoo zou het ook met de Sint Michaël- cltibs zijn gegaan, wanneer twee omstandig heden deze beweging niet bijzonder gunstig waren geweest. Op de eerste plaats vielen in die dagen de bezuinigingsmaatregelen van de regee ring. Indertijd was de salarisregeling van het onderwijzend personeel al reeds tegen gevallen. De inkomstenverlaging, onderdeel van het bezuinigingsplan der reg ering, werd dus een dubbele teleurstelling. En niet en kel de onderwijzers, alle ambtenaren en beambten in Rijksdienst werden getroffen, wat een zeer verklaarbare, bittere stem ming ia het leven riep. Die ontevredenheid van het Rijksoverheidspersoneel heeft de gelederen van St. Michaël doen uitdijen; wanneer St. Michaël in getal iets beteekend heeft, dan is dat daaraan te danken geweest. Maar dan is ook de voorstelling onjuist, als of de Sint Michaëlbeweging er op gericht was de R.K. Staatspartij te hervormen, te democratiseeren. Het grootste deel der le den zocht daar niets anders dan een middel om tegen het bezuinigingssysteem der toen malige regeering te ageeren. Zonder de ambtenaren en onderwijzers die in an dere omstandigheden altijd het allerlaatst voor „de politiek" zijn warm te maken zou er van een eenigszins krachtige en be teekenende beweging geen sprake zijn ge weest. De tweede meewerkende omstandigheid was, dat het voorzitterschap der R.K. Staatspartij toentertijd in handen was van een president met een onkreukbaren naam en een eervol politiek verleden, maar te vens iemand, die weinig plooibaar is, niet van geven en nemen weet, die zijn kracht peer zocht in de door zeei velen erkende autoriteit van zijn woord dan in tact en soepele leiding. Men weet. hoe een niet zeer voorzichtige rede van baron van Wijn bergen, te Alkmaar gehouden, het toch reeds bestaande conflict tusschen de leiders van St. Michaël en den voorzitter der R.K. Staatspartij toespitste tot een breuk, waarop prof. Aengenent als scheidsrechter werd opgeroepen en ten slotte het bekende com promis-voorstel geboren Werd, waardoor cle reorganisatie -der R.K, Staatspartij acuut werd. Moet nu die reorganisatie op rekening van St. Michaël worden geschreven? Een ieder, die eenigszins thuis is in de jongste geschiedenis van onze partij weet, dat dit historisch onjuist is. Met het algemeen k.es- recht en de Evenredige vertegenwoordiging is onze partij in een crisis-stadium gekomen, iedere vergelijking met vroeger zooals prof. Veraart die in zijn brochure maakt gaat ten eenenmale scheef. Bij het distric tenstelsel was de kiesvereeniging autonoom: honderd districten, honderd katholieke P°- litieke organisaties. De Bond van R.K. Kies vereenigingen heeft nooit veel anders ge daan dan eens in de vier iaar een program opstellen en, waar de schoolstrijd alles over- heerschte, en de sociale wetgeving nog in een bescheiden staat van wording was, waar de coalitie der drie christelijke partijen was aanvaard als een van zelf sprekende poli tieke figuur in Nederland, daar was geen aanleid'ng om naar iets anders te verlangen. Toen na de invoering van algen: een man nen- en vrouwerk'esrecht ook de Evenre dige Vertegenwoord ging met het lastenstel sel kwam, begon de groepsgeest sterk te spreken en tevens de coalitie te wankelen. De materialistische geest, door den oorlog in alle lagen der bevolking gewekt, droeg tevens het zijne bij om in alle politieke par tijen en wel zeer sterk in de grootste, de Katholieke, welke tevens een volkspartij is, een crisis te verwekken. Wie onze politieke geschiedenis van die jaren beschrijven wil. doet bet best om een verhandeling samen te stellen onder het molto: het politiek advies. Hoeveel pogingen zijn er niet sinds 1918 gedaan om in den toen gevormden Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties be vrediging te brengen? Al die pogingen mis lukten; totdat wij eindelrk na lang tobben staan voor een van onderen opgebouwde R.K. Staatspartij, de eerste Katholieke lan delijke politieke organisa-ie, welke in den vollen zin des woords alle georganiseerde R.K. kiezers omvat. En de tevens noodzake lijk geworden omwerking van het kiesreg lement ligt nog slechts in concept voor ons. Dit is de historische groei der R. K. Staats partij gedurende de tien laatste jaren in korte trekken weergegeven; dit .zijn de factoren, welke daarop hebben ingewerkt. In die" crisis heeft de St. Michelbeweging een fase gevormd, evenals dit de N. K. P. heeft gedaan en ten deele ook de R. K. Volks partij, Wij hebben den opzet, om in de R.K. kiesvereenigingen afzonderlijke cellen te vor men met z.g. studieclubs altijd verkeerd ge acht en wij blijven ook thans nog die poging verkeerd noemen. Hadden de Michaëlisten hun streven gericht op reorganisatie door in de kiesvereenigingen zelf voor hun ideaal te strijden, wij hadden er bij den aanvang af onmiddellijk sympathiek tegenover gestaan. Want reorganisatie was noodig; dat gevoel de een ieder. Wie tot die restauratie bij droeg verdiende dus lof.... En wij willen den Michaëlisten de eer niet onthouden, dat ook hun beweging een aandeel heeft gehad in het nu tot stand gebrachte werk. Maar onze sympathie voor de wijze, waarop zij dit deden, dateert toch eerst van het oogenblik, waarop zij principieel hun zelf standige studieclubs loslieten. De brochure van prof. Veraart, getiteld; „reorganisatie tot R. K. Staatspartij" ver dient dus ter wille der historische waarheid wel eenige aanvulling en correctie.Wie daar mede rekening houdt kan er overigens veel belangwekkends in vinden. Sociëteit „St. Bavo". R.K. Jonge Vrou wenbond, 8 mm. R K. Kantoerbedien den, hall 9. Esperanlo, 8 uur, Praza en Poëzie, 8 uur. Grossiers, 7 uur. Bestuur Me aalbewerkers, 8 uur. Pa tronaat St, Franciscus van Sales. 8 urn. St. Josepsgezellen gebouw, Jarss'raat 59. -Repetit'e zangers-gezellen, half 9 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcer van half 8 tot half 9 uur. Stadsschouwburg. „Dover-Calais", 8 uur. Gem, Concertgebouw, Filmavond Ned. S aatsmijnen. 8 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van lOitot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonas'van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van hoeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavcreen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn vcor Hollandsche meis'es, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereenigir.g Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclassee-ingsvereeniging, aidaeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracnt). Uitsluitend Teief 141:41 Het bestuur van den Kinder Orcnjebond „Prinses Juli na" in het Arrsterclamsche Kw rtier, zond op den 18den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliena, Haar een telegram met gelukwenschen. Hierop mocht het het navolgende bericht ontvangen Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer het bestuur van den Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" te Haarlem, Hoogstderzelver dank over te bren gen voor de gelukwenschen, Hare Majesteit aangeboden, ter gelegenheid van den 18den verjaardag van H. K. H. de Prinses." De Ad judant van Dienst van H. M. de Koningin. De Ordonnance Officier (get.) S. v. GROVESTEIN. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Deze herinnerde aan het bereiken van den 18-jarigen leeftijd door Prinses Juliana en sprak een woord van gelukwensch in verband daarmede. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd f 25.— subsidie te verleenen over 1927 aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs. Het Bureau der Kamer stelde voor, geen subsidie te verleenen aan het 3ë Ned. Espe ranto-Congres. De heer BTJRGERSDIJK is van oordeel, dat handel en industrie met afkeerig moeten staan tegenover Esperanto. Belangstelling moet voor die taal getoond worden. Espe ranto is een taal, waarvan nog niet bewezen is, dat zij onbruikbaar is. De heer BEIJNES meent, dat het houden van liet Congres indirect ten gcede komt aan den handel en stelt daarom vcor f50 te geven. De heer HCOIJ merkt op, dat Esperanto neg niet haar bruikbaarheid bewezen heeft. Spr. staat daarom onverschillig tegenover het voorstel, al wil hij wel een klein bedrag seven. De heer TEDING VAN BERKHOUT gelooft, dat Esperanto altijd een doodgeboren kindje z:al blijven en daarom is hij tegen steun- verleening. De VOORZITTER merkt op, dat het Bureau van oordeel is, dat Esperanto in den handel minder gebruikelijk is. De handel heeft reeds alle gelegenke'd gehad zich één taal eigen te maken. Als Esperanto daartoe geschikt was, zou die taal reeds lang aange nomen zijn in den handel. Daar het Congres dus niet van belang is Voor den lianael, meent het Bureau, dat er geen aanleiding is, subsidie te geven. I-'.'et voorstel-Beijnes wordt verworpen met 10—7 stemmen en dat van het Bureau aan genomen. Benoemingen. Het Bureau stelt voor, in verband met de oyerbrenging der Kamer naar per ceel Nassauplein 6, te benoemen tot huis bewaarders J. Beemsterboer en A. Beemster- boer-Goossens. Het Bureau stelt verder voor, in de plaats van den heer drs. A.H.Marcus tot adjunct secretaris te benoemen mr. A. J. R. Mauritz te Aerdenhout. Voor de benoeming tot ambtenares der Kamer ter bediening van de telefoon centrale wordt voorgesteld mej. Nijboer te I"Ü C Cïïï S t C d C Nog wordt voorgesteld te benoemen tot ambtenaar der Kamer den heer H. Spronk. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Het Huurkoopsysteem. Het Bureau biedt ter vaststelling"een motie aan, waarin de Kamer ris haar oordeel uit spreekt, dat zij het huurkoopstelsel, of onder welke benaming deze wijze van goederen distributie zich aandient, ten sterkste meent te moeten ontraden, waaruit volgt, dat ook de overheid zich van deze wijze van verkoo- pen behoort te onthouden. De heer HOOIJ verdedigt enkele amende menten. Spr. wil achter het woord „goederen distributie" inlrsschen „behalve van kapi taalgoederen". Verder wil spr. laten vervallen het gedeelte: „waaruit volgt, enz." De heer VAN LIEMT meent, dat juist de overheid niet het kuurkoopsysteem m?g toe passen. Men moet van bovenaf beginnen. Spr. is van oordeel, dat deze motie on gewijzigd moet worden aangenomen, om deze funeste wijze van verkoopen zoo sterk mogeliik te bestrijden. De heer BURGERSDIJK zou het leveren ih huurkoop willen beperken tot de produc tieve artikelen en het leveren in huurkoop niet leidt tot het leven hoven zijn stand door iemand. Spr. meent echter, dat het huur koopsysteem niet zonder meer afgekeurd kan worden. De heer HOOIJ verzet zich tegen de over weging van de motie, waarin gesproken wordt van belemmering van den spaarzin en wil deze overweging ook schrappen. De heer TEDING VAN BERKHOUT stelt voor, achter het woord „goederendis tributie" in te lasschen den zin „met uit zondering van die gevallen, waarbij het aan- kcopen van noodzakelijke hulpmiddelen de productie vergemakkelijkt." De verschillende amendementen van den heer Hooij op de overwegingen der motie worden met groote meerderheid van stem men verworpen. Ten gunste van het door den heer Teding van Berkhout ingediende amendement be treffende de toevoeging achter het woord „goecleren.'istributie" trekt de heer Hooij zijn amendement in. Het amendement-Teding van Berklout wordt verworpen met 4 stemmen tegen. De motie zelf wordt dan aangenomen met 3 stemmen tegen. Aansluiting huistelefoon installaties. Het Bureau stelt voor, nogmaals een schrij ven te richten aan den Minister van Water staat, waarin gevraagd wordt, de getroffen maatregelen betreffende aanth iting van huis- telefoon-install ties andermaal in overwe ging te nemen en deze in te trekken. Dit betreft den maatregel, dat dergelijue inst.dlatks alleen op het rijksnet aangesloten mogen zijn, als zij door het Rijk zijn aan gelegd. Aldus besloten, waarna de openbare ver gadering gesloten wordt. LEZING VOOR DE VEREENIGKNG VAN GEVANGENISPERSONEEL. Zaterdagavond j.l. hield de heer G. Broek huizen, hoofd der school voor achterlijke kinderen alhier,eene lezing voor het gevange nispersoneel in de Regentenkamer der straf gevangenis, daartoe welwillend afgestaan door de directie. n Zijn onderwerp luidde „De psychopaten In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer V. d. Veen aan de psycho- patenwet, welke verleden jaar in de St ten- Genera: 1 werd aangenomen en c'i: blijkens de dagbladen zeer waarschijnlijk spoedig in werking Z*1 kunnen treden, nu het Rijk in onderh-ndeling is met de gemeente Lei.-'.en 'om het voormrlige Rijksopvoedingsgesticht aldaar voor dat doel te kunnen bestemmen. De heer Broekhuizen begon met het be grip „psycop'tie" te onderscheiden van „psychose". Beide beteekenen zielslijden, maar terwijl onder psychose eene zuivere vorm van krankzinnigheid wordt verstaan, heeft psychopatie in de praktijk de beteeke- nis verkregen van overgangsvorm tusschen het normale en het krankzinnige. Vroeger werden de psychopaten eenvoudig tot de normalen gerekend, want krankzinnig waren zij nietmen zag in hen echter nog niet den P> HULDIGING H. DE WIJS. D'e H. S. C. Excelsior huldigde op haar gisterenavond ge houden vergadering e'en heer H. de Wijs, brievenbesteller, alhier. Het feit waar deze huldiging voor plaats vend, was, dat de heer de Wijs 4 Mei j.l. o-p zoo n kranige wijze een schippersknecht die in het Spaarne terecht kwam met moeite redde. Voor deze menschhevende daad bcod genoemde vereeniging den heer de Wijs een prachtige zil veren draagmedaille aan. De heer G. H. Stouten, die het woord voerde, wees er ook met nadruk op, dat buiten de gcede lichamelijke beoefening van de zwemsport deze sport levens een hoogst nuttige sport is. Verder roemde spreker ook de mcoie daad door den heer de Wijs volbracht. De heer de Wijs bedankte daarna spreker en de H. S. C. Exce Isior voor de geschonken eere-medaille. overgang, zooals hiervoor aangegeven. De psychopaat kenmerkt zich door a. een innerlijken dwang tot bepaalde hande lingen. b. angsttoestanden, zooals pleinvrees, waanvoorstellingen. Het begint met hersenverweekingde patiënt verliest zijne fijnere beschavingskan ten hij wordt allengs ruwer in zijne hande lingen. Men verwarre, aldus de spreker, de psychopaten niet met de zwakzinnigen. Terwijl de laatste een tekort aan verstande lijke vermogens vertoonen, kunnen de psy chopaten soms zelfs scherp van verstand en buitengewoon begaafd zijn, terwijl onder hen de edelste karakters voorkomen. Daar van zijn treffende voorbeelden. Zij missen een zeker geestelijk evenwicht en de noodige zelfbeheerscb ing. De heer Br. gaf daarop een overzicht van Prof. Ziehens" verdeeling der psychopaten. Ziehen onderscheidde 11 psychopatische constitution, waarvan wel de voornaamste zijn de algemeene, waarbij de aanleg reeds psychopstisch is de hysterische, waarbij het bewustzijn niet geheel verloren is in tegenst-T'i ig met de er 1 pti:che, waarbij het bewustzijn wel geheel afwezig is de paranoïde psychopatische constitutie, waar bij vervolgingswaanzin optreedt en de ob sessieve, die tot dwanghandelingen driift. In de kliniek van Professor Kraepelin constateerde deze, dat psychopaten een zwak centraal zenuwstelsel bezitten zij zijn daar door vlug vermoeid, vertoonen echter eene groote geestelijke activiteit en rusteloosheid. Allen zijn prikkelbaar. Doordat de norm-Ie m.cnsch hen niet in hun optreden begrijpt en zij omgekeerd den normale niet in zijn doen en l'ten kunnen vatten, komen ze steeds in botsing met hunne omgeving en brengt dit de psychopaten meermalen tot uitersten 62% der psychopaten, in de kliniek van Prof. Kraeprlin opgenomen, kwam daar doorpoging tot zelfmoord. Nadat de spreker nog uit voerig de kenmerken der groepenpsychopaten volgens Prof. Kraepelin lied behandeld, kwam hij tot de vraag, hoe wij de psychopa tie kunnen voorkomen. Al is de psychopa tische aanleg bij het kind aanwezig, toch zullen ouders door een ze 'ig, eenvoudig en behoorlijk leven veel er toe kunnen bijdragen, dezen aanleg niet verder tot ontwikkeling te brengen. Zij zullen bij dergelijke naturen niet altijd streng mogen optreden, doch meer malen moeten geven en nemen. De opvoeders zullen dit moeten aanvoelen, en door telkens tactisch tasten (ook dikwijls mistasten) moe ten keren, hoe het psychopatische kind moet worden geleid. Meh vergete niet, dat de Osychop:tische aanleg blijftslechts moet de opvoeding er op gericht zijn, het psychopa tische kind evenwichtiger te maken. Zoo zal ook het psychopatengesticnt slechts kunnen dienen, om deze naturen, zwevend tusschen het normale en het abnormale-mis- dadige individu, door regelmatigen, gescliik ten arbeid meer zielsevenwicht bij te brengen om alzoo de maatschappij en de psychopaten zelf tegen hun abnormale handelingen te beveiligen. Met een woord van hnrtelijken dank aan den heer Broek', t i .en voor ie s 'eerz am be toog, dat met vele voorbeelden uit ce praktijk werd geillustreerd, sloot de voorzitter dezen avond. ACTIE BRANDSTOFWERKERS. Gisteren is weder opnieuw een staking van brandstefwerkers uitgebroken bij het lossen van een schip kelen, bestemd vcor de ccö'pe ratie „De Eendracht". De strijd ging om het feit, dat van werbnemerszijde de lessing met 7 man verzocht werd, terwijl de heer B., die het loswerk l ad aangenomen, niet meer dan 6 man wilde Daar de werknemers bier niet mede accoord gingen werd niet met de werk zaamheden begonnen, waarop de aannemer van het loswerk B. met zijn zoon onder grccte belangstelling met z'n beiden zoo zijn be gonnen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONT WIKKELING EN ARB. REISVEREENI- GING. Tusschen de besturen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en van de Ned. Arbeiders Reisvereeniging is overeenstem ming verkregen ten aanzien van een vorm van samenwerking, die reeds dezen zomer in werking kan treden. Hierdoor wordt aan de leden van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling de gelegenheid open gesteld om op dezelfde voorwaarde als de leden van de Ar beiders Reisvereeniging deel te nemen aan de reizen, die worden georganiseerd. Door de leden van beide corporaties kan aan elkanders te organiseeren excursies wor den deel genomen. DE PETROLEUMMAATSCHAPPIJ FRANCO EGYPTIENNE. Naar men ons mededeelt is het hier ter ste de gevestigde depót van de petrcleuminaat- schappij Franco Egyptienne, hetwelk ge vestigd was aan den Spaamdammerweg dooi de maatschappij Pet'rolifere overgenomen. Bij dezen overgang heeft de maatschappij Petrclifere voorlccpig ook Let geheele perso neel mede overgenomen, doch op andere ar beidsvoorwaarden als voorheen geldend was. Naar aanleiding hiervan heeft de afdeeling Haarlem van den Centr. Bond van Trans portarbeiders met de Petroleumbezorgers een vergadering uitgeschreven op Donderdag a. s. ter bespreking van deze nieuw getroffen regeling. Gisteravond had in het gebouw „Sint Bavo", de wekelijksche repetitie plaats van St. Cr.ecilia; Daar dit mannenkoor op het Nationaal Concours te Zandvoort jJ. Zonadg den Eersten pri's had weten te behalen, droeg deze eerste bijeenkomst een eenigszins feestelijk karakter. In een kort openings woord heette de 2e voorzitter de talrijke aanwezigen welkom, en feliciteerde het kocsr en den Directeur met het behaalde succes. Spr. las hierr.a de rapporten der juryleden voor. Inmi'dels verscheen de le voorzitter ter vergadering aan wien het woerd werd overgedragen. Spr. zeide o,m, dat het vcor een ver eeniging, die pas één jaar bestaat, een groot succes is, den lsten prijs to behalen. Spr. dankte namens de leden hun Direc teur den heer Rooyakkers, aan wien het te darken is, cVvt de vereenignig na één jaar clit reeds wist to bereiken. Een krach tig applaus besloot deze rede, waarna het Strijdlied van het R.K Werkliedenverbond enthousiast werd gezongen. Vervolgens worden eenige adspirart-leden voorgedra gen. Een der leden vroeg en verkreeg hier na het woord en deelde mede, dat zich uit ce leden een ccm'té heeft gevormd, dat zich ten dorl stelt het koor „Sint Caecilia" een vaandel aan te bieden. Spr. verzocht rlle medewerking en deed een beroep op R.K. Heeren zangers om vooral lid te worden v.n.n „St. Caecilia", De heer Dekker, 2e voerz, van. de R.K. Volksbond, feliciteerde nog de jonge onder afd, en haar Directeur, en sprak den wensch uit dat het mannenkoor groot zal wore en en veel dergelijke successen zal bereiken. Na nog even gerepeteerd te hebben, en verder eenige mededeelingen worden ge daan., besloot de voorzitter met een kort woord deze gezellige bijeenkomst. In de versierde gymnastiekzaal waren .gisteren alle leerlingen en het personeel oiieen, om afscheid te nemen van den Z.Eerw, Heer J, Th. Jacobs. Het bestuur was vertegenwoordigd door den loco-voorziiter, Mr. J. N. J. C. Heer- kens Thijssen. Binnenkomend werd Pastoor Jacobs met handgeklap en gejuicht ontvangen. Eerst kwam een der oudste leerlingen naar voren, om in een aardig zelf opge steld specchje namens allen een woord van afscheid te spreken aan den verlrekkenden godsdicnslleeraar. Daarna nam het hoofd der school het woord. Hij wees op de lange jaren, gedu rende welke Pastoor Jacobs aan de school is verbonden geweest; verbonden vooral uoor banden van innige genegenheid en liefde voor de leerlingen, een genegenheid, die zich bij elke les en elke ontmoeting deed aanvoelen. Spr. dankte voorts den scheidender latraar vcor zijn zorg en toewijding voor de ,oviale en preltige samenwerking die steeds bestond tuschen Pastoor Jacobs en hoofd en personeel der school. Spr. eindigde met den -wensch uit tc preken, dat eenzelfde band van genegen heid en liefde zich zal vormen tusschen de nicuv/benoemden pastoor en zijn pa rochianen, als hier bestond tusschen hem er. dt leerlingen dezer school. Mr. H eerkens Thijssen voerde daarna het .voord uit naam van het bestuur. Hij me moreerde de groote verdiensten van der ZeerEerw, heer Jacobs, om zijn uitstekende pacdagog'sche en liefderijke leiding bij dc godsdienlige opvoeding der leerlingen en "af de verzekering dat het bestuur steeds overtuigd was dit deel van het onderwijs in goede handen te weten. Spr. feliciteerde de parochianen van Het Kalf roet hun eminenten nieuwen herder, die als kapelaan in zijn werken zoo rijke belof te daartoe heeft gegeven. De Z. E. Heer Jacobs nam ontroerd af scheid van dc leerlingen, die hem zoo lief waren, prees hen om hun ijver en gedrag, en gaf hun -een laatte vermaning. Een leerling der school bood nu Pastoor Jacobs het aandenken aan van de leerlingen en het personeel van de school bestaande in een mooie collectie kristallen glazen er schotels, die met waardeering en in dank werd aanvaard. Na een kleine tractalie der leerlingen door den heer.gaanden leeraar, was de korte plechMghe'd geëindigd. De Z.Feuw. Heer Jacobs zal 'steeds met vreugde kurren teni-'z'en rp het g:oo'c -nadeel, dat h'i in die 'aren gehad heeft -n 'e gec:te'i." e leiding en vorming van dc 'oth.epeke je-'gd van Haarlem. A.s. Dondeidagavond zal bovengenoemde bond in het gebouw „Sint Bavo" een Jaar vergadering houden. De agenda vermeldt; 'aarverslag van den penningmeester /n se cretaris, voorts bespreking actie, en be stuursverkiezing De aftredenden stellen zich wederom herkiesbaar. Het bestuur ver- De Eerste Kamer heeft gisteren o.m. eenige naturalisatie-ontwerpen goedgekeurd De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van de begrooting van Cura9ao 1927. Verschenen is het gewijzigd ontwerp van wet tot r.adere regeling van de Col'"ve arbeidsovereenkomst met het verslag der commisie van voorbereiding. Het Centraal Comité tot bevordering van R. K. Fatronaatsbclangen heeft een adres gezonden aangaande de wijziging van art. 88 der Arbeidswet. De Middenstandsraad heeft advies uitge bracht betreffende de voorgestelde herzie ning der drankwet. Op den onbewaakten overweg tusschea Rijssen en Almelo is een kind door den trein vermorzeld. De burgemeesters der drie groote steden hebben besloten stelselmatig films met com munistische propaganda te weren. Voor interneering in Indië zijn thans 1000 personen voorgedragen. De Britsche Koloniale conferentie gisteren te Londen geopend. Een rede van Amery, Jen minister van Koloniën. Inzake het luciiers-monopolie zal Poïn- -aré dc kwestie van vertrouwen stellen. De drie mogendheden-conferentie inzake de beperking van de bewapening ter zee za) 20 Juni a.s. te Genève worden gehouden. i De burgeroorlog in China opnieuw ont brand. Barometerstand 9 uur v.m. 7.75 vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 8.12. Medegedeeld door het Kon. Met. Inst. te De Bilt. Mogelijk tijdelijk krachtige later afnemen de wind uit Noordelijke richting; zwaarbe wolkt, waarschijnlijk eenige regenbuien; overdag iets minder guur, des nachts zelfde temperatuur. trouwt er op dat deze leden gevolg zullen geven aan de uitnoodigingen, die reeds aan de leden zijn toegezonden. De kapitein het slachtoffer. UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit- spraak gedaan inzake den brand in de ladinp van het stoomschip „Vechtstroom", waarbij de gezagvoerder om het leven is gekomen. De Raad is van oordeel dat <}e oorzaak van dit ongeval niet met zekerheid is vasT f te stellen. Dit neemt echter niet weg, dat hie- ,u wel met zekerheid eenige feiten kunnen wer den geconstateerd, welke voor de veiligheid ,1 ter zee van belang zijn. Toen de eerste stuurman bemerkte dat da kapitein, die zeven uren te voren de bru- had verlaten, was overleden, was er niets van - brand of broeiing aan boord te bespeurerv f Men dacht daar zelfs niet aan en men wt - overtuigd dat de kapitein aan bartverlammin.j!|/ was overleden. Uit hetgeen daarna is gecor- stateerd blijkt dat de kapitein door de ver stikkende gassen uit ruim I in bet bijzonder koolmonoxyde, den dood heeft gevende: G Het vergiftigde gas meet dus uit het ruiin zijn weg hebben gevonden naar de hut vza den kapitein. De mogelijkheid dat broeiing: producten hun weg vinden uit het laadrui' 1 naar bewoonde verblijven moet naar 's Raac s oordeel uitgesloten zijn. De raad moet de toegepaste wijze van be lading ontraden. Niet zoozeer om het geva r voor zelfontbranding van de houtskool, ma r ook om de groote bemoeilijking van het bh - scbingswerk, waarbij het blusschingsmidt .1 bij uitnemendheid, n.l. water door de ar - wezigheid van carbid niet benut kan wori ';f| Dit geldt in hoofdzaak het laden van de hou' - 1 kool op de carbid. Tegen 't laden van bcut - kool en carbid in hetzelfde ruim meent t e Raad voor deze zeer korte trajecten wanneer bij de belading nauwkeurig op den toestar. J van blikken en balen acht wordt geslarer, reen overwegend bezwaar te rrcete maler, al dient de combinatie te werden yermede.: •'ndien zulks niet al te bezwaarlijk is. Gistermiddag ongeveer half 5 is met geen gevolg te water gelaten een Hopper-zuiger, die ctoor de Werf „Conrad" als voorraad rtebouwd is dus nog geen bestemming heeft Deze Hopper-zuiger heeft een afmeting vat: 64 M. lang, 10 M. breed, de hclte is 5 M. e: de laadruimte bedraagt 500 M3. Het ge vaarte ligt thans in de haven, en moe nog voorzien worden van motoren, ma chinerieën enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1