V erkeers,ongevallen. ■■8 LOTTGERING LGR. HOUTSTRAAT 5a DE SPÜARNEBANK e/i' Faillissementen DOODELIJK ONGELUK BIJ HET HOOGOVENBEDRIJF. DE GRENSWIJZIGING. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN RIJKSSTRAATWEG. Rijwiel ontvreemd. Filmavond over Oostenrijk. Ned. Arbeiders Reisvereeniging „De Natuurvrienden." DE ELECTRICITEÏTS-TARIEVEN. INVOERING VAN EEN NACHTTARIEF. Examens Krankzinnigenverpleging. DE H. E. B. A. Pater Borromaeus. De vuilnisbelt van Bioemendaal Programma Bond van huiseigenaren. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Waarschuwing. De concerten in den Hout. Gemeentezaken. De sluisbouw te IJmuiden. Het borstbeeld van willen den heer Merens. Staatsvisschershavenbedriji te IJmuiden. Programma De paspoorten-ellende. GRENSWIJZIGING HAARLEM. Het aantal inwoners. Eindexamens aan kweekscholen. Een geweigerde vergoeding volgens de L. O.-Wet 1920. Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap. AUTOBUS-CONCESSIES. voor pSissooren en stoppage BURGERLIJKE STAND. ïoiVs LAATSTE NIEUWS. Houtfabriek afgebrand. Een S-jarig meisje verbrand. Moutfabriek afgebrand. Vergiftiging? v De Fran8che troepen uit het bezette gebied. De bescherming der Duitsche republiek. De vermiste vliegers. De toestand kritiek. Het onderzoek op den Oceaan. Ver geefsche opsporings pogingen. HEEMSTEDE. ELOEMENDAAL. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 10 Mei zijn door de Haarlemsche Recht bank in staat van faillissement verklaard: H. Th. M. van Balgooy, zich noemende en schrijvende H. van Balgooy, kunstschil der te Haarlem, Frans Halsstraat 25, curator Mr. W. de Rijke alhier; J. v. d. Reep, ook we/ handelende onder den naam of firma Wed. Keur, Brederode- laan te Santpoort, curator Mr. F. J. D. Theyse alhier. H. A, Pino zich noemende en schrijvende A. Pino, werktuigkundig ingenieur te Haar lem, Jan Steenstraat SI; curator Mr. Silvain Groen alhier; Rechter Commissaris Mr. Dr. W. F. H. Schutte alhier. Opgeheven werden de faillissementen, door gebrek aan actief, van: F. Kruyer, vroeger handelaar in comesti bles en gevogelte te Heemstede aan den Binnenweg 24, thans zonder beroep te Haar lem, curator Mr. F. A. Davidson alhier; H. D. N. Croese vertegenwoordiger van advertentiebladen te Zandvoort; curator Mr. F. J. Gerritsen alhier; J. F. L. de Zwart, winkelier in bedden te Haarlem, Cornelissteeg 9; curator Mr. L. G. van Dam alhier; L. C. Mooy, bloembollenkweeker te Haar lem; curator Mr. T. A. M. A, van Loben Seis alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelmgslijst van: de Handelsvennootschap onder de firma Wouterse en Groeneveld, schildersbedrijf te Schoten, curator Mr S. Groen; C. J. Bakker, te Haarlem, Zijlstraat 69; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis, alhier. In den afgeloopen nacht, omstreeks 3 uur, heeft op het terrein van 't Hoogovenbedrijf te IJmuiden een doodelijk ongeluk plaats gehad. De eerste smelter van het bedrijf, v. D. genaamd, is bij het oversteken van de spoorlijn door een z.g. weegwagen aangere den. De ongelukige werd onmiddellijk ge dood. Hij was gehuwd en woonde in de Breesaap te IJmuiden. Het lijk is hedenochtend naar de woning der familie overgebracht. In verband met wat wij reeds hierover be richt hebben, kunnen wij nog nader mede- deelen, dat deze week alle voormalige Heem stedenaren, wonende ten westen van de Leidschevaart en die thans bij Groot-Haar lem gekomen zijn, aangesloten zullen wor den aan het electrische net voor directe levering door Haarlem. Zij zullen dan, waar op wij ook reeds meermalen de aandacht gevestigd hebben, gaan profiteeren van het dubbelhuishoud- en winkeltarief. Binnenkort zullen ook de bewoners van het Bosch- en Vaartkwartier direct door Haarlem bediend worden. Dit kan nog niet direct, omdat eerst een nieuwe kabel moet worden gelegd vanaf den Schalkwijkerweg naar de Van Merlelaan. Dit is noodig om het Haarlemsche net geheel te isoleeren van het Heemsteedsche net. Het kabelhuisje, dat nabij de Prinsessekade staat, zal afgebroken worden en verplaatst worden naar de Laan yan Rozenburg. Een dubbele kabel zal hier naar toé ge legd worden voor de levering van electrische stroom door Heemstede aan Haarlem. Gistermiddag omstreeks half 6 reed op den Rijksstraatweg biji de Spaarnhoven- straat de 52-jarige J. M„ vuurwerker, wo- n.®n(?e Colensosstraat 54zwart, op zijn rijwiel, van de richting Velsen in de rich ting Haarlem. Van den anderen kant kwam een auto bus. Beide reden op het voor hen rechter gedeel e van den weg, doch op het geas- phalteerde middengedeelte. M. reed rechts van een collega H. Voor hem uit ging een handwagen. Om deze links te passeeren reed H. vooruit. M. die aldus ach'er hem kwam raakte met zijn rijwiel even tegen het achterwiel van H. Hij raak'e zijn stuur kwijt en maakte een onverwachte zwen king naar links. De autobus-bestuurder haalde aanvankelijk meer naar rechts uit om aan M. nog meer ruimte tot passeeren te geven, hoewel tusschen hem en den hand wagen voldoende ruimte was. M. bleef naar links gaan. Hoewel hierna de chauffeur krach ig remde en spoedig stilstond, kon hij niet meer verhinderen dat M. tegen den bus botste. Door den schok sloeg hij van zijn rijwiel op de motorkap met het hoofd en handen legen de voorruit. Daarna viel M. op s raat. Hij had een hoofdwonde en een wonde aan de handen en is naar een nabij gelegen perceel binnen gedragen, waar hij voorloopig werd verbonden door een lid van O. D. en een dokter. Vervol gens is hij weggebracht naar de Maria Stichting De toestand is zeer bedenkelijk. Hij bracht een onrustigen nacht door. Door de politie is aangifte gedaan, dat voor een café in de Barkenrodesteeg giste renavond een rijwiel is ontvreemd. In den Schouwburg Jansweg draaide gis teren voor een goed gevulde zaal een film over Oostenrijk, uitgebracht door de direc tie der Oostenriiksche Spoorwegen als propaganda voor Oostenrijk als toeristen- land. De lilm is een onderdeel der op last van den Volkenbond voor hetzelfde doel vervaardigde rolprent. De zes acten be oogen dus den vreemdelingen een indruk te geven van mooi Oostenrijk en hen op te wekken zelf te komen en te bewonderen. Daartoe zijn cinematografische opnamen ge maakt van de mooiste plekjes en steden. De reis op het witte doek ging van Bre- genz naar Innsbrück en vandaar naar Salz burg en Linz. De toch wordt met allerlei vervoermiddelen gemaakt, booten, trein, tandradbanen en de postauto's die Oosten rijk in alle richtingen doorkruisen. Van de steden, die de revue passeerden, was na tuurlijk Weenen, de hoofdstad, de voor naamste, met de vele gebouwen, kerken, musea parken enz. Het spreekt van zelf dat de film slechts een overzicht gaf van natuurschoon en an dere aantrekkelijkheden, die, zooals de heer Tulp, vertegenwoordiger der Oostenrijksche Spoorwegen zcide, Oostenrijk maken tot het toeristenland bij uitnemendheid. Het reisprogramma gedurende het zomcr- seizcei bevat een 75-tal bir.nen- en bui- tenlandsche reizen, waaronder: 8 reizen naar Valkenburg, Giethoorn enz.; 17 reizen naar België, Brussel, Ardennen, Hsstiere, Luxem burg enz.; 3 reizen naar Frankrijk, Parijs, Normandië; 30 reizen naar Zwitserland, En- gauin, St. Moritz, Davos, Mc.ntreux, Laucan- na Zcrmatt Sustenpas, Berner-overland, Meirin-'en. Interlaken ene.; 10 reizen naar Duitschlard, Rijn, Hartz, Heidelberg, Zwarte Woud enz.; 2 reizen naar Oostenrijk; 1 reis naar Engeland; 3 autotochten naar Arden nen Luxemburg enz.; 1 autotocht door ons mooi Nederland. Ook zullen er weer speciale goedkoope reizen gemaakt worden voor 8 dagen naar Zwitserland 63, een Vereerigingsrëis 7 da gen naar Meiringen en Interlaken voor 60 en 8 dagen naar Parijs voor 85, Naar wij vernemen, zal bij de behandeling der voors'ellen, be'reftende de electriciteits- tarieven door den raad ook behandeld wor den het voorstel tot invoering van een nacht- 'arief. Dit tarief zal bedragen 2K cent per K.W.U.; dit is nog 1 cent goedkooper dan het nach'tarief van het P.E.N. Dit tarief wordt vooral ingevoerd met het oog op het gebruiken van zgn, zelf-accumu- leerer.de toestellen. O.m. komt dit ten goede aan de electrische verwarming van water voor vulling van geiisers, van waschkuipen, enz. Men verkrijgt dan op goedkoope wijze warm water voor die verschillende doel einden. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Belhesda-Sarepta te Haarlem De uitslag is als volgt: Eerste overgangs examen 8 candidaten, afgewezen 2, geslaagd; J. Brandwijk. J. Brouwer. A. Bruijne, D. van Dullemsn. T. Boeda en A. E, Schreuder. Men deelt ons mede dat de aan de bak kerij grenzende verkoopruimte wordt in gericht door de ateliers voor artistieke bin nenhuiskunst „A.V.A.B." Spaarne 48, al hier, naar ontwerp van den binnenhuis ar chitect S. Zonneveld Jr. Uit een gisteren geplaatste advertentie zou men kunnen opmaken, dat pater Bor romaeus de Greeve in Haarlem zou komen spreken. Dit is echter niet het geval. Hij spreekt niet hier ter stede doch te Hillegom en de advertentie bedo-lde dan ook de Hillegom- mers op te wekken, naar hem te gaan luisteren. Men schrijft ons; Vlen zullen niet weten, en vooral dc Haarlemsche ingezetenen niet, dat Bloemdaal zijn reiniging en afval de poneert ver buiten de kom dier gemeente. Wij meenen zelfs, dat het nu Haarlem ge- word enis en die gemeentereiniging zich bevindt aan de Delft, tusschen Kleverlaan en J. Gysenvaart. Die het zeer goed weten, dat zijn de bewoners rondom die reinigng Dezen re gelen dienen dan ook om te wijzen op den onhoudbaren toestand daar voor de om wonden.. Zondag 1.1. tot zelfs gister brandde daar de afval en Zondag was het zóó bar d,a.t een zwaar rookgordijn het heerlijke zo merweer door ontzettenden stank voor de omwonenden vergalde. Het rookgordijn hing tot boven de Kleverlaan en de ge meente speelplaatsen. Dit duurt al langen tijd en is onhoudbaar. Wij zijn op verken ning uitgegaan en vernamen, dat de toe stand de gemeente Bioemendaal nu toch ook wel verontruste, want Zondag zijn er nog gemeentelijke opzichters van Bioemen daal op de brandende vuilnisbelt geweest De oorzaak was dat de straatjeugd er weer een brandje gesticht hadden. Maar die oorzaak is zoo oud, want velt jaren hcbbe.p wij die -bcH *d?n, branden en nu wort het toch zeker tijd dat hieraan paal en perk gesteld wordt. Bij informatie ter bevoegde plaatse is ons gebleken, dat de Bloemendaalsche vuil nisbelt gelegen is op een terrein, dat aan de gemeente Velsen behoort en door Eloemendaal gehuurd is*. De brand is met door gemeente-arbeiders gemaakt, maar door de straatjeugd van Santpoort. Blusschen was niet gemakkelijk, daar het vuur diep had ingevreten. Velsen kon d enbrand niet bestrijden, daar de slan gen op de waterleiding aangesloten en over de spoorbaan gelegd moesten worden. De verontschuldiging van Bioemendaal, De verontschuldiging van Bioemendaal, dat niot gebluscht kon worden en dat de schuld te zceken is bij de straatjeugd, lijkt ons eenigszir.s naief. Waar bij eventueeien brand de omwonenden zooveel overlast ondervinden, is het billijk dat Bioemendaal door bewaking of anderszins voorkomt, dat de jeugd zich roet brandje stichten ver maakt. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 12 Mei 1927, 's avonds van TA8'A uur, door den heer Georg Robert. 1. Kleines harmonis-ches Labyrin'h J. S. Bach. 2. Fantaisie C majeur C. Franck. 3. Benedic us Max Reger. 4. Inleiding en Allegro uit de 1ste Sonate A. Gruilr.) nt. 5. Messe de Mariage Th. Dubois a. Entree du Cortège b. Bénèdic ion nuptiale. c. Offerte' re. d. Invocation. e. Lans Deo (Sortie!. In hotel Lion d'Or wordt 18 en 19 Mei a.s. het congres gehouJen van den Ned. Bond van woon- en huiseigenaren. De afdeeling Haarlem van bovengenoem de verecniging houdt een excursie naar de Breesaap op Zondag 15 Mei; naar de kwee- kerij van den heer Sipkes, Zijlweg, Donder dag 19 Mei en naar het Naardermeer Twee den Pinksterdag. TELEFOONDIENST UMUIDEN. In verband met de gevoerde correspon dentie met den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te HaarFm, inzake den telefoon nachtdienst te IJmuiden. heeft de Kamer van Koophandel bericht ontvangen, dat na de indien tsteiling van de nieuwe telefoon centrale te IJmuiden. het kantoor aldaar doorloopend voor den telefoondienst zal worden opengesteld. Het laat zich aanzien, dat de nieuwe centrale omstreeks Juli 1927 gereed zal zijn. Aangezien den Armenraad bekend is, dat er ingezetenen zijn, die con'ribuceren aan een „Werkverschaffing en Ondersteuning aan blinden en andere hulpbehoevenden," CeUbess'raat 21 te Ams'erdam, wordt door hen gewaarschuwd, dat deze werkverschaf fing geen instelling van maa'schappelijk hulpbetoon is. maar een zuiver particuliere onderneming, d;e uit een oogpunt van alge meen belang niet den minsten steun ver dient. Naar wij vernemen, is he' bestuur van de II. O. V. met het gemeentebestuur tot over eenstemming gekomen omtrent hét geven van concerten in den Hout. Zooals men weet, wenschte het bestuur der H. O. V. eerder mei die concerten te beginnen dan 15 Mei. Als een der motieven werd o.m. aangevoerd, dat de H. O, V. 40 concerten moet geven en daarmede niet ge reed kan komen, ais daar eerst 15 Mei mee begonnen kan worden. Het gemeentebestuur heelt er nu in be willigd, dat de concerten vroeger aanvangen en dat van morgenavond gaat in ieder ge val door. B, en W. stellen voor, van de Gebrs. van Rijswijk gratis over te nemen 1256 M2 grond, gelegen aan de Leidschevaart. Tevens vragen zij een crediet van 8500 aan voor de uitvoering van openbare wer ken op dien grond. B. en W. bicden ter vaststelling aan de lijst van leden en plaatsvervangende leden der hoofds'embureaux in de drie kieskrin gen voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Naar we vernemen zullen dezer dagen ongeveer vijftig werklieden, werkzaam bij de Amsterdamsche Ballast Maa'schappij te IJmuiden, worden ontslagen. Dit ontslag is een gevolg van het gereedkomen van het uitgraven van de putten voor den sluisbouw. Op 11 Juni zal het borstbeeld, dat wijlen den heer Merens, gewezen consul van Ser vië, werd geschonken bij zijn zeventigsten verjaardag, worden overgedragen aan het West-Friesch museum te Hoorn, om in de Merenskamcr te worden geplaatst. De heer Merens was in Hoorn geboren. Commissie voor de reorganisatie. De ministers van Wa'erstaat en Financiën hebben onlangs ingesteld een in.crdeparte- mentale commissie voor de reorganisatie van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. De commissie is samengesteld uit de heeren W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur- directeur van den Rijks wa'erstaat te Haar lem (tevens voorziter); F. J. H. Schneiders, directeur van het Staa'svisschershavenbe- drijf te IJmuiden; mr. F. de Boer en H. Sieperda, bezuinigingsinspecteurs bij het departement van Financiën en mr. J. Draaycr, referendaris bij het departement van Waterstaat (tevens secretaris). De com missie heeft reeds haar werkzaamheden aan gevangen. der H. O. V.-Muzickuitvoering in den Hout op Donderdag 12 Mei, te 8 uur. 1. Teufelsmarsch F. v. Suppe 2. Rakoczy Ouverture Keler Beta 3. Aubade aux Mariees C. Lacombe. 4. Fantasie de l'opera Samson et Dalila C. Saint-Sains. Pauze. 5. Ouverture „Les Dragons de Villars Al Maillart. 6. Selection of The Geisha Sidny Jones. 7. Zwei Ungarische Tanze J. Brahms. 8. Ballet de Topera Faust Ch. Gounod Het Hbld. schrijit: In een artikeltje, dat een °,nzer correspondenten wijdde aan de moeilijk heden, welke stadgenooten, rsjecho-SlO- waaksche staatsburgers, woonachtsg te Am- sterdag, aan de grens hadden ondervonden, is o.a. gezegd, dat blijkbaar ook de Amster- ctamsche polnie niet op de hoogdte wa. van de bevoorrechte positie der Tsjechen op het stuk van verblijf in Nederland. De po litie had 'narhélljk d'eri Tsjechen geen andere verblijfsvergunning behoeven te geven, zoo-1 lang zij dn' het bezit zijn van een geldig vi sum op hun paspoort. Van de zijde der Am sterdamsche centrale recherche deelt men ons mede, dat harerzijds geen fout is ge maakt. Verblijfsvergunningen aan Tsjechen zijn slechts verleend wanneer een geldig visum a.litp of afgeloopen was. Onze politie deelt den Tsjechen, die een dergelijke ver gunning vragen, uitdrukkelijk mede dat die vergunningen automatisch vervallen zoodra zij het land verlaten. Dat die voorschriften zeer ondoelmatig zijn is een andere zaak. Men mag aanne men, dat de hoofdcommissaris van politie zich wel terdege op de hoogte stelt, vóór hij een verblijfsvergunning geeft. Het is toch absurd, dat zoo'n vergunning automatisch vervalt, als iemand voor een paar dagen bet land verlaat. De vergissing blijkens ons eerste arti keltje door een consul-generaal in Duitsch- land begaan, blijkt ook door andere van onze consulaire vertegenwoordigers in dat land te zijn gemaakt. Een onzer Haarlemsche lezers bijv. meldt ons: Door ziekte van mijn vader, woonachtig in een kleinere stad in Noord-Bohemen, werd ik eenige dagen voor Paschen telegra fisch naar huis ontboden. Door het eerste stuk in uw geëerd blad attent gemaakt op de moeilijkheden aan de grens, richtte ik mij tot de Haarlemsche politie om inlichtin gen en verzocht mij een middel te willen noemen, waardoor ik niet genoodzaakt was voor de terugreis naar Haarlem, waar ik reeds zes jaren woonachtig ben een visum verleend door een Nederlandschen consul in het buitenland aan te vragen. Ik ontving het antwoord, dat ik in ieder geval een ver gunning van de politie moest hebben, en dat ik mij aan het verplichte visum niet kon onttrekken. Ik moest dus voor het verkrij gen van dit visum een reis van ca. zeven uur naar Praag maken, want in mijn ge boorteplaats is natuurlijk geen Nederland sche consul en het zenden per post had mij nog langer opgehouden. In Praag moest ik voor het visum, dat overigens maar zes maanden geldig is, ca. 6 betalen en daar he^t consulaat gedurende de Paaschdagen gesloten was, kon ik eerst twee dagen later naar Neerland terugkomen dan ik verlof had, dit alles niettegenstaande ik reeds een verblijfsvergunning van de Haarlemsche po litie bezat. Door de Nederlandsche paspoor tencontrole werd mij wel in het vertrouwen gezegd, dat ik er wel zonder visum weer in mocht, maar. Zóó zien dus onder bepaalde omstandig heden de aan ons Tsjechen verleende „ffl- ciliteitcn'' er uit. Het merkwaardige ervan is, dat de Haarlemsche politie beweerde, dat het nu toch voor mij zooveel gemakke lijker en goedkooper was dan vroeger, toen ik jaarlijks bij het Rijkspaspoortenkantoor een visum voor 6 moest aanvragen. Uit het bovenstaande rp] duidelijk blijken, dat het in Praag gehaalde visum, noch gemak kelijk noch goedkoop was! Verder beweer de dc politie, dat bet visum voor Tsjechen reeds lang afgeschaft zou zijn, indien niet de Tsjechische regeering ook voor Neder landers een visum zou eischen. Het laatste is inderdaad het geval, maar een Nederlan der ontvangt bij bet Tsjecische consulaat in Amsterdam zonder meer een verblijfs vergunning voor een jaar in Tsjecho-Slo- wakije voor het bedrag van 6 eri kan ge durende dien tijd zoo dikwijls in- en uit reizen als hij maar wil. Een Tsjech ont vangt voor hetzelfde bedrag een verblijfs vergunning van maar zes maanden in Ne derland; die dan wel door een kosteloozè vergunning van de politie voor weder' zes maanden kan worden aangevuld, maar die onmiddellijk vervalt indien men de Neder landsche grens heeft overschreden. De „faciliteit" voor de Tsjechen berust dus nog j niet eens op gelijke rechten voor Neder- I landers in Tsjecho-SIowakije. Op 30 April bestond de bevolking van Haarlem uit 37879 mann. en 42176 vr„ to taal 80055. Door de grenswijziging werd dit anatal vermeerderd door inwoners overge komen uit Schoten 10440 mann. en 10524 vr., totaal 20954; Spaarndam (ged.) 391 mann. en 361 vr., totaal 752; Heemstede (ged.) 2275 mann. en 3234 vr., totaal 5509; Bioemendaal (ged.) 1155 mann. en 1389 vr., tqtaal 2544; Haarlemmcrliede c.a. (ged.) 741 mann, en 677 vr., totaal 1418; een totale vermeerdering van 15002 mann. en 16185 vr., totaal 31187 inwone-s. Zoodat de bevolking op 1 Mei 1927 bed- stond uit: 52E81 M., 58361 V. Totaal 111.242. De bevolking van Spaarndam telde op 30 April 1927 478 M„ 457 V. Totaal 935. Daar van gingen naar Velsen 87 M. 69 V. Totaal 183. Naar Haarlem gingen dus over 391 M. 361 V. Totaal 752. j Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zijn aangewezen de gecommitteerden bij de eindexamens in 1927 der Rijks-, gemeentelijke en bijzon dere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en wel in de vierde hoofd inspectie als gecommitterden G. H. Weustink, ins pecteur van het lage onderwijs in de inspectie Haarlem, te Haar lem (voorzitter) mr. P. Langeveld, advocaat en procureur, te Alkmaar M. J. van Doorn sr., oud-Indisch ambte naar, te Oegstgeest als plaatsvervangende gecommitteerden D. L. Harms, voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoorn R. G. Veenenbos, ingenieur te Bergen (N.-H.) mevrouw M. DunQuispel, te Alkmaar voor de Rijkskweekscholen te Alkmaar en Zaandam als gecommitteerden G. Ch. Dun, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Helder, te Alkmaar (voorzitter) dr. E. O. J. Wiebols, accountant, te Alk maar mr. H. A. J. M. Kusters, advocaat en pro cureur, te Alkmaar als plaatsvervangende gecommitteerden dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hoorn H. K. de Wild, industrieel, te Alkmaar mevrouw G. J. Verwaalvan Schaarden burg, te Alkmaar, voor de Roomsch-Katholieke kweek scholen te Bergen (N.-H.), Loudelsweg 2, en Beverwijk, Baanstraat 86a als gecommitteerden K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspectie, te Haarlem (voorzitter) F. J. M. Tonino, accountant, te Haarlem dr. J. Weener, predikant, te Haarlem als plaatsvervangende gecommitteerden P. Th. Jansen, rustend hoofd eener op leidingsschool te Haarlem mr. F. J. Gerritsen, verbonden aan een bankinstelling te Haarlem mevr. A. KleynRatering, te Haarlem, voor de Da Costa-Kweekschool, N. Gracht 98, en voor de Nutskweekschool, Haze- paterslaan 34, te Haarlem als gecommitteerde voor de Rijkskweek school te Utrecht en de Roomsch-Katholieke kweekschool, Oude Amersfoortsche weg "•eg 59, te Hilversum, o.m. J. Ch. Vintges, i specteur der Vincentius-scholen, wonende ie Haarlem als plaatsvervangend gecommitteerden voor de Rijkskweekschool te Hilversum en de Ge reformeerde kweekschool, Kerkstraat 107, te Amsterdam o»m. Tj, Sterringa, inspc- teur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, te Haarlem mej. G. H. J. van der Moeien, te Haarlem, als gecommitteerde voor de Hervormde kweekschool (Plantage Middellaan 21) en de Roomsch-Katholieke kweekschool (Korte Prinsengracht 19) te Amsterdam, o.m. S. Anema, schoolopziener in de inspectie Am sterdam, te Haarlem (voorzitter) als gecommitteerde voor de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam o.m. ds. J. D. van Calcar, predikant ts Wijk aan Zee en Duin en als plaatsvervangende gecommit teerden o.m. P. Voogd, lid van den Onder wijsraad, te Haarlem en mevr. J. C. M. Weus tinkvan Vlijmen, te Haarlem als gecommitteerden A. G. Boes, oud schoolopziener te Haarlem (voorzitter) mej. A. M. Steil wagen, te Amsterdam J. Roodnat, oud-hoofd eener school, te Bioemendaal als plaatsvervangende gecommitteerden M. B. Hoogeveen, oud-directeur eener kweekschool, te Haarlem C. van der Werff Wz., rustend hoofd eener school, te Haarlem mevr. H. Hl. E. Sterringavan Raven, te Haarlem, voor de Rijkskweekschool te Haarlem en de Roomsch-Katholieke kweekschool (Lau riergracht 4149), te Amsterdam. De openbare vergadering van Ged. Sta- 'en ter mondelinge behandeling van het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 23 Februari 1927, waarbij o.m. afwijzend is beschikt, op de aanvrage van het Be stuur der R,K. Schoolvereeniging, te Haar lem, om vergoeding krach' ens artikel 100 der Lager Ondrewijswet 1920, benevens van het daartegen ingediende beroepschrift,' is bepaald op Woensdag, 25 Mei 1927, des namiddags te 2 uur in het Gebouw der Provinciale Griffie, Jaiws'.raat 4-6, alhier, Dinsdagavond hield de aldeeling Haarlem van het N.O.G. in de Nijverheid een zeer genanimeerde, gied bezochte vergadering. Bij opening wijdde de voorzitter eenige warme woorden aan de nagdachtenis van den overleden nestor, den heer P. H. van der Ley. De Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering te Leeuwarden op 2 en 3 Augustus a.s. lokte weinig besprekingen uit. Besloten werd het voorstel Amsterdam, cm het aantal hoofdbestuursleden te beperken te stelunen, verder kregen de afgevaardig den vrij mandaat. Gekozen werden als zoo danig uit het bestuur, de heer H. van Leeu wen, voorzitter en uit de leden de heer G, C. van der Haar. Als plaatsvervangers wer den aangewezn de heeren E. Geerts en G. J. Bettink. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek de bloei der afdeeling en de groei van het aantal leden. Het advies over Montessorionderwijs n.l. degenen, die dit vcor het Lager Onderwijs verlangen, een kans te geven, werd goedge keurd. Verslag werd gedaan over de meeting der Onderwijs-Centrale te Amsterdam en van de actie inzake een 4e school te Schoten. De handelingen inzake de school aan de Prins-Hendrikstraat werden goedgekeurd eh het adres daaromtrent gesanc.tionneerd. Ook werd goedgekeurd het advies ver zonden over de vacantie aan de Opleidings scholen. De rekening en verantwoording waren door de commissie van verificatie ge zien en in orde bevonden; de penningmees teres werd op voorstel der heeren onder dankzegging gedechargeerd.. Door Gedep, Staten van Noord-Holland is besloten; aan de N. V. Autobusdienstonderneming „Stormvogel" te Velsen, vergunning te ver- leenen tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar IJmuiden; aan J. Vos, te Velsen, vergunning te ver- lcenen tol het in werking houden van een autobusdienst van Beverwijk over Velsen naar IJmuiden. Aan G. Koppenol, te Nieuwveen, vergun ning te verleensn tot het in werking houden van een autobusdienst van Nieuwveen naar Amsterdam, voorzooveel het door dien dienst bereden traject binnen het gebied van de provincie Noordholland ligt, aan H. J. en H. Naastepad, te Anna Pau- lowna, vergunning te vcrleenen tot het in werking houden van een autobusdienst van den Oever (op Wieringen) naar Helder en terug. - TELEFOON 1 0771 zitten, hoewel voor een gedeelte reeds ios- gegraven, nog steeds in den grond, 't Moet in de bedoeling liggen, deze er later met behulp van de heimachine, uit te hchten. Intusschen is een en ander voor de aan nemersfirma een leelijke tegenvaller. In een „lang gevoelde behoefte" voorzien. Tot dusver was onze gemeente geheel verstoken van gelegenheden, welke men cm hun gedraaide gedaan'e wel eens den naam geeft van „stadskrul" of om duidelijker te zijn, van gelegenheden, waar heeren, die reeds lang van huis zijn, zich wel eens even absenteeren willen. Thans heelt de ge meente haar schoonhcidsbezwaren op zij gezet en besloten, cec dusdanige gelegen heid te maken in 't Bloemendaalsche Bosch nabij het Pannenkoekenhuisjc. De fundamen ten voor deze inrichting zijn reeds gemaakt. Binnenkort zal de Ned. fabriek van Kunst marmer „Marmo" te Beverwijk 't geheel completeefen door den bovenbouw te plaat sen. Deze wordt gemaakt van kunstmarmer a la Jeau de Jienne Als dit geen nette in stallatie wordt, weten we 't niet. Ondertrouwd: 11 Mei: G. Broeke en M. M. Elligens; W. v. d. Reep en J. Ruijgrok; B. H. Wempe en M. J. Duif; F. Smit en A. v. d. Berg; A. Terol en I. Peetoom; W. Joosten en C. M. Hijnen; G. Kott- man en M. R. v. d. Moolen; J. Delforge en C. C. Klavers; A. Visser en W. J. Ditmar; P. G. v. d. Weijden en J. Koster; P Houweling en H. Vork; K. S. van Beest en H, H. v. d. Werff. Getrouwd, 11 Mei; H. Janssen en M. C. C. Jansen; J. Wensing en G. Beets; T. E, Puts en B. W. Heeres; G, Sprok- kreeff en E. M. Lampe; W. J. Remmé en A. van Everdingon; G. P. Janse en F. van Egten; p, M. Geerevlict en J. Siksroa; W. J. Kluijskens en G. F, Beaufort; K. H. Toeset J. L. Knaven. Geboren: 10 Mei: S. HageboudUijter- schout, dochter; 8 Mei: M. D. Pokorny De Wijs, zoon; 7 Mei: T. W. Jansen v. d. Pol, dochter; 8 Mei: T. G. W. Binkhorst—Schmidt, zoon; 10 Mei: A. M. FrankenKint, zoon; 11 Mei: M. Koster Bakker, zoon en dochter; 10 Mei M. A. H. HersmanVan Duren, dochter. Overleden: 10 Mei: A. J. Oud, 77 j„ M. v. Heemskerkstraat J. F. L. Pool, 83 jaar, Zonnelaan; 11 Mei: J. W, F„ 16 maanden, zoon van W. van Nassau, Jan Steenstraat 10 Mei: J„ 3 mnd., zoon van T. Verhoef, Kamperlaan. 5% Nederland 1919 1011/a 101l/2 b% Nederland 1923 1017/s VA Nederl 1917 9913/ie 99l3/16 VA N. I. 1926 B. .961/8 96i/8 6"C N.-l. 1923 D.. lOl'/s lOl'/s HoIL Lloyd 54 Oude Vaart 85 b 85 lito Gem. Eigend 83 Mij. „Nederland".. 196 196 Scheepvaart-Unie 199 Rotterd Lloyd 185 186 Paxetvaart 238 238 1 Oude Boot 95 b 95 doll. Stoomboot 68 b ■lurgens gew 182 180-l/2 Nederl Kunstzijde 3471/2 349-50 Maecubee '281/4 12839i/4 Huil. Kunstzijde I 5 1261/2-7 Koloniale Bank .o6i/4 2571/a Indische Bank '741/2 175 Cert. Handel Mij... 1593/4 1597/g I6OI/4 160 Piioemx 120b Geconsolideerde 2371/2 377 381-i/a U. S. Steel I691/4 171 Marine comm. 9 81/2 Marine pref. 463/8 45 IL VA. 7 6012 762 Java Cultuur 3941/2 393 Vorstenlanden 181 181i/2 Actions id. 160-50 161 Poerwodcrjo 1201/2 121 geb. Oude Deli 475 4731/2 475 480 0eli Batavia 528 528 Adam Rubber 3451/2 346 Scrbadjadi 349l/2 348 Silau 1761/2 175 Allied Sumatra 1083/4 IO8I/2 Oostkust 263 264 V. 1. C. O 2211/2 225 Deli Bat. Rubber 2833/4 281 Dordtsche Petr. 3601 356b Southern Rails 1251 125 1751/4 1741/1 Anaconda OO T-d CD 95 673/4 671 Is De zeetra? aan het Bloemendaalsche I ctrand, De nieuwe trap, welke gelegd I wordt van de nlcop van den Zeeweg naar 't strand, begint flink op te schieten. De trap is, wat het g'ctv.erk betreft zoo goed als gereed. Alleen de palen voor de leuningen moeten nog gegoten worden. Daarna volgt de afwerking met cement. Aan weerszijden komt een goot voor het gemakkelijk op en afrijden van lietsen. Twee bordessen maken het beklimmen van den trap aanmerkelük gemakkelijker. Aanneemster van het werk is de N. V. Meester's Betonbouw. De kos ten ervan bedragen 3500. Om het 't publiek nog gemakkelijker te maken zal er een betonnen afloop op 't strand ge maakt worden van 20 meter lengte. Deze afloop zal door de gemeente zelf gemaakt worden. Vóór Pinksteren hoopt men met 't geheele werk gereed te zijn. EINDHOVEN, 11 Mei. Hedenmorgen is het 5-jarig dochtertte van den heer v. d. H„ uit de Anjelierstraat te Eindhoven, bij een buurvrouw tegen het gascomfoor geloopen, waardoor haar kleertjes vlam vatten. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar het gasthuis vervoerd, waar zij na eenige oogenbliken aan de bekomen, verwoningen is overleden, In den afgeloopen nacht is te Gennb,. afgebrand de groote moutfabriek „Aurora" van den heer Bekkers. Verzekering dekt de schade. Broeiing is oorzaak van den brad. VENLO, 11 Mei, In verband met hét ver moedelijke vergiftigingsgevpil te Venlo kafl nog bericht worden, dat een deel der in gewanden van het slachtoffer ter sectie naar Roermond is gestuurd waar het door bekende specialisten verder werd onder zocht. Deze achtten termen aanwezig voor een nader scieikundig onderzoek van maag en ingewanden. KEULEN, 11 Mei. Uit SaarbrueSen wordt gemeld, dat de Fransche troepen op 10 Juni, uit Neunkirchen zullen ver trekken. BERLIJN, 11 Mei. Hedenmorgen heb ben de leiders der regeeringspartijen een bespreking gehad met den Rijkskanselier over de verlenging der Wet tot bescherming der republiek. Ook de Rijksminister van Binenlandsche Zaken nam aan de bespre kingen deel. PARIJS,11 Mei. (V. D.) Ook hedenmor gen was te Parijs nog geen enkel bericht ontvangen omtrent het lot van de Fransche vliegers Mungesser en Coli. LONDEN, 11 Mei. (V. D)De bladen mel den uit Shanghai, dat de toestand te Han kow critiek is. Men verwacht aldaar ern stige conflicten. NEW-YORK, 11 Mei. Drie stoomschepen die zich tijdens de vlucht van Nungesser en Coli op den Oceaan bevonden, hebben, na dat zij bericht hadden ontvangen, dat het vliegtuig vermist werd, een onderzoek op den Oceaan ingesteld. Het onderzoek heeft evenwel geen resultaat opgeleverd. HALIFAX, (Nieuw Scholand), 11 Mei. De Amerikaansche kustwacht heeft zonder re- sutaat een onderzoek ingesteld naar het vliegtuig van Nungesser van Cape Race tot 150 mijlen ten Noorden van het Sablr Island. Burgerl. Stand. Geboren: d. van M, E. Meijerde Vries; z. van K. Terink-Eilan der Ondertrouwd: C. Vennik en A. Boofs; W. Pelsma en I, Bouwhuis; Th, P. Weiman en W. J. v. d. Storst; E. Ferrante en C. S. Calmeijer; P, Stam en A. Mentinkberg. Getrouwd: Joh. de Vries en M. G. H. Zegger: J. H. J. Hoog en H. A. M. d. En- gelbronner; W. van Voorst en P. J. Koch; G. F. Deleter en A. G. G. Wesselink, Overleden: M. Geeven echtgen. van Johs de Vries 77 j. Een tegenvaller. De firma Venhooven en Evers te Heems'ede, aan wie het grond werk voor den bouw van het hoofdkantoor van het Provinciaal Waterleidinghedriji in Noord-Holland werd opgedragen, ondervind' veel tegenslag bij het werk, doordat zich daar ter plaatse een groot aantal stompen van oude boomen in den grond bevinden. Deze knoesten en de vele wortels moeten natuurlijk, allemaal uitgegraven worden, he'- geen een zeer tijdroovend en lustig werk is Groote hoeveelheden worfcls zijn reeds uit gegraven, maar de zwafe boomknoesten I 11 MEI EERblt ROFR^ LAATSTE KOf-RS BERLIJN 1 59.14 59.17 PARIJS 1 9.80 9.79 BRUSSEL. 1 1 34.74 84.72 EENEN 1 35.20 35.17 LONDEN 12,14 12.14 STOCKHOLM 66.85 66.821/a KOPENHAGEN 66.70 66.671/3 OSLO 64.571 /g 64.50 BAZEL 48.071/2 48.06 NEW-YORK i 1 2.50 2.497/a ROME p 1 13.65 13 64 PRAAG 1 7.45 7.45 WARSCHAU 28.- 28.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2