Gemengd Nieuws. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE ir Gisteren ZOMER Heden WINTER UpBlfiP Ce Klseren maken üen man Brieven uit Oeganda. EEN MIDDELPUNT NAN BELANGSTELLING Ons Slollandsch klimaat is verradeüjk. NIEUWE Tweede blad HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 11 Mei 1927 Een vermakelijk ongeluk. De brand aan 't Groenewegje in Den Haag. Een eeuw otoombedrijf in Nederland. De eenzame. Hoe een kogel soms vliegen kan Een vreemdeling met waarde- looze chèques. Weer terecht. Het geheimzinnig verdrinkings- geval te Houten. zal, UIT ONZE OOST. Knevelarij vap Chineezen en inlanders? Het resultaat van de militaire actie in het Solcksche. De vuurwapen-smokkelaars. Omkooping van een inlandsch ambtenaar. Wegens ontrouw n falsiteit. FINANCIËN. KUNST EN KENNIS. De Nederlandsche Opera. Fransche onderscheidingen De Delftsche „Rembrandt" RECHTZAKEN. De geruchtmakende inbraken bij de firma Axteling Merkes te Rotterdam. KERK EN SCHOOL. smaakt ah room Kleine Theresia van het Kindje Jezus bracht uitkomst. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos IVIijnhardt's Zenuwtabletten JA, IVIAAR HET DKÏJKWÈRK WAAKT DE ZAAK In mijn vorigen brief schreef ik over e i Landbouw Tentoonstelling in het Busoga District. Daar wil ik u nu een en ander van vertellen, daar het een kijkje geeft op de ont wikkeling van het land. Hier is het program van de twee dagen dat de tentoonstelling duurde. Vrijdag 3 Dec. 1926. 10.00 v.m. De Minister van Landbouw opent de Tentoonstelling. 10.30 v.m. Ploeg demonstratie (Departem. van Landbcuw). 11.30 a.m. Ploegdemonstratie met Trac tor door de Uganda Co. Ltd. 2.00 p.m. Sportwedstrijd eerste ronden. Zaterdag 4 Dec. 1926. 10.00 a.m. Officieele opening door Zijne Excellentie den Gouverneur. 11.00 a.m. Ploegdemonstratie (Departem. van Landbouw). 11.30 a.m. Ploegdemonstratie met Trac tor door de Uganda Co. Ltd. 12.00 noon. Parade van het Prijs Vee. 2.30 p.m. Sportwedstrijden Finales voorafgegaan door een gymnastiek demon stratie van de Protestantsche School. 4.10 p.m. Uitreiking der prijzen. De tentoonstelling was gebouwd om een mooie vierkante grasvlakte, waar de sport wedstrijden plaats hadden in het midden daarvan de muziektent, waar het muziekcorps van de Budini School op beide dagen de plechtigheden opluisterde. Om dit terrein liep de groot: weg, die langs de verschillende afdedingen voerde. In het midden der Oost zijde was de hoofdingang en links daarvan de afdeeling „Voedingstoffen". Hier waren groote trossen bananen van allerlei soort, mair, granen, erwten en boonen, suikerriet en rijst, aardappelen en Tapioca, apennoot- ;es en andere, in Europa onbekende stof fen. Rechts van den ingang zagen wij de producten meer voor export bestemd ka toen op de eerste plaats oliehoudende za den koffie en een paar monsters spaansche peper. Hier was ook de pluimvee afdeeling ondergebracht, en er waren exemplaren bij, die in Holland geen kwaad figuur zouden maken. De Zuidzijde werd ingenomen door de inzendingen van de Katholieke en Prote stantsche Missies (meest handwerk) van het Departem. v. Landbouw (om perfecte producten te toonen) en van eenige Firma's die in landbouwartikelen handelen. Er was ook een stand van Sunlight Zeep-Firma. Hier werden aan de kleine kinderen, die op moeders rug meegedragen werden, stukken ze p gepresenteerd nam de k.eine het aan, dan was de zeep voor moeder in het begin waren de meeste te bleu, maar langzamer hand weigerde er geen een meer tot dat men tot de ontdekking kwam, dat het telkens de zelfde kleine was, door verschillende vrouwen gedragen De Westzijde had in het midden de Grand Stand, vanwaar de Gouverneur en de Minis ter de menigte, in het sportveld verzameld, toesprak en vanwaar de wedstrijden werden aanschouwd door de Europeanen en voor name Indiërs. Links en rechts daarvan waren de stands voor andere Indiërs en voorname Inlanders. Verder nog eenige inzendingen van Firma's. De Noordzijde werd geheel ingenomen door de producten der Inlandsche nijver heid. Van de timmerlui waren er tafels, stoe len, bedden, kasten, deuren enz. desmeden hadden lansen, messen en dergelijke uit gesteld. Schilden en matten, manden en vischfuiken, rattenvallen, boomschorsklee- den en van alles en nog wat. Een luipaard, opgezet maar buiten proportie volge propt met vulsel, zoodat een echt luipaard, hem ziende, zich dood zou schamen zorgde voor een tikje humor, Humor was er genoeg in de pottebakkers afdeeling. Niet alleen hadden die verdienstelijke mannen een uitgebreide collectie waterpotten, kook potten, bierpotten, toovenaarspotten, groen tepotjes en potjes voor onbekend gebruik ingezonden, maar men zag er ook voorwerpen, of liever in klei gebakken imitaties van voor werpen sloffen, zwarte en bruine schoenen, honden en andere dieren en last but not least, menschen, waarvan sommige zoo realis tisch grimmig, dat moderne Europeesche beeldhouwers jaloersch zouden werden. Achter de Grand Stand ware de perken voor het prijsvee en het veld voor de ploeg- demonstraties. Tusschen de bedrijven door werden er demonstraties gegeven in het slach ten en melken van vee en het prepareeren van huiden voor de export. De tentoonstelling duurde slechts twee dagen, maar was druk bezocht. De prijzen waren de moeite waard de beste melker kreeg een bed voor de sportprijzen wer den regenjassen, wekkers, scheermessen en dergelijke uitgereikt. Een man liep weg met een bed, een ijzeren koffer en een lamp. Een ander kreeg drie veiligheidsscheermes sen. De katoenprijs is een zilver schild, dat voor een jaar gewonnen wordt door een van de Sazas of onderafdeelingen in het Busoga District. De sport was niet uitgelezen, daar het geheel inlandsch was zonder medewerking van de missiescholen. Bij het speerwerpen ging alles gewoon en de meesten wierpen gemiddeld tot goed tot er een zijn speer slingerde en een sensatie veroorzaakte. De eerste 20 M. doorliep zijn speer net als de andere niet vlugger, niet langzamer maar in plaats van te dalen en ergens tusschen de 40 en 50 M. in de grond te steken, ging die speer stilletjes door over de hoofden van de waarnemers heen en kwam zoo'n 80 M. van den werper weer op den grond. De kreet van verbazing die opging hoort men alleen maar bij vuurwerk Het worstelen was in een oogenblik afge- loopen, daar de kampioen zijn tegenstander optilde en behandelde, zooals moeder de vrouw haar jongste doet. Toen bij de competitie voor de best ge- kleede Inlandsche dames de mededingsters de revue passeerden voor het paviljoen van den Gouverneur, speelde de Budini Band „O my darling Clementine". Dit was het laatste no. en nadat de prij zen uitgedeeld waren, keerde ieder voldaan naar huis terug. Nazigo, 26 Febr. 1927. P. PREYDE. Het been, dat niet wilde zakken en toch zakte. Een niet alledaagsch voorval heeft zich dezer dagen in de gemeente Stekene, niet ver van de Nederlandsche grens in België, afgespeeld, vertelt het „D. v. N." Zekere J. B. was des middags bezig samen met zijn gezin, aan de verorbering van een flink stuk vleesch, klaarblijkelijk met beenen. Of het nu de schuld was van den slach ter of van wien dan ook; moeder de vrouw diende zonder erg aan den baas van het huishouden een stuk vleesch op, waarin naderhand bekeken, 'n flink been moet zijn verscholen geweest. Vadertje, die erg schrokkerig bleek aangelegd, hapte onver vaard in het heerlijk brokske dat natuurlijk naar binnen ging als 'n karne- melksche pap. Edoch, hoe groot werd de ontsteltenis van vader, zoowel als van de verdere, gezinsle den toen plotseling vader begon te gapen en gelrke bewegingen maakte, die deden vermoeden dat er iets haperde in de hap- en slikmachine. De toestand werd er niet beter op, integendeel hoe meer papa slikte, hoe erger de situatie werd. Met gebaren en gezichtsuitdrukkingen konden' moeder en de kinderen begrijpen, dat een tamelijk groot been in vader's keel haperde. En nog steeds werd de toestand criticker. zóó erg zelfs dat de buren erbij te pas moesten komen en weldra zelfs heel de straat in rep en roer stond. De dokter moest insgelijks op de proppen komen. Deze besliste spoedige overbrenging naar een kliniek in de stad St. Niclaas, waar eene operatie zou moeten plaats vin den. Een auto werd in allerijl ontboden, waar in de inmiddels hopeloos geworden patiënt plaats nam. Men zegt wel eens: een ongeluk komt nooit alleen. Dit was ook hier het geval. De autobestuurder, die verbazend aan den haal ging met zijn wagen, reed zoo snel, dat. toen de wagen door een put reed, heel het mechanisch gedoetje 'n flink eind naar boven wipte om direct daarna smakkend als he' ware weer terug op de harde keisteenen te botsen. Deze geweldige schommeling bleek van „boven" te komen, zooals alle goede dingen trouwens uit die richting geschieden, Hoe het ook was, bij die onverwachtsche beweging vloog plotseling het been door 't keelgat de buikholte in, met het gevolg dat paoa, als bij tooverslag genezen was. En, terwijl de buren telefonisch het resul taat van de operatie afwachtten, kwam Jan zoo gezon als een bliekje terug in de straat gereden, waar deze merkwaardige genezing in groote blijdschap werd gevierd tot laat in den nacht. Natuurlijk met de noodige pinten bock- en andere biertjes. Ook de vrouw vrijgelaten. De Haagsche rechtbank heeft de gevan genhouding geweigerd van de vrouw, wier insluiting door den rechter-comm'ssaris te s Gravenhage was gelast in verband met de haar ten laste gelegde overt-eding van bet rendezvous-verbod, nadat zij aanvanke lijk met haar man was gea-resteerd als verdacht van brandstichting in een perceel aan het Groenewegje. De man was, zooals Wen weet, Donderdagmiddag reeds op vrije voeten gesteld. Naar de „Res. Bode" verneemt, zal op <18 Mei a.s., te Tilburg, feestelijk gevierd borden de herdenkingsdag, dat de eerste iabriek, door Stoom gedreven, door Pieter yan Dooren voor zijn spinnerijbedrijf werd werking gesteld. Dit was de eerste textielfabriek in Ne derland, die de stoomkracht toepaste, en voor zoover bekend, de eenige fabriek uit die periode, welke nog steeds onder den zelfden naam, van vader op zoon overgaan de, zonder onderbreking haar bedrijf heeft voortgezet. Aan de Leidsche politie werd medege deeld, dat de woning van een 70-jarige we duwe aan den Hoogen Rijndijk te Leiden gesloten bleef. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de dame reeds enkele dagen ge leden moest zijn overleden. De doodsoor zaak is nog niet bekend; de politie heeft echter niets gevonden, dat op misdrijf zou wijzen. De Rotterdamsche politie is er nog niet in geslaagd, den dader van de inbraak in de kiosk aan den Bergweg aldaar, die, een tweetal schoten op een agent van politie loste aan te houden. Gebleken is nog, dat een der schoten een ruit heeft verbrijzeld van de -woning van den sigarenwinkelier C. W. L. op den Berg- singel. De kogel nam zijn weg door de slaap kamer en ketste terug van den muur, waar tegen een bed stond, dat toevallig door af wezigheid van de bewoners onbeslapen was. De kogel is voor het bed teruggevonden. De winkelier lief zich niet verlokken. De vorige week vervoegde zich bij een juwelier in de Soetensteeg te Rotterdam een vreemdeling, welhe een briljanten ring ter waarde van 1450 wilde koopen. De man wenschte met een cheque op een bui- ienlandsche bank te betalen, doch de firma g:ng hier niet op in. De vreemdeling gtng daarop heen, doch eenigen tijd later kwam deze terug met chèques op de Bankers Trust Co. te Parijs tot een gezamenlijke waarde van frs. 18.000. Hij noemde verder verschil- .ende referenties. Echter, de juweliersfirma liet zien niet verlokken den ring af te geven. De man, die een Griek bleek te zijn, zou jisteren terugkomen, doch hij bleef weg. Bij informatie in zijn hotel bleek hij spoorloos verdwenen zonder zijn verblijf te hebben be taald. Laier is de Griek aangehouden en ter be schikking van den Vreemdelingendienst ge steld. De chèques zijn waardeloos gebleken. De twee 16-jarige meisjes Wilhelmina Bos en Tonia Geluk, die zooals reeds ge meld werd, Zondagochtend uit het wees huis aan de Goudschewagenstraat te Rotter dam zijn weggeloopen en wier opsporing werd verzocht, zijn te Haastrecht aange houden. Zij zijn door de politie naar Rotter dam teruggebracht. De man in vrijheid. De 23-jarige fabrieksarbeider uit Houten, die op last der justitie te Utrecht in het huis van Bewaring aldaar gevangen werd gehouden totdat zou zijn uitgemaakt of hij al dan niet schuld zou hebben aan den dood zijner vrouw, die naar men weet eeni ge dagen geleden des avonds nabij de for ten in een gracht verdronk, is thans weder in vrijheid gesteld. Men heeft geen redenen kunnen vinden om zijn verkaringen, dat zijn vrouw--zichzelf van het leven heeft beroofd in twijfel te trekken. cbercheur deed zich als kooper van het j ADVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 125.000 ABONNE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 13S66 (3 lijnen) Tegen den oud-hoofd-rechercheur v. d. W., te Padang, is wegens knevelarij van Chineesche ingezetenen en inlandsche re chercheurs twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De militaire actie in het Soloksche is ge ëindigd. In totaal zijn 239 personen gear resteerd en 350 vuurwapens achterhaald De compagnie van kapt. Akkersdijk vertrekt vermoedelijk binnenkort naar Java. Hoe ze gesnapt werden. Gouverneur C. J. v. Kempen heeft tijdens een verblijf te Batavia een vertegenwoor diger van Aneta te woord gestaan, die o. m. naar den politieken toestand informeerde. In verband met het smokkelen van vuur wapens door de Chineesche extremisten, werd o. m. het volgende ter illustratie ver haald; Een leegstaand huis in een der oudste straten van Medan's woonwijk prijkte plot seling met een naambordje, dat de suggestie van Europeesche nieuwe bewoners gaf. Het zou te ver voeren om mede te dee- len hoe, maar kort daarna kreeg de Medan- sche stadsrecherche er de lucht van, d.a,t dit huis het hoofdkwartier moest zijn of worden zou van een buitengewoon gevaarlijk propagandist. Na zorgvuldige voorbereiding bewees een inval, dat het vermoeden juist wr.s geweest; enkele ge vaarlijke vogels werden geknipt, maar hel vervolg van deze geschiedenis leerde tevens nog iets anders. Toen de recherche onge veer klaar was met haar werk en op het punt stond te vertrekken, reed een goed geklcede Inlandsche vrouw in een rickshaw rustig op het huis af. Naderbij gekomen wilde ze plotseling weder vertrekken. De recherche vond dit verdacht. Men noodigde haar uit te willen uitstappen, waaraan na eenig tegenstribbelen werd voldaan. In de eerste plaats bleek zij na het opgeven van allerlei va.lsche namen de echtgenoote van den gevaarlijken propagandist te zijn. Men vond in haar bezit een ruwe schets van de kustlijn van het gewest met rivieren en havens, tamelijk juist aangegeven en terwijl men nog met het onderzoek bezig was, kwam de Chineesche rickshawtrekker met groot misbaar terug. Hij hield een klein voorwerp in de hand. Dit voorwerp bleek een fonkelnieuwe geladen browning te zijn! Alle rickshawtrekkers zonder uitzondering hebben de gewoonte om, nadat zij iemand bebben gereden en het verschuldigde be drag hebben ontvangen, bet kussen van de rickshaw om te kceren en om te schudden. Dit had hij ook na het laatste vrachtje ge daan en daarbij de browning aangetroffen en toen hem de vraag gesteld werd: hoe komt die revolver daar, antwoordde hij prompt: „die is natuurlijk van die juffrouw, die ik zoo net heb gereden Verdere nasporingen brachten aan het licht, dat de kaart bedoeld was om de plaatsen aan te wijzen, waar de extremis ten meenden de meeste kans te hebben korte vuurwapens binnen te smokkelen. De hoofd,.bewonervan dit „Etiropeanen"huis, die op dien dag niet aanwezig was, werd later geknipt. Hij was de man van bedeel de Inlandsche vrouw. worden daarvan heden onge- slachloL'er: verkoudheid en dan ook typisch Hollandsche die licht ernstiger gevolgen Duizenden twijfeld het hoes'en zijn ongemakken, hebben. Akker's Abdijsiroop is evenwel een echt Hollandsch middel ertegen. Neem dus bij een rillerig gevoel, een grieperige onbehaag lijkheid, een lichte keelpijn dezen verzach tenden slijmoplossenden en toch krachtig ingrijpenden kruidensiroop. Gij stui' daar mede de verkoudheidsaanval van U of Uwe kinderen in het begin en voorkomt daar door erger. 3481 Rechtsingang is verleendtegen mr. K. H., advocaat alhier, wegens omkooping an bedreiging van een inlandsch bestuurs ambtenaar. van wien hij een getuigen verklaring inzake beschuldiging van mein eed wilde hebben. Het militair gerechtshof bevestigde bet vonis van den krijgsraad, waarbij de 2e luit. der Adm. J L. veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf wegens ontrouw en falsiteit in het bewind van penningen, met vervallenverklaring uit den militairen stand. E. R. K-LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der E. R. K.-Levensverze- kering-Maatschappij te Nijmegen, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Mei a.s., des namid dags ten 2 ure, ten kantore der Vennoot schap te Nijmegen. Voorgesteld zal worden over het boekjaar 1926 een dividend uit te keeren van 10 procent. Uitbetaling, volgens accoord, verzekerd. De voorzitter van den Ned. Toonkunste- naarsbond bericht, dat de ondernemers van de Nederlandsche Opera, directeur de heer Heuwekemeyer, aan de orkestleden het volle loon over de afgeloopen speelweek betaalde. Voor den resteerenden duur der overeenkomst (vier weken) is een acoord getroffen tot uitbetaling van 50 pCt. der salarissen. Het volle bedrag hiervan is on middellijk aan den vertegenwoordiger van N.T.B. ter hand gesteld. Naar aanleiding van de onlangs te Am sterdam gehouden Fransche tentoonstelling zijn door de Fransche regeering een aantal onderscheidingen verleend. Zoo zijn be noemd tot commandeur van het Legioen van eer de heer F. Schmidt Dcgener, hoofd directeur van het Rijksmuseum, tot ridder in het Legioen van Eer de heer C. W. H. Baarn, directeur van het Stedelijk Museum jhr. D. C. Röell, conservator bij het Rijks museum van schilderijen, de heer Frits Lugt en de heer Ant. W. M. Mensing en tot Of ficier de VAcadémie de heer Casj. Niehaus en mevr. De KlerkViola. Eindelijk de zaak opgelost. Men herinnert zich het geval van den Delftschen Rembrandt: het portret van een ouden man met een doek om het hoofd, cfat door ds. Bredius reeds eenige jaren geleden voor een copie was verklaard. Daarna is het stuk door den eigenaar, den heer Duynstee, in het Delftschen museum geëxposeerd, nog door verschillende ken ners bekeken. „Dr. Hofstede de Groot", zoo meldt het „Vaderl. meende dat het een 150 a 200 jaar -;ud was. Prof. dr. Martin daarentegen zei, dat 't een copie was, zooals er iederen dag in het Mauritshuis r.og gemaakt worden. Een expert bood.. 50.000 gulden. Maar de heer Duynstee ging niet op de aanbieding in. In Breda beweerde een schilder het ge maakt te hebben en op een oud doek, waar een portrert op zat, geschilderd, te hebben. De heer Duynstee wien het verdroot om maar steeds niet definitief te weten of het schilderij oud was of nieuw, ging er mee naar den heer Van Bohemen ten onder zoek. De heer Van Bohemen bekeek eerst het raam en bewees met andere ramen uit de 18e eeuw dat het uit dien tijd was en het doekdoek er ook in dien tijd opgespijkerd moest zijn. De heer Duynstee was nog niet overtuigd. Toen volgde de laatste proet en daarvoor nam de heer Van Bobgmen een watje gedrenkt in spiritus met alcohol van 99 pCt. Op den do:r den heer Duynstee aangewe zen hoek wreef de heer Van Bohemen en onmiddellijk kwam het grijze doek te voor schijnt. Om te laten zien, dat oude verf met een grootere hoeveelheid alcohol niet op lost, wreef de restaurateur over oude schil derijen en zelfs op een landschapje uit 1516. De verf was niet weg te wrijven. De heer Duynstee wees nog een plekje aan, dat hij behandeld wilde hebben en nu gebeurde het met een paar druppels alcohol en spiritus. Ook nu verdween de verf als sneeuw voor de zon. Nu was de eigenaar overtuigd en constateerde dat verschillende experts zich vergist hadden. Hij was blij, dat de zaak nu, na zooveel jaren, eindelijk tot een beslissing was gekomen. HET CONCERTGEBOUWORKEST OP BUïTENL ANDSCH TOURNÉE. Het Concert gebouworkest heeft Dinsdag tc Mannheim het laatste concert op zijn Duit- sche tournee gegeven. Uitgevoerd werden Beethoven's ouverture „Coriolan" en de derde Symphonie, benevens de vijfde Sym- phonie van Tchaikofski. De groote Musen saai van den Rosengarien was tot de laatste plaats bezet. Op de balcons stonden nog vele luisterenden nauw op elkaar. Het publiek heeft Mengelberg en het orkest geestdriftige ovaties gebracht. Na afloop bood de Philharmonxsche Verein den dirigent een souper aan. Politiemannen voor de Rechtbank. Straffen van 2 jaar en 1 jaar en vier maanden geëischt. De Rotterdamsche Rechtbank heeft giste ren de geruchtmakende helingszaak behan deld, waarbij een ontslagen en een dienst doend agent v,a.n politie (thans eveneens ontslagen) betrokken zijn. In den nacht van 29 op 30 December j.l. werd ingebroken in den juwelierswinkel van de fa. Amelick Merkes op den Goud- schenweg aldaar, Een groote partij gouden en diamanten sieraden tot een waarde van 10.000 werd ontvreemd. Het gelukte de politie van het bureau Meermanstraat niet de daders op te sporen, tot zich in het begin van Januari icmsitd ban het bureau meldde, met de mededee- ling, dat er wellicht nog iets terecht zou komen van het gestolene. De politie ging, gelijk men zich herinne- gestolene voor en op Zondagavond 9 Januari zou in een huis aan het Reigerspad de trans actie plaats vinden, welk huis werd be woond door den agent van politie A. B. van het bureau' Paul Krugerlaan. Het huis werd door een groot aantal agenten omsingeld, terwijl binnen de onder handelingen gevoerd werden tusschen den ,a,gent B., den ontslagen agent C. van W. en den gewaanden kooper, tei-wijl daar la ter nog kwam mej. M. H., die het gestolene bij zich had. Teen het goud op tafel lag, drong plotse ling de politie met de revolver in de hand de kamer binnen. Het drietal werd gearresteerd en het ge stolene in beslag genomen. Doch toen bleek dat het gestolene niet afkomsti gw,as van de inbraak bij de firma Ameling Merkes, doch van verschillende inbraken te Hille- gersberg, Vlaardingen en Bloemendaal. Later hadden nog verschillende arresta ties in verband met deze zaak plaats. Thans stonden terecht de 28-jarige C, v. W. en de 32-jarige A. B. Na het getuigenverhoor eischte de Offi cier van Justitie de maximum-straffen, die op de ten laste gelegde misdrijven zijn ge steld. Tegen verdachte Van W. eischte spr wegens poging tot heling twee jaar en tegen verdachte B., wegens medeplichtigheid daar aan, een jaar en vier maanden gevangenis straf. De toegevoegde verdedigers, mrs. A. v. Weenen ei* F. A. Hodleman, hiepleitten resp. voor Van W. en B. vrijspraak en clementie. De uitspraak werd bepaald op 24 dezer. Het verhaal eener opzienbarende gene zing. „Rozenregen", het maandblad ter eere der Kleine Theresia van het Kindje Jezus publi ceert een interessanten brief van pater E. P. Taillier S. J. uit Roubaix, waarin het verhaal wordt gedaan van een opzienbarende ge- J nezing, die verkregen werd op 17 Juni 1923 in een verbannen Fransche klooster-communi teit, gevestigd te Luingne in België. Pater Taillier schrijft het volgende In 't klooster der Franciscanessen van Je zus te Luingne, bij Moesereen (België) zou op 17 Juni 1923 de plechtige kleeding plaats heb ben van drie postulanten, en mij was opdracht gegeven het Triduum ter voorbereiding van het feest te houden. Toen ik, op Woensdag 13 Juni, ter plaatse aankwam, vond ik de Eerwaarde Moeder Overste in verslagenheid. Een der voortreffelijkste leden der communi teit, amper 25 jaar oud, lag te zieltogen en dreigde door haar dood op 't naderend blijde feest een donkere schaduw te werpen. Men had al het mogelijke gedaan om haar te red den. Meerdere geneesheeren waren in consult bijeengeroepen de eene noveen was gevolgd op de andere, en de Eerwaarde Moeder zelf was negen opeenvolgende dagen, naar 't hei ligdom getrokken van O. L. Vrouw de la Marière, op drie kwartier gaans van het kloos ter, om er in de H. Communie de genezing van haar dierbare zieke af te smeeken.'t had niets gebaat. „Nu hebben we alle hoop opge geven," besloot zij, droef te moede. 't Was aan darmtering dat Zuster S. Michel ging bezwijken. Bovendien had ze een ver wonding aan de rechterlong. Uit zwakke ouders geboren, die haar spoe dig ontvallen waren, had ze nooit een kloeke gezondheid genoten. Onder den oorlog, in het jaar 1917, toen Amiens ontruimd moest wor den, werd ze overgebracht naar -Montpellier en deed bij die gelegenheid een erge verkoud heid op. Sindsdien stond ze bij de geneeshee ren geboekt als teringlijdster. Van lieverlede kwam zij ertoe, geen voedsel meer te kunnen inhouden terwijl zij ook voortdurend last had van de ingewanden. Vanaf November 1922 ze verbleef dan reeds te Luingne viel ze dikwijls in onmacht, en sedert Maart 1923, was haar toestand waarlijk zorgwekkend. Al wat ze nog gebruiken kon, was een weinig melk, en nog kon dit haar weinig of niets hel pen daar het voedsel niet meer door het li chaam opgenomen werd. Kortom, sedert zes jaar was het leven voor haar een lijdensweg zonder ophouden. Eindelijk, om het nog er ger te maken, deden herhaalde bloedspuwin gen zich voor, op Dinsdag 12 Juni, en ook den volgenden dag, toen ik in het klooster aan kwam. De engelachtige blik der zieke trof me over haar uitgemergeld gelaat lag een zeer zachte uitdrukking, en af en toe kwam er een hemelsche glimlach over. Ze scheen volko men overgegeven aan den goddelijken wil. Op Donderdag 14 Juni, nieuwe bloedspu wingen, en evenzoo op Vrijdag 15 Juni. Dien dag meldde de Eerwaarde Overste zich bij mij aan en reikte mij de som van 200 fr., die ze had bespaard om de zieke naar Lourdes te la ten reizen. „Eerwaarde," zegde ze, dat geld was voor ons kind bestemd, en, al zijn wij arm, toch wil ik het niet houden. Aangezien aan Lourdes niet meer te denken valt, en Zuster S. Michel gaat sterven, bid ik u met dit geld Missen te laten opdragen tot lafenis van haar zielIk vroeg haar daarmee liever te wach ten tot de dood zou ingetreden zijn. „Zooals ge verkiest Eerwaarde maar gun haar toch van uwe aanwezigheid gebruik te maken om een generale biecht te spreken." Zoo kwam ik dus andermaal bij de sterven de, op Vrijdag 15 Juni. Ik bevond haar zoo zwak, dat ik niet nalaten kon haar te zeggen „Mijn dochter dat is niet mooi van u Ge gaat dus sterven juist tegen het feest der inkleeding en ge bedroeft de gansche communiteit Zie hier is een prentje van de Gelukzalige There sia van het Kindje Jezus, dat voor mij groote waarde heeftik plaats het hier voor uw bed, en ge moet aan de kleine Heilige vragen, dat zij U eerst de volgende week komt halen, om het klooster niet in rouw te dompelen tegen de plechtigheid." Met een zachten glimlach be- tuigde de zuster hare instemming met mijn voorstel. Maar opeens, door een plotselinge ingeving werd ik genoodzaakt met klem en gloed ver der te spreken „Maar kom waarom ons daarmede tevreden gesteld Laten we gerust een mirakel vragen 't Is heden Vrijdag we zetten dadelijk een triduum in van gebeden en Zondagmorgen moet ge genezen zijn en de plechtigheid bijwonen. Van uw ziekte mag dan geen sprake meer zijn. Het is ontegen zeggelijk, dat wij deze gunst enkel vragen in zoover zij vereenigbaar is met de meerdere glorie Gods, met de meerdere eer der Geluk zalige Theresia en met de heiligmaking uwer ziel." Moeder Overste merkte op, dat mijn tri duum erg besnoeid en voor een groot deel van doel veranderd was. „'t Zal er een zijn als voor de verrijzenis van O. L. Fïeer, gaf ik haar ten antwoord. Hij is den Vrijdag gestorven en den derden dag verrezen. Zuster Michel moet Jeveaeeas Zondag verrijgensoo hebben wen' spreken, en die zoo beslissende woorden kwa men als vanzelf opgeweld over mijn lippen. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buitje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De zieke had mijn prentje gevat en kuste het met vroom vertrouwen. Dan hoorde ik hare biecht. Maar zoo krachteloos was ze, dat ze moeite had mijn vragen met ja en neen te beantwoorden. Na de absolutie ontvangen te hebben, verzocht ze om het H. Oliesel, op dat alles in orde zou zijn. De communiteit werd bijeengeroepen, en ik maakte spoed, want alles liet een spoedige afloop verwachten. De zieltogende was bij kennis gebleven, en haar lippen schenen nog een gebed te preve len. Met haar doffe oogen waarvan de half gesloten leden onbeweeglijk bleven volgde zij de zalvingen. De hartslag ging ontzettend snel en het hijgend ademhalen was een pijn lijk gereutel geworden. Dat gereutel hield aan tot 7 uren 's avonds dan bleef het achterwege, en wij dachten dat. het kalmte was voor het naderend einde. Zoo goed als zeker zou de eerstvolgende bloedspuwing den levensdraad afbreken. Daar ik verder niets meer doen kon, gaf ik haar nogmaals de absolutie van het stervens uur en vertrok naar de pastorie. Den volgenden morgen was ik reeds te 6 uur in het klooster om te hooren hoe het was. „Ze heeft goed geslapen, Pater!" riep men mij toe. „Zij is een ander mensch. En zoo heerlijken nacht als deze had ze, dunkt haar, nog nooit in 't leven!" Na mijn H. Mis begaf ik mij naar de zie kenkamer. Er had zich inderdaad een ver bazende verandering voorgedaan. Zr. S. Michel zag er genezen uit; het lachende we zen, de levendige oogen, het gemak van spreken, alles wees er op dat weer frissche levenskracht door hare aderen stroomde. De dokter die intusschen kwam, bleek riet weinig verrast bij het zien der gedaantever andering. De stervende van daags te voren zeide hem dat ze honger had. „Wat zou ze het liefste hebben," vroeg daarop de dokter, „melk, eieren?" Moeder Overste antwoordde dat eieren haar gewoonlijk niet goed bekwamen, maar de Zuster verzekerde dat zij vandaag heel goed eieren zou kunnen nemen. Daarna bracht men haar in een groot glas een halven dooier in melk gemengd met water; ze le digde het glas met de gretigheid en blijheid van een kind dat herleeft. Een tweede glas met dezelfde inhoud on derging hetzelfde lot en beviel even goed. Dan ging de dokter over tot het onderzoeken der ademhaling; geen spoor van ziekte aan de long te ontdekken. Vol vreugde ging de dag voorbij. De gun stelinge des hemels ontving gedurig bezoek van haar medezusters, zonder eenige ver moeienis te laten blijken. 's Anderdaags, Zondag, na even goed ge slapen te hebben als den vorigen nacht, werd ze om 6 uur naar de kapel gebracht voor een eerste, gelezen H. Mis, die ze bijwoonde zonder dat eenige zwarigheid zich voordeed. Toen ze weer op de ziekenkamer was sprak ik in deze voege: „Wij hebben van de Gelukzalige Theresia verlangd, dat onze zieke bij de plechtigheid der kleeding zou kunnen aanwezig zijn; ze zal er dus naar toe gaan. Er speelt zich hier een mirakel af onder onze oogen: wij moeten het doordrijven!" En daar de ziekenzuster vond dat wij erg onvoorzichtig te werk gin gen, voegde ik haar toe: „Meer geloof het>- ben, zuster!" Enkele oogenblikken daarna ging de ster vende van gister, door haar overste gesteund, te voet naar de kapel, zestig meter van haar kamer af. Anderhalf uur hield zij het vol in die besloten plaats, waar spoedig, uit hoofde van het groot getal aanwezigen, een overdre ven warmte heerschte; zij volgde met aan dacht de Ceremoniën, luisterde naar de preek en bij elk lied dat aangeheven werd, zong zij met volle stem het refrein mede. Zonder ver moeienis gewaar te worden, keerde ze dan naar de ziekenkamer terug. De dokter kon zijn oogen niet gelooven. Als dit nu nog geen genezing, geen volkomen genezing mocht heeten! Op het middaguur kwam Zr. S. Michel naar beneden, verscheen in de eetzaal, waar ze op handgeklap werd onthaald. Zij nam dezelfde spijzen als de anderen, alleen nog het vleesch latend, en de maag verwerkte alles zonder moeite. Den middag bracht ze door in vroolijk ge babbel met haar medezusters: 't was immers ontspanningstijd voor de communiteit. Daarna woonde ze het Lof bij; en toen de zegen met het Allerheiligste gegeven werd knielde zij zonder eenigen steun op den grond en bleef in vervoering de H. Hostie aansta ren, zonder zich te bekommeren om het grommen van haar verpleegster, die nog im mer voor verdere gevolgen beducht was. Te half zes echter kreeg ze bevel, weer naar bed te gaan. Men vond immers het wondere gebeuren reeds voldoende voor diea dag. 's Anderendaags sloeg ze de hand weer aan haar gewone werk, het verstellen van het schoeisel der weesmeisjes. En van den vol genden dag af, Dinsdag, begon zij ook vleesch te eten, zonder eenige stoornis daar van te ondervinden. De spijsverwerking was heelemaal nor maal geworden. Zaterdag, 23 Juni, niettegenstaande de ziekenverpleegster, die nog steeds op meer voorzichtigheid bleef aandringen, verklaarde de dokter dat hij voortaan met zijn vroegere patiënte niets meer te maken had. „Ik stel een feit vast," sprak hij, „voor acht dagen stond ik hier voor een jonge zuster, die op sterven lag en ieder oogenblik den laat- sten adem kon uitblazen; en nu zie ik die zelfde persoon voor mij staan als een gezond normaal mensch." Zr. Michel won snel aan krachten en ge wicht. Op Maandag 18 Juni, daags na haar genezing, woog ze 40 ys kilogram, een week daarna had ze het reeds gebracht tot 45 54 en op 1 Juli tot 48 \'-i Kilogram. Haar ziekte behoorde beslist tot het ver leden. Haar geneesheer Dr. Vuylsteke," heeft het volgende getuigschrift gegeven: „Ik ondergeteekende, Vuylsteke, arts te Moercroen, verklaar op 12 Juni 1923 geroe pen te zijn geweest bij Zr. S. Michel, (in de wereld Mej. Alice Dubuffet) te Luingne. Ze leed: le. Sedert zes jaar aan chronische buik loop, (waarschijnlijk van tuberculoseaard), 2e. Aan een verwonding der rechterlong. Op 12 Juni en de drie daaropvolgende da gen heeft ze bloed gespuwd. Op 16 Juni 1923 heb ik nogmaals onder zocht en vastgesteld dat ze volkomen ge nezen was. Op 12 dagen tijds heeft ze 8 kilo aan ge wicht bijgewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5