Wat zal hij er mee doen? De koloniale Conferentie gisteren te Londen geopend. In Missouri (V. S.) heelt een cycloon gewoed; er zouden lionderd dooden zijn. De burgeroorlog in China op verschillende fronten weer ontbrand. Onder de Redio-berichtenDe drie mogendlieden-conferentie inzake de ontwapening ter zee zal op 20 juni a.s. te Genève worden gehouden. Inzake het luciiers-monopGiie zal Poincaré de kwestie van vertrouwen stellen. Een resolutie der Rijnlandsche Centrumpartij nopens de ont ruiming. GEM. BUITENL. BERICHTEN UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. TWEE MOORDENAARS OPGEHANGEN. BINNENLANDSCH NIEUW3. Burgemeesters-vacature De nieuwe burgemeester van Katwijk. De bioscoopwet. De overbrugging van Waal, Rijn en iJsel. Ch. Boissevain. t Het Fransche douane-tarief Staatsgarantie voor uitvoer- transacties. VERKEER EN POSTERIJEN. De expres GenuaDen Haag. Als het druk is aan de spoorweg loketten. De consciëntiebezwaren bij de verkiezingen. De nieuwe spoorweg gidsen Het telefoonverkeer per huisinstallatie. SOCIAAL LEVEN. De herziening der Drankwet. Wenschen van het personeel bij de Ned. Spoorwegen. Wijziging der Pensioenwet gevraagd. De wijziging van art. 88 der Arbeidswet. Dreigende staking in het veenbedrijf. Voor werkzoekenden in Duitschland. FEUILLETON. een voorraad juweelen ter waarde van t vervolgingen geldt, tot de taak van de bur- 8JJ.000 M. had gevonden, stond in hooger I gemeeslers gebracht. Hun met betrekking beroep terecht wegens een inbraak in een tot de uitoefening van deze door de wet hun villa in het Grunewald. De schepenrechtbank had bekl. tot 1 lA jaar gevangenisstraf ver oordeeld, daar men destijds zijn anteceden ten nog niet kende. Uit politie-informaties bleek intusschen, dat Sandowski een inter nationale misdadiger was, die in vele landen had gewerkt, met name in Amerika, waar hij dan ook tot zeven jaar tuchthuis was ver oordeeld. Dit vonnis in aanmerking nemende veroordeelde de rechtbank hem thans tot twee jaren tuchthuisstraf en vijf jaar eer- De koloniale conferentie. De koloniale conferentie, welke wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van 25 niet-zelfbesturende koloniën, protecto raten en mandaatgebieden uit alle deelen der wereld, is gisterenmorgen te Londen geopend met een welkomstrede van Amery, den ihinister van Koloniën. Waarschijnlijk zal de conferentie drie weken duren. Zij zal zich bezig houden met quaesties betreffende bestuur, verkeer, handel, hygiëne, land bouw, openbaar onderwijs, enz. Zij zal in het bijzonder de mogelijkheid bestudeeren van het bijeenkomen van koloniale conferenties op gezette tijden en van het instellen van een orgaan voor een doeltreffender samenwer king in zaken van het bestuur, economie en techniek. Onder de gedelegeerden zijn acht gouverneurs van koloniën. Hedenavond biedt de regeering den gedelegeerden een banket aan. Lord Henry Bentinck. Lord Henry Bentinck, het bekende radi cale conservatieve Lagerhuislid, dat zich van tijd tot tijd de vrijheid veroorlooft, tegen de officieele meening zijner partij en die der regeering in te gaan, ligt deswege overhocp met het bestuur van zijn kiesvereeniging in South Nottingham. Dit bestuur heeft in het bizonder aanstoot genomen aan het feit, dat Lord Henry zich een ondubbelzinnig tegenstander heeft verklaard van het wets ontwerp op de vakvereenigingen, waartegen hij krachtig stelling heeft gekozen, en hem deswege ter verantwoording geroepen in een uitgeschreven vergadering. Het schijnt van hem te eischen, dat hij zich voortaan strenger houdt aan de conservatieve begin selen en grooter trouw aan de regeering be toont en zich er verder in ieder geval van ont houdt, tegen het vakvereenigingsontwerp te stemmen of te spreken. Lord Henry is te verstaan gegeven, dat anders een breuk on vermijdelijk is. Het Pacifisme in Frankrijk. Zondag jJ., toen de bekende pacifist Mare Sangnier in een schouwburgzaal te Rijssel een door de jeugdgroep La Jeune République georganiseerde lezing zou houden, drong een sterke troep Camelots du Roy de zaal binnen en sloeg de boel kort en klein. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij de secretaris van Sangnier vrij ernstig werd gewond. Het kwam van kwaad tot erger en op een goed moment staken de royalistische herrie makers het tooneelgordijn in brand. Er volg de een paniek, doch men slaagde er in het vuur spoedig te blusschen. De schade loopt in de millioenen. De pacifisten lieten zich ten slotte niet ontmoedigen en toen de politie de indringers had verwijderd en er dertien had gearres teerd, begon Mare Sangnier in de gehavende zaal zijn lezing. Daarna werd een debat ge houden, waarbij de communist Rappoport op Hoffelijke wijze den spreker bestreed. f.Brussel, centrum der In ternationale Luchtvaart. Volgens de „Indépendance Beige" heefi De Brouckère in aansluiting met den wensch op de ontwapeningsconferentie uitgebracht, in een gisteren op het Belgische departement van Spoorwegen gehouden vergadering ter bestudeering der militaire en civiele vlieg- dienstenquaesties, het voorstel gedaan om het vraagstuk der internationale luchtvaart maatschappij onder de oogen te nemen. Vol gens De Brouckère is het vraagstuk voor België des te belangrijker, omdat België of Nederland door hun geographische ligging aangewezen zijn om een knooppunt te zijn der groote internationale lijnen. Het is dus zaak te maken, dat Brussel tot centrum wordt gekozen. Dit resultaat zou des te ge makkelijker worden bereikt, indien de Bel gische civiele vliegdienst zoo weinig moge lijk het karakter van een militairen vlieg dienst heeft. Turkije en Duitschland. Op de Neder-Saksische economische con ferentie heeft de Turksche ambassadeur te Berlijn in een rede o.a. verklaard De Turksche natie koestert den wensch, dat het Duitsche volk weer zijn oude kracht moge ontplooien en ik sluit mij van harte bij dezen wensch aan. Het Duitsche en het Turksche volk zijn door vriendschapsbanden met el kaar verbonden en het is onze heilige plicht de gevoelens, welke een onvergetelijke en gezamenlijk doorleefde periode der geschie denis in ons heeft doen ontstaan, niet te dooden, maar aan te kweeken. Vlucht ParijsNew Vork. Op welk een misdadig-onbetrouwbare wijze de menschen in Europa werden inge licht over het lot van de beide Fransche vliegers, moge blijken uit het feit, dat het bericht over de verschijning van het bewuste Fransche vliegtuig boven New Foundland gesproten is uit het brein van een Ameri- kaanschen journalist, die iets gehoord had over een draadloos f bericht van het een of ander stoomschip, dat het Fransche vlieg tuig zou hebben zien passeeren. Het weer daar op de Amerikaansche kust moet volgens de berichten, die er over bin nen komen, buitengewoon slecht zijn ge weest juist op den tijd, dat de Fransche Oceaanvliegers er moesten passeeren. Een zware mistbank hing van New York tct Nantucket. Tusschen Nantucket en New Foundland was de lucht helder met noord oostelijke winden. Ten oosten van New Foundland woedden hevige sneeuwstormen De economische confe rentie. De handelscommissie onder voorzitter schap van Colijn heeft zich gesplitst in drie subcommissies voor handelsvrijheid, de dou anetarieven en handelsverdragen, en de indirecte metheden vcor bescherming van den nationalen handel en de scheepvaart. Van de subcommissie voor douanetarieven en handelsverdragen nam Colijn wederom de leiding. Fïet ziet er naar uit, alsof deze subcom missie, die den vorm, de hoogte en de in stabiliteit van in- en uitvoertarieven zal be handelen, evenals de dbuane-namenclatuur en de goederen, classificatie het meest con structieve werk dezer conferentie onderrich ten, aangezien over deze onderwerpen tot dusver de meeste eenstemmigheid in begin sel bestaat, terwijl dank zij de Fransche ont- werp-resolutie er een concrete basis voor discussie is. In dit verband zal de aanwezigheid der twee nieuwe toegevoegde Nederlandsche des kundigen, ongetwijfeld aan den arbeid der Nede rlandsche gedelegeerden ten goede ko men. Hoorsche uitsluiting ge ëindigd. De vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders kwamen overeen het werk te her vatten in de industrieën, waar sedert 14 Februari een uitsluiting bestaat. Het loon- geschil zal worden geregeld door gedwongen arbitrage in overeenstemming met een on langs door het Storting aangenomen wet. Een cycloon. Een cycloon teisterde gisteravond de han delswijk van de stad Poblar Bluff, in Missou ri. Ongeveer honderd personen werden ge dood, tweehonderdvijftig gewond. Bijna alle huizen werden vernield. De schade, aan eigendommen aangericht, wordt op meer dan een millioen dollar geschat. De geheele stad is zonder licht. De toestand In China. Na een tijd van kalmte is de burgeroorlog weer op verscheidene fronten begonnen. In Honau hebben de Noordelijken Tsjumatien bezet, op 150 mijl af stands van Hankau. Het hoofdkwartier van de partij van Hankau is teruggetrokken op H'siaokau, enkele mij- en ten noorden van Hankau. Maandag zijn om vier uur 's ochtends uit de gevangenis te Belfast vier boeven ont snapt, van wie drie wegens moord tot levens lange opsluiting waren veroordeeld. Zij waren gezamenlijk in een cel opgesloten en vielen plotseling de niets-vermoedende cipiers van achteren aan, hielden hun de mond toe, ontrukten hun hun revolvers en tonden hen. Vervolgens klauterden zij met van lakens gemaakte touwen over den gevan genismuur. Buiten, in den tuin vóór den muur, stond een auto rustig te wachten, die, zoodra de boeven gezeten waren, wegreed, naar men vermoedt naar den Ierschen Vrij staat. De vluchtelingen werden beschouwd als de meest-misdadige elementen, die in de gevangenissen van Ulster zaten opgesloten. Drie hunner hadden zich schuldig gemaakt aan een inval in een bank, de vierde had zijn verloofde ernstige verwondingen toegebracht en was deswege tot twaalf jaren gevangenis straf veroordeeld. De autoriteiten stellen een ernstig onder zoek in in deze zaak. Het wekt bevreemding dat de ontvluchten zich gezamenlijk in één cel bevonden en vermoed wordt, dat er omkooperij in het spel is. verlies. H. JORGENSEN t- De hoofdcommissaris van politie te Ko penhagen, Haakon Jörgensen, de uitvinder van het internationale identificatiesysteem, is 48 jaren oud, overleden. De misdaden van den behanger Kaupen en zijn helper Pebolg, die tezamen niet minder dan 12 personen hebben vermoord en tal rijke roofovervallen in de omgeving van Mitau (Letland) hebben gepleegd, ja zelfs treinen hebben aangehouden en geplun derd, zal menigeen zich nog herinneren. Na een langdurige jacht gelukte het de politie het tweetal te arresteeren zij kwam op het spoor van Kaupen door diens vele vriendinnen na te gaan. Beiden werden door den krijsgraad tot den strop veroordeeld. Vrijdag had de terechtstelling plaats in een bosch bij Mitau. Onder het zingen van een sentimenteel studentenliedje begaf Kaupen zich naar de galg. Het laatste verzoek der moordenaars om op een kerkhof te worden begraven, werd kortaf geweigerd de officier, met de te rechtstelling belast, wees slechts naar de beide kuilen, die naast de galgen waren ge graven AUTOBUS-ONGELUK. Een autobus, waarin 30 personen uit de Hongaarsche plaats H'radisch Zondag een uitstapje deden, sloeg op den terugweg ten gevolge van het krachtige remmen eenige malen over den kop. Zeven personen werden zwaar, de overigen licht gewond. EEN MOEDIGE DAAD. Toen Vrijdagavond miss Betty Facer te Wanganui, tc 'Wellington, in N.-Zeeland, in avond-toilet cp weg naar een partijtje een brug passeerde, sprong voor haar oogen een man in de rivier. Zij bedacht zich geen oogen- 'olik, wierp enkele kleedingstukken af en sprong den man na, dien zij na een worste ling op den oever bracht. Miss Facer was nog herstellende van een zware influenza en haar onderdompeling in het ijskoude water van de rivier had tot gevolg dat zij weer in stortte, zeedat de doktoren voor longont steking vreezen. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van burgemester der gemeente Ambt en Stad Delden (Ov.) 120 sollicitanten aangemeld. Naar verluidt zal de heer H. van Boeyen (C. H.) lid van Ged. Staten van Zuid- Holland worden benoemd tot burgemeester van Katwijk. In di geval zal de heer Van Boeyen moeten bedanken als lid van het College van Ged. Staten. Er verluidt, dat mr. dr. J. Schokking in zijn plaats tot Ged. zou worden benoemd. Het rapport der staatscommissie-v. d. Meuten spoedig te wachten. De staatscommissie-v. d. Meulen, welke tot taak heeft de Algemeene Maatregelen van Bestuur te ontwerpen, welke voor opgedragen taak een bepaalde aanwijzing te geven, kan naar hef oordeel van den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw niet op diens weg liggen. Overigens herin nert de minister van Jus'itie aan he'geen door zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken en Landbouw en hem zelf te vorigen jare cp de vragen van den heer Duymaer van Twist is gean woord. Toen is n.l. te kennen gegeven, dat de meening, als zouden gewetensbezwa ren zonder meer als geldige reden van ver hindering in den zin van art. 72 der Kies wet zijn ter zijde te s'.ellen, schijnt te berus ten op een misvatting omtrent de beleekenis van de verwerping door de Ecrs'e Kamer van het met be'rekk'ng tot de gewetensbe zwaren aanhangig geweest zijnde ontwerp. Thans is officieel verschenen het rapport der commissie vcor de overbrugging der groote rivieren in Nederland inzake de bruggen over de Waal te Nijmegen, den Rijn te Arnhem en den IJsel te Doesburg, over welk rapport wij reeds eerder mede- deelingen hebben gedaan. Op de Algemeene Begraafplaats te Naar- den had gistermiddag onder groote belang stelling de begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van den, op .Drafna" over leden oud-directeur en hoofdredacteur van „het Algemeen Handelsblad," den heer Charles Boissevain. De belangstelling, vooral uit de dagblad wereld, was groot. Rondom de groeve lagen vele bloemen en kransen waaronder kran sen van „Het Algemeen Handelsblad," van den Ned. Journalistenkring en van de ver- ceniging „De Amsterdamsche Pers." Talrijke sprekers voerden aan de groeve het woord. Omtrent de herziening van het Fransche douanetarief heeft een delegatie uit der. Nijverheidsraad met den Minister van Ar beid, H. en N. overleg gepleegd hoe-ook in den vervolge, de bij soortgelijke buiien- landsclie maatregelen betrokken belangen der Nederlandsche industrie het snelst en het doeltreffendst zijn te verdedigen. Dit overleg heeft tot een regeling geleid, waar van voor die industrie bevredigende uit komsten mogen worden verwacht. De Nijverheidsraad heeft behandeld een, door een uit zijn midden benoemde com missie uitgebracht rapport over de geldende regeling betreLende het verleenen voor uit- voertransacties. Een voorstel, om de regee ring in overweging te geven, genoemde regeling op breedere basis te doen rusten werd afgewezen, aangezien van de bestaan de regeling den laatsten tijd meer dan vroe ger gebruik wordt gemaakt. Aan de com missie is verzocht, na te gaan, of het belang der Nederlandsche industrie medebrengt, onder de tegenwoordige omstandigheden die regeling, zoo noodig met het aanbren gen van kleine wijzigingen, te handhaven. Een verkorting van den rijtijd met één uur en 48 minuten. De verbinding IndiëDen Haag met den „Genua-trein" der Stoomvaart Mij. „Neder land zal naar het Hbld. verneemt, met ingang van 15 Mei a.s, belangrijk worden versneld. Het vertrek van Genua blijft bepaald op 10.30 v.m. doch op het Zwitsersche par cours loopt deze trein na genoemden datum niet meer over LuzernOten, maar via Rothkreuz, Wholeen, Aurau om te Basel I. B. B. te 20.00 u. in plaats van 20.25 u, te arriveeren. De tijden van aankomst op Nederlandsch de uitvoering van de Bioscoopwet noodig gebied worden Arnhem 8.59, Utrecht 9.48 zijn, is, naar de Msb. verneemt, tegen en Den Haag S. S. 10.47, hetgeen een ver- Donderdag a.s. bijeengeroepen, om de eind- snellig beteekent van één uur en acht-en- redactie van haar verslag vast te stellen, veertig minuten. Het rapport dezer commissie zal dus bin nen niet te Ungen tijd tegemoet gezien. kunnen worden EEN KNAAP DOODGESCHOTEN. Voor de oogen van honderden menschen 's Zondagavond in de Kursaal Gardens, te Southend een veertienjarige knaap, een zekere Eric Evers, doodgeschoten. De jon gen stond rustig te kijken naar een man, die aan het schieten was in een schiettent, toen hem een schot in de borst trof. Hij stortte ter aarde en stierf in enkele minuten tijd. De man werd gearresteerd. Verschei dene vrouwen, die getuigen waren van het droevig geval, vielen in zwijm. EEN WOLKBREUK. Gisterenmiddag heeft een wolkbreuk in het zuiden van de Palts aanzienlijke schade aangericht. Het veldgewas en de wijnbergen werden grootendeeb verri ld. Het spoorweg verkeer op het traject Zweibrücken-Landau moest worden gestaakt, daar de spoorweg- dijk gedeeltelijk onder water staat. EEN „CAT-BURGLAR" VEROOR DEELD. De internation le gevel klimmer Herbert Sandowski, bij wien men na zijn arrestatie Reizigers, die bij groote drukte aan de loke'ten tijdig aanwezig waren en dus buiten hun schuld niet vóór het vertrek van den trein van een plaatsbewijs konden voorzien worden, mogen met toestemming van den sta'ionschei tot den trein worden toegelaten en betalen dan den gewonen prijs voor een plaafskaart aan den conducteur in den trein. Hel antwoord van den Minister van Justitie. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid, den heer Kers'en, betreffende het niet ver volgen van consciëntie-bezwaren wegens niel-deelneming aan stemmingen voor de verkiezing van leden van openbare colle ges, antwoordde de minister van Justi'ie, ciat hij, gelet op de ervaring bij vorige ver kiezingen, gerccdelijk aanneemt, dat ook weder aan de laa'slgehouden stemming voor de Provinciale Staten vrouwen niet hebben deelgenomen, omdat zij zich overtuigd acht en, dat die deelneming in strijd is met Gods Woord. Het initiatief tot de vervolgingen ter zake van overtreding van art. 72 der Kieswet is door art. 149 dier wet, in afwijking van het geen in het algemeen ten aanzien van s'raf- De officieele reisgids en het Dienstrege lingsbiljet zullen Donderdag 12 Mei ver krijgbaar gesteld worden. De Gids der bui- tenlandsche verbindingen 14 Mei a.s. In deze dienstregelingen zal voor het eerst de 24-uurs tijdrekening in toepassing wor den gebracht. Ecnigen tijd geleden heeft de Nijverheids raad den Minister van Waterstaat schrifte lijk uiteengezet verschillende bezwaren, die van industrieele zijde bestaan tegen den maatregel, dat huistelefooninstallaties slechts op het Rijksnet kunnen worden aangesloten, wanneer zij door het Rijk in gebruik zijn gegeven. Aangezien door het ministerieele antwoord die bezwaren niet zijn weggenomen, heeft de Raad genoemden bewindsman verzocht, een deputatie uit zijn midden te ontvangen, om de belangen der Nederlandsche industrie in deze toe te lichten. Een advies van den Middenstandsraad. De Middenstandsraad heeft advies uitge bracht aan den minis'er van Arbeid, Han del èn Nijverheid over het „voorontwerp van wet, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholische dran ken". Hieraan is o.m. het volgende ontleend: Het kwam den Middenstandsraad voor, clat het doel der herziening zijn uitgangspunt had in de overweging, op welke wijzE de we! gever zou kunnen bereiken, dat geleide lijk een einde zou kunnen worden gemaakt aan het gebruik van alcoholische dranken als zoodanig en dat derhalve dit ontwerp essentieel verschilt van de huidige Drank wet, waarvan het hoofdoogmerk is beteuge ling van de openbare dronkenschap en van den clandes'ienèn verkoop van sterken drank. In plaats, dat alleen het misbruik van sterken drank, als kwaad beschouwd wordt, waartegen opge'reden dient te worden, wordt het gebruik van allen alcoholischen drank als een euvel gevoeld, waartegen de strijd behoort te gaan. Om aan te toonen, dat „het bier zoowel 'en opzichte van het alcoholische als van de aan'asting van de goede zeden een rol is >"aan soelen, die gevaarlijk moet worden genoemd", verwijst de Memorie van Toe lichting naar onderzoekingen door de inspec tie in „vele gelegenheden, waar het ordeli'ke publiek niet komt." het schijnt den Midden standsraad eenigszins naïef toe, te meenen, dat dit kwaad te bestrijden zou zijn, door te bepalen, dat het aantal verloven aan een maximum gehouden zal zijn. Juis* de onor delijke gelegenheden dreigen zich, naar droeve ervaring elders leerde, het hard nekkigs* te hand.haven; het invoeren van een maximum verloven zal dus een tal van ordelijke gelegenheden doen verdwijnen, dan dat de onordelijke worden opgeheven. Dus- doend", treft de wetgever de onschuld:gen, terwijl de schuldigen ongestraft hunne prak tijken voortzet'en. Als tweede misstand noemt de Memorie van Toelichting het fe koop aanbieden in allerlei winkels van „wijnen tegen een prijs, die uit sluit, dat do drank met „wijn" meer dan den naam gemeen hoeft." De juiste bestrijdings wijze zou moeten worden gevonden in de invoering van een „Wi'nbesluit" hetwelk voorschrijft, wat onder wijn verstaan wordt. Door de verschillende voorschriften gaa' naar het oordeel van den Middenstandsraad de wetgever zijne bevoegdheid te buiten. Het is niet de taak van de Overheid den zedenmeester a par outrance te spelen; slechts dan is zij gerechtigd in te grijpen, indien er zoodanig misbruik is, dat zij hare roeping miskennen zou, zoo zij nalatig bleef de vrijheid van h-ndelen in ts perken of he' handelen geheel te verbieden. De Memorie van Toelichtng wekt den in druk, als zou de verkoop van wijnen door kruideniers en groen'enwinkds eerst uit de laatsie jaren datee-en. Deze indruk is on juist; een der door den Raad gehoorde des kundige heeft dezen verzekerd, dat hij reeds gedurende nagenoeg een kwart eeuw zijn debiet had bij kruideniers. Aan dergelijke ondernemingen wenscht nu het ontwerp een deel van het debiet, d.i. van de bes'aansmogelijkheïd te on'nemen zonder eenige schadevergoeding, waar tegen over dan aan een andere categorie, die zich te voren weinig of in het geheel niet bezig hield met den verkoop van dezelfde dranken het monopolie van dien verkoop wordt toe bedeeld. De raad schroomt niet zoodanige wijze van doen onrecht te noemen. Ook met het voors'el om het aan'al ver loven voor den verkoop van zwak alcohol- houdar.de dranken te binden aan het aan'al bestaande vergunn'ngen, kan de Midden standsraad zich niet vereenigen. In de jongste vergadering van den voltal- ligen Personeelraad bij de Ned. Spoorwegen, werden verschillende door de organisa' i"s ingediende verzoeken aan de orde gesteld, o.m.: Betere regeling der vergoeding voor overwerk; herplaatsing van conducteurs op wachtgeld in de oude functie; medetellen van dienstjaren op arbeidscontract bij toe kenning van verlofdagen; herkeuring van wach!gelders; de positie van commiezen, die aan het hoofd van een bureau s'aan; de positie der vroegere kasambtenaren; oplei ding van wagenvoerders bij de Electrische Tractie, enz. en Omtrent deze aangelegenheden zal de Raad zich tot de Directie der Ned. Spoor wegen wenden, Omtrent het door de commissie van onder zoek ingediende rapport betreffende de kaderindceling van bureel-ambtenaren, schrijvers en bureaubedienden werd beslo ten, de bevindingen van de commissie ter kennis van de Directie te brengen. De minister zal intrekking van art. 147 bevorderen. Door het dagelijksch Bestuur der Cen trale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst is op 26 Februari j.l. een adres gezonden aan den minister van Financiën, met verzoek, art. 147 der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren (inhouding ouder domsrente op Rijkspensioenen) te laten ver vallen, daar door deze bepaling, aldus adres santen, een categorie oud-amb'enaren en nabestaanden van ambtenaren met lage in komens zwaar getroffen word', terwijl het voordeel voor het pensioenfonds, ook al wegens den hoogen leeftijd der rentetrek kers, niet noemenswaardig is. De minis'er van Financiën beeft in ant woord daarop bericht, dat Z. Exc. de in trekking van genoemd art. 147 zal bevor deren. Een adres van het Centraal Comité tot bevordering van R. K, Patronaatsbelargen. Door het bestuur van het Centraal Comité Sot bevordering van het R, K. Patronaats- belanden in Nederland is aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid, een rekest gezonden, waarin o.m. gezegd wordt: De docr den minister in den vorm van ontwerp van wet ter wijziging van artikel 38 der Arbeidswet van 1919 onderteekende voorstellen kunnen dan ook, wat den opzet betreft, onze goedkeuring wegdragen in zooverre in den ongewer.schten toestand, zonder daarbij het beginsel van het verbod van arbeid van jeugdige personen aan te tasten. Wat intusschen dit laatste punt betreft, zij ons een enkele bemerking veroorloofd. Waar in het ontwerp van wet in art. 1 sub 2 wordt gesproken van ophe.fing van het verbod van arbeid voor 13-;ar;gc-i, in zooverre ten behoeve van deze jeugdigen een leerovereenkomst als bedoeld in titel II der Nijverheids-Onderwijswet van kracht is, meenen ondergeteekenden hun instem ming aan dit voorstel te kunnen geven. Met de voorstellen van het ontwerp van wet sub 3 en 4 meenen echter adressanten zich niet goed te kunnen vercenigen. Vooreerst vreezen zij, dat daardoor het afsluiten van leerovereenkomsten zooals deze bij de wet op het Nijverheidsonderwijs zijn geregeld, zeer zal worden bemoeilijkt. Doch vervolgens achten zij de bevoegd heid om opheffing van het arbeidsverbod te verleenen in te algemeene termen gesteld en te vaag omschreven, dan dat de vrees niet gewettigd zou zijn, dat in de praotijk de naleving van het beginsel der Arbeids wet niet zeer sterk in het gedrang zal ko men. Daarenboven het o.m. bepaalde sub. 4, dat een jongen niet langer dan 27 uren per week arbeid mag verrichten en ten minste gemiddeld 8 uren per week theoretisch on derwijs moet ontvangen, waarop dan nog uitzonderingen kunnen worden toegestaan, achten zij niet voldoende om een goede vak opleiding in den geest der wet te waarbor gen. Niet doenlijk komt het o.a. onderge- teekenden voor in deze gevallen voldoende controle uit te oefenen om te voorkomen, dat deze arbeid van 13-;arigen haar karak ter van opleiding verliest en niet vervalt in. den vorm van loonarbeid in een deelnemen can de productie. Ten overvloede meenen ondergeteeken- den goed te doen bij deze gelegenheid ook r.og te wijzen op de groote beteekenis van den zevenjarigen leerplicht. Eindelijk meenen adressanten nog de aan-* dacht te mogen vragen voor het Kon. Be sluit van den llen Juni 1921, gewijzigd bij besluit van 26 April 1922 tot uitvoering van art. 39, tweede lid, der Nijverheidsonder- wüswet. Onder verwijzing naar reeds vroeger ken baar gemaakte redenen, zouden adressan ten alsnog willen verzoeken een dusdanige wijziging van genoemd Kon. Besluit, dat naast dagscholen ook aan vereenigingen onder nader te stellen voorwaarden de be voegdheid wordt verleend leerpngencon- tracten af te doen sluiten, eventueel met recht op Rijkssubsidie. De besturen van de arbeidersorganisatie^ Tn 'het veenrayon „Bargerooisterveen" heb ben gecombineerd vergaderd en besloten te trachten alsnog een contract met de vervenersbonden te krijgen. Men was van meening dat het niet mogelijk is een be vredigende oplossing voor de arbeiders te krijgen zonder een staking. Tevens wil men de meening tcegedaan, dat het thans voor de veenarbeiders een gunstige tijd is om te gaan stajeen, zoodat op de leden vergaderingen, die in het begin dezer week gehouden zullen worden, aan de orde zal worden gesteld of het aarbod der verve- ners zal worden aanvaard, of de staking over het geheele rayon zal worden gepro- clrmeerd. Algemeen bestaat de verwach'ing, dg| de arbeidereorganisaties binnen eenige da gen de staking zullen proclameeren. De minister van Arbeid. H. en N. heeft aan de Commissarissen der Koningin ver zocht aan de burgemeesters mede te dee len, dat de in den loop der tijden uitgegane verschillende circulaires omtrent het gaan werken van Nederlandsche arbeiders in Dui schland als vervallen kunnen worden beschouwd, dear de omstandigheden, waar op die aanschrijvingen betrekking hadden, vooral in de laatste jaren zeer zijn gewij zigd. De minister acht het van veel belang, dat Nederlandsche werkzoekenden, die het voornemen hebben om in Duitschland t« gaan werken, worden ingelicht, dat zij evenals alle andere vreemde arbeider» toestemming noodig hebber, van de Du t- sche overheid; bovendien moet de werk gever in het bezit zijn van een vergunning om vreemde arbeiders in dienst te mogen nemen. Zoodra Nederlandsche arbeiders werk gevonden hebben, informeeren zii het best bij hun werkgever of deze buitenlanders 'n dienst mag nemen, dan wel bereid is_ deze vergunning aan te vragen. Slechts indien dit het geval is, zal de arbeider met kans op goed succe® toestemming kunnen vra gen in Duitschland te mogen werken. Voor het verkrijgen van werk in Dui'sch- land wordt aan Nederlanders die zich naar Duitsch'and willen begeven en inrichtingen wenschen, dringend aangeraden, zich te wenden tot den directeur der arbeidsbeurs vcor het district, waarin de gemeente hun ner inwoning is gelegen. De aandccht van Nederlandsche arbei ders, die zich in Duitschland wenschen e vestigen, dient eveneens te worden ge richt op de in sommige landen, met name Pruissen, bestaande voorschriften betref fende de vestiging. De arbeider, die zijn verb'ijf in Pruissen wensch' te vestigen, dient daartoe een vergunning te vragen aan de plaatselijke politie. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do witü it", door ]OS. P. H. HAMERS. 59 I TIENDE HOOFDSTUK. Waife had in het landhuisje twee brieven achtergelaten: een had hij aan den pachter toevertrouwd, met een verzegeld pakje voor den heer Hartopp en een voor Scfie dien hij op den stoel voor haar bed had neergelegd. De eerste brief was van den volgenden inhoud: „Ik vertrouw, waarde en geëerde heer, dat ik behouden zal terug komen, en wan neer ik terug kom, heb ik misschien een veili gtehuis voor haar gevenden; en een wijze van bestaan, die gij niet zult afkeuren. Maar, in geval van eenig ongeluk, heb ik bij den heer Gooch, uw pachter, het geld dat wij te Gatesburg verdiend hebben, in een verzegeld pakje achtergelaten, nadat ik eerst de rekening in het logement, den dokter enz. heb betaald en er een klei nigheid van overgehouden die wij zouden kunnen noodig hebben als het mij en Sir Jzaak mislukte in ons onderhoud te voor zien. Gij zult wel zoo vriendelijk zijn, het te bewaren. Ik, oude man, zou mij niet veilig voelen met meer geld bij mij; ik zou bestolen kunnen worden; bovendien ben ik zorgelcos. Ik kan nooit geld bewaren; het glijdt als een aal door m'n handen. De he mel zegene u, mijnheer; uw goedheid schijnt mij een wonder, dat aan mij gedaan wordt ter wille van mijn lief kleinkind. Bij u kan het geen kwaad overkomen, en zelfs ai werd ik ziek en al zou ik sterven, dan zoudt gij die den listigen zwerver hadt willen helpen de reddende hand niet onttrekken aan het schuldelooze kind." De brief aan Sofie luidde aldus: „Lieveling, vergeef mij, ik ben stil van weggeloopen maar slechts voor weinige dagen, en enkel om te gaan zien of wij het tooverhuisje niet kunnen krijgen, waar ik de tooverprins en gij de prinses zult zijn. Ik ga met zulk een opgeruimd hart, lieve Sofie. Ik zal eiken dag een uur of zeven loopen, en niet de minste pijn voelen aan mijn kreu pel been; gij zoudt 't niet tegen mij kunnsn volhouden, dat weet gij ook wel. Denk daar om aan het huisje en den mandenmaker en oefen u in teekenlappen en speldenkussens, wanneer het te warm is om buiten te spelen Wees kloek en sterk legen dat ik terugkom. Dat zal, naar ik vertrouw vandaag ovei acht dagen zijn; het zijn maar zeven dagen. Lach lieveling, laat ik mij verbeelden dat gij lacht, maar wees niet treurig en denk niet, dal ik u verlaat. Doe uw best om heel, heel gezond te worden." In den vroegen morgen werden de briet en het zakje naar de villa van den heer Hartopp gebracht,. De burgemeester was ge woon vroeg op te staan. Solie versliep zich, Haar kamer lag op het Westen en in dit huis zonder kinderen ontwaakte ieder stil en bedaard tot den dagelljkschen arbeid. Toen zij eindelijk wakker werd en haar lokken uit haar blauwe oogen wegschudée, om zich heen keek, en zich herinnerde waar zij zich bevond, dacht zij nog dat het vroeg in den ochtend was. Maar zij stond op, schoof het gordijn van het venster zag de zon hoog aan den hemel staan .keerde zich beschaamd over haar luiheid om en zie... daar lag de brief op den stoel! De waarheid flikkerde plotseling op voor haar geest, die vroeg ontwikkeld was ten opzichte van de intuïtie welke het gevolg is van een ver- eeniging van teergevoelige gehechtheid en een altijd werkzaam denkvermogen. Zij haalde diep adem en werd doodsbleek. Het duurde eenige minuten eer zij den brie! kon opnemen. Toen zij het eindelijk deed, las zij stil voort; haar tranen vloeiden cp het papier, zonder dat ze hoorbaar schreide of snikte. Zij gevoelde geen smart om haa: zelve; zij dacht niet aan het verdriet om bi vreemde menschen alleen achter te blijven; zij voelde slechts voor de eenzame zwerf tochten van den ouden man, vcor zijn schei ding van haar, voor zijn geveinsde vroolijk- heid en trouwe zelfopoffering; dit alles deed haar hart overvloeien van onuitsprekelijke liefde, dankbaarheid, medelijden en veree ring. Toen zij eenigen tijd in stilte geweend had kuste zij den brief en wendde zich tot God naar wien de verstootel'ng haar het eerst geleerd had, hare gebeden op te zen den. Daarna bleef zij stil staan, dacht een wijle na, en de schaduw van droefheid ver dween langzamerhand van haar lief ge zicht. Ja, zij zou hem gehoorzamen; zij zou niet aan droefheid toegeven; zij zou haar best doen om gezond en sterk te worden. Hij zou het in de verte gevoelen, dat zij gehoor gaf aan zijn wenschen: dat zij zich geschikt maakte om weer zijn metgezel te worden. Deze dagen zouden spoedig voor bij zijn. De hoop, die nooit voor langen tijd het kinderhart verlaten kan, gaf een vroo- lijke tint aan haar overpeinzingen evenals de morgenzon aan een landschap, dat zoo even nog zoo somber lag in schemering en stofregen. Toen zij beneden kwam was vrouw Gooch verheugd en verwonderd op het gezicht van haar kalmen glimlach en de stille be drijvigheid, waarmee zij, na het ontbijt, met de goede vrouw medeliep, om haar bij dc mclkerij en andere huiselijke bezigheden o helpen. Zij sprak weinig, begreep aller vlug en was bedaard en opgeruimd. „Ik ben blij, dat ge U zoo goed houdt, nv. 'Jw goede grootvader weg i3," reide de oachtersvrouw; „we waren bang dat gij het U te erg zoudt aantrekken." „Hij heeft mij geschreven, dat ik niet be droefd mocht wezen," antwoordde Sofie eenvoudig, maar met bevende lippen. Toen de zon hoog aan den hemel stond en het te warm werd om buiten te loopen, vroeg Sofie aan vrouw Gooch of zij ook wil en breinaalden had, en toen zij va een en ander voorzien was, ging zij in het pri eel eenzaam en rustig zitten werken. Wat misschien de grootste kracht uit maakte van het karakter van dat arme kind, was een innig, diep vertrouwen. Zij ver trouwde op Waife, op de toekomst, op de Voorzienigheid, op haar eigen kinderlijk, niet hulpeloos bestaan. Onder het uitzoeken van de wol, terwijl haar bevallige smaak de kleuren in schit terende harmonie deed uitkomen, mengde haar geest, de kte iren in het weefsel hare: droomen: de hut, waar z.j te hms zou zijn, onschuldige urbe-d. Waile met zijn pijp in een waranda, gelijk die daar ginds met geu rige kamperfoelie, begroeid. Én bet le v"n, ofschoon nederig, nochtans eerlijk en trouw, het daglicht «Lt schuwend, zoodat als Li onel haar wede: ontmoette, zij ui. I z- a behoeven te blozen, noch hij zich te erge ren, En al liepen luin wegen zoo ze-.r uit elkander, als haar grootvader zeide, t wli muden zij zich kunnen kruisen, zooals •eeds eenmaal geschied was enhet werk gleed haa1- uit de handen, de lieve lippen openden zie. tot een glimlach ben tafereel deed zich voor haar oogen op, haar grooivader, Lionel, zij zelf, alle drie als vrienden te zamen, gelukkig; een stroom even schoon als de Theems haar toegeschenen was, groene bonman, baden m zomerweelde, dc böot daar langs glij dend; in die boot, zij met hun drieën, zacht- kens voortdrijvend, weg weg, onver-chll- iig waarheen; naast haar dc oude man, en de heldere, vriendelijke oogen van den knaap op haar gericht. Eensklaps schrikte zij op; zij hoorde ge rucht en rees op; daar klonken stemmen, één vreemde mannenstem, toen die van den burgemeester. Nog een derde; schrille slem, een scherpe, vreeselijke stem, dia zij in haar kindsheid gehoord had en waarvan zich de herinnering hechtte van wreed heid, jammer en ellende. Het kon niet waar zijn, onmogelijk! Nader en nader kwamen de voetstappen. Door een aandrang tot vluchten gedreven, sprong zij naar den ingang van het prieel, Daar flikkerden, vlak voor haar, twee zwarte, sombere oogen. Zij bleef als be- tooverd staan, even als een vogel, die on beweeglijk blijft onder het oog eener slang. „Ja, heer burgemeester, de zaak is in orde; het is onze kleine meid, onze liev» Sofie. Hier langs, mijnheer Lcsely; welK een aangename verrassing voor U. lieve Sofie," zei juffrouw Cranc. i'ordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6