Lord Cecil uit zich optimistisch over de resultaten der voorberei dende ontwapeningsconferentie. Violette Gibson, die indertijd een aanslag op Mussolini pleegde, is van rechtsvervolging ontslagen. In Herzegowina heerscht hongersnood. De Egyptische regeering zal dit jaar het Heilige Tapijt niet naar Mekka zenden. Te Tsjing-Kiang wer den gebouwen in de Britsche concessie door Chineesche troepen bezet. 4 merika zendt vier honderd man versterking naar Nicaragua. FEUILLETON. >Vat zal hij er mee doea? GEM. BUIT. BERICHTEN. NEDERLANDSCHE WEEK TE GODESBERG, UIT ONZE OOST. Gen vinger- maar neus- afdrukken. Een geheimzinig geval UIT ONZE WEST. Een 115-jarige Surinaamsche SOCIAAL LEVEN. Het diocesaan bestuur der Alg. R. K. Werkgeversvereniging. RADIO-NIEUWS* Luchtvaart en draadlooze telefonie. GEMENGD NIEUWS. Dö winkelier, de straatmuzikant, de rijke heer en de kostbare viool. Een twee honderd jaar oude boerderij afgebrand. Een eeuw gas in Rotterdam. Een auto verbrand. Steeds meer slachtoffers. Twee loggers losgebroken. Nectargevende laanboomen. RECHTZAKEN. Een vereeniging voor vreemde lingenverkeer, die failliet ging De gemeente Rheden kan haat gang gaan. Om 5200. BINNENLANDSCH NIEUW3* Voor het Marinepersoneel. Het proef eskader naar Noorwegen. De steenkool-ontginingen in den Achterhoek. De onregelmatigheden te Soesterberg. De drinkwatervoorziening in Ned.-Indië. De huiszoeking bij de Russen te Londen. ten politiemacht hield den geheelen nacht Ie wacht vóór het gebouw der pan-Russi- sche coöperatieve vereenigingen. De huis zoeking duurt voort. Het vraagstuk der ontwapening. In het parlementaire comité voor den volkenbond gal Lord Cecil uiting aan zijn overtuiging, dat in de commissie ter voor bereiding der ontwapeningsconierentie vol doende vorderingen zijn gemaakt om het mogelijk te maken, dat de betrekkelijk wei nig talri;ke hangende kwesties op bevredi gende wijze zullen worden geregeld, wan neer de commissie in den herfst opnieuw bijeenkomt. De Koloniale Conferentie. De koloniale conferentie beraadslaagde over de voorstellen tot vorming van een or ganisatie van personen, die zich bezighou den met wetenschappelijke onderzoekingen. Bij de discussie werden twee plannen geop perd, een om één lichaam in het leven te roepen voor alle koloniën des Rijks, en een ander om de verschillende koloniën te grocpeeren, welke zich met het oog op haar plaatselijke omstandigheden daartoe leenen. De aangelegenheid zal later worden on derzocht door een reeds ingesteld comité met een zeer uitgebreide opdracht. De conterentie beraadslaagde voorts over de kwestie der pensioenen, speciaal met het oog op de koloniale pensioenen en de des betreffende wetgeving. Violette Gibgoa van rechtsvervol- f ging ontslagen. commissie van instructie bij de spe ciale rechtbank ter verdediging van denlta- liaanschen staat, heeft Violette Gibsón, de Engelsche, die een aanslag op Mussolini heeft gedaan, wegens krankzinnigheid van rechtsvervolging ontslagen. Zij is gisteren in gezelschap van haar zuster en eenige ver pleegsters naar Engeland teruggekeerd. Hongersnood in Herzegowina, Volgens berichten uit Belgrado heerscht A vele districten van Herzegowina hongers nood tengevolge van den noodtoestand, waarin de landbouw verkeert. In vele dor pen heeft de hongersnood reeds slachtoffers gemaakt, Üit Albanië. De correspondent van het .iBerl. Tag." te Skoetari meldt, dat men aldaar de aan komst verwacht van een Italiaansche mili taire commissie onder leiding van een gene raal, die de Albaneesch-Zuidslavische grens zal insoecteeren. De stemming der bevolking van Albanië is, naar hij verder meldt, absoluut tegen het heerschende regiem, Zij wenscht een bui- tenlandsch vorst onder internationale ga rantie aan het hoofd van den staat te zien. De pelgrimstocht naar Mekka. Officieel wordt bekend getnaakt, dat de Egyptische regtering besloten heeft, zteh dit jaar te onthouden van het zenden Van het Ifeilige Tapijt naar Mekka, omdat Ibn Sa- oed, de koning van den Hedzjas, er op staat, dat de Egyptische troepen, die het tapijt vergezellen, ongewapend zijn, terwijl hij ook nog andere voorwaarden stelt, die de vrij heid der pelgrims zouden beperken. Hel bericht zégt verder, dat de pelgrims op eigen risico naar den Hedzjas zullen gaan. De Ver. Staten en Nicaragaa. Vierhonderd matrozen zijn van Atlantic gaar Nicaragua vertrokken, terwijl fiög een zeilde aantal voor verscheping in gereed heid wordt gehóuden fe Charleston en op Haiti. Dézè troepenbeweging valt samen met berichten Van admiraal Latimer, dat hij de gewapende Strijdkrachten in Nicaragua had gewaarschuwd, vreedzaam huil Wapéns over te geven, of de gevolgen te aanvaar den van eèn ontwapening biet geweld. Dé burgeroorlog in Cbirta. Telegrammen uit China melden, dat ge- Irraal Jangsen, die het bevel voërdè over de Chineesche troepen tc Wanhsien, Zon dag te Itsjang is aangekomen, Het sbhiint dat de gebruikelijke plundering der Cni- neesehe stad heeft plaats gehad, maar de ouitenlandsche eigendommen werden ön- ïangeroerd gelaten. Naar gètneld Wordt, leeft Jangsen ook Sjasi in bezit genomen Jtt voegt hij zich bij de troepeh van Woe l'ei Foa aan de rivier de Han om Op te riik- <en tegen Hankau, De gewapende boeren bekend onder den laam van de „Roóde Speren" opereeren ïog steeds óp de grens van Hoepei en Hö- iin tegen de Zuidelijke en hebben verder 'uidelijk bruggen vernield. De troepen van Fengtien (dus die van fsang Tso Lin) zijn niet Voorbij Tsjoema- ien opgerukt. Te Tsjiflgkiang (aan der! Jangtse, beöe- len Nangkin) vallen groote troepenbewe gingen waar te nemen de rivier af naat kWeisjan; de beschikbare vervoermiddelen Vrij bewerkt naar BULWER LTTTON'S „What will he do witb Ét", door JOS. P. H. HAMERS, 2. ■Maar zoo vroeg Waife zich af hoe adden de jagers de plaats ontdekt waar ij z'n schat bewaarde, hoe waren ze hem p 'l spoor gekomen? Misschien uit het orp, waar ze hem het eerst gezien hadden? a, dat zal het zijn, peinsde de acteurs ze ebben door vrouw Saunders van den hond ehoord, di enhij gkocht had en de hond ïl hen geholpen hebben om hem op het Joor te komen. Bij die gedachte stiet hij Sir Izaak van ch af, die met den kop op de knie van den iden man rusttei hij stiet hem toornig te- ig; de arme hond droop in droevige Ver- izing al en huilde, „Ondankbare ellendeling die ik ben", ep Waife uit, en hij opende zijn armen >or het dier, dat vergevensgezind tegen n borst opsprong. „Kom, we zullen naar het dorp in Sur- y terug keeren", zei de kreupele, zich irichtend. Op dat oogenblik, juist tcon hij overeind and, voelde hij een vriendelijke hand op a schouder ea een bekende s_tem sprak) te water zijn opgevorderd door den gene raal der Zuidelijken Ho Jing Jin, De kan toren van het consulaat en schiér alle buitenlandsche huizen in de Britsche con cessie werden gisteren door de troepeh bezet in weerwil van de proclamatie van generaal Ho waarbij dit verboden werd. De consulaire ambtenaar heeft de verwijdering der troepen gevraagd. De communistische troepenmacht, die op rukte naar Swatau, heeft zich volgens de berichten bij Poening verspreid, Kellogg niet near Geneve. Gemeld wordt dat Staatssecretaris Kel logg heeit medegedeeld, dat hij de Veree- nigde Staten op de ontwapenings conteren tie der drie mogendheden te Geneve niet zal vertegenwoordigen. De overstrooming In het Mis- sissippi-gebied. De toestand in het Mississippi-gebied wordt ernstig. Op ongeveer 'n mijl afstand van Cotton Pott dreigt een nieuwe dijkbreuk, waardoor het geheele gebied van Simmes- port tot de golf van Mexico gevaar loopt onder water te komen, In dit gedeelte van Louisiana wonen meer dan 100.000 men schel). Staatssecretaris Hoover is in het be dreigde gebied aangekomen, Tengevolge van de hevige regens dei laatste dagen wast ook het water van de Missouri, "HM?, De schade te Hankau. De tot dusver ingediende Britsche eischen inzake de plundering en dé vernieling van Britsche eigendommen te Hankau op 3 Ja nuari, toen de Chineezen de Britsche con cessie binnendrongen, beloópen een bedrag van twee mlllioen pond sterling, Vorstschade in Japan. De schade aan de moerbezieboomen in Midden-Japan aangericht door de late vorst, wordt niet-officieei op 10 millioen yen ge raamd. DE KARDINAAL VAN WESTMINSTER TE ROME. Onder de aangekondigde bedevaartstoch ten naar de Eeuwige stad, bevindt zich een pelgrimstocht, die in Engeland onder Kardi naal Bourne, den Kardinaal van West minster zal worden georganiseerd en de grootste en meest Imposante is. Een groot gezelschap Van Belgische landbouwers, die cene bedevaart naar Assisië en Milaan den ken te maken, wordt te Rome verwacht. In Bad Godesberg, bij Bonn, vindt óp het einde van deze maand een ..Nederlandsche Week" plaats, georganiseerd door de aidee- ling Keulen van de, verleden jaar te Luë- beck opgericht, „Deutsch-Niederlandische Kulturgemeiüschaft." Op Zondag 29 Mei zul len de Nederlandsche deelnemers te Keulen aankomen en aldaar worden begroet door Dr Admeuer burgemeester der stad. Op het programma van dé bijeenkomst te Gö- desberg staan lezingen, besprekingen van vraagstukken bètref/'ehd het verkeerswezen, uilstapjes in het dal Van de Ahr, boottoch tjes op den Rijn alsook éfcn „Feest der Dichters waaraan Nederlandsche, Vlaam- sche en Rijnlandsche dichters zullen deetne- „GROSSKRAFTWERK RUMMELSBURG." Te Berlijn Is in de wijk Rummelsburg een groote electrischc centrale geopend, welke eën capaciteit heeft van 2d0,WX) kilowatt per dag, waarvoor 500 ton kolengruis wordt op gestookt. De centrale wórdt Klingenbérg- Werk genoemd naar den bouwmeester, den technischen directeur-generaal der A. E, G,. die gedurende den bouw is overleden, DE MISSIE IN JAPAN. Uit een bericht van Pater Utsch S. J. uit Shimonoseki in Japan, blijkt ten duidelijk ste hoeveel moeilijkheden de missie moet overwinnen, dié haar in dën Weg worden gelegd en schijnbaar onoverkomelijk zijn. Het missiestaüon van Shimonoseki beslaat sedert 1905) WaS echter in den lóóp der lijden af en toe zonder eigeh leiding, zoö- dat naburige stations moesten ingrijpen. In het jaar 1921 kwam weer een vaste mis sionaris naar Shimonoseki, diè het station in zeer verwaarloosden toestand aantrof, aangezien sedert jaren gcèft reparaties, dié hoogst noodzakelijk bleken, uitgevoerd waren. Het aantal katholieken, die tot dit station behooren, kan niet met zekerheid worden opgegeven, aangezien onophoudelijk menschen komen en wéér vertrekken èn de Christenen, die tot het armste gedeelte van het volk behooren, in de maand drie Zondagen moeten werken en dus geen kerk kunnen bezoeken. Op hooge feestdagen kwanien somtijds circa 120 personen bij elkander. 3e zuigelingen meegerekend. De J groote armoede, die onder de menschen heerscht en hunne primitieve levenswijze, werkt de uitbreiding van het Katholicisme nu juist niet in de hand. Door het oprichten van Zondagsscholen, vereenigingen, lokaliteiten, bibliotheken,, voordrachten met lichtbeelden, en voor alles door een indrukwekkende stoffeering der kerk en der kerkelijke ceremoniën, poogt men de menschen weer tot het Geloof te brengen. Aangezien geldelijke middelen geheel ontbreken, schijnt het bijna een ding der onmogelijkheid te zijn, de zielen der hei denen voor de Katholieke Kerk te winnen, Hierbij komt nog, dat de Protestanten, de Methodisten, Baptisten, Leger des Heils over talrijke prachtige kerken en gebouwen beschikken, terwijl de heidenen in getale van 150.000 niet minder dan 18 shinto- tempeli, 38 Teras (tempels der oud- Boedhisten) en nog 21 andere tempels hebben. Het „Soer. Hbl." vertelt in een zijner Aprilnummers; niet dat van den len: Verschillende suikerfabrieken in het Ke- doesche hebben de laatste jaren nogal nadeel ondervonden bij het. inhuren van karren en sapi's (Ossen) Voor het riettrans port gedurende den maaltijd, waarvoor men in die «treek, waar het beschikbare mate riaal niet voldoende is, in andere gedeelten van de residentie Jogja inhuurde. De karrenvoerders laten zich, wanneer Zij een contract aangaan met de fabriek, meestentijds een bedrag van 100 als voor schot uitbetalen, dóch het is gebleken, dat vele karrenvoerders telkenjare kans Zagen om hun span niet aan één fabriek te ver huren, en daar het voorschot op te strijken, doch dal aan vier, vijf fabriekeh tegelijk te doen, waar zij dan Overal honderd gul den voorschot haalden, terwijl als de cam pagne kwam uit den aard der zaak slechts één fabriek kon worden bediend en de andere fabrieken met een strop van 100 bleven zitten. Men heeft getracht dit kwaad tegen te aan door het onderling rond zenden van uimafdrukken vah de karrenvoerders, met wie een contract was aangegaane doch hoe wel daarmede eenig resultaat werd be reikt, hebben de heeren dit thans in de gaten en gebruiken zij, als het geldt een andere fabriek er in te laten loopen, een wakil (plaatsvervanger), die natuurlijk door middel van de dactyloscöop niet te contro leeren is. Naar wij vernamen worden door de dacty- loscopische aldceling van het Syndicat op het OOgehblik proeven genomen in hoeverre het mogelijk is, afdrukken te nemen van de neuzen van sapi's en na te gaan f daarin ook bepaalde lijnen vallen op te merken, welken registratie mogelijk maken. De proefnemingen verkeeren nog in een begin-stadium. Bijgeloof? De West behelst een uitvoerig Verhaal om trent een treurig geval bij een patrouille gang aan de Bovën-Suriname. Een militair, zékere Haimé, een zeer oppassend man heeit daar, nadat hij al eenige dagen koorts had gehad, in tegenwoordigheid van den tróep met een karabijn een eind aan zijn leven gemaakt De reden7 De eenige „oplossing" die tot dusverre vernomenwe rd, kwam Van den militair Wildeman die het volgend verhaal deed: Op reis naar de Grankreek was het gezel schap eeh schuimend houtluizennest gepas seerd, in den volksmond genaamd: Kantama- soe. Het bijgeloof wil, dat in dit nest een buitengewoon boosaardige Bakroe (kwade geest) huist, Zoodat het geraden is uit de buurt te blijven. Men mag dit nest neit al leen niet aanraken, men mag er niet eens dichtbij komen. Ook mag men in de nabij heid van dit nest niet «preken nog minder rpuwen en het minst van al mag men den geest van dit nest beschimpen. De ongeluk kige die dézë voorzorgen Verwaarloost, kan volgens de meenir.g der inlanders zkeer zijn, dat hem op de verdere reis een onegluk zal overkomen. Voor zoover Wildeman bekend was, was men Op eerbiedigen afstand rond het nest geloopen en was er niets onvoor zichtigs gebeurd. Allceft hefitiherde hij zich dat Haimé hem had gevraagd: Heb je niets gezien? eert Vraag die dóór Wiidëmaö ont kennend beantwoord werd. Gelet echter op het feit, dat Haimé bij aankomst aan de Grankreek, geplaagd werd door koorts en later last had van een soort verlamming, is Wildeman geneigd te gelooven dat Haimé bij bet passeeren van bét nest een onvoor zichtigheid heeit begaan en daaraan zijn la ter ongeluk te wijten is. Hij vermoedt dat Haimé Onder den indruk daatVan zich van het leven heeft beroofd. Aan <le Tourtonnelaart te Paramaribo woont een oud vrouwtje, Adolphina Elisa beth Boomstruik, die voor zoover men kan nagaan, 115 jaar oud zou zijn. Bij de Eman cipatie (de afschaffing Van de slavernij) was zij moeder van een talrijk kroost, waarvan het jongste kind destijds ahet jaar was. Zij is slavin geweest van de familie Bennet, destijd eigenares van de suikerplantage Groot Chatilon. De oude vrouw heeft geen fafnilie meer. Zij is blind, doch nog be wegelijk éh Welbespraakt. Haar figuurtje is ingeschrompeld, zoodat zij gelijkt op een meisje Van 12 of 13 jaren. Dezer dagen vergaderde het Bestuur der Haarlerosche Diocesane onder voorzitter schap van den heer H. W. D. Hellebrekers. Aanwezig waren, behalve de voorzitter, de Geestelijke Adviseur, Rector Jansen en de heeren Dr. H. Nijdam, Wouterlood,, Mr. ten Hage, Ir. F, Beukers en de secretaris Dr. L. G. Korienhorst. In deze vergadering werd de candidaat- ledenlijst Vastgesteld. Aan den kring Am sterdam zal wórden verzocht een voors el te doen omtrent een aanbevelingslijst voor dat district. Het bestuur besloot het initiatief te ne men tot het stichten van een Diocesane Ziektegarantie-vereeniging, waarbij de le den, die niet lid zijn van een R.K. werk- gevers-vakvereeniging zich kunnen aanslui ten. Omtrent het wetsontwerp op de Naam- looze Vennootschappen werd besloten hel Dagelijksch Bestuur der Federatie te ver zoeken een request te richten tot de Eerste Kamer, waarin de voornaamste bezwaren tegen het ontwerp vervat zijn. De vergadering sloot zich aan bij het ad vies, dat belanghebbende leden omtrent de winkelsluitingswet en den algeteeenen be stuursmaatregel tot invoering der Arbeids wet voor winkels in den Hoogen Raad van Arbeid zullen uitbrengen. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de vraag, of de Vereenigiag van Ten- toonstellingsbelangen wel op afdoende wij ze onbelangrijke, onnut ige en parasitaire tentoonstellingen tegengaat. De vergadering was vail oordeel, dat be doelde vereeniging, he'zij zelfstandig, hetzij via de centrale organisaties contact moet zoeken met vakvereenig ngen van indu- slófiëelenk Uie in het bijzonder met het ten oonselhingseuvel te kampen hebben. Als recent voorbeeld werd het feit ge noemd, dat bij een onlangs gehouden ten toonstelling de onkosten voor bepaalde fa brikanten ongeveer vijf maal hooger waren dan de baten. Ook werd gevraagd, of het wel verant woord is, dat in 1928 te Rotterdam een Nij- verheidstentoons'elling zal worden gehou den. Besloten werd aan den Kring Amster dam te verzoeken de organisa ie van de Diocesane Jaarvergadering te willen voor bereiden. Verder deed de secretaris mededeeling over de verhooging der Fransche douane tarieven en de stappen die reeds gedaan zijn om tegemoet te komen aan de bezwa ren, die van Nederlandsche zijde daartegen zijn gerezen. Onlangs reisden te zamen met andere passagiers, de zoon van den koning van Zweden en onzen gezant te Kopenhagen, per K. L. M.-vliegtuig naar Scandinavië. Op het vliegveld Kastrüm te Kopenhagen be vonden zich een groot aantal journalisten om den Prins van Zweden op zijn doorreis te zien, terwijl ook mevrouw Van Rappard en freule van Rappard aanwezig waren om onzen gezant van het vliegveld af te halen. Draadloos Werd bij den bestuurder Geysendorffer gevraagd of Z. K. H, de Prins van Zwedeft en de gezant zich aan boord bevonden en werd hem medegedeeld, dat vrouw en dochter va nonzen gezant op hem wachtten. Het verwekte groote verwonde ring toen door den luidspreker ten aan- hoore van ale aanwezigen, zeer duidelijk antwoord van Geyssendorffer kwam, dat de beide genoemde passagiers zich aan boord bevonden en den gezant was medegedeeld, dat zijn vrouw en dochter zich op Kastrüm bevonden Het vliegtuig bevond zich toen nog op zeer grooten afstand van het vliegveld. Zijn de Nederlandsche en Engelsche vliegvelden reeds lang op draadlooze verbinding met de vliegtuigen ingericht, in Kopenhagen is dit pas sedert kort het geval en verwekte de schitterende communicatie groot opzien. Voor een winkel te Bristol stond, naar 't Hbld, vertelt, een oude grijze straatmuzi kant en speelde eenige deuntjes op zijn vi* ooi. Daarna opende hij de deur om een aal- moea te Vragen, welke de vriendelijke win kelier hem niet weigerde. Hierdoor aange moedigd verzocht de oude man om eèn kleine gunst; hij wilde zijn middagmaal gaan gebruiken en ten einde daarbij geen last van zijn instrument te hebben verzocht hij beleefd, die eenigen tijd in den winkel ie mogen deerleggen. Ook dit stond de winke lier hem toe. Na enkele minuten ging de deur opnieuw open en een keu-ig gekleed beer, klaarblij kelijk een welvarend zakenman, trad bin nen. Hij kocht Iets, betaalde en wilde heen gaan toen zijn oog op de oude viool viel, die buitengewoon zijn belangstelling Wekte, Hij informeerde, hoe het instrument zoo in den winkel was gekomen, nam het op en begon het te bespelen. Hij bleek een ken ner en vond de viool prachtig. Vernemende dat het instrument aan een ouden, straat muzikant toebehoorde, gaf hij den wensch te ken met den man in contact fe komen om over den koop te onderhandelen. Daar de winkelier niet wist of dé violist spoedig „Ik heb U toch geVondert! het kristal heeft het wel gezegd!" „Merle," stotterde de zwerver. „Merlc. gij hebt Sofie gezien, geweet waar zij isl" De schoenlapper schudde het hootd, „Ik kan haar nog niet zien. Het kristal tëgt niets van haar; maar ik weet dat zij U oht- nomen is enenwal beelt gij geweidigi Leun op mij, mijnheer Waife en roep dat groote beest. Hij kijkt zoo naar mijn kuiten en loopt er zoo om heen. Dank U, mijnheer. Ziel ge, ik ben geboren onder kwade teekenen in het twaalfde huis, dat aan groote dieven en vijanden behoort, en honden van die grootte om iemands kui ten heen, dat is een kwaad ding," Toen Merle nu den kreupelen acteur langzaam vooftleldde en Sir Izaak, dien zijn eerste kwade vermoedens had laten varen, met den kop omlaag, naast hen voortliep, begon de schoenlapper eeh lang verslag te geven met veel omhaal van ster- rekundige ophelderingen en zedekundige aanmerkingen. De hoofdtrekken van Zijn verhaal komen hierop neer. Toen Rugge trachtte Waife op het spoor te komen, was hij natuurlijk bij Merle aangeland hiel Lo- sely en juffrouw Crafle. De schoenlapper kon hun geen berichten geven, en zou het ook niet hebben willen doen, als hij het In zijn macht had gehad. Maar, daar 2ijn nieuwsgierigheid opgewekt Was, had hij zijn lust on zijn bezoekers meer haastig dan be'eefd af te schepen, bedwongen, en zelfs zijn oppervlakkige kennismaking met Rug ge oor zoo n goed geveinsd» beleefdheid hernieuwd, dat deze waardige heer, toen hij door Losely en Bella Crane, bij hun reis naar Gatesburg was achtergelaten, zich, bij gebrek aan beter gezelschap, vervaardigd had bij Merle thee te drinken.En toen nu de thee gevolgd was door een sterker drank, had Rugge openhartig gezegd te hopen, So fie weer in zijn macht te krijgen en tevens zijn vurig verlangen geuit den Schouwburg van York te huren. Den Volgenden dag vertrok Rugge blijk baar goed geluimd, en na eenige woorden, welke hij Merlê toeriep, toen hij op weg naar het station zijn winkel voorbijging, twij felde de schoenlapper niet, of zij hadden Sofie terug gevonden en Rugge ontboden om haar in bezit te nemen. Toen hij Van den Theater-Directeur vernam dat Losely en juffrouw Crane naar Galesburg waren gegaan, herinnerde de schoenlapper zich dat hij daar een zuster had, die met een klein fruitverkoopéftje getrouwd was; en die hij in verscheidene jaren niet gezien had. Mer le bedacht, dat hét juist een slappe tijd voor hem was en hij besloo deze Zuster te gaan bezoeken met de vriendschappelijke bedoeling om Waife op te sporen, dien hi; voorgelicht door het verhaal van Rugge, daar hoopte te vinden, om hem alle hoop en troost aan te bieden wanneer Sofie hem tegen zijn wil ontnomen was. De raadple ging van Zijn kristal, dat hem Waife alleen en zeer terneergeslagen vertoonde en een horoscoop, dat hem het welzijn van zijn reis beloofde, bepaalden zijn besluit. Hfj was den vorigea dag tn Gatesburg aangekomen, had eéh Verward verhaal van Zekeren mijnheer Chapman met zijh hond èn zijn kind, die eerst door den bur gemeester aangenomen waren, maar die la ter, op de een of andere geheimzinnige wij ze, den burgemeester beet genomen hadden. Gelukkig waren de nog Véél ongunstiger praatjes niet tot de achteraf gelegen steeg, waar zijn zuster woonde, doorgedrongen. Daar was weinig meer bekend dan dat de geheimzinnige vreemdeling, de Wijsheid van het geleerde genootschap van Gatesburg, zoowel ais de verlichte burgemeester be drogen had. Merle, Wien het volstrekt niet moeilijk viel, In den heer Chapman, Waife te herkennen, kon enkel vermoeden, dat men in hem eèrt acteur van het reizend tooneelgezelschap van Rugge ontdekt bad, nadat hij zich voor een veel hooger perso nage had uitgegeven. De schoenlapper was geen man om dit iemand als misdaad aan tè rekenen. Maar de heer Chapman was uit Gatesburg vertrokken en niemand wist waarheen, en Merle had het nog niet ge waagd, zelf naar den eersten overheidsper soon der stad te gaan, om naar iemand te vragen, door wien deze hoog verheven per soon bedrogen was. „Hoe het zij" zoo eindigde de schoenlap per zijn verhaal, „ik stond juist aart de deur bij mijn zuster met Kaar jongste kindje op mijn arm, toen ik u voorbij zag Schieten. Gij waart verdwenen terwijl Ik naat binnen liep, om het kind dat tanden krijgt en er barmelijk begon te schreeuwen, weg le brengen. Gij sloegf de" een en weg in, ik zou terugkeeren en de beer niet veel tijd had, verzocht deze den winkelier voor hem de zaak in orde te maken, waarbij de win kelier bij zijn aanbod tot 20 pond (een pond is 12.) mocht gaan. De heer zou dan later terugkomen. Toen de oude vioolspeler weer in den winkel kwam, werd hem gevraagd, of hij zijn instrument niet wilde verkoopen. Neen, hij was daartoe niet bereid. De winkelier bood hem 5 pond, vervolgens 10 pond, daar na 15 pond, doch alles te vergeefs. Eerst toen hij zijn bod tot 18 pond verhoogde bezweek de oude man Voor de verleiding en deed hij, met een bloedend hart, afstand van zijn trouwen makker. Hij streek bet geld op en verdween, Toen de heer op bet afgesproken tijdstip niet verscheen kreeg de winkelier argwaan. Hij bekeek bet kostbare instrument eens wat nauwkeuriger en baalde er eeli (heu- schen) kenner bij, die het schatte op een waarde van.... enkele guldens. Vier koeien, zes varkens en 200 kippen een prooi der vlammen. Omstreeks li uur Donderdagavond ont stond brand in de boerderij „De Wielder' bewoond door den landbouwer R. Lichten berg, aan het kerkhof, bij den Tegelschen- weg te Venlo. Het gezin, bestaande uit man vrouw, zoon en dienstbode, was reeds tei ruste, toen eensklaps de brand bemerkt werd. De ongeveer twee honderd jaar oude boerderij was in korten tijd een vuurzee. D groote voorraad hooi en stroo was oor zaak, dat het vuur zich zeer snel verspreid de. Een paard wist zich los te rukken en rende wild den stal uit, terwijl 4 koeien, 6 varken» en een 200-tai kippen in de vlammen omkwamen. De Venlosche brand weer, die te 11.15 uur ter plaatse was, stond vrijwel machteloos tégenover de vuurzee, wegens gebrek aan water. De boerderij mét den geheelen inventaris brandde tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Hel is vandaag honderd jaar geleden, dat te Rotterdam voor het eerst de straten door middel van gaslantaarns verlicht werden. Vóór honderd jaar werd het Rotterdam- sche stadsleven des avonds bijgelicht met flikkerende olielichtjes, behoedzaam ver borgen tegen storm en wind, in de ijzer- arm ige olielantaarns aan de gevels der huizen bevestigd, ongeveer een meter of drie boven de straat. Zoo was het in de binnen-stad. In de buiten-stad d.w.z. in de omgeving van de havens, geschiedde de ver- lichiing door middel van oliepitten op houten paaltjes, Zoo was 't In 1827. Zulk een enkele herinnering karakteri seert sterk het tempo der ontwikkeling, waarin we léven. De chauffeur kon zich tijdig redden. Een inzittende van een particuliere auto, op den Deelenschenweg onder Arn hem, bemerkte bij het rijden langs een vrachtautomobiël, dat deze wagen aan de onderkant geheel in vlammen was gehuld. De bestuurder scheen daarvan niets be merkt te hebben. Hij werd door gebaren op het gevaar, waarin hij verkeerde, opmerk zaam gemaakt en had nog gelegenheid om intijds van het brandende voertuig te sprin gen. De vrachtauto reed een eind doof en zwenkte toen het bosch aan den kant van dén weg in, waar hij tot staan kwam. De brandweer te Arnhem werd gewaarschuwd, en bluschte de wagen met eenige ntini- maxen. De vrachtwagen, een Bertz-wagen, diq ledig uit dë stad terugkeerde, is totaal onbruikbaar getvordch. Omstreeks 10 uur Donderdagavond is op den onbewaakten overweg nabij den Water toren té Bussum een nog onbekende man door een trein, komende uit de richting station BusSum, overreden en gedood. De bemanning gered. Donderdagavond kwam er bericht van de kustwacht, te Terschelling, dat twee loggers waren losgebroken van de sleepboot „Ter- schellingerbank". Onmiddellijk vertrokken de reddingsboot „Brandarts" en de sleep boot „Texel". De reddingsboot „Brandarts" bracht de bemanning van de beide loggers op Terschelling. Eén der loggers is reeds binnengebracht dóór de sleepboot „Texel". Het Hoofdbestuur van de Vereeniging to' Bevordering der Bijenteelt in Nederland, heeft zich in bégin April tot den minister van Binnenlandsche Zaken èn Landbouw ge wend ten einde de aandacht te vestigen op het aanplanten van nectargevende laan boomen ter vervanging Van den iep. De commissie, in zake het vervangen van den iep heeft Zich tharts tot deze vereeni ging gericht met het verzoek een opgave te willen verstrekken, welke boomsooren in het belang van de bijenteelt overweging verdienen om tè worden aangeplant. meentelifk electriciteitsbedrijf onder ztóB had. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis straf voorwaardelijk onder bepaling dat net bedrag voormeld geheel zal worden anng». De verdediger mr. E. van Zinnicq—Berg- mann pleitte voorwaardelijke veroordeeldg en kon reeds een bedrag van 2700 le dekking van het tekort overleggen. De rechtbank te Utrecht heeft de failliet verklaring uitgesproken van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht en omstreken. De kwestie i» dat de oud-directeur van de vereeniging meent een vordering te hebben wegens hem nog toekomend salaris, terwijl het bestuur van inzicht is, dat hem dit salaris niet toe komt. Het is een juridische kwestie, die ver moedelijk binnen enkele dagen zal zijn op gelost, en de opheffing van het faillisse ment tot gevolg zal hebben. De Arnhemsche rechtbank heeft vonnk gewezen jn het proces van de Erven J. H. Lüps te Velp tegen de gemeènte Rheden, waarbij schadevergoeding werd gevorderd op grond van vervuiling van het water van de Rosendaalsche beek, waarin de gemeente riolen laat uitmonden, De rechtbank heeft overeenkomstig de conclusie van het O. M. den eisch afgewe zen en eischer Veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank overwoog, dat de gemeente Rheden als mede-oevereigenaar gerechtigd is het water van de Rosendaalsche beek te gebruiken. Daarbij moet eenige vervuiling als vanzelf sprekend gevolg van de uitoefe ning der gebruiksrechten worden beschouwd en eiscbef heeft dit te dulden. Alleen in gevallen van bovenmatige vervuiling van het water kan een oevereigenaar ter verant woording worden geroepen. In dit geval is biervan echter niets bewezen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch hefeft behandeld de zaak tegen H, J. J. S., 22 jaar te Veldhoven, beklaagd dat hij in April 1926 te Veldhoven opzettelijk een bedrag van 5200, eigendom van de gemeente Veldhoven, heeft verduisterd, terwijl hij dat geld als beheerder Van de kas van het ge- Door het Comité tot behartiging ran d« algemeene belangen van het Marineperso neel beneden den rang van Officier (C:A.M.B.O.) is op 5 Mei 1927 een adres aan de Tweede Kamer der StatenGeneraal gezonden, waarbij gevoegd een uitvoerige Memorie van Toelichting, en waarin word» verzocht steun te verleenen Opdat de sa larisschalen van het militaire pefsonee der zeemacht worde verbeterd en de salaris regeling in overeenstemming wordt gebracht met de regeling zooals die geldende wai vóór 1 Januari 1927. Blijkens bij het departement van H»l«« ontvangen draadloos bericht is H. M. s „Her tog Hendrik", deel uitmakend van het dezer dagen uit Nieuwediep vertrokken oefenings eskader, Skudesnesfjord (Stavanger) binnen- geloopen tot het aan wal afgeven van een zwaar zieken onderofficier, afkomstig van H.M.'s „Z 8". De derde laag aangeboord. Bij de boringen in het mijnveld in 3en Achterhoek voor rekening v,an de combina tie Koster-Hope, bij Meddo ten Noorden van Winterswijk, is thans een derde steen- kolenlaag aangeboord. De dikte van de kclenlaag is officieel vastgesteld op 95 cM.' De commissie, door den minister van Oor log samengesteld om een onderzoek in te stellen te Soesterberg, beeft, flaar „De Avp," meldt, Woensdag haar werkzaamhe den aangevangen. i Tijdens het onderzoek der comrmssie is uilen afdeelingêchefs aangezegd, zich ter beschikking van de commissie te houden; Hun verloven zijn hiertoe opgeschort. Een studiereis. Naar het Anetakantoor mededeelt, heeft de minister van Koloniën den O.-I. ambte naar met verlof, Ir, C. P. Mom, laatstelijk leider van het proefstation voor waterzui vering te Meester Cornells, opdracht ver leend om in Nederland en in het buiten land een studiereis te maken tot bestudee ring van het drifikwaterzuiveringsvraagstuk, ten behoeve van den dieüst der Volksge zondheid in Nederlandsch-Indië. Tot dezen dienst behoort n.l. een afdee- ling voor drinkwatervoorziening, om advie zen te geven, onderzoek te verrichten en plannen op te maken voor alle overheden en particulieren, die een drinkwatervoor ziening tot stand willen breng. Een onderdeel van dien Dienst is 't Proef station voor Waterzuivering, Waar het on derzoek van water en de wijze van water zuivering in 't laboratorium er met behulp van diverse technische proefinstallaties ge schiedt. den anderen, maar ge ziet, dat wij elkander eindelijk tóch ohtmoetéh, zooals goede men schen altijd dóén in deze wereld of in de andere, hetgeen op den duur op het zelfde neerkomt." Waife, die onder het verhaal van zijn vriend slechts nu en dan geknikt had zon der hem in de rede te vallen behalve door een anderen uitroep, had nu goeddeels zijn gewone opgeruimdheid en zijn hoop op een goeden uitslag herkregen, Hij herkende tn de beschrijving juffrouw Crane, en zoo hem het al verwonderde, het verheugde hem evenzeer. Want, ofschoon hij niet van deze dame hield, meende hij nochtans dat Sofie in slechter Vrouwelijke handen kon gevallen zijn. Hij had niet veel nadenken noodig cm ten naastenbij de Waarheid te vermoeden. Losely was op de een of andere wijze met Rugge in kennis gekomen én had Sofie aan hem verkocht. Waar Rugge was bevond zich ook Sofie. Het kon zoo moeilijk niet zijn om te ontdekken waar Rugge thans z"n tooneel had opgeslagen en dan.. ja, dan., Waife floot eens tegen Sir Izaak, tikte hem op den kop en lachte zegevierend. Intusschen had de schoenlapper hem naar de Voorstad teruggevoerd met de vriende lijke bedoeling hem een maaltijd en een nachtverblijf bij z'n zuster aan te bieden. Maar Waife had zijn plan reeds gemaakt. In Londen en in Londen alleen, kon hij niet zekerheid vernemen, waar Rugge zijn voor stellingen gaf, In Londen waren plaatsen waar men dat direct zou weten. De laatsta 1 trein naar de hoofdstad was nog niet ver trokken. Hij zou buiten de stad om naar het station sluipen, opdat uur zouden hij en Sir Izaëk wel ongemerkt plaats kunnen nemen. Toen Merle zag, dat hij te vërgeefs bij hem aandrong om den nacht over te blijven vergezelde de goedhartige schoenmaker i hem naar deu trein, en terwijl Waife in en donkeren hoek wegschool, nam hij plaatsen voor den hond en zijn meester. Toen hij de kaartjes betaalde, boorde hij twee men- schen over den heer Chapman spreken. Een hunner w;as Williams die aan een medebur ger verklaarde, hoe en door wat soort van mensch de burgemeester bedrogen was ge worden. De schoenlapper verbleekte bij het hooren van hetgeen Williams zeide. Toen hij weder bij den acteur kwam was zijn houding geheel Veranderd. Hij gaf de plaats- I kaartjes over zonder te spreken, maar Zag den acteur strak in 't gelaat toen deze hem het geld terug gaf. „Neen", zei de schoenlapper plotseling, „ik geloof er niets van." „Wat gelóóft ge niet?" Vroeg Waife ver schrikt. „Dat gij een..." Hier zweeg de Schoen lapper boog voorover en fluisterde het overige van den volzin vlak aan hel oor van den zwerver. Waife liet het höold op de borst zinken, maar gaf geen antwoord. „Spreek!" riep Merle, „zeg dat het een leugen is." De lippen van den kreupele verwrongen zich- sww nad «n*sJ- hij niet. Wordt vervolgd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10