SSSSSï tm^faets^ssmssatas uren Het ongeval Nationale Spaar- en Emissiebank In en om Haar! em Dit nnmmer beslaat uit 22 blaliijisn, waaronder het Geïllustreerd Zailajsilal in aslit bladzijden. I Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Stadsnieuws. Zaterdag 14 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16551 Aangifte moet. op straffe van verlies van alle rechten, geschieden alteram driemaal vier en twintig uren na net ongeva 3Va pC! Onze EFFECTEN-AFDEELINO bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten. Wat Groot-Haarlem vraagt. Een praatje over Belastingen. BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. Agenda 15 Mei J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Agenda 16 Mei De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. HAARLEMSE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. bij verhes van een f Kf|" bij 'n breuk van f AQ bij verlies y. een duim of wijsvinger - JU been of arm; 4 Oandere vinger» 188, HIJ EN ZIJ. Het vraagstuk der geslachtelijke voorlich ting is zoo oud als sr menschen bestaan, die ki'eren hebben voortgebracht. Maar ais een onderwerp voor openbare discussie is het wel in het bijzonder voor onzen tijd een probleem, dat wijd en zijd belangstelling wekt. Over het ergste krakeel zijn we al Weer een beetje heen. Kort vóór den oor log werd speciaal in de Duitsch sprekende landen een heftige strijd gevoerd over nut cn noodzakelijkheid van „Aufklarung" van het al of niet gewenschte van kinderen in het begin der overgangsjaren een voorlich- ting te geven, welke tot dan als regel tot de laatste dagen van een verlovingstijd uit gesteld werd. En zelfs gingen er toen stem men op, ja, werd de leer in practijk ge bracht, om in de hoogste klassen der lagere en in de beginklassen der middelbare scho len klassikaal onderricht te geven over za ken, waartoe tot dan toe zelfs ouders schroomden om met volwassen kinderen te spreken, zoodat de delicate taak voor een goed deel op den zielzorger kwam of aan het toeval werd overgelaten. Die revolutie in de sexueele voorlichting is n,u al weer een beetje geluwd; en lang zaam aan, ook al door bittere ervaring ge leid, krijgt hoe langer hoe meer de mee ning ingang, dat deze soort voorlichting zuiver individueel gehouden moet worden, afhankelijk is van aard en aanleg van den betrokkene en van de omstandigheden, waarin deze verkeert. Doch ook al was er voor deze onmisken bare moeilijkheden een oplossing gevonden, dan blijft het terrein der sexueele voor lichting nog altijd vol gevaren en raadsel achtigheden. Immers wanneer de rijpende mensch den sleutel voor de groote levensvragen gevon den heeft, dan is daarmee voor hem niet tevens verklaard, waarom de christelijke zedeleer van hem eischt de strengste beheer- sching zijner geslachtelijke' neigingen: in tegendeel, met dien sleutel in handen za! de strijd vaak heviger worden dan in den tijd der onwetendheid. De verhouding tusschen den rijpenden jongen man en het jonge meisje is tot nu toe te veel een studieobject geweest voor dichters, roman- en tooneelschrijvers en deze hebben, in meerderheid genomen, meer kwaad dan goed gesticht voor de opgroei ende jeugd, die bij deze heele of halve kun stenaars meer een streeling van him sexu eele verlangens vonden dan wijzen raad ea verstandige voorlichting. Dat deze in onzen tijd meer dan noodig is, behoeft geen betoog. De klachten' over de verwording van het huwelijk, over de afname van den levensernst, over misdadige kinderbeperking en echtscheidingen zijn al gemeen. In rechtzalen en parlementen wor den openlijk zulke theorieën over 't huwelijk Verkondigd, dat men zich terug zou wanen in den tijd van het diepste verval van het heidendom. Terug naar zuivere huwelijks begrippen moet dus onze leus zijn; maar hei zal bij woorden blijven, wanneer wij ons niet rechtstreeks wenden tot degene, die alleen een ommekeer kan brengen, n.m. dc rijpende jeugd van heden. Sinds eenige weken al priemen van een hel geel vlak op mijn schrijftafel drie diep zwarte woorden van elk twee letters mij in de oogen. 't Is een nieuw verschenen heek, dat tot titel draagt: „Zij" en gij. Ciedaar het boek, dat wij noodig hebben; Qat verschijnt als de uilvinding onder den drang der behoeften. Over dit werkje van. den bekenden Duitschen jezuïeten pater Hardy Schilgen, een man, die roet zijn -tfcisch-gódsdienstige werken tot nu een gioot succes had, wil ik vandaag een enkel "voord zeggen. Mijn belangstelling werd gewekt, toen Ongeveer een maand geleden de vertaler, de heer de Pénasse Mouwen uit Eindhoven hij mij kwam. Deze vertelde mij, dat hij net Duitscbe boek met buitengewone be- '?r,gstelling had gelezen en al lezend tot zich zelf zeide: dat moet ik vertalen voor "rijn kinderen! Maar terecht zag deze zorgzame vader in, dat niet enkel zijn kin deren, maar dat de geheelc opgroeiende ^ederlanc'sche jeugd behoefte heeft om te hooren, wat hier over „de verhouding van den jongen man tot het jonge meisje" ge zegd wordt en dus besloot hij zijn overzet- ng uit te geven. En voor dit niet uit Winstbejag of uit eerzucht, maar uit zuivere ''ride geboren werk moeten wij den ver taler dankbaar zijn, te meer, daar de vlotte rial geen sporen van vreemde spraak heeft "agclaten. Nu zouden wij naar aanleiding van dit "'Ouwe verschenen werkje een enkel woord willen richten tot twee soorten van onze rizers: op de eerste plaats lot degenen, die hchooren tot hen, waarvoor dit boekje op d« eerste plaats is geschreven en op de ri'eede plaats tot ouders en verdere leids lieden. Het ligt in den aard van den opgroeien- den mensch om te vragen naar zijn herkomst en te onderzoeken al wat met het levens beginsel verband houdt. Bij den een vroe ger, bij den ander wat later begint de na tuurdrift te spreken en werpt meestal een berg van schijnbaar onoplosbare vragen op. Natuurlijke schroom immers houdt er van af, om bij ouders of andere leidslie den raad te vragen. De verstandigen, die aldus redeneeren: „alles, wat ik noodig heb te weten, zal mij wel geopenbaard worden, wanneer de tijd daarvoor rijp is", behooren tot de groote uitzonderingen. De meesten blijven vorschen, zoeken en pie keren, heel vaak op de slechtste van alle manieren, in gesprekken met kameraden van denzelfden leeftijd. Ir. dien tijd ook of kort daarna begint de neiging tot het andere geslacht te ontwaken, ontvlamt ook dikwijls al een of andere jeugdliefde. Duizenden jonge menschen, vooral .n onzen tijd, gaan in die jaren reeds verloren; on-t- rcoven zich zelf of laten zich door anderen ontstelen het mooiste, wat een mensch voor heel zijn verder leven bezitten kan: zijn reinheid. Het schrikkelijk aantal slacht offers, dat tegenwoordig volgens deskun digen ten offer valt aan sexueele harts tochten, nog eer de jaren der volwassen heid intreden, is onrustbarend. Er zijn ech ter ook nog duizenden jongelieden uit christelijken huize en hen hebben wij vooral op het oog die wel de onrust van hun jaren en de verleiding van dezen lichtzinnigen tijd gevoelen, maar die zich vrij houden van de ergste zonden des vleesches. Zij echter zijn het, die meer dan de anderen gekweld kunnen worden door hun onwetendheid omtrent de geslachte lijke verhouding. Zij voelen zich tot een lieftallig wezen aangetrokken, of wel het jonge meisje ziet haar vriendinnen aan den arm van een jeugdigen vriend en vraagt: waarom ik niet? De natuurdrift spreekt bi; honderden gelegenheden; de jeugd, die blij en zorgeloos moest zijn, voelt zich som ber, gejaagd en onvoldaan. Zal ik nu al dien rijpenden menschen aanraden: neemt het boekje van pater Schilgen ter hand en leest? Neen, ik zou hun willen zeggen: wacht daar zoo lang mogelijk mee. De strijd, dien gij doormaakt, hebben wij allen, hebben alle geslachten vóór u gestreden. Denkt niet, dat er iets bijzonders met u ge beurt. Wanneer gij in passende ontspan ning en goede lectuur, in hard werken vooral afleiding en rust kunt vinden en ver der steun in de middelen, welke de gods dienst biedt, dan zult gij later, Wanneer gij tot uwen levensstaat zijt gekomen, dank baar wezen ongerept en ten deele onwe tend de beste jaren van uw leven te zijn doorgekomen. Maar onze tijd met zijn ongekende ver leiding en schaamtelooze prikkeling van de natuurdrift eischt, dat wij ook hen, die voelen niet staande te kunnen blijven of die reeds uitgegleden zijn, ter hulp komen. Voor hen is het boek van pater Schilgen een prachtige gids. Hij heeft begrepen, hoe men onze tegenwoordige jeugd moet aan pakken. Wanneer wij de oude, methode volgen van te wijzen op Gods geboden, op de genademiddelen der Kerk, wanneer wij enkel vermanen tegen onkuischheid en in algemeene termen van de gevolgen dier zonde trachten af te schrikken, dan loopen wij alle kans, dat onze jeugd ons den rug toe keert of onze goed bedoelde geschrif ten ongelezen laat. Pater Schilgen wendt zich rechtstreeks lot hen, die in de storm periode des levens het: waarom, waarom? laten hooren en geeft antwoord op al hunne vragen. De jonge man vooral, die zich wel zwak gevoelt, maar niet vallen wil, zal zich da delijk bij hem thuis gevoelen. Deze ziel zorger, die uit dagelijksche ervaring en uit gebreide studie een scherpen blik heeft gekregen in het zieleleven van onze jonge menschen, waagt het ieder onderwerp op het gebied der sexueele zonden te bespre ken met een openhartigheid, die ouderen wel eens huiverig zal maken. Hij vertelt vrijmoedig maar overtuigend in logischen betoogtrant over het scheppingsplan der Goddelijke Voorzienigheid; over de nood zakelijkheid om de natuurdrift te beteuge len; over de dwaalwegen, die een onbe- hcerschte natuur gaat; over geheime zon den; over de beteekenis van jeugdliefde, te schetsen en ook en vooral om de dwaze theorieën te bestrijden, die in onzen tijd over de noodzakelijkheid van zich „uitle ven", over vruchtafdrijving en dergelijke opgang doen, zullen spreken tot het ver stand ook van hen, die reeds ongevoelig zijn geworden voor hoogere beweegrede nen. Maar da.t dit boekje niet enkel bestemd worde voor jongelieden, die in den feilen levensstrijd staan. Meer nog zou ik tot ouders en leidslieden willen zeggen: leest gij het en leert hieruit, hoe de voorlichting van onze tegenwoordige jeugd helaas moet wezen. Zoolang gij kans ziet uw kinderen kuisch te houden zonder dat deze sterke waarschuwingen noodig zijn, des te beter! Maar wanneer uw achttien- of twintig jarigen dreigen in den maalstroom der mo derne verleiding ten onder te gaan, of wel, wanneer zij u voor studie, voor arbeid, voor militairen dienstplicht moeten verlaten en gij voor hun deugd het ergste vreest, geeft hun dezen raadgever mee. Zij zullen u er later dankbaar voor zijn. Maar zorgt, dat j gij deze wijsheid van een priester, die mid den in het leven van onzen tijd staal, eerst zelf gelezen hebt. Menigeen zal op menige bladzijde verzuchten: hadden mijn ouders mij indertijd aldus voorgelicht: hoeveel angst en zielekwelling, hoeveel onrust zou mij bespaard zijn gebleven; voor hoeveel zonden zou ik misschien behoed zijn! Want, laten wij het gerust erkennen, aan de op voeding tot kuischheid ontbreekt heel wat. En juist voor onzen tijd is die opvoeding zoo dringend noodzakelijk. Laat de „opvoe ding tot kuischheid dayrom naar aanlei ding van het hier bespr.-Len werk ons nog eens een onderwerp zijn voor de volgende week. HOMO SAPIENS 1) Uitgegeven bij de Drukkerij van het Missiehuis Steil (L.) i NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkatoor NASSAULAAN 18 HAARLEM. ZitdagenMaandags, Woensdags en Vrijdags van 6-9 uur n. m. Zaterdag van 5-91/t uur. II. Tien jaar lang lage belastingen zijn in staat het vertrouwen te herstellen, dat Haarlem verloren beeft. Van die tien jaar zullen alleen de eerste jaren de moeilijkste zijn. Wanneer na een jaar of vijf of nog min der misschien, blijkt, dat de belastingen in Haarlem niet beduidend hooger zijn dan dit in Heemstede of Bloemendaal of eenige andere gemeente in ons land, zullen dc groote inkomens zich in het mooie Haarlem vestigen. D'aardoor zullen de geldmiddelen ruimer in de gemeentekas vloeien. Die ruimere kasmiddelen behoeven dan niet aangewend te worden om de belastingen nog meer te verlagen, maar zullen dienen om nuttige werken, waarvan de uitvoering met het oog op de geboden zuinigheid zijn uitgesteld,uit te voeren. Wanneer slechts dc oelastingen op een behoorlijk laag peil blij ven en er blijkt stabiliteit in het belasting percentage te zijn, dan heeft Haarlem aan trekkelijkheden genoeg om financieëel- krachtige ingezetenen binnen zijn grenzen te lokken, die er alweer toe zullen bijdragen dat de gemeentekas van voorraad wordt voorzien. Wat een behoorlijk laag belas- tingenpeil is, wordt aangegeven door de be lastingheffing in Heemstede en Bloemen daal. Mits de belastingen daar niet veel lager zijn dan in Haar'em, zal deze laatste ge meente het in aantrekkelijkheid als woon plaats van hen winnen. Waar het nu op aan komt voor ons ge meentebestuur is; beperking in de uitgaven en opvoering van de inkomsten der ge meente. Nu zal de lezer allicht denken, dat wij gaan aandringen op vermindering van sala rissen van het gemeentepersoneel, b.v. door verhaal van de pensioenpremies op bel sa laris; wij zouden kunnen aandringen op af schaffing van den duren dienst der Lichame lijke opvoeding en voorstel'en de verschil lende speelterreinen en speellokalen te verpachten aan particulieren, die ze, onder door B. en W. goed te keuren regelen, mo gen expioiteeren; wij zouden kunnen aan dringen op verkoop van gemeente-eigen dommen en aldus het erfpachtsstelsel prijs geven; wij zouden in overweging kunnen geven inkrimping van verschi'lende ge meentediensten en aanstelling van nieuwe ambtenaren op lager salaris dan het nu geldende. Wij doen dat echter niet omdat wij mee- nen, dat ook zonder zulk ruw ingrijpen het doel 'age belastingen kan bereikt worden. Wij denken er niet aan de uitkeeringen aan werkloozen of aan -onze armlastigen, voor verlaging in aanmerking te laten ko men; wij denken er niet aan te vragen om den noodigen woningbouw stop te zetten. Maar wel zal ons gemeentebestuur er zorg voor moeten dragen alle niet strict noodige uitgaven te weren. Wel zal moeten toege zien worden, dat de aan ambtenaren uit te betalen wachtgelden (omdat zij uit gean nexeerde gemeenten naar ons zijn overgeko men) zoo productief mogelijk besteed wor den, omdat niemand er recht op kan laten gelden, op kosten der Haarlemsche gemeen schap te mogen 'even. Zelfbeperking zal voor ons gemeentebestuur een der schoon ste deugden zijn in de eerstvolgende jaren. Een gemeentelijke boschschool 'b.v. moge vr-n de flirt; over ongeoorloofde verhou- een nuttige^ instelling zijn, ter wille van Haarlem s toekomst moet de stichting dingen en verboden gelegenheden. En daar naast bouwt hij met lessen over ridderlijk heid het ideaal van het christelijke huwe lijk op en schetst de ware beteekenis van de levensgezellin. Daarvoor was noodig te spreken over dingen, waarvan Paulus ver maande: „zij zuller. onder u niet genoemd worden, zooals het heiligen betaamt." Me ar onze tijd dwingt tot spreken en wie kans loopen als slachtoffers der sexueele zouden te vallen, die lezen dit geschrift. De reeks uitspraken van medici; meestal niet- Katholieke en zelfs ongeloovige, waarop deze geloerde jezuïet zich beroept, om de gevolgen der onkuischheid in allerlei vorrn ervan voorloopig maar een jaar of tien wor den verdaagd; terwille van de zuipigheid moeten nieuwe zwembassins maar een jaar of tien wachten en is er, te eeniger plaatse, al een strikt noodig, dan zij het geen monu- menta'e betonbouw, maar een simpele in richting, zooals ieder particulier zou zetten, die de tering naar de nering zet. Ter wille van de bezuiniging zal het gemeentebestuur er ook de eerste jaren van moeten afzien, dat elke nieuwe school die gebouwd wordt een klein wonder van bouwtechniek is. Dat is niet noodig. Niet noodig voor bijzondere scholen, maar ook niet voor openbare. Ter- wille van de bezuiniging zal ook nauwlet tend moeten toegezien worden, dat niet meer scho'en in gebruik zijn dan voor het aantal leerlingen noodle is. aJ. zou dat voor enkele ouders, enkele leerlingen of enkele onderwijzers, ook eenig ongerief geven. De gemeenschapszin moet groot genoeg zijn om zoo'n kein ongemak enkele jaren te dragen. Meer voorbeelden, die lot bezuiniging kun nen leiden, behoeven niet voorge'egd te wor den. Wanneer ons gemeentebestuur slechts de goede gezindheid toewaait, dan zijn de voorstellen, die voor beperking in aanmer king komen, voor het grijpen. Van meer belang echter dan de geboden zuinigheid is versterking van de ontvang sten. En hieronder verstaan wij ook den afweer van dreigende uitgaven, die het gevolg zijn van de grenswijziging. De gemeente Haarlem zal, volgens de be palingen van de grenswijzigingswet, verplicht kunnen worden aan de gemeenten Heem stede, Bloemendaal en Haar'emmerliede een schadevergoeding uit te betalen van maxi mum 2 millioen, binnen 10 jaar te betalen. Dat wil zeggen, dat Haarlem's gemeente- begrooting de eerste jaren met één ton tot twee ton gouds uit dien hoofde kan worden belast. De beslissing omtrent die schade loosstelling 'igt bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en van hun beslissing staat beroep open bij de Kroon. Met hardnekkigheid dient het gemeente bestuur van Haarlem zich tegen de uitbeta ling van die schadeloosstelling of schade vergoeding te verzetten. Het is stuitend voor elk rechtsgevoel, dat de gemeente Haar'em, die zulke zware lasten op zich neemt met Schoten en Spaarndam, die ook geen kans zag hare belastingen nu te verlagen, het is stuitend dat de gemeente Haarlem aan Heemstede en Bloemendaal een schadeloos stelling zou moeten uitbetalen, terwij' de belastingen in die gemeenten onveranderd laag blijven, zooals zij altijd zijn geweest. Noch in Heemstede, noch in Bloemendaal behoeven de belastingen te worden ver hoogd! Het. zou toch in 't gehel zoo erg niet zijn, indien tengevolge van de grenswijziging de belastingen in die gemeenten een kleine fractie waren gestegen. Bovendien is het stuitend, dat de bewoners van het bij Haar lem inge'ijfde deel van Heemstede en Bloe mendaal, na tegen hun zin bij het duurdere Haarlem te zijn gevoegd, nog zouden meebe talen aan de schadevergoeding voor hun vroegere woongemeenten. Het zou een wel besteed salaris zijn, dat ons gemeentebestuur zou uitbetalen aan een aparten ambtenaar of particulieren zaakwaarnemer, die deze kwestie in een voor Haarlem gunstige baan zou voeren. Mocht Haarlem vrij komen van de schade vergoeding, dan zou de Haarlemsche begroo ting in de eerste jaren daardoor met één tot twee ton gouds ontlast worden. Het is de moeite waard dat ons gemeentebestuur daarop zijn volle aandacht spitst. Een tweede middel om de Haarlemsche gemeente-financiën gunstig te beïnvloeden is, met de omliggende gemeentebesturen tot overeenstemming te komen betreffende een intense en zeer nauwe samenwerking be treffende de verdeeling van financieele las ten. Herhaaldelijk is door de gemeentebestu ren van Heemstede en Bloemendaal, hangen de de grenswijzigingskwestie, er op gewezen dat een nauwe samenwerking tusschen de gemeentebesturen de idea'e oplossing was voor de moeilijkheden, waarin de centrum gemeente Haarlem zich bevindt. Herhaalde lijk hebben de besturen uier gemeenten zich tot die samenwerking bereid verklaard en ook in de beide Kamers der Staten-Generaal is herhaaldelijk door verschillende tegen standers van de grenswijziging op die goede gezindheid de nadruk gelegd. Wij mogen dus aannemen, dat die gezindheid er nog is en dat pogingen van ons gemeentebestuur in die richting, desnoods gerugsteund door onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, succes zu'len hebben. Ook dat kan een verlichting van den financieelen toestand onzer ge meente brengen en gaarne hadden wij in het voorstel van B. en W., als een hoopvol tee- ken, de aanwijzing gezien, dat B. en W. daaraan hunne volle aandacht wijden. Het gaat om Haarlem's toekomst en dat moet men niet te licht tillen. Indien het werk van onze wethouders te omvangrijk is, dat men er dan een bekwaam ambtenaar mede be laste. Een. derde middel en ook hier moeten wij wederom een beroep doen op de acti viteit van ons gemeentebestuur is een betere regeling van de financiëele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten, wat drin gend noodig is. Komt die er, dan zullen de gemeentelijke uitgaven, vooral van een stad als Haarlem, aanzienlijk verlicht worden. Zeker, de kwestie is al lang hangende, maar ons dunkt dat zij voor behandeling rijp is, dat de oplossing urgent is. Met het oog op de behoeften van Haarlem moet er van ons gemeentebestuur nu een prikkelende sti mulans uitgaan, om de regeering te bewe gen die zaak onder de oogen te zien. Ons gemeentebestuur kan daartoe de hulp inroe pen, hetzij van de vereeniging van Neder- landsche gemeenten, hetzij van verschillende gemeentebesturen, die in dezelfde omstan digheden verkeeren. Het aantal Kamerleden, dat zich interesseert voor die gemeenten, er woonachtig zijn of er connecties hebben, is groot genoeg om de behandeling te pous- seeren. Een krachtige aansporing van het Haarlemsche college van B, en Wis mo gelijk voldoende om een oplossing te krij gen, die voor onze gemeentefinancieën red dend zal zijn. Er zijn ta.' van billijke redenen aan te voeren, waarom die Rijksuitkeering gewet tigd is. Waarom onderhoudt het Rijk b.v. wel de gevangenen, en niet de krankzinni gen, die jaarlijks aan de gemeentebesturen hoopen gelds kosten? Waarom zouden de kosten der' politie niet voor rekening van het Rijk gebracht kunnen worden? En de kosten van keuring op melk en voedings waren, allemaal dingen, die niet uitsluitend in het gemeentebelang, maar in het algemeen belang worden verricht? Naast de hierboven genoemde vier midde len om Haarlem's financiën te saneeren, dient ons gemeentebestuur er nu ook eens zeer ernstig werk van te maken om het Rijkssubsidie voor het Middelbaar Onder wijs terug te krijgen, dat onze gemeente raad in een onbezonnen bui, eenige jaren geleden prijsgaf. Wij meenen dat dit ook een drie ton gouds voordcel per jaar voor dc gemeentekas kan beteekenen. Dit is een vijfde bron van inkomen. Allicht zijn er nog meerdere middelen om den financiëelen toestand van Haarlem gun stig te beïnvloeden, 'b.v, reclame in Indië om zich in Haarlem te vestigen, maar wij behoeven niet alle argumenten uit te putten om onze stelling te handhaven, dat, naar onze meening, B. en W. in hun voorstel tot vaststelling van het belastingpercentage aan de belastingbetalers een breeder per spectief hadden kunnen openen, dan zij nu deden. Een afgerond stelsel voor de in dc eerstvolgende jaren te volgen belastingpoli- tiek zou het Groote Haarlem aangenaam zijn geweest, maar wellicht was de tijd nog te kort om den financieelen toestand der nieuwe gemeente in zijn geheel te overzien en zijn B. en W. van plan later hun ideeën te ontvouwen, terwijl zij nu zekerheids halve den ouden toestand handhaven. Wanneer echter de groote lijnen van de gemeente-politiek eerst worden vastgelegd lijnen, waarnaar alle politieke partijen zich o.i. kunnen richten dan is het ge makkelijk de details te bespreken en is het een kwestie van appreciatie of voorzichtig heid of men de tarieven van het gas of de electriciteit wil handhaven of nog wat ver- hoogen of verlagen. Dat zijn tenslotte detail kwesties. En wat baat den Haarlemmer 1 cent voordeel per M3. gas of K.W.U. elec triciteit als hij straks honderd gulden meer belasting moet betalen? Ten slotte nog de opmerking dat, al moge de belastingpolitiek voor Haarlem's naaste en verre toekomst van het grootste gewicht zijn, omdat het door ligging en groei voor een groot deel luxe-stad is, de eenige fac tor in Haarlem's ontwikkeling is zij niet. Een bloeiende industrie za.' evenmin mogen worden verwaarloosd als de veraangenaming van Haarlem als woonstad, doch wij stellen ons voor daarop later uitvoeriger terug te komen. Nog steeds zijn de Oceaanvliegers Nnn- gesser en Coli niet aangekomen. Wel luiden sommige berichten, dat zij New Foundland zouden zijn gepasseerd. Hoewel deze be richten nog geen delinitieve bevestiging van j de redding brengen, heelt men nog goede hoop op behoud. De botsing tusschen trein en autobus te Rilland Bath. Tegen den chauffeur wordt 14 dagen voorwaardelijke hechtenis geëischt. Het standpunt van den minister van Ar beid ten opzichte van de invasie van buiten- tandsch hotelpersoneel. De minister acht de voorstelling omtrent omvang van werkge legenheid in Nederland overdreven. Ten Noorden van Winterswijk is een derdei steenkolenlaag aangeboord, In een regentenconlerentie te Batavia la beraadslaagd over een actie tegen het com munisme. Tot lector aan de R. K. Universiteit to Nijmegen in de Italiaansche, Spaansche en Roemèensche taal- en letterkunde is be noemd dr. C. Tagliavini, privaat-docent aan de Universiteit te Bologna. Naar verwacht wordt, zullen ook de losse arbeiders in het voorontwerp ziektewet op genomen worden. Op een verzoek van buitenlanders om met de K. L. M. den Oceaan over te gaan, heeft de K. L. M, alwijzend moeten beschikken, omdat technische bezwaren het plan voor alsnog onuitvoerbaar maken. Lord Robert Cecil uit zich optimistisch over den gang van zaken in de ontwape» nings-conferentie. De inval bij de Russen te Londen. Ge heime brandkasten ontdekt. Een interpella tie in het Lagerhuis. In het heden verschenen nummer van „De R.-K. Middenstander" is het volgende schrij ven jjpgenomen; Ofschoon herhaaldelijk gewezen is op den plicht zich op katholieken grondslag te or- ganiseeren, telt de Hanze in de stad Haar lem tot Onze bittere teleurstelling nog geen vierde gedeelte van de katholieke Handel drijvende en Industrieele Middenstanders. Mogen de roomsche Middenstanders, n.l. zij die achterb'even, nu eens luisteren naar de stem van hunnen Bisschop, terzijde stel len eigen inzichten, en worden vurige katho liek georganiseerde Middenstanders. Het spreekt vanzelf, dat Wij de aan staande propaganda het grootst mogelijke succes toewenschen; aan de activiteit van het Bestuur ligt het niet. Haarlem, den 9 Mei 1927. t AUGUSTINUS JO'SEPHUS Biss hop van Haarlem Sociëteit St. Bavo. Om 11 uur Bestuurs- en om 1 uur ledenvergadering van den Dioc. Haarlemschen Gymnastiekbond. Sl. Jozelisgezel!engebouw. Jansstraat 59. Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. Spaarkas, 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 8 uur, 1 In Herzegouina zou schen. hongersnood heer- Violette Gibson, die indertijd een aan slag pleegde op Mussolini, van rechtsver volging ontslagen. De Egyptische regeering zal dit jaar hel Heilige Tapijt niet naar Mekka zenden. In dc Britscbe consessie te Tsjingkiang worden het Britsche consulaat en andere gebouwen door Chineezen bezet. Amerika zendt wederom vier honderd man versterking naar Nicaragua. barometerstand 9 uur v.m.: 768. AchlerufL OPTICIENS - F ABRIKAN TEt Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 9.16 en overmorgen om 9.18. j Kurhaus Zandvoort. Nationaal Zangcon- cours, 1 uur een half 8 uur. Sociëteit St, Bavo. Bestuur Veehouders, half 8. Haarlem's Zanggenot, 8 uur. St. Caecilia, 8 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Clubavond voor leden van de damclub „T. en P." v?n 8 tol 10 uur in de bovenzaal- Repetitie leerlingen „Utile Dulci", 8 uur. Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius", 8 uur. Café Brinkmann. Vergadering R.K. Mid- denstandsvereer.iging, afd. parochie H, Antonius en Allerh. Hart, half 9. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 - Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3-4 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. 'Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—-5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11, Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavpnd. R. K, Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen' van kinderboeken. St. Marthavercemging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandscbe ji

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1