DE ZOMERTIJD. LOTTGERING mpÊgnB. 'SCHHBUÖ SlGQinen e„ Verven Gr. Houtslr. 5a - Tel. 107/1 De twee Kastanje- boomen aan de Zijlweg, Apotheekdiensien. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIIJSVEREFNfr-lNO ZIJN GEDURENDE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Denkt om het verzetten van de klok! In den nacht van Zaterdag 14 Mei op Zondag 15 Mei begint de Zomer tijd. Men denke er dus om, Zaterdag avond, vóórdat men zich ter ruste begeeft, de klok één uur vooruit te zetten. DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERVv TJK. Het Gedenkboek. De leermeester van HiWebrand. DE BRAVE HENDRIK. Het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse. R. K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen. i^L Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. DE H'. E. B. A. GEMEENTERAAD. GEMEENTEZAKEN. GORDIJNEN en TAPIJTEN DE BEDEVAART NAAR LQURDES. meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arnre zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Fransiscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, ö/oensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. A. K. Reclasseeringsvereeniging, aidcelicg Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Erandweer (Gcd. Oude Gracnt). Uitslu tend Telef 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: de Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175 en de Park-Apo theek, Kleverparkweg 13. tel. 11793. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond an half 8 tot 9 uur. Hzgestraat 49. Vrijdagavond van half 8 ot 9 uur. P. Goossens voor deel I, W. N. Voogd voor deel II en J van der Zwaan voor deel III; voorts de heeren J. W. van den Berg en G. P. Langenóijk; welke niet voor bepaalde 'deelen gekozen zijn. maar geheel vrij. Het Kringbestuur dient de volgende motie in: „De R.K. Kiesvereeniging in den Provin cialen Kieskring Vclsen, in algemeene ver gadering te Haarlem bijeen op Zaterdag 11 Juni 1927. Overwegende, dat thans door het Pro vinciaal Electrisch Bedrijf van Noord-Hol land aan verschillende gemeenten electrici- teit wordt geleverd tegen eenheidsprijzen, welke abnormaal uiteenlcopen, tengevolge waarvan enkele gemeenten tegenover ande re onevenredig zwaar worden belast, Spreekt den wenscb uit. dat t»r bevoeg- der plaatse zoo snoedig mogelijk een re- gelirg worde getroffen, waardoor de zwaar der belaste gemeenten ten aanzien der elec- tricitei'rievering verlichting van lasten zul len verkrijgen, en gaat over tot de orde van den dag." PROV. STATEN VAN ZUfD HOLLAND De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het overijlden van den heer C. J. L. v. d. Weer (R.-K.) te Noordwiik. benoemd ver klaard tot lid van de Pmv. Staten va,n Zuid-Holland, den heer H. Bader, te Sas- senheim. Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden van het comité voor het uitgeven van een gedenkboek zoover gevorderd dat binnen zeer korten tijd het verschijnen van een prospectus kan worden tegemoet gezien. Het werk zal, te zamen met be langrijke opstellen een kerncollectie afbeel dingen naar oude en nieuwe platen bevatten Omvang, aard der artikelen en auteurs zijn reeds vastgesteld. De medewerkers zijn voor geschiedenis: Deken J. M. Lucassen; voor litle-atuur Ds Van Calcar; voor Nijverheid en handel de heer G. Stouterbeek; stede- bouw en architectuur: Arch. De Casserus A. M T. P. J.. Binnenkort hopen wij nadere bijzonder heden te kunnen melden. VERANDERING VAN STATIONSNAMEN. Het vorige jaar wezen wij op het ongemak voor de reizigers, die te IJmuiden-Oost (vcormalig Velseroord) moest'n zijn en af gaande op den naam, doorreisden naar de halte met dien naam ofschoon zij beter deden met te Velsen uit te stappen, omdat dit station dichter bij het einddoel lag. Met ingang van den nieuwen zomerdienst, op a.s. Zondag, zijn de namen der onder schei lene stations veranderd. De halte IJmuiden-Oost zal worden herdoopt in IJmuiden-Julianakade en het station Velsen kriigt den naam Velsen-IJmuiden-Oost. Ook worden op het traject Haarlem IJmuiden twee halten ingelegd, namelük Jmuiden-Casembrootstraat en Zeeweg nabij Driehuis. Donderdag 12 Mei was het honderdvijftig jaar geleden, dat te Leiden Nicolaas Ans- lijn geboren werd, de schrijver van 't boek je met zijn spreekwoordelijk geworden titel: De brave Hendrik. Deze merkwaardige man, schrijft H. C. Cannegieter in de N. R. C., die als school meester vermaardheid verwierf, is te HAARLEM, waar een straatnaam zijn nage dachtenis bewaart, de leermeester geweest van Nicolaas Beets. Na in armoedige om standigheden met boekbinden en verlakken den kost voor zijn weduw geworden moe der te hebben verdiend, heeft hij zich op gewerkt tot den stand, waarin reeds zijn grootvader gschitterd had. Hij werd on derwijzer, eerst aan een stadsarmenschool in de hoofdstad, vervolgens te Haarlem en eindelijk te Alkmaar, waar hij zijn zoon, die desbetreffend verzoek van de tamme-traditie als schoolmeester voort zette bijstond. Anslijn zou, ondanks zijn werken o.a. op natuur- historisch gebied vergeten zijn zoo hij niet ook als auteur zich verdienstelijk gemaakt had. Hij legde zich toe op iets, wat voor zijn tijd inderdaad dringend noo- dig was: de verbetering van dc kinderlec tuur. Van zijn kinderboek:es: De arme Ja cob, De brave Maria en De brave Hendrik is het laatste beroemd gebleven. Het is zelfs in het Engelsch vertaald onder den titel The good boy Henry or the young child's book of manners. Hoezeer dit werkje den geest van ons vaderland een menschengeslacht lang heeft overheerscht, blijkt uit de lofrede, door Nicolaas Beets bij den dood van den schrij ver gehouden, „Wanneer ik De brave Hendrik noem", aldus Beets, ,dan spreek ik tot duizenden in onze provinciën van een bekend boek'e. Rondom mij ziende bemerk ik niemand, die het niet zou hebben gelezen. Al mün tijd genoot en zijn er mee opgegroeid. Wie le zen geleerd heelt, las De brave Hendrik. Van het rijkelui's zoontje, dat den meester aan huis kreeg, tot het kind van den op perman in de scholen der armen, allen leer den ze uit hetzelfde boekje; allen uit De brave Hendrik. Wel mocht het een kleine kinderbijbel heeten! want het leerde ons niet maar lezen; het was een kort begrip van kinderlijke zedeleer; en de plichten van gehoorzaamheid, van orde, van eerlijk heid, oprechtheid en zedigheid leerden wij daarin tegelijk met de leesteekens eerbie digen; onze eerste gebeden stonden er in gedrukt; velen onzer kennen die nog alle van buiten, en gebruiken nog menigmaal de formulieren hunner kindsheid; en als ik des avonds een lief kind voor zijn ledi- kantje neer zie knielen, en met de zachte kinder stem zijn: In de laatste jaren heeft het bloembollen- bedrijf in toenemende male de behoefte ge voeld aan wetenschappelijk onderzoek. Het laboratorium te Lisse, aanvankelijk gedacht als in de eerste plaats dienstbaar aan de be studeering van plantenziekten, is uitgegroeid tot een „Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek" en wordt steeds weder voor nieuwe eischen gesteld. Het is nu gebleken, schrijft C. K. in het ..Weekblad voor Bloembollencultuur,dat de niet-voltooiing van het laboratorium een ernstig bezwaar oplevert voor het nemen van proeven, met name in verband met het geelziek der Hyacinthen. Overleg met de Regeering heeft geleid tot een regeling, die de voltooiing der cellen in het laboratorium, alsmede den bouw van een warenhuis en een kastje binnen zeer korten tijd waarborgt. Daar het bedrag, dat hiervoor boven de Jaarlijks uit het 2 cent-per-Roe-fonds voor het wetenschappelijk onderzoek bestemde gelden noodig is, niet uit de middelen van het fonds ten volle kon worden gevon den, is een beroep op de Regeering gedaan om harerzijds hiervoor evenzeer een bedrag beschikbaar te stellen. Met de meeste voortvarendheid heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw aan het het Centraal Bloembollen Comité voldaan en, na óverleg met den Minister van Finan ciën, zich bereid verklaard op de bcgroo- tlngen van 1928 en 1929 telkens een som van 5000 ujt te trekken als bijdrage in deze kosten. Ofschoon deze gelden dus eerst in 1928 en '29 beschikbaar zullen zijn, is dit voor een onverwijlde uitvoering geen be zwaar, i«"dat in de financieering van den bouw uyr een voorschot van bevriende zijde is oorzien. In een brief waarin van deze beslissing aan het Centraal Bloembollen Comité kennis wordt gegeven, zegt de Minister, dat „de tot dusver verleende en ook thans weder aange boden steun voor het wetenschappleijk on derzoek aan het Laboratorium te Lisse (door Zijne Excellentie) zeer wordt op prijs gesteld cn dankbaar aanvaard." Zijnerzijds is het Centraal Bloembollen Comité, als vertegenwoordigende alle in de bloembollenstreek gevestigde vakorganisa ties Zijne Excellentie in hooge male ver plicht voor den geboden steun, waarvan de waarde nog is verhoogd door de snelle wijze ■waarop deze beslissing genomen is. Ook aan deft Minister van Financiën moge dank wor den gebracht voor zijn medewerking. Het lijdt wel geen twijfel of de Staten- Generaal zullen t.z.t. hare goedkeuring aan deze voorgestelde begrootingsposten niet onthouden. Inderdaad geldt het hier een belang van de allereerste orde. Prof. van Siogteren is er in geslaagd het aaltjesziek der Narcissen op zóó volkomen .afdoende wijze te bestrijden, dat het feitelijk niet meer bestaat, of althans niet meer behoeft te bestaan. Moge het'hem gegeven zijn, daartoe door de voltooiing van zijn laboratorium in staat gesteld ook het geelziek der Hyacinlhen op even afdoende wijze te bestrijder. I De gunstige resultaten bij de Narcis bereikt, doen het vak vol ver trouwen de beste verwachiingen koesteren voor den uitslag van zijn onderzoek. De beschrijvingsbrief voor de jaarverga dering op Zaterdag 4 Juni 1927, des namid dags 3 uur in het gebouw St. Bavo te Haar lem. luidt als volgt; Open'ng. Mededeelin- gen. Notulen vorige jaarvergadering. Jaar verslag van den secrelaris. Jaarverslag van den Penningmeester. Benoeming commissie art. 7 der statuten. Vaststelling der contri butie. Verk.ezing Bestuursleden. Verkiezing plaatsverv. Besluursleden. Behandeling eener motie. Volgens artikel 4 der Statuten treden alle bestuursleden ter vergadering af. doch zijn herkiesbaar. Voor deel I treden af de heeren IT. Th. C. Hellen, P. Hcilker, H. J. Post en H. van Schooten. Er is één vacature, waarvoor door de plaatselijke kiesverc enigingen uit deel I candidaten moeien worden gesteld. Voor deel II treden af de heeren J. J. Bis schop, J. P Handgraaf, J. P. Nijssen en P. J. Piepers. Er is één vacalure, waarin moet worden voorzien op de vergadering. Candi daten behoeven tevoren niet te worden ge steld: dit kan staande de vergadering ge schieden. Voor deel III treden af de heer°n Jac. Annes. J. H. J. Geurts, A. J. M. Primus, G. van der Zwaan en P. Han. Volgens artikel 5 der Statuten treden ook de vüf nlaetsvervan-^en-'e fees'tiursl"den af en zijn herkiesbaar. Het zijr J- k°<ar<>n G. ken dikwijls schadelijk is, en dat men matig moet zijn om gezond te wezen. Willem. Ik geloof, dat uw vader u maar iets wijs maakt i Hendrik.' Neen, dal doet mijn vader niet. Hij zegt het tot mijn bestwil. Hij weet ook beter wat mij nuttig is, dan ik het weet." Aan het slot wordt den jongen lezers deze les meegegeven: En nu het slot: „Kinderen! wij zouden u nog veel van den braven Hendrik kifnnen vertellen; maar als hij dit beekje in handen kreeg, dan zou hij maar beschaamd worden, als hij zag, dat hij zoo ver geprezen werd, en dat willen wij niet, wij willen den goeden Hendrik niet beschaamd maken. Lieve kinderen! volgt slechts het voor beeld van Hendrik, en het zal u altijd wel gaan." Die het boekje van slechts hooren zeggen kenden, zullen versteld staan, dat het zóó erg" is. Heeft men, een eeuw geleden, zoo iets in ernst kinderlectuur genoemd? En kon zelfs en frissche jonge man als Hilde- brand hiermede dweepen? Men meet, te hunner rechtvaardiging, de de groote mannen zetten in de lijst van hun tijd. En de tijd van meester Anslijn was de tijd van de braafheid en van de deugd. Def tiger uitgedrukt; de tijd van het rationalis me en utilisme, De brave Hendrik heeft met de brave Maria niet eenzaam gestaan. Anslijn's even vermaarde collega Prinsen, ook in 1777 ge boren en dus thans met hem voor bejube ling in aanmerking komend, schiep De goede Maarten en de opmerkzame Pieter. Hun jongere tijdgenoot Rijkens, die de trots der beroemde schoolmeesters volmaakt, is de schepper geweest van De lieve Frede- rika, De goedaardige Johannes en De be minnelijke Gerrit. Men verbaast zich niet over zooveel oudemanachtigheid, wanneer men bedenkt, dat Rijkens reeds op 14-jarigen leeftijd zelf hoofd der school was te Onnen bij Gronin gen! Kinderen waren toen vroeger rijp en het verschil tussschen hen en volwassenen begon men tijdens Anslijn eerst nauwelijks te beseffen. Zoowel wat de inkleeding van zijn stof als wat zijn uitbeelding van het kind be treft, is meester Anslijn's schepping een terugval bij die van zijn voorganger Van Alphen vergeleken. De onna tuur, door de auteur van de kindergedichtjes aanvanke lijk verloochent, keert in De brave Hen drik in onverzwakkc gedaante terug. Ook bij zijn tijdgenoot M. van Heijnin- gen Bosch, wiens „Een muisje speelde dicht bij poes" en „Vroeg op en vroeg naar bed, dat is mijn groote pret" nog in het heden- daagsche geheugen zijn blijven hangen en uit wiens Vader Jacob en Moeder Anna ik nog op mijn oude dorpschool lezen ge leerd heb, blijft, naar onzen modernen smaak gemeten, meester Anslijn verre ten achter. De dag verdwijnt, De nacht verschijnt, vele dat hoor opzeggen, dan denk ik aan de honderden kinderen, die wellicht op zelfde oogenblik met de eigen woorden op de lippen, en aan hem, die ze hun allen in den mond gaf." Een aanhaling uit het kinderboekje zal onzen lezers den besten indruk geven om- trent zijn vorm en strekking. Jan, Willem en Hendrik. Jan. Ha! Goeden morgen vriend Hendrik! Hoe komt het toch, dat gij altijd zoo vroolijk en vergenoegd zijt? Hendrik. Wel, dat is eene zonderlinge vraag. Zijt gij dan niet tevreden? Ik heb alles, wat ik noodig heb, en zou ik dan niet vroolijk en vergenoegd zijn? Willem Ja, maar gij hebt toch geen lekker eten en drinken. Hendrik. Ei, zijt gij zulk een vriend van lekker en drinken? Tk lust het ook wel. Maar mijn vader zegt, dat het lekkerste eten en drin- In tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlan en hield hedenmiddag (Zaterdag) de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen tr Haarlem haar 75ste algemeene Vergadering ir haar gebouw aan het Spaarne De "voorzitter Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, opende de bijeenkomst met een korte rede. Hierna bracht de heer H. A. Lorentz het jaarverslag uit Het afgelooren jaar heeft zich, wat onze Maatschappij betreft, door weinig bijzonders onderscheid :n, en daar ik aan-tonds gele genheid zal hebben, iets van hare werk zaamheid gedurende een langer tijdsverloop te zeggen, kan mijn verslag ditmaal zeer kort zijn Ik veroorloof mij het te beginnen met de betuiging mijner erkentelijkheid voor de welwillendheid waarmede het Dagelijksch Bestuur Het mij mogelijk heeft gemaakt, ge- durendi vele maanden in de Vereenigde Staten vetbliji te houden. Tiidens mijne af wezigheid heeft de heer J. A. Fontein zich met het secretariaat belast, waarvoor ik hem zeer dankbaar ben. Van de Archives néeriandaises zijn sedert de vorige algemeene vergadering verschenen deel 10, afl. 1 van serie A (sciences exactes), deel 4, afl. 2 van serie B (sciences natu relles) en deel 11, afl. 1—4 van serie C fphysiologie). Ook nu weder heeft Prof. Verschaffc.lt te Gent met zijne gewone nauwgezetheid de zorg voor de vertaling der aangeboden stukken in het Franscb en voor het nazien der reeds in die taal ge stelde verhandelingen op zich genomen, Voor de bibliothecaresse en den tweeden bifclothecaris is het een druk jaar geweest wegens het overbrengen van een groot aan. tal tijdschriften naar de bibliotheek van Teyler's Stichting of naar die van de Rijks universiteit te Leiden. Zoo is plaats gewon nen voor wat voortdurend van vele zijden ontvangen wordt. Daaronder is veel van groote waarde. Het komt menigmaal voor dat Haarlem de e enge plaats in Nederland is, waar, hetzij in de bibliotheek van onze Maatschappij, hetzij in die van Teyler's Stichting, een belangrijke publicatie kan worden gevonden. Als voorbeeld van onze laatste aanwin sten moge dit boek van Sven Hedin die nen, het tweede deel met bijbehoorende kaarten van „Eine Routrnaufnahme durch Oslpersien". Vroeger ontvingen wij het eer ste deel daarvan, alsmede de negen deelen van het groote werk van denzelfden ont- dekkïngsreiziger „Southern Tibet, Discove ries in former times, compared with my own researches in 1906—1908, with maos and panoramas". Wij kregen eveneens „Die cbi- nesischcn Handschriften und sonst'gen Klein funde Sven Hedins in Lou Lan". uitgegeven door A. Conrady. Een ander boek dat uwe belangstelling zal wekken is dit: „Voor drachten over de geologie van Nederlandsch Oost-Tndië" door Dr. L. M. R. Ruiten. Het is het werk waarvan de publicatie door de toekenn'ng der bate uit het Langerhuizen- fonds in 1925 mo^elnk werd gemaakt. Aan het zestiende deel der volledige werken van Christiaan Huygens is voortge- werkt; met het afdrukken is men tot het "0ste vel gevorderd, zoodat het gedeelte dat op de theorie der hotsi-g bet"ekking heeft bijna voltooid is. Tof diep leedwezen van het Dagelijksch B»s'unr en zeker van u allen heeft echter Prof. Korteweg zich door zijn gezondheidstoestand genoodzaakt gezien, de leiding dezer uitgave, die hij na het overirden van Bosscha in 1911 oo zich had genomen, neer te leggen. Ik zal dus voortaan niet meer het iaarver-letf aan- txekkelük kurn-m maken dcor de mededec- lingen d'e ik elk jaar van Kortewg ontving en waax'n hi; zoo <*oed d- verdienct-n van Wuvrfens wist t« doen uitkomen. Voor mij d'8 het voorrecht keb gehad, Jarenlang met Kortewog in de H'w^ens-Commi'ssi" sa~>en te werken is het th-ns een behoefte mi'ne bewondering vo^ zin ingespannen en on- ve-neos-ton eri-ri.; -oreken. Daarna hield Prof, Lorentz een rede over: „Herinneringen en vooruitzichten", waarin hij het jubileum der Maatschappij herdacht. COMMISSIEVERGADERING. Donderdagavond had in café Brinkmann een vergadering plaats van het Uitvoerend Comité der Heba-Tentoonsteiling met de verschillende commissiën. De voorzitter, de heer Worst opende de vergadering met een woord van welkom, waarna een resumé gegeven werd van de tot heden bereikte resultaten. De opening der Tentoonstelling zal plaats hebben op Vrijdag 20 Mei, des morgens 11 uur, door den heer C. Maarschalk, bur gemeester van Haarlem. De uitnoodigingen tot bijwoning daarvan zijn reeds verzonden. Na de officiëele opening zal een rondgang door de gebouwen plaats hebben, waarna het Uitvoerend Comité aan de gasten in de zaal, waar de opening heeft plaats gehad, een versnapering zal aanbieden. De ingang der Tentoonstelling is gelegen aan de Dreef-zijde. Links en rechts zullen contrólehuisjes van de Jaarbeurs geplaatst worden. Deze ingang zal door een goede ver lichting en vlaggenversiering de aandacht trekken. Bij den ingang zal een groote monumentale fontein worden geplaatst door de firma Roozekrans te Haarlem, terwijl in het bassin een keurcollectie levende visschen gebracht zal worden door de firma Zaansprong te Apeldoorn. De verlichting is gereed, zoowel in het Brongebouw als in de omgeving. De stand ruimte in het Paviljoen is bijna verhuurd. Ook is er een gedeelte gereserveerd voor tafelstands, waarvan er nog eenige disponibel zijn. Ter versiering zullen 16 manden of bakken met bloemen en levende planten worden opgehangen en verder zullen de noodige palmen etc. geplaatst worden. In een der hoeken op het podium komt het orkest, dat gedurende de heele Tentoonstel ling aanwezig is. Het gebouw voor de bakkerij is bijna gereed. Hierin worden gevestigd een bak kerij, lunchroom en winkel, welke laa ste in moderne betimmering wordt uitgevoerd door de A. V. A. B. te Haarlem. De lunch room belooft een intiem en gezellig zitje te worden. Het aantal stands, dat verhuurd is, bedraagt ruim honderd. De groote zaal van het Brongebouw zal eveneens rijk worden versierdo.a. eèn vaandelversiering met de schilden der elf provinciën. Natuurlijk komt er ook een tapijt- en bloemversiering, zoowel in het trappenhuis, als op de galerij. Een aparte zaal zal beschikbaar worden gesteld voor de historische afdeeling der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging, welk museum zich te Amsterdam bevindt en dat in zijn geheel naar de Heba zal worden overgebracht. De archivaris van Haarlem is zoo welwillend geweest, om zijn volle medewerking te verleenen, door een aantal H istorische gegevens, het vak betreffende en die in het archief aanwezig zijn, ter expositie aan het Heba-bestuur af te staan. Deze stand belooft dus wel zeer interessant te worden. Commissie van Attracties Deze commissie is met haar werk geheel gereed. Eiken middag van 35 uur zal er een matiné gegeven worden en eiken avond zijn er concerten in den tuin, te geven door ver schillende zang- en muziekvereenigingen. Aan de betrokken commissieleden wordt verzocht, er voor te zorgen om tijdig op hun post te zijn, teneinde de vereenigingen te ontvangen. Commissie voor de Wedstrijden. Tot op heden zijn er pl.m. 160 borderellen ingezonden voor deelneming aan de wed strijden, terwijl er nog dagelijks binnenkomen waaruit blijkt, dat cok deze zullen slagen. Commissie Banketbak kerij in werking. Aan den aanleg voor gas en electra wordt gewerkt. Een gasoven en een electrische oven worden gratis afgestaan door het gemeente bestuur van Haarlem. De machines eveneens i gratis door de firma Koning, Jansweg, en de I ijskast door de firma Krop te Amsterdam. Een nieuw soort gebak, n.l. de Heba-schors, zal aan den winkel op de tentoonstelling gedurende die dagen worden verkocht. Reclame-commissie. Het vele werk door deze commissie reeds gedaan, is al vermeld. Te beginnen met a.s. Maandag zal er dagelijks een muziekkorps gekleed in banketbakkersccstuum, in over leg met de politie-autoriteiten, door alle deelen der stad en omgeving een ommegang maken en op hoeken en pleinen den Heba-marsch ten gehoore brengen. In den loop der vol gende week zullen door alle banketbakkers aan hun clientèle circulaires werden gezon den ter opwekking voor een veelvuldig bezoek. Aan eiken betalenden bezoeker zal een Heba-marsch met muziek gratis worden uitgereikt. met onderlinge tentoonstellingen en een le zing van den heer P. Kelderman over Freesia's. ONZE MONTESSORISCHOOL. XIV. Tusschen twee en zes jaar is de leeftijd, waarbij alle drulc bezige moeders zich be klagen, dat de kleuters „overal aan zitten", niet wetend, dat die klacht onredelijk is, want op dien leeftiïd hebben de handen de taak van den mond overgenomen. De tast zin der handen is de voornaamste leider bij de kinderlijke ontwikkeling. Zu'n gehoor en zijn gezicht kan het nog niet voldoende ver trouwen, die organen moeten nog echt wer den ingstuderd, vandaar ook de voorkeur voor zulke kleuters voor harde geluiden en helle kleuren en die ouders tot radeloos heid brengende altijd bezige handjes. Maar wat loopt zoon kleintje in een druk gezin dan soms treurig rond. Het ziet overal om zich heen het materiaal liggen om zijn kennis, zijn verstand, zijn handig heid te oefenen, maar oogst voor dien studieijver niets anders in dan afkeuringen, zoo geen tik!:en oo zrn hoofdstudlemateri- aal: zijn b,inden. „Bluft er toch af met je vingers" wordt in zoo menige huiskamer tot een onzalig refrein En de moeders hebben gelijk, de kinderen kunnen om velerlei re denen niet de halve hulskamerinhoud, ja liefst nog meer in hun handen nemen of betasten, maar het is grove kortzichtigheid niet in te zien, dat kinderen doo.r die eischen der grooten weer voortdurend worden ge remd in hun geleidelijke ontwikkeling, hun origineele zucht naar welen, waar juist de flinkste en verstandigste kinderen al jong een zoo groote neiging voor vertoonen. Voer al die klenie „handiegauwers" is de Montessorischool een uitkomst voor de moeders èn kinderen vandaar dat soms reeds voor driejarigen er een plaatsje wordt ingeruimd. J. M. STERCKPROOT Een vergadering van den Raad der ge meente Haarlem wordt gehouden Woens dag 18 Mei 1927, des namiddags te half 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prihsenhof). Aan dc orde zal worden gesteld: 1. Mededeeiingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift W. Boers, on slag als on derwijzer school 23; verzoekschrift R. Vis ser, ontslag als onderwijzer school 21. 2. Regeling aanstelling provisor Stads- Apotheek, 3. Indeeling gemeen'e in stemd'stricten, 4. Primitief kohier zakelijke belasting op het bedrijf 1927. 5. Aanvaarding grond voor openbaren weg Leidsche Vaart. 6. Onttrekking Werfs'.eeg aan den open baren dienst. 7. Wijziging verordening Burgerlijk Arm bestuur. 8. Wijziging besluit ruiling en aankoop van grond „Westrus.". 9. Wijziging raadsbeslui'en voorschot Woningbouw ver. JS lichting) „Voorutgang' en „Zorgvliet". 10. Huurprijzen woningen Woningbouw- vereeniging (Stichting) „Het Oosten" en „De Voorzorg". 11. Uitgifte grond in erfpacht ten zu:den van de Saenredamstraat (W. Zuurendonk e.a.). 12. Aankoop perceel Koningstraat no. 10. 13. Verkoop van grond: a. Marnixs raat (W. Rooze)'; b. Buitenrustlaan (Jac. Klerk). 14. Intrekking raadsbesluit toekenning bij drage in schoolgeld (voormalige gemeente Scholen). 15. Verzoekschrift R.K. Kerkbestuur van de parochie v. d. H. Liduina inz-ke stich ting bijzondere school en beschikbaarstel ling hu'pgebouw. 16. Vasts eliing percentage belasting naar het inkomen, opcenten personeele belas ting en wijziging tarief electr. s.room met rapport financieele commissie. 17. Benoeming van: a. leden hoofdstembureaux; b. lid der Plaa selijke Commissie van Toezicht op het M. O.; c. leden Burgerlijk Armbestuur: d. onderwijzers aan school nr. 1 voor buitengewoon lager onderwijs. Commissie voor de Eereblijken. Het aantal medailles en eereblijken, tot j op heden ter beschikking gesteld, bedraagt i 150. De geheele collectie is geëtaleerd bij den heer Worst, Zijlstraat 9. Ook het werk van de andere commissies j ward nog even ter sprake gebracht. Alle zijn gereed gekomen. j De collectieve inzendingen uit Den Haag, Amsterdam, Haarlem en van de Vakschool, zullen het geheel opluisteren. Nog zijn onder handelingen aangeknoopt met de E. S. M. om een stopplaats bij het Brongebouw te i krijgen het resultaat was, dat op verzoek I zal worden gestopt. Tenslotte werd door den heer Worst dank gebracht aan de pers voor haar ruime mede werking. Vrijdag 20 Mei a.s. des voorm. 11 uur zal in het Brongebouw de officieele opening plaats vinden van de Heba, tentoon stelling van Banketbakkerij, Kokerij en aan verwante vakken. Deze opening zal geschieden door den burgemeester van Haarlem, den heer C. M. Maarschalk. DE ELECTRICITEITS-TARIEVEN. B. en W. stellen voor, in te trekken het be sluit van 25 November 1926 betreffende de verlaging der electriciteitstarieven, het win keltarief vast te stellen op 5 cents per K.W.U., het voorstel van mevr. Van Looij in hun han den om prae-advies te stellen. KON. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maat schappij voor tuinbouw en Plantkunde houdt 17 Mei a.s. in café Brinkman een vergadering B. en W. vragen machtiging, aan J. Klerk te verkoopen 665 M.2 grond, gelegen aan de Buitenrustlaan, tegen f 18 per M.2 B. en W. stellen voor, aan W. Rooze te verkoopen 915 M.2 grond, gelegen hoek Kweektuinstraat en Schoterveenstraat, tegen f 12.75 per M.2 B. en W. stellen voor, te benoemen tot leden van het Burgerlijk Armbestuur H. J. Klein en M. Emans. B. en W. stellen voor op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan W. Boers, als onderwijzer aan School 23. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier van de zakelijke belasting op het be drijf over het belastingjaar 1927, tot een be drag van f 93.326.70. Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan School 1 is de volgende voordracht opgemaakt 1. Mej. C. H. Lammerse, Vlaardingen. 2. Mej. C. G. Beutler, Dordrecht. 3. Mej. B. Klunder, Scheveningen. B. en W. stellen voor in te trekken de regeling, nopens het toekennen van bijdragen in het schoolgeld voor het bezoeken door Schotensche leerlingen van bijzondere scho len voor M. O. en Voorbereidend Hooger Onderwijs, onder bepaling dat zij van kracht blijft voor^ de leerlingen uit de voormalige gemeente Schoten, die op 1 Mei 1927 in het genot dier bijdrage waren en voor zóólang zij de school, welke zij op dien datum be zochten, blijven bezoeken. EEN SCHENKING AAN „ZANG EN VRIENDSCHAP." De Koninklijke Liedertafel kwam gisteren in het bezit van een geschilderd portret van een harer oprichters, den heer J. E. Schn.idtz, tevens eerste directeur der vereeniging. Het keurig uitgevoerde olieverfschilderij, in vergulde lijst gevat, werd haar toegezonden door mevrouw Jorisse-Clausing en is af komstig uit den boedel van wijlen haar vader. Hiermede voldeed zij aan de belofte, door haar vader aan het betuur gedaan, het schil derij aan de Liedertafel af te staan. Het behoeft geen betoog, dat bestuur en leden de familie zeer dankbaar zijn voor deze beschikking, te meer, daar het binnen enkele jaren 100 jaar geleden zal zijn, dat de heer Schmidtz met nog acht andere heeren de Liedertafel oprichtte. TENTOONSTELLING. De kunsthandel J. II. de Bois. Kruisweg 68, exposeert van 14 Mei tot 30 Juni wer ken van moderne meesters, v. Gock, Toorop, Israels, Mauve e.a. en lilographicën van Th. van Haytema. VERLOF DRANKWET Ingekomen is een verzoekschrift van J. H. F. Möhring om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot he': verkoopen van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor geb~uik ter plaatse van ver koop in de b enedenlokali eit van het per ceel aan de Nassauslraat 7 en van de fa. G. W&sseling om verlof, ingevolge art, 34 dier wet tot he' verkoopen van a'cohol- houdenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik le isu' ver koop In de bonedeni. kaii c:t ver. het per ceel aan de Groote Houtstraat 61. MERIJTJE GIJZEN'S JEUGD De heer A M. de Jong, srhrijver va» Merijtje Gijzen s jeugd, heelt in den lestantsnbond een lezing gehouden over dit boek, waarvan de deelen „Het verraad en „Flierefluiters Oponthoud" verschenen rijn,j en waarvan vandaag het derde deel: „On- noezle kinderen" verschijnt. KABELDÏFF TE PLOB.MENDAAL AANGEHOUDEN. Door een agent van politie te Bloemen- 3aal werd hedenmorgen op den Tetterode- weg te Overveen een persoon aangehouden, die met een handwagen verdachte voorwer pen vervoerde. Het bleken kabels te zijn van de elec trische verlichting. De man werd voorloopig te Overveen in j arrest gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat de kabels van een op slagplaats te Zandvoort waren ontvreemd. Het waren ongeveer 30 Meter kabels. De verdachte werd naar Zandvoort over gebracht. Het was zekere E., te Zandvoort woonachtig.! voor van PATRONAAT „ST. FRANCISCUS VAN SALES" ST. ELISABETH EN BARBARA. Donderdagavond had in de groote zaal vat St. Bavo, Smedestraat, eene liefdadigheids uitvoering plaats ten bete van bovengenoemd patronaat. Vele parochianen en ook anderen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven, dezen feestavond te bezoeken, zoodat de zaal bijk-ns geheel gevuld was. De Eerw. Directeur, kapelaan Goes, open de deze bijeenkomst, met een welkomstwoord aan de aanwezigen en zette in den breede uit een het zeer groote nut van het lidmaatschap van het patronaat, zoowel op godsdienstig als zedelijk gebied. Daarna werd het feestelijke program van den avond verder afgewerkt. Eerstend moeten we vermelden, dat het echt gezellige strijkje steeds de stemming er in wist te houden. De tooneelafdeeling voerde met groot suc ces op het fantrsie-spel in drie bedrijven „De geleerde Nazei". Dit tooneel gaf een duide lijk beeld van het „groot" kunnen zijn in het maatschappelijk leven met behulp van den duivel. Hoe door het lezen van slechte lectuur de godsdienstige mensch ten val wordt ge bracht en juist door het laatste tooneel in het eerste bedrijf zien we hoe de duivel met zijn trawanten (een zeer mooi tooneel) zegeviert en de overwinning verkrijgt op den zwakke ren. De rijkdom brengt echter geen geluk en de angst in de ziel, ontneemt hen alle vreugde. Doch als de eindstrijd van dit zondig leven nabij komt, zien we in het derde bedrijf de ontknooping. Er wordt een strijd gevoerd tusschen priester en duivel om een ziel en het slot geeft een heerlijk beeld van de be keering en de plannen van een verder gods dienstig leven. Vooral de verschillende mooie momenten, geflatteerd door kleurlicht-effecten gaven dik wijls zeer mooie tooneelen. Met zeer groot genoegen kan op dezen avond worden teruggezien, wat een voldoe ning mag zijn voor heeren commissie-leden. Het „verkeer" van dezen tijd gelijkt een ongekroonde koning, geen koning van den modernen tijd, iemand die min of meer een decoratieve figuur is geworden, doch een waar despoot, die echter lang niet altijd „ver licht" is. Zijn wil is wet en alles moet voor hem wijken. Inplaats van een dienaar der menschheid, wordt hij haar tyran. Wij zou den nu binnenkort het genot kunnen smaken om met een 50 K.M. vaart Haarlem over de nieuwe Houtbrug binnen te kunnen stor men, ware het niet dat de kleine bordjes met snelheidsbeperking dit voorloopig nog ver boden. Eerst wordt echter alles, wat het uit zicht belemmert opgeruimd, waarna de be perkte snelheid niet meer zoo noodig is en dus ook deze bordjes tot het verleden kunnen gaan behooren. Het volgend punt van het programma schijnt dit echter nog niet te zijn, er staan nog meer stoornissen, die opgeruimd moeten worden, alvorens we hier aan toe zijn. Zoo werd dezer dagen vermeld, dat de boomen aan den Zijlweg nu „weg" moe ten „zeilen" aangezien in de nieuw aangelegde straat geen 2 auto's elkaar kunnen passeeren, en dat een desbetreffend voorstel aan den Raad ingediend zal worden.... Twee zeer oude boomen, die een sieraad vormen, niet alleen van dezen weg doch vooral van het stadsbeeld met onze onovertroffen oude St. Bavo, dat zich hierachter ontwikkelttwee voortreffelijk gegroeide exemplaren, die juist nu hun luister van bloemen aan ieder op nieuw ten toon spreiden, zullen hun jaren lang bestaan moeten afbreken, o dat meneeer A. 1 of 2 minuten op meneer B. moet wachten! Gelukkig was het bureau Openbare Werken zoo verstandig het trottoir ter plaatse om een dezer boomen heen te buigen. Dit levert geen enkel bezwaar op, want het is juist ge- wenscht, dat men gedwongen wordt, even in te houden, wanneer men van een zijweg op een hoofdweg komt. Het ware dwaasheid, deze boomen hiervoor te sloopen Weet men dan niet, dat de schoonheid van een stad voor een zeer groot deel door zijn „groen" ge vormd wordtWat zijn de Amstcrdamsche grachten, wat de Parijsche boulevards zonder boomen, wat is Londen zonder zijn terecht beroemde groene squares Men mag zich wel terdege rekenschap geven van de redenen, wanneer men boomen, die men in vele, vele jaren niet meer terug kan krijgen, gaat vellen. Het gedane kwaad is voor ons geslacht on herstelbaar en in het onderhavige geval is de reden daartoe niet aanwezig. In aansluiting op een antwoord in de Vra- genbus van gisteren, verzoekt men ons te melde dat de Nederlandsche Nationale Be devaart naar Lourdes vertrekken zal op 26 cn 27 juli en terug zal keeren op 44 en 5 Augustus. De prijzen zijn: le klas 80, 2e klas .1 57.50 en 3e klas 37.50. Deze prij zen gelden voor het traject Roosendaal Lourdes en terug. Verdere inlicht'r.gen verschaffin de plaat selijke correspondenten, in HaarHm de wel eerwaarde heer kap. J. P. A. Brinkm-n, pas torie Snaarne. de heer J. P. Dijn Jansstraat 16 en de welcerw. h^er kap. A. J. Leesberg, pastorie Jan"s'raat. Fr wordt op aangedron gen voor 1 Juni z'ch tc l-t-n inschrijven Na dien datum worden inschrijvingen verhoogd met f 5, ten hat" van het Ziek"nfon"'s. Na 15 Juni wordt de inschrijving onherroepelijk gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2