II Middenstanders! «r De kosten van liet onderwijs. DE R.K. MIDDENSTANDER. Voornaamste Nieuws f 40.- Stadsnieuws. Maandag 16 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16552 Aangiile moet, op straffe van verlies vaon aile rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na foei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Abonneert U, op UW orgaan Inteekenbiljetten op iedere Propaganda-Vergadering aan de Zaal verkrijgbaar. Administratie NASSAULAAN 49. Agenda 17 Mei - Zaterdag vergaderde de Hollandsche Mij. van Wetenschappen. De foto stelt voor prof. Lorentz, die juist aan het gebouw aan het Spaarne aan komt en met den chauffeur afrekent Nat. Zangconcours te Bergen. Gemeente Bloemendaal concurrcn mensclien deze t van Zandvoort? Hoe vermoeide trap zullen zien. Officieele opening van de Modelstoomwasscherij „Bosch en Vaart". De buitenplaatsen open. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De Radio in dienst der Raads verkiezingen. De wasscherij „Bosch en Vaart" heeft haar geheel gemoderniseerde nieuwe fabriek in gebruik genomen, aan de Brouwersvaart. Het nieuwe fabrieksgebouw, waarvan fier de yaderlandsciie kleuren wapperen. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1.4 regels 60 ct. per plaatsing; elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. bij 'n breuk van been of arm Me abonné"s op dit blad zijn, ingevolge de verze ken ngs voorwaar den f Qflfifl w Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f 9*? ft bij verlies van een hand, f M bij verlies van een f Ejft tgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; f vil» doode lij ken afloop «vil» een voet of een oog; a - duim or wijsvinger bij verlies v. eea andere viazéi. Groote gebeurtenissen werpen a1 tijd haar schaduw vooruit. Een gebeurtenis van be lang zal het zijn, wanneer eerlang het rap port der Staatscommissie-Rutgers verschijnt, hetwelk een antwoord moet geven op de vraag cf en zoo ja boe er bezuinigd kan wor den op de ontstellende stijging der uitgaven voor het lager onderwijs. Dat komende en met spanning verwachte rapport nu werpt zijn schaduwen al reeds vooruit; in de afge- loopen week waren het twee van elkaar on afhankelijke publicaties, welke de aandacht roegen. De een was een artikel in „De Neder'an- der", dat met uitvoerig cijfermateriaal sterk gedocumenteerd kwam beloogen, dat de vaak gehoorde bewering: „de enorme stij ging van de uitgaven voor het lager onder wijs is voor een groot gedeelte te wijten aan de gelijkstelling van openbaar en bijzonder enderwijs" een legende is. Ziehier de kern uit het betoog van „de Nederlander": I Wat betreft de stijging der onderwijs-uif- gaven vinden wij, dat deze voor Rijk en Gemeente tezamen bedroegen in: 1928 61.785.600 60 per leerling 1919 f 102.881.000 100 per leerling 1920 f 126.920.600 i f 123 per leerling 1921 161.199.900 145 per leerling 1922 160.631.000 154 per leerling 1923 157.826.238 r- 145 per leerling Bij de beschouwing van die cijfers zien wij, dat in 1919, in welk jaar eene belangrijke verhooging der onderwijs-salarissen tot stand kwam, de uitgaven stegen met 40 per leerling. In 1920, toen eene belangrijke uitbreiding van het aantal verplichte onderwijzers tot stand kwam, stegen de uilgaven met 23 per leerling, In de 2 jaren, voorafgaande aan de paci ficatie 1 Januari 1921 zien wij dus eene stijging van 63 per leerling of meer dan eene verdubbeling. In de twee volgende jaren, de eerste na de inweikingtreding der pacificatie-wet, tien wij de kosten gestegen met 31 per leerling, of minder dan de helft van de stij ging in de twee voorafgaande jaren. Jn 1923 treedt weder eene daling in, welke zich voor zoover wij kunnen nagaan daarna heeft voortgezet. Het blijkt dus, dat de groote stij ging van de uitgaven uit de publieke kassen voor meer dan twee derden is teweeg ge bracht door andere oorzaken dan de gelijk stelling. Dit. zal voor menigeen wellicht eene ver rassing zijn! Maar bij de beschouwing van die cijfers moet men nog iets anders in aanmerking nemen. In de jaren vóór de pacificatie waren de totaal-kosten van het onderwijs veel hoogcr dan uit bovenstaande cijfers blijkt. Het Rijk gaf aan het bijzonder onderwijs elecfats eene gedeeltelijke vergoeding: het ontbrekende werd uit particuliere bronnen gevonden en vindt in bovenstaande cijfers geene uitdrukking. Voor een zuivere vergelijking van de uit gaven uit de publieke kas vóór en na 1 Januari 1921 zouden wij moeten weten, hoe hoog die uitgaven zouden geweest zijn, in dien er geen bijzondere scholen bestaan hadden. Wij meenen die op de volgende wijze te kunnen benaderen. Op 1 Januari 1920 waren er op de open bare scholen 570324 leerlingen. Rijk en Ge meenten gaven in dat jaar voor het open baar onderwijs uit 87.753.890 f 153 per leerling. Op 1 Januari 1920 waren er op de bijzondere scholen 479207 leerlingen. Deze zouden naar dien maatstaf op de openbare school gekost hebben 73.318.671. Het Rijk vergoedde aan de bijz. scholen 39.106.000, zoodat het bijzonder onderwijs aan de openbare kas bespaarde 43.312.671. Dit cijfer toont eene merkwaardige over eenstemming met het cijfer van de stijging der uitgaven van Rijk en gemeenten tus schen den aanvang der gelijkstelling en het top-jaar 1922, zijnde 33.710.400! Wij erkennen, dat het cijfer der besparing wat te hoog is, omflat indien er maar ééne soort school geweest ware, dit in de kleine gemeenten, waar de scholen vaak onvol doende bezet waren, tol besparing zou heb ben geleid. Maar ook het laatste cijfer moet met 3.500.000 verminderd worden, zijnde het bedrag der automatische stijging wegens toename van het aantal leerlingen. De beide gecorrigeerde cijfers zullen dus wel niet veel uitecnloopen. De conclusie ligt derhalve voor de hand, dat de gelijkstelling niet of slechts in ge ringe mate tot verhooging van de kosten van bet onderwijs heeft geleid; die kosten wer den voor 1921 slechts gedeeltelijk door de publieke kassen gedragen, waardoor de uit gaven uit die kassen onnatuurlijk laag wa ren. Indien in 1921 niet de gelijkstelling maar de opheffing van de bijzondere school ware tot stand gekomen met overgang van haar leerlingen naar de openbare school, zouden de uitgaven uit de publieke kas met nagenoeg eenzelfde bedrag zijn gestegen De schrijver behandelt dan verder den schoolbouw en kornt aan de hand van offi- cieele cijfers tot de conclusie, dat men met den ergsten argwaan niet verder kan komen dan tot de bewering, dat er ten hoogste 83 scholen zijn gebouwd, die aan het bijzon der onderwijs op grond der gelijkstelling ten goede zijn gekomen. De rest was niet an ders dan het inhalen van achterstand. De klacht over de enorme kosten der gelijkstel ling zou dan neerkomen op 8 millioen voor niet absoluut noodigen bouw! Hiermee is een Hardnekkige legende van de baan. Een tweede publicatie was bet advies van het R.-K. Centraal bureau voor onderwijs en opvoeding te 's-Gravenhage. Men mag het eenigszins bevreemdend vinden, dat dit ad vies, uitgebracht aan de commissie-Rutgers, werd gepubliceerd. Nu dat eenmaal is ge schied kan het een onderwerp van bespre king uitmaken. Het is er belangrijk genoeg voor. De samensteller van dit advies wijst er terecht op, dat de vele miilioenen de laat ste jaren aan het onderwijs besteed, aan het volksonderwijs in 't algemeen zijn .ten goede gekomen. Bij de salarieering der onderwij zers en bij den scholenbouw immers was een groote achterstand. Dezen In te halen beteekende een verhooging van het on- derwijspeil en wie daartegen ageert, voert een actie, welke met de financieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs niets te maken heeft, De oorzaak voor de verdere stijging der onderwijs-uitgaven moet volgens het advies van het R.-K. Centraal Bureau gezocht wor den in dc concurrentie van de gemeentebe sturen tegen de particuliere schoolbesturen. Die bieden tegen elkaar op, ofwel de ge meenten doen het onderling. Wil men dus bezuinigen, dan zal men het moeten zoeken op de sterk uiteenloopende bedragen, welke in de verschillende gemeenten voor het la ger onderwijs worden uitgegeven. En dal k m niet, alvorens de wet veranderd wordt, welke teveel vrijheid laat aan de gemeente besturen en waardoor de dwaze toestand gehandhaafd wordt, dat een gemeenteraad uit de belastingpenningen, van de g e h e e 1 e burgerij beschikt voor het onderwijs aan de openbare scholen, welke slechts een ge deelte, soms een minderheid van de kinde ren der gemeente opnemen. Daardoor dreigt den voorstanders van bij zonder onderwijs nog altijd als voorheen ge vaar, dat hun met eigen geld concurrentie wordt aangedaan. De samensteller van hel advies wil nu de oplossing vinden door de vrije beschikking over de gemeentegelden voor het onderwijs aan de gemeentebestu ren te onttrekken en aan een buiten de par tijen staand lichaam als Gedeputeerde Sta ten op te dragen te bepalen, voor hoeveel ieder voor het onderwijs kan beschikken. Wij willen in een volgend artikel beitijken in hoeverre dit wenschelijk en mogelijk is- dag Mariacongregaties van het bisdom Haarlem. St. Josephsgezellengcbouw, Jansstraat 59. Repetitie vioolclub van 8 tot 10 uur in dc boverjzaal. R. K. Militairenvereeniging, Zoetestr. 14. Reddingsbrigade ,,St. Franciscus", 8 uur. Groote cl St. Bavokerk, Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Schouwburg Jansweg. Donateursuitvoe ring R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", 8 uur. Café Brinkmann. Vergadering R. K. Mid den standsvereeniging, afd. Parochie St. Jozef, half 9 uur. Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Pluimvee- vereeniging, 8 uur. Kruideniersvereen., 8 uur. „Kunst na Arbeid", 8 uur. Tooneelclub R. K. Vrouwenbond, kwart na 8 uur. Stucadoorspatroons, 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9 uut. Be- j stuur R. K. Grafische Bond, 8 uur. Transportarbeiders, 8 uur. Directeuren- - .-rve... straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 unr. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Yi uur. R. K. Bevolkingsburean Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond. Op 15, 22, 29 Mei, 12 en 19 Juni wordt er te Bergen in de Concertzaal van „De Rustende Jager" ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van Bergen's Mannenkoor een Nationale Zangwedstrijd voor Gemengde en Mannenkoren gehouden, waarvoor 51 boren met ruim 4000 zangers staan inge schreven. De jury bestaat uit de heeren J. C. An derson te Almelo, Jac. Bonset te Amster dam, Bernard Diamant tc Rotterdam, Nic. Hoogerwerf te Haarlem, Corn. Jonker te Alkmaar, 01. Koop te Overveen. Is. J. 01- man te Arasterdam. Fred. J. Roeske te Am sterdam en J. P. J. Wierts te Den Haag. Gisterenmiddag om 1 uur ving het con cours aan met een wedstrijd voor de derde afdeeling Gemengde Koren (bekroond). Het verpjichle nummer was „Mijn Hart van J. C. Anderson. Niet opgekomen waren: Streven naar Kunst, Koihorn. Nieuw Leven en Excelisior. De beide laatste wegens ziekte van den directeur. De uitslag was de volgende,: le prijs: Harmonie, te Wormer. directeur J. ^Mienes, met 2 tegen t stem. 2e prijs: Het' Westen. Rotterdam, direc teur J. Maas, met 2 legen 1 stem. 3e prijs a: Vox Humana. Zaandam, direc teur Cor Kef, met algemeene stemmen. 3e prijs b: Crescendo, Stompetoren, direc teur G. Anderson, met 2 tegen 1 stem. 4e prijs a: Preciosa, Amsterdam, direc trice mej. A. G. A. v. d. Kwast, met alge- gemeene stemmen. 4e prijs b: Excelsior. Dirkshorn, directeur Jacob J Hovenier, met alg. stemmen. Uitspraakprijs: Het Westen, Rotterdam, met 2 tegen 1 stem. tste directcursprijs: de heer J. Maas van „Het Westen". 2e directeursprijs: J. Mienes van Harmo- monie, met 2 tegen 1 stem. Des avonds om 6 uur begon de wedstrijd in de 3e afdeeling Mannenkoren. le prijs: IJ-zangers te Amsterdam, dir. K. Böhne, met 2 tegen 1 stem. 2e prijs: Beverwijkscb Mannenkoor te Be- v«rwijk. dir. Leo Pielage, met alg. stemmen. 3e prijs: Het Zuiden, te Amsterdam, dir. Th. v. Zutfen, met algemeene stemmen. 4e prijs a: Preciosa te Amsterdam, dir. Th- Westerdaal. met algemeene stemmen. 4e prijs b: Kunst door Oefening, te Am sterdam. dir. A. Wolthers met aid stemmen. De le directeursprijs kreeg K. Böhne. ter wijl de 2e directeursprijs werd toegekend aan Leo Pielage. AFNEMEN EINDEXAMENS. Aangewezen zijn deskundigen (gecommit teerden), met wier medewerking eindexa mens zullen worden afgenomen Bij de eindexamens der Gem. H. B. S. te Haarlem (Prinsenbol- werk) 27, 28, 29, 30 Juni, 1, 2 Juli afdeeling H. B. S. van het Christelijk Ly ceum te Haarlem (Emmakade 43) 4, 5, 6 Juli; afdeeling H. B. S. van het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem (Zijlvest 27) 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14,15,16 Juli. Deskundigen ir. W. Massink, oud-directeur eener H. B. S. te Leiden dr. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, te Bloemen de L. van Vuuren, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, te Blaricum mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga- Elias, letterkundige, te Santpoort (voor Ne- '.erlandsch en Fransch) dr. W. J. Kiihler, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, te Amsterdam voor Duitsch en Engelsch) Bij de eindexamens der afdeeling H. B. S. van het Kennemcr Ly- eum te Overveen, 22, 23, 24, 25 Juni afdeeling H. B. S. van het R. K. Lyceum e Overveen 28, 29 Juni Rijks H. B. S. te Velsen, 30 Juni, 1, 2 Juli. afdeeling H. B. S. van het Gemeentelijk Lyceum te Zaandam 5, 6, 7, 8 Juli Rijks H. B. S. te Purmerend 12, 13, 14, 15 Juli. Deskundigen H. W. G. van Bleyswijk Ris, vice-adnu- raal b. d. te Voorschoten dr. H. C. Redelte, directeur van het Rijks instituutvoor visscherij-onderzoek, te Helder; M. ten Bouwhuys, oud-leeraar bij het mid delbaar onderwijs te Utrecht dr. P. J. M. vati Gils, inspecteur van het Roomsch-Katholieke lager onderwijs, te Roermond S. F. Klembentink, oud-leeraar bi) het middelbaar onderwijs, te Blaricum. Verder zijn nog als deskundigen in onder scheidene commissies benoemd Mevr. J. T. H. LoeffRens alhier, en de heeren dr. E. C. Jul. Mohr, Overveen dr. J. Brink man, predikant alhier J. F. Schmöle, Heem stede dr. C. Dorsman, Heemstede G. S. van Krieken, Heemstede R. Luyken, Heemstede J. de Nobel, alhier H. H- J. Goris, alhier. Fa. Jac. van Hooff en Zn. Brouwers vaart 24 Haarlem, Eertijds was dit modern bedrijf een hand- wasscherij, en wel opgericht in 1880., door wijlen den vader van den heer Jac. van Hooff. In 1901 betrok de tegenwoordige eigenaar, de heer Jac. van Hooff de handwasscherij, en diens eerste werk was de aanschaffing van stoomstampers. In. 1903 deed de eerste waschniachine haar intrede in de wasscherijen aan de Brouwersvaart en wel in die van de fa. Jac. van Hooff. Vervolgens ging het snel met de uitbreiding der techniek. In een zeer snel tempo werd het bedrijf vart handwassche rij, in een stoomwasscherij omgeschapen. De 1ste stoommangel aan de Brouwersvaart kreeg een plaats in de wasscherij van Hooff en toen Ford Haarlem ging veroveren, maakte de heer Van Hooff als waschindustrieel te Haarlem als eerste kennis met de Ford vrachtwagen. In 1901 met een 100-tal cliënten begonnen is het bedrijf thans 700 cliënten rijk. De inventaris vertegenwoordigt een kapitaal. Stoommachine, stoomketel, fa brieksschoorsteen, waterzuiveringsinstal latie, «hloorinstallatie, 5 waschmachines, 3 centrifuges, een stoommangel van 3 Mr. bij 0.65. Een machinaal strijkijzer en verdere hulpwerktuigen. Er dient nog vermeld dat de technische installatie door de Fa. N. Swart te Haarlem geleverd, als om strijd door de firmanten werd geroemd. Alles interessant en leerzaam genoeg om door het publiek in actie te worden gezien. Zien wasschen, mangelen en strijken doet laten wasschen, mogen wij gerust zeggen. In dit soort van moderne bedrijven zooals Haarlem er meer telt, valt te leeren voor het publiek en wordt eenig wantrouwen opgeheven. De heer Van Hooff Sr. en zijn beide zoons, welke het bedrijf exploiteeren hadden dan ook reden om eenig bescheiden feestelijk cachet te geven aan het 46-jarig bestaan van de zaak en aan het zilveren jubileum dat de heer Van Hooff als bedrijfsleider vierde. De vlaggen wapperden van het gebuw en Zaterdagmiddag 3 uur begon de groote drukte. Ruim 40 bloemstukken sierden kantoor en bedrijf en wel van fabrikanten, vrienden, personeel, collega's, architect en aannemer. Achtereenvolgens voerden het woord de heer Jac. van Hooff Sr., de heer W. van Hooff als oudste firmant, de heer P. Huyg, als voorzitter der plaatselijke organi satie van waschindustrieelen, de heer J. van der Steen, architect, de heer Kroon van Diest als aannemer, de heer P. van Tetering als secretaris van de Middenstandscentrale en voorzitter van de R.K. Middenstandsver- eeniging te Haarlem, de heer Ir. Jansen als vertegenwoordiger der Machinefabriek Reine- veld, de heer Groos als voorzitter van den R. K. Nat. Vakbond van Waschindustriee len, de heer Leverington als vertegenwoor diger zijner ouders welke reeds jaren cliënt waren van de fa. van Hooff en Z.en. Alle sprekers verheugden zich over het fnoderne bedrijf, complimenteerden de firmanten, spraken hun beste wenschen uit. Het perso neel werd mede in de toespraken betrokken en de aandacht werd er op gevestigd dat in samenwerking van werkgever en werknemer zoo onnoemelijk veel is te bereiken. Verschillende Rijks- en gemeenteautori teiten waren öf persoonlijk vertegenwoordigd of hadden hun gelukwenschen schriftelijk ingezonden. De heer Van Hooff dankte in zonderheid den Wethouder Reinalda en de directie van bouw en woningtoezicht voor de ondervonden medewerking bij de totstand koming van den schitterenden verkeersweg. Nadat een foto was genomen van het ge zelschap dat uit een 70-tal dames en heeren bestond, werd een rondgang gehouden door het bedrijf, waar de beide heeren van Hooff het publiek van voorlichting dienden. Ge- noodigden en publiek werden keurig ont vangen, waarvoor mevrouw Van Hooff Slakhorst een woord van waardeering toe komt. Met een spontaan hoera'tje voor de firma, personeel en belangstellenden werd de plech tigheid gesloten. ONVOORZICHTIG. Gisterenmiddag klom de 7-jarige J. B. op een hek van de Groote Kerk er bleef ha- 1 ken, waarbij een der punten in zijn recht er- De Staatscommissie tot wegneming van onjuistheden en aanvulling van leemten in de Nederlandsche Burgerlijke Wet geving heeft den Minister van Justitie een ontwerp van wet aangeboden tot wijziging van de bepalingen inzake het huwelijks recht. Ingediend zal worden een wetsontwerp strekkende tot opneming van een aantal beroepsziekten in de Ongevallenwet. Blijkens mededeeling zal vermoedelijk een deel van de Philips fabrieken te Eind hoven naar Frankrijk worden overgebracht. De kans op behouden terugkeer van de Oceaanvliegers wordt steeds geringer. Alle nasporingen zijn vruchteloos gebleven. Nadere bijzonderheden worden gepubli ceerd over den Radio-zender der rechtscha radiovereeni gingen. Te Batavia is de regentenraad van Java gehouden, waarin belangrijke kwesties be sproken werden. De „Sumatra" is, na Sjanghai verlaten te hebben te Nagasaki aangekomen. Bijzonderheden over en de aanleiding to* den inval in de Arcos-gebonwen te Londen. Verontwaardiging te Moskou. De band tusschen Italië en Albanië nan» wer aangehaald. De politie te Tokio arresteert een aantal communisten. De eerste s if (commissie der landboow- commissie te Genève heeft het amendement- Lovink ter bestrijding der Amerikaansche methoden tegen onzen bloembollen- en J>lac« tenuitvoer, aangenomen. Het is nog niet zoo lang geleden dat ver schillende eigenaren van buitenplaatsen in de duinstreek niet egoïtisch het natuurge not voor zich behielden, doch hun bezittin gen ook openstelden voor het publiek. Óveral werd een dankbaar gebruik van die vergunning gemaakt en algeijjeen betreurde men het dat later de meeste buitenplaatsen werden gesloten. De intrekking* der ver gunning was echter noodzakelijk. Het be kende versje van den A. N. W. B. over schillen en doozen op een andermans grond bevatte waarheid. Het verdroot den eige naars nog langer bezoekers tot bun eigen dom toe te laten, die niet alleen laantjes en boschjês ontsierden door flesschen, etensresten, schillen, papierproppen, enz., doch ook bloemen en planten vernielden, namen krasten in de banken en boomen en aldus het genoegen voor anderen onmo gelijk maakten. Nu zijn de meeste buiten plaatsen gesloten; slechts op een wandel- kaart die op enkele plaatsen in een be perkt aantal worden uitgereikt heeft men toegang tot de bezittingen. Er is nu ec'iter een hoopvol teeken te constateeren, dat erop wijst dat de vroege re toestand zal terugkeeren. Eenigen lijd geleden richtte het bestuur van de Kennemer Padvinders liet verzoek tot bezitters van buitenplaatsen, om een gedeelte van hun bezitting af te staan; ten einde aan de padvinders gelegenheid te verschaffen onder goede leiding, oefenin gen te houden. Dit verzoek is gunstig ontvangen. De eigenaar van de groote buitenplaats „Spa- renberg" bij Santpoort heeft toestemming verleend om zijn boscherrein voor dit doe] te gebruiken. Begrijpelijkerwijze is het be stuur der K. P. V. voor deze vergunning zer dankbaar en hoopt dat meerdere eige naars van buitenplaatsen het voorbeeld zul len volgen. Wij kunnent verwachten dal de Padvinders de vergunning op de juiste prijs zullen stel len door de manier, waarop zij van de vrijheid zullen gebruik maken, opdat daar door meerderen zullen aangespoord wor den het prijzenswaardige voorbeeld te volgen. Als de eigenaars dus geen berouw over hun besluit zullaa hebben, bestaat de mogelijkheid dat ook andere vereenigingen en corporaties toegang verkrijgen tot het aan natuurschoon rijke particuliere bezit in de duinen, en tenslotte zullen ook particu lieren er weer kunnen wandelen. Wellicht zullen dan degenen, die vroeger de eigenaars dwongen hun hekken te slui ten, door schade en schande wijzer zijn ge worden en het eigendom van hun gasthee- ren eerbiedigen. dijbeen drong. Door een der leden van O. D. werd hij verbonden en vervolgens aar het Diaconessenhuis gebracht, waarna hij we derom naar huis kon gaan. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarieffl- Licht op. De lantaarns moot en morgen worden opgestoken om 9.19. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Mei. Hoogste barometerstand 766.7 te Laagste barometerstand 754.1 te Black- road. Verwachting. Zwakke, tot matige L. tot Z.W. wind. zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, warmer over dag. Dinsdag 17 Mei e.k. zal de Katholiek® Radio Omroep ook dienstbaar worden g®-> maakt aan de propaganda voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen. Na gehouden overleg met het bestuur der R.-K Sta.atspartij heeft het bestuur van de R -K. Kiesverceniging in den Rijkskieskring Amserdam deze uitzending op zich ge nomen. In opdracht van dit bestuur zal dien avond het woord worden gevoerd door den heer W. Nieuwenhuis. W% V---V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1