1-OTTGEÜIHS5 H DE SPAARNEBANK F. K. Sportvereenlghig „Hercules". Middelbare School voor Meisjes. .Cultuur-Maatschappij Kalie Djompo. Ouderavond. Speeltuifivereeniging „Het Oosterkwartier". Centrale Ouderraad en de beroepskeuze. Soirée Mannenkoor „Proza en Poezie." Y Het leelljke weer. f- De Kennemer Turnkring. Luxor Theater. BERICHT. Toch nog liefhebbers. Feestavond R.K. V. V. „Geel-Wit". voor VERVEN en 5TOOMEN GR. HOUTSTR. Sa. TELEFOON 1077* BURGERLIJKE STAND. Excursie Roomsche Reisvereeniging. Bank voor roerende goederen. Gouden Jubilea. DE ACTIE DER R.K. MIDDENSTANDS. VEREENIGING. De overeenkomst voor de Duitsche trawlers te IJmuiden. Opening „Fiat"-Showroom. R. K. Joiigeniannenvereeniging „Sint BavogHde." Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. „Onze Vloot." Personüa. Programma Gouden HuweÜjksfeesf. 1013/4 101!/2 4A Nederl. 1917 999/ie VA N. L 1926 B. 963/g 963/g 6% N.-I. 1923 D.. 1019/16 ioi9/15 HoIL Lloyd 47 - 83l/a 82 80 80 193 193 195i/a Rottérd. Lloyd 180 181 1 236 1 235 I 94 681/a b 179i/a 180 331 333 125 126-1/4 119 118*/a 257 258 174 Va 173 ISO1/* 160 I60i/4 161 1 125 l 2377/8 240 I 3783/4 3761/2 171 1701/a 451/. H. V. A. 760 759 61 390 393 I8OI/4 I81 164-50 163 1221/2 125ge b 470 470 473 477 527 532 344i/4 ,3481/ 347 348 174 171b 108 1 107 254l/2 257> V. I. C. O. 219 Vi 217geb. 275 358 357b 1261/* 125 176 175ljt 941/ie 66 66 Het nieuwe adresboek. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Op de Prager burcht, Nieuwe strijd. Nederl. Spaarverzekering voor Katholieken. President Doumergue naar naar Londen vertrokken. De moord te Culemborg. Dinsdagavond om 8 uur Bestuursvergade ring en vergadering der feestcommissie ten huize van den Penningmeester dèn Heer B. jVicenegoor, Zuider Tuindorplaan 36, Haar- ilcm. A.s. Dinsdagavond is 't oefenlokaal i bezet, dus hebben we geen gymnastiek. Nogmaals vestigen we even de aandacht cp, dat de oefeningen der Atlethiek zijn begonnen. Iiedere Woensdagavond van half zeven tot half negen. Tot heden waren er nog weinig leden Aanwezig, of hebben we gewacht tot Jen .zomertijd. Welnu de zomertijd is er, komt gij nu ook a.s. Woensdag allen op 't Sport terrein R.K. Lyceum, Zijhveg, Overveen. r Door B. en W. van Haarlem zijn dit jaar tot gecommitteerden bij het eindexamen der Middelbare School voor meisjes bc- .noemd: de dames Ch. J Farret, Oud-direc trice der M. S. v M. en L. Venema-van •Doorn, lid der Commissie van Toezicht op het M.O. te Haarlem en lid der subcom missie voor de M. S. v M. en de heeren "Mr. W. F. C. C. Pynacker Hordijk en Pref Dr. G. C. v Walsem en tot plaatsvervan gend lid mevrouw H A Keyser. Hoek. lid der C. v T. op het M. O. en lid der sub- camm. voor de M. S. v. M In de heden gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders werd beslo ten het dividend over het boekjaar 1926 vast te stellen op 100 pCt. of 1000. per aandeel le en 2e Serie, betaalbaar van af 17 Mei 1927 bij: de F"irma F. Th. Everard te Amsterdam en Haarlem; Oscar Smit's Bank te Haarlem; Hoofdagentschap der Koloniale Bank te Soerabaia; tegen intrekking van dividendbewijs No. 25 Gisteravond werd in het Patronaats gebouw aan het Teylerploin, een feest avond gegeven voor de ouders der St. Joseph-gezellen- en Patronaatsleden. Door de tconeelclub „D. O. V.", onder- afdeeling der St. Josephgezellen Vereen. Haarlem II, werd met veel succes opge voerd: „Contrasten", tooneelspel in 3 be drijven, en „Hercules", blijspel in 1 bedrijf. Het luid applaus, dat na elk bedrijf door de flink bezette zaal weerklonk, bewees wel, dat beide stukken zéér in den smaak •vielen. Een woord van warme waardeering en hulde is hier dan ook zeeker op z'n plaats aan den heer G. H. Spruyt, die onder zijn eminente leiding zeker iets goeds be reikt heeft. Vermelden wij nog, dat de muzikale op luistering in zéér goede handen was, nl. de dames Weber, piano en den heer Karei Weber, viool, dan mogen wij zeker naar dezen zoo goed geslaagden avond terugzien. Door de Speeltuinvereeniging „Het Oos terkwartier" werd Zaterdagmiddag en Zon dag een tentoonstelling gehouden van al het werk, dat door de jeugdige leden op de diverse clubs in de afgeloopen winter maanden was vervaardigd geworden. De tentoonstelling werd gehouden in het gym nastieklokaal van de nieuwe school in de Karolingerstraat. Vele aardige voortbrengselen van de fröbel-, naai-, houtsnij-, timmer-, figuur zaagcursussen waren te zien, ja zelfs kon men de vaardigheid zien, die de deelnemers aan den cursus van Eerste Hulp bij Onge lukken gekregen hebben. Öaar feitelijk de beroepskeuze een ver lengstuk is van het onderwijs, is door het bestuur van den Centralen Ouderraad be sloten binnenkort eenige bijeenkomsten te beleggen, waar het onderwerp „De beroeps keuze door een deskundige op dit terrein zal worden ingeleid. Vooral voor de ouders der kinderen, die binnenkort de openbare lagere scholen gaan verlaten, is dit een belangrijk onderwerp en het bestuur ver dacht dan ook een groote opkomst, Zaterdagavond hield het Mannenkoor „Proza en Poezië in de gem. Concertzaal een soirée, dat door een talrijk publiek be zocht werd. Haarlem's Klein Cabaret, dat een zeer goeden naam en faam bezit in on ze stad verleende hiertoe zijn medewerking. De eerste nummers van het program; „Tehuis" van Jac. Bonset en „Lied aan het Gangspil" van Fred. J. Roeske, werden door het koor op zeer verdienstelijke wijze, al hoewel niet geheel „tadelfrei" uitgevoerd. De innige stemming die rond „Tehuis" werd geschapen deed zeer goed aan. Toch had 't geheel er nog bij gwonnen als het koor zich meer onbevangen over wist te geven aan de leiding van den eminenten dirigent: Jan Booda. Het overige van den avond vermaakte ens het Haarlem's KI. Cabaret, onder lei ding van den heer J. Hoeben. Alle aanwezigen hebben zist koste lijk geamuseerd hebben. Vooral het laatste «mminer „Naar het IJsfeest" viel, zooals ge woonlijk, bijzonder in den smaak. Wij wen- schen den componist, den heer J. Hoeben Jr. geluk, met z'n werkelijk artistieke crea- tie; en we zijn er van,overtuigd, dat 't mooi blijft. Jammer dat 't lappentooneel 'n wan- iklank vormde in 't geheel. In de zaal heerschte een zeer gezellige stemming en buiten twijfel heeft het publiek zich koste lijk vermaakt, getuige het spontane applaus dat zangers en spelers te beurt viel. 1 In verband met de weersgesteldheid is door B. en W, van Haarlemmermeer be sloten de steunregeling voor uitgetrokke- nen die al reeds was stopgezet geworden, nog voor 14 dagen te verlengen. Door den Kennemer Turnkring worden 'deze zomer twee openbare uitvoeringen ge geven namelijk 6 Juni (2e Pinksterdag) te IJmuiden en Zondag 3 Juli te Zandvoort. 'Aan deze betoogingen zal door alle bij de Kennemer Turnkring aangesloten vereeni- gingen worden deelgenomen. Weer twee hoofdfilms op het programma Van het Luxor-Theater het kan niet op, schijnt het. En twee mooie films ook. De eerste is in zes bedrijven en het „Vrouwenmacht", waar in Ralph Graves, Margaret Liningston en Lou Teilegen uitmuntend spel te zien geven, Gewoonlijk wordt in dergelijke films gede monstreerd, hoe vernietigend de invloed van een slechte vrouw voor het karakter van den man kan zijn, hier wordt aangetoond, hoe opbouwend de invloed der goede vrouw kan wezen. De tweede hoofdfilm in 8 bedrijven, heet op bet programma „Het Vaderhart spreekt" en op het doek „De zoon van Hegar." Men kan dus zelf kiezen. Maar hoe ze dan ook ïïeet, mooi is 3eze 3oor Madv Christians en" Werner Fcusterer gespeelde Fox European film beslist. Want het gegeven, dat men zich uit de titels wel kan denken, is uitgewerkt op een wijze, die ons gelegenheid geeft buiten de eigenlijke handeling ook nog te zien fraaie nieuwstafreelen en de ontketening van wil de natuurkrachten. Deze film geeft ons eenigszins een denkbeeld van de verschrik kingen. die op het oogenblik de overstroo ming van de Mississippi aanricht. Het is een groote film, waaraan heel wat te kijken is, maar waaruit ook wat te lse- ren valt en dat laatste kan, jammer genoeg, van de meese films niet worden gezegd. Verder het gewone bijprogramma. Door onvoorziene omstandigheden, hebben enkele abonné's, het Zondagsblad van j.l. Zaterdag NIET ontvangen. Deze zullen mor gen (Dinsdag) toegezonden worden. DE ADMINISTRATIE. Gisteren zijn de gemeentelijke zwemin richtingen wederom opengesteld. Ondanks het koude weer. waardoor de temperatuur van het water zeer laag was. zijn er nog enkele liefhebbers gekomen, al was hun aan tal dan ook zeer schaarsch. Gisteren daag de er één zwemliefhebber op en van mor gen hebben er zich twee in het koude water gewaagd. Op de pompetitieladder, moge „Geel- Wit" een niet bepaald fraaie plaats inne men, wat betreft echter het erganiseeren van feestavonden, daaruit blijkt dat Geel- Wit tot zeer gcede dingen in staat is. Duidelijk kwamen wij tot dez conclusie, toen wij Zaterdagavond do keurig inge richte zalen van het Gom. Concertgebouw binnen traden, waar vele Geel-Witvrienden aanwezig waren om het jaarfeest van het zoo populaire Geel Wit mede te vieren. Een keurig voerzorgd programma en ,het bekende Jazzband van den Heer Warneer Jr. beloofden een gezelligen avond. En, laten wij hier direct aan toevoegen, het is een buitengewoon goed geslaagde ,a,vond geworden, die den Geel-Witters nog lang in aangename herinnering zal blijven. Onder de talrijke aanwezigen merkten we verschillende bekende personen uit de Roomsche Haarlemsche voetbalbeweging op, o.a. de Heeren H. v. Turnhout en P. Smit, resp. secretaris en penningmeester vp.n het District Haarlem en 0. van den D.H.V.B. benevens den heer W. de Zwager, secre taris van den diocesanen Haarl. Athletiek- kring, enz. De voorzitter van Geel Wit, de Heer J. Boot, opende met eenige toepaselijke woor den den feestavond, heette allen welkom en hoopte dat de belangstellenden een ge notvollen avond mochten hebben, Spr. deed tevens een beroep op de mild dadigheid der aanwezigen, om de katholieke sportbeweging te steunen, hetgeen hoofd zakelijk hirop neerkomt, dat velen zich zou den opgeven als donateur of donatrice van Geel-Wit. Warmers jazz band bracht al spoedig de gewenschte stemming en deze is gebleven tot het einde. Ook de verschillende cabaret nummers o&gstten veel bijval. De heeren Kruyver en Vreeswijk droegen veel tot het succes van dezen avond bij met hun schitterend repertoire. Doch ook het tooneelstukje „De Talisman", uitgevoerd door drie leerlingen van het R.-K. Lyceum, mag speciaal vermeld worden. Het programma werd vlot afgewerkt en misschien veel te spoedig was het eerste gedeelte van den avond geëindigd. Het tweede gedeelte bestond uit een ge zellig samenzijn, waarvan wij alleen willen vermelden, Jat dit bepaald een buitenge woon goed en vroolijk verloop had. De stemming was en bleef den geheelsn tijd. Vooral toen de heer W. de Zwager op een populaire wijs een Geel-Wit-lied ten gehoore bracht, steeg het enthousiasme ten top. £eel-W'it kan met genoegen op dezen avond terugzien. De onderlinge band en de prettige geest is neg steeds als altijd en zal er ongetwijfeld niet minder op geworden zijn. Mogen de woorden van den voorzitter 'n goeden weg gevonden hebben en velen zich aanmelden als donateur of donatrice Het sympathieke Geel-Wit verdient aller belangstelling. Geboren: 12 Mei: z. van C. M. Kooraen- Sleeman; 13 Mei: z. vanW. Jochemsz-Bijle- -veld; d. van If, A. Hoefnagel-Nieraantsver- driet; d. van A. B. J, Kegge.van den Broek; z. van H. M. v. Roon-Philippo; 14 Mei: d. van C. H. van Dijk-Nieman; z. van S. Roode. Bos; 15 Mei: z. van J. M, van Slooten-Beij; d. van F. J, van der Kaaij-Ozinga; d. van A. v. d. Veen-Broersma; z. van F. J. Donkel- Verdonk; d. van M, P. Pardon-Visser; 16 Mei: z. van E. J. S. M. Rikkers-Mulder; z. van J. Raps-van Leijen. Overleden: 13 Mei: S. J. van Beest van Andel, 56 jaar. Kleverparkweg; M. Hind- march 89 j., Spruit en Bosch6traat; A. Tit, 77 j., Coornhertstraat. J. Hcijne, 39 j„ Kam- perlaan;H, van Wort, 27 j., Gasthuisvest; 14 Mei: W. Grandia-Antonisse, 67 j„ Hoof- manstraat; M. G. Meurer-Hartjes, 80 j., Houtvaart; B. Jonckbloed-Nelis, 82 j„ Hil- debrandlaan; M. Bol-Plomper. 83 j., Gast huislaan; 15 Mei: G. Brouwer, 80 J., Raam- vest; J. M. Bank, 2 j.. Dubbele Buurt. Gisterenmorgen hield bovengenoemde vereeniging een excursie naar het Gemeen telijk Electriciteits Bedrijf. Het bedrijf werd bezichtigd onder leiding van den chef der centrale, den heer de Wit. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van bovenge noemde bank, is benoemd tot commissaris, de heer F. K. J. Heringa te 's-Gravenhage, chef van -de afdeeling Handel en Nijverheid bij het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Vandaag herdacht het echtpaar Ten Brink-van Gassel den dag, dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Door de buren van de jubilarissen was voor de wo ning in de Zuidpolderstraat 61 een aardige versiering aangebracht. Van verschillende andere zijden mocht het echtpaar blijken van erkenteelijkheid ontvangen, o.m. in den vorm van bloemen, taarten enz. Het feest werd verder in den huiselijken kring her dacht. Vandaag vierde het echtpaar P. 'gezondheid %'ogen. Ook 'dit' echtpaar onï- ving vele cadeaux, waaronder een groo.t aantal bloemstukken, o.m. van „Zieken zorg". Wegens ziekte van hun zoon werd het feest slechts in stilte gevierd. Deze begint dus, zooals ieder R. K. Middenstander nu wel zal weten, heden avond. De parochies van den H. Antonius van Padua en van het Allerheiligst Hart van Jezus openen de rij der vergaderingen, wel ke een week lang zullen gehouden worden, om te trachten, te komen tot versterking van het ledental, dat in onze stad vele honderden meer kan tellen. Zaterdag is aan alle R K. Middenstan ders het orgaan ,,Dc R. K. Middenstander" gratis toegestuurd en dat zal een maand lang gebeuren. Allen hebben natuurlijk de pittige artikelen, met het woord van onzen Bisschop gelezen. Daaruit bleek weer eens, hoezeer Mgr. alle R. K. Middenstan ders in „De Hanze" vereenigd wil zien. Op degelijke gronden zet Vitor Kok uiteen, waarom de Katholieke Middenstander zich juist in de Katholieke Middenstandsver- eeniging moet organiseeren. Chris Jan sen geeft op de hem bekende wijze een „Haarlem in actie"-artikcl en ten slotte geeft de heer van Tetering nog eens aan, wat voordeel de R. K. Middenstandsver- eeniging biedt, mede door haar verbinding met de Midenstandscentrale. Dat was de eerste actie, welke gisteren vervolgd werd met een hartelijk woord van aanbeveling vanaf den preekstoel in de verschillende kerken. De Geestelijkheid beval het lidmaatschap warm aan en on- derstreépte krachtig het woord van den Bisschop. Vandaag nu begint de verdere actie. Zij moet natuurlijk schitterend ingezet wor den, de vergaderingreeks in de parochies van den H. Antonius en van het H. Hart moeten een talrijke vertegenwoordiging zenden. Een goed begin toch is het halve werk. Van een pittige rede kan men zéker zijn, als men weet, dat Pater Hentzen de spreker van den avond is. Aangenaam zal hij zeker de mznschen bezig houden. En morgen, komt de parochie van St. Joseph aan de beurt. Ook daar schuilen veel Middenstanders en vanzelf wordt dus ook van hen een groote opkomst verwacht. Hier komt kapelaan Voorham spreken en ook deze zal piet zijn eenvoudig, treffend woord de aanwezigen vreten te boeien. Vooraf dus een groote opkomst en mor gen een beste voortzetting er van; dat houdt beloften in voor de toekomst. Nadat overeenstemming was bereikt voor het lossen van Hollandsche schepen, zijn ook de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het lossen van Duitsche schepen door de bestu ren der Transportarbeidersorganisaties onder de oogen gezien. De gecombineerde leden vergadering van vischlossers heeft de be sturen opdracht gegeven deze kwestie metde vertegenwoordigers der Duitsche firma's te bespreken en zoo mogelijk ook met dezen, voor het lossen van schepen een overeen komst aan te gaan. Deze kwestie was echter niet eenvoudig, daar de Duitsche reederijen, doordat de losloonen beduidend hooger zijn dan voor Hollandsche reederijen, reeds zwaarder be last waren. Als men nu de Duitschers onevenredig ging belasten, dan zou daarvan het gevolg kunnen zijn dat deze schepen niet meer in IJmuiden zouden markten, hetgeen voor de betrokken vischlossers zeer nadeelig zoude zijn. Zoover is het evenwel niet behoeven te komen, daar na eenige conferenties tusschen de vertegenwoordigers der Duitsche reede rijen en de besturen deforgamsaties men tot overeenstemming is gekomen. Het loon en de sterkte der losploegen is als volgt vastgesteld Tot besomming van ƒ4500.is het ga rantieloon voor de lossers ƒ7.vóór de pakkers 9.Voor besommingen boven de ƒ4500.wordt het garantieloon met ƒ0.50 per man verhoogd en boven de 5000. komt er bovendien voor elke 100.0.10 per man bij. De sterkte der losploegen is als volgt Tot en met 250 manden 12 man, van 250 manden tot 4C0 14 man en vervolgens voor elke 75 manden of gedeelten daarvan 1 man meer. Wordt met delossing voor 3 uur v.m. aangevangen dan worden de losploegen voor vangsten van boven de 400 manden nog met een man extra versterkt. Deze sterkte der ploegen is gebaseerd op het gebruik van den winch. Mocht door omstandigheden de winch niet gebruikt worden, dan komt er voor de vangsten boven de 200 manden nog een ma bij, ongeacht hoe laat met de lossing wordt aangevangen. Door Gebrs. Beeckman, die reeds lange jaren in Bloemendaal gevestigd zijn, is Zater dagmiddag een filiaal geopend in perceel Zijlweg 91. Zij hebben de alleenvertegen woordiging der „Fiat"- automobielen, en nu meende de directie dier fabrieken dat ook in Haarlem een showroom gevestigd moest worden. De heeren Beeckman belastten zich gaarne met de waarneming daarvan. Het perceel is in een practische showroom herschapen. Overvloedige ruimte biedt plaats voor een groot aantal auto's, op het voordee- ligst geëxposeerd. Achter in de showroom is een knus hoekje gereserveerd, vanwaar men op zijn gemak-de verschillende wagens kan bekijken. De lichtinval is welverzorgd, ter wijl des avond3 een zee van kunstlicht het daglicht vervangt. De Zijlweg, welke steeds meer winkelstraat wordt, heeft veel gewonnen bij de vestiging der Showroom daar ter plaatse ook het exterieur der zaak ziet er keurig uit. Bij gelegenheid der opening Zaterdagmid dag werden verschillende speeches gewisseld. Zoo sprak de oudste heer Beeckman zijn dank uit over de tot standkoming der zaak en over de medewerking, daarbij ondervonden vooral van de Fiat-fabrieken de heer Lang sprak namens die fabrieken wederkeerig woorden van dank tot de heeren Beeckman de heer Ten Boom sprak voor de Midden standscentrale woorden van gelukwensch en uitte zijn vreugde over de opening dezer zaak de heer Miezerus sprak namens de Zijlwegbewoners woorden van welkom, terwijl ten slotte de oudste werknemer den wensch uitte, dat de samenwerking tusschen patroon en werknemer steeds goed zou mogen blijven. Vele bloemstukken en andere blijken van belangstelling waren voorts bij de opening in gekomen. Voor bovengenoemde vereeniging hield de heer T. van Tetering een lezing over het bock: „Ships that pass in the night" bij Beatrice Ilarrade benevens een declamatie ook in het Engelsch van: „De rede van Mar cus Antonius bij de lijkbaar van Juüus Ceasar op den Forum te Rome" een frag ment uit het drama van William Shake speare, getiteld „Julius Ceasar". WÉ zIgen met het-stuk geheel meeleven. Een' dankbaar applaus voor deze interessante lezing mocht de. heer van Tetering dan ook wel in ontvangst nemen. Wij herinneren de leden tevens aan de le zing, te houden door den heer Leo Giebels, óp Zaterdag 21 Mei, over „De luchtweg naar de Noordpool"; 1ste deel: ,,^e Andree-Bal- lon-expeditie." (Vervolg). De voorzitter, Jhr. mr. de. A. Roëll, com missaris der Koningin in de Provincie Noord- Holland, hield de openingsrede, waarin hij o. m. zeide De Hollandsche Mij. der Wetenschappen viert heden een dubbel feest. Zij herdenkt met groote erkentelijkheid voor toenemenden voorspoed haar 175-jarig bestaan en zij ziet met dank en ingenomenheid terug op den dag, waarop voor 25 jaar Z. K. H. de Prins der Nederlanden door mijn toenmaligen voorganger mr. Van Tienhoven als protector werd geïnstalleerd. Is er voorzeker reden ons te verheugen over den voortdurenden bloei, waardoor onze ver eeniging zich in de afgeloopen kwarteeuw heeft gekenmerkt, in de allereerste plaatst past het ons hulde te brengen aan onzen ver eerden protector voor de nimmer falende belangstelling in de verrichtingen der maat schappij, waarmede hij zooveel tot haar luister' en beteekenis heeft bijgedragen. Na de verdiensten van Z. IC. H. te hebben herdacht en de overleden leden van de Maat schappij deelde de commissaris een enkele bijzonderheid mede nopens de verplichtin gen der Maatschappij in het afgeloopen jaar, bijzonderheid, die de wetenschap slechts zijdelings raakt. Reeks meermalen, aldus spr., mocht ik wijzen op blijken van bijzonderen steun en meer dan gewone belangstelling, die aan onze instelling van verschillende zijden ten deel vielen. De erkentelijkheid hiervoor heeft bij het dagelijksch bestuur de behoefte gewekt, te zoeken naar een passende huldiging van andere dan wetenschappelijke verdiensten. Het heeft gemeend dit te vinden door in de wet een bepaling op te nemen, die een benoeming tot eere-lid mogelijk maakt van personen, die zich op ander dan weten schappelijk gebied tegenover de maatschappij buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. De vergadering van directeuren heeft het hiertoe strekkende voorstel bekrachtigd en hiermede heeft de algemeene jaarlijksche vergadering de bevoegdheid gekreegen, ex- ceptioneele verdiensten van algemeenen aard te beloonen met een onderscheiding, die intusschen naar de bedoeling van directeuren slechts bij hooge uitzondering behoort te worden toegekend. Nadat de voorzitter onder herhaald applaus zijn rede had uitgesproken, verhief Prins Hendrik zich van zijn zetel. Z. K. H. dankte voor de vriendelijke woor den tot hem gericht en sprak zijnerzijds de beste wenschen uit voor den bloei der Maat schappij. Op de voordracht van prof. Lorentz was een warm applaus gevolgd, waarna de voor zitter prof. Lorentz dank bracht voor de vele werkzaamheden door hem in het belang der Maatschappij verricht. Pieter Langerhuizen-fonds De bate uit het Pieter Langerhuizen Lam- bertuszoon-Fonds voor 1927 zal ter beschik king worden gesteld van de Eclipscommissie der Kon. Akademie van Wetenschappen voor de waarneming der totale zonsverduistering van 29 Juni a.s. in Skandinavië. Mededeeling werd gedaan van de ontvangst van een brief van de dochter-Maatschappij, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, waarin gelukwenschen op dezen feestdag worden aangeboden. Nieuwe leden. Tot leden der Maatschappij werden be noemd de heeren dr. J. van der Hoeve, hoog- Iëeraar te Leiden en J. C. van Eerde, hoog- tóeraarté Amsterdam. Prins Hendrik eere-lid De voorzitter nam hierna opnieuw het woord om te verwijzen naar de mededeeling in zijn openingsrede, dat de benoeming van eere-leden door een wijziging van de Wet der Maatschappij is mogelijk gemaakt. Spr. achtte zich gelukkig te mogen voorstellen den Prins der Nederlanden tot eerste eere lid U benoemen. Spr. wenschte den Prins geluk met deze benoeming, liet nog eens het licht; vallen op de verdiensten van den preotector der Maatschappij en zei, dat directeuren be sloten hadden den Prins tevens een blijvende herinnering aan te bieden in den vorm van een gouden eerepenning der Maatschappij. Deze penning is in 1752 ingesteld in 1893 is een nieuw stempel gemaakt, doch het dage lijksch bestuur heeft gemeend voor deze ge legenheid het oude stempel te moeten ge bruiken. Spr. gaf nu een beschrijving van de penning. Bij de eere-penning was nog een fraaie oorkonde gevoegd. Prins Hendrik verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de hem te beurt gevallen hooge onderscheiding. Ik hoop, zei spr., mij deze onderscheiding vele jaren waardig te too- nen. (Applaus). De voorzitter sloot hierna de vergadering en noodigde de aanwezigen uit te zijnen huize, aan de Nieuwe Gracht, de thee te gebruiken. Te ongeveer 6 uur vereenigde men zich in het gebouw der Maatschappij aan een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan ook de Prins deelnam. De Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", afd. Haarlem en Omstreken belegt een algemeene vergadering, Vrijdag 20 Mei a.s. in Restaurant „Brinkroapn". De agenda vermeldt o.m. rekening en verantwoording Van den Penningmeester, benoeming van een Voorzitter, benoeming van zes leden van het afdeelingsbestuur en van het dage lijksch bestuur. Tot leden van de commissie belast met het in 1927 afnemen van het examen, ver meld in artikel 55, 2de lid, der M. O.-wet zijn bij Kon. besluit van 11 Mei benoemd Dr. C. L. de Liefde en Dr. N. Bakker te Velsen. der orgelbespeling in de Groote oi St, Ba- voktrk te Haarlem, op Dinsdagl7 Mei 1927, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert, 1. Praeludium e kl. t„ J, S. Bach 2. Concert d kl. t. G .F. Handel. Andante, Air. Adagio. Fuga. 3. Siciliano in ouden stijl. Enrico Bossi. 4. Trautingsmusik, S. de Lange. a. Die Feier. b. Zum Segen. c. Hochzeitsmarscli, 5. Carillon. S. de Lange. 6. Vijfde Sonate. F. Mendelssohn Croral, Bartholdy. Andante con mot Allegro maestoso. Het eeciitpaar Th. F. SpookC. M. Kap- pelhoff, vierde heden het feest van zijn 50- jarige echtvereeniging. De beide jubilarissen werden hedenmorgen per taxi naar de Ka thedrale kerk gereden, waar om kwart over acht te hunner intentie een gezongen H. Mis werd opgedragen. Vele blijken van belangstelling werden aan de woning van het echtpaar, Leidsche- straat 112, ontvangen, o.a. van de buurtbe woners, het bestuur der scljoenmakerspa- troonsvereeniging en verschillende vakge- nooten. Des avonds werd door „Sforzando" een serenade gebracht. Uit deze bewijzen van medeleven en belangstelling blijkt wel, dat de heer Spook in vele kringen geacht en gezien is. Energiek kon hij zijn plannen, die verbete ring moesten brengen, verdedigen. Hij was ook een der mannen, die krachtig hebben bevorderd de totstandkoming van de avond vakschool voor schoenmakers. Hij was jaren lang de krachtige voorzitter van de R. K. Schoenmakerspatroonsvereeni- king „St. Crispinus," die hem na aan het harte lag, en welke functie hij heeft volge houden, totdat hij om gezondheidsredenen genoodzaakt was die neer te leggen. In 192b werd de gouden jubilaris, toen hij een halve eeuw aan het college van Armen- collectanten verbonden was, begiftigd met het kruis „Pro Ecclasia et Pontific?," Oeveren-de Jager, Nassaustraat 25 rood, De zeer goede intonatie van den spreker zijn gouden huwelijksfeest. De beide oudjes 1 maakte dat deze voordracht niet slechts was zijn 70 jaar, doch kunnen nog op een goedceen gewoon voorlezen, doch deed alle aan- 5% Nederland 1919 1013/4 i% Nederland 1923 1011/2 999/ig Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Oude Boot 943/4 Holl. Stoomboot Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holt. Kunstzijde Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Pnoenix Geconsolideerde Marine comm. 89/16 81/* Marine preL 441/4 Java Cultuur Vorstenlanden Poerwoderjo Oude Deli Senembah A'dam Rubber Serbadjadi Silau o.,,.»,.. Allied Sumatra Oostkust Dell Bat. Rubber 2781/2 Dordtsche Petr. Southern Rails P 444e STAATSLOTERIJ. V Trekking van Maandag 16 5e klasse le lijst. Hooge prijzen. 347 20375 1000. 1060 4557 6093 12672 400. 7885 16371 200. 366 4732 6916 7367 12264 13941 18674 ƒ100. Prijzen van 70. 43 498 501 532 922 963 1557 1679 1749 1840 1956 2077 2200 2215 2241 2322 2503 2560 2672 2820 2824 2945 3279 3403 3745 3750 3815 4430 4589 4709 4874 4902 5256 5294 5307 5481 5949 5974 6178 6190 6228 6248 6294 6585 6630 7376 7382 7542 7723 8076 8164 8444 8484 8540 8636 8728 8849 8882 9033 9089 9467 9546 9962 10039 10071 10074 10287 10319 10516 10619 10962 11012 11671 11701 11887 12123 12126 12154 12271 12306 12360 12385 12433 12467 12481 12492 12763 12809 12815 12980 13420 13448 14194 14346 14413 14756 14787 14989 15033 15225 15465 15764 15963 16352 16362 16654 16732 16743 17056 17101 17357 17417 17482 17484 17694 17737 17768 17851 17861 18032 1S361 18423 18933 19016 19094 19271 19392 19786 19871 19938 20187 20319 20358 20385 20432 20542 20596 20658 30825 20869 20784 1331 2146 2635 3447 4844 5920 6269 7636 8579 9323 10205 11127 12199 12475 13269 14770 15828 16899 17496 18091 19272 20343 20700 Naar wij vernemen, zal het nieuwe adres boek van Groot-Haarlem in den loop van de volgende week, in ieder geval vóór 1 Juni, verschijnen. De uitgever heeft overleg gepleegd met het gemeentebestuur en be sloten het adresboek niet als gewoonlijk uit te geven in Januari, doch te wachten tot na de annexatie, om een gehee volledi- •gen en actueelen gids samen te stellen. 21 32 63 98 296 320 323 346 371 385 414 451 460 464 487 511 551 561 580 634 660 689 710 866 929 980 998 1041 1059 1103 1104 1149 1157 1159 1171 1173 1221 1287 1298 1328 1369 1371 1397 1407 1497 1566 1574 1671 1685 1744 1828 1851 1906 1957 1979 2120 2164 2177 2199 2233 2239 2402 2411 2425 2445 2474 2495 2617 2696 2701 2707 2922 2953 2965 2978 3112 3242 3269 3270 3306 3339 3409 3427 3479 3489 3543 3546 3576 3613 3662 3685 3689 3702 3725 3732 3796 3814 3836 3846 3866 3885 3891 3914 3941 3952 4033 4047 4052 4134 4136 4187 4188 4255 4281 4342 4350 4362 4390 4452 4457 4467 4480 4512 4520 4523 4540 4574 4577 4604 4629 4700 4753 4842 5012 5109 5145 5154 5184 5234 5236 5249 5257 5279 5312 5383 5430 5455 5545 5616 5656 5740 5762 5781 5914 5957 5982 6070 6087 6205 6246 6300 6370 6373 6385 6413 6434 6458 6471 6621 6623 6633 6654 6663 6730 6734 6738 6781 6855 6920 6922 7045 7112 7156 7166 7213 7214 7220 7331 7373 7384 7464 7523 7555 7600 7601 7667 7736 7740 7780 7848 7892 7955 8017 8086 8095 8097 8137 8213 8246 8279 8281 8327 8400 8425 8442 8449 8506 8608 8652 8708 8714 8820 8823 8839 8841 8859 8898 8914 8992 9027 9056 9099 9131 9173 9243 9293 9306 9309 9332 9336 9350 9388 9464 9487 9505 9531 9553 9660 9704 9722 9728 9789 9798 9868 9879 9906 9940 9973 9981 10018 10048 10114 10254 10273 10320 10323 10325 10328 10342 10505 10543 10558 1.0567 10581 10591 10614 10622 10641 10731 10843 10888 10896 10915 10939 10978 10981 11054 11062 11084 11107 1111! 11150 11212 11239 11274 11279 11305 11322 11332 11341 11399 11415 11439 11461 11479 11520 11610 11727 11740 11757 11830 11832 11862 11878 11935 11943 11960 11963 12023 12054 12147 12172 12230 12244 12296 12479 12503 12532 12535 12656 12664 12742 12744 12837 12903 12056 12987 13057 13099 13151 13230 13252 13274 13357 13425 13434 13465 13478 13480 13497 13526 13620 13642 13779 13860 13892 1394S 13973 18093 14025 14030 14035 14047 1.4067 14072 14179 14266 14358 14396 14415 14484 14491 14533 14567 14620 14729 14822 14847 14872 14940 15021 15035 15042 15105 1526S 15347 15402 15423 15487 15595 15628 15746 15794 15833 15868 15883 15900 15919 15966 15994 16010 16066 16096 16136 16137 16259 16295 16328 16366 16397 16413 16415 16447 16511 16644 16723 16726 16750 16759 16806 16882 16886 16998 17019 17035 17118 17176 17183 17208 17226 17267 17272 17286 17318 17359 17360 17405 17447 17465 17498 17572 17578 17648 17700 17747 17802 17870 17873 17880 17886 17933 17949 17997 1S027 18064 1S076 18123 18131 18233 18291 18314 18333 18364 18377 18415 18422 18436 18438 18473 18500 18512 18559 18822 18936 18952 19002 19018 19174 19216 19228 19478 19559 19593 19599 19704 1970S 19722 19767 19779 19J83 197S7 19796 19890 19892 19897 19933 19948 19962 19983 20013 20019 20065 20173 20262 20279 20281 20311 20364 20457 20577 20632 20626 20728 20818 20871 20933 20937 2097 (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog een klein plaatsje vragen voor onderstaande? LAATSTE OPROEP AAN DE R.K. KRUIDENIERS EN HANDELAREN IN COMESTIBLES IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Collega'.?. Morgen, Dinsdagavond, wordt de propa- gandavergadering gehouden va dnen R.-K, Kruideniersbcnd en voor de laatste maal vragen wij U, die vergadering te komen bijwonen. Ik herhaal het, wij zullen dien avond niet vullen met praten en discus sieeren, integendeel, het zal een zeer za kelijke bijeenkomst zijn. Wij zullen mon sters meebrengen van: gele en glyc. zeep, jam, appelstroop, puddigsnoorten, oliesoor ten, limonade, drups en suikerwerken enz., enz., terwijl wij U van de inkoopprijzen dier artikelen op de hoogte zullen bren gen. Let wel, wij doen geen beroep op uw welwillendheid, om een avond gezelschap te houden, integendeel, wij zeggen U, komt en maakt kennis met onze iökoopvereeni- ging. Organiseert U voor het te laat is. Denkt er aan, Dinsdagavond te half ne gen in St. Bavo, Smedestraat. Met onze groeten, F. J, STRIJBOSCH, Duvenvoordestraat 65, PRAAG, 16 Mei, Gisteravond heeft de Tjecho-Slowakijsche regeering den ministers van buitenlandsche zaken van Joego-Slavië en Roemenië in de Prager burcht een feest maaltijd aangeboden. SHANGHAI, 16 Mei, Een draadloos tele gram uit Hankow meldt, dat aldaar een groot aantal gewonden aankomt van het Honanfront, Vele chineezenn vertrekken naar Shanghai. AMSTERDAM, 16 Mei. Door het voor. loopig comité van Actie voor Amsterdam en Omstreken wordt Dinsdag 17 Mei a.s. des avonds te 8 uur voor aandeelhouders en spaarders der Nederlandsche Spaarver zekering voor Katholieken een vergadering belegd in de zaal van het Dominicus Patro naat, Heerengracht 46 te Amsterdam. In deze .vergadering zaj het woord wor den gevoerd door een rechtsgeleerde en 'n accountant, die een uiteenzetting zullen geven van de debacle van de N.S.V.K. en daarna de aanwezigen zullen voorlichten omtrent de te voeren actie. Belanghebben den dienen hun aandeelen of polissen mede te nemen,, welke als bewijs van toe gang zullen gelden. PARIJS, 16 Mei. (V. D.) President Dou mergue is hedenmorgen te kwart over acht, vergezeld door den Minister van Buitenland sche Zaken Briand, naar Londen vertrokken. De behandeling voor de Tielsche reek bank. In den morgen van 24 December 1923 werd in zijm eenzaam staande woning as» den Achterweg, te Culemborg, de 74-;--ige Thomas van Wiggen vermoord gevonden. Zijn jongere zuster Genritje leefde nog, maar was doodelijk verwond. Hot bleek, dat belden door slagen met een spa waren afgemaakt. Gerritje overleed eenige idren nadat zijp in het ziekenhuis was opgenomen, zender dat zij eenige mededeeling omtrent den moord h."d kunnen doen Reed.s vroeger was een poging tot inbraak bij de oudjes, die er volgens het gerucht, warmpjes in zaten, beproefd. De sloten, die toen ver nieuwd waren, bleken alle intact, waar door het ve rmoeden rees, dat de daders niet ver te zoeken waren, nl de woning werd nog een bedrag van 4000 gevonden; het gestolene werd op 5 ƒ000 geschat. Het onderzoek der Justitie leidde tpt tal van aanhoudingen, gevolgd door even zooveel vrijlatingen Sommigen verkeerden maanden lang in voorarrest. Een gewichtige getuige, door het Culemborgsche raadslid Otto do Beus in verschillende couranten openlijk als dader of mededader aangewezen, verdween in den persoon van F. Haveman, een ge wezen rechercheur van politie te Culem borg, die zich, nadat hij vcor de tweeoe maal in verband met deze zaak was aange houden, in het politiebureau te Tiel op gehangen heeft. Op uitlating eener dienst bode te Tricht had in de maand Maart 1C\6 de aanhouding plaats van eenige personen, waarvan na verhoor werden ingesloten Jan Vroage, Oud 46 jaar, vroeger te Tricht woon achtig, op het tijdstip zijner aanhouding tc Ajnsterdam gedcmimlcilieerd en Claas Sweeris, metselaar te Tricht. Heden stonden zij, nadat tal van inciden ten de behandeling der zaak, aanvankelijk vastgesteld op 6 Dec. j.l,, hadden vertraagd, voor de Tielsche rechtbank terecht. Als verdediger van Vroege treedt opmr- H. J. W. van Esveld en als verdediger van Sweeris mr. J. van Nes, beiden te Tie'. De rechtbank was samengesteld als volgt: President mr. D. Kaars Sypesteyn. Rechters mr. D. Kaars Sypesteyn en mr. E. J. W. Top, Griffier mr, G. van Ilallie. O. M. mr. J. J. G, vati Everdingen, subst. officier v. Justitie. Er waren 33 met name genoemde getui gen, twee zijn op de rol enkel mét ce» nummer aangeduid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2