FEUILLETON, ^at zal hij er mee doen? Bijzonderheden over en de aanleiding tot den inval bij de Russen in Ilen. Het amendement-Lovink ter bestrijding der Amerikaansche ihoden tegen onzen bloembollen- en plantenuitvoer door de sub amissie der Landbouw-Commissie te Genève aangenomen. De band -schen Italië en Albanië wordt nog nauwer aangehaald. De politie te >kio heeft een aantal communisten aangehouden. ovefs'ttóöttildg gMMmü. Ee« «"WfTgóü kijti, GEM. BUIT. BERICHTEN. lijk Wórdt gelêhigd en dat htm pensioens- rechten geëerbiedigd worden. Haar actie strekt zich echter ook nog verder uit zij voert een krachtigen strijd tegen de tuber culose in het algemeen. 1 Hij werd echter te Hannover weer gegre pen: gebleken was ri.l., dat de man het tweede z.g. officieele schrijven uit het Rijn land zonder hulp van derde op geraffineerde wijze had nagemaakt en onder de corres pondentie van de Berlijnsche gerechtelijke autoriteiten had weten te smokkelen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het wetsontwerp tot wijziging van het huwelijksrecht. Mgr. F. J. Evers. He Fransche invoerrechten De „Sumatra" te Nagasaki De wateronttrekking aan de Veluwe. De inval in het Sowjethuis. Nadat de betonnen muur van een der luizen in het Arcos-gebouw te Londen jedurende twee uren met een pneumatisch aouweel was bewerkt, ontstond er een opening. De politie ging de kluis binnen en onderzocht den inhoud. Het onderzoek duurde den geheelen nacht. Zaterdagmorgen zijn drie zwaar geladen lorries in het hoofdbureau van politie aan gekomen. Zij bevatten reusachtige hoeveel heden paperassen en paketten, naar ver luidt afkomstig uit het gebouw van de Arcos. Een groote politiemacht houdt nog 'feeds het Arcos-gebouw bezet. Ket werk van het onderzoeken der docu menten en brieven van de „Arcos" heeft Zaterdag den geheelen dag geduurd, maar werd des avonds tijdelijk gestaakt. Vernomen wordt, dat er in een der klui- 2en nog verscheiden bergruimten waren, die nog niet zijn onderzocht. Wanneer het on derzoek wordt hervat zal hieraan aandacht Worden besteed. In een uitvoerige verklaring zegt het of- I'cieele Sowjet-persbureau, dat de inval op *ulk een wijze werd uitgevoerd, „dat er geen waarborg werd gegeven, dat de docu menten welke de politie mocht beweren in het gebouw der handelsdelegatie gevonden te hebben, daar ook werkelijk vóór den inval Waren." Er wordt bijgevoegd, dat de politie een cijfercode en documenten in beslag nam, Welke het persoonlijk eigendom waren van den officieelea handelsagent Kintsjoek. De aanleiding tot de huiszoeking bij de Arcos is het verdwijnen van een belangrijk ®ritsch staatsdocument, dat reeds eenige maanden vermist werd. Alle kanalen, waar- lengs het document uit het land zou kunnen Worden gesmokkeld, werden door detectives onderzocht, doch zonder resultaat. De laatste dagen echter ontving de politie nieuwe in- 'ichtingen, die het onderzoek in andere hanen leidden en waarvan de inval in het Sowjethuis het gevolg was. Sir Austen Chamberlain moet aan den "ussiichen zaakgelastigden Rosengolz heb ben meegedeeld, dat zijn departement niets afweet van den inval in de Sowjetrussische handelsdelegatie. Deze is naar van officieuze 2i)de wordt meegedeeld uitgevoerd onder de Official Secrets Act, welke aan de politie het recht geeft, gebouwen zooals die van de Arcos, te doorzoeken om verdwenen geheime bescheiden op te sporen. Een bericht uit Moskou meldt, dat de Sowjetrussische regeering voornemens is «en zeer ernstig protest tegen dezen inval m de handelsdelegatie te Londen in te die- nen bij de Britsche regeering en men ver- Wacht, dat zij zal dreigen met economische rePresaillemaatregelen, zooals b.v. het in dekken van belangrijke Russische orders DP industrieel gebied, die in Engeland ge- Vlaatst zijn. Het bezuinigingsstreven. De ongeveer honderd conservatieve Brit- sche Lagerhuisleden, die bij de regeering Sullen aandringen op de instelling van een mgeeringscommissie, die een onderzoek in stelt, dat het heele terrein der staatsuitgaven 0 hl vat, zullen volgens de „Daily Mail" hun campagne in de eerste plaats richten cp de uitgaven door de sociale verzekering. Zij *;jn van oordeel dat het land daaraan meer besteedt dan het zich kan veroorlooven. De Beschermingswet. Vrijdagavond zijn de regeeringspartijen het eens geworden over de verlenging der Wet ter bescherming der Duitsche republiek, hïet Staatsgerechtshof zal verdwijnen, de h^aiserparagraph blijft onveranderd. De vier partijen hebben gemeenschappe lijk het voorstel tot verlenging bij den Rijks- dag ingediend. De D.-nat. fractie zal en bloc vóór stemmen. Dr. Marx ontving de leiders der dem. en '°c,-dem. Men verwacht, dat ook deze beide ^acties en bloc vóór zullen stemmen. Kabinetswijziging in Oostenrijk. De Groot-Duitsche Volkspartij deelt of- 'cieel mede, dat de partij heeft afgezien van de bezetting der functie van vice-kan- jdier, ten einde de toetreding van den *-andbund tot de regeering mogelijk te maken. De Kleine Entente. De conferentie der Kleine Ententestaten te Jachimow is, na het algemeen onderzoek Van den toestand te hebben beëindigd, over gaan tot de bespreking der kwesties, Welke elk hunner landen betreffen. De drie ministers constateerden met voldoening, dat elke gedachte omtrent oneenigheid of etreffende het einde der internationale imiitieke missie van hun statengroep op ,Waling berust. De samenwerking zal met ?facht en permanent worden voortgezet, "et streven blijft gericht op een internatio nale entente en een loyale samenwerking tusschen buurstaten, benevens op politieke consolidatie in den geest van den Volken bond. Uit de Landbouwcommissie. De eerste subcommissie der landbouw commissie te Genève heeft het belangrijke Nederlandsche amendement-Lovink ter be strijding der Amerikaansche methoden tegen onzen bloembollen- en plantenuitvoer aan genomen in zelfs nog positieveren vorm. De landbouwcommissie stelt voor, dat de eco nomische conferentie den Volkenbond zal verzoeken het vraagstuk van de wetenschap pelijke bestrijding van plantenziekten en dierziekten door middel van internationale overeenkomsten in behandeling te nemen, daarbij erop wijzend dat aldus de verdenking van vermomd protectionisme zou vervallen. Italiaansche anarchisten gearresteerd' Ten gevolge van een inbraak, die in den nacht van den len op den 2en Mei werd ge pleegd in het bureau van den burgerlijken stand van Argenteuil, waarbij voor twee mil- lioen francs aan zegels werd gestolen, had de Süreté Générale een onderzoek geopend, hetwelk Vrijdag tot de arrestatie van een bende gevaarlijke misdadigers heeft geleid t vijf Italianen, als anarchisten bij de politie bekend. De Italianen werden in een café aangetrof fen. Toen de inspecteurs van politie ze wilden arresteeren boden ze ernstigen tegenstand. Een der inspecteurs was zelfs genoodzaakt eenige schoten te lossen, waarbij de Italiaan Venturini werd gewond. Ofschoon hij een wond in de dij had, gaf hij zijn pogingen om te ontvluchten niet op. Zelfs wierp hij zich op een goed oogenblik door de ruiten van de taxi, die hem vervoerde. Hij werd echter spoedig gepakt. Italië en Albanië. Bij een notawisseling, welke op 26 April 1.1. heeft plaats gehad tusschen Mussolini en den Albaneeschen gezant te Rome, zijn de regeeringen van Italië en Albanië, een plechtige bevestiging wenschende te geven van de solidariteit en de volkomen eensge zindheid, welke tusschen haar bestaat ten aanzien van alle quaesties, welke zouden kunnen voortvloeien uit het op 27 Nov. 1926 te Tirana gesloten vriendschaps- en veiligheidsverdrag en die betrekking zouden kunnen hebben op de tusschen de twee regee ringen bestaande goede verstandhouding, overeengekomen de volgende verklaring te publiceeren. De regeeringen van Italië en Albanië ver klaren, dat, indien zij hetzij gezamenlijk, hetzij ieder afzonderlijk, door een of meer mogendheden worden uitgenoodigd tot het aanknoopen van onderhandelingen aangaande de interpretatie of de toepassing van het pact van Tirana, de toetreding van derden tot dat pact, of tot onderhandelingen, welke in elk geval de betrekkingen tusschen Italië en Albanië betreffen, geen der beide regee ringen dergelijke onderhandelingen zal aan knoopen, zonder dat hieromtrent vooraf dat de oerbosschen, die vroeger een groot deel van het Mississippidal bedekten, zijn vernietigd, waardoor het water sneller dan voorheen van de oppervlakte wegstroomt, doch er wordt op gewezen, dat deze factor betrekkelijk onbelangrijk is, daar een der ergste overstroomingen in 1844 plaats had, toen de bosschen er nog waren. Verklaard wordt, dat de oveistrooming voornamelijk het gevolg is van een samenloop van omstan digheden: smeltende sneeuw in het noordelijk deel van het dal en zware, aanhoudende regens in het zuiden. De langzame voortgang van den top van den vloed der rivier is te wijten aan de topo grafie van het Mississippidal, dat bijna vlak ligt. Van de bron tot den mond der rivier, een afstand van bijna 500^ km, is het vei val niet meer dan 1400 voet. Als gevolg hiervan hebben de rivier en haar zijrivieren een tragen loop. De watervloed komt niet als een watermuur, doch wast slechts een centi meter of vijf per dag, totdat het water buiten zijn oevers treedt. Het tempo van den strcom is zelfs in tijden van vloed slechts ongeveer zes mijl per uur. De stad Nieuw-Orleans ligt een stuk be neden het waterpeil der rivier. Aan de andere zijde ligt een groot getij-meer, Pontchartrain, zoodat de stad als het ware in een dal ligt, dat geheel door water omringd is. Zelfs de regen, die in het gemeentelijk gebied valt, moet worden uitgepompt, waarvoor een ge weldig kostbaar apparaat moet worden in stand gehouden. Een zware regen, die slechts een uur duurt, kan de straten in het laagste deel der stad reeds onder water zet ten. De Mississippi is te Nieuw Orleans 17% cM. gedaald sedert het opblazen van den dijk te Poydras. De Mississippi en zijn zijrivieren vormen het uitgebreidste rivierstelsel ter wereld. Het loopt door 31 Staten, die 40 van het con- tignent der Ver. Staten omvatten, of 1.240.000 vierk. mijl. De toestand in verband met de overstroo mingen krijgt thans een ernstig aanzien. Er zijn 40.000 H.A. bouwland met katoen, rijst en suiker overstroomd door de dijkdoorbraak van Bayou des Glaises. Op andere belang rijke punten zijn er eveneens teekenen van afbrokkeling. Als het water de golf van Mexico zal heb ben bereikt zal een oppervlakte van meer dan 400.000 HA. in Lousiana veranderd zijn in een reusachtig meer. Sac co en Vanzetti. Gemeld wordt, dat aan gouverneur Ful ler door een groot aantal vooraanstaande personen op onderwijs-, godsdienstig- en politiek gebied en ook door anderen getee- kende petitie is overhandigd, waarin wordt verzocht, de zaak van de terdoodveroor- deelde anarchisten Sacco en Vanzetti op nieuw in behandeling te nemen. De postdienst heeft een p tp kket on derschept, dat dynamiet bevatte ui geadres seerd was aan gouverneur Fuller, die een be roep op zijn interventie ten behoeve van Sacco en Vanzetti overweegt. In een begelei denden brief werd gezegd, dat als de mannen geëxcuteerd werden de schrijver zich meer dynamiet zou verschaffen en het zou gebrui ken. Hij teekende zich „wereldburger." Communisten aangehouden. De politie te Tokio heeft gedurende de laatste dagen een aantal Russen en Japanners aangehouden, die verdacht werden van com munistische machinaties. Enkelen hunner werden na hun verhoor weder vrijgelaten, de anderen werden vastgehouden. Ook wor den alle havens scherp bewaakt. Ofschoon de bedrijvigheid der communisten op het oogenblik beperkt is, acht men het in goed ingelichte politiekringen waarschijnlijk, dat de toestand een ernstige wending zal nemen. Verklaard wordt, dat de genomen maatre gelen voornamelijk van preventieven aard tusschen Italië en Albanië een voorloopige zjjn ajs gevclg van de ongerustheid bij de bespreking zal hebben plaats gehad en vol komen overeenstemming is bereikt en zonder de gelijktijdige deelneming der beide par tijen aan de onderhandelingen. In het Mississippi-gebied. Staatssecretaris Hoover schatte na een tocht door de overstroomde streken aan den Mississippi het verlies aan eigendom op 250 300 millioen dollar, zoo niet grooter, daar het water nog steeds met nieuwe ver nieling dreigt. Een sympathiebetuiging van den Paus. Een pauselijk afgevaardigde heeft presi dent Coolidge de sympathie van den Paus overgebracht voor de slachtoffers van de overstroomingen van den Mississippi. Zaterdag zou het water in den Mississippi zijn hoogtepunt hebben bereikt en het ergste zijn geleden; dan zullen de twee voornaamste zijrivieren de Arkansas en de Roode Rivier hun groote waterstroomen in den Mississippi ontlasten; doch het zal naar men verwacht nog wel twee maanden duren voor dat het buiten zijn oevers getreden water ge heel zal zijn afgevloeid. Van de bevolking der overstroomde streken, welke een 350.000 zielen bedraagt, is niet minder dan twee derde deel in vluchtelingenkampen onder gebracht, terwijl het andere derde gedeelte in het overstroomde gebied is gebleven, waarvan velen in hachelijken toestand ver blijf houden in de bovenverdiepingen hunner huizen, of gevlucht zijn naar geïsoleerde heu veltjes even buiten het bereik van het water. Er worden verscheidene oorzaken voor de politie betreffende een sterker worden van de agitatie. HET LIJK IN DEN KOFFER. De politie haalt het net hoe langer hoe nauwer toe rond den moordenaar van de vrouw, wier verminkt lijk in een koffer op een Londensch station werd aangetroffen. Zij heeft de signalementen van de twee mannen, die den koffer zijn komen koopen, overal rondgeseind en tevens van een man, die de vrouw brieven schreef, welke hij met zijn voornaam „Francis" onderteekende, en die waarschijnlijk ook de afzender is van een telegram, dat men gevonden heeft. De politie blijkt op het spoor te zijn geko men van de identiteit der vrouw door num- mermerken eener waschinrichting, die zich op een kleedingstuk in den koffer bevonden. Zij slaagde er in deze wasscherij te ontdek ken, waar zij vernam, dat de merken die waren van een gezin in West-Kensington. Hier bleek de vermoorde vroeger dienstbode te zijn geweesthet kleedingstuk, dat aan de dochter des huizes had toebehoord, was tegelijk met deze dienstbode verdwenen. Het lijk werd daarop herkend, als dat van die vroegere dienstbode. OORLOGSLACHTOFFERS. De F.N.B.P.C. vergaderde Zaterdag te Bordeaux. De Fédération Nationale des Bless és du Poumon et des Chirurgicaux heet de organisatie van ongelukkigen, die tengevolge van de gasaanvallen of de ont beringen tijdens den oorlog een longlijden hebben opgeloopen. De organisatie werd in 1921 opgericht en houdt thans haar vijfde congres. Haar hoofd doel is natuurlijk zorg te dragen dat den i materieelen nood harer leden zooveel moge HET HUWELIJK VAN POLA NEGRI. Zaterdagmiddag om twee uur is het huwe lijk tusschen Pola Negri, de vermaarde film actrice, en den Russischen prins Serge Mdi- vani voltrokken. De plechtigheid geschiedde op het buiten van Pola's moeder, Mme Cha- lupez, in Seraincourt bij Meulan. Zij droeg een strikt intiem karakter. Na afloop echter zou er een tuinfeest plaats vinden, waarop een groote schare van vrienden en vriendin nen genoodigd was. Men herinnert zich dat de schoone en misschien dientengevolge ook zeer kokette Pola haar echtgenoot in Amerika leerde ken nen ter gelegenheid van de teraardebestelling van Valentino, met wien Pola Negri zoo'n beetje verloofd heette te zijn. Wat er van waar was, is nooit nrecies bekend geworden. Alleen hoorde men, dat Pola bij het vernemen van Valentino's dood is flauw gevallen en in diepen rouw de baar gevolgd heeft. Zij heeft zich spoedig van den slag her steld, zooals zij tevoren zich niet had laten ont moedigen door de mislukking harer ver loving met Charlie Chaplin. Toen de geestige Charlie door haar aan den dijk was gezet, was deze trouwens ook haastig zijns weegs geg3an om zijn lot te verbinden aan de destijds zes tienjarige Litia Gray, die nu op zulk een geruchtmakende wijze aan het echtschei- den is. Hoe dit ook zij, Pola Negri moest wel een gemaal van vorstelijke bloede huwen, nadat zoo velen harer kunstzusters dit reeds vóór haar hebben gedaan Gloria Swanson trouwde den markies de La Falaise, Mae Murray koos prins David Mdivani, den broeder van Serge, tot man na achtereen volgens met drie vorige echtgenooten den huwelijksband te hebben verbroken. Pola Negri was ook al ettelijke malen gehuwd, o.a. met een Poolschen graaf, het geen echter allemaal geen reden is om haar met haar huwelijk van vandaag geen geluk te wenschen. BLANKE SLAVINNEN. De Parijsche politie heeft een arrestatie verricht, welke een nieuw licht werpt op den handel in blanke slavinnen en een geval be treft, zooals er geen wordt gemeld in het on langs gepubliceerde Volkenbondsrapport omtrent het over de geheele wereld uitge strekte onderzoek. De gearresteerde is een zekere „made moiselle Gabrielle", een aardig blond meisje, netjes gekleed maar niet overdreven opge schikt, met enkele maar niet te veel juweelen. Zij kwam nu en dan in aanraking met de vrouwelijke bedienden van een bekende Pa rijsche winkelzaak, als deze in een naburig restaurant zaten te lunchen. Gabrielle, een minzame en innemende verschijning, werd eerst een goede kennis en weldra ook de vertrouweling der meisjes. Een dezer laatste nam zij op zekeren dag apart en fluisterde haar in het oor „Ik moet je iets heel belangrijks vertellen. Kom van avond om 7 uur even bij me." Het meisje voldeed aan de uitnoodiging en Gabrielle vertelde haar, na eerst haar capaci teiten geweldig te hebben opgehemeld, dat zij haar in een modemagazijn in Mexico een baantje kon bezorgen dat haar een salaris van 3000.per jaar plus commissie zou opleveren. De 18-jarige mocht er niets van aan haar ouders en aan de andere meisjes vertellen, maar zij deed het toch, met het gevolg, dat Gabrielle den volgenden dag door de politie werd opgewacht» Bij het onderzoek bleek, dat Gabrielle geen lieftallig juffertje was, maareen 35-jarig man, Gabriel Fillon genaamd, een bekend handelaar in blanke slavinnen. DE PARIJSCHE DIERENTUIN. Sedert geruimen tijd reeds lijdt de Jardin d'Acclamation te Parijs een kwijnend be staan. De tuin is verwaarloosd, de planten groei floreert er niet, de dieren zijn er schaarsch en bovendien in armelijke hokken ondergebracht. Twee jaar geleden werd in den Parijschen gemeenteraad het voorstel gedaan om den tuin wat op te frisschen. Thans is tusschen de stad Parijs en de nieuwe maatschappij, die den tuin gaat exploiteeren, een overeen komst gesloten. De tuin zal worden opge- frischt, de dierencollectie aangevuld, de hokken vernieuwd. Om hem voor de jeugd aantrekkelijker te maken zal er bovendien een groot park „met attracties" worden aan gelegd. De nieuwe exploitatie blijft onder de con trole staan van de stad. De geheele reorgani satie kost zeven millioen. BERLIJN'S WONINGNOOD. Reeds meermalen maakten wij melding van den woningnood te Berlijn. In de be trokken commissie van den Pruisischen Landdag heeft de Berlijnsche wethouder Wubzki aan de hand van eenige cijfers een aanval gedaan op den geheel ontoereikenden aanbouw. De huidige behoefte aan woningen in de rijkshoofdstad moet minstens op 136.000 huizen worden geschat. Te Berlijn bestaan 75.000 gezinnen zonder eigen woning. De trek naar de stad is zoo groot, dat de daardoor geschapen behoefte reeds grooter is dan het aantal nieuwgebouwde woningen. Op grond van de thans bestaande vaste be hoefte aan nieuwe woningen, berekende de wethouder voor de eerstvolgende tien haar een jaarlijks zich voordoende eisch tot aan bouw van 36.000 huizen. EEN BRUTALE VERVALS CHING. De Duitsche bladen maken melding van een brutaal staaltje van valschheid in ge schrifte. Een paar weken geleden werd de 33-jarige koopman Günther op grond van een bevel tot inhechtenisneming van een officier van justitie in het Rijnland in een voorstad van Berlijn gearresteerd. Na korten tijd werd hij echter weer op vrije voeten gesteld na ontvangst door de betreffende autoriteiten van een officieel justitieel schrijven uit het Rijnland. Günther verdween dadelijk daarop in gezelschap van zijn vrouw EEN SPOOKSCHIP. De bevolking van Reykjavik, de hoofdstad van IJsland, die thans zeer druk wordt be zocht door visschersvaartuigen van de Fa roer, verkeert, volgens berichten aan de Deensche bladen, in het vaste geloof, dat zij bezocht wordt door een „spookschip." Het verhaal dat daaromtrent de ronde doet, herinnert aan „De Vliegende Hollander, die, zooals men weet, plotseling opdoemde en beschouwd werd als een voorbode van dood en ellende voor degenen, die het schip zagen. Kortgeleden op een avond zag Kristjan Jonasson, een havenambtenaar, een IJsland- schen treiler de haven binnenkomen. Langszij van den treiler voer een Faroer kotter met twee booten op sleeptouw, in één waarvan zich twee mannen in oliejassen bevonden. De kotter wierp het anker uit bij vijf andere Faroer kotters in de haven. De havenloods was aan boord van den treiler gegaan, en zij, de bemanning van den treiler, en de bemanning van het loodsvaartuig verklaren allen, dat zij den kotter zagen, doch dat aan boord van den kotter niemand viel te beken nen. De kotter droeg de identiteitsletter F D., doch geen cijfers. F. D. beteekent dat de kotter te Fugleford thuishoort. Toen de kotter het anker uitwierp, ver zocht Jonasson den havenarts telefonisch om zich naar boord van het schip te begeven om het gebruikelijk onderzoek te verrichten, doch toen de politieboot met den ?rts, Jonasson, en een ingenieur de plek naderde waar de kotter was gezien, was deze ver dwenen Men kan geen natuurlijke verklaring voor deze gebeurtenis vinden en denkt daarom in allen ernst aan een „spookschip." EEN PRIJSVRAAG INZAKE ZEDIG HEID. De stad Verona gaat, na een kruistocht tegen godslasteren te hebben gevoerd, thans een veldtocht beginnen tegen de onzedelijke vrouwenmode, zoo vertelt de correspondent van de „Times" te Milaan. Er is een com missie voor gevormd, bestaande uit den pre fect, den podesta, den aartsbisschop, de se cretaris der fascistische afdeeling, beeldende kunstenaars en schrijvers. Kardinaal Gas- parri heeft geseind, dat de Paus succes toe- wenscht aan deze „hoogstaande onderne ming." Ook het hof, de regeering en verschil lende openbare lichamen hebben instem ming betuigd. De kruisvaarders zullen op groote schaal propaganda maken; zij zullen een veertiendaagsch tijdschrift uitgeven, een prijsvraag uitschrijven onder de Italiaansche kunstenaars voor het beste model voor een nieuwe mode, een referendum doen houden, een congres van dameskleermakers bijeen roepen en massa-vergaderingen van vrou wen op touw zetten. Italië zal worden over stroomd met allegorische prentkaarten; een er van zal Verona voorstellen, bezig een adder te dooden. Inmiddels wordt een oproep ge richt tot de Italiaansche vrouwen om zich even zedig te kleeden als Dante's Beatrice. De „Corriere della Sera" weet te vertellen, dat de commissie zich het meeste voorstelt van een prijsvraag onder ongehuwde vrou wen van 18 jaar en ouder. Geraamd wordt dat er in Italië drie mil lioen dezer vrouwen zijn. Zij worden uitge noodigd op een briefkaart twee nummers in te zenden benevens een gelofte om zich zedig te kleeden. Zij die de gelofte is nagekomen en in December haar nummers in de laatste trekking van de Staatsloterij ziet, ontvangt van de commissie te Verona een uitzet, een tweepersoons slaapkamer-ameublement en 5000 lire voor de huwelijksreis alles, be halve een man. Daaromtrent bewaart de commissie een bescheiden stilzwijgen, zoo besluit de „Times"-man zijn bericht. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 63 ^erle stond als verplettend bij dit hard- "ekkig stilzwijgen. Eindelijk, toen de waar- Schuwende bel hem en Sir Izaak naar hun ^schillende plaatsen in den trein riep, eeg Waiie z'n stem terug. "Gij ook", riep hij smartelijk uit, „gij ver acht en verlaat mij dus ook? Gods wil ge- ?chiede!" Hij ging voort hinkend, zijn ge- aat verbergend zoo goed hij kon. De con cern- trok den hond mee naar een der V°°r de dieren bestemde wagens. Fa'le op deze wijze van zijn viervoetige Vr'end gescheiden, keek Sir Tzaalc peinzend en kroop in een wagen van de derde n e' waarin niemand anders zat. Plotseling wipte Merle er in, greep zijn a"d en drukte die hartelijk. -.Ik veracht u niet, ik keer u den rug niet altijd, wanneer gij en de kleine een a« en een vriend noodig hebt kom dan zoo ^ls vroeger naar Chris Merle en ik zal mijn afbijten, eer ik u weder zulke vragen Ik zal het de sterren liever vragen, j Ge schoenlapper had juist tijd genoeg om e2e troostende woorden er uit te ramme len en den wagen weder uit te komen, toen de trein in beweging kwam en de ijzeren reus voerde, rookend, sissend en krijschend de bonte menigte van menschelijke wezens naar Londen. DERDE HOOFDSTUK. Het is de week van de wedrennen in Humberston, een landstad ver van Gates- burg en in het N. van Engeland gelegen. De wedrennen duren drie dagen; de eerste dag is voorbij. Het is een schitterend schouwspel geweest; de weg was bezet met rijtuigen en koetsen van al wat aanzienlijk was in het graafschap, met ruiters uit de hoofdstad, die een gewichtige rol in de wedddingschappen speelden, en met fraai opgetoomde paarden. Er staan kermisten ten en spellen er is veel champagne gedron ken, onder de grootere lui en veel porter en ale onder het volk. Duizenden en tien duizenden zijn er gewonnen en verloren, bedelaars zijn rijkgeworden voor zoo lang het duurt en rijken zijn voor hun leven ver armd Paarden zijn beroemd geworden. De liefhebbers uit de hoogere standen zijn naar de deftige landhuizen teruggekeerd, als beleefde gastheeren of als geliefde gasten. Lieden van minder allooi z'ln de stad weder binnen gestrompeld en herber gen en kroegen zijn opgepropt met men- schen. Er wordt ontstuimig om drank geroe pen aan de in rook gehulde buffetten. Knechts en meiden loopen af en aan met schotels, kannen en flesschen. Alles is vol drukte en beweging. In een der herbergen, die noch tot de minste soort behoorde, in een zóó klein vertrekje, dat het van het portaal scheen afgenomen te zijn, zat juffrouw Arabella Crane in haar zijden japon. Zij zat dicht bij het open venster, terwijl koetsen, tilbury's karren, kermiswagens en ruiters elkander in dichte drommen opvolgden; daar zat zij, en këek naar het tooneel met stuursche, verachtelijke blikken. Zij gevoelde weinig voor de vreugde of de smart harer mede- menschen. Het leven had voor haar geen feestdagen. Een of andere herinnering aan haar verleden, had de bronader van de ge zelligheid in haar vergiftigd. Wel voedde zij nog hoop en koesterde zij nog plannen, maar die hoop en die plannen waren ont kiemd op de puinhoopen van 't natuurlijke wezen harer vrouwelijkheid. Men zegt, d,.t een slechte vrouw erger is dan een slechte man. Wat hiervan zij, zeker is, dat Arabella Crane, nog niet tol dien laatsten trap van boosheid was gezonken, waarop men vol hardend in het kwaad, onvatbaar is voor wroeging. De vrouw was nog niet in haar gestorven. In hare natuur lag nog dat be wegelijke en veranderlijke, dat de vrouw kenmerkt, zoolang er nog iets vrouwelijks in haar is. Toen zij daar zoo zat en neder- zag op die menigte, beefde haar wild ge moed misschien terug van den geest des kwaads, dien zij tot haren bondgenoot had ingeroepen en die haar nu als een verder- ver bijbleef. Haar donker gelaat ontplooide ztch; zij 'bewoog zich onrustig op haren stoel. „Moet het altijd zoo blijven?" mompelde zij. „Altijd die hel hierl Hare lippen slolen zich en haai; oog viel weder op de volgepropte straat. Op dat oogenblik werd de weg versperd door drie of vier zware groote wagens met ker misvolk of boeren en boerinnen, die van de wedrennen terug kwamen, twee voor rijders klapten met hun zwepen en zochten ruim baan te maken voor een open rijtuig met vier, weldoorvoede, ongeduldige paar den. Aller oogen werden uit de vensters gretig naar die koets gericht; ieder voet ganger op straat na mden hoed af; het was duidelijk te zien, dat er een groot perso- naatje in dat rijtuig zat. Even als a"e!\' die in vijandschap leven met de wereld zooals zij, had Arabella een afschuw va" de grooten der aarde en verachtte zij cle geringen, omdat deze voor de grooten krui pen. Maar toch volgden ook hare zwarte, woeste oogen onwillekeurig die van het volk. Een markiezenkroon prijkte op de pa- neelen der koets, waarin dames gezeten waren. Twee andere rijtuigen van het zeilde wapen voorzien en klaarblijkelijk bij het eerste behoorend, kwamen er achter aan, Juffrouw Crane schrile op. Uit de eer ste koets, die nu vlak onder haar venster kwam en daar een paar minuten stil stond totdat er orde gesteld was op de wagens die den weg versperden, blonk haar een gelaat toe, schitterend van vrouwelijk schoon, in den rijksten bloei des levens. Onder het volk bevond zich op dat oogen Aan den minister van Justitie aangeboden. „De man is het hooid der cchtvereenigmg." De Staatscommissie, ingesteld bi; K. B. van 13 September 1919 tot wegneming van de onjuistheden en aanvulling van leemten in clc Nederlandsche Burgerlijke Wetgeving, heeft den minister van Justitie thans een ontwerp van wet tot wijziging van de bepa lingen in zake het huwelijksrecht, met toe lichting aangeboden Dit ontwerp is zegt de commissie de vrucht van een langdurige discussie, waarbij groote meeningsverschillen tot u'tjnÖ kwamen. Allereerst liepen deze verschillen over de kwestie van al dan niet gelijkstel ling van de vrouw met den man. De meer derheid besliste ten slotte, dat de wet niet behoort uit te gaan van het beginsel der gelijkstelling, en dat de uitdrukking: „de man is het hoofd der echtvereeniging be hoort te worden gehandhaafd. Op het be houd van het voorschrift van artikel 16!, eerste lid, werd door de overgroote meer derheid echter geen prijs gesteld, In het aangeboden ontwerp worddn beide echtgenooten „handelingsbevoegd" ver klaard. Hieruit vloeit voort, dat de m arti kel 162, tweede lid stib b, de verplichting van den man tot onderhoud van de vrouw een verplichting van beide echtgenooten over en weer moest worden. Uitdrukkelijk is vastgesteld, dat deze ver plichting er een is tot levensonderhoud, die wel is waar in het eene geval in een hoogere en in het andere in een lagere uitkeering tot uiting komt, zulks naar mate van den levensstaat, welke de echtgenooten in ver band met hun vermogens'oestand kunnen voeren, maar die toch nimmer zóó mag worden opgevat, als zouden de echtgenooten verplicht zijn over en weer eikaars schulden blik een blinde man, die de wanklanken op straat nog vèrmeerderde door een armzalig orgeltje dat hij draaide. Door het gedrang der menigte om de dames in de koetsen meer van nabij te zien, werd de arme man vooruit geduwd; de hond die hem geleide, een leelijk dier, schrikte voor zich zelf o. voor zijn meester, rukte zich van het touw los en liep blaffend onder de paarden. De dieren werden schichtig, de blinde man greep naar zijn hond en werd bijna over reden. De dame in het eerste rijtuig stond van haar zitplaats op en liet de voorrijders afstijgen, om den armen, ouden blinde weg ie leiden en hem zijn hond weer te geven. Terwijl zij haar bevelen gaf, kon juffrouw Crane haar vlak in 't gelaat zien en op dat gezicht rees er een vloed van herinneringen uit vroeger tijd in haar binnenste. Het was lang, zeer lang geleden, sedert zij dat ge laat" gezien had ia een tijd, toen Arabella Crane zelf nog johg was en schoon. Toen de arme man, die geen denkbeeld scheen te hebben van het gevaar waarin hij verkeerd had, in veiligheid gebracht was> ging de dame weer zitten en thans, nu de oogenblikkelijke bezieling van menschhc- vende vrees en van vrouwelijk medelijden van haar gelaat verdween, ontstond in de uitdrukking daarvan een groote verande ring. Het werd even kalm, bijna even koud als dat van een Grieksch standbeeld. Daar klapten de zweepen; de paarden sprongen vooruit, het rijtuig rolde snel door de straat, gevolgd door de koetsen die er bij behoorden. fe befalen, ingeval een van bef Jen flnaSJ cieel in nood verkeert. De verplichting tot onderhoud houdt ecïx '.er op te bestaan, wanneer de echtgenoot, die die verplichting wil geldend maken, niet voldoet aan de verplichting tot samenww ning, welke artikel 161 van het ontwerp ali een verplichting der echtgenooten vaststelt* Daar nu ingevolge artikel 161 de man be* paalt, waar de gemeenschappelijke woon* plaats zal zijn, komt de zaak practischl hierop neer, dat de vrouw, die niet door dat rechtbank ontheven is van de verplichting tot samenwoning, haar aanspraakbeheejjj kan worden belast. De derde afdeeling bevat geen principieels^ veranderingen, doch alleen wijzigingen^ welke voortvloeien uit de handelingsbe—i voegdheid der vrouw naar het nieuwe recht* Artikel 221 B. W. is geschrapt. Een rege*. ling is gemaakt, welke ten gevolge heeft*; dat de crediteuren der gemeenschap allei goederen kunnen aanspreken, waarvan da^- echtgenooten niet kunnen bewijzen, dat zij* hetzij door hen aangebracht, hetzij staandali het huwelijk zijn verworven. Wat de verhouding tusschen de ecbtge— nooten onderling betreft, werd nog betoogd^ dat de consequentie eisebt, dat nu het voor-» deelig resultaat van de gestie van ieder der_ echtgenooten gemeen wordt, het nadeeüg resul'aat daarvan ook gemeen behoort te"' zijn. De gemeenschap intern wordt in dien gedachtengang gevormd door het saldo var» ieders beheer, bij de ontbinding der ge*- meenschap op te maken over den geheelen; duur der gemeenschap. Ook voor de ge-» meenschap aan vruchten en inkomsten zaf" hetzelfde gelden. In artikel 160 is belichaamd de wederzijde- sche verplichting der echtgenooten om bif te dragen in de kosten voor het gezin. Da bijdrage kan bestaan zoowel in arbeid als in geld. Voor huishoudschulden zijn beidei echtgenooten hoofdelijk aansprakelijk. Ver* ondersteld wordt wederzijdsche machtiging ot het aangaan dezer schulden. Echter kun nen zoowel man als vrouw de machtiging voor de huishoudschulden intrekken. De oirbaarheid daarvan is echter gesteld ondep controle van den rechter, terwijl deze in-» 'rekking eerst tegen derden werkt, wanneefl zij behoorlijk is bekend gemaakt. Het ontwerp handhaaft de gemeenschap van goederen in den zevenden titel als wet telijk stelsel. De man is de beheerder, tenzij de vrouw daarvoor bij huwelijksche voors vaarden is aangewezen. De hoofdaalmoezenier voor leger en vloot, mgr. F. J. H. Evers herdenkt 17 Mei a.s., dat hij vóór 1214 jaar tot hoofdaalmoezenier werd benoemd. Mgr. Evers zal op dien dag te 9 uur v.tn, in de St. Jocobuskerk aan de Parksfraat ta 's-Gravenhage een H. Mis opdragen en van 3 uur tot half 5 zal hij te zijnen huize recep* eeren. Een deel der Philip's fabrieken naar Frankrijk? Naar aanleiding van het bericht dat dal Commission des Douanes aan de Franschp Kader heeft voorgesteld, het nieuw ontwor pen tarief op electrische lampen met 25 pet. te verlagen, deelt de N.V. Philip's Gloeilam* penfabrieken mede, dat de oorspronkelijk; voorgestelde douanerechten op het bestaan de tarief een verhooging betcekenden vani 85 pet. voor halfwattlampen, 2090 pet. vooc adio-lampen, 130 pet yoor gelijkrichtersJ 560 pet. voor plaatspanning-apparaten, 690 pet. voor luidsprekers, 1300 pet voor raeta* tix-buizen. Het is duidelijk, dat gezien deze cijfers, dtf toegestane reductie ten eenenmale onvol doende moet worden geacht. Mocht dit ontwerp dus tot wet worden verheven dan zal overplaatsing van een deel der fabricatie naar Frankrijk een feit wor den. J Blijkens een bij bet departement van M»s ■ine ontvangen telegram is Hr. Ms. kruiser .Sumatra" Zaterdag te Nagasaki aangek»* Dezer dagen hield de Departementale Commissie in zake de Waterontirekking aaa de Veluwe haar vierde bijeenkomst op het bureau van het Staatsboschbeheer alhier* De vergadering werd bijgewoond door Proi, J. van Baren, hoofleeraar aan de Landbouw* hoogeschool te Wageningen, dien Ged. Sta* ten van Gelderland als hun vertegenwoordi* ger bij de commissie hebben aangewezen, met de bevoegdheid om alle vergaderingen der commissie bij te wonen, aan de beraad* slagingen met adviseerende stem deel te ne men en van alle stukken kennis te nemen. De directeur van het Rijksbureau voort Drinkwatervoorziening en die van het Rijks bureau voor de Ontwatering deden enkele mededeeiingen omtrent de vorderingen van het voorloopig hydrologisch onderzoek, dat in afwachting van het goedkeuren .van het definiiieve plan bereids sedert eenige we* ken is aangevangen. De Riikslandboüwconsulent Clevermgal diende, na overleg met de betrokken afdee* lingc-directeuren van het RijkslandbouMM proefstation te Groningen, een ontwerp in, volgens hetwelk hii het grondonderzoek zou willen inrichten. De overige leden stemden! met het ontwerp in. - De directeur der Amsterdamsche water* leiding, mr. Van Royen, en de ingenieur bij dezen dienst de heer Hoogesteger, deden, voorts mededeeiingen omtrent cie laatst® vorderingen van het booronderzoek. Ten slotte heeft de commissie zich in ver binding gesteld met den hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, ten einde diens hulp te verzoeken bij het onder* zoek omtrent regenverdeeling, verdamping, enz. Ook van deze zijde werd de meest mo* gelijke medewerking toegezegd Een stem zeide beneden op straat: „Ik heb lady Montlort nog nooit zoo schoon ge zien. Kijk, daar komt mylord aan." Juffrouw Crane hoorde het en keek wee< naar buiten. Een twaalftal heeren reden de straat door; wie van hen was lord Mont- fort? Toen de omstanders zich het hoofd ontblootten voor den stoet, beantwoordden de ruiters dien groet door even aan den rand van bun hoofddeksel te tikken; een van hen nam den hoed af. Die eene moest de markies zijn, dc aanzienlijkste man in. die streken, met grondbezittingen, die ziet* aan weerszijde der stad mijlen ver uitstrek ten. Hij, de meest beleefde, moet de aan zienlijkste zijn. Hij was nog jong, zag er bepaald goed uit was buitengewoon goed go kleed, bereed een prachtig paard en had do achtelooze ongedwongenheid in houding en gebaren, die het kenmerk is eener hooge ge boorte. Voor een oppervlakkig oog was hij juist wat de groote lord Montfort behoorde te zijn. Maar kijk nog eens. Is er niet iets in dat schoone gelaat, dat u doet denken aan een bloeitijd, die schraal en niets be- teekenend was? Is er niet iets, juist in ^.ia schoonheid, dat een zwak karakter en ecy bekrompen geest verraadt? (Wordt vervolgd,Jj I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7