R.K, Middenstanders! Onderwijs Rijkszaak. Voornaamste Nieuws f40.- DE R.K. MIDDENSTANDER. f50 Stadsnieuws. Dinsdag 17 Mei 1927»»' 51ste Jaargang No. 16553 Aangiiie moet, op straffe van "verlies van alle rechten, geschieden uiierlljk driemaal vier er» twintig uren na Irel or»ge~s al Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 18 Mei Francisca van Leer. HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. De Historische Optocht. ONGELUK MET DOODE LIJKEN AFLOOP AAN DE GROOTE SLUIS TE IJMUIDEN. Onbestelbare Stukken. DE ACTIE DER R.K. MIDDEN STANDS VEREENIGING. De eerste avond een mooi succes Alle aanwezige ongeorgani seerden geven zich als lid op. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Abonneert U, op UW orgaan Inteekenbiljetten op iedere Propaganda-Vergadering aan de Zaal verkrijgbaar. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Fer week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; ■•ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. /«lefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per Tegel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teks: als ingezonden mcdedeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^0 bij een ongeval met f 9^fi bij verlies van een hand, j IOC bij verli *tgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUUU. verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen; 1 **U, doodelijken afloop een voet of een oog; duim oi bij verlies van een wijsvinger bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. ee* andere vinget. Le taak. welke aan de commissie-Rutgers Js opgedragen om te onderzoeken, of en zoo hoe met handhaving van het beginsel der financieele gelijkstelling tusschen openbaar tn bijzonder onderwijs en zonder schade te doen aan de levensbelangen van 't onderwijs, ®an liet beginsel der gelijkstelling een min der kostbare uitvoering kan worden gegeven die taak is een zeer zware. Men maakt zich 'turners in zulk een staatscommissie van deskundigen zoo maar niet met wat politieke Praatjes over verkwisting door bijzondere •schoolbesturen en dergelijke van de zaak af. Be hoogere kosten we toonden het giste ren nog eens met onloochenbare cijfers aan vloeien voor het overgroote deel hieruit Voort, dat de Slaat de openbare scholen voor Volle honderd procent uit de openbare kas sen heeft betaald en een deel der burgerij Piillioenen bijeen liet brengen om 't bijzonder onderwijs te betalen o£ wel de voorstanders Van christelijke scholen verplichtte met min der genoegen te nemen, dan de bijzondere school bied cn kon. Het beëindigen van die Schreeuwende onbillijkheid kost aan de ge meenschap vele millioenen. daar kan een staatscommissie nu eenmaal niets aan doen. Tc verwachten is dus, dat het rapport der ■oommissie zich zal moeten bepalen tot be zuinigingen op details, die uiteraard weinig zoden aan den dijk zetten; tenzij zij bet zou Wagen een geheele omwenteling in ons lager onderwijs oor te stellen. Voor zulk een gezonde revolutie hebben wij indertijd gepleit, toen de wijziging der lager onderwijswet onder minister de Visser aan de orde was. Er is natuurlijk niets van Öekomen. Men is in de oude lijn doorgegaan. Daarom vroegen wij tijdens de besprekingen over de kabinetsvorming na tde algemeene verkiezingen van 1925: is er nog wel aan leiding om een afzonderlijk departement van onderwijs te bandhaven? Na dc tot standko- mjng der pacificatie en na dé wxiziging der Undcrwijswet ware bet misschien beter, al thans economischer geweest, het geheele de partement maar op te ruimen en evenals Vroeger weer tot een afdeeling van binnen landsche zaken te maken. Tot handhaving Was aanleiding geweest, wanneer men had aangedurfd, wat wij indertijd bepleitten: het lager onderwijs geheel tot Rijkszaak te ma ken. Eén stap werd in die richting gezet n.ra. de bezoldiging der onderwijzers werd aan den Staat getrokken, maar de rest bleef taak der gemeenten. Die tweeslachtigheid is het, welke zich aanhoudend wreekt en 'vclke of. bok voor een groot deel de oor- Zaak is van de stijging der onderwijsuitga ven. De Staat moge al zeggen: wat de ge meenten aan dc volksscholen ten koste leg- fien laat mij koud; voor de burgerij is bet Precies hetzelfde, of het de lasten van het onderwijs op den aanslag in de Rijks- of dc gemeentelijke inkomstenbelasting verant woord ziet. Dat dubbele beheer over dc volksschool is aanleiding geworden tol de eindclooze klachten over aantasting van de autonomie der gemeenten, tot de geschillen over subsi dies, over betaling voor boventallige onder- Wijzers, over den schoolbouw enz. en daar aan is ook te wiiten zij het in veel min dere mate dan vroeger de nog voortbe- staande oneerlijke concurrentie tusschen Openbaar en bijzonder onderwijs. Nu heeft het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in den Haag ge- Poogd aan die concurrentie en aan die na- deelen van dat dubbele beheer een einde te maken door de beschikking over de gelden voor openbaar onderwijs te leggen in han den van een buiten partijen staand college, l.m. Gedeputeerde Staten. Nieuw in deze bedachte is alleen dc keuze van het college. Fn deze achten wij niet bijzonder geslaagd. V olgens de wet immers valt de controle over de gemeentelijke uitgaven al reeds onder het toezicht van Gedeputeerde Staten. Het zou «en eigenaardige figuur in onze wetgeving Worden, wanneet ten opzichte van een be- Paald deel van de gemeentelijke inkomsten uitgaven (inning van schoolgelden, uitga ven van onderhoud en bouw van scholen, -bezoldiging en aanstelling van boventallige Onderwijzers enz., werd gezegd: de gemeen teraad brengt deze kosten op de bcgrooting, "'aar Gedeputeerde Staten bepalen in hoe- Verre daarover mag worden beschikt. Wij achten dit in strijd met de structuur onzer Wetgeving en de moeilijkheden zouden daar door slechts verplaatst en o.i. vermeerderd borden. Bovendien eenige waarborg, dat daardoor de bezwaren worden opgeheven, is Met te geven. Waar nu een ongelijkheid in bet beheer der scholen in de verschillende fiemeentcn beslaat, zouden wii dan een on gelijkheid van beslissingen bij de provinciale besturen zien. Wie hier tot een radicale op lossing wil komen moet uitgaan van de ge dachte, dat goed volksonderwijs een N'eder- D.ndsch belang is en niet aan de inzichten van een gemeentelijk bestuur moet worden °vergelaten. Waarom moet een volksschool' Amsterdam of den Haag luxueuzer zijn '"gericht, minder leerlingen per. klas tellen dan in Amersfoort of Kerkrade? Goed on derwijs is een algemeen belang. Daarom on- derwijs RijkszaakI Wij weten wel, dat hiervoor een kleine "avolutie noodie is en dat hier tal van be swaren rijzen, maar het is ook waar, dat te- genover groote kwalen groote remedies ?"°eten staan. Wie de sommen bekijkt, welke 1,1 °ns land aan het lager onderwijs ten koste Worden gelegd, de vele millioenen, voorko mend op dc Staaisbegrooting cn de begroo- {jn2en der verschillende gemeenten;wie eenig heeft van den paperasscnwinkel, e'ke steeds maar uitbreidt, om de stapels correspondentie te bevatten, tusschen Rijk en gemeenten gevoerd over de uitvoering der onderwijswet: wie tenslotte overtuigd is, dat er aan de concurrentie tusschen de openbare scholen en de biizondere school besturen een einde meet komen in dien zin, dat de bevoorrechting van het openbaar on derwijs uit de gemeentekas moet ophouden, die kalt niet anders wenschen, dan dat on derwijs Rijkszaak gaat worden. Aan de spoedige verwezenlijking dezer idee gelooven wij nog niet. al bliiven wij ho pen, dat het er eens van komen zal Deze reorganisatie van het onderwiiswezen zal gepaard moeten gaan met een eindelijke op lossing van bet al zoo lang brandende vraag stuk van een betere verhouding tusschen dc Rijks- en gemeentelijke lasten. Ieder wel denkend mensch is het er over eens, dat de groote steden voor politie, armwezen, krankzinnigenverpleging, veel te zwaar be last zijn tegenover de kleinere gemeenten. Deze uitgaven ziin ten slotte kosten, welke op de geheele gemeenschap moeten druk ken. Daarvoor zal een oplossing moeten ge vonden worden, niet in dien zin. dal de ge meenten uitgeven wat zii willen en de Rijksschatkist voor betaalmeester speelt, maar zóó, dat die lasten tot algemeene wor den verklaard en onder beheer van den Staat komen, dat zij niet tot de huishouding der geipeente behooren. zooals straataanleg, bouwpolitie, rioleering, verlichting en der gelijke. In dezen geest past dan. dat niet een ge meentebestuur bepaalt: een klas moet zóó groot zijn; dat de eene gemeente 36 en de andere 52 kinderen in een klas als maiimum geoorloofd acht. Dit beheer kome onder centraal gezag, zonder verlof of mogelijkheid om van de regels van dat centrail gezag af te wijken. De bestaande toestand, dat de Rijksover heid bepaalt: ik geef u het geld voor zoo veel onderwijzers als gij voor 48 leerlingen per klas noodig hebt, met daarnaast de be voegdheid aan een gemeentebestuur om des noods klassen van 24 leerlingen te maken en hel daarvoor Jbenoodigde dubbele aantal on derwijzers uit eigen inkomsten te bezoldigen (in Amsterdam Rosten de boventallige on derwijzers jaarlijks één millioenl dal is een paskwil van wetgeving. Radicaal is: Onderwijs Rijkszaak; maar in dit land, waar zoovelen zich radicaal noe men, is voor waarlijk radicale oplossingen geen plaats! Sociëteit „St. Bavo".Propagandaavond Spoor en Tram, 8 uur. Haarlem s Ge mengd Koor, 8 uur. R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. R. K .Jonge Vrouwen bond, 8 uur. Gecombineerde besturen Kleermakers,8uur. Hoofdbestuur R. K, Volksbond, half 9 uur. Haarlemsche Inkoop-Combinatie. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat 19. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dul- ci" van 8 tot 10 uur. R. K. V. „Zwalu wen, elftalcommissie, 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2 uur. Café „Gek»", Spaarndammerweg. Ver gadering R. K. Middenstandvereenïging, afd, Darochie H.H. Elisabeth en Barbara H, Liduina, en H. Bavo (Oud-Schoten), half 9 uur Theater „De Kroon" „Ben-Hur" om 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat f. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters cn alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoeteslraat 11. Eiken Donderdag van 8-9'i uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw ,.St. uur op Maandag-, Woensdag- cn Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond. R, K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van, 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Blocmhófstraat I. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche mcisies, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 2—3 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging vrn de Derde Orde St. Franciscus. - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging^ afdceüng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Gcd. Oude Gracnt). Uitsluitend Tclcf, 14141, I 'n Veelbewogen leven. In „The Catholic Times" verscheen een belangwekkend artikel over onze land- genoote, waarvan de vertaling hieronder volgt: Donker van haar is zij, 'l olijfkleurig gelaat met 'n profiel als van 'n profetes van Israel; -ze heeft niets van de modevrouwen onze dagen, in heel baar verschijning wil ze zijn: 'n waardige dochter van het Oude Volk, waarvoor zij haar krachten en talen ten opoffert, Francisca Van Leer spreekt uren lang voor een menigte, die vele honderden telt. Dat gehoor bestaat uit priesters en leeken, geletterden en ongeletterden. allen brengt zij onder de betoovering van haar woord, dat haar uit het hart komt. Ze is zeer ont wikkeld, maar bovenal is ze echt overtuigd Katholiek, bezield met een apostolischen geest, die ons doet denken aan de eerste Christenen. Geboren te Amsterdam, werd zij opge- oed in een Joodsche familie, trouw aan de oude tradities. Voor haar was Christus een Man, die zich voor God uitgaf, wat in haar oogen een godlasterend spel was: de Messias moest immers nog komen. Ruim 17 jaar oud verliet ze 'haar familie, omdat niemand haar rijzende twijfels op godsdienstig gebied kon oplossen. Ze ging naar München om vrede voor haar ziel te vinden Door handenarbeid voorzag zij in haar onderhoud en wijdde haar vrijen tijd aan de studie. De groote oorlog kwam en met een edelmoedig hart gaf zij zich aan het werk der hospitalen. Toen ze echter bevond, dat ze slechts de lichamelijke wonden van de soldaten kon heelen, zonder verzachting te kunnen aan brengen bij zielelijden, verliet ze haar lief dadig werk en keerde naar Münchcn terug. Op zekeren dag las zij een boek van Tolstoi. Ze ontmoette daarin de Bergrede van den Zaligmaker, die bij wijze van aan haling was ingelascht. De woorden van den Heer maakten een diepen indruk op haar, 't was een nieuwe revelatie en in haar ver warring geloofde ze, dat de doctrine van Ghristus, die van 't communisme was. Meenendc de i^aarheid achterhaald te hebben, sloot zij zich bij de communisten aan. Gedurende de revolutie van Kurt Eisner verkeerde haar leven in groot gevaar. Ze werd gevangen genomen en voor den krijgs raad gebracht, 't Verhoor duurde vier uur. De rechters konden niet tot eenstemmigheid komen. Een der officieren hield haar voor krankzinnig. e%n ander dacht, dat ze een gevaarlijke dweepster was, een derde wilde haar laten neerschieten, terwijl een vierde, een katholiek, van oordeel was, dat zij be hoorde gedoopt te worden. Zij werd terug gebracht naar de gevangenis en bracht den nacht in groote spanning door, want zij ver wachte vast, 's morgens te worden dood geschoten. Tot haar groote verrassing werd ze echter op vr.ije voeten gesteld. Een liefdadige dapie bezocht haar, bood godsdienstige boeken a&n en wekte haar op zich te laten onder richten voor het H, Doopsel. Ze wilde daar nog niet van hooren. Enkele dagen lier verschenen twee gerechts dienaren in haar woning om haar weer ge vangen te nemen. Dit bracht een plotselinge ommekeer in haar geestesgesteldheid teweeg. Ze verklaarde te willen gedoopt worden en.... 't gerecht liet haar met rust. 't Was haar ernst en ze maakte er oogen- blikkelijk werk van. Zij ontving het H. Doopsel en de Eerste H. Communie, zonder daartoe behoorlijk te zijn voorbereid. Dit kwam door een misverstand tusschen twee paters Franciscanen, èen misverstand zoo groot, dpt het alleen te verklaren is uit de woelige tijden, waarin men leefde. Enkele dagen later werd juffrouw Van Leer, nu Francisca, verbannen uit Duitsch- land. Ze keerde naar Holland terug en sloot zich aan bij de Zusters van Betbanië, een betrekkelijk nog jonge stichting, die zich wijdt aan de bekeering van de moderne heidenen in de groote steden. Drie jaar lang verrichtte zij als zoodanig prachtig werk te Amsterdam. Voelende, dat ze geroepen was te werken aan de bekeering van haar eigen volk, reisde zij naar Rome, werd toegelaten tot Kardinaal Van Rossum en daarna tot den Paus zelf. Met de zegen van den H. Vader vertrok zij naar Palestina. Daar leefde zij geheel naar dc gewoonten en gebruiken der Joden, om daardoor beter onder hen te kunnen werken ten gunste van het Katholi- 'cisme. Ze gevoelde, dat gebed haar sterkste wapen was, daarom richtte zij over geheel de wereld een vereeniging van Priesters op, die zich verbinden onder iedere H. Mis de arme verblinde Joden te zullen geden ken. Die vereeniging, is bekend onder den naam „Amici Israël". Na 'n jaar van apostolaat in Palestina, keerde zij naar Europa terug. Toen begon dat reizen en trekken van land tot land om overal geestdrift te ontsteken voor 't werk van dc bekcering der Joden. In enkele maanden hield ze meer dan 200 lezingen in Blaandoren en in één jaar traden 40.000 leden tot haar vereeniging toe. 't Nieuwe apostolaat staat onder 't presidium van den Hoog Ecrw. Deni. Ben. Gariador, Generale Abt der Benedictijnen van Subiaco. W. K. In aansluiting op ons bericht van Zater dag, deelên wij thans enkele nadere bij zonderheden omtrent dezen optocht mede, Dc opiocht, waaraan ongeveer 200 per sonen en 24 paarden zullen deelnemen, wordt verdeeld in 10 groepen, in verband met de verschillende tijdstippen. Dc eerste groep zal bestaan uit Herau ten, daarna Germanen, welke men wil plaat sen in een ossenwagen, Romeinen, n.l. één hoofdman te paard en 2 voetknechten, Frankische krijgslieden. Dc twee groep wordt gevormd door Wil- librord, Bonifacii*|S, dc Abten van Eg'mond en monniken. Groep 3. Noormannen, gedeeltelijk in een schip, verder te paard en te voet. Groep 4 bestaat uit Kruisridders, gehar nast en te paard, waaronder zich bevinden Graaf Willem I en Peter van Amiëns, dc laatste zittend o peen ezel, verder vandel- dragers. Gröep 5 is dc hoofdgroep. Deze wordt vooraafgegaan door tamboers en pijpers, vaandrigs, pages en wapenknechten. Hier-: na volgen Floris V, Gijsbrecht van Aem- slel, Gerard van Velsen en Herman van Woerden met hunne gemalinnen benevens Arent van Aemstel, edeien, burgers, schout en raden en daarna weer herauten. Vooral deze groep belooft schitterend te zullen worden. Groep 6. St. Joris met den Draak, met pages, boogschutters van St. Joris en het bierbrouwers gilde. Groep 7. Jan Vernieijen, de Beverwijk- sche schilder, met rederijkers, Deze laat- sien zullen vaandels meedragen, ontworpen naar de zich thans op het raadhuis bevin dende. Groep 8. Joost van den Vondel, verge zeld door de personen uit zijn „Palamedes." Oldenbarneveld, v. d. Pouw, Pomaris en Armenius. Verder de dames Wolf en Deken en alle optredenden uit Sarah Burgerhart." Groep 9, heeft als hoofdpersoon Napo leon Bonapart», vergezeld van zijn Grena diers, trommelslagers, ruiters en kozakken, terwijl groep 10, tevens de laatste, bestaat uit de Beverwijksche schutterij. De cosuums en paarden komen geheel voor rekening der deelnemers, waarbij echter dc commissie de overtuiging heeft, dat vele eigenaars van paarden, deze gratis ter beschikking zi/llen stellen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de indeeling van de groepen en de hoofdpersonen, hieromtrent is evenwel nog geen enkel besluit genomen. Het comité zoowel als de heer Bleeker, is bereid aan hen die dit verlangen, alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Zoo als Aekend is, komt het hoofd-comité eiken Maandagavond bijeen in het K. S. A. ge bouw. Gisterenavond had nabij écn den sluis- putten ter hoogte van de Vclserspoorbrug een ongeluk met doodelijken afloop plaats. Te circa zes uur was men bezig met het grond lossen door middel van een knijper op een daar ter plaatse gelegen steiger. Deze knijper heeft door zijn stabiliteit een contra gewicht. Op een zeker moment geraakte de ongehuwde arbeider Chr. van Bizen uit Raamdonkvcer tusschen het zwa re contragewicht bekneld, waarna de dood cmmiddellijk intrad, doordat de borstkast Ier linkerzijde werd ingedrukt. Men beeft hef lijk naar de algemeene begraafplaats te IJmuidn overgebracht. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Teruggezonden in de eerste helft van de maand Mei 1927. Binnenlandsche brieven. Asperen Firma van, Dordrecht Avont- rood, Rjlevr. C., den Haag Administratie weekblad „Pan", 's-Gravenhage Baaren, Mej. van, Haarlem Bruggink, T., Haarlem Bruin T. de, Haarlem Berg, C. H. van den, Amsterdam Bureau v. Zeitung, Amster dam Boekhandel Wr A. Antonijsen, Haar lem Doctor Douma, Amsterdam ;„Floralia" Foulidi's lm- en export Mij. S. en A., Am sterdam Inspecteur geneesk. dienst Land macht, 's-Gravenhage Klinkenberg-Sche- pens, Mevr., Voorburg Kiosk Nassaukade, Amsterdam Maurits Mevr. L. M., Utrecht Nauta M., Amsterdam Nijman T., Schoten Nijkerk S. M., Haarlem N. V. Margarine Verkoop Combinatie, Amsterdam Ra-mondt Han, Haarlem Schmidt W., Groningen Steimetz, Dora, Haarlem Verhoef, J., Bloemendaal de Vries, H., Haarlem Wes terhof J., Haarlem Binnenlandsche briefkaarten. Biezenaar, J., Rotterdam Bassecom, Laan de la, den Haag Bornebroek fam. H., Groot, Lena dé, Amsterdam Haan, Dames de, Haarlem Haas J., de, Zaandam Jol- man, Jansen Mej., Amsterdam Klaver, Hoorn; Kroese F.?; Kop van dén Ham, Mej., Schiedam Kramers, C., Rijswijk Koomen, Dames, Schoten Lefeld, Lina und Kath., Amsterdam Linde Stotor, J. J. v. d., Gouda Loo-Blom, R. v. d., den Haag Mesdag G. van, 's-Gravenhage Pooter, Mej. L„ Peters, Haarlem; Potjer, Epen Potjer B., Epen Reutsch H., Am sterdam Schilperoort Mevr. Takens, Mej. J,, den Haag Verstegen, Mej. C., Amsterdam; Veer, Mej., G. de,? Verzijl- berg A., Geldrop Vet, Mej. Afra, Arnhem Vries, Mej. de, Haarlem Veen, E. v. d„ den Haag Wal, J. v. d., Rotterdam Woude, Zusfer v. d., Amsterdam. Buitenlandsche Brieven. Bossen, Mr. P., Plymouth Everard Mons, et Mad. Nice Esq. M. G. J. de, New- York Linssen Monsieur et Mafd H., An- vers Monnickendam, Mr. A., London Planteijdt-Stijger Mevr. M., Cannes. Buitenlandsche briefkaarten. Blankenhagen, Mad. Olga, Bruxelles Bier, Henri, Grand-Halleux Conrad Willy, Krefeld Halkema, fam., Singapore Leeuw, Mr. B. de, Canada Oberlé Annelisse, Karlsruhe Scherpenhuysen, Mons. et Mad., A., Paris Verkerk, K., Londen 10 brief kaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht, alle per post te ver zenden) stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Dat is nog eens een succes geweest, deze eerste avond van de actie der R. K. Mid denstands vereeniging: vicr-en-twintig nieu we leden uit de parochies van den H. An- tonius en van het H. Hart van Jezus zijn er bij gewonnen. Een succes, dat met een ■streepje aan den balk mag. Niet écn aan wezig ongeorganiseerd middenstander bleef aehter, maar allen gaven zich als lid op. Dat geeft moed voor de toekomst. Dc in zet is «ftslekend geweest, een goede be- looriing voor hen, die het voorbereidend weck verrichl en hun medewerking ver leend hebben, een aangenaam resultaat ook voor den spreker van den avond. De Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnen- berg O. F. M. opende de bijeenkomst met den chr. groet en heette allen welkom. Spr. kon de verblijdende mededceling doen, dat reeds, voor de actie eigenlijk goed be gonnen was, twee nieuwe leden toegetre den wargn. Nog heette spr. in het bijzonder welkom den heer Boon, hoofdbestuurslid der Hanze. Na dit korte openingswoord nam de spreker van den avond, de Weleerw. Pater J. J. C. Hentzen O. F. M„ het woord. Spr. wilde beginnen met een halve hei ligverklaring. De Roomsche middenstanders zijn goed Roomsch; zij gaan graag naar de kerk, geven graag aan de kerk. zijn gast vrij voor de geestelijken, enz. Het kan echter slechts een halve heilig verklaring zijn, want zij hebben één groot gebrek: zij willen zich óf niet óf niei Roomsch organiseeren. Spr. wil nu eens komen vertellen, waarom de middenstan ders zich moeten organiseeren en waarom zij dat Roomsch moeten doen. Zij moeten zich organiseeren uit plicht tot zelfbehoud. Er dreigt gevaar van de zijde van het kapitalisme: trusts, kartels, warenhuizen, bazars, enz., welke de goede ren goedkooper aan den ma!n kunnen brengen en het afzetgebied beperken en het socia lisme, dat den middenstand wil laten ver dwijnen, om de goederen door de gemeen schap te laten distribueeren. Men kan die gevaren keeren door middel van organisatie. Men klaagt wel, maar waarom beperkt men zich tot jeremiades? Waarom vormt men geen groot leger tot bestrijding van het gevaar? Dat moet men ook doen, wil men niet, dat men straks tevergeefs zal moeten uitroepen met de Apostelen in het zinkende schip: „Heer, red ons, wij vergaan." Spr. aarzelde niet te zeggan, dat, hetgeen tot nu toe voor den middenstand gered is, moet gedankt worden aan de organisaties van den middenstand. Spr. noemde als voorbeeld, dat door het werk der organi satie de weelc'.verteringsbelasting ddor de regeering terug genomen is. Wil de middenstand niet doodgedrukt worden, dan moet hij coöpereeren. Doch ook daartoe is organisatie noodig, anders is dit niet mogelijk. Hoe komt hel nu. dat zoovele middenstan ders zich niet willen organiseeren? Dat komt door gebrek aan sociaal gevoel en door vrees voor concurrentie. Spr. werkte dit nader uit en vroeg verder, of het te verdedigen is, dat men als onge organiseerde parasiteert op bet werk van den georganiseerden middenstand. Wat zou de enkeling gedaan en bereikt hebben, als de organisatie er niet geweest was? Om dit alles moet dus dc middenstander zich organiseeren. Hij moet een hulpe zoe ken in de organisatie. Maar bet gemengde huwelijk is verboden en dus moet de room- scl.-e middenstander zich roomsch organisee ren. Dal wil spr. nu ook nog eens uiteen zetten, Neutraliteit is een straat, welke doodloopt; neutraliteit in bet verenigings leven bestaat niet. A's katholiek heeft men altijd rekening te Jiouden met wat God en de H. Kerk voor schrijven. Spr. stelt een neutrale en katholieke ver eeniging tegenover elkaar. Wat geeft de eerste om encyclieken van Pausen en ver maningen der Bisschoppen? De „sociale kwestie" waarvan 't middenstandsvraagstuk een onderdeel is, is in den diepsten grond een religieuse, een godsdienstige kwestie, omdat de ordening der maatschappij niet volgens de menschelijke rede, maar volgens de wetten Gods begonnen, voortgezet en voltrokken wordt. (Hoe zal men bijv. in een neutrale ver eeniging het sluiten der winkels op Katho lieke feestdagen bereiken? Neutrale ver- cenigingen voeren verder de liberale be ginselen door op sociaal en economisch ge bied. De middenstanders, ook de katholieke hebben den neutralen Staalman in de Tweede Kamer gebracht en deze hielp me de, het gezantschap bij den Paus tc laten verdwijnen. In 1913 viel liet christelijk miniserie door de hetze legen de Tariefwet van Kolkman cn deze hetze werd gevoerd door de neutrale middensiandsvereenigingen. De neutrale vereeniging voor „kleine" midden- slanders te Amsterdam is op het oogen- blik druk bezig om het socialisme te pro-'' pageeren. Spr. geeft slecht*» enkele voorbetf Jen. waar daaruit blijkt reeds voldoende, dal de roomsche beginselen niet veilig zijn bij de neutrale organisatie. Men moet zich ook roomsch organiseeren om een goed voorbeeld te geven aan de arbeiders. Heden wordt te Haarlem de Directeuren dag der Maria-congregaties in het Bisdom Haarlem gehouden. Ter gelegenheid van den lOOsten ge boortedag van wijlen den architect dr. P. J. H. Cuypers is in hel Jtijksmuseum te Am- ster een tentoonstelling vaan Cuypersiana geopend. Te nijmegen heeft de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den Zeereerw. pater J* van Ryckevorsel S. J. Oud-minister Colijn heeft het voorne men, een bezoek aan Indië te brengen. Ingediend is een wetsontwerp tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van misbruiken bij den uitvoerhandel van ha ring Voorgesteld wordenwettelijke maatrege len ter voorkoming van smokkelhandel in suiker; speciaal voor de omgeving van Baarle-Hertog, Voor de rechtbank te Tiel is de Culem- borgsche moordzaak behandeld. Tegen beide verdachten is levenslange gevangenis stra! geëischt. De burgemeester van Amsterdam is als zoodanig herbenoemd. In de eerste zitting van den nicHwen Volksraad voor Ned. Indië beeft de Gouver neur Generaal een rede gehouden. Dc Oceaanvliegers Nungesser en Coli nog steeds vermist. De inval in de gebouwen van de Acros te Londen geschiedde op instigatie van den minister van oorlog. Het bewuste docu ment nog niet gevonden. De resolutie om de Britscbc Vakvereeai- gingswet verder in zestien dagen af te han delen, lokt een protest uit van de zijde der arbeiderspartij, die in haar geheel de zaal verlaat. De behandeling der Duitscbers in Opper- Silezië. Vermoedelijk zal een protest bij den Volkenbond worden ingediend. De Beschermingswet der Duitsche repu bliek in eerste en tweede lezing met groote meerderheid van stemmen door den Rijks dag aangenomen. Spoorwegongeluk in Canada; den, verscheidene gewonden. drie doé- Barometerstand 9 uur v.m. 7.60 stilstand» Administratie NASSAULAAN 49. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.21. Naar waarnemingen In den morgen van 17 Mei. Verwachting: Zwakke, tot matige, W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk koeler, later war mer. Ten slotte moet men zich 'bij de room sche organisatie aansluiten, omdat^ Paus en Bisschopcn het willen. Ten bewijze daar van haalde spr. verschillende pauselijke en bisschoppelijke uitspraken aan. Spreker vroeg of het eigenlijk niet be schamend is, dat de Bisschop nog in het dc vorige week verschijnend nummer van „De R. K. Middenstander" zijn bittert klacht moest uiten, dat in Haarlem nog niet een vierde deel van de Roomsche midden standers georganiseerd is. Maar dan moet men ook niet aarzelen als lid toe te treden, want altijd waar blijft het woord van Christus: „Wie u hoort, hoort Mij, wie u versmaadt, versmaadt Mij." Spr. somde dan de geestelijke voordeden van het lidmaatschap der R. K. Middcn- standsverceniging op: Retraite, algemeene H. H. Communiën, H.H. Missen voor de leden, cursussen op apologetisch gebied, voorlichting inzake hel gpdsdicnstig leven, dc zuiver katho lieke acties, waaraan „De Hanze" deel neemt. Spr. komt nu lol de fouten, welke ge maakt zijn, maar men moet niel overdrij ven. Alvorens men een oordeel uitspreekt over de Hanzebank, moet men verschil lende factoren in aanmerking nemen. De Hanzebank nam geen mindere posi tie in dan de „Algemeene", want hef bleek groot is. op de gebruikelijke wijze gesloten al spoedig, dal het katholieke midden- slandscrcdiet sterker was dan het neutrale midden st a ndscrcdiet. Daarenenbovcn kreeg de neutrale Middenslandsbank van dc re geering een garantie van ruim 11 millioen en de Katholieke kreeg geen cent, ter wijl zij met 1 millioen gered zou zijn geweest. Met een schitterende peroratie besloot spr. zijn met bijzondere aandacht aanhoorde rede. Trouw cn sterk als de duinen langs Hol lands kusten moeten de mannen en vrouwen der roomsche organisaties zich reien over de lengte en breedte van den vaderland- schen bodem; hand in hand zich heffen tegen den verwoeden golfslag van de wilde zee in het slormgelij van het moderne econo misch leven. En als dan straks het onge loof zijn woeste stroomen aanstuwt en doet cpklateren tegen uw stand, aldus besloot spr., weest gij dan als roomsch- georgani seerden de HoUandsche duinen, die bevei ligen en beschermen de schoonste klasse van ons katholiek Nederland. Daverend applaus volgde op deze en thousiaste rede, waar zooveel propagandis tische kracht van uitging. Niemand wenschte op- of aanmerkingen te maken over de R.-K. Middenstandsver- eeniging en bij het ophalen der inteekenbil jetten bleek, dat alle ongeorganiseerden zich als lid hadden laten inschrijven. Een ongekend succes! De heer Van Tetering sprak vervolgens woorden van dank aan allen, die tot het succes van dezen avond hadden bijgedra gen, waarin hij vooral betrok pastoor Rcij- nenberg en pater Hentzen. Rector Kok sloot zich in hartelijke woorden hierbij aan. Ten slotte werd een propaganda-commis- sie gevormd, die blijvend zal arbeiden voor de aanwerving van leden. Nadat pastoor Reijnenbcrg ten slotte nog een kort, pittig woordje gesproken had. werd deze eerste vergadering in de reek.' der actie-vergaderingen, welker succes zo»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1