m Radio-Omroep. FEUILLETON. Wa! zal hij er mee doen? De inval in de Arcos te Londen. Valsche Engelsche bankbiljetten? spoorwegongeluk in Canada; drie dooden, veie gewonden. Onder de Radio-berichten: De inval bij de Russen te Londen is verricht op instigatie van den minister van oorlog. Het vermiste stuk nog iiiet gevonden. Doumergue en Briand te Londen. Banket in Bucking- bampalace. Redevoeringen van Koning George en Doumergue. De resolutie, om de Vakvereenigingswet in zestien dagen a! te handelen lokt een protest uit der Arbeiderspartij, die in haar geheel de zaal verliet. De Beschermingswet der Duitsche republiek in eerste en tweede lezing door den Rijksdag met groote meerderheid van stemmen aangenomen* De behandeling der Duitschers in Opper-Silezië. GEM. BUIT. BERICHTEN. EEN REGLEMENT VOOR BERGTOEREN? BINNENLANDSCH NIEUWS. De steenkoolboringen te Vlodrop. De betrekkingen tusschen Nederland en België. De burgemeester v. Amsterdam herbenoemd. LUCHTVERKEER. De vlucht van Nungesser en Coli over den Atlantischen Oceaan. UIT ONZE OOST. Geen gratie. Het interneeringskamp aan de Boven Digoel. De toekomst van het Inlandsch bestuur. De nieuwe Volksraad van Ned.-Indië. RADIO-NIEUWS. Radio-telegramMen naar Amerika. KUNST EN KENNIS. De houtboorders. SOCIAAL LEVEN De economische voorlichtings dienst. De Middenstandsraad in 1926. De Inval in de Acros. Zondag is, naar de Britsche draadlooze Jienst meldt, het onderzoek der politie in iet gebouw van de „Arcos" voortgezet. De bladen melden dat als gevolg van ont dekkingen bij den inval bij de „Arcos" techercheurs bezoeken hebben gebracht in Verschillende deelen van Londen. De minis- Ser van binnenlandsche zaken had naderhand «en conferentie met de hoofdambtenaren ider politie; Volgens de „Weekly Despatch" Verklaarde hij overtuigd te zijn dat de huis zoeking, gezien de resultaten, ten volle ge rechtvaardigd was. Een groot bedrag aan biljetten van de ïngelsche Bank, in de brandkasten van de Arcos" gevonden, is aan deskundigen on derworpen om te onderzoeken of ze echt •ip- De belangstelling concentreert zich thans *>p de verklaring welke de minister van bin nenlandsche zaken naar verwacht wordt in het Lagerhuis zal afleggen, ofschoon wegens bet feit, dat het onderzoek van groote hoe veelheden van het in beslag genomen ma teriaal nog niet voltooid is, zijn verklaring bezwaarlijk volledig zal künnen zijn. Volgens de „Daily Express" heeft de po- Jitie bewijzen gevonden, waardoor samen- Zweringen worden onthuld. De „Times" meldt, dat er overvloedig bewijsmateriaal is gevonden waaruit het bestaan blijkt, van een uitgebreide sowjet organisatie met een heftig anti-Britsch ka- «akler. V oor zorgsmaatregel De Britsche legatie te Peking heeft in structies ontvangen van het Britsche depar tement van buitenlandsche zaken, waarbij Ban bepaalde Britsche onderdanen, die deze Aveek naar Europa terugkeeren, wordt ge last niet via Siberië te reizen. De Vakvereenigingswet, I De premier zou gisteren in het Lagerhuis koorstelleh de verdere behandeling der vak vereenigingswet aan een bepaa'den tijd te binden. Voor de tweede lezing was drie en oen halve dag beschikbaar gesteld en er zijn reeds twee dagen besteed aan de artikels- jgewijze behandeling. Het schiet evenwel langzaam op tengevolge vah het groote aan- lal amendementen der arbeiderspartij, zoo- "<iat 't eerste artikel der wet nog niet is af gehandeld. Vernomen wordt, dat er nog twaalf dagen zullen -worden beschikbaar gesteld voor de artikelsge-wijze behandeling drie dagen voor de „report stage" en een dag voor het debat over de derde lezing. Als een staaltje hoe hevig de strijd om de vakvereenigingswet in het parlement woedt, deelt de „Daily Telegraph" mede, toen het Huis Vrijdagmorgen om negentien minuten voor vieren verdaagd werd na zeventien uur aan één stuk gezeten te hebben, slechts zeven^ woorden van de wet waren goedge keurd en drie bladzijden amendementen van de 47 bladzijden waren afgehandeld. De treinaanslag bij Leiferde «aar de „Voss. ZtgY meldt zal het Prui sische kabinet zicb in zijn eerstvolgende vergadering bezighouden rne-t de quaestie, of de beide jongelieden, die in den nacht van 18 op 19 Augustus van verleden jaar den sneltrein Berlijn—Keulen bij Leiferde hebben doen ontsporen en die deswege ter dood zijn veroordeeld, al dan niet zu'len worden terechtgesteld. Het blad meent, dat de president van de rechtbank, die het doodvonnis heeft geveld, alsmede de offi cier van justitie en de groote meerderheid van de jury, die aan het vonnis heeft mee gewerkt, rich tegen een executie hiebben uitgesproken. sr t* P® Duifschers fn Opper-Sileziê. Volgens de Oppef-Silezische bladen zijn /ewapende leden van den bond van opstan- delingen te Schwallowitz in het district Ry- bnik de huizen binnengedrongen van de nieuwgekozen Duitsche gemeenteraadsleden, die zij mishandelden. Voofal een zeker gezin Wolloschek^had hst hard te verantwoorden. Den man werd over zijn geheele lichaam, vooral aan het hoofd wonden toegebracht, terwijl de vrouw ten slotte door de vlucht •an de handen van haar pijnlgers wist te •ntKomen. Naar aanleiding van een bij den wojwode ingediende aanklacht zegde deze ten slotte een streng onderzoek en de bestraffing der schuldigen toe. economische conferentie. De handelscommissie der Economische Conferentie betreffende de douanetarieven een compromis aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de conferentie zich niet behoeft Uit te spreken voor of tegen de een of andere leer, vrijhandel of bescherming. Elke staat blijft souverein wat zijn douane- politiek betreft. Niettemin zal worden er kend, dat de regeeringen moeten streven naar een terugkeer tot een meer iiberale regeling, waarbij zij echte hun handel, in dustrie en landbouw een minimum van on vermijdelijke protectie kunnen verschaffen. De economische raad van den Volkenbond zal geroepen zijn een internationaal econo misch systeem te bestudeeren, dat de ge leidelijke reductie der douane-tarieven mo gelijk maakt. De quaestie van Tanger. De Spaansche ambassadeur heeft aan het Glorale d'Italia verklaard, dat de Tanger quaestie deel uitmaakt van het Italiaansch- Spaansch accoord nopens de Middellandsche Zee en dat Spanje, in de moeilijkste momen ten van den diplortiatieken strijd nopens Marokko steeds kon rekenen op den loyalen en krachtigen steun van Italië. In het Mississippi-gebied. De dijken bij Bayou des Glaises brokke len af onder den druk van bet water. Er zijn vier groote en een dozijn kleine doorbraken op 280 km. van New Orleans. Honderden die in dit gebied den strijd legen den Missis sippi hebben aangebonden, hebben het op gegeven en uit hun huizen de wijk genomen naar de vluchtelingenkampen. Het fonds voor de slachtoffers der over stroomingen bedraagt thans lYi millioen dollar. Spoorwegongeluk In Canada. Door een grondverzakking is bij Nipigon, aan Lake Superior, een trein ontspoord. Drie spoorwegbeambten werden gedood, vier be ambien en 17 reizigers gewond. Het postrij- tüig, dat een groot anlal postzakken bevatte werd vernield. De burgemeesters va plaatsen, welke in bergstreken zijn gelegen, kunnen bepaalde maatregelen treffen en verbodsbepalingen afkondigen, om de kans op ongelukken zoo veel mogelijk te vermijden. Doch de vraag is hoever deze bepalingen kunnen gaan, zon der de vrijheid van den toerist te beletn- Uieren. Met deze quaestie heeft de Conseil d'Etat zich ths-ns bezig gehouden. De m»-te van Brisom (Boven-Savoye) had dezer dagen een verordening gepubliceerd, waarbij wordt bepaald dat alle buitenlan ders, die hoogtoeren willen ondernemen op het gebied der gemeente Brison, zich aan het gemeentehuis dienen te melden, hun naam en plaats van herkomst dienen op te geven, waarna de maire beslist of zij met of zonder gids moeten gaan. Behalve uit voorzorg achtte de maire deze verordening gewenscht, omdat het herhaaldelijk is voor gekomen dat toeristen, die gedurende den winter of het najaar bergbestijgingen on dernemen, tijdelijk onbewoonde hutten of chalets zijn binnengedrongen en daar vuur tje hebben gestookt. De Fransche Alpen-Club en de afd. Mont- Blanc van deze club hebben den maatregel van den burgemeester, dien zij als een machtsmisbruik beschouwen, aan den Con seil d'Etat ter beoordeeling voorgelegd. En de Conseil heeft hen in het gelijk gesteld. Ofschoon hij erkent, dat de maire bevoegd is de maatregelen te nemen ter beveiliging van de toeristen en ter bescherming van particuliere eigendommen, is hij van Oor deel, dat de maire niet gedurende het ge heele jaar en over het geheele gebied der gemeente het „verkeer" van alle personen, die niet in de gemeente gevestigd zijn, aan een algemeene regeling kan onderwerpen, zender de persoonlijke vrijheid dier lieden aan te tasten. De Conseil d'Etat heeft dan ook order gegeven de verordening te annuleeren. DE GEHOORZAME KAMER. Volgens een oificieele mededeeling zal de ItaliSansche Kamer op 25 Mei voor een korte zitting bijeenkomen, om het onder zoek der voorloopige begrooting voor het volgende financieele jaar voort te zetten. De actie van het fascisme tegen de par lementaire instellingen, zoo meldt de „Times"-coirrespondent te Rome aan zijn blad, is de laatste maanden aanzienlijk ver minderd en de fascisten beschouwen de tegenwoordige gedweeë Kamer, waar geen debatten plaats hebben, maar alleen lof redenen op de regeeringspolltiek worden geuit, met een zeker vertrouwen en met welwillendheid. De Duce, die zijn belang rijkste politieke verklaringen over de bin nen- of buitenlandsche politiek voor den Senaat reserveert, zal ditmaal een uitzon dering maken op den regel. i TTE l*rAFFTS. Ter voortzetting van de uitroeiing der Maffia heeft de prefect van Palermo op nieuw 248 leden van dat geheime genoot schap wegens het plegen van ernstige mis daden doen arresteeren. DE MOORDZAAK SNIJDER. Vrijdag is in de moordzaak tegen mrs. Snyder en Henry Gray te NewYork het Vonnis geveld. Overeenkomstig den eisch werden beiden ter dood veroordeeld, en werd bepaald dat de executie in de week beginnende 20 Juni zal plaats vinden. Het publiek vocht om toegang tot de zaal te krijgen. Geen der beide gevangenen toonde eenige ontroering. Mrs. Snyder werd eerst gevonnist. Zij stond tüsschen twee vrouwelijke detecti ves; Gray, door tweë rechercheurs be waakt, bevond Zich eenige stappen verder. Den dag tevoren was Gray in zijn cel be zocht door een zuster van het Leger des Heils, met wie hij had gebeden. Beide gevangenen gaan heden naar de Sing-Sing-geVangenis, waar Zij in verschil lende vleugels z.g. „doodencellen" zullen betrekken. De datum der excutle heeft slechts formeele beteekenis, aldüs de New Yorksche correspondent van de „Daily Te legraph" daar door appél het gestelde tijdsbestek kan worden verlengd, zoodat de veroordeelden, nog maanden, misschien nog wel een jaar of meer in leven zullen blijven. Binnenkort aanbesteding van den bonw. Het mijnveld te Vlodrop wordt in exploi tatie genomen. De aanbesteding voor de schachten volgt binnenkort. Over drie maan den gaat men aan het werk in de eerste schacht op 1200 meter diepte, daar hier anthraciet ligt nfët het hoogste kolenge- halte (75 pet.). Tijdens een diner, ter gelegenheid van het hohderdjarig bestaan van de Bank van Antwerpen, waarbij de Hertog van Brabant aanzat, heeft minister Jaspar een redevoe ring gehouden, waarin hij de Nederlandsch- Belgische betrekkingen besprak en wees op de belangen van Antwerpen als haven. De burgemeester van Amsterdam, de heet De Vlugt, wien ambtstermijn als burge meester der hoofdstad op 20 Juni a.s. af loopt, is, naar de „Tel." verneemt, met in gang van dien datum als burgemeester vatl Amsterdam herbenoemd. Prijzen uitgeloofd voor terugvinding. Weer sporen? Over het lot van Nungesser en Coli, de Fransche Oceaan-vliegers, blijft men nog steeds in het onzekere verkeeren. Rodman Wannamaker, die den New-York Parijs-tocht van Byrd financiert, looft 25.000 doliar uit voor dengene die Nun gesser en Coly dood of levend vindt. Reeds hebben wij gemeld, dat de onder zoekingstocht van de Los Angelos, het be stuurbare luchtschip opgegeven is. Ook de zeeschepen en kustwacht hebben hun na sporingen gestaakt. Toch doen weer geruchten de ronde, als zou men een spoor van de vliegers ontdekt hebben. Naar immers aan de „Tel." geseind wordt, komen er eenige berichten uit New- Foundland die de mogelijkheid betoogen dat de vliegers in New Foundland ergens ill de wildernis zouden zijn neergekomen. Gevonden is echter nog niets. Een drietal personen heeft intusschen beweerd, dat zij het vliegtuig Maandag morgen vroeg gezien hebben, terwijl het in noord-westelijke richting vloog. Een van deze drie menschen, een oude inwoonster van Harbour Grace (New Foundland), meen de eest, dat zij twee vogels had gezien, doch nu gelooft zij, dat het een vlieg machine is geweest. Twee boeten, die dicht bij genoemde plaats wonen, verklaren, dat zij het geluid van dén motor hebben kunnen hooren 15 minuten, nadat zij het vliegtuig in den mist üit het oog hadden verloren, Thans is men een onderzoek gaan instel len naar de gegrondheid van berichten uit Whitebourüe, 60 taijl van St. Johns, dat daar Maandagmorgen een vliegmachine gehoord zou Zijn, waarop even later een ontploffing zou zijn gevolgd. Nadere onderzoekingen zullen deze waar nemingen nog moeten komen bevestigen. Tot zoolang kan de waarde van de ge ruchten nog niet Worden getaxeerd. De Gouverneur-Generaal wees het ver rook om gratie vah den wegens moord door den Landraad te Fort-van-der-Capellen op 10 November j.l. ter dood veroordeelden Hadji Abdelman af. De Indische regeering heeft zeer uitvoerig geantwoord op de vragen van den heer Stokvis omtrent organisatie en bestuursin richting van het interneeringskamp aan de Boven-Dïgoe!, maatregelen van ziekenzorg en de tnögeliikheid van broodwinning van de geïnterneerden, welke vragen op 17 Fe bruari tot haar gericht waren. De regeering deeld mede, dat de organi satie van het landang-bedrijf in Boven-Di- goel voor negenhonderd geïnterneerden in voorbereiding "is. Daarnaast wordt aandacht gewijd aan het bebouwen van sawahs en het verbouwen van rubber, oiiepalmen, cacao, vezelplanten en tabak. Hiertoe is echter Westersche leiding noodzakelijk. Van de gebruikelijke inrichting van het bestuur zal slechts worden afgeweken, voor zoover door de omstandigheden geboden is. De onderstand in geld aan de geïnterneer den zal geleidelijk worden verminderd, naar mate de mogelijkheid geopend wordt van het voorzien in eigen behoeften. Hygiënische maatregelen zijn getroffen. Bespreking in het regentencongres. Het congres van regenten heeft de toe komst van het inlandsch bestuur besproken. Inleiders waren de regenten van Ponorogo, Bandoeng en Pasoeroean. Een zeer levendig debat volgde op de in leiding. Ten slotte nam het congres de vol gende conclusie aan: 1. Ofschoon de inlandsche besfuursamb- tenaren steeds meer Werktuig van het gezag dan hoofd van de bevolking worden, is toch een schoone, vruchtbire toekomst voor hen weggelegd; 2. De ontvoogding schept nieuwe en wijde perspectieven, t!««h bij de practische toepassing er van, moet rekening worden gehoud enmet art. 118 van de wet, op de be stuursinrichting (hierin is bepaald, dat de inlandsche bevolking zooveel de omstandig heden toelaten, gelater wordt onder de onmiddellijke leiding van haar eigen, van regeeringswege aangestelde of erkende hoofden); 3. De richting, waarin de ontwikkeling gaat, is ongetwijfeld een democratische, die er toe leidt, dat een deel van het gezag van de hoofden over de bevolking gaat door middel van raden; 4. De inlandsche bestuursambtenaren vormen een onmisbare schakel tusschen het gouvernement en de bevolking; 5. De taak van den bestuursambtenaar heeft een /dualistisch karakter, dat zware eischen stelt. Het contact met de bevolking is van primair belang, vooral bii de voort schrijdende revolutie ondr die bevolkihg. 6. De emancipatie dwingt er toe te over wegen of de plaatsen, die de inlanders in het B.B.-bestuur innemen, gelijkwaardig moeten zijn aan de positie van het Euro- peesche B. B. Vervolgens werd de volgende conclusie aangenomen in zake het dessawezen: Voor den wederopbouw van de dessa-autonomie zijn hervormingen in democratische richting geboden, waarbij de „printa-haloes" vervan gen moest wofden door overleg, hetwelk Zal leiden tot zelfstandigheid. Instelling van een dessaraad is wenschelijk, doch voorloo- pig moet de proef niet genomen worden, ai- vorens de financieele verhouding is gere geld. De dessaraad moet toegerust worden met bevoegdheid tot het heffen van belas ting met bepaling van straf bil overtreding, Samenvoeging van dessa's is wenschelijk, De openingsrede van den Gouv.-Generaal. De zitting van den Volksraad van Ned.- Indië is te Batavia door den Gouverneur- Generaal geopend. Z.Exc. herinnerde eraan, dat deze Volks raad waarlijk een nieuwe is. doordat een op belangrijke punten gewijzigd staatkundig tijdperk is ingeluid. De G.-G. constateerde, dat de niewe Volksraad een verlies heeft geleden doordat leden van den ouden volksraad ontbreken. Z.Ex. wees erop, dat het tekort op den gewonen dienst in de afgeloopen jaren nog niet geheel aangezuiverd was en slechts een enkele stap was gedaan in de richting van verdere zuivering van buitengewoon. De G.-G. waarschuwde tegen de meening, die post begint te vatten, dat de financieele moeilijkheden thans volledig overwonnen zijn Het zou fataal zijn wanneer de Volksraad een onjuisten indruk kreeg. De ontwikkeling van de financiën geeft overigens geen ongunstig beeld; voor 1927 Is echter geen belangrijk surplus te wachten in verband met den prijs van de landbouw producten. Op bestuursgebied drong zich de vraag naar voren of'het contact tusschen bestuur en bevolking bevredigend genoemd kon worden. De invoering van het nieuwe be- stuurstelsel in Oost Java, Midden Java en Zuid Sumaita zal Worden voortgezet. De uitbreiding van het dessa-ónderwijs vraagt de aandacht van de regeering, doch hét is onverheelbaar, dat er teekenen op treden, waaruit blijkt dat de belangstelling van de bevolking haar grenzen nadert, De Gouverneur-Generaal kondigt de herziening aan van art. 131 en 163 van de Staatsrege ling, waprdoor wettelijke beletsels voor ver dere doorvoering van de unificatie weggeno men worden. Het is voor de regeering een diepgaande teleurstelling, dat zii verplicht is om een groote mate van zelfbeperking te betrachten bij het voeren van een welvaarlspolitiek; eenerzijds moet zij vasthouden aan den pri- mairen eisch „van elk financieel beleid, dat den naam van beleid mag dragen, nl. den eisch van een sluitende begrooting", ander zijds is zii in even stérke mate overtuigd van de noodzakelijkheid van een zeer aanzien lijke versterking van de machtsmiddelen tot handhaving van het gezag. De Gouverneur-Generaal herinnerde met bijzondere stemverheffing aan de communis tische aanslagen. ZÉXc. waarschuwt tegen een „lichtzinnig, in zijn gevolgen verderfe lijk" optimisme, dat spr. moet constateeren, indien geconcludeerd mocht worden, dat het gevaar voor goed bezworen is. Vergeten moet niet worden, dat de actie een deel Uitmaakt van een vastgesteld, principieel program tot ondermijning van de Westersche beschaving. „Wij moeien niet afleert WaaTczaam, 'doch' ook paraat blijven, ook in het welbegrepen belang van de bevolking. De overheid moet al het mogelijke doen om het gif te neutra liseeren, dat verspreid wordt door propa gandisten, die oog noch oor hebben voor het belang van de bevolking, dofch door het organiseeren van verzet hun doel trachten te bereiken, geheel buiten het belang van de bevolking, ja: in flagranten strijd daar mede. Het communisme weet, dat zijn doel in het Westen, niet in het Oosten gelegen is." De G.-G. toonde zich teleurgesteld, deels ten gevolge van een onbegrijpelijk misver stand bij een paar grotpen, die weigeren bij het regeeren samen te werken. De regeering blijft tot overleg bereid. De voorzitter van den Volksraad de heer Neytzell de Wilde heeft eerbiedig dank ge bracht aan de Koningin voor het ifl hem ge stelde vertrouwen. Spr. zeide dat het voorzitterschap van dit ambt thans zwaarder was dan ooit te voren. Alleen van samenwerking van regeering en vertegenwoordiging is een gezonde ontwik keling van de staatkundige verhoudingen te verwachten. Met ingang van heden wordt de gelegen heid geopend om langs den radioweg Am sterdam-New York „gedeeltelijk drin gende" telegrammen (z.g. P. U.-telegram- men) te verzenden naar alle bestemmingen in Amerika. Deze telegrammen worden als „dringend" behandeld van het Nederlandsche kantoor van afzending tót aan de radio-afdeeling van het telegraafkantoor te Amsterdam, alwaar draadlooze overseining naar New York Wordt bewerkstelligd. Voor deze te legrammen wordt een toeslag geheven van 10 cent per woord. P. U.telegrammen, welke zonder vermel ding van den verzendingsweg worden aan geboden, zullen eveneens via Amsterdam New York per radio worden verzonden. Hoe zij kostbare voorwerpen onder mijnen. Van de orde der schildvleugelige insec ten is de familie der houtboorders en daar van zeker het geslacht klopkevers of wel doodkloppers genaamd, vrijwel bekend. Ze komen in vele onzer houten meubels voor. Die houtboorders munten wel niet uit door grootte, want de grootste der daaronder voorkomende kevertjes bereiken hoogstens de lengte van 6 millimeters; terwijl de in onze meubels soms aanwezige kevertjes niet veel meer zijn dan 2 1 3 millimeters. De naam klopkevers ontleenen ze aan het geluid, dat ze voortbrengen. De mannetjes en de wijfjes, als zij bijvoorbeeld zich in het hout bevinden, geven elkaar kennis van hun aanwezigheid door een tikkend geluid. Het mannetje begint het eetst, het richt zich op de twee achterste pootenparen eenigszins op, trekt de voofpooten en de sprieten tegen den kop en beweegt nu het geheele lichaam met rukken op en neer. Daarbij raken de stevige onderkaken den bodem en op deze wijze ontstaat het ge luid, dat veel gelijkt op het tikken van een horloge. Het mannetje lokt aldus het wijfje en dit antwoordt op dezelfde manier. Bijge- loovige menschen hoorden in dit getik, waarvan ze de oorzaak niet kenden, een zekeren voorbode van een stergeval en daarom worden die kevertjes betiteld met den naam van doodskioppertjes. De zoo genaamde huisklopkever komt onder dat soort het meeste voor. Deze kevertjes komen in het Voorjaar tot in Augustus en September in de huizen tal rijk voor; terwijl ze zich in het hout boren. Ze zijn dan ook de schrik der huisvrouwen, want ze vernielen allerlei huisraad en vra gen niet, of ze van mahoniehout, of van notenboom-, kersenboom, eiken- beuken- of berkenhout vervaardigd zijn. De aanwe zigheid van dit insect in het hout wordt eerst gemerkt, wanneer het zich als vol wassen kever naar buiten heeft geboord, waardoor ronde gaatjes zijn ontstaan, die er uitzien alsof zij door hagelkorrels er in geschoten waren. Uit die gaatjes vait dik wijls stofvormig houtzaagsel en dit ver raadt dat er nog een larve aanwezig is en dus een nieuwe kever later zal te voor schijn komen; want dit zaagsel wordt ge vormd door het knagen van die larven in het hout of ook wel door de nieuwe ke vertjes, die zich naar buiten boren. Het ge beurt dikwijls, dat men uiterlijk gave meu bels koopt en men later de aanwezigheid van die insecten bemerkt. De oorzaak is dan, dat ze reeds in het hout waren. Daar om moeten de boomen, waarvan het hout als timmerhout zal gebruikt worden, met zorg worden behandeld. De gevelde boomen dienen spoedig van de schors ontdaan en de gezaagde planken op een droge, luchtige plaats "bewaard te worden; want in het tegenovergestelde ge val is het hout het meest vatbaar om die kevertjes, of de eitjes en de larven ervan te herbergen. Wie eenmaal die insecten in zijn meubels heeft, kan, zonder bijzondere maatregelen, zeker zijn, dat ook andere houten voorwerpen last zullen krijgen en wel die van zachtere houtsoorten vervaar digd zijn. Gedurende de zomermaanden konden deze kevertjes het meest voor, dan vliegen ze rond en moeteil gevangen en gedood wor den. Vooral de kleine boorkevertjes vangt men in de kamers, door' s nachts vochtige doeken of bevochtigde plantenstengels op den vloer te leggen. Zij komen daarop en kunnen 's morgens gevangen worden. Een goed middel is nog om, na eerst de gaatjes goed met een spuitje gereinigd te hebben van het zaagsel, er terpentijn of benzine in te blazen en dit nu en dan te herhalen. WOENSDAG 18 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio. S. L. Castrelliq-viool. S. Metz- piano. S. Swagemakers-sello. 2.00 3.00 Engelsche kinderles. 3.004.00 De heer A. C. v. d. Heyden declameert het 1, 2e, en 3e bedrijf van „De blinde vink". 5.306.15 Concert door het H.D.O.-orkest. Hans Thijssens-bariton. 6.156.45 Jachtpraatje door den heer L. Smelt Woodland. 6.457.45 Concert (voortzetting). 7.45 Politieber. 10.30 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Alan tippk Trio en solisten (sporaan-bas-viool). I.202.20 Orkestconcert. 2.35 Speeches aan de lunch voor M. G. Doumergue, president van Frankrijk. 3.15 Voorle zing David Copperfield, Dickens. 3.2Ó Lezing Julius Caesar. 4.05 Le zing Breathing. 4.20 Daventrykwartet en S. Malcolm-viool. Kelston Singers. 5.35 Kinderuurtje. 5.40 Vocaal concert (sopraan). 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Land- bouwbulletin. 7.35 Composities van Brahms. Pianomuziek. 7.45 Lezing In Hedgerows. 8.05 Programma van Manx Nationale muziek. N. Moore, sopraan, A. Mylchreest, contra alt. W. Mc Harrie, bariton, M. Quinney, voor lezing, Manx koor. 8.50 L'Almanach aux images. Pianomuziek en gedichtenvoor lezing. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Causerie 9.5511.20 „An English Rose". Oorspronkelijke Engelsche lichte opera in 2 acten van H. Dawson. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestcon- ceft. 9.0511.10 Galaconcert. Orkest en G. de Lausnay, piano. LANGENBERG 469 M. 1.25— 2.25 Concert (Orkest, sopraan, bas, dec lamatie). 5.506.50 Concert Isegk kapel- en sopraanzang. 8.509.15 Vroolijke avond. 9.2011.20 Lichte muziek. Werag-orkest. 11.3512.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.20— 8.05 Lezingen en lessen. 9.35 Kamer muziek. Havemann-kwartet (2 violen, viola, 2 cello's). 10.5011.50 Vroolijke muziek en zangduetten. Orkest en R. Koppel, bariton. L. Appel, sopraan. HAMBURG 394.7 M. 4.35—5.20 Kamermuziek. Werken van Suppe. 4.506.15 Dansmuziek. 6.207.10 Mei-concert. 8.20 „Kulturgeschicht- liches Kabarett". 10.35 Causerie. Daarna tot 12.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 8.2010.20 Operafragmenten, orkest, koor en soli. Hierdoor worden de kevers en de larven gedood. Zoo is hier een stukje natuurlijke historie behandeld, vooral van een diertje, dat zijn tegenwoordigheid verraadt door de vele gaatjes in onze meubelen en ongetwij feld door vele lezers en lezeressen wel waargenomen is en heel wat meer schade teweegbrengt dan de zoo gevreesde mui zen, want daartegen kan men zich beter verweren, dan tegen die kleine vijandjes, die verscholen in het hout, binnengebracht worden. •«•qSSW-- - De commissie van voorbereiding van een organisatie van den Economischen voor lichtingsdienst, vernomen hebbende, dat et in den lande groote belangstelling voor het vraagstuk bestaat, heeft besloten, haar plan, om bepaalde personen uit te noodi- gen, haar mondeling voor te lichten, aldus uit te breiden, dat aan alle vooraanstaande lichamen en vereenigingen, welke op het gebied van het bedrijfsleven werkzaam zijn, gelegenheid wordt geboden, hetzij monde- iing dan wel schriftelijk, gewenschte mede, deelingen te doen. Het adres der commissie waarvan, naaf men weet, dr. F. E. Posthuma voorzitter k is; Zeestraat 71b, Den Haag. De valuta-concurrrenfie. Verschenen is het verslag der werkzaam heden van den Middenstandsraad over 1926. In het afgeloopen jaar heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met den raad een correspondentie gevoerd over da moeilijkheden, ontstaan door de valuta- concurrentie en den raad verzocht zoo mo gelijk inlichtingen te verstrekken, die den minister in staat konden stellen een inzichl te krijgen omtrent den abnormalen invoer uit België en Frankrijk en de daaruit voort vloeiende nadeelige gevolgen, een en andet voor zoover aangaat de specifieke midden- standsbedrijven in de grensstreken. Zoo werden meer brieven van eenige K. v. K, en van gemeentebesturen in het Zui den des lands ontvangen, waarin aange drongen werd op het nemen van maatrege len ter bestrijding der valuta-concurrentie. Het gevolg was, dat de Middenstandsraad een Commissie van Onderzoek instelde, welke commissie eind 1926 echter nog niet gereed was met haar rapport. Voorts wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van de bemoeiingen van den Raad in zake den arbeidstijd voor slagerswinkels. Beschouwingen worden gegeven over mid denstandsvoorlichting. i .Vri) bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. „Uw oude jeugdige lach!" zei Arabella Crane bijna teeder, „ik weet niet, hoe het komt, maar ik heb vandaag een gevoel als- Jof ik minder oud was. Ik heb toegegeven aan een gevoel van medelijden met dat kind, en terwijl ik dit zeg, kan ik mede lijden hebben met U. Ja, medelijden, als ik Bedenk wie gij geweest zijt. Moet gij zoo Voort gaan? Waar moet dat heen, Jasper Losely?" vervolgde zij hard en bitter, ter wijl rij haar handen in elkaar sloeg, „luis ter; ik heb, wel is waar een klein, maar vast inkomen; gij bezit niets dan hetgeen ige volgens Uw eigen zeggen, morgen weder verliezen kunt. Deel mijn inkomen met mij, kom Uw plechtige belofte na, neem mij tot Uw vrouw. Ik wil vergeten van wie dat kind de dochter is; ik wil een moeder voor haar zijn. En gij, geef mij het recht om yoor U te gevoelen wat ik eenmaal deed, en ik kan nog een middel vinden om U top te heffen, hooger dan gij het zelf ver moogt Ik ben nog al vindingrijk, Jasper, 'dat weet gc. Alles wel beschouwd, zult gij het .gemak,' ik de zorg hebben. Als-^gg; ziek zijt, zal ik U oppassen; ik begeer geen deel te nemen aan de uitspanningen. Met wie zoudt ge anders trouwen? Wie anders zoudt ge kunnen vertrouwen? Wie anders zou Zij bleef eensklaps steken alsof een ad der haar gestoken had, want Jasper Losely die tot hiertoe in de grootste verbazing naar haar geluiserd had, barstte nu uit in een luid gelach, waarin zóóveel onbe bloemde minachting, zóóveel verguizing lag, bij het belachelijke denkbeeld van het huwelijk, waarop zij bij hem aandrong, dat de beleedigiiig haar door de vrouwelijke ziel sneed. Maar Jasper Losely ging voort met la chen, totdat hij eindelijk op stond, met de beide handen in de zijden, om zich in den spiegel te bekijken, met geheel andere ge dachten bij hetgeen hij daar aanschouwde, dan die, welke den blik van Arabella Cra ne een oogenblik te voren zoo somber had den zien worden. „Mijn lieve, goede vriendin", zeide hij toen hij eindelijk tot bedaren was geko men en zich de oogen had afgewischt, „Vergeef mij, maar toen ik U hoorde zeg gen, wie ik anders zou kunnen trouwen, toen vond ik dat zoo ijselijk grappig; met U trouwen, schoone Bella! Neen, zet U dat uit 't hoofd; we kunnen elkander al te goed. Gij bemint mij nu, dat hebt ge al tijd gedaan, en dat zult ge altijd doen, d.w.z. zoolang we niet getrouwd zijn. Vrou wen, die mij eenmaal beminnen, doen dat yoor haar lcv«nj^.zc kunnen er niets aan doen. Ik weet niet hoe dat komt, of het moest zijn, omdat ik ben wat men een schelm noemt! Daar slaat de klok waar achtig al zeven uur! En ik moet eten met een troep jongelui, die ik bij de wedrennen heb ontmoet. Ze kennen mij niet; ik hen evenmin, na de derde flesch zullen ze be ter met mij bekend zijn. Nu, boud U goed Bella; gaf Sofie beknorren en dwing haar tot spelen als gij kunt, en zoo niet, scheld Rugge dan uit, totdat hij haar met vrede laat. Knor op wie ge wilt, dat is het beste wat ge doen kunt; dan laat ge sommige menschen met rust en hebt zelf bezigheid. Vaarwel, en wat ik U bidden mag, geen huwelijksvoorstellen meer; zij jagen mij schrik aan! Wat drommel." mompelde Lo sely, toen hij' de deur met drift dichtsloeg, „zulke praatjes zouden den duivel zelts doen beven." Hoorde Arabella Crane deze laatste woorden? Als Losely zich omgekeerd en haar gelaat gezien had, zou dan zijn ge- meene lach er door gesmoord zijn gewor den? Misschien; maar het zou hem slechts voor een oogenblik een onaangename ge waarwording hebben gegeven. Indien Me dusa in eigen persoon haar slangenhoofd te genover hem had opgestoken dan zou Jasper Losely getracht hebben, dat hij slechts zijn mooiste gezicht behoefde te zetten en vlei end te zeggen: „Medusa lieve", om de fu rie haar kapsel bij den pandjesbaas te la ten verpanden, ten einde de rekening van zijn waschvrouw te kunnen betalen. Maar m:het gelaat der; yrouw^wier woe de hij zoo onvoorzichtig had opgewekt, was niet zoo zeer bedreiging dan wel vast beradenheid te lezen, en nog was die vastberadenheid meer zichtbaar in de be weging harer handen dan in de uitdrukking van haar gelaat; die magere, sterke ge spierde handen, welke zij langzaam open de en even langzaam weer dicht kneep, alsof zij ih haar verbeelding iets had op genomen en het vast hield geklemd, om het nooit weer los te laten, totdat haar pols zou ophouden te slaan! De ruiterstoet ging voorbij; de kermiswa gens namen den weg weder geheel in. Ara bella Crane verliet het venster en liep naar een spiegel die boven den schoorsteenman tel hing. Verbitterd staarde zij op haar eigen gelaat en vergeleek hel met de schitterende schoonheid der markiezin. Daar vloog de deur open en Jasper Lo sely stoof de kamer binnen onder het fluiten van een luchtig deuntje, terwijl hij met zijn glacé-handschoen het stof van z'n laarzen sloeg. „Alles gaat goed", riep hij vroolijk. „Ik maak een heerlijken dag vandaag." „Gij hebt gewonnen!" antwoordde juf frouw Crane, eer op een toon van teleur stelling den van blijdschap, „Ja. Die honderd pond van Rugge heb ben er mij boven op geholpen. Ik had maar wat kapitaal noodig om mee te beginnen. Hij wierp zich op een stoel, opende zijn portefeuille en bekeek nauwkeurig den in houd. «diaad toensj jcq>-wiens ©aartt'ri&riclezeï bil jetten gewonnen heb? Op dat van lord Montfort! En ik heb de markiezin gezien!" „Ik ook, uit dit Venster. Ze zag er niet gelukkig uit." „Niet gelukkig! Met zulk een equipage! het mooiste dat ik ooit gezien heb; niet gelukkig! een mooi ding! Ik had zin om op haar koets toe te rijden en een beroep te doen op haar dankbaarheid." „Haar dankbaarheid? O, voor uw deel aan die ellendige zaak, waarvan ge mij verteld hebt." „Geen ellendige zaak voor haar, maar zooveel is zeker dat ik er niets bij gewon nen heb. Moeite voor niets. Enfin gedane zaken nemen geen keer." „Neen, maar wie denkt wel eens niet aan het verledene", zei Arabella Crane met een diepe zucht, en begeerig om van onder werp te veranderen, voegde zij er haastig aan toe: „Rugge is van morgen hier twee maal ge weest; hij was zeer opgewonden; het kind wil niet spelen. Hij zegt, dat gij verplicht zijt, er haar toe te dwingen." „Malligheid, dat is zijn zaak, Ik zou me met kinderen bemoeien!" .Luister Jasper Losely", zei juffrouw Crane ernstig, maar met zichtbare inspan ning." Ik heb geen reden om dat kind lief te hebben, dat kunt ge wel denken. Maar nu gij haar zóó verlaat, fs het mij alsof ik medelijden met haar gevoel. En, toen ik van morgen de hand ophief om haar te slaan en haar voor haar weerbarstigheid te straffen, toen Ik haar noafiJewende ooUe» en haar bleek, maar onbeweend gelaat aanschouwde, viel mijn arm machteloos neer. Zij zal niet in 't leven blijven zonder den ouden man. Zij zal wegkwijnen en sterven." „Gij maakt mij doof met uw gebabbcP, morde Losely. „Spreekt gij in ernst? Wal moet ik/dan doen?", „Gij hebt geld gewonnen zegt ge. Vernie tig het contract. Betaal Rugge zijn honderd pond terug. Hij is in zijn koop te leur ge steld en zal het geld wel aannemen." „Dat geloof ik wel", antwoordde Losely met een grijnslach. „Neen, vandaag heb ik gewonnen, maar morgen kan ik verliezen en bovendien, ik heb veel geld noodig. Als men een weinig geld gekregen heeft, heefi men direct behoefte aan meer. Maar ik zou toch niet graag zien dat het kind stierf; z\ kan me nog nuttig zijn, als ze volwassen is. Ik zal je zeggen wat ik doen wil. Als ik bij het einde der wedrennen zie, dat ik ge noeg gewonnen heb om het te kunnen doen zal ik er aan denken, haar vrij te koopen. Maar honderd pond is te veel! Rugge moet met de helft of met een vierde tevreden zijn, want al wil zij niet spelen, dan gelooi ik toch wel, dat zij eet. Hoe hatelijk de woorden van dien man waren, hij sprak ze uit met een lach die ze minder stuitend scheen te maken. Het was de lach van een zeer schoonen mond, een lach, die twee rijen nog schitterend witte_ tanden M voorschijn deed komen. .Wordt jkjcvohsdL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6