Binnenlandsch Nieuws. De inval bij de Russen. Het bezoek van Doumergue. Redevoeringen aan het banket. De vakvereenigingswet De Daitschers in Opper-Silezië De Beschermingswet. Aartsbisschoppelijk paleis verbrand. De inval bij de Russen te Londen. Spionnage ten gunste van Sovjet'Rusland. De rijwielbelasting in April 1927. De nieuwe Wieringermeerdijk. Om den goeden naam van onze Hollandsche haring. KERK EN SCHOOL. RECHTZAKEN. ud-minister Colijn naar Indië? smokkelhandel in suiker bij de gemeente Baarle-Hertog. De dochters van het H. Hart. Pater J. van Rijckevorsel S. J. t De roofoverval te Emmerhout. De Culemborgsche moordzaak voor de rechtbank te Tiel. GEMENGD NIEUWS. Ze bestond niet? Voor meer dan en millioen mark aan postzegels gestolen Omdat hij de aardverbinding i wilde bevestigen. De model-colporteur. Een duur huishoudentje. Chantage. Op den onbewaakten overweg Drie broers mishandelen een agent. Dierenbeul. Met de fiets tegen een boom. Na het tramongeluli te Voorschoten. De band. Verdacht van den moord te Stein. Een woesteling. Weldadigheid en een kloppartij. In het Lagerhuis antwoordend op een ®antal vragen, gesteld met betrekking tot huiszoeking in de gebouwen van de ».Arcos", zeide JoynsonHicks, de minis- van Binnenlandsche Zaken, dat deze ^huiszoeking was verricht op instigatie van *>nn minister van Oorlog en met voorkennis *n toestemming van den preitiier en den *ninister van Buitenlandsche Zaken, Tot het Verrichten van de huiszoeking werd mach tiging verleend tot het opsporen van een document, dat zich, naar men gelooft, in "et bezit bevindt van een ambtenaar van •leze maatschappij en waarvan „naar men ,-vist niet-bevoegde personen gepoogd had den afschriften te verkrijgen". De machti ging had betrekking op de Russische licha- jjjnen, die zich in de gebouwen bevonden. i-Jet document is niet gevonden, doch de justitie heeftbepaalde papieren in beslag genomen, die op deze zaak betrekking zou den kunnen hebben; het onderzoek daar aan duurt nog voort. De huiszoeking in het gebouw van de •lArcos" duurde in den nacht van Zondag ®P Maandag nog voort. Men gelooft even wel dat zij gisteren is beëindigd, daar de t,Arcos" heeft bekend gemaakt dat het ^verk heden zal worden hervat. De politie ®nderzoekt niet alleen de documenten en •naakt niet slechts rapporten op voor het •ninisterie van binnenlandsche zaken, maar ■ri; tracht naar men gelooft ook nog nieuwe «Seheime brandkasten te vinden verborgen chter de paneelen der muren. De politie is er bij haar huiszoeking in («et „Arcos'-gebouw nog niet in geslaagd het gewichtige staatsstuk, dat uit een der 'egeeringsdepartementen vermist wordt, te binden. Volgens de „Times" is het vermiste Brit- kche staatsstuk waarschijnlijk verbrand. Toen de politie Donderdagmiddag het gebouw binnenging, bezette zij alle vertrek ken, gelastte zij het personeel zich in de ilgangen te verzamelen en liet niemand zon der bekomen verlof vertrekken. Dat alles ®am eenigen tijd in beslag; toen de politie Seen der kamers wilde binnengaan, bemerkte ®i) dat de deur op slot was. Deze kamer !*verd blijkbaar gebezigd voor de afdoening ijVan sowjetzaken. Er was,geen krtik in de jdeur, die alleen van buiten met een sleutel pcon worden geopend. Toeri de politie bij de •deur verscheen, weigerde men deze te ope nen, waarop de deur geforceerd werd. Men *ag dat een lid van het personeel bezig was Papieren te verbranden in den haard. Na «en worsteling nam de politie hem een aan- Aal belangrijke stukken af, die hij bij zich (bad. De papieren in den haOrd konden niet itoeer gered worden. De politie had volgens de „Times" de vo- üge week inlichtingen gekregen, die er geen redelijken twijfel aan lieten, dat het docu- •nent gedeponeerd Was in het gebouw van ide „Arcos". De waarnemend voorzitter der Russische handelsdelegatie, luisterde naar den naam sBocff, heeft ontkend iets van het vermiste stuk af te weten; de delegatie heeft het stuk nooit gezien en het is niet in het ge- houw der „Arcos" geweest noch bevindt 't Ütich daar. President Doumergue is te een uur gis- £erenmiddag te Dover aangekomen. Hij werd erwelkomd door den prins van Wales. Nadere telegrammen melden, dat presi dent Doumergue te Londen, waar hij om 3 Xtur aankwam, aan het station werd he lgroet door den koning, prins Henry, Bald- twin, Chamberlain. Toen hij het station ver- iiet, werd hij door een dichte menigte toe gejuicht. De president inspecteerde de eere- Jvacht en vertrok daarna in den staatsie- Karos naar het Buckinghampalace, waar hij Segen half vier aankwam, 's Avonds zou op het Buckinghampalace een banket plaats hebben. Eén draadloos bericht meldt nog, dat pre sident Doumergue een bezoek heeft ge bracht aan de cehotaaph in Whitehall en bet graf van den Onbekenden Soldaat in ■de Westminster Abbey en op elk der beide een schitterende krans heeft neergelegd. Gisterenavond had in het Buckingham- t*aleis ter eere van Doumergue en Briand pen banket plaats, waaraan meer dan hon derdvijftig gasten, staatslieden, politici, be kende personen van leger, vloot en lucht macht en hun echtgenooien, aartzaten. Ko- hing George, die Doumergue verwelkomde, peide dat gedurende meer dan twintig jaar Öe nauwe samenwerking tusschen de re- Eeeringen van Groot-Brittanniê en Frank rijk inniger was geworden. Sedert het tee kenen van den vrede hadden de gemeen schappelijke krachtsinspanning van beide 'landen hen in staat gesteld, vele resultaten ,!le bereiken. Er bleef nog veel te doen, doch Kelijk de vereenigde strijdkrachten der twee landen gedurende den oorlog, zouden zij hun werk gezamenlijk voortzetten voor de paak van den op algemeene welwillendheid ^grondvesten vrede. 1 Douöiergue zeide in zijn antwöord, dat de fen ténte cordiale, die door koning Edward 'Was tot stand gebracht tusschen Frankrijk ®n Groot-Britannië, onverbreekbare ban den had gelegd, die de toekomstige geslach ten als een heilige erfenis zouden koeste len. Doumergue reciproceerde hartelijk de Ppnurking van den koning over de samen- Werking tusschen Frankrijk en Groot-Brit tannië. Hij zeide: Wij zullen alle krachten :*eieenigen voor de verdediging, bevesti ging en organisatie van den vrede, teneinde Europa een tijdperk van welvaart te ver-t •«keren en -den terugkeer van verwoes-| >ende oorlogen te vermijden. Tladat Baldwin in het Lagerhuis een re- •nlutie had ingediend, waarbij zestien da len worden toegestaan voor het verdere Mhandelen van het wetsontwerp betreffen de de vakvereenigingen, verklaarde de arbeidersleidtr Clynes, dat de houding der regeering vol is van hatelijke minachting. Clynes zeide verder, dat de oppositie de resolutie niet zou steunen en dat de Ar beiders als protest tegen de politiek der regeering, die het Lagerhuis den mond snoerde en haar meerderheid misbruikte, de zittingszaal zou verlaten. Daarop verliet de Arbeidersfractie in haar geheel de zaal onder het gelach der conservatieven. De resolutie werd met 259 tegen 13 stem men aangenomen. De Duitsche partijen te Kattowitz zijn van plan een telegram te zenden aan den Volkenbond, waarin scherp wordt gepro testeerd tegen de houding der Poolsche regeering, die den Duitschen burgers in Opper-Silezië geen grondwettelijke be scherming van leven en eigendom waar borgt. Aanleiding tot dit protest zijn de terro ristische gebeurtenissen te Chwallowitz en voorts vooral ook de daden der Poolsche nationalisten gedurende de gemeenteraads verkiezingen, die gisteren te Rybnik zijn gehouden. De Polen hebben daar op erger lijke wijze huisgehouden onder de Duitsche kiezers, teneinde hen van de stembus ver wijderd te houden. De wet tot bescherming der Duitsche republiek is in eerste en tweede lezing met ovérgroote meerderheid van stemmen in den Rijksdag aangenomen. Tegen stemden alleen de Deutschvölkischen, de commu- nistèn en de Hannovèraneh. Van regee- ringszijde werd aan het debat niet deelge nomen. De regeeringspartijen legden een gemeenschappelijke verklaring af. Het aartsbisschoppelijk paleis van Alba Julia te Boekarest, is een prooi der vlam men geworden. Twee Roemeensche popen en een paar beambten kwamen daarbij om het leven, terwijl zeven personen zwaar gewond werden. GENEVE, 16 Mèi. De leider van de Sovjet-Russische handelsdelegatie, tevens gedelegeerde op de Economische wereldcon ferentie heeft heden aan de internationale pers een verklaring doen toekomen, waarin hij zegt, dat het thans plaats hebbende on derzoek in de lokaliteiten van dè handels delegatie te Londen openlijk inbreuk maakt op de handelsovereenkomst, welke sinds 1921 bestaat tüsscheii Groot-Brittannië en Rusland. Daarin wordt plechtig verklaard, dat er geen enkele aanleiding bestond voor een dergelijke ongewone en ongehoorde maatregel, en dat het onderzoek geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Voorts wordt daarin de aandacht gevestigd op "het feit, dat gedurende het laatste jaar een heftige en ononderbroken campagne wordt gevoerd door dé die-hards tegen de handhaving van de betrekkingen met Rus land. Deze campagne heeft de bemoeiingen van de handelsdelegatie en de organisatie va den Sovjet-Russischen handel te Londen zeer tegengewerkt. Sedert mijn aankomst te Lon den, aldus de zegsman, heb ik allé denk bare pogingen in het werk gesteld, om tot nauwere betrekkingen te geraken met de Britsche zaken-kringen. Er wordt dan nog op gewezen, dat ook juist in de laatste maan- deh eenige resultaten in de goede richting werden bereikt, doch nu wordt door het op treden van de politie een slag toegebracht aan dit Streven. Dan wordt nog den nadruk gelegd op dit feit, dat dit natuurlijk een zeer on guns tig en indiuk in Sovjet-Rsland tèW'.eg heeft ge bracht; zelfs wordt een afbreken der betrek kingen met Groot-Brittannië geëisent, En dit terwijl de sovjet-delegatie op de econo mische wereldconferentie trachtte om de middelen te vinden, om ondanks het verschil tusschen de twee economische systemen de aanknooping van betrekkingen mogelijk te maken. Gezegd wordt, dat Groot-Bnttanmë, dat ook ter economische wereldconferentie is vertegenwoordigd, nu een poging do..t. om de uitvoering van deze taak te verijdelen. Het slot van de verklaring luidt aldus: „Het is mij niet bekend, welke beslissing mijn regeering in dit buitengewoon geval zal nemen, doch dit kan ik wel zeggen, dat een succes-volle, actieve werkzaamheid vaO de Sovjet-Russische handelsdelegatie in^ Enge land slechts op de basis van olledige ge- lijkgerechtigheid en veiligheid mogelijk is. Hiii&ifiiMBMHaMii X Een wijdvertakt complot te Weenen aan het licht gebracht. WEENEN, 16 Mei (V. D.) Alhier is een omvangrijke spionnage-affaire ontdekt. Ge arresteerd werd een zekere Bakony, die zich voor Russisch Legatieraad uitgaf en in dienst der sovjet-regeering moet staan. De Weensche Sovjet-Ambassade ontkent wel iswaar officieel met hem in verbinding te staan, doch men acht bewezen, dat Ba kony ook uit de kringen dier ambassade reeds jarenlang geregeld geldelijke bedra gen ontvangen heeft. Hij verschafte zich door middel van twee ambtenaren van het Departement van Buitenlandsche Zaken, die thans op non-actief zijn gesteld belangrijke geheime rapporten, afkomstig vah diplomalen te Parijs, Rome en Londen. Bakony schijnt in Oostenrijk een eigen spionnagedienst ten behoeve van Sovjet- Rusland te hebben willen organiseeren. Naar verluidt, zou te Parijs een soortge lijke verspiedingsaffaire gaande zijn. ingevoêd, beperkt tot 1 K.G. Daarom ver voert ieder persoon, die suiker uit Baarlé- Hertog haalt niet meer dan 1 K.G. tegelijk. Dit suikersmokkelen geschiedt voornamelijk door kinderen, die daartoe van rijwielen ge bruik maken en dit dikwijls meermalen des daags doen. De minister meent, dat onver wijld maatregelen tot bestrijding van dit euvel moeten worden genomen. Voorgesteld wordt aan de Kroon de be voegdheid te verleenen gedeelten van hét teerrein, omschreven in artikel 177 der Al gemeene Wet aan te wijzen waar suiker of wel suiker Van een aangegeven soort niet, of niet boven een bij Algem. Maatregel van Bestuur te bepalen hoeveelheid, mag wor den vervoerd, zonder gedekt te zijn door een geleibiljet of ander geldend document. Het ligt in de bedoeling van den minister een proef te nemen met een beperking van de hoeveelheid, welke vrij vervoerd mag worden, tot 250 gram, doch de bevoegdheid toe te staan zoo noodig nog vérder te gaan. De rijwielbelasting heeft over de maand April van dit jaar 434.142 opgebracht, tegen 543.312 in de maand April van het vorig jaar. Nabij Medenblik is men sinds eenige dagen beZlg met het aansluitingspunt van den Wieringermeerdijk. Hiertoe wordt de oude steenbekleeding van den „Vier-Noof- der-Koggendijk" afgenomen. Nadat van een gedeelte de oude zer zware Noorsche steen (graniet) was weggenomen, begon men met het verwijderen van de puinlagen, waarop voornoemde steen gsteld was, hoierna stuitte men op deh ouden Wierriem. Wanneer de puingrond, wier, enz. zijn verdwenen, men een diepte heeft bereikt van twee meter onder N.A.P. en een breedte van 10 Meter, zal deze sleuf met keileem gevuld worden. Een tien-tons kraan met grooten grijper stort reeds groote massa's kieléem in de nabijheid. Wettelijke maatregelen om misbruiken bij den uitvoer te voorkomen. Ingediend is een Wetsontwerp tot het ne men van maatregelen ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring. In de M. v. T, wordt in herinnering ge bracht, dat de voorschriften van oudsher door de overheid gegeven met het doel te waken voor de goede kwaliteit van de Hol landsche pekelharing en de handhaving voor een goeden naam dezer haring op de buitenlandsche markt, in den loop der vorige eeuw geleidelijk zijn verdwenen. De gevolgen .daarvan zijn niet uitgebleven. Van verschillende zijden zijn, speciaal de laatste jaren, klachten geuit over misbrui ken. Uit Duitschüand kwamen klachten over de levering van minderwaardige haring en „Schwindelpackung". Te Antwerpen werd geklaagd over levering van slechte kwaliteiten, wanneer prima haring besteld was. Ook in Zweden was men niet tevre den over de Hollandsche haring. In de kringen van reeders en handelaren werd reeds langen tijd sterk de noodzaak gevoeld om deze misbruiken tegen te gaan. In Verband hiermede werd bij beschikking van 1 September 1926 een commissie voor de haringvisscherij ingesteld. Dele heeft den minister van Binnenlandsche Zaken «n Landbouw een wetsontwerp aangeboden, dat deze in hoofdzaken ongewijzigd heeft overgenomen. Verboden wordt bij dit Wets ontwerp haring van een der aangewezen soorten uit te voeren of aan een middel van vervoer tot Uitvoer aan te bieden, wanneer die haring niet verpakt en de ver pakking niet gemerkt is op de voorgeschre- veh wijze. Het ligt ml. in de bedoeling rege len te stellen ten aanzien van de maten van het fust. Dé handelaar wordt verant woordelijk gesteld ten aanzien van de voor geschreven maten der tonnen en het merk, dat hij gebezigd heeft, terwijl eveneens regelen kunnen gesteld worden omtrent hetgeen in het fust verpakt wordt. De Con trole van Rijkswege zal zich bepalen tot het houden van toezicht op de richtige na leving van de gegeven voorschriften van de zijde van den handel. Het ligt in de bedoeling, dat de merken zullen worden geleverd door het Rijk tegen een prijs, waarin tevens een bijdrage ligt tér tegemoetkoming in de kosten uit de uitvoering van de wet voortvloeiende. riteiten en afgevaardigden van verschil lende dispuut-colleges enz. De absoute werd verricht door den Zeer eerw. pater H. Jansen 'S. J., pastoor van de St -unisius-kerk. Naar Aneta verneemt, heeft de heer H. °'ijn het voornemen, een bezoek aan Indië brengen, waarschijnlijk in 1928. De kans !?estaat echter, dat deze reis reeds eind *927 gemaakt zal worden. •^ettelijke maatregelen, om er een eind aan te maken, Een wetsontwérp is ingediend houdende "«Palingen, omtrent bet vervoer en de $"derlage van suiker op het terrein van toe- Wdjjt aan de landzijde», om.schre.ven in arti kel 171 der Algemeene Wet van 26 Augus tus 1822. Blijkens bij het departement van Financiën ingekomen berichten begint de omgeving van de tot het Belgisch grondgebied be- hoorende gemeente Baarle-Hertog, met name in het dorp Alphen een levendige smokkelhandel in suiker op te bloeien. De toestand is daar zóó ingewikkeld, dat op èenigen afstand, dikwijls niet is waar te nemen, of iemand zich op Nederlandsch, dan wel op Belgisch gebied beweegt, zoodat onwettige invoer van Baarle-Hertog naar Nederland gewoonlijk niet te bewijzen valt. Daar het terrein rondom Baarle-Hertog behoort tot dat, omscheven in arikel 177 der algemeene wet, is de hoeveelheid suiker, welke daar, zonder documenteanjaji worden De E.E. Z.Z. Dochters van Jezus' H. Hart de witte zusters, die thans op den Sionsberg Van de H. Landstichting verblij ven en daar de eeuwigdurende aanbidding onderhouden, zullen, naar de Msb. ver neemt, op 1 April 1928 haar tegenwoordig klooster verlaten en zich vestigen in een nieuw klooster op den Kwakkenberg te Nijmegen, Te Nijmegen heeft in de St. Canisiuskerk gisteren de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Zeerecrw. Pater J. v. Rijckevorsel S. J. in leven moderator der Nijmeegschc R. K. Studentenvereeniging „Carolus Mag nus" en teven:® moderator der R. K. Uni versiteit. In de kerk hadden voor het Priesterkoor plaats genomen alle professoren der R. K. Universiteit, voorzoover in de stad aanwe zig, het meerendeel van de leden van het Curatorium, de burgemeester dezer ge meente, verschillende burgerlijke autoritei ten en de prieeter-studenten. De stoelen in het transept waren geheel bezet door hee- ren- en dames-studenten, niet alleen van de R.K. Universiteit maar ook door afge vaardigden der zusler-hoogescholen. Na de Lauden werd de plechtige II. Mis van Requiem opgedragen door den Rector- Magnificus der R.K. Universiteit, den Zeer Eerw. Pater Prof. dr. W, Mulder S.J, ge- assiteerd dpor de Weleerw, Pater J. v, Helvoirt S. J. en W. Aewerdonk S. J.. refip. als diaken en sub-diaken. Na de Mis hield pater A. Hulman S. J. een lijkrede, waarna door afgevaardigden van studenten het stoffelijk overschot uit de kerk werd gedragen. De lijkstoet werd voorafgegaan door een groot aantal studenten en oud-studenten, professoren en priesters. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester van Nijmegen, de heer F. M. A, van' Schaeck Mathon ak lid vart het curatorium en mr. C. Prinzen als secretaris, rnr. P. van Nispen tot Sevenacr als ver tegenwoordiger van het bestuur der St. Radboudstichting. prof. P. Groenen, unie- moderator, de senaat der R. K. Universi teit, de senaat der R. K. Studentenvereeni ging, afgevaardigden van het bestuur van de Academische Verceniging, afgevaardig den der St. Melania-werken, de overste en zusters van de Vrouwen van Nazareth te Rijswijk, een deputatie van de dames van Hallo, pater Esser van_ het Canisius-collegc, de burgemeester van 'a Bosch mr. F, van Lanschot, verschillende leden van liet Ini>- Het O. M. in hooger beroep. Het 0. M. bij de rechtbank te Assen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het von- nas der rechtbank, waarbij Jan S., te Em- roer Erfscheidenveen, die terecht stond als verdacht schuldig te zijn aan den roofover val te Emmerhout, waarbij Roelof Ensing met een revolver werd geschoten en aan de gevolgen overleden is, werd vrijgespro ken. De eisch van het O. M. was 12 jaar gevangenisstraf. Het verhoor der beide verdachten. Zij ontkennen. Reeds hebben wij gisteren in een deel onzer oplaag melding ervan gemaakt da voor de rechtbank te Tiel is behandeld de Culemborgsche moordzaak. Op 24 Dec. 1923 n 1 werd in een huisje aan den Achterweg té' Culemborg de 76-jarige Thomas v. Wig gen, die met zijn 69-jarige zuster Gerrigie samenwoond, vermoord gevonden. Zijn zus ter was oök zwaar verwond en overleed eenige dagen later. Hoewel er een prijs van 500 was uit geloofd, slaagde men er niet in de daders te ontdekken. Wel werd de vermoedelijke drijfveer tot den moord ontdekt. Hoewel itl een bedstede een trommel met geld, gelds waardige papieren en sieraden en in een kastje een som van 1820 nog aanwezig was, kon wórden vastgesteld, dat een be drag van ongeveer 5000 was ontvreemd. Van het onderzoek hoorde men een tijd lang weinig meer, totdat in Ma-art 1926 óp aanwijzing van een meisje te Tricht twee personen, Jan Vroege en Claas Sweeris, als verdacht van den moord, in het Huis van Bewaring werden Ingesloten. Thans voor de rechtbank ontkenden beide verdachten op 23 of 24 December 1923 te Culemborg te zijn geweest. De verklaringen van rechercheurs gaven een omstandig verhaal van den toestand, waarin zij de woning en de verslagenen vonden en over het bedrag aan geld, dat et nog in huis aénwezig was. De directrice van het ziekenhuis te Cu lemborg als getuige gehoord, heeft Gerrigje van Wiggen in half-bewusteloozen toestand herhaaldelijk den naam Klaas hooren roe pen, Verdachte SweCris draagt ook dezen voornaam. De deskundigen Hulst en Hoogenboom, die met de lijkschouwing belast zijn ge weest, gaven inlichtingen omtrent den aard der verwondingen en de doodsoorzaken. AJs de tijd, waaröp Thomas van Wiggen is gedood, kan, genoemd worden de vroege morgen van 24 December 1923. Dit bleek uit de voedselresteO, welke in de maiag rijn aangetroffen. Volgens een andere verklaring, die van Jan van Wiggen, een neef van den ver- slagene, blijkt, dat hij in den avond van 23 Dec. drie personen op den Achterweg, de plaats, waar de familie woonde, gezien heeft. Getuige verklaarde echter, dat noch Sweeris noch Vroege tot dit drietal be hoorden. Verdachte Sweeris wijst den verdachte Vroege aan als den man, die aan hem het plan heeft ohlvouwd, bij Van Wiggen in te breken. Hij is er echter niet op ingegaan. Mr. van Esfeld opperde bezwaren tegen het hooren van familieleden van zijn cliënt aJs getuigen. Zekere J. G. Sweeris heeft verklaringen gedaan over Verdachte Sweeris. Verdachte zou van het gestolen geld een zaakje kun nen oprichten, waarvoor hij 3000.had, terwijl hij uitzicht had op meer. Deze ge tuige heeft in een anonieroen brief de aan dacht der justitie op Claas Sweeris gevestigd. Deze laatste ontkende ten sterkste, in dezen geest gesproken te hebben en in ant woord op de verklaringen van eenige andere getuigen merkte hij op, dat hij betrekkelijk veel geld had, doch hij verdiende gróf, waar toe hij zich de groote uitgaven, elders in gezelschap van vrouwen gedaan, kon ver oorloven. Een buurman .van de Van Wiggen'» heeft op een voor dezen buitengewoon laten avond licht in de Woning zien bnatïden, maar nie mand gezien. Getuige Van Hoorn zeide, Vroege den avond van den moord in een gele overjas te hebben gezien. Deze Verklaring geeft hij eerst nu. C, Verrips uit ViaUen verkléarde vroeger gediend te hebben bij W. Vroege te Buur- malsen, waar verd. Jan Vroege in huis was. Deze was altijd goed bij kas en rij heeft eenigen tijd na den moord voor Jan Vroege een natte, gele jas met vlekken uitgewas- schen. Wal voor vlekken dat waren weet zij niet. Zij verklaarde verder, dat Jan Vroege zeer zenuwachtig was na den moord en hij heeft gezegd, dat men op hem loer de. De jas maakte den indruk van in de gloor te zijn geweest Joh. Collé verklaarde, eenige dagen na den moord, bij Haveman bfflnengeloopen te zijh. Deze lag in een zenuwtoeval en riep: „Vroege, Vroege, het loopt mis, daar komen zei" Zijn .vrouw had hem toen door elkander geschud en geZegd: „Wat ga je nu beginnen!" Vervolgens werd na de pauze gehoord de wed, Haveman. Zij verklaarde, dal in den zomer en in den herfst van 1923 Vroege en Sweeris bij haar thuis met Haveman besprekingen heb ben gevoerd, welke liepen over een inbraak om op Donderdag 20 December 1923 des avonds ora half negen te gaan inbreken. Dit pjan is niet gelukt. Op Zondag 23 De cember heeft Haveman 's avonds om half tien de hoeve verlaten. Hij kwam tegen middernacht terug. Hij is toen gaan slapen in een ander vertrek, dan waar getuige sliep. Daags daarop zag getuige hem Cen pak bankbiljetten in een sigarenkistje doen. Haveman zeide, dat het plus minus 20000 was, dat zij met hun vieren moesten dee- len. Die vier waren, zoo vertelde Have man haar: Vroege Sweeris. Haveman zelf en de „ouwe baasHaveman voegde daar nog aan toe, dat hij op den uitkijk had ge staan. Des avonds vertelde de kinderen haar dat de Van Wiggens vermoord waren, waarop Haveman haar mededeelde, dat dil met een spade geschied was door Vroege en Sweeris. Hij zelf, zoo voegde hij er nog maals bij, had alleen maar op den uitkijk gestaan. Verder had Haveman verteld, aldus zeide getuige, dat commissaris Blok er alles van wist en Haveman volkomen op de hoogte zou houden van alles yrat de politie zou doen en laten. Zij begreep, dat Haveman met den „ouwen baas' commissaris Blók bedoeld had. Tijdens en na deze verklaringen ont stond groote beroering op de tribune. Getuige 'Smale vertelde in 1924 iemand te Tricht bij een boom te hebben ziert staari, die hem aanriep. Aan stem en postuur her kende hij onmiddellijk Sweeris. Deze riep Jantf meer hooren", waarop hij getuige met een revol ver dreigde. Getuige heeft daarop gezegd: „Ik weet meer van de Culemborgsche mcordzaak af," waarop Sweeris zeer bleek werd en zich kalmer hield. Daarop voegde hij hem toe: „Als je me verraadt, maak ik je koud". Overeengekomen Werd daarop, dat getuige zou zwijgen. Verdachte Sweeris. die zeer onrustig was geworden, stond eensklaps in zijn bankje cp en verklaarde op heftigen toon, dat hier een wraakneming in het spel was. Als eerste getuige a décharge werd ge hoord commissaris Blok. Op' een vraag van Mr. van Esvcld ver klaarde commissaris Blok. niet te weten, dat Haveman hem heeft bedoeld met de uitdrukking „ouwe baas". Getuige weet niets van de moordplannen. Hij is slechts eenmaal bij vrouw Haveman geweest. Dat was na den zelfmoord van haar man. Hij heeft haar toen alleen gevraagd of zij niets te zeggen had. „Ik zwéér bij het leven van mijn ^kinde ren, dat Haveman onschuldig is", ver klaarde zij toen. aldus commissaris Blok. Later heeft vrouw Haveman hem een bood schap gestuurd, om hem te melden, dat zij hem nog iets te zeggen had. Daar is com missaris Blok toen echter maar niet op ingegaan. Na het getuigenverhoor nam de Officier van Justitie, mr. J. J. G. van Everdingen requisitoir. Nadat hij eerst de getuigenverklaringen had nagegaan, zeide spr. te meenen, dat het wettig en overtuigend bewijs van moord hier ten duidelijkste is bewezen. Verdachten zijn uitgegaan met het doel diefstal te plegen, maar toen zij op weer stand zijn gestuit, hebben zij eerst hun slachoffers neergeslagen en hen Vervolgens in koelen bloede als beesten afgemaakt. Spr. meende dat zoo ooit. hier alle aanlei ding bestaat een zeer zware straf op te leggen. Hij eischte tegen beide verdachten levenslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Esveld. bestreed vervolgens in een uitvoerig pleidooi de tenlastelegging. Hij concludeerde, dat het bewijs van moord nog niet geleverd. Plei ter wees er nog op. dat get. De Smale z, i. onbetrouwbaar is en concludeerde voor zijn cliënt tot vrijspraak. Vervolgens was Eet woord aan den ande- ren verdediger, mr. Van Nes. ^die eveneens uitvoerig pleidooi hield, waarin hij tol ne slotsom kwam. dat geen atoom van bewijs was geleverd. Ook hii concludeerde voor zijn cliënt tot vrijspraak. Hierna werd de uitspraak bepaald op Zaterdag 21 Mei a.s., oui 12 uur 's middags. Op het punt in het huwelijksbootje te stap pen begaf zich een te Epinal geboren meisje naar let stadhuis, ten einde een extract van haar geboorteicte te halen. Tot haar ver bazing moest ze daar evenwel hooren, dat men officieel van haar geboorte onkundig was, Ze stond in de registers niet ingeschre ven, en als niet bekend bij deh burgerlij ken stand kon ze niet trouwen, voordat bij rechterlijke uitspraak haar geboorte oiiicieel Zou zijn vastesteld. De postzegelhandelaar Kreuzer uit Mainz, die tot deelneming aan een philatelisten- congres naar Parijs vertrokken was, heeft daar aangifte gedaan dat uit eenige albums in zijn hotel zegels gestolen zijn ter waarde Van meer dan e»en miljoen mark, o,a. de be- roemde roode en blauwe Mauritius uitgave. Een luisteraar in Keulen wilde in bet donker de aardverbinding aan zijn radio toestel bevestigen. Hij kon echter den knop niet vinden en tastte met de rechterhand naar zijn bureaulamp, om licht te maken, terwijl hij in de linker de blanke aarddraad hièld, Bij ongeluk kwam hij met een stroom- voerend deel van de lamp (die dus niet in orde was) in aanraking en verloor door den schok het bewustzijn. In zijn val sleepte hij de lamp mee, waardoor de stekqr uit het contact getrokken werd. Hierdoor ontsnapte hij aan een electrocutie. Sam Guggle was advertentie-reiziger voor de „Buffalo Standard Paper". Op zekeren dag las hij in een concurreerend blad een annonce, waarin een zekere Jonathan Web ster zijn oude Ford-auto te koop aanbood. Mr. Guggle zocht Webster onmiddellijk op en vroeg hem of hij zijn advertentie ook niet in „Buffalo Standard" wilde jplaatsen. Mr. Webster schudde Zijn hoofd. Waarom niet? Daar ik den wagen al verkocht heb. Dat is jammer, maar misschien heeft u nog wat anders, wat u graag verkoopt? Neen, was het antwoord. Misschien een oude kinderwagen, Neen. Wil u misschien dan iets koopen? Ook niet. Wil u dan misschien trouwen? De hemel beware mij! zei Webster. Een huishoudster dan? Ook niet! Heb u geen oude kleeren te verkoopen? Ik denk er niet aan. Wil u misschien een zeon adoptèeren? Neen! Een dochter? Ook niet. Sam Guggle haalde zijn notitieboekje voor den dag. Hier héb ik een lijst die u wel ihteresseeren zal. Misschien kunt u wel iets kiezen, wat u interesseeren kan: Dans-onder- richt, middel tegen stotteren, weggevlogen kanarie. Houd op! brulde Mr. Webster buiten Zichzelven van woede. Ga onmiddellijk mijn huis uit. Anders krijg ik nog een beroerte! Best, mijnheer! zei Mr. Guggle; hoe groot wenscht u uw overlijdens-advertentle? Bij een procedure te New-York bleek dezer dagen, dat een zeker gezin 125.000 's jaafs opmaakte, allemaal aan huishoude lijke uitgaven, De familie, die een groot bui ten had in New-Jersey, bewoonde 's winters een flat in Park Avenue, de z.g, millionairs- avenne, te New-York, welke een huur deed van 14.000 dollar 's jaars. Aan levensmidde len gaf de familie ruim 13.500 dollar, aan loonen ongeveer 14.000 dollar en aan de Wasch ruim 1650 dollar 's jaars uit, verder voor verschillende huishoudelijke zaken 2500, electrisch licht 1200, telefoon 300, bloe men 165, gas 115, fooien 65 dollar. Aan de vrouw en de vier dochters werd dan ook gezamelijk 75.000 dollar 's jaars vodr kosten van levensonderhoud toege staan. Merkwaardig is de samenstelling van het bedrag van ongeveer 16,000 dollar, aan een der kinderen, een méis|e van 19 jaar, toegestaan: huishuur, levensmiddelen cn be dienden 7500, kleeren 2500, zakgeld 1200, paarden 1000, auto's 1000, uitgaan 900, on derhoud van cen buitenhuisje 665, cadeau tjes 500, doktersrekeningen enz, 350 dollar. Twee individuen aangehouden. Dóór de politie te Delft zijn aangehou- den wegens het plegen van chantage,jen fuj- lichting, C. R. en R. B., beiden te 's Gra- venhage. Zij hebben in November van het vórige jaar denzeliden inwoner van Delft, tegen wien ook in het begin dezer maand door een tweetal beruchte Hagenaars chan tage werd gepleegd, een bedrag van 300 afhandig gemaakt. Een wagen door den trein versplinterd. Vermoedelijk doordat de bestuurder van een wagen, niet voldoende oplette, is op een onbewaakten overweg van de spoor lijn Mechelen-Terneuzen onder Clinge, Zaterdagmiddag dat voertuig door een trein aangereden en een eind meegesleept. Het paard werd gedood en de wagen deer lijk gehavend. De voerman kwam met den schrik vrij en ook verder kwamen geen persoonlijke ongelukken er bij voor. Het besluit van een huiselijk heftig gekijf. Tusschen één uur en half twee gister nacht surveilleerde de agent van politie H, M. in de Ripperdastraat te Schevenin- gen. Voor hem uit liep een jong meisje, dat ergens aanbelde, blijkbaar om hulp te vra gen. Toen zij den agent zag liep zij op hem toe en vertelde hem, dat er bij haar thuis 'n hevige huiselijke twist gaande was. De agent ging met haar mee naar het aange duide huis in de v. Hoornestraat, een zij straat van de Ripperdastraat, en hoorde toen hij daar aangekomen was, binnen een geweldig spektakel. De agent ging er heen naar de „Msb." vervolgt, om te trachten de rust, te herstellen, doch ontmoette op zijn weg een man die hem tegenhield. Bin nen riep echter een vrouw, die zich als eigenares van het huis bekend maakte om hulp, waarop de agent naar binnen wist te dringen. Hij vond daar de gebroeders v. d. Z,, hevig kijvende met hun moeder. De agent had al spoedig in de gaten, wie de belhamel was en dezen verzocht hij, even mee naar buiten te gaan om daar te be spreken, wat er gaande was en zoodoende te trachten, de verhitte gemoederen tol rust te btengén. De man scheen van goe den wille en liep gewillig mee naar buiten, doch eenmaal op straat, viel hij den politie man onverhoeds aan, terwijl de andere broeders dit voorbeeld volgden. De agent trok z'n gummistok, trachtte zich zoo goed mogelijk te verdedigen, doch dit kon hij niet lang volhouden. Juist, toen hij uitge put neerviel en door drie man tegelijk ge slagen en gestompt werd, daagde voor hem hulp op De agent V., die van verre het leven had gehoord, slaagde erin één van de vechtersbazen te vermeesteren, doch niet zonder geduchte klappen te hebben opge- loopen en met behulp van een paar burgers over te brengen naar het bureau Duin straat. Toen de ééne broeder achter slot en grendel zat, vertnonden zich ook de anr deren in de omgeving van het politiebu reau, blijkbaar ook zij solliciteerden ingere kend te worden. In zooverre hadden zij succes, want toen eenige agenten naar bui ten snelden zaten zij in minimum van tijd in eenzame afzondering De drie belhamels blijven voorloopig in poliliebewaring. Zij zijn vanochtend overgebracht naar het ar restantenlokaal van het hoofdbureau Zij zijn 28, 26 en 24 jaar oud, resp. bankwer ker, loodgieter en zeilmaker. Het is niet onmogelijk, dat, in verband met de mishandelingen, nog eea arrestatie zal volgen. Door de politie te Delft is vetlianseeri de veedrijver R. uit Leeuwarden, die bij het drijven en vangen van een weggeloopo schaap dat dier den staart uittrok. In het Oostplantsoen te Delft is gisteren» middag de heer van Rijn uit Wateringen met zijn fiets in volle vaart tegen een boom gereden. Hij kwam te vallen en is met een ernstige schedelbreuk naar het gasthuis vervoerd. Mevr. Fortuin, uit Scheveningen, die bij de trambotsing bij Voorschoten op Twee den Paaschdag ernstig werd gewond, hectt tuin heeftndVavo Dadijx pbek bgkq vbgxv thans het Acad. Ziekenhuis verlaetsn. Mevr Fortuin heeft een ernstige operatie aaii haar oogen moöten ondergaan. Haar gezicht heeft zij helaas niet ten volle kun nen behouden. Nabij Duivendrecht sprong een band van eeh motorrijwiel, waardoor beide belijders tegen den grond werden geslingerd. De eene bekwam slechts lichte verwondingen maar de andere werd inwendig ernstig ge kwetst en moest in een der gasthuizen te Amsterdam worden opgenomen. Het onderzoek is nog in vollen gang. De Roosendaalsche politie heeft cen per- soon aangehouden, wiens uiterlijk veel overeenkomst heeft met het signalement van J.H. L. uit Voerendaal, wiens opspo ring door de justitie is verzocht als ver dacht van den moord te Slein, waarbij, zooals men weet, een 16-jnrig meisje lat- hartig om het leven werd gebracht. Een rijksveldwachter uit Voerendaal ts naar Roosendaal vertrokken om de ind en titeit van aen aangehoudene vast te stellen- Intusschen is de oorsprohkelijke verdach te nog steeds in verzekerde bewaring. De termijn van zijn gevangeneming is Z.«ler- dag weder met 30 dagen verlengd. Hij maakte verschillende slachtoffers. Te Hengelo heeft arbeider Hoek ver scheidene personen met het mes bewerkt De werkman Klaassen werd levensgevaar lijk gewond. Hij en mej. Schildkamp die een diepe snede in den arm kreeg, zijn in t ziekenhuis opgenomen. Eenige andere per soen werden minder ernstig gewond. Het einde van een vroolijken avond. Te Leiden werd in de groote Stadsge- hoofzaal een weldadigheidstentoonstelling gehouden „Ivol" genaamd, waar Italiaan- sche volksfeesten werden geïmiteerd in de vroolijkheid hoogtij vierde. Vele studenten, leden van „Lugdunum Batavorum", die in de sociëteit Minerva" de feestvreugde hoorden, trokken er heen en trachtten de Stadsgehoorzaal binnen te dringen. Het gevolg was een kloppartij tus- söhen de feestvierders en de ongenoodigde gasten; de strijd werd zoo ernstig, dat de politie er bij te pas moest komew. Deze moest zelfs van de sahel gebruik maken om de vechtende te scheiden, waarbij hardt klappen werden uitgedeeld. De zaak 2al nu verder voor den rechter worden beslist. Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen de leden van „Lugdimum Batavoiuni" wegens huisverdebleuk, terwijl de studenten een klacht tegen de politic «uilen indienen wegens _mishandelini.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7