Mr m oomaamste Nieuws LAAT IS AAA IT H DE R.K MIDDENSTANDER. Volkenbondsdag. Stadsnieuws. mm WÈÈÊmÊm «lpipl! HMn! I mmm. Woensdag 18 Mei 1927e* 51ste Jaargang No. 16554 Aangifte moet, op straffe van verlies ven afle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 19 Mei Faillissementen. WEL INGELICHT. Britsche mededeelingen over de sluis te IJmuiden. Nederlandsche concurrentie in Denemarken. Kerkconsecratie te Noordwijk. Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. Personalia. Abonneert U, op UW orgaan Inteekenbiijetten op iedere Propaganda-Vergadering aan de Zaal verkrggbaar. Programma R. K. Kruideniersbond. Baldadig. Wherry vernield op het Spaarne. Bevroren zaak. Begrafenis S. J. van Beest van Andel. J. J. WEBER ós ZOON Telegraphisch Weerbericht Overtreding der vergunningwet. hebben bij onze Patroons sfett Sseefen winter ons toon voor onzo gezinnen yenSetuL L-v 1ILJL^-. MJ|m Hierboven een avoeeiumg van een der borucu, waar meao wv-t.vas.mvrs in het rietvlechtbedrijf ageerden voor het gemeentelijk Concertgebouw waar een tentoonstelling wordt gehouden van rietvlechtwerk der Rijksschool te Noordwolde. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970 NIEUWE HAARLEDE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en ar-nbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f '740 - bij een ongeval met f OEJQ bij verlies van een han tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUv. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: HJ, doodelijken afloop een voet of een oog; ILit, duim of wijsvingerd O bee- of arm; 1 *#U." andere vinger» 102 bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f A H bij verlies v. eea 1 Lil* duim of wijsvinger- bee- of arm; and (18 MEI) Er is niets nieuw r onder de zon, zoo hoort men menigmaal, en niet ten onrechte, zeggen en klagen. En indien men zou wil len beweren, dat de Volkenbond, op 28 April 1919 bij onderlinge overeenkomst tus schen de Geassocieerde en Geallieerde Mo gendheden te Parijs opgericht, iets nieuws was, zou men zich deerlijk vergissen. De gedachte van den Volkenbond is oud, bijna even oud als de geschiedenis van Europa, voor zoover men die kent. Want reeds in den aanvang der veertiende eeuw, in het jaar 1306, kwam een Pariisch advocaat, Pierre Dubois geheeten, op de gedachte, dat het aanbeveling zou verdienen een bondge nootschap tot stand te brengen tusschen de verschillende groote en kleine Staten, welk bondgenootschap zou moeten dienen om de macht der Christelijke vorsten in Europa te vermeerderen teneinde aen in staat te stel len het Heilige Land, nog steeds in de macht der ongeloovigen, te bevrijden. Dat was de openlijke opzet van het plan van Dubois; de geheime was echter deze. dat daardoor het aanzien en de kracht van de koningen van Frankrijk die de eersten in dezen Bond zouden zijn, zouden worden versterkt. Ge lijke kenmerken van zuiver politieken aard vindt men bij acbte eeuvolgende ontwerpen in den loop der eeuwen terug; voor het uiterlijk waren zij gericht op onderlinge sa menwerking. die dan echter ten doel had om de vorsten tot eenheid te brengen in den strijd tegen de Turken, maar in wer kelijkheid peoogden zij het nastreven van egoïstische politieke doeleinden! Men kan gelijke kenmerken aantreffen bil het be kende plan, dat koning Geo-ge Podiebrad van Bohemen in de tweede helft der vijf tiende eeuw ontwierp, en ook bij het bc- kende „grand dessein" van Henri IV. dat eerst gerurmen tijd na zijn dood werd ge publiceerd, lag de politiek er duimen dik op. Hoe weldadig doet daartegenover aan het plan, dat ongeveer ten tijde, dat onze Hugo de Groot zijn werk over het „recht van den oorlog en den vrede" schreef, door een eenvoudigen monnik. Emeric Lacroix geheeten, eveneens te Parijs woonachtig, werd openbaar gemaakt. Deze wilde be strijding van den oorlog om den oorlog zelf; deze wilde een bond. waarin alle vorsten, Christelijke en niet-Christelijke, één zou den zijn, en verwierp dus de gedachte van een Christelijken veldtocht, aan alle voor gaande plannen ten grondslag liggend, In eenigszins gelijken geest bewoog zich de bekende abbé de St. Pierre. die in den aanvang der achttiende eeuw leefde. Zijn projecten voor den eeuwigen vrede nemen een bijzondere plaats in de geschiedenis van wat men noemen kan de vredesbeweging in. Niet alleen toch Het hij de enge gedachte van een vereeniging van Christelijke vor sten varen, maar het door hém ontworpen plan stelde zich op een hreedere basis dan alle voorgaande; vertoonde voor het eerst de sporen eener werkelijke internationale gemeenschap. Op het oogenblik. dat de in ternationale handel nog geenszins de ont wikkeling bezat van tegenwoordig; dat de verkeersmiddelen slecht waren en de onze kerheid van vervoer groot was, durfde de Abbé de St. Pierre het aan om te denken aan internationale kamers van koophandel, die aan den door hem gedachten Volken bond nauv zouden zijn verbonden. Ware zijn Volkenbond tot stand gekomen hij ware te Utrecht gevestigd geweest, onder leiding van eer Senaat, die daar. binnen de wel- omwalde muren van dien tijd, zou hebben gewoond, veilig tegen alle aanslagen, die, de St. Pierre duchtte. Zijn Volkenbond zou een executie-leger hebben gekregen, paraat en geoefend, ten dienste van den Senaat om te trekken daarheen, waar overtreding van de voorschriften of van de bevelen van den Volkenbond viel te straffen. Een Volken bond dus, in den geest van super-gezag, ge lijk men dien zich tegenwoordig juist niet denkt. Niet uit deze plannen is de tegenwoor dige Volkenbond geboren, maar uit de prac- tijk zelf. Want het is merkwaardig om waar te nemen, dat toen in den aanvang der ne gentiende eeuw een georganiseerde vredes beweging ontstond eersi in Amerika, daar na in Europa, zij zich eigenlijk van alle denkbeelden van statenorganisatie en Vol kenbond afwendde, en zich wierp op meer gedeeltelijk indirecte middelen als daar zijn arbitrage en bemiddeling eenerziids, ontwa pening anderzijds. Totdat de groote oorlog de treffende les heeft geleerd, dat in een samenleving, door internationaal politiek wantrouwen vergiftigd, ontwapening, oo wel ken grondslag ook. tct de onmogelijkheden behoort: dat internationale arbitrage te allen tijde effectieve kracht zal missen zoolang men niet de absolute zekerheid heef', dat een arbitrale uitspraak ook zal worden nagevolgd In den oorlog zeiven is de kreet aangeheven voor internationale Sta- tenorganisatie: Wilson heeft die kreet over genomen als het laatste, het sluitstuk van ziin b"kende veertien punten, en zeker is het aan ziir pe-soonltike" invloed te danken dat de conferentie der GealFec'den te Pa rus, d:e over de vredesvoorwaarden beraad slaagde, de schepping van den Volkenbond in haar programma beeft opgenomen Zoo is in 1919 de Volkenbond ontstaan Hij is gerf'ondvest op een grondverdrag yan een 26-tal artikelen, een grondwet, die nog minder dan de grondwet van welken Staat ook in alle mogelijke geva'Ien kan voorzien. Dit grondverdrag is niet minder dan een grondslag voor den Volkenbond in zijn eer ste periode. He* is den Volkenbond zei ven om zich geleideü'k uit te bouwen, om den onvolledigen a-beid van ziin samen stelling te vervolledigen: om een groefer arbeidsterrein tot zich te 'rekken Den Vol kenbond is door de natuur der dingen een polifiekt taak toevertrouwd: de taak om te voorkomen, dat oorlogpn ..beslissen in ifocpkïllon. die 'usscb"o zón ledpn ontstaan. De Vo1k"'t>ond beeft Z'ebrelf mof rfr-ot" keaekf en ('ver een tweede f„-k gosoVanen* d?e van ï«ta,o-*:enale n-gan!<-->fi-» „nn ver keer Vaji van arfw'derogoT.ng van eron^-v„„t,„r* en wa* vevfo». f„e<!o1wv do c«a»„n to eega' va't. Do tr.e'-o->-t Z-> O-oa'or, loo-on V-U-O n'oiiwe aonavatoo d - Vo1ker>knnJ n-odig beoft om d"n erbaft o*J deze fwoetedige taak voortvloeiend« to' stand te brengen. ding etaat daar- b" tevoren vast. De Volksbond ral in bet volbrengen van deze tweaWge taak, een reuzentaak el'- on zichzelf sfaeb's d„n sla gen. indien bii de boerbikk:r,g '-r"gf over ket vort)ouwen var do rnansokkeid- bet ver trouwen van do mi'tioenen. die be^oor-m tof de Staten, welke zijn leden ziin. Regelingen voor internationaal verkeer, voor hygiëne, voor financieele en economische maatrege len zijn te treffen; zijn te perfectionneeren, dank zij den arbeid van eerste daartoe aan gewezen deskundigen; slechts dan zullen zij in de praktijk ten volle effect sorteeren, indien zij worden nageleefd, omdat bij de genen, die ze moeten naleven, het gevoel en de zekerheid bestaat, dat zij nuttig zijn en ingegeven door de wet der noodzakelijk heid. Een beslissing op politiek gebied kan. hetzij docr den Raad van den Volkenbond, hetzij door een der uit zijn midden benoem de commissiën, hetzij laatstelijk door het Hof van den Volkenbond te 's-Gravenhage, worden gegeven en worden aangehoord met al de autoriteit die deze verdient, zij zal slechts dan rust in dt door een ge schil verhitte gemoederen brengen, indien de overtuiging aanwezig is, dat deze be slissing is gegeven op gronden van bil lijkheid en recht, en met geen aüder doel dan datgene te doen. wat voor de hechtheid der internationale samenleving het beste is. Een dergelijk vertrouwen in den Volken bond is niet te verkrijgen zonder kennis van zijn wezen en van zijn arbeid. Er zijn in ons land niet minder dan elders, te velen, die nauwelijks weten, wat het grondverdrag van den Volkenbond behelst: wat hij tot dusver heeft gedaan en heeft bereikt. Laten diegenen, die achterbleven met te vervullen van wat ook voor hen een plicht mag heeten. zich dat bedenken op dezen 18 Meidag, die door de Ver. v. Volkenbond en Vrede, het centrale lichaam in ons land voor de verbreiding van de kennis van den Volkenbond, tot een algemcenen Volken bondsdag wordt bestempeld. En laten zij zich op dezen dag voornemen om in die leemte te voorzien en zoo spoedig mogelijk! Sociëteit „St. Bavo". Esperanto 8 uur. Proza en Poëzie, S uur, R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Bestuur „A. R. K. A.", 8 uur. Federatie. 8 uur. Jaarvergadering „Eer en Deugd", 8 uur. Ledenvergadt ing Smedenpatroons, 8 uur. Vertrouwensmannen Metaalbewer kers, 8 "ur R.K Bakkers. 8 uur St. Josephsgczellengebonw. Jansstraat 59. Repetitie zaCersgezellen. half 9 uur Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert van half 8 tot half 9 uur Patronaatsgebouw. Tevlernlein. Vergade ring R.K. Middenstandsvereeniging, afd. parochie H Joannes den Dooper. half 9 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vorr onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond, R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hotlandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 1-2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Ord, St. Franciscus. Aanvragen ook vooi niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeelii g Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef 14141 Op 16 Mei 1927 werd in staat van faillis sement verklaard W. J. Vlietstra, directeur van een Naamlooze Vennootschap wonende te Zaandam. Rechter-Commissaris Mr. Dr. W. F. M. Schutte. Curator Mr. C. van Sprang Op 17 Mei werden in staat van faillise- inent verklaard: C. Kras Kzn. eendenhou der en brievenbesteller, wonende te Volen- dara, gem. Edam, Noordeinde 222, Rechter Commissaris Mr. Dr. W. F. M. Schutte, cur. Mr. P. Tideman alhier A. Buys, koopman in meubelen wonende te Zaandam, Zuiddijk 225, Rechter-Commis saris Mr. Dr. W. F. M. Schutte, Cur. Mr. A. Bruch alhier A H Theones, vroeger reiziger, thans koopman in ongeregelde goederen, wonen de te Haarlem, De Genestetstraat 2. Rechter commisaris Mr. W. F M. Schutte Cur. Mr. K. A. F. J. Pliester De N. V. Haarlemsche Stoomververij en Chemische Wasscherij Julius Wulff Co, gevestigd te Haarlem, Helmbrekersteeg 6 en 8 Rechter Commissaris Mr Dr. W. F. M. Schutte, Cur. Mr. K. A. F. J. Vis Opgeheven werd het faillissement van K. Medema, los werkman, wonende te Haar lemmermeer, Leimuiderdijk 340, Cur. Mr. Dr. W. P. Vis. Opgeheven werd het faillissement yan de Handelsvennootschap onder de firma te aZandam, Zuiddijk 225, Rechter-Commis- del te Heemstede Curator Mr. F. van der Goot. Wij hier in Amsterdam en in Nederland, schrijft het „Hbl.", leefden in de waan, dat de hoofdstad sedert honderd jaar via Nieuwediep en sedert vijftig via IJmuiden met de Noordzee in verbinding staat. Dat is een illusie. In „The Sphere" van 14 Mei leest men, dat het wonder, dat de water staat in IJmuiden bouwt en waarvoor men de grootste bewondering heeft, Am sterdam met de Noordzee zal verbinden en dus een enorme tijdbesparing belooft, omdat het voor de schepen niet meer noodig zal zijn om het lange Schiereiland Noord- Holland te varen en door de Zuiderzee. Over de scheepskapieelen daar spreekt „The Sphere" niet en het vertelt zijn lezers ook niet, dat wij de hoofdstad wel een directe verbinding met de Noordzee moesten geven, omdat wij de Zuiderzee immers gaan afsluiten. Er staat nog meer fraai s onder deze plaatjes, van de groots'e sluis ter wereld, de deurkast aan de landzijde wordt verkeerd aangeduid, maar al te veel ineens van dit fraais durven wij onzen lezers niet vóór te zetten. De Scandinavische correspondent van het „Hbd." meldt Er is den laatsten tiid een zeer druk luchtvervoer van bloemen en aardbeien van Nederland naai Denemarken. De Deensche handelaren zijn zeer verontrust door deze concurrentie, die de hier anders bijzonder hooge prijzen zeer sterk drukt. De vracht van deze lichte watxn is vrij gering en de Nederlandsche exporteurs kunnen dus heel billijk leveren, de Denen srieken zelfs van dumping en verkondigen de meening, dat de Nederlanders hier een nieuw afzetge bied willen zoeken voor de Engelsche markt, die zij verloren zouden hebben Een deputatie van kweekers is gisteren bij den minister-president geweest om hun nood te klagen. Zij wenschten verhooging van het invoerrecht maar de minister moet daar geen ooren naar gehad hebben, veeleer gaf hij de wenk de loonen der tuiaarbei- ders te verlagen, de kweekers verklaarden echter dat deze niet zoo hoog waren. Het ergerde de kweekers in hooge mate, dat ook het Deensche vliegverkeer, dat door den Staat duchtig gesubsidieerd wordt, hun den strijd om het bestaan bemoeilijkte; voor een verhooging van de vrachtprijzen op dc Deensche luchtliin zou de minister wel te vinden zijn, maar daardoor wordt slechts ae invoer uit Duitsctiland getroffen, het vervoer uit Nederland zou er nie' onder lijden, veeleer neg toenemen, want de K. L. M kan niet gedwongen worden de tarie ven te verhoogen. Meer succes dan met hun protectionisti sche wer.schen hadden de kweekers met hun vrifhandelswenschen, namelijk een verlaging van de :nvoerrechten op glasruiten voor broeikassen. Met de belofte dat in overwe ging te nemen heeft de minister hen getroost Intusschen genieten de Denen van de Nederlandsche bloemen en aardbeien, die 's morgens gepiukt en om half een uit Ne derland afgezonden, om zes uur te Kopen hagen aankomen en dus 's avonds reeds op de tafels priiken ■■Hl Op T.O' dag 79 'lei hocot ue w. 7ustfr Christina, in de wereld Mej. Geertruida Janssen van Blitterswijk. haar Zilveren Pro- fessiefeest te vieren in het St. Elisabeth- gesticht, Groote Kerkstraat te Leeuwarden. Hedenmorgen vond te Noordwiik de plech tige consecratie plaats van de kerk, welke belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. Gisteravond te kwa.t over zeven arri veerde Z D. H. do Bisschap per auto uit Haarlem De drie nieuwe kerkklokken strooiden gedurende een half uur voor de aankomst hun meialen ge'uid over Noord wiik uit. Bij de pastorie had zich een groote me nigte belangstellenden opgesteld. Heden ochtend om half 8 begon de plechtigheid van de kerkconsecratie, waar'oe de geloovigen, als naar gewoonte. geen toegang bafdden». Deze plechtigheid werd verricht door Z. D. H. de Bisschop met assistentie van dr. Wagenaar, rector te Noordwijk aan Zee, vervolgens rector Braakman, rector van he gericht Groene- stein te 's-Gravenhage. oud-kapelaan te Noordwijk; kapelaan Schoenmaker uit H'l- legom crucifearius ad librum J. de Wit, oud-assistente te Noordwijk. ad mitram; rector Huf rector van het retraitenhuis te Noordwijkerhout; ad baculum. kapelaan Morsch, uit Hillegom; ad aspersorim, kape laan J. Veeger uit Lisse; ad oiredium. ka pelaan var Schaik uit Noordwijkerhout; cantoris, kapelaan W. Nijssen alhier en pa ter Odilo van Ethen O. F. M. Te 11 uur ongeveer ving de Hoogmis aan Als presbyter assistens fungeerde de Hoog Eerw. Deken van Leiden. P. L. Dessens; als troondiaken de HoogEerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt en de Zeereerw. pater Keijsers, rector van het St. Willibrórd college te Kaiwijk aan den Rijn; als diaken van de H. Mis pastoor G. Waterreus uit Noordwijkerhout; als subdiaken pastoor H. Quant uit Noordwiikerhout; als coremonia- rius secretaris J. M. van der Tuiin. Na afloop van de H. Mis hield Z. D. H. de Bisschop een toespraak. De plechtigheid werd door zeer veel geloovigen bijgewoond. Vergadering van aandeelhouders en spaarders. Door het voorloopig comité'van actie voor Amsterdam en omstreken, was gisteren avond in het Dominicuspatronaat te Am sterdam een vergadering belegd van aan deelhouders en spaarders der Ned. Spaar kas voor Katholieken, met het doel de be langhebbenden in te lichten omtrent het gebeurde met deze Spaarverzekering en in te lichten over de te voeren actie Het woord werd gevoerd door mr. J. Tonino, die de juridische zijde van de kwes tie belichtte, en den heer W. Hammecher te Nijmegen. Na opening door den voorzitter van het voorloopig comité, werd het woord verleend aan den heer Hammecher. Naar aanleiding van de balans van 1924 was deze voor het eerst met de N. S. V. K in relatie getreden. Spr. ondervinding met de bestuurde-en noemde hij niet van de aan genaamste. Spr. noemde eenige feiten, waar uit bleek, dat de toestand niet gezond was. Verschillende malen heeft spr. gepoogd met het bestuur in relatie te treden en grie ven te bespreken. Hij heeft herhaaldelijk gecorrespondeerd, maar het beoogde resul taat, inzage van de balans van 1925, werd niet bereikt. Spr. heeft zelfs britven geschreven, waar- in grove beleedigingen voorkwamen met de bedoeling het bestuur der N. S. V. K. te tarten tegen hem een vervolging in te .stel len; dit is niet gebeurd. Toen spr. inzage vroeg van de beschei den en boeken, wat volgens de statuien het recht is van iederen spaarder, werd hem op onheusche manier de deur gewezen. Van de Katholieke pers, vervolgde de heer Hammecher, is weinig of geen mede werking ontvangen. Ingezonden stukken van spr. werden geweigerd; ook advertenties werden niet geplaatst. Ook toen spr. optrad namens ongeveer 20 personen was 't resultaat nihil. Op de vraag aan de Verzekeringskamer of het de bedoeling was, de verzekeringswetten op zijde te stellen en aldus onrust te verwek- den onder de Spaarders, werd geantwoord; ambtsgeheim. De heer Hammecher zeide te kunnen mededeelen, dat de commissarissen redenen hadden den heer Haazevoet gerechtelijk te vervolgen, hetgeen om verschillende mo tieven niet is gedaan, welke motieven spr. dedeft concludeeren dat zij ook gelden voor de spaarders, leden van den kleinen bur gerstand in hoofdzaak. Daarna werd het woord gegeven aan mr. Tonino, die eerstens een uiteenzetting gaf, over de Verzekeringskamer, die nu de N. S. V. K. beheert. De verzekeringskamer is een rijksinstel ling, om de verzekeringsmaatschappijen te controleeren. Zij heeft het recht adviezen te geyen aan de maatschappij, die, bij niet voldoende opvolging gepubliceerd mogen worden. Een Mij. moet jaarlijks den finan- citelen toestand bekend maken. Indien noo dig, neemt de kamer het beheer over, zoo als bij de N. S. V. K. nu het geval is. Als de kamer voorziet dat de maatschappij niet aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen, brengt zij rapport uit aan de rechtbank, het geen ongeveer gelijk staat me een aanvrage om failliet-vcrkiaring. De wet vordert dat de kamer zoo spoe dig mogelijk rapport over den toestand der betrokken Mij. uitbrengt. De kamer voert nu het beheer; wat staat nu den spaarders te doen? Volgens de wet heeft de verzekeringska mer de bevoegdheid schadevergoeding te vorderen, indien gebleken is dat het bestuur een wanbeheer heeft gevoerd; dan worden gelden, die niet uit de winst zijn getrokken, salarissen enz., teruggevorderd, evenals schenkingen die de beirokken Mij. heeft ge daan. Spr. behandelde daarna de mogelijkheid van de vorming van een steunfonds, waar toe commissarissen en directie pogingen zouden kunnen aanwenden. Spaarders hebben het recht schadever goeding te vragen van den Staat, indien de verzekeringskamer niet aan haar wettelijke verplichtingen heeft voldaan. Spr. heeft ech ter niet genoeg gegevens om hieromtrent een zekere uitspraak te doen. Spr. was echter overtuigd, indien de ge gevens juist zijn, dat de siaat in deze wel een moreele verplichting heeft. Naast deze civiele aansprakelijkheid staat de strafrechtelijke aansprakelijkheid. Deze bestaat als is vastgesteld, dat bestuur en commissarissen het beheer continueert dat gebleken is tot financieele schade te leiden en geen voorzieningen treft, die de toestand noodzakelijk maakt. Gevangenis dreigt het bestuur, als het handelingen doet of daartoe medewerking verleent, die tegen de statuten indruischt-n. Spr. oordeelde het zeer nuttig maatrege. len te treffen om meer gegevens te verzame- lij die dienen kunnen om de aanspraken der spaarders kracht bij te zetten. Tot die maatregelen behooren o.a. de vorming van een algemeen comité van actie, aandrang om inlichtingen van de Verzekeringskamer, vorming van een steunfonds. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruim gebruik gemaakt. Gevraagd werd o.a, wat de reden was van den tegenwoordigen toestand. De heer Hamecher antwoordde, dat dit zeer moeiliik is na te gaan, wegens het ont- I breken van gegevens. Zoo is niet duidelijk 1 hoe de post extra winst van 97,000 op een der balansen is te verantwoorden. Na langdurige discussie werd tenslotte het voorloopig comité met algemeene stem- men tot vast comité gekozen. STATUTEN, De „Staatscosrant" komt de gewijzigde statuten van de R.K. School vereeniging, alhier. Op het Zondag 1.1. gehouden examen voor dipl. C. van den Nederl. Bond tot het Red den van Drenkelingen, gehouden te Utrecht, 1 waaraan 20 leden van divere Brigades deel- namen, slaagden er 8, waaronder 4 van de H. R, B. t. w. Mej. C. Kuyt. de heeren Administratie NASSAULAAN 49, J. Brandt, C. Wiedijk, L. v. Luiiken. Een schitterend resultaat voor Haarlem. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 19 Mei 1927, 's avends van half 8half 9 uur, door den heer George Robert. 1. Passacaglia, J. S. Bach. 2. Largo, G. F. Handel. (Op verzoek). 3. Variaties op; „The harmonious blacksmith". Hadel-Karg-Élert. 4. Improvisatie. 5. Twee Koraalvoorspel n. 6. Pastel III, S. Karg-Elert. Gisteravond heeft de R.K. Kruideniers- bond haar propaganda-avond gehouden. De opkomst was bevredigend en nadat de heer Van Beek, bondssecretaris. zijn inleiding had gehouden, werd met de vergadering van ge dachten gewisseld, hetgeen tot resultaat had, dat 5 nieuwe leden z,ch lieten in schrijven, zoodat de afdeeling thans telt 9 leden. De eerstvolgende bijeenkomst is by den heer Strijbosch. Jansweg 29. op Maan dag 23 Mei, zoodat degenen die Dinsdag avond verhinderd waren te komen, alsnog welkom ziin. Wederom is een brandende sigaar gewor pen op een zonnescherm,, tin van perceel Gr. Houtstraat 79, waarin de zaak is ge- westigd van de firma Caspar Hiddink. Gisterenmorgen was op het Z. B. Spaar ne een de»- damesleden van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" aan het oe- fenrceien. Tegenover de BronsteeVaart, waar en baggermolen ligt werd een lichter losgelaten om op den wind naar den oever te drijven, op het oogenblik dat de roeiste»- met haar wherry „heel best" passee-de. Mede tengevolge van den sterken wind kon de wherry niet tijdig passeeren, met het gevolg dat de boot door den lichter naar den oever werd gedreven. De roeister kon op het laatste oogenblik op den wal sprin gen, de mede inzittende echter, de skiffeur Cox, raakte echter beklemd tusschen den over en den lichter. Gelukkig bekwam hij échter slechts een lichte kneuzing aan het been. De wherry werd geheel ingedrukt en- vernield. De wet legt ook den slager verplichtin gen op. Zij 't dat het een „versche" of een ,.bevrcren"-slager is, hij heeft zich aan de gestelde bepalingen te onderwerpen. De bekende sinds meer dan 30 jaren be staande Vleeschhouwerij van den heer J. L. Roest aan den Zijlweg had sinds ge- ruimen tijd achter de .versche" een „kou de" gelegenheid, die thans door den heer J. Cobelens, timmerman en aannemer te Santpoort in een aan de eischen van de wet, en meer dan dat, voldoenden winkel heeft herschapen. De „bevroren-winkel" voldoet aan alle hygiënische eischen en waar de firma uit stekende kwaliteit aan prompte bediening paart, zal deze „Nieuwe Onderneming", zoo luidt de naam, zeker wel de sporen van de „moeder-zaak" drukken. Succes! Gistermiddag had op de Alg, Begraaf plaats aan de Kleverlaan de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer S. J. v, Beest van Andel, in leven Commissaris cfer Ned. Handels- en Landbouwbank, directeur der Nachtveiligheidsdienst en Controle, com missaris van den Onderl. Mij. van Verzeke ring de Nederlanden. Bij de groeve waren o.m. het college van commissarissen der Ned. Handels- en Land bouwbank, de heer L. Lam, mede-directeur der Nachtveiiigheidsdienst en controle, de heer T. Verschoor, directeur van de Ned. Handels- en Landbouwbank en de Onderl, Mij. van verzekering de Nederlanden, Het woord werd gevoerd door ds. J. W. Siertsema, verder door namens het college van commissarissen en directie der Ned. Handels- en Landbouwbank den heer J. v. d. Plas. De heer T. Verschoor, sprak namens den heer Lam, d irecteur van den Nachtveilig- heidsdienest en Controle. Een zwager van den overledene dankte voor de laa'"'e eer, den doode bewezen. De actie der naConalist'sche partij in Po len. Invtl in de bureaux van de „Naionale wacht." Bij de behandeling van de Vakvereeni- öingswet was de Britsche Arbeiderspartij weer aanwezig. Doumergue en Briand door de Universi teit te Oxford tot doctor in de rechten be» noemd. De Sovjet-regeering heeft den Britschen gezant te Moskou een nota overhandigd in» zake den inval in de Acros-gebouwen. De Koninklijke Familie is gistermiddag te Amsterdam gearriveerd, om haar iaar- lijksch bezoek aan de Hooidsiad te brengen. H. K. H. Prinses Juliana is opgenomen als broeder in de illustre Lieve Vrouwe broederschap te 's-Hertogenbosch. Nog steeds zijn de vermiste vliegers Nungesser en Coli niet gevonden. Wel is een vliegtuig drijvende gevonden, doch dit bleek de gezochte „Witte Vogel" niet t« zijn. Ingediend bij den Indischen Volksraad ij de begroo'.ing voer Ned.Indië 1928. Verschenen is het jaarlijksch verslag bc- treilende de economische positie van Seri- De landraad te Meenes (N.-I.) heeft twee rebellen ter dood veroordeeld wegens moord op twee politieagenten. De Rijksmusea in 1926. Oud-minister Colijn naar Indië. Zija plannen. De aldeeling Nederland van de Inte-ua- ticnale organise'ie van landbouwers, dient een klacht in bij onze regeering over do samense'ling der Nederlandsche delegatio in die organisatie. Drama in een hotelkamer te 's-Graven» hsge. Een jonge man en een meisje werden er met doorschoten hoofd gevonden. Ingediend is de Capitulantenwet. Gepubliceerd wordt, thans de Amster- damsche melkvoordrachL Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen 1 worden opgestoken om 9.22. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Mei: Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te Madrid. Laagste barometerstand 752.1 m.M. te, Isafjord. Verwachting: zwakke, veranderlijke wind gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk drooj weer, nachtvorst, warmer over dag. Tegen J. B. is procesverbaal opgmaalo terzake het invoorraad hebben van ster'»ci i drank zonder vergunning. Dertien flessc'iei! gedeltelijk met sterken drank gevuld, wer den in de woning van B. in beslag genomen oNutttfst - «r*» - v'V;v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1