IS THANS GEVESTIGD TELEFOON 34 LOTTGERING BE bloemendaal. GR. HOUTSTRAAT 5a BEVERWIJK. Jver 3en meier. Enlcele weken "geleden z!Jn AALSMEER. VELZEN-NOORD. IJMUIDEN-OOST. HOOFDDORP. HEEMSKERK. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. HALFWEG. HAARLEM. Garnizoen Haarlem. Oorlog tegen den Vliegenden Winkel in het Gem. Concert gebouw van 1820 Mei. ioi9/16 83 80 195 180 I 235 95 181 329-30 1243/2 120 257 173 159/2 376 169 81/4 64V2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De strijd in Nicaragua. BURGERLIJKE STAND. Staking aan de draadnagelfabriek. Jubileum Jhr. J. Teding van Berkhout. Anti-SteradwangpartiJ. WETEN voor plisseerert en stoppage t nog 2 personen deswege tot 8 dagen gevan. Mariavereewging. Gisteravond hield j genisstraf veroordeeld, de Mariavereeniging een ledenvergadering Daarom wordt op verzoek deze waar in het K.S.A.-gebouw onder voorzitterschap schuwing nog eens herhaald en aan de van mevr. Tromp-Bertram. huurders geraden zich liever tot B. en W. De presidente opende de vergadering met ?e "enden met verzoek de aansluiting te hpvnrriprpn wnnf r i o wslnrnritc var» nr»rfo_ ten welkomstwoord, waarna zij met voldoe' ning constateerde, dat zich wederom eenige nieuwe leden hebben aangemeld. Spr. be dankte de leden voor hare medewerking. Een der voornaamste punten van de agenda was de bespreking van den landdag, welke op Hemelvaartsdag te Heemstede wordt gehouden.Deze landdag belooft een grootsche demonstratie te worden voor de roomsche drankbestrijding. Het programma is reeds in dit blad gepubliceerd doch ten overvloed herinneren wij er even aan, dat om half elf in de parochiekerk van den H. Bavo aan den Heerenweg te Heemstede een plechtige Hoogmis wordt gecelebreerd, waaronder een predikatie over de drankbestrijding wordt ge houden. Des middags om 2 uur vindt de groote middagvergadering plaats in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Bij gunstig weer wordt de meeting op een lommerrijk terrein in de nabijheid gehouden. Voor muzikale opluistering wordt gezorgd, terwijl het ook de bedoeling is om een optocht te organiseeren. De deelneemsters uit Beverwijk voor zoo ver zij de reis per trein willen doen, kunnen tich aanmelden bij mej. Tromp, Koning straat. Zij, die zich bij het tietsclubje willen aansluiten, kunnen zich opgeven bij mei. v. d. Koek, Peperstraat. Het vertrek is be paald op 9 uur 's morgens. Na afhandelihg van dit punt werd mede gedeeld, dat zich een groot aantal leden heeft aangemeld voor de tooneelclub. De oprichting hiervan is dus een feit. Hierna werden de plaatjes uitgereikt voor de novene, welke voor de drankbestrijding door het geheele land wordt gehouden. Bij de verloting, welke nog gehouden werd, waren de volgende dames de gelukki gen mej. de Witmej. Veenboer mej. Maanhorstmej. Dam en mej. Scheerman. De vergadering werd met een dankwoord door de presidente gesloten. bevorderen, want de waterprijs van onge veer 0.25 per week behce't toch ook voor een arbeidersgezin geen overwegend bezwaar te zijn en deze kleine wekelijksche contributie is zeker veel beter te dragen dan de gevangeniss rai. die de een of an dere overigens zeer fatsoenlijke vrouw of man misschien zou oploopen voor een han deling, waarvan het groote kwaad niet wordt ingezien. Vuilnisauto. Door B. en W. is beslo pen om te beginnen met Donderdagmor gen geregelden vuilnisophaaldienst te la'.en beginnen voor één keer per week in de buurt Vijfhu zen. Verleden week werd langs den Akeraijk een gedeelte van den Meidoornweg, Sloterweg en de Badhoeve laan een proefrit gehouden. Vrijwillige landstorm. Uit elke afdce- ling van den bijzonderen vrijiwilligen land storm in deze gemeente zijn een of meer drietallen aangewezen om deel te nemen aan de korpsschietwedstrijden, welke op 21, 25, 27 en 28 Mei a.s. te Amsterdam zui len worden gehouden. Aan den gouden medaillewedstrijd mo gen uit deze gemeente deelnemen de na volgende vrijwilligers: W. M. Roodzant, N. van der Eist, A. A. Verbeme, J. van Leeuwen, Th. van der Geest, M. B, Be nard, H. Verkerk en A. van Leeuwen, ter wijl als reserve hiervoor zijn aangewezen: A. P. Biesheuvel. J, M. van der Eist en M. de Rijk. Vele landstormers uit deze gemeente hebben reeds te kennen gegeven aan de weds rijden te zullen deelnemen. Een groot aantal fraaie en doelma'ige prijzen is beschikbaar gesteld. O.a. heeft de heer Olivier te Hoofddorp een nieuw „Gazelle'-rijwiel voor dit doel geschonken Ernstig ongeluk, In den toestand van den 78-jarigen N. B. aan den Sloterweg alhier, die van een wagen is gevallen met een versplinterd been werd opgenomen en naar een ziekenhuis werd overgebracht, is nog weinig verandering gekomen. Als er nog kans is op volkomen genezing van het been. dan is het wel te verwach ten, dat dit nog geruimen tijd zal duren. Aanrijding. Het dochtertje van den landbouwer v. d. Sch. geraakte spelender wijze onder een auto. Erins'ig gewond is DE EEREPOORT IN DE BREESTRAAT. Het ontwerp van de eerepoort, welke tijdens de herdenkingsfeesten in de Bree- straat zal worden geplaatst, nabij het Sta tionsplein, is thans gereed gekomen. Met middenvak van de poort, die een doorrijhoogte heeft van 4.50 M., is 9.40 M. breed en wordt geflankeerd door 2 torens ter hoogte van 12 M, bij een breedte van 1.60 M. in het vierkant. Ter weerszijden komen twee zijstukken waardoor het front de volle breedte van de straat zal omvatten en dus van huis tot buis zal reiken. De poort zal in 15 kleuren worden be- scivlderd. Het middenvak bevat als hoofdmotief, set wapen van. Beverwijk, geflankeerd doer symbolische voorstellingen van handel nijverheid, verkeer, land- en tuinbouw en veilingwezen. Op de torens symboliseeren 3 korena ren de welvaart. In de zijstukken worden verwerkt de wapenschilden va» de graven Floris V Jan I. Het geheel is ontworpen door den Heer Laurent Bleeker, alhier. AANGIFTE LEERLINGEN R.K. FRÖBELSCHOOL. De aanmelding van leerlingen voor de rinnenkort te openen R.K. Fröbelschool lan de Koningstraat moet plaats hebben op Donderdag 19 Mei a.s. in het Zusterhuis, 'eoerstrapi 44. Zij, die hij de oude school aan de Hob- icrstraat als Icrling staan inkschreven, be hoeven niet opnieuw te worden opgege- •en. De kinderen moeten bij de toelating fen leeftijd van 3 jaren hebben bereikt. Kinderen, wier ouders in Wijk aan Zee I :n Duin woonachtig zijn kunnen voorlon- I >ié ook worden aangegaan. Zeer waar- 'chimlijk zullen ook dezen op de school ge ile atst worden. Men gelieve bij de aanmelding het trouw- ioekje en het va/ccinebewijs mede te bren- en. J V Voor den afbouw der kerk. Door de I R.K. Sportvereeniging „W.F.C" was Zon- I iagmiddag een voetbalwedst-fji uitgeschre- I 'en tegen „Santpoort" waa-van de recetten lestemd waren als bijdrage voor den af- tr.uw van onaa parochiekerk. De Harmonic „St. Cecilia" verleende haar nedlewerking. Er was een groot aantal toeschouwers laar het teddein gekomen, daa-onder merk- eu vrij cvp den Zeer Eerw. heer Pastoor en 'en Welcerw, heer Kapelaan, alsmede het rerkbestonc en andee vooraanstaande per- r 'onen. Om 3 uur deed Pastoor Homuller den af- rap, waarn* de wedstrijd, onder vroolijke nuzick, een aanvang nam. De wedstrijd had een uitstekend verloop. V.F.C. bleef in de meerderheid en won met LI, waardoor de medaille haar eigendom verd. Het was een geoede gedachte van W.F.C. mi dezen wedstrijd te organiseeren. Wel- icht vinden aanleiding, om dit voorbeeld op I urn gebied te volgen. H. v. d. Kwast; 22 en 27 K. Visser; 23 ,T. de Heij; 26, 31, 32 B. Doeven. Aankomst eerste duif 11 u., 46 min., 13 sec. Aankomst 32ste duif 12 u„ 46 mon., 20 sec. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". Mandagavond hield onze afdeeling van bovengenoemden bond een vergadering in het Palronaatsgebouw. De voorzitter heette de talrijk opgeko men leden van harte welkom, inzonder den heer A. L. Vollaerts, onzen districtsbe stuurder. De notuten werden onveranderd goedgekeurd. Daarna bracht de controle-commissie ver slag uit van 's penningmeesters gehouden beheer, hetweik keurig in orde werd be vonden. Vervolgens werd de viering van het 10-ja- rig bestaan besproken en een commissie be noemd tol regeling van de te organiseeren feestelijkheden. Nadat de hoofdbestuurder nog een op- kelen van de rondvraag gebruikt gemaakt hadden, werd deze gezellige vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, gaat de afdeeling feestvieren, zooals ze te voren nimmer gedaan heeft. Zorgen en moeiten zuilen n>et gespaard worden, om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen. Ieder lid moet zich daarom verplich ten mede te werken. R.K. Kies vereeniging .Recht en Orde". De algemeene vergadering wordt gehouden op Vrijdag 20 Mei a.s 's avonds 8 uur n. t. in Hotel De Groot te Hoofddorp. De agen da vermeldt; 1, Opening. 2. Notulen. 3. Me- dedeelingen. 4. Inlichtingen omtrent de Ge meenteraadsverkiezing. 5. Korte rede van den heer H. Koning. 6. Behandeling agenda van de Provinciale Kieskring Velsen met de volgende motie: De R.K. Kiesvereeniging in de Provinciale Kieskring Velsen, in algemeene vergadering bijeen op Zaterdag 4 Juni 1927 te Haarlem; „Overwegende dat thans door het Pro vinciaal Electrisch bedrijf van Noord-Hol land aan verschillende gemeenten electri- citeit wordt geleverd tegen eenhidsprijzen, welke abnormaal uiteenloopen. tengevolge waarvan enkele gemeenten tegenover an dere onevenredig zwaar worden belast; spreekt de wensch uit. dat ter bevoegder plaatse zoo spoedig mogeliik een regeling worde getroffen, waardoor de zwaarder be laste gemeenten ten aanzien der Electrici teitslevering verlichting van lasten zullen zullen verkrijgen," en gaat over tot de orde van den dag, 7. Uiteenzetting van he nieuw Kiesregle ment. 8 Bespreking daarvan, 9. Korte rede van den heer H. "an Schooten. 10. Rond vraag en sluiting. efezen waren er, cTie zeer goed op de hoog- I te waren en zoo kregen wij den eindindruk: j le. de naam „Tentoonstelling" is geca moufleerd, het is hier niet anders dan een Verkooping; 2e. de Handel wordt zoogenaamd toegelaten in te schrijven, doch de Directeur gunt niets of houdt een slag om den arm; 3e. de verkoop - en dit tracht men al leen te bereiken geschiedt uitsluitend aan particulieren; 4e. in de volop uitgegeven en verspreide geïllustreerde tekstboekjes prijken fijne mo del-meubelen, welke evenwel voor het publiek als blinddoek moeten dienen, welke niet verkocht worden en alle Tentoonstel lingen van dezen Vliegenden Winkel mede- reizen, 5e. deze Vliegende Winkel zoekt, die terreinen voor zijn prooi uit, waar in de Omgeving veel Villa s en Landhuizen staan. Toen ons Bestuur deze wetenschap had opgedaan, was het besluit weldra genomen, n.l. een gecombineerde actie op touw te zet ten tegen dezen Vliegenden Winkel, nog wel van een Rijksinrichting. We behoeven thans niet verder uit te weiden. Allereerst hebben we gemeend de aan dacht van Z. E. den Minister van Onderwijs op het ongewenschte van dezen Vliegenden Winkel in onze stad te vestigen en dato 10 Mei verzonden wij aan den Minister een tele gram, waarin o.m. het volgende werd gezegd: le. Rijksrietvlechtschool, goed vakonder wijs bevorderend, heeft uiteraard onze volle sympathie. Propagandatentoonstelling in belang rietwerk-industrie kunnen nuttig zijn. 2e. Begrijpen dat superieure werkstukken niet vernietigd kunnen worden. Echter het vele inferieure leerlingenwerk schaadt, in dien verkocht wordend de bonafide vakkun dige industrie en hare werknemers. 3e. Betreuren tegenwoordige directie niet voorbeeld voorgangster volgt, verkoopingen prganiseerend voor Nederlandschen handel in Noordwclde zelf, waardoor ook enorme kostenbesparing: transport goederen,1 lossen, vervoer van station, huur Concertgebouw, reis en verblijfkosten directeur met zijn staf dagenlang in Haarlem, retourzending goede ren en emballage, reclamekosten, enz., waardoor voorstelling om Rijkskosten zoo doende te verminderen voor ons handels- menschen twijfelachtig is. 4e. Verkoopingen ter plaatse kan schade aan Industrie over heel Nederland verdee- len, terwijl deze nu streng gelocaliseerd wordt. Vakkundige waarde werkstukken moeten dan alleen door vakmenschen be oordeeld, niet door onvakkundig publiek. 5e. Onze rietwerkhandelaars hebben dén heelen winter personeel laten werken hen behoedend voor werkloosheid en Over heid voor uitkeeringen, zitten nu met groo te voorraden, hopend te verkoopen bij naderend zomerseizoen, (hans komt Rijks inrichting dit alles komend bedreigen. het kind opgenomen en op dokters advies, naar een Amsterdamsch Ziekenhuis ver voerd. Gouden huwelijksfest. Gisteren heeft J iet echtpaar Aiedsrs, wonende aan den I Ujjcsstraatweg, zijn gouden huwelijksfeest 1 jevierd. Van vele zijden mocht het ccht- >aar hartelijke blijken van belangstelling I mivangen. Des avonds bracht de harmonie „Sint lecilia" hun een serenade, waarvoor groote «langstelling bestond. - Ledenvergadering op avonds 8 uur, in de K.-K. Volksbond, I "kinderdag a.s., |;C. S, A. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen, 3. ngekomen stukken en mededeelingen. Verslag Gewestelijke Verg. 5. Benoc- ring 2 leden voor het nazien der boeken an de Bibliotheek. 6. Bespreking con- j ros Nijmegen. 7. Rondvraag en sluiting, Diefstal van -water. Er zijn bij bet j Ootd der politie klachten ingekomen ovet i ngeoorloofd tappen van water uit de pro- inciale wa erleidiag. Naar 't schijnt zijn nog niet alle woningen J 'e ke binnen 40 meter van de hoofdbu's liegen zijn, aangesloten, hoewel de ge- een te-verordening di: als een plicht voer. cbrijft voor e'ken huiseigenaar en nu komt let wel voor dat bewoners ergens in hun juurt de s'opkrarn van de waterleiding lipgraven en daaruit water tappan voor jichzelf en de buren. Het i9 duidelijk dat dit niet geoorloofd is, I venmin als het geoorloofd Is electrischen I room te gebruiken zonder dat dit loept Luch'reclame, Dinsdagmiddag circelde een vliegtuig op geringe hoogte boven deze gemeente om zooals weldra bleek, eenige duizenden slrooibiljelten uit te strooien over beemd en bosch. De krachtige Nocrd- Westewind blies, och arme. de bonte war reling van reclame-materiaal zoo oneindig ui een, dat het meerendeel der paperassen ver van hef dorp in de plassen en in de afgelegen polders terecht kwam. Ondertrouwd. 5. Vader en R. Frede- riks; G. van der S'aaij en G. y, Beusekom; W. Q. A, H,Modlich en J. L. Schollen. Gelrouwdr "A. G. van Scggeler. met' A. Konst; F. A, Berkemeier met J. M. P. Clavarix. Geboren: d. van G. M. F. Wsegman- Bruggcmeijer; d. van Th. M. Diependaal- v. d. Pu'ten.; z. van M. LammeM- van Deursen; d. van D. Vergers-Waalewijn; d. van A. C. Peperkom-Burger; z. van H. M. E. Metselaar-Voorderhaak. Overleden: G. Bernhard, Wed. W. Ever- hart, 56 jaar; H. Hamer, 59 jaar; W. H. J. Jansen, wed. H. Hordes, 77 jaar. Burgerl. Stand. Geboren: G. G. van der Wijden— de Wit. d. Ondertrouwd: H. van Roosenbeek en H. M. Duivesteijn. Get'ouwd: H. F. Peeeters en A. A. Schenk. C. J. Hillenaar en E. M. War merdam. Overleden: J. H. Heerooms 62 j. H. J. Kamp. 54 j. Ledenvergadering B, G. V. Gister avond vergaderde de B. G. V. in hotel „Vreeburg". Na de gewone punten van be handeling afgedaan te hébben, werd over gegaan tot verkiezing van een leiedr en een secretaris. De heer H. Beets, reed3 eenigé weken belast met de leidihg, werd thans officieel als directeur benoemd. Mej. T. Me- net werd gekozen als secretaresse. Beslo ten werd. dat bij de wedstrijden te Imui den op 6 Juni a.s, de heeren-afdeeling zal uitkomen met hoogrek en springtafel, de damesafdeeling met lage brug en tramplin- paard oefeningen. De vereeniging zal niet deelnemen aan de uit te voeren vrije oe feningen. Daarna werden de medailles, behaald bij de laatst gehouden onderlinge wedstrijden, uitgereikt. Van de dames ontvingen een me daille. H. Schiphorst, M. Berkhout en G. Vermeer, resp. 1ste, 2e en 3e prijs. De heeren A. v. Zadel, J. Trejjser en M. Beek, ontvingen medailles voor resp. le 2e en 3e prijs. Op Hemelvaartsdag zal een fietstocht ondernomen worden naar de Kagerplassen en café „De Vink". S% Nederland 1919 1015/g 5% Nederland 1923 'O'9/16 4'/, Nederl 1917 Ö95/8 4M> N. 1. 1926 B. 963/8 6".' N.-l. 1923 D.. '019/ie HolL Lloyd 49 Oude Vaart 83 dito Gem. Eigend 82 1 i Mij, „Nederland".. 194 Scheepvaart-Unie 1961/2 Rotterd. Lloyd 791 4 Paketvaart 2351/2 Oude Boot931/4 Hol!. Stoomboot ®83/4 Jurgens gew. '811/2 Nederl, Kunstzijde 3321/o Maecubee 1253/4 Holl. Kunstzijde 1183/4 Koloniale Bank 2553/4 Indische Bank 173 Cert. Handel Mij,.. 1591 /4 Reso dito 15934 Phoenix120 Geconsolideerde 2313/4 Kon Olie 377 U S. Steel 1703/8 Marine comm. 8s/16 Marine pref. 44x/16 H. V. A. 7613/2 Java Cultuur 393 Vorstenlanden 1 7 91/4 Actions id. 164 Poerwoderjo 1 221 4 Oude Deli 477 Senembah480 Deli Batavia535 A'dam Rubber 3581ji Scrbadjadi 3503/2 s'lau 171b Allied Sumatra 1081 2 Oostkust 26212 V. I. C. 0222 Deli Bat. Rubber 283 Dordtsche Petr. 3583/ Southern Rails '263/4 Union176 1 Anaconda 94 Wabashgg Sursum-Concours. Als aanvulling van ons bericht in het nummer van Dinsdag 17 dezer kunnen w nog mélden, dat gdurende de aubade aan bet gemeentebestuur het tram- en rijverkeer zal worden stopgezet. Bij de aubade zullen worden uitgevoerd het Oude „Wilhelmus", „En Avant les Cara- pagnards" (marsch) en „Nun danket allen Gott". Dc concourscommissie verzoekt het pu bliek en de leden van deelnemende ver- ecnigingen zich te onthouden van vernie ling van het natuurschoon en van andere baldadigheden, daar onmiddellijke verwij dering van het terrein het gevolg hiervan zal zijn, nog gezwegen van de kans, dat 't prachtige andgoed Elshout, hetwelk slechts bij hooge uitzondering door de eigenaren voor 't publiek wordt opengesteld, voor al tijd daarvoor zou ontoegankelijk gemaakt worden. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „de Postduif" was de uitslag vanaf Noyon (Frankrijk), afstand 332.4 K. M.: 1, 2, 10, 11 J. P. Tienstra; 3, 4, 7, 12 Gebr. de Leeuw; 5, 8, 15 D. Baas; 6, 9, 13 M. Griffioen. Aankosmt le duif: 11 u, 47 min., 13 sec. Aankomst 15e duif: 12 u„ 3 min., 17 sec. Bij de gehouden wedvlucht door de Door den garnizoenscommandant alhisr werd hedenmiddag in het garnizoensbureau in de Infanterie-kazerne aanbes'.eed ten behoeve van de soldaten menages voor het tijdvak van 1 Juli 1927 tot en met 31 De cember d.a.v.: de levering van versch of bevroren rundvl/esch, gerookt- en pekel- spek. Ingekomen waren 3 biljetten. N.V. v. d. Sluijs' Vfeésch- en "Veehandel, alhier; versch holl. rudnvleesch 0.93 per K.G. en bevroren rundveesch 0.64 per K.G. Weddei, Rundvleesch Mij.. Ro'lerdam, bevroren buitenl. rundvleesch 0.60 9/10 per K.G. en Spek 0,69 8/10 per K.G. A. Meijer, Paul Krugerstraat alhier, bui tenl, bevroren rundvleesch met been 0.57 7/10 per K.G. en versch Holl. Rundvleesch met been 0.75 per K.G. Onder dezen titel schrijft het bestuur der Middenstandscentrale: Een der eerste handelingen der Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggen de Gemeenten, welke eind November 1923 was opgericht, bestond uit een verzoek d.d. 30 November aan B. en W. van Haarlem, om het verkoopen door „vliegende win kels" in het Gem. Concertgebouw te ver bieden, wijl juist op dat oogenblik weder om een vliegende winkel er zijn tenten had opgeslagen. B. en W. zegden toe, in den vervolge voor dergelijke doeleinden het Gem. Concertge bouw niet meer te zullen verhuren. En het College hield woord! Totdat thans in 1927 de Directeur der Rijksrietvlechtschool uit Noordwolde in Friesland het Gem. Concertgebouw in han den wist te krijgen voor zijn z.g. Tentoon stelling van werkstukken dier school, welke evenwel in wezen niets anders is dan een verkapte „Vliegende Winkel". Weken en weken geleden kregen de voor zitter en de secretaris der Middenstands centrale bezoek van den directeur der Rijksrietvkchtscbool, den heer P. A. Hen driks. Hij gaf een uitlegging van het doei zijner school, goed vakonderwijs te geven in de rielwerkindustrie, een doel dus, dat ons niet anders dan sympathiek kon en mocht stemmen en dat wij verplicht zijn te steu nen. De directeur vertelde verder, dat hij nu, ten einde propaganda voor deze school te maken, de werkstukken der leerlingen zou willen exposeeren en om de artikelen niet meer naar Noordwolde behoeven terug te zenden, zou hij ö"zelve aan de handelaars bij inschrijving, 50 pet. beneden fabrieks prijzen, willen verroopen. Mocht er iets overblijven, wat de handel niet wenschte, dan zou het publick die paar overgebleven en incourante dingen kunnen koopen. Zoo doende behoefde alleen de emballage naar Noordwolde te worden teruggezonden. Laten wij eerlijk bekennen, dat wij tegen over deze uitlegging van zaken en bij een zoodanige uiteenzetting, niet onsympathiek stonden. Hoeveel bedraagt de gezamenlijke waar de dezer artikelen vroegen wij den direc teur verder. O, hoogstens tusschen de 2000 en 2500. Wij vroegen toen hij het einde van ons onderhoud den directeur het bespro kene op schrift te willen stellen, ten einde de zaak in het bestuur der Middenstands centrale te kunnen bespreken en te over wegen op welke wijze wij onzen steun zou den kunnen verleenen. Dit toegezegde schrijven bleef weken uit én bereikte ons eerst op 30 April, alzoo 18 dagen voor den aanvang der verkooping. Deze vertraging maakte ons achterdoch tig, en werd verstrekt door het gelukkig ge sternte van een ander bestuurslid, dat de Postduiververeeniging,,de Luchtpost" was kwestie van den beginnen af door een zeer de uitslag vanaf Noyon (Frankrijk), afstand 332.4 K. M.: 1, 5, 7, 18, 19 J. Wilderom; 2 G. Visbeen; 3 en 12 Gebr. v. d. Doel; 4, 9, 10, 28 Gebr. Maas; 6, 11, 20, 29 en 30 Joh. Tjalma; 8, 14, 16 L- Westmaas; 13 en 21 W. Spiering; 15 zwarten bril bezag Wc trokken op informatie uil en de ons verstrekte inlichtingen waren zeer ongun stig. Daarop riepen we de rietwerkhandelaren uit Haarlem en omgeving bijeen en onder 6e. Praktijk toch heeft aangetoond, dat zoogenaamd voorkeur geven aan den han del misleidend is. Volgens Directie schrijft Handel altijd te laag in en dan volgt ver koop aan particulieren, waardoor onkos ten van aangenaam verblijf in Haarlem wei gedékt worden, doch ten nadeele bona fide handel. Wij zien dan ook in dit bedrijf niet anders dan „vliegend winkelsysteem." 7e. U bedenke toch dat op zulke Ten toonstelling inferieur leerlingenwerk schuil gaat, benevens incourante artikelen en handel hiermede rekening moet houden. Men deelt pils mede, teneinde te dekken zeer goede ameublementen paradeeren, welke geïllustreerd tekstboekje opsieren doch niet verkocht worden en op alle ten toonstellingen te zien zijn. Dit typeert zoo juist vliegend winkelsysteem. 8e. Op school werken winteravonden voor zoogenaamd herhalingsonderwijs al- zoo na wettelijken arbeidsduur werklieden uit particuliere industrieën makend met prima grondstoffen goede v;erkstukken. Maar mag mét deze, de particuliere handel met zijn werknemers beconcurreerd en geschaad worden? 9e. Industrie en Handel veroordeelen deze methode van locale verkoopingen, gecamoufleerd door den naam Tentoonstel ling terwijl toch niet ontkend kan worden, en Handel deze Rijksinrichting niet be staan kan. IGe; Meer dan ooit is in ons land tijd aangebroken voor de Overheid om niets meer te schaden, te vernielen, kapot te maken, doch veleer vaderlandsche indus trie én handel, die liggen te zieltogen, met grootste zorgvuldigheid gaan bevorderen beschermen en culiiveeren opdat voor heele bvolking vroegere welvaart werkere. Wij hopen, dat uwe Excellentie alsnog zal verbieden op tentoonstelling in Haar lem 19 en 20 Mei aan particulieren te ver koopen, waardoor wij niet gedwongen wor den het Haarlemsche publiek te waarschu. wen tegen het hatelijke karakter dezer on derneming en tegen de vele producten van het leerlingenwerk, onder verschillende goede schuil gaan. Uwe Excellentie'begrijpt dat onze taak is belangen van bona fide handel te be schermen. De Minister van Onderwijs zond ons daarop een Regeeringstelegram, waarin Z. E. ons mededeelde, dat de Handelaars het recht blijven^ behouden om den dag vóór de opening aankocpen te doen tegen gereduceerden prijs. De overblijvende arti kelen zullen door den Ontvanger der Re gistratie publiek worden geveild. Ik acht, zegt dc Minister, de belangen van den Middenstand door dezen maatregel vol doende verzekerd. Het spreekt vanzelf, dat het Bestuur der Middensandscentrale op dit telegram rea geerde en wel, door den minister mede te deelen, dat thans worden verkocht 59 serre- ameublementen en totaal 989 stuks artike len. waarbij 230 fauteuils van pitriet. Deze atfaire maakt hier den handelaars, die bun magazijnen vol voorraad hebben zitten, van dezen winter gefabriceerd en die nu verkocht moeten worden, zoowel als hun werknemers, tijden lang broodeloos en wij moeten dan ook tegen een dergelijke gestie van een Rijksinrichting krachtigst protesteeren. Dergelijke verkoopingen van leerlingen werk behoeven in Noordwolde te geschie den, waar dan de heele rietwerkhandel uit Nederland kan komen koopen en inschrijven Afschrift dezer telegrammenwisseling werd gezonden aan Z. E. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, van wien wij tot op dit oogenblik geen antwoord moch ten terugontvangen. Op 12 Mei 1.1. verzonden wij een schrij ven aan den directeur der Rijksrietvlecht school, waarin wij mededeelden, dat wij groote bezwaren hadden tegen deze voor genomen verkooping en dat hij in Haarlem de Middenstandscentrale tegenover zich zou vinden. Op 13 Mei hadden wij een onderhoud met den secretaris der gemeente Haarlem, wien wij mededeelden (de burgemeester was uit- stedig) dat wij tegen dezen Vliegenden Win kel in het Gom. Concertgebouw met alle kracht zouden ageeren Door de werknemers in dienst der hande laars in rietwerken te Haarlem en omgeving, is het volgende verklaard: 1. Onze patroons hebben ons werk ver- '015/s 99 5/8 963/8 «019/X5 433/4 764-5 394 1803/2 160 1243/4-5 476 480 507exd. 3483/2 348 176 l093/2 261 2243/2 283 358' 124 1753/2 18 MEI EERbït LAA"3IE KOERc KC 'S BERLIJN PARIJS BRUSSEL EENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO 1 BAZEL 1 1 NEW-YORK ROME 1 PRAAG WARSCHAU k 59.36 9.80 34.75 35.— 12.14 66.90 66.70 64.55 48.10 2.503/4 13.70 7.45 28.— LONDEN, 17 Mei. (V. D.). Uit Managua wordt gemeld, dat bij een gevecht tusschen Liberalen en Amerikanen twee Amerika nen werden gedood en verscheidenen ge wond en zes liberalen werden gedood. schaft, óók in slappe tijden, hebben ons daardoor behoed tegen werkloosheid, zij zitten thans met hun voorraden, welke in dit seizoen verkocht moeten worden, ten einde ons in dienst te kunnen blijven houden; 2. De zoogenaamde verkoop-tentoonstel ling van leerlingenwerk, welke in het Gem. Concertgebouw zal gehouden worden, schaadt en bedreigt ook, in niet geringe mate, onze belangen als werknemers; 3. Het is daarom, dat wij haar ten sterkste afkeuren en onzen stad- en gewest- genooten Vfrzoeken er noch iets te koopen, noch zelfs een bezoek waardig te keuren. Naar aanleiding van het bovenstaande der Middenstandscntrale voor Haarlem en Om liggende Gemeenten geeft het Bestuur der Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen te ken nen, dat het onwetend is geweest van de werkelijke bedoeling dezer Tentoonstelline, zoodat het den leden verzoekt, het desbe treffende artikel in het Maandbericht van Mei niet te beschouwen als een aanbeve ling. Daar volgens de overtuiging van deskun digen op dit gebied, de artikelen niet alle volwaardig zijn «n een leek niet steeds in staat zal zijn, dit te beoordeelen, meent het bestuur dan ook, den leden niet te mogen aanbevelen, artikelen op deze tentoonstel ling te koopen. Getrouwd: 17 Mei: W. C. Groenings en II. van Det. Geboren: 13 Mei: z. van C. J. Straver Vink. 14 Mei: d. v. G. W. Cannegieter Kop. 15 Mei: d. van B. J. v. de Vel den—van Roon. 16 Mej; z. van M. Ja cobsv. d. Berg. z. van A. G. L Lykles Tjaarda. d. van E. van Amerongen Dingsdag. z. van J. BloemzaadWinkler. Overleden: 16 Mei: J. W. Adelaar, 80 j., Z. B. Spaarne. Onder een 20-tal draadtrekkers en spij kermakers, werkzaam aan de N.V. Haar lemsche Draad- en Draadnagelfabriek aan den Phoenixweg, is hedenochtend een sta king uitgebroken, aangezien het uurloon is teruggebracht van 60 op 50 ct. Het accoord- loon is echter gehandhaafd. De vakorganisaties hebben Zaterdag avond j.l. overleg gepleegd, waarna is be sloten, dat indien de loonsverlaging zou ge handhaafd blijven, de staking zou doorgaan. Men heeft getracht de directeur der fa briek, de heer Miedeman, die sinds eenige dagen in het buitenland vertoeft, telegra fisch te bereiken, hetgeen niet is mogen ge lukken. De bedrijfsleider had geen machti ging de verlaging tegen te gaan. Onder zeer groote blijken van belang stelling vierde Jhr. J. Teding van Berkhout, oudste directeur van de Haarlemsche Bank- vereeniging zijn zeventigsten verjaardag. 's Middags werd ten zijnen woonhuize een receptie gehouden, waar velen hun opwach ting kwamen maken. Donderdagavond a.s. wordt in een der zalen van „De Kroon" een voorstelling ge geven voor Commissarissen en personeel van de Haarlemsche Bankvereeniging. Door de Anti-Stemdwangpartij is voor den gemeenteraad de volgende candidaten- lijst samen gesteld: 1 G. Oversteegen, 2 J. A. Petersen, 3 J. Hamelink, 4 J. Smit, 5 J. H. v. d. Horst, 6 mevr. C. J. Koster 7 H. F. van Bodegraven B. H. Wernik, 9 P. d Reyger, 10 G. Looyen, 11 Mej. J. J. Koster, 12 J. Antonisse, 13 J. Hoogland, 14 mevr. A. Oudolf-Hoogland, 15 J E van Lemel, 16 P. F. W. van Gro ningen, 17 K. de Graal, 18 mevr. T. Over steegenv. d. Molen. 444e STAATSLOTERIJ. Trekkinz van Dinsdaz 17 Me» 5e Klasse 2e Lijst. Hooce prijzen. 972 2289 3954 20852 1000. 1143 6971 7442 9241 17929 400. 4341 10754 200. 404 2312 3800 8760 8883 13514 14480 16876 ƒ100. Prijzen van 70. 22 82 403 533 662 903 1124 1140 1199 1292 1233 1358 1694 1798 2053 2336 2365 2580 2641 2784 2797 2847 2900 3153 3247 3348 3378 3564 3843 3872 3924 4307 4399 4462 4558 4886 5371 5375 5448 54S8 5519 5632 5702 5703 5853 6113 6292 6305 6456 6572 6703 6931 7032 7193 7369 7415 7536 7795 7801 7805 7929 8121 8136 8264 8351 8371 8554 8574 8597 8729 8846 8892 8942 8959 8978 8986 8988 9003 9979 10201 10221 10875 10964 11112 11326 11400 11401 11502 11623 11710 12043 12461 12476 12702 13038 13246 13486 13631 13780 13947 14021 14031 14096 14098 14180 14191 14321 14475 14755 14774 15130 15334 16101 16411 16622 16933 17128 17253 17291 17776 17884 17912 17938 18073 18120 18265 18369 18439 18471 18703 18756 18816 18893 19077 19135 19214 19222 19245 19663 20047 20124 20219 20255 20393 20593 20602 20732 20800 20872 16463» 109® 163Ï 2616! 32131 3915J 4940 5695 6443 7233 7817» 85191 8923 9ssa 11122 11802 13327 14059 1461 f 16453 17863 18866 18S39 19546 20442 L, - irtCSL' 2 20 34 72 115 187 218 237 295 304 315 344 355 435 554 590 596 631 635 650 67? 715 724 868 921 934 978 983. 1028 1039 1185 1191 1237 1417 144? 1462 1463 1484 1505 1617 1651 1682 1732 1781 1818 1887 1982 2024 2058 2090 2105 2135 2198 2210 2260 2297 2391 2399 2424 2471 2512 2526 2554 2586 2646 2684 2799 2834 2871 2883 2908 2952 2968 3069 3086 3095 31ó6t 3174 3178 3262 3424 3446 3459 3463 3467 3566 3671 3684 3753 3773 3775 3823 3844 3909 3973 4073 4078 4085 4110 4117 4119 4121 4132 4143 4155 4169 4217 4318 4358 4369 4377 4406 4427 4516 4584 4585 4503 4682 4743 4785 4801 4825 4826 4848 4879 4882 4901 4955 4992 5062 5057 5116 5196 5255 5336 5386 5387 5393 5452 5484 5486 5516 5572 5586 5622 5643 5672 5694 5770 5775 5839 5862 5904 5928 5947 6015 6061 6085 6119 6147 6156 6220 6226 6245 6270 6310 6397 6401 652? 6536 6560 6686 6748 6810 6858 686?j 6905 6957 6980 6984 6989 7008 7090j 7133 7170 7216 7223 7273 7298 7300» 7443 7451 7467 7511 7534 7592 7606. 7615 7627 7692 7715 7785 7792 7815 7827 7901 7918 7987 8022 8088 8135 8169 8199 8217 8249 8251 8331 8350 8434 8451 8455 8458 8500 8505 8560 8565 8586 8631 8690 8716 8719 8773 8868 8897 8921 9019 9078 9163 9234 9327 9353 9448 9490 9513 9525 955? 9595 9691 9725 9774 9893 9971 10031) 10047 10063 10094 10256 10318 10354 10455 10463 10514 10527 10539 10556 10636 106-10 10708 10733 10870 10914 10947 10972 111.34 11182 1121Ó 11333 11379 11433 11448 1144? 11462 11513 11566 11578 11597 11601 11603 11606 11642 11657 11673 11680 11718 11858 11874 11955 12221 12276 12336 12353 1241 Oi 12431 12465 12554 12559 12585 12698 1270? 12711 12756 12784 12938 12965 13017 13023 13061 13090 13092 13220 13249 13265 13318 13339 13349 13351 13362 13390 13394 13433 13443 13470 13472 13505 13579 13584 13605 13608 13612 13632 13709 13727 13740 13703 13793 13874 13878 13931 14085 14297 14367- 14381 14423 14457 14489 14542 14653 14671 14687 14709 14738 14751 14855 14889 14929 14931 14984 15068 15096 15108 15124 1513$ 15175 15206 15301 15317 15329 15338 15382 15404 15489 15509 15597 15609 15651 15749 15825 15877 15970 15996 16046 16119 16147 16152 16158 16225 16321, 16338 16365 16497 16521 16538 16558 16617 16618 16539 16640 16652 16709 16729 16735 16780 16785 16837 16S55 17277 17354 17361 17411 17532 17566 17612 17624 17673 17691 17736 17868 17908 17954 17986 18002 18018 18092 18098 18134 18216 18240 1S246 18281 18313 18317 18380 18404 18429 18442 18449 18459 18485 18516. 18530 18614 18640 18677 18801 1SS4I 18854. 18917 18924 19022 19055 19131 19154 19187 19188 19202 19226 19248 19299 19345 19411 19436 19465 19560 19577 19692 19698 19872 19895 19910 19945 19956 20059 20093 20105 20117 20141 20180 20194 20234 20235 20253 20270 20315 20410 20431 20465 20536 20561 20684 20838 20856 20893 20904 20923 20953 20956 5e Klasse le Lijst: 4467 4753 beide met 70;' 7542 met 70 m.z. met niet: 14484 m.z. 14483. TELEFOON 10771

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2