Zomersproeten Sprutol. Bij alle Dropten. Wat zal hi) er mee doen? v. De actie der nationalisten in Polen. Een inval in het bureau van „De Nationale Wacht". De Italiaansche Luchtvaartbegrooting met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tsjang Tso Lin president of dictator? Onder de Radio-berichten: De Soviet-regeering heeft aan den Engel- schen gezant te Moskou een nota overhandigd, in verband met de huiszoe king in het Acros-gebouw. Bij de behandeling der Britsche Vakvereeni- Sdngswet was de arbeidersfractie gisteren weer aanwezig. Doumergue cn Briand door de Universiteit van Oxford tot doctor in de rechten be noemd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prinses Juliana broeder van de lllustre Lieve Vrouwe Broederschap. De reis van oud-minister Colijn naar Indië. De opbrengst der Rijksmiddelen Mgr. F. J. H. Evers 12l/2 jaar hoofdaalmoezenier. LUCHTVERKEER. DE VLUCHT OVER DEN ATLANT. OCEAAN. Wat i» het lot van Nungesser en Coli? FINANCIËN. De Zaanlandsche Bank. Parochie St. Franciscan van Assisië. UIT ONZE OOST. De stranding van de Tjileboet. UIT ONZE WEST. Suriname in 1926. ver- dwijnen spoedig door een pot FEUILLETON. De strijd tegen bet communisme. Nadat eerst de „Figaro" zijn ergernis had gelucht over het feit dat toen de verschil lende afdeelingen der Kamer een commis sie moesten kiezen om het verzoek tot het opheffen der parlementaire onschendbaar heid van de vier wegens opruiing aange klaagde communistische Kamerleden te on derzoeken, slechts enkele leden aanwezig waren, vaart thans de „Temps" vrij heftig uit tegen de zorgeloosheid der Parlemen tariërs, die waren weggebleven. Om half drie Vrijdagmiddag waren de elf Kamerafdeelingen, die elk 50 tot 53 leden tellen, bijeengeroepen. Maar in geen der afdeelingen was men voltallig opgekomen. Het grootste aantal leden in één afdeeling bedroeg 19, dus niet eens de helft. In een andere afdeeling waren slechts vier van de vijftig leden verschenen. Daarentegen wa ren de socialisten en communisten op hun qui-vive en bijna allen opgekomen. Het re sultaat was dan ook dat van de elf leden, waaruit de commissie is samengesteld, de meerderheid tegen het opheffen der immu niteit is: zes tegen drie en twee twijfelaars. De „Temps" meent dat er geen veront schuldiging is voor dit absenteisme. Toen de députés hun traktement van 15.000 fres. op 27.000 fres. en daarna van 27.000 fres. op 45.000 fres. wisten te brengen, gaven zij als reden op dat zij geen bijbaantjes meer wenschten, daar zij zich juist volkomen aan hun mandaat wilden wijden. Sedert minister Sarraut zijn alom toege juichte rede in Constantine hield, waarin hij het communisme Frankrijks vijand noem de, treedt de regeering met groote energie tegen de communisten op. Zij doet haar plicht, zegt de „Temps", maar het parle ment doet niet den zijnen. De regeering is op haar post, maar de Kamerleden zijn elders. En het blad meent dat men nu geen recht meer heeft te klagen over „inertie" der regeering, nu de Kamerleden zoozeer in breke gebleven zijn en voor den vijand zijn gedeserteerd. Duitschlands ontwapening. In een beschouwing over de taak en de toekomst der rijksweer, zoo meldt de Duit sche radiodienst, komt de rijksweerminister tot de conclusie dat de rijksweer tegen woordig niet meer in staat is de rijksgren zen te verdedigen. Dit is, zegt hij, een on duldbare toestand. Duitschland verlangt, in. dien de andere landen niet ontwapenen- ten aanzien van de landsverdediging moreel het recht zijn vrijheid van handelen te her nemen. Het is de taak der buitenlandsche politiek het tijdstip daartoe vast te stellen Munitie gevonden. '"fel een boschje bij Remscheid vonden wandelaars een aantal mauser-pistolen, 100 pistoolpatronen, 100 geweerpatronen, hand en kogelgranaten. Men vermoedt, dat dit krijgstuig is overgebleven uit de gevechten van 1920. I Vervolging van Duitsche Rijksdagen. De rijksdagcommissie voor de regeling 9er werkzaamheden hield zich bezig met een groot aantal voorstellen tot goedkeu ring van strafvervolging van rijksdagleden. De commissie kwam ten opzichte van bijna alle gevallen ook ten aanzien van een overtreding der verordening op het verkeer met motorrijtuigen door den afg. v, Bismarck tot het besluit, de gevraagde goedkeuring niet te verleenen. Slechts in één geval werd zij gegeven, n.l. op grond van een brief van den rijksminister van financiën tegen de völkischen afgevaardig den Henning wegens „belastingsabotage". Rusland en Estland. Ustland heeft den vertegenwoordiger van staan met gemeenteraadsverkiezingen; de kansen toch voor de regeerende partij van Pilsoedski zouden zeer slecht staan. Deze nationaal democra ische strijdorga nisatie, waartegen de politie thans haar slag heeft geslagen, moet in verhouding s aan met het aan Pilsowski vijandige fas- cis ische z.g. „kamp van Groot-Polen", Juist dezer dagen was het een jaar ge leden, dat maarschalk Pilsoedski zijn staa'sgreep (1214 Meil uitvoerde. Met eenige ongerustheid wo. Jt in de regee- ringspers, zoo meldt de „Times"-corres- pondent te Warschau, in haar overzicht van iet afgeloopen jaar gewezen op de onmis kenbare teleurstelling van de arbeiders en den overgang van de soc.-partij. die na de Mei-revolu'ie Pilsowski als bevrijder aan hing, tot een waakzame oppositie. Een nieuwe spoorlijn RomeNapels. De aanleg van de nieuwe spoorwegver binding Rome-Napels, welke de „diret- tissima" wordt genoemd, nadert zijn vol tooiing. Den 28en' October a.s.. op den jaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome, zal de lijn officieel worden geopend. De oude verb:nding via Cassina en Capua werd sedert lang ondoeltreffend geacht. De nieuwe weg vermindert den duur van het traject van vier ii vijf tot slechts 3'A uur. De lijn loopt over den vermaarden Via Appia, waarlangs eertijd» de overwinnende legerscharen zoo vaak de stad der keizers naderden, daarna langs Cis'erna, Sezze Kompano, Formia en Vico. In het geheel wordt door veertien tunnels gereden en worden zeventien stations aangedaan. Voor de toeristen is de nieuwe lijn even eens van beteekenis, daar tal van belang wekkende punten gemakkelijker te berei ken zijn, o.a. het Forum Appij, Sapc di Posilipo, met zijn herinneringen aan Virgi iiu», de Volturno, die de veldtochten van Hannibal heeft vereeuwigd en Baia, het schoone badplaatsje bij Napels. De Italiaansche luchtvaart begrooting aangenomen. De Senaat heeft zijn zittingen hervat, De voorzitter, Tittoni, deelde mede, dat Prins Eugenio, Hertog van Ancona, de zoon van den Herog van Genua (neef des kenings), in verband met het bereiken van den meerderjarigen leeftijd, zitting neemt in den Senaat. Mussolini diende daarop bij den Senaat in het wetsontwerp inzake de recruteering en de ontwikkeling van officieren voor de luchtvaart. Hierop volgde een debat over de luchtvaartbegrooting, Het woord werd gevoerd door Balbo. onder-staatssecretaris voor de luchtvaart, die sprak over de lucht verdediging en de recruteering der lucht vaart. Hij deelde mede. dat de luchtvaart zou samenwerken met de artillerie-afdee- lingen voor den afweer der luchtactie, welke beide diensten ender één commando zijn gebracht. Hij verklaarde dat Italië zijn luchtvloot zoodanig moet organiseeren, dat het land op dit gebied onafhankelijk wordt Hij legde er den nadruk op dat Musselm er naar streeft de vloot uitsluitend te doen bestaan uit Italiaansche vliegtuigen. De begrooting voor de luchtvaart werd met 113 van de 127 ©temmen goedgekeurd, Het jubileum van den Spaanschen Koning. Onderscheidingen en am nestie. Ter gelegenheid van zijn regeeringsjubi- leum heeft de koning verscheidene vooraan staande personen in den adelstand verheven en aan een aantal gevangenen amnestie ver leend. Macdonald te New York- Ramsay MacDonald is te New York aan- gekomen na drie weken te Philadelphia ziek te zijn geweest, In een interview uitte hij ring door Engeland van hef bewind ie TTan- kau. De burgeroorlog in China. Gisteren en vandaag zou er volgens den correspondent van de „Morning Post" te Pe king een conferentie worden gehouden in het hoofdkwartier van de Ankoeotsjocn (het Noordelijk leger), waaraan o.a. Tsjang Tso Lin en Tsjang Tsoeng Tsjang zouden deelnemen en waar de hervorming der re geering zou worden besproken. Ook zou daar de vraag aan de orde worden gesteld of het mogelijk is Tsjang Tso Lin candidaat te stellen voor het presidentschap of een dictatorschap, teneinde eenheid in het op perbevel te krijgen tot voortzetting van den veldtocht tegen de communisten. Er is nog geen beslissing genomen of men Feng Joe Ilsiang, den z.g. Christen-generaal, ten Wes ten van Hankau zal aanvallen, of men den aanval op het Zuiden zal richten of dat Tsjang Tsoeng Tsjang zal worden gesteund tegen Nanking, waar Tsjang Kai Sjek een regeering heeft gevormd. Het heet volgens een draadloos bericht uit Hankau, dat Feng er in geslaagd zou zijn Honaufoe in te nemen, dat op 175 K.M. ten W. van de hoofdstad der provincie Honan, Kaifeng, ligt. Zooals gisteren gemeld, zijn de troepen van Tsjang Kai Sjek een offensief begonnen tegen de Noordelijken en hebben zij Poekau, dat tegenover Nanking ligt, bezet. Het doel van dit offensief is, naar Sir Percival Phil lips uit Sjanghai aan de „Daily Mail" meldt, een nieuwe poging om zich van Peking meester te maken. Er waren daarvoor de vorige week op groote schaal toebereidselen getroffen en zoowel te Nanking als te Tsjin- kiang (beneden eerstgenoemde stad aan den Jangtse gelegen) was een aanzienlijke troe penmacht bijeengebracht. LONDEN—VICHY. Onder groote belangstelling der spoor wegautoriteiten is de nieuwe Pullman-trein LondenVichy ingewijd. De „train-bleu" vertoont met zijn zeven groote rijtuigen, als salons ingericht, groote overeenkomst met de „Noordster", den Pullman-trein Pa rijsAmsterdam, welke onlangs is ingewijd Ook hier maakten tal van gasten, onder wie vele Engelschen, de eerste reis mede, en waren tal van feestelijkheden georganiseerd. De trein neemt in Boulogne sur Mer de om acht uur 's ochtends uit Londen ver trokken reizigers c-p, en is om elf uur 's avonds in Vichy. In Parijs hebben de rei zigers Wi uur den tijd, daar de trein dan via de ceintuurbaan van de gare du Nord naar de gare de Lion rijdt. Zaterdag ston den aan alle stations menschen te wachten om het luxe wonder te zien voorbijgaan. HET PROCES-DAUDET. Het Hof van Cassatie heeft het door Léon Daudet en den directeur der „Action Fran- caise" ingediend verzoek om revisie van het vonnis van het Assisenhof der Seine, waarbij beiden wegens laster van den taxi chauffeur Bajot werden veroordeeld, ver worpen. Het Hof was van oordeel dat de nieuwe door Daudet in het geding gebrachte getui genissen geen nieuw licht op de zaak wer pen, bovendien nauwkeurigheid missen en in strijd met de vroeger reeds vastgestelde feiten zijn. Na de uitspraak had geen enkele betoo ging plaats. 3e Sowjet-regeering een memorandum doen de meening, dat hoewel het wetsontwerp toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de verplichtingen van Estland tegenover den Volkenbond vóór die, voortspruitende uit een eventueel non-agressic-verdrag met de Unie van Sowjet-republieken, zullen gaan. De onderhandelingen zijn daarop op nieuw afgebroken. De Nationalisten in Polen. Naar dé correspondent te Warschau van bet „Berl. Tag." meldt, heeft de recherche een inval gedaan in de bureaux van de nationalistische organisaties „De Nationale Wacht", waarbij beslag werd gelegd op re volvers en handgranaten, materiaal voor het vervaardigen van gasbommen, benevens op ledenlijsten en de geneele correspon dentie. De politie vielen belangrijke brie ven van generaal Jozeph Halier en andere nationalistische leiders in handen. Aan de hand der gevonden lijsten wer- 3en nog verschillende huiszoekingen en ar- ree'aties gedaan. In het geheel zijn 20 per sonen gearresteerd. De nationalistische pers meent, dat de inval in verband zou wordt uitgelegd als een gebaar van aikeu- op de vakvereenigingen aanzienlijk gewij zigd was, het een onrechtvaardigheid bleef voor de arbeiders en een oorzaak voor klassenstrijd. Hij weigerde zich over de huiszoeking bij de „Arcos" uit te laten en zeide, dat de conservatieve politiek onbekwaam was om het Russische vraagstuk op te lossen. Sacco en Vanzetti. Te New York loopt het gerucht, dat Char les Evans Hughes, de oud-minister van bui tenlandsche zaken, door den gouverneur van Massachusetts zal worden benoemd tot voorzitter eener commissie van onderzoek betreffende de zaak Sacco en Vanzetti. De betrokkene ontkent officieel iets van dc zaak te hebben gehoord. Engeland en Hankau. Men meent te weten dat Basil Newton, die Erich Teichmann als vertegenwoordiger van den Britschen gezant te Hankau ver vangt, teruggeroepen is. Deze beslissing DE HALVE MAANTJES. De heer Chiappe, de nieuwe prefect van politie te Parijs, is met één slag populair geworden. Hij heeft dc vertegenwoordigers van de Bakkersorganisatie bij zich veree- nigd, en hun medegedeeld, dat de prijsver- hooging der croissants, de bekende halve maan-broodjes, tot 35 centimes veel te hoog is. De prijs is dan ook weer op 30 centi mes vastgesteld. HAAR MAN VERGIFTIGD. Het Assisenhof te Laon heeft een Jonge vrouw, die had gepoogd haar man door ver giftiging om het leven te brengen, tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. De 28-jarige Gabrille Marchandise. echt genoote van een rijken grondbezitter te Esqueheries, was verliefd geworden op haar zwager, den jeugdigen Pierre Marchandise. Om zich van haar man te bevrijden had lij, buiten medeweten van haar minnaar om, tien dagen achtereen arsenicum in de koffie van den zich niets bewusten echtgenoot ge daan. Het vergift had echter niet den dood veroorzaakt, doch van den pas 30 jaar ouden man een menschelijk wrak gemaakt Zijn binnenkomen in de rechtszaal, op krukken bevend en misvormd, wekte af grijzen. Nadrukkelijk verklaarde hij zijn vrouw haar misdrijf niet te willen vergeven. EEN AMERIKAANSCH VERZOEKSCHRIFT. De draadloozc dienst meldt uit New York dat een groot aantal leidende Amerikanen een verzoekschrift hebben overhandigd aan den Poolschen gezant, waarin wordt opge gekomen voor een betere behandeling van de duizenden politieke gevangenen in de Poolsche gevangenis. De leden van ons Vorstelijk Huis zijn steeds Zwanebroeder geweest van de ll lustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's Her togenbosch. In 1918 werd Prinses Juliana, benoemd tot candidaat in de Koninklijke lijn, welke bevordering door Haar is aan genomen, Heeren Proosten en Broeders zul len aan H.K.H. lief 'orcfeïeeCen, een ziïvë-' ren lelie tusschen doornen, aan groen-zijden lint, en een oorkonde aanbieden. „Indische specialiteit". Naar aanleiding van het bericht, als zou de heer H. Colijn voornemens zijn, een reis naar Nederlandsch-Indië te ondernemen, hee?t de „Tel." zich tot hem gewend. De heer Colijn gaf de navolgende verklaring: „Inderdaad bestaat bij mij het voornemen Oost-Indië weer eens te bezoeken. Ik weet echter in het geheel niet, wanneer dit zal zijn." Gevraagd naar het doel van zijn reis, antwoordde de heer Colijn: „Ik heb een deel van mijn leven in Ned.- Indië doorgebracht en geld als Indische spe cialiteit. Daarom is het niet meer dan. na tuurlijk, dat ik behoefte gevoel, mij weer eens persoonlijk van de toestanden daar op de hoogte te stellen, nu het al meer dan tien jaar geleden is sinds ik Nederlandsch- Indië het laatst heb gezien." Meer wenschte de heer Colijn over zijn plan niet mede te deelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de eerste vier maanden van het jaar 1927 is 9.3 millioen boven J4 van de raming over het heele jaar. In deze 9.3 millioen is in begrepen een bedrag van 3.5 millioen, dat de rijwielbelasting in deze vier maanden meer opbracht dan 34 van de raming. De rijwielbelasting wordt, zooals men weet, nagenoeg geheel in het begin van het jaar betaald. Voorts is in deze 9.3 millioen mede in begrepen een bedrag van 3.6 millioen, dat de successiebelasting, waarvan het binnen komen om de bekende redenen zeer on regelmatig is, meer opbracht. Deze belde heffingen niet medegerekend, is dus het 34 der raming met 1.8 millioen overschreden, Mgr. F. J, H. Evers herdacht gisteren zijn koperen jubileum als hoofdaalmoezenier, In de kerk van den H. Jo.cobus, in de Parkstraat te 's Gravenhage, droeg de ju bilaris een plechtige Hoogmis cp. De feest- predicatie werd gehouden door den Z.Eerw heer J. J. J. Noordman, aalmoezenier. Des middags had een durkbezochte re ceptie plaats, terwijl des avonds in huize „Voorhout" een diner werd aangeboden door degenen, die met den jubilaris in ver schillende functies samenwerken. Aan dit diner zaten ook aan minister Lambooy en de oud-minister van Oorlog, jhr. G. A. A. Alting van Geusau, die het instituut van de 'geestelijke verzorging blijvend heeft in gesteld. Ondanks alle loopende geruchten is toch nog geen enkel definitief spoor van de Fran- sche Oceaan-vliegers ontdekt, alle nasporin- gen ten spijt. Wel heeft een draadloos station aan de Humber een bericht opgevangen van het Duitsche stoomschip „Max Weidtmann", waarin werd gemeld, dat dit een afgedreven vliegtuig had gevonden, maar een l,a.ter be richt meldde, dat het vliegtuig herkend was als een Britsch bombardementsvaartuig, thuisbehoorend in het vliegkamp in Norfolk, Het vliegtuig was op het Dogshead Sand nabij Skegness geland op 14 Mei j.L Hel vliegtuig is naar Kingslynn overgebracht. De motoren en instrumenent van waarde waren reeds gered. De bemanning was door een visschersvaartuig opgepikt. Zooals verwacht werd, naar Reuter seint, is Acosta, die met Chamberlin houder is van het wereldduurrecord, gekozen tot be- sfuu,^er. vai1 ^en Fokker-eendekker „Ame rica die den tocht New-YorkP-arijs zal beproeven. De bemanning van de „America" die Jhans voltallig is, bestaat uit den leider Byrd, den bestuurder Acosta en luitenant Moville als marconist-mécanicien. De Fransche consul-generaal heeft de pas poorten der bemanning van een visa voor zien, zonder hiervoor betaling te willen ont vangen. Reorganisatie-voorstellen. Een afschrij ving van 95 pet, op het aandeelenlrapitaai. Over 1927 wordt een batig saldo verwacht. Door de directie en commissarissen der Zaanlandsche Bank is tot crediteuren en aandeelhouders dezer instelling een mede- deeling gericht, waaraan wij het volgende ontleenen. Zooals bekend was de bank op 27 April 1926 door betalingsmoeilijkheden genood zaakt haar kantoren te sluiten. Nadat de surséance ongeveer een jaar heeft geduurd, heeft de uitkomst het bestuur, naar thans medegedeeld wordt, in zijn verwachtingen niet teleurgesteld. Niettegenstaande gedu rende 1926 onder zeer ongunstige omstan digheden werd gewerkt, leverde het bedrijf op zichzelf in dat jaar geen verlies op, doch liet zeifs een batig overschot. Wat het reorganisatieplan betreft, spreekt het vanzelf, dat aandeelhouders zich een bijna volkomen opoffering van het nominale' bedrag van hun aandeelenbezit zullen moe ten getroosten. Volgens het reorganisatie plan blijven zij slechts voor 5 pet. van dat nominaal bedrag aandeelhouders. Hun aan deden zullen 'n afzonderlijke serie (A) vor men, die zoowel bij winstverdeeling als bij liquidatie achter zuilen staan bij de aandee- len B, welke aan de tegenwoordige credi teuren zullen worden uitgereikt. Wat de crediteuren betreft, bevat het plan de volgende regeling: Vooreerst zullen alle vorderingen bene den 300 ten volle worden uitbetaald. De daarna overblijvende vorderingen, dus die welke grooter dan 300 zijn, zullen worden teruggebracht tot een veelvoud van 50, door in contanten te betalen het bedrag, waarmede zij een veelvoud van 50 over schrijden. De daarna overblijvende vorderingen zul len worden afbetaald: voor 50 pet. in con tanten, voor 3734 pet. in obligaties en voor 1214 pet. in aandeelen, als volgt: A. 50 pet. in contanten, waarvan 20 pet binnen 1 maand nadat de Koninklijke be williging zal zijn verkregen op de statuten wijziging, welke ter uitvoering van het reor ganisatieplan vereischt is. De resteerende 30 pet. in termijnen binnen 8 maanden daarna. B. 3754 pet. in obligaties, waarvan 3/5 een rente zal dragen van 4 pet. en 2/5 geen rente zal dragen, doch als uitgestelde schuld alleen opvorderbaar zal zijn voor zoover de afossing daarvan mogelijk zal zijn uit een daartoe volgens de gewijzigde statuten te vormen reserve voor aflossing van uitge stelde schuld. De allossing van het rentedragende deel der obligaties zal geschieden door jaarlijk- sche uitloting van minstens 45.000, voor het eerst in 1930. De aflossing der uitgestelde schuld zal geschieden serie-gewijs, d.w.z, de uitgestelde schuld wordt verdeeld in series van 5000. Zoo vaak de reserve voor aflossing van uit gestelde schuld een bedrag bevat, voldoende voor uitloting van een serie, zal tot afbe taling van een door nitloting aan te wijzen serie worden overgegaan. C. 1234 pet. in aandeelen serie B., welke bij de winstverdeeling en bij liquidatie pre ferent zullen zijn boven de aandeelen serie A. Voorspellingen omtrent de resultaten van het bedrijf wenscht het bestuur hier niet te doen. Wel kan het zeggen, dat het ook voor het jaar 1927, ofschoon het evenals 1926 voor een belangrijk deel nog be- heerscht wordt door de surséance, een batig slot verwacht, zij het ook, dat uit den aard der zaak een dividend over dit eerste jaar nog niet te verwachten zal zijn. 5 pet. Geldleening groot 75.000. Vanaf 5 Mei 1927 U de inschrijving open gesteld op een 5 pet. geldleening, groot 75.000 in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 100 pet-, ten laste van het R. K. Kerkbestuur der Parochie van 'den H. Franciscus van Assisië te Amsterdam. Het R. K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Franciscus van Assisië wenscht met machtiging van Zijne Heiligheid Paus Pius XI en Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur A. J. Callier, een 5 pet. geld leening aan te gaan, groot 75.000, De lee ning moet dienen voor het bouwen eener Bewaarschool, die in een groote behoefte zal voorzien, daar de Parochie pl.m. 1700 communicanten telt. De inkomsten en uitgaven van het Kerk bestuur leveren een batig saldo op, zoodat rente en aflossing der obligatiën volkomen gedekt zijn. Aan te vangen in 1928 zal 1000 per jaar worden afgelost, zoodat de leening een duur heeft van 75 jaren. Het Kerkbestuur behoudt zich echter het recht voor vanaf 1930 de geheele lee ning te allen tijde a pari af te lossen, dan wel vanaf dien datum de aflossingen te ver- grooten. ,De inschrijving is te Haariem open gesteld bij de Spaarnebank en bij de firma F. Th. Everard. Wat de kapitein der Tjikarang verhaalde, Uit Batavia wordt d.d. 16 April j.1. aan het Anetabureau te 's Gravenbage gemeld De telegrammen hebben reeds melding ge maakt van de stranding van den stoomer „Tjileboet" van de Java China Japan Lijn op een eilandje in de onmiddellijke nabij heid van Hongkong. De Tjikarang, het zus terschip van diezelfde maatschappij heeft met andere schepen assistentie verleend en een deel van de passagiers van het onfor tuinlijke schip overgenomen. Zondagmorgen 17 April is uit dit schip te Tandjong, Priok gearriveerd en hiervan heeft een vertegen woordiger van Aneta gebruik gemaakt om van den kapitein nadere bijzonderheden te vernemen van het gestrande schip. Kapitein Van Schermbeek kon niet veel hoopvol nieuws omtrent de Tjileboet geven, De positie van het schip is zeer gevaar lijk. Ten gevolge van de geweldige bran ding en het ruwe weer heeft het schip zoo veel te lijden dat ernstig gevreesd moet worden voor zijn behoud. Dinsdagavond 5 April omstreeks 9 uur heeft de schipbreuk plaats gehad. De kapi tein, de heer Timmermans, wiens tweede reis dit was, hij was tot voor kort nog eerste sturman aan boord van dc Tjikarang stond zelf met den derden stuurman op de brug: het was dik van mist en regen, ter wijl de zee onheilspellend te keer ging. Om zeven uur dien avond, aldus kapit tein Van Schermbeek, waren wij in Hong kong gearriveerd uit Shanghai. Omstreeks half twaalf bereikte ons het bericht van het vastloopen van de Tjileboet. Onmiddellijk hebben wij toen stoom gestookt en om 1 uur dien nacht voeren wij full speed naar buiten, de plaats waar het onfortuinlijke schip gestrand was, tegemoet. Omstreeks 3 uur kwam de Tjikarang in de nabijheid van 3e Tjileboet en ongeveer gelijktijdig kwamen ook aan de schepen van de Engel- sche marine, die op zeer kranige wijze heb ben geholpen. Het waren de Stormcloud en de Dragon die haar zoeklichten op het gestrande schip richtten, te kenne® gevende, dat hulp nabij was en men zich nergens ongerust over be hoefde te maken. De Tjileboet had 1400 passagiers aan boord, die min of meer in 'n paniekstemming waren gekomen ten ge volge van het gebeurde en inderdaad ge lukte het de menschen tot bedaren te brengen toen zij zagen, dat zooveel hulp nabij was. Er kon op dat tijdstip niet over gedacht worden om met de reddingswerk zaamheden een aanvang te maken, de hooge onstuimige zee maakte dit ten eenen male onmogelijk maar iedereen werd wel klaar gehouden om bij eventueele ernstige gebeurtenissen bij te springen. Bij daglicht is de Tjikarang dichter naar de Tjileboet opgestooma. Het reddingswerk werd uitermate bemoe- lijkt door de hooge zeeën en hieraan is het dan ook te wijten, dat de inmiddels ook gearriveerde sleepbooten van het Taikoo-dok en van het Kowloon-dok niets konden uitrichten. De Britsche oorlogssche pen zonden eveneens hun reddingsbooten en nu werden de pasagiers van de Tjile boet met de sloepe overgebracht via de sleepboot van het Taikoo-dok deels naar de Stormcloud en anderdeels naar de Tji karang. Om twaalf uur 's middags heeft de Stormcloud nog getracht haar van de Tji leboet overgenomen passagiers over te zet ten op de Tjikarang. Daartoe kwam deze groote torpedojager vlak langzij van laatst genoemd schip opgestoomd, doch zij heeft haar pogingen moeten opgeven, omdat de geweldige slingeringen het gevaar oplever den, dat de Stormcloud haar masten tegen de brug van de Tjikarang te pletter zou slaan Hierop werd afgesproken, dat de Storm cloud de passagiers ongeveer de helft van het totaal aanlal naar Honkong te rug zou brengen. Des avonds omstreeks zes uur kreeg de Tjikarang de laatste van de 709 pasagiers die zij van de Tjileboet heeft overgenomen, aan boord en kon zij het an ker lichten om naar Hongkong terug te keeren. De houding der Nederiandschc regeering ten opzichte van haar West-Indische bezittingen. Verschenen is het verslag omtrent den economischen toestand van Suriname. Nadat daarin een overzicht der interne gesteltenis van het land is gegeven, ver volgt het verslag aldus: Een algemeen overzicht van den toestand van Suriname in 1926 kan niét volledig zijn als men zich bij zijn onderzoek slechts be paalt bij den internen toestand van de ko lonie. De economische geschiedenis van Su riname heeft in de laatste eeuw altijd twee zijden gehad. Naast den toestand in de ko lonie zelve werd het antwoord op de vraag naar den welstand ook beheerscht door do houding, die Nederland tegenover zijn be volking in Zuid-Amerika aannam. Het jaar 1926 is in dit opzicht voor Su riname een buitengewoon jaar geweest, waarvan de gevolgen voor de ontwikkeling der kolonie nog niet rijn te overzien. Met het optreden als Minister van Ko loniën van Dr. J, C. Koningsberger kwam een man aan het bewind, die door zijn vroegeren werkkring in Nederlandsch-Indië weet, wat 'n plantage- of landbouwkolonie noodig heeft en zich daarvoor ook op de bres wil stellen. In Gouverneur van Heem stra kon de Minister den man waardeeren, wiens ideaal het is Suriname tot leven te brengen; den man, die ook de belangheb benden bij Suriname's bloei heeft weten sa men te brengen in den Ondernemersraad voor Suriname. En, alsof nu eindelijk het tijdstip was aangebroken, waarop het voor Suriname zal gaan lichten, ontstond er allerwege in Nederland een merkwaardige belangstelling voor de kolonie. Suriname werd op buitengewone wijze, met al zijn lief en leed, onder de aandacht van het Nederlandsche volk gebracht. Wat het tijdstip voor handelend optre den bijzonder gunstig maakte, was het ieit dat Minister en Gourverneur, door een kort stond verlof aan dezen laatste verleend de gelegenheid hadden samen mondeling over het rapport van den Ondernemersraad van gedachten te wisselen en de groote lijnen van regeeringsbeleid vast te leggen. De gunstige gevolgen bleven dan ook niet uit. De Memorie van Antwoord betreffende de Surlnaamsche begrooting voor 1927 gaf te dien aanzien geen onzeker geluid. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft, hoewel niet met groot enthousiasme de begrooingsvoorstellen' van den Minister op den 25en Februari, goedgekeurd na de toezegging van den Minister, dat hij spoedig volledig uitgewerkt plan voor de opheffing van Suriname aan de Kamer zal voorleg gen. Nu Suriname eenerzijds, na de korte maar hevige depressie van 1926, zich in 1927 weder, elastisch als altijd, uit zijn ma laise zal gaan opheffen en de Nederland sche Regeering anderzijds wil medewerken om door wegneming van belemmeringen en krachtdadigen steun den bloei te bevorde ren, hebben allen, die in de mogelijkheden en de toekomst van dat gewest het geloof nog niet hebben verloren, weder moed ge vat. Waarschijnlijk za! het Nederlandsche ka pitaal zich nu meer deze nationale taak gaan aantrekken en de exploitatie van deza in haar wezen rijke kolonie niet langer bijna uitsluitend overlaten aan de energie van kapitalisten va nvreemde nationaliteit! .Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. De ruiterstoet ging voorbij; de kermiswa gens namen den weg weder geheel in. Ara bella Crane verliet het venster en liep naar een spiegel die boven den schoorsteenman tel hing. Verbitterd staarde zij op haar eigen gelaat en vergeleek het met de schitterende schoonheid der markiezin. Daar vloog de deur open en Jasper Lo sely stoof de kamer binnen onder het fluiten van een luchtig deuntje, terwijl hij met zijn glacé-handschoen het stof van z'n laarzen sloeg. „Alles gaat goed", riep hij vroolijk. „Ik maak een heerlijken dag vandaag." „Gij hebt gewonnen!" antwoordde juf frouw Crane, eer op een toon van teleur stelling den van blijdschap. „Ja. Die honderd pond van Rugge heb ben er mij boven op geholpen. Ik had maar Wat kapitaal noodig om mee te beginnen. Hij wierp zich op een stoel, opende zijn portefeuille en bekeek nauwkeurig den in houd. „Raad eens, op wiens paard ik deze bil jetten gewonnen heb?. Pp. dat van lord Montfort! En ik heb de markiezin gezien!" neer. Zij zal niet in 't leven blijven zonder Ik ook, uit dit venster. Ze zag er niet gelukkig uit." „Niet gelukkig! Met zulk een equipage! het mooiste dat ik ooit gezien heb; niet gelukkig! een mooi ding! Ik had zin om op haar koets toe te rijden en een beroep te doen op haar dankbaarheid." „Haar dankbaarheid? O, voor uw deel aan die ellendige zaak, waarvan ge mij verteld hebt." „Geen ellendige zaak voor haar, maar zooveel is zeker dat ik er niets bij gewon nen heb. Moeite voor niets. Enfin gedane zaken nemen geen keer." „Neen, maar wie denkt wel eens niet aan het verledene", zei Arabella Crane met een diepe zucht, en begeerig om van onder werp te veranderen, voegde zij er haastig aan toe; „Rugge is van morgen hier twee maal ge weest; hij was zeer opgewonden; het kind wil niet spelen. Hij zegt, dat gij verplicht zijt, er haar toe te dwingen." „Malligheid, dat is zijn zaak, Ik zou me met kinderen bemoeien!" .Luister Jasper Losely", zei juffrouw Crane ernstig, maar met zichtbare inspan ning." Ik heb geen reden om dat kind lief te hebben, dat kunt ge wel denken. Maar nu gij haar zóó verlaat, is het mij alsof ik medelijden met haar gevoel. En toen ik van morgen de hand ophief om haar te slaan en haar voor haar weerbarstigheid te straffen, toen ik haar onafgewende oogen en haar bleek, maar onbeweend gelaat den ouden man. Zij zal wegkwijnen sterven." „Gij maakt mij doof met uw gebabbel", morde Losely. „Spreekt gij in ernst? Wat moet ik dan doen?" „Gij hebt geld gewonnen zegt ge. Vernie tig het contract. Betaal Rugge zijn honderd .pond terug. Hij is in zijn koop te leur ge steld en zal het geld wel aannemen." „Dat geloof ik wel", antwoordde Losely met een grijnslach. „Neen, vandaag heb ik gewonnen, maar morgen kan ik verliezen en bovendien, ik heb veel geld noodig. Als men een weinig geld gekregen heeft, heeft men direct behoefte aan meer. Maar ik zou toch niet graag zien dat het kind stierf; zij kan me nog nuttig zijn, als ze volwassen is. Ik zal je zeggen wat ik doen wil. Als ik bij het einde der wedrennen zie, dat ik ge noeg gewonnen heb om het te kunnen doen zal ik er aan denken, haar vrij te koopen. Maar honderd pond is te veel! Rugge moet met de helft of met een vierde tevreden zijn, want al wil zij niet spelen, dan geloof ik toch wel, dat zij eet. Hoe hatelijk de woorden van dien man waren, hij sprak ze uit met een lach die ze minder stuitend scheen te maken. Het was de lach van een zeer schoonen mond, een lach, die twee rijen nog schitterend witte tanden te voorschijn deed komen. Hij was dien dag nog bevalliger dan anders, wan hij was in een bijzonder goede luim, cn het scheen onbegrijpelijk, dat iemand met zulk een gezond en schoon uiterlijk aanschouwde, viel mijn arm machteloosvan binnen zoo diep bedorven kan zijn. „Uw oude jeugdige lach!" zei Arabella Crane bijna teeder, „ik weet niet, hoe het komt, maar ik heb vandaag een gevoel als of ik minder oud was. Ik heb toegegeven aan een gevoel van medelijden met dat kind, en terwijl ik dit zeg, kan ik mede lijden hebben met U. Ja, medelijden, als ik bedenk wie gij geweest zijt. Moet gij zoo voort gaan? Waar moet dat heen, Jasper Losely?" vervolgde zij hard en bitter, ter wijl zij haar handen in elkaar sloeg, „luis ter; ik heb, wel is waar een klein, inaar vast inkomen; gij bezit niets dan hetgeen ge volgens Uw eigen zeggen, morgen weder verliezen kunt. Deel mijn inkomen met mij, kom Uw plechtige belofte na, neem mij tot Uw vrouw. Ik wil vergeten van wie dat kind de dochter is; ik wil een moeder voor haar zijn. En gij, geef mij het recht om voor U te gevoelen wat ik eenmaal deed, en ik kan nog een middel vinden om U op te heffen, hooger dan gij het zelf ver moogt. Ik ben nog al vindingrijk, Jasper, dat weet ge. Alles wel beschouwd, zult gij het gemak, ik de zorg hebben. Als ge ziek zijt, zal ik U oppassen; ik begeer geen deel te nemen aan de uitspanningen. Met wie zoudt ge anders trouwen? Wie anders zoudt ge kunnen vertrouwen? Wie anders zou Zij bleef eensklaps steken alsof een ad der haar gesloken had, want Jasper Losely die tot hiertoe in de grootste verbazing naar haar geluiserd had, barstte nu uit in een luid gelach, waarin zóóveel onbe bloemde minachting, zóóveel verguizing lag, bij het belachelijke denkbeeld van het huwelijk, waarop zij bij hem aandrong, dat de beleediging haar door de vrouwelijke ziel sneed. Maar Jasper Losely ging voort met la chen, totdat hij eindelijk op stond, met de beide handen in de zijden, om zich in den spiegel te bekijken, met geheel andere ge dachten bij hetgeen hij daar aanschouwde, dan die, welke den blik van Arabella Cra ne een oogenblik te voren zoo somber had den zien worden. „Mijn lieve, goede vriendin", zeide hij toen hij eindelijk tot bedaren was geko men en zich de oogen had afgewischt, „Vergeef mij, maar toen ik U hoorde zeg gen, wie ik anders zou kunnen trouwen, toen vond ik dat zoo ijselijk grappig; met U trouwen, schoone Bella! Neen, zet U dat uit 't hoofd; we kunnen elkander al te goed. Gij bemint mij nu, dat hebt ge al tijd gedaan, en dat Zult ge altijd doen, d.w.z. zoolang we niet getrouwd zijn. Vrou wen, die mij eenmaal beminnen, doen dat voor haar leven: ze kunnen er niets aan doen. Ik weet niet hoe dat komt, of het moest zijn, omdat ik ben wat men een schelm noemt! Daar slaat de klok waar achtig al zeven uur! En ik moet eten met een troep jengelui, die ik bij de wedrennen heb ontmoet. Ze kennen mij niet; ik hen evenmin, na de derde flesch zullen ze be ter met mij bekend zijn. Nu, houd U goed Bella; gaf Sofie beknorren en dwing haar tot spelen als gij kunt, en zoo niet, scheld Rugge dan uit, totdat hij haar met vrede laat. Knor op wie ge wilt, dat is het beste wat ge doen kunt; dan laat ge sommige menschen met rust en hebt zelf bezigheid- Vaarwel, en wat ik U bidden mag, geen huwelijksvoorstellen meer; zij jagen mij schrik aan! Wat drommel." mompelde Lo sely, toen hij de deur met drift dichtsloeg, „zulke praatjes zouden den duivel zelts doen beven." Hoorde Arabella Crane deze laatste woorden? Als Losely zich omgekeerd en haar gelaat gezien had, zou dan zijn ge- meene lach er door gesmoord zijn gewor den? Misschien; maar het zou hem slechts voor een oogenblik een onaangename ge waarwording hebben gegeven. Indien Me dusa in eigen persoon haar slangenhoofd te genover hem had opgestoken dan zou Jasper Losely getracht hebben, dat hij slechts zijn mooiste gezicht behoefde te zetten en vlei end te zeggen; „Medusa lieve", om de fu rie haar kapsel bij den pandjesbaas te ia- ten verpanden, ten einde de rekening van zijn waschvrouw te kunnen betalen. Maar in het gelaat der vrouw, wier woe de hij zoo onvoorzichtig had opgewekt, was niet zoo zeer bedreiging dan wel vast beradenheid te lezen, en nog was die vastberadenheid meer zichtbaar in de be weging harer handen dan in de uitdrukking van haar gelaat; die magere, sterke ge spierde handen, welke zij langzaam open de en even langzaam weer dicht kneep, alsof zij in haar verbeelding iets had op genomen en het vast hield geklemd, om het nooit weer los te laten, totdat haar pols zou ophouden te slaan! (Herplaatsing wegens misstelling.) .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6