i tA'.'/V:' ik, Het bezoekder Koninklijke Familie aan de Hoofdstad. Radio-Omroep Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. De inval bij de Russen te Londen. Een Sovjetnota aan den zaak gelastigde te Moskou. De Britsche vakvereenigingswet Terugkeer van Macdonald Doumergue en Briand in Engeland. Een grensgevecht. Uit Nicaragua. BINNENLANDSCH NIEUWS. AMSTERDAM IN FEESTSTEMMING. Een hartelijke ontvangst. De blijde intocht. Bezoek aan het Zeemanshuis. De eerste rijtoeren. Amsterdams melkvoordracht gepubliceerd. UIT ONZE OOST. Twee moordenaars ter dood veroordeeld. De General Motorin Indië. De Indische begrooting 1928. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De internationale organisatie van landbouwers GEMENGD NIEUWS. EEN DRAMA IN EEN HOTELKAMER TE VGRAVENHAGE. Een student en een meisje dood geschoten. Moord en zelfmoord Door den passeerenden trein gedood. De capitulantenwet. - Öe Arcos-kantoren waren gisteren voor oet publiek gesloten, maar het personeel Werd binnengelaten. Een lid van het be stuur der Russische handelsdelegatie deelt toee, dat de door het personeel verbrande papieren niets anders waren dan uitge werkte code-telegrammen. Volgens de han delsovereenkomst was het vergund een code *e gebruiken. De Lagerhuisfractie der Arbeiderspartij jgaf het uitvoerend comité opdracht, de noo- dige maatregelen te beramen inzake de huiszoeking, door de politie in de bureaux dr Arcos verricht, en wel naar gelang van de verklaringen, die de minister van Bin- lenlandsche Zaken Donderdag in het Lager huis zal afleggen. De directeuren van de Arcos deelen •lede, dat zij hopen, dat heden het bedrijf Weer normaal functioneert. Een vertegen woordiger der Arcos deelde aan journalis ten, die de bureaux bezochten, mede, dat de directeuren hun rechterlijke raadsleden raadplegen betreffende de aangerichte «chade en dat de zaak misschien voor den rechter zal worden gebracht. De Sowjetregeering heeft gisteren een fiota, die protesteert tegen de huiszoeking in de bureaux der Arcos te Londen, aan den Engelschen zaakgelastigde te Moskou overhandigd. De houding van de Lagerhuisfractie der Sft-rbeidspartij, toen zij onder aanvoering van Clynes en Thomas het Lagerhuis! verliet als protest tegen de „guillotine"-motie van den premier, heeft een zeer slechte pc\ gehad en in een vergade-ing der fractie !Werd na een beraadslaging van slechts 10 minuten vastgesteld, dat nu het officieele protest eenmaal had plaats gehad, er in het volhouden daarvan geen nut meer school, Waarop men besloot naar het Huis terug te keeren. De fractie had vergaderd met 't hoofdbestuur van de T.U.G. (Vakverbonds- bestuur). Op vragentijd waren er reeds 25 leden Van de Arbeidsfractie in het Lagerhuis en ïater groeide dit aantal tot normale pro portie aan. Aan het debat over het regee- ringsamendement op het eerste artikel Werd deelgenomen door Sir Henry Slesser, den Attorney-general" uit het Arbeidskabinet, Thomas en den liberaal Sir John Simon. of de redactie van het artikel zooals dit thans voorgesteld was, aldus moest worden opgevat, dat, als b.v. de mijnwerkers staak ten over een loongeschil, deze staking wet tig zou zijn, en als daarop de spoorwegman nen staakten om de mijnwerkers te steu nen, dit onwettig zou zijn. Sir Douglas Hogg antwoordde hierop bevestigend. Ook Clynes stelde verscheidene vragen, o.a. of, als een wcrkurenvermimdering in een industriedis- trict alleen bij de wet kon worden verleend en de arbeiders des ondanks staakten, dit als dwang op de regeering zou worden, be schouwd. Hierop antwoordde Hogg ont! i - nend, daar het, zijns inziens, een staking over een industrieel geschil bleef. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat MacDonald gisteren met de „Berengaria" uit New York vertrokken en de volgende week Dinsdag in Engeland zal aankomen. In tegenwoordigheid van een talrijk gezel schap van hooggeplaatste personen ontvin gen Doumergue en Briand onder applaus den graad van doctor in de rechten van de universiteit van Oxford. Degene, die hun de onderscheiding aanbood, hield in het Latijn een lofrede op de twee nieuwe doc tors. Doumergue dankte en zong den lof van de universiteit van Oxford, -waar de Grieksch-Latijnsche klassieke cultuur op het eerste plan stond. Doumergue en Briand werden, toen zij te Londen terugkwamen, krachtig toegejuicht. Bij het dorp Drenka in Macedonië is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen een 12 man sterke Bulgaarschen komitadzji- bende en de Zuidslavische grenspolitie. De strijd duurde verscheidene uren. Uit Krimanove werd een sterke afdeeling gendarmerie ter versterking van de grens politie afgezonden. Het gelukte den komitadzji's bij het val len van den nacht met achterlating van drie dooden te ontvluchten. Aan Zuidslavische zijde werd een gendarme gedood en twee gewond. De vervolging van de komitadzji's die in de richting van de Bulgaarsche grens vluchten, wordt voortgezet. Bij een botsing tusschen Amerikaansche mariniers en troepen der Nicaraguaansche liberalen te J-apaz Centro, zijn een kapitein en een gewoon soldaat der mariniers gedood en verscheidene andere gewond. Er werden lijke gasïen weer en werd de terugtocht naar den Dam aanvaard. Doch op den Binnenkant werd even halt gehouden om jongejuffrouw Anna Rahusen gelegenheid te geven de Koningin en de Prinses bloemen aan te bieden. Een tweede keer werd gestopt aan den zij-ingang van het Hersteld Evang. Luthersche Weshuis in de Haarlemmerstraat. Hier bood, onder het zingen van het Wilhelmus der overige ver pleegden, een tienjarig weeskind aan de vorstin bloemen aan. Dan werd zonder onderbreken de tocht ten slotte via de Heerengracht, Keizers gracht, Huidenstraat, Heerer.gracht, Leid- schegracht, Leidschestraat, Koningsplein, Spui, N. Z. Voorbu-gwai voortgezet naar den Dam, waar de Koninklijke Familie andermaal langdurig en spontaan werd toe gejuicht. Des avonds waren de leden van het Col lege van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland met hun voorzitter Jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin, benevens vele leden van den Amsterdamschen Raad, burgemeester De Vlugt, de gemeente-secre taris, de heer Roovers en de wethouders Dr. Vos, Von Frytag Drabbe en Ter Haar uit- genoodigd deel te nemen aan den avonddisch ten Hove. Burgemeester De Vlugt stelde de raadsleden aan H. M. de Koningin, den Prins en Prinses Juliana voor, welk ceremonieel in de Troonzaal plaats vond, kort daarna ving de maaltijd aan. Het menu was geheel in het Neder- landsch gesteld. Tijdens het diner speelde het orkest der Marine Stafmuziek, onzicht baar voor de aanwezigen opgesteld. Na afloop van den maaltijd, welke niet langer dan drie kwartier geduurd had, werd, wederom in de Troonzaal, Cour gehouden. Hierbij heeft de Koninklijke Familie zich met allé staten- en raadsleden onderhou den. Zooals bekend, waren de sociaal-demo craten en de communisten niet verschenen. Het raadslid Van Meerveid was verhinderd aan den maaltijd deel te nemen. Het geheel droeg het karakter van den strengsten een voud. Thomas stelde Sir Douglas Hogg de vraag zes Nicaraguanen gedood. De Koninklijke Familie is gistermiddag in Amsterdam gearriveerd om haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. De ontvangst is van de zijde van Amster dams burgerij buitengewoon hartelijk en spontaan geworden en niet het minst heeft Prinses Juliaca in de huldbetooging gedeeld. Reeds lang voor het tijdstip van aankomst, dat bepaald was op 3.58 des middags, was het in de omgeving van het Centraal Sta tion enorm diruk. Om half drie reeds stellen zich de men schen op den Dam op, om toch maar vooral in de eerste rijen te staan, als straks de Koninklijke familie haar intocht doet. Er is nog geen politie-afzetting, maar men weet, tot hoever de straat moet vrij blijven. Het Wordt steeds drukker en gezelliger op het boofdplein, nu de regenwolken weggewaaid zijn. De natte vlaggen die op de daken der Warenhuizen staan, of uit de winkels en kantoorgebouwen hangen, zijn opgedroogd. Aan den eenzamen vlaggestok in het Dam- plantsoen is ook het dundoek geheschen, dat traag heen-en-weer beweegt boven de rose tulpen. Een der confectiemagazijnen beeft een oranjeband en vóór de ruiten zijn de .wapens van provincies en steden aan gebracht, met de jaartallen 19091927. Steeds maar drukker en voller wordt het, doch de politie regelt het verkeer keurig en houdt er onder de wachtenden de orde keurig in. Een evenement voor vele kijkers is altijd het optrekken van de wacht, die betrokken wordt door een afdeeling mari niers onder commando van kapitein Spie- gelberg. Dezen middag 12 uur werd zij af gelost door een detachement van het 21e regiment infanterie uit Amersfoort, onder bevel va.n kapitein Sisselaar, Om beurten betrekken deze troepen de wacht, om tel kens te 12 uur elkaar op te volgen. Het punt echter, waarop zich aller aan dacht concentreerde was het Centraal station. Het eerste perron Oost, was, zooals ge bruikelijk gereserveerd voor de aankomst Van de Koninklijke familie. De looper was over het asfalt van het perron uitgelegd en bet was precies hiervoor, dat het srdonrii- tuig van den koninklijken trein stilhield De klok wees toen, volgens do nieuwe tijd- zegeling, twee minuten voor zestien. Ter verwelkoming van de gasten waren (aanwezig Z. K. H. Prins Hendrik, die uit Den Haag was gekomen den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemees- ster van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, schout-bij-nacht Quant, commandant der Marine te Willemsoord, kolonel H. Z. A, van de Roemer militair-gouverneur van de hoofdstad gedurende het Koninklijk bezoek kapitein ter zee E. Schenck de Jong, on der-commandant van de marine te Amster dam, majoor Rouffaer, garnizoenscomman dant hier ter stede en namens de directie der Nederlandsche Spoorwegen mr. H. va.ti Manen. Voorts merkten wij op den heer A. •h Marcusse hoofdcommissaris van politie. H. M. de Koningin, die gekleed was in ®en groen tafzijden mantel, werd begroet door haar gemaal, die de admiraals-uni form groot tenue droeg. Daarna w?ndde z;: *ich tot den burgemeester, met wien zich ook dc prinses onderhield. In de wacht kamer boden twee dochlerties van den heer ff- H. de Marez Oyens J.C.zn., lid van het Oageli'kseh bestuur van de N.V. „Het Con certgebouw", bloemen aan. Voorts waren aanwezig commissaris J. H. wuarijer, hoofdinspecteur C. Bakker,, alsmede 4e stationchef. d« heer. Mullet^ Als de Koninklijke Familie in het open tijtuig stijgt, presenteeren twee pelotons huzaren de sabel en onder toejuichingen van het talrijke publiek wordt dan. via het Dam rak naar het Paleis gereden. Op den Dam was 't stampvol. De stoet bereikt het groote plein en de vorstelijke familie wordt luid toegejuicht. Met hoeden en zakdoeken wordt gewuifd. Terwijl de oranje standaard geheschen wordt, slaan tamboers en pijpers der mariniers den eere- marsch. Het Koninklijk rijtuig houdt voor den baldakijn stiL De marine-muziek uit Nieuwediep speelt het Wilhelmus. Het wachten is dan op de verschijning der vorstelijke gasten op het balcon, zooals dit steeds geschiedt. Na enkele oogenblikken gaan. de balcon- deuren open. De sabels der huzaren schit teren in hot zonlicht; de mariniers presen- teeren het geweer. Opnieuw klinkt 't oude Wilhelmus, dat luid opschettert tegen de griize muren van het Paleis, Boven de duizenden juichende menschen zijn de kleine, helder-witte vlaggetjes als zakdoeken zichtbaar, die heen en weer worden gezwaaid. De Koningin en de Prinses wuiven vrien delijk terug, Prins Hendrik salueert. Lang kan deze huldiging echter niet du ren, want spoedig moet de Koninklijke fa milie uitrijden om een bezoek te brengen aan het Zeemanshuis. Onder spontnsn hoerageroep en het zin gen van het Wilhelmus vertrekt dan ook omstreeks 5 uur de stoet weder van den Dam. Overal geestdriftige toejuichingen, die hartelijk beantwoord worden, De geheelc rit ging langs één dichte haag van menschen en het was slechts één langgerekt hoera, af gewisseld met uitroepen als; Lang leve de Koningin, leve de Prins en de Prinses! Het verkeer was uitstekend geregeld. Geen mo ment w,as er sprake van stagnatie of op onthoud. Hoe enthousiast en uitgelaten het publiek ook was, gewillig schaarde het zich achter de gehelmde leden van den ster ken arm. Ook bij het Zeemanshuis stond 't zwart van de menschen. Toen de Koninklijke Familie voor het brcede bordes stilhield ging een langdurig gejuich op, dat pas verstomde toen de Ko ninklijke gasten het gebouw betraden. In de vestibule van het Zeemanshuis wer den de Koningin, de Prins en de Prinses ontvangen door het bestuur, t.w. gep. vice- admiraal G. T. Tijdeman, voorzitter, de hee- ren H. de Booy, sec-etaris, A. Breda Klei- nenberg, P. Roozengaarde Bisschou, P. Donck, mr. C. Guépin, mr. J. Willenmies, alsmede door de directrice der inrichting mevr. M. J. C. Hillegaert-Haafkens. Een aardig moment was 't, toen de elf jarige Engelina de Booy aan H. M. een bou quet bloemen ove-handigde. Het zoontje van den directeur der Zeevaartschool, den heer Haverkamp, bood Prinses Juliana bloe men aan. Vervolgens bezichtigden de hooge gasten het inwendige van het Zeemanshuis. Hierbij werd de Koningin rondgeleid door vice-adm. Tijdeman en door mevr. Hiile- gaa~tHaafkens; de Prins door den heer Breda Kleinenberg en de Prinses door den beer W. de Booy. In de eetzaal onderhield H. M. zich eenlge oogenblikken met de zeelieden. Namens de Ifollandsche zeelieden sprak bootsman Schilstra H. M toen en uit naam van de Surinamers en Curaqao'ers voerde de lampenist Lansberg het woo-d. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Zeevaartschool. Omstreeks half zes. vertrokken de Konink- Het standpunt der minderheid van B, en W. Thans is in het Amsterdamsch gemeente blad verschenen de voordracht inzake de melkvoorziening van Amsterdam, welke door B. en W. van Amsterdam is opgemaakt ingevolge de motie-Drabbe, aangenomen op 10 Februari 1925 bij de behandeling der voordracht tot instelling van een gemeen telijk melkbedrijf. Reeds eerder hebben wij het voornaamste van den inhoud der nieuwe voordracht ge publiceerd. Allereerst wordt er in het lijvige stuk de aandacht op gevestigd, dat sinds de behan deling van net vraagstuk betreffende de verbetering der melkvoorziening in den ge meenteraad dit vraagstuk in een ander sta dium is gekomen, door de inwerkingtreding op 7 October 1925 van het z.g. Melkbesluit. Volgens de bepalingen van dit Melkbesluit waren op 31 Mei 1926 3865 vergunningen ui!gereikt. Daardoor was de keuringsdienst van waren op de hoogte gekomen van alle melkverkoopersbedrijven binnen deze ge meente welke alle zijn geinspecteerd. Het was ook mogelijk misstanden in de bedrijven te bestrijden. Verschillende eischen werden ges!eld. Sedert 4 Aug. 1926 zijn wijzigingen in dit Melkbesluit gebracht, waardoor de Overheid verschillende bevoegdheden zijn toegekend om nog scherper in het belang van een goede melkvoorziening te kunnen optreden. Door dit Melkbesluit kan reeds, zegt de voordracht veel worden bereikt maar B. en W. achten het gewenscht, dat de Raad daarnaast ten aanzien van melk gebruik maakt van de bevoegdheid aan dit college in art. 15 lid der warenwet gelaten om met toestemming der Kroon eischen te stellen waaraan een bepaalde waar moet voldoen. Met den minister is te dezen opzichte reeds overeenstemming bereikt. De ontwor pen bepalingen beoogen deels te verkrijgen een onvervalscht product, deels te waar borgen, dat geen ziektekiemen in het pro duct aanwezig zijn. Om niet met den strafrechter in aanraking te komen zullen allen, die bij de melkvoor ziening zijn betrokken, gedwongen zijn hun bedrijven op hoog peil te houden, waarvan uitnemend product het resultaat zal zijn. Bij de thans verschenen voordracht is gevoegd een nota van de wethouders Wibaut, de Miranda en Polak, waarin deze uitvoerig hun tegenstand tegen hetgeen thans wordt voorgesteld motiveeren. Aan het slot van hun nota komen zij tot de volgende conclusies: le. Aan de opdracht, vervat in de motie- Drabbe, is niet voldaan; 2e. De basis van het resultaat van het overleg: vrijwillige medewerking, mits de kosten grootendeels door de gemeente wor den betaald, is ondeugdelijk; 3e, Het uitgangspunt en de grondslag voor de regeling: het twee-prijzenstelsel, is sociaal en economisch ontoelaatbaar; 4e. Het ontbreken van een regeling, die voor allen geldt en vooral het ontbreken van eenigerlei sanctie, maken de gegeven voorschriften waardeloos; 5e. Waarborgen voor een hygiënische behandeling, zoowel bij de melkwinning als bij de distributie, zijn niet verkregen; 6e. Economische verbetering in de melk voorziening en -distributie wordt niet tot stand gebracht, 7e, Indien de reactie-Storch als controle middel wordt toegepast, wordt een slecht systeem van pasteurisatie in de hand ge werkt; 8e. Het bepalen van een te laag vetge halte zal zoowel de verbetering van den veestapel als van de samenstelling der melk tegenwerken; 9e. In het algemeen is het resultaat, be halve onvolledig, ondoelmatig en duur, en zal het Amsterdam geen goede melkvoor ziening waarborgen. Om alle deze redenen moet de proef, ver vat in de voorstellen van de meerderheid van het college van B. en W., niet worden genomen, omdat zij geenerlei waarborgen biedt voor het verkrijgen van een goede hygiënische melkvoorziening en dus niet in overeenstemming kan worden geacht met den grondslag van de motie-Drabbe en met da bedoeling van de meerderheid van den gemeenteraad, die deze motie aanvaardde. Aan de voordracht is toegevoegd het reeds vermelde advies van de met een minder- Deze wijziging van "den bestaanden toe stand biedt het belangrijke voordeel, dat de salarislast aanzienlijk vermindert. Ook de pensioenlast zal met het verminderen van het aantal beroepskaderleden geleidelijk afnemen, hoezeer daar tegenover staat, dat voor degenen, die in een burgerlijke be trekking als in de wet bedoeld overgaan, een inkoopsom in het algemeen burgerlijk pensioenfonds zal moeten worden ges'.ort, Als tweede groot voordeel van het stelsel kan worden beschouwd, dat voor het oor- logslegcr zal kunnen worden beschikt over zeer vele dienstplichtige- en reserve-offi cieren en -onderofficieren, die geruimen tijd in werkelijken dienst zijn geweest en der halve aanzienlijk in militaire waarde zijn toegenomen. Voorts ontstaaat de mogelijkheid om het beroepsonderofficierskader, en in beperkter mate het beroepsofficierskader, zonder een kosibare speciale opleiding te recruteeren uit de capitulanten, waardoor tevens waar borgen worden verkregen, dat uitsluitend zeer bruikbare elementen in het vaste kader worden opgenomen. Aangezien dc- hcogere officiers- en onder officiersrangen door beroepspersoneel bezet blijven, behoeft het volgens de ministers geen betoog, dat de bevorderingskansen voor dat personeel, door het verminderen van het aantal in de lagere rangen, aan zienlijk verbetert. Nadeelen voor de opleiding der dienst plichtigen behoeven niet te worden ge vreesd, aangezien het in dienst nemen der capitulanten slechts zeer geleidelijk zal ge schieden, terwijl het in de bedoeling ligt om niet meer leden van het lagere officiers- en onderofficierskader uit capitulanten te doen bestaan dan met de belangen van den dienst vereenigbaar zal blijken. Teneinde voor de positie van capitulant de noodige gegadigden te vinden, zal aan hen de verzekering moeten worden gegeven, dat zij aan het einde van den tijd, waarvoor zij zich verbonden hebben, een geldelijke premie ontvangen, tenzij zij, met hun instem ming, voor een burgerlijke betrekking in aanmerking komen, dan wel naar het be roepskader overgaan. De Landraad te Meenes heeft uitspraak gedaan in zake den aanval op den assi- stent-wedana, den moord op twee politie agenten en den aanslag op den chef van het telefoonkantoor, den heer v. d. Broek. Twee beklaagden werden ter dood ver oordeeld, één tot levenslang en één tot twintig jaar gevangenisstraf. De éablissementen van de „General Motor" zijn onder zeer groote belangstel ling te Tandjong Priok geopend. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordigers van den Gouverneur-Generaal, vice-admiraal Goos- zen, de directeur van Financiën, de heer C. van den Bussche, de directeur van het Dep .van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer A. A. L. Rutgers, en vertegenwoor diger van banken en van den handel. De gasten werden in de versierde loodsen ontvangen. De manager-directeur, de heer Davison, de export-manager, de heer Ho ward, de loco-burgemeester, de heer Van Nieuwenhoven Helboch, en de directeur van het Dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel, voerden het woord. Bij den Volsksraad is de begrooting voor het jaar 1928 ingediend. De ontvangsten voor gewoon zijn 742.617.257, de uitgaven 739.862.325, wat rond 44 millioen hooger is dan de raming voor 1927. Deze zal waar schijnlijk in totaal 22.3 millioen mee vallen. De ontvangsten voor buitengewoon in 1928 zijn: 4.927.058, de uitg. 53.204.371 het tekort bedraagt totaal 45.544.312. Meer wordt aangevraagd uit gewoon voor politie en rechtswezen 5.700.000; leger 4.600.000; verbetering van den buitenge wonen dienst 1.100.000; pensioenen 3.000.000; rente en marine 3.000.000; bestuur 2.500.000; onderwijs en volks gezondheid 4.360.000; B. O. W. 3.000.000. De belasting-verlaging eischt 4.950.000 De monopolies zullen weer meer opbrengen 900.000, de producten 2.700.000, de drijven 3.800.000, waartegenover staat, dat zij meer aan uitgaven vragen resp. 400.000 3.000.000 en 1.200,000, zoodat het saldo 2.800.000 bedraagt. Het accres van de zuivere landsuitg. van 26.200.000 wordt slechts gesteund door hetgeen meer aan belastingen wordt ontvangen, wat ge raamd wordt op 18.000.000. Bovendien is bij nota van wijziging nog een bedrag van 2.750.000 te verwachten, zoodal totaal 9.000.000 ongedekt zou zijn, welke thans gedekt worden door een hoogere beraming van het tin door middel van een verhooging van den prijs per picol van 14 tot 170. wat totaal 9.60Q.OOO zal opbrengen. De begrooting bevat een staat van uit gaven van in otaal 9.400.000 die nader op urgentie zullen worden onderzocht, wan- neqr de tinprijs mocht dalen. Een klacht over de samenstelling der Nederlandsche delegatie. De afdeeling Nederland der Internationale Organisatie van Landbouwers heeft het vol gende adres gezonden aan den minister van arbeid, handel en nijverheid: De ondergeteekenden, sprekend namens de besturen van den Alg. Nederl. Zuivel bond, den Chr. Boeren- en Tuindcrsbond in Nederland, het Kon. Nederl. Landbouw Comité, den Nederl. Tuinbouwraad en den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindcrsbond, te zamen vormende de afd. Nederland der In ternationale Organisatie van Landbouwers, namen kennis van de samenstelling der de legatie, welke is benoemd ter bijwoning van de a.s. Internationale Arbeïdsconferentie te Genève. De genoemde besturen betreuren het ten zeerste, dat bij de samenstelling der delega te klaarblijkelijk niet rekening is gehouden met de omstandigheid, dat ter conferentie een tweetal vraagstukken behandeld zal worden, voor den landbouw van het groot ste belang, te weten dat der ziekteverzeke ring en dat der minimumloonen. De rappor ten welke onze organisaties langs offi- cieusen weg gewerden, toonen duidelijk aan de groote beteekenis, die de samenstel lers aan genoemde vraagstukken voor den landbouw hechten. De genoemde landbouw organisaties hebben er dan ook ernstig be zwaar tegen dat geheel buiten haar om ter Internationale Arbeidsconferentie wordt be raadslaagd over onderwerpen, waarbij de landbouw zoo nauw is betrokken. Hoewel hiermede geenszins gezegd is, dat haar bezwaren daardoor worden werfgeno- men, scheen zij het toch wenschelijk, dat alsnog een landbouwdeskundige wordt aan gewezen ter bijwoning van de a.s. Arbeids conferentie. In Den Haag heelt zich gistermiddag nabij het Wagenplein aan de wagenstraat, een tragedie afgespeeld, waarvan twee jonge menschen het slachtoffer zijn geworden. Daar logeerde Maandag de 23-jarige stu dent U uit Leiden met een tot nog toe onbekend gebleven meisje, dat naar schat ting eenige jaren jonger was dan hij. Dat er oneenigheid bestond tusschen hen, bleek uit niets, integendeel, de twee jonge men schen waren oogenschijnlijk heel opgewekt. Omstreeks 12 uur gistermiddag is de jongeman het laatst gezien; hij vroeg toen om de courant en men kon niets bijzonders aan hem bemerken. Een half uur later hoorde men twee klap pen, doch schonk er geen aandacht aan. Toen echter om half vier alles stil bleef en de beide jonge menschen nog steeds niet aan tafel waren verschenen, klopte men aan de deur van hun kamer. Men kreeg echter geen gehoor en toen men de deur wilde openen, bleek deze op slot te zijn. Met een reserve sleutel werd zij geopend en toen zag men beiden te bed liggen in een bloedplas, met doorschoten hoofd. Het meisje had een re volver in de hand. Onmiddellijk werden de politie en de G. G, D. gewaarschuwd. Spoedig waren de commissaris van politie, de heer van 't Sant de commissaris, de heer Kramer en de subst. officier van justitie de heer Enger, ter plaat se. De G. G. D. constateerde den dood en bracht de lijken naar het lijkenhuisje in de Delistraat. Zoowel bloedverwanten als vrienden van den jongeman verwerpen met stelligheid de veronderstelling, dat hij zelfmoord zou heb ben gepleegd. Hij moet een opgewekt, vroo- lijk karakter gehad hebben, waarin voor zelfmoordgedachten geen plaats was. Omtrent het tragische geval deelt de „Msb." nog mede, dat beide jonge men schen reeds meerdere keeren samen in het hotel hadden gelogeerd. De student had zich altijd als koopman uit Rotterdam in het register ingeschreven, terwijl hij voorgaf, dat het meisje zijn echtgenoote was. Ook dezen keer stonden zij weder als zoodanig in het nachtregister vermeld. Van te voren hadden zfj reeds een kamer besteld, waarbij werd opgegeven, dat zij Zondagavond zouden aankomen. Dien avond kwamen echter zij niet, doch wel Maandagavond, terwijl zij zich onmiddellijk na aankomst naar hun kamer begaven. Gislerochtend bleven beiden Iaat te bed, totdat de jongeman een ochtendblad kwam halen. Den geheelen ochtend is het verder stil geweest in de logeerkamer, die op de eerste étage vlak naast de keuken is ge legen. DONDERDAG, 19 Mei. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieber. 12.352 uur Concer door het rio. S. L. Castrelii, viool, S. Metz, piano, S. Swa- gemakers, cello 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen 67.45 Con cert door het H. D. O.-orkest. Hendrik Kubbinga, bas 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Beerthovenconcert, o. 1. v. Willem Mengelberg, le, 2e en 3e Svm- phonie. In de pauze concert door Nico Treep, viool en Egbert Veen, piano 10.30 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano, viool) 1.202.20 Gramcfoon- muziek 2.45 Voorlezing: Natural his tory of Selfcorne 2.50 Lezing: The growth of a plant from a sed 3.20 Even song van de Westminster Abbey 4.05 Kniples 4.20 Brown quintet en M. Her- bert, sopraan 5.35 Kinde-uurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Landbouwer 6.40 Dansmuziek 6.50 Tijds., weerber., nieuws 7.05 Padvinderscauserie 7.20 Lezing: I wish had lived in the eighteenth century 7.35 Composities van Brahms. Lafitte, sopraan 7.45 Lezing: A stake in the country 18501878 8.05 Sym- phonieconcert (vervolg) 10 5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50 11.20 Concert 12.502.10 O kestcon- cert 5.055.55 Klassiek uurtje 9.05 11 uur Concert, Impressionistische en symbolistisch componisten. Debussy, Fau- re, Dukas en Ravel. LANGENBERG, 469 M. 1.25—2.25 Or kestconcert 5.506.50 Orkestconcert 8.50 „Pension Scholier", klucht van Laufs. Daarna dansmuziek in Café Corso Dorimund. KÖNIOSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.20 —7.40 Lezingen en lessen 8.30 „Der alte Des- saueroperette in 3 acten van Keszler en Winterberg. Het stuk speelt in Des sau in 1720 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 12.50—2.20 Orkest concert 4.355.20 Weensche liederen voor orkest en bariton 5.206.15 Dans muziek 6.207 uur Orkestconcert 7.45 „Doktor Faust", gedichten en muziek van Busoni. Daarna tot 12.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmu ziek 6.206.50 Les 8.20 Orkestcon cert 8.5510.20 Concert. Toen ongeveer 12 uur het dienstmeisje thee ging brengen op de bewuste kamer, trof zij de jonge vrouw alleen aan, die over haar nachtkleeding een mantel had aange trokken. Ze was toen nog zeer opgewekt, en had glimlachend tegen het dienstmeisje gezegd, die naar de W. C. was geweest: „Weet u, dat hier nog een japon van u hangt? Neemt u die liever mee." Het dienst meisje is daarop weer naar de keuken ge gaan, en even daarna kwam de jongeman bij haar en zeide op vroolijken toon: „Geeft u mij even een lucifer voor mijn sigaret". Hij is toen weer naar zijn kamer gegaan, waar alles stil bleef. Ongeveer tien minuten nadat het boven staande was voorgevallen, hoorden het d;enstmels;e en een dame, die bij haar in de keuken was. twee korl na elkander volgende klappen, waarvan zij ons het ge luid omschreef als dat van een slag met een hamer op marmer. De slagen werden, naar het meisje zich la'er herinnerde, ge volgd door een soort gereutel. Aanvankelijk hechtte zii niet zooveel be- eekenis aan de gehoorde geluiden, doch toen het verder den geheelen middag stil bleef op de kamer, werd het dienstmeisje toch eenigszins ongerust. Zij vond het ech ter gek ons in de kamer te gaan kijken, maar ten slotte heeft zij haar patroon van haar onrust in kennis gesteld en besloten werd toen aan de deur te kloppen en te vragen, of op de kamer ook thee moest worden gebracht. Na herhaald kloppen werd evenwel geen antwoord gegeven, hetgeen voor den eigenaar aanleiding was, om de deur met een reservesleutel te ope nen en zich van den toestand in de kamer op de hoogte te stellen. Daar wach'te hem echter een vreeselijk schouwspel. Beide logé's lagen in een grooten bloedplas. Het "teheele bed en de onmiddellijke omgeving daarvan was een en al bloed. Diep getrof fen heeft daarop de eigenaar de autoritei ten gewaarschuwd. Voorts wordt vernomen, dat de jonge man reeds eenige dagen uit het huis van zijn ouders te Leiden verdwenen was, en dat de ouders de politie hadden verzocht, hem op le sporen. Verondersteld wordt, dat men hier te doen heeft met een moord en een zelf moord. Een ernstig ongeluk bij Teteringen Gistermiddag is op den onbewaaktcn overweg te Molenhei onder Teteringen een ernstig ongeval gebeurd. De 46-jarige heer H, Bloem, een der firmanenten van de leer fabriek Gebrs. Blom te Oosterhout, die per fiets den overweg passeerde, werd door den D-trein Berlijn-Vlissingen gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was onge huwd. V. D, eveneens Gezondheidscommissie heids-nota. Bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een ontwerp capitulantenwet. De ministers van Oorlog en van Financiën herinneren in de toelichting aan de mede- deeling van eerstgenoemde in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Oorlogsbegrooting 1927, dat het in de bedoeling lag, een gedeelte van het la gere officiers- en onderofficierskader van de vredesorganisatie van het Uger te ver vangen door verlofspersoneel, dat zich vrij willig verbindt om gedurende een aantal jaren in vrxjwilligen dienst, te blijven of te komen. Irr iv Nummer 340 340. Maar de natte vliegmachine besproeide als met een reuzen- gieter de heele kust van het geteisterde land. Wat waren de negers blijl Ze dansten van vreugde en riepen: „Leve de „ronk, ronk", de groote regen- maker." 341. Zoodra de vliegmachine aan de kust gedaald was, snel den de verheugde zwartjes toe en omhelsden Kauwgummi, den bestuurder, zoo hartelijk, dat zijn hart ervan in zijn lijf om draaide. 342. „Meer regen maken," rie pen ze. „Veel groote hoop plas regenen." „Mijne heeren," zei Kauwgummi ijskoud, „ik kan mijn machine niet rinnewccren. Anders met pleizier, maar je snapt, het gaat niet." Nummer 342, 343. Maar Doolittle schoot toe, drukte Kauwgummi enkele bankbiljetten in zijn handen en zei: „Laat het maar eens rege nen voor die brave menschen. Kauwgummi, als er schade is zal ik het wel betalen." '(Wordt vervolgd.) Nummer 341. Nummer 343*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7