üTfÊi Radio-Omroep FEUILLETON. "Wat zal hij er mee doen? '/On V De inhoud van de Sovjet-nota aan de Britsche regeering. Moskou 'elscht satisfactie. Het regeeringsjubiüeura van den Spaanschen Koning. - De Noordelijken bombardeeren de forten van Woesung in de nabijheid .van Sjanghai. Onder de Radio-berichten: Ontzettend tramongeluk bij Kassei. Negeii idooden en verschillende gewonden. Sowjet-Rusland zal alleen nog han delsbetrekkingen aanknoopen met die staten, die in normale, diplomatieke betrekkingen tot het land staan. De Oostenrijksche regeering afgetre den; de vorming eener nieuwe regeering opgedragen aan den afgetreden bondskanselier, Mgr. Seipel. De staat Louisiana grootendeels over stroomd. Woe Pei Foe zou een schitterende overwinning hebben be haald. GEM. BUIT. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De spoorweg Enschedé Duitsche grens. Het kiezersreglement der R. K. Staatspartij. De Sumatranaar Soerahaja. Gas uit de mijnen voor een groot aantal gemeenten bezuiden den Moerdijk De bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal J. B. van Heutsz. SOCIAAL LEVEN. Buitenlandsch bezoek bij het. R.K. Werkliedenverbond. Nieuwe bondsadviseur. De inval in het Sowjethuis. In de gisteren overhandigde nota der ■Sowjetregeering wordt o.a. gezegd: De Sowjetregeering verklaart catego risch, dat de voortzetting der handelsbe trekkingen slechts mogelijk is onder voor- Waarde, dat de bepalingen der handels overeenkomst door de regeering van Groot Brittanië stipt worden nageleefd en de rustige, zakelijke arbeid van de" econo mische organen der Sowjet-Unie wordt ge waarborgd. Met dezelfde stelligheid verklaarde: de Sowjetregeering, dat zij er geen genoegen mee kan nemen, dat de uitvoering der han delsoperaties in verband worden gebracht met toevallige partij-combinaties in Enge land, met verkiezingsmanoeuvres of met fantastische veronderstellingen van dezen lof genen minister. De radenregeering acht zich gerechtigd •van de Britsche regeering een duidelijk en (ondubbelzinnig antwoord te eischen, waar uit men dienovereenkomstige conclusies kan trekken. Zij acht zich verder gerechtigd, den eisch 4e stellen, dat de regeering van Groot-Brit- tanië, wegens schending der uit het ver drag voortvloeiende verplichtingen, wegens de beleediging, de Radenregeering aange daan en de haar door het optreden der po litie betrokkende materieele schade, satis factie geeft Een telegram uit Moskou meldt nog om- Srent de Russische protestnota, dat daarin 1de eisch wordt gehandhaafd van volledige immuniteit der handelsagentschappen in bet buitenland. Verklaard wordt, dat de Britsche regeering deze immuniteit op de grofste en krenkste manier heeft geschon den en de erkende internationale gebruiken totaal heeft genegeerd. De nota beschuldigt er de Britsche re- jgeering van opzettelijk te streven naar een vergrooting der spanning in de Engelsch- Russiche betrekkingen en geeft te verstaan, dat het Britsche optreden aan de heele we reld zal toonen, waar de vernielende krach ten zijn te vinden, die den economischen chaos en de anarchie in Europa in de hand werken. De Britsche vakvereenigingswet. Sir Douglas Hogg, de „attorney-general" deelde in het Lagerhuis mede, dat hij een amendement zou voorstellen teneinde te doen_ uitkomen, dat een sympathiestaking op zichzelf door het wetsontwerp niet ver boden wordt. Terwijl het wetsontwerp een •taking onwettig verklaart indien zij nog «en ander doel heeft dan de behartiging van een vakgeschil in het bedrijf of de in dustrie, waarin de stakers werkzaam zijn, bepaalt dit amendement dat de arbeiders •uilen worden geacht te behooren tot het zelfde bedrijf of dezelfde industrie, indien hun loonen of arbeidsvoorwaarden worden vastgesteld in overeenstemming met de be sluiten van denzelfden gemengden industri- «elen raad of van een ander dergelijk lichaam, of in overeenstemming met over eenkomsten, aangegaan met denzelfden werkgever of groep van werkgevers. I Doumergue tc Londen. De koning en de koningin zijn gister avond de gasten van den Franschen pre sident geweest aan een feestmaal in de Fransche ambassade. De fraaie zalen waren voor deze gelegenheid versierd met tal van kunstschatten uit het Elysée te Parijs. Eén wand der eetzaal was geheel bedekt met gobelins. Gisteren heeft de president een bezoek aan de City gebracht, waar hem een adres van welkom werd aangboden door den raad der City. Gisterenavond was president Doumergue üe gast van Sir Austen Chamberlain aan .een feestmaal in het Foreign Office. j Doumergue en Briand doctor in de rechten. Aan een draadloos telegram ontleenen Wij nog, dat in het aan Doumergue uitge reikte diploma zijn diensten voor de zaak van den vrede worden vermeld. Briand rd door dengeen, die de onderscheiding anbood, als „de welsprekenste bevorde raar van den Europeeschen vrede" voorge steld. De besprekingen tusschen Parijs en Londen. Het officieel bezoek van president Doumcr- feue te Londen is voor de Fransche bladen een aanleiding te betoogen. dat van dit be- «oek gebruik dient te worden gemaakt om de Entente Cordiale te verjongen en „de violen te stemmen". Want ofschoon de vriendschap tusschen de beide landen onge- «chokt is, zijn er tal van problemen, die een spoedige oplossing vereischten. Volgens de „Gaulois" ziin het er vier: het eerste is het vraagstuk van den Rijn, waar van Duitschland op het punt staat de alge- heele ontruiming te eischen. Het tweede is de verhouding tot Rusland. Engeland, dat zijn voorzichtig vertrouwen in de mannen van Moskou duur heeft betaald, herstelt zij dwaling moedig. Het is onmo gelijk 't zou absurd ziin dat Frankrijk de fout zou maken, welke Engeland tracht te herstellen en dat het handelscredieten zou verleenen aan Sovjet-Rusland, om dit in staat te stellen het communisme in beide landen te steunen. Het derde probleem, hetwelk de Entente Cordiale doeltreffend moet oplossen, is vol gens het blad de vreedzame samenwerking der groote mogendheden in China w,aar het noodig is tan de sojvet—propaganda het hoofd te bieden. Het gaat echter niet alleen om een kiachtsvertooning. Het tiidperk van de economische exploitatie van het Verre Oosten met de Westersche industrieele methoden, schijnt voorbij. Er dienen nieuwe bases te worden gevonden voor een pene tratie der Westersche beschaving in Azië, dat vooral voor de bolsjewistische gisting dient te worden behoed. En ten slotte noemt de „Gaulois" als laatste probleem het evenwicht in de Mid- dellandscbe Zee. dat door betreurenswaar dige misverstanden in gevaar dreigt te worden gebracht. Frankrijk en Italië dienen hier naar een harmonieuser samenwerking te streven, welke slechts door een beter wederzijdsch begrijpen mogelijk zal zijn. Het staat aan Engeland om niet, zooals het tot dusver schijnt te hebben gedaan, de Fransch- Italiaansche geschillen te zijnen voordeele te exploiteeren, maar integendeel, om ze te verzachten en de lovale betrekkingen tus- Parijs en Rome te begunstigen. De conferentie van Coolidge. De ïlaliaansche regeering heeft aan den gezant der Ver. Staten te Rome het ant woord op de tweede nota van president Coolidge overhandigd, waarin Italië werd uitgenoodigd zich op eenigerlei wijze op de a.s, ontwapeningsconferentie te doen verte genwoordigen. Italië behoudt zich het recht voor waar nemers te zenden naar gelang van het ver loop der onderhandelingen. Het jubileum van den Spaanschen koning. Geheel Soanje vierde gister het 25-jarig regeeringsjubiieum van den koning. De ju bilaris ontving telegrammen van den Paus, den koning der Belgen, den president van Portugal, Chamberlain e.a. De Grieksche handelsvloot. Op de nieuwe Grieksche begrooting is een bedrag van twee mülioen drachmen uitge trokken voor subsidies aan de Grieksche handelsvloot. Fransche school gesloten. Gister is de Fransche meisjesschool Ste. Pulchérie te Konstantinopel, welke door meer dan 500 leerlingen werd bezocht, zon der voorafgaande wna-schuwing door de po- litie-autoriteiten gesloten. De reden zou zijn, dat men zich niet gehouden had aan de regeeringsinstructies nopens de schoolboe ken. Burgeroorlog in China. De kruisers der Noordelijken „Haitsji" en ..Tsjaoho", behoorend tot de flottilje van Tsjang Soen Tsjang, bombardeeren de door de zuiderlijke bezette forten van Woesung bij Sjanghai. De forten beantwoorden het vuur. Vijf torpedojagers der zuidelijken trok ken zich snel de rivier op terug toen het bombardement begon. De toestand te Hankow is meer gespan nen geworden tengevolge van de berichten, dat uit verschillende richtingen troepen naar de stad oprukken. De Chineezen, die voldoende geld hebben, ontruimen de stad. Generaal Tsjang Kai Sjek is uit Nanking te Sjanghai aangekomen. De Britsche gezant te Peking, Miles Lampson, wordt heden hier verwacht. Gemeld wordt uit Hankau, dat de Britsche vertegenwoordiger Newton vertrokken is. Op den Jangtse. Een Japansch oorlogschip met een missie van het Japansch departement van huiten- landsche zaken aan boord, die een onderzoek instelt naar den toestand op den Jangtse en op weg is naar Hankau, is te Tsjinkiang door de Noordelijken beschoten. Het oorlogs schip antwoordde met zwaar geschut en bracht schade toe aan de forten, die het vuur beantwoordden zonder treffers te maken. HET LIJK IN DEN KOFFER. Gisteren heeft te Londen de begrafenis plaats gehad van heï stoffelijk overschot 3er 37-jarige vrrouw, wier lijk de vorige week Dinsdag in een koffer aan het station Cha ring Cross gevonden werd. Duizenden waren getuigen van de begrafenis. Rechercheurs zochten onder de dichte menigte naar den man, die van het misdrijf verdacht wordt. Vermoedelijk is er ook nog een vrouwelijke medeplichtige in het spel. Een man en een vrouw hebben n.l. kort voor het misdrijf in een winkel naar een groote mand gevraagd; verondersteld wordt dat de man daarna den koffer gekocht heeft. Als een bizonderheid wordt van deze vrouw vermeld, dat zij een ongewoon lange rok draagt. Tot dusver had de politie aangenomen dat alleen de gezochte man iets van het afschuwelijke misdrijf af wist, da,t dan, zoo veronderstede zij, bijv. in een garage zou gepleegd zijn. Thans wordt het mogelijk geacht, dat het misdrijf onver schillig waar gepleegd is, hetgeen het onder zoek natuurlijk bemoeilijkt. GEMEENTERAAD VERVOLGD. De „Westminster Gazette" verneemt, dat een invloedrijke groep kooplieden der City besloten heeft een prcces te beginnen tegen den in meerderheid tot de arbeiderspartij behoorenden raad van de Londensche bo rough Stepney en zijn electriciteits-com- missie in verband met hun houding tijdens de algemeene staking, toen de electriciteits- voorziening der afnemers werd afgesneden. Niet alleen wordt contractbreuk ten laste gelegd, maar ook wordt den raad verweten, dat hij het aanbod van arbeidskrachten, na mens de regeering gedaan, van de hand heeft gewezen. Het bekende liberale Lagerhuislid Sir John Simon zal voor eischers optreden. DE WONINGRUIMTE IN BELGIË. Volgens het Belgisch Jaarboek der Sta tistiek moeten er in Brussel 11.437 gezinnen van 2 personen het met één kamer als wo ning stellen; dit is eveneens het geval met 4913 gezinnen van 4 personen, 491 gezinnen van 5 personen, 172 gezinnen van 6 per soen, 65 gezinnen van 7 personen, 4 gezin nen van 8 personen en met 33.503 alleen wonende personen. Ook voor Antwerpen, Gent en Luik zijn de cijfers niet veei gunstiger. Daartegen over beschikken in Brussel 294 alleenwo nende personen over ten minste 10 kamers en ook 1254 gezinnen van twee personen, 2226 gezinnen van drie personen en 2329 gezinnen van vier personen verkeeren in hetzelfde gelukkige geval. De „Standaard" voegt hieraan nog toe, dat er nog duizenden in het land zijn, die negen jaar na den oorlog zich met houten noodwoningen moeten behelpen,welke soms verschrikkelijk vervallen zijn. OTTO DE BENEY. Te Luik is door de politie gearresteerd Otto de Beney, die indertijd in Duitschland zich voor prins Karei Van België heeft uit gegeven en wegens oplichting gevangen ge nomen werd. Otto de Beney is uit Luik afkomstig; hij was juist uit Duitschland teruggekeerd en had zijn intrek in een hotel genomen. De hotelhouder waarschuwde de politie, die De Beney aanhield, omdat hij nog gevangenis straf te goed had, DE HAVEN VAN ANTWERPE. De stad Antwerpen heeft een overeen komst met den Staat goedgekeurd betref fende die uitbreiding der zeevaartinrichtin gen, Deze overeenkomst moet thans nog door de Kamer aangenomen worden. De overeenkomst houdt o. m. in de over neming van de haveninrichtingen, door den Staat gebouwd voor rekening van de stad ten Noorden van Antwerpen e'n de gronden door den Staat in dit gebied onteigend. De Staat blijft o. m. belast met de verleg ging der Schijns en de voltooiing van de Noorderland. Het grondgebied van Antwerpen zal met 4400 II.A. vergroot worden door de inlijving van verschillende gemeenten. DE COMMUNIST MAX HÖLZ. Dezer dagen is voor het eerst de jonge mijnwerker Erich Friehe verhoord, die zich in October van het vorige jaar heeft aan gegeven als de moordenaar van den land eigenaar Hess te Gutsch bij Halle, voor wel ke daad de communistische bende-aanvoer der Max Hölz, die indertijd tijdens de com munistische actie in Midden-Duitschland zoo te keer is gegaan, tot levenslang tuchthuis straf is veroordeld. Friehe beweert, dat niet Max Hölz, maar hij zelf Hess heeft dood geschoten, toen hij dacht, dat deze een re volver wilde grijpen, terwijl de communis ten hem om geld vroegen; Hölz zou op dat oogenblik niet eens aanwezig zijn geweest, hij kwam pas later ter plaatse. Hoewel Friehe zich reeds in October j.l. heeft aangegeven, heeft de rechter van in structie den man al dien tijd op vrije voe ten gelaten. Wel werden eenige getuigen gehoord, o. a, de vroegere hoofdgetuige h charge Uebe, die op 8 April voor den rech ter van instructie herhaalde hetgeen hij reeds in Oct. '26 aan den verdediger van Hölz verklaard heeft, n.l. dat hij thans van de onschuld van Hölz en de schuld" vani Friehe overtuigd is. Het verhoor van Friehe zal waarschijnlijk geruimen tijd duren. Hölz had indertijd nog verschillende andere misdrijven op zijn ge weten als brandstichting, geweldpleging enz. maar hij werd toch hoofdzakelijk wegens den moord op Hess tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Kosten van naasting 633.259. Verschenen is een wetsontwerp tot naas ting vani 3en spoorweg van T?nscïïe3é naar de NederlandschPruisische grens in de richting van Ahaus. De lokaalspoorweg EnschedéAhaus, eigendom van de te Ahaus gevestigde „AhausEnscheder Eisenbahn Gsellschaft" is, wat het Nederlandsch gedeelte betreft, aangelegd volgens concessie van 23 Juni 1899. De exploitatie werd toevertrouwd aan de H.IJ S.M. Van den spoorweg ligt 7.426 K.M. op Nederlandsch en 13,748 K.M. op Duitsch gebied, zoodat de Nederlandsche onderneming over een naar verhouding lan- geren afstand moet exploiteeren op vreem den bodem. Hieraan zijn eigenaardige be zwaren verbonden, op grond waarvan er sedert eenige jaren naar gestreefd wordt om verplichtingen tot exploitatie over de grens niet meer te bestendigen. In de plaats hier van bepalen zich de wederzijdsche spoor wegondernemingen er toe, om over de grens alleen voor elkander den rijdienst te ver lichten. Aldus hebben de Nederlandsche spoorwegen zich sedert 1920 kunnen ont- doeen van de exploitatie van het baanvak grensEmmerik, sedert midden 1924 van het baanvak grensSalzbergen. Omgekeerd doen van de exploitatie van het baanvak Winterswijkgrens begin 1926 geëindigd. Het thans ingediende wetsontwerp be oogt, ten aanzien van den lokaalspoorweg EnschedéAhaus tot een dergelijke hervor ming te komen. Naasting is het middel hier toe, en waar de keuze bestaat tusschen naasting op grond van art. 49 der Spoor wegwet en naasting naar de concessie, moet aan het laatste de voorkeur worden gege ven, aangezien in dat geval vrij zeker ge rekend mag worden op besparing. De naastingsprijs op 1 Januari 1926 wordt becijferd op 633.259. Een amendemenf-Kevenaar. Dinsdagavond is in de vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Tilburg door den beer G. V. B. Kevenaar, hoofdcommies ter secretarie aldaar en lid van den par tijraad, een nieuw cmtwerp-Kiesreglement aanbevolen, dat in zijn hoofdgedachte, al thans voor wat de verkiezingstechniek der vrije plaatsen betreft, fundamenteel af wijkt, van het ontwerp-Ruijs. De Tilburgsche R.K. Kiesvereeniging heeft besloten dit nieuwe ontwerp bij het Rijkskieskringbestuur Tilburg in te zenden als „amendement" op het ontwerp-Ruijs. Het denkbeeld der „kwali'eits-zetels" is, naar de „Msb." mededeelt, door den heer Kevenaar gevolgd. Evenwel met dien ver stande, dat het Partijbestuur (dus niet het Centraal College) ze aanwijst en 't getal be perkt blijft tot zeven, oftewel evenveel als het aantal Rijkskieskringgroepen, waarin he' land .officieel" verdeeld wordt. En ein delijk, dat aan elke Rijkskieskringgroep slechts één specialiteit kan worden toege wezen. Het betreffende artikel luidt als volgt: Art. 6. 1. Het Partijbestuur vergadert in de eerste helft der maand November, 2, Het bepaalt welke personen uit hoofde van speciale kwaliteiten in de Kamerfractie moeten worden vertegenwoordigd en op welke lijsten die personen moeten worden geplaatst, met dien verstande, dat: a. deze vaststelling slechts geldt voor ten hoogste zeven personen: b. deze personen worden verdeeld over de verschillende lijsten in kieskringen of samenvoegingen van kieskringen, zoodat op elke lijst niet meer dan één persoon, als hiervoor bedoeld, mag worden geplaatst. 3. Voor ieder der hiervoor bedoelde per sonen wordt bovendien de plaatsvervanger gesteld, welke moet voldoen aan dezelfde speciale kwaliteiten, als degene, wiens plaats hij eventueel moet vervangen. De aldus aangewezen personen en hunne plaatsvervangers worden door de besturen der Rijkskieskringorganisaties op de cam didatenlijst gebracht, met dien verstande, dat de verkiezing van de door het Partij bestuur aangewezen persoon verzekerd is. In deze laatste alinea is dus uitgescha keld, de impératieve bepaling, dat de „spe cialiteiten" persé bovenaan moeten wor den geplaatst. Zulks geschiedt, omdat de mogelijkheid niet is uitgeslo'en. dat een „vrije candidaat" grooter trekkracht bezit. Vervolgens houdt de on'werper zich bezig met de verkiezingstechniek, welke betrek king heeft op de z.g. „vrije zetels". Hij volgt daarbij eenvoudigweg het „lijsten- etelsel", zooals het ook in de Kieswet is neergelegd voor de olficieele verkeringen. De desbetreffende artikelen zijg als volgt geredigeerd: de zuiver formeele zinsneden en alinea's blijven duidelijkheidshalve ach terwege: Art 10. Op den dag der candidaats'el- ling kunnen bij den Voorzitter van het hoofdstembureau...- candidaten worden ingediend. Iedere lijst wordt onderteekend door ten minste 35 leden van de R.K. Staatspartij, die hun woonplaats hebben binnen den kieskring waarin de lijst wordt ingediend. Hetzelfde lid mag niet meer dan één lijst onderteekenen. Art. 11. De candidaten worden op de lijst geplaatst in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Art. 12. Op dezelfde lijst mogen ten hoog ste tien cand'daten worden geplaatst. De zelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan een van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Art. 13. Bij de inlevering van de lijst kunnen de onderteekenaren schriftetijk een gemachtigde aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. Art. 14. Bij de lijst wordt overgelegd Je schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn eandidaatstelling op deze lijst. Art. 24. De gemach'igden kunnen de lijs ten tot een groep verbinden. Dezelfde lijst kan niet deel uitmaken van meer dan één groep. Lijsten ingediend in eenzelfden kieskring kunnen niet worden verbonden. Het Centraal Stembureau nummert de lijsten In 3e voïgor3e door Eet Tof aange- wezen. Art. 26. Binnen 45 dagen na de eandi daatstelling geschiedt een stemming over de lijsten en de daarop voorkomende can didaten. Art. 39, Elk kiezer brengt slechts één stem uit. Voor wat de vaststelling van den uitslag betreft, wordt dezelfde procedure gevolgd, als in de Kieswet staat aangege ven., Art. 57 bepaalt dienomtrent: Even zoo vele malen als de kiesdeeler begrepen is in het stemm en-cijfer eener lijst, wordt aan die lijst, een der te vervullen plaatsen toe gekend. Ten aanzien van de „plaatsvervangers" schrijft art, 62 voor: Het Centraal Stembureau wijst als plaats vervanger aan, diegenen, der niet-gekoze- nen, die gekozen zouden zijn. indien het aantal verkiesbare „vrije plaatsen" het dubbele zou hebben bedragen, en wel in de volgorde, waarin zij in dat geval gekozen zouden zijn. En eindelijk rest dan nog de rangschik king van de candidaten op de „officieele" lijst. Die geschiedt volgens art'k-el 64 zoo: Het Partijbestuur plaatst de gekozen can didaten en plaatsvervangers op de defini tieve candidatenlijsten, en houdt daarbij rekening met het stemmenaantal, dat door die candidaten en hunne plaatsvervangers in de verscheidene kieskringen is verkre gen. Tot duidelijk inzicht dient hierbij in_ ver band met de plaatsing der „specialiteiten", nog even verwezen te worden naar art. 6, waarin bepaald wordt, dat het Partijbe stuur dezen cand'daten een zekere plaats op de lijst moet bezorgen.^ Naar gelang de omstandigheden kan^ het Partijbestuur alzoo den specialiteit" op elke willekéurige, mits „verkiesbare" plaats inschuiven. Het essentieele onderscheid tusschen_ net s'elsel-Kevenaar en het denkbeeld-Ruijs is dus dit, dat de kiezers volle, onbelem merde medezeggingsehap krijgen, zonder eenig leidend „politiek advies over ruim van het aantal candidaten en bovendien elke maatschappelijke groep of denkrichting algeheel de gelegenheid geboden wordt Om standgenooten of geestverwanten gekozen te krijgen, in de verhouding tot de betee- kenis van elke groep. Naar 't Haagsch Aneta-kantoor verneemt, heeft de commandant van Hr. Ms. „Suma tra" opdracht ontvangen, om na vertrek uit Nagasaki naar Soezabaja te varen, inplaats van naar Tandjong Priok, zooals de oor spronkelijke opdracht luidde. Door de directie van de Staatsmijnen in Limburg is, naar de „Tel," meldt, een plan ontworpen, volgens hetwelk een groot aan tal Nederlandsche gemeenten bezuiden den Moerdijk van een centrale in Zuid-Limburg uit, van gas zal worden voorzien. Reeds zijn verschillende besprekingen te dezer zake gevoerd met het Departement van Water staat en met den Mijnraad, De Minister van Waterstaat heeft nog geen beslissing geno men. Waarschijnlijk kan deze beslissing ech ter spoedig verwacht worden. De minister moet het plan van de direc tie der Staatsmijnen in gunstige overweging genomen hebben. De Commissie tot Huldiging van de na gedachtenis van Generaal J. B. van Heutsz deelt mede, dat het stoffelijk overschot op 6 Juni a.s. van Clarens naar Nederland per spoor zal worden overgebracht. De overbrenging zal geschieden ten over staan van een deputatie der Commissie, bestaande uit de heeren luitenant-generaal b.d. H. N, A. Swart, kolonel b.d. Th. J. Veltman en C. G. Vatlier Kraane. Bij de opgraving te Clarens zullen ook H. M. s Gezant in Zwitserland, mr. dr. W. L Doude van Troostwyk en enkele andere autoritei ten aanwezig zijn. Van de Nederlandsche grens wordt het stoffelijk overschot vergezeld door een eere- wacht van 20 man vani de Koloniale Reserve vervoerd naar Amsterdam. Aan het Cen traal Station aldaar zullen op Wosdag 8 Juni 16 ridders in de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, als dragers aanwezig zijn, waarna het stoffelijk over schot onder begeleiding van de leden der deputatie uit de Commissie, den garnizoens commandant, alsmede den plaatselijken ad judant en met een escorte van 50 man be reden Politietroepen naar het Koninklijk Paleis op den Dam worden overgebracht. In het Paleis zal de historische „Vierschaar" worden Ingericht tot chapelle ardente. Tel kens zullen vier officieren gedurende één uur de wacht bij de katafalk betrekken. Op Donderdag 9 Juni vertrekt de stoet ten ciroai 12 uur van het Koninklijk Paleis. Hij zal dezen weg volgen: Dam, Mozes- en Aaronstraat, N. Z. Voorburgwal, Raadhuis straat, Heerengracht (evenzijde), Amstel, Blauwbrug, Amstel Nieuwe Heerengracht, Hortusbrug, Plantage Middenlaan, Alexan- derplein, brug over de Buitensingelgracht, M,nuritskade langs Koloniaal Instituut, Lin- naeusstraat, Middenweg, Kruislaan, Nieuwe Oosterbegraafplaats. De militaire stoet staat onder bevel v&n den commandant van het Veldleger, luite- nan-generaal Muller Massis. Hij zal worden gevormd door detachementen van alle wa pens van Land- en Zeemacht, waaronder ook de voor dit doel uit Indië komende twee brigades marechaussee. De kist wordt geplaatst op een affuit, ge trokken door zes paarden. Als slippendra- VRIJDAG 20 MEL HILVERSUM, 1050 M, 12.35—.00 Lunchmu- ziek door het trio. S. L. Castrelli, viool, S. Metz, piano, S. Swagemakers, cello. 5.006.45 Concert door het H.D.O. kwar tet. Annie van BeekRitsjouw, sopraan. 6.457.45 Engelsche lea voor beginners en iets gevorderden. '|5 Polilieber. S 10 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, R. C. v. Ree, over: Kote ren voor de binnenvaar l 8.35 Avondcon- eert door het H.D.O.-jrkest, onder lei ding van Nico Treep, Nannie van Es, Concertzangeres. Bram Mendes, viool. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1690 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten (contra alt, tenor, cello). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkcstcon- cert. 2.30 Speeches aan het diner van de United Associations. 3.15 Voorlezing: An Inland voyage. 3.20 Lezing: How Eng lish laws are made. 3.50 Lezing: Lets go round the world. 4.05 Volksmuziek en dansen. 5.05 Concert. E. Bryan, sopraan, 5.20 Lezing: A garden chat. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds. weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert 7.20 Causerie: Seen on the screen. 7.35 Composities van Brahms, Pianomuziek. 7.45 Lezing: Johnson's lives of the poets. 8.05 Variëte (kinder, imitaties, syncopatie, „At George's, conversatie aan een kof- fiestalletje. 10.05 Kamermuziek. Philhar- monie, piano, quartet, P. Beard, viool. F. Venton, viola J. C. Hoek cello, C.h. Kel ly piano, G. Parker, Bariton. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 «L 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert, Declamaties, piano, en vioolmuziek. 9.0511,00 Fragmen ten van de opera „Messaline", van I. de Lara. Orkest en solisten. Daarna Ser vische koorzang. LANGENBERG, 469 M. 10.20—12.20 Ope ning van de Internationale Automobielen tentoonstelling. 1.252.25 Orkestconcert. Duitsche Volksliederen, Reigen en Ro mances. 5.506.50 Liederen en instru ment, soli, (alt, harp, viool, piano). 8.35 9.15 Vroolijke avond. 9.20 Wagner-avond Werag-orkest. E. Försier, sopraan N. Reinfeld, tenor, W. Strienz, bas. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. EN BERLIJN, 484 7 566 M. 3.20—8.05 Lezin gen en lessen. 8.50 Symphonieconcert. AL v. d. Berg, viool en orkest. Koorzang, 10.5011.50 Vroolijk concert in café Va- terland, Berlijn. HAMBURG, 394 M. 4.35—5.20 Techniek in gedicht. 5.206.15 Dansmuziek. 6.20— 8.15 Vroolijk concert. 8.3512.15 „Nest- küken", klucht van Grund, Daarna dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.20 Kamermuziek. 9.2010.20 Vlaara- sche literatuur. gers zullen fungeeren de luitenants-generaal b.d. H. N. A. Swart, C. H. van, Rietschoten, S. A. Dryber en G. K. Dykstra. Bij het vertrek van den Dam zullen eenige vliegtuigen boven den Dam cirkelen, terwijl door Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hen drik" met enkele andere marine-vaartuigen, op het Y liggende, 21 saluutschoten worden afgegeven. In volgrijtuigen zullen in den stoet mede- rijden de vertegenwoordigers van de Ko ninklijke Familie, van de Regeering en eeni ge andere autoriteiten, de naaste familie leden van Generaal van Heutsz en een de-, putatie uit het Comité. Op de begraafplaats zullen drie of vier daartoe uitgenoodigde sprekers in korte trekken het leven van den Generaal schetsen. Na de daarop volgende bijzetting in het grafmonument defileeren de troepen langs de laatste rustplaats van Generaal Van Heutsz. Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land, mocht dezer dagen weer enkele buiten- landsche gasten ontvangen. Het waren ditmaal de' Eerw. heer Aimé Boileau, directeur der sociale werken te Montreal (Canada) en pater M. J. Légart O.P., die naar Europa zijn overgekomen or;, hier het vereenigingsleven op sociaal gebied te bestudeeren. Beide eerwaarde heeren hadden een lang durig onderhoud met den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het Werkliedenver bond, die hun alle gewenschte inlichtingen verschafte. Vooral werd daarbij de aandacht geves tigd op de actie, door het Verbond ont plooid op het terrein van de collectieve contracten, de volksgezondheid en de be roepskeuze. De heer De Bruyn mocht van zijn kant belangrijke gegevens ontvangen omtrent de arbeidsverhoudingen in Canada, zoowel wat de stoffelijke als de godsdienstige belangen der arbeiders betreft Deze mededeelingen waren vooral van belang met het oog op het veelbesproken vraagstuk der emigratie van arbeiders naar Canada. De beide eerwaarde heeren hebben nog enkele andere instellingen bezocht en o.a. een onzer katholieke scholen in oogenschouw genomen. Pater F. Spoorenberg O.E.S.A., heeft naar de „Volkskrant" verneemt, ontslag gevraagd en verkregen als geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restau rantgeëmployeerden „St. Antonius," De Aartsbisschop Mgr. v. d. Wetering, heeft in zijn plaats benoemd pater J. A. van Lieshout O.E.S.A., te Utrecht. -Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S «What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. '65 VIERDE HOOFDSTUK. Rngge had dan het voorwerp zijner be geerte teruggekregen. Maar nu is de vraag: „Wat zal hij er mee doen?" een vraag met even veel hoofden als de Hydra. Sofie is gtkocht en betaald geworden. Zij is nu het wettige eigendom van den heer Rugge. Echter, tot groote ergernis van dien waardigen heer, wilde Sofie niet spelen. Toen Jasper Losely en jutfrouw Crane het kind in hun macht hadden, voerden zij haar ver van Gatesburg en zijn omstre ken weg. Zij gingen echter niet naar het dorp terug, waar zij Rugge hadden achter gelaten, maar gingen regelrecht naar Lon den en schreven aan den directeur dat hij zich dan bij hen kon vervoegen. Sofie scheen geheel verbijsterd sinds zij «ich in de macht van Losely bevond; zij bood geen geweldigen tegenstand. Toen haar gezegd werd. dat zij in Jasper Lo sely een vader moest liefhebben en gehoor zamen, sloeg zij de oogen naar hem op, wendde zich snel weder af en schudde zwijgend en ongeloovig het hoofd. Die man haar vader? Dat geloofde zij niet. Ook gat Jasper zich geen moeite om haar van zijn vaderschap te overtuigen of hare liefde te winnen. Hij behandelde haar niet ruw ot onvriendelijk; hij scheen volkomen onver schillig omtrent haar en dat was hij waar schijnlijk ook, want de hoofdondeugd van dien man was zelfzucht. Hij was karakter- en beginselloos en gaf zich teugelloos over aan al zijn driften en hartstochten. Het ontbrak hem niet aan een scherpen geest vnn berekening; hij was listig. Hij was in staat een of ander ontwerp op te vatten met he oog op de een of an dere winst in de verre toekomst en ter ver wezenlijking daarvan plannen tot rijpheid te brengen, even fijn gesponnen als listig ge heim gehouden. Maar hij kon voor den goe den uitslag zijner ontwerpen niet opoffe ren, niet eenmaal de luim van het oogen blik of de traagheid van het volgende. Al ware het zijn hoofdoel geweest, zich voor zijn geheele leven de kinderlijke liefde voor Sofie te verzekeren, dan nog zou hij zich in geen vijf minuten van den dag hebben willen inspannen om dat doel te bereiken. Bovendien had hij nog juist ge- noeg schaamtegevoel overgehouden, om een onaangenaame gewaarwording te on dervinden bij den aanblik van het onschul dige kind, dal hij in koelen bloede verwacht had. Toen hij haar dus even onder de kin gesterken en gezegd had, dat zij 'n lieve dankbare meid moest zijn voor alles wat juffrouw Crane voor haar had gedaan en nog wilde doen, liet hij haar geheel aan de zorg van die dame over. Toen Rugge kwam en Sofie met haar bestemming bekend werd gemaakt, verbrak zij het stilzwijgen. Zij werd beurtelings rood en bleek en de armen over de borst kruisend, verklaarde zij vastberaden niet te zullen spelen, zoolang zij van haar groot vader gescheiden was. Juffrouw Crane, ge troffen door hare houding deed Rugge op merken, dat, nu hij Sofie als zijn wettig eigendom kon beschouwen, hij verstandig zou handelen, door aan haar begeerte toe te geven en Waife weder aan zijn tooneel te verbinden. Wat zij, om den burgemeester van Gatesburg Sofie te doen afstaan ook mocht verteld hebben, waardoor deze een afkeer aan den acteur gekregen had, zij had geen gehoor gegeven aan den wensch van Rugge hem een soortgelijke verklaring te geven. Zij zeidé hem niets, dat een nieuw engagement met Waife had kunnen tegenwerken, als deze er eenigszins toe mocht geneigd zijn. Maar Rugge geloofde niet aan de vastheid van wil bij een kind en hij voedde een diepen wrok tegen Waife, zoodat hij halstarig weigerde toe te geven. Hij maakte echter de uitdrukkelijke voorwaarde bij den koop, dat Losely en juffrouw Crane hem zouden vergezellen naar de stad, waarheen hij zijn troep had óvergebracht, om door hun tegenwoordig heid zijn gezag en zijn aanspraak op haar te doen gelden, in geval Waife weer te voorschijn mocht komen en hem dat gezag betwisten mocht. De directeur bood aan om de reiskosten te betalen, welk aanbod juffrouw Crane voor zich hooghartig van de hand wees, ofschoon zij er in bewilligde om Losely op haar eigen kosten te verge zellen, als hij besloot om aan Rugge's ver zoek gehoor te geven. In het eerst maakte Losely tegenwerpingen, maar toen hij ver nam, dat er wedrennen in die streken zou den plaats hebben, liet hij zich overhalen om z'n reis naar het vaste land uit te stel len. De brave Jasper had een sterken hartstocht voor weddenschappen en voor het spel in 't algemeen en hij wenschte niets liever dan zijn honderd pond daarvoor te gebruiken. Rugge nam Sofie in tusschen mee, maar Sofie weigerde te spelen. Hij trachtte haar met zachtheid over te halen, vergeefs; hij dreigde haar, hij liet haar honger lijden, alles vergeefs, Rugge hief de zweep op maar liet die niet op haar neerdalen. Misschien ontwaakte zijn njenschelijk gevoel, misschien ook bekroop hem de vrees voor de gevolgen, want hij' begon zich te verontrusten over den staat van Sofie's gezondheid. Zij kon wel eens sterven en er kon onderzoek naar gedaan worden. Hij wenschte nu, dat hij den raad van juffrouw Crane gevolgd en Waife we der aan zijn tooneel verbonden had. Maar waar was Waife? Intusschen annonceerde hij in de dagbladen het „Jonge natuur wonder", liet den naam van Julia Araminta op de muren plakken en haalde het stuk van „de hardvochtige baron" weer voor den dag met een nieuwe rots-scene. Daar Waife in dat drama niets had behoeven te zeggen, kon ieder zijn rol vervullen. De eerste voorstelling was voor dien avond aangekondigd, het zou vol zijn, fle beste plaatsen waren zelfs nu reeds voorat besproken, het was de eerste avond van de week, waarin de wedrennen zouden plaats hebben. De klok had zeven geslagen; de voorstelling begon om 8 uur. En Sofie wilde niet spelen. Het kind zat in een hokje dat tot kleed kamer diende, achter de schermen. Het ge heele tooneelgezelschap was op haar afge zonden om haar over te halen, of haar met haar koppigheid te plagen tot zij toegat. Des konings luitenant, het verleidelijke personaadje van den troep, lag voor haat jp een knie. Hij was gewoon den minnaar te spelen, op en buiten het tooneel. Buiten het tooneel had hij een afgezaagde frase. „Gij ziet er veel te lief uit, om zoo wreed te kunnen zijn," Drie maal herhaalde hij thans die woorden, met een lachje tusschen elke herhaling, zoodat een steenen hart er door vermurwd zou worden. Achter den stoel van Sofie stond de oud ste dame van het gezelschap en stak val- sche bloemen in de lokken van het k:nd; zij was geen kwade vrouw bewaarde de too- neelcostuums, paste de zieken op, was een vereerster van Rugge, voorspelde de for tuin met een spel kaarten, dat zij altijd in den zaak had en vervulde van tijd en ijd een rol in het illustre. tooneelgezelschap, waarin ouderdom geen hinderpaal en lee- lijkheid een vereischte is zooals bijv. die van tooverkol of heks. Met dezen laatsten naam sprak Rugge haar gewoonlijk aan Haar overleden man heette Gormerick. Terwijl nu die dame den krans vlocht voor Sofie deed zij tevens haar best het kind over te halen, en zeide met groote zacht heid, in aanmerking genomen dat zij den mond vol spelden had: „Nu liefje kijk eens in den spiegel, we zouden u kunnen slaan, knijpen en prikken, maar dat willen wij niet doen." Én meteen kwam er een groot plakaat blanketsel op de bleeke wangen van het kind. Rugge stond al dien tijd, met de eene hand tusschen zijn vest, de andere in den broekzak, de diplomatieke pogingen van zijn personeel gade te slaan en zag aan de saamgeknepen lippen en de strakke oogen van Sofie, dat hun aardigheden geen uit werking op haar hadden. Hij naderde haar en siste haar in de ooren: „Maak me niet razend hoorl Gij zult spelen; zult ge?" Sofie stond plotseling op. Zij rukte den krans uit haar lokken, vertrapte die onder haar kleine voet en zeide: „Neen, al sloegt ge mij dood," Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10