Fabrikaat LANKHORST - Sneek UNION OPVALLEND E. de GraafTs Rijwielhandel Sport- en Wedstrijden. GEBRUIKT MARQUIS- J.Th.KORI CACAO- en CHOCOLADEFABRIEK UNION-HAARLEM P. Kiesstraat 4 - Telefoon 13609 HAARLE OLYMPISCH XI-TAL B—NEW CASTLE UNITED. De Engelschen winnen verdiend met 20! De Hollandsche halflinie faalt. Quaes de ster van het veld. OLYMPISCHE SPELEN 1928 AMSTERDAM. Beknopt overzicht van de data der Olympische spelen. UIT ONZE OOST. Dramatische oogenblikken op 't Indisch departement van Financiën. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. De moord op kapitein Queck. Een noodlottige samenloop van omstandigheden. Aangehouden en weer vrijgelaten. Niet de juiste weg. MARKTNIEUWS. Dr. W. J.H. Moll. Onbekende liederen van Hugo Wolf. Minder belangstelling voor de Rijksmusea in 1926 dan in 1925. De Koninkl. Academie van Wetenschappen. Het Openluchtmuseum te Arnhem. Het Concertgebouworkest in Amsterdam terug. RADIO-NIEUWS. Een historisch oogenblik „Telefonisch nader Van Amsterdam naar de „P. C. Hooft" De Internationale Unie voor Radiophonie. LANDBOUW EN VISSCHERD Het blauw worden van aardappelen. ËEMV. Z1Ï-3LAAPKAMER P. SCHEFFELMR-SCLOTS |UBR ÏR|J R||S tot nadere aankondiging keuken, boven 2 slaapkamers met zol- NIET te consulteeren. Te bevragen *°4' Soepel, Sterk, Duurzaam, Niet duur. Verkrijgb. bij! F?. J.G. HOFFMANN, Spaarne 44, Haarlem. Bezoekt op de H. E. B A Stand No. 74 75 UNION'S prachtige luxe doozen. UNION'S fijnste Bonbons. UNION'S Toffees en Roastnuf-Toffees, UNION'S Postilles. 's Werelds allerfijnste Melkchocolade: „SATIN UNION" UNION'S BRINIO Oublies. UNION'S Tabletten en Croquetten, cNÏÖN's Melior Cacao. is het dat U zooveel nieuwe rijwielen ziet loopen uit hetwelk een overtuigend bewijs is van een vertrouwd adres en eerste klas materiaal. Zij loopen bijzonder licht vandaar dat er ge zegd wordt het zijn vliegtuigen zonder motor PRIJZEN VANAF f GO.-. Et ZO NESCHEmiWEN in diverse streepen 4i - 16O -180 cM. oreed 55 ct. - 1.10 I 3 j Lange «ieerstraa Woensdagavond speelden de Engelsche prof-kampioenen voor den tweeden keer in ons land en wel op het Sparta-terrein te Rotterdam. Als tegenpartij fungeerde nu het tweede Olympische elftal. Dit was voor de Rotterdammers, die op internationaal gebied nu niet bepaald zoo verwend worden een groot evenement. Hoe wel de avond midden in de week natuurlijk voor verschillende menschen een bezwaar geweest zal zijn, was het toch op Spangen vrijwel uitverkocht. Ook van hoogerhand was er dit keer^zeer groote belangstelling, o.a. de ministers Kan, Lambooy en Beelaerts van Blokland; verder natuurijfc burgemeester Wijtema en nog vele anderen. Vóór den wedstrijd was .er muziek, zelfs beter dan meestal in het Stadion, bij de opkomst werden de volksliederen ge speeld, ja alles was net eender als bij een wedstrijd van het Nederlandsch elftal. De Engelschen hebben verdiend met 20 giwonnen. Zij hadden hun spelsysteem na de opge dane ervaringen op j.l. Zondag veranderd, n.l. zij wisselden het short-passing zoo nu en dan door lange centers naar de vleugels af, waardoor hun voorhoedespel iets minder ongevaarlijk was. Daarbij zetten zij er on middellijk na het begin reeds dadelijk alles op. Toch zouden zij tegen het Nederandsch Elftal waarschijnlijk niet gewonnen hebben. Onze jongens hebben hard gewerkt, maar hun baltechniek en positiespel was een paar klassen minder dan van Newcastle. Voor de pauze was het een vrij gelijk opgaande strijd, zelfs waren de onzen geruimen tijd in de meerderheid; jammer was het, dat in het begin Hoogmoed en Barendrecht ieder een mooie kans misten. Vlak voor de rust maak te Gallacher op gelukkige wijze een goal door een misverstand in de Hollandsche verdediging. Na de thee was het een spel van kat en muis. Voortdurend werd het Nederlandsche doel belegerd en het duurde niet lang, voor dat Mc. Donald na een prachtige soloren van Low met een kop-bal de voorsprong vergrootte. Het leek nu een groote overwinning te zullen worden. Quacks, goed geassisteerd door Haak en v. d. Zalm, verdedigde zóó schitterend zijn doel, dat de score tot twee nul beperkt bleef. Een goed beeld van het overwicht der gasten geeft wel het feit, dat de onzen pas na een kwartier onder luid gejuich van het publiek den eersten aanval konden ondernemen. Deze eindigde met een mooien voorzet van v. d. Berg, die door keeper Wilson onderschept werd. De aan stormende Hollanders zaten hem echter zoo danig op zijn huid, dat hij wel vijf passen met den bal liep. Scheidsrchter Bauwens, die uitstekend leidde, bestrafte dit natuur lijk, wat groot protest der Engelschen uit lokte. (Trouwens in appelleeren waren de Profs voortdurend heel sterk. Gallacher ging hierin zelfs zoo ver, dat hij toen de Hol landsche g-ensrechter tegen Newcastle een corner durfde geven, hij hem hier persoon lijk een aanmerking over ging maken, wat Bauwens ontging)! Na deze vrije schop, die door ontactisch nemen van Andriessen niets opleverde, namen de Engelschen het offensief weer geruimen tijd over. Eerst de laatste vijf minuten werden de Hollanders veel sterker. Het was toen te laat om den achterstand nog op te halen. Zelfs wisten wij niet de eer te redden. Hoe er gespeeld is. Wanneer wij de spelers onder' de loupe nemen, moet hierbij natuurlijk in aanmer king genomen worden, dat de thuisclub voor het eerst in deze combinatie speelde, waar door er natuurlijk in het begin niet veel verband in onze ploeg was. Maar de hoofdzaak van onze nederlaag was het falen van de middellinie. De Ridder (Sparta) heeft vrijwel geen bal aangeraakt; Krom werkte heel hard, maar zijn plaatsen was abominabel slecht. Ook was hij tegen het einde uitgespeeld. Andriessen was vol doende; alleen gaf hij te hoog aan. Zijn goede opstellen vergoedde veel. Voor de achterhoede niets dan lof. Quacks keepte schitterend, bij redde dikwijls in de moeilijk ste situaties, één keer zelfs redde hij, toen Gallacher alleen voor hem stond, door zich boven op de bal te laten vallen. Het eerste doelpunt had hij misschien door uitloopen kunnen voorkomen. Van de backs was Haak de beste. Hij had het met Gallacher nog alleens aan de stok. Gallacher trachtte hem een paar maal gemeen te nemen, wat zoo nu en dan een fluitconcert van het publiek uitlokte. V. d. Zalm speelde een goeden wedstrijd zonder meer. In de voorhoede viel Steffens zeer tegen. Hij treuzelde te veel en kan nog steeds niet links trappen. Verder had hij van spelver- deelen ook niet veel benul. Alleen zijn door zetten was goed. Hoogmoed was te licht om tegen de forsche Engelschen succes te heb ben; de beste man der voorhoede was Schipper. Door zijn snelheid was hij de man, die nog wel eens een gevaarlijke situatie voor het Newcastle-doel deed ontstaan. Barendrecht was zeer matig. V. d. Berg kreeg weinig te doen; tegen het einde gaf hij een paar mooie voorzetten. Bij Newcastle waren Wilson, Mc. Kenzie en Seymour uitstekend, de anderen waren goed zonder meer. 't Eenigste zwakke punt was de linksback Hudspeth en het schieten der voorhoede. De leiding van scheidsrechter Bauwens was als altijd uitstekend. Hij liet zich niet door het appelleeren intimideeren en ook niet door het publiek, dat het soms met zijn beslissingen niet eens was. Tegen het einde werd zijn taak lastig door de vallende duis ternis. Als geheel is het voor onze jongens een uitstekende oefening geweest; het is alleen niet te hopen, dat zij het korte spel zullen overnemen. Voor een paar keer is het wel interessant, maar op den duur is long-pas sing veel aardiger en productiever. Tot slot de opstelling der elftalen: Olympisch Eft al: Quacks, (A.D.O.) Haak, V. d. Zalm, (Stormvogels) (V.U.C.) De Ridder, Andriessen, Krom, (Sparta) (Ajax) (R.C.H.) aanv. Schipper Steffens v. d, Berg Hoogmoed (Heracles) (E.D.O. (H.F.C.) (Z.F.C.) Barendrpgt (Fefenoord) Seymour McDonald Gallacher McKay Low Harris Spencer McKenzie Maitland Hundspeth Wilson Newcastle. Hockey: van 17 tot 26 Mei. Voetbal: van 27 Mei tot pl.m. 15 Juni. Gewichtheffen: van 28 en 29 Juli. Athletiek: van 29 Juli tot 4 Aug. en 6 Aug. Schermen: van 29 Juli tot 11 Aug. Worstelen; van 30 Juli tot 5 Aug. Moderne Vijfkamp: van 31 Juli tot 4 Aug. Zeilen: van 2 tot 9 Aug. Roeien: van 6 tot 10 Aug, Wielrennen: van 3 en 5 Aug. Zwemmen: van 4 tot 11 Aug. Boksen: van 7 tot 11 Aug. Gymnastiek: van 8 tot 10 Aug. Ruitersport: van 9 tot 12 Aug. Demonstraties: Korfbal en Lacrosse: 7 Aug. De „note gaie". Op het Indisch departement van finan ciën is volgens het Bat. Nbl. een gebeurte nis voorgevallen die groote onrust in de gemoederen van het personeel teweeg ge bracht heeft, maar waaraan overigens de note gaie niet ontbreekt Het geval wil dat er dezer dagen 'n klerk ontslagen werd omdat hij zonder reden vier dagen afwezig was geweest. Toen zijn chef hem vroeg, waar hij geweest was, antwoord de hij: „Ik heb m'n roes uitgeslapen". Alleszins begrijpelijk dat hij na dit zon derlinge doch niettemin zeer oprechte ant woord (hoewel de termijn wel wat ruim ge nomen was) niet langer gehandhaafd kon worden en deswege wegens het eigendun kelijk nerleggen van zijn betrekking ont slagen werd. Nu schijnt het in het brein van den ont slagen kle-k zoo dit voordien niet reeds het geval was aan het gisten gegaan te zijn en op den bewusten morgen verscheen hij met een mes gewapend en geheel bemod- derd op het departement om z'n gewezen chef op te zoeken, blijkbaar van sombere wraakgevoelens vervuld. Geen wonder dat z'n verschijning groot opzien en nog grootere onrust baarde en in 'n minimum van tijd was de consternatie dan ook algemeen. Angstige dames kropen in kasten, onder banken en tafels of maakten zich op andere wijze uit de voeten. Men beweert zelfs dat niet alleen het vrouwelijke element onder het personeel een dankbaar gebruik maakte van de plaatsen, die gelegenheid gaven tot verdekte opstelling! Inmiddels had de onruststoker ook nog een ijzeren liniaal opgenomen, zoodat hij, in de oogen van de ontstelde toeschouwers, van top tot teen gewapend was. De politie werd in allerijl opgebeld en toen deze verschenen' was, werd de bewa pening van den jongeman, die overigens geen kwaad ermede heeft aangericht, door de hulp van enkele dappere ambtenaren in veiliger handen gesteld De ongeveer 18-jarige jongen werd naar het politiebureau overgebracht, waar men hem, nadat hij gekalmeerd was, weer los liet. Sommigen zijn van meening, dat het op treden van zijn chef mede schuld draagt aan het gebeurde. De jongen heeft geen ouders meer, is ge heel zonder leiding en schijnt veel met on gunstige typen in aanraking te komen. Columbia 6—11, Cordez ƒ69, Marcel Royer 6— 9 per zoo stuks. Hollandsche Anemonen 0.60—1.20 per 100 stuks. Ja- pansche lelies 1013 per kelk. Lathyrus in div. kleuren 0.200.30 per bosje. Snij- groen 410 per 100 ranken. Azalea's groot 1.603.70, klein ƒ0.401.00, hor tensia's ƒ11.80, klein 0.300.60, Zo- nalen Crampels 0.230.26, Jean me Clare 0.230.25 Rubin 0.240.28 Pu tatums rqod 0.24—0.26, rose 0.24-0.27, Ko ningin 0.220.25, Cineraria's 0.400.50, Canselaria's 0.300.35, Begonia's 0;40 0.50, Spirea's 0.300.45, Coleüs 0.28 0.35, Tradescantia's 0.250.28, Primula's 0.250.30, Piumosa's 712 c., alles per stuk. Violen 1525 ct. Madeliefjes 1020 ct., Afrikaantjes 11.25 per bakje. AMSTERDAM, 18 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 271 vette kalveren le qual. 100—110 ct., 2e qual. 80100 ct., 3e qual. 6680 ct. per kg. .le vend gewicht 150 nuchtere kalveren 917 540 varkens Hollandsche Overz. en Gelder- sche le qual. 7677 ct., 2e q. 727475 76 ct., (enkele boven noteering) per kg slacht- gewicht 1 vet varken 7274 ct. 's-GRAVENHAGE, '17 Mei. Eieren. Naar Engeland werden in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 3.090.000 eieren. HULST, 17 Mei. Granen. Aanvoer gering. Prijzen waren voor tarwe 15, rogge 12.50 gerst 12.25, erwten 1722, bruine boo- nen ƒ11—11.50. MAASTRICHT, 18 Mei. Botermijn. Aan voer 132.125 kg. Hoogste prijs 1.96 midden- prijs 1.82, laagste 1.69 per kg. De Derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft den termijn van gevangenhouding van majoor G„ die is gearresteerd en in het Huis van Bewaring is ingesloten in verband met het tragische vergiftigingsgeval van kapitein Queck, welke termijn 23 dezer zou afloopen, met dertig dagen verlengd. Te Loosdrecht is naar de „Tel. meldt, bij een botsing tusschen twee wielrijders, de 15-jarige C. Goes in de Vecht gevallen en verdronken. De veehouder Cassant, die po gingen tot redd;ng aanwendde en even min als het slachtoffer kon zwemmen - werd bewusteloos uit het water opgehaald, doch kon weder tot bewustzijn gebracht worden. In verband met de dezer dagen plaats gehad hebbende mishandeling van een oolitie-agent in de Van Hoornstraat te Scheveningen, heeft de Scheveningsche politie nog aangehouden zekeren Van der Z., een broer der overige drie belhamels. Deze werd echter niet herkend als de vierde man, die geslagen zou hebben. Hij is daarom weer op vrije voeten gesteld. Te Woerden reed een auto, komende uit de richting Bodegraven tegen een huis aan. De auto werd aan de voorzijde geheel inge drukt en moest met behulp van een paard en wagen wordeii weggesleept. Een inzit tende dame kreeg ernstige verwondingen aan het gelaat. AMSTERDAM, 18 Mei. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 4.805.30, id. blauwen 4.80 5.30, id. bravo's 44.50, id. roodstar ƒ4.254.50, id. eigenheimers 3.60—4, id. blauwe poters 22.25, id. bonte poters 22.25, Anna Paulowna Roodstar 4.50 4.60 Friesche borgers 3.754, alles per hl. Winter Malta 1314. Zomer Malta ƒ18.50—19 per 100 kg. AMSTERDAM, 18 Mei. -(Noteering v h Veilinggebouw De Jong Kcene). Aard beien extra 14.1.80, aardbeien 0.22 0.28 p. doosje. Asperges dik wit 0.450.62 dun wit ƒ0.18—TI.26, dik blauw 0.35 0.42, bloemkool extra 3034, idem I f 1826, basspercieboonen 200230, peu len 6480, spinazie 36, postelein 37 tomaten 100130, alles per 100 kg. Peen ƒ1422, rabarber 611, selderie ƒ10 12, pieterselie 913, raapstelen 34 per 100 bos, sla extra 3.505.10 idem I ƒ1.702.40, andijvie ƒ4.205.50 per 100 krop. Nieuwe aardappelen 3436, drie lingen 4244 per 100 kg. Komkommers geel 2226, idem wit 1820, idem groen 1720 per 100 stuks. Bloemen. Rozen. Hadley 1620 Golden Ophelia 68, Ophelia f 610, Sunburst 57, Verschure 79. Keizerin 49, Bij K. B. is benoemd aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, in de faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de algemeene nauurkunde. tot buitengewoon hoogleeraar dr. W. J. H. Moll, thans con servator met den persoonlijken titel van lector. Binnenkort zal een bundel van tot nog toe onbekende liederen van Hugo Wolf het licht zien. Zij zijn afkomstig uit de hand schriftenverzameling van het Museum Heyer te Keulen Door de directeuren der verschillende Rijksmusea wordt ieder jaar aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschap pen een uitvoerig verslag uitgebracht over de fata der onder hun beheerde gestelde ver zamelingen; deze verslagen worden gebun deld uitgegeven, zoodat een ieder, die voor ons museumwezen belangstelling voelt, er van kennis kan nemen. Verleden jaar werd voor het eerst aan de verslagen een kwartaalsgewijs ingericht over zicht van het aantal bezoekers aan de ver schillende musea toegevoegd, waardoor het mogelijk is met een enkelen blik de groeien de of afnemende populariteit van iedere in stelling afzonderlijk na te gagn. Het aantal bezoekers was in 1926 niet onbelangrijk minder dan in het voorafgegane jaar; het daalde van 439.000 op 400.000. Weliswaar komt het leeuwendeel van deze verminde ring voor rekening van het Amsterdamsche Rijksmuseum, dat zich in 1925 ten gevolge van de Historische Tentoonstelling in een bovenmate groot bezoek mocht verheugen, doch ook de andere musea met uitzon dering slechts van een tweetal werden minder druk bezocht. De lage stand van den frank, op wiens debet de directrice van het museum Huis Lambert van Meerten dit ver schijnsel ten aanzien van haar museum schrijft, zal ook in de andere gevallen wel de schuldige zijn. Aanwinsten voor Amster dams Rijksmuseum. Van de aanwinsten is de belangrijkste het prachtige mansportretje van Corneille de Lyon, dat, na reeds eenige jaren het museum als bruikleen gesierd te hebben, door de inildheid van een ongenoemde eigendom van het Rijk is geworden. Een tweede schenking van bëteekenis vormt Buytewech's „Voorna-- me Vrijages" waarover in den korten tijd, dat het zich hier bevindt, reeds verschillende pu blicaties verschenen. Van de overige schen kingen noemen wij nog slechts het imposante praalbed der familie Van Pallandt in den stijl van Lodewijk XIV en eenige belangrijke kanten voorwerpen. Aangekocht werd o. a. een kleine aqua- manilla in den vorm van een paard uit de 13e eeuw. Van al deze aanwinsten zijn afbeelding gen aan het verslag toegevoegd. In bruikleen ontving het museum o. m. een fraai triptiek van den z' g. Meester van Delft (omstr. 1510), terwijl het bruikleen van ir. Van Gogh werd aangevuld met werken van Van Gogh, Gauguin, Toulouse-Lautrec en Manet. In het bruikleen van de gemeente Amsterdam kwam eenige wijziging, doordat verschillende voorwerpen werden terugge nomen voor het in het Waaggebouw gestichte gemeentelijke Oudheden-museum daaren tegen werd het vermeerderd door een aantal schuttersstukken uit het raadhuis. Een tweetal „attracties", die in het Rijks museum minder goed thuis behoorden, zijn verdwenen de z. g. Lomboksch^t is in bruik leen afgestaan aan het Koloniaal Instituut, waar hij veel beter tot zijn recht komt, terwijl ook de groep van David en Goliath uit het vermaarde Amsterdamsche doolhof den bin- nentredenden bezoeker niet meer in verba zing brengt. Twee afbeeldingen in het verslag demon- streeren een merkwaardige transformatie, die het z. g. Zelfportret van Pieter de Hoogh heeft ondergaan bij het reinigen bleek, dat het oorspronkelijke stuk in de 19de eeuw is ver groot met een ander beschilderd paneel, een fragment in den trant van Ochtervelt, waarop een falsificator een hand met palet en pen- seelen heeft aangebracht, wellicht met de be doeling het geheel daardoor als een „zelfpor tret" in waarde te doen stijgen. De gewoonlijk voor valsch aangeziene signatuur P. D. H. bleek echt te zijn. Een merkwaardig document kwam te voor schijn bij de schoonmaak van een tot dus verre als een copie beschouwd „Gezicht op den Dam", waarvan de lucht overschilderd bleek te zijn om den toren van de Nieuwe Kerk, waarvan de plannen tot opbouw tus schen 1645 en 16 2 de gemoederen druk be zig hielden, en die hier als reeds voltooid is voorgesteld, te doen verdwijnen. Thans hangt dit werk tusschen andere Amsterdamsche stadsgezichten in de eeregalerij. Nieuwe leden, In de vergadering der afdeeling Natuur kunde van 30 April. 1927 zijn, ter vervul ling van bestaande vacatures verkozen tot gewoon lid, de heer prof. dr. ir. F. A Vening Meinesz, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks Universiteit van Utrecht te Amersfoort; tot buitenlandsch lid. de heer prof. F. G. Donnan, hoogleeraar te Londen; tot correspondent, de heeren dr. ir. C. J. de Groo! te Bandoeng, dr. B. C. P. Jan sen te Weltevreden en dr. ir. W. F. Gi- solf te Weltevreden. Hierop is de Koninklijke bekrachtiging verleend. EUTERPE NIET IN DE KATHEDRAAL VAN REIMS. De door de Neutrale zrngvereeniging „Euterpe" officieel verspreidde berich en over haar optreden in de Kathedraal Ivan Reims, welke zooveel stof hebben opge jaagd in de Katholieke zangerskringen, blijken onjuiste voorstellingn te hebben gewekt. „De Morgen", die zich om inlich tingen in deze aangelegenheid wendde tot den secretaris van dan Kardinaal-Aar sbis- schop van Reims, mocht dezer dagen van dezen het volgende schrijven ontvangen: De plechtigheid van de heronen'ng voor den eerediens' van de drie beuken der kathedraal van Reims is bepaald op 26 Mei a.s. neme',.-aa t'sdag. Geen enkel vreemd koor is uitgenoodigd om deel te nemen aan de uitvoering der gezangen. De eer. he! ofkcie van dezen grooten dag te zin gen, is uitsluitend aan de inwoners van Reims voorbehouden. Op 5 en 6 Juni wordt te Reims een in terna ionaal concours gehouden, maar de organisatie van dit muziekfeest heeft hoe genaamd ire's te maken met de plechig- beid van 26 Mei Aanvaard mijnheer, mijn gevoelens van Hoogachting. De secretaris van het Aartsbisdom (w.g.M. DELMONT. UITBREIDING. In het jaarverslag van de vereeniging „Het Nederlandsch Openluchtmuseum" te Arn- wordt o.m. gezegd. Elk jaar blijkt het openlucht-museum te Arnhem grootere belangstelling te wekken het aantal betalende bezoekers in 1926 is ge weest 15.274, of 2050 meer dan in 1925. Ten gevolge van de gestadige uitbreiding der verzamelingen is het bestuur van mee ning, dat niet langer gewacht kan worden met het stichten van een eenvoudig, maar veel ruimte biedend museumgebouw. De voorbereiding van den aanleg van een geneeskruidentuin in het museumpark heeft vaste vormen aangenomen. De benoodigde gelden zijn door giften van belangstellenden bijeen gebracht. Verwacht wordt dat in de maand Juli de geneeskruidentuin met eenige plechtigheid geopend kan worden. Het Concertgebouworkest is gisteravond van zijn tournée door Duitschland en Zwit serland te Amsterdam teruggekeerd. Vele honderden waren aan het station Weesper- poort ter verwelkoming samengestroomd. Onder hen waren de bestuursleden van Het concertgebouw, jhr. mr. A. Röell en H. de Booy. Toen de trein stilstond werd Mengel berg met groot gejuich begroet, terwijl de heer F. L. Boissevain uit de menigte naar voren trad en hem een grooten lauwerkrans overreikte. Het kostte den aankomenden reizi e s heel wat moeite om door de dicht opeenge pakte massa baan te breken en de gereed staande auto's te bereiken. Toen de minister van Koloniën Zaterdag avond j.l. in de Philipsstudio Oost- en West- Indië toesprak, hee.t hij na het beëindigen van het officieële gedeelte zijner rede, naar men uit Eindhoven aan de „Tel." schrijft, nog enkele woorden tot zijne in Neder- landsch-Indië gevestigde familieleden ge richt. De minister maakte daarbij melding van een oogenschijnlijk onbelangrijk, maar toch het verrassende eener telefonische gemeen schap met Indië zoo aardig typeerend voor val. De heer Koningsberger had n.l. eenige dagen geleden een telegrafischen geluk- wensch aan zijn te Pasoeroean gevestigden zoon gericht en daaraan toegevoegd: „Tele fonisch nader...." Toen hij dit telegram ter verzending opgaf, had de juffrouw aan het loket hem verbaasd aangekeken en hem ge vraagd, of dit geen.... vergissing was- „Telefonisch nader! Dat heeft nog geen vader aan zijn zoon in Indië kunnen seinen' en ik ben er trotsch op de eerste te zijn," vervolgde de minister, niet zonder eenige ontroering. Treffende woorden, want hoevelen zullen er niet in onze koloniën zijn, die, nu telefo nische communicatie met Indië mogelijk is gebleken, er zich thans reeds op verheugen mettertijd een dergelijk telegram te ontvan gen. De heer A. F. Philips sprak dan ook tegenover den minister de hoop uit, dat het ook weldra anderen ouders gegund zou zijn met hunne in Oost- en West-Indië vertoe vende kinderen te kunnen spreken. Het was zeker niet tc verwonderen, dat allen, die op dezen gedenkwaardigen avond met den minister bij den Philips' zender verzameld waren, diep onder den indruk waren, toen kort nadat de rede geëindigd was en de laatste tonen van het Wilhelmus nauwelijks hadden weerklonken, de telefoon rinkelde en de radiodienst te Amsterdam rapporteerde, dat men de toespraak van den minister in onze Oost schitterend had ver staan. Een historisch en onvergetelijk oogen blik! Het radio-station van Philips te Eindho ven heeft van de „P. C. Hooft," die in de buurt van Karachi is, bericht ontvangen, dat de rede, die Minister Koningsberger Za terdagavond gehouden heeft, uitstekend verstaan is. Tevens verzochten de passagiers Donder dagavond het Mengelberg-concert te willen uitzenden. Aan dit verzoek zal worden vol daan. De uitzending begint om 8 uur 10. In Europa aangesloten: 113 zendstations en ongeveer 7,000.000 ontvangposten. De jaarlijksche vergadering van de Inter nationale Unie voor Radiophonie en de ver gaderingen van haar bestuursraad en van haar verschillende commissies hebben in den loop van deze week te Lausanne plaats gehad. Men is tot overeenstemming geko men omtrent verschillende kwesties, waar van door ondervineing ce mogelijkheid van internationale samenwerking is aangetoond en waarvan verschillende op de aanstaande internationale conferenties te Washington en te Rome nader zullen worden besproken. De Unie heeft als haar politiek bepaald het verleenen van steun aan en het samen werken met de besturen der aangesloten or ganisaties. Verschillende golflengten (welke echter nog door de respectievelijke regeeringen moeten worden goedgekeurd) werden vast gesteld om in het plan van Genève te wor den opgenomen. Overigens werd er beslo ten een parmanente controlepost te vesti gen met het doel iederen avond waarne mingen omtrent de stabiliteit der verschil lende stations uit een technisch oogpunt. De commissie, belast met de cultureele en maatschappelijke kwesties werd uitge breid teneinde de talrijke vraagstukken op dit terrein behoorlijk te kunnen behandelen. Als actieve leden werden gekozen: de PoUkie Radio 1de Poolsche radiopho- nische organisatie), de Radio genossensc'naft Basel (een Zwilsersche radiophonie-organi- satie) en de Nederlandsche Draadlooze Om roep (de nieuwe Nederlandsche radio- phonie-organisatie, die binnenkort een sta tion te Huizen in gebruik zal nemen). Tot buitengewone leden werden geko zen: Nationale Broadcasting Company (U. S. A.), N:hon Hoso Kyakai Nagoya Japan. Indian Broadcasting Ltd. Amalgamated Wireless (Austr-'Hsia) I td., Cuban Tele phone Company, Peruvian Broadcasting Or- :anisation, General Broadcasters Ltd. (Austalië). De Europeesche radiophonie-organisaties omvatten op het oogenblik 113 zendstat'ons en ongeveer 7,009.000 op.tvangpesten. De vice-admiraal Carpendale (Groot- Brittannië) werd tot president van de Inter nationale Unie voor Radiophonie herkozen, terwijl de heeren H. Giesecke (Duitschland! en M. R. Tabouis tot vice-president en de heer M. Rambert als besutursgedelegeerde gekozen werden. Middelen ter voorkoming. De laatste jaren namen de klachten uit de practijk over het zoogaamde blauw wor den der aardappel voortdurend toe. In 1925 was het aantal inzendingen bij den P D. van aardappelen welke aan dit euvel leden, zeer groot. Ook te velde goedgekeurde poters lijden soms in sterke mate aan het blauw. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek omtrent de mogelijke oorzaken van dit gebrek en de be strijding er van. De onderzoekingen werden verricht door dr. J. Oortwijn Botjes te Oost- wold en ir W. B. L. Verhoeven, phytopatho- loog bij den P. D. Het verslag van de studie en de verkregen resultaten ziin verschenen als no. 43 in de „Verslagen en Mededee- lingen" van den P. D. en als artikel in de April-aflevering van het „Tijdschrift ovei Plantenziekten." Een juiste beschrijving te geven van wat ender „blauw" moet worden verstaan, is niet mogelijk, vooral niet omdat er talrijke variaties optreden. Opmerkelijk is dat het blauw het sterkst optreedt aan het navel- eind. Wil men dus een onderzoek instellen op de aanwezigheid van „blauw", dan doet men het best, beginnende bij het naveleind, steeds kleine olakjes af te snijden. Men be merkt dan al naar de mate van aantasting, kleinere of grootere blauwachtig tot grauw- achrig get.'nte plekjes meest dicht bij de schil gelegen. Bij sterk optreden van het „blauw" ziet men de verkleuringen niet uit sluitend onmiddellijk onder de schil, maar komen deze ook in het binnenste deel van de knol voor. In de grauwe plekken treft men dan vaak bruine plekjes aan van gestorven weefsel. Is het „blauw" zeer sterk, dan kunnen zich ook rott'ngsver- schijnsalen voordoen. De schil blijft volko men inlact; dat de kleur er van soms eenigszins verandert, komt doordat de grau we plekken -door de schil heen zichtbaar worden. Bij aan „blauw" lijdende aardappelen treedt meestal in versterkte mate rood bruine verkleuring op. welke spoedig tot zwart overgaat. Bij het koken van „blauwe" aardappelen blijven de verkleuringen bestaan, terwijl de blauwe plekken min of meer hard blijven. Dergelijke aardappelen zijn dan ook voor het verbruik niet geschikt en vandaar dat het „blauw" zoowel voor de verbouwers als voor de handelaren groote f'nancieele na doelen kan opleveren. Het onderzoek hééft voor de Iandbouw- practijk belangrijke resultaten gehad. Met zekerheid is er een verband tusschen het blauw worden van aardappelen en kali- armoede van den grond vastgesteld. Als middelen ter voorkoming wordt daarom den aardappelverbouwers aangeraden: le. te dorgen voor een voldoende kali bemesting; 2e. de knollen bij het oogsten en ver werken zoo weinig mogeliik aan sterke schokken bloot te stellen; dit laatste moet vooral vermeden worden als de knollen in het voorjaar reeds eenigszins ilap gewor den zijn; 3e. bij het bewaren te zorgen dat zoo weinig mogelijk spruitverlies optreedt. gevraagd met pension bij R. K. menschen door Juffrouw, h.b.b.h.h. Br. met prijsopgave en verdere inl. onder No. 834, Bureau van dit blad. VROUWENARTS j bev. kamer en suite vestibule, gang, der, 35 per rand. Gelegen Ted. v. - .Y-> 4, v 1 VAN DE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8