iddsnstarders! Vertrouwen! Voornaamste Nieuws "f250.- DE R.K. MIDDENSTANDER. Stadsnieuws 51ste Jaargang No. 16556 Vrijdag Aangifte moet, op sia-aSf© -vaun verlies veen «nlle rechten, geschieden aMiei-iigic driemaai -v-aer era fw ra g m Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Abonneert U, op UW orgaan Inteekenbiijetten op iedere Propaganda-Vergadering aan de Zaai verkrijgbaar. Administratie NASSAULAAN 49. Agenda 21 Mei EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. i Programma van de HEBA Eucharistische Tridua voor zieken. Bisschoppelijke bepalingen. Open Brief aan de Handeldrijvende en indusirieele Middenstanders van Haar'em en Omliggende Gemeenten. Voor Eer en Deugd. DE ACTIE DER R.K. MIDDEN- STANDSVEREENIGING. Wederom een aantal nieuwe leden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 Telegraphisch Weerbericht VAN ONZE RECHTBANK. Een dankwoord van de presidente en De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Adv er tentién 35 cants per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing1; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL j Bij contract belangrijke korting. bij verlies van een hand, f bij verlies van een f Cfi bij'n breuk van f ÉQ een voet of een oog; lucJ, duim of wijsvinger- beer of arm, Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden P ^5000 - LeTenslangu ?5heele ongeschiktheid tot werken door f ^£0 d^lHk^flooo tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen, doodelij ken afloopt bij verlies v. m andere vinge Nu in de kiesvereenigingen het ontwerp-, kiesreglement behandeld wordt en hier en daar al reeds ingrijpende aa Zijn voorgesteld en aangenomen, lijkt het ons nuttig over dit belangrijk concept nog het een en ander te zeggen. Zcoals te verwachten was, gaat de oppo sitie voornamelijk tegen het deel van het voorstel der commissie-Ruvs, waarin wordt voorgesteld cm het politiek advies te laten vallen en de leiding bij het verkiezingswerk te verdeelen in dien zin, dat door het Cen traal College, den Partijraad, wordt aange geven, welk soort candidaten door de verschillende kieskringen moet worden ge steld. Men weet, dat wanneer het ontwerp der commissie-Ruys wordt aangenomen, voortaan door den Partijraad (zonder de Kamerleden) b.v. zal worden aangegeven: de Kieskring Den Bosch levert 1 juridische, 1 agrarische, 1 Indische specialiteit; de Kies kring Limburg: 1 specialiteit op het gebied der sociale wetgeving, 1 militairen deskundige enz. enz. De kiesvereenigingen wijzen zelf den persoon van den gekwalificeerden candidaat aan en kiezen bovendien geheel zelfstandig en zonder eenige aanwijzing -an de Centrale leiding de zoogenaamde vrije candidaten. Dit is het voornaamste, het essentieelc deel van het voorgestelde nieuwe kiesreglement en het is begrijpelijk, dat in de pers en in de vergaderingen onzer kiesvereenigingen zich daartegen de oppo sitie richt. Wij zouden echter willen waarschuwen om met de oritiek voorzichtig te zijn. Wan neer men bezwaar heeft tegen het voorge stelde tweede lid van artikel 8, waarin aan bet centrale college de bevoegdheid wordt gegeven om van het totaal aantal te ver wachten zetels twee derden te „kwalificee- ren", dan kunnen wij dit verzet billijken, wanneer men aldus redeneert: het aantal te verwachten zetels der Tweede Kamer kunnen wij op 30 stellen; het Centraal ol- Iegc wijst dus voor 20 zetels aan de soort candidaat, welke gekozen moet worden; dat is ons te veel! In onze beschouwing bij de publicatie van het concept-kiesreglement hebben wij dan ook aanstonds voorgesteld in het bewuste artikel te lezen „ten hoogste twee der den", ojn aan ie .duiden, dat. he*t Centraal college zich met de kwalificatie tot het uiterste en dringend noodige dient te be perken. Natuurlijk kan men zooals in som mige kiesvereenigingen al gebeurt voor stellen om tc lezen „één derde" of „ten hoogste 15". Maar de vraag is: of dit ver standig is. De bedoeling der commissie is geweest om bij de aanwijzing van candidaten een deskundige en zoo goed mogelijk ge outilleerde, dus de beste Kamerfractie te ver krijgen. Dat moet het doel van alle leden der R.-K. Staatspartij zijn. Maar daarvoor is leiding van boven af noodig. Wanneer er niet voor gezorgd wordt, dat van een cen traal punt uit wordt aangegeven, welk soort Kamerleden de R.-K. partij voor een ko mende regceringsperiode dringend noodig heeft, dan kan het gebeuren, dat er van een bepaald soort, b.v. advocaten, onder wijzers, agrariërs, een te veel in de Kamer komt, terwijl aan de andere soort een te kort is, ja een totaal gebrek. De practijk heeft het trouwens a! bewezen. De huidige Katholieke Kamerfractie heeft een tekort aan Indische en militaire specialiteiten. En dat behoeft toch niet. Op onderwijsterrein b v heeft zij een te veel. Hier is dus een fout door gebrek aan een goede centrale ltiding. Nu kan men over het benoodigd aantal specialiteiten van meening verschillen. Wij voor ons zouden het juist achten, wan neer het centraal college zich bij het aan wijzen van de noodige kwaliteiten tot het strikt onontbeerlijke get,al beperkte. En dan lijkt een twintigtal ons ook te veel. Maar anderzins is het ook verkeerd, vooral met het oog op de toekomst, het centraal college aan een te eng aantal te bin den. De practijk zal hier den weg moeten wijzen. Wanneer de centrale leiding mis bruik maakt van haar bevoegdheid en dc leden in de vrije aanwijzing van de candi daten onnoodig belemmert, dan graaft zij het graf voor de met zooveel moeite ver kregen rust. Het kwaliteitenadvies moet het kenmerk zijn van een eerlijk bedoelde po ging om een zoo goed mogelijke Kamerclub, een fractie met onontbeerlijke deskundiger, te verkrijgen. Maar overigens moet dezelfde dub ook de meest gewilde politici uit de Perlij bevatten om zoo groot mogelijke be vrediging te brengen. Wanneer daarentegen het centraal college er van uit zou gaan, cm haar advies zonder voldoende reden 'ot het maximum van het haar toegestane uil te breiden, alleen om aftredende Ka merleden of specialiteiten a,an de kiezers Op te dringen, dan zou hef eerste advies Vermoedelijk ook hel laatste zijn en zou Ook dit nieuwe reglement weer spoedig een mislukking blijken Wij voor ons meenen echter, dat er ten deze opzichte weinig vrees behoeft te be gaan. Zij immers, die al bij voorbaat critiek uitoefenen op de macht, in handen van bet centraal college te leggen, vergeten, dat oil college voor het overgroote deel uit de vert;-r uw :rsni"r'ien der kiezers bestaat. De kwalificaties immers worden opgemaakt door het partijbestuur, dat zijn de afgevaar digden der Kieskringorganisaties en door de dviseeren.de leden van den Partijraad. Er is 'Ina geen lichaam denkbaar, dat zóó des kundig eenerzijds en zóó veelzijdig van sa menstelling anderzijds is om te bepaler, welke kwaliteiten de toekomstige R.-K. Ka merfractie moet bezitten. Vrees voor mis bruik van macht behoeft hier niet te be staan. Bovendien is het advies een onper soonlijke aanbeveling van de gewensch- te kwaliteiten. Den persoon v,an den ver langden candidaat geven de leden der kies vereenigingen zelf aan, terwijl zii daarnaast geheel vrij en ongebonden over de „vrije plaatsen" beschikken. Wanneer uit de kiesvereenigingen bij de bespreking van dit concept-reglement sterk de wensch naar voren komt, dat het cen traal college zich bij het aangeven van de kwaliteitszetels tot het strikt noodige zal beperken, dan zal hierin voor dit leidende orgaan een prikkel gelegen zijn om het vertrouwen der groote organisatie niet te beschamen. En dit is het eenige, wat noodig is: duurzaam en wederzijdsch vertrouwen tusschen leiding en leden, vertrouwen, dat zich niet in getallen laat uitdrukken' Sociieit „St. Bavo". Bestuur Kamercen trale Haarlem, half 3 uur. Geel Wit, 5 uur. Gewone zittingen, 7 uur. St, Josephgezellengebouw, Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R. K, Militairenvereeniging, Zoetestraat 14 - R.K.V.V. „Victrix" 7 uur. Stadsschouwburg, Groot Russisch Bala laika-Orkest, 8 uur. Brongebouw, H.E.B.A., Wedstrijden en avond-concert door de Harmoniekapel „Nestelroy" uit Amsterdam, Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'i uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. -- Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marihavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's VereenigÉng Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Gcd. Oude Gracat). Uitslu.tend Telef. 14141. 20—24 Mei 1927. VRIJDAG 20 MEI: 2 uur v.m.. Opening voor het publiek. 11 uur v.m.: Officiecle opening. Wedstrijden: Pieces Mon'.ées, (marsepein-, dragant-, chocolade en boetseerwerk); Pe- .it lours en Marsepein. Avondconcert ie geven door de Lieder tafel „Haariemsch Zanggenot". ZATERDAG 21 MEI-. Wedstrijden: Botercake, Spekkoek, Tul banden, Diverse koeksoorten, Banketbak kerij op één vierkante Meter. Avondconcert te geven door de Harmo nie Kapel „NesteroyAmsterdam, directeur de heer Hooymeyer. ZONDAG 22 MEI: Avondconcert te geven door de Muziek- vereeniging „Harmonie-Crescendo", direc teur H. W. Hofmeester. MAANDAG 23 MEI. Wedstrijden. Opgemaakte Taarten, Koek- es in den uitfebreidsten zin. Dames-W cdstrijden. Dessert-schaaltjes, gereed gemaakt voor op een diner-tafel. Avondconcert te geven door de Harnio- I nie Kapel ,.De Eendracht" tc Velsen. Di recteur de heer H. Kerkhoff. DINSDAG 24 MEI: Wedstrijden Pieces Montées van Ncugat sn getrokken suiker. Fantasie-vul-artikelen voor Slagroom en IJs. Wedstrijden-Kokerij. Hors d'oeuvres. Vischschotels, Vlceschschotels, Choud froids, Mousses, MousseÜnes, Puddingen en Geleiën. Dames-wedstrijden: Het vullen van doozen n-.et bonbons. Malinee te geven door de Jazz-band van de leerlingen der Vakschool van de Neder- bndsche Banketbakkers Vereeniging te Amsterdam Avond-Concert te geven door de Gcm. Zangvereeniging „Polyhymnia", directeur de heer W. Hespen. WOENSDAG 25 Mei: Wedstrijden. Vol au vents, Pasteitjes, Paasch- St Nicolaas- en Kerstgebak, Imita- 'icschotels van Marsepein. Afdeeling Lue 'brood; Pain de Luxe, Wei- nachtstollen, Stokken. Gerezen Tulband. Avondconcert te geven door Santpoort s Gemengd Koor „Vox Humana' directeur de heer Joh. Brands. DONDERDAG 26 MEI (Hemelvaartsdag): Avondconcert te geven door de Harmo nie-Kapel „Nestelroy" Amsterdam. I VRIJDAG 27 MEI: Wedstrijden; Sport- en Gelegenheidstaar ten, Open Coniituurtaarten; Pyramide-aar- !.en, Hooggebak, (strikken oi lelie's), diverse soorten gebakjes, Kaasgerechten. Avond-concert te geven door het Haar lems Tram-Fanfare Corps, directeur de lieer Reijnier van t Hoff. ZATERDAG 28 MEI; Dames-wedstrijden Gevulde bonbon mandjes met mooist opgemaakte strik. Mooist opgemaakte schotel vruchten voor Diners. Avond-concert te geven door Accordeon Vereeniging „Crescendo", directeur de heer P. de Jong. ZONDAG 29 MEI: Avondconcert te geven door de Muz:ek- vereeniging „Lauren s Jansz. Coster Direc teur de heer J. A. Meng. OFFICIEELE SLUITING om 10.30 uur. Faciliteiten voor het communiceeren. Het jongste nummer van „St. Bavo pu bliceert in Latijnschen tekst de volgende mededeeling van de H. Congregatie der Sacramenten: H. Vader, De Bisschop van Haarlem, aan de voeten van Uwe Heiligheid neergeknield, legt Haar nederig het volgende voor: In verschillende parochieën zullen Eucharistische tridua voor zieken gehouden worden. Derhalve vraagt hij volmacht om toe te staan, dat, gedurende de dricdaagsche oefeningen, zieken, die ter kerk kunnen gr an, iets bij wijze van drank of medicijn mogen gebruiken, vóór zij de H. Communie ontvangen. Uit de Pauselijke audiëntie van 2 Mei 1927. Z. H. Paus Pius XI, heeft na terzake Z.Em. den kardinaal prefect van de H. Con gregatie der SaC"menten gehoord en zijn verklaringen overwogen te hebben, het door den Bisschop van Htarlm tot Hem gericht verzoek, voor den tijd van drie jaar inge willigd, en den bisschop machtiging verleend aan de zieken toe te staan, bij wijze van drank of medicijn iets te gebruiken, mits dit geschiedde zonder ergernis te geven of opzien te baren en met inachtneming overi gens der voorschriften. w.g. M. Kard. LEGA, bisschop van Frascati, pref. D. JORIO secretaris. Z. D. H. Mgr. A. J. Cailier, bisschop van Haarlem, publiceert in „St. Bavo" dc vol gende voorschriften: I. Dewijl meer- en meer toeneemt het ge bruik van bloemen, kransen op de lijkkist tijdens de rouwplechtigheden en Wij het ge bruik dezer bij rouwplechtigheden niet ach ten overeenkomstig den geest der H. Kerk, zoo verbieden Wij bij deze het gebruik van bloemen, kransen en dergelijke op de li'k- kist ia de kerk tijdens de uitvaart en ab solutie van volwassenen. II. Ook meenen Wij te moeten ookomen tegen het groeiend misbruik, dat bruidjes bij plechtige Loven en Processies in het Presbyterium komen. Meisjes, bruidjes, be- hooren niet te komen in het Presbyterium; en ook dezen vallen onder het verbod „quomiru's-in conventibus in quibus mulieres cum viris convenint; mulieres in odeo cantent". drie achtereenvolgende jaren deze vliegende middenstanders zich ook katholiek moeten winkel neerstreek, en ons van een overeen- organiseeren. ko ost of van een wijziging in optreden niets Spr. wees er op, hoe Mgr. Cailier vooras bekend was, noch meegedeeld, moest er dus 0ok er steeds op aangedrongen heeft, dat wel zeer krachtig worden opgetreden, ten de katholieke middenstanders zich katho- einde deze affaire met één keer te doen af- lick organiseeren en merkte op, dal men loepen. Wachten, totdat de verknoping in n;ct tevreden kon zijn met een winst van vellen gang zou zijn, was het paard achter den too a 200 leden. Er staan te veel materieele wagen spannen. voordeelen op het spel, Waarvan spr. er Neen, zonder vooraf den bedreigden te ve[e opsomde, waarschuwen, hebben wij het niet gedaan 1I uit dit alles concludeerde «pr., dat de Nadat wij alle pogingen bi) den Ministerroomsche middenstanders zich nu toch ein- hadden aangewend oai te doen ver'cieden, dat delijk roomsch moeten gaan organiseeren. verkoopingen aan het pul lick zouden plaats j^et ;s de wil van de geestelijke overheid, hebben, pogingen, welke, Leiaas, vruchteloos ket ;s 0Qk het waarachtig belang van de bleven, hebben wij tevoren den Directeur der m;ddenstanders zelf. Rijksrietvlecl tschool medegedeeld in een ge- j pjeze welsprekende, krachtige taal ont- argumenteerd schrijven, dat wij in deze met ]0kte j,,,. vergadering warm applaus en de Zouden rusten. voorzitter sprak hartelijke woorden van „En dan willen wij U wel zeggen, aldus i janjc tot ,jen pater en woorden van welkom schreven wij, „dat U voor liwe onderneming,ot de n;euw_toegetreden leden. dit keer al een heel slechte plaats hebt rntgeko- -- - - D.w.z. koorgewijze zich opstellen, waar ook in de kerk. Wanneer onze stedelijke bladen vanavond Zullen verschijnen, dan behoort de befaamde en zoogenaamde Tentoonstelling van Werk stukken der Rijksrietvlechtschool van Noord- wolde wederom tot het verleden. Wij hebben tegen dezen „Vliegenden Winkel" van het Rijk, van welken v. ij vooraf de meest ongunstige informaties hadden ge kregen, een actie gevoerd, zocals nog niet was voorgekomen in onze eerlang vier jaren be staande Middenstandscentrale voer Haarlem en O .«liggende Gemeenten. O, wij willen het wel bekennen, aanvankelijk stonden wij, ten gevolge der voorstelling ons door den Direc teur dier school gegeven, zeer sympathiek tegenover deze Expositie van leerltngenwerk, wijl wij gaarne van heeler harte goed Vakon derwijs willen uevorderen. Later evenwel werden wij nog intijds inge licht omtrent de gesties der tegenwoordige Directie, welke de intentie hebben feitelijk den bona fide handel uit te schakelen en reclit Streelts, zonder de lasten van Rijk, Gewest en Gemeenten te dragen, aan particulieren te paan verkoopen en zonder de verantwoorde lijkheid voor het geleverde op zich te nemen. Plicht, harde plicht was het dus van het Be stuur der Middenstandscentrale te velde te trekken tegen deze oneerlijke concurrentie en, gezien het precedent van Hilversum, waarl Uil abet CC. Wtt o zen, want U zult onze Auddenstandscentrale met hare zeven uit Stad en Omgeving aange sloten Middenstanasvereenigingen tegenover U vinden." Vrijdag 1.1. hebben wij persoonlijk aan het College van B. en W. kennis gegeven, dat wij tegen dezen Vliegenden Winkel in het Gem. Concertgebouw zouden gaan agecren. Daarbij werd door ons geen enkel verzoek gedaan. De mededeeling geschiedde alleen uit b eleefd- Ook weten wii zeer seed, dat het College, ■--- tij het verhuren van het Gebouw niet anders gisterenavond een talrijk publiek aanwezig dan aan een tentoonstelling .gedacht heeft. De- 0p de jaarvergadering van „Voor Eer en elfde gedachte hadden ook wij in den aan- Deugd". De presidente, mevr. Schous- vang. v. Delft opende met den Christelij ken Groet, waarna het Bondslied staande door de ver- Nadat verder de gewone dankwoorden ge sproken waren en de permamente propa- gandacommissie gevormd was, sprak pas toor Boogmans een vriendelijk slotwoord, waarin hij o.ro. zeide, dat hij met de paro chie van St. Jan alles kan doen voor de goede zaak. Propagandarede van Pater de Waal. In de groote zaal van gebouw St. Bavo was En we hebben geageerd en we hebben ge streden 1 Fel en vinnig, doch openlijk en met eer lijke middelen En het was insinueeren van een Ambtenaar, die met deze zaak te maken had, dat wij een vereeniging bij onze voorlichting stukken of passages zouden onthouden hebben. De belangen van onzen Stedelijken en Ge Er V L 1 it l V. 11 T U. X A V' Aiv— westelijken Handeldrijvenden en Indusmee- len Middenstand hebben wij plichtsgetrouw verdedigd met alle kracht, doch met eerlijke en geoorloofde middelen. En hoe is dat nu geslaagd Ie. Geen enkel stuk (er waren hier aange voerd 53 complete serre-ameublementen en 989 diverse stukken, waarvan 230 fauteuils van pitriet) is bier door het Rijk rechtstreeks- en dit in terenstelling met de vorige tentoon stellingen elders- aan particulieren verkocht. Dat te bereiken was alleen ons doel, daarin zijn wij volkomen geslaagd en dat Hilversum drie jaar lang niet vermocht te voorkomen. 2e. De Directeur der Rijksrietvlechtschool eerst met de hand wijzend naar de keel en toen naar den mend, verklaarde op de z. g. tentoonstelling aan een lid der Nieuwe Orga nisatie van de Rietwerkhandelaren „AH zit me niet tot hier, maar tot daar 1" Ook dat te bereiken, was enze bedoeling. Anders had den we evenals Hilversum 3 jaren achtereen de eer van het bezoek gehad. Ook daarin zijn we dus geslaagd Men zal begrijpen, dat wij slechts het ver koopsysteem van het Rijk bestreden, en dat onze actie allerminst ping tegen den persoon van den Directeur, die ons door netwerk- ha,adelaren, die thans tegen hem ageerden, werd afgeschilderd als een bekwaam Direc teur, die met hart en toewijding voor zijn school werkt, óók richtte onze actie zich met tegen de school, als zoodanig, welke een voor treffelijke Inrichting is en, goed vakonder wijs bevorderend, onze volle sympathie heeft. Door een der aanwezige Ambtenaren is ge zegd „We komen niet meer terug in Haar lem, volgend jaar gaan we wellicht naar den Haag." Och, dan zullen onze Colleges in de Residentie wel klaar staan om hen te entvan- gen. Ons dessier is bij voorbaat te hunner beschikking Ten slotte zal men met scha en schande er wel toe komen, wederom de verkoopingen in de school zelve te deen plaats hebben voor den geheelen Nederlandschen handel. Dan is alles weer eerlij k en normaal I En tenslotte een vraag Zou bier de éénling, de enkele Handelaar wat bereikt hebben? Immers, neen, dan zou, evenals in Hilver sum, geschied zijn, wat de Minister ons sein de den tweeden en den derden dag zullen de goederen ten overstaan van den ontvanger der Registratie aan de particulieren publiek wor den geveild. Dat is althans in Haarlem voorkomen En daaraan, om te besluiten, deze °PLb®'j"' king Handeldrijvende en Industneele Mid denstanders van Haarlem en On liggende Gemeenten Staat over de l.eele linie op uit den slaap Treedt uit Uw isolement 1 Thans waren het de Handelaars in Rietwerken, mor gen komt op de een of andere wijze Uwe branche aan de beurt en ook din staan wij ge reed Uwe belangen te beschermen en te ver dedigen. Sluit U aan Treedt toe tot een onzer res pectievelijke Organisaties Het Bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, waarbij aangesloten de Chr. Vereeniging v. d. Handeldr. en Industr. Middenstandde Kaarlemsche Handelsvereeniring de R. K. Midden- standsvereenming de Bloemendaalsche Middenstandsvereenif ing de Feemsteed- sche Winkeliersvereeniging de Zandvoort- sche Kandelsvereeniging de R. K. Mid denstandsvereenifing Elcen.endaal- Over- veen Het Dagelijksch Bestuur C. TEN BOOM, Voorzitter F. H. SNilT, Vice-Voorzitter P. J. M. v. TETERING, Secretaris. gadering gezongen werd De presidente heette den aanwezige ver volgens welkom en las een schrijven van ver hindering voor van den eerw. directeur, kapelaan Boks en van den voorzitter der rrannenaf deeling. Spreekster richtte een bijzonder woord van welkom tot den spreker Ook de parochie in het Amsterdamsche kwartier heeft zich uitstekend gehouden. Veertien nieuv/e leden kond:n geboekt worden. Dat is voorzeker voor een groo'. deel te danken aan de krachtig propagan distische rede van den WelEerw, Pater P. Breukel. De ZeerEerw. Heer Pasfoor L. J. Boog mans, hield een uitvoerige inleiding, waarin hij in het bijzonder wees op den katholie ken plicht van gehoorzaamheid jegens het Kerkelijk Gezag, den Bisschop. Spr. begon met een uitvoerige uitcerzet- l'ng van zijn pessimisme over de R. K. Mid- denstandsvereeniging, een pessimisme, dat gelukkig niet gedeeld wordt door het be stuur, zooals later nog de heer van Tetering opmerkte. Uitvoerig ging spr. na, wie middenstan ders zijn of tot den middenstand gerekend moeten worden. Dan besprak hij de vraag, waarom organi satie noodig is. In het tweede deel zijner rede schetste daad. spr. breedvoerig, waarom de katholieke den zeereerw. heer Pater de Waal, missionaris van het H. Hart uit Velsen-Driehuis. De presidente gaf nog eens in korte trekken weer het doel en nut dezer hoogst noodzake lijke vereeniging, en gaf het woord aan secre taris en penningmeester voor het uitbrengen der jaarverslagen, waarvoor deze bestuurs leden met applaus beloond werden. Medegedeeld werd dat de vereeniging steun had verleend aan het werk der Juli- aantjes en aan de actie tot vestiging van een R. K. verloskundige te Haarlem. Rede Pater de Waal. De Zeereerw. Pater de Waal, nu het woord verkrijgend, kondigde aan te zullen geven een commentaar op de statuten van de ver eeniging. Het doel der vereeniging is hei liging van zichzelf en van anderen. Spr. ont leende daaraan de wachtwoorden houdt vast wat gij bezit en win er bij wat gij kunt. De Goddelijke Edelsmid heeft een dia mant gezet in een kostbaar schrijn, aldus rpr. de reinheid in het heiligdom der ziel. Dezen diamant hebben wij te bewaken en onbesmet te bewaren tot ons laatste uur. Overal echter dragen wij onzen vijand met ons mee, het eigen hart. Wij willen wel lusten, geen lasten. Toch moeten wij de lasten mee dragen, al kreunt het lichaam eronder, want zoo volgen wij Christus' voetspoor, Die drie maal ter aarde viel onder de zwaarte van het Kruis. De Zeereerw. spreker behandelde ver volgens den kinderzegen. Helaas zeggen de Katholieken het soms de heidensche wereld na ik kan niet genoeg verdienen voor meer kinderen. Men beschouwt het kind dan als een last, terwijl het een lust is. In bezielde woorden schilderde Pater de Waai het geluk, dat het bezit van kinderen is, die in geloof, in vele deugden boven ons staan, die Chris tus tot zich noodde. Wat dan te zeggen van hen, die de misdaad begaan dit geschenk van God te weigeren? Wee de last van Ni- nivé weeklaagde de profeet in het Oude Testamentwee de last van Europa, ook van Nederland, kan men tegenwoordig met even veel recht uitroepen. Ook in ons land tracht men den kindermoord wettelijk te regle menteeren. De Canadeesche Officier, die in Europa den oorlog had meegemaakt, had gelijk toen hij zeide gevochten te hebben op een mestvaalt. Ieder jaar zijn gansche kolommen der dag bladen gevuld met de namen van bekende persoonlijkheden, die hooge eereteekenen ontvangen voor hun verdiensten op een of ander gebied, maar moesten er niet veeleer staan de namen der heldinnen van den tegen- woordigen tijd, onze moeders, die handelen volgens het woord, eens door een Katho lieke vrouw gezegd „Liever tien op mijn boekje, dan één op het geweten." Het moet geconstateerd worden, dat he laas ook de adelbrief van den Roomschen man besmeurd wordt door de daden, die men dan excuseert anderen doen het ook. Onder het voorwendsel dat men met zoo veel rekening heeft te houdeh als men in de wereld verkeert berooft men zichzelf van wat het hoogste goed is. Daarom is het zoo verheugend een vereeniging als Voor Eer en Deugd bloeiend te zien, het geloof te zien levenwant overal tegenwoordig schuilt het gevaar op straat, op bijeenkomsten, op het tooneel, waar het gif vrijelijk mag wor den voorgezet onder het mom van kunst waarde. Als men daar de verderfelijke leer niet hoort, wordt zij door de boeken gepre dikt, door platen en reclame-affiches, of door den menschenmond. Zelfs de radio zal wel haast in dienst staan van den strijder voor het heidendom. Tegen al deze vijanden der ziel moet men zich beschermen met de middelen, die den Katholiek ten dienste staan. Maar men staat niet alleen in de maatschappij. Zooals Christus vroeg aan den dankbare genezene Waar zijn de negen overigen, zoo zal ons rekenschap gevraagd worden van hen, die geheel of gedeeltelijk aan onze liefde, onze zorg waren toevertrouwd, minstens van één. Met onze leer, ons voorbeeld, onze daad moeten wij onze kinderen voorgaan, zelf de beitel ter hand nemen en in het hart der kinderen het beeld griffen, dat in ieder Ka tholiek hart door het leven moet worden ge dragen. Anders bestaat er gevaar, groot gevaar, dat het kind zich zal wagen op den Oceaan, waar reeds zoo menig wrak ronddrijft. In een dringende peroratie spoorde de Zeereerw. spreker zijn gehoor aan sterk te staan tegen de steeds toenemende verwil dering, een voorbeeld te zijn'door woord en Het bezoek der Koninklijke Familie «Ml de Hoofdstad. Ingediend is een wetsontwerp betreilend» aen door het Rijk aan de Nederl. Bank ver leende garantie voor credieten aan een op te richten Centrale Middenstandscrediet- bank. Op den onbewaakten overweg te Hoog kerk-Vier verlaten (Gr.) is een auto door ee® sneltrein gegrepen. Een der twee inzitten den is overleden. De nieuwe spoorweg op Zuid-Bevcland it ciliciëel geopend. 11 Bij een ernstig ongeluk in de conservenin» briek der firma Tleleman en Dros te Lel* den zijn verschillende arbeiders gewond, waarvan één ernstig. Een voorstel is te wachten tot uitbrei ding van den Raad van Ned.-Indië met twe®_. leden. De nieuwe Fransche douanetarieven. Een 300-tal personen, gearresteerd in ver band met het oproer in het Batamsche zal in vrijheid worden gesteld wegens gebrek aan bewijs. De drie Amsterdamsche communisten tegen den burgemeester der Hoofdstad. Zij vinden geen steun bij de S. D. A. P. In de vergadering der R. K. Klesvereeni- ging te Nijmegen zijn verschillende amende menten aangenomen op het ontwerp-kies reglement der R. K. Staatspartij. j| De oorzaken van den grooten wereldoor log. Het rapport van de commissie van on derzoek in den Duitschen Rijksdag. De gemeente Ostende heelt een vreemden l'.ngenbelasting ingevoerd. De inval in het Arcos-gebouw te Londen- De minister van binnenlandsche zaken beeft zffce mededeelingen opgeschort tot a-s. Dinsdag. De regeering zal geen schadever goeding aanbieden. Art 1 der Britsche Vakvereenigingswet aangenomen. Het nieuwe ministerie-Seipel. De regee- ringsverklaring. Bijzonderheden over de ontploffing in een schoolgebouw te Bath (Michigan), waarbij een 40-tal slachtoffers zijn te betreuren. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.26. Hoogsche barometerstand 769.0 m. M. te Scilly. Laagste baromtersland 752.7 m. M. te Vestmanör. Verwachting: Matige, wellicht tijdelijk toenemende, ZW. tot W. wind; betrokken tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen in het Zuiden; in het Noorden kans op regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. -e: het krachtig applaus van de vergadering dank te Pater de Waal voor zijn rede, die in groote aandacht was aanhoord. Voor en na de pauze zong mej. Bonaritis eenige liederen, die door de aanwezigen zcéï gewaardeerd werden. Uitspraken van 19 Mei 1927. P. B. monteur, wonende te Bennebroek, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, alhier, art- 341 Wetboek van Straf recht, overtreding, twee maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. t/m. 2 Juni 1927 o.v. 1. G. M. S„ koopman, gedomicilieerd te Rotterdam. 2. P. v. Z. groenienkoopman, wonende te Rotterdam, beiden thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring alhier, dief stal door twee of meer vereenigdc personen, ieder twee jaren gev. straf o.v. G. S. machinist, wonende te Helder, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring al hier, diefstal, drie maanden gev. straf o.v, met aftr. prev. hecht. t/m. 2 Juni 1927. J. H. machnist, gedomicilieerd te Velsen, verblijvende te Alblasserdam, verduistering, zes weken gev. straf o.v. C. M. chauffeur-vrachtrijder, wonende tfe Haarlemmermeer, appèl overtreding Motor, en Rijwieiwet, vrijgesproken. P. K. vischvenler, wonende te IJmuiden, appèl overtr. van het Reglement van politie voor de Visschershaven c.a. te IJmuiden. Vonnis Kantonrechter te Haarlem beves tigd, 3 boete subs, een dag hechtenis. J AANBESTEDINGEN. Door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat werd hedenmorgen ia het bureau, Zijlweg 86, aanbesteed; het uitvoeren van buitengewone bestra» tingen met bijkomende werken op den Rijksweg van Velsen naar Alkmaa-, ondec de gemeenten Heemskerk en Castricum. Raming 13.500 en het verplaatsen van een offidcrsbaralé van de legerplaats bij Laren naar de Sch\- penmeent te Naarden. Raming 4C00. Laagste muehrijvers waren resj», P. Ketting Jr. Amsterdam 12783 en 4,1b4 d. Tak, Zuijlen 3564,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1