iet bezoek der Koninklijke Familie aan de Hoofdstad. Radio-Omroep. ND Onder de Radio-berichten: Art. 2 der Britsche Vak vereen igingswet aangenomen. De betrekkingen tusschen Engeland en Rusland. Opzeg ing van het handelsverdrag waarschijnlijk. De Fransche Kamer rati- ceert onder voorbehoud de conventie van Washington. In Chili zijn ij huiszoekingen meer dan 70 communisten gearresteerd. De Britsche vakvereenigings- wet. Regeling tusschen Engeland en Amerika. Engeland's betrekkingen met Rusland. De Conventie van Washington. Communisme in Chili. De paniek te Hankau. De nachtvischerij met drijfnetten op het Hollandsch Diep, den Amer en de Nieuwe Merwede. BINNENLANDSCH NIEUWS. De rechtspositie van Handels reizigers en -agenten. KERK EN SCHOOL. Een nieuw werk ter verdediging van den H. Stoel. DE TE MISSIE-WEEK NIJMEGEN. Een keur van plechtigheden. 99 *3%tiarAe/n, GEMENGD NIEUWS. Een driftig heerschap. De onbewaakte overwegen blijven hun slachtoffers eischen. Het drama in de hotelkamer te 's-Gravenhage. Om een luttele aanleiding zijn kameraad doodgestoken. Rumoerige reizigers Een rapaljaan per open-rijtuig naar den raad. Gaslantaarns op locomotieven. Een spannende jacht op een wielrijder. Door inzakking van een berm bedolven. RECHTZAKEN. De malversaties te Dodewaard. Gisteren kregen de Tories in het Lager- .is een schok toen kort na den aanvang n het debat over het wetsonwerp op de kvereenigingen de Arbeiderspartij stem ing eischte over een amendement, dat aan eischen van de arbeiders tegemoet unt. De Arbeiderspartij deed dit blijk- .ar in de hoop, de regeering bij verras- ig een nederlaag toe te brengen, maar toeleg mislukte doordat de oppositie If niet sterk genoeg bleek. De cijfers van semming waren 132 tegen 67. De cijfers van de in den gisterenmiddag houden stemming over artikel 2 waren 5 tegen 120. Ebt artikel is het, dat in beiderskringen aan het ontwerp den bij- am „vrijbrief voor den onderkruiper" eft gegeven, omdat de werkwilligen daarin rrden beschermd tegen de onaangename volgen van hun gedrag. Den vakver- nigingen wordt er het recht in ontnomen, n er later hard over te vallen, hen te boeten, of hu het lidmaatschap te ont- men. Een punt, dat de leider der spoorweg- beider Thomas te berde bracht, was, dat 3 de arbeiders in de spoorwegbedrijven ecies volgens hun reglement zouden arken, er in één dag reeds een schade m 300.000 pond sterling, zou kunnen wor- :n veroorzaakt. Doel van deze opmerking Js klaarblijkelijk het dreigement, dat als beambten zich stipt houden aan de •nderden voorschriften, gegeven voor mne veiligheid, het goederen- en ander rkeer er zeer ernstig onder zou lijden. Er zijn nota's gewisseld tusschen Groot- i tannië en de Vereenigde Staten, in elke een overeenkomst is opgenomen ■or de wederzijdsche regeling van alle nspraken, van persoonlijken aard, voort- oeiend uit den wereldoorlog. De over- nkomst is het resultaat van lange en gewikkelde onderzoekingen en onderhan- üingen. De correspondent van de „Times" te ashingtcn meldt, dat bij de overeenkomst en betalingen in geld aan een van beide iden zijn betrokken. De vorderingen, die rst een waarde van honderdmil'ioep dol- rs heetten te vertegenwoordigen, blijken i niet veel meer dan een millioen dollar betreffen en zeffs dit bedrag zal worden geboekt tegen vorderingen wat betreft oor logs- en koopvaardijvloot van de -itsche regeeriztjf op de V; S. Verwacht wordt, dat a.s. Dinsdag, voor dat Sir William Joynson Hicks zijn verkla ring in het Lagerhuis zal afleggen omtrent de resultaten van den inval in het Arcos- gebouw, een buitengewone Kabinetsraad zal worden gehouden, waarin de verhou ding van Groot-Brittannië tot Rusland zal worden besproken. Het ligt in de bedoeling, dat in het Lagerhuis de rede van den mi nister van Binnenladsche Zaken zal wor den gevolgd door een verklaring van Sir Austen Chamberlain, waarin de houding der regeering tegenover Rusland zal wor den aangegeven. Indien het onderzoek van de in beslag genomen documenten den indruk bevestigt, dien men bij heb eerste inkijken daarvan heeft gekregen, dan is het waarschijnlijk, dat het handelsverdrag zal worden opgezegd en misschien zelfs de diplomatieke betrekkingen zullen worden verbroken. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp tot ratificatie van de conventie van Washingon inzake den 8-urigen arbeidsdag met de reserves van niet-invoering voor dat de conventie ook door Engeland en Duuschland zal zijn goedgekeurd, aangeno men, Met 406 tegen 150 stemmen werd ver worpen een socialistisch amendement tot schrapping van de reserves inzake de rati ficatie door de andere landen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn als het resultaat van huiszoekingen, door de politie in de bureaux der commu nisten verricht, 74 personen gearresteerd. Een enorme hoeveelheid communistische brochures werd in beslag genomen. De laatste berichten uit China melden dat elk uur de val der communistische regee ring te Hankau kan worden tegemoet ge zien. De tegenstanders van de communis ten zijn volledig gewapend op het terrein van de renbaan gekampeerd. Voor den nacht wordt een treffen verwacht. Inmiddels blij ven de drie vijandelijke legermachten op de stad, uit he* Noorden, Westen en Zui den, aanrukken. fset! van organisaties van handelsreizigers en handelsagenten, in verband waarmede in dit stadium het vragen van advies tot de bij de regeling betrokken kringen van handel en nijverheid werd beperkt. Intus- schen heeft de minister, toen door ver schillende organisaties der betrokkenen om kennisneming van het voorontwerp werd gevraagd, geenerlei bezwaar gemaakt, dezen een exemplaar toe te zenden Het spreekt vanzelf, dat, wanneer bedoelde organisaties naar aanleiding van die toezending opmer kingen hebben te maken de minister daar van gaarne zal kennis nemen. Ten aanzien van nog in te dienen verzoeken om ver trouwelijke toezending van een exemplaar, geldt hetzelfde. Ministerieel bezoek. Aan het Haagsche Corr. Bur. wordt met betrekking tot het bezoek, dat minister Kan in gezelschap van den heer A. B, Brouwer, chef der afdeeling Visscherij, heefi gebracht aan de nalhtvissdherij met drijfnet ten op het Hollandsch Diep, den Amer en de Nieuwe Merwede, het volgende gemeld: Met een motorvaartuig van de visscherij- inspectie werd 's avonds om halfnegen van Dordrecht, via den Dordtschen Kil naar het Hollandsch Diep vertrokken. Toen men daar aankwam was de visscherij reeds begonnen. Nadat eerst een algemeen overzicht was verkregen, maakte de minister a/b van een drijfschuit van een Hardinxvelder het vis- schen mede. Na afloop overnachte de minis ter a/b van het inspectievaartuig, dat tegen middernacht beneden de haven van Moer dijk voor anker was gegaan. De vangsten der drijfnetvisschers bestonden in hoofdzaak uit fuis. Verder werden ook nog zalm, en kele houtingen en zeeflorellen gevangen. De minister is daarna met den heer Meyer de Vries, den rijksinspecteur voor de werk verschaffing naar Tilburg gegaan, en heeft daar de ontginningen aan den Dongenschen- weg groot 300 H.A, bezichtigd, en voorts ook de vloeivelden, welke werken geheel als werkverschaffing worden uitgevoerd. De burgemeester en eenige andere Tilburgsche autoriteiten vergezelden den minister. Om streeks een uur vertrok de heer Kan naar 's-Hertogenbcsch. Zoowel hier als in Tilbrg kreeg de minis ter technische voorlichting van de heeren T. van Maanen en G. J, Bom, resp. adjunct directeur en inspecteur der Nederlandsche Heide Maatschappij. Voor Vrijdagmorgen was feitelijk geen1 f'cieel prograaun* vastgesteld. De prinses bracht een bezoek aan Artis; K. H. Prins Hendrik reed naar 'de ge- uwen der gemeentetram, waar hij hel ■drijf in oogenschouw nam. H. M. de Koningin maakte, vergezeld n enkele leden van haar gevolg, een wan- drit o.m. door het Vondelpark, tijdens elke rit zich een aardig vcorval voor led, waaraan de „Tel," het volgende ver alt: t Is omstreeks 11 uur. In het Vondel- :rk staat de oude, grijze parkwachter, in wandeling „Haantjepik" genoemd, op i vorkvormige wagensplitsing bij de Van ïerlestraat. te midden van een troep kin- *en. Heb jij de Koningin gisteren goed ge en, jongeheer? vraagt hij een vijfjarigen laap met oogen als knikkers. Hei jongetje schudt van neen. „We kwa- en net te laat", antwoordt z'n moeder. Nou, da's wat mcois. Nu kan 'e de oningin vlak voor je zien en je komt te at. Met een gemoedelijkheid die Haan- ipik eigen is, zegt hij tegen het kind: Zal ik voor jou aan de Koningin agen of ze nog eens in 't Vondelpark komt n.... wa's datte.wat zal me nou erkommeik geloof waarachtig.... 't Is alsof de goedmoedige parkwachter o seling waanzinnig is geworden. Eerst ekt hij z'n zakdoek in den verkeerden k, dan grijpt hij naar z'n pet. die hij kramP htig op 't hoofd drukt om dan, met een elheid, onevenredig aan z'n lichaamsbouw tar voren te springen. Als een verkeers- /ent steekt hij de armen uit.... Stoppen! immadeert hij. Daarna neemt hij |de hou- ng aan en salueert voorH. M. de oningin, die met een hofdame in een vic- ria een wandelrit maakte door het Von- lpark en de Kalfjeslaan. Dankbaar en voldaan stapte Haantjepik eer op het jongetje toe: „Zoo vlug had Hare Majesteit niet verwacht hoor! Je bt d'r nu zeker goed gezien, hè?" Het hoogtepunt van den rijtoer was het ngdurig bezoek, dat het vorstelijk gezel- hap bracht aan de Kromhout-mo'.orenfa- iek en de d.o.v. demonstratie met de ddingboot „Insulinde". Te ongeveer half ie reden de aufo's door de toegangspoort n de Ketelstraat. Aan de noordzijde van mon agehal werd halt gehouden. Hier erden H, M. de Koningin. H. K. H. Prinses diana en Z. K. H. Prins Hendrik ontvan- n door de directie van het bedrijf, de :eren J. Goedkoop en D. Goedkoop Dzn., aarna onmiddellijk de rondwandeling door fabriek begon. De Koningin en de Prin- s werden begeleid resp. door de heeren en D. Goedkoop Dzn., terwijl, wat den •ina betref1, de heer P. H. Busemaker, ider der verkoopafdeeling, de taak van :geleiding op zich had genomen. Na het beioek verlieten de vorstelijke :rsonen het fabrieksgebouw en werden >or het kantoorgebouw naar de directie- imer geleid. Ter ontvangst was daar de er D. Goedkoop, commissaris en stichter T N.V. aanwezig. Ook bevonden zich ar de echtgenooten van de heeren J. en Goedkoop Dzn. Twee kinderen van den er J. Goedkoop, de 5-jarige Liesje en de jarige Albert, boden resp. aan Koningin Prinses bloemen aan. Begeleid door de eren als beven vermeld (dc heer Goed- 'op Sr. bleef in de directiekamer achter), gaf het vorstelijk gezelschap zich hierna or het fabrieksgebouw naar den aanleg- iiger aan de IJ-zijde, waar de salonboot 'avenstoombootdienst V" van de firma •rschure gemeerd lag. Toen Koningin, ins en Prinses met hun begeleiders aan ord gestapt waren, werd de Koninklijke andaard in top geheschen. Op de boot, del om advies is toegezonden. Daarbij wordt ïlke den steiger niet verliet, doch alleen aangeteekend, dat het voorontwerp is doeld was als „tribune", van waar men samengesteld naar aanleiding van de adres- een goed overzicht had van de demon stratie met de reddingboot „Insulinde' was het Hooge gezelschap jie ga-st van het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaaischappij, t.w. de heeren P. E. Tegelberg, voorzitter, H. de Booy, secreta ris en P. H. Gallé. bestuurslid. Voor het fabrieksgebouw had zich inmiddels het gansche personeel (de vrouwen en familie leden waren er reeds opgesteld), om even eens van de demonstratie getuige te zijn. Het was toen ongeveer kwart over drie. Toen de Vorstelijke personen zich in ge makkelijke fauteuils hadden neergezet, hing de reddingboot reeds in een bok, zoodat onmiddellijk met de demonstratie een aan vang kon worden gemaakt. Het bestuur der Reddmgmaatschappii diende het Vor stelijk gezelschap van voorlichting. Na de demonstratie onderhield Hare Majesteit zich eenige oogenblikken met het bestuur der Reddingmaaschappij, alsmede met den heer Niestern, waarna onze Landsvrouwe zich met Gemaal en Dochter, opnieuw bege leid door de broeders Goedkoop en den heer Busemaker, door de groote fabrieks hal begaf, aan het einde waarvan de auto's gereed stonden. De Koningin be tuigde hier den heeren Goedkoop Hare ingenomenheid met hetgeen Haar in de fabriek was getoond. Onder hoerageroep van de inmiddels op dezen plek samengestroomde arbeiders met hunne vrouwen, verliet de Vorstelijke stoet het fabrieksterrein om in vrij snel tempo het overige deel van het programma voor dezen dag bezoek aan enkele noorde lijke gemeenten af te werken. Duizen den belangstellenden stonden langs de we gen geschaard en het gejuich was haast niet van de luchi. De groote rit die de Koninklijke tamilie door Nieuwendam, Ransdorp, Zunderdorp en Buiksloot heeft gemaakt is een ware zegetocht geworden en de hulde, die daar aan de vorstelijke personen gebracht was een onbetwistbaar bewijs, dat men er ook met Oranje hartelijk meeleeft. Heel landelijk Amsterdam was voor die gelegenheid in feestdos;, overal hingen de vlaggen uit, en waar de stoet langs kwam, hadden zich de enthousiaste bewoners langs beide zijden van den weg opgesteld. Het was een typische rit door de lande lijke omgeving. In Buiksloot zong het kinderkoor „de Kleine Lofstem" vaderlandsche liederen, waarvoor de hooge bezoekers zich zeer er kentelijk betoonden. Dan klonk een driewerf hoezee en reden de auto's de nieuwe, uitgebreide stadswij ken in. Maar dan ook geen boterbloemen meer, geen weilanden. Een bloeiende sering en gouden regen zijn de bewijzen, dat de menschen hier, nog een beetje van de na tuur genieten willen, maar dan komen weer de woningcomplexen en fabrieksgebouwen. Twee ponten liggen bij den Valkenweg gereed. Alles gaat volgens het program. Precies vijf uur is de vorstelijke Familie terug ten Paleize. Om advies aan de Kamers van Koophandel gezonden. De minister van Justitie deelt in ant woord op de desbetreffende vragen van het Kamerlid Oud mede, dat het juist is, dat een voorontwerp tot wettelijke regeling der rechtspositie van handelsreizigers en han delsagenten aan de Kamers van Koophan- ïeesYelijke vergadering In „3e VereenTgïng", waar als sprekers zullen optreden Mej. Mr. S. Kiiller en Prof. Dr G. Brom. Des avonds weer lezingen met lichtbeelden. Vrijdag lezingen met lichtbeelden, even als Zaterdag Het hoogtepunt van den slui tingsdag, Zondag 29 Mei wordt de groote optocht voor Sociale en Katholieke ver- eenigingen, welke begint te half 3. Op den plechtigen sluitingsavond treedt als spreker op pater Th J. J. van der Geest O P. De vergadering wordt opgeluisterd door zang van een Nijmeegsch gemengd koor onder leiding van den heer Arn Martens. Het is dus een programma dat klinkt ais een klok. Moge het succes aller verwach tingen overtreffen. Dezer dagen wordt, naar men uit Rome aan de „Msb." meldt, Zijne Eminentie, kar dinaal Bourne, aartsbisschop van Westmin- ster, te Rome verwacht. Het doel zijner komst is, behalve zijn bezoek aan den H, Vader, in de internationale wereld te Rome propaganda te maken voor een vereeniging, welke Zijn Eminentie in .zijn eigen aarts bisdom heeft opgericht en welke hij met goedkeuring van het Vaticaan gaarne over de heele wereld verbreid zou zien. Deze vereeniging heet „Society for the mainte nance of the Apostolic See," onder be scherming van S. Petrus en Paulus. Uit den naam der vereeniging kan men het hoofddoel reeds opmaaken. Dit wordt in de statuten aldus omschreven: Het hoofd doel der vereeniging is, den H. Vader te helpen in zijn universeel werk van aposto laat en zijne voortdurende pogingen om den „Pax Christi", vrede van Christus, onder de volkeren te bewerken. Als middelen om dit doel te bereiken worden aangegeven: a. De organisatie van een degelijke propaganda om aan de Katholieken een beter begrip te geven van de positie des H. Vaders als Opperhoofd der Kerk en hen bekend te maken met de ware beginselen van souvereiniteit, super-nationaliteit en onafhankelijkheid, welke wezenlijk nood zakelijk zijn en gewaarborgd moeten worden aan den Opperherder wegens Zijn geestelijk ambt en goddelijke aanstelling. b. De vermeerdering van inkomen, ter beschikking van den H. Stoel. c. De vereeniging der Katholieken met den H Vader is het gemeenschappelijk werk van apostolaat. d. De uitbreiding van deze vereeniging, wanneer dit der geestelijke overheid oppor tuun zal dunken in een nationale of inter nationale organisatie Andere vereenigingen die een zelfde doel hebben, aan de ver eeniging verbinden. ZONDAG 22 MEI. HILVERSUM 1050 M. 1.—2.30 Ka- muziek door het kamermuziek-ensemble Le Coultre, Frans Le Coultre, viool, Ritschè Le Coultre, cello, Mevr. Calra van der WaalsNachenius, alt, Joop Smits, alt, Mejuffrouw Scager, viool, Mevr. Lien SangetVisser, soperaan, Riek Dieperink, piano. 2.30 Namid dagconcert te geven door de Amsterdam- sche Orkestvereeniging in „Artis", te Amsterdam, Dirigent Frans van Die penbeek. 8.00 Persber. en sportuit slagen. 8.10 „Carmen", opera in 4 be drijven van Bizet. Algem. voorber.: Chris de Vos. Rolverdeeling Carmen Greta Santhagens Micaëla Jeanne Bacilek Don Jose Chris de Vos Mercedes Annie Kofman, Dan Caïre M. v. Reen, Remen- dada Herre de Vos, Morales A, v. Beek. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert De militaire band. H. Williams, bariton, M. Fairless, viool, 5.405.50 Vertellingen uit het Oude Testament. 8.20 Kerkdienst in Leeds. 9.15 Liefdadigheid-oproep Wi reless for hospitals. 9.20 Weerber., nieuws, 9.35 Het Brahms-quintet voor clarinet en strijkinstrumenten. Het Virtuoso-quartet en Ch. Draper, clarinet, 10.05 concert. H. Henschel, sopraan, L. Gowings, tenor, J. Smeterlin, piano, 10.55 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 12.201.05 Gewijde muziek en preek. 12.201.10 Orkestconcert. 5.05 De Ho- monyme jazzband. 8.5010.50 Concert. Orkest Mario Cazes, Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 9.20—10.20 Morgenconcert. 11.50 Beethovenfeest in Bonn. 1.202.20 Kamermuziek door het Wera-strukkwartet. 5.506.50 Orkest concert. 7.35 Missa Solemnis", voor soli, koor en orkest van Beethoven, 9.201.50 Gedichten uit oud-Oostenrijk. Dr. Fort- ner, declamatie. Lutterkapel. 11.101.220 Concert door de Lutterkapel, Dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 9.20 Mor genwijding, koorzang. 11.50 Beethoven- herdenking in Bonn. Beethovenconcert. Blaas-orkest en mannenzangver. 12.35 Beethovenconcert. Orkest. 4.506.20 Or kestconcert. 8.50 Concert. Orkest en Ch. Miiller, alt. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 9.35—11.05 Morgenconcert. 11.5012.50 srkestcon- cert. 1.252.10 Orkestconcert 2.10 2.50 Populair concert. 5.245.50 Vroolijk concert. 5.507.45 Orkestconcert. 8.20 12.10 Philharmonisch orkest en koor Al- bert Döscher, koor van 1918. Daarna dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmu ziek 8.2010.20 Galaconcert. Orkest en solisten. Verschenen is het lijvig, keurig samenge steld en typografisch kunstvol verzorgd programmaboek van de Roomsch-Katholieke interdiocesane missieweck te Nijmegen bij gelegenheid van het tweede Lustrum van de Missieactie in Nederland, welke missieweek hedenmiddag begint en zal duren tot 29 Mei a.s. Aan dit programmaboek, dat geworden is tot een gedenkboek aan de krachtpresta tie van Roomsch organisatietalent, ontlee- nen wij de volgende bijzonderheden be treffende de plechtigheden, die de komende week te Nijmegen zullen plaats vinden. Hedenmiddag na aankomst en ontvangst der missionarissen heeft de kinderoptocht met praalwagens naar het Mgr. Hamermo nument plaas; vanavond te 7 uur celebreert .Z. D. H. Mgr. A. F Diepen een pontificaal lof in de St. Augustinuskerk, waaronder de Hoogeerw. deken van Nijmegen, Mgr. C, A. A van Son de predicatie zal houden. Zondag draagt Mgr. Diepen te 9 uur in de St. Augustinuskerk een pontificale H. Mis op, waarna te 12 uur de missie tentoonstelling geopend wordt. Des avonds te 8 uur wordt de eerste feestelijke ver gadering gehouden in „De Vereeniging", met een rede van Ir. J L. M. Feber en zang door een koor onder leiding van pater Th. J. J. van der Geest O. P. Parallclvergaderingen hebben plaats in de R.K. Gezelllen-vereeniging en het R.K. Parochiaal Vereenigingsgebouw in de Krayenhofflaan. Maandagmorgen te half elf draagt Mgr. H, van de Wetering een pontificale H. Mis op in de Broerskerk, De priestermissiebond vergadert des mid dags te 3 uur in het concertgebouw „De Vereeniging", waarna hide van den Priester Missie-Bond bij het Mgr. Hamer-monument Des avonds zijn er tooneelvoorstellingen en een lezing met lichtbeelden. Dinsdagmorgen half elf draagt Mgr. C. C. Prinsen in de kerk van de Groenestraat een pontificale H. Mis op De interdiocesane vergadering van de drie pauselijke genoot schappen is des middags te 3 uur, evenals de vergadering der R.K, Studentenvereeni- ging „Carolus Magnus". Woensdagmorgen wordt de pontificale Hoogmis te 10 uur in de St. Joseph'skerk opgedragen door Mgr. M, J. D. Claessens; des middags vergadert de Indische Missie- vereeniging en het St. Melaniawerk. Verder op den dag en des avonds wor den lezingen met lichtbeelden georgani seerd. Donderdagmiddag te 3 uur is de tweede •Steects /iet /Vieuwste tnflac/io. Va//tuna'tffe/ferstefïirrpen eetvaaróorx^t, MAANDAG 23 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio J. Castrelli 3.304.30 Vrouwen uurtje, door Mevr. Rhemonda. 5.00 6.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Voor avondconcert door het H.D.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. 6.45—7.15 Tuin- bouwhalfuurtje, Ir. G. A. C. Spaan, over: Het gebruik van kunstmest in tuinen. 7.157.45 Vooravondconcert (vervolg). 7.45 Politieber. 8.10 Een avond in Alkmaar. 1. Harmonie „Excelsior", dir. den heer P. Pranger. 2. Rede van den heer S. Brugman, voorz. van de Noordermarkt- bond tuinbouw, veilingwezen enz. 3. Harmonie „Excelsior". 4. Gem. koor Capella gem. zangver. „Crescendo", dir. Willem Hespe. 5. Kinderkoor der gem. zangver. „Crescendo", met pianobegel. van den heer W. J. Smit. Pauze. 6. R. K. gem. zangver. „St. Caecilia", dir. J. Al. 7. Symphonie „Sempre Crescendo", dir. P. Pranger. 8. R. K. Fanfarekorps „Genot door Kunst", dir. A. Id. Maas. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daven- trykwartet en solisten (sopraan, tenor, cello, piano). 1.202.20 Orgelconcert en vioolsoli. 3.15 Voorlezing Rural Rides. 3.20 Lezing Roman Britain. 4.05 Dansmuziek. 5.20 Huishoud- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Daventrykwartet. 7.20 Literaire critiek. 7.35 Sonaten van Beethoven. 7.45 Fransche voorlezing. 8.05 Een avond in Brighton. De band van het le batt. York en Lancaster Reg. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Brihton (vervolg P. Belinfanto en zijn orkest. B. Davis, tenor. 10.20 De Sussex Women Musicans Club en strijkkwartet (2 violen, viola, cello). E. Bingham, sopraan. D. Grams haw, contra alt. 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11,20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 concert. Dec lamaties, piano- en vioolmuziek. 9.05 10.30 Convcert. Mme. Barthe, zang, de heer Drain, declamatie, den heer Cour- bin, cello. Orkest. LANGENBERG 469 M. 1.25—2.25 Orkestconcert. 5.506.50 Vooaal con cert. E. Hehemann, sopraan, A. Arenz, cello, E. Grape, piano. 9.20 Lichte muziek. Werag-orkest, E. Grape, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.50— 8.05 Lezingen en lessen. 9.40 Her uitzending van het programma van Daven try. (Zie Daventry hierboven). HAMBURG 394.7 M. 12.50—3.10 Orkestconcert. 4.355.20 Bas-aria's. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.20 12.10 „Cganarelle", klucht van Moliëre. „Der zerbrochene Krug", klucht van H. v. Kleist. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Con cert (piano, viool, cello). 8.20 Orkest concert. 9.2010.20 Dansmuziek. RADIOMOORS Telefoon 14609 - VAKKUNDIG Koningstraat - Haarlem ADRES 27 Ruzie bij het kaartspelen; het mes moest er aan te pas komen, In het volkslogement „De Gouden Leeuw" te Deventer ontstond twist bij 't kaartspelen tusschen J, W. en B. T„ welke zoo hocg liep, dat B. met een mes T. een drietal steken in den rug toegebracht. Deze trok toen ook het mes en verwondde B. aan hoofd en handen. De toestand van T. was zoo ernstig, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. B. die poogde te ontvluchten, en afkomstig uit En schede is, werd door de politie gearresteerd. Een drie jarige knaap ernstig gewond. De onbewaakte overwegen blijven hun slachtoffers eischen. Donderdag is bij Is- selbrug op den onbewaakten overweg het driejarig zoontje van den timmerman Hes- selink door een goederentrein aangereden. Het kind kwam in aanraking met de tree plank, werd een eind weggeslingerd en ge wond. De toestand van het jongetje is ern stig. Gisteren is op de Algemeene Begraaf plaats „Rhijlnhof" nabij Leiden ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den stu dent J. U„ die bij het drama in Den Haag om het leven is gekomen. Met een 20-tal kransen waren de lijkwagen en het eerste volgrijtuig belegd. Nadat de kist in de groe ve was neergelaten, trad als eerste spreker de heer B. M. Noach naar voren, die als oud-leeraar van den overledene, er aan her innerde, welk een goed en ijverig leerling deze is geweest. Vervolgens sprak de heer Nica de Jong namens den Nederl. Bioscoopbond, die eenige woorden van troost tot de ouders richtte. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid en dit met kransen was belegd, was de plechtigheid geëindigd. Naar het Corr. Bureau verneemt, wordt het stoffelijk overschot van mei. J„ het slachtoffer van het drama, dat zich Dins dag j.l. in een hotel in de Wagenstraat te 's-Gravenhage afspeelde, ter aarde besteld op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gra- venhage op Zaterdag, te ongeveer half een. De dader heeft bekend. Te Leidschendam is gistermorgen een tragische misdaad geschied, die in het dorp groote beroering heeft gewekt. De grond werker B. V. heeft zijn kameraad J. G. L. met een mes doodgestoken. Het treurig geval moet zich als volgt hebben afgespeeld: Beiden waren uit de Noord-Brabantsche gemeente Woensdrecht afkomstig en tijde lijk werkzaam in de nachtploeg aan de elec- trische spoorbaan in de gemeente Leid schendam. Gistermorgen te half acht waren zij in hun kosthuis aan den Broekweg aldaar thuisgekomen van hun werk en zaten nog even koffie te drinken, voor zij zich ter ruste zouden begeven. Uit een plagerijtje wierp J. G. L. een paar broodkruimels in de koffie van B. V., die zich daarover zoo driftig maakte, dat hij een mes trok en zijn kameraad een doodelijke steek in de borst toebracht. De burgemeester van Leidschendam, de heer W. Keyzer, was spoedig ter plaatse en leidde het voorloopig onderzoek. Weldra arriveerden uit Den Haag nog de officier van Justitie, mr. de Vries van Doesburgh, en de rechter-commissaris, mr. Scholten ter plaatse, om een nader onderzoek in te stel len. De dader is daarop naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht en het lijk van den verslgaene naar het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd ter gerechtelijke schouwing. Vier kooplieden die in den boemeltrein van Rotterdam naar Gouda reisden, en on der invloed verkeerden van sterken drank, hebben een gevecht geleverd, waarbij van ongemeene krachtsuiting blijk is gegeven. Nauwelijks was de trein het station Rot terdam uit of drie hunner vielen den vierden aan en beukten bovendien tegen het be schot van coupé, dat boog en tenslotte barstte. Het vechtende gezelschap kwam via dit schot terecht in een damescoupé, waar een eenzame juffrouw zat, die begon te gil len en toen kordaat aan de noodrem trok. Bij de Oude Plantage kwam de trein tot stilstand, het personeel schoot te hulp, ver- lostte de juffrouw en zette de verkoopers op de rails. Toen kwam de politie er aan te pas. Deze verbaliseerde H. F. V. uit Gouda en W. v. O. en J. v. O. uit Reeuwijlc, we gens mishandeling van J. v. O. uit Haas trecht. Bovendien zullen de geweldigen vervolgd worden wegens verpieling van het coupé-beschot. Zij hebben hun reis na tuurlijk niet met denzelfden trein kunnen vervolgen. Het raadslid ,dat gefoulleerd werd. De Rotterdamsche raadsvergadering moest natuurlijk weer met incidenten beginnen, waartoe de rapaljaan als van ouds de aan leiding was. Het begon al met zijn tamelijk zonderling entreé. Hij arriveerde ten stadhuize in een open rijtuig, gezeten naast een rapaljaan- schen kameraad. Het toeval wilde, dat zijn vehikel de poort binnenreed, juist achter de burgemeestersauto. Intusschen weigerde na de laatste gebeur tenissen in en om het stadhuis versterkte politiemacht den kameraad tot de gereser veerde tribune toe te laten. Bovendien nam men de voorzorg het rapaljaansche raadslid te fouilleeren. Een en ander droeg er niet toe bij de stemming van den heer Coremans te verbeteren. Aanstonds na de opening der vergadering vroeg hij dan ook het woord over „een persoonlijk feit". Hij protesteerde er tegen, dat hij herhaaldelijk in de uitoefe ning van zijn functie belemmerd zou zijn door de recherche. In zijn antwoord zeide de burgemeester, mr. W y t e m a, hoffelijk, dat hij aan de klachten zijn aandacht zou schenken. Hij zegde een onderzoek toe. Maar dat was den heer Van Burink te veel. Hij nam, hoewel het incident gesloten was, het woord om den burgemeester met luider stem te verwijten, dat deze niets meer te onderzoeken heeft. Immers zijn de politiemaatregelen genomen op order van den burgemeester, 't Is de burgemeester, zoo zeide spr., die gelast heeft, dat een mede-raadslid gefouilleerd moest worden; t is de burgemeester, die tijdens de raads zittingen aan den ingang der raadzaal een bode poseert, welke zijn aanstelling dankt aan het feit, dat hij een mannetjesputter is: hij was vroeger smid van beroep. Op dezen woordenvloed antwoordde de burgemeester, dat hij voor de extra politie bewaking de verantwoording op zich neemt. Het was hem echter niet bekend, of de heer Coremans heden in de uitoefening van zijn 1 functie Is bemoeilijkt. Dat zal spr. onder» zoeken. Nadat èn de heer Coremans èn de heer Van Burink herhaaldelijk bedreigd werden met toepassing van het reglement van orde zij willen zich echter op dezen dag niet laten verwijderen en voegden zich telkens juist op tijd weer naar de leiding konde werkzaamheden aanvangen. Alle locomotieven der Ned. Spoorwegen zullen geleidelijk voorzien worden van een nieuw soort gasverlichting, zooals die reeds bij de Duitsche spoorwegen in gebruik is. Deze nieuwe verlichting geeft een mooi stralend helder wit licht. Bovendien is bij de lantaarns een witte reflector aangebracht, zoodat men daar door den trein op verren afstand kan zien aankomen, hetgeen vooral bij onbewaakte overwegen van groot nut kan zijn. Bij de oude verlichting werden petro leumlampen gébruikt. Gepakt en toch weer ontsnapt. Door twee marechaussees en twee Rijksambtenaren werden op de Schans na bij Standdaarbuiten alle automobilisten, wielrijders enz. aangehouden, om te con troleeren of de berijders wel in het be zit waren van de noodige papieren en fietsplaatjes. Terwijl de ambtenaren bezig waren met een autobestuurder, vertelt de „Lirnb. Koerier" naderde van het dorp Stand daarbuiten een wielrijder, die op het zien van de ambtenaren zenuwachtig begon t« doen. Hij zag een gaatje, en zette er een flink gangetje in, om zoodoende onopgemerkt voorbij te komen. Evenwel had hij niet op de waakzaam' heid der politie gerekend, die hem een halt toeriep. De wielrijder stoorde hier zich even wel niet aan en zette er nog wat kracht bij. De politie sprong op de fiets en zettl den vluchteling na, die evenwel ovet goede rennerscapaciteiten bleek te be schikken. Hij reed den z.g. Bogaertsweg in, een stil koolpad, welke naar Oud-Gastel voerde. De politie tobde er steeds eenigi meters achter, zonder den vluchteling evenwel te kunnen inhalen. Vermoedelijk zou deze ontsnapt zijnt ware het niet, dat het noodlot hem op de hielen zat. Zeker was de wielrijder niet bekend met den weg, althans hij kon een scherpe bocht niet nemen in zoo'r» vaart en reed zich vast in het land. Thans was hij gevangen en weldra wa ren de politiemannen bij hem, die hem mee terug wilden nemen naar de Schans. Het was wel niet erg naar zijn zin, maar hij nam er toch genoegen mee en ging noodgedwongen met z'n fiets aan de hand mee terug. Om den weg te bekorten, zouden zij maar op de fiets stappen en voor en ach ter zich een politieman, werd in de richting Schans koers gezet. Maar de wielrijder betreurde schijnbaar zijn gemis aan vrijheid en zocht naar een middel om nog uit de handen van de poli» tie te komen. Een honderd meter ging alles goed, maar plotseling zag de over treder een kans om te ontsnappen. Snel sprong hij van z'n fiets en draaidt zich om, in de richting van Gastel. De po. litieman, welke achter hem reed, was in het eerste oogenblik zoo verrast door deze brutaliteit, dat de wielrijder al een heel eind teruggereden was, voordat men weer aan vervolging begon te denken. Dra begon men hieraan, maar de snelle ontsnapte gevangene was niet van plan zich zoo maar gewonnen te geven en hij had al een heel stuk voor. Hij reed als de duivel en de afstand tus schen hem en zijn vervolgers werd! steeds grooter, zoodat er dan ook niet aan t« denken vie, dat de maréchaussees de» vluchteling zouden inhalen. Voor de talrijke toeschouwers, die van verre de jacht aanschouwden, was het wel een zeer spannende achtervolging. Drie jeugdige kinderen worden he slachtoffer. Drie jeugdige kinderen zijn het slachtof fer geworden van een gedeeltelijke instor ting van een spoordijktalud. Het gebeurde bij Kapelin 't Zand in de nabijheid van Roermond. Het was ogeveer kwart over zessen, toen vier kinderen op het talud van den spoor weg naar Vlodrop aan het spelen waren. Eensklaps werd een landbouwer, die daar in de buurt aan het werk was, opgeschrikt door luid geraas. Een gedeelte van den berm was ingezakt. De vier kinderen daar spelende waren onder het zand bedolven. Dadelijk waren personen, die in de nabij heid wonen, ter plaatse. Men trachtte met vereende krachten de ongelukkige kleinen te bevrijden. Het eerst werd de 6-jarige M. Houx, die slechts gedeeltelijk onder het zand was bedolven er onder uit gehaald. Zij was spoedig bevrijd en bleek er met tien minuten werken slaagde men er in de drie-jarige Leo Wolter. welke ongeveer twee meter onder het zand zat, vrij te ma ken, De kleine gaf bij het opgraven nog zwakke tee'kenen van leven, doch overleed helaas spoedig. Het kind had op den rug onder 't zand gelegen. De twee andere kinderen, de drie-jarige Marta Houx en de drie-jarige T. Reynders, de laatste een eeni£ kind werden na ongeveer een kwartier vrijgemaakt. Zij bleken gestikt te zijn. De stumperds lagen met de gezichtjes naar den grond. Omtrent de oorzaak van de verschuiving valt nog niets met zeker heid mede te deelen. De ex-kassier der boerenleenbank voor het gerechtshoL Het Arnhemsche gerechtshof heeft 'behan deld de zaak tegen H.K. vroeger kassier eener Boerenleenbank te Dodewaard. Door de rechtbank te Tiel werd verd. ter zake van verduistering en valschheid in geschrifte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Gedurende de laatste jaren werden de verduisteringen gepleegd tot een totaal bedrag van 10.000 Ook was hem vervalsching van een kwitan tie ten laste gelegd, terwijl meermalen val- sche boekingen plaats vonden. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde. De proc. generaal mr. A. A. Cnopius meende dat de rechtbank te Tiel bij haar vonnis te zeer op den persoon van den ver dachte had gelet. Spr. eischte thans ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De verdediger mr. W. A. Vrolijk vroeg in zijn pleidooi onmiddellijke invrijheidsstelling van den verdachte omdat deze nog een aan tal zaken heeft af te wikkelen. Het Hof be sliste hierop afwijzend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10