IK. Middenstanders1 Dit nummer Iiestaat uit 22 bladzijden, waaroMer het Oeïilustreerd Zondagslilad in aclit Matfzijfa. Leekepreeken. Voornaamste Nieuws BE R.K. MIDDENSTANDER. Stadsnieuws Dit is geen zondige nieuwsgierigheid maar gezonde belangstelling in een probleem, van welks oplossing voor het tijdelijk en ecuwig heil van duizenden onberekenbaar veel af hangt. Abonneert U, op UW orgaa Inteekenbiljetten op iedere Propaganda-Vergadering aan de Zaal verkrijgbaar. Öraze VALUTA-AFDEEL1NO koopt en verkoopt vreemd bankpapier en buitenlandsche chèques tegen de sclierpste no eeringen. Agenda 23 Mei Apotheekdiensten. J. J. WEBER ZOON DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIOING ZIJN GEDURENDE ZOMER MAANDEN GEOPEND: AangIHe moei, op slrafïe van verlies vein alle rechten, geschieden uiierlifk driemaal vier en twinlig uren na hel ongeval 51ste Jaargang No. 16557 DE H.EJÖ.A. Onze Burgemeester en Mevr. Maarschalk gekiekt toen zij de afdeeling wedstrijden bezichtigden. Dt .- -<'-■ A. bijzonuer trok de aandacht een stuk oi.ee-vJi'~ I Stand der fa. Franken, welüc speciaal met vaardigd door dc fa. Ringers, voorstellende de Houtpoort omstreeks 1572. Dt H.E.BJU foto van den Hierboven een afbeelding. 189. GEZONDE BELANGSTELLING. Mijn beschouwing van verleden week over geslachtelijke voorlichting naaf aanleiding van het nieuwe boek van pater Schilgen, heeft meer dan gewone belangstelling on dervonden gelijk uit mondelinge en schrif telijke mededeelingen en vragen aan de re dactie gebleken is. Moet dit nu worden toe geschreven aan het pikante van het onder werp, aan het feit, dat alles wat het ge slachtsleven betreft nu eenmaal nieuwsgie righeid opwekt? Neen, de geloonde belang stelling was er eene van gezonden aard en heeft rnii versterkt in de meening, dat er vooral in onze Roomsche kringen behoefte is aan dergelijke voorlichting op dit moeilijke en delicate terrein. Die belangstelling is ook zeer verklaar baar. Degenen onder ons. die reeds op mid delbaren leeftijd of ouder zijn. komen uit een tijdperk, waarin ten opzichte van deze raak het parool heerschtei zwijgen, verhei melijken, ran het toeval overlaten! Wij spreken daarover geen oordeel uit: wij con- stateeren hiermee alleen de mentaliteit der 18de en 19de eeuw. Maar zij, die den over gang naar, de 20ste eeuw hebben meege maakt of wel geheel kinderen van den nieu wen tijd zijn, ondervinden in sterke mate óf wel bij de opvoeding van anderen óf wel bij zich zelf de bezwaren van het oude systeem, dat alles omtrent geslachtelijke za ken in een sfeer van geheimzinnigheid hul de. Is het wonder, dat vele goede christe nen, dre deze bezwaren al lang gevoeld heb ben, maar zich nooit voldoende rekenschap van de Oorzaak hebben gegeven, thans vra gen: wanneer hel dan anders kan en anders mag, zeg ons dan ook hoe het moet! Er zijn aanwijzingen in overvloed, dat wij met de sexueele opvoeding en voorlichting ook in onze kringen een richting uitgaan, welke ziel. aanpast aan onzen tijd, aan de mentaliteit van deze eeuw. Den vorigcn keer wees ik op de verschillende slroomingen, welke al sinds een kwart eeuw in de sexu eele opvoeding bestaan, voor welke uiter sten wij ons daarbij hebben te hoeden; dat werkloosheid op dit gebied zeer verkeerd kan zijn. maar dat onncodige en massale, klassikale inlichting altijd moet worden af gekeurd. Geslachtelijke voorlichting moet met groote voorzichtigheid en individueel geschieden Maar zij meet geschieden. Hoe noodig ze Is en hoe nuttig, toonde ik aan bij de bespreking van het boekie van pater Schilgen. Ik kan er thans nog twee andere, zoo juist verschenen uitmuntende boeken aan toevoegen: „Het voortplantingsleven van den mensch." door H. 'J. Schim v. d. Loeff. geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht voor vrouwen te Venrav en „De leer der Kuischheid" door pate^ mr. W. J. A. J. Duvnstee. Dit laatste werk is een glasheldere uiteenzetting van de Katholieke moraal ten opzichte van alKs wat samen hangt met de natuurdrift Beide perken zun uitgegeven door het Centraal bureau van Voor Eer en Deugd, waarmee tevens bewe zen is. dat deze nuttige vereeniging, waarop door liberalen en socialisten en zelfs door zoogenaamd breed-denkende katholieken ZOO vaak smalend wordt afgegeven, in het geheel geen schuilevinkje speelt, een orga- ganisahe is, geheel op de hoogte van haar tijd en het toenemend zedenbederf bestrij den wil met alle middelen, welke daarvoor passend zijn en zeker met de wapenen, zco geheel geëigend >oor onzen tijd. n.m. een openhartige beschouwing van de gevaren der onkuischheid. een ernstige en onverbloemde voorlichting van huwbaren en gehuwden, opdat niemand in dezen tijd met zijn bru tale en valsche leerstellingen over liefde, hartstocht, recht 'op leven en uitleven, hu welijk en voortplanting, verleid of verblind worde en door onwetendheid op dwaalwe gen geraken zou. Belangstelling in de hier besproken vraag stukken beschouw ik dus als een gunstig teeken. In eenige courantartikelen is daar- niet meer dan zeer in hef algemeen over sexueele voorlichting en opvoeding enkele groote liinen aangeven, eenige denkbeelden ter nadere overdenking opstellen. Voor ern stige belangstellenden is dan de weg aange geven om zich verder te verdiepen in de opgesomde lectuur, bij de veilige gidsen, waar men op al zijn moeilijkheden antwoord vinden zal. Ik zal mij voor heden bepalen tot een paar opmerkingen omtrent sexueele opvoe ding van kinderen in de eerste levensjaren en in den moeilijken tijd van den overgang, cm den volgenden keer aan te toonen, dat op een degelijke opvoeding der jongeren een tijd van raadgeven en leiding van den huw baren iongen man en het huwbare jonge meisje kan velgen, waarbij alle pijnlijke si tuaties wegvallen en waardoor de mogelijk heid bestaat om een geslacht aan te kwee ken. levensblij en kerngezond. Wanneer men vele ouders, vooral in onze moderne steden, over de moeilijkheden der opvoeding hoort klagen en steunen, wan neer men het als bijna onmogelijk hoort noe men, om „de kinderen tegenwoordig kuisch te houden." dm zou men haast onder den indruk komen, dat de opvoeding in onzen tijd waarlijk te zwaar is Laten wij ons zelf echter niet bedriegen en wel bedenken, dat wij met die jammerklachten bezig zijn, de zaken op haar hoofd te zetten. Waarom zou een modern ouderpaar niet kunnen, wat onze ouders en grootouders wel konden en wat ook thans nog velen wel kunnen? Er is voor opvoeding en zeker voor opvoeding tot kuischheid in het geheel geen geleerd heid of bijzondere aanleg noodig. De natuur en het geweten wijzen hier den weg van zelf Onder de eenvoudige boerenbevolking kan men nog honderden gezinnen vinden, die van al die moeilijkheden nooit gehoord hebben, waar groote huishoudens met 12 en meer kinderen in soms bekrompen omstan digheden een rein familieleven leiden, waar de kleuters buiten zedelijke gevaren op groeien, rein den overgangstijd doormaken en gezond naar lichaam en ziel voor het altaar verschijnen om een nieuw gezin te vormen. En zulke families zijn ook in de steden nog wel aan te wijzen, goddank nog in groot getal. Of ik dan niet de zeden der dorpen ken en de sexueele misslagen, welke op het land. meer in het geheim dan in de groote stad. bedreven worden? Natuurlijk; dat is altijd zoo geweest: maar dat maakt de stelling niet onwaar, dat de goeden er zijn. En nu hebben wij slechts na te gaan, waarom het hier wel kan en waarom het elders mislukt of ongehoorde moeilijkheden oplevert. De oplossing is deze: waar het niet goed gaat ligt de schuld gewoonlijk daar aan, dat men van den gezonden, natuurlij ken weg afwijkt. Zooals in alles wijst de natuur ook bij de opvoeding van zelf den weg. De ouders ken nen. dienen althans te kennen de groote levensproblemen, de wetten der voortplan ting en alles wat daarmee samenhangt. Wan neer hun huwelijk op gezonde, christelijke basis is gegrondvest, dan weten zij, dat de natuurdrift door God in den mensch is ge legd tot onderhoud van het menschelijk geslacht; dat dus alles, wat die drift op wekt buiten het huwelijk vermeden dient te worden. Dat is de groote regel, welke hen bij de opvoeding zal leiden. Daarom begin nen verstandige ouder al in de eerste le vensjaren van het kind krachtig het schaam tegevoel te ontwikkelen. Wordt dit ver zuimd. dan bezorgt men zich zelf en de kinderen alleen daardoor reeds groote moei lijkheden voor later. In eenvoudige, chris telijke gezinnen, waar de ouders de deugd van huis uit hebben medegebracht, gaat die eerste opvoeding, welke men haast dres suur zou kunnen noemen, van zelf. De klee ding is degelijk, spel en vermaak zijn gezond, veelal in de vrije natuur. Die natuur spreekt in de eerste jaren van het ontwakend ver stand en der groeiende belangstelling; de natuur doet aan de opvoeding mede. waar door lastige vragen en moeilijke in lichtingen voorkomen worden. De kin deren groeien met de natuur op. De gewoonte, de omgeving, het voor factoren in de opvoeding, veel meer dan allerlei lessefl en zwaarwichtige betoogen. De aangeboren schaamte is de grondslag der kuischheid- wanneer het kind oog'oeit in een omgeving, waarin alles, in omgangsvor men, kleeding, versieringen, lectuur en ge sprekken volgens christelijke zede is. dan weet het na weinig jaren al reeds niet an ders of dit. wat het ziet. is behoorlijk en gepast; al wat daarvan afwijkt niet. En zie daar al reeds een aanwijzing, waarom velen vooral in de steden, zooveel moeilijkheden met de opvoeding hebben: men wijkt van de natuur af en dat wreekt zich. De kin deren moeten al jong naar „de mode' ge kleed gaan. Wat hindert het ook bij een kind een paar bloote armen of beenen. Wie stoot zich daaraan nu? De kinderen moeten naar bals en partijen, waar zij even modieuse menschen ontmoeten; naar gemengde scho len, naar bioscopen enz. Met zulk een vrije opvoeding gaat gewoonlijk ook al de voorzichtigheid niet gepaard. De lectuur en de illustraties, die in de huiskamer rond Voorkomen is hier beter dan genezen. Wanneer men staat voor een eenmaal be slist geval en men weet zelf geen uitkomst, dan is het allerbest een verstandig leidsman of medicus te raadplegen. Maar het aller beste is te voorkomen. Hoort eens deze ver standige woorden, welke pater Duynstee in zijn bovengenoemd boek over deze ver keerde neigingen bij jongens schrijft: De kleeding van vrouwen en meisjes, de dubbelzinnige taal, platen, étalages, biosco pen enz., alles wekt zijn neiging op; en al zal iedere indruk op zichzelf hem niet tot zonde brengen, omdat zij deor andere wordt verdrongen, al die emoties van ^den dag hoopen zich op en wanneer hij dan s avonds alleen is met zichzelf en niets zijn fantasie afleidt, behoeft hij maar wat lang wakker te liggen en de stemming van heel den dag komt boven en stort hem weer in het kwaad. Maar daaraan is niets te doen dan hemzelf te sterken; zoolang de wereld blijft zooals zij is. zoolang slechte taal schering en inslag blijft op fabrieken, kantoren en in gezelschappen, zoolang vrouwen en meis jes voortgaan door haar kleeding .waar ze Administratie NASSAULAAN 49. 1 Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. slingeren, de vriendjes en vriedinnetjes, waarmee omgang wordt gehouden, de ge sprekken. die in de nabijheid van de kinde ren worden gevoerd, zijn maar al te vaak aanleiding om een ongezonde nieuwsgierig heid op te wekkpn of de gedachten te voe ren naar driften, welke nog iaren lang slui merende hadden kunnen bliiven. Wanneer het waar is. wat de groote pae- dagogen allen zeggen, dat een mensch in de eerste lien jaren van zijn leven indruk ken opdoet, welke voor heel rijn verder leven beslissend zijn, dan is de verantwoor ding van ouders wel zwaar, die ter wills van mode. uit gemakzucht of menschelijk op zicht niet alles uit de omgeving van hun kindhren verwijderen, wat huh onschuld kan deren en niet krachtig bevorderen, dat het natuurlijke schaamtegevoel sterk ontwikkeld wordt. Dat kan en dat zal moeite kosten, Zeker in wizen tiid en in de steden vooral. Maar ook al is het noodig om een straat om te loopen ten einde een prikkelende uitstalling te vermijden; ook al is het noo dig de aandacht van het kind af te leiden, van kwetsende dingen; ook al is het noodig om met vrienden en kennissen te breken, die ons „stijf" en ouderwetsch vinden en hun losheden voor ons niet willen intoomen; ook al is het noodig bladen en tijdschriften uit ons huis te houden, welke wii zelf niet gevaarlijk achten maar welker illustraties en advertenties al heel weinig geschikt zijn voor kinderoogsn. dan moeten wii ons dit alles en nog veel meer getroosten en niet denken, dat het te veel gevergd is. Tegen over de kuischheid van onze kinderen is zulke moeite slechts gering. Maar deze voorzorg en deze eerste op- voedingxïs niet voldoende. Daarnaast dient groote waakzaamheid te staan. Ondanks onze eigen activiteit kunnen er. meestal door om gang met kameraadjes, kwade neigingen in een kind dringen, welke een bron van ze delijke ellende kunnen worden. Wanneer onze opvoeding naar de boven geschetste regels is gericht geweest zal het niet veel moeite kosten om met krachtig en tactvol beleid het beginnende kwaad den kop in te drukken. In gezinnen als boven geschetst immers, zal de-lucht overheerschend zijnen zal een beginnende verkeerde gewoonte dikwijls al na één verstandige vermaning of straf te onderdrukken zijn. Maar gebrek aan waakzaamheid of onverstandig optreden kan hier beslissend ziin voor het ten onder gaan van een kostbaar zieleleven. Daarom lGf-ï kan niet krachtig genoeg gewaarschuwd Agenda 1 worden: let op degenen, met wie uw kinderen St._ Josephsgezellengebouw Jansstraat^ 59, maar tegen moeten kunnen" de ionge man nen te prikkelen, behoeft men niet te den ken. dat de strijd voor dezen lichter wor den zal; zij kunnen alleen preventief wer ken door zooveel mogelijk zich te onttrek ken en zich te sterken door een innig gods dienstig leven. Verkeerd doet men te meenen. dat men te dezen opzichte bij meisjes niet zoo voor zichtig behoeft té zijn. Dat is een dwaling. Ook voor haar zij onze waakzaamheid even groot reeds in de vroege jeugd. En'wanneer zij opgroeien behoede men ze voor een slechte omgeving, waarin het gevaar zoo ge makkelijk over haar kómt. Maar dat ia niet voldoende Een gevaarlijke omgeving is iets, wat van zelf afschrikt. Er is een tweede zaak, waarop te weinig gelet wordt cn welke dezelfde schrijver zoo juist als volgt aangeeft: Een tweede oorzaak ligt in het lichtzin nige, weekeliike en wereldsche leven dat vele jonge meisjes leiden en dat zelfs zoovele huisgzlnnen wordt aangekweekt. Men vergete nooit, dat bij jonge meisjes zoo goed als bij iedereen, de zinneliike indruk ken het geslachtsleven opwekken. Een meis je, dat wereldseb leeft, ontvangt zulke in drukken voortdurend; ieder op zichzelf zou misschien niet veel uitwerken, maar het ge heel van prikkelingen geeft een dispositie, die bii niet zeer godsdenstige personen bijna ontwijfelbaar tot de zonde leidt Als een meisje geen enkele ernstige bezigheid heeft, maar den geheelen dag op een divan ligt met een of ander erotisch romannetje, des middags op «en tennisbaan gaat flirten en 's avonds zich in een dubieuze film ver lustigt of haar vermaak vindt in steppen en allerlei dansen, die op het kantie af zijn of erger, dan is het redelijkerwijze haast on mogelijk. dat zoo iemand rein blijve. Men moet zich ook daarover maar mets wijs maken gave God, dat onze moderne moe ders het eens wilden gelooven er is geen vruchtbaarder bodem voor zelfbevrediging dan een leeg, oppervlakkig, lichtzinnig, zin nelijk bestaan gelijk er geen betere bewaring is voor een meisje dan een eenvoudig, hui selijk, ernstig, godsdienstig leven. Ik kom hier van zelf tot de opvoeding en voorlichting van de rijpere jeugd en wil daar. aan de volgende maal nog epn laatste be schouwing wijden. Schouwburg Jansweg „De opgaande Zon" kwart over 8 uur. ,H. E. B, A." Brongebouw Geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur Avond concert door de „Harmonie Crescendo." Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Zangge not 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Adviseursvergadering 12 uur— Esperanto half 7 uur. St. Josephsgezellengebow Jansstraat 59. Clubavond T. en P. van 8 tot 10 uur in de bovenzaal Repetitie leerlingen „Utile Dul«" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. -,H. E. B. A." Brongebouw Geopend var 105 en van 7 tot 11 uur wedstrij den en avondconcert door de Harmonie den; en avondconcert door de Harmonie- Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur, Luxor-Thaoter Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve Zon- en feestdagen R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van .het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2-^5 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracnt). Uitslu tend Telef 14141 De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week tot Hemelvaartsdag waar genomen door: P. Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15 Tel. 10539; 'fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijl- weg 88. Tel. 12495 en de Schoterbosch- Apotheek. Rijksstraatweg 35, Tel. 12711. Vanaf Hemelvaartsdag wordt hij waarge nomen door da firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek Boeken, rodestraat 13. Tel. 13290. Te Nijmegen vangt hedenmiddag aan de Interdiocesane Missieweek, ter gelegenheid van het tweede lustrum der Missie-actie in Nederland. Om een luttele aanleiding heelt een arbei der te Leidschendam zijn kameraad met een mes doodgestoken. Een der slachtoffers van het drama te den Haag is ter aarde besteld. De behandeling der voorgestelde wijziging der zegelwet in verband met het te verlagen paspoorttariei is zoo spoedig mogelijk te verwachten. De vlieger Lindbergh is gistermorgen om streeks 7 uur opgestegen voor zijn non-stop- vlucht New York—Parijs. Kardinaal Bourne wordt spoedig te Rome venvacht in verband met zijn rieuw werk ter verdediging van den H. Stoel. De malversaties te Dodenvaart zijn in hooger beroep behandeld voor het gerechts hof te Arnhem. Tegen den ex-kassier van de Boerenleenbank is 114 j'aar gevangenisstraf geëischt met aitrek van preventieve hech tenis. Door een zandinstorting zijn bij Kapel in 't Zand drie jeugdige kinderen om het leven gekomen. Minister Kan heeft een bezoek gebracht aan de nachtvisscherij op het Hollandscb Diep, den Amer en de Nieuwe Merwede. Inzake het wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van handelsreizigers en agenten is het advies van de Kamers van Koophandel in Nederland gevraagd. De behandeling van het Hongaarscb-Itali- aansch verdrag heeft in het Hongaarscb Parlement tot stormachtige tooneelen aan leiding gegeven. De Fransche Kamer keurt het wetsont werp tot rectificatie van de conventie van Washington voorwaardelij'k goed. De Engelsch-Russische betrekkingen. Op. zegging van het handelsverdrag te ver wachten? Art. 2 der Britsche Vakvereènigingswet aangenomen. Gruwelijke bijzonderheden over de ont ploffing in een school te Bath (Michigan). In Chili worden na huiszoeking 74 com munisten gearresteerd. Barometerstand 9 uur v.m.; 757. Achteruitj OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond Licht op. De lantaarns moeten morgen van half 8 tot 9 uur. worden opgestoken om 9.27 en overmorgen Hagestraat 49. Vrijdagavond van half 8 om 9.28. tot 9 l"'r HOMO SAPIENS. teeken tn eemee - 7' 7 ,«„rWr. aan echter slechts matig te voldoen. Ik kan beeld, dat zun voor bet .und de sterkste omgaan en vertrouw in dit opzicht niemand, noch eigen familieleden, noch dienstperso neel. noch de kinderen van uw beste vrien- I den. Et staal hier te veel on het spel. Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur Spaarkas 8 uur Stadsschowburg Groot Russisch Bala- laika-orkest half 3 en 8 uur. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f QfSfi'l - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7 - fï bij een ongeval met f G^tfl - bij verlies van een hand, 5 |9jJ bij verlies van een f Ejfl bij'n breuk van fjft bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I vUlhJ. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I eU," doodelij ken afloop «vU." een voet of een oog; luü, duim of wijsvinger- wD beer of arm; andere vinge» De abonnementsprijs bedraagt veóf Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi JTooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970, Adverfentlen 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4- regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1