Stadsnieuws- De brandweer in Groot-Haarlem Ned, R.K. Centrale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes in het Bisdom Haarlem. Hedenavond! vuurwerk aan het Strand te Zandvoort. Aanvaring in het NoorcSzee- hanaal. MUZIEK. DE ACTIE DER R.K. MIDDEN- DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. De tentoonstelling voor industrie en handel gedurende de herdenkingsfeesten. De Hollandsche Handelsbank. Marius Monnikendam. Haarlemsche Orkestvereeniging. R. K. V. „Zwaluwen". UIT DEN OMTREK, BENNEBROEK. Het groot Nationaal Festival met kermese d'été. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Lezing in de Strafgevangenis. De drooglegging van de Haarlemmermeer. k. W LAATSTE NIEUWS. De Engelsch-Russische betrekkingen. -f M De bevolking van Fiume. 'lot de vele problemen, die de grens, wijziging van riaariem opleverue om op te lossen, behoorue ook een doeimaLg? inrich ting van de Branaweei. tiet was niet hel gemakkelijkste vraagstuk, maar, voor zoqver wij het kunnen beoordeeien, is de Stat der Brandweer, die zich onmiddellijk aan de studie van het vraagstuk gewijd heeit, in atle opzichten geslaagd om Uroot-jflaarïem een groote mate van veiligheid te verzeke ren tegen brandschade. me roem van onze brandweer is haar vrij- wiü.gheid en deze vrijwilligheid heeft de Stat ook trachten door te voeren in de nieuwe gebieden, die bii Haarlem zijn ge komen. -n bchoten is zij daarin vrijwel geslaagd. Een kern van dertig brandblusschers, reeds door de Staf geschooid men denke er aan dat de Haarlemsche Brandweer in de laatste jaren ook 't toezicht over de Brand weer in Schoten had bestaat daar reeds, In Tuindorp hef bii Haarlem getrokken gebied van Qvervecn zijn ook reeds aan meldingen van jonge vrijwilligers, zoodal het mogelijk zal zijn aaar binnenkort een afdec- ling vrijwilligers te stichten In Bosch en Vaart zijn ook reeds eenige liefhebbers, maar bovendien zou de Staf gaarne in het Haarlcmmerhoutpark ook een a.fdeeiing heb ben. Gaarne worden aanmeldingen door den Qverveen aan den beer de Kruijl te zijnen I huize, Bisschop O'Toostraat 2, een serenade 1 aangebeden worden. Dezer dagen werd de Algemeene Jaarver gadering gehouden in het St. Martha Tehuis te Haarlem. Na een korte openingsrede van den voorzitter werden de notulen van 14 Juni 1926 gelezen en goedgekeurd. Pikeren volgde een verkort verslag V2n de werkzaamheden door de 9 afdeelingen ver richt. Deze afdeelingen zetelen in Amsterdam, den Praag, Rotterdam, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Delft, Castricum en Vlissingen, hebben onderafdeelingen in Watergraafsmeer en Middelburg en worden terzijde gestaan daor 115 Correspondentschappen. Het stationswerk werd uitgeoefend te Amsterdam, den Haag en Rotterdam, door gesalarieerde en vrijwillige krachten, in sa- I menwerking met l'Union en welwillende medewerking van stations- en politie-per- soneei. Het aantal meisjes bij het doorreizen gehol pen bedroeg 3119, Z-t werden van den trein gehaald, uit verkeerde handen gered, naar de Tehuizen geleid aan passen en goede betrek kingen geholpen. Te Amsterdam werd toezicht gehouden op de booten naar Zuid-Amerika. Te Rotterdam en Vlissingen werd meerde- J. v. d. Broek, Oude Groenmarkt 2, inge wacht. Deze afdeelingen vrijwilligere dienen om Uit te rukken op het eerste brandrignaal voor een brand in hun omgeving. Zij spoe den zich naar het spuiihuisje, waar hulp materiaal aanwezig is, en begeven zich daar mede naar den brand. Zii trar' ten den brand in de kiem te smoren, terwijl de Staf der Brandweer met het greote materiaal in aan tocht is. Bij aankomst neemt deze de brand- blussching over. In Spaarndam bleek het niet mogelijk een vrijwilligers-compagnie op te richten. De Stal der Brandweer is van plan aan B. en W. voor te stellen daar een tweetal brand meesters aan te stellep en een tiental gas ten die dan geoefend zullen wordep en bij brand op uurloon bun arbeid zullen verrich ten. Het was noodig ook in het nieuwe Haar lem hier en daar spuithuisies in te richten en dit te voorzien van hulpmateriaal omdat bij brand spoed alleszins gewenscht is en daar vooral de eerste klap geld waard is. In Schoten vond de Haarlemsche Brand weerstaf twee spuithuisies met als voor naamste materiaal een z.g babv-motorspuit. Het plan is om er drie spuithuisjes bij te maken en wel één op het Elzenplein, een aan de Preangerstraat nabij den Rijksstraat weg en een op de Binrenplaats van de school te Oud-Schoten. Naa Oud-Schoten wordt een handspuit gebiariit. omdat daar nog geen waterleiding ligt en een brand spuit daar dus zeer gied van pas komt. In Spaarndam vond de Staf één brand spuithuis en een brandspuit met slangen, die onbruikbaar waren. Daarheen zijn twee handbrandspuiten met de noodige slangen en wat klein materiaal heengebracht, zoo dat men in Spaarndam tegen brandgevaar vrijwel verzekerd is De brandalarmeering vanuit Spaarndam gebeurt door den veld wachter, die daar gestationeerd is. Deze politiepost is met een directe telefoonlijn verbonden aan het Haarlemsche politie bureau. De politie hier waarschuwt dan de Brandweer. Aanleg van een directe tele foonlijn met het seinhuis van de Brandweer zou te kostbaar zijn. In den Waardcrpolder zijn geen brand kranen en is geen waterleiding. Ooit de toegang tot den W; ardernolder is zeer moeiliik langs den Ouden Weg, Toch is de brandblussching daar van veel belang om dat daar verschillende groote fabrieken staan langs de boorden van het Spaarne, Wel zijn eenige fabrieken van eigen brandbliischmateriaal voorzien, maar lang niet alle en niet in voldoende mate. Met de kleine spuit en veel slangenmateriaal zou men het iptusschen bii brand daar ver kun nen brengen om een poging tot blusschen te dóén. Maar de beste oplossing schijnt wel te zijn een behoorlijk aangelegde weg, waar men met groot materiaal op rijden kan. Een middel tot productieve werkverschaffing in den volgenden winter? In het stadsdeel van Haarlemmerliede zijn Overal brandkranen en is een waterleiding. Hier kan het materiaal van Haarlem ge bruikt worden. Het spuithuis Pan de Tcding van Berkhoutstraat zal nu door Haarlem benut worden. Op Schalkwijk ligt de Haar lemsche waterleiding tot aan de Amster- damsche Watermeterfabriek. Verzocht zal worden de leiding door te leggen tot aan de grens. Dit is een betrekkelijk kleine afstand. In het Haarlemmerhoutpark moeten op de waterleiding andere sluitingen gemaakt wor den. omdat op de brandkranen het Haar lemsche materiaal niet past. Bij den ingang van het Haarlemmerhoutpark, aan het einde van den Kleinen Houtweg, zal een spuit- huisje gebouwd moeten worden. Het is na tuurlijk onnoodig te zeggen dat. in afwach ting van de verandering der brandkranen, oe Brandweer hulpmateriaal heeft aange schaft om bii brand te kunnen ingrijpen. In Bosch en Vaart zal het bestaande spuit- Jjuis aan de Boekenj-odestraat benut wor den. n het Pijlslaan-kwartier met den omtrek der tram-remise zal een spuithuisje op de Piilslaan moeten komen. En ook voor Tuindorp en den omtrek van de Ramplaan wordt gezorgd. Op het Rol landspad staan eenige gemeente-huisjes, die gedeeltelijk zeer wel voor spuithuisje kun nen dienen, Ook daai zal materiaal van «Haarlem gestationeerd weden. Men zai nu wellicht denken dat de Haar lemsche Brandweer veel nieuw materiaal noodig heeft en zal aanvragen. Dat valt nog ai mede. De Staf verlangt een tweede mo torbrandspuit. Zij behoeft echter niet zoo groot te zijn als de spuit, die er reeds is. die heeft een capaciteh van 2000 liter, dz nieuwe behoeft maar een capaciteit van 10001200 liter te hebben. En dan vraagt de 3'af de beschikking over een auto om zich snel te kunnen ver plaatsen. Dit is geen overbodige wensch, want al wie bedenkt dat de Staf in hon denweer naar een brand te Spaarndam of aan den Slaperdijk kan geroepen worden, begrijpt dat de leden van de Staf dat moei lijk te voet of per fiets kunnen doen. ""rouwens die auto zal ook dienst kunnen doen voor ziekenvervoer en het ligt in de bedoeling dat mettertijd het ziekenvervoer co'' in handen van de Brandweer komt, "ten slotte een wensch van de Brandweer, 'dien wij gaarne onderschrijven. Dat is de beschikking over een eigen kazerne. Daar toe zal worden ingericht de school voor bui tengewoon lager onderwijs aan de Ged. Oude Gracht, waar nu reeds de seinzaal van de Brandweer is gevestigd. Dat het ma teriaal van de Brandweer riet gecentrali seerd is, blijft telkens een handicap. Ook commandant van de Brandweer, den lieer C. re ^glgn, op verzoek, assistentie verleend. Ditzelfde geldt voor de overige afdeelingen. Bij tijdige waarschuwing, hielp men de meis jes bij doorreis of aankomst. Het stadsonderzoek vroeg, als steeds, volle toewijding, nuchter verstand en de geheele persoonlijkheid van haar, die zich aan dit moeielijbe werk wijdden. In Amsterdam wer den 1853 nieuw aangekomenen bezocht 125 bijzondere gevallen behandeld over 13 meis jes werd patronaat uitgeoefend. In den Haag werden pl.m. 1000 meisjes bezocht, de helft van Nederl. de andere helft van vreemde natio naliteit, meest Duitsche, gewoonlijk zeer jong, hetgeen de zedelijke gevaren voor hen des te grooter maakte. In Rotterdam werden 596 meisjes bezocht, waaronder 12 hijzpndere gevallen zich voor deden. De Haarlemsche Afdeeling bezocht 765 nieuw aangekomenen de Deiftsche 62 meisjes, met 26 bijzondere gevallen. Alkmaar vermeldde 3, Castricum 4 bijzondere gevallen. De Avondbiieenkomsten werden overal op de gebruikelijke wijze gehouden, een paar maal in de week. Nut en genoegen wisselden zicli daarbij af. In Amsterdam, Rotterdam, den Kaag en Haarlem werden aparte Duitsche bijeenkomsten georganiseerd, terwijl een Duitsch zielzorger zooveel mogelijk de geeste lijke belangen behartigde. Pater Mazaroivski te Rotterdam, Pater Alvarus te Amsterdam en te Haarlem. In deze beide laatste steden kon den de Duitsche leidsters neg niet gemist worden. In de ziekenhuizen werden de meis jes geregeld bezocht. Huize Lydia te Amsterdam huisvestte 730 meisjes met 4196 pensiondagen 1089 nacht verblijven werden verstrekt, bovendien 225 maaltijden53 personen kosteloos geher bergd met 168 pensiondagen. Huize St. Ursula in den Haag, voor studec- rende en werkende dames, boekte in 1926 36 vaste bewoonsters, talrijke tijdelijke logees, te zamen met 9652 pensiondagen. Huize Maria telde 3885 pensiondagen Huize Mar tha 8798. In Huize Maris Stella te Rotterdam vertoefden 38 vaste logées, met 6427 pension dagen bovendien 15 personen kosteloos met 113 pensiondagen, 415 maaltijden en 140 lunches werden verstrekt. Het Martha Tehuis te Haarlem telde 1339 vaste pensiondagen, 1389 nachtlogies, 73 maaltijden, 276 lunches. Er werden 151 gratis pensiondagen verstrekt. Huize.Martha voor studeerende en werken de dames was het geheele jaar vast bezet, telde 2521 vaste pensiondagen, 4 nachtlogies, 24 passanten, 5 maaltijden, 53 lunches. Het Alkmaarsche Tehuis had 12 vaste lo gees, verstrekte 35 nachtverblijven en 10 maaltijden. Een meisje verbleef er gedurende drie dagen kosteloos. Delft huisvestte 22 meisjes met 59 pension dagen verstrekte 59 logies. Wat de doorgangshuizen betreft, de St. Annastichting te den Haag verzorgde 263 kinderen en 164 meisjes, met 14986 verpleeg- dagen. Voor de stichting was 1926 een moei lijk jaar. Er werd veel verbeterd en vereen voudigd, In de Margaritha van Cortona-Stichting te Leiden werden 49 fnoeders met 1736 ver- pleegdagen en 65 kinderen met 5626 ver- pleegdagen verzorgd. Voor 8 kinderen van ge huwden werd opname verzocht wegens ziekte of overlijden der moeder, 4 kinderen werden in een gesticht ondergebracht, 6 bij particu lieren geplaatst. Van de moeders werden '5 aan betrekkingen geholpen, 2 traden er in het huwelijk. De nieuw opgerichte Kleine Theresia- Stichting, het Haarlemsche Tehuis voor on verzorgde zuigelingen en kinderen tot pl.m. 2 jaar, bleek in een dringende behoefte te voorzien. Er werden 23 kinderen met 3225 verpleegdagen liefderijk verzorgd. Daaronder waren 10 kinderen van ongehuwde moeders de anderen waren uit gezinnen, waar de moe der ernstig ziek, zwakzinnig of krankzinnig was, of in andere treurige omstandigheden verkeerde. Gedurende V? jaar werd een kindje van een Zwakzinnig meisje kosteloos verpleegd. De leiding was in handen eener bekwame, ge diplomeerde verpleegster, geholpen door in- en externe hulpen. De medische voorlichting en eventueele behandeling geschiedde be langloos door een b ,kend kinderarts. De Bemiddelings-Lureaux of Arbeids beurzen werden nog niet genoeg gewaardeerd, hoewel er toch eenige vooruitgang te bespeu ren viel. Te Amsterdam 758 aanbiedingen, 1068 aanvragen, geslaagd 264. Te den Haag 1364 aanbiedingen, 1101 aanvragen, geslaagd. 783. Te Rotterdam 237 aanbiedingen, 322 aan vragen, geslaagd 122, Te Alkmaar 129 aanbiedingen, 104 aan vragen, geslaagd 64, Te Haarlem staat de Arbeidsbeurs los van de vereeniging, doch werkt er nauw mede samen. De afdeeling Delft werkt met het B. B. der K. S. A. Met de persoonlijkheid der corresponden ten stond of viel het vferk in de plaats harer inwoning. Activiteit moeten ze aan den dag leggen en het kwaad trachten te voorkomen. De jaarlijksche correspondenten-vergadering harer afdeeling wijdt in den breede uit over haar taak. Het is dus van groot belang, dat zij die bijwonen. Hedenavond wordt aan het strand te Zandvoort voor den Strandweg een groot vuurwerk afgestoken, dat door de Zand- voortsche Feestcommissie aan het comité voor het Zangconeours te Zandvoort wordt aangeboden. Aanvang 10 uur. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring welke op 21 Maart j.l in het Noordzeekanaal heeft plaats gehad tusschen het stoomschip „Amstelstroom" va nde Hol landsche Stoombootmaatschappij en het Engelsche stoomschip „Salt March". De gezagvoerder van eerstgenoemd schip verklaarde, dat de „Amstelstroom" op don middag van 't ongeval naar Amsterdam op- stoomde. Het zicht, dat aanvankelijk goed was, werd ter hoogte van Zijkanaal A slechter en daarom liet getuige vaart min deren, mistseir.en geven en goeden uitkijk houden. Het schip raakte te veel aan den Noordkant en daarom werd wat stuur boordroer gegeven. Het achterschip kreeg daarop de zuiging van den Noordwal, waar door de „Amstelstroom" uit zijn roer liep en op den Zuidwal toevaarde. Aan den Zuidwal zag getuige een hoog wit licht en de uitkijk riep van den bak, dat hij in de onmiddellijke nabijheid een zeeschip zag. Een aanvaring kon niet worden voorkomen. Getuige verklaarde nog, dat hij geen geluid- seinen, van het andere schip had gehoord, en dat hij slechts een ankerlicht voorop heeft kunnen waarnemen. De voorzitter van den Raad merkte nog op, dat de Raad reeds tweemaal een derge lijk ongeval in het Noordzeekanaal heeft behandeld, doch dat he tcollege steeds op nieuw zijn aandacht over zoodanige kwes ties zat laten gaan, ten einde verandering te krijgen in de desbetreffende reglementen. De Raad zal later uitspraak doen. Balalaika-orkestSTANDSVEREENIGING Zcioals reeds algemeen bekend is wordt gedurende de a.s. feesten ook een groote tentoonstelling gehouden van industrie en handel voor Beverwijk en naaste omgeving, Deze tentoonstelling komt als een apart onderdeel der andere tentoonstelling yan bloemen, tuin en landbouw ook op de ter- treinen in het Villapark. De commissie heeft hiervoor een gebouw gehuurd, groot 1000 M,2. De aanvragen om hieraan te mogen deel nemen blijken zeer groot te zijn, daar uit zichzelf reeds zooveel liefhebbers zich heb ben aangemeld, dat reeds ruim drie-vierde van het geheele gebouw bezet is. Voor industrie en handel hebben de vol gende firma's reeds een stand gehuurd Gemeente Bedrijven voor Gas en Electri- citeit. Bev. Conservenfabriek, N.V. Sigajren fabrieken v.h. Gebr, Majoor, Fa. Schukirtck Kool, Ned. Hoogoverjs en Staalfabrieken, Steenfabrieken Butzer, Oly en Gonnerman Marmerfabrieken v. d. Kool Hoematjmex, (Sihipompen) Oliefabriek Noordzee, Gebr. Suyk, (koper en alluminimum gieterij) Sip- kes Jamfabrieken, Machinefabriek Wit kamp, Stoutenbeeks Modemagazijnen, Wes- selingh's Wachmachines, Dekker's Naai machinehandel, N.V. Autohandel v.h. Wit kamp, Melkinrichting Velsen, Brandstoffen- handel Fa. van Doorn en Co. R. van Lun zen (radio) Electriciteitsbureau D. G. Min- kema, Stoutenbeek's Woninginrichting, Boekdrukkerij Haarmans, Fa. Koppens, (sanitaire artikelen). Behalve deze firma's welke allen uit Be verwijk en omgeving zijn, hebben nog vele fabrikanten buiten Beverwijk om een plaats verzocht. De commissie meent evenwel, dat er van andere zijden hier uit Beverwijk nog zooveel aanvragen binnen zullen komen, dat de geheele tentoonstelling geheel plaatse lijk blijft en op deze manier een juist beeld zal geven, wat Beverwijk en naaste omgeving op het gebied van industrie en handel pres teert. Degene die gaarne op deze tentoonstelling een stand wil hebben, kan zich vervoegen, bij den heer J. Coppens, Breestraat 116, waar platte grond etc. ter inzage ligt. De afd. Handel is minder sterk vertegen woordigd, dan de industrie Ook de handej wordt nog eens krachtig opgewekt zich voor de tentoonstelling spoedig aan te meidén. Op de groote bloemen-, tuin- en land bouwtentoonstelling is ook voor firma's van zaden, tuinmeubelen, kunstmest, land bouwwerktuigen enz. enz,, gelegenheid om een stand te plaatsen. Aanvragen hiervoor moeten gericht worden aan den heer W. de Groot, Breestraat. rvussisch is troef er waren hier, dit sei zoen, al vijf gezelschappen uit 't voormalige Czarenrijk, en alle legden ze met een rijtje voorstellingen eer in. Soms was er billijke reden tot spot met opgeschroefd succes het Balalaika-orkest echter kunnen we in gemoede eenieder aanbevelen, 't Is allemaal even prettig als artistiek, wat er gepresteerd wordt aan spel, zang en dans veredelde vclkskunst voor 't allergrootste deel, In de Balalaika-nummers trad ook de „kunstmuziek" naar voren 't best in het Lied uit „Sadko" van Rimsky-Korsakoff andere compcsities toonden sterken Wester- schen inslag. Waarom ook de ouverture „Martha" ons moest worden aangedaan begrijpen we niet. Maar wel moeten we zeg gen dit gezelschap heeft met de tokkelinstru- menten 't op zijn instrument een virtuoos al spant in dit opzicht de heer Pagorelloff de kroon de leiding en samenwerking zijn voortreffe lijk. En bij dat keurige spel doen het de kleu rige costuums uitstekend. Dansen. De leider is Ivan Orlik, die ook van het drietal 't meeste presteertal werken ook mej. Bojarskaja en de heer Dmitriewsky voortreffelijk. De nummers zijn gestyleerde spring- en „werb"-dansen, zuiver, bevallig, met een neiging tot zegepralenden pronk met vlot en vlug uitvoeren van moeilijke standen en bewegingen, die zich in verbluffend-zekere actie uitwerkt. Het koor tenslotte kan, al waren er niet enkel uitgelezen stemmen met name het basgejuid lijkt ons niet rond genoeg wat klank-afweging en beheerschte voordracht betreft den meesten onzer toch zoo goede koren tot voorbeeld dienen. Klaarblijkelijk is dit mooie resultaat te danken aan den on- De groei cn het aantal leden. Gisterenavond kwamen de R. K. Midden standers van de St. Bavo parochie in het Pa tronaatsgebouw aan de Leidsche Vaart in vergadering bijeen onder Voorzitterschap van den Hoog Eerwaarden Heer Plebaan L. A. A. A. M. Westerwoudt. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen Rector J. P. J. Kok uit Overveen de WelEerw. Heeren Keijzes en H. A. L. Sprenger, kapelaans der St. Bavo- parochie, alsmede de heer P. J. M. van Tete- ring en het raadslid de heer Klein Schiphorst De vergadering werd geopend door den Hoog Eerwaarden Voorzitter, die in zijn ope ningswoord zeide dat we vanavond hier in - w u - j i alle stilte in dit gebouw mannenwerk moeten SSgPJAX? ift'dllpmchten. Dit fl.jkt.it d, geschied,„i. de, laatste jaren. Het is gebleken, dat het met zoo gemakkelijk is voor de R. K. Middenstanders om zich te organiseeren. Wij moeten hier in de Bavo het voorbeeld geven in alles. Als we ooit onzen Bisschop een geschenk kunnen TT" geven dan is het in het volgende .jaar bij ge legenheid van het 25-jarig Bisschops feest, wanneer wij hem kunnen wijzen op de on derdanigheid en gehoorzaamheid, die wij hem bewijzen. Hierna las de heer P. J. M. van Tetering een verslag voor van hetgeen in de afgeloopen week door de actie der R. K. Middenstands- vereeniging in Haarlem tot stand is gebracht waarna de spreker van dezen avond, de WelEerw. Fleer Th. A. L. Sprenger het woord verkreeg. Spreker gaf in het eerste gedeelte van zijn rede een overzicht van het sociaal economisch program. Het liberalisme had ut i luuit id.. La l ll lia11 LLsii au„ Ljcii uii- en godsdienst gebannen uit de samen- voorwaardelijken tucht, waarmee de leiding 'evljng* ^et 'eert^e' ^at ^et economjsch let en aevnlorl wordt verloopt naar vaste, onveranderlijke vvr" En overal trof ons weer het droomerig, Natuur' die alles vanzelf ten goede 1 A weemoedig, hunkerend karakter dier volks- Het voorstel wordt in stemming gehrach u met de stemmen van de leden Rosa, jan sen, Dik en mevr, Boes tegen, aangenomen Vervolgens wordt een voorstel gedaan on te stichten Een centraal bureau voor lan taarnplaten. Een groot aantal scholen is in het be?i van een projectielantaarn. Het bestuur stelt voor tot B. en W. he verzoek te richten een centraal bureau voo lantaarnplaten, met bijbehocende toelichting te stichten, waaruit alle openbare enbijzonder scholen op verzoek platen kunnen betrekken Besloten wordt tot B. en W. een dergelij: verzoek te richten. Vervolgens wordt hasproken de Samen stelling der commissien, in verband met d grenswijziging. De vraag rijst of aan E. en W. geadviseeri moet worden om de commissie uit te breiden De heer Klein acht de commissie groo genoeg en zou een tijdelijke afwijking van d. bestaande verordening, met goedkeurinj van B. en W. wllen bewerkstelligen. Wanneer we vacatures krijgen, kunrjei we di wellicht aanvullen met Schotenseh' De crediteurenlijst. Flet finanticel verslag werd uitgebracht door de jrenningmeesteresse, die onder dank zegging gedéchargeerd werd. Aan de beurt van aftreden waren Mej. N. Crielars, Mej. B. Klijn en Mevr. Wilkens- Drieqeek, De laatste stelde zich nigt herkies baar. In hare plaats werd benoemd Freule bij brand is het niet mogelijk het uitrukken j Th. van Grootenhuis tot Ontstijn. De beide van materiaal te beperken. Nu rukt bij eiken andere dames werden herkozen. brand alles uit. Dan zou het mogelijk zijn slecht? een enkel onderdeel te laten uit rukken. Uit bovenstaande blijkt dat de Haarlem- scke Brandweer op voUoende wijze voor j was de tolk der vergadering, toen hij mej. Volgens de statuten mag de voorzitster slechts 3 jaar achtereen aanblijven, zoodat Mej. N. Crielars, tot aller spijt moest aftreden. De geestelijk adviseur Kapelaan v. d. Burg, de veiFrfheid van Groot-Haarlem heeft z?rg gedragen. JUBILEUM. Op 26 Mei a.s. boopt de beer A. de Kruijt, schilder op de Centrale Werkplaats den da-! 'e he-det-ken. dat hij vopr 25 Crielars huldigde voor haar krachtige en sympathieke leiding en de hoop uitsprak, haar na eenigen tijd weer als Presidente te mogen begroeten. De secretaresse Mevr. Is. Droog-Deckers werd in hare plaats als voorzitster gekozen. Nader zal worden medegedeeld, wie het se- bij de H. S. M., thans N. S.. in dienst trhd. j cretarfaat zal overnemen. Met een kort dank- Op 27 Mei zal 's avonds half 9 uur door .woord van de presidente werd de vergade- «e R.K, Muziek vereeniging „Euphonia" te 'ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Ter griffie van de Arrondissements recht bank te Hanrlem is de voorloopig erkende crediteurenlijst der Hollandsche Handelsbank ter nzage gelegd, die op 16 Mei door de curatoren, mr. L. v. Rossem en mr, J. Dce- r.ik is vastgesteld. De lijst bevat 263 namen, w.o, jhr, mr. F. Backer, te 's Gravenhage 12.905.23; J Belli ar Spruyt, te Maastricht 12,066.40; J A. Buys, te Heemstede 8576.52; A. C. A. baron van Dedem, te Aerdenhout 64.390.14; mr. A Diemer Kool, te Haar lem 79.361.47; Levensverz. Mij. „Haarlem" te Haarlem 3518.69; Haarl. Hypotheekbank te Haarlem 17.181.45; J. Hagen, te Haar lem 13.203.91; R. Harkema, te Hcarlem 5622.91; mevr. J. van Hasselt, te Haarlem f 41.058.83; J. R. Kemper, baron van Itter- sum te Scheveningen 10.527.55; jhr. O. van Lcnnep 22 137,22; Ned, Bank, te Am sterdam 19.149,76; jhr, C. Reigersman, te Haarlem 36,313.50> L. Serphos, te Haar lem 27.063.94; jhr F. v. Schuylenburgh, te Arnhem 84.172,74; A. Socfeman, tp Sant kunst, aanzwellend soms tot heftigheid, die echter altijd een zekere resignatie be houdt, in de koel-droeve kwarten, de kleine tertsen en de heele-tonen-beweging, ele menten, die deze melodieën vrij houden van de banaliteit, die onzen volkswijzen zoo licht gaat aankleven, 't Doet ons allemaal frisch en aantrekkelijk aan gelijk de bezoekers der volgende concerten (Zaterdag en Zondag tweemaal) zullen kunnen constateeren. Het gehoor, waaronder de burgemeester en mevrouw Maarschalk, toonde zich voor het genotene zeer dankbaar. E. U. Over den Haarlemschen toonkunstenaar, Marius Monnikendam, vinden wij in De Maasbode" de volgende muziek-critiek van de hand van J, V. over de „Sonate pour vio loncello et piano van Monnikendam. Toen we enkele jaren geleden Marius Mon- nikendam's „Magnificat" bespraken, wezen we er op, dat deze compositie voor vier man nen-stemmen nog slechts viel te beschouwen als een poging, een proeve. Want al was het volgen van een „eigen richting" het spreken van een eigen idioom hier en daar reeds te be speuren, toch verried dit „Magnificat" nog te veel een in het onzekere rondtasten, toch was het'nog niet een doelbewust scheppen in een eigen sfeer. ïn sommige opzichten is insgelijks deze so nate voor cello en piano nog niet het resultaat van een persoonlijke en overtuigend-zelfstan dige vinding. Zoo is vooral het eerste deel (Allegro alle breve) met zijn talrijke herhalin gen van het al zoo vaak toegepaste heele- tonen-systeem, met zijn toch eigenlijk te alge meen gebezigde harmonische „verschijnse len", een zich nog te veel rechtstreeksch be roepen op wat anderen reeds als hun „evan gelie" tot de muziekwereld hadden meenen te moeten prediken. Toch js tusschen het „Magnificat" en 4eze kamermuziek-sonate de groei van Monn.l 'in dam tot kunstenaar voltrokken. Want deze Sonate verraadt nergens een „probeeren". In jnelodiek, in harmoniek in stijl-vorm is het steeds de taal van een jong artist, die een doel in het hart heeft. Flet reeds genoemde eerste Allegro moge algemeen-compositorisch geen nieuwe per spectieven openen, moge zelfs gelijk reeds gezegd grootelijks een „citeeren" van an- derer muziektaal worden geheeten, door een frisch en sterk-gespierd rhytme.krijgt het in leidende deel toch een kleurig, hier en daar zelfs schijnbaar nieuw aanzien. En als Mon nikendam dan even een meditatief-bezonken Andante, met een schemering van veel eigens die middelmoot valt wel het meest origineele Sonate-deel te noemen benut om zijn rhytmische krachten voor het derde deel (Allegro non troppo, met het opschrift „La Fête") te verzamelen, dan maakt hij daar van een waar rhytmefeest. Maar het tintelende en prikkelende rhytme maakt eveneens dit „besluit" belangwekkend. Gelijk in de vorige deelen is vooral de piano partij al is. die der cello nog zoo fraai be handeld - schilderachtig en feestelijk, dank zij voorzeker de kracht en de elasticiteit van het rhytme. Dé Sonate is melodisch en harmonisch voor beide instrumenten modern geschapen. Zij vereischt 'n uitvoerend kunstenaars-paar, dat veel moet kunnen presteeren. Aan degenen, die zich die grondige studie-moeiten gunnen, Zal Zij veel genot schenken en veel schoons openbaren. Het werk is aan Sem Dresden, den Amster- damscnen Conservatorium-directeur opge dragen, en in een keurige uitgave verschenen. Het Bestuur der H, O. V. deelt ons het volgende mede De heeren Dr. Peter van Anrooy, Cornell's Dopper en Prof. Rich. Stronck, die het proef- dirigeeren der candidaten het bestuur als des kundigen voorlichtten, gaven eenstemmig hunne groote ingenomenheid te kennen met de wijze, waarop het orkest zich op 19 en 20 Mei van zijn taak kweet. De heeren machtig den het bestuur dit gunstige oordeel be kend te maken, er aan toevoegende, dat zij voor Haarlem (en ook voor andere plaatsen, waar het orkest zich doet hooren) van harte hopen, dat een oplossing voor de geldelijke moeilijkheden der vereeniging gevonden zal worden, waardoor eene voor het muziekleven eener groote stad zoo belangrijke en onmisba re instelling kan behouden blijven. De heer Karei de Jong, die reeds herhaalde lijk deed blijken hoezeer hij de H. O. V. een goed hart toedraagt, bewees der vereeniging andermaal een grooten dienst bij het proef- diri geeren van candidaten voor de dirigenten plaats. Door zijn aanbod om de solopartij van eenige concerten voor piano en orkest te ver vullen, was de commissie van deskundigen, die Ret bestuur bij de keuze voorlicht, in de gelegenheid ook een indruk te krijgen van de bekwaamheid der candidaten in het met or kest begeleiden van een solist. De heer de Jong kweet zich op de bekende voortreffelijke wijze van de vrijwillig op zich genomen taak. Het bestuur is voor deze vriendelijke hulp den heer de Jong bijzonder erkentelijk. dt Uit de vergadering komt de wensch naa voren om nu reeds eenige leden van de Scho tensche commissie op te nemen. De Voorzitter zegt, dat dit onmogelijk is met het oog op de wet. De Voorzitter zegt, dat Haarlemscb scholen zonder het advies van de commissi' gesplitst worden. De school in de Overton straat is nu ook een Flaarlemsche school 1 dus die zal buiten ons om gesplitst worden Besloten wordt te adviseeren de commissi' niet uit tetreiden. De heer Klein vraagt of het mogelijk isfd' ex-Scl otensche leden als adviseurs aar,(d< commissie toe te voegen. De Voorzitter acht het gewenscht te vragei f die heeren bereid zijn hun adviezen ti geven. Dnrnm mat? door niets en niemand wc, De heer v' Asperen zou het betreuren al 0 f. splitsing der scholen in groot-FIaariem moes beproefd, den vrijen natuurlijken gang van 't economisch leven te verstoren. De werke lijkheid is echter, dat de gevolgen van het li berale concurrentiesysteem zijn uitgeloopen. op de verarming van de massa des volks. De middenstand zag zich meer en meer bedreigd en de middenstanders gingen elkander, uit zucht naar zelfbehoud, als vijanden te lijf. Dan werd het socialisme geboren. Tegenover de radicale uitersten van liberalisme en so cialisme zette de spreker onze beginselen uit een en zeide, dat alle burgers het natuurlijk recht bezitten zich in beroep en standsorga- nisatie te vereenigen. In het tweede gedeelte van zijn betoog zeide spreker, dat deze dagen staan in het teeken van een buitengewone propaganda voor een katholieken Midden stand in de stad Haarlem. Dat dit niet over bodig is blijkt wel uit 't Bisschoppelijk schrij ven. Zijn wij, Roomsche Middenstanders, niet georganiseerd omdat wij niet Roomsch denken en Roomsch voelen Neen, Roomsch zijn we wel, ook Roomsche strijders. Maar wij begrijpen het belang van de katholieke standsorganisatie niet voldoende, daarom sluiten wij er ons niet bij aan. Wij moeten ge meenschappelijk strijden omdat er gemeen schappelijke vijanden zijn. De neutrale or ganisatie voelt zich in haar drang naar daad werkelijke catie noodzakelijk beklemd, door dat zij niet treden mag buiten de neutrale zóne. De actie daar is dus zeer begrensd en blijft ïn algemeenheden. Bij confessioneele vereenigingen is juist het tegenovergestelde het geval. Hoe zullen in een neutrale mid- denstandsvereeniging b. v. maatregelen kun nen besproken worden in den geest van Pau selijke Zendbrieven en Encyclieken Hoe actie gevoerd kunnen worden voor winkel sluiting op katholieke feestdagen Spreker zette verder uiteen de verschillen de voordeelen, die de organisatie biedt, zoo wel geestelijk als materieel. De geestelijke vruchten zijn de cursussen, retraites, geza menlijke godsdienstplechtigheden, H. Missen voor overleden leden enz. De tijdejijke vruchten rechtskundige adviezen, accoun- antsonderzoek, Santos enz. Laffe buiten staanders profiteeren van voordeelen en laten organisaties werken. Verder schuilt er groot gevaar in het lidmaatschap der neutrale vereenigingen in den meer intiemen omgang met niet-katholieken op feestavonden en dergelijke. Dan weerlegt spreker eenige objecties, die geregeld tegen het lidmaatschap der Vereeni ging gemaakt worden en eindigde met een historisch overzicht. Na deze toespraak bracht de Voorzitter uit naam van de vergadering een woord van hartelijken dank aan den Eerwaarden spreker. Na afloop gaven zich 18 nieuwe leden op. In de Haarlemsche afdeeling der R. K. Middenstandsorganisatie hebben zich nu in de afgeloopen week 105 nieuwe leden opge geven. De heer van Tetering als Voorzitter van de Vereeniging brengt bijzonderen dank aan den Hoog Eerwaarden Heer Deken voor ziine me dewerking in de voorbij e actie en in het bij zonder voor zijne leiding van dezen avond. Ook den spreker van den avond brengt de Voorzitter dank voor zijn propagandistisch woord. In de parochieele propaganda Com missie namen zitting de heeren Kemp, Tal; en Janse. Hierna sprak de Voorzitter een woord van warmen dank aan den heer P. J. M. van Te tering, den Voorzitter van de Middenstands- vereeniging. Dan sprak nog een woord van dank <Je geestelijk adviseur, Rector Kok aan den Hooge?rw. Plebaan en Képelaan Spren ger, alsmede een woord van welkom aan de nieuwe leden. geschieden. Flij zou dit niet in het belang vai het onderwijs in Schoten achten. Niets meer aan de orde zijnde wordt di vergadering, daarna gesloten. Secretaris: J. C. Kruiiver Jr, Tweede Znidpolderstraat 16. Officieel nieuws. Maandag a.s. geenmb. bestuura-elftal ei feestcommissie-vergadering te 8 uur in d. St. Jos. Gez. Vereeji. Aller opkomst drin gend noodzaklijk. Programma vcor Zondag 22 Mei a_s-: R. K, V. Z. IIZwaluwen III (A'dam), uu-, terrein Santpoort. R. K. V. Z. UI-Alliance II. 1 uur, Sport park. e i Voor de seriewdstrijden van Santpoor komen de reserve's uil tegen Zwaluwen II uit Amsterdam. 'De Amsterdammers kwa men succesvol in de 3e klasse B. der D. H V, B. uit, en bezette de derde plaats. Onz; Haarlemsche zwartjes komen echter gehee volledig uit en zij bereiden de Mokupimer een warme ontvangst. Het kan een prach tigen wedstrijd worden en ik vertrouw o; de mannetjes van 't tweede, dat zij hui uiterste krachten xullep inspannen, zich i; de volgende ronde te plaatsen. Maar da'. is aanpakken de boodschap. Play up 1 Swallows. De junioren, die Zondag j.l. zoq'n Eucces vqllen strijd hebbep geleverd tegen T. Y B. B„ ontvangen fnorgen op 't Spoftparl Alliance II, De Lyceïsten beschikken over een stevi; elftal, dat in staat is elk harer afdeeling 1 genooten een nederlaag te doen slikken i De vorige ontmoeting tusschen bejde par tijen eindigde in een 22 gelijk spel, waar van thans een herhaling niet buitengeslotei is. Vooruit zwartjes het kan dus..^... y moet. JOOP. i a ili«HP»ii I ;.i Op Woensdag 25 en Donderdag 26 Me (Hemelvaartsdag) a.s. zal door ligt lanfare corps „Kunst na Arbeid" alhier eep groo nationaal Festival gegeven worden ter ge legenheid van het 25-iarig bestaan dezei muziek vereeniging. Een uitgebreid programma is voor dezy gelegenheid saamgesteld, waaruit we he volgende kpnnen mededeelen. t Woensdag 25 Mei des namiddags te 4 uur i groot concert op het feestterrein, te gevet door de jubilcerende vereeniging. Directeui de heer Eug. H, Rap; te 7 uur. groote gym nastiekuitvoering door R.K. Gvmfjastiekver- eeniging O. B. K.. directeur de heer Jac van der Schrier; te 8.15 groot concert, wel willend aangeboden door de Hillegomsch. Harmonie kapel, directeur de heer J. D Schouten; te 10,30 groot schitterend vuur werk in 12 afdeelingen door de Kpn. Ned Kunstvgurwerkfabriek A. J, Kat te Leiden Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag), li uur. Ontvangst van H.H. Directeuren er, Voorzitters der deelu^nende vereeniginger Donderdagmiddag j. 1. hield de heer Pr. van der Sleen in de kerk der gevangenis al hier een lezing met lichtbeelden over zijne be kenden tocht door het Himalayagebergte naar poort 32.381.36; C. W. de Visser, tc Bloe- Thibet. Zijne duidelijke, door geestige op- K in tirïOti rr/>ls m lAo firot-r\ meijdaal 80.321-46. 1 Juli is het 75 jaar geleden dat de droog legging van de Haarlemmermeer werd be ëindigd. De feestelijkheden zullen verscho ven worden tot het 75-jarig bestaan van de gemeepte Haarlemmermeer in 1930- merkingen gekruide voordracht, werd door de gedetineerden onder diepe stilte, nu en dan door een hartelijken lach onderbroken, aangehoord. De serie prachtige foto's, die op het doek een indrukwekkend beeld gaven van de woeste schoonheid van bet doorkruiste gebergte en de moeilijkheden, waarmede de heer van der Sleen en zijne efhtgenoote had den te kampen, boeiden van het begin ttjt 't einde de aandacht der aanwezigen, die hem met een hartelijk applaus beloondea. Bovengenoemde commissie vergaderde gis teravond onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes. In de vergadering waren als gasten aanwezig de bestuursleden v. Asperen en Diepersloot resp. voorzitter en secretaris van de voormalige Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Schoten. Zij werd speciaal welkom geheeten door den voorzitter. Daarna werd de agenda behandeld. Van B. en W. werd een schrijven ontvan gen met het verzoek te willen adviseeren omtrent de wenschelijkheid tot wijziging van het leerplan voor de zesklassige scholen, in dier voege dat de zopiervacantie wordt verlengd tot 6 weken, maar daarentegen de herfstvacantie komt te vervallen. Het bestuur prae-adviseert de zomerva- cantie 1 week vroeger te laten beginnen en 5 weken te laten duren. De heer Dik las met groote verbazing dat het de bedoeling zou zijn om de groote va- cantie grooter te maken ten koste van de herfst vacantie. Juist deze vacantie acht hij van veel belang. De heer Roza sluit zich aan bij het gespro kene door den heer Dik. Hij wil de idee stan denschool niet wekken door een grootere vacantie alleen voor de opleidingsschool te geven. De heer v. Waard is voor het prae-advies, want veel ouders zullen het riiet prettig vin den als de vacantie grooter wordt, omdat we in Haarlem nog geen vancantiespelen heb ben. De leerlingen van de Opleidingsscholen gaan toch voor 't tneercnclcel naar huiten. De Voorzitter merkt op, dat overwogen is, om op alle scholen de 5 weken in te voeren, maar na overleg is toch de conclusie geko men, dat de leerlingen van de Opleidings school wel degelijk bezigheden zullen heb ben in de vacantie in tegenstelling met de leerlingen der andere scheien, De Voorzitter is overtuigd dat doorvoering van de een- heidsschool een groot nadeel voor het onder wijs zou beteekenen maar, aangezien het in de verschillende milieus past om verschillende vacanties te geven, meent hij dat het prae- advies juist is. feest- rond- in de feesttent op het terrein te Bennebroel 12 uur precies. Aantreden op hét feest- terrein, tot het houden der muzikale gang door de gemeente Bennebroek. aankomst op het feestterrein zullen de ge zamenlijke vereenigingen, (350 muzikanten de „Sons of the Brave" soelen onder leidinj van den heer Eug. H. Rap. Vervolgens aanvang der concerten dooi de 11 deelnemende vereenigingen, Na afloor prifsuiideeling in café „Oud Berg en Dal' 1 te Bennebroek. De Kermesse d'Eté bevat alle mogelijke attracties van de nieuwste -vindingen. Men zal er kunnen dansen, schieten, visschen draaien, gooien, grabbelen enz., enz., te veel om oo te noemen. Er wordt dan ook, op veel publiek gerekend. i' LONDEN, 21 Mei. De politieke medeJ erker van de Daily Mai! meldt, dat in! goed ingelichte kringen wordt aangenomen,1 tnJ dat de Britsche regeering, naar aanleiding van de onthullingen, welke in het gebouw van de Arcos in beslag genomen documen ten hebben opgeleverd, de volgende wgek een nota naar Moskou zal zenden, waarin de handelsovereenkomst wordt opgezegd en waarin zal worden medegedeeld, dat de; diplomatieke betrekkingen ernstig in; gevaar worden gebracht. ROME, 21 Mei. De Italiaansche regee ring heeft een officieel decreet uitgevaar- digd, waarbij wordt medegedeeld, dat de inwoners van Fiume tot de Italiaansche; 1 nationaliteit bchooren. Pe kwestie der: nationaliteit van de bevolking van Fiume is geregeld in het verdra gvan Nettuno. De vertraging in de ratificatie door Yoego- Slavië is evenwel oorzaak, dat de bevolking' 1 van Fiume geen nationaliteit bezit. Om aan dezen tóestand, die voor de bevolking zeer' lastig is, een einde te maken, heeft de Italiansche regeering thans bepaald, dat alle inwoners de Italiaansche nationaliteit hebben en dat zij, die daartegen bezwaa? hebben, een verzoek kunnen indienen, om onderdaan van Joego-Slaviê te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7