Voornaamste Nieuws Verkeers-Oïigevallen. I Het godsdienstig verval in Rusland. De Katholieke Missie in China. Stadsnieuws Maandag 23 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16558 Aangiiie moei, op straffe van verlies van alle rechien, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 24 Mei De politieke scheidingslijn. De actie der Taxi-chauffeurs. Zuivering van woningen. Het vuurwerk te Zandvoort. Groote Provinciale Landdag voor de Roomsche drank bestrijding. Jubileum N.V. Albert Heijn. De directeur van de Hollandsche Handelsbank voor de rechtbank. DE ALGEMEENE VERGADE RING DER R.K. STAATS PARTIJ. Uitstel gevraagd. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegpraphisch Weerbericht Waarschuwing. Turnlust. GYMNASTIEK. Bato. .4 ■v Zaterdagochtend is de Beverwijksche Harmonikapel naar Essen, in Duitschland vertrokken, alwaar zij eenige concerten zal geven. De leden van de kapel voor het vertrek, aan het Beverwijksch Station gekickt. De abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Aóvertentïën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetalinr Advertentiën tusschen den tek; als ingezonden mededeeling 60 c per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardcn fQfSnft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, 4 ft Eï bij verlies van een f Kfl oCiUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: vU." doodelijken afloop U. een voet of een oog; ICü, duim of wijsvinger OU bij 'a breuk van f ft beer of arm 1 wil. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies v. een andere vingett Diep bedroevend zijn de jongste berichten welke ons over den strijd der Russische regeering tegen den godsdienst bereiken. De Russische Regeering heeft de mooiste kathedraal van Leningrad, het oude Peters burg, de Isaakskathedraal, gesloten en het houden van godsdienstoefeningen verboden Deze kathedraal zal thans als museum wor den ingericht, daar de mooiste en grootste van alle Kathedralen van Leningrad voor „de beschavingsdoeleinden" der Sovjet-republiek ter beschikking moet blijven! De kathedraal der Orthodoxen van Minsk werd door de aanhangers der „levende kerk" in beslag ge- Jiomen. Ter gelegenheid van eene godsdienst oefening, die door een functionaris van deze „Kerk" werd gehouden, kwam het tot egn bloedige botsing tusschen de aanhangers van déze kerk en tusschen dt orthodoxen. De pseudo-priester der „levende kerk" kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. Terwijl de Regeering der Sovjets aan den eenen kant de kerken sluit of deze aan de aanhangers der „levende kerk" afstaat, worden aan den anderen kant w^eer nieuwe kerken gebouwd en wel op initiatief en op kosten der arbeidende bevolking. Zooals uit Moskou wordt medegedeeld, hebben de ar beiders eener textielfabriek „De communis tische avantgarde" ten getale van 700 man eene nieuwe kerk gebouwd. De 2000 werk lieden eener lakenweverij „de roode Octo ber" hebben zulks eveneens gedaan. Om het benoodigde geld voor de te bouwen ker ken bijeen te brengen, werd eene vereeni- ging opgericht, die binnen heel korten tijd een bedrag van 18.000 goudroebels op haalde. De Sovjet-Regeering is verder van plan te Moskou een museum voor het ontkennen van het bestaan van God op te richten; in dit museum zal de ontwikkeling van den godsdienst, zoomede de geschiedenis van het atheïsme, aanschouwelijk worden voorge steld. In het bijzonder zal duidelijk worden gemaakt, op welke wijze en in welke mate de godsdienstige vereenigingen en genoot schappen aan den strijd tegen de arbeidende klasse hebben deelgenomen! Ter gelegenheid van eene vergadering van den „Bond van Ohgeloovigen" te Moskou drukte een rede naar zijne groote voldoening uit over het feit, dat het ongeloof in Rusland in zoo ruime male aan de winnende hand is. Er werd vastgesteld, dat van de 100 huwelijken slechts 22 kerkelijk werden ingezegend. De strijd tegen kerkelijke begrafenissen had echter een minder goed resultaat opgele verd; van de gestorvenen werden altijd nog circa 60 pet. met kerkelijke ceremoniën be graven. Men vraagt zich af, wat er ten slotte te recht zal komen van een land, welks re geering God op den brandstapel heeft ge légd en voor Judas Iscarioth een standbeeld heeft opgericht. fe „Annales des Franciscaines Missio- naires de Marie" hebben uit China een uit gebreid verslag ontvangen, waarin uitvoerig wordt bericht over de gebeurtenissen, die in het door het Kuomingtan bezette gebied zijn voorgevallen. De hierin geschilderde voorvallen en toestanden doen iemand de haren ten berge rijzen; geheele landstreken zijn verwoest, overal ziet men verlaten vel den, die af en toe met lijken zijn bedekt; de kerken zijn tot rookende ruines geworden, de troebele wateren der aangezwollen ri vieren voeren tallooze lijken met zich mede, in hoofdzaak vermoorde vrouwen en kinde ren. Van de 41 Missiestaties der orde der Franciscanen is geen enkele verschoond ge bleven; het leven der missionarissen en geestelijke zusters is echter als door een groot wonder gespaard gebleven, als door een onzichtbare hand beschut. Het nonnen klooster van Tsi Sou Mou ging voor de oogen der zusters in vlammen op en de nonnen met de kleine weeskinderen, 70 in getal, konden, na bange uren te hebben doorgebracht, steeds door de moordwerktuigen der roo- versbenden bedreigd, met groote moeite tenslotte hun leven in de bergen in zekerheid brengen. Alle staties ondergingen, de een na de andere, hetzelfde lot; de verschrikkingen van den oorlog gingen met allerlei besmet telijke ziekten gepaard, zooals de cholera, die dagelijks een honderdtal slachtoffers op- eischte. Het liefdewerk der Franciscaner nonnen kwam thans tot zijn recht; de plaat selijke overheid gaf hun den toegang tot zie kenhuizen en gevangenissen vrij, om hen in staat te stellen, de leidende menschheid te hulp te komen; als resultaat konden zij de bekeering van een 80-tal beidenen boeken In eene uitvoerige schildering over het verwoesten der weeshuizen van Foutchéou en Pagoda wordt ook gewag gemaakt van de voorwendsels, waarmede de rooverbenden zich wilden verontschuldigen, toen zij de kloosters aanvielen en verwoestten. De non nen hadden in den laatsten tijd vele kinde ren, die door hunne ouders waren achterge laten, tet zich genomen; een groot gedeelte dezer kinderen was door de geleden ontbe ringen zwaar ziek of reeds stervend, zoodat vele in weerwil van de uitstekende oppas sing en verpleging binnen korten tijd stier- wen. De man, die de lijken der gestorven kinderen moest begraven, bleek een ware Judas te zijn, hij begroef de gestorven kin deren niet en deed aangifte, dat deze kinde ren geen natuurlijken dood waren gestorven Uit wraak werden nu de weeshuizen ver woest Sociteit „Si Bavo. „St. Ceacilia", 8 uur. Ledenvergadering Spoor- en Tram, 8 uur. Rechtskundigbureau half 9 uur. St. Josepbgezellen-gebouw, Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Le den van de vioolclub kunnen repeteeren in 't patronaatsgebouw aan den Zijlsin gel (ingang Brouwerskade). Gemeentelijk Concertgebouw. Concert „H. O. V kwart oveir 8 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. „H.E.B.A.", Brongebouw Geopend van 10 tot 5uur en van 7 tot 11 uur. Wed strijden Matinee en avondconcert. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 G.eopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve Zon- en feestdagen R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur, R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671, Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Vt uur. R. K. Eevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" - Smedestraat 23. Van 8-10 dagavond. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins straat 36. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van t2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr, Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damjatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen-ging Bloemhofstraat 1.' Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Gcd. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141 (Ingezonden.) Artikel 188 van de Gemeentewet geeft den burgemeester een zeer groote bevoegdheid, welke naar roomsche opvatting soms wel eens al te groot is, doch waarmede wij ons in het algemeen wel kunnen vereenigen, omdat de handhaving der goede orde en de beteu geling der losbandigheid er bij gebaat zijn. De verantwoordelijkheid van den betrok ken functionaris is op zichzelf al reeds groot genoeg, doch wordt door politieke criticas ters nog buitengewoon verzwaard. De bur gemeester moet volgens dit artikel waken „tegen het doen van met openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen", waar door hij, gedreven door zijn eigen politieke inzichten, wel eens tooneelstukken, bios coopfilms en vergaderingen verbiedt, welke geste de verontwaardiging van zekere poli tieke tegenstanders opwekt. Deze tegenstan ders kunnen vreeselijk van leer trekken hoe wel het bewuste artikel duidelijk den burge meester de volle verantwoordelijkheid laat dragen en het ongelijk aan hunne zijde is. Bij deze aangelegenheid valt weder zoo over duidelijk te constateeren, dat de politieke scheidingslijn geheel anders loopt, dan de S.D.A.P. ons wil doen gelooven. De inzich ten wat of de orde al of niet in gevaar kan brengen; wat zedelijk of onzedelijk is; wat vrijheid en losbandigheid is, verschillen he melsbreed, zoodat men zich afvraagt, hoe die klove te overbruggen valt. Wanneer wij katholieken ten tooneele worden bespot, wanneer men onze heiligste gevoelens pijn aandoet, wanneer een groote groep zich door een tooneelspel beleedigt acht, dan zegt een socialist „vrijheid voor iedereen te eischen an wanneer je het stuk niet zien wilt, blijf dan weg," Wanneer in een openbare verga dering onze roomsche priesters door het slijk worden gesleurd, wanneer men op tartende wijze spreekt over onze beginselen en de ge- dragingen daaruit voortspruitend, dan vor dert een socialist de vrijheid van het woord en geschrift op en eischt hij dus de vrijheid om anderen te beleedigen. Wanneer men de openbare onzedelijkheid in de hand werkt, de echtscheiding en vrije liefde propageert, dan gaan wij als roomschen daartegen in, doch dan zijn het allereerst en allermeest de socialisten die de „vrijheid" opeischen, een vrijheid, die wij losbandigheid durven noe men en aldus moeten betitelen. Ook in den Haarlemschen raad bleken deze verschillen op principieel gebied te bestaan, hetwelk onder meer bleek, toen in de stadschouwburg voor de eerste maal „Allerzielen" werd op gevoerd, hetgeen eene interpellatie in den raad uitlokte. Deze mentaliteit openbaarde zich herhaaldelijk ook bij andere aangele genheden, die hieraan verwant mogen ge noemd worden. Dit verschil van politiek in zicht kwam onder meer duidelijk naar voren bij de besprekingen over de schandaalcol- portage, het luidkeels venten op Zondag, het aanplakken van voor derden beleedigende biljetten (metaalbewerkers)en de gemengde zwembaden om van het dansVerbod maar niet te gewagen. Bij al zulke zaken willen wij roomschen beperking of algeheel verbod en het zijn dan onze socialistische „vrienden", die zich het recht toeëigenen om hoog van den toren te blazen, ons beschuldigend van conservatis me of reactie en als vrijheidspaladynen ons, zoo mogelijk, in een hoek trappen. Bij der gelijke interpellaties en besprekingen moet men maar denken, „van je vrienden moet ge het maar hebben." Nog onlangs kon men ook in dit dagblad lezen van de kwestie Ver- kade te Amsterdam. Verkade was aanvanke lijk bereid den roomschen in zooverre tege moet te komen, dat hij als directeur van den Stadsschouwburg zich vrijwillig eenige cen suur wilde opleggen. Al de grievende stuk ken zou hij op aanraden van derden weren; zeker wilde hij groote groepen der burgerij zoo min mogelijk onaangenaam «'«mnien. De roomsche raadsfractie wist wat zij aan dit tooneelgezelsehap had en omdat zon der nadere toelichting het stemmen voor de desbetreffende voordracht van B. en W. van Amsterdam, gelet op de alom bekende room sche ideeën, daaromtrent, verkeerdelijk kon worden uitgelegd, lichtte de heer Wierdels een tipje van den sluier der gevoerde corres pondentie op en toen had men de poppen aan het dansen. Toen waren het vooral de heeren Boekman socialist en Ketelaar vrijz.- dem., die zich voorstanders noemen van een democratische scheidingslijn in de politiek, en die nu als jonge veulens om den heer Wierdels heensprongen en als hondén hem aanblaften, want' die heeren dulden geen enkele censuur. Met je eigen geld mag je subsidieeren een tooneelgezelsehap en een schouwburg onderhouden, waar je gegriefd en beleedigd wordt. Wel opmerkelijk was dat hetzelfde tooneelstuk, waarop toen ge doeld werd ter zelfder tijd werd verboden in New York. In Amerika, waar men het over het alge meen zoo nauw niet neemt, waar een nog meer gemengde bevolking woont dan hier, daar werd volgens het Handelsblad hetzelfde tooneelstuk door de stedelijke overheid ver boden en ook hier te lande wordt het come- diestuk door vele niet-katholieken intens gemeen" gevonden. En Verkade, die eerst dat stuk van zijn repertoire had afgevoerd, moest het nu wel weder opvoeren, wat voor ons roomschen des te grievender werd, doch waardoor tevens voor de zooveelste maal werd gedemonstreerd, dat die heeren in de politiek „linksch" zijti. Men stelde ons de vraag of de heer Boekman en de heer Kete laar, ten dezen opzichte niet op één lijn wa ren te stellen met den Rotterdamschen Core- mans, die zich in diezelfde week zoo schan dalig "aanstelde, welke vergelijking wij met de ^Maasbode" beslist afkeurden, doch niet temin konden verklaren, daar in wezëtt het aanbrengen van eenig letsel hetzelfde is en in het door ons besproken geval van zielepijn dient te worden gesproken. Betreffende de gemengde zwembaden was ook hier ter stede de houding van enkele so cialisten allerbedroevendst. Onze inzichten werden bespot en omdat wij roomschen en protestanten er een andere meening over koesteren, scheldt men ons voor preutsch en achterlijk. PARVUS- Naar wij vernemen heeft de Directie der Amsterd. Rijtuig My. naar aanleiding van de actie der taxi-chauffeurs, welke, zooals wi) reeds eerder berichtten, in een adres aan B. en W. hebben verzocht voor hen dezelfde ar beidsvoorwaarden en loon te doen gelden als bij de andere ondernemers n. 1. een loon van 18.- Aan eenige chauffeurs is het volgende schrijven toegezonden „Gezien de onbevredigende resultaten van Uwe werkzaamheden in de afgeloopen drie maanden, geven wij U in ernstig^overweging met meer interesse Uwe arbeid te verrichten, daar wij U anders niet in onzen dienst zullen kunnen handhaven." Verder vernemen wij, dat de betrokken 16 chauffeurs in dienst bij de A. R. M. na de verrekening der 3 proefmaanden uit solidari teitsgevoel het totale bedrag bijeen verzameld hebben en het totale bedrag verdeeld onder alle chauffeurs. Bij de afrekening waren er, die tachtig gulden ontvingen en anderen, die er maar twintig ontvingen. Doordat thans de chauffeurs het totale bedrag verdeeld hebben heeft ieder een gelijk bedrag ontvangen. Sinds dat de Gemeentelijke OntsmettingS- dienst zelf over een „Blauwzuur" instelling beschikt en de Directeur na gehouden exa men zelfstandig deze zuivering mag uitvoeren zijn er te Haarlem reeds een groot aantal wo ningen van ongedierte gezuiverd geworden. Da" aan dag is men dan ook vanwege ge noegden dienst aan het werk. Evenwel heeft men ingezien, dat ook hier het voorkomen beter is dan het genezen, van daar dat, naar wij vernemen er plannen in overweging zijn om aan dezen dienst ook de controle der woningen op te dragen. Het moet dan n. 1. in de bedoeling liggen om op gezette tijden de woningen te doen inspecteeren om te zien of er zich in die woningen ongedierte ophoudt. Deze inspectie hééft wel geregeld bij de woningen in eigendom aan de gemeente behoorende, plaats, maar men is van plan om ook de woningen toebehoorende aan de wo- ni -,gbouwvereenigingen onder deze regeling tjdoen vallen. NIET DOORGEGAAN EN NIET BEHOOR LIJK GEWAARSCHUWD. Het vuurwerk, dat tegen Zaterdagavond 10 uur op het Zandvoortsche strand zou af gestoken worden, is niet doorgegaan. Toen men om 4 uur Zaterdagmiddag met het opzetten van het vuurwerk beginnen zou, begon het te regenen, zoodat men voor een' alg~eheele mislukking van het kostbare vuurwerk vreesde. Bovendien stond er een zeer stevige bries vanuit zee, die de moge lijkheid van ongelukken niet uitsloot als des avonds het vuurwerk zou worden afgesto ken. De krns bestond zelfs, dat het heele paalwerk met vuurwerk zou omvallen. In overleg met feestcommissie en politie werd toen besloten het vuurwerk uit te stellen tot a.s. Zaterdagavond. Dat dit besluit genomen werd. kan men billijken, maar zeer onbehoorlijk is het, dat de feestcommissie absoluut geen afdoende maatregelen heeft genomen om het publiek in Haarlem en Amsterdam te waarschuwen dat het vuurwerk niet doorging. Tal van menschen hebben nu een vergeefsche reis naar Zandvoort gemaakt en maakten in Zandvoort een min of meer lachwekkend figuur omdat zii voor niets kwamen. Op de Zandvoortsche laan reden heele ritsen fiet sers en auto's, naar het Zandvoortsche strand. Ook met de tram werden tal van passagiers aangevoerd en vooral was het zeer onhebbelijk dat tenminste de tram passagiers in Amsterdam en in de Tempe liersstraat te Haarlem niet werden gewaar schuwd. Dit was toch wel noo.dig. want de geheele week lang heeft de aankondiging van het vuurwerk in de tramwagens gehan gen. Pas om half tien begon men in Haar lem dc passagiers te waarschuwen. Ook toen was het no<i noodig. want de liefheb bers begonnen daar reeds en queue te staan. Het geheel maakte nu een beetje den indruk alsof men de menschen er in wilde laten loopen. Wii achten, de fout der Zandvoortsche feestcommissie om zonder verder iets in Haarlem te laten aankondi gen het vuurwerk af te lasten, wel groot. Zij bedoelt met het zangccncours en het vuurwerk het vreemdelingenverkeer van Zandvoort te bevorderen, maar door de Za terdag gevolgde handelwijze- heeft zij de re putatie van Zandvoort geschaad. Zooals wij reeds met een enkel woord be richtten, wordt op Hemelvaartsdag te Heem stede een Provinciale Landdag gehouden, georganiseerd door de Noord-Hollandsche Propaganda-commissies van Kruisverbond en Mariabond in het Bisdom Haarlem. In ónze provincie hebben deze landdagen steeds beteekenis gehad door de groote belang stelling die er voor werd getoond en waartoe ëen met zorg samengesteld programma ge- reede aanleiding was. Uit heel den omtrek kwamen dan groepen uit de afdeelingen der Katholieke drankbestrijding, meestal met hun vaandels, naar het tijdelijk centrum van actie en vele belangstellenden sloten zich daarbij aan. Viel de opkomst mee en was het weef gunstig, zoodat men niet gedwongen werd in een zaal te vergaderen, maar de buitenlucht mocht kiezen, dan zag men op die dagen een geestdrift, die ieder Roomsch hart goed deed. De verwachting, dat ook de Landdag te Heemstede een mooie uiting van Katholieke activiteit zal worden, is dus niet ijdel.De voor bereiding door de Propaganda-commissies in samenwerking met de Heemsteedsche en andere afdeelingen, geeft alle hoop op succes, en de bereidwillige medewerking, van verschillende zijden daarbij verleend, steunt die verwachting. De Zeereerw. Heer Pastoor der St. Bavo kerk te Heemstede heeft het mogelijk ge maakt, dat ook deze dag weer op godsdien stige Wijze kan worden ingezet. De Hoogmis te half elf ure in de parochiekerk van de Kerklaan wordt tot intentie aan de Katho lieke Drankbestrijding opgedragen. Onder deze Hoogmis houdt de weleerw. Heer A. J. Leesberg, kapelaan te Haarlem en geestelijk adviseur van de Roomsche Drankbestrijding in deze stad, een predikatie, waarin de kamp tegen het alcoholisme van godsdienstige zijde zal worden belicht. Dit woord van den kansel, door een ijverig en welsprekend priester, zal zeker zijn doel niet missen. Te een uur wordt er een propaganda-op- tocht gehouden met welwillende medewer king van twee muziekkorpsen, naar wij ver- meenen de bekende gezelschappen „Utile Dulci" en „St. Michaël" Deze optocht is als „groot" aangekondigd en zal dit ook kun nen zijn, als het weer medewerkt, zoodat vele afdeelingen met hun vaandels verschijnen. Wij herinneren ons, dat een dergelijke op tocht, verleden jaar te Alkmaar gehouden, voor velen een openbaring van katholieke activiteit was, die nog eens aan de mooie geestdrift van vroeger dagen deed denken, toen ons vereenigingsleven nog in zijn op bloei verkeerde, en die ook op andersden kenden een verheffenden indruk maakte. Onze Roomsche vaandels komen tegenwoor dig maar al te weinig naar buiten De clou van den dag, de groote meeting in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, begint te twee uur. Die wordt niet alleen en zelfs niet voornamelijk gehou den om het blauwe leger nog eens wat vuur in te storten, maar ook en vooral om de denk beelden der Katholieke Drankbestrijding onder buitenstaanders te verbreiden, 't Is niet de bedoeling, op zoo'n meeting nieuwe leden aan te wervendie daar vrees voor koesteren kunnen dus gerust zijn maar zeker zal menigeen over een nog altijd actueel onderwerp eens willen hooren spreken, voor al wanneer dit gebeurt in een opwekkende omgeving, waar ieder katholiek zich thuis gevoelt. De namen der sprekers zijn er trouwens borg voor, dat men geen vervelende, opper vlakkige kost zal krijgen. De WelEerw. Pater Aug.- de Hart, O. F. M. zal een rede houden over de vraag„Welke motieven hebben wij, Roomschen, om de Drankbe strijding te propageeren Als tweede spre ker treedt de Weled. Heer H. B. van der Sande op met het onderwerp „Is drankbe strijding nog wel noodig Inderdaad twee vragen, van belang voor eenieder, die niet onverschillig staat tegen over de gewichtige verschijnselen van het hedendaagsche leven. Daarbij zal de be handeling van die vraagstukken zoo populair worden gehouden, dat het luisteren voor allen genietelijk is. De meeting wordt opgeluisterd door een Dameskoor en Reidansen, zoodat hier zeker het nuttige met het aangename is veree- nigd men weet immers wat men in Heem stede op het gebied van verheffende volks kunst kan presteeren. Ten slotte zij nog op gemerkt, dat de toegang tot het terrein bijna gratis is. Wie dus op den a.s. Hemelvaartsdag eens enkele uren goed en aangenaam wil besteden, ga naar Heemstede en kan er verzekerd van zijn, zich naderhand dien gang niet te zullen beklagen. 27 Mei a.s zal het 40 jaar geleden zijn, dat de bekende firma Albert Heijn haar eerste kruidenierswinkel te Oostzaan open de en daarmede den grondslag legde voor het groot winkelbedrijf, dat thans meer dan 100 filialen in Nederland omvat, er tot het grootste kruideniersbediiif in ons land is uitgegroeid. Speciaal in de laatste jaren legde de Directie zich biizonder toe op de fabricage in eigen beheer van de verschil lende artikelen en werden daartoe uitge breide fabrieken te Zamdam opgericht, waar o.a. gefabriceerd worden: ontbijtkoek en banket, bonbons, suikerwerken, cacao en chocolade. Tevens een machinale pakkerij van koffie en thee, rijst, enz., een zuive ringsinstallatie voor granen, een limonade- fabriek en wijnkelders. Gezien de gunstige reputatie, die Albert Heiin's winkels in den loon der jaren hebben verworven, zal dit jubileum ongetwijfeld in breeden kring be langstelling wekken. Voor den handel zal 7 Juni a.s. te Zaan dam gelegenheid zijn Commissaris en Direc tie der firma met het jubileum te compii- meenteeren. 16 JUNI KOMT DE ZAAK VOOR. Naar wij vernemen, zal de heer S., direc teur van de nu in staat van faillissement verkeerende Hollandsche Handelsbank voor de Haarlemsche Rechtbank terechtstaan. Naar wij vernemen, wordt hem verduiste ring ten laste gelegd. Het gaat om een bedrag van rond de 280.000. Als verdediger van den heer S, zal op treden de heer Mr. A. Bruch, Tot op beden wordt de heer S. nog steeds verpleegd in het ziekenhuis ..St. Joannes de Deo". Hij zal dat echter binnenkort verlaten. Het bestuur der R. K. Kamercentrale Haarlem heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering besloten, het bestuur der R.' K. Staatspartij te verzoeken, de algemeene vergadering van do R. K. Staatspartij uit te stellen en haar in het najaar te beleggen. Dit verzoek is gedaan, omdat het be stuur der Kamercentrale meent, dat de locale kiesvereenigingen vóór de zomer vergaderingen niet voldoende gelegenheid hebben (in verband o.m. met de gemeente raadsverkiezingen) tot een grondige be handeling van het Kiesreglement. Het bezoek der koninklijke familie aan da hoofdstad. Na Vrijdagmorgen te New-York te zijn opgestegen, is Lindbergh, na zijn tocht over den Allantischen Oceaan glansrijk te hebben volbracht, Zaterdagavond onder onbeschrij- velijk enthousiasme van duizenden belang stellenden nabij Parijs behouden geland. Nadere bijzonderheden over het tragisch verstikkingsgeval van de drie kinderen nabij Roermond. De beide verdachten in de Culemborgscha moordzaak zijn veroordeeld tot 15 jaar ge- vangisstraf. Het ministerie van Financiën zon verhoo ging van wijnaccijns willen voorstellen op wijnen, afkomstig uit landen, die den invoer van Nederiandsche artikelen door extra tarieven onmogelijk trachten te maken. Nabij Wemeldicge zijn een schipper en zijn 22-jarige dochter tijdens de vaart ver dronken. Het onderzoek naar de diepere oorzaken der onlusten in Ned.-Indië is geëinigd. De resultaten zijn echter nog niet bekend. Heden begint de uitsluiting bij dc A. E. G. te Berlijn, waarbij 2500 arbeiders zijn be trokken. Belgrado wordt door een teisterd. wolkbreuk ge- Geseind wordt, dat de Chineesche stad Hankau in brand zou staan. Barometerstand Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.29. Hoogste barometerstand 772.3 M.m. te Scilly. Laagste barometerstand 743.0 m.M. te Lsafjord. Verwachting: matige tijdelijke afnemende N.W. tot Z.W. wind; gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, veel zachter overdag. RIJD RECHTS. Op dc Fonteinlaan reed Zaterdagavond een vrachtauto, die links van den weg reed, een motorrijwiel aan. De man viel het rijwil en bekwam een vleesch- en schaafwonde aan het rechterbeen. Per auto werd hij naar het St, vervoerd. De vrachtauto was zoo beschadigd, dat zij door de firma Kimman moest worden weggesleept. Tegen den chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. De Burgemeester van Kortgene waar schuwt tegen de praktijken van een persoon, die zich uitgeeft voor reclamereiziger voor Forster's geneesmiddelen en in die hoedanig heid, onder belofte na aankoop van maag- en hoofdpijnpoeders, prachtige toonbankkastjes, betaalschalen en andere mooie reclame artikelen te zullen cadeau geven, de men schen minder- of nietswaardige zichtbaar slordig gemaakte poeders verkoopt, die ver moedelijk inhouden kindermeel en (of) zuiveringszout. Signalement middelmatig groot, leeftijd ong. 50 jaar, gezond uiterlijk, donkere snor, was bij zijn „bezoek" te Kort gene gekleed met zwarten of donkergrijzen gleufhoed, zwarte jas en gestreepte pantalon draagt bij zich een bruin lederen taschje. belangstelling. De reis naar IJmuiden zal- gezameniijk per trein geschieden, maar aan gezien nog niet vaststaat of er nog een re petitie zal dorden gehouden, zal het ver trek nader op een der oefenavonden worden bekend gemaakt. Het bestuur heeft de ouders van adspi- ranten opgewekt dt uitvoering te IJmuiden te gaan zien. Ook heeft Bato haar medewerking toege- Elisabethsgasthuis zegd voor het ruiterfeest op Kraantje Lek. Een groot aantal dames en heeren doet hieraan mee. In de laatst gehouden vergadering van de Chr. Gymn. Vereen. „Turnlust" werd het nieuwe huishoudelijk reglement goedge keurd. Naar aanleiding van het rapport, van de in een vorige vergadering benoemde commissie, bestaande uit de heeren W, H. Verkes, A. de Jong en J. Polderman, werd met groote meerderheid van stemmen be sloten zich aan de sluiten bij den Kennemer Turnkring, voorloopig als proeflid. Hemelvaartsdag wordt een fietstocht gehouden naar Volendam en bezoek aan Marken, terug over Edam, 18 Juni een wandeltocht voor adspirantert naar Zandvoort en 26 Juli naar Wijk aaa Zee. Tijdens deze wandeltochten zullen eenige wedstrijden gehouden worden. Gedurende de zomermaanden zullen ook de adspiranten en wel op Dinsdagavond het openluchtspel gaan beoefenen. Tevens werd besloten, gezien de strijging van het ledental der meisjes tot splitsing dezer afdeeling over te gaan. In Juli zullen onderlinge athletiekwed- strijden gehouden worden, bestaande uit driekampen voor dajnes en vijfkampen voor heeren. In begin October gymnastiekwed- strijden, zoowel voor heeren als dames, ge paard gaande met een zuivere gelidindee- ling voor dames. Een wisselprijs is hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Ten slotte wertf nog besloten ook dit jaar in clubverband afstandsmarschen te houden voor dames ca De gymnastiekvereeniging Bato houdt op den Hemelvaartsdag een fietstocht voor haar dames- en heerenleden en genoodigden naar Bergen en Schoorl. Het vertrek is bepaald op 's morgens 7 uur van de Groote Mark't. Voor de openluchtuitvoering van den Kennemer Turnkring bestaat bij Bato groote voor heeren. f i-y r.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1