Radio Omroep. Wat zal hij er mee doen? Een woSkbreuk teistert Belgrado. Heden begint te Berlijn de uit sluiting bij de A. E. G., waarbij 2500 man zijn betrokken. Hankau zou in brand staan. GEM. BUIT. BERICHTEN. HET DRAMA AAN DE GARE DU NORD. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voor de Schelde. Het oefeningseskader naar Noorwegen. Verhooging van accijns op wijn Grensmisère. De waarde van één stem. Gehandicapt door gebrek aan samenwerking. De Nederlandsche Handels politiek. KERK EN SCHOOL. R.K. Handelshoogeschool. FEUILLETON. De Brttsche Vakvereeni- nigingswet. Het Lagerhuis heeft artikel 2 van de Vak- eereenigingswet aangenomen, dat zich richt tegen maatregelen zooals royeering tegen personen, die weigeren aan een staking of aitsluiting mee te doen. Dit artikel heeft terugwerkende kracht tot 1 Mei 1926 (naar men zich herinnert, be gon de algemeene staking, die de aanleiding werd tot dit wetsontwerp, in den nacht van op 4 Mei van verleden jaar). Het conflict bij de A.E.G. De A.E.G. te Berlijn heeft besloten heden het personeel van drie harer werktuigfabrie- ken, te zamen ongeveer 2500 man, uit te sluiten, daar de wilde staking niet geëindigd is. Buitenl. handelsbetrek kingen van Rusland. Mikojan, de volkscommissaris voor Han del, heeft een instructie uitgevaardigd, waar in den handelsvertegenwoordigers der Sov- iet-Unie in de landen, waar geen genoeg- tame vrijheid van beweging voor de werk zaamheid der handelsvertegenwoordiging is gewaarborgd, wordt verzocht onmiddellijk de wijze, waarop zij hun arbeid verrichten op net gebied van import en export, te herzien. iet departement voor transacties met het buitenland heeft opdracht gekregen, zich ten spoedigste met de handelsvertegenwoordi gers in die landen in verbinding te stellen, waar een normale afwikkeling van handels taken gewaarborgd is, met het oog op het verkenen van leveringsopdrachten. De Economische confe rentie. De conferentie nam in openbare zitting de drie rapporten der handels-, industrie- en landbouw-commissies met algemeene stem men, behalve die der Russen, aan nadat ver schillende sprekers nog eens hun standpun ten of bedenkingen hadden' uiteengezet, lot veler verbazing verklaarden de Russen bij monde van Gintsjoek en Sokolnikow dat zij een aantal resoluties in de rapporten niet konden aanvaarden en daarom zouden tegenstemmen. Na een compromis—formule welke de coördinatie-commissie na een scherp debat ontwierp en volgens welke in het eindrapport van de conferentie zal wor den verklaard, dat resoluties, die door de Russen vanwege hun verschillend econo misch stelsel niet kunnen worden aangeno men, zullen worden beschouwd als geen be trekking op Rusland te hebben, dacht men, dat de Russen de rapporten in hun geheel zouden goedkeuren, of zich anders van stem ming onthouden. Hun tegenstemmen heeft dan ook in verschillende kringen ernstig misnoegen verwekt. Van Russische zijde wördt gemeld, dat de Russen bij de stemming over het geheel van het eindrapport der conferentie dat heden waarschijnlijk aan de orde komt, niet zulleh tegenstemmen, maar zich in het ongunstig ste geval van stemming onthouden. Van an dere zijde wordt een theorie gehoord, vol gens welke de Russen eenvoudig blijk geven van wantrouwen en eerst het eindrapport willen goedkeuren, nadat zij bovengenoemde compromis-formule door de conferentie aan vaard weten, Heden zal de conferentie nu nog delibe- reeren over enkele voorstellen, waaronder ook de Russische compromisformule, welker kansen door het optreden der Russen van heden vermoedelijk wel zullen zijn beïn vloed. Ohder meer zal dan ook de quaestie van een orgaan voor de voortzetting van het werk der conferentie opkomen, waarvan de oplossing door velen wordt gezocht in een reorganisatie van de economische commissie van den Volkenbond- Hieromtrent bestaat nog meeningsverschil. De Franschen willen den Volkenbondsraad voor deze reorganisa tie directieven geven, terwijl de Engelschen de quaestie geheel aan den Raad willen over laten. De groep-Jouhaux wil iets veel posi tievers, maar heeft weinig kans. Het voor naamste werk der conferentie is met de aan vaarding van de drie rapporten, die nieuwe economische koersaanwijzingen geven, echter afgeloopen. Een wolkbreuk in Zuid- Slavte. Belgrado is Zaterdagavond door een wol- kenbreuk geteisterd, waardoor de beneden stad geheel onder water is gezet. In verschil lende straten stond het water meer dan een meter hoog. De bewoners hebben deze straten ontruimd. Een arbeider en drie kin deren zijn verdronken. De Presidentsverkiezin gen in de V. S. Naar aanleiding van de geruchten, dat hij Voor het presidentschap candidaat zou wor den gesteld, verklaarde Hughes heden Ik ben te oud daarvoor en zou een benoeming j noch wenschen, noch aanvaarden. Ik was steeds, ben nog en zal altijd zijn vóór presi dent Coolidge en ik geloof, dat h'ij zal wor den herkozen. i Een heffing te Sjanghai. De correspondent van de „Times" te Sjanghai meldt om te doen uitkomen dat er geen verschil in standpunt is tusschen de leiders van de Koeomintang en de commu nistische partij dat er te Sjanghai thans een poging wordt gedaan om een bedrag van 45 millioen gulden door heffingen van Chineesché firma's binnen de vesting bijeen te brengen. Twee dezer firma's moeten elk 375.000 gulden opbrengen. De heffing heet te geschieden ten behoeve van de Koeomin tang, maar men gelooft, dat de wérkelijke reden is dat de leiders genoeg geld willen hebben, om in geval van tegenslag naar het buitenland te kunnen vluchten. De bedreiging van Hankau. De toestand te Hankau blijft ernstig; de legers, die de stad bedreigen, komen hoe lan ger hoe dichter bij. Generaal Jangtsen, die zich, zcoals dezer dagen werd gemeld, heeft aangesloten bij de troepen van Woe Pei Foe, heeft op 80 Km. afstand van Hankau troepen geland uit een Portugeesch stoomschip en heeft den strijd aangebonden met communistische troepen uit Woetsjang. Een sterke afdeeling nationalistische troe pen uit Hoepei, die in garnizoen ligt te Han- jang (dat met Woetsjang en Hankau samen Woehan vormt) heeft aangekondigd dat zij „anti-rood" is. Een gevecht met de commu nistische troepen is dus mogelijk. Uit de groote troepenbeweging over de rivier van Hankau naar Woetsjang blijkt, welk gewicht de communisten hechten aan de bedrieging van Jangsen en Tsjang Kai Sjek. Hankau in vlammen? Te New York ontvangen telegrammen melden, dat Hankau in vlammen staat en dat Woe Pei Foe strijdkrachten zich samentrek ken en samenwerken met de anti-roode Zui delijken en reeds de stad zijn binnengedron gen. De communisten vluchten. De Hankau- sche troepen trekken zich samen op Woe tsjang. Zij moeten uitlevering van de roode leiders hebben geëischt o.a. van Borodin, die zich echter per vliegmachine in veilig heid zou hebben gebracht. Vóór Tsjang Kai Sjek Sjanghai verliet, heeft hij de Britten ervan beschuldigd, met vliegmachines de Noordelijken te hebben geholpen bij den aanval op Woesoeng en het zenden van rollend materiaal van Nanking naar Poekau te hebben belet. Van Britsche zijde wordt de eerste beschuldiging tegenge- gesproken. De vliegmachines verkenden eenvoudig het terrein, om te zien, of de spoorweg ook door de Noordelijken was af gesneden. Een Noordelijke kruiser, zegt een bericht uit Hankau, vuurde Woensdag op twee Brit" sche vliegmachines en te Kanton is eveneens op een Britsch vliegtuig geschoten. BRIDGE WONDER. Uit Bradford komt het bericht van een wonderbaarlijk feit in de wereld van auction bridge. Vier spelers waren met een robber bezig in het Cavendish Hotel met een spel kaarten, dat niet nieuw en niet oud was. Bij den derden robber, nadat de kaarten op de normale manier gewasschen en gecou peerd waren, bleek eik der spelers een vol- iedige suite in zijn handen te hebben. Er waren, zooals gezegd, al twee robbers mee gespeeld, zoodat niet kan worden aangeno men, dat de kaarten nog op volgorde lagen doordat er bijv. patience mee was gespeeld, De kans, dat de kaarten aldus verdeeld zijn, moet er een zijn van 1 op de 2000 tril- lioen Zoodra het merkwaardige geval gecon stateerd werd, werd er een getuige uit een andere kamer bij geroepen. De speler, die gegeven had, vertelde dat hij zijn oogen niet had kunnen gelooven. Hij had een volledige suite schoppen en re kende dus vast op groot slem in'die kleur. Geen oogenbiik dacht hij, dat de andere spelers even fortuinlijk geweest waren in de andere kleuren. Hij annonceerde één schop pen, waarop de volgende, een dame, vier harten annonceerde, de derde speler zeven ruiten. De eerste speler annonceerde daarop zeven schoppen, legde zijn kaarten open en annonceerde groot slem. Hij kreeg aldus 70 voor den trek en honneurs voor grooi slem, vijf honneurs in één hand, en voor de chicane van zijn partner. Zijn tegenstanders kregen eveneens punten voor chicane. De „Daily Mail" weet precies te vertellen hoe de kansen voor een dergelijke verdeeling der kaarten staan n.l. van 1 op 2,235,197, 406,895,356,368,301,559,999 en dus nog iets minde? van 1 op de 2000 trillioen. Het is volgens het blad nog tenminste drie keer vroeger gebeurd n.l. te Calcutta in 1888, te Brighton in 1892 en in Surrey in 1917. DE „CALCUTTA SWEEPSTAKE". £160.000 voor den winnaar. Het bedrag, dat ingeschreven is om door middel van de „Calcutta Sweepstake" te wedden op de Derby, bedraagt dit jaar over de 400.000 pond sterling. De verdeeling zal als volgt zijn, dat de geen die het nummer heeft van den winnaar 16Q.000 krijgt, die van het tweede paard 80.000, van het derde paard 40.000. Verder wordt er dan nog 20 verdeeld voor getrokken, doch niet geplaatste paarden en is 10 voor uitgaven enz. bestemd. De gang van zaken is aldus, dat de leden van de Royal Calcutta Turf Club om toe wijzing van nummers vragen. De leden mogen deze nummers verkoopen (ze kosten 15 shilling per stuk) maar de club erkent geen verkoop, gedeeltelijken verkoop of over dracht van nummers. Zoodra de club per post bevestiging ont vangt van den uitslag van den westrijd, be taalt zij het geld uit aan degenen, aan wie de winnende nummers zijn toegewezen. Als een lid, aan wien een winnend nummer is toegekend, het aan iemand anders heeft over gedaan, wordt het geld aan dit lid uitbztaald, die het dan weer lan den winnaar moet overdragen. De eerste drie nrijzen bedroegen verleden jaar 120.000, 60.000 en 30.000. EEN BRUIDJE VAN 14 JAAR. Te Kuil is dezer dagen het huwelijk van een schoolmeisje van 14 jaar tusschen twee schooltijden in ter sprake gekomen, toen een 20-jarige jongeman zich wegens meineed had te verantwoorden. Hij had nl. verklaard dat het meisje 16 jaar was zijn eigen leeftijd bad hij als 21 opgegeven. Hij kwam er met een boete van 20 pond sterling en betaling der kosten van het geding af. Op haar vader's boerderij had de jongeman verleden jaar met het meisje kennis gemaakt. Het huwelijks formulier moest door den vader geteekend worden men had er zijn handteekening op geplaatst en voorts had iemand zich bij de vol trekking der plechtigheid voor den vader uitgegeven. Des avonds verscheen het jonge paar m de wening van het meisje tot begrij pelijke verbazing van haar ouders, die .van niets wisten. DE FRANSCHE TROONPRETENDENT De Hertog van Guise, de in Brussel geves tigde Fransche troonpretendent, heeft een brief gericht tot majoor Beau, die onlangs bij een relletje met de communisten na afloop ecner royalistische vergadering in Mont morency werd gewond. Hij zegt er in dat de elementen van wanorde, die de maatschappij bedreigen, voor het meerendeel vaderlancjs- loozen zijn uit alle landen, vaak door deze verbannen en naar Frankrijk gekomen om een land te vernietigen dat hun al te edel moedig gastvrijheid verleent. De Hertog meent, met alle waardeering voor den arbeid der politici, die de financieën hebben hersteld en de communisten willen bestrijden, dat de vrees blijft bestaan dat bij de wisseling van personen nieuwe crisus zul len ontstaan. Alleen een permanent staats hoofd, wiens persoonlijk belang met dat der natie samenvalt, kan de beste en nuttigste dienaren rond zich vereenigen. Barones Alice de Janzé, het jonge vrouwtje, dat eenige. weken geleden haar minnaar, den Engelschman Raymond de Trafford, aan de Gare du Nord te Parijs wilde doodschieten en daarna een poging tot zelfmoord deed (beiden werden niet levensgevaarlijk gewond) is uit haar voorloopige hechtenis in de ge vangenis van St. Lazare ontslagen. Zij is naar een partjculiere ziekeninrichting over gebracht, daar haar gezondheidstoestand het gevangenisregime niet toelaat. Haar ex-minnaar die genezen naar Enge land is teruggekeerd, weigert een aanklacht tegen haar in te dienen. Zij zal nu voor de correctioqeele rechtbank terecht staan, zoodra zij voldoende is hersteld. EEN „APEN'-PROCES. InJOpper-Silezië zal dezer dagen ook een z.g. „apen"-proces plaats hebben. Een aan tal ouders heeft n'l. een aanklacht ingediend tegen een onderwijzer, op grond, dat deze door zijn voordrachten over de afstamming van den mensch van apen de kinderen zou demoraliseeren en ze zou beleedigen in hun religieuse gevoelens. Tegelijkertijd heb ben de ouders zich beklaagd bij de kerkelijke autoriteiten^ EEN POPULAIR PREFECT, Uit Parijs wordt gemeld: De heer Chiappe, de nieuwe prefect van politie, die zich direct populair heeft ge maakt, niet alleen door den prijs der crois sants, de halvemaanbroodjes, tp verlagen, maar ook door zelf mede te helpen bij het onderwijs in de verkeersregels aan het wande lend publiek op de boulevards, heeft thans de harten der Parijzenaars geheel gestolen door order te geven het Bois de Boulogne van kwade elementen te zuiveren. Donderdagnacht heeft de politie op zijn order een raid in het bosch gehouden en tal van verdachte individuen naar de reden van hun aanwezigheid gevraagd. Vier werden er gearresteerd, daar zij, geen voldoende reden konden opgeven, De speurtochten zullen worden herhaald. DE RAMP TE KASSEL. De Duitsche bladen melden nog over de tramramp te Kassei, dat de beide beambten die eerst gearresteerd waren, weer op vrije voeten zijn gelaten na hun verhoor. Eerst Zaterdag is de recherche er achter gekomen, wie eigenlijk de jonge dame ge weest is, die twee bij haar zijnde kinderen uit de voortsnellende tram heeft geworpen en ze daarna achterna gesprongen is. Het blijkt een achttienjarige kinderjuf frouw te zijn. Kort vóór het wegrijden van de tram, zoo vertelde zij, had zij met de twee kinderen nog een benauwd staanplaatsje in den overvollen wagen weten te veroveren. Naast haar stonden de kinderen en om haar heen verschillende lieeren. Toen de wagen in beweging kwam, overzag zij het eerst den gevaarlijken toestand; zij had daarom ge schreeuwd: „Rem, anders zijn we verloren." Maar iedereen had op het zelfde oogenbiik het hoofd verloren. Toen zij zich door uit den wagen te springen had willen redden, hadden de heeren haar tegengehouden. Doch zij had zich losgerukt, de kinderen naar buiten geworpen en was toen zelf op den grond gesprongen, waar zij haar bewustzijn had verloren. Toen zij weer tot zichzelf was gekomen, was op korten afstand het ongeluk reeds ge beurd. De burgemeester heeft Zaterdag uit nam der stad aan de 18-jarige kinderjuffrouw Maria Kape, die door haar besluit om van de tram te springen, twee kinderen redde, voor haar moedig gedrag hulde gebracht. Zaterdagmorgen om 11 uur heeft een rouwdienst plaats gehad voor de slachtoffers van de ramp. MUSSOLINI ALS VIOLIST. Prof. Montanelli, die jaren geleden Mus solini's vioolleeraar was, heeft eenige her inneringen over zijn thans beroemden leer ling gepubliceerd. Mussolini kwam in 1907 voor het eerst bij Montanelli, toen deze nog in Forli woonde. De Duce zag er haveloos uit en het toeval wilde, dat er eenige dagen tevoren een kost bare viool bij Montanelli gestolen was. Toen de leeraar dan ook eenigszins achterdochtig vroeg wat de vreemdeling wenschte, ant woordde deze „Mijn naam is Benito Mus solini. Ik ben de hoofdredacteur van den „Klassenstrijd" en ik zou graag wat vioolles nemen". Eens, gedurende de les-periode, verscheen Mussolini gedurende veertien dagen niet. Hij zat toen in de gevangenis wegens smaad schrift I Toen de leeraar hem later vroeg waarom hij niet zijn verontschuldiging had aangeboden, zoodat hij er dan met een boete zou zijn afgekomen, antwoordde Mussolini „Wanneer iemand het spel der politiek speelt, mqet hij op alles voorbereid zijn. Was niet juist de grootheid onzer voorvaderen te dan ken aan het feit, dat zij voor hun vaderland tot offers in goed en bloed bereid waren „DE BENDE VAN DEN EENZAMEN WOLF". De politie van Chicago heeft dezer dagen een 17-jarig meisje gearresteerd, bijgenaamd „de bandietenkoningin van de bende van den eenzamen wolf", benevens twee andere meisjes en elf jongemannen, allen leden der bende. Er worden hun niet minder dan 243 misdrijven ten laste gelegd, waaronder twee moorden. Brutaalweg bekende de koningin, een slank meisje overdadig met rouge be schilderd,tien diefstallen. Toen de vrouw van een winkelier in den minnaar van het meisje dengeen verklaarde te herkennen, die een vuurwapen had gehandteerd, viel de „konin gin" haar in de rede met de opmerking, dat zij het wapen in de hand had gehad, maar dat de vrouw te beangst was geweest om goed uit haar oogen te kunnen zien 1 Taxi-chauffeurs waren de voornaamste slachtoffers der bende. Vijf chauffeurs her kenden het meisje en haar minnaar als het Edar, dat hen door bedreiging met revolvers ad beroofd van wat ze des daags gebeurd hadden. Door de Belgische commissie voor de Schatkist is een uitgave van 800.000 francs goedgekeurd voor openbare werken. Hier. van is 500.000 francs bestemd voor bagger- werken bij de pas van Bath. Begrafenis van Klaas de Ruiter. De begrafenis van den Hollandschen kor poraal-machinist Klaas de Ruiter naar het Égenes-kerkhof Stavanger was, naar men vandaar aan de „Tel." schrijft, een plechtig heid, vol stemming. Hij werd ter ruste ge legd met militaire eer. In het gevolg zagen wij de Hollandsche scheepsofficieren en be manning, burgemeester Middelthon, overste Stenersen, met adjudant, da Nederlandsche consul Isachsen, en vele vertegenwoordigers van de zeemansvereenigingen in onze stad. De kapel was tot de laatste plaats gevuld. Buiten stond een talrijke menschenmenigte. De baar was badekt met schitterende bloe men. De plechtigheid werd ingeleid met Handels „Arioso," uitgevoerd door een trio. De Hollandsche vlootpredikant hield een treffende rede. Hij herdacht de echtgenoote en kinderen en bracht eerbiedige hulde aan den korporaal, die op zijn post in den dienst van zijn vaderland in den vreemde gestor ven is. Na de rede gaf het strijkorkest Neu- perts „Syng mig hjem," waarop de predi kant in het gebed voorging. Koster Raanes legde een krans van de Stavanger haven, missie en vrouwenvereeniging neer, tevens mqt enkele woorden zijn deelneming betui gend. Daarna warden de bloemen van de kist genomen. Deze werd bedekt met de Hol landsche vlag en de uniformpet van den ge storvene. De dragers droegen de kist naar buiten onder de tonen van orgelkoraalmu- ziek. Onderweg naar het graf werd het eerel saluut gegeven. Op het kerkhof verrichte dominé Sinding de plechtigheid bij de ter aardebestelling. De officieren brachten den overledene een laafsten groet. Behalve de genoemde autoriteiten waren nog ongeveer tweeduizend toeschouwers op het kerkhof aanwezig. Naar het Persbureau V. D. verneemt, zal in verband met de moeilijkheden, die aan den invoer van Nederlandsche exportartike len op buitenlandsche markten in den weg Worden gelegd en in verband met de mis kenning van het feit, dat gereede fabrika ten, in Nederland ingevoerd, niet hooger belast worden dan met 8 pet. van de waar de, binnenkort een wetsontwerp het minis terie van Financiën verlaten, inhoudende een aanmerkelijke verhooging van den wijn- accijns op wijnen afkomstig uit landen, die den invoer van Nederlandsche artikelen al daar door prohibitieve tarieven zoo goed als onmogelijk trachten te maken. Waarom zijn de Nederlandsche douane kantoren des middags gesloten? De Kamer van Koophandel van Noord- Limburg heeft tot den Minister van Finan cien een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op de vele moeilijkheden, welke zich reeds thans in de praktijk voordoen bij toepassing der op 1 Mei in werking ge treden Wegenbelasting. Buitenlandsche automobilisten afkomstig uit Duitschland en Belgic die veelvuldig de plaatsen in het district der Kamer gelegen in het bij zonder Venlo, plegen te bezoeken, hebben zeer veel overlast te lijden. Zoo zijn de Nederlandsche douane-kantoren in den middagtijd gesloten; zoo is het onmogelijk om 's avonds na sluiting dezer kantoren de belastingkaart te laten afstempelen. Dien tengevolge waren deze automobilisten ge noodzaakt voor bezoeken aan ons land zich aan bepaalde uren te binden. Bovendien zijn de te verrichten formaliteiten, zooals het aanvragen van een belastingkaart en het telkens laten afstempelen van deze kaart niet bevorderlijk voor het bezoek van buitenlandsche automobilisten. De Kamer verzoekt daarom met aandrang te willen bevorderen, dat tusschen Neder land, België en Duitschland een regeling worde getroffen in dien zin, dat wederkee- rig vrijstelling van wegenbelasting wordt toegepast. levens wordt verzocht het Nederlandsche douane-kantoor „Keulsche Barrière", gele gen aan den weg VenloKaldenkirchen, dag en nacht open te stellen. Ter demonstratie van de waarde, welke slechts één enkele stem reeds heeft, citee- ren ,.wi' „Msb." hier het volgende: Bij elke verkiezing zijn er v^en, we mee- nen niet te overdrijven als wPzeggen dui zenden, die, veelal uit gemakzucht, niet aan hun stemplicht voldoen en hun houding goedpraten met de bewering, dat het op één stem toch niet aankomt. lederen keer wordt uit den treure 't tegendeel betoogd, en toch.... De thans aan de orde zijnde gemeente raadsverkiezingen zijn er weer om die fa tale bewering te logenstraffen. Op verschil lende plaatsen gebeurde het deze week, dat een zetel werd gewonnen of verloren door slechts één stem meer of minder. Als voorbeeld vermelden we Zwartsluis. De S. D. A. P. verkreeg hier juist één stem minder dan 75 procent van den kiesdeeler. Het gevolg was, dat haar lijst bij de zetel- verdeeling niet in aanmerking kwam en zij haar eenigen zetel verloor aan de C. H. Van den vijand is het goed leeren. Moge het voor de Roomsche kiezers in den lande een waarschuwing zijn om allen hun plicht te gaan doen, opdat ons iets dergelijks, zoo mogelijk, niet overkome. Op verzoek van het bestuur der Langen- dijker Groentencentrale is te Broek-°P- Langendijk een bespreking gehouden tus schen het bestuur der Groentencentrale en de gemeentebesturen van Broek-op-Lan- gendijk, St. Pancras en Alkmaar. Tot die copferentie, die teh doel had pogingen in het werk te stellen om over een verbete ring van den Twuyverweg alsnog overeen stemming fe verkrijgen, waren ook de be sturen der gemeenten Oudkarspel, Noord- Scharwoude en Zuid-Scharwoude uilgenoo- digd. Deze besturen hadden, hoewel Gede puteerde Staten bij alle gemeentebesturen op deelneming aan de conferentie hadden aangedrongen, bericht gezonden, dat zij niet tot het houden van een bespreking over den Twuyverweg bereid zijn. De aanwezige colleges, die het standpunt van de besturen der drie noordelijke ge meenten zeer betreurden, achtten het thans van geen belang over de verbetering van den Twuyverwg verder overleg te plegen. Het onderhoud heeft derhalve alleen tpt resultaat gehad, dat thans geconstateerd kan worden, dat langs den weg van samen werking geen enkel plan tot verbetering van den Twuyverweg voor verwezenlijking vat baar is, aangezien drie van do zes belang hebbende gemeenten tot die verbetering, in welken vorm ook, haar medewerking niet wenschen te verleenen. DINSDAG 24 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het trio J. Castrelli. 5.006.45 Vooravondconcert door het H.D.O.-or- kest o.l.v. Nico Treep, Méj. Hans van de Burg, viool. 6.457.15 en 7.157.45 Engelsche les voor gevorderden en Engel- sche conversatieles. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R. K. Avond in Tilburg, la In treue Fest, Teike. b. Heim- kehr aus der Fremde, Mendelssohn (Nieuwe Kon. Harmonie. 2. Inleiding door Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Burgemeester van Tilburg. 3. Kyrie uit de „Missa Papae Marcelli", Palestrina. (6st. gem. koor), b. Popule Meus, 4st. gem. koor, Vittoria. c. Laudate Dominum, motet voor 5st. gem koor, Palestrina, kerkkoor „H. Martelaren van Gorcum". 4. Toespraak van Deken J. F. M. Sanders, 5a Prière, uit de opera „Le Cid", Massenet, b. Aria uit de opera „La Reine de Saba", Gounod. L. Verschuuren, tenor. 6a. Ouverture zum Ballet „Die Geschöpfe des Prometheus", Beethoven, b. Andante u.h. strijkkwartet D-dur voor strijk instrumenten, Tschaikowsky. c. Der Frühling, elegische melodie, Grieg. (Symphonieorkest der N. K. Harmonie). 7a. Agnis Dei uit de Mis op. 172, Rhein- berger. Kerkkoor St. Jozef, met strijk- instrum. begel.) b. Jesu Dulcis Memoria, a capella, Kothe. c. Ave Maria uit op, 172, a capella, Rheinberger, d. Nöel, Reys- schoot. (Kerkkoor St. Josef, L. Verschuu ren, tenor, A. v. d. Brekel, cello). 8. Tel- burg als onderwijsstad. Rede door Prof. Dr. Th. J. A. J. Goossens. 9a. Aria uit de opera „Herodiade", Massenet, b. Der Wanderer, Schubert. M. Lejeune, bariton. 10a. Rêverie, Weyts, b. L. Ocean, Mor- reaux. Gem. Zangkoor „Bel Canto". 11. Panis Angelicas, Fr3nck. J. v. d. Brekel, tenor. A. v. d. Brekel, cello. 12a. Schlacht- lied der Assasoiren op 53, Baumann, b. Les voix de la nature, Dubois. Kon. Liedertafel „Souvenir des Montagnards". 13. Czardas uit de opera „Der Geist des Woiwoden", Grossmann. 14. Aan u o Koning der Eeuwen, Verhulst. Gezamen lijk te zingen met begel. van de N. K. Harmonie. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, bariton, harp, komiek). 11.50—12.20 Empire- Day Ceremonie. Speesches en kinder koor. 12.20 Concert (vervolg) 1.20 2.20 Olof-sextet en H. Fairhurst, viool. 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les, 4.35 Lezing Our moon and its shadow. 4.50 Orkestcon cert. 5.20 Lezing The Tyrol. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gemeenschappelijk zingen. De Grenadier-garde band en Dame Clara Butt, zangeres. 6.50 Tijds., weer- ber., nieuws. 7,05 Gemeensch. zingen (vervolg). 7.20 Lezing Strange dogs and their stranger ways. 7.35 De sona tes van Beethoven. 7.45 Lezing Eclip ses of the sun. 8.05 Dansmuziek. 8.20 Empire Day Programma. Orkest en S, Murray, contra alt. P. Heming, bariton. E. Playfair,viool. L. England, piano. 9.20 Speech van Minister S. Baldwin, en den Bisschop van Londen. 9.40 Con cert (vervolg). 10,20 Weerber., nieuws. 10.40 Lezing Music and the ordinary listener. 1.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 9.05 „Don Juan" opera van Mozart. Orkest, koor en solis ten o.l.v. P. Sechiari. 10.40 Sluiten. LANGENBERG 469 M. 12.20—1.30 Opening van de tentoonstelling in Dort mund. 1.502.50 Kamermuziek (fluit, viool, luit). F. Petter, tenor. 5.50 6.50 Orkestconcert. 8.5010.30 Con cert. W. Hochgreve, declamatie, Kranz- hoffscher kwartetver. Isegliokapel, Jacht- liedjes. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 4.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.30 „Die Scköp- fung", oratorium van Haydn. Orkest, koor en solisten. HAMBURG 394 7 M. 2.50—3.10 Orkestconcert. 4.355.20 Orkestcon cert. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.2012.10 „Schule der Musik", cua- serie. Daarna dansmuziek. BRUSSEL -,509 M. 5.20—6.20 Dans muziek. 8.2010.20 Orkestconcert in den dierentuin van Antwerpen, o.l.v. Flor, Alpaerts. voorwaarden en altahns zonder verlies de verlangde diensten en goederen te leveren. Derde eisch is: onverwijlde en snelle voor bereiding van een dubbel tarief van invoer rechten, dat de mogelijkheid opent, om bij de regeling onzer handelsbetrekkingen met het buitenland het denkbeeld van wederlie- Door de Kamers van Koophandel voor Westelijk Noord Brabant te Breda, voor Oostelijk Noord Brabant te Eindhoven, voor ,lcl ucu!vuec.u s-Hertogenbosch en Omstreken, voor Maas- n'gheid tot gelding te brengen, tricht en omstreken, voor Midden Limburg,1 6 voor Tilburg en omstreken, voor Noordelijk Limburg en voor de Langstraat is een adres gezonden aan den minister van Financiën, als voorzitter van den Raad van Ministers, in welk adres de Nederlandsche handelspoli tiek behandeld wordt. In de conclusie van het adres worden de volgende drie eischen gesteld: Eerste eisch is: wettelijke maatregelen, die de Regeering de bevoegdheid geven den nationalen arbeid te beschermen tegen ab normale mededinging van het buitenland. Ten aanzien van de Maastrichtsche Kera mische en Glas-industriën, welke in een noodtoestand verkeeren, achten adressan ten als zelfstandige spoedsmaatregel de ge vraagde omzetting der waardeheffing in een gewichtsheffing zeer urgent. Tweede eisch is: herziening der politiek door de Overheid en hare organen, gevolgd bij de aanbestedingen van werken en leve ranties, in dien zin, dat niet alleen de Neder landsche Nijverheid de voorkeur geniet, maar zij tevens in de gelegenheid wordt ge steld, met handhaving van redelijke arbeids- Het Curatorium der R.K. Handelshooge school te Tilburg mocht dezer dagen een zeer waardeerend schrijven ontvangen van Z. Em, Kardinaal van Rossum, wajrm deze er op wijst, dat de stichting der R.K. Han delshoogeschool te Tilburg in de geschie denis der Kerk in Nederland een gebeurtenis is, waarvan de beteekenis en draagwijdte niet onderschat mogen worden. Z.Em. begroet met blijde voldoening, de stichting der Handelshoogeschool als een volstrekt noodzakelijk deel van het gebouw der Katholieke Kerk in Nederland. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door 70S. P. H. HAMERS. 78 Hij werd door den tooneeldirecteur Rugge bij den arm gegrepen. „Zij is weg! Gevlucht!" bracht de direc teur er ademloos uit. „Uit het venster, vijf tien voet hoog en to'ch niet op den grond verpletterd; verdwenen, verdwenen!" „Ga gij het ontbijt maar bestellen," zei Losely tot Poole, die nieuwsgierig stond te luisteren. Daarna trok hij Rugge met zich voort en zeide: „Kunt gij den mond niet houden, als er vreemden bij zijn? Is de meid weg?" „Uit het venster, en het is vijftien voet boog!" „Hangen er lakens uit het kozijn." „Lakens? Neen." „Dan is zij niet zonder hulp weggekomen. De een of ander moet haar een touwladder toegeworpen hebben; Niets gaat gemakke lijker. Ik heb het honderden malen zelf ge daan, om dames er uit te helpen, die gaarne in den maneschijn wandelen. Maar op haar jaren is er geen maan, althans geen man in de maan. Aan een touwladder valt niet te denken, dat zou ta vroeg zijn. Maar tiit gij wel zeker dat zij weg is? Is ze niet in een kast gekropen? Het is een lastig ge val, Hebt ge er juffrouw Crane al over ge sproken?" „Ja, ik kom juist van haar vandaan. Zij denkt dat die schelm van een Waife haar gestolen moet hebben. Maar gij moet met mij mee naar de justitie, miinheer." „Naar de justitie? IkWaarom? zet de politie aan 't werk!" „Uw verklaring dat zij uw wettig kind is en wettig aan mij overgedragen, is noodig bij de overheid, de politie bedoel ik." „Loop naar de maan met uw gebabbel over de polite! Ik heb een hekel aan alles wat overheid is en aan allen er die er toe behooren, Nu, ik ga ontbijten. Ge zult mij vérplichten, met den heer Waife geen schelm te noemen; hij is op zijn manier een goede kerel. Maar als hij de kleine meid wegge voerd heeft hoe heeft hij haar dan kunnen krijgen? Er moet een afspraak tusschep hen geweest zijn?" „Dat is waar.' Maar zij heeft met geep levende ziel kunnen spreken, die niet tot mijn gezelschap behoort, behalve met jul- frouw Crane." Misschien is haar gisteravond onder de voorstelling een of ander teeken gegeven." „Maar", zeide Rugge, „als Waife er was geweest „dan zou jk hem gezien hebben. Mijn troep zou hem hebben herkend. Hij heeft een gezicht dat direct de aandacht trekt en bovendien maar één oog." „Nu, doe maar wat ge wilt, zoodra ik ont beten heb. kom ik bii u aan. Laat me nu los." Losely wrong zich van den directeur los en liep haastig naar zijn logement. Daai zocht hij juffrouw Crane op alvorens met Boole te gaan ontbijten. „Die kerel gaat naar de justitie, zei Losely minachting, „om de verklaring af te leggen dat ik mijn kind aan dien schobbejak van een comediant heb verkocht, .en nog wjp» hier in de stad, nadat ik hier zoo veel ge wonnen heb en nu mijn vooruitzichten zoo gunstig staan. Dat is mij natuurlijk hoogst onaangenaam. En laten wc eerst onderstel len, dat we Sofie terug vonden en zij wer- werkelijk bij den ouden man was.' Een akelig geval! Kortom, lieve vriendin, lieve Bella, Jasper Losely kon zeer goecT vleien, als het in zijn kraam te pas ktyam gij moet bet maar voor mij afmaken. Hier naast heb ik iemand die op mij wacht met ontbijten, zoodra dat is afgeloopen, ga ik naar de wedrennen, en ontloop op dié manier dien vervelenden vent. Ga dus naar hem toe, Bella en zie de zaak te schikken," En voor juffrouw Crane hem kor; antwoorden, was hij de kamer al uit. Juffrouw Crane's taak, was lang niet ge makkelijk om den woedenden tooneel-direc- teur tot bedaren te brengen, toen deze ver nam, dat Losely voor z'n plezier naar de wedrennen was gegaan. Ook gaf zij zich daartoe niet veel moeite, noch om hem in zijn nasporingen behulp zaam te zijn. Haar belangstelling in de zaak scheen voorbij. Dus aan zich zelf overgela ten, begon Rugge, en naar het zich liet aan- rien, geen vruchteloos onderzoek. Hij kwam tot de bevinding, dat de vluchtelinge niét met den trein of met een ander openbaar middel van vervoer vertrokken was, hi] zond speurders door den heelen omtrek; hij verzekerde zich van de medewerking der oolitie. Rugge had zijn vermoedens op Waife gericht; hij kon eehter geen bewijs vinden. Niemand, die met de persoonbe- schrijving van Waife overeen kwam was in de stad gezien. Eens was Rugge echter op 't rechte spoor, want toen hij sprak van het ééne oog van Waife en van zijn wijten hond wérd hem door verschillenden gewezen op 'n man die aan beide oogen blind was en door een zwarten hond was vergezeld, vlak vóór de tent had gestaan toen de voorstelling op het punt was een aanvang te nemen. Maar de clown had met dien man gesproken; het geheele tooneelgezelschap had hem opge merkt; allen hadden Waife jaren lang ge meenzaam gekend en allen verklaarden, dat er niemand uit de werkplaats der natuur kon komen die minder op Waife geleek dan de blinde, Maar, waar was die blinde man? Zij ont dekten de herberg, waarin hij dien nacht huisvesting had gezocht en daar vernam men tevens, dat hij z'n kamers vooruit be taald had, en gezegd, dat hij 's morgens zeer vroeg naar de wedrennen wilde gaan. Rugge ging er toen zelf heen om twee vliegen in één klap te vangen, n.l. om Losely op te loppen en den blinden man zelf te zien. En hij liep Losely op en had bijna nog iels an ders opgeloopen, want die waardige heer bevond zich rpidden in een troep luidruch tige ruiters. Hij zelf zat op een huurpaard cn was de luidruchtigste van allen. Toen Rugge hem op zijde kwam en hem toesprak lipt Losply z'n knol zoo duchtig sporen en teugel voelen, dat het dier geweldig sprong en zijn hoeven- bijna in aanraking kwamen met de wangen van den directeur. Eer Rugge zich van zijn schrik hersteld had, was Losely in galop weggereden. Maar de blindeman, die vond Rugge na tuurlijk niet. Gij vergist u, hij vond hem wel, De blinde man was er, met hond en al, De directeur sprak met hem, hij staarde den blinden zeeman aan en was overtuigd, dat hij hem nooit tevoren gezien had. ZEVENDE HOOFDSTUK. Zeer in zijn schik over het geluk in z'n geldelijken speculaties en iedere gedachte aan de vlucht van Sofie en den beroofden Rugge uit zijn geest verbannend, keerde Jasper Losely in gezelschap van zijn nieu wen vriend Dolf Pople, naar Londen terug. Hij liet Arabella Crane de terugreis alleen maken Maar deze weinig beminnelijke dame ontveinsde zorgvuldig al haren wrok ovei dit gebrek aan beleefdheid en rekende et op, dat zij niet lang in Londen zou zijn, zon der met Jasper's bpzoek vereerd te worden. Bij het verpieuwen hunner oude kennis making, was het juffrouw Crane gelukt, over Losely die soort van invloed te verkrijgen waaronder een ijdel man, vervuld van al lerlei plannen welke hij niet aan iedereen vertellen kan, maar die hij gaarne bespreekt met een vertrouwde vriendin, werktuigelijk staat ten opzichte eener vrouw, die hem in scherpte van geest overtreft. Het is waar, dat Jasper, bij z'n terugkomst in de hoofdstad, zich niet onweerstaanbaar naar Podden-Place getrokken gevoelde. Er verliepen dagen, zelfs weken, en nog altijd werd juffrouw Crane niet met zijn tegenwoordigheid verblijd. Maar zij wist, dat hij zich slechts tijdelijk aan haren in vloed onttrok en dat deze geenszins was uitgedoofd. Intusschen leefde de trouwelooze Jas» per op kamers. Die welke hij gehuurd had, waren prachtig en weelderig. Hij breidde z'n garderobe aanmerkelijk uit en kocht snuisterijen en opschik. Losely4was niet als die pronkerige straatroovers, die een zwie- rigen mantel dragen over vuil linnen en valsche ringen aan ongewasjchen handen. Hij was geen ruwe losbol, oïe altijd naai slechte sigaren en sterken drank rook, Wel gebruikte hij veel sterken drank, maar het monster kon zóóveel verdragen, dat hij een paar flesschen vol jenever had kunnen uitdrinken, eer ge iets anders aan hem ge roken zoudt hebben dan de jasmijn en he. liotropengeur op den lijnen zakdoek, wiar- mede hij den laatsten droppel van zijn lip pen veegde. Wanneer zijn zwarte ziel slechts voor een tiende deel de rei^heii had bezeten van zijn lichaam, waarvopr hj op angstvallige wijze zorg droeg, dan z& Jasper Losely niet ver van de heiligheid gewee** Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7