Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Hoofdstad. De vlucht over den Oceaan. iï E» Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk Rijtoeren. Juichende Schoolkinderen. Naar den Schouwburg. Veel oioemen. LINDGERGH HEEFT DEN TOCHT GLANSRIJK VOLBRACHT. Een voorspoedige vlucht. Behouden aankomst. schrijfelijke geestdrift op het landingsterrein. Onbe- UIT ONZE OOST. De herstellingswerken aan de Wega Een moordaanslag in de gevangenis Wat is dë diepere oorzaak der troebelen in het Bantamsche? Het spoorwegongeluk nabij Batavia. RECHTZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. Hoe de effecten konden verdwijnen. GEMENGD NIEUWS. Nachtvorst. Een penibele positie. Spelenderwijs verdronken. Een onverwacht en ongewenscht vuurwerk. Een noodlottige botsing. De lafhartige moord te Stein. Honderd jaar. Hij wil niet, „dat ze nog meer van hem plukken". Het tragisch ongel ak nabij Roermond. De vader, die zijn dochter wilde redden. Het drama in de hotelkamer te Den Haag. KERK EN SCHOOL R.-K. Universiteit. Nummer, 30CV De laatste dagen van het verblijl der koninklijke familie aan de hoofdstad zijn niet de minste geweest in enthousiast hulde, betoon, dat hoofdzakelijk kwam van de zijde der schooljeugd. Zaterdag op de rijtoeren hebben de Konin gin en de Prinses die hulde gaarne in ont vangst genomen. Terwijl Prins Hendrik met enkele leden uit zijn gevolg een bezoek bracht aan Artis. reed de Koningin en de Prinses Zaterdag morgen te half elf uit, om een bezoek te brengen aan de ziekenverpleging in de ter Haarstraat. De rit ging ditmaal over de Rozengracht en door een deel van de Staats- Ifedenbuurt. Overal langs den weg stonden veel kinde-y •en opgesteld, al dan niet met vlaggetjes ge wapend, kinderen, zoowel van openbare als van bijzondere scholen, onder toezicht van het onderwijzend personeel En al die kinde ren zwaaiden en juichten. Op de Rozengracht was de wacht van de Brandweerpost in het geweer gekomen. Al tie peuters van de kleine kinderbewaar plaats op de Nassaukade, hoek Hugo de Grootstraat waren op het dak gezet. Van hun hoogen zitplaats wuifden de kleintjes dapper. Op de Jacob Caskade bij de Lodewijk Tripstraat stonden de kinderen van de Her vormde Voorbereidende School met vlaggen opgesteld en een jongen en een meisje boden aan Koningin en Prinses bloemen aan. Ook verderop op tal van punten rijen schoolkin deren, op het Frederik Hendrikplantsoen in dubbele rijen. Hier zwaaide een klein Ame- rikaantje vol trots zijn Stars and Stripes. Aan den ingang dezer ziekenverpleging werd de Koningin ontvangen door den heer :T. Ferwerda, die aan H. M. den tijdelijken directeur, dr. C. J. Honig, de directrice Zr. K. Neyens en de bestuursleden mr. G. H. A. Grosheide, secretaris, en W. H. van Schaick, penningmeester, voorstelde. Door het doch tertje van dr. Ferwerda werden aan de Koningin, door het dochtertje van mr. Grosheide aan de Prinses bloemen aangebo den. De bezoeksters deelden aan alle patiëuten vjit meegebrachte korven bloemen uit en ver wijlden een oogenblik aan ieder ziekbed, belangstellend informeerend naar den toe stand der patiënten. Op de kinderzaal zon gen de patiëntjes een liedje en kregen van Koningin en Prinses ieder een plaatje in lijst. Weer waren het de kinderen, die hun hulde brachten, toen de Koningin en de Prinses haar terugrit naar het Paleis onder- Kamen. Het begon al reeds in de Eerste Helmers- straat, waar de leerlingen der Savornin Lohmanschool de vorsteleijke personen toe zongen. Twee kleintjes boden bloemen aan. Een paar meter verder weer stoppen. Ditmaal op den hoek van het Staringplein bij het Diaconiehof der Evangelisch Luthersche Gemeente. De regentesse, mej. C. C, Gobi, gaf bloemen aan de Koningin, de oudste be woonster, de weduwe A, M. Harting gaf de Prinses een ruiker. De tocht ging verder over den Overtoom, waar de zusters van het Diaconessenhuis op het bordes stonden, door de Anna Vondel straat. Daar was het, dat de blinde piona- leerares mej. Annie Frank de Koningin bloe den aanbood. In het Vondelpark ging het stapvoets. Daar passeerde de stoet ook een grooten toerauto met Amerikanen, die ijverig poog den, den koninklijken stoet te kieken. Dan nog een bloemenhulde in de J, W. Brouwerstraat, waar de leerlingen van de christelijke meisjesschool stonden opgesteld. Verderop weer veel kindren. „Leve de Koningin; leve da Prinses" juichten zij. Kwart over twaalf was men weer op den Dam, £>e rijtoer des middags was zoo mogelijk nog enthousiaster, in de nieuwe wijken, die bezocht werden, was 't een en al leven en wroolijkheid en de gezellige drukte en spon tane toejuichingen .vonden h^n hoogtepunt iwel in de Indische buurt. Op' verschillende punten moest stilgehou den worden om gelegenheid te geven tot zanghulde en bloemenaanbieding. Overal gejuich, hoerageroep, gewuif en de vorste lijke personen werden niet moede al die hartelijke blijken van sympathie dankbaar in ontvangst te nemen en vriendelijk te be- antwoorden. Het was een echte onver- valschte oranje-middag. De avondrit naar den Stadsschouwburg was weer een attractie op zich zelf en op merkelijk was 't, dat de rit van de Konink lijke familie naar en van den Stadsschouw burg steeds zooveel publiek trekt ofschoon de tocht altijd in gesloten rijuigen of auto's wordt gedaan. Misschien is het een traditie geworden, misschien ook moet deze belang stelling gezocht worden in het feit, dat tal- looze Amsterdammers daags niet in de gele genheid zijn den stoet gade te slaan. Met dat ai was het Zaterdagavond ook weer vrij vol op de route van het paleis naar den schouwburg De belangstelling culmi neert altijd op het Leidscheplein, waar stevige maatregelen van de zijde der politie genomen worden. Er was dan ook mede door het feit dat de belangstelling op dit puru niet zoo groot was als vorige jaren geen sprake van gedrang en allerwege heerschte rust en kalmte. Om even over acht ver scheen de stoet, ditmaal bestaande uit auto's. Er steeg een luid gejuich op, toen de vor stelijke personen uitstegen, om zich naar hun loge te begeven. Toen de koninklijke familie in de voor haar bestemde loge ver scheen, zette het orkest het „Wilhelmus" in. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zit plaatsen. De koningin droeg een wit satijnen avond kleed, het kapsel getooid door de tiara met diamanten bezet. Haar in 1898 als nationaal huldeblijk aangeboden. De kroonprinses was gekleed in een blauw zijden avondjapon, de Prins droeg Admiraalsuniform Nadat het „Wilhelmus" weerklonken had, nam de voorstelling van „De Blauwe Vogel" een aanvang. De Zondag heeft zich niet doen kenmer ken door stralend lenteweer. t Was guur en somwijlen plaste de re- gen in stroomen neer. Des morgens woonden de vorstelijke per sonen de godsdienstoefening bij in 't Beth- iehemkerkje op het Zwanenplein aan de overzijde van het IJ. Te half twee rijdt de koninklijke familie weer uit. Luide hom-a's stijgen op als de Koiuk- iijke stoet zreh in beweging stelt om de vastgestelde route te volgen. Zelfs de zon schenkt aan deze gebeurtenis onverwachts1 den noodigen luister. In de Haarlemmerstraat is de belangstel ling al zeer groot. Drie, vier rijen dik stond ds&r het publiek dat de leden van óns vor stenhuis spontaan toejuichte. In de Marnix- en Westerstraat waren het honderden kinderen die H.M. en de Prinses met vlaggen, zakdoeken en hoera's welkom heetten. Op de brug voor de Reestraat heeft een oud-gediende zich opgesteld. Z'n borst is versierd met vele medailles en kruisen. Als de Koninklijke Familie aan komt neemt de grijsaard de militaire hou ding aan. De Koningin heeft hem opge merkt, Zij knikt en wuift hem toe. In de Reestraat puilden de menschen in letterlijke beteekenis uit de vensters en ramen. „Leve de Koningin en Juliana" wordt uit een derde verdieping geroepen. In een ommezien davert 't van de iuchkreten. Er werdt wat naar beneden geworpen.'t zijn kastanjebloesen». die als sneeuwvlok ken boven den Koninklijken stoet dwar relen. Waar men niet over bloesems be schikt gebruikte men boterbloemen en zelfs tulpen. In aael tempo ging 't voort. In het Oosterpark werd het Maria-pavil- jo«Jl in stap gepasseerd. De zieken waren voor deze gelegenheid achter de gangramen neergezet. De zusters hadden zich aan den hoofdingang een goede plaats verworven, Zij werden door de Koninklijke familie hartelijk toegewuifd. Toen de stoet bij den Hortus aankwam, stond t daar reeds, zwart van de menschen. In de smaakvol niet palmen en bloemen versierde vestibule van het laboratorium werden de hooge bezoekers namens het College van Curatoren der Universiteit ontvangen door dr. C. C. Delprat en voorts door éen staf van den Hortus, prof. Th. J, Weevers en den heer A. J. vaa Laren, horiulanus. Van de vestibule werd de Ko ninklijke familie naar de Victoriakas ge leid, waar de orchideeën en een fraaie col lectie vleeschetende planten in vollen rijk dom bloeiden. Bij eenige mooie exemplaren bleef Hare Majesteit vol bewondering stilstaan, Tel kens vestigde zij de aandacht van haar dochter op datgene, Wat haar bijzondere belangstelling trok. Gedurende de wande ling door den tuin en het verblijf in de kassen stelde de Koningin haar begeleider prof. Stomps, voortdurend vragen. Prof. Weevers en de heer Van Laren zagen zich belast met de rondleiding van den Prins en de Kroonprinses. Bij het afscheid boden een nichtje van prof. Stomps en het dochtertje van pref. Weevers de Koningin en de Prinses een ruiker orchideeën aan, dezelfde, waarvoor H.M. in de kas zooveel bewondering had getoond. Dan werd weer verder gereden, naar het slot der huldebetuigingen, n.l. een impo sante zanghulde van 1200 ioodsche kinde ren op het Jonas Daniël Meljerplein. Ondanks het njinder gunstige weer ver liep dus ook de laatste dag nog buiten verwachting goed. Lindbergh is behouden in Frankrijk aan-' gekomen, na een schitterende vlucht, vol bracht in 33)4 uur, ontvangen door een menigte, die als waanzinnig van geestdrib was. De stoutmoedige onderneming is met volkomen succes bekroond, ondanks de zeker niet ongegronde vrees en weinig hoopvolle voorspellingen die men maakte, als men zich in de herinnering terugriep het dieptragische einde van de koene on derneming, die Nungesser en Coli begon- •en. Alle onheilspellende vooruitzichten ten spijt, heeft Lindbergh zijn non-stop-vlucht glansrijk volbracht. Het officieel Reuter-telegram meldt; „Lindbergh is Zaterdagavond om 10.22 jreilig op Le Bourget geland." De krachtprestatie, aan wier gelukken bijna niemand, geloofde, is volbracht. In de laatste uren voor Lindbergh's aan komst hebben de telegrammen wijd en zijd het vasteland doorkruist, de radio zorgde voor de rondzending naar alle oorden.... Op komst. Nadat hij voor New Eoundland uit hel oog verloren was Vrijdag, steeg de span ning. Zijn kansen werden gewikt en gewo gen en naar mate de volgens berekening geschatte tijd van aankomst naderbij kwam vermeerderde de oplettendheid, totdat de zekerheid weer kwam. Een draadlooze mededeeling van het ■toomschip van de Canadian Pacific, de „Empress of Scotland", meldde om 7 uur Zaterdagmorgen (Amer. tijd), dat het om 2 uur in den nacht Lindbergh in den open oceaan had waargenomen Hij had toen 800 K.M. over open zee gevlogen. Daarvóór had St. Johns, New Foundland, hem duidelijk gesignaleerd. Hij vloog daar zóó laag, dat de menigte in de straten de wielen van het vliegtuig kon onderschei den, Een gejuich ging toen op. Merkwaardige tooneelen. zooals een te- leram aan de „Tel." luidt, speelden zich te New York af, toen het eerste nieuws uver den vooruitgang van Lindbergh's vlucht werd ontvangen. Voor de dagbladbureaux had zich een rgoote menigte verzameld en de extra edities en bulletin® werden als het ware verslonden. De berichten, die bekend wer den gemaakt aan de tienduizenden toe schouwers, die bij den bokswedstrijd tus- schen Sharkey en Mallony tegenwoordig waren, gaven aanleiding tot een grenze- looze geestdrift, terwijl, toen het bericht kwam, dat hij New Foundland achter zich gelaten had, en dat dus zijn groot avontuur werkelijk was begonnen, alle toeschouwers spontaan opstonden met ontbloote hoof den als in zwijgend gebed. Inlusschen kwamen op het oogenblik de berichten ever Lindbergh steeds drukker binnen. Na Ierland, waar hij Zaterdagmid dag 5.20 was gesignaleerd, meldde een be richt van de Admiraliteit uit Plymouth, dat om 7 uur 40 een vliegtuig boven Ply mouth werd waargenomen, dat zich snel in Z.O. richting voortbewoog op een hoogte van 20002700 M. De nationaliteit kon niet worden vastgesteld, doch men nam aan, dat het Lindbergh's vliegtuig was. Dan weer een volgend bericht: „Lindbergh heeft de Fransche kust bij Bayeux overvlogen." Het enthousiasme is niet meer te hou den. Duizenden en nog eens duizenden kijkers op het vliegveld Le Bourget rich ten hup oogen westwaarts. Elk oogenblik kan hij komen. Pijlsnel volgt de „vogel" zijn weg naar het veilig landingsterrein. Dan!.Het grootsche moment. Lidbergh is in aantocht. Als het zware, bronze, ronkgeluid van de machtige machine hoorbaar wordt, stijgt er een gejuich en een gejubel op, die zich niet beschrijven laat. De geestdrift laait ten top. De landing werd een evenement. Hij daalde op ongeveer 100 M, van het plat vorm, dat voor de landing was gereser veerd. Frisch als een hoen stapte Lindbergh uit de machine, na zij® wondervolle vlucht en hij werd onmiddellijk door een enorme menigte naar de hoofdbureaux van de luchthaven geleid. De menigte zong en juichte als waanzinnig. Men schat dat er meer dan 100.000 menschen op Le Bourget aanwezig waren, terwijl er duizenden auto's langs de wegen geschaard stonden. Verbaasd keken de menschen, dat de vlie ger slechts een gewoon colbertje droeg. De politie had de grootste moeite hem voor de betuigingen van enthousiaste vrien den le beschermen. Ware er geen hechte bescherming geweest, wellicht was Lind bergh, na zijn sublieme® tocht zoo schitte rend volbracht te hebben, na zijn veiligen aankomst op het vliegveld nog gewond door al te geestdriftige bijvalsbetuigingen. Doch alles verliep opperbest. De cffi- ficieele personen hadden zich natuurlijk het eerst van Lindbergh meester gemaakt. De Amerikaansche gezant, die hem als eer ste had willen begroeten, had de grootste moeite om tot hein door te dringen. De ge zant zeide, dat hij desnoods den geheelen nacht zou zijn gebleven om de eerste te zijn, die Lindbergh namens zijn landgenoo- ten wetkom heette. De eerste receptie hield de koene vlie ger in den versierden hangar. Vrienden drongen er op aan. dat hij zoo spoedig mo gelijk naar het hotel gebracht zou worden om wat uit te rusten. De naam van het hotel werd feheüa gehouden, om Lindbergh een behoorlijke nachtrust te verzekeren In een gesloten auto en langs een om weg Werd hij naar het hotel gebracht. De totale duur der vlucht is 33/4 uur ge weest. Het 34ste eskadron vliegtuigen was op zijn post om Lindbergh te verwelkomen. Het was hetzelfde eskadron, dat Nunges ser vaarwel gezegd had. De zoeklichten van het vliegveld en het nieuwe krachtige zoeklicht van den Mont Valerien hebben den koenen vlieger den weg gewezen, laatste uren, half-uren. minuten, wa ren de «ogenblikken geweest van gewel dige spanning, die in Parijs en omgeving zelf haar hoogtepunt vond. De Fransche hcofdstad was in een staat van ongekende opwinding. Er bestond haast geen twijfel meer: kapitein Lindbergh had den Atlantische Oceaan ir. rechte non stop-vlucht oves«e»token en bevond zich nu boven Franse ana bodem. Elk uur, elke minuut bijna kon men hem in Le Bourget zien landen. Op de boulevards bewegen zich dichte menschenmassa's, die zich voor de bureaux der bladen verdrongen. Daarbinnen, waar telkens nieuwe telegrammen op de rëdac- tietafels werden gedeponeerd, was de op winding niet minder groot. Wij zagen, zoo telefoneerde men nog Zaterdagavond aan de „Tel." de vlucht zich in verschillende stadia af teekenen. Gezien boven Ierland. Gepasseerd over Plymouth. Cherbourg voorbij! Toch heerscht nog onzekerheid Men heeft kunnen waarnemen, dat het een eendekker was, het vliegtuig vloog snel, in Oostelijke richting, de rechte lijn naar Pa rijs! Maar het staat niet absoluut vast, dat het de „Spirit" of „St. Louis" was. Is het Lindbergh geweest, dan zal hij weldra in Parijs zijn, en de spanning stijgt steeds. Buiten op den boulevard, beschenen door het felle licht van de groote electrische lampen, deint diezelfde spanning over de duizendkoppige menigte. Het is of het schroefzoemen van het vliegtuig van den dollen avonturier, die in rijn eentje den tocht New YorkParijs aandurfde, reeds in de lucht te hooren is.Het zijn hallucina ties van de massa, meegesleept door haar eigen verbeelding. En het lange wachten duurt voort. De moeder van Lindbergh zeide vandaag: „Dit zal de treurigste of de gelukkigste dag van mijn leven zijn. Ik tracht niet be zorgd te zijn, want ik weet, dat mijn jon gen zal slagen." En weer wordt gewacht. Dan, even voor halfelf, rinkelt de telefoon. Wat? Geland? Lindbergh is geslaagd. Hij heeft zijn stoutmoedig Waagstuk volbracht en is om 10.22 op het vliegveld te Le Bourget ge land. Juichkreten stijgen op van den boule vard. Het spontaan Fransche volk, met voorbeeldig sportief gevoel, verheugt zich in den triomf van den Amerikaanschen overwinnaar. Doch er is niemand hier ,die niet denkt aan de wakkere Fransche vlie gers Nungesser en Coli. boven wier hoof den ergens in den Oceaan de golven zich sloten Vooral de drukte op de PI act de l'Opéra was geweldig. Taxi's, die aanvankelijk 10 15 frs, per persoon verlangden voor den rit naar Le Bourget en terug, verhoogden den prijs onmiddellijk tot 50 frs, per per soon. De politie was versterkt om eenige ruimte te maken voor het gewone verkeer" Men wachtte ademloos op nieuvrs en toen ten slotte het bericht, waarop allen wacht ten, kwam, steeg er een onbeschrijfelijk gejuich op uit de menigte. Nationaliteit werd vergeten bij deze algemeene vreugde over de wonderbaarlijke prestatie. Lindbergh was beroemd geworden. 70,000, onkosten. Naar Aneta uit Batavia seint, zullen de kosten, welke het herstel van den gouver- nementsstoomer „Wega", die in aanvaring is geweest met de „Prins der Nederlanden", zal vorderen 70.000 bedragen. Een twir.iigtal communisten, die in de gevangenis te Blitar opgesloten zaten, in afwachting van hun opzending naar de Boven-Digoel, viel daar plotseling den ïipier Lichtvoet aan tijdens een inspectie van de slaapzaal en bracht hem met zijn eigen klewang een vijftal verwondingen toe. De Regeeringscommissie, die in opdracht had in het Bantamsche een onderzoek in «te Hellen naar de eventueele diepere oorzaak der troebelen, heeft haar werk volbracht en He leden zijn naar hunne standplaatsec teruggekeerd. Omtrent de resultaten van het onderzoek is nog niets bekend. Duisternis, die de paniek verergerde. Reeds eerder meldde, zooals men weet, een Aneta-telegram, dat in den avond van 24 April j.l. tegen half acht. evan buiten het station Batavia-Noord een ernstig spoor wegongeluk gebeurd was. Thans schrijft het „Bat. Nwsbl." het vol gende: De sneltrein uit Buitenzorg, welke om 7 uur 21 te Batavia-Noord moet aankomen, is een minuut voor den vastgestelden tijd van aankomst, even buiten het emplace ment van het station ontspoord. De locomotief, een bagagewagen en een personenwagen zijn omgekanteld. De machi nist had nog juist gelegenheid van de loco motief te springen. Hij kwam er heelhuids af. Erger verging het den pakmeester en den stoker, die beiden zwaar, gewond werden. De stoker bekwam inwendige kneuzingen, den pakmeester werd een been afgekneld. Ook de hoofdconducteur werd aan hoofd en rechterarm gewond. Op het station werd aan deze gewonden de eerste hulp verleend. Het is begrijpelijk, dat het gebeurde op en buiten het station een groote conster natie te weeg bracht. De verwarring werd nog verergerd door het feit, dat het op de plaats van het on geluk bijkans volkomen donker was, waar door 't zoeken naar eventueel meer slacht offers, buitengewoon bemoeilijkt werd. De treinformatie bestond uit een locomo tief en zes wagons. Hiervan zijn gelijk boven gemeld de machine en de beide voorste wagens omgekanteld. Alle drie lagen op de rails. De overige wagens van de formatie zijn weliswaar eveneens uit de rails geloopen, doch gelukkig niet omgekanteld. Bij het onderzoek bleek, dat van den tweeden wagen, een tweede klasse wagen, het voorste gedeelte ingedrukt was. Persoonlijke ongelukken onder de passa giers hadden evenwel niet plaats. Ten min ste men vermoedde dit. De meeste reizigers waren reeds te Weltevreden uitgestapt. In totaal waren er nog ongeveer 10 passa giers in den trein. De machinist, die geheel verslagen nabij den trein zat, vertelde, dat hij bij het pas- seeren van den overweg voor het emplace ment, even voor het bereiken van het daar opgerichte seinhuisje, een vreemde schom meling in den trein voelde. Voor hij het verhoeden kon, of zelfs maar wist Wat er gaande was, raakte de machine uit het spoor en kantelde zij om, de beide volgende wagens meesleepend. De trein had op het oogenblik, dat de ontsporing plaats greep een snelheid van niet meer dan 30 K.M. Waaraan het ongeluk te wijten is, was op het oogenblik, dat dit werd geschreven, nog niet bekend. Men vermoedde, dat een baanverzakking had plaats gehad, maar dit stond nog geenszins vast. De wissels waren verzekerd. Het schijnt, dat het treinpersoneel zich in eersten personenwagen verzameld had, toen de trein het eindstation naderde. Deze personenwagen nu, is, alvorens hij omgekanteld is, half in den bagagewagen geschoven. Beiden' verdachten veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Tiel heeft uitspraak ge daan in de Culemborgsche moordzaak en de beide verdachten veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Het 0. M. had levenslange gevangenisstraf geëischt. Bij het vonnis overwoog de rechtbank, dat het primair ten laste gelegde, namelijk moord met voorbedachten rade niet bewe zen is. Het subsidiair ten laste gelegde achtte de rechtbank echter wel bewezen. Ter zake van diefstal met geweldpleging gepleegd door verschillende personen in vereeniging, welke geweldpleging den dood van Thomas en Gerrigje van Wiggen ten gevolge heeft gehad, veroordeelde de recht bank verdachten, daarom ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van pre ventieve hechtenis. De bediende kreeg toch nog 20.000 francs schade-vergoeding. In de „Gazette des Tribunaux" is, zoo schrijft het W. v. h. R., het volgende geval vermeld: In het appartement, dat hij wilde koopen, had de heer Olivier Taigny, gevol machtigd» minister, een aantal effecten mee gebracht, die hij van zijn bank had terug genomen, tot een waarde van frs, 600,000, Hij had ze gelegd in een lade van een les senaar, die hij had gesloten en waarvan hij den sleutel had bewaard in een eveneens tesloten kistje. Eenige dagen later opende ij rijn^ lade; een pakje -effecten ontbrak. Daar hij er alleen met zijn bediende woon de; een zekeren Romey, verdacht de heer Taigny hem. Eenige dagen later consta teerde hij, dat er wederom een pakje uit de la verdwenen was. Geenerlei spoor van verbreking was te vinden. De heer Taigny ondervroeg zijn bediende, die wel wat in de war raakte, doch pertinent ontkende. Drie dagen later bemerkte de heer Taig ny, dat er opnieuw een pakje ontbrak. Hij wendde zich daarop lot de politie, die een onderzoek instelde. Verschillende aanwij zingen werden tegen den bediende verkre gen, die op grond daarvan in hechtenis werd genomen. Een nader onderzoek werd tegen de verdachte ingesteld; de instructie stond op het punt te worden gesloten, en verdachte zou naar de terechtzitting worden verwezen. Juist op dat oogenblik evenwel ontdekte de heer Taigny het misverstand, dat had plaats gegrepen. De effecten waren gegleden in het meubelstuk, waarin zij waren geborgen. Telkens wanneer hij de lade opende was een pakje effecten naar achter gegleden en achter de lade blijven liggen. Daar vond men de verdwenen effec ten dan ook terug. Onmiddellijk werd de bediende in vrijheid gesteld, maar hij vroeg, zich beklagend over het ondervonden nadeel, frs. 100.000 scha devergoeding, De advocaten van den ge daagde verontschuldigden den diplomaat en betoogden, dat ook de politie niets ontdekt had en dat hij in zijn aanklacht volkomen te goeder trouw geweest was, temeer waar de bediende zichtbaar in verwarring was geraakt toen zijn meester hem de eerste maal ondervroeg. Niettemin werd de bedien de door de rechtbank een schadevergoeding van frs, 20.000 toegestaan. In de laatste nachten der vorige week heeft het in vele streken van ons land bijzonder in Twente en de Graafschap weer gevroren met het gevolg, dat veel schade aan het te velde staande gewas is veroorzaakt. Na een kleine reparatie aan den vloer bij den heer B. te Culemborg, was de kat van diens buurvrouw spoorloos verdwenen. Na veertien dagen kon men poeslief, die onder den vloer teekenen van leven begon te geven, bevrijden. Het dier was wel is waar vermagerd, maar overigens springlevend. Een zes-jarig logétje der familie v. A. te Alphen a.d. Rijn, woonachtig te Den Haag, speelde te dicht bij den Rijn, gleed te water en verdronk. De gemeenteelijke teersproeimachine te Waddinxveen, had dezer dagen de hebbe lijkheid, op het steilste gedeelte van den oprit der Waddinxveensche brug achterover te slaan, waardoor de kokende teer over den Kerkweg werd uitgestort en zich zeer snel verspreidde. Flet vuur onder den ketel der machine kwam in aanraking met de teer, zoodat in een minimum van tijd een vuurzee op straat ontstond, waaruit een ondoordring bare rookwolk opsteeg. Van alle zijden stroomden de inwoners toe, waarna men begon de gloeiende massa met zand te overdekken. Spoedig was men toen den toestand meester. Op den Vormsterweg te Wychen reed de 12-jarige schildersleerling Klarenbeek op zijn rijwiel in volle vaart tegen een kar, be leden met gras. Het noodlcttg gevolg was, dat zijn borstkas werd ingedrukt. De jon gen was op slag dood. De aangehoudene niet schnldig. De op 17 Mei j.l. te Venlo aangehoudene J J. L., uit Voerendaal, als verdacht van den moord te Stein, blijkt onschuldig te zijn. Hij wordt echter thans ini arrest gehou den wegens overtreding der bijzondere voor waarden, hem bij een vroegere voorwaar delijke veroordeeling door de rechtbank te Breda opgelegd. Feest in 't dorp. v touug, b XJIi UCU- ningen. Dan zal de weduwe J. Willems Geurt® honderd jaar worden. Zij geniet nog een goede gezondheid, haar gehoor en ge op een feestelijke viering voor. O. m. zal de op den ochtend van Hemelvaartsdag in een landauer, bespannen met twee paarden en voorafgegaan, door een muziekkorps, naar de R.-K. kerk worden gereden, voor het, bijwonen van de Hoogmis. Men wist," naar het „Hbld." meldt, in De brengen, thans, na sedert eenige jaren reeds woonachtig te zijn. te Monaco, het staats burgerschap v,a,n het vorstendom heeft aan gevraagd en binnenkort zal verkrijgen, om te ontkomen aan elke poging „nog meer van hem te plukken". Hoe de drie kleinen om het leven kwamen. In verband met het tragisch ongeluk, dat bij Kapel in 't Zand is gebeurd, waarbij, ge lijk medegedeeld, drie kinderen onder een zandmassa zijn bedolven, heeft de „TeL" een onderzoek ingesteld. Ter plaatse, ongeveer vijftig meter ter zijde van den spoorweg RoermondVlodrop, ligt een terrein van ongeveer zeventig vier kante meter. Van dit terrein, dat zonder eenige afsluiting in verbinding staat men den weg, wqrdt sedert eenige tijd door een land bouwer grond gegraven, ten behoeve van een ophooging op eenigen afstand daarvan gelegen. De grond bestaat uit een zandlaag, waartusschen aan de bovenzijde een Ieem^ korst doorloopt.-Het afgraven geschiedt ia hoofdzaak loodrecht. Vermoedelijk ten ge volge van het dreunen der tremen is er in den grond werking gekomen, met het droe vige resultaat, dat de vier kinderen al spelende onder hand werden bedolven. De landbouwer Keuren, die het ongeluk zag gebeuren, deelde mede, dat hij tegen dien tijd een zestal kinderen zag spelen. Eensklaps hoorde de man een hevig geraas, waarop hij twee der kinderen hard huilend zag weghollen. De vier anderen verdwenen onder het zand. De man begaf zich onmid dellijk, hard om hulp roepend, naar de plek des onheils, waar men aanstonds begon, de kleinen uit te graven. Er speelden zich droevige tooneelen af, toen de moeders der kinderen, die bijna on middellijk ter plaatse verschenen, op de plaats van de ramp aangekomen waren. De driejarige Leo Wolters kon eerst na een kwartier worden uitgegraven, terwijl ook de tweeanderen, gelijk bekend, levenloos onde» het zand vandaar gehaald werden. Mejuffrouw Wolters vertelde, dat de kin deren om zoo te zeggen, hun dood tegemoet geloopen waren. Zij gingen anders nooit op die gevaarlijke plek spelen. Zaterdagmiddag arriveerde het parket uit Roermond, dat den eigenaar van het terrein en een tweetal landbouwers, die het eerst aanwezig geweest zijn, een verhoor afnam. Hedenmorgen zijn de drie lijkjes ter aarde besteld. Beiden verdronken. Onder Wemeldinge viel de 22-jarige doch ter van den schipper V,a,n Hazenberg, van het motorschip „De Onderneming", thuis- behoorende te Warfum, tijdens de vaart over boord. Haar vader sprong haar na, doch slaagde er niet in. zijl. dochter te red den. Beiden zijn verdronken. De lijken zijn later opgevischt en te We meldinge aan wal gebracht. Begrafenis van het tweede slachtoffer. Zaterdag is op de Algemeene Begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mej. A. J,, die bij het bekende drama in de Wagenstraat te Den Haag op Dinsdag j.l, het leven liet. Duizenden om ringden de groeve, waarbij het vrouwelijk element verre overwegend was. Onder he vige emotie van de familieleden werd de kist aan de aarde toëvértrouwd. Tal van vriendinnen van de overledene strooiden bloemen. Missie en de Kerkelijke Beeldende Kunst- De Faculteit der Letteren en Wijsbegeer te van de R. K. Universiteit te Nijmegen Hemelvaartsdag zal 't feest zijn in, Beu- °P 21 Mei 1927 volgende prijsvraag inéén. Dan zal de weduw» .L geschreven: De faculteit vraagt een kritisch bewerkt en met illustraties gedocumenteerd over zicht" zijn uHstekend^'en "h'et "ïoopen^g^t d*c 1° k„„i tuin H SV den zlJn gedaan, om de kerkelijke beelden- ±r^!l-erAldi, Z1„C.h, de kunst bi> inbeemsche stijlvormen aan te passen. Toelichting: Nu het vraagstuk der iniand- sche geestelijkheid met pauselijk, gezag is beslist, dringt het iconografisch probleem Om oplossing, daar religieuze voorstellingen zoowel voor den eeredienst als voor het godsdienstonderricht onmisbaar zijn, 't ge loof naar buiten vertegenwoordigen en veel invloed ten gunste of ten ongunste van de Kerk uitoefenen. De bedoeling is minder een algemeene uiteenzetting van beginselen dan wel een =1- k" j u Gn uiteenzetting van beginselen dan wel een Haag als bijzonderheid, afkomstig van hem beschrijving en beoordeeling van leerzame re e vertellen, dat dr. Bredius, verbit- ieiten uit de ervaring, waardoor een eigen terd over de enorme bedragen, welke hij traditie bij bepaalde volken gevormd of aan belastingen in ons land had moeten op-voorbereid zou kunnen worden. Nummer 348, 348. Meneer Doolittie werd allervurigst omhelsd door ko ning Octobangi. „Gij redder van Hippipponassi," juichte de groote vorst, „gij groote regenwolk, gij sproeiwagen aller landen. En meneer Doolittie zeide be scheiden: ,,'t Is al goed majes teit, heusch zoo erg was het niet. 349. Toen de vliegmachine over de grens vloog, schoot Janus Lijntrekker met het laatste kruit, dat hij in een ouwe kous bewaard had, het laatste kanon schot af. Toen huilde hij heete tranen, want het kanon moest naar het museum van oude fol- terwerktuigen. En Janus zelf werd gepensioeneerd. 350. Toen het schot in Doolittie gehoord werd, stoof generaal Doovekool per rendierwagen door alle straten en toeterde overal uit: „Onze beschermers komen. Steekt vlag en wimpel uit. Alle scholen worden geslo ten en alle werkplaatsen gaan dicht. Het is feest; feest voor iedereen." 351. Bij de poorten van Doo littie werden meneer en me vrouw deftig welkom geheeten door burgemeester Buldog en minister Crisislengte, want Zijne Excellentie, de goede en alge meen beminde Kokkie, was he laas nog ziek en moest het bed houden. J Wordt vervolgd^ Nummer 349 Nummer 351,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8