DIMS KL. HOUTSTRAAT 99 r 2.50 RIJWIELBANDEN VOORTZETTING UITBREIDIH6S UITVERKOOP KLEEDING MAGAZIJN voor den besten buitenband. HAARLE VRAGENBUS. ONZE MAGAZIJNEN ZIJN W0EÜSOAO (Vóó?2 HEMELVAARTSDAG) TOT 'SAVaNOS 10 yyü GEOPEND 'j föm *?3 KERK EN SCHOOL. Dankbaar... maar niet voldaan INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KEGELEN. Kegelclub „O. D. O." Ontspan ning door oefening, aangesloten bij de „H. K. B.". ATHLETIEK. CRICKET. BloemendaalR. en W. 3a. KRACHTSPORT. MARKTNIEUWS. mmefs" hiervoor hebi gij den - MICHELIN rijwiel-buiten band; betaalt beslist niet méér! Deze lage prijs is alleen mo gelijk door den enormen omzet over de geheele wereld, die het gevolg is van de bijzondere kwaliteiten, die dezen bandstem pelen tot den snelsten en onver slijtbaarsten van allen. Alleen de bijna 40 jarige ondervinding der MICHELIN ingenieurskanzoo'n band voor zoo'n lagen prijs fa- briceeren. Laat U dus niet een „even goe den" of zgn. „beteren" band ver- koopen, doch eischt beslist: Importeur: J. LEONARD LANG - AMSTERDAM De Examen Katholieken en de Commissies. In „Het Katholiek Schoolblad" lezen wij het volgende: De Katholieken van Nederland hebben nooit kunnen zeggen, dat het hun gemakke lijk ging, in de practijk dezelfde rechten te verkrijgen als hun andersdenkende landge- nooten. Een lange reeks van jaren wezen wij al op dit verschijnsel voor zoover het betrof de samenstelling der examencommis sies. En onze organisatie heeft wel eens ge hoopt, dat coalitie-ministeries daarin verbe tering konden brengen. Voor zoover onze ervaring reikt, was het onder „bevriende" ministers slechter dan ooit. Ook nu is weer de samenstelling der meeste examencommissies bekend, behou dens die voor de hoofdakte. De commissies voor de onderwijzersexa mens zien er anders uit dan vroeger. Hun aantal is minder, maar het getal examinato ren eener commissie is grooter, doordat het examen zich over meerdere vakken uit strekt, o.a. over de moderne talen. Nu deze examens geheel gereorganiseerd zijn, was er hier een prachtgelegenheid om ook rekening te houden met het feit, dat er in Nederland nog zooiets als Roomschen wonen. Zooals bekend is, geschiedt de benoeming door den Minister, evenwel op op voordracht van den hoofdinspecteur, die al of niet met zijn on derhebbende inspecteurs raadpleegt. De benoeming van de gecommitteerden bi; de eind-examens der kweekscholen, ge schiedt in ongeveer gelijken zin. Doen we nu een greep uit de benoemingen dan kunnen we in het algemeen een verbe tering van het verhoudingscijfer der Ka tholieken constateeren, als we vergelijken met 1926. Een bijzonder gunstige indruk maakt de vierde hoofdinspectie, welker hoofdinspecteur, de heer K. Brants, er blijk baar ernstig naar gestreefd heeft, aan de achterstelling der Katholieken eens een be gin te maken. Ziij wij daarentegen in de derde hoofdin spectie, dan moet men in de Rotterdamsche commissie met een lantaarn naar een Ka tholiek zoeken. De Haagsche commissie maakt het beter; uit de inspectie De Haag ontmoeten wjj drie Katholieke mannen, ter wijl èn ui dte Leidsche èn uit de Schiedam- sche inspectie een plaatsvervanger zitting heeft. Dat er in de tweede hoofdinspectie nog wat te wenschen overblijft, bewijzen volgen de getallen. Over deze inspectie, wier hoofd de heer Wielinga is, hebben we de volgende gegevens. Er zijn: 8 commissie van drie gecommitteerden voor de eind-examens-kweekscholen;' 1 Commissie van vijftien leden voor het staatsexamen-onderwijzersakte; 2 Commissie, waarvan alleen de Voorzit ters nog zijn benoemd, voor de hoofdakte. Van de 16 kweekscholen zijn 6 Rijks kweekscholen, 2 Bijz. Neutrale, 4 Bijz. Chris telijke en 4 Bijz, R.-Katholieke kweekscho len. Van de 11 Voorzitters der bovengenoemde 11 Commissies is "n Katholiek, n.l. de on langs benoemde Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Enschede. Van de overige leden dezer Commissie zijn: van de 16 leden der 8 kweekschoolcom- miessies drie Katholiek; van de 14 leden der Staatsexamencommis sie voor de onderwijzersakte 4 Katholiek. Wat het aantal plaatsvervangende leden betreft kunnen de volgende getallen dienen: van de 16 plaatsvervangende leden der kweekschoolcommissie zijn er 4 of 5 katho liek; van de 12 plaatsvervangende leden der Staatsexamencommissie voor de onderwij zersakte is er één Katholiek. De leden van de beide hoofdaktecommis sies in deze hoofdinspectie zijn nog niet be kend, doch het aantal Katholieken zal wel niet zóó groot zijn, dat daardoor het tekort aan Katholieken in bovenvermelde Commis sies zal worden opgeheven. Gelijk uit verschillende cijfers blijkt, is er verbetering als we vergelijken met het verledene. Maar die dankbaarheid met wat bereikt is, kan nog niet stemmen tot vo'- daan-zijn. Wij, Katholieke onderwijzers ver langen nu eenmaal er niet naar, paria's te zijn. als groeifactoren. Daarom kan ik niet be grijpen, dat men het bij 't kunstmatig kwee ken van planten in hoofdzaak in den warm te aanleg zoekt. Hoe kon men in Januari en Februari on danks een lage en gure temperatuur, al was het dan ook zacht winterweed te noemen, verschillende planten en heesters zich vlugger zien ontwikkelen naar evenredig heid, tegenover planten in de kassen onder een hooge temperatuur? Het komt mij dan ook voor, dat de moeilijkheid bij 't kunstma tig kweeken van planten hierin bestaat, dat het in de kassen ontbreekt aan circulatie van lucht en tevens afvoer van vocht. De vocht, veroorzaakt door de verwarming, houdt de ontwikkeling der planten tegen en veroorzaakt zelf alle mogelijke lasten zooals smeulen enz. enz. Om bij het kunstmatig kweeken een zoo groot mogelijke volmaaktheid te bereiken is het noodig, dat men voor de noodige groeifactoren zorgt en vooral de drie voor naamste n.l. lucht, licht en warmte. Vandaar, dat het zorgen voor circulatie van lucht, waardoor men tevens door venti latie de noodige vocht afvoert, dat men zelf zeer gemakkelijk kan bereiken, doch maar al te vaak vergeet. Intusschen krijgt men daarvoor wel een broeikas maar geen kweekkas, uitgezonderd in den zomer, als men voldoende luchten kan. Het komt mij voor, dat men door toepassing van circula tie van lucht een meer natuurlijk en dus be ter gehalte in de planten krijgt zonder eene overmatige hoeveelheid warmte. Men ver- warre evenwel het aanbrengen van circula tie niet met ventilatie. W. A. IJZERDRAAT, Bloemist. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DEMONSTRATIEDAGEN IN INDIë. Geachte redactie De zeer actieve vereeniging „Neder- lahdsch Fabrikaat" organiseert nu en dan z.g. demonstratiedagen, waarvan de bedoe ling is, aan een beperkt aantal Nederland - sche fabrikanten de gelegenheid te geven, op prachtische, doelmatige en weinig kost bare wijze hun fabrikanten te toonen en te demonstreeren voor vakmenschen, waar bij de vereeniging ook gebruik maakt van de films, welke zij voor haar propaganda bezit. Ongetwijfeld kunnen deze demonstraties het Ncderlandsch fabrikaat bij het Neder- landsche publiek ten goede en daarom zou -- j men eigenlijk ook in het tweede afzetgebied j spreken over uiterst-links, links, van het Nederlandsche fabrikaat n.l. Ned. links, en daarbij steeds een ze ere gro p Indië op deze wijze moeten gaan werken. De j van de S.D.A.P. (of daaraan cr vereeniging besteedt wel aandacht aan den moderne vakbeweging bedoelen naer- Indië, dat heeft zij nog bewezen door de s daad, de Executieve v. d. Ille In erna onalngs gehouden tentoonstelling van blik-wist wel wat voor „orders zij^ ui e. verpakkingen van de Bandoegsche Jaar beurs, en daarom zal zij ook voelen voor een stelselmatige propaganda op Java en daarna op Sumatra, zooals zij dat nu reeds in Ne derland doet. Met dank aan de redactie voor de plaat sing. J. M» Mijnheer de Redacteur. Sta mij toe een weinig ruimte in Uw veel gelezen blad, en bij voorbaat dank. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Doordat het samenstellen van de groslijst der R. K. Partij nu officieel heeft plaats ge vonden, leek het mij niet ondienstig te moeten wijzen op datgene, wat vermoedelijk tot eenige discussie aanleiding zal geven. Het mag namelijk gezegd zijn, dat enkelen in de meening leven, dat de as. vacature der nog te vervullen plaats van Wethouder in den Gemeenteraad van Haarlemmerliede zou moeten worden toegekend aan de eerste ofwel aan de derde, zooals zij nu geplaatst zijn op de lijst als Zondag j. 1. is beslist. De paarden, die den haver verdienen krij gen ze niet of kastanjes voor anderen uit het vuur halen. Velen met mij zullen dezelfde meening zijn toegedaan, dat de nu ook te vervullen plaats van Wethouder zeer zeker zal moeten toekomen, aan de No. 2 van de R. K. lijst voor de a. s. verkiezingen. Daarom zou ik de nog te kiezen Raadsleden willen adviseeren, begaat geen domheden, wanneer er naar Uw meening wordt gevraagd, omdat wanneer gij deze aansporing in den wind slaat, er zich later mogelijk moeilijkhe den zullen voordoen. Eere wien eere toekomt. En zeker mag worden gezegd, dat No. 2 van de lijst de gemeenschap dient in het algemeen en het iemand is, die de belangen van de ge meenschap, maar ook de belangen van onze R. K. fractie, en die der R. K. Gemeentena ren weet te behartigen, zooals geen ander, die zitting zal nemen. Het is in gemoede ge zegd en ik wensch onze R. K. partij, met de a. s. verkiezing veel succes. Hoogachtend A, W. Geen reden tot ontmoediging In het Roomsche kamp! De Zetelwinst der S.D.A.P. be teekent verlies van politieke macht! Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u om plaatsing van het onderstaande: In Roomsche arbeiderskringen blijkt men riog steeds min of meer ontmoedigd te zijn over den uitslag der verkiezingen voor de R. K. Staatspartij vergeleken bij dien zetel winst der S.D.A.P. Oogenschijnlijk lijkt dien zetelwinst der S.D.A.P. dan ook reëele winst te zijn; in werkelijkheid levert dit een bewijs van politieke verzwakking, waarvan de portee niet met cijfers aan te duiden valt De kwestie is n.l,: Onder pressie van Moskou is vanuit de Komintern de laatste jaren verschrikkelijk hard gewerkt om de uUra-linkschen (commu nisten, onafhankelijken, eet.) te bewegen zich geleidelijk op te lossen; eerst in de moderne vakbeweging dan langzaam aan in de S.D.A.P. Deze „overheveling" heeft ten doel: le De strijdkrachten der S.D.A.P. te ver lammen, door middel van obstructie en op positie. 2e Door middel van de S.D.A.P. de syndi calisten en anarchos totaal te verpletteren waar men op zich zelf te zwak voor is. 3e Via S.D.A.P. te komen tot eigen ideaal: Dictatuur van het proletariaat, (Zie deze me thode In het verleden toegepast door Bolsje- viki bij de Mensjcvikil). Deze overgehevelde uiterst linksche de- menten doen zich thans, verkapt of openlijk reeds gelden in de moderne vakbeweging en de S.D.A.P. Wat de obstructie en oppositie betreft, de kopstukken van S.D.A.P. en mo derne vakbeweging, met name Polak, Albar- da, Stenhuis Schmidt, Fimmen, etc. ieder heeft een ander politiek inzicht dat hem als het ware in commissie gegeven wordt door zijn eigen troepje .supporters (Aan de hand van het voorgaande is nu duidelijk na te gaan waar drie laatst genoemden hun fel- roode tendenties vandaan hebben). Eenheid of zelfs maar politieke eendracht is aan dat roode front niet meer te vinden. De schakeeringen, zijn er zóó, dat inen kan GROEIFACTOREN VOOR BLOEMEN EN PLANTEN. In het nummer van Vrijdag 20 Mei kon men onder de rubriek Landbouw en Vis- scherij lezen, dat de landbouw wetenschap er voortdurend op uit is, de groeifactoren in haar macht te krijgen, en dat in dit op zicht de tuinbouw ver vooruit is. Zoo wordt het verwarmen van den grond in de kassen al lang in toepassing gebracht. Nu is het aanbrengen van warmte een zeer groote fac tor, vooral om duren aanleg en verbruik van gaan rusten. Ook de kern, voor de verkie zing in 't leven geroepen propaganda-ver- eeniging, valt gewoonlijk uiteen, totdat voor de volgende, stembusstrijd weer een nieuwe oproep gedaan wordt. Degenen, die aan de actie der voorberei ding van de verkiezingen hebben medege werkt, zullen tot de ervaring zijn gekomen, dat door het huisbezoek menigeen die van huis-uit-katholiek was, hoewel naar materi- rialistisch terrein afgezakt, toch nog voor de Roomsche partij gewonnen is, terwijl meerdere malen bleek, dat o.a. de oorzaak de afdwaling gelegen was in het geringe con tact of het ontbreken daarvan tusschen ka tholieke propagandisten en dergelijke afge dwaalde broeders. De behoefte werd dan ook gevoeld aan een permanente kern in den vorm van eene R. K. Algemeene Propa- ganda-Vereeniging die zich op de hoogte hout, van den stand der zaken op godsdien stig d.w.z. apologetisch gebied en zich o.m. tot taak stelt het steunen van de R. K. Pers he verspreiden van goede lectuur, het huis bezoek en het verleenen van steun aan R.K. vereengiingen. Op den 12den Diocesanen Katholiekendag in het Bisdom den Bosch den 26en Septem ber j.l. is hier op reeds met nadruk gewezen toen de priester-redenaar Dr. J. Witlex in zijn rede „Brabant, let op uw saeck" zeide: „Ten slotte op het gebied van ons vereeni- ginsleven nog meer concreet denkbeeld. Zou er op den duur ook in ons diocees niet in elke gemeente, in elke parochie moeten wor den opgericht een soort club tot propa ganda verweer, zooiets als „Voor God en Vaderland" in den Bosch waarin de kern der beste krachten zich samentrekt om door aanval of verdediging van onze heiligste be langen in de bres te staan? Vooral nu de K.S.A. haar voornaamste kracht schijnt te hebben uitgebost, verdient dit reeds vroeger gelanceerd denkbeeld zeker nadere overweging. Met de zoo noo dige aevtie voor de Pers zouden dergelijke clubs hun heilzaam bestaan kunnen begin- Moge derhalve in vele parochiën van het Bossche Diocees, als ook in die van de ove rige bisdommen, niet alleen de groote nood zakelijkheid van eene blijvende R. K. Alge meene proppaganda-vereeniging worden In gezien, maar bewerkt worden, dat zoo doenlijk een dergelijke kern tot stand komt. De Federatie van Algemeene R. K. ver- eenigingen in Nederland, welke zich ten doel stelt de bevordering vart de oprichting van algemeene R, K. Propaganda-vereenigingen, is gaarne tot medewerking bereid. Het se cretariaat is gvestigd bij den heer D. Th. van Dijk, Lijnschootenlaan 23 te Naaldwijk. J. VAN GENABEEK, Bestuurslid Fed. Alg. R.K. Pro- pagandaverg. in Nederlands Secr. Propagandaclub „Voor God en Vaderland" Het is zelfs nu nog de vraag of de S.D.A.P. wel weet waaraan zij de uitbreiding van het ledental in sommige plaatsen toe moet schrij- YeSe B.K.S.P. (Bond van Kommunistische Strijd- en Propagandaclubs), scheurmakers par exellence, heeft zich geheel en al opge lost en is als politieke partij opgeheven. De C.P.H. (Comm. Partij, sectie Holland), zingt den lof van Stenhuis en Timmen waar en wanneer zij maar kan. Alles een bewijs dat al die z.g. „winst" voor de S.U.A.f. een politiek verlies" beteekent. In dat op zicht is er dus geen reden tot kopzorg in het Roomsche kamp. Alleen een reden te meer om dubbel hard aan te pakken. U Redacteur, dankend voor de plaatsing, H, GIESELING, .Linschotenstraat 49. ALGEMEENE R. K. PROPAGANDA. hranrlcfnf Het is een algemeen bekend feit, dat bij Doch d'; warmte inrichtingen zijn niet de het einde van den verkiezingsstrijd en vooral eenige factor van beteekenis. Men heeft ook na een behaalde overwinning het gansche nog licht en lucht noodig, die onmisbaar zijn kiezerskorps geneigd is om op lauweren Op 17 Mei j.l. werd door bovengenoemde club haar 2e jaarfeest gehouden met onder- gen wedstrijden in het H. K. B.-gebouw. Door den voorzitter, den heer C. H. S. Heilken, werden de leden en vooral hunne dames, een van harte welkom toegeroepen, en daarbij gaf hij een terugblik op het af- geloopen jaar, waarin hij naar voren bracht de steeds prettiger verhouding onderling, doch ook tevens een gelukkigen vooruit gang constateerde in het beoefenen van deze sport onder de leden, want al zijn het allen nog geen negens wat gegooid wordt, poedels kan men niet meer zien! Daarna volgden diverse wedstrijden, waarin onze vriend Bruggemans als eerste uit den strijd trad, en alzoo winnaar werd van den daarvoor als prijs beschikbaar ge stelden gouden kegel, tevens van het diplo ma, voor den hoogsten werper van O. D. O. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat ook de echtgenoote van onze le prijswin- ner, mevrouw Bruggemans, le prijswinster werd van den dames-wedstrijd. De avond had een bijzonder prettig ver loop, zoodat alles een aangename herinne ring aan het 2e jaarfeest zullen bhouden! Schoolathletiekontmoeting Haarlem 1927, Meer medewerking!, meer belangstelling enmeer inschrijvingen. Ofschoon de inschrijvingsbiljetten eerst j.l. Donderdag verzonden zijn aan Rectoren en Directeuren van. Gymnasium, Gemeente lijk-, Kennemer-, R.-K. en Christelijk Ly ceum. Gem. en Rijks H.B.S., R. Kweek school voor Onderwijzers, M.T.S., Ambachts school en M.U.L.O.-scholen, valt thans reeds meerdere' medewerking te constpfeejen, met als gevolg een veel grooter aantal in schrijvingen dan vorig jaar. Twee scholen schreven voor het eerst in, waarvan één met niet minder dan 40 leerlingen, een andere met 50 pet. meer dan in 1926. Ver schillende leeraren, ook niet-gymnastiek-, zegden enthousiast hun medewerking toe, ja van één school, die zelf niet over een kas beschikt, brachten de leeraren onderling een bedrag bijeen ter bestrijding der te maken organisatiekosten. 't Is te begrijpen, dat, waar vorige jaar de medewerking niet overal even groot was, de verwachtingen thans hoog gespan nen zijn. Ten overvloede zij hier medegedeeld, dat inschrijvingen slechts geaccepteerd word'en, als de Rector of Directeur der school zijn toestemming daartoe schriftelijk geeft en één der leeraren zijn schoolploeg als leider vergezelt op Zaterdag 11 Jun*. a.s., naar het veld der H.F.C. Haarlem, Schoterweg. De gelegenheid tot inschrijving is tot Donderdag 25 Mei opengesteld bij Tb. van 't Lam, lceraar Kennemer Lyceum, Molen straat 20, Haarlem. SCHORSING J. ZEEGERS OPGEHEVEN. Met ingang van Zaterdag 21 Mei is de schorsing van den bekenden lange-afstands- looper J. Zeegers, Amsterdam, opgeheven, zoodat deze inderdaad goede athleet thans weer op wedstrijden kan uitkomen en... m training g^an voor 1928. Sinds het uit spreken van de schorsing was hem dit on mogelijk gemaakt, ja.... da Amsferdam- sche sintelbaan was vcor hem verboden terrein! Een aantal kostbare maanden zijn i verloren gegaan. De buitengewoon ernstige wijze, waarop „Jan" steeds z'n training op vatte, doet ons echter het beste voer de toekomst verwachten. In loopers voor 1500 M. en meer zitten we zeer dun. t Doet ons ook daarom veel genoegen, dat deze kwes tie thans uit de wereld is. HAARL. R. K. COMMISSIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Bovengenoemde commissie vergadert Dinsdagavond 24 Mei om 8 uur in de St. Jo- sephschool aan de Nieuwe Gracht. Tot deze vergadering worden uitgenodigd de afge vaardigden van onderstaande R.K. Sport- vereenigingen: n.l. T.Y.B.B.. Geel-Wit, R.K.V.Z., T.Z.B D. S. S.. Victrix. Alliance, Onze Gezellen, V. V. F.; verder Ursus, Hol land, Excelsior, Hercules en Leonidas, als mede voor het district Haarlem den D. H. V. B. Aller opkomst wordt dringend ver zocht. H. J. v. Tol Jr., secr. HAARLEM H—ALBION. De Haarlem-reserves deden beter als de eerste e'ftallers en behaalden de eers'e zege op eigen grond. 't Begon slecht. Het openingspaar Dal- huijsenVisser, kwam, zag en ging heen. J. Tekelenburg ging voor 1 1. b. W. maar v. Woerkom en N. N. zorgden voor de runs. De eerste stierf den run-out dood, 'oen hij er 14 had en N. N. scoorde 28, alvorens door Swijghuijzen te worden ge bowld. Een fraaie 32 van Blok deed 't totaal stijgen en met 11 van Healy Jr. werd het totaal 103. v, d. Stadt bowide 316; Kluijver 237; Swijghuijsen 129; Amons 315. Albion antwoordde met 55, v. d. Stadt 10, Amons 11 en Ch. v. Rossum 10, kwamen alleen in de dubbele cijfers Langeraar 2—21; Sasburg 311; Blok 2 15; Visser 24. Gewonnen door Bloemendaal met 25 runs. Rood en Wit bat eerst. De wedstrijd moet spoedig worden onder broken voor den regen welk euvel zich spoedig nog eens herhaalt.. Intusschen komen de runs vrij langzaam en vallen de Rood en Wit-wickets met ge regelde tusschenpoozen. Op 58 hebben allen een beurt gehad. v. Aken met 10 en Gobert met 11 kwa men in de dubbele cijfers, v. Dam bowlde 521 en J. Beijk 328. De Bloemendaal inning levert 103 runs op, waarvan G. Strik 20, J. Beijk 18 en J. Cas- see en Eysker elk 15. J. Faber 552, v. Baasbank 334 en Francken 15. Bloemendaal wint dus met 45 runs. HAARLEM 3 A—R. C. H. 2. Hoewel een moreele overwinning voor de Haarlemmers, slaagde R. C. H. er in een draw te farceeren. Haarlem bat eerst en tusschen de regen buien door (er werd 2 maal gestopt) kwa men er 73 runs voor het verlies van vier wickets. A. Heimig 15. L. de Noo 17 en W. Onkenhout 35 not out. Daar er nog slechts 5 kwartier speeltijd restte, sloot captain Teschmacher. Blankensteijn 326, Klein 118, Spoor 025; de Graaf 11. R. C. H. tracht tijd uit te spelen en met den laatsten man in wordt de laatste over uitgebowld. Alleen Scheffer met 13 en Mr. Extra 10 kwamen in de dubbele cijfers. Het totaal werd 36. HAARL. KRACHTSPORT-VEREEN, „HAARLEM". De leden der Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Haarlem" zullen Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) per fiets Wijk aan Zee bezoeken, met het doel, het wor stelen te demonstreeren aan het strand. De beste krachten zullen aan deze demonstra tie hun medewerking verleenen. o.a. J, de Ruiter, Olympische afgevaardigde en le prijswinner Nationale wedstrijd; N. Harting en P. Kruijer, le prijswinners, nationale wedstrijd; Weber, kampioen van Zuid-Hol land e.a De demonstratie wordt gehouden aan het strand, 's morgens om pl.m. 11 uur. Dat de belangstelling groot moge zijn, of dat de propaganda voor de krachtsport waarin het met de lichaamsontwikkeling door 't worstelen wordt gedemonstreerd, vrifehten moge afwerpen, door het oprich ten van een plaatselijke krachleportvereeni- ging, aldaar. bach, Unkel. Erpel, Linz, Leubsdorf, Arien- dorf, Hömingen, Rheinbrohl, Ober Hammer- stein, I.eutesdorf. Fahr. Irilch. Neuwied, En- gers. Bendorf, Vallendar Ehrenbreitstein, Koblenz. Afstand 364.3 K.M. 2. Een bewijs van Nederlanderschap is niet voldoende. U moet voorzien zijn van een pas, echter is geen visum noodig. 3. Voor een fiets behoeft in uw geval geen invoerrecht betaald te worden. Slechts moet een waarborgsom worden gestort. Vr. Is de levensverzekering ,,St. Willi- brordus" failliet? Antw. Neen. Vr. Gaan bij een verkiezing alle stem men over op no. 1? Antw. Bij een stemming behoudt iedere candidaat zijn aantal stemmen. Wanneer een candidaat den kiesdeeler haalt, gaan de overschietende stemmen over naar nummer 1 Vr. Een bediende van mij ligt in het zie kenhuis. Hoe lang moet ik het loon uitbe talen? Hij ontvangt het wekelijks. Antw. Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd. 1 a 2 weken door. Vr. Een gefailleerde, wiens inventaris door den curator is opgeschreven, moest na gezetten tijd het door hem als bedrijf ge bezigde perceel verlaten. Hij nam derhalve verschillende goederen mee naar z'n woon huis. Ook daar moest hii uit en vroeg mij, na zijn meubilair te hebben getransporteerd, of ik eenig ander goed wat ook door den curator volgens zijn zeggen was opgeschre ven, in bewaring wilde nemen legen opslag vergoeding hetgeen ik natuurlijk goed vond. Nu gaf hij mij te kennen, dat. wanneer de curator bedoelde goederen zou opvragen, ik daarbij m'n opslagvergoeding moest heffen. Hoe moet ik hiermede nu aan. want ik vertrouw dit zaakje.niet. en kan ik er wer kelijk staat op maken dat ik opslagvergoe ding krijg? Welken weg moet ik hierin bewandelen? Antw. Stel u met den curator in verbin ding, Vr. 1. Als men gehuwd en nog geen 21 jaar, is men dan meerderjarig? 2. Heeft men dan al recht op erfgeld? Antw. 1. Ja. 2. Wij begrijpen uw vraag niet goed. Als u bedoelt de beschikking over gelden, door erven verkregen, ia Vr. Ik heb een gabardine mantel uitge- wasschen. maar nu is hii geheel met vlek ken, alsof hij op verschillende plaatsen nog nat is. Wat zou ik nu moeten doen, dat ik hem weer dragen kan? Antw. Wasch hem nog eens in zeepsop uit, spoel hem in koud water uit en hang hem te drogen. Vr. Is spaarbankrente vrii van belasting? Hoe is dit met rente der Rijkspostspaar bank? Antw. Voor de inkomstenbelasting moet men zijn geheele inkomen, opgeven, dus ook dat gedeelte van het inkomen, dat bestaat uit rente. Daaronder is dus ook begrepen soaarbankrente. Vr. Zoudt u mij kunnen zeggen, waarmee ik benzinevlekkcn uit een beige ribstof man tel kan halen? Antw.: Benzine vervliegt, zoodat dus de vlekken van zelf veidwiinen. Verdwijnen zij niet, dan zijn het andere vlekken. Meld u ons van welken aard zij zijn, dan kunnen wij u nader inlichten. Vr. Welke is de mooiste weg per fiets van Hillegom naar Apeldoorn en een ande ren weg terug? Hoeveel K.M. is dit? Antw. Hillegom, Nieuw Vennep. Aalsmeer, Kudelstaart. ICwakel. Uithoorn. Vinkeveen, Baambriigge, Loenersloot, Vreeland, Korten- hoef, 's-Graveland. Hilversum. Hooge Vuur- sche Soestdijk. Soest. Amersfoort, Hoeve laken. Voorthuizen. Oud Millegen, Nieuw Milligen, Apeldoorn. Afstand 112.2 K.M. Apeldoorn, Elspeet, Staverden, Putten, Nijkerk, Eembrug, Baarn, Hooge Vuursche, Hilversum. Soest, Soestdijk. Eemnes binnen, Eemnes buiten, Laren. Naarden. Hakkelaars- brug, Muiden, Diemerbrug. Amsterdam, Slo- ten Hoofddorp, Hillegom. Afstand 120 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Benne- broek naar Soestdijk? Hoeveel K.M. is dit? Antw. Bennebroek, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart. Kwakel, Uithoorn. Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vreeland, Kor- tenhoef. s Graveland. Hilversum, Hooge Vuursche, Soestdijk. Afstand 61 K.M, Vr Welke is de kortste weg van Haarlem naar Coblenz a. Rijn (Duitsch'and) en hoe veel K.M. is dit? 2. I9 een bewijs van Nederlanderschap, ota een fietstocht in Duitschland te maken, voldoende? 3. Hoeveel moet men voor de fiets aan invoerrechten betalen? Antw. 1. Haarlem. Heemstede Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart. de Kwakel Uit hoorn. Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel. Breukelen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg Drieber gen, Doorn. Leersum Amerongen bist Khe- nen, de Grebbe, Wageningen Lexkensveer, Zetten. Andelst, Loenen. Sink Ewijk Lent, Nijmegen, Malden Mook Plasmolen, Otter- sum, Grünewald, Kessel. Goch. Weézel, Wis sen, Kevelaer, Geldern. Nieukerk, Allde- kerk. Haag, Vinnbrück, Huls. Krcfeld Os- terath, Haltestelle Meer. Büdenck, Neuss, Grimlighausen, Dormagen, Worringen t'ruh- Hngen, Merheim, Nippes. Keulen Dcu'z< Kalk. Vingst, Ostheim Eil Urbach Wahn Spich. Troisdorf, Siegbrug, SicgbrugMuhl- dorf, Hangelar, Bcuel. Limpericn, Ktiding- hoven. Ober Kassei. NiedefDollendorf. K5-» nigswinter. Rhöndorf, Honnef, Rheiribrciv* ""AMSTERDAM, 23 Mei. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 4.50—5, Blauwen f 4.65—5.30, Roodstar f 4.25—4.50, Blauwe poters 1 2— 2.10, Bonte poters f 2—2.10, Bravo poters f 2,-2.10; IJpolder Bravo's f 4.50—5.50 per Hl. Langedijker muizen f 3035 per 100 Kg.; Anna Paulowna Zand f 5.506.50, Roodstar f4.254.50, Hillegommer Zand- aardappelenf 5.506.50 Flakkeesche:Eigen- heimers f 3.604,Roodstar f 4.254.50, Bravo's f 45, Spijuische Bravo's f 45, Friesche Borgers f 3.754 per Hl. Winter Malta f 13—14, Zomer Malta f 18.50—20 p. 100 kilo. AMSTERDAM, 23 Mei. (Noteering v/h. Veilinggeb. De Jong Koene) Aardbeien extra f 1.441.86 per Kg. Aardbeien f 0.28 0.32 per doosje. Asperges dik wit f 0.54 0.66 dun wit f22—28 dik blauw f 38—42 per 100 bos. Bloemkool extra f 38—f 54, ide. I f2532, kasspercieboonen fl.902.10 peulen f 0.80—1.00, spinazie f 6—8, poste lein f 6—10, tomaten f 1.00—1.24 alles per 100 Kg.; Peen f 16—22, rabarber f8—12, prei f 4—8, selderie f 10—14, pieterselie f 10 16, raapstelen f 13, per 100 bos. Sla extra f 2.803.50, idem I f 1.502.00, An dijvie f 5—6.40 per 100 krop. Nieuwe aard- ippelen f 3842, Drielingen f 4044 per 100 Kg. Komkommers geel f 3842, idem wit f 1822, idem groen f 1822 per 100 Bloemen. Rozen Hadley f 1016, Golden Ophelia f 5—7, Ophelia f 5—8, Sunburst f 46, Verschure f 57, Keizerin f 48, i Columbia f 69, Cordez f 57, Pernet f 5 7, Marcel Roqer f 68 per 100 stuks. Pioenen f 36, Violieren f 610 per 100 tak. Am. Anjers f711, Hollandsche Ane monen f 0.50.0.80 per 100 stuks. Japan- sche lelies f 1114, Lathyrus in div. kleu ren f 0.140.25 per bosje, Snijgroen f 4— 10 per 100 ranken. Planten. Azalea's groot f 1.603.70, klein f 0.401,00, Hortensia's f 1.001.80, klei f 0.300.60, onalen Crampeis f 0.23—0.26' Jean me Clare f 0.230.25, Rubin f 0.24 0.26, Pultatums rood f 0.240.26 rose f 0.24 0.27, Koningin f 0.230.24, Cineraria's f 0.30—0.38, Canselaria's f 0.30—0.35, Be gonia's f 0.400.50, Spirea's f 0.300.45, Coleus f 0.290.40, Tradescantia's f 0.24 0.28, Primula's f 0.250.35 Plumosa's f 0.070.12, alles per stuk. Violen f 0.15 0.25 Madeliefjes f 0.100.20 Afrikaantjes f 1.001.25 per bakje. AMSTERDAM, 23 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 610 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 105—120 ct., 2e kw. 92—104 ct., 3e kw. 80 8090 ct. per Kg. slachtgewicht. 140 melk en kalfkoeien f 300400 per stuk; 166 vette kalveren 2e kw. 8090 ct., 3e kw. 7080 ct. per Kg. levend gewicht, 123 nuchtere kalveren fll17, 115 schapen f3044, 347 lammeren f 1520 per stuk. 850 var kens Hollandsche Overz. Geldersche le kw. vleeschvarkens 7779 ct., Holl. 2e kw» 7476 vette varkens 7476 ct. per Kg. slachtgewicht 42 paarden f 200260 per st» APELDOORN, 23 Mei. Eieren. Aange voerd 120.000 stuks. Prijs f 5.256.75, mid- delprijs f 5.75. Handel gewoon. AXEL, 21 Mei. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 14.50—15, rogge fll12, gerst; f 1212.75, havert fll—11.75 erwten: f 18.50—22. ALKMAAR, 23 Mei. Varkens. Aanvoer 520 varkens, vette f 0.6569 zouters f 0.66 0.69 per Kg. OUDESCHILD, (Tex.) 23 Mei. Lamme ren Aanvoer 7316 stuks. Prijs f 1213. UTRECHT, 23 Mei. Paarden. Aange- vo;rd 900 paarden en veulens. Weeldepaar- oen f 400560 werkpaarden f 260350, oude paarden f 100200, 2-jarige veulens f 200—300, hitten f 100—200. ROTTERDAM, 23 Mei. Fijne zaden. Blauw Maanzaad f 3941, karwijzaad f 38— 39, lijnzaad voer- f 1718, zaai f kana riezaad f 1213, koolzaad f mosterd zaad geel f bruin f 46, boekweit Man- choer, gezakt en spoorvrij f 13.75, stoomend en gestort f 13.75. Binnenlandsche granen. Tarwe met klein aanbod, zeer langzaam tot onveranderde prijzen verkocht van f 15.4016, voerquali- teit f 14.7515, gerste chevalier van f 13.75 14.25. Haver kalm, onveranderd van f 11.50—12. Buitenlandsche granen prijshoudend. Rogge Western II v/d. Gulf disp. f 13.93, stmd. f 31.45, Zuid Russ. disp. f 13.95— 13.60, La Plata disp. f 13.80. Gerst 48 pd. malting disp. f 2.60, spoedig verw. f 253, stmd. f 247, Canada III stmd. f 254, 60/61 kg. Donau stmd. f 254, 68 kg. La Plata spoe dig verw., f 268, Califomië aangek, f 252. Haver 58 kg. Schotsche disp. f 12.50, 52 kg, Pommersche disp. f 12.75, 46/47 kg. La Plata aangek, fll. Mais, gele La Plata oude oogst disp. f 173, id. aangek, f 171172, id. stmd. f 170, nieuwe oogst disp. f 179, id. aangek» f 175, id stmd. f 174170. Galfox disp. f 173, stmd. f 169. Aardappelen. Brielsche Eigenheim. f 3.25— 3.75, Zeeuwsche idem f 3.604.25, Westl. poters f 1.752.40, Zeeuwsche bonten f 4.505.25, idem blauwe f 4.505.25, bravo's f 4.25—4.75, Redstar f 3.904.40 Malta spring 17%19 ct. per kg. Vlas. Aangevoerd 300 kg. Holl. geel f 1. 1600 kg. blauw f 1.10,10.000 kg. Groningsch f 1.051.20, 4000 wit Zeeuwsche f 11.25^ kg. dauwroot. Vee. Ter markt waren aangevoerd 489 vettfc runderen, 271 vette graskalveren, 225 scha pen of lammeren, 1220 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.12%—' 1.22%, 2e qual. f 1.02%—0.95, 3e qual. f 0.850.75, ossen le qual. f 0.950.97 2e qual. f 0.850.75. 3e qual. f 0,650.55, kalveren le qual. f 1.601.75, 2e qual. f 1.40 '—1.20, 3e qual. f 1.05—0.85, schapen le qual. f 0.75—0.80, 2e qual. f 0.65—0.55, 3e qual. f 0.45, lammeren f 0.8090, Zuig- lammeren f 1423, varkens le qual. f 0.61 —0.64, 2e qual. f 0.59—0.57, 3e qual. f 0.55 0.53, export f 0.590..63. Vet vee en vette kalveren in le soorten, bij geringen aanvoer, redelijk verhandeld2e en 3e soorten bij redelijken aanvoer matig verhandeld. Schapen en lammeren met rede lijken handel. Varkens vlug verhandeld. MiWfÏÏtJ Verkrijgbaar bij de meeste Rijwiel-handelaren. BUITENBAND ƒ2.50 BINNENBAND 1.50 12 mnd. garantie. Montagekosten extra.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3