Gemengd Nieuws m i Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk AND De Duitsche Rijnvaart. De uitsluiting bij de A. E. G. opgeheven Spionnage voor Rusland. De Duitsche vestingwerken. De Economische Wereld- conferentie. Ernstig auto-ongeval. De Yougoslavische-ltaliaansche toenadering. Een succes-nacht voor inbrekers AMSTERDAMSCH NIEUWS. Op heeterdaad betrapt. Cen vliegdemonstratie, die niet fortuinlijk afliep. De noodlottige zandstorting te Kapel in 't Zand. De lafhartige moord te Stein. fraude bij de raadsverkiezingen te Aardenburg? ton zijn. Een nacht met incidenten Eindelijk teruggevonden. Het vertrek der Koninklijke familie uit de Hoofdstad. Geysendorffer ontvangt de Harmon-trofee. DE STOUTMOEDIGE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. UIT ONZE OOST. De „Flores" naar Sjanghai RECHTZAKEN. De malversaties te Bergen-op-Zoom. De Culemborgsche moordzaak. KERK EN SCHOOL. De Missieweek te Nijmegen. FINANCIËN. De Congregaties der Goddelijke Voorzienigheid te Posen. LUCHTVERKEER. Carr en Gilman zijn gedaald wegens benzinegebrek. feit nu officieel door de mogendheden moe' JTet personeel bij de Rijnscheepvaart, worden geconsateerd. In Duitschland wil at sinds eenigen tijd zonder collectieve rbeidsovereenkomst werkt, heeft onlangs lonsverhooging gevraagd. welke echter oor de reederijen en particuliere schip- ers werd geweigerd. In een groote te Duisburg gehouden ver- adering heeft de voorzitter van den Duit- chen Verkeersbond, Birk, de houding der ierkgevers aan een scherpe kritiek on- erworpen en met staking gedreigd, als aan e eischen van het personeel geen gehoor /erd gegeven. Twee vertegenwoordigers van den Ne- erlandschen Transportarbeidersbond wa- en ter vergadering aanwezig. Zij deelden rede, dat de Nederlandsche Rijnschippers nechts, enz. eveneens nieuwe loontarie- en hebben geëischt en verklaarde, dat als e Duitsche Verkeersbond staking zou Toclameeren, de Nederlandsche schippers rechts zich met hun kameraden solidair ouden verklaren. Nadat gisteren de A. E. G. in eenige iarer Berlijnsche fabrieken het personeel lo'-aal 2500 man) had uitgesloten, hebben ie arbeiders gisterenmiddag met algemeene temmen besloten op de voorwaarden van ie directie (verhooging van het uurloon net 5 i 7 pf.) in te gaan. Deze heeft daarop e uitsluiting opgeheven. Heden wordt de rbeid volledig hervat. Naar uit Kowno aan het „Berl, Tag." vordt gemeld, is de vroegere chef van den .itauschen generalen staf. generaal Kles- inski, die in 1922 is gepensionneerd, in zijn voning in hechtenis genomen op het «ogenblik, dat hij een belangrijk militair locument aan een vertegenwoordiger van «et Russische gezantschap overhandigde. Men verdacht den generaal reeds sedert ieruimen tijd van spionnage ten dienste van Rusland. Generaal Klesjir.ski was een der intiemste vrienden van den Litauschen staatspresident Smetona, Naar aanleiding van de bewering in Duitschland. dat de militaire deskundigen een enkel recht hebben om de emplace menten der Oostelijke versterkingen te be- ceken ten einde den stand van het sloo- .ingswek na te gaan, wordt vernomen, dat et Britsche standpunt is, dat Duitschland vijs zou doen zich te goeder trouw te too- en en de experts te verzoeken de des betreffende emplacementen te komen be oeken. Tot dusver is geen enkel gemeenschappe- :jk vertoog tot Duitschland gericht, doch lgemeen is men van oordeel dat iets der gelijks diende te geschieden. Nu de versterkingen aan de Oostgrens eheel geslecht zijn, nog een maand onge- eer vóór den afloop van den termijn, wordt iruk gepraat over de wijze, waarop dat men er niets van weten, dat de geallieerde militaire attaché's te Berlijn gezamenlijk ter plaatse het verrichte werk gaan controlee ren, daar hierin door velen een herleving van de militaire controle zou werden ge zien. De Parijsche correspondent van de „Voss. Z." meldt, dat de moeilijkheid wel licht zal worden opgelost door een com promis, door Duitschland voorgesteld: de militaire attaché's zullen afzonderlijk de slechting gaan vaststellen. Behalve de quaestie van de slechting van de onderkomens aan de Oostgrens rest voor Duitschland nog voldoening aan een andere ontwapeningsverplichting, n.l. aanneming van een wet op den aanmaak en den uitvoer van krijgsmateriaal. Het betreffende ontwerp is door de rijksregee- ring reeds aangenomen en den Rijksraad toegezonden. Bij de hervatting van de zit ting door den Rijksdag op 14 Juni kan de wet eventueel in alle drie de lezingen op een dag worden afgedaan. GENEVE, 23 Mei. (V.D.) In de zitting van hedenmiddag van de co-ordinatie-com- missie is de kwestie van de formuleering van de ter conferentie genomen besluiten definitief tot oplossing gebracht. Hierbij werd een formule gevonden, waarin den Volkenbondsraad wordt geadviseerd de door de conferentie uitgestippelde richt lijnen ter bestrijding van de economische crisis bij voortduring verder te blijven vol gen en de daarvoor noodzakelijke maatre gelen te treffen. Daarbij wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de voorbereidende economische conferentie gebleken is een uiterst geschikt forum te zijn voor de be handeling van internationale economische problemen. Deze formule heeft in de co- ordinatie-commissie ook de goedkeuring van de arbeidersgedelegeerden verkregen. HAMBURG, 23 Mei. (V.D.) Bij Mcmel- dorf is een particuliere auto uit Hamburg in botsing gekomen met een vrachtauto. Van de drie inzittenden is een gedood, twee anderen werden zwaar gewond. BELGRADO, 28 Mei. (V.D.) De Yougo- slavische pers citeert heden een bericht van de te Triëst verschijnende „Piccolo", vol gens hetwelk de Zaterdag tusschen Yougo- slavischen Minister van Buitenlandsche Zaken en den Italiaanschen Gezant te Bel grado gevoerde onderhandelingen voort gezet worden. Deze week zal ook de Yougoslavische gezant te Rome door Musso lini ontvangen worden. De Yougoslavische Minister van Buitenlandsche Zaken heeft na de besprekingen van Zaterdag den Koning op zijn landgoed rapport uitgebracht. lieert gebracht en wel naar een oud vriend! van hem, die door de recherche is verhoord. Deze verklaarde, dat hij geheel te goeder trouw was. De vader had hem gevraagd of het kind een tijdje bij hem mócht, ver blijven. Wijl hij hier niets vreemds in zag, heeft hij dadelijk toestemming gegeven. Op vier plaatsen tegelijk sloegen ze hun slag. De Zondagnacht schijnt voor inbrekers, die er hun zinnen op gezet hadden, om de havenstad Rotterdam eens tot hun operatie- terrein te kiezen, een succesnacht te zijn geweest. Althans de annalen van die nachte lijke uren, zullen vier brutale inbraken ver melden. Zoo werd er in den vroegen Maandag morgen ontdekt, dat er ingebroken was in het Pfaff Naaimachinehuis aan de Hoog straat, In het kantoor, achter den winkel was een groote brandkast half gekanftld. De kast was aan verschillende zijden, in totaal op zes plaatsen, aangeboord. Blijk baar zijn de dieven gestoord, want alles wijst op een overhaaste vlucht, zplks met achterlating van een compleet stel inbre kerswerktuigen. Een actetasch en een par tijtje naaimachinenaalden worden slechts vermist. Vermoedelijk zijn de dieven via een der huizen in de Nauwe Kerkstraat op het plattedak gekomen. Vervolgens zijn zij door het zolderraam van Pfaff's Naai machinehuis geklommen en hebben daarna op den zolder een deur ingetrapt. De eigenaar van het naast Pfaff gelegen kleedingmagazijn, de heer H. v. d. Stam, deed eveneens aangifte van inbraak: uit zijn toonbanklade was een bedrag van 24 ontvreemd en uit het magaziin een groote partij heerencostuums, motorjekkers, jassen, enz. Deze partij is zoo groot geweest, dat de dieven ongetwijfeld een handlanger noodig gehad hebben, om het gestolene te vervoeren. Daar beide huizen niet met elkaar in verbinding staan en het zolder raam van v. d. Stam's Kleedingmagazijn Maandagmorgen nog aan de binnenzijde gesloten was, wordt vermoed, dat deze twee inbraken niet door dezelfde daders zijn gepleegd. Voorts is ingebroken in het kantoor van de Coöp. Inkoopvereeniging „Ons Belang" aan den Mathenesserweg. De dieven heb ben daar gebruik gemaakt van de omstan digheid, dat de boven het kantoor gelegen verdieping nog niet geheel afgebouwd is, zoodat zij gemakkelijk konden binnen komen, vervolgens heeft men op de boven verdieping een gat in den vloer geboord, doch daar men toen op een cementlaag stuitte, heeft men daar een warandadeur geopend, om op het plattedak van het kantoor te komen. Vandaar heeft men zich in het kantoor laten afzakken. Alle papie ren werden over den grond verspreid, doch de dieven hebben niets van hun gading kunnen vinden. Ten slotte heeft men zich met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot een der winkels van de Londen-Rotterdam Fishery aan den Hofdijk. Uit een geldkistje i« een bedrag van 500 verdwenen. Een inbreker gewond. De politie van Overschie ontdekte gister- iddag op den Rotterdamsche Rijweg al- iar eenige inbrekers en daar vermoed erd, dat de mannen niet veel goeds in den n hadden, werd besloten een wakend oog ■i het zeil te houden. Spoedig bleek, dat en goed gezien had. De mannen begaven ch naar eenige langs den weg gelegen nnisbanen en forceerden de deur van het ubgebouwtje. De politie omsingelde nu het gebouw en V achtte geduldig de komst der inbrekers af. oen dezen zich ten slotte ontdekt zagen, r imen zij de vlucht en wierpen het gesto- ne, bestaande uit eenige shawls, kleeding- ukken en chocolade' weg. De politie som- 'i eerde den vluchtenden om halt te houden, i n toen hieraan niet voldaan werd, loste i en eenige schoten. Eén der inbrekers, W. A. F, v. M., werd in het linkerbeen ge- ond, waarop de andere, A. S„ zich over- if. Beide mannen werden naar het politie- ireau overgebracht. Zij zullen ter beschik king van de justitie gesteld worden. i Een vliegdemonstratie, welke te Vaals -!aats had, verliep niet bijster fortuinlijk. ij het landen na de openingsvlucht kwam ii en der vies machines met een boom in r-anraking en sloeg over den kop. Het toe- -tl was geheel vernield. De piloot bekwam ;.een letsel. Een tweede machine werd bij de landing zoqdanig aan den staart beschadigd, dat ook dit toestel niet meer gebruikt kan worden. Persoonlijke ongelukken kwamen (niet voor. Begrafenis der drie jeugdige slachtoffers. i Te Kapel in 't Zand heeft gisteren de be- j grafenis plaats gehad van de drie kinderen, i die bij de zandstorting aldaar op zulk een I 'droevige wijze om het leven kwamen. Schoolkameraadjes vergezelden de kin deren naar hun laatste rustplaats, terwijl meisjes bij de baar liepen en bloemen droe- i gen. Honderden belangstellenden sloegen de droeve plechtigheid gade. Men zal zich herinneren dat op 2 Mei j.l. in een boschje te Stein vermoord werd ge vonden het 16-jarige meisje, dat in dienst betrekking was bij zekeren J. V. aldaar, die met het meisje nog den avond voor den moord naar haar familie in een naburige plaats was geweest. J. V. werd den volgen den dag, verdacht van moord, in hechtenis genomen. Gisteren is hij uit de voorloopige hech tenis, wegens gebrek aan bewijs, vrijge laten. Reeds hebben wij gisteren in een gedeelte der oplage kunnen medede&len, dat de offi cier van Jusstitie uit Middelburg te Aar denburg alle bescheiden betreffende de ge meenteraadsverkiezingen in beslag heeft ge noden op vermoeden, dat fraude gepleegd Naar aanleiding hicryar> "-orat. nog_het. jKllgende itemeldt Bij het stembureau I, waarvan de burge meester voorzitter was, waren slechts zes stemmen van onwaarde en vier in blanco. Bij het stembureau II, waarvan een der wet houders voorzitter was, waren zeventig stemmen van onwaarde, n.l. 14 blanco, 54 met meer dan één hokje ingevuld en twee op andere wijze ongeldig gemaakt. Het hoofdstembureau had vastgesteld, dat er een stem minder blanco was inge vuld. Er zijn in verband met het vaststellen van den uitslag aan het stembureau II nu eenige klachten ingekomen. Niet altijd gaan de nachten ongestoord voorbij. Dat ondervond Zondagnacht de Haagsche brandweer, die niet minder dan driemaal in dien éénen nacht moest uitruk ken en nog wel voor tamelijke ernstige bran den. Het begon 's avonds al. Het eerste alarm weerklonk tegen acht uur voor een binnenbrand in de Harstenhoek- straat in een werkplaats van de Maatschap pij tot exploitatie van Zeebad Scheveningen, waar een flinke voorraad gestoffeerde meu belen en enkele bedden en matrassen vlam hadden gevat, waarschijnlijk doordat tijdens de werkzaamheden in den namiddag door een der geëmployeerden is gerookt en een vonk in de kapok was terechtgekomen. Met één straal op de waterleiding was de brandweer dezen brand meester. Een half uur na middernacht moest de motorspuit van de Archimedesstraat uitrijden, thans naar een kapperszaak op het Paul Kruger- plein. Hier had een bediende 's avonds laai in de étalage met een brandende lucifer on voorzichtig omgegaan. Enkele brandbare voorwerpen, als kammen en andere cellu loid artikelen, waren ontvlamd en weldra laaide het vuur fel op. Juist toen de brandweer ter plaatse verscheen sprong de winkelruit en sloeg het vuur naar buiten uit. Er kon echter spoedig water worden ge geven en de brandweer slaagde er in den brand te beperken. De schade is echter aan zienlijk. Ten slotte moest nog worden uitgerukt naar de Korte Houtstraat, waar op een tweede verdieping brand was ontstaan. De voorkomer stond vol gas, ten gevolge van een lek in de leiding, toen een der bewoners met een brandende kaars binnentrad. De houten zoldering vatte vlam en langs het behang baanden de vlammen zich verder een weg. Met één straal op de motorspuit wist c'e brandweer erger te voorkomen. De schade is hier echter vrij groot. Dezer dagen viel te Berlijn een rechter lijke beslissing inzake een echtscheidings procedure betreffende het echtpaar Glücks- mann met de bepaling, dat het eenigst kind aan de vrouw werd toegewezen. Glücksmann zelf echter was met die bepa ling geenszins ingenomen en hij wist zich van het kind meester te maken, dat dan ook na eenige dagen spoorloos verdwenen was, Onderzoekingen bleven zonder resultaat. Daarom besloot de politie ok het buiten land te waarschuwen met het gevolg, dat het kind in Utrecht gevonden ia. Een In woner van Utrecht n.l., had in de courant gelezen, dat een Duitsch meisje door haar vader was ontvoerd. Het was hem eenige dag enopgevallen dat een zijner kinderen met een Duitsch meisje speelde. Hij bracht dit in verband met het bericht, dat hij gele zen had en waarschuwde de recherche. Deze stelde dadelijk een onderzoek in. Het bleek, dat men hier inderdaad met het vermiste kind te doen had. Het fs ook gebleken, dat dr.-Glückmann het saeisie naar Uïrwcht u. Reeds deelden wij gisteren met enkele woorden het vertrek der Koninklijke familie uit de hoofdstad mede. Op het tijdstip van vertrek was 't gister morgen weer druk op den Dam. Luid toegejuicht vertrok de Koninklijke familie naar het Centraal Station. Op het station deden de burgemeester, de heer W. de Vlugt, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jbr. dr. mr. A. Röell, de garnizoenscommandant en verder nog enkele andere autoriteiten Koningin en Prinses uitgeleide; namens de directie der Nederl. Spoorwegen was aanwezig fr. J. A. Kalff. Tot op de perrons waren de menschen samengekomen om de koninklijke gasten uitgeleide te doen en om bij het vertrek van den trein Koningin en Prinses met een laatste gejuich vaarwel te zeggen. Om 9.48 vertrok de trein, waarin het koninklijk rijtuig medëreed, in de richting Hilversum. De Koningin en de Prinses zijn per trein naar Amersfoort vertrokken, van waar de reis per auto naar het Loo zou worden voortgezet. Prins Hendrik is later per auto de stad weer ingereden. Hij heeft o. a. een bezoek gebracht aan den kunsthandel Bernard Houthakker, aan het Rokin, waar Z. K. H. heeft bezichtigd een daar aanwezig schilderij van een zijner voorouders, den hertog van Mecklenburg. Het stdt ia 1507 geschilderd door Jacopa Barhar„ De Prins toonde z.ch zeer voldaan over dit historische werk. Bij het verlaten der hoofdstad heeft de koningin den burgemeester verzocht, der burgerij hartelijk dank te zeggen voor de zoo vele en oprechte bewijzen v,an liefde en aanhankelijkheid, wederom gedurende dit bezoek aan de hoofdstad van alle zijden aan de koninklijke familie ten deel gevallen; in het bijzonder verklaarde de Koningin zich getroffen te gevoelen voor de wijze, waarop Prinses Juliana bij dit haar bezoek w,as ver welkomd. Prinses Juliana sloot zich bij deze dank- betu.ging aan en betoonde zich eveneens zeer erkentelijk voor de groote hartelijk heid, waarmede zij begroet was. der regëering over te brengen mei 3e schit terende vlucht van Lindbergh. De Fransche regeering heeft de Ameri- kaansche vlag doen hijschen op het Palais du Louvre, waarin zich het bureau van den premier en het ministerie van financiën bevinden, alsmede op het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken. Bij de ambassade werden ontelbare ge- lukwenschtelegrammen ontvangen. De Fransche bladen wijdden kolommen aan de prestatie van Lindbergh. Opgetogen zijn de verhalen over het historische mo ment van de landing. Tienduizenden het eene Fransche blad spreekt van 50.000, een ander van 100.000, een derde van 150.000 menschen hebben Zaterdagavond den koenen vlie ger Lindbergh toegejuicht toen hij te onge veer half elf Franschen (Greenwich) tijd op het vliegkamp van Le Bourget neerstreek na drie en dertig en een half uur te voren te New York te zijn opgestegen. Van acht uur 's avonds af stroomde een reusachtige menigte naar het vliegkamp. De politie stond machteloos tegenover de onafgebroken file van voertuigen, Toen het vliegtuig verscheen stormde de menigte er op af, den vlieger een ovatie brengend, die zijn vlieghelm afdeed om een strooien hoed op te zetten! De menigte trok hem uit zijn toestel, droeg hem in triumf rond. Beschermd door militairen be reikte hij eindelijk het directiegebouw van de vlieghaven. In het gedrang werden vrouwen omvergeworpen, kinderen onder den voet geloopen. Het was een paniek van geestdrift schrijft een Fransch blad. Daar, in het directiegebouw wachtte hem de Amerikaansche ambassadeur, Myron Herrick, dien hij omhelsde. Hij werd op een stoel gezet, men wenschte hem geluk, om ringde hem met zorgen. Buiten klonk het oorverdoovend gejuich en geroep der menigte. Eindelijk verscheen de Amerikaansche ambassadeur op het balkon om namens den uitgeputten vlieger dank te brengen. Maar het geweldige geschreeuw belet hem een woord te uiten. Hij moet zich er mee ver genoegen met den leeren vliegershelm te zwaaien. Men roept „leve Amerika!", „leve Frankrijk!", het Amerikaansche volkslied en de Marseillaise" worden aangeheven. Intusscben heeft de menigte zich op het vliegtuig geworpen om er stukken van machtig te worden als aandenken: het lin nen van de vleugels wordt aan stukken gescheurd. De politie voorkomt dat het toe stel geheel wordt gesloopt. Het werd in een hangar in veiligheid ge bracht. Men vond er zoo vertelt een Fransch blad, nog twee bananen en een chocolade reep in, benevens het linnen bootje dat den vlieger moest redden als hij in zee had moe ten dalen. Voorts vond men er nog een heel primitief kompas in en een kaart van CherbourgParijs van een verrassende eenvoudigheid, die de be- en verwondering wekte van de aanwezige sportmenschen. Lindbergh heeft, naar de „Figaro" meldt, verklaard, dat hij een brief van president Coolidge voor president Doumergue bij zich had. De geschiedenis van zijn vlucht, aldus het „Hbld.", vertelt Lindbergh op dezelfde eenvoudige wijze zooals hij mededeelingen deed vóór zijn vlucht, betreffende de voor bereiding. Boven het land ging na zijn ver trek alles goed tot Nieuw-Schotland; daar na had hij met regen en sneeuw te kampen. Hij daalde heel laag boven zee en steeg vervolgens weer tot eenige duizenden voet hoogte om beter weer op te zoeken, maar vond dit niet, totdat hij uit de wolken kwam. De nacht was kort- Hij zag geen schepen overdag en slechts één of twee des nachts. Zijn motor liet hem geen oogenblik in den steek en ook met alle andere apparaten was hij gelukkig. Toen hij op Le Bourget aankwam had hij nog benzine genoeg en dit feit scheen hem blijk baar meer te interesseeren dan het slagen van zijn verbazingwekkende daad. Hij hechtte geen bijzondere wetenschappelijke waarde aan de vlucht ofschoon hij tech nisch voortdurend op zijn qui vive moest zijn. Van hetgeen hij aan boord genomen had,heeft hij niet eens veel genuttigd; hij dronk niets dan water en zijn eerste emotie na de aankomst was een droog verhemelte. Slaap interesseerde hem weinig en hij was onmiddellijk gereed om vragen te beant woorden. Fransche deskundigen, die zich bogen over zijn kaarten op kleine schaal en bijna primitieve uitrusting instrumenten waren, verwonderd over zijn geluk en moed. Zij beschouwden hem als te zijn begiftigd met het instinct van een postduif. Later is evenwe bebleken, dat hij zijn vlucht vooruit zoo buitengewoon had bestudeerd, dat hij alles in zijn hoofd had, zefs punten op den weg van Cherbourg naar Parijs. Kort nadat hij Zondagmiddag was opge staan, vertrok, zoo meldt de „Daily Tele graph", Lindbergh voor een bezoek aan de moeder van kapitein Nungesser, voor wier woning zich een groote menigte had ver zameld, om den luchtheld ook maar even te zien. Het was een dramatisch moment, deze ontmoeting tusschen den geslaagden luchtman en de moeder van dien ander, die, naar allen schijn, in zijn heldhaftige onderneming faalde. Ik wilde, madame, zeide Lindbergh, dat mijn eerste bezoek te Parijs zou zijn aan de moeder van mijn dapperen collega Nungesser, wiens voortvarendheid en moec! Briands, persoonlijke gelukwenschen en die ik tijdens zijn verblijf in Amerika heb lee- i~ de Vuurtorenwachter hen op, nadat zij acht uur hadden rondgedreven. De vuurtoren wachter deed wat hij kon; hij heesch nood seinen, welke ik opmerkte. Ik zette een boot uit, die de vlieger® a^n boord nam". De vliegers verklaarden nog. dat zij ge dwongen waren te dalen, omdat hun ben zinevoorraad Zondagnacht om kwart voor tweeën plaatselijken tijd uitgeput was. Zij hadden van hun hachelijk avontuur geen schadelijke gevolgen ondervonden. Z. K. H. Prins Hendrik reikte ze aan den piloot uit. Gisteren had in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden de uit reiking plaats van de Harmontrofée in Ho tel de l'Europe, aan den K.LJM.-piloot den heer G, J. Geysendorffer. Zooals men ver moedelijk weet, heeft een rijk Amerikaan, de heer Clifford Harmon, geïnspireerd door den meed der Amerikaansche vliegers van het Lafayette-esquadrille, een trofee beschikbaar gesteld, welke in verschil lende landen aan piloten door de Ligue Internationale des Aviateurs wordt gege ven, wanneer de prestaties van den vlieg tuigbestuurder daartoe aanleiding géven, Zco is de keus voor ons land op den oudsten bestuurder der K. L. M., den heer Geysendorffer gevallen. Behalve Prins Hendrik, waren daar aan wezig de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, oud-vice-admiraal G. T. Tydeman, tal van autoriteiten van de militaire en de civiele luchtvaart, alsmede vele vlie gers. Z. K. H. Prins Hendrik heeft onder luid applaus de onderscheiding aan Geysendorf fer uitgereikt. Een stroom van gelukwenschen voor Lindbergh. In één slag millionair. De koene vlieger verhaalt van zijn tocht. Een volgende vlucht naar Australië oi de Philippijnen. Stroomen van enthousiaste gelukwen schen, bewierookingen, huldebetuigingen van alle deelen der wereld, van de meest vooraanstaande persoonlijkheden, dat alles heeft Lindbergh in de eerste dagen na zijn behouden aankomst in Franrijk in ont vangst moeten nemen. En hij heeft 't ge daan, zooals menig ander het zou doen, „omdat 't zoo hoort". Een enthousiast telegram van President Coolidge van den volgenden inhoud werd aan Lindbergh gericht: „Het Amerikaansche volk verheugt zich met mij over het schitterend beëindigen van uw heldhaftige vlucht. De eerste nonstop- vlucht van een vlieger over den Atlanti- schen Oceaan zet de kroon op het werk van de Amerikaansche luchtvaart en wan neer ge de groeten van het Amerikaansche aan het Fransche volk brengt geef dan ook tevens de verzekering van onze bewonde ring voor de onverschrokken Franschen Nungesser en Coli, die het eerst uw hel dendaad trachtten te vólbrengen en deel het Fransche volk eveneens mede hoe wij nog steeds begaan zijn met hun lot." Was men, zooals we reeds verhaald heb ben, in Frankrijk als waanzinnig van geest drift, in New York deed men er niet voor onder. De theaterbezoekers op Broadway dans ten, zongen en juichten van vreugde temid den van oorverdoovend loeien van fluiten, toen het nieuws van Lindbergh's aankomst New-York bereikte. Kranten en papieren, geworpen uit de wolkenkrabbers verduis terden de lucht. De vlaggen werden onmid dellijk uitgehangen en duizenden verzamel den zich voor de departementen om het laatste nieuws te vernemen. Uit vele andere steden kwamen eveneens berichten van ongebreideld enthousiasme. De kerkklok ken luidden, sirenen loeiden. Er hadden uitbarstingen van vreugde plaats als nooit te voren gezien, behalve op den dag van den wapenstilstand. Amerika is gek met Lindbergh. Meer dan 1500 draadlooze telegrammen met geluk wenschen werden door de radio-maat schappijen verzonden. In elk dorpje, in elke stad klonk telkens applaus voor de onver schrokkenheid van dezen „Columbus van het luchtruim". Mén verwacht, dat de groote daad hem minstens een millioen dollars zal opbrengen van theaters, enz. Thans reeds hebben filmmaatschappijen hem aanbiedingen gedaan tot een bedrag van een millioen dollar. Schouwburgen wil len bijna alles geven om hem op het too- neel tè krijgen. Een theater-directeur in New York is geneigd hem 250.000 dollars te betalen, indien hij eiken avond een korte redevoering houdt gedurende een week De Fransche regeering is in huldebetoon niet achtergebleven. Briand, die niet te Parijs was, heeft den adjunct-chef van zijn kabinet opgedragen aan den ambassadeur van de V. S. zijn, ren Kennen. Zooals allen anderen Ameri kanen, doet het mij innig leed, dat de nasporingen naar hem tot dusver geen resultaat hebben gehad, maar nog koester ik de hoop, dat hij en zijn dappere kame raad Colli, gevonden zullen worden." Mevrouw Nungesser, moedig vechtend tegen haar tranen, verklaarde, dat ook zij nog hoop had, dat haar zoon alsnog zou worden gevonden. „Als ik niet gevreesd had, dat ik in elkaar was gezacht," ver volgde zij, „dan zou ik gisteravond naar Le Bourget gekomen zijn om u in mijn land te verwelkomen." En daarop kon madame Nungesser onmogelijk langer haar ontroe ring verbergen: zij omarmde Lindbergh en kuste hem, zooals zij gehoopt had haar zoo» te kunnen omhelzen en kussen. Gemeld wordt dat de volgende vlucht van Lindbergh zal zijn van Amerika naar Australië of de Philippijnen. H.M.'s flottille vaartuig „Flores" blijft te Soerabaja en moet zich tot nader order ge reed houden om eventueel binnen de 24 uur naar Sjanghai te kunnen vertrekken. 1 i De ex-gemeente ontvanger vrijgesproken. De Bredasche rechtbank vonnis vellende in de zaak tegen den gewezen gemeente ontvanger van Bergen op Zoom, sprak hem vrij, overwegende, dat de opzet tot verduis tering niet is bewezen. De eisch was een ge vangenisstraf van zes maanden, voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger was mr. H. C. J. Groot te Bergen op Zoom. Beide veroordeelden hebben hooger beroep aangeteekend. De beide veroordeelden in de Culemborg sche moordzaak, Jan Vroege en Claas Sweerts, heben hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Tielsche Rechtbank d.d. 21 dezer waarbij zij veroordeeld zijn tot 15 jaar gevangenisstraf. De groote Missieweek te Nijmegen mag zich in een volkomen succes en belangstel ling verheugen. Immers de toeloop is buiten verwachting groot geworden. Van alle deelen der wereld zijn de mis sionarissen naar de Keizer-Karelstad opge trokken. Zaterdagmiddag kort na aankomst van het gezelschap van missionarissen en andere eerw. heeren geestelijken werd een groote kinderoptocht met praalwagens ge houden naar het Mgr. Hamer-monument. Vele kransen legde men onder het zingen van het missielied aan den voet van het standbeeld van dezen geboren Nijmegenaar neer. Ondanks de minder gunstige weersgesteld heid verliep alles uitstekend. Zondagmorgen droeg Z. D. H. Mgr. Die pen, bisschop van Den Bosch, in de geheel gevulde St. Augustinuskerk een pontificale Hoogmis op. Des middags heeft de bisschop de missietentoonstelling feestelijk geopend, na een inleiding door kapelaan Knegtel, Mgr. Diepen schetste den groei van het missiewezen vooral uit de laatste tien jaren. Nadat de verschillende gasten, onder wie bekende geestelijke en wereldlijke autori teiten, uit het geheele land een rondgang door de zalen hadden gemaakt werd de ten toonstelling voor het publiek opengesteld. Ruim 2000 menschen bezochten in de mid daguren de verschillende stands, 's Avondst is in het concertgebouw „De Vereeniging' de groote feestvergadering gehouden. Eerst bracht een koor onder leiding van den be kenden musicus pater Van der Geest O.P. eenige geestelijke liederen ten gehoor*. De feestrede werd uitgesproken door Ir. Feber, welke rede uitbundig werd toege juicht, Heel Nijmegen leeft met de groote missieactie mee. en het laat zich aanzien, dat het welslagen van deze groote prestatie, welke thans in Nijmegen weer geleverd wordt, volkomen zal zitn. V De leening volteekend. Burgers en Co's Bank te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat de leening ten laste der Congregatie Zusters Herderinnen van de Goddelijke Voorzienigheid te Posen in haar geheel is geplaatst. Hoe de redding plaats vond, - Kapitein Armfield van het s.s. „Donax" heeft draadloos het volgend relaas geseind over de redding der beide Engelsche vlie gers, Carren Gilman, die na acht uur in den nacht op zee te hebben rondgedobberd,, op 135 K.M. van Bender Abbas door zijn boot zijm opgepikt: „Toen ik de Perzische golf om vier uur in den namiddag inkwam, bemerkte ik noodsignalen van den vuurtoren op Quion- island. Onmiddellijk liet ik een boot uit zetten, ten einde een onderzoek in te ^stel len. De boot keerde terug met twee vlie gers aan boord, die Carr en Gilman bleken le zijn. Zij waren in den afgeloopen nacht met hun toestel in zee gestort, doch door den vuurtorenwachter gered. Zij brachten den acht door op het onder steboven drijvende vliegtuig en men moet hen wel gelukwenschen met het feit, dat zij ternauwernood ontsnapt zijn aan den dood, die hen op de van haaien wemelende zee bedreigde. Toen zij 'a nachts op een gege ven oogenblik gedwongen waren te dalen op een punt tusschen Bender Abbas en Kaap Jask, sloeg het vliegtuig over den kop, waardoor de beide vliegers in het water vielen. Zij zwommen naar hun vliegtuig en klom men erop. In de verte zagen zij een licht; zij riepen het aan. doch werden niet ge hoord.. .Eertt - den- volgenden. morgen pikte U. Nummer 352. 352. In de stad werden intus- schen overal de Amerikaansche en Cocquemicaansche vlaggen uitgestoken en alle bewoners kwamen rijk versierd uit hun woningen en wachtten vol span ning op de aankomst van de hooge gasten. 353. Wat waren de burgers van Doolittle fraai versierd! Hannes Zevenmijl, de giraffe, had niet minder dan 5 strikken om zijn nek: groen, geel, paars, rood en zalmkleur. 't Leek wel een ver waterde regenboog. <Nuomer 354, 354. Niet minder mooi was Ger- rit Takkenbosch, het edelhert. Hij had een geruite das om zijn nek, een rooden strik aan zijn staart en zijn horens waren ver sierd met levend groen en bloe men en guirlandes van gekleurd papier. 355. Daar kwam Jumbo, de oli fant, om de hooge gasten naar het regeeringsgebouw te bren gen. Doch de heer Doolittle zei verschrikt: „Nooit van mijn leven meer. Ik heb geen zin om in een cactus terecht te komen," IWordt vervolgd.) Nummer 353. Nummer 355,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6