Radio-Omroep. Waf zal hij er mee doen? NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Dinsdag 24 Mei 1927 In Berlijn is een merkwaardig proces gevoerd over den naam „Pan- Europa". De Arabieren dienen een klacht in bij den Volkenbond over de houding der Engelschen. Onder de Radio-berichten: Tegenover een eventueele staking bij de Duitsche Rijnvaart zal de Nederlandsche Rijnvaart zich solidair ver klaren. De uitsluiting bij de A. E. G. te Berlijn opgeheven. De vroegere chef van den generalen staf in Litauen gearresteerd wegens spionnage ten dienste van Rusland. GEM. BUIT. BERICHTEN. DE HERTOG VAN YORK OP WEG NAAR HUIS. DE H. FRANCISCUS, BEETHOVEN EN DE STAD PERUGIA. BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister Kan in Noord-Hólland Zwitsersche interesse voor Hollands electriciteitsbedryven. Oud-Minister Van Karnebeek. Toch veilig van Vlissingen naar Breskens? De verhooging van accijns op wijn. Belgische belangstelling voor het Nederl. luchtverkeer. De instelling van een departe ment van landsverdediging s-Gravenhage's belastingen. Verbetering van het uitzicht op den onbewaakten overweg gevraagd. UIT ONZE OOST. Zestigduizend valsche zilverbons. FINANCIËN. N.V. Spaar- en Beleg gingskas voor JRoomsch-Katholieken te Utrecht. POSTZEGELNIEUWS. nieuwe zegels. Hongarije FEUILLETON. „Pan-Europa", Voor de civiele kamer van het Berlijn- «che „Landsgricht" is een opmerkelijk opr ees begonnen. De bekende graaf Couden- hove-Kalergi n.l., de stichter van de Pan- europabeweging en tevens eigenaar van de „Paneuropa-Verslag" te Weenen, heeft de schrijfster Rika Barré een proces aange daan omdat zij een door haar vervaardigde filmscenario den ondertitel „Paneuropa- film" heeft gegeven. Het recht den naam te gebruiken wordt door den eischer ont- zgd. Naast graaf Coudenhove-Kalergi trad als eischer op de „Paneuropaische Verein" in Oostenrijk, die vertegenwoordigd wordt door den bondskanselier dr. Seipel. Als advocaat voor beiden fungerde mr. Neu- mond. Graaf Coudenhove was persoonlijk ver schenen. r Mr. Neumond wees erop, dat graaf Cou denhove als de geestelijke schepper van de paneuropeesche beweging te beschouwen is. Hij heeft haar ook haar naam gegeven. Uit verschillende overgelegde kranten, bro chures enz. werd aangetoond, dat het woord Paneuropa" inderdaad de door eischer ge schapen beweging kenmerkt. Gememoreerd iWerd verder, dat de beweging onder alle in aanmerking komende volken vasten voet heeft gevat. Op de laatste congres waren 24 Europeesche volken vertegenwoordigd. !Met den naam „Paneuropa" is thans voor het groote publiek een vast omlijnde idee IVerbonden. Gebruikmaking van dien naam Hoor anderen moet dus beschouwd worden als oneerlijke concurrentie; te vreezen valt aldus eischer dat door misbruik van den "aam de beweging zelf aanmerkelijk ge schaad kan worden, wanneer onder haar Haam denkbeelden zou worden gepropa geerd welke door de stichters dier bewe ging gewild noch goedgekeurd worden. De tegenpartij voerde hiertegenover aan, dat de Paneuropa-iedee slechts een denk beeld is als Panslavisme, Pan-Amerika, |enz. v Waarop gerepliceerd werd, dat er ver schil bestaat of een beweging reeds be- jeindigd is en een historisch begrip vormt dan wel zij staat. Begrippen als Panisla- misme enz. vertegenwoordigen oude poli tieke denkbeelden. Haar aanduiding is daardoor inderdaad gemeen goed gewor den. De beweging Paneuropa echter is nieuw, is pas op gang en derhalve moet met de richtinggevende leiding ook de naam der beweging aan den stichter worden Ivoorbehouden. Het gaat niet aan het le venswerk van een man door misbruik van den naam „Paneuropa" in discredit te bren- igen. Ten slotte verzekerde pleiter, dat zijn (cliënt zoo noodig de beslissing van het faReichsgericht" zou zoeken. De versterkingen in het Oosten. Een bericht uit Parijs meldt, dat volgens de hTimjs" de gezanten van Engeland, Frank rijk en Italië aan Duitschland vriendschap pelijke voorstellen hebben gedaan aangaan de de vestiging in het Oosten. Relletjes in een kazerne. Vrijdagavond hebben in de kazerne van een regiment artillerie te Bourges een der tigtal reservisten van de lichting 1920 ge probeerd tegen de hoedanigheid van het avondeten door oproerige kreten aan te beffen en de „Internationale" te zingen. Na Pen betooging die niet minder dan vier uur duurde werd de orde eindelijk door den Onderofficier van den wacht hersteld. Een Paar leiders van het verzet werden gear resteerd. De economische conferentie, In de Zaterdag gehouden zitting der groo ve coordinatie-commissie is met groote meerdereheid van stemmen besloten het iVoorstel van den arbeidsleider Jouhaux tot Vorming van een internationalen economi- schen raad voor onderzoek en rapport naar den Volkenbondsraad te verwijzen. De sultan van Marokko. Naar gemeld wordt, is Moelei Joessef, Oe sultaan van Marokko, die ernstig ziek fe, naar Rabat vervoerd. De overstroomingen in het Missisippigebied. Aan de „Times" wordt uit New Orleans gemeld, dat een nieuwe dijkdoorbraak van de Atchafalaya dreigt nabij Mac Grea. Honderduizend bewoners in de omgeving hebben aanzegging gekregen, zoo spoedig •iegelijk het gebied te verlaten. De arabieren en Engeland. ïen door Jamil Hoesseïne, secretaris van het bestuur der Arabische executieve, ge- teekend memorandum, dat bij den Volken bond zal worden ingediend, doet een aan val op de mandaalmogelijkheid. omdat zij bp drie punten in verzuim is. Ten eerste wordt de Britsche regeering 'rvan beschuldigd, dat zij een onoordeel kundige, oneconomische immigratie Van 'Joden heeft toegestaan, welke de belan gen der Arabieren heeft benadeeld, die meer aan het land gebonden zijn dan de Joden, die naar hun land terug kunnen keeren. Ten tweede wordt verklaard, dat Pa lestina thans ontbloot is van eenige be hoorlijke zelfbesturende instelling. Dit. zoo wordt beweerd, is een stap terug ten op zichte van de vrijheden, die het land onder de Turken genoot. De regeering des lands wort ervan beschuldigd, dat zij het volk niet raadpleegt in vraagstukken als de Palestijnsche leening, de Doode Zee concessie en het muntstelsel. De bevolking meent, dat zij bij de beenen wordt voort- gesleurd op een wijze als met de laagst- staa'nde koloniën in het Britsche Rijk ge schiedt. Ten derde wordt beweerd, dat de Ara bische taal in het officieel gebru'k niet op glijken voet staat met het Engelsch en het Hebreeuwsch. Er moge op woren geweien, dat het be stuur der Arabische Executieve, die voor het memorandum verantwoording is, de spreekbuis is van de Arabische na'ionalis- tische partij, die bij de jongste gemeente raadsverkiezingen te Jeruzalem en Haifa door de gecombineerde Arabeiren en Jo den werd verslagen. Aardbeving geregistreerd. De seismografen te Washington. Nieuw- Orleans en Ottawa registreerden een he vige aardbeving, die verscheidene uren duurde. De afstand wordt op vijf a zes duizend mijl geschat. Een telegram uit Ottawa zegt, dat de aardbeving waarschijn lijk in China of Chili plaats had. De strijd om Hankau. De bevelhebber van het roode leger te Hankau gaf zijn troepen last. zijn tegen standers te Tsjangtsao, Siping en Hosjoeits- jeng aan te vallen, drie plaatsen, die liggen op den weg van Hankau naar het spoor wegknooppunt van Tsjengtsjau, in de pro vincie Honan, dat een belangrijk strate gisch punt is op den weg naar Peking. De rooden veroverden in een slag van drie dagen te Tsjangtsao en Siping het gebied langs de rivier de Hoengho, waarbij zij 8000 tegenstanders doodden, 5000 gevangenen maakten en een aantal-kanonnen, machine geweren en een hoeveelheid munitie buit- maakten. De rooden verloren 700 man van hun voorhoede? Zij; bereikten Tsjaukiskau, aan de rivier de Tasjabo. JOURNALIST UITGEZET. De Senaat van Danzig heeft den verant woordelijken redacteur Purwin van de „Gazette Gdanski", wegens het publicee- ren van een artikel, waarin de regeering der vrije stad wrd gesmaad, het verder verblijf te Dantzig ontzegd. Een draadloos bericht meldt, dat de her tog en hertogin van York, aan boord van de „Renown" uit Australië, waar zij hun bezoek beëindigd hebben, huiswaarts zul- Ipri L'pprpn EEN DAGBLAD JUBILEUM. De „Evening Standard", het bekende Engelsche avondblad, bestond Zaterdag j.t. honderd jaar. Het hlad werd 21 Mei 1827 gesticht. Het ontving ter gelegenheid van zijn jubileum onder vele andere telegram men van gelukwensch namens den Koning en den prins van Wales. VONDSTEN UIT DEN ROMEINSCHEN TIJD IN ENGELAND. Engelsche archaelogen hebben op de plaats waar de oude Romeinsche nederzet ting en stad Uriconeum moet hebben ge staan opgravingen gedaan en groote ge bouwen, de grootsten als tot dusver bekend blootgelegd. Uit een gevonden tafel met inschrift blijkt, dat men zich op het Forum van de stad Uriconeum bevond, welke stad in het jaar 130 door keizer Hadrianus gesticht werd Verdere opgravingen wettigen het vermoe den, dat deze stad door een grooten brand werd verwoest;: de gevonden steenen en fragmenten zijn alle door het vuur zwart ge blakerd. Verscheidene skeletten heeft men gevonden; een skelet droeg in de handen een klein kistje, hetwelk reeds was gbroken en waarin zich talrijke munten bevonden, die jaartal 11 a.D, droegen. Overal waren de sporen van Romeinsche sandalen in het wee- ke cement nog zichtbaar, HET ZALIGSPREKEN VAN PAUS PIUS X. Het feit, dat alle Kardinalen der curie aan den Heiligen Vader een verzoekschrift hebben gericht, het 'groote proces tot zalig- spreken van Paus Pius X aanhangig te maken staat als een unicum in de kerkelijke ge schiedenis te boek en is eenig in zijn soort. Om de mare van den heiligmakenden levens wandel van Paus Pius X met bewijzen te staven en aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, heeft Paus Pius XI talrijke on-' derzoek processen aanhangig gemaakt en wel voornamelijk in Treviso, in welke Dio cees Paus Pius X als Guiseppe Sarto op 2 Juni 1835 te Riese werd geboren - en ook priester was; verder in Mantua, waar hij zijn ambt als Bisschop uitoefende en in Ve netië, waar hij als Patriarch werkte en ver der te Rome als zetel van zijn Ponficaat. De voorbereidende processen zijn bijna afgesloten; dezer dagen kwam uit Treviso de actenbundel over het onderzoek naar Rome om aldaar den Postulator te worden overlegd. De documenten waren in een kestmaar kistje verpakt en werden overgebracht door eene delegatie der gees telijkheid van Treviso. De Prefect van Tre viso en de Italiaansche regeering hadden een gereserveerde coupé le klasse ter be schikking gesteld. In Rom ehad men zorg gedragen, dat voor de douane het kistje met de documenten niet behoefde te worden opengemaakt, welke maatregel in kerkelij ke kringen ten hoogste werd gewaardeerd. Het onderzoek te Mantua en Venetië zal ook binnenkort worden afgesloten; de hier op betrekking hebbende documenten zullen ten spoedigste naar Rome tot verdere af doening worden opgezonden; ook het voor- loopige proces en onderzoek te Rome is, naar men zegt, spoedig ten einde. Hiermede is dan het eerste gedeelte der voor het za- ligspreken voorbereidende werkzaamheden afgeloopen. In de stad Perugia heeft men in het begin van Mei niet alleen den grooten Heilige van Assisi, welk plaatsje in de buurt is, op de plechtigste en indrukwekkendste wijze her dacht, maar ook de nagedachtenis van, den Koning der Toonkunst, Beethoven, geëerd. Bij de plechtigheden ter eere van den Heili gen Franciscus van Assisi celebreerde Kardi naal Ceretti in de Kathedraal v. Perugia de hoogmis, die door den secretaris van Staat. Bastiani, door alle civiele en militaire autori teiten en door geloovigen van allen rang en stand werd bijgewoond. Kardinaal Ceretti roemde en prees in eene gloedvolle rede de persoonlijkheid van den Heiligen Franciscus en voerde alle goede en" prachtige hoedanig heden en geesteseigenschappen van den Heilige zijne toehoorders voor oogen. Daar na begaf zich de prelaat, door het geheele volk uifge'eide gedaan, naar het aartsbis schoppelijk paleis. Des namiddags vond in tegenwoordigheid van den kardinaal, den ondersecretaris van Staat, van beroemde vertegenwoordigers van schoone kunsten en een verder uitgelezen publiek een groot concert ter eere van Beethoven plaats. Bij deze gelegenheid werd een interessant docu ment gepubliceerd; hieruit bleek, dat Perugia de eerste Italiaansche stad was, waar een werk van Beethoven voor de eerste maal ten gehoore werd gebracht in het openbaar en we' eenige dagen na het overlijden van den grooten componist, in het Paleis van den Marchese Antinori; bij de opvoering van het cipus was men echter onkundig van het feit, dat Beethoven reeds overleden was. De Italiaansche tekst van het Oratorium werd nog thans te Perugia bewaard. DE NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN TOKIO. Als opvolger van Mgr. Rey, aartsbisschop van Tokio, heeft de Heilige Stoel Den Rev. Adexius Chambon benoemd De nieuwe Bis schop werd in het jaar 1875 in het diocees Clermont geboren en verbond zich in het jaar 1899 aan het buitenlandsche missiege nootschap. Het daarop volgende jaar ver trok hij naar Japan, alwaar hij gedurende de jaren 19201922 a's secretaris van den apostolischen Delegaat werkzaam was, Daarna werd hij in de zelfde positie naar de vereenigde Staten overgeplaatst en ver tegenwoordigde als secretaris-generaal in den centralên raad der missiegenootschap pen, de Japansche missie. JUBILEUM VAN EEN DER OUDSTE KERKEN. Naar aanleiding van het feit, dat de kathe draal van St. Peter te New-York ,300 jaren heeft bestaan deze kerk wordt in de wandeling „Minster" genoemd is het de moeite waard de geschiedenis van deze kerk eens in herinnering te brengen, Dc Venerable Bead maakt van deze kerk reeds melding en dee't mede, dat Koning Edwin van Northumerland zich met zijn ridders en volgelingen aldaar liet doopen en wel op het Paaschfeest van het jaar 627; tot na gedachtenis aan de plaats, waar hij den H Doop mocht ontvangen, liet 'hij een houten kapel bouwen. Later liet hij deze houten kapel weer afbreken door een steenen ge bouw vervangen, ter eere van den H. Paulus die door Paus Gregorius tot ondersteuning voor de H. Augustinus uitgezonden was. De herdenkingsplechtigheid werd ook door den Aartsbisschop van York, als vertegen woordiger der Anglikaansche kerk, bijge woond. 1925, waarin de Eotrw en de sneTheRf fanïcTalSes 'op Bén mirór bïj het auïoparlceerïer- het schip door den heer van Rompu wer- den toegelicht, in de constructie van de vi tale deelen geen wijzigingen zijn aange bracht. Zij achten het niet ondienstig hieraan, toe te voegen, dat, naar aanleiding van de uit komsten van sleepproeven met het jnodel, tijdens den bouw, de vorm van de voor- en achetrzijde van het schip eenigszins is ver anderd. Deze verandering. welke echter geen vitaal deel betreft, zal naar de mee ning van den deskundige, den scheepsbouw kundig ingenieur Cornelissen, en gunstigen invlod uitoefenen, omdat daardoor de golf- weerstand verminderd zal worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, bracht Maan dag een bezoek aan Noord-Holland, als gast van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier, welks bestuursleden Kramer Glijnis, voorzitter, te Stompetoren en G. Nobel,' secretaris, te Lutjewinkel, hem te Alkmaar ontvingen. Daar werd O. a. een bezoek gebracht aan het Landbouwhuis, waarna de Minister in gezelschap van genoemde heeren per auto een tocht maakte door de mooie polders de Schermer en De Beemster. Te Beemster werd een bezoek gebracht aan het electrisch watergemaal, nabij De Rijp, waar de burgemeester van Beemster, de heer W. De Geus, zich bij het gezel schap voegde. Vervolgens reed men near de Middenbuurt om in „Het Heerenhuis den lunch te gebruiken. Na den lunch werd een bezoek gebracht aan de boerderijen van J. Ruyter aan den Middenweg en van Jb, Schuytemaker aan den Zuiderweg. Het gezelschap gebruikte de thee ten huize van den burgemeester in dien mooie oud-Hollandsche woning, welke dagteekent van 1682. Daarna werd nog een bezoek aan een paar tuinderijen gebracht in de Tuin- I wijk van De Beemster. Een aantal directuren van electriciteits- bedrijven in Zwitserland heeft de vorige week eeh studiereis door ons land gemaakt op uitnoodiging van de Vereeniging van directuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland, ondr leiding van den voorzitter dezer vereeniging, den heer J. G. Bellaar Spruijt en den directeur van haar Centraal- bureau, ir. J. C. van Staveren. Van Momenteel Karnebeek verblijft oud-Minister in Territet-Montreux. Door den heer mr. J Adriaanse, lid der Staten van Zeeland, was aan Ged. Staten dier gemeente gevraagd naar de juistheid van de hem gedane mededeeling, dat de thans in aanbouw zijnde ferry-boot Vlis singenBreskens niet overeenkomstig het oorspronkelijk, ontwerp wordt gebouwd en dat op de constructie van vitale deelen dermate is bezuinigd, teneinde den bouw prijs tot 500.000 te beperken, dat het va ren met deze boot gedurende een groot deel van het jaar bij slechte weergesteld heid niet mogelijk zal zijn. Ged. Staten hebbenhier thans op geant woord, dat na de vergadering van 22 Dec. Voorloopig nog geen indiening van een wetsontwerp? Naar men thans aan de „Tel. verzekert zou de mededeeling van het persbureau V. D„ dat een wetsontwerp te wachten zou zijn tot verhooging van de wijnaccijns in verband met moeilijkheden, die in het buitenland aan den invoer van Nederland sche artikelen in den Weg worden gelegd, niet juist zijn. Weliswaar ligt er reeds eenige jaren op het departement van finan ciën een voorontwerp tot verhooging van den wijnaccijns gereed, doch de eventueele indiening daarvan zal van omstandigheden afhangen. Dat de eventueele verhooging van den wijnccijns echter zal geschieden bij wijze van retorsie, werd als geheel onjuist gekwalificeerd. Minister Vandervelde op Waalhaven. Naar het Haagsche Anetakantoor meldt, arriveerde Zondagmiddag te vijf uur het Belgische driemotorige vliegtuig, type Handlypage van de Mij. S. A. B. E. N. A., registratieteekens' O. B. H. A. Y., bestuurd door den vlieger Cockuit, uit Brussel, op Waalhaven te Rotterdam, met aan boord minister Vandervelde, senator De Brouckère, oud-minister; de directeur der S.A.B.E.N.A., de heer Renard en den chef van den tech- nischen dienst der Maatschappij, de heer Allard, allen vergezeld van hun dames. In het geheel waren er tien personen. Bij hun aankomst werden zij verwlkomd door den directeur der K. L. M„ den heer Ples- man, en den stationchef van Waalhaven, de heer Thomson. De reis naar Waalhaven, was ondernomen, omdat minister Vander velde groot belangstelling koestert voor de luchtvaart en ook gaarne met het Neder landsche luchtverkeer kennis wenschte te maken. Na in het K. L. M.-restaurant op Waalhaven de thee te hebben gebruikt, is het gezelschap om zeven uur weer vertrok ken, met uitzondering van senator De Brouckère, die met de nachtboot naar Londen gereisd is. De minister van Marine a.i. heeft in ver band met het aanhangige wetsontwerp, houdende de wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de depar tementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een departement van Defensie, aan den voorziter .van de Tweede Kamer ter nederlegging op de griffi? doen toekomen het rapport van de commissie van advies in zake de samenvoeging der vlieg- diensten, De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren op voorstel van B. en W. besloten, den belastingfactor op 1.3 te handhaven. De ontsiering van de strandboulevard te Scheveningen door het aanbrengen van re- rein was opnieuw een punt van langdurige bespreking, voordat gestemd werd over de motie-Van der Bilt, om deze reclames niet toe te staan. De motie-Van der Bilt werd tenslot'e met 32 tegen 6 stemmen verworpen. Het Tweede Kamerlid Zijlstra heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minis ter van Waterstaat gericht: Is het den minister bekend, dat bij den onbewaakten overweg, waar de spooilijn Nieuwe SchansHarlingen den weg, die den Peizerweg verbindt met het dorp Hoogkerk, snijdt en waar Donderdag 19 Mei j.l. een auto, komende van het Zuiden, door den sneltrein, welke 12.25 uit Groningen ver trekt, gegrepen werd, met het bekende ongelukkige gevolg, het uitzicht op de spoorlijn zoo goed als geheel belemmerd wordt door de celluloïd-fabriek, die zich daar bevindt? Is hat den minister bekend, dat de auto mobilist, die met zijn auto uit Zuidelijke richting komt, daar ter plaatse eerst vol doende uitzicht op de spoorlijn heeft, wan neer hij zich op de lijn zelf bevindt? Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen en de maatregelen te doen treffen, die in den gevaarlijken toestand aldaar de noodige verbetering kunnen bren gen? Een gevaarlijke bende gearresteerd. Dezer dagen heeft de wedono van Mod- jokasrie (Modjokerto) het geluk gehad een zeer uitgebreid complot van valsche mun ters van bankbiljetten van één gulden te ontdekken. aldus meldt men uit Modjo kerto aan de „Loc". Drie Chineezen, waar van een als de auctor intellectualis mag worden beschouwd, en een paar Javaan- sche handlangers werden door den genoem den wedono gearresteerd. De aanleiding tot deze zeer gelukkige ontdekking was het volgende: Een van de berichtgevers van den wedo no had vernomen, dat een koeienkooper in Je dessa Bandoeng, agent van een hadji- fcslager te Krian (Sidoardjo) splinternieuwe bankbiljetten van een gulden uitgaf voor de uitbetaling van dé door hem gekochte koeien. Hij bracht dit ter kennis van den wedono en deze stuurde een loerah met een koe om aan bedoelden persoon te ver- koopen. De kooptransactie gebeurde vlot en de loerah ontving de koopsom bestaande uit nieuwe één-gulden biljetten, welke door den wedono als valsch werden herkend. Zonder lang dralen werd de bedoelde sapi- opkooper aangehouden, en na lang verhoor bekende deze dat hij de bankbiljetten van een hadji-slager te Krian had ontvangen. Een huiszoeking bij dezen hadji leverde echter niets op. Maar daar de aanwijzingen sterk wezen in de richtingjKap dezen hadji, werd een tweede huiszoeSng gedaan. De hadji ontkende alles, doch de inlichtingen van zijn bedienden, welke onder verhoor zijn genomen, maakten het hem moeilijk langer te blijven ontkennen en hij viel door de mand. Hij beweerde, dat de biljet ten ontvangen wrden van een hem onbe kenden Chinees te Djombang. De wedono, die wist, dat zijn verdere pogingen tot de ontdekking van dit complot door de beken tenis van den hadji niet tevergeefsch zou den zijn, stuurde zijn mantri-politie, die zich als chauffeur verkleedde, naar Djom bang om nadere ketrangan te verkrijgen, en met succes. De inlichtingen welke door den mantri zijn verkregen, gaven den we dono aanleiding spoedig te handelen en hij begaf zich naar Pare (Kediri- alwaar hij twee Chineezen arresteerde. Door de be kentenissen van deze gearresteerden, ging de wedono over tot de arrestatie van een zeer rijken Chinees in de stad Kediri, die als auctor intellectualis werd geschouwd. Tijdens de arrestatie te Paree kon de wedono 2500 biljetten in beslag nemen; de cliché's, die men heeft gebruikt voor het vervaardigen van deze biljetten, zijn nog niet gevonden. Volgens de gearresteerde Chineezen van Paree zijn deze biljetten door vijf Chinezen, ieder in zijn huis te Paree, vervaardigd op last van genoemden rijken Chinees te Kediri. Reeds ongeveer gedurende vier maanden werden per dag 500 zilverbons vervaardigd, dus zijn tot den dag van den overal reeds ongeveer 60.000 biljetten in circulaire gebracht -Bij de huis zoeking bij meergenoemden Chinees vond de wedono eenige tientallen no-' niet vol- ldig afgewerkte biljetten. Deze Chineezen werden nu voor verder verhoor op Modjokerto aangehouden. Kort daarop werd weer door de mantripolitie van den wedono een huiszoeking gedaan bij den hadjislager te Krian, die bereids is aangehouden, en daarbij weder 1500 val sche biljetten in beslag genomen. In het geheel zijn 5500 valsche biljetten achter haald. Men verzoekt ons opname van het vol gende: In de algemeene Vergadering van Aan deelhouders, gehouden op 16 Mei, werden Balans en Verlies- en Winstrekening goed gekeurd. Het doel der Vennootschap is, de spaar ders, dus zij, die regelmatig kleine bedra gen afzonderen, in de gelegenheid te stel len hun gelden te beleggen in de R. K. Kerkelijke leeningen. Door deelnemer te zijn in de Spaar- en Beleggingskas voor R. K. valt de belegging in kerkelijke leeningen reeds onder het be- WOENSDAG 25 MEL HILVERSUM 1050 M. 12 uur - Poütieber. 12.352 uur Lunchmu- ziek door het trio J. Castrelli 2-3 uur Engelsche les voor kinderen, door mr. Fred. Fry 56.15 uur Vooravond concert door het H, D. O.-orkest, o. 1. Nico Treep, Mien Bouwmeester Ver- heydt, sopraan 6.156.45 uur Le zing door den heer Jan Wills, architect in Voorburg, over: De bouw van het nieuwe Stadion 6.457.45 uur Voortzetting H. D. O.-vooravondconcert 7.45 uur Politieber. 10.30 uur Persber. VENTRY 1600 M. 1120 uur Daventry-kwartet en solisten {contra alt, tenor, harp, viool) 1.202.20 uur Orkesconcert 3.15 uur Voorlezing 3.20 uur Lezing: Julius Caesar 4.05 uur Lezing: Housework and exer cise 4.20 uur Daventry-kwartet en sopraan 4.50 uur Vocaal concert (bariton) 5.05 uur Concert (ver volg) 5.35 uur Kinderuurtie 6.20 uur Orgelbespeling 6.40 uur Tuinpraatje 6.50 uur Tifds., ^weer- ber., nieuws 7.05 uur „The trial for the Wiltshire Flitch" 7.45 uur Le zing: In marshes and ponds 8.05 uur Dialoog over: Flying bij wireless 8.-0 uur Variëté-veteranen 8.50 uur Licht Symphonie-concert, o. 1. v. G. Schneevoigt, J. Manen, viool 9.20 uur Weerber.. nieuws 9.40 uur Le zing met muzik, illustr. 9.55 uur Symphonieconcert (vervolg) 11.20— 12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 11.50—11.20 uur Concert 12.50 2.10 uur Orkestooncert 5.055.55 uur Orkestconcert 9.0510.40 uur Muzlekwedstrijd, afd. Zang. Opera-comi- LANGENBERG 469 M. 1.25—2.25 uur Orkest concert 5.506.50 uui Orkestconcert 9.05 uur Causerie over de avonduitzending. Daarna „U'eh'" tra", tragedie in 1 acte van H. v. Hof- mannsth&l. Het stuk speelt in den bin nenhof van het Koninklijk paleis in The- ben Daarna tot 12.20 uur Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.208.05 uur Lezingen en lessen 8.20 uur Concert in Leipzig. Groot orkest, koor en solisten. HAMBURG 394.7 M, 4,35—5.20 uur Gitaar-concert. Liedjes bii de luit 5.25—6.15 uur .Traumfrliese, sprookje 6.20—7.10 uur Vroolijk concert 8.20—12.10 uur Weensch» avond. Concert. BRUSSEL 509. M 5.20—6.20 uur Or gelconcert en trio (viool, cello, orgel) 8.20—10.20 uur „Mignon", opera van Thomas. Koor. orkest en solisten. reik van personen, die drie gulden per maand kunnen sparen. Wat op dit terrein door samenwerking is te bereiken, blijkt duidelijk als wij na gaan dat thans bij de Spaar- en Beleggings kas voor R. K. reeds is bijeengebracht en in kerkelijke leeningen belegd, een kapitaal van 2 millioen gulden en dat deze som is ge spaard door ongeveer 15.0000 personen, zijnde nog geen honderdste deel der katho lieke bevolking in Nederland. Het Boekjaar 1926 is voor de Vennoot schap gunstig geweest. Het totaal aantal inschrijvingen steeg in 1926 van 10.890 tot 13.545. Het tegoed der spaarkassen werd ver hoogd door stortingen, rente en, winstaan deel van f 1.449.357— tot 1.852.552— De beleggingen in R. K. Kerkelijke lee ningen waarvan volledige specificatie in t verslag voorkomt, werden opgevoerd van 1.425.956— tot 1.851.492 Rentebetadling en aflossing kwamen steeds stipt op tijd binnen. De wiskundige reserve is verhoogd met 19.340.47. tot 95.488.99. De administratie-reserve is verhoogd met 11.000— tot 67.0000—. Voor verlies op nog te ontvangen admi- nistratieloon is geresreverd 3.000 De afschrijvingen bedragen: f 2.000 op kantoorgebouw; 3.432.75 op meubilair en machines; 1.262,67 op du bieus® agentensaldi. 't Resteerende winstsaldo, groot J 7.771.// laat toe eene uitkeering van 30— per aandeel en 33.59 per oprichtersbewijs. Het winstaandeel der spaarkassen ba- draagt' 1.123.50. Bahama*. Verschenen is een 2 sh. 6 paars en zwart met nieuw watermerk. Bulgarije. De 6 leva blauw en groen. De bestaande serie werd aangevuld met een 46 filler licht blauw. Kenya en Oeganda. Verschenen zijn de 5 c. groen en de 10 c. zwart. Polen. Drie nieuwe zegels zijn verschenen: een 20 gr. met de beeltenis van den president der Poolsche republiek en twee weldadig, heidszegels: de 10 gr. 5 gr. bruin op blauw en een 20 gr. 5 gr. blauw op geel Saargebiea De 1 fr. dienstzegel is thans verschenen met rooden opdruk. Suriname. Begin dezer maand zijn, de eerste zeven waarden verschenen van de nieuwe serie van Suriname. Het op deze zegels voorko mende portret der koningin is hetzelfde als dat van de jubileumzegels. De verdere tee- kening onderging eenige wijziging. De ze gels maken een zeer artistieken indruk, de uitvoering is in plaatdruk. De volgende waarden zijn tot dusver ver schenen. 10 c. karmijn, 12K c. oranje, 15 c blauw, 20 c. blauwgrijs, 25 c. violet, 30 c. groen, 35 c. groen. 1 Vrij bewerkt naar BUL WER LYTTON'S „What will he dowith it", door JOS. P. H. HAMERS. 69 Toen hij een woning gehuurd en zijn uit- ^endigen mensch vernieuwd en verfraaid had, was de eerste zorg van Jasper, zich ®9uipage aan te schaffen. Hij huurde een mooie cabriolet met een hoogbeenig paard, en een groom om achter °P te staan. Kortom, Jasper Losely ver scheen in de uitgaande wereld als een schit terende ster en als zoodanig stelde Adclf "cole hem voor aan meerdere jongelieden ,6>e zich afwisselend aan den handel en aan 6e wedrennen wijdden. Het kon niet anders °f zij deelde in den eenigszins vreesachtigen eerbied van Poole voor Losely. De sterke schurk spreidde inderdaad een ïhoote mate van valschen luister ten toon. Al had zijn gelaat ook de jeugdige schoon heid van vroeger verloren toch was het nog Pnmiskenbaar schoon. Lichamelijke kracht ls op zich zelf al een schoonheid in de cogen vpn jongelieden en Jasper Losely deed me- jongmensch duizelen door de zeldzame •Pierkracht, welke hij zich soms verwaar digde ten toon te spreiden, door proeven die de nieuwsgierigen verbaasden en de vreesachtigen angst aanjoegen. Zoo boog hij bijv, een pook of een paardenhoefijzer tus- schen zijn blanke, met ringen versierde han den; zoo lichtte hij Dolf Poole in zijn ge heele zwaarte bij zijn gordel van den grond en hield hem met uitgestrekten arm van zich af. Zoo'n sterk man te kennen, vriendschap pelijk met hem te mogen omgaan, dat was een eer. Daarenboven, al maakten Jasper veel valsche vertooning( zoo ontbrak het hem toch niet aan een zekere gemoedelijk heid. Wel i3 waar was hij heerschzuchtig, pocherig en twistziek, maar daarbij tevens vroolijk en vol kwinkslagen. Als men tot de vrienden behoorde, met wie hij dagelijksch omging, dan verdween voor die vrienden die loensche zijdelingsche blik en die verwaande g®n£ De waardige heer Losely verklaarde een afkeer te hebben van conversatie. Salons waren verveldcnd, clubs vol oude gekken. Ik ben er voor, het leven te genieten zoo sprak hij. Jasper dan, met den hoed op één oor, sleet z'n avonden in de loges van den schouwburg, vergezeld van een stoet jeug dige bewonderaars, eveneens met de hoeden op één oor en keerde daarna terug naar de nachtpartijen op z'n eigen kamers. Daar vloeide de wijn bij stroomen, daar dampte., de sigaren, daar was kaart- en hazardspel voor allen. Zoo sterk was de levenskracht in Losely en zóó gelukkig zijn gesternte, dat zijn ge stalte krachtiger en zün beurs vpller scheen te worden door dat leven. Geen wonder dat Pij er groot voorstander van was, maar de zwakke schepsels, die het tegen hem uit wilden houden, werden hoe langer zoo ma gerder en hoe langer hoe armer. Binnen en kele weken waren zij broodmager en hun zakken ledig. In ongelooflijk korten lijd was er geen enkele whistspeler meer op het too- neel. De zegevierende Losely had den laat- sten alles afgetroefd. „Nu" zei Losely tot Poole, toen zij op ze keren namiddag hun laatsten buit verdeel den", uw vrienden zijn machtig gauw uitge put; ik kori gisteravond niet eens dubbele inzet krijgen; wij moeten een nieuw middel bedenken om onze zakken weer te vullen! Ge hebt rijke familie; kan ik je niet helpen om wat meer van hen te profiteeren?" Dolf Poole, die er slecht uit zag en een lijder aan hoofdpijn geworden was, ant woordde op zemelijken toon: „Mijn familie s een verwaande troep! Sommigen keeren mij den rug toe, anderen geven mij een groo ten mond, maar om klinkende munt van hen te krijgen, kan ik even goed de straatstee- nen afschrappen. Mijn oom Sam bekommert zich om ml) meer dan de andere gierigaards, omdat hij, als mijn peetoom, misschien een zwak voor mij heeft. Hij zegt dat hij me helpen wil om een fatsoenlijk man te worden. Mijn hoofd barst! „Een goede vent, die oom Sam!" zeide Losely; „hij zal je aan geld helpen want dat is de eenige manier om een fatsoenlijk man te worden." „Ja dat zegt hij ook, een meisje met geld. „Juist, met een rijken bruidschat. Ge moet mij aan haar voorstellen en zij zal U toebe- ij hooren." „Ik ben zelf nog niet aan haar voorge steld", zeide hij, „maar als ge mij aanraadt om te trouwen waarom trouwt ge dan zelf niet? Zoo'n mooie kerel als gij, behoeft niet om een erfdochter verlegen te zijn." „Men wordt nergens zoo hatelijk bedro gen als in erfdochters" zei Jasper, „er is altijd een vader of een oom of een lord-kan- selier wiens toestemming noodig is en toch niet verkregen kan worden. Erfdochters bij dozijnen zijn tot over de ooren op mij ver liefd geweest. Eer ik Parijs verliet, heb ik haar lokken aan een pruikenmaker ver kocht; drie kisten vol. Neen, praat me niet van erfdochters, Dolf; ik ben het slachtoffer van erfdochters geweest. Maar een rijke weduwe is een achtenswaardig wezen. Tegen weduwen, al zijn ze rijk heb ik geen woord in te brengen, en om je de waarheid te zeg gen, er is een weduwe die ik, indien ik mij niet vergis, betooverd heb en met wie ik, om persoonlijke redenen, zeer gaarne nader kennis wensch te maken. Zij heeft een zoon, die mij een spaak in het wiel steekt; zou ik dan geen spaak in het zijne steken, als ik zijn stiefvader werd? Ik zou den knaap leeren „leven, Dolf." Bij deze woorden verdween ieder spoor van zijn schoonheid en Poole schoof z'n stoel achteruit toen hij hem aanzag. ^Maar", vervolgde Losely, terwijl bij zijn gewone uitdrukking van lichtzinnige stout heid weer herkreeg, „ik weet nog niet zeker wat de weduwe in de wereld heeft buiten haar zoon; wij zullen zien." ACHTSTE HOOFDSTUK. In een deftig huis op Gloucester Blace te Londen waren nieuwe bewoners gekomen. Het was een tengere, net gekleede dame met een knappen jongen van donker uit zicht, waarschijnlijk haar zoon. Wij zullen onze lezers niet lang in het onzekere laten omtrent den naam der dame. Zij was wedu we de moeder van Lionel Haugthon. In den brief, dien Guy Darrel aan zijn jeugdigen neef voor zijn moeder had meegegeven, maakte hij, op beleefden en hartelijken toon aanspraak op het recht haar een gemakkelijk en eervol leven te verzekeren. Hij dedlde haar mede, dat hij voortaan een jaarlijksch inkomen van 800 p.st. bij zijn bankier ter harer beschikking had gesteld, waarover zij per kwartaal kon beschikken en dat reeds 1200 pond op haar naam gereed lag, ten einde haar in staat te stellen om de woning die zij wilde betrekken, van huisraad te voorzien. Mevrouw Haughton was daarop naar Gloucester Blace verhuisd. Zij zit thans voor het venster in de voor kamer en liet met een trotsch en dankbaar hart haar oog gaan over de weelde die haar omringde. Zij heeft 'n zeer innemend voor komen, levendige oogen, die wel wat al te levendig en te scherp zijn, maar waarvan de uitdrukking wordt verzacht door een vriendelijk lachenden mond. Overigens dra gen haar gelaat, haar houding, geheel haar oogen haar kleeding zelfs, de onmiskenbare blijken van een oprecht, eenvoudig en na tuurlijk karakter. Mevrouw Haug.T.on, heeft ongetwijfeld haar driftige buien, haar op wellingen van ijdelheid en haar kleine vrou welijk zwak, maar het kon niet mis sen of ge zoudt in haar bijzijn tot de bevin ding komen, dat zij een hartelijke, goede en brave vrouw was. Al bezat zij niet die fijne beschaving in toon en manieren, welke een vrouw van hooge geboorte kenmerken, al was zelfs in haar het gebrekkige eener min der beschaafde opvoeding zichtbaar, zij werd voor grofheid bewaard door haar in derdaad groote bevalligheid van oogen en van haar welluidende stem. Er was een in nemende schranderheid in haar levendige bruine oogen. (Wordt vervoItféCj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9