STADSNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Woensdag 25 Mei 1927 Vereeniging voor Nijverheids onderwijs te Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. Het Oud-Spoorwegpersoneel. Eerste Hulp bij Ongelukken. VOETBAL IJmuiden in den a.s. zomer Faillissementen. De positie van het P. T. T. Personeel. GEMEENTERAADS VERKIEZING IN DE HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Hét is bij niet mogelijk daarvan liet adres e ontdekken en roep daarom de hulp in van uw veelgelezen blad, in de hoop dat dit ingezonden stukje gelezen wordt en degene, die het grommen veroorzaakt, wil overwe gen, het elec'riceeren in plaats van 's avonds bijv. des morgens te doen, den tijd, dat van het Radiotoestel als regel geen ge bruik wordt gemaakt Een heusche Kannibaal. Een edele kerel. Over den kop. Brutaler kon het niet. Galant. Twee kinderen spelenderwijs onder een vrachtauto. Van de „Rembrandt", die in het geheel geen Rembrandt was. In een pot kokend water gevallen. RECHTZAKEN. Misère, als men rondom de Haagsche Electrische Centrale woont. Geen succes in hooger beroep. De geruchtmakende heling van gouden sieraden en brillanten te Rotterdam. DUIVENSPORT. Op de Maandagavond in de bestuurskamer van het gebouw der M. T. S. gehouden jaar vergadering van de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem, deelde de voor zitter, de heer Ir. P. J. van Voorst Vader Jr. o.m. het volgende mede Ambachtschool. Het leerplan voor de nieuw opgerichte afdeeling vcor rijwiel- en motor rijwiel- en autoherstellers werd door den Minister van O. K. en W. goedgekeurd en de leslokalen voor deze afdeelingen werden door de leerlingen gebouwd of veranderd. In het afgeloopen dienstjaar waren eenige leeraren ernstig ziek zij moesten tijdelijk Worden vervangen. Het aantal leerlingen der A. B. S. nam iets toe. Het bedroeg op 31 December 1926, 319, op de avondcursussen totaal 102, en op de avondvakteekenschool totaal 290 leerlingen. Aan de N. V. „Werf Conrad" werd wederom een lokaal beschikbaar gesteld voor het geven van teekenles aan werklieden, die te oud zijn om een andere school te bezoeken. Voor de vele geschenken, gedurende 1926 ontvangen van fabrikanten en leveranciers, werd een woord van dank gebrackt. Middelbare Technische School. De toe name van het aantal leerlingen was wederom tevredenstellend het jaar 1926 begon met 307 leerlingen, begin September waren er 362, aan het einde des jaars 347. Hiervan waren er 91 gedomicilieerd te Haarlem de overige leerlingen in 63 andere gemeenten of in onze kclonieën. Van deze leerlingen Zijn er 2 reeds in het bezit van het einddiplo ma der wisk. H.B.S. met 5-j. c. De gemiddelde leeftijd der leerlingen bedroeg 19 a 20 jaar. In Juli verwierven 51 leerlingen het einddiplo ma der M.T.S. Er zijn thans 150 gediplo meerden der M.T.S. in leven, die allen een passende betrekking hebben, voor zoover zij niet in militairen dienst zijn of verder studeeren. 3r vonden 58 excursies plaats naar bouw werken, fabrieken, centrales, werven, sche pen enz.hieronder een vierdaagsche excursie naar het industriegebied van Luik. De A.B.S. en de M.T.S. werden door ver schillende autoriteiten en deskundigen be zichtigd o.m. door den Deenschen Direktor for Haandverkerundervisningen (Inspecteur- Generaal van het N.O.), Prof. Alfred Lütken uit Kopenhagen, die zich zeer ingenomen toonde met inrichting en onderwijs. In Januari j.l. zijn door een lid van den Raad der Gemeente Haarlem in een Raads vergadering verschillende opmerkingen om trent het stekel van onderwijs en het leer plan der M.T.S. te berde gebracht. Naar aan leiding daarvan heeft l:et bestuur der Ver. voor N. O. een vergadering gehouden, waar bij bleek, dat de overwegende meerderheid van het bestuur van meening was, dat de bedoelde opmerkingen geen aanleiding mo gen, noch kunnen geven, tot het aanbrengen van veranderingen in leerplan of methoden. Ook de door den raad, krachtens art. 57 der N.-O. wet benoemde gedelegeerden der gemeente Haarlem, kwamen blijkens aan den Gemeenteraad uitgebracht rapport tot dezelfde gevolgtrekking. De voorzitter bracht namens de vereeni ging dank aan de directeuren der scholen voor hun beleid en toewijding en aan het personeel der verschillende scholen voor het vele en goede werk, door hen in het afge loopen jaar verricht. In overeenstemming met het rapport van de Commissie uit de leden der Vereeniging, belast met het nazien van de rekeningen en verantwoordingen over 1926, (de heeren Dipl. Ing. P. Lugt, J. W. van Santé Jr. en J. J. Thöne) werd de penningmeester, de heer P. van Thiel gedechargeerd voor het dienstjaar 1926, onder dankbetuiging. De heer W. Stolp Jr. moest periodiek »ls bestuurslid aftreden en is niet direct herkiesbaar. In de drie bestaande vacatures ivordt voorzien door de verkiezing, met alge- meene stemmen, van de heeren A. G. de Koningh, w.i., Maurits Plate, arch. B.N.A., en C. van Willigenburg. Tot lid van de commissie tot het nazien Van de rekeningen en verantwoordingen over 1927 worden gekozen de heeren J. v. d. Ban, S. P. Rijnierse en J. J. Thöne tot plaats vervangende leden de heeren H. J. Cramer Mr. J. H. J. Simons, en W. Stolp Jr. De directeur der M. T. S. bracht ook na- trens den directeur der A. B. S. een woord van dank aan het bestuur, en in het bijzender aan den voorzitter, voor de wijze waarop ook in 1926 het bestuur de belangen heeft behartigd van het Nijberheidsonderwijs en Van het personeel. Terug te bekomen bij-. H. Wenning, Lau rierstraat 2, rijwieltasch; A. Pieers, Linden- s'.raat 2, ring mot sleutels; J. de Boer, Tuge- lasraat 33, actetasch m, i.; K. Koene, Schotersingel 2, armband; P. Machielsen, Kerksraat 4, g-ld; v. Ringelenstein, Wil- helminastraat 41, witzw- pos, gebracht naar Kennel „Fauna"; C. Broertjes, v. Olden- barncveldslaan No. 15, tuinmat; W, Smink, A L. Dyserincks'.r. 85, manchetknoop; J. Ncoy, Houtmarkt 3, damosportemonnaie tn. i.; B. Teggeler, Saenredamstraat 42, idem J Eliam Damiatestraat 40, pos'chèque; Politiebureau Smedrstraat, hondenpenning; S. van Stein, Cecilias'eeg 7 zwart, taschje tn i.; J. G, v. Duin, Botermarkt 19 rd., idem; W. v. Geldoren, Oostvest 16 idem; J, M. IHegs'and, Tetterodestraat 67, R.-K. kcrkboek'e; M. Visser, Regulierstraat 25, 'bril; W. Hoekstra, Jansstraat 5, oorbelletje; E. v. Orde, Nadorsts'raat 2, vulpenhouder; P. M, Bakke-, Oranj-boomstraat 135e, zakje met eenig geld; J. v, d. Veen, Z. B'. Spaarne 45 O.Z., zakie met gymnastiekschoenen; S. v. Krieken, Brouwerspl'in 18, rozenkrans in é.'vi: P. Lommersen, Oranjebooms'raat 142, lijwielbel. merk in étui; W. Sabelis, v. Oos ten de Bruynstraat No. 169, damosring; LI. v d. Heuvel, Asterstraat 15, hondefthals- brnd met penning; T. v. Norden, Lui'.en- steeg 19, dameshorloge; B, H. Wcmpe, Plataanstraat 58, hondenhalsband; E, v. Kès- se! Anthonies'raat 67, dameshandschoen. Terug te bekom-n bij: J. Bernevoort, Olie slagerslaan 5, collier; N. v. d. Leden, Bus ken Huetstraat 8, grijze ceintuur; "-Ravens- berg, Gen. Joubertstraat 54, ceintuur; Wed. Prins, Busken Huótslraat 3. kousen; S. de Best, Beeksteeg 18, zwartwilte pöes, ge bracht naar de Kennel .Fauna"; Springveld. Gen. Cronjatraat 71. wi'te noes. iderv; P. v. K-rsen. Kl-veroarkwcg 150. knipmes; N. v. Leuven, B-'-kc-odestraat 17, meda'l's; Assendelft, Kruistocbistraet 58. oorbel; Di- rec'our Postkantoor, oort'napnn-'e m. 5.; P. Swéerts, K'eine Hoi-tap--at 117rd., cla- tncsoc-tomonrr'e m. i IJ, Kfarre'r, v. Bee- restnvnstrnat ?<i k'ndernortemonraie m. i; P. Paudev K"i"'s~'rp-t 31, po-t-m-znna-'e m. Li Goris, Oranjestraat 46, portemonnaie m. I C. E. Hoogland, slager fe Haarlemmer- i Rev. 2378; Staatsie, Geref. Partij 159; Chr,- i.; De Gier. Paul Krugerstraat 46, paraplule; W. v. Apeldoorn. Coltermanstraat 2, auto sleutel A, Cebes. KL Houtstr. 102, speldje; C. Horsten, Rollandstraat 70, sigarettenko ker; J. de Loos, Siwardslraat 6. huissleutel;, v. Rooijcn, A. L. Dyserinckstraat 110, bos sleutels; Eisker, Gen. Cronléstraat 23, sleu tels aan touwtje Politiebureau Smcdestraat, melkbussleutel; Oldemark. Eikerstraat 24, boekentasch; v I.uyken, Anegang 8, kinder- lasch; C. Oly, Elzenplein 12, tasch met handdoek enz.; J. Prinsen, Zomerkade 229, j gesproken geworden over het oud-spoorweg- damestasch m. i.; F. van Amstel. 1 ollen- personeel en hun eventueele rechten op meer, Zwanenburgerdijk 292; curator Mr. F. J, Gerritsen alhier. Rechter Commissaris Mr. Dr. W. F. M. Schutte. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van; A. W. A, van Breukelen, caféhouder te Haarlem; curator Mr. G, W. C. Pliester alhier. P. Tibbe, winkelier in suikerwerken te Haarlem: curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. De stakers van 1903 geen recht op pensioen. Men schrijft ons Er is in den laatsten tijd, zoowel in de Eerste als in de Tweede Kamer meermalen straat 7, knop van damestaschje; Politibu- reau Smedestraat, damestaschie m. i.; Lin deman, Begiinestoeg 8, damestaschje;Bak ker, Rijksstraatweg 124, taschje met sleutel; Directeur Postkantoor, broche; J. C. Pull, v. Hogendorpstraat 4. broche; S. de Vries, Bruwerss'raat 35, bal; Politiebureau Smede straat, ballen; Valkenier. Dorreboomstrat 11, notiticboekie; J. Bakker. Lucas v. Leynden- laan 19, tabakszak; W. Buis. Witte Heeren straat 4 rood, rijwielbel. mer: A. Smits, Korte Annastraat 8, idem; W. v. d. Togt, Westerhouistraat 13, idem: A. de Boer, Gierstraat 53, rozenkrans; J. Voigt, Peseda- straat 41, rekensok; P. v. d. Klugt, Heeren singel 37e, rozenkrrs; Klaver. Regulierstraat 23, rozenkrans: Th. Smit. Kruisstraat 14, her dershond; J. Verhallen. KruistochtstraM 9, kleine zwarte hond; K. Nachtegaal, Har- menjansstraat 5, glacé handschoen; J. Kol- derie, v. Marumstraat 20. bruin lederen handschoen; M. Visser, Rcgulierstraat 25, bril; B. Teggeler, Saenredamstraat 42, 4a- mesportemonnaie; v. Buuren. Talmastraat 2, bal. Jaarvergadering. Te Haarlem vergaderde de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken. Aan de jaarvergadering ging vooraf een buitengewone vergadering ter behandeling van een voorgestelde statutenwijziging. Deze wijziging werd na langdurige discussie aan genomen. Te half 4 werd vervolgens de algemeene vergadering geopend door den voorzitter, dr. C. B. Tilanus, te Amsterdam. De heer Saey?, voorzitter der afd. Haar Iem, begroette hierna de afgevaardigden, waarvoor de voorzitter dankte. Het jaarverslag werd vervolgens voorgele zen door den secretaris, den heer G. Meul- man, en onveranderd vastgesteld. De reke ning van den penningmeester, den heer Boas, vermeldde een batig saldo van 172.28 de controle-commissie vond alle bescheiden in orde. Voor de verkiezing van 4 leden van het hoofdbestuur waren 12 candidaten gesteld gekozen werden dr. S. B. Nathans, voorzitter der afd. Groningen, dr. Van der Hoeven, voorzitter der afd. Zwolle, mevr. Nieswaag de Bruin, secretaresse der afd. Schiedam en na herstemming dr. O. L. Schmidt, voor zitter der afd. Amsterdam. Aan de orde was nu de bespreking over eventueele oprichting van een eigen maand blad. Voorstellen hiertoe zijn herhaaldelijk bij het hoofdbestuur ingekomen, waarom ten slotte een commissie werd benoemd, om de mogelijkheid van uitvoering in studie te ne men, De secretaris van deze commissie, de heer A. J. ten Hope, bracht verslag uit. De conclusie is, dat de mogelijkheid bestaat om een blad op te richten, als de leden zich abon- neeren a 0.50 per jaar niet-leden zullen 1 betalen. Het blad zou geredigeerd worden door een hoofdredacteur en een raad van re dactie. De kosten voor de vereeniging zullen alleen zijn die van ports en honorarium van den redacteur. Verschillende afgevaardigden voerden over dit verslag het woord, enkelen vonden den prijs te hoog, omdat een groote afdeeling, die het orgaan gratis aan de leden wil geven, het geld niet zal kunnen opbrengen. De afdeeling Haarlem oordeelde het noodig, dat het blad van ruim formaat zal zijn. De heer Ten Hope antwoordde, dat het or gaan 16 pagina's zal tellen. Overigens geld het als een proef, ook voor den uitgever later zal beoordeeld kunnen worden of de finan- cieele regeling voor verandering vatbaar is. De Voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur 50 in de exploitatie zal bijdragen en pensioen. Daar hierop nog steeds geen defini tief antwoord is gegeven geworden, ver- keeren velen van het oud-spoorwegpersoneel in onzekerheid of zij al of niet recht op pen sioen kunnen doen gelden in verband met de staking van 1903. Een deel van hen, dat aan bedoelde sta king heeft deelgenomen zijn weder door de Spoorwegmaatschappij in dienst terug ge nomen en na verloop van eenige jaren ge rehabiliteerd. Dit laatste had voor hen groote geteekenis daar hierdoor de dienstjaren, die zij vóór de staking bij de Spoorwegmaat schappij reeds hadden gemaakt, mede wer den gerekend bij hun dienstjaren na de sta king, wat voor het pensioen aanmerkelijk betèekende, wat reeds bij verschillende van hen is gebleken. Evenwel, zijn er ooit verschillende (en hieronder zijn, die een belangrijk aandeel in de staking hebben gehad) die niet weder werden teruggenomen, waaronder machi nisten, leerling-machinisten en conducteurs, j Ook deze personen hebben tijdens hun dienst tijd voor hun pensioen premie gestort waar onder met 12, 14 en 20 jaren. In hoofdzaak betreft het deze laatste groep, waarover meermalen gevraagd is hoe het staat met hun eventueel recht op lu»e" ,zl> ,zeker. comp.!®e.t mlkomen' Het is an ook moeilijk eene voorspelling Historische Par ij 1930; Communisten 109; S. D. A. ,P. 1556. Van onwaarde werden verklaard 254 st. Volgens bovengenoemde voorloopig vast gestelde cijfers zijn gekozen: Vrijheidsbond: de heeren A. Roodenburg en A. Buurman. Roomsch-Kath.: de heeren H, Koning, J, G, Randsdorp, C. Jansen, H. van Schooien, P. W. Blom. Anti-Rev. Partij: de heeren P. Ouwer- kerk, G. A. A. Knaap Pzri,. S. van Wijk Lzn,, J, B:emond en F. H. Bos. Christ,-Hist. Partij: de heeren K, Kiste- maker, J. W. Bras, J. A. Bos en G. C. van Arendonk. S. D. A. P.: de heeren W. Scheffer, G. Gerri se en Jac. Griekspoor. De Roomsch-Kathoüeke Partij wint één zetel; de Christ, Hist. Partij verliest één zetel. De heeren J. A, Bus (R.K.) en G. Bakker (Christ. Hist.) zullen geen deel meer uit maken van den nieuwen raad. Nieuw- gekozen zijn de heeren J. G. Randsdorp en P. W. Blom (beiden R.-K.). MARKTBERICHT. HAARLEM, Groentenmarkt. 24 Mei. Bloemkool 0.10-0.32 p. st. Andijvie 1.10-1.50 p. k.; Spinazie 0.40-1.20 p. k.; Postelein 0.80-1.25 p. k.; Wortelen 0.15-0,22 p, b.; Komkommers 0.15-0,25 j, st.; Rabarber 0.08 -0.20 p. b.; Radijs 1.50-3.p. 100 b.; Raap stelen 0.90-1.60 p. ICO b,; Kropsla 1.50-4,60 p. 100 kr.; Asperge 0.60-0.80 p. b.; Prei 0.02 -0.10. p. b.; Selderie 0.03-0.08 p. b.; Pieter selie 0.04-0.10 p. b.; Kervel 0.05-0.06, OM DEN SPORTPARKBEKER. Voor de demi-finale wordt morgen (He melvaartsdag) op het R. K. Sportpark aan den Molenwerfslaan te Heemstede gespeeld n.m. om half 2; 3 uur ,H.L. I - T.Y.B.B. I. Dezen wedstrijd beloofd zeer spannend te worden, en is vooral voor de Haarlem mers van groot belang. De Haariemmsche Boys beschikken over een flinke ploeg, doch D.H.L. heeft tegen H.B.C. een vlug gen wedstrijd gespeeld, waarb'i nog kjvam dat zij met een zwak elftal uitkwamen. Nu met de kans van winnen der fraie beker pensioen als zij den leeftijd van 60 jaar heb ben bereikt. Deze menschen hebben zich tot een vereeniging aangesloten om hierdoor te trachten meer kracht te zetten achter de actie tot verkrijging van pensioenrechten, waarvoor reeds eenige malen het bestuur ter conferentie is geweest bij den Minister van Waterstaat. Eén dezer menschen, alhier woonachtig en sinds kort den leeftijd van 60 jaar bereikt hebbende heeft zich (om een beslissing uit te lokken) tot de Directie der Nederl. Spoor wegen gewend met het verzoek om in het genot te mogen gesteld worden van pensioen waarvoor hij gedurende een groot aantal jaren zijn premie had betaald. Hierop ontving de verzoeker het volgende antwoord van de Directie „In verband met het bepaalde in artikel 88 van de „Pensioenwet voor de Spoorweg ambtenaren kunnen zij, die bij het inwer king treden van die Wet op 1 October 1925) geen spoorwegambtenaar meer waren, slechts recht op pensioen ontleenen aan de bepa lingen, van het tot 30 September 1925 van kracht zijnde Reglement voor het Pensioen fonds, waarvan betrokkene laatstelijk deel genoot was. Het reglement voor het pensioenfonds H. S. bevat geen bepalingen op grond waar van aan U een pensioen bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd zou kunnen worden verleend." Uit dit antwoord blijkt dus overduidelijk dat de oud-spoorwegmannen van 1903 geen recht op pensioen kunnen doen gelden. Gisteren bezochten enkele leden van het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisveree- niging IJmuiden tot regeling van de groote reizen naar de West Noorsche Fjorden. In samenwerking met de Vereeniging IJmuidens Bloei wil men hiervan eenige mooie dagen voor IJmuiden en zijn gasten maken. De reizen worden gemaakt met 't grootsche Motorschip de „Monte Olivia" (14000 reg. ton), dat vertrekt van af den toeristen steiger. Voor bezorging der bagage is een regeling getroffen waarvoor de spoorwegautoriteiten hunne volle medewerking verleenen. Al de passagiers, aankomende bij het sta tion zullen daar hunne koffers aan daartoe aangestelde personen afgeven. Hierdoor telde voor te stemmen of men in principe j hebben deze vrijheid van beweging om voor 1 het naar boord gaan IJmuiden te bezichtigen en de noodige inkoopen alsnog te doen. Hunne bagage vinden zij later aan boord terug. Dat het een drukte belooft voor IJmuiden blijkt hieruit, dat met dé eerste reis niet minder dan 1500 personen zullen vertrekken, terwijl voor de tweede zich reeds meer dan 1000 opgaven. Van af pl.m. 1 uur voor het vertrek der boot hoopt de vereeniging IJmuidens Bloei een concert aan te bieden bij den toeristen steiger. De eerste reis vangt aan Zaterdag 6 Augus tus n.m. 3 uur, en eindigt Dinsdag 16 Augus tus. De tweede van Donderdag 18 tot Zon dag 28/8. Alsnog zal getracht worden voor de leden van IJmuidens Bloei gedaan te krijgen op 17 Augustus de boot ter bezichtiging te stellen. oor het maandblad is. Bij acclamatie werd aldus besloten. Bedoeld wordt, dat de besturen der af deelingen garant blijven, voor 0.50 per lid en per jaar. De afd. Zwolle had een brief ingezonden, met het vocrstel te komen tot een uniforme op leiding bij alle afdeelingen en andere regeling der examens. Verder wordt bij het hoofdbe stuur er op aangedrongen, dat het stappen doet om te komen tot algemeen E. H. B. O.-onder- wijs en het verplicht stellen van een diploma in betrekkingen, die daarvoor in aanmerking komen. Overeenkomstig een voorstel van dr. Van der Koeven, die den brief toelichtte, werd be sloten thans geen discussies over het denk beeld te voeren, opdat de zaak door het hoofd bestuur en afdeelingen kan bestudeerd wor den. Door de afd. Gouda was bespreking ver zocht van den Pulmotor. De secretaris deelde mede, dat de medici in het algemeen den Dulrr.otor als waardeloos beschouwen. Het zuurstofapparaat, zonder den motor dus, kon wel met succes gebruikt werden, bij gasverdooving. Dr. Van der Hoeve (Zwolle) zei, dat bij hulpverleening, steeds de behoefte gevoeld wordt aan mechanische, kunstmatige adem haling en vroeg of de secretaris absoluut het beginsel van deze bewerking afkeurde. Dr. Meulman, antwoordde hierop ont kennend men kon niet weten welk toestel zal worden uitgevonden, dat alle bezwaren ondervangt. De heer Keyzer meepde, dat de quaes tie be hoorde te worden behandeld in een psycho logisch laboratorium, en niet in een vergade ring als deze. De Voorzitter meende, dat de vergadering niet verder kon gaan dan het oordeel te geven van de docenten-vereeniging. In het te stichten orgaan zullen over deze zaak nadere inlichtingen gegeven worden. De afd. Groningen verzocht bij de rond vraag het hoofdbestuur een schrijven te rich ten aan de directie der Spoorwegen, om te voorkomen, dat een lid van E. H. B. O. niet wordt toegelaten bij Spoorwegongevallen, zccals is gebeurd bij een ongeluk aan een on- bewaalten overweg bij Groningen. De Voorzitter zegde bespreking in het hoofdbestuur toe en sloot daarna de verga dering. Th. van der Werf, koopman in lak en verf te Haarlem, Gaelstraat 24', curator Mr, F, J. Gerritsen alhier; Men verzocht ons opname van de volgende motie De afdeeling „Haarlem" van den C. B. P. T. T, in vergadering bijeen op Woensdag 18 Mei 1927 besprekende de ernstige ongerustheid on der het Personeel over het maar steeds uit blijven der Reorganisatieplannen, waarom trent sedert de verschijning van het Rapport Nolting de grootste onzekerheid bestaat wijst den heer Directeur-Generaal op de daardoor steeds toenemende lusteloosheid on der het Personeel, hetwelk zich hierdoor elk perspectief ziet ontnomen en op het daaruit voor den dienst voortvloeiende groote nadeel dringt er bij Z. H. E. G. beleefd op aan maatregelen te willen treffen, welke aan deze onzekerheid een einde zullen maken verzoekt den heer Directeur-Generaal be leefd, doch met klem, in het belang van den Dienst en in dat van het Personeel, de plannen te willen publiceeren, welke de Administratie ten opzichte van de reorganisatie heeft, ten einde het Personeel in de gelegenheid te stel len zich hierover uit te spreken besluit deze motie ter kennis te brengen van den heer directeur-generaal, haar te publi ceeren in de Pers, en gaat over tot de orde van den dag, De uitslag van de Dinsdag in Haarlem mermeer gehouden stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad, is ais volg':: liet aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 9643, Hiervan werden uitgebracht op: .Vrijheidsbond 1214; R.-K. 2297: Anti- te doen, hoewel wij natuurlijk T.Y.B.B. gaa-ne een kansje zouden geven, maar waarvoor dan enorm hard gewerkt zal moe ten worden. Bij goed weer zal heel Roomsch sportlie- vend Haarlem en Omstreken een reisje naar Heemstede maken, om beide felle kampen in oogenschouw te nemen. Do wedstrijd tusschen Zwaluwen en Le nig en Snel gaat niet door, daar deze door Lenig en Snel gewonnen is gegeven. Burgerlijke Stand, Van 13 tot 19 Mei 1927. Geboren F. F. M, A. RuigrokRath, dochter; Th. W, WarmerdamJansen, zoon. Ondertrouwd: F. J. N. Schepers en A, M. Thorborg. Overledep: A. van der Vijver, 75 jaar. Burg, stand. Ondertrouwd: C. Jansen en W. Gozeling; P. G. Grimberg en A. M. van Straten; D. H. Gcede en C. Smith Getrouwd; C. Vennik en A. Booms; W. Pelsmia en I. Bouwhuis; P, E, van Doorn en J. A. J. Marnette; E. de Ferrante en C. S, Calmeljer; P, Stam en A Mentinkberg Geboren; z v. W. B. KuijperStierman; z. v, E. C. Hulseboschd'Hanc; z. v. A. van Steijnvan der Ploeg. Overleden: G. A, Vollenga, 2 mnd. i Excursie, Morgen (Hemelvaartsdag) houdt de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aardenhout en Omstr" eene excursie naar de Stadstuinen aan den Kleverlaan. Aan deze hoogst belangrijke en leerzame excur sie zpl zeker door vrijwel alle leden deel genomen werden. Excelsior op concours, Het fanfare corps „Excelsior" bestaande uit gemeente lijk overheidspersoneel zal morgen (Hemel- vaartsdag) deelnemen aan, het concours te Gouda, zoowel in de concert als marsch- wedstrijd. Voor den concertwedstrijd is als ver plicht nummer „La Malmaison" van Fre deric Sali, terwijl als vrij nummer gemaakt wordt „La Dame de Coeur" van Gerard Duval, terwijl in denmarschwedstrijd wordt uitgekomen met „Le Drapeau de Beets, van M. J. H, Kessels. Herijk van maten en gewichten. Dit jaar zal voor den herijk van maten en gewich ten zitting worden gehouden te Bloemendaal. Voor Bloemendaal op Dinsdag 7 Juni van 10 12 uur v. m. en van 14 uur n. m. in het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School aan den De Genestetweg. Te Overveen. Voor Overveen (met inbe grip van het bij de gemeente Haarlem ge voegde gedeelte) op Woensdag 8 Juni van 1012 uur v. m. en van 13 uur n. m. in het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School te Overveen. Te Bennebroek. Voor Vogelenzang op Maandag 20 Juni van 10 uur v. m. tot 1 uur n. ml in het Raadhuis dier gemeente. De aandacht wordt er op gevestigd dat de maten en gewichten schoon, droog en roest vrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden, dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd, dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie. Dat de maten en gewichten voor 1 October 1927 gestempeld moeten zijn wt de letter C. voorhaaf ook mijn dank aan hem of haar, danige soorten worden gestookt, dat ook die de storing wil en kan ophelfen. Hoogachtend, X. EEN DROEVIG SCHOUWSPEL, Kent gij een droeviger schouwspel dan dat, hetwelk armoede biedt? Kent gij het leed van den honger en de ontbering? Neen dank dan den goeden God, dat Hij U en de Uwen spaarde, maar tevens overweegt het wèe en de droefenis, welke de armoede brengt, en stelt een daad van oprechte dankbaarheid. Kent gij het schouwspel der armoede? Laat U dan heden even meevoeren in de verbeelding naar het arme, diep getroffen Hongarije. Wandelt er door de straten van 't mooie monumentale, eens economisch floreerend Boedapest. En nu, zet U even rustig neer. Beziet de vele kindertjes die U passeeren. Ja, de kleertjes zijn onderhouden, het zijn geen vodden, maar ach, het is zoo dun ,zoo uiterst versleten. Ja, alles wijst op de ge kende welvaart alles demonstreert de teer dere zorgen der diep getroffen ouders. Ziet nu naar de lichaampjes der a-me stakkert jes, Beschouwt de zoo jong reeds door groefde vaalbleeke gezichtjes, kijkt eens zonder tranen naar de weemoedig starende, diepliggende oogjes. Kinderoogjes, welke vreugde, levenslust en levensblijheid moes ten uitstralen. En hier, alles droefeni®, al les wee! En de arme ouders! Zij kunnen niet meer, alles en alles is verko.cht, alles is verloren, en ineenkrimpend van smart moeten zij toezien, hoe hun kind, hun lief de, hun alles aan honger en verdriet om komt! Welk een schouwspell Brengt hierin leniging, gij kunt het! Wie vraagt nog heden zulk een diep te beklagen kindje voor een poosje bij zich. Wij wachten uw aanvrage. Men gelieve zich te wenden tot het sub comité district Haarlem. Chr. v. d. Bilt, Haarlem, Verspronckweg 105. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Geachte Redactie, Ik heb een Radio-toestel van prima kwa liteit Behalve door de onvermijdelijke luchtstoringen, wordt het genot van ontvan gen van goede muziek enz. in den laatsten lijd, bijna geregeld eiken avond tusschen 10 en 11 uur hinderlijk gestoord door een geluid van grommen of koken. Mijn leverancier vermoedt, na herhaald tevergeelsch onderzoek, de oorzaak in een of andere electrische machine ol machinfje, van iemand in mijn nabuurschap (Juliana- laan bij den Zijlweg, Haarlem), die hiervan bijv. voor gezondheidsredenen gebruik moet maken Het s'oren geschiedt zeer waarschijnlijk zonder opzet, door iemand die geen Radio toestel heeft en zeker niet vermoedt, welk een plaag het grommen of koken is voor den luisteraar. Miin dank aan U voor de plaatsing en bi] Te Roermond kreeg de 23-jarige kleer maker M. F. in een café twist met den 58-jarigen H. v. L, over een familiekwestie, naar „de Limb. Koerier" meldt. V.L. had de onvoorzichtigheid zijn pink in den mond van F., te steken, waarop deze zijn kaken op elkaar klapte, een stuk van de pink afbeet en.... opat. Tenminste, het stuk pink is nergens meer gevonden en een andere conclusie, dan dat men hier te doen heeft met een menschen- eter, is moeilijk te trekken. De politie heeft proces-verbaal opge maakt en is nog steeds ijverig aan 't speu ren naar het vermiste stuk lichaam. Aan den weg te Kerkrade nabij de R.K. School aldaar, is door een inwoner van Kerkrade een kruis geplant. Zijn mooie daad verrichtte hij in den nacht, omdat hij het liefst onbekend wenscht te blijven. Te Schipluiden is de moforhersteller H. Bazuine uit Delft met zijn motorfiets over den kop geslagen. Met gebroken pols en een beenfractuur werd hij in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Voor een pakhuis van de firma J. J. Meder Zn. aan de Noord Vest te Schiedam lagen twee oxhoolden jenever, tezamen 500 liter. De jenever lag ter expeditie gereed en ze was uitgeslagen door den fiscus. Toen de expediteur van de firma kwam om het transport te bezorgen, zag hij hoe de oxhoofden en vaten werden geladen op een vrachtauto. Hij vervoegde zich bij de direc tie, teneinde te vragen waarom hij dit maal niet met de expeditie belast was. Daar hoorde hij, hoe men van plan was geweest hem ook dezen keer de expeditie op te dragen. Men snelde naar buiten en daar zag men nog juist hoe de vrachtauto met de jenever in volle vaart wegreed. De iirma is door dezen brutalen diefstal voor plus minus 2000 benadeeld. De politie heeft de zaak in onderzoek. De Vrijheidsbond te Leiden heeft den dag voorafgaande aan de gemeenteraadsverkie zingen, bij de kiezers bloemruikertjes doen bezorgen, waaraan bevestigd was een enve- 'oppe met visite-kaartje, waarop gedrukt s'ond het verzoek, op den Vrijheidsbond te stemmen. gedurende dien korten tijd praclisch geen last kan worden ondervonden. Van 10 voor 50.000. Fabricatie van „oude meesters." Heel veel stof heeft opgewaaid de historie van den Deiftschen „Rembrandt," die kort geleden ontdekt werd en iets later bezweek voor spiritus en alcohol, wat geen echte oude meester doet. Onderwijl was er, naar men zegt, reeds tot 50,000 voor het doek geboden, en over afkomst en waarde gingen allerlei geruch ten. Hoe zat de vork hier in den steel? De oplossingen van deze raadselen ligt in Breda. Jaren geleden kocht een antiquair te Breda, M., op een verkooping een oud schil derij. Op het doek s'ond een portret ge schilderd, maar dit had absoluut geen kunst- waarde. Hij (M.) vroeg toen aan den huis schilder Johan Theuns of deze er wat voor hem wilde schilderen. Het onderwerp deed er niet toe. Theuns, die wel meer dergelijke werkjes opknapte en ook reeds naar ver schillende mees'ers gecopieerd had d« schilderijen bracht hij dan meestal bij M. ging op het voorstel in. De opbrengst zouden beiden deelen. Nu wil het geval, dat Theunse een groot bewonderaar is van onze oude Hollandsche meesters. Vooral de school van Rubens, Rembrandt en Frans Hals trekken hem aan. Maar bovenal gaat zijn liefde uit naar.... Rembrandt. Hij nam nu een oud plaatje een afbeelding van. het bewuste schilderij van een rabbi van Rembrandt en schilderde op het oude doek „zijn nieuwe Rembrandt." Hoe of de letters er op kwamen kan hij zich echter niet herinneren. Wel weet Theuns waarom hij er zfjn eigen naam niet op zette, want dan worden ze niet zoo gauw verkocht. Daarna werd het schil derij bij den bewus'en antiquair te koop gezet en voor 10 aan den heer Duinstee verkocht. Toen echter later een photo van het doek werd gepubliceerd, herkende, zoowel Theuns als de an'iquair, den rabbikop door T. geschilderd. Nu vond de schilder dat de zaak toch wel een beetje vreemde wending nam. Het doek dat hij zelf beschilderd had, en dat nu doorging voor een echte Rem brandt! Neen, zoo had hij de kunstwereld, al stonden er nu ook per abuis die letters Rem en dt op, toch niet te pakken willen nemen. En dan die aanbieding van 50.000; het bracht hem heelemaal tan de wijs. Hij schreef nu aan den heer Duinstee, hoe de zaak zich had toegedragen, maar deze liet zich niet overtuigen. Zelfs na een bezoek aan Theuns in Breda, waar hij ook zijn ander werk zag, kon de heer Duinstee maar niet gelooven, dat een eenvoudige huis- en decoratieschilder zoo n mooi doek gemaakt had. Toch verklaarde Theuns pertinent, dat de rabbi, dien hij geschilderd had, een half jaar oud was toen de heer Duinstre hem bij den antiquair kocht. Tegenover deze ve-klaring bleef de antiquair volhouden, dat hij T. nooit de opdracht gegeven had, op het oude doek te schilderen. Hij had het zoo op de ver kooping gekocht. En ondertusschen gaat, naar men aan de „Tel" meldt, Theuns maar lustig verder met zijn oude meesters In Breda, waar verschil lende schilderijen van T. hangen, houdt men zijn werk angstvallig vast. Voor geen prijs wil men het verkoopen en na bovcnvertelde geschiedenis al er hélemaal geen aankomen geschiedenis zal er heelemaal geen aanko men meer aan zijn. Te Putte is een 5-jarig meisje in een pot kokend water gevallen. Na hevig lijden is de kleine aan de bekomen verwondingen be zweken. Een vier-jarig knaapje gedood. Op den Klarendalschcnweg te Arnhem, ter hoogte van de Oostpeterstraat heelt een droevig ongeval plaats gehad. Een drietal kinderen van 3 tot 4 jaar stak spelenderwijze plotseling den rijweg over, juist toen een vrachtauto naderde, Een van-de kinderen, de vierjarige C, L. L., kwam onder de wielen en werd zwaar verminkt opgenomen. Dc ontboden geneesheer constateerde een schedelfractuur. Het kindje overleed spoe dig. Het lijkje is naar het Stedelijk Zieken huis overgebracht. Ook een tweede kind kwam onder den auto, maar kwam, wonder boven wonder, ongedeerd tusschen de wielen uit. Den chauffeur treft geen schuld. Wat er aan gedaan zal worden. Degenen, die in de omgeving van de Electrische Centrale te 's-Gravenhage wonen, kunnen, wanneer het een beetje waait, hun pret wel op. Herhaaldelijk en op zeer lastige wijze ondervinden zij veel hin der van kolens'olverspreiding en vele klach ten zijn er noodig geweest om het zoover te brengen, dat er nu verbetering zal komen. De installatie welke tot nu toe in bedrijf was voor het I^reiden der stofkool, de z.g. droog- en maalinrichting, zal geheel gewij zigd worden. Ef zal een electrische filter worden aangebAcht, welke voorkomt, dat er bij het droogl^'oces meegenomen poeder- kooldeeltjes in ue buitenlucht kunnen ont snappen, terwijl door de installatie onder onderdruk te laten werken er tevens in voorzien zal worden, dat in de installatie zélf geen poedcrkool kan ontwijken uit toe stellen en werktuigen. Ook voor de schoorsteenen der ketels worden voorzieningen getroffen, welke ten doel hebben te voorkomen, dat langs dien weg een hinderlijke hoeveelheid vlicgasch zal ontwijken. Alles wordt in het werk ge steld, óm met deze nieuwe ins'alla'ie reeds het a.s. winterseizoen in bedrijf te kunnen stellen. In'usschen is de tegenwoordige in richting vrijwel geheel stilgezet. Voor zoo ver dit in verband met de bedrijfsvaardig- heid van de CenTale noodzakelijk is, wordt zij gebruikt. Dit bepaalt zich echter ten hoogste tot enkele uren per week, terwijl daarbij voor de te verwerken kolen zoo- j De noodlottige gevolgen van verzet, In den nacht van 9 op 10 October 1921 had de motorrijder G. van Steyn te Rotterdam zonder licht gereden. Toen hij door eenige agenten was ingehaald, ging bij de daarop volgende woordenwisseling de revolver van den agent Blokland af en Van Steyn werd daarbij zoodanig getroffen, dat hij zijn beide oogen moest missen. Deswege stelde hij een vordering in legen den agent Blokland, de gemeente Rotterdam en den Staat. Bij interlocutoir vonnis ontzegde de Rot- terdamsche rechtbank de vordering tegen den Staat, en na gefuigenverhooren werd Van Steyn niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering tegen de gemeente Rotter dam, terwijl zijn vordering tegen den agent Blokland eveens werd ontzegd. Van het eindvonnis ging Van Steyn in be roep bij het Haagsche Hof. Het Hof overwoog, dat Van Steyn op do sommatie van de agenten niet halt had ge houden, terwijl hij bij het voorbijrijden zelfs een der agenten omverwierp. Toen Van Steyn was ingehaald, had hi) zich ernstig verzet, zoodat den agent Blok land geen verwijt trof, dat deze zijn revol ver gereed hield. Bovendien heeft de agent niet gericht op het hoofd van-Van Steyn, doch deze greep bij zijn verzet de hand van den agent, waarin de revolver werd gehou den. Bij het omlaagdrukken van de hand, ging de revolver plotseling af met het nood lottig gevolg. Volgens het Hof blijkt hieruit, dat Blokland geen schuld treft. Met Gerechtshof bekrachtigde dan ook het vonnis der rechtbank. Gisteren heeft de Rotterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak van de beide ex-politie agenten, de 28-jarige C. v. W. en de 32-jarige A. B., die naar men zich herinnert, terecht hebben gestaan in ver band met de geruchtmakétide heling van een groote partij gouden sieraden en brillanten. Het O. M had tegen beide de maximum straf geëischt, n.l. tegen v. W, wegens poging tot heling twee jaar en tegen B. wegens medeplichtigheid daaraan een jaar en vier maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde v, W. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en B., tot tien maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis, P. V. de Zwaluwen had een wedvlucht vanaf Creil afstand 379 K. M. De prijzen werden als volgt behaald: H. C. Hartman J 1, 5, 15; F. J. Reijnder 2; G. A. Steijl 3, 6, 9; M. Riebeek 4, 13; J v. Heerden 7, 18, 23;' H. v. d. Eijkhof 8, 21; P. Tieertes 10, 19, 22, 24; P. v. d. Pol 11. 14. 17, 20; H, C. Hartman Sr, 12, 16; P. Smit 2!»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11