i De tweede etappe bereikt! ■h Voornaamste Nieuws J, Stadsnieuws PIJLTJES <- Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden mterlijk driemaal vier en twintig uren na I*el ongeval Woensdag 25 Mei 1927 51ste Jaargang No. 16560 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden Eerste Blad De heer J. V. Munsterman, die giste ren 25 jaar in dienst van Openbare Werken te Haarlem was. Hij is thans bouwkundige bij de „afdeeling gebouwen. Agenda 26 Mei „Huize Lydia", het onlangs geopende nieuwe Tehuis voor R.-K. Meisjes, aan de Roelol Hartstraal te Amsterdam. Agenda 27 Mei DE H. E. B. A. ONGEVAL AAN DE SLU1S- WERKEN. Man verdronken. De stembusstrijd in Haarlem. Mr. Stibbe, de deken van den Raad van Toezicht voor advocaten te Amsterdam, dezer dagen in Zuid- Frankrijk overleden. EEN 1*4-JARIG KIND OVER BOORD. De vader springt het na. Een gelukkige redding. Rijwielen ontvreemd. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Een Zilveren Jubileum. A. J. de Kruijff. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' jrooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. fUle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^3100 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7 jQ bij een ongeval met j" 2j0 een^voet Vo" eer ^ooif' I 125," duinTof wijsvinger" ^50 been of 3nn 40.' andere vin legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen s 1 UUUU." verlies van beide armen, betde beenen of be.de oogen: doodehjken afloop *«»U. een voet of een oog a amm ox wijsvinge. Adverfenliën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. eei vmge» De Roomsch-Katholiekë Middenstandsver eeniging in onze Bisschoppelijke Residentie schrijdt voort en werkt met étappes. Ongeveer vier jaar geleden lag zij moreel en finantieel te sterven. Toen werd er een Reorganisatie-commissie levormd ten einde middelen te beramen haar nieuw leven in te storten. Na ernstige bestudeering bracht deze Commissie haar rapport uit. een berede neerde opsomming van m.ddelen bevattend, ■welke door de Hoogere Leiding in onze Be weging werden aangeprezen als een model voor goede Katholieke Middenstandsactie. De leden dier Reorganisatiecommissie werden allen in het nieuwe Bestuur gekozen. Doch, eenmaal zitting genomen hebbend, en toen eigenlijk eerst een algeheel en juis ter inzicht krijgend boe de vlag ervoor stond in onze R.K. Middenstandsvereeniging, kon dit nieuwe Bestuur na zijn „joyeuse entrée" niet anders dan der Algemeene Ledenver gadering voorstellen tot opheffing der Ver- eeniging over te gaan. Alzoo werd de plechtige begrafenis aange kondigd, maar toen kwam er. God zij dank, verzet uit de kern der getiouwen. De Vereeniging ZOU en MOCHT niet Worden opgeheven! aar dan ook offers brengen! Ei' üie offers, finantieele, zii zijn edel- motuig en vol offervaardigheid gebracht! Wet' roest het Bestuur nog een diepe vernedering ondergaan. doordat het ge noodzaakt was het eigen Katholieke Veree- nigingsgebouw te verkoopen en door de trouweloosheid van vele honderden R.K. Handeldrijvende en Industrieele Middenstan ders uit deze stad moesten de Bestuursleden hun handteekening plaatsen onder de trans- portacte. waarbij het Katholieke gebouw werd overgedragen aan een NIET-Katholiek Kerkgenootschap. Wel was het een pijnlijk offer, maar we hebben het gebracht, ho pend, door bard werken een spoedigen le denaanwas te bereiken, waardoor deze schade en schande zou kunnen worden goed gemaakt En toen ,is het nieuwe Bestuur aan den arbeid getogen. Dag en nacht gewerkt voor de godsdienstige en stoffelijke belangen van onzen Katholieken Middenstand. Wij slaagden erin der Vereeniging auto riteit en gezag te verzekeren. Lange lijsten van gevoerde actie en van allerhande praestaties konden als zoovele bewijzen worden overgelegd. Maar.... onze Katho lieke Standgenooten bleven buiten de Ver eeniging staan. We belegden propagandavergaderingen, tallooze, organiseerden een feestavond voor onzen Katholieken Middenstand. Een tjok volle zaal, maar.... geen nieuwe leden. Erger nog: langzaam verminderde steeds nog het ledental! Totdat eenmaal de verdere inzinking tot staan was gebracht en de Vereeniging over bleef met haar kern van principieele ge trouwen. DE EERSTE ETAPPE WAS BEREIKT! Bij zoo'n stand van zaken was het men- schelijk geweest, dat diepe teleurstelling, bittere ontgoocheling, begrijpelijke onvol daanheid zich van ieder onzer hadden mees ter gemaakt. Maar.... er was eenmaal een Coen, die zcide: „ende desespereert niet!" En deze ferme leuze maakte het Bestuur der Haar- lemsche R.K. Middenstandsvereeniging tot de ziinc. Met zijn eveneens nooit versagenden Geestelijken Adviseur wendde het zich om streeks den tijd vnn het 20-iarig bestaan der Vereeniging tot den Hoogeerwaarden Deken onzer Stad om hulp en tusschen- komst. Geen vergeefsch beroep werd gedaan! En zoo zat de organisatie dezer Katho lieke Middenstandspropaganda al heel spoe dig in elkaar. In elke Parochie fslechts een paar waren gecombineerd) een Propagandavergadering, gepresideerd door den Z. E. Heer Pastoor en een Kapelaan uit de eigen Parochie als spreker. De noodige reclame en publicaties vorm den de voorbereidingen. En tijdens de H.H. D ensten werd in alle kerken van den kan sel af het bijwonen dezer vergaderingen krachtigst aanbevolen. In één week tijds moest de heele actie geëindigd ziin. En nu hebben we gisterenavond de laat ste der zes Propagandavergaderingen in onze si ad gehad. De Spaarne-parochie "heeft op waardige wi'ze de rij gesloten. En onze Katholieke Middenstandsvereeni ging bereikte gisterenavond de 2e étappe op haar langen marschweg. En nu zal men vragen: „Welke ziin de resultaten?" De resultaten zijn: le. dat we dagen hebben beleefd, heer- IFke dagen, van geestdrift en van ontlui kende actie: 2e. dat in ieder geval door deze actie onze Katholieke standgenooten. ook zij die niet op het appèl waren, ziin wakker ge schud: 3e. DAT IN EEN WEEK TIJDS HET LEDENTAL IS GESTEGEN MET ZEVEN EN VIJFTIG PROCENT!! In aanmerking nemend het feit. dat we, ondanks bovenmenschelijke inspanningen, er niet in konden slagen het ledental op te voeren, dat we zelfs iet konden voorko men, een weliswaar langzamen. doch con stanten achteruitgang, nu in één week tijds een ledenaanwas van 57 pet.! Dat is het heerlijke en blije feit van den dag, dat ons vervult met rechtmatigen trots maar ook met een grenzenloos gevoel van innige dankbaarheid. Dank op de allereerste plaats aan onzer. Kerkvorst, onzen beminden Bisschop, die met zoo'n krachtig en inslaand woord onze Propaganda heeft aanbevolen. Dank aan den Hoogeerwaarden Deken onzer stad, die ons in staat gesteld heeft deze Propaganda te ondernemen en te or- ganiseeren en di: ons van het begin tot het eind met zijn invloed, ziin steun en zijn be langstelling heeft ter zijde gestaan Dank aan de Z. E. Heeren Pastoors, die zelf de Parochieele Vergaderingen hebben gepresideerd, door hun opwekkende woorden den ledenaanwas hebben bevorderd, die ons toestonden, wat wii in het welslagen der actie vroegen, die op de predikstoelen het bijwonen der vergaderingen hebben doen aanbevelen. Dank aan de Eerw. Sprekers op de onder scheidene bijeenkomsten, die een studie der te behandelen stof hebben gemaakt, welke telkens weer onze bewondering opwekte en waardoor zoovelen tot toetreding- zijn be wogen. Dank aan de geheele Eerw. Geestelijkheid onzer stad. welke door huisbezoek en door vele andere middelen het welslagen heeft verzekerd. Dank aan onzen sympathieken en met een eeuwig optimisme bezielden Geestelijken Adviseur, die op alle vergaderingen aanwe zig was en daar ieder het heilige en enthou siaste vuur wist in te blazen. Dank aan de Propagandisten, waarvan velen buiten den Middenstand staan, die gaarne hun krachten hebben gegeven aan deze voortreffelijke Katholieke zaak. Dank aan het Bestuur van den R.K. Kring, de zóó nuttige organisatie voor de zonen van onzen Middenstand waarin onze jon gere generatie wordt gekweekt en opgeleid tot pricipieele organisatiemenschen, die ge reed staan jaarliiks de opengevallen plaat sen in onze gelederen aan te vullen en waaruit wii onze jonge en frissche krachten zullen kunnen recruteeren En, lest best, dank aan ons Katholieke Dagblad, de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, welke onze actie met een voor treffelijk Hoofdartikel heeft ingeluid, keu rige verslagen heeft geleverd van gehouden en propagandistische, artikelen heeft geschre ven over de volgende vergaderingen. Met veler en door ons niet genoeg te waardeeren steun, hebben wii dus met succes de tweede étappe bereikt. En welke zal nu de derde ziin? De derde étappe zal binnen de maand worden bereikt! Namelijk, wanneer onze R.K. Midden standsvereeniging, zooals zii behoort en moet zijn, de grootste (in ledental) Midden standsvereeniging in onze stad zal zijn ge worden. Wanneer is dat? Dat is, wanneer de Propagandisten door huisbezoek een zelfde aantal nieuwe leden bijwinnen als op onze Propagandavergade ringen gewonnen ziin. Circa 130 nog in de negen Parochieën on zer Stad, waarin zij met honderdtallen nog te vinden ziin. Dat is mogelijk en heelemaal geen hek sentoer! Binnen een maand is dit geschied! We zijn thans zoo gelukkig in ALLE Pa rochies een Propagandaclub te bezitten, welke allen ten spoedigste aan den slag zullen gaan en den eenmaal zoo goed be gonnen propaganda-arbeid zullen voortzet ten en tot een goed einde brengen. Zij zullen in hun werk krachtig worden geholpen door onze E.E. Geestelijkheid, welke haar Paaschbezoeken nog moet af- leggen en zich voorstelt bij die gelegenheid een rijken oogst te zullen binnenhalen. In de week vóór het Pinksterfeest worden de Parochie-Propagandisten lot een gecom bineerde vergadering bijeengeroepen, welke vergadering de H. E. Deken onzer Stad met zijn tegenwoordigheid zal vereeren en waar de heer Chr. M. Jansen als spreker zal optre den, ten einde allen het heilige Pinkster vuur in te blazen. Wie weet, wellicht leggen zii op die ver gadering reeds den Hoogeerwaarden Deken de 130 nieuwe leden voor! Dan is de derde étappe bereikt, want dan staat onze Katholieke Middenstandsvereeni ging in deze stad aan de spits! Nu zal men wellicht nieuwsgierig vragen: Waar ligt dan de 4e étappe? De VIERDE ETAPPE ligt tusschen den lien September en den 28en Octpber van het volgend iaar. 1928! Dan toch viert onze Doorluchtige Kerk vorst zijn ZILVEREN BISSCHOPSJUBI LEUM! In de Parochieele Propagandavergadering van Vrijdag 1.1. was het de H. E. Deken van Haarlem, pas teruggekeerd uit Luik, waar Z. H. E. het Jubileum van Mgr. Rut ten, den Bisschop uit Luik. had bijgewoond, die vertelde, dat de 85-jarige Bisschop had kunnen verklaren in den avond ziins levens, dat zijn Diocesanen hem gehoorzaam waren gebleven. Welnu, onze Bisschop heeft in zijn jongste schrijven verklaard, dat de Kalh. Handel drijvende en Industrieele Middenstanders uit Haarlem TOT ZIJN BI I" TERE f E- LEURSTELLING hem niet gehoorzaam Zijn, wijl zij blijven buiten de Kath. Mid denstandsorganisatie, hetgeen hii uitdrukke lijk van hen eischt. Maar. dat zal dank zij een intense propaganda van Geestelijken met leeken eind 1928 anders zijn! Beiden-zullen dan bij. wellicht dit laatste, Jubileum van onzen grijzen Kerkvorst hem die bittere teleurstelling besparen en wij zullen doOr een overweldigend ledental Z. D, H, noodzaken te moeten getuigen óók. van deze Katholieken uit ziin Diocees: Zij zijn mij gehoorzaam geweest! Zij hebben, met terzijdestelling van eigen inzichten, aan het dringend verzoek van hun Bisschop vol daan! Dan is, mijne lezers, met succes de VIER DE ETAPPE bereikt! En, krachtig bijgestaan door onze Pries terschap en onze leeken-propagandisten leg gen wij op dit oogenblik deze verklaring af: Wij naderen, vertegenwoordigend onzen Katholieken Middenstand van Haarlem, in het najaar van 1928 niet onzen Bisschop om van hem een verwiitenden blik te otatvan- gen, doch Z. D, H. ons ledental meedeelend, zal onze Bisschop alsdax zeggen: „Ook over U, Katholieke Middenstand uit deze Bis schopsstad ben ik tevreden. Gii waart mij gehoorzaam!" Propagandisten, Geestelijken en leeken, helpt ons verder! Minstens tot September 1928! En nu'zal zeer wellicht dit artikel wor den overgenomen in ons Bondsorgaan ,,DE R.K. MIDDENSTANDER" en nu zou ik aan de Katholieke Handeldrijven ie en Industri eele Middenstanders uit ons geheele Bisdom de vraag willen stallen, of het voldoende zal zijn, dat de stao Haarlem alleen dezen plicht van gehoorzaamheid jegens haar Bis schop zal nakomen, of dat ook een derge lijke verklaring zal moeten kunnen worden afgelegd door onztn algemeenen Bonds voorzitter voor het éebeeV Diocees? Thans zou die verklaring allerminst ge geven kunnen worden! Het liikt er niet op! Daarom, Kathol'eke standgenooten! Be legt van den Helder tot Vlissingen, door de heele lengte en breedte van het groote Bisdom naar het Haarlemsche model len spoedigste Propagandavergaderingen in elke Parochie. Ik sta er u borg voor: alle Priesters uit het Bisdom gaan ons, leeken. voor in ge hoorzaamheid jegens hun Bisschop: zij zullen geheel aan uw zijde staan en u van heeler harte steunen en met u medewerken. Vormt op die Vergaderingen een perma nente parochieele Propagandaclub! Roept in en gij zult haar verkrijgen de hulp en de medewerking onzer Katholieke Pers. Werkt onvermoeid door! En volgend jaar schittert de Diocesane Bond van den Kath. Handeldr. en Industri- eelen Middenstand in macht en autoriteit. Dat geve God! P. J. M. VAN TETERING, Voorzitter der R.K. Middenstands vereeniging te Haarlem. 25 Mei 1927. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. Gebouw den geheelen dag gesloten. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel „De Kribbebijter" 8 uur. „H. E. B, A." Brongebouw Geopend van 2 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur Avondconcert. Heemstede Provinciale Landdag Hoog mis half elf uur in de parochiekerk Openbare meeting in het R. K. Vereeni- gingsgehjouw 2 uur. Opstellen in Kerklaan van den Muzikalen optocht 1 uur* Landgoed Elswout Overveen Half elf uur: Muzikale wandeling van Kerkplein te Bloemendaal naar Raadhuis, Over veen Twaalf uur ontvangst door het Gemeentebestuur, naarna aubade en voortzetting muzikale wandeling naar concoursterrein Kwart over één uur Marschwedstrijd op de Oprijlaan van het Landgoed Opening concours om 2 uur en sluiting 6 uur n.m. Avondconcert door het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina" 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo", -j- Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Woningbouwvereeniging „St. Jozef" 8 uur Kantoorbedienden half 9 uur Ledenvergadering Over heidspersoneel 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur Ledenvergadering Metaalbewer kers 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. „H. E. B, A." Brongebouw Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. Wedstrijden en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve Zon- en feestdagen. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt Dames wedstrijden bonbons Paul C. Kaiser Eereprijs, met 51 punten H. Faber-Bakker, Wagenweg Haarlem Eerste prijs met 48 punten, Mevrouw de Rek de Boer, van Osta- destraat Haarlem tweede prijs met 45 punten Mevrouw Smit-van Dijk, Cronjéstraat Haar lem derde prijs met 40 punten, Mevrouw Tummers, Binnenweg Heemstede eervolle vermelding, Mejuffrouw van der Born, Bin nenweg Heemstede. Groep 7 Klasse A. Opgemaakte taarten geheel geglaceerd opgemaakt met confituren. Eerste prijs met 68 punten, E. H. A. Jan sen, Timorstraat Haarlem eerste prijs met 66 punten, D. H. Janus te Amsterdam, Nassau- straat 15 tweede prijs met 63 punten, Jac. Meerman, van Baerlestraat Amsterdam; derde de prijs met 50 punten, C. J. Haikes, Spaarnd. straat Amsterdam derde prijs met 46 punten, D. W. van der Put te Zevenbergen eervolle vermelding met 44 punten, Frits Stroethoff, Amsterdam, Brouwersgr. eervolle vermel ding met 42 punten, W. Mulder, Weymar- straat den Haag. Groep 7 B. Creme taarten. Eerste prijs met 64 punten, Th. H. Koot, Utrecht, Geedestraateerste prijs met 63 punten, P. J. van den Heuvel, Leidschestraat Haarlem tweede prijs met 61 punten, D. W. van der Put, te Zevenbergen tweede prijs met 60 punten C. C. J. Meynerds, Maison, Bloemendaal derde prijs met 57 punten, Maison Kiebert, Marathonweg Alkmaar derde prijs met 55 punten W. F. Sandyck, Floresstraat Haarlem derde prijs met 51 punten, C. J. van Rhijn Naarden, Cattenhage- straat,43 derde prijs met 50 punten, Jac. G. Dikotter, R. K. Nijverheidsschool Voorhout eervolle vermelding met 49 punten, H. Im- mink, te Bussum, firma Klassema eervolle vermelding met 41 punten, P. Lierop, Kleine Noord, Hoorn. Groep 7 C. Gedecoreerde Chocolade. Eerste prijs met 71 punten, H. F. Sandyck, Floresstraat Haarlem eerste prijs met 69 punten, C. H. Berkho,f Reynier, Vinkeles- kade 59tweede prijs met 58 punten P. J. van den Heuvel, Leidschestraat 25 Haarlem tweede prijs met 65 punten, D. C. Uylenburg, Gierstraat Haarlem tweede prijs met 64 punten, J. H. Heyne, Barneveld twee de prijs met 63 punten, Ei J. Roelofse Rot terdam, Vierenb. straat 83e prijs met 62 punten, S. P. C. van Wely, Noordwijk aan Zee derde prijs met 61 punten, Jac. Meer man, van Baerlestraat, Amsterdam derde prijs met 59 punten, S. P. C. van Wely, Noordwijk aan Zee eervolle vermelding met 56 punten, E. H. A. Jansen, Timorstraat Haarlem eervolle vermelding met 55 punten, van Kessel Haarlem eervolle vermelding met 50 punten, D. J. Weyers, Amsterdam Ceintuurbaan. Groep 7 D. Taarten van Humoristische opvatting. Eerste prijs met 72 punten, S. P. C. van Wely, Noordwijk aan Zee tweede prijs met 62 punten, Th. H. Koot, Utrecht Goede- straattweede prijs met 60 punten, Th. Stroethoff, Amsterdam, Brouwersstraat derde prijs met 53 punten, van Kessel Haar lem. Groep 8 Klasse A. Koekjes in den meest uitgebreidsten zin. Eereprijs met 88 punten, H. J. F. Sterk, Beverwijk eerste prijs met 74 punten, K. Kol, Amsterdam, Bilderdijkstraateerste prijs met 71 punten plus, M. Nieuwenhuis, Chef Hellingman Haarlem eerste prijs met 71 punten, Maison Kiebert, Amsterdam Marathonwegtweede prijs met 64 plus punten, J. G. Uylenburg en Zoon, Gierstraat Haarlem tweede prijs met 64 punten, P. Top, den Haag, Obrechtstraat 46 tweede prijs met 63 punten, D. W. van der Put, Ze venbergen derde prijs met 60 punten, F. Th. Landman, Amsterdam, Nieuwendijk 142. derde prijs met 57 punten, J. G. Wiesse, Ma- doerastraat 13 Haarlem derde prijs met 57 punten, J. Scholtens, Haarlem, Spaarnwou- derstraat 53 eervolle vermelding met 56 punten, Jac. Out, Alkmaar, Oudegracht eervolle vermelding met 56 punten, J. H. Hesselman, Haarlem, Cronjéstraat; eervolle vermelding met 50 punten, Huib. Hensen Valkenburg Lindenlaan. Groep 8 Klasse B. Chocolade koekjes. Eerste prijs met 81 punten, H. J. Sterk te Beverwijk tweede prijs met 54 punten, H. H. van der Herg, Voorburg tweede prijs met 57 punten, J. G. Uylenburg en Zoon, Gier straat Haarlem derde prijs met 50 punten, J. L. Fischer, Oostzaanstraat 55 Amsterdam derde prijs met 49 punten, H. J. Hesselman, Cronjéstraat Haarlem. Hedenmorgen 4 uur is voor de laad plaats in het Noordzeekanaal nabij de siuisbouwwerken te IJmuiden het lijk op gehaald van den 23-jarigen B. Bruins, wo nende te Velseroord. De verongelukte was belast met het stoken dés nachts van de ketels der stoomkranen. welke daar zijn opgesteld. Door tot nu toe onbekende oorzaak (er was niemand bij het ongeval tegenwoordig) is hij te water geraakt en jammerlijk ver dronken Het slachtoffer y/as ongehuwd. Terwijl overal elders in den lande een verwoede politieke strud om de gemeente raadszetels wordt gevoerd, is het in onze omgeving rustig als op een mooien lente avond in den Hout. Maar gisteren is in Haarlem en Bloemendaal dan toch ook de strijd ingezet met de c-.ndidaatstellingen voor den gemeenteraad. Door de grens wijziging is de stembusstrijd hier een maandje vertraagd. Maar vergissen wij ons niet, dan zal dit uitstel geen afbreuk doen aan de deugdelijkheid van den strijd. Er schijnt tenminste nogal wat liefhebberij voor de 39 raadszetels te ziin. Niet minder dan' 14 politieke partiien treden in het strijdperk en ook daarmede heeft Haarlem nu groote-stads-allures aangenomen. Veer tien politieke partijen en 155 verschillende candidaten dingen mede naar den eere- palm. Onder de politieke partiien zijn oude bekenden als de Anti-Rev. Partij, de S. D, A, P., Christ,Hist, Unie. Communisten, Roomsch-Katholieken, Vrüz. Democraten, lijst v. d. Kamp. maar ook nieuwe gezich ten als de R, K. Volkspartij en Anti-Stem- dwangpartij; zelfs compareeren op de lijst de Staatkundig Gereformeerden en de Christ. Dem. Unie Het lijkt wel een Ka merverkiezing! De lijst v. d Kamp heeft een concurrent in de lijst-Boxs, gesteld door een comité van vrije kiezers uit het voor malige Schoten en wellicht ook in de lijst van de Anti-Stemdwangpartij. Over den vermoedelijken uitslag der verkiezingen is uit den aard der zaak weinig te zeggen, omdat het voor de eerste maal is dal ver kiezingen worden gehouden in het vergroote Haarlem. Er is twijfel geopperd of de com munist Peper in den nieuwen raad zal te- rugkeeren omdat in de Communistische Partij de tweespalt nog niet bezworen is, maar er is slechts één communistische lijst ingediend. Dit verhoogt de kansen van den heer Peper wel, hoewel het de vraag is of de hem viianditfe communistische kiezers niet zullen stemmen op de Anti-stemdwang- partij. Of de lijst v .d. Kamp met de hui dige verhouding weer twee zetels zal ver werven, is ook aan twiifel onderhevig. De lijst-Boxs zal ook geen goed doen aan de Vrijz.-Dem. lijst. Of de Christ.-Dem. Unie en de Staatk. Geref. Partij niet te veel zal vergen van de krachten der Anti-Rev. Par tij is ook een open vraag en dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de Anti- Anti-Rev. een van hun drie zetels moeten missen. zonder dat de Christ. Dem. of Staatk. Geref daarvocr een zetel krijgen. In alle geval schijnt de heer Wolzak, die nu nummer 4 staat, weinig kans te hebben in den gemeenteraad terug t.e komen. Op de lijst der S. D, A. P. staat het nu zitting hebbend raadslid M. H. Groenendaal met no. 13 op 'n gevaarlijke plaats om nog herkozen te worden, terwijl de kans van den heer K. Kingma met no. 14 op een der lijsten al zeer gering is. Of de R. K. Staats partij veel nadeel zal hebben van de lijst der R. K. Volkspartij zullen wii moeten af wachten, maar al geven wii haar weinig kans op een zetel, een groöte handicap voor onze partij zal zii zeker zijn. Zij zal ons stemmen ontfutselen en wii kunnen geen enkele stem missen. Het moge voor ons een spoorslag zijn om hard te werken in de ko mende weken. b s Gisterenavond omstreeks 7 uur voer een motorschip met stroo beladen in het Noor der Buitenspaarne in de richting Hooimarkt. De schipper zat met vrouw en kind op de stroolading die hoog boven den romp van het vaartuig uitstak. Hij vermeende een defect aan de motor te hooren. waarop zijn vrouw met de 114- jarige E. op den arm wilde gaan kijken. De vrouw struikelde en het kind gleed uit haar arm te water. De schipper sprong er achteraan, wist in het water zijn jas nog uit te trekken en kreeg het kind te pakken, terwijl hij er mee zwemmende bleef. Een in de nabijheid varend bootje waarin 2 men- schen zaten, kon het kind overnemen en een ander bootje den vader redden. Het kind was bewusteloos. Het kind is bin nengebracht in een perceel aan den Kloo- persingel en werd behandeld door ren dok ter en een lid van O. O. Het schip kwam aan den kant te liggen, terwijl de man zich van droge klceren voorzag. Levensgevaar is niet direct aanwezig. G:s' ereamiddag is een rijwiel ontvreemd -taande onbeheerd voor een perceel in de Koningstraat. Eveneens svesd een rijwiel ontvreemd voor een perceel aan de Kle- yerjaan,' - De Tweede Kamer heeft het honden van de interpellaties over de onlusten te Sa- marinda en ever de houding van den Ne- derlendschen gezant te Peking toegestaan. De interdiocesane missieweek te Nijme gen. De stoutmoedige vliegenier Lindbergh ij in Frankrijk geestdriftig gehuldigd. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over bet wetsontwerp in zake de Staatsgarantie ten behoeve va0 de Rcbaver (Rotterd. Bankvereeniging), De zaak-Verschoor is opnieuw door de Rctterdamsche rechtbank behandeld; we gen? verduistering is vier maanden gevan genisstraf geëischt. De noodlottige smokkelaiiaire te Leiden is voor de Haagsche rechtbank behandeld; tegen verdachten is twee maanden hechte nis geëischt. De 's-Hertogenbossche Krijgsraad boeit weder eenige zaken betreffende de militai ren-relletjes te Assen behandeld. Kapitein G. werd vrijgesproken. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Wegenfonds 1927; verscheidene leden zijn over het regeeringsbeleid ia deze kwestie ernstig ontstemd. Successen voor den korte-golfzender van Philips te Eindhoven. - Enthousiaste brie ven uit Zuid-Airika. De „Flores" is naar Sjanghai vertrokken. Het rapport der Duitsche Rijksdagcom- missie omtrent de schuld aan den oorlog, zal door de Belgische regeering gereclifi- ceerd worden. De Engelsch-Russische betrekkingen ver broken. De Britsche regeering zegt de han delsovereenkomst met Rusland op, eischt het vertrek der Russische missies uit Lon den en zal de Britsche missie uit Moskou terugroepen. Uit Louisiana wordt geseind omtrent eeo nieuwe dijkdoorbraak. Tot president van Chili wordt gekozen kolonel Carlos Ibanez. Een Amerikaansch militair luchtschip neergestort; geen slachtoflers. Een nieuw succes van Tsjang Kai Sjck. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.32 en overmorgen om 9.34. Hoogste barometerstand 769.5 m.M U Malinhea i Laagste barometerstand 754.6 m.M. la Dantzig. Verwachting: matige tot krachtigen wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Mogelijk nacht vorst, warmer overdag. Morgen (Hemelvaartsdag) zal de heel A J. de Kruijff, wonende Bisschop Otto. straat 2, den dag herdenken, waarop hij vooi 25 jaar geleden in dienst is getreden bij dc Centrale-Werkplaats (H. IJ. S. M.) alhier Den jubilaris, die bij de verschillend» muziekkkorpsen goed bekend staat, zal he. aan belangstelling niet ontbreken. Door de muziekvereeniging - „Euphonia' te Overveen, waarvan de jubilaris vana de oprichting dezer vereeniging werkend lie is, zal hem a.s. Vrijdagavond half 9 eer serenade worden gebracht Oók de collega's van den jubilaris, waar mede hij- op zijn afdeeling (schilders) werkt zullen zeker blijk geven van hun sympathi» ter gelegenheid van dit zilveren feest,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1