m Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. mm GEMENGD NIEUWS. Proces-verbaal tegen den burgemeester van Doorn. Door een tramwagen gegrepen. In een auto beroofd. Uit zijn isolement? Een nachtelijk avontuur in Hotel de L'Europe te Amsterdam. Steeds weer: De onbewaakte overweg. In de tram. In Brussel gearresteerd. Een „vriendelijke" buurman. EEN DROEVIG ONGEVAL OP DEN RIJN BIJ ARNHEM. Vader en twee zoontjes verdronken. BINNENLANDSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL. Mgr. Schioppa. De interdiocesane Missieweek te Nijmegen. RECHTZAKEN. De ex-agent-majoor-inbreker. Nog eens: De militaire relletjes te Assen. De verkiezingen in Amsterdam. De S.D.A.P. en de R. K. verliezen dus elk één zetel, terwijl de Vrijheidsbond er één wint en als nieuwe partij in den raad komt een vertegenwoordiger van het Re- vol. Arbeiderecomité. Rotterdam. Den Haag. Utrecht. rd 140 p. 1128 p. betrekkingen. Mac Donalds ziekte. Vit Silezië. De vervolging der communisten in Frankrijk. Tsjitsjerin te Parijs. De arbeidsconferentie geopend. Scheepsramp. De Engelsch-Russische betrekkingen verbroken. levige orkaan boven Norfolk. Ook Canada breekt met de Sovjet-Ijnie. Duitschland en de wereldvrede. De Maloloaangevaren. Door den auto van den burgemeester van )oom werd een heer uit Zeist op een mo torrijwiel gezeten, aangereden en ernstig gekwetst Hij werd met hevige pijn in de zijde en bloedend uit een oor opgenomen en aaar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Het motorrijwiel is totaal vernield. De auto werd bestuurd door den burgemeester. Proces verbaal werd opgemaakt Op de Koningin Wilbelminalaan te Voor burg is een 19-jarig meisje uit Stompwijk lat de trambaan wilde oversteken, juist toen een tram uit de richting Voorburg kwam aanrijden, door de tram gegrepen. Zij bleek tusschen de rails onder het achterste igedeelte van den voorsten wagen te liggen. Het slachtoffer was aan het hoofd gewond, en bovendien waren en ele vingers geheel verpletterd. Overbrenging naar het Gemeen teziekenhuis in Den Haag werd noodig ge acht. De toestand van het slachtoffer was zorgelijk. Op verzoek der Groningsche politie zijn te Leeuwarden aangehouden drie jonge man nen, meldt de „Msb.", die in een auto iemand uit N. Pekela, die te Oostwold fami lie wilde bezoeken aan den Frieschen Straatweg hebben mishandeld en van zijn geld en een gouden ketting hebben beroofd. Daarna werd hij op straat gezet. Om te komen tot electrificatie van het eiland West-Flakkee met zijn 13 gemeenten is al heel wat geprobeerd. Doch telkens mis lukte het. De kosten waren te hoog. Doch thans werd nog eens het initiatief genomen door enkele ingezetenen van West Flakkee. Met behulp van Ged. Staten van Zuid-Holland werd nog eens een onderzoek gedaan naar de mogelijkheid van electrifi catie van West-Flakkee. Het resultaat is, dat thans is komen vast te staan, dat het heel wel mogelijk is West-Flakkee van elec- triciteit te voorzien. Dat electrificatie van dit gedeelte van het eiland een groote uitkomst zal zijn, begrijpt ieder als men weet, dat West-Flakkee ook nog van gas verstoken is, zoodat alle ver lichting enz. nog steeds met petroleum moet plaats hebben. Arrestatie van een hotelrat. Hfotel de l'Europe te Amsterdam werd Woensdagnacht opgeschrikt door rumoerige tooneelen. Een der bewoners, die thuis was gekomen, bemerkte, dat er onraad op zijn kamer op een der bovenverdiepingen was. Onder het bed kijkend, zag hij, dat «en man zich daar verscholen had. In allerijl maakte de bewoner alarm .Perso neel kwam er bij. De politie van het bu reau Singel werd ijlings gewaarschuwd. Plotseling vluchtte de verdachte de gang in. Hij was spoedig verdwenen. Het bleek dat hij de wijk had genomen naar een an dere kamer elders in het groote hotel. Men vatte hiervoor post, tot de politie kwam. Dit duurde slechts kort. Een aantal agenten ip "«oiform kwamen het hotel binnen en openden de deur van de bewuste kamer De dader werd gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Hij bleek een Duit scher te zijn, die niet ia het hotel woon achtig was en daar dus onrechtmatig moet zijn binnengedrongen. Alles wees erop, dat de politie een hotelrat gevangen had, een slag van misdadigers, dat overigens zelden in den val loopt. De man had, zoo bleek bij fouilleering op het bureau, nog niets gestolen. Ver moedelijk heft hij geaasd op de poriefeul- le van den logeergast, wanneer die zich ter ruste had begeven. Een zeer uitgebreid onderzoek werd ook hedenmorgen nog door de politie ingesteld. Verschillende personen, die daar logeerden, werden aan een verhoor onderworpen, het resultaat was, dat de commissaris, de heer Harre bomee, twee gasten, beiden van Fransche nationaliteit deed arresteeren. Ook een Italiaan werd aangehouden. Dit 'drietal toonde zich verbaasd toen het op het bureau Singel verscheen. Zij verklaar den totaal niets te weten en evenmin den gearresteerden Duitscher te kennen. Zij gaven relaties op en na onderzoek bleek, dat dit drietal niets met het gebeurde te maken had. Toch was hun arrestatie ver klaarbaar; immers een kamermeisje had de politie medegedeeld, dat de Duitscher den geheelen middag en avond in het hotel had rondgeloopen. Zij zag hem plotseling uit een der kamers van de Franschen ko men; later kwam hij weer uit een andere kamer van deze vreemdelingen. Zij vroeg hem, wat hij toch zocht, waarop de Duit echer in het Engelsch antwoo-dde, dat de ze kamer aan een vriend behoorde Daa- de verdachte Engelsch sprak en de Franschman zich ook van die taal bediend had, vond zij er niets wonderlijks in. De kamer, waar de Duitscher zich onder het bed schuil hield, behoo-de aan den di recteur van het hotel de l'Europe. De ver dachte ontkende, dat diefstal ten grond slag lag aan zijn bezoek. Niettegenstaande deze verklaring heeft de politie hem zoo meldt de „Tel", in ver zekerde bewaring gestald. De Duitscher is 30 jaar oud en naar hij zegt. handelaar in lederwaren. Op een kamertje te Amster dam, waar bij zijn intrek beeft genomen is een huiszoeking gedaan, doch er is niets van beteekenis gevonden. Bij zijn arresta tie bad hij een bedrag van ruim 3 op zak De eierenhandelaar B. uit Doetinchem is met zijn auto, waarin cok zijn vrouw ge zeten was, op den onbewaakten overweg te Doetinchem in bosting gekomen met een goederentrein De auto werd zwaar beschadigd. B. en echgenoote kwamen met den schrik vrij maar konden slechts met groote moeite uit de overblijfselen bevrijd worden. Waar het uitzicht bij dezen overweg ge heel vrij is, werd tegen B, proces-verbaal opgemaakt. Een zekere heer H. C., wonende op de Lijnmarkt te Utrecht, is te Brussel in een tram beroofd van zijn portefeuille, die 250 en frs 1000 inhield. De Brusselsche politie heeft aldaar ge arresteerd den 56-jarigen Nederlander J. B. de L., die sinds eenige weken door haar ge zocht werd, omdat hij eenigen tijd geleden veroordeeld was tot vijf jaren gevangenis straf ter zake van oplichting van 750.000 fr, Te Tiel is gevankelijk binnengebracht ze- tere T. v, K., uit Opeynen, die verdacht wordt van poging tot doodslag, gepleegd op zijn buurvrouw Zweeris. K. bracht haar met een broodmes, 'dat In Kaar woning "óp tafel lag, onder bedreiging haar te zullen ver moorden, een steek in het hoofd toe. De wond is niet levensgevaarlijk. Verdachte is ter beschikking van de Justitie gesteld. Omstreeks half elf Donderdagmorgen is cp den Rijn ter hoogte van het Malburgsche Veer bij Arnhem, een droevig ongeval ge beurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De 38-jarige heer T. Hoekstra, leeraar aan de Rijkskweekschool te Arnhem was in zijn zeilboot met aanhangmotor, vergezeld van zijn twee zoontjes van zeven en negen jaar en vier kennissen, 2 dames en 2 heeren een tochtje gaan doen. Toen men stroom opwaarts het Malburgsche Veer naderde, voer de pont juist over. De zeilboot passeer de vóór de pond aan de zijde van den Wes- tervoortschendijk, doch voer even later tegen den ketting van de pont tusschen de bootjes en, sloeg onmiddellijk om. Zes van de zeven inzittenden krabbelden op de kiel van de boot, doch weldra gleden zij weer in het water. De zevende, de heer Hane- kamp wist op de pont de klauteren, Welda schoot van alle kanten hulp in bootjes toe, doch de zeilboot werd snel met den stroom meegevoerd. Een der inzittenden een militair, die zwemmen kon, hield een der dames boven water, doch werd toen door een der zoontjes van den heer Hoek stra om den hals vastgegrepen. Omdat alle drie toen dreigden te verdrinken, heeft hij het knaapje van zich losgerukt. De twee dames werden spoedig daarop op een Rijnaak opgepikt. Zij kwamen met den schrik vrij. De militair dreef met den stroom af tot het Rijnbad en werd daar op het droge gebracht. Ook de zeilboot werd daar gemeerd. De heer Hoekstra had aanvankelijk weer een van zijn zoontjes op de kiel van de zeil boot gebracht. Toen zijn tweede jongen door den militair werd losgelaten, zwom hij deze achterna. Zijn krachten begaven hem echter en vader en zoon verdwenen in de diepte. Tegelijkertijd liet de andere zoon de kiel van den boot los en verdween ook onder water. Hoewel de politie geruimen tijd gedregd heeft, zijn de lijken van bet drietal nog niet gevonden. Het ongeval bracht een groot aantal be langstellenden naar den Rijnoever. Arnhems burgemeester, mr. S. J. R, de Monchy, heeft persoonlijk mevrouw Hoek stra het treurige nieuws in haar woning medegedeeld. toen eenige militairen naar cfen "arrestant meegenomen Deze wenschte niet in vrij heid gesteld te worden. Dit heeft verd. toen aan de militairen, die buiten het lokaal wa ren, medegedeeld. Andere officieren waren niet op het terrein en hoewel hij geen hulp had van de onderofficieren, heeft hij ge tracht de militairen uiteen te drijven. Hij vend het niet goed de hulp der militaire politic in te roepen, omdat dit een bewijs zou zijn van zijn zwakte. De Auditeur-Militair erkende, dat verd. in den steek is gelaten en dat men nu alle schuld op hem wil schuiven. Volgens spr. is verdachte echter nist schuldig en dien overeenkomstig vroeg hij vrijspraak. De Krijgsraad deed onmiddellijk uitspraak en sprak verdachte vrij. Zijne Exc. Mgr. L. Schioppa heeft giste ren Kaunas (Litauen) verlaten, om zich naar Rome te begeven, waar hij zijn ge wone vacantie zal doorbrengen. Nijmegen staat deze week in het teeken der Missieactie. In den kleinen foyer van „De Vereeni- ging" had de Studentenvereeniging „Caro- lus" Magnus" een vergadering belegd, waarin als sprekers optraden de heer H. v. d. S-erre over „Onze Taak" en Prof. Dr. Jac. van Ginniken S J. over „Missie en intel lect". Wcensdagmorgen werd in alle parochies van de s^id een Kindsheidsmis opgedra gen waaronder een Pater Missionaris een korte toespraak hield. Om 10 uur celebreerde Mgr. M. J. D. Claessens in de St. Joseph's kerk een pon- 'ificale H. Mis voor de Indische Missie- Vereeniging en het St. Melaniawerk, on der voorzitterschap van mgr. Claessens in hodel Boggia. In de kleine Concertzaal van „De Ver- eeniging" te Nijmegen had een vergadering van de 3 pauselijke genootschappen plaa's onder leiding van Prof. dr. G. Bauduin, kanunnik, voorzitter van het Roermondsche Diocesane Missie-comité. Hierbij trad recto! C, Zwijsen als spre ker op. Aan het eind der vergadering sprak ka pelaan de Wit nog een kort propaganda- woord en gaf Mgr. Prinsen een opwekking niet alleen voor priester-roeping, maar ook voor zuster-roeping Tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Haagsch Gerechtshof heeft tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld den gewezen agent-maioor van politie te Dordrecht, A. L. A., die door de rechtbank aldaar wegens verschillende feiten van diefstal onder ver zwarende omstandigheden was veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Nog meer zaken betreffende de militaire relletjes te Assen beeft de Krijgsraad te 's Hertogenbosch behandeld. De reserve le luitenant van het 16e regi ment Infanterie te Amersfoort, de heer J. A. Kraan, stond terecht, terzake dat hij als officier van piket en als eenig in de wacht aanwezig zijnde officier, gedurende eenigen tüd in bovengenoemde omstandig heden de kazerne heeft verlaten en geen -rkele daad van geweld tegen de daders heeft aangewend Verdachte deelde mede, dat hij naar luit. Ring was gegaan, om bem te waarschuwen. Deze zat juist aan tafel en wilde meegaan, waarop verd. hem gezegd heeft, dat hij ge rust eerst kon af eten, daar er niets bij zonders aan de band was. Daarna is verd. de militaire politie gaan waarschuwen. De militairen waren rustig en verd. vond den bestand normaal. Nad'.t andere getuigen gehoor dw.aren, ver klaarde de auditeur-militair, dat verdachte zijn plicht niet begrepen beeft. De eiscb Kudde; één dag gevangenisstraf. De uitspraak volgt later. Vervolgens had zich nog te verantwoor den de beer E. Bing, res, le luit. van het 16e reg. inf., wien eveneens ten laste was belegd als officier van de week nagelaten te hebben maatregelen van geweld te ge- birviken. Hij is met drie der Samenscholende militairen naar den arrestant gegaan om uit diens mond te vernemen, waarom hij ge arresteerd was en toen bet resultaat aan de overige militairen werd medegedeeld, beeft hij bedoelde maatregelen nog niet ge nomen. Verdachte deelde mede, dat luit. Knaap Mi hem was gekomen om over den arrestant te spreken. Snr. is medegedaan en heeft In Amsterdam zijn in totaal uitgebracht 314.439 stemmen, als volgt over de 20 lijs ten verdeeld: S.D.A.P. 103.136 st. met 15 zetel; R. K. Staatspartij 48.585 st. met 7 zetels; Vrij heidsbond 34.166 st. met 5 zetels; Chr. Historischen 28.097 st. met 4 zetels; Vriiz. Democraten 17.562 st. met 3 zetels; Anti revolutionairen 20.351 st. met 3 zetels; Comm. Partij (Wijnkoop) 14.466 st. met 2 zetels; Comm. Partij (Holland) 10.572 st. met 2 zetels; Middenstandspartij 21.640 st. met 3 zetels; Arbeiderscomité 5391 st. met 1 zetels; Herv. Ger Staatspartij 2395 st. met 0 zetels; R. K. Volkspartij 1573 st. met 0 zetels; Soc. Econ. Partij 253 st. met 0 zetels; Neutrale Partij 1251 st. met 0 zetels; Lijst-Siedenburg 103 st. met 0 ze tels; Vrije Partij 946 st. met 0 zetels; Anti- stemdwangpartij 2695 st. met 0 zetels; Werkers amusementsbedrijf 208 st. met 0 zetels; Groep-bakkers 203 st. met 0 zetels; Groep-gemeentewerklieden 503 st. met 0 zetels. In totaal werden, zooals boven vermeld 314.439 geldige stemmen uitgebracht; van onwaarde waren 34.661; waaronder 21.546 blanco. De kiesdeeler is dus 6987 8/15 Gekozen zijn van de R.-K. Staatspartij; Mr. C. P. M. Romme, J. H. A. L. von Frij- tag Drabbe, F. J, Wierdels, J. Th. Peters, A. A. van Hamersveld en Mej. N. Crielars (allen aftr.) en Mr. -G. C. J. Kropman; Van het Rev. Arb. Comité: C. Kitz. van de Communisten Wijnkoop: D. Wijn koop en A. Lisser (beiden aftr.) van den Vrxjz. Dem. Bond: Th. M. Kete laar, E. J. Abrahams en KI. de Vries, (allen aftr.). van de Vrijheidsbond: W. Boissevain, dr. I. H. J. Vos, mevr. A. M. KoekMulder, W. J. Carels (allen aftr.) en Mr. J, Rutgers. van de Chr.-Hist. Unie: J ter Haar Jr., Mr. C. Frida Katz en A. R. Ophorst (allen aftr.) en mr. dr. A. A. Rhijn. van de Anti-Rev.: G. Baas, J. Douwes, (beiden aftr.) en dr. M. van Haaften; van het Middenstandsbloc: A. Weiss, J. L. Solkesz, (allen aftr.). Op grond van de gemaakte afspraak zal de heer Ad. Bruins- ma zitting nemen daar hij méér voorkeur stemmen heeft dan No. 3; van de S.D.A.P. F, M. Wiebaut, S. R. de Miranda, E. Polak, E. Boekman, S. J. Pothuis, F. L. Ossendorp, Z. Gulden, dr W. Polak, mevr. Tilanus, mr. G. v. d. Bergh, F. van Meurs, C. Woudenberg (allen aftr.), J. v. d. Tempel en B. H. Sajet en mevr. A van BiltzBonn (beide aftr.); en van de C. P. H.: L. Seegers en mevr. H. van Zelmv. d. Berg (aftr.). In Rotterdam werden uitgebracht in to taal 248.634 stemmen, waarvan ongeldig 20.897. Geldige stemmen dus 227.755, als volgt verdeeld; R.-K Staatspartij 36.845, 8 zetels; S.D.A P 79585, 16 zetels; A.R, 35.868, 7 zetels; C.H. 17.513, 4 zetels; VB. 25.452, 5 zetels; V.D. 7726, 2 zetels; Staatk. Ger. 4254, 1 zetel; Comm. partij Wijnkoop 11.118, 2 zetels. Voorts verkregen de: Protestpartij 533 st.; Reëele partij 50 st.; Linker Maasoever 175 St.; Comm. partij Holland 1966 st.; Amuse mentspartij 2317; R.K. Volkspartij 141; Lijst Prins 246 st.; Herv. Staatspartij 1286 st,; Sportpartir 246 st.; Lijst L. Basant 166 st.; Rapaille Partij 2268 st. De oude Raad was als volgt samengesteld: 16 S.D.A.P.; 8 R.-K.; 7 A.R.; 4 C.H,; 4 V.B.; 3 V.D.; 2 C.P.; 1 Rap., 26 links tegen 19 rechts. Coremans zal dus niet meer in den Rot ter damschen raad terugkeeren. Ter vergelijking memoreeren wij de stem- mencijfers nog, die bij de vorige raadsver kiezing in 1923 werden uitgebracht en die to en waren als volgt: R.-K. 33.732 stemmen, 8 zetels; S.D.A.P. 69.475 stemmen, 16 zetels; A.R. 32.0C6 st 7 zetels; C.H. 16.116 st., 4 zetels; V.B. 15.389 st., 4 zetels; VD 12.072 st., 3 zetels; Comm. Partij 7208 st., 2 zetels; Rap. partij 4447 st., 1 zetel; Herv. Ger. Partij 3242 st., 0 zetels: Staatk. Ger. Partij 840 st., 0 zetels. Volgens de voorloopige uitslagen zijn te s Gravenhage de resultaten aldus: Staatk. Ger. Partij 1472 st.; Vrijheidsbond 27795 st.; Bond van Handelsbelangen 4368 st.; R.-K. Staatspartij 37414; Vrije Christel, oartij 109 St.; A.R. partij 17068; Herv. Ger. Staatspartij 9381 st.; Democratische partij 783 st.; S.DA.P. 52926 st.; C.H. Unie 13629 st-; Comm. partii 5339; Vriiz. Dem. Bond 6210 st.; R.-K. Volkspartij 304 st. Tot,aal uitgebrachte geldige stemmen 176.798. kiesdeeler 3929. Volgens de voorloopige berekening zijn gekozen: S.D.A.P. 14 (131; R.-K. 10 (10); V.B. 7 (7); AR. 4 (5); C.H.U. 4 (4); Ilerv. Gereï. Staaïspart!) 2 (2)'; V.D.B. 2 (2); Bond van Handelsbelangen 1 (1); communisten 1 K. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden de oude cijfers van den raad aan De S.D.A.P. wint een zetel ten koste van de A.R. De stand in den raad wordt dus 25 links, 20 rechts. De oude stand was 24 links, 21 rechts. De heer Van Beresteyn van de V.B.-lrist is gekozen met voorkeurstem men op den heer Van Bommel, aftredend, die dus niet meer in den raad terugkeert. De uitslag te LUrecht is aldus: Gekozen zijn; H. Botterweg, A-R; M. J. E. van Nierop, A-R; G. J. van Someren, A-R; J. S. Ruppert, A-R; O. de Weerd, S D A P; L. Spakenburg, S D A P; mevr A. J. Wolter-Arnoldy. S D A P; H, J. van den Born, S D A P; C. B. van Dijk, S D A P; J, C, de Kaas, S D A P; H. Ploeg, S D A P; G. L. de Haas, S D A P; J. J. Revnders, S D A P; M. M. Lousbergh, S D A P; Th. Arnoldussen, S D A P; Mr Meijer V-D; H. Berghuys, V-D; W. K. D.' Lus igi V-D; Mr. A. J. S. van Lier. V-B; J. Ser- ton, V-B; C. B. Müller, V-B; Mr. M IJ de Boer, V-B; J. Fryda Lzn.. V-B; A, IJ. Smulders, R-K Stsp.; H. A. Bekker, R-K Stsp.; Jhr. Mr C. A. J. Sasse van IJsselt, R-K Stsp.; A. H. Brederoo, R-K Stsp.; F. W. Swane, R-K Stsp.; C. J. Kuiper, R-K S'.sp.; D. A. B. J. Olman. R-K Stsp; méj. A. A, Nijbuppen, R-K Stsp.; Mr. R J. van Zinnicq Bergmann, R-K Stsp.; W. Galesloot Rzn., R-K Stsp.; P. J, Nahuizen. C-H; Jhr. Dr. L. H. Quarles van Ufford, C-H; Mr. E, van Veen, C-H; Dr. J. J. van Wermeskerken, C-H; W. A. Setteur, R-K Volkspariij, De oude samenstelling van den raad was 20 links en 19 rechts en wordt thans 19 rechts, 19 linke en 1 R.-K. Volkspartij. NIJMEGEN. Gekozen zijn: negentien R.-K. Staatspartij; A. Krootjes; A. Kokke; W. Jansen; W. v. d. Waarden; B'. Leijn; P. Dobbelman; Th. de jitsr Lijst 3. Chr.-Hist. 1857 stemmen 2 zetels (2). Lijst 4. Anti-Stemdwang Partij, 237 stem men, 0 zetels (0). I Lijst 5. R.K. 2277 stemmen, 3 zetels (3) Lijst 6, Vrijzinnig-Democraten, 1953 stem men, 3 zetels (1). Lijst 7, Vrijheidsbond, 3003 stemmen, 4 zetels (4). Lijst 8. (Gemeentebelang), 223 stemmen, 0 zetels (0). Lijst 9. S. D. A. P.t 8073 stemmen, 11 zetels (11). Lijst 10. Communistische Partij-Zijstra, 37 stemmen, 0 zetels (0), Rechts behoudt zijn 9 zetels; het neutrale „Gemeentebelang" is uit den raad verdwe nen; de S.D.A.P. en V.D. vormen samen de meerderheid. Volgens een bericht uit Riga deelde Wo- rosjilow, de Russische commissaris der na tionale verdediging, in een dagorder aan le ger en vloot mede. dat het afbreken der be trekkingen met Engeland een verhoogde pa raatheid van leger en vloot vereischt, In Kroonstad zou de slaat van beleg wor den afgekondigd. Het binnenloopen van Brit- sche schepen in Russis/he havens is ver boden. De zaakgelastigde der Sovjets heeft een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin hij alle door Baldwin geuite beschuldigingen ontkgnt en zelfs beweerd, wat de gewraakte documenten, welke door den Britschen eer- ste-minister werden voorgelezen, verval- schingen zijn. Voorts geeft hij te verstaan, dat elk Sovjet,ambtenaar.die bolsjewistische propaganda voert, ontslagen zal worden, als het wordt ontdekt. De verklaring legt er den nadruk op. dat het eenige motief van het afbreken der Bxitsch-Russische betrekkingen de wensch der Britsche conservatieve regeering is om Sovjet-Rusland schade te berokkenen. Toen Ramsay MacDonald aan het parle mentsgebouw aankwam, gingen alle leden van de parlementaire Arbeiderspartij naar buiten om hem tp begroeten. Hij beant woordde hun ve, welkommgen echter slechts met een flauwen glimlach. Zijn collega's vonden dat ziin ziekte in Amerika hem ernstig had verzwakt en be sloten hem zooveel mogelijk werk uit han den te nemen, zoodat hij volkomen rust kan houden. Donderdagmiddag was hij reeds vroeg in het Lagerhuis Toen Austen Chamberlain hem zag, ging hij dadelijk naar hem toe en ging naast hem zitten om wat met het te praten. Volgens een bericht uit Kattowitz hebben z.g. opstandelingen gedurende de interpel latie nopens de terroristische daden bij de gemeenteraadsverkiezingen in Silezië in de Silezische Sejim groot tumult gemaakt en Korpanti een dracht slagen gegeven, toen deze het geweldige toenemen der terreur schadelijk voor Polen's goeden naam noem de. De Sejm besloot tot instelling eener commissie van onderzoek. In de Kamercommissie voor de opheffing der parlementaire onschendbaarheid van Doriot en andere communistische Kamerle den heeft Barthou, minister van iustitie, ver klaard, dat het besluit der regeering met al- gemeene stemmen werd genomen. De documenten betreffende Doriot stellen vast, dat deze zich heeft schuldig gemaakt aan een campagne 'van ophitsing van de Fransche troepen en bevolking in Indo-Chi- na. Dit is o a. gebleken uit een rapport van den gouverneur ad interim, die belangrijke documenten bijeenbracht. Het betreft geen doctrines, welke de vrije meenings-uiting raken, doch een gestadige en s'elselmatige campagne, die bet uitge sproken doel heeft, de desorganisatie van de strijdmacht der nationale verdediging door middel van opstand De Kamer zal er over hebben te beslissen, of de straffeloos heid gedekt door parlementaire onschend baarheid, langer moeten bliiven bestaan ten opzichte vari agitatoren, die erkennen bui- tenlandsch geld te ontvangen. In den ministerraad hebben Poincaré en Briand verslag uitgebracht voor hun bespre kingen met Tsjitsjerin. Bij zijn rede tot opening der interna tionale arbeidsconferentie te Genève wee Arthur Fontaine, de voorzitter van den Raad van Beheer van het I, A. B op re ge stadige verheugende ontwikkeling van de nationale en internatic.iE.le wetgeving op de arbeidsbescherming. In de leidende industrielanden van Europa zijn in de laatste vijftig iaar aanzienlijke vorderingen gemaakt op sociaal gebied. Nederland is vertegenwoordigd door No- lens, Zaalberg, Regout en Kupers. In het geheel zijn 42 van de 55 staten, die leden ziin van de Internationale Arbeidsor ganisatie, o.w. Spanje en Brazilië, t'er confe rentie vertegenwoordigd door totaal 323 ge delegeerden en deskundigen. Van de drie onderwerpen, die in de ko mende weken zullen worden besproken: ziekteverzekering, syndicalistische vrijheid en minimumsalarissen ie industrieën, waar de organisatie van arbeiders en patroons onvoldoende is, zal de tweede ongetwijfeld het meeste stof opjagen en met het oog daarop heeft de Itabaansche regeering, wier beleid evenals vorige jaren het meest zal worden gehekeld, een „waarnemer" gezon den, nl. den heer Giuseppe Bottai, onder staatssecretaris der corporaties. De tiende internationale arbeidsconferen tie benoemde mr Cort van der Linden, waam. lid van den beheersraad, en den Nederlandschen arbeidersafgevaardigde Ku pers tot leden der voorstellen-commissie van de conferentie. Het „Giornale d'Italia" meldt dat twee visschersvaartuigen tijdens een orkaan op de kust van Calabrië werden geworpen, waarbij 17 visschers omkwamen. Baldwin heeft in het Engelsche Lager huis een verklaring afgelegd naar aanlei ding der resultaten van den inval in de bureaux v. d. „Arcos". Die bureaux waren volgens Baldwin, een doorgangshuis voor opruiende correspondentie. Clynes oefende in een groote rede critiek op het voorstel van de regeering. Aan het slot zijner rede diende Clynes een motie in. Hierop kreeg minister Cham berlain het woord, die er nog eens den nadruk op legde dat de handel met Rus land kalm kan worden voortgezet, doch de Russen zelf verder geen enkel privilege zullen genieten. De regeering wenscht de mo'ie-Clynes niet over te nemen en zal, indien blijken mocht dat zij het vertrou wen van het Lagerhuis in deze kwestie niet heeft, weten wat haar te doen staat. Lloyd Goorge, die hierna het woord voerde, gaf als zijn meening te kennen, dat er voldoende bewijzen tegen de Sov jets verzameld zijn om afbrekingen der diplomatieke betrekkingen te rechtvaar digen. Niettemin was hij van gevoelen, dat de regeering niet voldoende de kwestie overwogen heeft, want volgens hem wordt er door de aldus tot stand gekomen breuk niets gewonnen. De Labour-motie werd ten slotte ver worpen met 367115 stemmen, terwijl het regeeringsbesluit werd goedgekeurd met 346 98 stemmen, Jaarl zeven personen zijtn gecuoo ewonJ. t J PARIJS, 26 Mei. De „New York He- Lid" meldt uit Norfolk (Virginië), dat daar. pn hevige orkaan heeft gewoed. Er ziif dooden en 75 gewonden. OTTAWA, 26 Mei. De CanadeescR eerste minister Mackenzie King heen medegedeeld, dat de Canadeesche regee ring evenals de Britsche regeering de han- delsovereenkomst met Rusland zal opzeg gen. BERLIJN.26 Mei. Onder voorzitter schap van den hoogleeraar der Parijsche Sorbonne, Prof. Aulard, is Donderdagmid dag in bet gebouw van den Rijksdag het Congres van den wereldbond van Volken- bondsvereenbjingen aangevangen met een rede van Rijkskanselier Marx, die namens de Rijksregeering erop wees dat door de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond h verleden nog niet volkomen gezuiverd is, doch dat de Rijksregeering vast beslcten is de tot dusverre op het gebied der builenlandsche politiek gevolg de richtlijnen le volgen. Tusschen spr. en Minister Svresemann bestaat de meest vol umen ove eenstemming. De Duitsche po litiek is gegrondvest op een politiek van wederzijds begrijpen, maar niet op de macht vah kanonnen en bajonetten. Het lidmaat schap van Duitschland van den Volken bond is derhalve, aldus zeide spr., de zekerste weg ter bereiking van volkeren- verzoening en wereHpaciiicatie. Aan dl* .loei zal Duitschland blijven vasthouden. Een bots.ng had plaats tusschen het Amw rikaansche stoomschip „Malolo' en het Noor- sche stoomschip „Jacob C'nristensen" (eerst genoemd schip werd naar gemeld door de „Jacob Chritcuse; in een dichten mist ge ramd), De „Malalo zond na de aanvaring onophoudelijk S.O.S.-seinen uit. Volgens tot dusver nog niet bevestigde geruchten moet het water reeds vier voet hoog in de ma chinekamer staan. Aan boord bevindt zich de 310 koppen tellende bemanning, doch geen passagiers. Het schip was nog niet aan de Matson-liin overgedragen. De „Mauretania", „President Roosevelt" „Corinthia", „Lancasiria" e.a. snellen de „Malolo" te hulp doch zij zullen het schip nauwelijks voor middernacht kunnen be reiken De „Malolo" is het grootste en snelst* varende schip, dat ooit in Amerika is ge. bouwd; het zou op het traiect Pacific-Ha. waii in dienst worden gesteld. Om negen uur gisterenavond verluiddej dat het Fransche stoomschip „Savoye draadloos in verbinding met de „Malolo" was gekomen en waarschijnlijk hedenoch tend op de plaats des onheils zou arrivee- ren. Het schip kan zich klaarbliikelijk bo ven water houden zoodat men hoopt het een haven te kunnen binnensleenen. Latere berichten melden, dat de beide ke- telruimen en de machinekamer onder water staan zoodat het schip niet in staat is zich uit eigen kracht voort te bewegen. Van de „Jacob Christensen" werd de boeg inge drukt, doch het schip vermocht zijn reis langzaam voort te zetten. De opsporing det „Malalo" wordt door den dichten mist in hooge mate bemoeiliikt. eene artikel de woning bij de Romeinen, in het andere de woning na den oorlog in Groot-Brittanië. Christine Vetter geeft een schetsje; Nop* per Nientje. Met het volgend nummer begint een nieti* we jaargang. 360. Zonder verdere ongclnkEea wm kwamen meneer en mevrouw! aan het regeeringspaleis. Dat was fraai versierd. Naast da poort waren een groote J en een groote D. Natuurlijk beteekenda dit Jonathan Doolittle En cols hingen de Amerikaansche ea Cocquernicaansche vlaggen uit, 361. In de Tweede Kamer werd meneer Doolittle door voorzitter Langoor oogenblikkelijk op da hoogte gesteld van de groote ramp, die het vaderland getrof fen had, doordat de goede pre sident Kokkie zijn ambt had neergelegd. .Nummer 360* ..Nummer 361- Nummer 3fiV 362. Dadelijk begaven meneer ea mevrouw Doolittle zich naar het paleis van den president, Ze vonden hem nog altijd ia bed en hij wa- er slecht aan toe. Kokkie had hoofdpijn, buik. pijn en keelpijn en bovendien voelde hij zich teleurgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10